concrete5 - en to ar translation catalogue (3103 entries)

en: 
    
    Dear %s,
    
    You have requested a new password for the site %s 
    
    Your username is: %s
    
    You may change your password at the following address:
    
    %s
    
    Thanks for browsing the site!
ar: 
    
    مرحباً %s،
    
    لقد طلبت كلمة سرّ جديد لموقع %s 
    
    اسم المستخدم الخاص بك: %s
    
    يمكنك تغيير كلمة السرّ الخاصة بك من خلال الرابط التالي:
    
    %s
    
    نشكرك على زيارة موقعنا!

en: 
    
    Someone has attempted to send you spam through your website. Details below:
    
    %s
ar: 
    
    حاول أحدهم إرسال سبام من خلال موقعك. تجد التفاصيل أدناه:
    
    %s

en: 
    
    You must click the following URL in order to activate your account for %s:
    
    %s 
    
    Thanks for your interest in %s
ar: 
    
    يجب أن تضغط على الرابط التالي لتُفعّل حسابك في موقع %s:
    
    %s 
    
    نشكر اهتمامك بموقع %s

en: 
    There has been a submission of the form %s through your concrete5 website.
    
    %s
    
    To view all of this form's submissions, visit %s
ar: 
    هناك مشاركة جديدة في استمارة %s من خلال موقع concrete5 الخاص بك.
    
    %s
    
    لعرض جميع المشاركات، زُر %s

en: 
    There is a new reply on a guestbook in your concrete5 website.
    
    %s
    
    To view this guestbook, visit: 
    %s
ar: 
    هناك رد جديد في سجلّ الزوّار على موقع concrete5 الخاص بك.
    
    %s
    
    لعرض سجلّ الزوّار، اضغط الرابط: 
    %s

en:  # Per Page
ar:  # في الصفحة

en:  No Meta Description
ar:  دون وصف ميتا

en:  No Meta Keywords
ar:  دون كلمات ميتا

en:  On - email validation
ar:  مُمكّن - يتطلب تأكيد البريد الإلكتروني

en:  is not a valid URL.
ar:  ليس عنوان URL صحيح.

en:  minutes.
ar:  دقائق.

en:  on
ar:  في

en:  with the comments "%s"
ar:  مع التعليق "%s"

en: "%s" has been marked for deletion. View the page here: %s.
ar: طُلب حذف "%s" اعرض الصفحة هنا: %s.

en: "%s" has pending changes and needs to be approved. View the page here: %s.
ar: الصفحة %s بانتظار مراجعة تعديلاتها واعتمادها. اعرض الصفحة هنا: %s.

en: "%s" has pending permission changes. View the page here: %s.
ar: تعديل صلاحيات "%s" بانتظار الموافقة. يمكنك عرض الصفحة هنا: %s.

en: "%s" has pending permission inheritance. View the page here: %s.
ar: الصفحة "%s" بانتظار مراجعة صلاحياتها المُكتسبة. اعرض الصفحة هنا: %s.

en: "%s" has pending sub-page permission inhiterance changes. View the page here: %s.
ar: تعديلات اكتساب صلاحيات صفحات "%s" الفرعية بانتظار المراجعة. اعرض الصفحة هنا: %s.

en: "%s" is pending a move to beneath "%s". Source Page: %s. Target Page: %s.
ar: الصفحة "%s" بانتظار نقلها تحت "%s". من الصفحة: %s. إلى الصفحة: %s.

en: # Children
ar: عدد الصفحات الفرعية

en: # Logins
ar: عدد مرات الدخول

en: # Per Page
ar: # بالصفحة

en: # items to display
ar: # عناصر لإظهارها

en: # of Months to display
ar: عدد الأشهر  المراد إظهارها

en: %1$d versions deleted from %2$d page (%3$s) | %1$d versions deleted from %2$d pages (%3$s)
ar[0]: لم تحذف أي نسخ صفحات
ar[1]: %1$d نسخ(ة) حذفت من %2$d صفحـ(ات)ـة (%3$s)
ar[2]: %1$d نسخ(ة) حذفت من %2$d صفحـ(ات)ـة (%3$s)
ar[3]: %1$d نسخ(ة) حذفت من %2$d صفحـ(ات)ـة (%3$s)
ar[4]: %1$d نسخ(ة) حذفت من %2$d صفحـ(ات)ـة (%3$s)
ar[5]: %1$d نسخ(ة) حذفت من %2$d صفحـ(ات)ـة (%3$s)

en: %1$s file saved (%2$d pages).
ar: %1$s ملفات حفظت (%2$d صفحات).

en: %d Vote | %d Votes
ar[0]: لا يوجد تصويتات
ar[1]: تصويت واحد
ar[2]: تصويتان
ar[3]: %d تصويتات
ar[4]: %d تصويت
ar[5]: %d تصويتات

en: %d day | %d days
ar[0]: اليوم
ar[1]: يوم
ar[2]: يومان
ar[3]: %d أيام
ar[4]: %d يوم
ar[5]: %d أيام

en: %d file uploaded successfully. | %d files uploaded successfully.
ar[0]: لم ترفع أي ملفات
ar[1]: رُفع ملف بنجاح
ar[2]: رُفع ملفان بنجاح
ar[3]: %d ملفات رُفعت بنجاح.
ar[4]: %d ملف رُفع بنجاح.
ar[5]: %d ملفات رُفعت بنجاح.

en: %d hour | %d hours
ar[0]: الساعة
ar[1]: ساعة
ar[2]: ساعتان
ar[3]: %d ساعات
ar[4]: %d ساعة
ar[5]: %d ساعات

en: %d item | %d items
ar[0]: لا عناصر
ar[1]: عنصر واحد
ar[2]: عُنصران
ar[3]: %d عناصر
ar[4]: %d عُنصر
ar[5]: %d عناصر

en: %d minute | %d minutes
ar[0]: الآن
ar[1]: دقيقة
ar[2]: دقيقتان
ar[3]: %d دقائق
ar[4]: %d دقيقة
ar[5]: %d دقائق

en: %d page | %d pages
ar[0]: لا يوجد صفحات
ar[1]: صفحة واحدة
ar[2]: صفحتان
ar[3]: %d صفحات
ar[4]: %d صفحة
ar[5]: %d صفحات

en: %d page deleted. | %d pages deleted.
ar[0]: لم تحذف أي صفحات
ar[1]: حُذفت صفحة واحدة
ar[2]: حُذفت صفحتان
ar[3]: حُذفت %d صفحات
ar[4]: حُذفت %d صفحة
ar[5]: حُذفت %d صفحات

en: %d page required reindexing. | %d pages required reindexing.
ar[0]: لم تتطلب أي صفحات إعادة الفهرسة
ar[1]: صفحة واحدة تطلبت إعادة الفهرسة
ar[2]: صفحتان تطلبتا إعادة الفهرسة
ar[3]: %d صفحات تطلبت إعادة الفهرسة
ar[4]: %d صفحة تطلبت إعادة الفهرسة
ar[5]: %d صفحات تطلبت إعادة الفهرسة

en: %d review | %d reviews
ar[0]: لا يوجد مراجعات
ar[1]: مراجعة واحدة
ar[2]: مراجعتان
ar[3]: %d مراجعات
ar[4]: %d مراجعة
ar[5]: %d مراجعات

en: %d second | %d seconds
ar[0]: الآن
ar[1]: ثانية
ar[2]: ثانيتان
ar[3]: %d ثواني
ar[4]: %d ثانية
ar[5]: %d ثواني

en: %s File Properties
ar: خواص الملف %s

en: %s Form Submission
ar: مشاركة في استمارة %s

en: %s GB
ar: %s ج.ب.

en: %s KB
ar: %s ك.ب.

en: %s MB
ar: %s م.ب.

en: %s Submitted by <strong>%s</strong> on %s.
ar: %s أرسله <strong>%s</strong> في %s.

en: %s TB
ar: %s ت.ب.

en: %s Timed Permissions Found
ar: وُجدت %s صلاحيات مؤقتة

en: %s byte | %s bytes
ar[0]: %s بايت
ar[1]: بايت
ar[2]: %s بايت
ar[3]: %s بايت
ar[4]: %s بايت
ar[5]: %s بايت

en: %s can fully clear you website of all existing content and install its own custom content in its place. If you're installing a theme for the first time you may want to do this. Clear all site content?
ar: يستطيع %s حذف محتوى موقعك الحالي بالكامل وتركيب محتواه الخاص بدلا منه. إن كنت تُركّب سمة للمرة الأولى، فقد تحتاج لهذا العمل. تريد حذف محتوى الموقع بالكامل؟

[ctx: %s is a block type name]
en: Add %s
ar: أضف %s

[ctx: %s is a block type name]
en: Edit %s
ar: عدّل %s

en: %s is currently editing this page.
ar: يقوم %s حالياً بتعديل هذه الصفحة.

en: %s minutes
ar: %s دقائق

en: %s more to display. <a href="%s">View All</a>
ar: و %s إضافية. <a href="%s">شاهدها</a>

en: %s not found. Please check that the block controller file contains the correct class name.
ar: الملف %s غير موجود. الرجاء التأكد من احتواء البلوك على ملف تحكم controller يحتوي اسم الصنف class الصحيح.

en: %s's Personal Scrapbook
ar: قصاصات %s الخاصة

en: %s: Basic Details
ar: %s: البيانات الأساسية

en: &laquo; Return to Scrapbook List
ar: &laquo; ارجع إلى قائمة القصاصات

en: &lt; Back to %s
ar: &lt; ارجع إلى %s

en: &lt; Back to Home
ar: &lt; ارجع للرئيسية

en: (<strong>Note</strong>: You must create the "is_featured" page attribute first.)
ar: (<strong>ملاحظة</strong>: يجب عليك أن تضيف الصفة "is_featured" للصفحة أولا.)

en: (All page instances will also be removed)
ar: (سيتم حذف جميع نسخ الصفحات أيضاً)

en: (Deleted Group)
ar: (مجموعة محذوفة)

en: (Deleted User)
ar: (مستخدم محذوف)

en: (Leave these fields blank to keep the same password)
ar: (اترك هذه الحقول فارغة لتبقي كلمة السرّ نفسها)

en: (No Description)
ar: (دون وصف)

en: (No Name)
ar: (غير مسمّى)

en: (No Subject)
ar: (بلا عنوان)

en: (Not Applicable)
ar: (لا ينطبق)

en: (Note: files within the set will not be removed.)
ar: (ملاحظة: لن تُحذف الملفات التي تحتويها هذه المجموعة.)

en: (Pulling icons from file set "%s". Icons will be displayed at %s x %s.)
ar: (استخدام الأيقونات من مجموعة الملفات "%s". ستظهر بقياس %s × %s.)

en: (Seperate multiple emails with a comma)
ar: (افصل بين عناوين البريد الإلكتروني بفواصل)

en: (To add your own page type icons, create a file set named "%s" and add files to that set)
ar: (لإضافة أيقونات نوع الصفحات الخاص بك، أنشئ مجموعة ملفات بالاسم "%s" وأضف الملفات إليها)

en: (Untitled Page)
ar: (صفحة غير مُعنْونة)

en: (User ID: %s)
ar: (مُعرف المستخدم: %s)

en: * Scroll right to view full results
ar: * مرِّر إلى اليمين لتشاهد النتائج كاملة

en: * required field
ar: * حقل مطلوب

en: ** All
ar: ** الكل

en: ** Custom (No Preset)
ar: ** مخصص (ليس معد مسبقاً)

en: ** Default
ar: ** الافتراضي

en: ** Multiple Settings
ar: ** إعدادات متعددة

en: ** None
ar: ** لاشيء

en: ** None (Exit Saved Search)
ar: ** لا شيء (اخرج من البحث المحفوظ)

en: ** None Activated
ar: ** غير مُفعّل

en: ** Options
ar: ** خيارات

en: ** Same as website (default)
ar: ** سمة الموقع نفسها (الافتراضي)

en: ** Select a saved search.
ar: ** اختر اسم بحث محفوظ

en: *** DO NOT REPLY TO THE MESSAGE BELOW. ***
ar: *** لا ترد على الرسالة أدناه. ***

en: --- Reply ABOVE. Do not alter this line --- [
ar: --- أجب أعلاه. لا تغير هذا السطر --- [

en: -------------------- Original Message --------------------
ar: -------------------- الرسالة الأصلية --------------------

en: /\-\-\- Reply ABOVE\. Do not alter this line \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i
ar: /\-\-\- أجب أعلاه\. لا تغير هذا السطر \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i

en: 1 Timed Permission Found
ar: وُجدت صلاحية مؤقتة واحدة

en: <a href="%s">%s</a> has been marked for deletion.
ar: طُلب حذف <a href="%s">%s</a>.

en: <a href="%s">%s</a> has pending sub-page permission inhiterance changes.
ar: الصفحة <a href="%s">%s</a> بانتظار مراجعة تعديلات اكتساب صفحاتها الفرعية لصلاحياتها.

en: <a href="%s">%s</a> is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
ar: <a href="%s">%s</a> بانتظار نقلها تحت <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: <a href="%s">%s</a> submitted for Permission Changes.
ar: <a href="%s">%s</a> أرسلت لمراجعة تعديل صلاحياتها.

en: <a href="%s">%s</a> submitted to change permission inheritance to %s.
ar: أرسل طلب تعديل اكتساب صلاحيات <a href="%s">%s</a> إلى %s.

en: <a href="%s">Click here</a> if you would like to re-run this script.
ar: <a href="%s">اضغط هنا</a> لتنفيذ الترقية من جديد.

en: <a href="%s">Install</a> or <a href="%s">update</a> packages.
ar: <a href="%s">ركّب</a> أو <a href="%s">حدّث</a> الحزم.

en: <a href="%s">Install</a>, <a href="%s">update</a> or download more <a href="%s">themes</a> and <a href="%s">add-ons</a>.
ar: <a href="%s">ركّب</a>، <a href="%s">حدّث</a> أو نزّل المزيد من <a href="%s">السمات</a> و <a href="%s">الإضافات</a>.

en: <p>Retrieving information from the concrete5 Marketplace.</p>
ar: <p>جلْب المعلومات من متجر concrete5.</p>

en: <p>You are now logged out of concrete5 Marketplace.</p>
ar: <p>تم تسجيل خروجك من متجر Concrete5.</p>

en: <p>You have successfully logged into the concrete5 Marketplace.</p>
ar: <p>تم تسجيل دخولك بنجاح إلى متجر Concrete5.</p>

en: <p>You must be logged into the concrete5 Marketplace to install add-ons and themes.  Please log in.</p>
ar: <p>يجب أن تسجّل دخولك إلى متجر concrete5 لتركيب الإضافات والسِّمات. رجاءً سجّل دخولك.</p>

en: <p>You package could not be installed.  An unknown error occured.</p>
ar: <p>تعذر تركيب الحزمة. حدث خطأ مجهول.</p>

en: <p>Your package will now be downloaded and installed.</p>
ar: <p>سيتم الآن تنزيل وتركيب الحزمة.</p>

en: <strong>%s Block</strong> in <strong>%s</strong> Area.
ar: <strong>بلوك %s</strong> في المسحاة <strong>%s</strong>.

en: <strong>%s</strong>, sent by %s on %s
ar: وصلت الرسالة <strong>%s</strong> من %s في %s

en: <strong>Note:</strong> Once enabled, advanced permissions cannot be turned off.
ar: <strong>ملاحظة:</strong> لا يمكن تعطيل الصلاحيات المتقدمة بعد تفعيلها.

en: <strong>Note</strong>: Scrapbooks are preserved for backward compatibility, but you really should be using <a href="%s">stacks</a> instead.
ar: <strong>ملاحظة</strong>: أُبقِيت القصاصات لجعل النظام متوافقاً مع النسخ الأقدم، ولكن عليك استخدام <a href="%s">الكوْمات</a> بدلاً منها.

en: <strong>Request Saved.</strong> You must complete the workflow before this change is active.
ar: <strong>حُفظ الطلب.</strong> يجب أن تُتمّ سيْر العمل قبل أن يتم تفعيل هذا التغيير.

en: A collapsible date based navigation tree
ar: روابط تنقّل شجري بالتاريخ قابل للطيّ

en: A database error occurred while processing this request.
ar: حدث خطأ في قاعدة البيانات أثناء تنفيذ هذا الطلب.

en: A great starting point for an attractive website with a blog.
ar: نقطة بدء جيدة لموقع وب جذاب مع مُدوّنة.

en: A group named "%s" already exists
ar: اسم المجموعة "%s" موجود مسبقاً

en: A message has been sent to you by %s through your profile on %s
ar: وصلتك رسالة من %s أرسلت إليك عبر ملفك الشخصي على %s

en: A new user has registered on your website.
ar: سجّل مستخدم جديد في موقعك.

en: A new user has registered on your website. This account must be approved before it is active and may login.
ar: سجّل مستخدم جديد في موقعك. يجب قبول هذا الحساب حتى يُفعّل ويستطيع تسجيل دخوله.

en: A new version of concrete5 is now available.
ar: تتوفر حالياً نسخة جديدة من Concrete5.

en: A password may not contain ", ', >, <, or any spaces.
ar: لا يجب أن تحتوى كلمة السرّ على  " أو ' أو > أو < أو أي مسافات.

en: A password must be between %s and %s characters
ar: كلمة السرّ يجب أن تحتوي ما بين %s إلى %s أحرف

en: A username and password are required.
ar: اسم المستخدم وكلمة السرّ مطلوبين.

en: A username cannot be more than %s characters long.
ar: لا يمكن أن يتكون اسم المستخدم من أكثر من %s أحرف.

en: A username may only contain letters numbers, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
ar: اسم المستخدم يمكن يحتوي الأحرف اللاتينية والأرقام والنقاط (ولكن ليس في بدايته أو نهايته)، والشرطة السفلية _ (ولكن ليس في بدايته أو نهايته).

en: A username may only contain letters or numbers.
ar: اسم المستخدم يمكن أن يحتوي أحرفاً لاتينية وأرقاماً فقط.

en: A username may only contain letters, numbers and spaces.
ar: اسم المستخدم يمكن أن يحتوي أحرفاً لاتينية وأرقاماً ومسافات فقط.

en: A username may only contain letters, numbers, spaces, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
ar: اسم المستخدم يمكن أن يحتوي فقط على الأحرف اللاتينية والأرقام والمسافات، والنقاط (ولكن ليس في بدايته أو نهايته)، والشرطة السفلية _ (ولكن ليس في بدايته أو نهايته).

en: A username must be at least %s characters long.
ar: يجب أن يتكون اسم المستخدم من %s أحرف على الأقل.

en: AJAX Error.
ar: خطأ AJAX.

en: About
ar: نبذة

en: Access
ar: الوصول

en: Access & Permissions
ar: الوصول والصلاحيات

en: Access Denied
ar: ممنوع الوصول

en: Access Denied.
ar: ممنوع الوصول.

en: Access Group Search
ar: الوصول إلى بحث المجموعات

en: Access Sitemap and Page Search
ar: الوصول إلى خريطة الموقع وبحث الصفحات

en: Access User Search
ar: الوصول إلى بحث المستخدمين

en: Access to block denied
ar: الوصول إلى هذا البلوك محظور

en: Account created on %s. Last logged in from IP: %s.
ar: أُنشئ الحساب في %s. آخر دخول له من عنوان IP: %s.

en: Accounts expire after
ar: تنتهي صلاحية الحسابات بعد

en: Action to take
ar: الإجراء المطلوب

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Activate
ar: فعّل

en: Activate User
ar: فعّل المستخدم

en: Activate Users
ar: فعّل المستخدمين

en: Activated Users
ar: المستخدمون المفعّلون

en: Active
ar: مُفعّل

en: Active Captcha
ar: الكابتشا المُفعّلة

en: Active Library
ar: المكتبة المُمكّنة

en: Active Users
ar: المستخدمون المُفعّلون

en: Actual Height
ar: الطول الحقيقي

en: Actual Width
ar: العرض الحقيقي

en: Add
ar: أضف

en: Add %s
ar: أضف %s

en: Add Access Entity
ar: أضف عنصر صلاحية

en: Add Another Option
ar: أضف خياراً آخر

en: Add Attribute
ar: أضف صفة

en: Add Attributes to Set
ar: أضف الصفات إلى المجموعة

en: Add Block
ar: أضف بلوك

en: Add Block to Scrapbook
ar: أضف بلوك إلى القصاصات

en: Add External Link
ar: أضف رابطاً خارجياً

en: Add File
ar: أضف ملف

en: Add File Set
ar: أضف مجموعة للملفات

en: Add Files
ar: أضف الملفات

en: Add From Remote URL
ar: أضف من عنوان URL خارجي

en: Add Functionality
ar: الإضافات البرمجية

en: Add Group
ar: أضف مجموعة

en: Add Group Combination
ar: أضف مجموعة مجموعات

en: Add Group Set
ar: أضف مجموعة مجموعات

en: Add Groups
ar: أضف المجموعات

en: Add Image
ar: أضف صورة

en: Add Incoming
ar: أضف الملفات الواردة

en: Add Job Set
ar: أضف مجموعة وظائف

en: Add Layout
ar: أضف مُخطّط

en: Add Page
ar: أضف صفحة

en: Add Page Type
ar: أضف نوع صفحة

en: Add Path
ar: أضف الرابط

en: Add Question
ar: أضف سؤال

en: Add Remote Files
ar: أضف ملفات خارجية

en: Add Set
ar: أضف مجموعة

en: Add Single Page
ar: أضف صفحةً مفردة

en: Add Stack
ar: أضف كَؤْمة

en: Add Theme
ar: أضف سمة

en: Add To %s
ar: أضف إلى %s

en: Add To Existing Permissions
ar: أن تُضاف إلى الصلاحيات الحالية

en: Add To Sitewide %s
ar: أضف إلى مساحة %s العامة

en: Add User
ar: أضف مستخدم

en: Add Workflow
ar: أضف سير عمل

en: Add Your CSS
ar: أضف أنماط CSS خاصة بك

en: Add a Global Scrapbook
ar: أضف قصاصات عامّة

en: Add a New Question
ar: أضف سؤالاً جديداً

en: Add a Page Type
ar: أضف نوع صفحة

en: Add a Sub-Page
ar: أضف صفحة فرعية

en: Add a Template
ar: أضف قالب

en: Add a search box to your site.
ar: أضف مربع بحث لموقعك.

en: Add and manage people.
ar: أضف حسابات المستخدمين وتحكم بها.

en: Add and manage the user accounts and groups on your website.
ar: إضافة و إدارة حسابات ومجموعات المستخدمين في موقعك.

en: Add any HTML or Javascript code you need for analytics tracking to every page of your site, and pick whether it will go in pages' header or footer. This is where you would input code from Google Analytics, for example.
ar: أضف أي نص HTML أو Javascript برمجي تحتاجه لتتبّع الإحصائيات إلى كل صفحة في موقعك، واختر ما إذا كان سيظهر في بداية الصفحة أو نهايتها. هذا هو المكان المخصص للصق النص البرمجي الذي تحصل عليه من خدمة إحصائيات جوجل Google Analytics على سبيل المثال.

en: Add custom block types, refresh the database tables of installed blocks, and uninstall blocks types from here.
ar: يمكنك هنا إضافة أنواع بلوكات مُخصّصة، وتحديث جداول قاعدة بيانات البلوكات المركّبة، وإزالة أنواع البلوكات.

en: Add from Incoming Directory
ar: أضف من دليل الملفات الواردة

en: Add from Remote URL
ar: أضف من عنوان URL خارجي

en: Add individual images selected from the File Manager, or choose an existing file set. Playback options allow you to display images in order or randomly. concrete5 will render the images as an animated slideshow.
ar: أضف عدة صور مُختارة من مدير الملفات، أو اختر مجموعة ملفات تحتويها. تتيح لك خيارات العرض عرض الصور بالترتيب أو عشوائياً. سيعرض concrete5 الصور بشكل معرِض صور متحرك.

en: Add option
ar: أضف خيار

en: Add page types to your site.
ar: إضافة أنواع صفحات إلى موقعك.

en: Add questions and specify whether or not unregistered users will be allowed to submit responses. Enter each response as its own option under Add Option. Results can be viewed by visiting Dashboard > Reports > Surveys.
ar: أضف الأسئلة واختر إتاحة الإجابة عليها للمستخدمين المسجلين فقط أو للعامة. أضف كل جواب في مربع خيار منفصل ضمن مربع إضافة الخيارات. يمكنك عرض النتائج/المشاركات بزيارة لوحة التحكم > التقارير > الاستبيانات.

en: Add text content and stylize it using the WYSIWYG editor toolbar. Create links to pages, files and other site assets by using the upper concrete5 toolbar.
ar: إضافة النصوص وتنسيقها باستخدام أدوات محرر WYSIWYG مع إمكانية إضافة روابط الصفحات والملفات وأنواع المحتوى الأخرى باستخدام مجموعة أدوات concrete5.

en: Add the entire stack to this page.
ar: أضف الكوْمة بأكملها إلى هذه الصفحة.

en: Add the users below to Group(s)
ar: أضف المستخدمين أدناه إلى المجموعات

en: Add to Favorites
ar: أضف إلى المفضلة

en: Add to Group
ar: أضف إلى المجموعة

en: Add to My Friends
ar: أضف إلى قائمة أصدقائي

en: Add to New Set
ar: أضف مجموعة جديدة

en: Add uploaded files to a set?
ar: إضافة الملفات المرفوعة إلى مجموعة؟

en: Add, search, replace and modify the files for your website.
ar: أضف، وابحث، واستبدل وعدّل الملفات في موقعك.

en: Add-On Updates
ar: تحديثات الإضافات

en: Add-On updates are available!
ar: تتوفر تحديثات للإضافات!

en: Add-Ons
ar: الإضافات

en: Added
ar: أُضيف

en: Added Between
ar: أضيف في

en: Added On
ar: أضيف في

en: Added by <strong>%s</strong> on %s
ar: أضافه <strong>%s</strong> في %s

en: Added to Page
ar: أضيف إلى الصفحة

en: Adding admin user.
ar: إضافة المستخدم المسؤول.

en: Adding block types.
ar: إضافة أنواع البلوكات.

en: Adding pages and content.
ar: إضافة الصفحات والمحتوى.

en: Adding themes.
ar: إضافة السمات.

en: Additional Attributes
ar: صِفات إضافية

en: Additional CSS
ar: نَصّ CSS إضافي

en: Additional Filters
ar: شروط إضافية

en: Address
ar: عنوان

en: Address 1
ar: العنوان 1

en: Address 2
ar: العنوان 2

en: Address Options
ar: خيارات العنوان

en: Adds blog-style comments (a guestbook) to your page.
ar: تضيف تعليقات بنمط المدوّنة (سجلّ الزوّار) إلى صفحتك.

en: Adds images and onstates from the library to pages.
ar: تضيف صُوَر وصُوَر بديلة من المكتبة إلى الصفحات.

en: Administrator Information
ar: بيانات المدير

en: Advanced
ar: متقدّم

en: Advanced Permissions
ar: الصلاحيات المتقدمة

en: Advanced Search
ar: البحث المتقدم

en: Advanced permissions are turned off. Enable them below.
ar: الصلاحيات المتقدّمة مُعطّلة. فعّلها من الزر أدناه.

en: Advanced permissions are turned on.
ar: الصلاحيات المتقدّمة مُفعّلة.

en: Advanced permissions enabled.
ar: فُعّلت الصلاحيات المتقدمة

en: Advanced settings for web developers.
ar: الإعدادات المتقدمة لمطوري الوب.

en: Alias
ar: أنشئ وصلة

en: Alias original to Scrapbook
ar: وَصْل الأصل بالقُصاصات

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: All
ar: الكل

en: All Attributes
ar: جميع الصفات

en: All Available Countries
ar: جميع الدول المتوفرة

en: All Block Types
ar: جميع أنواع البلوكات

en: All Day
ar: كل اليوم

en: All File Types
ar: جميع أنواع الملفات

en: All Files
ar: جميع الملفات

en: All Groups
ar: جميع المجموعات

en: All Items
ar: جميع العناصر

en: All Levels
ar: جميع المستويات

en: All Page Types
ar: جميع أنواع الصفحات

en: All Themes
ar: جميع السمات

en: All blocks currently installed on your site are listed here. Custom blocks that you've developed will appear under Awaiting Installation' until you install them. Click any block to find information about usage and refreshing a block's database tables.
ar: تظهر هنا جميع البلوكات المركبة في موقعك. ستظهر البلوكات المخصصة التي قمت بتطويرها تحت قسم "بانتظار التركيب" حتى تقوم بتركيبها. اضغط على أي بلوك لقراءة المزيد حول استخدامه وتحديث جداول قاعدة البيانات الخاصة به.

en: All documents and images.
ar: جميع المستندات والصور.

en: All pages have been processed, starting from beginning on next run.
ar: تمت معالجة جميع الصفحات، وستبدأ العملية من البداية عند تنفيذ هذا الإجراء في المرة القادمة.

en: All rights reserved.
ar: جميع الحقوق محفوظة.

en: All running jobs have been reset.
ar: أعيد تعيين جميع الوظائف العاملة.

en: All versions of a file will be moved to the selected location.
ar: ستُنقل جميع نُسخ الملف إلى الموضع المحدّد.

en: Allow External Links
ar: السماح بالروابط الخارجية

en: Allow multiple options to be chosen.
ar: أتح تحديد عدة خيارات.

en: Allow users to add to this list.
ar: اسمح للمستخدمين الإضافة إلى هذه القائمة.

en: Allow visitors to signup as site members?
ar: تمكين الزوّار من الاشتراك كأعضاء في الموقع؟

en: Allow your users to specify their time zone. This setting is editable in the user profile and in the dashboard users section.
ar: تمكين المستخدمين من تحديد منطقتهم الزمنية. هذا الإعداد متاح للتعديل في صفحة المستخدم الشخصية وفي قسم المستخدمين من لوحة التحكم.

en: Allowed File Types
ar: أنواع الملفات المسموح بها

en: Allowed file types saved.
ar: حُفظت أنواع الملفات المسموحة

en: Alphabetical
ar: أبجدياً

en: Already Installed
ar: مُركّبة مسبقاً

en: Already Started.
ar: بدأ بالفعل.

en: Alt Text/Caption
ar: الوصف/النص البديل

en: Alternate Storage Directory
ar: دليل التخزين البديل

en: Always publish below a certain page.
ar: انشر دائماً ضمن صفحة مُحدّدة.

en: An Error occured while saving the comment
ar: حدث خلل أثناء حفظ التعليق

en: An Unexpected Error occurred while upgrading: %s
ar: حدث خطأ غير متوقع أثناء الترقية: %s

en: An attribute with the handle %s already exists.
ar: هناك صِفة تستخدم الاسم البرمجي %s موجودة مسبقاً.

en: An email address and password are required.
ar: عنوان البريد الإلكتروني وكلمة السرّ مطلوبين.

en: An email containing instructions on resetting your password has been sent to your account address.
ar: أُرسلت رسالة بريد إلكتروني تحتوي على تعليمات إعادة تعيين كلمة السرّ إلى عنوان حسابك.

en: An email has been sent to your email address. Click on the URL contained in the email to validate your email address.
ar: أرسلت رسالة إلى عنوان بريدك الإلكتروني. اضغط على الرابط الوارد في الرسالة لتأكيد عنوان بريدك الإلكتروني.

en: An error occured while attempting to determine file permissions.
ar: واجهنا مشكلة في محاولة تحديد صلاحيات الملف.

en: An error occurred while attempting the copy operation.
ar: حدث خطأ أثناء إجراء عملية النسخ.

en: An error occurred while downloading the package.
ar: حدث خطأ في تنزيل الحزمة.

en: An error occurred while processing this request.
ar: حدث خطأ أثناء معالجة هذا الطلب.

en: An error occurred while trying to create the account.
ar: حدث خطأ أثناء محاولة إنشاء الحساب.

en: An error occurred while trying to install the package.
ar: حدث خطأ في محاولة تركيب الحزمة.

en: An error occurred while trying to unzip the package.
ar: حدث خطأ في محاولة فكّ الحزمة.

en: An unexpected error occurred when connecting your site to the marketplace.
ar: حدث خطأ غير متوقع أثناء ربط موقعك بالمتجر.

en: An unexpected error occurred while looking for the requested file
ar: حدث خطأ غير متوقع أثناء البحث عن الملف المطلوب.

en: An unexpected error occurred.
ar: حدث خطأ غير متوقع.

en: An unknown error occurred while uploading the file. Please check that file uploads are enabled, and that your file does not exceed the size of the post_max_size or upload_max_filesize variables.
    
    File Uploads: %s
    Max Upload File Size: %s
    Post Max Size: %s
ar: حدث خطأ غير معروف أثناء تحميل الملف. يرجى التحقق من تمكين تحميل الملف، وأن الملف لا يتجاوز حجم متغيرات post_max_size او upload_max_filesize.
    رفع الملف: %s
    الحجم الاقصى للملف: %s
    اقصى حجم للأضافة: %s

en: An unspecified error has occurred.
ar: حدث خطأ غير مُحدّد.

en: An update is available. Click below to update to <strong>%s</strong>.
ar: هناك تحديث. اضغط أدناه للتحديث إلى النسخة <strong>%s</strong>.

en: An updated version of %s is available.
ar: هناك نسخة جديدة من %s متوفرة.

en: And much more!
ar: والمزيد المزيد!

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Another Page
ar: صفحة أخرى

en: Answer Options
ar: خيارات الإجابة

en: Answer Type
ar: نوع الجواب

en: Anti-spam settings saved.
ar: حُفظت إعدادات الحماية من السبام

en: Antispam libraries
ar: مكتبات محاربة السبام

en: Any HTML you paste here will be inserted at either the bottom or top of every page in your website automatically.
ar: سيُضاف أي نص HTML تضعه هنا في أسفل أو أعلى كل صفحة في موقعك آلياً.

en: Any attributes or block areas you have enabled to be editable in composer for this page type are available here. Add blocks to your page type's defaults. After adding the block, click it and choose the option to make it available in composer.
ar: تظهر هنا جميع الصِّفات ومساحات البلوكات التي أتحتها للتعديل في المؤلف. أضف البلوكات إلى افتراضيات نوع الصفحة. وبعد إضافة بلوك، اضغط عليه واختر خيار إتاحته في المؤلف.

en: Any email address in this box will be notified when spam is detected.
ar: سيُرسل تنويه إلى جميع عناوين البريد الإلكتروني المكتوبة في المربع عند العثور على سبام.

en: Any users or groups selected will be removed from the permissions on the selected pages.
ar: ستتم إزالة أي مستخدمين أو مجموعات محددة من صلاحيات الصفحات المحددة.

en: Anyone may view the website.
ar: يمكن لأي كان عرض الموقع.

en: Appearance
ar: المظهر

en: Application
ar: تطبيق

en: Apply this theme to every page on your site?
ar: تطبيق هذه السمة على جميع صفحات موقعك؟

en: Approve
ar: اعتمد

en: Approve Changes
ar: اعتمد التعديلات

en: Approve Delete
ar: اعتمد الحذف

en: Approve Move
ar: اعتمد النقل

en: Approve Page
ar: اعتمد الصفحة

en: Approve Version
ar: وافق على النسخة

en: Approved
ar: مُعتمدة

en: Approved Version
ar: النسخة المعتمدة

en: Approved by %s
ar: اعتمده %s

en: Approver
ar: اعتمَدَها

en: Archives
ar: الأرشيف

en: Are you sure you want to clear this log?
ar: متأكد أنك تريد إفراغ هذا السجلّ؟

en: Are you sure you want to copy the following files?
ar: متأكد أنك تريد نسخ الملفات التالية؟

en: Are you sure you want to delete the following file set?
ar: متأكد أنك تريد حذف مجموعة الملفات هذه؟

en: Are you sure you want to delete the following files?
ar: متأكد أنك تريد حذف الملفات التالية؟

en: Are you sure you want to delete the following pages?
ar: متأكد أنك تريد حذف الصفحات التالية؟

en: Are you sure you want to delete this block?
ar: متأكد أنك تريد حذف هذا البلوك؟

en: Are you sure you want to delete this custom style preset?
ar: متأكد أنك تريد حذف هذا الإعداد المسبق المخصص للنمط؟

en: Are you sure you want to delete this file set?
ar: متأكد أنك تريد حذف مجموعة الملفات هذه؟

en: Are you sure you want to delete this form and its form submissions?
ar: متأكد أنك تريد حذف هذه الاستمارة وجميع المشاركات فيها؟

en: Are you sure you want to delete this form submission?
ar: متأكد أنك تريد حذف هذه المشاركة من الاستمارة؟

en: Are you sure you want to delete this form submissions?
ar: متأكد أنك تريد حذف مشاركات هذه الاستمارة؟

en: Are you sure you want to delete this layout preset?
ar: متأكد أنك تريد حذف الإعداد المسبق لهذا للمُخطّط؟

en: Are you sure you want to delete this layout section?
ar: متأكد أنك تريد إزالة قسم المُخطّط هذا؟

en: Are you sure you want to delete this question?
ar: متأكد أنك تريد حذف هذا السؤال؟

en: Are you sure you want to permanently remove this file set?
ar: متأكد أنك تريد إزالة مجموعة الملفات هذه نهائياً؟

en: Are you sure you want to permanently remove this group?
ar: متأكد أنك تريد حذف هذه المجموعة نهائياً؟

en: Are you sure you want to permanently remove this user?
ar: متأكد أنك تريد إزالة هذا المستخدم نهائياً؟

en: Are you sure you want to permantly delete this scrapbook?
ar: متأكد أنك تريد إزالة هذه القصاصات نهائياً؟

en: Are you sure you want to remove all of these custom styles?
ar: متأكد أنك تريد إزالة جميع هذه الأنماط المخصصة؟

en: Are you sure you want to remove this attribute?
ar: متأكد أنك تريد حذف هذه الصفة؟

en: Are you sure you want to remove this stack?
ar: متأكد أنك تريد إزالة هذه الكوْمة؟

en: Are you sure you want to remove this value?
ar: متأكد أنك تريد إزالة هذه القيمة؟

en: Are you sure you want to remove this workflow?
ar: متأكد أنك تريد إزالة خطوة سير العمل هذه؟

en: Are you sure you wish to delete this page?
ar: متأكد أنك تريد حذف هذه الصفحة؟

en: Are you sure you wish to reset the display order of installed block types?
ar: متأكد أنك تريد إعادة تعيين ترتيب العرض لأنواع البلوكات المُركّبة؟

en: Are you sure you would like to activate the following users?
ar: متأكد أنك تريد تفعيل حسابات المستخدمين التالية؟

en: Are you sure you would like to deactivate the following users?
ar: متأكد أنك تريد تعطيل حسابات المستخدمين التالية؟

en: Are you sure you would like to delete the following users?
ar: متأكد أنك تريد حذف المستخدمين التالين؟

en: Are you sure you would like to remove this comment?
ar: متأكد أنك تريد إزالة هذا التعليق؟

en: Are you sure?
ar: متأكد؟

en: Are you sure? (Note: this will not remove any files, it will simply remove the pointer to the directory, and reset any files that are set to this location.)
ar: هل أنت متأكد؟ (انتبه: لن تُزال أي ملفات بهذه العملية، ولكن سيُزال ربط موضع التخزين بهذا المجلد، ويعاد تعيين الملفات المخزنة في هذا الموضع.)

en: Area layouts have been disabled.
ar: تخطيط المساحات مُعطّل.

[ctx: AreaName]
en: Blog Post Footer
ar: تذييل التدوينة

[ctx: AreaName]
en: Blog Post Header
ar: ترويسة التدوينة

[ctx: AreaName]
en: Blog Post More
ar: اقرأ المزيد

[ctx: AreaName]
en: Column 1
ar: عمود 1

[ctx: AreaName]
en: Column 2
ar: عمود 2

[ctx: AreaName]
en: Column 3
ar: عمود 3

[ctx: AreaName]
en: Column 4
ar: عمود 4

[ctx: AreaName]
en: Header
ar: الترويسة

[ctx: AreaName]
en: Header Image
ar: صورة الترويسة

[ctx: AreaName]
en: Main
ar: الرئيسية

[ctx: AreaName]
en: Primary
ar: أولي

[ctx: AreaName]
en: Secondary 1
ar: ثانوي 1

[ctx: AreaName]
en: Secondary 2
ar: ثانوي 2

[ctx: AreaName]
en: Secondary 3
ar: ثانوي 3

[ctx: AreaName]
en: Secondary 4
ar: ثانوي 4

[ctx: AreaName]
en: Secondary 5
ar: ثانوي 5

[ctx: AreaName]
en: Sidebar
ar: شريط جانبي

[ctx: AreaName]
en: Thumbnail Image
ar: الصورة المصغّرة

en: Areas
ar: المساحات

en: Arrows
ar: الأسهم

en: Ascending
ar: تصاعدياً

en: Ask User For
ar: اسأل المستخدم عن

en: Assign Permissions
ar: عيّن الصلاحيات

en: Assigned to <strong>%s</strong>.
ar: مُطبّقة على <strong>%s</strong>.

en: At the level below.
ar: في المستوى التالي.

en: Attach a workflow to this permission?
ar: تريد ربط سير عمل بهذه الصلاحية؟

en: Attribute Categories
ar: تصنيفات الصفات

en: Attribute Categories are used to group different types of sets.
ar: تُستخدم تصنيفات الصفات لجمْع أنواع مختلفة من المجموعات.

en: Attribute Sets
ar: مجموعات الصفات

en: Attribute Type Associations
ar: ربط أنواع الصفات

en: Attribute categories
ar: تصنيفات الصفات

en: Attribute handles may only contain letters, numbers and underscore "_" characters
ar: الأسماء البرمجية للصفات يمكن أن تحتوي فقط على الأحرف والأرقام والشرطة السفلية "_".

en: Attribute keys
ar: رموز الصفات

en: Attribute set added.
ar: أضيفت مجموعة الصفات.

en: Attribute set deleted.
ar: حُذفت مجموعة الصفات.

en: Attribute set updated.
ar: عُدّلت مجموعة الصفات.

en: Attribute sets
ar: مجموعات الصفات

en: Attribute types
ar: أنواع الصفات

[ctx: AttributeKeyName]
en: Dashboard Icon
ar: أيقونة لوحة التحكم

[ctx: AttributeKeyName]
en: Duration
ar: المدة

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Nav
ar: استثناء من روابط التنقّل

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Page List
ar: استثناء من سرد الصفحات

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Search Index
ar: استثناء من فهرس البحث

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From sitemap.xml
ar: استثناء من ملف sitemap.xml

[ctx: AttributeKeyName]
en: Featured
ar: مُميّز

[ctx: AttributeKeyName]
en: Header Extra Content
ar: مُحتوى الترويسة الإضافي

[ctx: AttributeKeyName]
en: Height
ar: الارتفاع

[ctx: AttributeKeyName]
en: I would like to receive private messages.
ar: أود استلام الرسائل الخاصة.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Description
ar: وصف ميتا

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Keywords
ar: كلمات ميتا

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Title
ar: عنوان ميتا

[ctx: AttributeKeyName]
en: Send me email notifications when I receive a private message.
ar: أعلمني بالبريد الإلكتروني عندما تصلني رسالة خاصة.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Tags
ar: وُسوم

[ctx: AttributeKeyName]
en: Thumbnail
ar: مُصغّر

[ctx: AttributeKeyName]
en: Width
ar: العرض

[ctx: AttributeSetName]
en: Navigation and Indexing
ar: روابط التنقّل والفهرسة

[ctx: AttributeSetName]
en: Other
ar: آخر

[ctx: AttributeSetName]
en: Page Header
ar: رأس الصفحة

[ctx: AttributeTypeName]
en: Address
ar: عنوان

[ctx: AttributeTypeName]
en: Checkbox
ar: مربع اختيار

[ctx: AttributeTypeName]
en: Date/Time
ar: تاريخ/وقت

[ctx: AttributeTypeName]
en: Image/File
ar: صورة/ملف

[ctx: AttributeTypeName]
en: Number
ar: رقم

[ctx: AttributeTypeName]
en: Rating
ar: تقييم

[ctx: AttributeTypeName]
en: Select
ar: اختيار

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text
ar: نص

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text Area
ar: مربع نص

en: Attributes
ar: الصفات

en: Attributes &amp; Content
ar: الصفات والمحتوى

en: Attributes are available to pages (aka Collections), users and files. If you want to add a new attribute to any of these objects, start here.
ar: الصفات متاحة للصفحات والمستخدمين والملفات. إن كنت ترغب ب��ضافة صفة جديدة لأي من هذه العناصر، ابدأ هنا.

en: Attributes to Display in Composer
ar: الصفات المطلوب إظهارها في المؤلف

en: Audio
ar: صوت

en: Authentication required.
ar: التوثيق مطلوب.

en: Author
ar: الكاتب

en: Auto-Nav
ar: روابط آلية

en: Automate this Job
ar: أتمتة هذه الوظيفة

en: Automated Jobs
ar: الوظائف الآلية

en: Automatically
ar: أوتوماتيكيا

en: Automatically Banned IP Addresses
ar: عناوين IP المحظورة آلياً

en: Automatically install add-ons and themes with a mouse click.
ar: تركيب الإضافات والسمات آلياً وبسهولة.

en: Automatically remove users from this group
ar: أزل المستخدمين تلقائياً من هذه المجموعة

en: Automatically translates your path-based concrete5 URLs so that they don't include %s.
ar: كتابة عناوين URL لصفحات موقعك آلياً بحيث لا تحتوي %s

en: Automation Instructions
ar: تعليمات الأتمتة

en: Available Countries
ar: الدول المتوفرة

en: Available Update
ar: تحديث متوفّر

en: Avatar
ar: أفاتار

en: Awaiting Installation
ar: بانتظار التركيب

en: Back
ar: ارجع

en: Back to Add Functionality
ar: ارجع إلى الإضافات البرمجية

en: Back to Block Types
ar: ارجع إلى أنواع البلوكات

en: Back to Home
ar: ارجع إلى الرئيسية

en: Back to List
ar: ارجع إلى القائمة

en: Back to Mailbox
ar: ارجع إلى صندوق البريد

en: Back to Mailbox List
ar: ارجع إلى قائمة صندوق البريد

en: Back to Page Types
ar: ارجع إلى أنواع الصفحات

en: Back to Sitemap
ar: ارجع إلى خريطة الموقع

en: Background
ar: الخلفية

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Background Image
ar: صورة الخلفية

en: Backup
ar: أنشئ نسخة احتياطية

en: Backup & Restore
ar: النسخ الاحتياطي والاستعادة

en: Backup Database
ar: النسخ الاحتياطي لقاعدة البيانات

en: Backup or restore your website.
ar: النسخ الاحتياطي لموقعك واستعادته.

en: Backup, cleanup and update.
ar: النسخ الاحتياطي والتنظيف والتحديث.

en: Ban IP For
ar: احظر عنوان IP لمدة

en: Banned words list has improper permissions.
ar: صلاحيات قائمة الكلمات المحظورة غير صالحة.

en: Banned words list not found.
ar: قائمة الكلمات المحظورة غير موجودة.

en: Basic Details
ar: التفاصيل الأساسية

en: Basic Editing
ar: التعديل الأساسي

en: Basic Information
ar: المعلومات الأساسية

en: Basic Properties
ar: الخواصّ الأساسية

en: Basic Workflow
ar: سير عمل بسيط

en: Basic information about your website.
ar: معلومات أساسية عن موقعك.

en: Basics
ar: الأساسيات

en: Before you can delete this page, you must delete all of its child pages.
ar: قبل أن تحذف هذه الصفحة، يجب أن تحذف جميع الصفحات التي تندرج تحتها.

en: Beginning Installation
ar: بدء التركيب

en: Beneath a particular page
ar: تحت صفحة معيّنة

en: Blacklist: Every area but the selected areas are indexed.
ar: حجب عن الفهرس: جميع المساحات عدا المحددة ستتم فهرستها.

en: Block
ar: بلوك

en: Block & Stack Permissions
ar: صلاحيات البلوكات والكوْمات

en: Block &amp; Stack Permissions
ar: صلاحيات البلوكات والكوْمات

en: Block Cache
ar: وضع البلوكات في الكاش

en: Block Name
ar: اسم البلوك

en: Block Type Installed.
ar: رُكّب نوع البلوك.

en: Block Type Refreshed. Any database schema changes have been applied.
ar: حُدّث نوع البلوك، وطُبّقت أي تعديلات لمخطط قاعدة البيانات.

en: Block Types
ar: أنواع البلوكات

en: Block added to scrapbook.
ar: أُضيف البلوك إلى القصاصات.

en: Block not found. Unable to edit in composer.
ar: البلوك غير موجود. تعذّر التعديل في المؤلف.

en: Block types
ar: أنواع البلوكات

en: Block users at specific IP addresses from logging into your site. Blocked users can still view pages that are visible to guests.
ar: امنع تسجيل دخول المستخدمين إلى موقعك من عناوين IP محددة. يستطيع أولئك المستخدمون عرض الصفحات المتاحة للزوار على أي حال.

en: Blocks arranged successfully.
ar: رُتّبت البلوكات بنجاح.

en: Blog
ar: مدوّنة

en: Blog Archives
ar: أرشيف المدوّنة

en: Blog Content
ar: محتوى التدوينة

en: Blog Date Archive
ar: أرشيف التاريخ للمُدوّنة

en: Blog Entry
ar: تدوينة جديدة

en: Body
ar: النص

en: Bookmark Icons
ar: أيقونات الإشارة المرجعية

en: Bookmark icon and mobile home screen icon setup.
ar: إعداد أيقونة المفضلة وأيقونة صفحة الجوال

en: Border
ar: الإطار

en: Both Date and Time
ar: التاريخ والوقت معاً

en: Bottom
ar: أسفل

en: Browse Add-Ons
ar: استعرض الإضافات

en: Browse Themes
ar: استعرض السمات

en: Browse our marketplace of add-ons to extend your site!
ar: استعرض متجرنا للحصول على المزيد من الإضافات لموقعك!

en: Build simple forms and surveys.
ar: أنشئ استمارات واستبيانات بسيطة.

en: Built with <a href="http://www.concrete5.org/" alt="Free Content Management System" target="_blank">concrete5 - an open source CMS</a>
ar: مبني على <a href="http://www.concrete5.org/" alt="Free Content Management System" target="_blank">نظام إدارة المحتوى concrete5 مفتوح المصدر</a>

en: Bulk SEO Updater
ar: تحديثات موالفة محرّكات البحث

en: By Area of Site (Hierarchy)
ar: بحسب المساحة في الموقع (هرمي)

en: CAPTCHA Required.
ar: الكابتشا مطلوبة

en: CAPTCHA required
ar: يتطلب حلّ الكابتشا

en: CSS Class Name(s)
ar: أسماء أصناف CSS

en: CSS ID
ar: معرف CSS

en: Cache & Speed Settings
ar: إعدادات الكاش والسرعة

en: Cache &amp; Speed Settings
ar: إعدادات الكاش والسرعة

en: Cache for how long?
ar: ما فترة إبقاء الصفحة في الكاش؟

en: Cache settings saved.
ar: حُفظت إعدادات الكاش.

en: Cache this page.
ar: ضع هذه الصفحة في الكاش.

en: Cached files removed.
ar: أزيلت الملفات من الكاش.

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cannot open file %s
ar: تعذّر فتح الملف %s

en: Cannot retrieve data from the concrete5 marketplace.
ar: تعذر جلب المعلومات من سوق concrete5.

en: Canonical URL
ar: عنوان URL الأساسي

en: Captcha Code
ar: رمز الكابتشا

en: Captcha Settings
ar: إعدادات الكابتشا

en: Captcha Setup
ar: إعداد الكابتشا

en: Captcha libraries
ar: مكتبات الكابتشا

en: Captcha settings saved.
ar: حُفظت إعدادات الكابتشا

en: Categorize file attributes into sets to give greater organizational context to editors and enhance ease of use.
ar: صنّف صفات الملفات في مجموعات لتسهيل التعامل معها دفعة واحدة.

en: Category
ar: التصنيف

en: Center
ar: وسط

en: Change Content on Page Type Default Pages
ar: تغيير محتوى صفحات أنواع الصفحات الافتراضية

en: Change Inheritance
ar: تعديل اكتساب الصلاحيات

en: Change Page Order
ar: غيّر ترتيب الصفحات

en: Change Password
ar: غيّر كلمة السرّ

en: Change Permissions
ar: تعديلات الصلاحيات

en: Change Permissions - Add Access
ar: عدّل الصلاحيات - أضف صلاحية

en: Change Permissions - Remove Access
ar: عدّل الصلاحيات - أزل صلاحية

en: Change Settings
ar: تغيير الإعدادات

en: Change Task Permissions
ar: تغيير صلاحيات المهام

en: Change login behaviors and setup public profiles.
ar: تغيير سلوكيات تسجيل الدخول وإعداد الملفات الشخصية العامة.

en: Change the picture attached to my posts.
ar: غيّر الصورة المرفقة مع مشاركاتي.

en: Changing this setting will affect this page immediately. Are you sure?
ar: تغيير هذا الإعداد على الصفحة سيُطبّق مباشرة. متأكد؟

en: Check For Updates
ar: تحقق من وجود التحديثات

en: Checkbox
ar: مربع اختيار

en: Checkbox List
ar: قائمة اختيار

en: Checkbox Options
ar: خيارات مربع الاختيار

en: Checking for updates.
ar: جاري التحقق من التحديثات.

en: Choose
ar: اختر

en: Choose Country
ar: اختر الدولة

en: Choose File
ar: اختر ملفاً

en: Choose File Storage Location
ar: اختر موضع تخزين الملفات

en: Choose Headers
ar: اختر الحقول

en: Choose Image
ar: اختر الصورة

en: Choose Image On-State
ar: اختر الصورة البديلة

en: Choose Image/File
ar: اختر الصورة/الملف

en: Choose Language
ar: اختر اللغة

en: Choose New File
ar: اختر ملفاً جديداً

en: Choose Page
ar: اختر الصفحة

en: Choose Page:
ar: اختر الصفحة:

en: Choose State/Province
ar: اختر الولاية/الإقليم

en: Choose User
ar: اختر المستخدم

en: Choose Video File
ar: اختر ملف الفيديو

en: Choose a Page
ar: اختر صفحة

en: Choose a Page Type
ar: اختر نوع الصفحة

en: Choose a Scrapbook
ar: اختر  أحد القصاصات

en: Choose a file from the File Manager and the File block will create a hyperlink to it using the link text you specify.
ar: اختر ملف من مدير الملفات وسيعرضه بلوك الملفات كرابط بالنص الذي تكتبه.

en: Choose a new parent page from the sitemap.
ar: اختر صفحة حاوية جديدة من خريطة الموقع.

en: Choose between having error messages appear on the page where they occur (as you might want to do while developing a site) and hiding them from site visitors by saving them in your log (as you might want to do if your site is active).
ar: اختر بين ظهور رسائل الخطأ في الصفحة التي تظهر بها (كما قد تحتاج أثناء تطوير الموقع) أو إخفاءها عن زوار الموقع وحفظها في سجلاتك (في حال إطلاق موقعك).

en: Choose from all pages when publishing.
ar: اختر من جميع أنواع الصفحات عند النشر.

en: Choose from pages of a certain type when publishing.
ar: اختر من أنواع صفحات مُحدّدة عند النشر.

en: Choose publish location.
ar: اختر موْضع النشر.

en: Choose which areas on your site are indexed.
ar: اختر مساحات الموقع التي ستتم فهرستها.

en: Choose which attribute types are available for different items.
ar: اختر أنواع الصِّفات المتاحة لمُختلف العناصر.

en: Choose which pages below this particular block should appear on. Any previously selected blocks may also be removed using the checkbox. Click the checkbox in the header to select/deselect all pages.
ar: اختر من الصفحات أدناه التي تريد أن يظهر بها هذا البلوك. ويمكنك أيضاً إزالة أي من البلوكات المُحدّدة مسبقاً. اضغط على مربع الاختيار الموجود في الأعلى لإزالة/اختيار جميع الصفحات.

en: Choose which users and groups may edit your site. Note: These settings can be overridden on specific pages.
ar: اختر أسماء المستخدمين والمجموعات التي يمكنها تعديل موقعك. ملاحظة: يمكن تجاوز هذه الإعدادات في صفحات مُحدّدة.

en: Chronological
ar: زمنياً

en: City
ar: المدينة

en: Clear
ar: نظّف

en: Clear Cache
ar: نظّف الكاش

en: Clear Log
ar: امسح السجلات

en: Clear Search Index
ar: نظّف فهرس البحث

en: Clear this Site?
ar: حذف مُحتوى الموقع؟

en: Click and drag to change column order.
ar: اضغط واسحب لإعادة ترتيب الأعمدة.

en: Click and drag to reorder the files in this set. New files added to this set will automatically be appended to the end.
ar: اضغط واسحب لتُعيد ترتيب الملفات في هذه المجموعة. ستوضع الملفات الجديدة المضافة  إلى هذه المجموعة في نهاية المجموعة.

en: Click below to view your database schema in a format that can imported into concrete5 later.
ar: اضغط الزر أدناه لتعرض مُخطّط قاعدة البيانات بصيغة يمكن استيرادها إلى concrete5 لاحقاً.

en: Click field name to edit
ar: اضغط اسم الحقل لتعديل محتواه

en: Click for history.
ar: اضغط للإطلاع على السجل.

en: Click the Install button next to the package name.
ar: اضغط زر التركيب مقابل اسم الحزمة.

en: Click the image to see another captcha.
ar: اضغط على الصورة لتغيير رمز الكابتشا.

en: Close
ar: أغلق

en: Code for your .htaccess file
ar: نصّ ملف .htaccess

en: Color
ar: اللون

en: Column Order
ar: ترتيب الأعمدة

en: Columns
ar: أعمدة

en: Coming Back Soon
ar: نعود قريباً

en: Coming soon.
ar: قريبا.

en: Comment
ar: تعليق

en: Comments
ar: ملاحظات

en: Comments enabled.
ar: التعليقات مفعّلة.

en: Comments require approval.
ar: التعليقات تتطلب الموافقة.

en: Comments:
ar: تعليقات:

en: Compare
ar: قارن

en: Compare Versions
ar: قارن النُّسخ

en: Compatibility
ar: التوافق

en: Complete required fields *
ar: أكمل الحقول المطلوبة *

en: Completely Random
ar: عشوائي بالكامل

en: Composer
ar: المؤلف

en: Composer Beta
ar: المؤلف

en: Composer Content Order
ar: ترتيب مُحتوى المؤلف

en: Composer Drafts
ar: مسودّات المؤلف

en: Composer Publishing Settings
ar: إعدادات نشر المؤلف

en: Composer Settings
ar: إعدادات المؤلف

en: Composer lets you create and publish pages (such as blog posts) directly from your Dashboard. At least one Page Type must be enabled for use Composer, and at least one block needs to be included in Composer via Page Type Defaults.
ar: يتيح لك المؤلف إنشاء ونشر الصفحات (كمقالات المدونة) مباشرة من لوحة التحكم. يجب اختيار نوع صفحة وبلوك على الأقل لاستخدامها في المؤلف من خلال افتراضيات نوع الصفحة.

en: Composer settings updated.
ar: عدّلت إعدادات المؤلف.

en: Configuration values
ar: قِيَم التهيئة

en: Configuration:
ar: التهيئة:

en: Configures proxy server settings for your website
ar: تهيئة إعدادات خادم البروكسي لموقعك

en: Configuring site.
ar: تهيئة الموقع.

en: Confirm Change
ar: أكّد التغيير

en: Confirm Delete
ar: تأكيد الحذف

en: Confirm New Password
ar: تأكيد كلمة السرّ الجديدة

en: Confirm Password
ar: تأكيد كلمة السرّ

en: Congratulations. concrete5 has been installed. You have been logged in as <b>%s</b> with the password you chose. If you wish to change this password, you may do so from the users area of the dashboard.
ar: تهانينا. تم تركيب concrete5. كما أنك الآن مسجل الدخول باسم <b>%s</b> وكلمة السر التي اخترتها. إن أردت تغيير كلمة السرّ. يمكنك القيام بذلك من خلال قسم المستخدمين في لوحة التحكم.

en: Connect to Community
ar: اتصل بالمجتمع

en: Connect to the Community
ar: الاتصال بالمجتمع

en: Connect to the concrete5 community.
ar: الاتصال بمجتمع concrete5.

en: Connect to the concrete5 marketplace, install custom add-ons, and download updates for marketplace add-ons and themes.
ar: توصيل لسوق concrete5،تركيب اضافات مخصصة ، وتحميل التحديثات من السوق إضافات والثيمات.

en: Connection Method
ar: طريقة الاتصال

en: Constrain Image Dimensions
ar: تقييد مقاس الصورة

en: Contact Us
ar: اتصل بنا

en: Content
ar: مُحتوى

en: Content disabled in edit mode.
ar: المُحتوى مُعطّل في وضع التحرير.

en: Content included in "Keyword Search".
ar: المحتوى المشمول في "كلمات البحث".

en: Content included in file search index.
ar: المُحتوى مشمول في فهرس بحث الملفات.

en: Content included in sitewide page search index.
ar: المُحتوى مشمول في فهرس بحث صفحات الموقع.

en: Content included in user keyword search.
ar: المُحتوى مشمول في كلمات بحث المستخدمين.

en: Content text editor settings saved.
ar: حُفظت إعدادات محرّر نصوص المحتوى.

en: Contents
ar: المحتويات

en: Continue
ar: استمر

en: Continue to Installation
ar: استمر في عملية التركيب

en: Continue to Site
ar: تفضل إلى الموقع

en: Continue to your site
ar: تفضل إلى موقعك

en: Control basic, general parameters for viewing and editing your site. Viewing Permissions makes your site's pages accessible to all users, registered-users-only or administrators-only. Edit Access controls which groups can edit pages, when logged in. For more granular control, set permissions on pages individually from Page Properties, or enable Advanced Permissions for even more granular control.
ar: تحكم بالمُعطيات الأساسية والعامة لعرض وتعديل موقعك. صلاحيات العرض تتيح لجميع المستخدمين، أو المستخدمين المسجلين فقط أو المدراء فقط مشاهدة صفحات موقعك. كما تحدد صلاحيات التعديل مجموعات المستخدمين التي يمكنها تعديل صفحات الموقع عندما تكون مسجلة الدخول. لتحديد الصلاحيات بشكل أفضل يمكنك أيضاً تعيين صلاحيات الصفحات كلاً على حدة من خواص الصفحة، أو تفعيل الصلاحيات المتقدمة.

en: Control how users interact with your site's File Manager, allowing or disallowing actions like search, upload, replace and more.
ar: تحكّم بطريقة تفاعل المستخدمين مع مدير الملفات، واسمح لهم أو امنعهم من القيام بالبحث ورفع واستبدال الملفات وغير ذلك.

en: Control how your site is edited.
ar: تحكم بطريقة تعديل موقعك.

en: Control how your site send and processes mail.
ar: التحكم في كيفية إرسال البريد الإلكتروني ومُعالجته.

en: Control the options available for Public Profiles.
ar: تحكّم بالخيارات المتاحة لتعميم الملفات الشخصية

en: Control the options available for Public Registration.
ar: تحكّم بالخيارات المتوفّرة للتسجيل العام.

en: Control the options available for TinyMCE.
ar: تحكّم بالخيارات المتاحة لمُحرّر TinyMCE

en: Control the types of information that can be saved about each page in your site.
ar: تحكّم بنوع البيانات التي يمكن حفظها عن كل صفحة في موقعك.

en: Control users' ability to do perform specific tasks, such as install packages, alter permissions, etc.
ar: تحكّم بقدرة المستخدمين على تنفيذ مهام محدّدة كتركيب الحزم وتغيير الصلاحيات وغيرها.

en: Control which set of tools the content-editor toolbar includes (e.g., Simple, Advanced, Office), and the toolbar's spatial dimensions.
ar: تحكّم بعرض مجموعة أدوات محرّر المحتوى المتوفرة (مثل: بسيطة، متقدمة، أو أوفيس)، وقياس واجهة التحرير.

en: Control who can add blocks and stacks on your site.
ar: التحكم فى اختيار من يمكنة اضافة القطع والأكوام للموقع

en: Control who sees and edits your site.
ar: تحديد من يمكنه أن يعرض ويعدل موقعك.

en: Control your site name and bookmark icons.
ar: تحكّم باسم موقعك وأيقونات المُفضّلة.

en: Cookies Enabled
ar: تفعيل الكوكيز

en: Cookies must be enabled in your browser to install concrete5.
ar: يجب تفعيل الكوكيز في متصفحك لتركيب concrete5.

en: Copy
ar: انسخ

en: Copy File
ar: انسخ الملف

en: Copy Progress
ar: تقدُّم عملية النسخ

en: Copy Version
ar: انسخ النُّسخة

en: Copy of Version: %s
ar: نُسخة من التعديل: %s

en: Copy page + children.
ar: انسخ الصفحة وفروعها

en: Copy page.
ar: انسخ الصفحة

en: Copy to Clipboard
ar: انسخ إلى الحافظة

en: Core database files and installed blocks refreshed.
ar: حُدّثت ملفات قاعدة البيانات الأساسية والبلوكات المركّبة.

en: Could not determine the name of the file at
ar: تعذر التعرف على اسم الملف في

en: Could not open with ZipArchive::CREATE
ar: تعذر فتح الملف باستخدام ZipArchive::CREATE

en: Could not transfer to temp directory - file not found.
ar: تعذر نقل الملف إلى الدليل temp - الملف غير موجود.

en: Country
ar: الدولة

en: Create a backup of your site's database. This feature works best on small sites. For larger sites, we recommend using a database utility like phpMyAdmin or exporting a database dump via command-line MySql.
ar: أنشئ نسخة احتياطية من قاعدة بيانات موقعك. تعمل هذه الميزة بأفضل شكل على المواقع الصغيرة. للمواقع الضخمة، نقترح استخدام أداة قاعدة بيانات خاصة مثل phpMyAdmin أو تصدير قاعدة البيانات من خلال سطر أوامر MySQL.

en: Create a block to allow users to search the content of your concrete5 site. Choose title, button text, and where concrete5 should search. To submit the form to another page, choose another page from the Sitemap. Place a second Search block on this page and the results will appear here.
ar: أنشئ بلوك يسمح للمستخدمين بالبحث في محتوى موقعك. اختر العنوان، ونص زر البحث، ومكان البحث. لإرسال استعلام ا��بحث إلى صفحة أخرى، اختر تلك الصفحة من خريطة الموقع، وضَع بلوك البحث في تلك الصفحة وستظهر نتائج البحث هناك.

en: Create a navigational menu that reflects the structure of your Sitemap. First, choose the order in which pages appear. Viewing Permissions checks a user's permissions before rendering the link for each page. Display Pages selects the level of the Sitemap where you'd like the menu to begin. Options for displaying sub-pages for each item are also available.
ar: إنشاء قائمة روابط آلية تعكس بُنية موقعك. أولاً، اختر ترتيب ظهور الصفحات. تتحكم صلاحيات العرض بظهور روابط الصفحات بحسب صلاحيات المستخدم لكل صفحة. وتستطيع من خلال عرض الصفحات اختيار مستوى خريطة الموقع الذي تبدأ منه القائمة. كما تتوفر خيارات عرض الصفحات الفرعية لكل صفحة.

en: Create a new group to organize and classify users. Choose an expiration date to remove users automatically.
ar: أنشئ مجموعة جديدة لتنظيم وتصنيف المستخدمين. يمكنك كذلك اختيار تاريخ صلاحية لإزارة المستخدمين من المجموعة آلياً.

en: Create a tag cloud that displays all the "Tag" custom attributes set on the current page, or on all pages throughout your site. Enter values into the "Tags" field to automatically add tags to the current page. Link the tags to a specific page by clicking the Advanced tab and using the page picker to select a page.
ar: أنشئ مجموعة وسوم تعرض جميع صفات "الوسوم" المخصصة والمرتبطة بهذه الصفحة، أو جميع صفحات موقعك. أضف الوسوم إلى حقل "الوسوم" لإضافتها آلياً على الصفحة الحالية. يمكنك ربط الوسم بصفحة مُحددة بالضغط على تبويب "متقدم" واستخدام خاصية اختيار الصفحات لاختيار صفحة.

en: Create a user account for use on this website.
ar: أنشئ حساب مستخدم لتستخدمه في هذا الموقع.

en: Create an alternate file-storage location (in addition to the standard file location) where you'll have the option of putting files after uploading them to the File Manager.
ar: أنشئ موضع تخزين ملفات بديل (إضافة إلى الموضع الرئيسي) حيث يتاح لك خيار تخرين الملفات بعد رفعها إلى مدير الملفات.

en: Create new Backup
ar: أنشئ نسخة احتياطية جديدة

en: Create page type.
ar: أنشئ نوع صفحة.

en: Created
ar: أُنشأت

en: Created By
ar: أنشأه

en: Creates a concrete5-powered blog, complete with composer integration, integrated date navigation and tag-based searching, and a custom blog theme.
ar: تقوم بإنشاء مدوّنة من خلال Concrete5، كاملة مع دمج "المؤلف"، ودمج التنقل بالتواريخ والبحث بالأوسمة، وسمة المُدوّنة المخصصة.

en: Creates a simple website with common examples of concrete5 functionality, including the YouTube block, the slideshow block, the guestbook block, several page types and more.
ar: تقوم بإنشاء موقع بسيط به بعض الأمثلة الشائعة لطريقة عمل Concrete5، بما في ذلك بلوك يوتيوب، وبلوك معرض الصور، وبلوك سجلّ الزوار، وبعض أنواع الصفحات وغير ذلك.

en: Creates navigation trees and sitemaps.
ar: تنشئ روابط الموقع وخرائطه.

en: Creating database tables.
ar: إنشاء جداول قاعدة البيانات.

en: Creating home page.
ar: إنشاء الصفحة الرئيسية.

en: Creator
ar: أنشأه

en: Crop + Upload Image
ar: قص ورفع الصورة

en: Crop Image
ar: قص الصورة

en: Current Month
ar: الشهر الحالي

en: Current Page
ar: الصفحة الحالية

en: Current Status
ar: الوضع الحالي

en: Current Version
ar: النسخة الحالية

en: Current Version %s
ar: النسخة الحالية %s

en: Currently Installed
ar: مُركّب حالياً

en: Currently Running %s
ar: المُستخدمة حالياً %s

en: Currently logged in as <b>%s</b>.
ar: مُسجّل الدخول حالياً باسم <b>%s</b>.

en: Custom
ar: مُخصّص

en: Custom Attribute Types
ar: أنواع الصفات المخصّصة

en: Custom Attributes
ar: الصفات المخصصة

en: Custom Composer Template
ar: قالب مُخصّص للمؤلف

en: Custom Options saved.
ar: الخيارات المخصصة حفظت.

en: Custom Permissions
ar: صلاحيات مخصّصة

en: Custom Slideshow
ar: معرض صور مُخصّص

en: Custom Template
ar: قالب مُخصّص

en: Custom design options have been disabled.
ar: خيارات التصميم المخصص مُعطّلة.

en: Custom page
ar: صفحة مخصّصة

en: Customize
ar: خصّص

en: Customize Dashboard Home
ar: تخصيص واجهة لوحة التحكم

en: Customize Results
ar: تخصيص عرض النتائج

en: Customize Search
ar: خصّص البحث

en: Customize Theme
ar: خصّص السمة

en: Customize Toolbar
ar: تخصيص شريط الأدوات

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Dashboard App Status
ar: حالة التطبيق للوحة التحكم

en: Dashboard Featured Add-On
ar: الإضافة المميزة للوحة التحكم

en: Dashboard Featured Theme
ar: السمة المميزة للوحة التحكم

en: Dashboard File Manager
ar: مدير الملفات في لوحة التحكم

en: Dashboard Header + Four Column
ar: ترويسة لوحة التحكم + أربعة أعمدة

en: Dashboard Home
ar: واجهة لوحة التحكم

en: Dashboard Icon
ar: أيقونة لوحة التحكم

en: Dashboard Newsflow Latest
ar: آخر نشرة أخبار للوحة التحكم

en: Dashboard Primary + Five
ar: لوحة أجهزة القياس الأساسية + الخمسة

en: Dashboard Site Activity
ar: نشاط الموقع للوحة التحكم

en: Database Information
ar: معلومات قاعدة البيانات

en: Database Name
ar: اسم قاعدة البيانات

en: Database Refresh
ar: حدّث قاعدة البيانات

en: Database XML
ar: قاعدة بيانات XML

en: Date
ar: تاريخ

en: Date Added
ar: تاريخ الإضافة

en: Date Created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Date Field
ar: حقل تاريخ

en: Date Format
ar: نسق التاريخ

en: Date Modified
ar: تاريخ التعديل

en: Date Navigation
ar: روابط التنقل بالتاريخ

en: Date Only
ar: التاريخ فقط

en: Date Posted
ar: تاريخ الإضافة

en: Date/Time
ar: التاريخ/الوقت

en: Date/Time Options
ar: خيارات التاريخ والوقت

en: DateTime Field
ar: حقل تاريخ/وقت

en: Day of Month
ar: يوم الشهر

en: Day of Week
ar: يوم الأسبوع

en: Days
ar: أيام

en: Deactivate
ar: عطّل

en: Deactivate User
ar: عطّل المستخدم

en: Deactivate Users
ar: عطّل المستخدمين

en: Deactivate the user account
ar: عطّل حساب المستخدم

en: Dear %s,
    
    %s
    
    You can review, approve or deny all pending actions from here:
    
    %s
ar: مرحباً %s،
    
    %s
    
    يمكنك معاينة، أو اعتماد أو رفض جميع الإجراءات المُعلّقة من هنا:
    
    %s

en: Debug Level
ar: مستوى إزالة العلل

en: Debug Settings
ar: إعدادات إزالة العلل

en: Debug configuration saved.
ar: حُفظت تهيئة إزالة العلل.

en: Default
ar: افتراضي

en: Default - %s minutes
ar: الافتراضي - %s دقائق

en: Default Attributes
ar: الصفات الافتراضية

en: Default Attributes to Display
ar: الصفات الافتراضية المعروضة

en: Default Country
ar: الدولة الافتراضية

en: Default Language
ar: اللغة الافتراضية

en: Default Location
ar: الموضع الافتراضي

en: Default PHP Mail Function
ar: دالة بريد PHP الافتراضية

en: Default Value
ar: القيمة الافتراضية

en: Default template.
ar: قالب افتراضي.

en: Default value. Click to edit.
ar: القيمة الافتراضية. اضغط لتعديلها.

en: Defaults
ar: الافتراضيات

en: Delete
ar: احذف

en: Delete Alternate
ar: احذف البديل

en: Delete Attribute
ar: احذف الصفة

en: Delete Backup
ar: احذف النسخة الاحتياطية

en: Delete File Set
ar: امسح مجموعة الملفات

en: Delete Forever
ar: احذف نهائياً

en: Delete Group Set
ar: احذف مجموعة المجموعات

en: Delete Job Set
ar: احذف مجموعة الوظائف

en: Delete Layout
ar: احذف المُخطّط

en: Delete Page
ar: احذف الصفحة

en: Delete Pages
ar: احذف الصفحات

en: Delete Set
ar: احذف المجموعة

en: Delete Stack
ar: احذف الكوْمة

en: Delete Submissions
ar: احذف المشاركات

en: Delete User Account
ar: احذف حساب المستخدم

en: Delete Users
ar: حذف المستخدمين

en: Delete Workflow
ar: احذف سير العمل

en: Delete request saved. You must complete the delete workflow before this stack can be deleted.
ar: حفظ طلب الحذف. يجب إتمام سير العمل قبل أن يمكن حذف هذه الكوْمة.

en: Delete request saved. You must complete the workflow before the page is fully removed.
ar: حُفظ طلب الحذف. يجب أن تتمّ سيْر العمل قبل أن تُزال هذه الصفحة فعلياً.

en: Delete them
ar: احذفها

en: Delete this message?
ar: تريد حذف هذه الرسالة؟

en: Deleted User
ar: مستخدم محذوف

en: Deleted pages are moved to the trash can in the sitemap.
ar: الصفحات المحذوفة تنقل إلى المهملات في خريطة الموقع.

en: Denied by %s
ar: رفضه %s

en: Descending
ar: تنازلياً

en: Description
ar: الوصف

en: Design
ar: التصميم

en: Details
ar: التفاصيل

en: Determine where users should be redirected to after they login.
ar: حدّد وجهة المستخدمين بعد تسجيل دخولهم لموقعك.

en: Developer
ar: المطوّرون

en: Developer options have been disabled in the config file.
ar: خيارات المطوّرين عُطّلت في ملف التهيئة.

en: Direction
ar: الاتجاه

en: Disabled
ar: مُعطّل

en: Discard
ar: تجاهل

en: Discard My Edits
ar: تجاهل تعديلاتي

en: Discard this draft?
ar: تجاهل هذه المسودّة؟

en: Display
ar: اعرض

en: Display Format
ar: نسق التاريخ

en: Display Order
ar: ترتيب العرض

en: Display Order Reset.
ar: استعادة الترتيب الأصلي للعرض.

en: Display Pages
ar: عرض الصفحات

en: Display Tags for the current page
ar: إظهار أوسمة للصفحة الحالية

en: Display Title
ar: أظهر العنوان

en: Display a custom amount.
ar: اعرض عدد صفحات مُحدّد.

en: Display a list of pages created during a certain month, or months. Pages will be sorted by month.
ar: عرض قائمة الصفحات التي أنشأت خلال شهر أو أشهر ما. تُرتب الصفحات بحسب الشهر.

en: Display a list of pages that use a certain page type. Return pages that exist throughout your site, or under only one specific section.
ar: عرض قائمة الصفحات من نوع مُحدّد. وتظهر الصفحات الموجودة في كامل الموقع أو ضمن قسم مُحدّد.

en: Display a running loop of images.
ar: اعرض مجموعة صور متتالية متكرّرة.

en: Display all.
ar: اعرض الكل.

en: Display available tags
ar: إظهار الأوسمة المتوفرة

en: Display breadcrumb trail.
ar: اعرض أثر الصفحات

en: Display files in no sets.
ar: اعرض الملفات غير الموجودة في أي مجموعة.

en: Display information about your concrete5 site's users, on a public page.
ar: اعرض معلومات عن مستخدمي موقعك في صفحة متاحة للعامّة.

en: Display order saved.
ar: اعرض الترتيب المحفوظ.

en: Display page aliases.
ar: إظهار وصلات الصفحات.

en: Display pages that are located
ar: اعرض الصفحات الموجودة في

en: Display pages to users even when those users cannot access those pages.
ar: أظهر الصفحات للمستخدمين وإن لم يكن لديهم صلاحيات الاطلاع عليها.

en: Display pagination interface if more items are available than are displayed.
ar: إظهار واجهة ترقيم الصفحات إن توفرت عناصر أكثر من الظاهرة.

en: Display sub pages to current +1.
ar: اعرض الصفحات الفرعية للصفحة الحالية + 1.

en: Display sub pages to current.
ar: اعرض الصفحات الفرعية للصفحة الحالية.

en: Displayed in Public Profile.
ar: يظهر في الملف الشخصي العام.

en: Displayed on Member List.
ar: يظهر في قائمة الأعضاء.

en: Displays a summary of website activity.
ar: يعرض ملخص نشاط موقع وب.

en: Displays month archive for pages
ar: يعرض أرشيف الشهر للصفحات

en: Displays update and welcome back information on your dashboard.
ar: يعرض آخر التحديثات ورسالة الترحيب في لوحة التحكم.

en: Do not cache this page.
ar: لا تضع هذه الصفحة في الكاش.

en: Do you want to delete this block?
ar: هل تريد حذف هذا البلوك؟

en: Do you want to delete this block? This item is an original. If you delete it, you will delete all blocks aliased to it
ar: متأكد أنك تريد حذف هذا البلوك؟ لأن هذا البلوك هو الأساسي، فإن حذفته فستُحذف جميع البلوكات الموصولة به.

en: Document
ar: وثيقة

en: Download
ar: نزّل

en: Download & Install
ar: نزّل وركّب

en: Download File
ar: نزّل الملف

en: Download Time
ar: وقت التنزيل

en: Download URL
ar: عنوان التنزيل

en: Download Update
ar: نزّل التحديث

en: Download add-ons from concrete5.org.
ar: تنزيل الإضافات من concrete5.org.

en: Download and Install
ar: تنزيل النسخة وتركيبها

en: Download the latest version of concrete5 and upgrade your site.
ar: تنزيل أحدث نسخة من concrete5 وترقية موقعك.

en: Download the package from <a href="%s">here</a>.
ar: نزّل الحزمة من <a href="%s">هنا</a>.

en: Download themes from concrete5.org.
ar: تنزيل السمات من concrete5.org.

en: Downloaded On
ar: نُزّلت في

en: Draft deleted.
ar: حذفت المسودّة.

en: Draft saved successfully.
ar: حُفظت المسودّة بنجاح.

en: Drafts
ar: المسودّات

en: Duplicate %s
ar: استنسخ %s

en: Duplicate Stack
ar: استنسخ الكوْمة

en: Duration
ar: المدة

en: EMAILS ARE DISABLED. THIS EMAIL WAS LOGGED BUT NOT SENT
ar: البريد الإلكتروني مُعطّل. تم تسجيل الرسالة دون إرسالها.

en: EMAILS ARE ENABLED. THIS EMAIL WAS SENT TO mail()
ar: إرسال البريد الإلكتروني مُفعّل. أرسلت الرسالة إلى mail()

en: Edit
ar: عدّل

en: Edit Access
ar: صلاحية التعديل

en: Edit Attribute
ar: عدّل الصفة

en: Edit Details
ar: عدّل التفاصيل

en: Edit External Link
ar: عدّل الرابط الخارجي

en: Edit Group
ar: عدّل المجموعة

en: Edit Importer
ar: تعديل المستورِدات

en: Edit Layout
ar: عدّل المخطّط

en: Edit Mode
ar: وضع التعديل

en: Edit Page
ar: عدّل الصفحة

en: Edit Page Type
ar: عدّل نوع الصفحة

en: Edit Profile
ar: عدّل الملف الشخصي

en: Edit Properties
ar: عدّل الخواصّ

en: Edit Question
ar: عَدّل السؤال

en: Edit Set
ar: عدّل المجموعة

en: Edit User
ar: عدّل المستخدم

en: Edit User account.
ar: عدّل حساب المستخدم.

en: Edit Workflow
ar: عدّل سير العمل

en: Edit in Composer
ar: عدّل في المؤلف

en: Edit this Page
ar: عدّل هذه الصفحة

en: Editable and Required in Profile.
ar: قابل للتعديل ومطلوب في الملف الشخصي.

en: Editable in Profile.
ar: قابل للتعديل في الملف الشخصي.

en: Editing
ar: قيد التعديل

en: Editor Dimensions
ar: مقاس المُحرّر

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Email Address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Email Address Verified
ar: أُكّد عنوان البريد الإلكتروني

en: Email Address to Route Emails To
ar: عنوان البريد الإلكتروني المطلوب تحويل الرسائل إليه

en: Email Importers
ar: مستورِدات البريد الإلكتروني

en: Email Notification
ar: تنويه البريد الإلكتروني

en: Email Only
ar: البريد الإلكتروني فقط

en: Email Validated
ar: أُكّد عنوان البريد الإلكتروني

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Email marked as valid.
ar: فُعّل عنوان البريد الإلكتروني.

en: Embeds SWF files, including flash detection.
ar: لإضافة ملفات SWF، والتحقق من وجود مشغل فلاش.

en: Embeds a YouTube Video in your web page.
ar: تضمين فيديو يوتيوب في صفحة الوب.

en: Embeds uploaded video into a web page. Supports AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 and FLV formats.
ar: يقوم بتضمين الفيديو المرفوع في صفحة وب. ويدعم أنواع الملفات AVI، WMV، Quicktime/MPEG4 و FLV.

en: Empties the page search index and reindexes all pages.
ar: يحذف فهرس بحث الصفحات ويعيد فهرسة جميع الصفحات.

en: Empty Site
ar: موقع فارغ

en: Empty Trash
ar: أفرغ سلة المهملات

en: Enable Advanced Permissions
ar: فعّل الصلاحيات المتقدّمة

en: Enable Cache
ar: فعّل الكاش

en: Enable OpenID
ar: تفعيل OpenID

en: Enable Pretty URLs
ar: تمكين الروابط السهلة

en: Enable Public Registration to let visitors create new user accounts.
ar: تفعيل التسجيل العامّ لتمكين المستخدمين من إنشاء حسابات جديدة في الموقع.

en: Enable custom permissions for this file set.
ar: فعّل الصلاحيات المخصّصة لمجموعة الملفات هذه.

en: Enable or disable maintenance mode, in which your site is only visible to the admin user. Maintenance Mode is useful for developing, testing or temporarily disabling a site.
ar: تفعيل أو تعطيل وضع الصيانة، بحيث يظهر موقعك فقط لمدير الموقع. يُفيد وضع الصيانة في تطوير، وتجربة الموقع أو تعطيله مؤقتا.

en: Enable post via email and other settings.
ar: تمكين التواصل عبر البريد الإلكتروني وإعدادات أخرى.

en: Enable pretty URLs, statistics and tracking codes.
ar: تمكين الروابط السهلة والإحصائيات ورموز التتبع.

en: Enable public profiles.
ar: مكّن تعميم الملفات الشخصية.

en: Enable user defined time zones.
ar: فعّل المناطق الزمنية المحددة من قبل المستخدمين.

en: Enabled
ar: مُمكّن

en: Enables saving records of emails being sent out. This will save records even if actual email delivery is disabled on your site.
ar: تُمكّن حفظ سجلات من الرسائل الإلكترونية الصادرة. ستُحفظ السجلات حتى إن كان إرسال البريد الإلكتروني مُعطلا في موقعك.

en: Encryption
ar: التشفير

[ctx: End date]
en: To
ar: إلى

en: Ends
ar: ينتهي في

en: Ends %s.
ar: ينتهي في %s.

en: Ensure your software is up to date and stable.
ar: التأكد من أن برامجك مُحدّثة ومستقرة.

en: Enter IP addresses, one per line, in the form below to manually ban an IP address. To indicate a range, use a wildcard character (e.g. 192.168.15.* will block 192.168.15.1, 192.168.15.2, etc...)
ar: اكتب عناوين IP، واحداً في كل سطر، في المربع أدناه لحظر عنوان ما. لتحديد تسلسل عناوين، استخدم الحروف المُستبدلة (مثلاً 192.168.15.* سيحظر العناوين 192.168.15.1 و 192.168.15.2 .. إلخ)

en: Enter URL to valid file(s)
ar: أدخل عنوان URL لملف صحيح

en: Enter a <a href="%s" target="_blank">PHP date string</a> here.
ar: أدخل <a href="%s" target="_blank">نص تاريخ PHP</a> هنا.

en: Enter a name for this saved search file set.
ar: اكتب اسم للبحث في مجموعة الملفات.

en: Enter a number from 0 to 21, with 21 being the most zoomed in.
ar: أدخل رقما من 0 إلى 21، حيث أن القيمة 21 هي الأكثر قرباً.

en: Enter a title for your guestbook, and adjust the date format to your liking. Choose whether or not to enable comments, moderation and CAPTCHA. Enter an email address if you'd like to be notified of each new guestbook submission.
ar: اكتب عنواناً لسجل الزوار، وحدد نسق التاريخ المطلوب. ثم اختر ما إذا كنت تريد تفعيل التعليقات، ومراجعة التعليقات أو نشرها مباشرة، واستخدام الكابتشا. اكتب عنوان بريد إلكتروني إن كنت ترغب باستلام تنويه عند وجود مشاركة جديدة.

en: Enter a title for your map, then the address of the location you'd like to display on your map. Finally, specify the zoom level of the map to render. Google will try to locate the address automatically when you add the block.
ar: اكتب عنواناً للخريطة، ثم عنوان المكان الذي تود إظهاره فيها، وأخيرا حدد مستوى التحجيم الذي تظهر به الخريطة. سيحاول جوجل العثور على العنوان المكتوب آلياً عند إضافة البلوك.

en: Enter an address and a Google Map of that location will be placed in your page.
ar: رجاء اكتب العنوان وسيظهر الموقع من خلال خريطة جوجل في صفحتك.

en: Enter your email address below. We will send you instructions to reset your password.
ar: اكتب عنوان بريدك الإلكتروني أدناه. سنُرسل لك تعليمات استعادة كلمة السرّ الخاصة بك.

en: Enter your new password below.
ar: اكتب كلمة السرّ الخاصة بك أدناه.

en: Entire Page
ar: كامل الصفحة

en: Environment
ar: بيئة العمل

en: Environment Information
ar: معلومات بيئة العمل

en: Equal To
ar: يساوي

en: Error
ar: خطأ

en: Error Processing Importer Mail
ar: حدث خطأ في مُعالجة بريد المستورِد

en: Error deleting the file %s. Please check the permissions of the folder %s
ar: حدث خطأ أثناء حذف الملف %s. رجاءً تحقق من صلاحيات المجلد %s

en: Error establishing connection to the concrete5 community. Please check that curl and other required libraries are enabled.
ar: تعذر إنشاء اتصال بمجتمع concrete5. رجاءً تحقق من وجود curl وأن المكتبات المطلوبة مُفعّلة.

en: Error while converting the attributes on cID: %s Error:<br/>%s
ar: حدث خطأ أثناء تحويل صفات cID: %s الخطأ:<br/>%s

en: Error writing to file %s
ar: تعذرت الكتابة على الملف %s

en: Error: %s
ar: خطأ: %s

en: Error: Area not found.
ar: خطأ: المساحة غير موجودة

en: Error: Block Type cannot be installed because no db.xml file can be found. Either create a db.xml file for this block type, or remove the $btTable variable from its controller.
ar: خطأ: لا يمكن تركيب نوع البلوك لعدم وجود ملف db.xml. أنشئ ملف db.xml لنوع البلوك هذا، أو أزل متغيّر $btTable من ملف controller.

en: Error: Block Type cannot be installed due to an unknown database error. Please check that the db.xml file for this block type is formatted correctly.
ar: خطأ: لا يمكن تركيب نوع البلوك بسبب خطأ مجهول في قاعدة البيانات. يرجى التحقق من أن ملف db.xml لهذا النوع بلوك تم صياغته بشكل صحيح.

en: Error: Block Type table must contain a "bID" primary key field.
ar: خطأ: يجب أن يحتوي البلوك على حقل "bID" أساسي.

en: Error: Block Type table must contain at least two fields.
ar: خطأ: يجب أن يحتوي نوع البلوك على حقلين على الأقل.

en: Error: Block not found.
ar: خطأ: البلوك غير موجود

en: Error: Invalid Job file. The class %s was not found in %s .
ar: خطأ: ملف وظيفة غير صالح. لم يُعثر على الصنف %s في %s.

en: Error: Invalid column count. Please refresh your page.
ar: خطأ: عدد الأعمدة غير صحيح. رجاءً أعد تحميل الصفحة.

en: Error: Layout not found
ar: خطأ: المخطط غير موجود

en: Error: The Job class must be a child class of Job.
ar: خطأ: اسم الصنف لهذه الوظيفة يجب أن يكون امتداداً للصنف Job.

en: Error: The required page attribute with the handle of: "%s" doesn't exist
ar: خطا: سمة الصفحة المطلوبة مع الإسم: "%s" لاتوجد

en: Error: no area assigned to layout
ar: خطأ: لم تحدد أية مساحة للمُخطّط

en: Even if you change your website's logo, the Site Name is used in some emails.
ar: حتى إن غيّرت شعار موقعك، فإن اسم الموقع يُستخدم في بعض الرسائل الإلكترونية.

en: Every
ar: كل

en: Every %s (default setting).
ar: كل %s (الإعداد الافتراضي).

en: Every Day
ar: يومياً

en: Every Month
ar: شهرياً

en: Every Week
ar: أسبوعياً

en: Exception Occurred:
ar: حدث خطأ استثنائي:

en: Exclude From Page List
ar: استثْنِ من سرد الصفحات

en: Exclude From Search Index
ar: استثناء من فهرس البحث

en: Exclude From sitemap.xml
ar: استثناء من ملف sitemap.xml

en: Exclude system pages.
ar: استثناء صفحات النظام.

en: Excluded
ar: باستثناء

en: Excluded URL Word List
ar: قائمة كلمات العنوان المستثناة

en: Excluded Users/Groups
ar: المستخدمون/المجموعات المستثناة

en: Excluded Users/Groups with timed permissions
ar: المستخدمون/المجموعات المستثناة من الصلاحيات المؤقتة

en: Existing Backups
ar: النسخ الاحتياطية المحفوظة

en: Exit Edit Mode
ar: أنهِ التعديل

en: Expiration Action
ar: إجراء انتهاء الصلاحية

en: Expiration Date
ar: تاريخ انتهاء الصلاحية

en: Expire Pages from Cache
ar: إنهاء صلاحيات صفحات الكاش

en: Expires In
ar: ينتهي في

en: Export
ar: تصدير

en: Export Database Schema
ar: صدِّر مُخطّط قاعدة البيانات

en: Export Database Tables
ar: صدِّر جداول قاعدة البيانات

en: Export Database XML
ar: تصدير قاعدة البيانات بصيغة XML

en: Export to Excel
ar: صدّر إلى إكسل

en: Export your site's structure and content to an XML document that you can use to develop custom sites with our Starting Points add-on.
ar: صدّر بُنية موقعك ومحتواه كوثيقة XML يمكنك استخدامها لتطوير مواقع مخصصة باستخدام إضافة Starting Points.

en: Extend concrete5
ar: تحسين concrete5

en: Extension
ar: الامتداد

en: External Form
ar: استمارة خارجية

en: External SMTP Server
ar: خادم SMTP خارجي

en: External URL
ar: رابط خارجي

en: External marketplace support has been disabled for this website.
ar: دعم المتجر الخارجي مُعطل لهذا الموقع.

en: F d, Y
ar: d F Y

en: F d, Y \a\t g:i:s A
ar: d F Y \a\t g:i:s A

en: F j, Y
ar: j F Y

en: Face
ar: نوع الخط

en: Fade Duration
ar: مدّة التغيّر

en: Failed Registration
ar: تعذر التسجيل

en: Failed to create zip file as "%s": %s
ar: تعذر إنشاء ملف zip بالاسم "%s": %s

en: Fall Back To Gravatar
ar: استخدم Gravatar كبديل

en: Favicon
ar: أيقونة المفضلة

en: Featured Add-On
ar: الإضافات المميزة

en: Featured Items
ar: العناصر المميّزة

en: Featured Theme
ar: السمات المميزة

en: Featured pages only.
ar: الصفحات المميزة فقط.

en: Features a theme from concrete5.org.
ar: يعرض أحد السمات المميزة من موقع concrete5.org

en: Features an add-on from concrete5.org.
ar: يعرض أحد الإضافات المميزة من موقع concrete5.org

en: Feed Title
ar: عنوان الخلاصة

en: Feed URL
ar: عنوان URL للخلاصة

en: Fetch, parse and display the contents of an RSS or Atom feed.
ar: أحضر، حلّل واعرض محتويات خلاصة RSS أو Atom.

en: Fewer Than
ar: أقل من

en: Field available in "Advanced Search".
ar: الحقل المتوفر في "البحث المتقدم".

en: Field available in Dashboard Page Search.
ar: الحقل متوفر في صفحة البحث في لوحة التحكم

en: Field available in Dashboard User Search.
ar: الحقل متوفر في بحث المستخدمين في لوحة التحكم.

en: Field available in File Manager Search.
ar: الحقل متوفر في بحث مدير الملفات.

en: Fields
ar: الحقول

en: File
ar: ملف

en: File %s not found. All themes need default.php and view.php files in them. Consult concrete5 documentation on how to create these files.
ar: الملف %s غير موجود. تحتاج جميع السمات لوجود الملفات default.php و view.php. راجع وثائق concrete5 حول كيفية إنشاء هذه الملفات.

en: File <strong>%s</strong> could not be found.
ar: تعذر العثور على الملف <strong>%s</strong>.

en: File <strong>%s</strong> has been rescanned
ar: فُحص <strong>%s</strong> من جديد

en: File Attribute Created.
ar: صفة الملف أُنشأت.

en: File Attribute Deleted.
ar: حُذفت صفة الملف.

en: File Attribute Updated.
ar: عُدّلت صفة الملف.

en: File Attributes
ar: صفات الملفات

en: File Details
ar: تفاصيل الملف

en: File Manager
ar: مدير الملفات

en: File Manager Permissions
ar: صلاحيات مدير الملفات

en: File Permissions
ar: صلاحيات الملفات

en: File Preview
ar: معاينة الملف

en: File Set
ar: مجموعة ملفات

en: File Set Name cannot contain the characters: %s
ar: اسم مجموعة الملفات لا يمكن أن يحتوي الأحرف التالية: %s

en: File Set:
ar: مجموعة الملفات:

en: File Sets
ar: مجموعات الملفات

en: File Storage Locations
ar: مواضع تخزين الملفات

en: File Upload
ar: رفع ملف

en: File Uploader
ar: رفع الملفات

en: File Version ID
ar: مُعرف نُسخة الملف

en: File Versions
ar: نُسخ الملف

en: File not found
ar: تعذر العثور على الملف

en: File set deleted successfully.
ar: حذفت مجموعة الملفات بنجاح.

en: File set updated successfully.
ar: عُدّلت مجموعة الملفات بنجاح.

en: File sets provide a flexible way to organize and group your site's assets.
ar: تقدر مجموعات الملفات طريقة سهلة لتنظيم ملفات وتجميع مُكوّنات الموقع.

en: File storage location removed. Files using this location have been reset.
ar: أزيل موضع تخزين الملفات. أعيد تعيين موضع تخزين الملفات التي تستخدم هذا الموضع.

en: File storage locations saved.
ar: حُفظت مواضع تخزين الملفات.

en: File to include
ar: الملف المطلوب إضافته

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Files
ar: ملفات

en: Files Uploaded
ar: تم رفع الملفات

en: Files in Set
ar: الملفات في المجموعة

en: Files in Theme
ar: ملفات السمة

en: Files in no sets.
ar: ملفات لا تنتمي لأي مجموعة

en: Files in the theme were activated successfully.
ar: فُعّلت ملفات السمة بنجاح.

en: Filter
ar: التصفية

en: Find Users
ar: ابحث عن المستخدمين

en: Finishing.
ar: إتمام العمل.

en: First Level
ar: المستوى الأول

en: First, schedule this URL for when you'd like this job to run:
ar: أولاً، جدول طلب هذا الرابط في الوقت الذي تريد تشغيل الوظيفة فيه:

en: Five Most Recent Downloads
ar: أحدث ٥ تنزيلات للملفات

en: Flash
ar: فلاش

en: Flash Content
ar: ملف فلاش

en: Flash Embed - Legacy method
ar: فلاش مدمج - الطريقة القديمة

en: Flash File
ar: ملف فلاش

en: Flat
ar: سطحي

en: Flat View
ar: خريطة الموقع السطحية

en: Fonts
ar: الخطوط

en: Footer of the page
ar: ذيل الصفحة

en: For adding HTML by hand.
ar: لإضافة نص HTML يدوياً.

en: Force Exact Image Match
ar: إجبار مطابقة الصورة

en: Forever
ar: للأبد

en: Forgot Password
ar: نسيت كلمة السرّ

en: Forgot Your Password?
ar: نسيت كلمة السرّ؟

en: Form
ar: استمارة

en: Form Name
ar: اسم الاستمارة

en: Form Results
ar: مشاركات الاستمارات

en: Found on Page
ar: وُجد في الصفحة

en: Free
ar: مجّاني

en: Friends
ar: الأصدقاء

en: From
ar: من

en: From Page Type Defaults
ar: من افتراضيات نوع الصفحة

en: From: %s
    Date Sent: %s
    Subject: %s
ar: من : %s
    تاريخ الإرسال: %s
    الموضوع: %s

en: Full
ar: كامل

en: Full Page Caching
ar: حفظ الصفحات في الكاش

en: Full Page Index
ar: فهرس الصفحة كاملاً

en: Full Record
ar: السجل الكامل

en: Full Release Notes
ar: ملاحظات الإصدار كاملة

en: Full Sitemap
ar: خريطة الموقع الكاملة

en: Full Stack
ar: كوْمة كاملة

en: Full Width
ar: كامل عرض الصفحة

en: Full page caching settings saved.
ar: حُفظت إعدادات وضع الصفحة بالكاش

en: Function mysql_connect() not found. Your system does not appear to have MySQL available within PHP.
ar: الدالة mysql_connect() غير موجودة. يبدو أن نظامك لا يدعم قاعدة بيانات MySQL مع PHP.

en: GZip Archive
ar: أرشيف GZip

en: Generate the sitemap.xml file
ar: أنشئ ملف sitemap.xml

en: Generate the sitemap.xml file that search engines use to crawl your site.
ar: أنشئ ملف sitemap.xml الذي تستخدمه محركات البحث لفهرسة موقعك.

en: Get More Add-Ons
ar: احصل على المزيد من الإضافات

en: Get More Themes
ar: سمات إضافية

en: Get data from forms and logs.
ar: اجلب البيانات من الاستمارات والسجلات.

en: Get more add-ons from concrete5.org.
ar: احصل على المزيد من الإضافات من متجر concrete5.org

en: Get more help on your question by posting it to the concrete5 help center on concrete5.org
ar: احصل على المساعدة حول سؤالك بكتابته في مركز مساعدة concrete5 على موقع concrete5.org

en: Get more themes from concrete5.org.
ar: احصل على سمات إضافية من concrete5.org

en: Get more themes.
ar: احصل على سمات إضافية

en: Get submission data.
ar: احضر بيانات المشاركات.

en: Get support from developers.
ar: الحصول على الدعم من المطوّرين.

en: Global Areas
ar: المساحات العامّة

en: Global mail settings saved.
ar: حُفظت إعدادات البريد العامة.

en: Go
ar: نفّذ

en: Go to the <a href="%s">Add Functionality</a> page in your concrete5 Dashboard.
ar: اذهب إلى صفحة <a href="%s">الإضافات البرمجية</a> في لوحة تحكم concrete5.

en: Google Map
ar: خريطة جوجل

en: Google Map disabled in edit mode.
ar: خرائط جوجل معطلة في وضع التحرير.

en: Grabs the latest newsflow data from concrete5.org.
ar: يعرض آخر نشرة أخبار من concrete5.org

en: Gravatar Image Set
ar: مجموعة صُور Gravatar

en: Group Expiration Options
ar: خيارات انتهاء صلاحية المجموعات

en: Group Set
ar: المجموعة

en: Group Sets
ar: مجموعات المجموعات

en: Group added successfully
ar: أضيفت المجموعة بنجاح

en: Group attributes into sets for easier organization
ar: جَمْع الصفات في مجموعات لتنظيم أسهل.

en: Group deleted successfully.
ar: حُذفت المجموعة بنجاح.

en: Group set added successfully.
ar: أضيفت المجموعة المحددة.

en: Group set deleted successfully.
ar: حُذفت المجموعة المحددة بنجاح.

en: Group set updated successfully.
ar: حُدّثت المجموعة المختارة بنجاح.

en: Group sets
ar: مجموعات المجموعات

en: Group update successfully
ar: حُدّثت المجموعة بنجاح

en: Group(s)
ar: المجموعات

[ctx: GroupDescription]
en: The guest group represents unregistered visitors to your site.
ar: تُمثّل مجموعة زوّار موقعك الغير مسجّلين.

[ctx: GroupDescription]
en: The registered users group represents all user accounts.
ar: تُمثّل مجموعة المستخدمين المُسجَّلين جميع حسابات المستخدمين.

[ctx: GroupName]
en: Administrators
ar: المدراء

[ctx: GroupName]
en: Guest
ar: الزوّار

[ctx: GroupName]
en: Registered Users
ar: المستخدمون المسجّلون

en: Grouped by set
ar: مُجمّعة في مجموعة

en: Groups
ar: المجموعات

en: Guest
ar: ضيف

en: Guestbook
ar: سجل الزوار

en: Guestbook / Comments
ar: سجلّ الزوار / التعليقات

en: Guestbook Comment Notification
ar: تنويه تعليق على سجلّ الزوار

en: HTML/WYSIWYG Editor Content.
ar: محتوى يُعدّل بواسطة مُحرّر HTML/WYSIWYG.

en: Handle
ar: الاسم البرمجي

en: Handle already exists.
ar: الاسم البرمجي مستخدم مسبقاً.

en: Handle required.
ar: الاسم البرمجي مطلوب.

en: Handles must contain only letters, numbers or the underscore symbol.
ar: الأسماء البرمجية يجب أن تحتوي فقط على الأحرف والأرقام والشرطة السفلية.

en: Have concrete5 perform various tasks to help your site running in top condition, process email posts, and update search engine indexing maps. Click the triangle icon next to the job to start it. A success message will be displayed once the job has been completed.
ar: اجعل concrete5 يقوم بتنفيذ المهام المختلفة للحفاظ على عمل موقعك بأفضل حال، ومعالجة مشاركات البريد الإلكتروني، وتحديث فهرس محرك البحث. اضغط المثلث المقابل لكل وظيفة لتشغيلها. ستظهر رسالة نجاح عند اكتمال تنفيذ الوظيفة.

en: Having trouble? Check the <a href="%s">installation help forums</a>, or <a href="%s">have us host a copy</a> for you.
ar: تواجهك مشكلة؟ اضطلع على <a href="%s">منتديات المساعدة في التركيب</a>، أو <a href="%s">دعنا نستضيف نسخة</a> خاصة بك.

en: Header Extra Content
ar: محتوى الترويسة الإضافي

en: Header Image
ar: صورة الترويسة

en: Header Nav
ar: روابط التنقل الرئيسية

en: Header of the page
ar: رأس الصفحة

en: Height
ar: الارتفاع

en: Height
ar: الطول

en: Hello World
ar: مرحبا بالعالم

en: Help
ar: المساعدة

en: Here are earlier versions of this page. The bold line is the live version.<br/><br/>Anyone who can't edit this page sees this active version if permissions allow. Your edits are always made to the latest version. If you'd like to start editing from an old version, copy that version.
ar: هذه هي النسخ القديمة لهذه الصفحة. النسخة المعتمدة هي المحددة بالخط الثخين.<br/><br/>من لا يستطيع تعديل هذه الصفحة، ستظهر له النسخة المعتمدة إن كان لديه صلاحية ذلك. تتم تعديلاتك دائماً على النسخة الأحدث. إن أردت بدء التعديل من نسخة قديمة، انسخ تلك النسخة أولا.

en: Hide errors from site visitors.
ar: اخف الأخطاء عن زوار الموقع.

en: Hierarchy
ar: تسلسلي

en: Highest Rated
ar: الأعلى تقييماً

en: Home
ar: الرئيسية

en: Homepage
ar: الصفحة الرئيسية

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Hours
ar: ساعات

en: How Many Levels Below Parent?
ar: كم مستوى ضمن الصفحة الحاوية؟

en: How long will this permission be valid for?
ar: ما مدة صلاحية هذه الصلاحية؟

en: I would like to receive private messages.
ar: أود استلام الرسائل الخاصة.

en: ID
ar: مُعرّف

en: INVALID ACTION
ar: إجراء غير صالح

en: IP Address
ar: عنوان IP

en: IP Address Blacklist
ar: القائمة السوداء لعناوين IP

en: IP Blacklist
ar: قائمة IP السوداء

en: IP Blacklist settings saved.
ar: حُفظت إعدادات قائمة IP السوداء.

en: Icon
ar: أيقونة

en: Icon removed successfully.
ar: أزيلت الأيقونات بنجاح.

en: Icons updated successfully.
ar: عُدّلت الأيقونة بنجاح.

en: If a file set does not appear above, you either have no access to add files to it, or it does not accept the file types %s.
ar: إن لم تظهر أحد مجموعات الملفات أعلاه، فإما أنك لا تملك صلاحية إضافة الملفات إليها، أو أنها لا تقبل الملفات من نوع %s.

en: If your site is behaving oddly or displaying out-of-date content, it's a good idea to clear the cache. If you're having to clear the cache a lot, you might want to just turn off caching in Cache & Speed Settings.
ar: إن بدأ ظهور المحتوى القديم في موقعك، أو أنه يعمل بشكل غير متوقع، فقد يساعد تنظيف الكاش في حل المشكلة. وإن اضطررت لتنظيف الكاش بكثرة، فقد ترغب بتعطيل الكاش من صفحة إعدادات الكاش والسرعة.

en: If your site is displaying out-dated information, or behaving unexpectedly, it may help to clear your cache.
ar: إن بدأ ظهور المحتوى القديم في موقعك، أو أنه يعمل بشكل غير متوقع، فقد يساعد تنظيف الكاش في حل المشكلة.

en: Illegal variable name '%s' in element args.
ar: اسم المتغير '%s' غير مقبول في مُعطيات العنصر.

en: Image
ar: صورة

en: Image Links to:
ar: رابط الصورة هو:

en: Image Manipulation Available
ar: دعم تعديل الصّور

en: Image Not Found.
ar: الصورة غير موجودة.

en: Image On-State
ar: الصورة البديلة عند الإشارة

en: Image to Display
ar: الصور  المطلوب إظهارها

en: Image/File
ar: صورة/ملف

en: Import Files
ar: استيراد الملفات

en: Important Information about Backup & Restore
ar: معلومات مهمة عن النسخ الاحتياطي والاستعادة

en: Importer saved.
ar: حُفظ المستورِد.

en: Importers
ar: المستورِدات

en: Importing files.
ar: استيراد الملفات.

en: In Set(s)
ar: في المجموعات

en: In one list
ar: في قائمة واحدة

en: Inactive Users
ar: المستخدمون المُعطّلون

en: Inbox
ar: الوارد

en: Include &laquo; and &raquo;.
ar: إضافة &laquo; و &raquo;.

en: Include all child pages
ar: اشمل جميع الصفحات الفرعية

en: Include block in Composer
ar: أتح البلوك في المؤلف

en: Include external forms in the filesystem and place them on pages.
ar: تضمين الاستمارات الخارجية من نظام الملفات ووضعها في الصفحات.

en: Include only add-ons compatible with my version of concrete5.
ar: أظهر الإضافات المتوافقة مع نسخة concrete5 التي لدي فقط.

en: Included
ar: تشمل

en: Included Users/Groups
ar: المستخدمون/المجموعات المشمولة

en: Included Users/Groups with timed permissions
ar: المستخدمون/المجموعات المشمولة في الصلاحيات المؤقتة

en: Included in Composer?
ar: مشمولة في المؤلف؟

en: Incorrect captcha code
ar: رمز كابتشا غير صحيح

en: Incorrect image validation code. Please check the image and re-enter the letters or numbers as necessary.
ar: رمز التحقق غير صحيح. يرجى الاطلاع على الصورة وإعادة إدخال الحروف أو الأرقام كما تظهر.

en: Index Search Engine - All
ar: فهرسة محرك البحث - الكل

en: Index Search Engine - Updates
ar: فهرسة محرك البحث - التحديثات

en: Index cleared. You must now reindex your site from the Automated Jobs page.
ar: نُظّف الفهرس. يجب أن تعيد فهرسة موقعك الآن من صفحة الوظائف الآلية.

en: Index partially updated. %s pages indexed (maximum number.) Re-run this job to continue this process.
ar: حُدّث الفهرس جزئياً. فُهرست %s صفحات (أقصى عدد). أعد تشغيل هذه الوظيفة لإتمام العملية.

en: Index the site to allow searching to work quickly and accurately. Only reindexes pages that have changed since last indexing.
ar: فهرسة الموقع للسماح بالبحث بشكل سريع ودقيق. إعادة فهرسة الصفحات التي تغيرت منذ آخر فهرسة فقط.

en: Index updated.
ar: حُدّث الفهرس.

en: Index updated. %s pages indexed.
ar: اكتملت الفهرسة بنجاح. عدد الصفحات التي فُهرست: %s.

en: Indexing Method
ar: طريقة الفهرسة

en: Indexing complete. Index is up to date
ar: اكتملت فهرسة الموقع. الفهرس الآن مُحدَّث.

en: Individual Block
ar: بلوك فردي

en: Inherit
ar: مُكتسب

en: Inherit page type default permissions.
ar: استخدم الصلاحيات الافتراضية لنوع الصفحة.

en: Inherit the permissions of this page.
ar: استخدم صلاحيات هذه الصفحة.

en: Input Format
ar: نسق الإدخال

en: Insert Link to Page
ar: أضف رابط إلى صفحة

en: Inspect
ar: تفحّص

en: Inspect Package
ar: عاين الحُزمة

en: Inspect Theme
ar: تفحّص السمة

en: Install
ar: ركّب

en: Install %s
ar: ركّب %s

en: Install Local Update
ar: تركيب تحديث محلي

en: Install Packages and Connect to the Marketplace
ar: ركّب الحزم واتصل بالمتجر

en: Install add-ons & themes.
ar: تركيب الإضافات والسمات.

en: Install concrete5
ar: ركّب concrete5

en: Install custom add-ons or those downloaded from the concrete5.org marketplace.
ar: ركّب الإضافات المخصّصة أو تلك التي نزلتها من متجر concrete5.org

en: Install only items required for concrete5 to run. This will create a blank site.
ar: تركيب العناصر المطلوبة لتشغيل Concrete5 فقط. سيتم إنشاء موقع فارغ.

en: Install theme
ar: ركّب السمة

en: Installation Notes
ar: ملاحظات التركيب

en: Installed Block Types
ar: أنواع البلوكات المركّبة

en: Installing attributes.
ar: تركيب الصفات.

en: Installing automated jobs.
ar: تركيب الوظائف الآلية.

en: Installing dashboard.
ar: تركيب لوحة التحكم.

en: Installing login and registration pages.
ar: تركيب تسجيل الدخول وصفحات التسجيل.

en: Installing permissions & workflow.
ar: تركيب الصلاحيات وسير العمل.

en: Intelligent Search
ar: البحث الذكي

en: Interface Preferences
ar: تفضيلات الواجهة

en: Interface Settings
ar: إعدادات الواجهة

en: Interface settings saved. Please log out and in again to update all backend messages.
ar: حُفظت إعدادات الواجهة. رجاءً سجّل خروجك ودخولك مجدداً لتحديث جميع رسائل النظام.

en: Internal
ar: أساسي

en: Internal Block Types
ar: أنواع البلوكات الأساسية

en: Invalid Attribute Type.
ar: نوع الصفة غير صالح.

en: Invalid Email Address
ar: عنوان بريد إلكتروني غير صحيح

en: Invalid File.
ar: ملف غير صالح.

en: Invalid ID
ar: مُعرف غير صحيح

en: Invalid ID.  This id is currently being used by another element on this page.
ar: مُعرّف غير صالح. يستخدم المُعرّف حالياً عنصر آخر في هذه الصفحة.

en: Invalid Job set.
ar: مجموعة الوظائف غير صالحة.

en: Invalid Key. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
ar: رمز غير صالح. يرجى زيارة صفحة استعادة كلمة السرّ مجدداً لطلب رمز جديد.

en: Invalid OpenID.
ar: هوية OpenID غير صحيحة.

en: Invalid Package.
ar: حزمة غير صالحة.

en: Invalid Permissions
ar: صلاحيات غير صالحة

en: Invalid Redirect URL
ar: رابط توجيه غير صحيح

en: Invalid Task.
ar: مهمة غير صالحة.

en: Invalid Token.
ar: رمز غير صالح.

en: Invalid Username
ar: اسم مستخدم غير صحيح

en: Invalid Workflow Type.
ar: نوع سير العمل غير صالح.

en: Invalid anti-spam library.
ar: مكتبة مكافحة السبام غير صالحة.

en: Invalid attribute ID.
ar: مُعرف الصِفة غير صالح

en: Invalid attribute set.
ar: مجموعة صفات غير صالحة

en: Invalid backup file specified.
ar: ملف النسخة الاحتياطية المحدد غير صالح.

en: Invalid block type handle: %s
ar: اسم برمجي غير صالح لنوع البلوك: %s

en: Invalid block.
ar: بلوك غير صالح.

en: Invalid captcha library.
ar: مكتبة الكابتشا غير صالحة.

en: Invalid characters in page type name.
ar: اسم نوع الصفحة يحتوي أحرف غير صالحة.

en: Invalid composer draft.
ar: مسودّة مؤلف غير سلمية.

en: Invalid email address or password.
ar: عنوان البريد الإلكتروني أو كلمة السرّ غير صحيحة.

en: Invalid email address provided.
ar: عنوان البريد الإلكتروني المكتوب غير صحيح.

en: Invalid email address.
ar: عنوان البريد الإلكتروني غير صحيح.

en: Invalid file extension.
ar: امتداد ملف غير صحيح.

en: Invalid file set.
ar: مجموعة ملفات غير صالحة

en: Invalid file.
ar: ملف غير صالح.

en: Invalid form token. Please reload this form and submit again.
ar: رمز التحقق من الاستمارة غير صحيح. الرجاء إعادة تحميل الاستمارة وإرسالها مجدداً.

en: Invalid group ID.
ar: مُعرّف مجموعة غير صحيح.

en: Invalid group set.
ar: مجموعة غير صالحة.

en: Invalid marketplace item ID.
ar: مُعرّف عنصر المتجر غير صالح.

en: Invalid marketplace item.
ar: عنصر متجر غير صالح

en: Invalid package or no package specified.
ar: حزمة غير صالحة أو لم يتم تحديد حزمة.

en: Invalid package.
ar: الحزمة غير صالحة.

en: Invalid page.
ar: صفحة غير صالحة

en: Invalid parent page.
ar: صفحة حاوية غير صالحة

en: Invalid stack
ar: الكوْمة غير صالحة

en: Invalid stack.
ar: كوْمة غير صالحة.

en: Invalid theme.
ar: سمة غير صالحة.

en: Invalid token.  Unable to activate user.
ar: رمز غير صالح. تعذّر تفعيل المستخدم.

en: Invalid token.  Unable to deactivate user.
ar: رمز غير صالح. تعذّر تعطيل المستخدم.

en: Invalid user ID.
ar: مُعرّف مستخدم غير صحيح.

en: Invalid username or password.
ar: اسم المستخدم أو كلمة السرّ غير صحيحة.

en: Invalid version
ar: نسخة غير صالحة

en: Invalid workflow ID.
ar: رقم تعريف غير صالح لسير العمل.

en: It only takes a moment and you don't even have to leave your site.
ar: تتطلب العملية لحظات قليلة ولن تضطر حتى إلى ترك موقعك.

en: It's not possible to test the settings since the mail system is disabled (the setting %1$s is set to %2$s in the configuration).
ar: تعذر تجربة الإعدادات حيث أن نظام البريد مُعطّل (الإعداد %1$s يحتوي القيمة %2$s في التهيئة).

en: Items To Uninstall
ar: العناصر التي سيتم إزالتها

en: Itself (Override)
ar: نفسها (تجاوُز)

en: JavaScript
ar: جافاسكربت

en: JavaScript Enabled
ar: دعم جافاسكربت

en: Job Set schedule updated successfully.
ar: حُدّث جدول مجموعة الوظائف بنجاح.

en: Job Set updated successfully.
ar: عُدّلت مجموعة الوظائف بنجاح.

en: Job Sets
ar: مجموعات الوظائف

en: Job not found.
ar: الوظيفة غير موجودة.

en: Job schedule updated successfully.
ar: حُدّث جدول الوظائف بنجاح.

en: Job set added.
ar: أضيفت مجموعة الوظائف.

en: Job successfully installed.
ar: رُكّبت الوظيفة بنجاح.

en: Job successfully uninstalled.
ar: أُزيلت الوظيفة بنجاح.

[ctx: JobSetName]
en: Default
ar: الافتراضية

en: Jobs
ar: الوظائف

en: Justify
ar: ضبط

en: Keep your site running well.
ar: حافظ على سير عمل موقعك بشكل جيّد.

en: Keep your web page addresses easy for humans and search engines to read by automatically removing references to index.php. You may need to create a file called .htaccess on your server for this to work, but we will try to do it for you first.
ar: حافظ على سهولة قراءة عنوان صفحات موقعك للزوار ومحركات البحث بإزالة اسم الملف index.php آلياً. قد تحتاج لإنشاء ملف مسمى .htaccess على الخادم لتعمل هذه الميزة، ولكن سنحاول القيام بهذه الخطوة إن أمكن.

en: Key Expired. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
ar: انتهت صلاحية الرمز. يرجى زيارة صفحة استعادة كلمة السرّ مجدداً لطلب رمز جديد.

en: Keywords
ar: كلمات البحث

en: Label
ar: الوسم

en: Labels
ar: العناوين

en: Language
ar: اللغة

en: Languages
ar: اللغات

en: Last Action
ar: آخر إجراء

en: Last Modified
ar: آخر تعديل

en: Last Response
ar: آخر مشاركة

en: Last Run
ar: آخر تنفيذ

en: Last edit
ar: آخر تعديل

en: Last login
ar: آخر دخول

en: Latest Message
ar: آخر رسالة

en: Latitude: %s
ar: خط العرض: %s

en: Layout preset not found
ar: الإعداد المسبق للمُخطّط غير موجود

en: Learn More
ar: اقرأ المزيد

en: Learn about how to use concrete5, how to develop for concrete5, and get general help.
ar: تعلم كيفية استخدام concrete5،وتطويره والحصول على المساعدة عامّة.

en: Learn about your site and concrete5.
ar: اقرأ المزيد عن موقعك وconcrete5.

en: Learn more about these block types.
ar: تعرف أكثر على أنواع البلوكات هذه.

en: Learn more and update.
ar: التحديث ومعلومات إضافية

en: Leave a Reply
ar: اترك رداً

en: Leave the following form field blank in order to allow everyone to download this file.
ar: اترك الحقل التالي فارغاً كي تتيح للجميع تنزيل هذا الملف.

en: Leave this blank to keep your current password.
ar: اتركه فارغاً لتُبقي كلمة السرّ الحالية.

en: Left
ar: يسار

en: Left Sidebar
ar: شريط جانبي أيسر

en: Lets you set default permissions and blocks for a particular page type.
ar: تُمكّنك من تعيين الصلاحيات والبلوكات الافتراضية لنوع صفحة مُعيّن.

en: Line Height
ar: ارتفاع الخط

en: Link Tags to Page
ar: اربط الأوسمة بالصفحة

en: Link Text
ar: رابط نصّي

en: Link URL (optional)
ar: رابط URL (اختياري)

en: Link and Caption
ar: الرابط والعنوان

en: Link to files stored in the asset library.
ar: رابط إلى الملفات المخزنة في مكتبة الموجودات.

en: List pages based on type, area.
ar: سرد الصفحات وفقاً لنوعها وموضعها.

en: Live Version
ar: النسخة المعتمدة

en: Loading Video... If you're seeing this message you may not have Flash installed.
ar: تحميل الفيديو... إذا ظهرت هذه الرسالة، قد يكون ذلك سبب عدم توفر مُشغّل فلاش لديك.

en: Local database file refreshed.
ar: حُدّث ملف قاعدة البيانات المحليّة.

en: Location
ar: الموقع

en: Location Name
ar: اسم الموْضع

en: Location in Website
ar: الموضع في الموقع

en: Location: %s
ar: الموقع: %s

en: Lock IP after
ar: اقفل عنوان IP بعد

en: Lock Layout
ar: امنع تعديل المُخطّط

en: Lock Widths
ar: تركيب قياس العرض

en: Log Application Exceptions
ar: تسجيل أخطاء التطبيق الاستثنائية

en: Log Emails Sent
ar: تسجيل الرسائل الإلكترونية الصادرة

en: Log entries marked as spam.
ar: تسجيل بيانات العناصر المُحددة كسبام.

en: Log settings
ar: إعدادات كتابة السجلات

en: Logged entries can be found in <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Dashboard > Reports > Logs</a>
ar: يمكن عرض العناصر المُسجّلة في <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">لوحة التحكم > التقارير > السجلات</a>

en: Logging
ar: كتابة السجلّات

en: Logging Settings
ar: إعدادات كتابة السجلّات

en: Logging configuration saved.
ar: حُفظت تهيئة السجلات.

en: Login
ar: سجّل دخولك

en: Login & Registration
ar: تسجيل الدخول والاشتراك

en: Login Destination
ar: وِجهة الدخول

en: Login Successful
ar: سُجّل الدخول بنجاح

en: Login redirection saved.
ar: حُفظ توجيه تسجيل الدخول.

en: Login with OpenID
ar: سجّل دخولك باستخدام OpenID

en: Logs
ar: السجلات

en: Longitude: %s
ar: خط الطول: %s

en: Loop
ar: حَلَقيّة

en: MS Excel
ar: مايكروسوفت اكسل

en: MS Powerpoint
ar: مايكروسوفت باوربوينت

en: MS Word
ar: مايكروسوفت وورد

en: Mail Exception Occurred. Unable to send mail:
ar: حدث خطأ في البريد وتعذر إرسال الرسالة.

en: Mail Importers
ar: مستورِدات البريد

en: Mail Server
ar: خادم البريد

en: Mail importers
ar: مُستوردات البريد

en: Mailbox
ar: صندوق البريد

en: Main
ar: الرئيسية

en: Maintenance
ar: الصيانة

en: Maintenance Mode
ar: وضع الصيانة

en: Maintenance Mode turned off. Your site is public.
ar: أُنهيَ وضع الصيانة. موقعك الآن مُتاح للعامّة.

en: Maintenance Mode turned on. Your site is now private.
ar: فُعّل وضع الصيانة. موقعك الآن محجوب عن العامّة.

en: Make Ban Permanent
ar: اجعل الحظر دائم

en: Make set public
ar: اجعل المجموعة متاحة للعامّة

en: Make sure you <a href="%s">backup your database</a> before updating.
ar: تأكد من عمل <a href="%s">نسخة احتياطية من قاعدة بياناتك</a> قبل التحديث.

en: Make sure your web root contains a jobs/ directory, or upgrading will not go smoothly.
ar: تأكد من وجود الدليل jobs/ في مجلد موقعك الرئيسي، وإلا قد تتعثر عملية الترقية.

en: Manage Search Engine Optimization (SEO) Related Page Properties.
ar: عدّل خواص الصفحات المرتبطة بموالفة محرّكات البحث (SEO).

en: Manage Sets
ar: أدر المجموعات

en: Manage Stack Contents
ar: إدارة محتويات الكوْمة

en: Manage sitewide content and administer block types.
ar: ادارة محتويات الموقع الواسعة و ادارة انواع القطع

en: Manage the installed block types in your site.
ar: أدر البلوكات المركبة في موقعك.

en: Manually
ar: يدوياً

en: Manually create new user accounts for your concrete5 site.
ar: أنشئ حسابات مستخدمين جديدة لموقعك بشكل يدوي.

en: Map Title
ar: عنوان الخريطة

en: Margin
ar: الهوامش

en: Mark Email as Valid
ar: أكّد البريد الإلكتروني

en: Marketplace integration disabled in configuration file.
ar: ربط الموقع بالمتجر معطل في ملف التهيئة.

en: Marketplace item %s downloaded successfully.
ar: نُزّل %s من المتجر بنجاح.

en: Max Height
ar: أقصى طول

en: Max Width
ar: أقصى عرض

en: Maximum Gravatar Rating
ar: أعلى تقييم Gravatar

en: Member Since
ar: عضو منذ

en: Member profile (if enabled)
ar: ملف العضو الشخصي (إن كان مفعلاً)

en: Members
ar: أعضاء

en: Message
ar: الرسالة

en: Message Details
ar: تفاصيل الرسالة

en: Message Sent.
ar: أُرسَلت الرسالة.

en: Message to display when completed
ar: الرسالة التي تظهر عند إتمام الاستمارة

en: Message:
    %s
ar: الرسالة:
    %s

en: Message: %s
ar: رسالة: %s

en: Messages
ar: الرسائل

en: Meta Description
ar: وصف ميتا

en: Meta Keywords
ar: كلمات ميتا

en: Meta Title
ar: عنوان ميتا

en: Minimum Version
ar: أقدم نسخة

en: Minutes
ar: دقائق

en: Mobile Theme
ar: قالب الجوال

en: Mobile theme saved.
ar: حُفظ قالب الجوال.

en: Modified
ar: تاريخ التعديل

en: Months
ar: أشهر

en: Months Link to Page
ar: ترتبط الأشهر بالصفحة

en: More Add-ons
ar: مزيد من الإضافات

en: More Blocks
ar: بلوكات إضافية

en: More Details
ar: تفاصيل إضافية

en: More Information
ar: مزيد من المعلومات

en: More Options
ar: خيارات إضافية

en: More Statistics
ar: إحصائيات إضافية

en: More Than
ar: أكثر من

en: More URLs
ar: روابط إضافية

en: Most Popular First
ar: الأكثر شيوعاً أولاً

en: Most Recent Version
ar: أحدث نسخة

en: Most recent 20 downloads:
ar: أحدث ٢٠ تنزيل:

en: Move
ar: انقل

en: Move Down
ar: أنقل للأسفل

en: Move Up
ar: أنقل للأعلى

en: Move or reorder pages by dragging their icons.
ar: انقل أو أعد ترتيب الصفحات بسحب أيقونتها.

en: Move package to trash directory on server?
ar: تريد نقل الحزمة إلى المُهملات على الخادم؟

en: Move them to the parent area below
ar: انقلهم إلى المساحة الحاوية أدناه

en: Move/Copy
ar: انقل/انسخ

en: Move/Copy Page
ar: انقل/انسخ الصفحة

en: Multilingual Setup
ar: إعداد تعدد اللغات

en: Multiple Values
ar: قِيَم متعددة

en: Multiple values
ar: قِيَمْ مُتعدّدة

en: My Friends
ar: أصدقائي

en: My Sets
ar: مجموعاتي

en: My Video
ar: فيديو خاص بي

en: MySQL Available
ar: دعم MySQL

en: MySQL Password
ar: كلمة مرور MySQL

en: MySQL Username
ar: اسم مستخدم MySQL

en: Name
ar: الاسم

en: Name Your Site
ar: اسم موقعك

en: Name cannot contain the characters: %s
ar: لا يمكن أي يحتوي الاسم الحروف التالية: %s

en: Name is required
ar: الاسم مطلوب

en: Name required.
ar: الاسم مطلوب.

en: Navigate through sibling pages.
ar: تنقل بين الصفحات المترابطة

en: Navigation
ar: روابط التنقل

en: Never
ar: لم يحدث

en: New
ar: جديدة

en: New Page
ar: صفحة جديدة

en: New Password
ar: كلمة السرّ الجديدة

en: New User Registration
ar: تسجيل المستخدمين الجدد

en: New Version %s
ar: النسخة رقم %s

en: New Version: %s.
ar: النسخة الجديدة: %s

en: New Version: %s. Upgrading from: %s.
ar: النسخة الجديدة: %s. الترقية من: %s.

en: New copy to Scrapbook
ar: نسخة جديدة للقُصاصات

en: New file set added successfully.
ar: أضيفت مجموعة الملفات بنجاح.

en: New template.
ar: قالب جديد.

en: Newer Posts
ar: المقالات الأحدث

en: News
ar: الأخبار

en: Newsflow
ar: نشرة الأخبار

en: Next
ar: التالي

en: Next & Previous Labels
ar: عناوين التنقل التالي والسابق

en: Next & Previous Nav
ar: روابط الصفحات التالية والسابقة

en: Next Label
ar: عنوان التالية

en: No
ar: لا

en: No Attributes
ar: لا يوجد صفات

en: No Block Types
ar: لا يوجد أنواع بلوكات

en: No End Date.
ar: لا ينتهي.

en: No File Types
ar: لا أنواع ملفات

en: No Groups
ar: لا مجموعات

en: No Jobs found.
ar: لا يوجد وظائف.

en: No Name
ar: غير مسمّى

en: No Page Attributes
ar: لا يوجد صفات صفحات

en: No Page Types
ar: لا أنواع صفحات

en: No Queueing
ar: دون الاصطفاف

en: No Suggestions
ar: لا اقتراحات

en: No Themes
ar: لا يوجد سمات

en: No attribute categories currently defined.
ar: لا يوجد تصنيفات صفات مُعرّفة حالياً.

en: No attribute sets currently defined.
ar: لا يوجد مجموعات صفات مُعرّفة

en: No attributes assigned.
ar: لم تُعيّن أي صفة.

en: No attributes assigned. Any attributes you set here will automatically be set on pages when they are created.
ar: لم تُحدّد أي صفات. ستُعيّن آلياً أي صفات تُحدّدها هنا على الصفحات وقت إنشائها.

en: No attributes defined.
ar: لم يتم تعريف أي صفات.

en: No attributes found.
ar: لا يوجد صفات.

en: No block found with the handle %s.
ar: تعذر العثور على بلوك بالاسم البرمجي %s.

en: No block types can be added to this area.
ar: لا يمكن إضافة أي نوع بلوك إلى هذه المساحة.

en: No custom block types are awaiting installation.
ar: لا يوجد أنواع بلوكات بانتظار التركيب.

en: No data is available yet.
ar: لا تتوفر أية بيانات حتى الآن

en: No file sets found.
ar: لا يوجد مجموعات ملفات.

en: No file specified
ar: لم تحدد أي ملف

en: No files found in %s
ar: لا يوجد ملفات في %s

en: No files found.
ar: لم يُعثر على أية ملفات.

en: No files have been downloaded.
ar: لم تُنزل أي ملفات.

en: No global areas created yet.
ar: لا يوجد أي مساحات عامّة.

en: No group sets found.
ar: لا يوجد أي مجموعات ملفات.

en: No groups found.
ar: لا يوجد مجموعات.

en: No job specified.
ar: لم تحدد الوظيفة.

en: No messages found.
ar: لا توجد أية رسائل.

en: No one has yet submitted this form.
ar: لم يشارك أحد في هذه الاستمارة بعد.

en: No packages have been installed.
ar: لا يوجد أي حزم مُركّبة.

en: No page could be found at this address.
ar: لم يُعثر على أي صفحة على هذا العنوان.

en: No page types found.
ar: لا يوجد أنواع صفحات.

en: No pages found.
ar: لم يُعثر على أي صفحات.

en: No results found.
ar: لم يعثر على شيء.

en: No results match
ar: لا يوجد نتائج مطابقة

en: No screenshots
ar: لا تتوفر لقطات شاشة

en: No stacks can be added to this area.
ar: لا يمكن إضافة أي كوْمة لهذه المساحة.

en: No stacks have been added.
ar: لم تُضف أي كوْمات.

en: No themes are installed.
ar: لا يوجد سمات.

en: No timed permission assignments
ar: لم تُحدّد أي صلاحيات مؤقتة

en: No updates available.
ar: لا تتوفر تحديثات.

en: No updates for your add-ons are available.
ar: لا تتوفر تحديثات لإضافاتك.

en: No users found.
ar: لم يعثر على أي مستخدم.

en: No users or groups added.
ar: لم تُضف أي مستخدمين أو مجموعات.

en: No users or groups selected.
ar: لم تحدد أي مستخدمين أو مجموعات.

en: No users selected.
ar: لم تحدد أي مستخدم.

en: No. Do <strong>not</strong> remove any content or files from this website.
ar: لا، <strong>لا تحذف</strong> أي محتوى أو ملفات من هذا الموقع.

en: No. Registration is required to answer.
ar: لا. التسجيل مطلوب للمشاركة.

en: Nobody
ar: لا أحد

en: None
ar: لاشيء

en: None Selected
ar: لا شيء مُحدّد

en: None of the requested files could be found.
ar: تعذر العثور على أي من الملفات المطلوبة

en: None selected
ar: لم تختر شيء

en: None.
ar: لاشيء.

en: None. This file will automatically be used by the <strong>%s</strong> page type.
ar: غير مطلوب. سيُستخدم هذا الملف تلقائياً لنوع الصفحة <strong>%s</strong>.

en: None. This file will automatically be used by the <strong>%s</strong> page.
ar: غير مطلوب. سيُستخدم هذا الملف تلقائياً لصفحة <strong>%s</strong>.

en: None. This file will automatically be used for pages without a template.
ar: غير مطلوب. سيُستخدم هذا الملف تلقائياً للصفحات غير مُحدّدة القالب.

en: None. This file will automatically be used.
ar: لا شيء. سيتم استخدام هذا الملف تلقائياً.

en: Not a Member
ar: لست عضواً

en: Note: Additional page paths are not versioned. They will be available immediately.
ar: ملاحظة: روابط الصفحات الإضافية لا يُحفظ سجلّ تعديلاتها، بل تُطبّق مباشرة.

en: Note: Downloading an update will NOT automatically install it.
ar: ملاحظة: تنزيل التحديث لن يقوم بتركيبه آلياً.

en: Note: Since you haven't checked this page out for editing, these changes will immediately be approved.
ar: ملاحظة: حيث أن لم تحجز الصفحة لتعديلها، ستُطبّق هذه التعديلات مباشرة.

en: Note: Styles set here are often overridden by those defined within the various block types.
ar: ملاحظة: الأنماط المُعيّنة هنا غالباً ما تتجاوزها تلك التي في أنواع البلوكات المختلفة.

en: Nothing
ar: لا شيء

en: Nothing currently available to install.
ar: لا يوجد أي شيء يمكن تركيبه حالياً.

en: Notification - Spam Detected
ar: تنويه - اكتشاف حالة إزعاج

en: Notifications
ar: التنويهات

en: Notify Email on Comment
ar: إبلاغ بالبريد الإلكتروني في حالة التعليق

en: Notify me by email when people submit this form
ar: أعلمني بالبريد الإلكتروني عندما يقوم أحد بإرسال هذه الاستمارة

en: Number
ar: رقم

en: Number and Type of Pages
ar: عدد ونوع الصفحات

en: Number of Responses
ar: عدد المشاركات

en: Number to Display
ar: العدد المراد إظهاره

en: OGG Video
ar: فيديو OGG

en: OR Path
ar: أو المسار

en: Off
ar: مُعطّل

en: Off - Good for development of custom blocks.
ar: مُعطّل - مُفيد في حالة تطوير البلوكات المُخصّصة.

en: Off - Good for development.
ar: مُعطّل - جيد للتطوير

en: Off - Turn it on by hand for specific pages.
ar: مُعطّل - يمكن تفعيله يدوياً لصفحات مُحدّدة.

en: Offer choice of language on login.
ar: اعرض خيار اللغة عند تسجيل الدخول.

en: Office
ar: أوفيس

en: Ok
ar: موافق

en: Old Versions
ar: نُسخ قديمة

en: Older Posts
ar: المقالات الأقدم

en: On
ar: مُفعّل

en: On %s, user %s approved the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
ar: في %s، اعتمد المستخدم %s الطلب التالي: 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s cancelled the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
ar: في %s، ألغى المستخدم %s الطلب التالي: 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s submitted the following request: %s
ar: في %s، أرسل المستخدم %s الطلب التالي: %s

en: On - Helps speed up a live site.
ar: مُفعّل - يساعد في تسريع الموقع

en: On - If blocks on the particular page allow it.
ar: مُمكّن - إن كانت البلوكات في صفحة محددة تسمح بذلك.

en: On - In all cases.
ar: مُفعّل - في جميع الحالات.

en: On - approve manually
ar: مُمكّن - يُعتمد يدوياً

en: On - signup and go
ar: مُمكّن - اشترك واستمر

en: On Date
ar: بتاريخ

en: Once the index is clear, you must reindex your site from the Automated Jobs page.
ar: بعد تنظيف الفهرس، يجب أن تعيد فهرسة موقعك من خلال صفحة الوظائف الآلية.

en: Only Titles
ar: العناوين فقط

en: Only displaying %s files.
ar: عرض ملفات %s فقط.

en: Only displaying files with extension .%s.
ar: إظهار الملفات ذات الامتداد .%s فقط.

en: Only files with the following extensions will be allowed. Separate extensions with commas. Periods and spaces will be ignored.
ar: سيُسمح بالملفات من الأنواع التالية فقط. افصل بين الأنواع بفاصلة. النقاط والمسافات سيتم تجاهلها.

en: Only registered users may view the website.
ar: يمكن للمستخدمين المُسجّلين فقط عرض الموقع.

en: Only the %s user may reset the site's content.
ar: فقط المستخدم %s يمكنه حذف محتوى الموقع.

en: Only the administrative group may view the website.
ar: يمكن لمجموعة المدراء فقط عرض الموقع.

en: Only the super user may edit this account.
ar: فقط المستخدم الخارق يمكنه تعديل هذا الحساب.

en: Only the super user may remove block types.
ar: يمكن للمدير العام فقط إزالة أنواع البلوكات.

en: Only users who are members of ALL selected groups will be eligible for this permission.
ar: المستخدمون الذين هم أعضاء في جميع المجموعات المحددة فقط تنطبق عليهم هذه الصلاحية.

en: Only when manually removed or the cache is cleared.
ar: فقط عند إزالتها يدوياً أو عند تنظيف الكاش.

en: Oops, it looks like you've entered an invalid feed address!
ar: يبدو أنك أدخلت عنوان خلاصة غير صحيح!

en: Oops, something is wrong with the form you posted (it doesn't have a question set id).
ar: عذراً، حدث خطأ ما ببيانات الاستمارة التي أرستها

en: Open Link in New Window
ar: افتح الرابط في صفحة جديدة

en: Open Page
ar: افتح الصفحة

en: Open by default to the...
ar: بشكل افتراضي اعرض ...

en: Open links in a new window
ar: افتح الروابط في نافذة جديدة

en: Open to all site visitors?
ar: مُتاح لجميع زوار الموقع؟

en: OpenID Authentication Failed: %s
ar: فشل توثيق OpenID: %s

en: OpenID Verification Cancelled
ar: أُلغيَ التحقق من هوية OpenID

en: Optimization
ar: التحسين

en: Optimization & Maintenance
ar: التحسين والصيانة

en: Option
ar: الخيار

en: Option Order
ar: ترتيب الخيارات

en: Optional
ar: اختياري

en: Options
ar: خيارات

en: Options disabled, interface settings are specified in config/site.php.
ar: هذه الخيارات مُعطّلة، وحُدّدت إعدادات الواجهة في config/site.php.

en: Order pages by
ar: رتّب الصفحات بحسب

en: Ordering
ar: الترتيب

en: Originally requested by %s.
ar: الطلب الأساسي من %s.

en: Other
ar: آخَر

en: Other Information
ar: معلومات أخرى

en: Other Properties
ar: خواصّ أخرى

en: Other Stacks
ar: الكوْمات الأخرى

en: Override Permissions
ar: تجاوز الصلاحيات

en: Overrides Cache
ar: تجاوز الكاش

en: Owner
ar: المالك

en: POP Mail Server Authentication Settings
ar: إعدادات التوثيق عبر خادم بريد POP

en: Package
ar: حزمة

en: Padding
ar: التباعد

en: Page
ar: صفحة

en: Page "%s" at path "%s" Moved to trash
ar: نُقلت الصفحة "%s" من الرابط "%s" إلى المهملات

en: Page "%s" at path "%s" deleted
ar: حُذفت الصفحة "%s" من الرابط "%s"

en: Page Action
ar: إجراءات الصفحة

en: Page Added To
ar: أُضيفت الصفحة إلى

en: Page Attribute Created.
ar: أُنشئت صفة الصفحة.

en: Page Attribute Deleted.
ar: حُذفت صفة الصفحة.

en: Page Attribute Updated.
ar: حُدّثت صفة الصفحة.

en: Page Attributes
ar: صفات الصفحات

en: Page Defaults for %s Page Type. All edits take effect immediately.
ar: افتراضيات نوع الصفحة %s. جميع التعديلات تنطبق مباشرة.

en: Page Forbidden
ar: الصفحة محجوبة

en: Page ID: %s
ar: مُعرّف الصفحة: %s

en: Page Info
ar: معلومات الصفحة

en: Page List
ar: سرد الصفحات

en: Page Name
ar: اسم الصفحة

en: Page Not Found
ar: الصفحة غير موجودة

en: Page Owner
ar: مالك الصفحة

en: Page Paths and Location
ar: مسارات ومواضع الصفحات

en: Page Permissions
ar: صلاحيات الصفحة

en: Page Properties
ar: خواص الصفحة

en: Page Properties saved.
ar: تم حفظ خواص الصفحة.

en: Page Search
ar: بحث الصفحات

en: Page Submitted for Permission Changes.
ar: أرسلت الصفحة لمراجعة تعديل صلاحياتها.

en: Page Submitted to Change Permission Inheritance to %s.
ar: أُرسلت الصفحة إلى %s لمراجعة تعديل صلاحياتها المُكتسبة.

en: Page Successfully Added.
ar: أضيفت الصفحة بنجاح.

en: Page Successfully Refreshed.
ar: حُدّثت الصفحة بنجاح.

en: Page Titles
ar: عناوين الصفحات

en: Page Type
ar: نوع الصفحة

en: Page Types
ar: أنواع الصفحات

en: Page Unsuccessfully Refreshed.
ar: تعذر تحديث الصفحة.

en: Page Version %s Submitted for Approval.
ar: أُرسلت نسخة الصفحة %s للموافقة.

en: Page Versions
ar: نُسخ الصفحة

en: Page Views
ar: عرض الصفحات

en: Page copy operations pending.
ar: عمليات نسخ الصفحات بالانتظار

en: Page currently in edit mode on %s
ar: الصفحة حالياً في وضع التعديل منذ %s

en: Page last edited on %s
ar: تم آخر تعديل على الصفحة في %s

en: Page permissions updated successfully.
ar: حُدّثت صلاحيات الصفحة بنجاح.

en: Page saved at
ar: حفظت الصفحة في

en: Page themes
ar: سِمات الصفحات

en: Page type
ar: نوع الصفحة

en: Page type added successfully.
ar: أضيف نوع الصفحة بنجاح.

en: Page type updated successfully.
ar: عُدّل نوع الصفحة بنجاح.

en: Page types
ar: أنواع الصفحات

en: Page types display a page's blocks in different ways and can be thought of as 'templates' for your content: Left Sidebar, Full, etc. Page types correspond to specific themes. concrete5 will look for the specified page type in your active theme.
ar: تعرض أنواع الصفحات البلوكات التي تحتويها بطرق مختلفة ويمكن اعتبارها كـ"قوالب" لمحتوى الصفحات: شريط جانبي أيسر، صفحة كاملة .. إلخ. ترتبط أنواع الصفحات بسمات محددة. يبحث concrete5 عن نوع الصفحة المطلوب في السمة المُفعلة.

en: Pages
ar: الصفحات

en: Pages & Themes
ar: الصفحات والسمات

en: Pages Created
ar: الصفحات المُنشأة

en: Pages Should Appear
ar: يجب أن تظهر الصفحات

en: Pages and Themes
ar: الصفحات والسمات

en: Pages appear in both locations; all edits to originals will be reflected in their alias.
ar: تظهر الصفحات في الموضِعيْن؛ كما أن جميع التعديلات على الصفحة الأصلية تظهر في الصفحة الموصولة.

en: Pages should appear
ar: يجب أن تظهر الصفحات

en: Pagination
ar: تقسيم الصفحات

en: Parent Page
ar: الصفحة الحاوية

en: Parent page not selected
ar: لم تحدد الصفحة الحاوية

en: Password
ar: كلمة السرّ

en: Password (Confirm)
ar: كلمة السرّ (تأكيد)

en: Password changed.
ar: غُيرت كلمة السرّ.

en: Password changed.  Please login to continue.
ar: غُيّرت كلمة السرّ. رجاء سجّل دخولك للاستمرار.

en: Password incorrect. Please try again.
ar: كلمة السرّ غير صحيحة. رجاءً حاول مرة أخرى.

en: Paste
ar: الصِق

en: Paste From Clipboard
ar: الصق من الحافظة

en: Paste a link to an external RSS feed located on another site, and concrete5 will render it on your page. Select date formatting, feed title, number of items to display at once and choose whether to show or hide article summaries.
ar: اكتب رابط خلاصة RSS لموقع آخر، وسيقوم concrete5 بعرضها في الصفحة. اختر نسق التاريخ، وعنوان الخلاصة، وعدد العناصر المطلوب عرضها واختر ما إذا كنت تريد عرض أو إخفاء ملخص المقال.

en: Paste a short or long-form Youtube link into the YouTube URL field and concrete5 will embed the video on your page. The iFrame option is recommended for best results, especially when displaying pages on mobile devices.
ar: اكتب عنوان رابط يوتيوب المختصر أو الكامل في حقل عنوان يوتيوب وسيقوم concrete5 بتضمين الفيديو في الصفحة. يُستحسن استخدام خيار iFrame لأفضل النتائج خصوصاً عند عرض الصفحات على أجهزة الجوال.

en: Paste from Clipboard
ar: الصق من الحافظة

en: Paste your HTML code into this field, and it will be rendered by your web browser.
ar: الصِق نص HTML في هذا الحقل، وسيظهر الناتج في المتصفح.

en: Path
ar: المسار

en: Paths
ar: المسارات

en: Pending
ar: بالانتظار

en: Pending Approval
ar: بانتظار الموافقة

en: Pending Delete
ar: طَلَب حذف بانتظار المراجعة

en: Pending Move
ar: بانتظار النقل

en: Pending Permissions
ar: طلبات تعديل الصلاحيات

en: Perform Full Database Backups
ar: إجراء نسخ احتياطية كاملة لقاعدة البيانات

en: Permanent IP Ban
ar: حظر IP دائم

en: Permission Changes
ar: تعديلات الصلاحيات

en: Permission Denied
ar: ليس لديك صلاحيات

en: Permission Inheritance Changes
ar: تعديلات اكتساب الصلاحيات

en: Permission access entity types
ar: أنواع عناصر الصلاحيات

en: Permission categories
ar: تصنيفات الصلاحيات

en: Permission on
ar: صلاحية

en: Permission setting saved. You must complete the workflow before this change is active.
ar: حُفظ إعداد الصلاحية. يجب أن تتمّ سيْر العمل قبل تفعيل هذا التغيير.

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: File Uploader
ar: رفع الملفات

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group
ar: المجموعة

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Combination
ar: مجموعة مجموعات

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Set
ar: المجموعة

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Page Owner
ar: مالك الصفحة

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: User
ar: المستخدم

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change anything in the Page Properties menu.
ar: إمكانية تعديل أي شيء في قائمة خواصّ الصفحة.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change caching settings.
ar: إمكانية تغيير إعدادات الكاش.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the page type for this page, also check out Theme permissions.
ar: إمكانية تغيير نوع هذه الصفحة فقط. تحقق أيضاً من صلاحيات السمة.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the theme for this page.
ar: إمكانية تغيير سمة هذه الصفحة فقط.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change permissions for this page. Warning: by granting this a user could give themselves more access.
ar: إمكانية تغيير صلاحيات هذه الصفحة. تحذير: بإعطاء هذه الصلاحية ستُمكّن المستخدم من إعطاء نفسه صلاحيات إضافية.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to make edits to at least some of the content in the page. You can lock down different block areas and specific blocks by clicking Permissions on them as well.
ar: إمكانية إجراء التعديلات على بعض مُحتوى هذه الصفحة. يمكنك اختيار صلاحيات المساحات والبلوكات بشكل منفصل.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to move this page to the site's Trash.
ar: إمكانية نقل هذه الصفحة إلى مهملات الموقع.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to remove old versions of this page.
ar: إمكانية حذف نُسخ التعديلات القديمة لهذه الصفحة.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see what this page will look like at a specific time in the future as a specific user.
ar: إمكانية مُعاينة مظهر الصفحة في وقت مُحدّد كمُستخدم مُحدّد.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the File Manager.
ar: إمكانية استخدام مدير الملفات.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the file manager
ar: إمكانية استخدام مدير الملفات

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a block to any area on the site. If someone is added here they can add blocks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
ar: إمكانية إضافة بلوك إلى أي مساحة في الموقع. من لديه هذه الصلاحية يستطيع إضافة البلوكات إلى أي مساحة (ما لم تكن صلاحيات تلك المساحة تتجاوز هذه الصلاحيات العامة.)

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a page beneath the current page.
ar: إمكانية إضافة صفحة فرعية تحت الحالية.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a stack or block from a stack to any area on the site. If someone is added here they can add stacks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
ar: إمكانية إضافة كوْمة أو بلوك من كوْمة إلى أي مساحة في الموقع. من لديه هذه الصلاحية يستطيع إضافة الكوْمات إلى أي مساحة (ما لم تكن صلاحيات تلك المساحة تتجاوز هذه الصلاحيات العامة.)

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add blocks to this area. This setting overrides the global Add Block permission for this area.
ar: إمكانية إضافة البلوكات إلى هذه المساحة. تتجاوز هذه الصلاحية الصلاحيات العامة لإضافة البلوكات لهذه المساحة.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add files to set.
ar: إمكانية إضافة ملفات إلى مجموعة.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add stacks to this area. This setting overrides the global Add Stack permission for this area.
ar: إمكانية إضافة الكوْمات إلى هذه المساحة. تتجاوز هذه الصلاحية الصلاحيات العامة لإضافة الكوْمات لهذه المساحة.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can control scheduled guest access to this page.
ar: إمكانية التحكم بجدولة دخول الزوّار لهذه الصفحة.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy file.
ar: إمكانية نسخ الملفات.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy files in file set.
ar: إمكانية نسخ الملفات في المجموعات.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file set.
ar: إمكانية حذف مجموعة ملفات.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file.
ar: إمكانية حذف الملفات.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete files in set.
ar: إمكانية حذف ملفات من مجموعة.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit a file's properties.
ar: إمكانية تعديل خواصّ الملفات.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file sets.
ar: إمكانية تعديل صلاحيات مجموعات الملفات.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file.
ar: إمكانية تعديل صلاحيات الوصول للملفات.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit blocks within this area.
ar: إمكانية تعديل البلوكات في هذه المساحة.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files in set.
ar: إمكانية تعديل أو استبدال الملفات في المجموعات.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files.
ar: إمكانية تعديل أو استبدال الملفات.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can move or copy this page to another location.
ar: إمكانية نقل أو نسخ هذه الصفحة إلى موضع آخر.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can publish an unapproved version of the page.
ar: إمكانية نشر نُسخة غير مُعتمدة من الصفحة.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can see a page exists and read its content.
ar: إمكانية التحقق من وجود صفحة وقراءة محتواها.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files in the site.
ar: إمكانية عرض وتنزيل الملفات في الموقع.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files.
ar: إمكانية عرض وتنزيل الملفات.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the area and its contents.
ar: إمكانية مشاهدة المساحة ومحتواها.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the page versions dialog and read past versions of a page.
ar: إمكانية مشاهدة مربع حوار نُسخ الصفحات وعرض النسخ القديمة من الصفحة.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can export site users or not
ar: إمكانية تصدير بيانات مستخدمي الموقع

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see a page in the sitemap or intelligent search.
ar: إمكانية مشاهدة صفحة في خريطة الموقع أو البحث الذكي.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can access the permissions on an area. Custom area permissions could override those of the page.
ar: إمكانية تعديل صلاحيات هذه المساحة. صلاحيات المساحة المُخصّصة يمكنها تجاوز صلاحيات الصفحة.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change permissions on this block, potentially granting themselves or others greater access.
ar: إمكانية تغيير صلاحيات هذا البلوك، مما يعني ضمنيا إمكانية المستخدمين إعطاء أنفسهم أو الآخرين صلاحيات إضافية.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the custom template on this block. This overrides any area or page permissions.
ar: إمكانية تغيير القالب المُخصّص لهذا البلوك. تتجاوز هذه الصلاحية جميع صلاحيات المساحة والصفحة.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete blocks from this area.
ar: إمكانية حذف البلوكات من هذه المساحة.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete this block. This overrides any area or page permissions.
ar: إمكانية حذف هذا البلوك. تتجاوز هذه الصلاحية جميع صلاحيات المساحة والصفحة.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can edit this block. This overrides any area or page permissions.
ar: إمكانية تعديل هذا البلوك. تتجاوز هذه الصلاحية جميع صلاحيات المساحة والصفحة.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on blocks in this area. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
ar: إمكانية جدولة إتاحة البلوكات في هذه المساحة للزوار. الإتاحة للزوار هي طريقة مختصر لإعطاء الصلاحيات فقط لمجموعة الزوار.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on this block. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
ar: إمكانية جدولة إتاحة هذا البلوك للزوار. الإتاحة للزوار هي طريقة مختصر لإعطاء الصلاحيات فقط لمجموعة الزوار.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can set custom design properties or CSS on this block.
ar: إمكانية تعيين تصميم مُخصّص أو أنماط CSS على هذا البلوك.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can view this block in the page.
ar: إمكانية مشاهدة هذا البلوك في الصفحة.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users get the ability to add layouts to a particular area.
ar: إمكانية إضافة المُخطّطات لمساحة ما.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users see design controls and can modify an area's custom CSS.
ar: التحكم بعرض أدوات بالتصميم للمستخدمين واستطاعتهم تعديل أنماط CSS المخصصة للمساحة.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Grant ability to approve workflow.
ar: إمكانية منح صلاحية اعتماد سير العمل.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been approved.
ar: إعلام المُعتمدين باعتماد تغيير ما.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been denied.
ar: إعلام المُعتمدين برفض تغيير ما.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has entered the workflow.
ar: إعلام المُعتمِدين بوجود تغيير ما في سير العمل.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Group Search
ar: الوصول إلى بحث المجموعات

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Defaults
ar: الوصول إلى افتراضيات نوع الصفحة

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Sitemap
ar: الوصول إلى خريطة الموقع

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Task Permissions
ar: الوصول إلى صلاحيات المهام

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access User Search
ar: الوصول إلى بحث المستخدمين

[ctx: PermissionKeyName]
en: Activate/Deactivate User
ar: تعطيل/تمكين المستخدمين

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block
ar: إضافة بلوك

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block to Area
ar: إضافة بلوك إلى مساحة

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add File
ar: إضافة الملفات

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Layouts to Area
ar: إضافة مخطط لمساحة

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack
ar: إضافة كَؤْمة

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack to Area
ar: إضافة كوْمة إلى مساحة

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Sub-Page
ar: إضافة صفحة فرعية

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Changes
ar: اعتماد التعديلات

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve or Deny
ar: الاعتماد أو الرفض

[ctx: PermissionKeyName]
en: Assign Groups to User
ar: تعيين مجموعات المستخدمين

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Custom Template
ar: تغيير القالب المُخصّص

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Page Type
ar: تغيير نوع الصفحة

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Theme
ar: تغيير السمة

[ctx: PermissionKeyName]
en: Copy File
ar: نسخ الملفات

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete
ar: الحذف

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Area Contents
ar: حذف مُحتوى المساحة

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Block
ar: حذف البلوك

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File
ar: حذف الملفات

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File Set
ar: حذف مجموعة

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete User
ar: حذف المستخدمين

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Versions
ar: حذف النُّسخ

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Contents
ar: تعديل مُحتوى مساحة

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Design
ar: تعديل تصميم المساحة

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Permissions
ar: تعديل صلاحيات مساحة

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Block
ar: تعديل بلوك

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Contents
ar: تعديل المحتوى

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Design
ar: تعديل التصميم

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Access
ar: تعديل صلاحيات الملفات

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Contents
ar: تعديل محتويات الملفات

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Properties
ar: تعديل خواصّ الملفات

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Groups
ar: تعديل المجموعات

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Permissions
ar: عدّل الصلاحيات

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Properties
ar: تعديل الخواصّ

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Speed Settings
ar: تعديل إعدادات السرعة

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit User Details
ar: تعديل بيانات المستخدمين

[ctx: PermissionKeyName]
en: Empty Trash
ar: إفراغ سلّة المهملات

[ctx: PermissionKeyName]
en: Export Site Users
ar: تصدير بيانات مستخدمي الموقع

[ctx: PermissionKeyName]
en: Install Packages
ar: تركيب الحُزم

[ctx: PermissionKeyName]
en: Move or Copy Page
ar: نسخ أو نقل صفحة

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Approve
ar: تنويه الاعتماد

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Deny
ar: تنويه الرفض

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Entry
ar: التنويه عن جديد

[ctx: PermissionKeyName]
en: Perform Backups
ar: إجراء النسخ الاحتياطية

[ctx: PermissionKeyName]
en: Preview Page As User
ar: مُعاينة الصفحة كمستخدم

[ctx: PermissionKeyName]
en: Schedule Guest Access
ar: جدْولة الإتاحة للزوار

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search Files in File Manager
ar: البحث في مدير الملفات

[ctx: PermissionKeyName]
en: Sign in as User
ar: تسجيل الدخول كمستخدم

[ctx: PermissionKeyName]
en: Uninstall Packages
ar: إزالة الحزم

[ctx: PermissionKeyName]
en: View
ar: عرض

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Area
ar: مشاهدة مساحة

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Block
ar: مشاهدة البلوك

[ctx: PermissionKeyName]
en: View File in File Manager
ar: عرض الملفات في مدير الملفات

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Files
ar: عرض الملفات

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Newsflow
ar: عرض نشرة الأخبار

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Page in Sitemap
ar: عرض الصفحة في خريطة الموقع

[ctx: PermissionKeyName]
en: View User Attributes
ar: عرض صِفات المستخدمين

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Versions
ar: اعرض النسخ

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Permissions & Access
ar: الصلاحيات والوصول

en: Permissions Inheritance
ar: اكتساب الصلاحيات

en: Permissions Should
ar: هذه الصلاحيات يجب

en: Permissions for this area currently override those of the page.
ar: صلاحيات هذه المساحة تتجاوز صلاحيات الصفحة.

en: Permissions for this block are currently dependent on the area containing this block.
ar: تعتمد صلاحيات هذا البلوك حالياً على المساحة التي تحتويه.

en: Permissions for this block currently override those of the area and page.
ar: صلاحيات هذا البلوك تتجاوز صلاحيات المساحة والصفحة.

en: Permissions for this file are currently dependent on file sets and global file permissions.
ar: صلاحيات هذا الملف تعتمد على مجموعات الملفات وصلاحيات الملفات عامة.

en: Permissions for this file currently override its sets and the global file permissions.
ar: صلاحيات هذا الملف تتجاوز الصلاحيات الحالية لمجموعاته ولصلاحيات الملفات العامة.

en: Permissions saved
ar: حُفظت الصلاحيات

en: Permissions updated successfully.
ar: عُدّلت الصلاحيات بنجاح.

en: Photoshop
ar: فوتوشوب

en: Pictures from File Set
ar: صور من مجموعة ملفّات

en: Plain Text
ar: نص بسيط

en: Playback
ar: طريقة العرض

en: Please Enter a Name
ar: رجاءً أدخل الاسم

en: Please Login to Vote
ar: رجاء سجّل دخولك للتصويت

en: Please add at least one question to your form.
ar: رجاءً أضف سؤالاً واحداً على الأقل إلى الاستمارة.

en: Please choose a file set.
ar: رجاء اختر مجموعة ملفات.

en: Please choose a scrapbook.
ar: رجاءً اختر أحد القصاصات.

en: Please choose at least two images.
ar: رجاءً اختر صورتين على الأقل.

en: Please complete all required fields.
ar: رجاءً املأ جميع الحقول المطلوبة.

en: Please correct the following errors:
ar: رجاءً صحّح الأخطاء التالية:

en: Please enable JavaScript in your browser.
ar: رجاءً فعّل جافاسكربت في متصفحك.

en: Please enter a valid feed address.
ar: رجاءً أدخل عنوان خلاصة صحيح.

en: Please enter a valid search title.
ar: رجاءً أدخل عنوان بحث صحيح.

en: Please enter a zoom number from 0 to 21.
ar: رجاءً اكتب رقم لمستوى التحجيم من 0 إلى 21.

en: Please enter the number of items to display.
ar: رجاء حدّد عدد العناصر المطلوب عرضها.

en: Please enter the number of months you want to show.
ar: رجاءً اكتب عدد الأشهر التي تريد عرضها.

en: Please enter your Search Title.
ar: رجاءً اكتب عنوان البحث.

en: Please enter your Submit Button Text.
ar: رجاءً اكتب نص زر البحث.

en: Please give your RSS Feed a name.
ar: رجاءً اختر اسماً لخلاصة RSS الإخبارية.

en: Please specify a valid email address
ar: رجاءً اكتب عنوان بريد إلكتروني صحيح

en: Please specify your site's name
ar: رجاءً اكتب اسم موقعك

en: Please type the letters and numbers shown in the image.
ar: رجاء اكتب الأحرف والأرقام الظاهرة في الصورة.

en: Polls an email account and grabs private messages/postings that are sent there..
ar: يستعلم عن وجود رسائل خاصة جديدة ومشاركات أرسلت إلى عنوان بريد إلكتروني

en: Popular
ar: الأشهَر

en: Port (Leave blank for default)
ar: المنفذ (اتركه فارغاً لاستخدام الافتراضي)

en: Position
ar: الموضع

en: Post Comment
ar: أضف تعليق

en: Post Max: %s
ar: أكبر حجم إرسال: %s

en: Post to Another Page Elsewhere
ar: أرسل الاستعلام إلى صفحة أخرى

en: Post-Login Settings
ar: إعدادات ما بعد تسجيل الدخول

en: Postal Code
ar: الرمز البريدي

en: Posted by
ar: الكاتب

en: Posted by %1$s on %2$s
ar: كتبه %1$s في %2$s

en: Posted by %s on %s
ar: كتبها %s في %s

en: Posted by <span class="post-author">%1$s at <a href="%2$s">%3$s on %4$s</a></span>
ar: كتبه <span class="post-author">%1$s بعنوان <a href="%2$s">%3$s في %4$s</a></span>

en: Powered by <a href="%s">concrete5</a>.
ar: مبني على <a href="%s">concrete5</a>.

en: Prefetching information.
ar: تحضير المعلومات.

en: Pretty URLs
ar: الروابط السهلة

en: Preview
ar: عاين

en: Preview As
ar: معاينة كـ

en: Preview File
ar: عاين الملف

en: Preview My Edits
ar: عاين تعديلاتي

en: Preview Pane
ar: مساحة المعاينة

en: Preview as User
ar: عاين كمستخدم

en: Previous
ar: السابق

en: Previous Label
ar: عنوان السابقة

en: Price: High to Low
ar: السعر: الأغلى إلى الأرخص

en: Price: Low to High
ar: السعر: من الأرخص إلى الأغلى

en: Private
ar: خاص

en: Private message from %s
ar: رسالة خاصة من %s

en: Private message limit exceeded for user: %s on %s
ar: تجاوز المستخدم %s الحدّ المسموح للرسائل الخاصة في %s

en: Process Email Posts
ar: معالجة المشاركات البريدية

en: Profile
ar: الملف الشخصي

en: Profile Information Saved.
ar: حُفظت معلومات الملف الشخصي.

en: Profile Options
ar: خيارات الملفات الشخصية

en: Project Page
ar: صفحة المشروع

en: Properties
ar: الخواص

en: Protect with Password
ar: احمِ الملف بكلمة مرور

en: Provide RSS Feed
ar: تقديم خلاصة RSS

en: Provide a simple survey, along with results in a pie chart format.
ar: لتقديم استبيان بسيط مع نتائجه بنسق رسم بياني.

en: Proxy Host
ar: مُضيف البروكسي

en: Proxy Password
ar: كلمة سرّ البروكسي

en: Proxy Port
ar: منفذ البروكسي

en: Proxy Server
ar: خادم البروكسي

en: Proxy Server Settings
ar: إعداد خادم البروكسي

en: Proxy User
ar: اسم مستخدم البروكسي

en: Proxy block for blocks pasted through the scrapbook.
ar: بلوك وسيط للبلوكات الملصقة من خلال القصاصات.

en: Proxy block for stacks added through the UI.
ar: بلوك وسيط للكوْمات المضافة من خلال واجهة المستخدم.

en: Proxy configuration saved.
ar: حُفظت تهيئة البروكسي

en: Public
ar: عام

en: Public Date
ar: تاريخ النشر

en: Public Date/Time
ar: تاريخ/وقت النشر

en: Public Display
ar: يظهر للعامة

en: Public Profiles
ar: تعميم الملفات الشخصية

en: Public Registration
ar: التسجيل العام

en: Public Sets
ar: المجموعات العامة

en: Public profiles have been disabled.
ar: حُفظت الملفات الشخصية.

en: Public profiles have been enabled
ar: فُعّل تعميم الملفات الشخصية

en: Publish Changes
ar: انشر التعديلات

en: Publish Location
ar: موْضِع النشر

en: Publish My Edits
ar: أنشر تعديلاتي

en: Publish Page
ar: انشر الصفحة

en: Pull a picture of the day from concrete5.org (Default)
ar: اعرض صورة اليوم من موقع concrete5.org (افتراضي)

en: Purchase - %s
ar: اشترِ - %s

en: Purge
ar: احذف الكاش

en: Purge attempt complete.
ar: اكتمل حذف الكاش

en: Put each answer options on a new line
ar: ضع كل خيار إجابة في سطر جديد

en: Quality
ar: الجودة

en: Question
ar: السؤال

en: Queueing
ar: الاصطفاف في الطابور

en: RSS Displayer
ar: مستعرض خلاصات RSS

en: RSS Feed
ar: خلاصة RSS

en: RSS Feed Description
ar: وصف خلاصة RSS

en: RSS Feed Title
ar: عنوان خلاصة RSS الإخبارية

en: RSS Icon
ar: أيقونة RSS

en: Radio Buttons
ar: أزرار الراديو

en: Random (But keep sets together)
ar: عشوائي (مع الحفاظ على المجموعات)

en: Rating
ar: تقييم

en: Re: %s
ar: رد: %s

en: Read
ar: مقروءة

en: Read Full Post
ar: اقرأ المقال كاملاً

en: Read More
ar: اقرأ المزيد

en: Read Reviews
ar: اقرأ المراجعات

en: Read full post
ar: اقرأ المقال كاملاً

en: Reason For Ban
ar: سبب الحظر

en: Recent
ar: مؤخراً

en: Recent Activity
ar: آخر النشاطات

en: Recent Page Views
ar: آخر مشاهدات الصفحات

en: Recent Registrations
ar: أحدث التسجيلات

en: Recently Added
ar: الأحدث

en: Recipient email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني للمستلم

en: Recommended
ar: المستحسنة

en: Redirect administrators to dashboard
ar: توجيه المدراء إلى لوحة التحكم

en: Redirect to another page after form submission?
ar: التوجيه إلى صفحة أخرى بعد إرسال الاستمارة؟

en: Redirect users to:
ar: توجيه المستخدمين إلى:

en: Refresh
ar: تحديث

en: Refresh Databases
ar: حدّث قواعد البيانات

en: Refresh core database tables and blocks.
ar: حدّث مُخطّط جداول قاعدة البيانات والبلوكات.

en: Refreshes %s files contained in %s and all block directories.
ar: تُحدّث %s ملفات موجودة في %s وجميع أدلة البلوكات.

en: Refreshes the page, rebuilding its permissions and its name.
ar: تُحدّث الصفحة، بإعادة بناء صلاحياتها واسمها.

en: Register
ar: سجّل

en: Register here!
ar: سجّل هنا!

en: Registered
ar: مُسجّل

en: Registered Between
ar: مُسجّل في الفترة

en: Registered User
ar: مستخدم مُسجّل

en: Registration
ar: التسجيل

en: Registration - A New User Has Registered
ar: التسجيل - مستخدم جديد سجّل في الموقع

en: Registration - Approval Required
ar: اشتراك - بانتظار الموافقة

en: Registration - Validate Email Address
ar: التسجيل - التحقق من عنوان البريد الإلكتروني

en: Registration Approval Required
ar: قبول الاشتراك مطلوب

en: Registration Approved
ar: قبول الاشتراك

en: Registration Data
ar: بيانات التسجيل

en: Registration settings have been saved.
ar: حُفظت إعدادات التسجيل.

en: Release Date: %s
ar: تاريخ الإصدار: %s

en: Relevance
ar: الصلة

en: Relevant sub pages.
ar: الصفحات الفرعية المرتبطة

en: Reload custom tables.
ar: إعادة تحميل الجداول المخصّصة.

en: Reloads database tables contained in %s.
ar: تُعيد تحميل جداول قاعدة البيانات الموجودة في %s.

en: Remain logged in to website.
ar: احفظ تسجيل دخولي للموقع.

en: Remote File Importing Available
ar: توفّر استيراد الملفات الخارجية

en: Remote URL import requires the iconv extension enabled on your server.
ar: استيراد الملفات الخارجية يتطلب وجود وتفعيل iconv على خادمك.

en: Remote file importing through the file manager requires the iconv PHP extension.
ar: استيراد الملفات الخارجية من خلال مدير الملفات يتطلب وجود إضافة iconv.

en: Remove
ar: أزل

en: Remove Alias
ar: أزل الوصلة

en: Remove Avatar
ar: أزل الأفاتار

en: Remove Ban
ar: أزل الحظر

en: Remove From Group
ar: أزل من المجموعة

en: Remove Layout
ar: أزل المُخطّط

en: Remove Old Page Versions
ar: إزالة نُسخ تعديلات الصفحات القديمة

en: Remove Option
ar: أزل الخيار

en: Remove Path
ar: أزل المسار

en: Remove files from incoming/ directory.
ar: أزل الملفات من دليل الملفات الواردة /incoming.

en: Remove from Clipboard
ar: أزل من الحافظة

en: Remove from Group
ar: أزل من المجموعة

en: Remove from My Friends
ar: أزل من قائمة أصدقائي

en: Remove the user from the group and deactivate the account
ar: أزل المستخدم من المجموعة وعطّل حسابه

en: Remove the user from this group
ar: أزل المستخدم من هذه المجموعة

en: Remove the users below from Group(s)
ar: أزل حسابات المستخدمين أدناه من المجموعات

en: Remove this Job
ar: احذف هذه الوظيفة

en: Remove this alias or external link?
ar: تريد إزالة هذه الوصلة أو الرابط الخارجي؟

en: Remove your user avatar &gt;
ar: أزل الأفاتار الخاص بك &gt;

en: Removes all except the 10 most recent page versions for each page.
ar: تحذف جميع نسخ تعديلات الصفحات عدا آخر ١٠.

en: Rename
ar: غيّر الاسم

en: Rename %s
ar: غيّر اسم %s

en: Rename request saved. You must complete the approval workflow before the name of the stack will be updated.
ar: حُفظ طلب تغيير الاسم. يجب أن تتم سير عمل الموافقة عليه قبل تحديث اسم الكوْمة.

en: Repeat
ar: تكرار

en: Repeat By
ar: يتكرر في

en: Repeat every
ar: تكرار كل

en: Repeat...
ar: تكرار...

en: Repeats
ar: يتكرر

en: Repeats %s.
ar: يتكرر %s.

en: Replace
ar: استبدل

en: Replace Permissions
ar: تستبدل الصلاحيات الحالية

en: Replied
ar: مردود عليها

en: Reply
ar: ردّ

en: Reply Sent.
ar: أُرسِل الرد.

en: Reply to this email address
ar: إرسال الرد إلى هذا البريد الإلكتروني

en: Reply-To
ar: الرد إلى

en: Reports
ar: التقارير

en: Requested Version: %s
ar: النسخة المطلوبة: %s

en: Require on Registration Form.
ar: مطلوب في استمارة التسجيل.

en: Required
ar: مطلوب

en: Requires Password to Access
ar: يتطلب كلمة مرور للوصول إليه

en: Rescan
ar: حدّث البيانات

en: Reserved words reset.
ar: إعادة تعيين الكلمات المحفوظة.

en: Reserved words updated.
ar: حُدّثت الكلمات المحفوظة.

en: Reset
ar: استرجع الأصل

en: Reset All Jobs
ar: أعد تعيين جميع الوظائف

en: Reset Order
ar: أعد تعيين الترتيب

en: Reset Styles
ar: استرجع الأنماط الأصلية

en: Reset To Default
ar: استعِدْ القِيَم الافتراضية

en: Reset and Email Password
ar: استعد كلمة السرّ وأرسلها

en: Reset styles in this theme?
ar: استعادة أنماط هذه السمة لأصلها؟

en: Reskin your site.
ar: غيّر مظهر موقعك.

en: Responses to %s
ar: مشاركات %s

en: Restoration Successful
ar: نجحت عملية الاستعادة

en: Restore
ar: استعادة

en: Restore Backup
ar: استعِد النسخة الاحتياطية

en: Restore Page
ar: استعِد الصفحة

en: Result(s)
ar: النتائج

en: Results Page
ar: صفحة النتائج

en: Results for &#34;%s&#34;
ar: نتائج &#34;%s&#34;

en: Results of Last Run
ar: نتائج آخر تنفيذ

en: Resume Copy
ar: استمر في النسخ

en: Resume Editing
ar: أكمل التحرير

en: Retrieving add-on data from concrete5.org marketplace.
ar: جلب بيانات الإضافة من متجر concrete5.org

en: Retrieving theme data from concrete5.org marketplace.
ar: جلب بيانات السمة من متجر concrete5.org

en: Return
ar: ارجع

en: Return to Export Database XML
ar: ارجع إلى تصدير قاعدة بيانات XML

en: Return to Home
ar: ارجع إلى الصفحة الرئيسية

en: Return to Message.
ar: ارجع إلى الرسالة.

en: Return to Profile.
ar: ارجع إلى الملف الشخصي.

en: Return to Template List
ar: ارجع إلى قائمة القوالب

en: Return to Themes
ar: ارجع إلى السمات

en: Return to Website
ar: ارجع إلى الموقع

en: Return to start/end of page sequence.
ar: الرجوع إلى بداية/نهاية تسلسل لصفحات.

en: Revert to Area Permissions
ar: استعِد صلاحيات المساحة

en: Revert to File Set and Global Permissions
ar: استعد صلاحيات مجموعات الملفات والصلاحيات العامة

en: Revert to Page Permissions
ar: استعد صلاحيات الصفحة

en: Rich Text
ar: نص منسّق

en: Rich Text - Advanced
ar: نص مُنسّق - متقدّم

en: Rich Text - Basic Controls
ar: نص مُنسّق - عناصر التحكم الأساسية

en: Rich Text - Custom
ar: نص مُنسّق - مُخصّص

en: Rich Text - Office
ar: نص مُنسّق - أوفيس

en: Rich Text - Simple (Default Setting)
ar: نص مُنسّق - بسيط (الإعداد الافتراضي)

en: Rich Text Editor
ar: المحرّر المرئي

en: Right
ar: يمين

en: Right Sidebar
ar: شريط جانبي أيمن

en: Rotate
ar: تدوير

en: Rows
ar: أسطر

en: Run
ar: شغّل

en: Run Backup
ar: أنشئ نسخة احتياطية

en: Run Job
ar: شغّل الوظيفة

en: Run Tests
ar: نفذ الاختبارات

en: Run common cleanup tasks.
ar: تنفيذ مهام الصيانة العامة.

en: Run this Job Every
ar: شغّل هذه الوظيفة كل

en: Running a backup will create a database export file and store it on your server. Encryption is only advised if you plan on storing the backup on the server indefinitely. This is <strong>not recommended</strong>. After running backup, download the file and make sure that the entire database was saved correctly. If any error messages appear during the backup process, do <b>not</b> attempt to restore from that backup.
ar: تنفيذ النسخ الاحتياطي يُنشئ ملف من البيانات المُصدّرة من قاعدة بيانات ويخزنه على الخادم. يُنصح باستخدام التشفير فقط إن كنت تنوي تخزين النسخة الاحتياطية على الخادم إلى أجل غير مسمى، <strong>ولا ننصح بذلك</strong>. بعد عمل نسخة احتياطية، نزّل الملف وتأكد أن قاعدة البيانات حُفظت بالكامل. وإن ظهرت أي رسائل خطأ خلال عملية النسخ الاحتياطي، <b>فلا</b> تحاول استعادة بياناتك من تلك النسخة.

en: Running since %s
ar: تعمل منذ %s

en: SEO & Statistics
ar: الإحصائيات وموالفة محرّكات البحث (SEO)

en: SMTP Authentication: none
ar: مصادقة SMTP: بدون

[ctx: SMTP Encryption]
en: none
ar: لاشيء

en: SMTP Encryption: %s
ar: تشفير SMTP: %s

en: SMTP Method
ar: استخدام SMTP

en: SMTP Password: %s
ar: كلمة سرّ SMTP: %s

[ctx: SMTP Port]
en: default
ar: الافتراضي

en: SMTP Port: %s
ar: منفذ SMTP: %s

en: SMTP Server: %s
ar: خادم SMTP: %s

en: SMTP Settings
ar: إعدادات SMTP

en: SMTP Username: %s
ar: اسم مستخدم SMTP: %s

en: Sample Content
ar: محتوى تجريبي

en: Sample Content with Blog
ar: مُدوّنة مع بعض المحتوى التجريبي

en: Save
ar: احفظ

en: Save Additional Settings
ar: احفظ الإعدادات الإضافية

en: Save Changes
ar: احفظ التعديلات

en: Save Location
ar: احفظ الموضع

en: Save Password
ar: احفظ كلمة السرّ

en: Save Positioning
ar: احفظ المواضع

en: Save Search
ar: احفظ البحث

en: Save old page path
ar: احفظ رابط الصفحة القديم

en: Save this style as a new preset
ar: احفظ هذا النمط كإعداد مسبق جديد

en: Save this style as a new preset.
ar: احفظ هذا النمط كإعداد مسبق جديد.

en: Save this style as a new preset?
ar: حفظ هذا النمط كإعداد مسبق جديد؟

en: Saved Presets
ar: الإعدادات المسبقة

en: Saved Search
ar: بحث محفوظ

en: Scale Image
ar: تحجيم الصورة

en: Schedule Guest Access
ar: جدْولة الإتاحة للزوار

en: Score
ar: النتيجة

en: Scrapbook
ar: القصاصات

en: Scrapbook Display (Core)
ar: عرض القصاصات (أساسي)

en: Scrapbook Name
ar: اسم القصاصة

en: Search
ar: ابحث

en: Search All Children?
ar: بحث في جميع الصفحات التابعة؟

en: Search Blog
ar: البحث في المدوّنة

en: Search Index
ar: فهرس البحث

en: Search Index Preferences Updated
ar: حُدّثت تفضيلات فهرس البحث بنجاح.

en: Search Members
ar: ابحث في الأعضاء

en: Search Pages
ar: ابحث عن الصفحات

en: Search Results
ar: نتائج البحث

en: Search This Site
ar: البحث في الموقع

en: Search Title
ar: عنوان البحث

en: Search Users
ar: البحث في المستخدمين

en: Search Within Path
ar: البحث ضمن المسار

en: Search Your Site
ar: ابحث في موقعك

en: Search for pages by name and type. Perform actions on multiple pages simultaneously by checking the boxes next to the pages you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
ar: ابحث عن الصفحات بالاسم والنوع. تستطيع أيضاً تنفيذ الإجراءات على عدة صفحات دفعة واحدة بتحديد مربعات الاختيار التي بجانبها، ومن ثم اختيار الإجراء الذي تريده من القائمة المنسدلة.

en: Search for users by name, email, and group. Perform actions on multiple users simultaneously by checking the boxes next to the users you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
ar: ابحث عن المستخدمين بالاسم، أو عنوان البريد الإلكتروني، أو المجموعة. يمكنك تنفيذ عدة إجراءات على حساباتهم في خطوة واحدة باختيار أسمائهم ثم اختيار الإجراء المطلوب من القائمة المنسدلة.

en: Search the pages of your site and perform bulk actions on them.
ar: ابحث في صفحات موقعك ونفذ الإجراءات عليها.

en: Search the users of your site and perform bulk actions on them.
ar: ابحث في حسابات المستخدمين في موقعك ونفّذ عدّة إجراءات عليها.

en: Searchable
ar: قابل للبحث

en: SecurImage (Default)
ar: SecurImage (افتراضي)

en: Secure and setup your site.
ar: أمّن وأعدّ موقعك.

en: Select
ar: اختر

en: Select Box
ar: حقل اختيار

en: Select Group(s)
ar: اختر المجموعات

en: Select Options
ar: حدّد الخيارات

en: Select Page
ar: اختر الصفحة

en: Select Search Field.
ar: اختر حقل البحث.

en: Select Some Options
ar: اختر بعض الخيارات

en: Select User
ar: اختر المستخدم

en: Select a Flash movie that you've uploaded to the File Manager, then set options for quality desired and minimum version of Flash required for a browser to display the movie.
ar: اختر ملف فيديو فلاش قمت بتحميله من خلال مدير الملفات، ثم حدد الخيارات الخاص بالجودة المطلوبة وإصدار فلاش المطلوب لعرض الفيديو في المتصفح.

en: Select a custom-coded form to display as a block on your page.
ar: اختر استمارة مُخصصة البرمجة لعرضها كبلوك على صفحتك.

en: Select a form
ar: اختر استمارة

en: Select a video file from the File Manager and specify a width and height at which to display it on your page. AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 and FLV formats are supported.
ar: اختر ملف فيديو من مدير الملفات وحدد مقاس عرض وطول مساحة ظهوره على الصفحة. يدعم هذا البلوك صيغ الفيديو AVI وWMV وQuicktime/MPEG4 وFLV.

en: Select an Option
ar: اختر أحد الخَيارات

en: Select an image from the File Manager, and optionally select a rollover image. Choose where to link the image, if desired, and enter alt text. Use Constrain Image Dimensions to force the image to be displayed at a different size than the actual image file.
ar: اختر صورة من مدير الملفات، واختر صورة بديلة اختيارية عند الإشارة إلى الصورة. ويمكنك أيضاً تحديد رابط للصورة، إن أردت، ونص بديل في حال عدم ظهورها. واستخدم الخيار "تقييد مقاس الصورة" لإجبار عرض الصورة بمقاس مختلف عن الصورة الأصلية.

en: Select which types of attributes to make available to pages, users, and files.
ar: اختر أنواع الصفات المتاحة للصفحات والمستخدمين والملفات.

[ctx: SelectAttributeValue]
en:  pants
ar:  سروال

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Hello World
ar: مرحبا بالعالم

[ctx: SelectAttributeValue]
en: army
ar: جيش

[ctx: SelectAttributeValue]
en: book
ar: كتاب

[ctx: SelectAttributeValue]
en: branding
ar: الماركات

[ctx: SelectAttributeValue]
en: china
ar: الصين

[ctx: SelectAttributeValue]
en: composer
ar: المؤلف

[ctx: SelectAttributeValue]
en: culture
ar: ثقافة

[ctx: SelectAttributeValue]
en: denim
ar: دنيم

[ctx: SelectAttributeValue]
en: digital
ar: رقمي

[ctx: SelectAttributeValue]
en: eco
ar: اقتصاد

[ctx: SelectAttributeValue]
en: fashion
ar: الأزياء

[ctx: SelectAttributeValue]
en: first post
ar: المشاركة الأولى

[ctx: SelectAttributeValue]
en: hello
ar: مرحباً

[ctx: SelectAttributeValue]
en: icon
ar: أيقونة

[ctx: SelectAttributeValue]
en: jeans
ar: جينز

[ctx: SelectAttributeValue]
en: later
ar: لاحقا

[ctx: SelectAttributeValue]
en: lookbook
ar: سجل تجاري

[ctx: SelectAttributeValue]
en: lorem ipsum
ar: حشو كلام

[ctx: SelectAttributeValue]
en: millitary
ar: عسكري

[ctx: SelectAttributeValue]
en: new york times
ar: نيويورك تايمز

[ctx: SelectAttributeValue]
en: quarterly
ar: ربع سنوي

[ctx: SelectAttributeValue]
en: recycled
ar: معاد التصنيع

[ctx: SelectAttributeValue]
en: rocknroll
ar: لنبدأ

[ctx: SelectAttributeValue]
en: sample
ar: مثال

[ctx: SelectAttributeValue]
en: shoes
ar: الأحذية

[ctx: SelectAttributeValue]
en: skinny
ar: نحيل

[ctx: SelectAttributeValue]
en: social media
ar: الشبكات الاجتماعية

[ctx: SelectAttributeValue]
en: socks
ar: جوارب

[ctx: SelectAttributeValue]
en: stuff
ar: بضاعة

[ctx: SelectAttributeValue]
en: style
ar: الموضة

[ctx: SelectAttributeValue]
en: sunset
ar: الغروب

[ctx: SelectAttributeValue]
en: super test
ar: تجربة خارقة

[ctx: SelectAttributeValue]
en: test
ar: تجربة

[ctx: SelectAttributeValue]
en: that
ar: ذلك

[ctx: SelectAttributeValue]
en: this
ar: هذا

[ctx: SelectAttributeValue]
en: unique
ar: مميز

[ctx: SelectAttributeValue]
en: vans
ar: سيارات

[ctx: SelectAttributeValue]
en: world
ar: بالعالم

en: Selected Attributes
ar: الصفات المحددة

en: Selected Countries
ar: الدول المحددة

en: Selected Icon
ar: الأيقونة المحددة

en: Selected Options
ar: الخيارات المُحدّدة

en: Send
ar: أرسل

en: Send Mail Method
ar: استخدام Send Mail

en: Send Message
ar: أرسل الرسالة

en: Send Private Message
ar: أرسل رسالة خاصة

en: Send To Bottom
ar: أرسل للأسفل

en: Send To Top
ar: أرسل للأعلى

en: Send a Private Message
ar: أرسل رسالة خاصة

en: Send email when a user registers
ar: أرسل رسالة عند تسجيل مستخدم

en: Send mail method: %s
ar: طريقة إرسال البريد: %s

en: Send me email notifications when I receive a private message.
ar: أعلمني بالبريد الإلكتروني عندما تصلني رسالة خاصة.

en: Sent
ar: مُرسلة

en: Sent At
ar: أرسلت في

en: Sent Messages
ar: الرسائل الصادرة

en: Separate reserved words with a comma. These words will be automatically removed from URL slugs. To remove no words from URLs, delete all the words above.
ar: افصل بين قائمة كلمات العنوان المستثناة بفواصل. ستُزال هذه الكلمات آلياً من اختصارات العنوان. لتُبقي على جميع الكلمات، احذف جميع الكلمات المكتوبة أعلاه.

en: Server
ar: الخادم

en: Set
ar: المجموعة

en: Set Block Styles
ar: عيّن أنماط البلوك

en: Set Names must only include alphanumerics and spaces.
ar: أسماء المجموعات يجب أن تتكون فقط من الحروف الهجائية والمسافات.

en: Set Number
ar: رقم المجموعة

en: Set Permissions
ar: عيّن الصلاحيات

en: Set concrete5 to use an external SMTP server, instead of the default PHP Mail function, for sending email.
ar: هيّئ concrete5 لاستخدام خادم بريد SMTP خارجي، بدلاً من دالة Mail المضمنة في PHP لإرسال البريد الإلكتروني.

en: Sets
ar: المجموعات

en: Setting up a project page for your site on concrete5.org is safe and private, and gives you lots of benefits including:
ar: إعداد صفحة مشروع لموقعك على concrete5.org آمن وسري ويقدم لك الكثير من المميّزات بما فيها:

en: Setting up site permissions.
ar: إعداد صلاحيات الموقع.

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Setup attributes for pages, users, files and more.
ar: إعداد صِفات الصفحات والمستخدمين والملفات وغيرها.

en: Setup on Child Pages
ar: أعدّه على الصفحات التابعة

en: Several updates are available. Please choose the desired update from the list below.
ar: تتوفر عدّة تحديثات. رجاءً اختر التحديث المطلوب من القائمة أدناه.

en: Share content across your site.
ar: وزّع المحتوى في أنحاء موقعك.

en: Share on Facebook
ar: شارك على فيسبوك

en: Share on Twitter
ar: شارك على تويتر

en: Share:
ar: شارك:

en: Shared Scrapbook 1
ar: القصاصات المشتركة 1

en: Short Description
ar: الوصف المختصر

en: Show System Pages
ar: أظهر صفحات النظام

en: Show errors in page.
ar: أظهر الأخطاء في الصفحة.

en: Show on Registration Form.
ar: يظهر في استمارة التسجيل.

en: Side Nav
ar: روابط التنقّل الجانبية

en: Sign In
ar: سجّل دخولك

en: Sign In as User
ar: سجّل دخولك باسم مستخدم

en: Sign In to Edit this Site
ar: سجّل دخولك كي تعدّل هذه الصفحة

en: Sign Out
ar: تسجيل الخروج

en: Sign in as User
ar: تسجيل الدخول كمستخدم

en: Sign in to %s
ar: سجّل دخولك إلى %s

en: Simple
ar: بسيطة

en: Single Page
ar: صفحة مُفردة

en: Single Pages
ar: الصفحات المفردة

en: Single Pages are used when you want to run custom code in the concrete5 environment. Each Single Page is available in only one location in your sitemap, and this location must be registered from this Dashboard page. This location corresponds to a PHP file placed in your single_pages/ override directory. Below is a list of Single Pages currently installed.
ar: تُستخدم الصفحات لوضع نص برمجي مخصص في بيئة concrete5. توضع كل صفحة مُفردة في مكان واحد في خريطة الموقع ويجب أن يكون هذا المكان مسجلاً في صفحة لوحة التحكم هذه. يرتبط هذا الموضع بملف PHP موجود في مجلد single_pages في موقعك. تجد أدناه قائمة بالصفحات المُفردة المركّبة حالياً.

en: Single pages
ar: الصفحات المفردة

en: Site Access
ar: إتاحة الموقع

en: Site Heading
ar: ترويسة الموقع

en: Site Information
ar: معلومات الموقع

en: Site Name
ar: اسم الموقع

en: Site Registration
ar: التسجيل في الموقع

en: Sitemap
ar: خريطة الموقع

en: Sitemap flat view lets you page through particular long lists of pages.
ar: تُمكنك خريطة الموقع السطحية تصفّح قوائم الصفحات الطويلة.

en: Size
ar: الحجم

en: Slideshow
ar: معرض الصور

en: Slot
ar: فتحة

en: Slug
ar: مُختصر العنوان

en: Smart IP Banning
ar: الحظر الذكي لعناوين IP

en: Solving a <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> Required to Post?
ar: حل <a href="%s" target="_blank">الكابتشا</a> مطلوب للمشاركة؟

en: Someone has already checked out this page for editing.
ar: يقوم أحد ما حالياً بتعديل هذه الصفحة.

en: Someone has already checked this page out for editing.
ar: أحدهم يقوم حالياً بتعديل هذه الصفحة.

en: Something about your user account has changed. You have been logged out. Please refresh this page to continue.
ar: تغيّر شيء ما في حساب المستخدم الخاص بك. قد يكون تم تسجيل خروجك. رجاءً أعد تحميل هذه الصفحة للاستمرار.

en: Sort By
ar: ترتيب بحسب

en: Sort Pages
ar: رتّب الصفحات

en: Sort order saved
ar: حُفظ الترتيب

en: Spacing
ar: التباعد

en: Spam Control
ar: التحكم في السبام

en: Specify Custom Image
ar: حدّد صورة مخصّصة

en: Specify a handle for your attribute set.
ar: حدد الاسم البرمجي لمجموعة الصفات

en: Specify a name for your Job set.
ar: حدد اسم مجموعة الوظائف.

en: Specify a name for your attribute set.
ar: ح��د اسم مجموعة الصفات

en: Specify a name for your group set.
ar: تحديد اسم لمجموعتك.

en: Speed Settings
ar: إعدادات السرعة

en: Stack
ar: كوْمة

en: Stack Display (Core)
ar: عرض الكوْمات (أساسي)

en: Stack List
ar: قائمة الكومة

en: Stack Permissions
ar: صلاحيات الكوْمات

en: Stack added successfully
ar: أضيفت الكوْمة بنجاح

en: Stack deleted successfully
ar: حذفت الكوْمة بنجاح

en: Stack duplicated successfully
ar: تم عمل نسخة مطابقة من الكوْمة.

en: Stack order updated successfully.
ar: أعيد ترتيب الكوْمات بنجاح.

en: Stack renamed successfully
ar: غُير اسم الكوْمة بنجاح.

en: Stacks
ar: الكوْمات

en: Stacks & Blocks
ar: الكوْمات والبلوكات

en: Stacks are groups of blocks, and make it easier to recycle content places on many pages of your site. Stacks are edited and administered from the Dashboard, then placed on individual pages or deployed as Page Type Defaults. Block content and display order can be controlled, as well as the ability to roll-back to previous versions of the stack.
ar: الكوْمات عبارة عن مجموعات من البلوكات وتسهل عليك التعامل مع المحتوى الموضوع في مختلف صفحات موقعك. يمكن إدارة وتعديل الكوْمات من لوحة التحكم، ومن ثم وضعها في صفحات محددة أو في افتراضيات نوع الصفحة. كما يمكن التحكم بمحتوى البلوكات وترتيب ظهورها إضافة إلى حفظ نسخ التعديلات الجارية عليها.

en: Stacks give you a central place to stash blocks, where you can control their order, permissions, and even version them.<br><br>Add stacks to your site and you can update them in one place.
ar: توفّر الكوْمات مساحة مركزية لوضع البلوكات، بحيث يمكنك التحكم بترتيبها، وصلاحياتها، وحتى نُسخ تعديلاتها.<br><br>أضف الكوْمات إلى موقعك وستستطيع تحديثها في مكان واحد.

en: Standard File Location
ar: موْضع الملفات الافتراضي

en: Standard Properties
ar: الخواص العامّة

en: Standard Website
ar: موقع قياسي

en: Start Uploads
ar: ابدأ الرفع

[ctx: Start date]
en: From
ar: من

en: Starting installation and creating directories.
ar: بدْء التركيب وإنشاء المجلدات.

en: Starts %s.
ar: تبدأ في %s.

en: Starts On
ar: يبدأ في

en: State/Province
ar: الولاية/الإقليم

en: Statistics
ar: الإحصائيات

en: Statistics tracking preference saved.
ar: حُفظت تفضيلات تتبّع الإحصائيات.

en: Status
ar: الحالة

en: Storage Location
ar: موضع التخزين

en: Store data about your users-- like site preferences, birthdays, bios and more. Control which elements are available for users to update themselves.
ar: احفظ بيانات مستخدمي موقعك، كتفضيلات الموقع، وتواريخ الميلاد، والسِّيَر وغيرها، وتحكم بإتاحة أي منها للمستخدمين كي يُعدلوها بأنفسهم.

en: Style
ar: النمط

en: Stylesheet
ar: ورقة أنماط

en: Sub Pages to Display
ar: الصفحات الفرعية المطلوب إظهارها

en: Sub-Page Inheritance Changes
ar: تعديلات اكتساب الصفحات الفرعية للصلاحيات

en: Sub-Page Levels
ar: مستويات الصفحات الفرعية

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from page type.
ar: تغيير في الصفحات الفرعية بانتظار مراجعة اكتساب الصلاحيات من نوع الصفحة.

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from parent.
ar: تغيير في الصفحات الفرعية بانتظار مراجعة اكتساب الصلاحيات من الصفحة الحاوية.

en: Subject
ar: الموضوع

en: Subject: %s
ar: الموضوع: %s

en: Submissions
ar: المشاركات

en: Submit
ar: أرسل

en: Submit Button Text
ar: نص زر البحث

en: Submit for Approval
ar: أرسل للاعتماد

en: Submit to Workflow
ar: أرسل لسيْر العمل

en: Subpage Permissions
ar: صلاحيات الصفحات التابعة

en: Subscribe to RSS Feed
ar: اشترك في خلاصة RSS

en: Success
ar: تم بنجاح

en: Supports concrete5 request URLs
ar: دعم روابط concrete5

en: Survey
ar: استبيان

en: Surveys
ar: الاستبيانات

en: Swap Site Contents
ar: استبدال محتوى الموقع

en: System & Maintenance
ar: النظام والصيانة

en: System & Settings
ar: النظام والإعدادات

en: System &amp; Settings
ar: النظام والإعدادات

en: System Pages
ar: صفحات النظام

en: TAR Archive
ar: أرشيف TAR

en: Tags
ar: وُسوم

en: Target Height
ar: هدف الطول

en: Target Width
ar: هدف العرض

en: Task Permissions
ar: صلاحيات المهام

en: Telephone
ar: هاتف

en: Tell us what you think
ar: أخبرنا عن رأيك

en: Template Used
ar: القالب المستخدم

en: Template for existing page type.
ar: قالب لنوع صفحة موجود.

en: Template for internal concrete5 page.
ar: قالب لصفحة concrete5 أساسية.

[ctx: TemplateFileName]
en: Blog Index
ar: واجهة المُدوّنة

[ctx: TemplateFileName]
en: Blog Index Thumbnail
ar: الصورة المُصغّرة واجهة المُدوّنة

[ctx: TemplateFileName]
en: Breadcrumb
ar: أثر الصفحات

[ctx: TemplateFileName]
en: Header
ar: الترويسة

[ctx: TemplateFileName]
en: Header Menu
ar: قائمة الترويسة

[ctx: TemplateFileName]
en: Read More
ar: اقرأ المزيد

[ctx: TemplateFileName]
en: Tag Cloud
ar: مجموعة الوُسوم

[ctx: TemplateFileName]
en: Thumbnail
ar: صورة مُصغّرة

en: Test Mail Settings
ar: إعدادات البريد التجريبي

en: Test Settings
ar: إعدادات التجربة

en: Test message from %s
ar: رسالة تجريبية من %s

en: Testing Optional Items
ar: التحقق من الأمور الاختيارية

en: Testing Required Items
ar: التحقق من الأمور المطلوبة

en: Text
ar: نص

en: Text Area
ar: مربع نص

en: Text Area Height
ar: ارتفاع مربع النص

en: Text Area Options
ar: خيارات مربع النص

en: Text Area Width
ar: عرض مربع النص

en: Text Field
ar: حقل نص

en: Text Input Field
ar: حقل إدخال نص

en: Thanks!
ar: شكراً!

en: Thanks! Your comment has been posted.
ar: شكراً! وصلنا تعليقك.

en: Thanks! Your comment has been received. It will require approval before it appears.
ar: شكراً! وصلنا التعليق الذي كتبته. سيتطلب نشره الموافقة عليه أولاً.

en: That handle is in use.
ar: الاسم البرمجي مستخدم مسبقاً.

en: That page has already been added.
ar: أضيفت هذه الصفحة مسبقاً.

en: That specified path doesn't appear to be a valid static page.
ar: يبدو أن المسار المحدد لا يُشير إلى صفحة مُفردة صحيحة.

en: That theme has already been installed.
ar: هذه السمة مُركّبة مسبقاً.

en: The "%s" job supports queueing, meaning it can be run in a couple different ways:
ar: تدعم الوظيفة "%s" الاصطفاف في الطابور، ما يعني أنه يمكن تشغيلها بعدة طرق مختلفة:

en: The Dashboard allows you to perform administrative tasks for your site.
ar: تُمكنك لوحة التحكم من إجراء المهام الإدارية على موقعك.

en: The Job was run successfully.
ar: تم تنفيذ الوظيفة بنجاح.

en: The OpenID account returned an email address already registered on this site. To join this OpenID to the existing user account, login below:
ar: حساب OpenID مرتبط ببريد إلكتروني مسجل مسبقاً على الموقع. لربط هذا الحساب بحساب مستخدم موجود، سجّل دخولك أدناه:

en: The Page List creates a navigation menu that shows one particular level of the Sitemap. Select the Sitemap location that you'd like to display and set Sorting Options to define the order in which pages will be displayed. Truncate Summaries will shorted Page Description text to a specified number of characters.
ar: يُنشئ بلوك سرد الصفحات قائمة روابط تنقّل تظهر صفحات أحد مستويات خريطة الموقع. اختر موضع خريطة الموقع الذي ترغب بإظهاره ثم حدد خيارات الترتيب الذي تظهر به الصفحات. يمكنك خيار اقتطاع الملخص من إظهار عدد أحرف مُعيّن من وصف الصفحة.

en: The base URL of your site does not match a registered instance of the site. Please click below to authenticate your site again.
ar: رابط موقعك الأساسي لا يطابق نسخة الموقع المُسجّلة. رجاءً اضغط على الرابط أدناه لتوثيق موقعك من جديد.

en: The basic cache stores some of concrete5's code in memory. Full page caching saves parts of your website's pages to files on the server. If you are building a new site, it's a good idea to turn the cache off while you are working with code, checking out add-ons and themes, and so on.  Once you feel content creation is your focus, turn caching back on.
ar: يحفظ الكاش (التخزين اللحظي) البسيط بعض نص concrete5 البرمجي في الذاكرة. ويحفظ كاش الصفحة الكامل أجزاء من صفحات موقعك في ملفات على خادم الوب. إن كنت تقوم ببناء موقع جديد، فمن المستحسن تعطيل الكاس أثناء العمل على التطوير البرمجي، والتحقق من عمل الإضافات والسمات، وما إلى ذلك. وما أن تنتهي من إتمام إضافة المحتوى، فعّل الكاس من جديد.

en: The block has been added successfully.
ar: أُضيف البلوك بنجاح.

en: The block has been added to your clipboard.
ar: أُضيف البلوك إلى حافظتك.

en: The block has been removed successfully.
ar: أُزيل البلوك بنجاح.

en: The block has been saved successfully.
ar: حُفظ البلوك بنجاح.

en: The block type has been removed.
ar: أُزيل نوع البلوك.

en: The checkbox will be checked by default.
ar: مربع الاختيار منتقى بشكل افتراضي.

en: The comment has been approved.
ar: وافقت على التعليق.

en: The comment has been removed.
ar: أزيل التعليق.

en: The comment has been saved
ar: حُفظ التعليق

en: The comment has been unapproved.
ar: تراجعت عن الموافقة على التعليق.

en: The config/, packages/ and files/ directories must be writable by your web server.
ar: يجب أن تكون المجلدات config/ و packages/ و files/ متاحة للكتابة لخادم الوب.

en: The default country must be in the list of custom countries.
ar: الدولة الافتراضية يجب أن تكون ضمن قائمة الدول المخصصة.

en: The directory %s already exists. Perhaps this item has already been installed.
ar: الدليل %s موجود مسبقاً. ربما تم تركيب هذا العنصر مسبقا.

en: The directory %s does not exist.
ar: الدليل %s غير موجود.

en: The directory %s must be writable by the web server.
ar: يجب أن يكون الدليل %s متاحاً للكتابة من قبل خادم الوب.

en: The editor must be at least 100 pixels tall.
ar: يجب أن يكون طول المحرر 100 بكسل على الأقل.

en: The editor must be at least 580 pixels wide.
ar: يجب أن يكون عرض المحرر 580 بكسل على الأقل.

en: The email address %s is already in use. Please choose another.
ar: عنوان البريد الإلكتروني %s مستخدم مسبقاً. رجاءً اختر عنواناً آخر.

en: The email address '%s' is already in use. Please choose another.
ar: عنوان البريد الإلكتروني '%s' مستخدم مسبقاً. رجاءً اختر عنواناً آخر.

en: The email address '%s' is not valid.
ar: عنوان البريد الإلكتروني '%s' غير صحيح.

en: The email address <b>%s</b> has been verified and you are now a fully validated member of this website.
ar: تم التحقق من عنوان البريد الإلكتروني <b>%s</b> وأنت الآن عضو في هذا الموقع.

en: The field "%s" is required
ar: يجب كتابة "%s"

en: The file %s is not writable
ar: الملف %s غير قابل للكتابة.

en: The file was only partially uploaded.
ar: تم رفع الملفات جزئياً فقط.

en: The first URL starts the process - the second ensures that it completes in batches.
ar: يبدأ عمل الوظيفة عند طلب الرابط الأول، ويتابع الثاني تنفيذ الوظيفة على دفعات.

en: The following area permissions are inherited from an area set in <strong>%s</strong> defaults.
ar: تُكتسب صلاحيات المساحة التالية من صلاحيات مُحددة في افتراضيات <strong>%s</strong>.

en: The following area permissions are inherited from an area set on
ar: صلاحيات المساحة التالية مُكتسبة من المساحة المحددة في

en: The following area permissions are inherited from the page's permissions.
ar: صلاحيات المساحة التالية مُكتسبة من صلاحيات الصفحة.

en: The following error was found while trying to send the test email:
ar: حدث الخطأ التالي أثناء محاولة إرسال الرسالة الإلكترونية التجريبية:

en: The latest version of concrete5 is <strong>%s</strong>. You are currently running concrete5 version <strong>%s</strong>.
ar: أخر نسخة من concrete5 هي <strong>%s</strong>. تستخدم الآن concrete5 نسخة <strong>%s</strong>.

en: The latest version of concrete5 is <strong>%s</strong>. You are running %s. <a href="%s">Update Now</a>!
ar: أحدث نسخة concrete5 هي<strong>%s</strong>. أنت تستخدم النسخة %s. <a href="%s">حدّث نُسختك الآن</a>!

en: The mail system is disabled.
ar: نظام البريد مُعطّل.

en: The package could not be installed:
ar: تعذر تركيب الحزمة:

en: The package has been installed.
ar: رُكّبت هذه الحزمة.

en: The package has been updated successfully.
ar: حُدّثت الحزمة بنجاح.

en: The package type has been uninstalled.
ar: أُزيل نوع الحزمة.

en: The package was successfully downloaded and decompressed on your server.
ar: نُزّلت الحزمة واستخرج محتواها بنجاح على خادمك.

en: The package was successfully installed.
ar: رُكبت الحزمة بنجاح

en: The page has been removed successfully.
ar: أزيلت الصفحة بنجاح.

en: The page you want to add is available at:
ar: الصفحة التي تريد إضافتها متوفرة على العنوان:

en: The recipient address of the test email has not been specified.
ar: لم تُحدّد عنوان البريد الإلكتروني لمستلم الرسالة التجريبية.

en: The requested file couldn't be found.
ar: تعذر العثور على الملف المطلوب.

en: The requested file is not valid.
ar: الملف المطلوب غير صالح.

en: The results of completed survey blocks are logged here. Find out what your users have submitted.
ar: تُسجّل المشاركات المكتملة لبلوكات الاستبيان هنا. اضطلع على مشاركات المستخدمين وآرائهم.

en: The search index does not appear to exist. This block will not function until the reindex job has been run at least once in the dashboard.
ar: يبدو أن فهرس البحث غير متوفر. لن يعمل هذا البلوك حتى تشغّل وظيفة إعادة الفهرسة لمرّة على الأقل من لوحة التحكم.

en: The sitemap allows you to view your site as a tree and easily organize its hierarchy.
ar: تُمكنك خريطة الموقع من عرض موقع على شكل شجري وتنظيم تركيبته بسهولة.

en: The stack contains invalid block types.
ar: تحتوي الكوْمة أنواع بلوكات غير صالحة.

en: The stack name cannot be empty.
ar: لا يمكن أن يكون اسم الكوْمة فارغا.

en: The test email has been successfully sent to %s.
ar: أرسلت الرسالة التجريبية بنجاح إلى %s.

en: The two passwords provided do not match.
ar: كلمتا السرّ غير متطابقتين.

en: The username %s already exists. Please choose another
ar: اسم المستخدم %s مسجّل مسبقاً. رجاءً اختر اسماً آخر.

en: The username '%s' already exists. Please choose another
ar: اسم المستخدم '%s' موجود مسبقاً. رجاءً اختر آخر.

en: Theme
ar: السمة

en: Theme activated
ar: فُعّلت السمة

en: Theme and page type updated successfully.
ar: حُدّثت السمة ونوع الصفحة بنجاح.

en: Theme installed. You may automatically create page types from template files contained in your theme using the form below.
ar: رُكّبت السمة. يمكنك إنشاء أنواع الصفحات آلياً من ملفات القالب المضمنة مع السمة باستخدام الاستمارة أدناه.

en: Theme name:
ar: اسم السمة:

en: Theme not found in %s
ar: السمة غير موجودة في %s

en: Theme styles updated.
ar: حُدّثت أنماط السمة.

en: Theme uninstalled.
ar: أزيلت السمة.

en: Themes
ar: السمات

en: Themes Available to Install
ar: السمات المتوفرة للتركيب

en: Themes change the overall design of your site's pages. Activating a theme will apply it to every page in your site. Preview allows you to see how your content will look when the new theme is applied. Inspect lists the Page Types a theme uses. Customize allows you to change certain properties of your theme's styles, if allowed.
ar: تُغيّر السمات المظهر الكلي صفحات موقعك. تفعيل أحد السمات ينطبق على جميع صفحات موقعك. يمكنك معاينة مظهر الصفحات في السمة الجديدة من خلال زر المعاينة. ويعرض التفحّص قائمة بأنواع الصفحات التي تستخدمها السمة. ويمكنك التخصيص من تغيير خواص معينة لأنماط السمة إن كانت تدعم ذلك.

en: Then, make sure this URL is scheduled to run frequently, like every 3-5 minutes:
ar: ثم تأكد من جدولة طلب الرابط بشكل متكرر، مثلاً كل ٣ إلى ٥ دقائق:

en: There are already %s tables in this database. concrete5 must be installed in an empty database.
ar: هناك %s جداول موجودة في قاعدة البيانات. يجب تركيب  concrete5 على قاعدة بيانات فارغة.

en: There are currently <strong>%s</strong> updates available.
ar: عدد التحديثات المتوفرة حالياً: <strong>%s</strong>

en: There are no available attribute types awaiting installation.
ar: لا يوجد أي أنواع صفات بانتظار التركيب.

en: There are no available forms in your site.
ar: لا يوجد أي استمارات في موقعك.

en: There are no blocks in this stack.
ar: لا تحتوي هذه الكوْمة أي بلوكات.

en: There are no custom templates available.
ar: لا تتوفر أية قوالب مخصصة.

en: There are no files in this set.
ar: لا تحتوي هذه المجموعة أي ملفات.

en: There are no log entries to show at the moment.
ar: لا يوجد أي سجلات يمكن عرضها حتى الآن.

en: There are no mail importers. Mail importers poll email accounts for new messages and run actions on those messages.
ar: لا يوجد مستورِدات بريد. تستعلم مُستورِدات البريد عن وجود رسائل جديدة في حسابات البريد الإلكتروني وتنفذ إجراءات على هذه الرسائل.

en: There are no pages of this type added to your website. If there were, you'd be able to choose which of those pages this block appears on.
ar: لا يوجد صفحات من هذا النوع مضافة لموقعك. إن وُجدت، فستستطيع أن تختار أي من هذه الصفحات يظهر عليها هذا البلوك.

en: There are no templates in this file.
ar: لا توجد أية قوالب في هذا الملف.

en: There are problems with your installation environment. Please correct them and click the button below to re-run the pre-installation tests.
ar: تواجهنا بعض مشاكل التركيب في الإعدادات الحالية. رجاءً حلّ المشاكل المُبيّنة واضغط الزر لتنفيذ اختبارات ما قبل التركيب مجدداً.

en: There is currently <strong>1</strong> update available.
ar: هناك تحديث <strong>واحد</strong> متوفر.

en: There is nothing currently waiting for you.
ar: لا شيء بانتظارك.

en: There was a problem processing your email.
ar: حدث خطأ في معالجة البريد الإلكتروني.

en: There was an error downloading
ar: حدث خطأ أثناء تنزيل

en: There was an error trying to restore the database. Affected query: %s
ar: حدث خطأ بمحاولة استعادة قاعدة البيانات. الاستعلام المُؤثر: %s

en: There was an error trying to restore the database. This file was empty.
ar: حدث خطأ بمحاولة استعادة قاعدة البيانات. الملف فارغ.

en: There was an error unpacking your file. Perhaps you have not uploaded a valid zip file, or you do not have zip installed.
ar: حدث خطأ أثناء فك الملف الخاص بك. ربما لم تكن قد قمت بتحميل ملف مضغوط صالح، أو أن برنامج zip غير متوفر.

en: There were no results found. Please try another keyword or phrase.
ar: لم يُعثر على شيء. رجاء حاول استخدام كلمة أو جملة بحث أخرى.

en: These errors are most likely related to incompatible add-ons, please upgrade any add-ons and re-run to this script to complete the conversion of your data.
ar: هذه الأخطاء على الأرجح مرتبطة بإضافات غير متوافقة. رجاءً حدّث أي إضافات ثم أعد تشغيل الترقية لإنهاء تحويل البيانات.

en: These scripts look for incoming mail to your site. Add-ons like the concrete5 Discussion Forum will attach emails to posts if they match, creating a new page containing the message as reply text.
ar: تراقب هذه البرمجيات وصول رسائل جديدة لموقعك. تقوم الإضافات مثل مُنتدى مشاركات concrete5 بإرفاق الرسائل إلى المشاركات إن تطابقت مع الشروط المحددة، وإنشاء صفحة جديدة تحتوي نص الردّ من الرسالة.

en: This %s has been marked for deletion.
ar: طُلب حذف %s.

en: This account does not match the email address provided.
ar: لا يتطابق هذا الحساب مع عنوان البريد الإلكتروني المُدخل.

en: This account has not yet been validated. Please check the email associated with this account and follow the link it contains.
ar: لم نتحقق من هذا الحساب بعد. رجاء اقرأ الرسالة المرسلة إلى عنوان البريد الإلكتروني المرتبط به واضغط الرابط الذي يحتويه.

en: This account may be managed directly at
ar: يمكن إدارة الحساب مباشرة في

en: This action <strong>cannot be undone</strong>. Are you sure?
ar: <strong>لا يمكن التراجع</strong> عن هذا الإجراء. هل أنت متأكد؟

en: This add-on is marked as incompatible with this version of concrete5. Please contact the author of the add-on for assistance.
ar: هذه الإضافة غير مُحدّدة كمتوافقة مع هذه النسخة من concrete5. رجاء اتصل بناشر هذه الإضافة للمساعدة.

en: This attribute set is locked. It cannot be deleted, and its handle cannot be changed.
ar: مجموعة الخواص محمية من التعديل، ولا يمكن حذفها أو تغيير اسمها البرمجي.

en: This attribute set is locked. That means it was added by a package and cannot be manually removed.
ar: مجموعة الصفات محمية. يعني هذا أنها أضيفت ضمن حزمة وبالتالي لا يمكن إزالتها يدوياً.

en: This behavior is typically an indication of someone spamming your site, you may want to take a closer look at this users activity and possibly disable or delete this user account.
ar: غالباً ما يكون هذا السلوك مؤشراً على سوء استخدام الرسائل الخاصة في موقعك. قد ترغب بالاطلاع على نشاطات هذا المستخدم واتخاذ الإجراء المناسب بتعطيل أو حذف حسابه.

en: This block creates links to adjacent pages on the same level of the Sitemap as the current page. Define custom label text for each link, and choose whether or not to display arrows. The Loop option will display the first page again when a user reaches the last page in the nav.
ar: يُنشئ هذا البلوك روابط للصفحات المتجاورة في نفس مستوى خريطة الموقع لهذه الصفحة. يمكنك تحديد نص العنوان لكل رابط واختيار إظهار أسهم مع الروابط. يُتيح الخيار "حَلَقيّة" عرض رابط الصفحة الأولى مجدداً عندما يصل المستخدم إلى آخر صفحة في تسلسل الروابط.

en: This block is aliased by other blocks. If you edit this block, your changes will effect those other blocks. Are you sure you want to edit this block?
ar: هذا البلوك موصول ببلوكات أخرى. إن قمت بتعديله، فسوف تتأثر البلوكات الأخرى. متأكد أنك تريد تعديل هذا البلوك؟

en: This block is an alias of Page Defaults. Editing it here will "disconnect" it so changes to Page Defaults will no longer affect this block.
ar: هذا البلوك موصول بافتراضيات الصفحة. تعديله هنا "سيَفْصل" صلة البلوك ولن يتأثر بتعديلات افتراضيات الصفحة.

en: This block is contained within a global area. Changing its content will change it everywhere that global area is referenced.
ar: هذا البلوك موضوع في مساحة عامة. تغيير محتواه سيَنْعكس على جميع المساحات التي يظهر بها.

en: This block is no longer available.
ar: هذا البلوك لم يعد متوفراً.

en: This block type is internal. It cannot be uninstalled.
ar: نوع البلوك هذا أساسي ولا يمكن إزالته.

en: This block was copied from another location. Editing it will create a new instance of it.
ar: هذا البلوك تم نسخة من مكان أخر. تعديله سيقوم بإنشاء نسخه جديدة منه.

en: This cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذا الأمر.

en: This file requires a password to download.
ar: يتطلب تنزيل هذا الملف كلمة سرّ.

en: This is a global area. Content added here will be visible on every page that contains this area.
ar: هذه مساحة عامة. أي إضافة هنا ستظهر على جميع الصفحات التي تحتوي هذه المساحة.

en: This is a global block.  Editing it here will change all instances of this block throughout the site.
ar: هذا البلوك عام.  بتعديله هنا سيتم تعديل جميع نسخه في أرجاء الموقع.

en: This is a list of all files found in your external forms directory: %s
ar: هذه لائحة بجميع الملفات الموجود في مجلد الاستمارات الخارجي: %s

en: This is a test message.
ar: هذه رسالة تجريبية.

en: This is an internal block type.
ar: نوع البلوك هذا أساسي.

en: This is just an example of how a custom form works.
ar: هذا مجرد مثال على كيفية عمل الاستمارة.

en: This is my first blog post!
ar: هذه أولى تدويناتي!

en: This is the defaults page for the %s page type. You cannot change it.
ar: هذه صفحة الافتراضيات لنوع الصفحة %s ولا يمكنك تغييرها.

en: This job cannot be uninstalled.
ar: لا يمكن إزالة هذه الوظيفة.

en: This layout section can not be moved further in this direction.
ar: قِسْم المُخطّط لا يمكن تحريكه أكثر في هذا الاتجاه.

en: This package isn't currently available for this version of concrete5. Please contact the maintainer of this package for assistance.
ar: هذه الحزمة ليست متاحة حاليا لهذه النسخة من concrete5.الرجاء الاتصال مع مشرف هذه الحزمة للحصول على المساعدة.

en: This package requires concrete5 version %s or greater.
ar: تتطلب هذه الحزمة النسخة %s أو أحدث من Concrete5.

en: This page <strong>may</strong> exist in the page cache.
ar: <strong>قد تكون</strong> هذه الصفحة موجودة في كاش الصفحات.

en: This page currently exists in the full page cache. It expires %s.
ar: هذه الصفحة موجودة حالياً في كاش الصفحة الكاملة. تنتهي صلاحيتها في %s.

en: This page inherits its permissions from:
ar: تكتسب هذه الصفحة صلاحياتها من:

en: This page is a single page, which means it doesn't have a page type associated with it.
ar: هذه الصفحة هي صفحة مُفردة، مما يعني أنها لا ترتبط بأي نوع صفحة.

en: This page is an alias of one that actually appears elsewhere.
ar: هذه صفحة هي مجرد وصلة لصفحة موجودة فعلياً في مآخر.

en: This page is not currently in the full page cache.
ar: هذه الصفحة غير موجودة حالياً في كاش الصفحات الكامل.

en: This page is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
ar: هذه الصفحة بانتظار نقلها تحت <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: This page is pending approval.
ar: هذه الصفحة بانتظار الموافقة.

en: This page list doesn't use the custom blog template, or you don't have permission to access this RSS feed
ar: سرد الصفحات هذا لا يستخدم قالب المدونة المُخصّص، أو أنك لا تملك صلاحية عرض خلاصة RSS

en: This page must always be available from at least one URL. That URL is listed above.
ar: يجب أن تتوفر هذه الصفحة على رابط واحد على الأقل. يظهر هذا الرابط أعلاه.

en: This page type is no longer included in composer.
ar: نوع الصفحة هذا لم يعد مشمولاً في المؤلف.

en: This page will be published beneath %s.
ar: ستُنشر هذه الصفحة تحت %s.

en: This permission key cannot start a workflow.
ar: هذه الصلاحية لا تتيح بدء سير عمل.

en: This request took too long.
ar: استغرق الطلب وقتاً طويلاً جداً.

en: This site is currently down for maintenance.
ar: الموقع مُغلق حالياً للصيانة.

en: This theme contains no styles that can be customized.
ar: لا تحتوي هذه السمة أنماط يمكن تخصيصها.

en: This theme has been reset.
ar: أُعيد تعيين هذه السمة.

en: This theme is currently active on your site.
ar: هذه السمة مُفعّلة حالياً على موقعك.

en: This user is inactive. Please contact us regarding this account.
ar: هذا المستخدم غير مُفعّل. رجاءً اتصل بنا بخصوصه.

en: This will clear your home page, uploaded files and any content pages out of your site completely. It will completely reset your site and any content you have added will be lost.
ar: سيُحذف محتوى الصفحة الرئيسية والملفات المرفوعة وأي صفحات في موقعك، وبالتالي ستفقد كامل محتوى موقعك وأي محتوى أضفته.

en: This will end your current session and sign you in as %s
ar: سيُنهي هذا الإجراء دخولك الحالي ويُسجّل دخولك باسم المستخدم %s

en: This will remove %s child page(s).
ar: سيزيل هذا الإجراء %s صفحات تابعة لها.

en: This will remove all elements associated with the %s package. This cannot be undone. Are you sure?
ar: ستُزال جميع العناصر المرتبطة بالحزمة %s، ولا يمكن التراجع عن العملية. هل أنت متأكد؟

en: This will remove all instances of the %s block type. This cannot be undone. Are you sure?
ar: تُزيل هذه العملية جميع نُسخ نوع البلوك %s ولا يمكن التراجع عنها. هل أنت متأكد؟

en: This will treat the job as though it were like any other concrete5 job. The entire job will be run at once.
ar: ستُعامل الوظيفة أي وظيفة concrete5 أخرى، بحيث تُنفّذ بالكامل دُفعة واحدة.

en: Through Cron
ar: من خلال Cron

en: Thumbnail
ar: مُصغّر

en: Thumbnail Image
ar: الصورة المصغّرة

en: Time Settings
ar: إعدادات التوقيت

en: Time Zone
ar: المنطقة الزمنية

en: Timed Access for Guest Users Updated Successfully.
ar: حُدّثت الصلاحيات المؤقتة لوصول الزوار بنجاح.

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: TinyMCE Reference
ar: مرجع TinyMCE

en: Title
ar: لقب

en: Titles
ar: العناوين

en: Titles & Summary
ar: العناوين والملخّص

en: Titles &amp; Descriptions
ar: العناوين والأوصاف

en: Titling
ar: التذييل

en: To
ar: إلى

en: To begin creating a form, type your question text into the text field, choose the type of answer you need, and whether or not a question response is required when submitting the form. Click Add, then repeat for subsequent questions.
ar: للبدء بإنشاء استمارة، اكتب نص السؤال في حقل النص، ثم اختر نوع الجواب الذي تريده، وما إذا كانت الإجابة على السؤال مطلوبة عند إرسال الاستمارة. اضغط زر الإضافة ثم كرر العملية لإضافة المزيد من الأسئلة.

en: To complete the signup process, you must provide a valid email address.
ar: لإتمام عملية التسجيل، يجب أن تكتب عنوان بريد إلكتروني صحيح.

en: To disable any future messages, change your profile preferences at: %s
ar: لإيقاف استلام الرسائل لاحقا، غير تفضيلات ملفك الشخصي على العنوان: %s

en: To install concrete5, please fill out the form below.
ar: لتركيب concrete5، رجاءً أكمل البيانات المطلوبة في الاستمارة أدناه.

en: To install the package manually:
ar: لتركيب الحزمة يدوياً:

en: To proceed with the upgrade, click below.
ar: كي تمضي بالترقية، اضغط أدناه.

en: To run all the jobs in the <a href="%s">%s</a> Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
ar: لتشغيل جميع الوظائف في المجموعة <a href="%s">%s</a>، جدْوِل طلب الرابط التالي باستخدام cron أو نظام شبيه:

en: To run all the jobs in this Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
ar: لتشغيل جميع الوظائف في هذه المجموعة، جدْوِل طلب الرابط التالي باستخدام cron أو نظام شبيه:

en: To run the "%s" job, automate the following URL using cron or a similar system:
ar: لتشغيل الوظيفة "%s" أتمت طلب الرابط التالي باستخدام cron أو نظام شبيه:

en: To use a separate theme for mobile browsers, specify it below.
ar: كي تستخدم سمة خاصة لمتصفحات الجوال، اخترها من القائمة أدناه.

en: To view this user's profile, visit: %s
ar: كي تشاهد ملف المستخدم الشخصي زُر: %s

en: Today
ar: اليوم

en: Today at %s
ar: اليوم الساعة %s

en: Toolbar Set
ar: مجموعة أشرطة الأدوات

en: Top
ar: أعلى

en: Total Downloads: %s
ar: مجموع التنزيلات: %s

en: Total form submissions: <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> today). <a href="%s">View Form Results</a>.
ar: مجموع مشاركات الاستمارات: <strong>%s</strong> (منها <strong>%s</strong> اليوم). <a href="%s">اعرض المشاركات</a>.

en: Total page versions
ar: مجموع نسخ الصفحة

en: Total pages in edit mode
ar: عدد الصفحات في وضع التعديل

en: Track page view statistics.
ar: تتبّع إحصائيات زيارة الصفحات.

en: Tracking Codes
ar: رموز التتبع

en: Tracking code settings updated successfully.
ar: حُدّثت إعدادات نص التتبع بنجاح.

en: Tracks page views in concrete5. Disabling this may increase site performance, but you will have to get statistics information from elsewhere.
ar: تتبُّع زيارات الصفحات في concrete5. تعطيل هذا الخيار قد يُحسّن أداء موقعك، ولكن ستضطر للحصول على الإحصائيات من مكان آخر.

en: Trash
ar: المُهملات

en: Truncate Summaries
ar: اقتطاع الملخص

en: Truncate Titles
ar: اقتطاع العناوين

en: Truncate descriptions after
ar: اقتطع الملخص بعد

en: Truncate titles after
ar: اقتطع العناوين بعد

en: Turns tracking of page views, file downloads and user registrations on or off. These are displayed on your site's Dashboard > Reports > Statistics page. If your high-traffic site experiences performance issues, you might consider disabling statistics tracking and investigate the use of an alternate, third-party solution for tracking site stats.
ar: تشغيل أو تعطيل خاصية تتبّع زيارات الصفحات، وتحميل الملفات وتسجيل المستخدمين. تظهر هذه المميزات في صفحة لوحة التحكم > التقارير > الإحصائيات. إن واجه موقع مشاكل أداء خلال وقت الذروة فقد ترغب بتعطيل تتبّع الإحصائيات واستخدام حلول بديلة.

en: Type
ar: النوع

en: Type required.
ar: النوع مطلوب.

en: Type: %s
ar: النوع: %s

en: Types
ar: الأنواع

en: URL
ar: عنوان URL

en: URL Slug
ar: مُختصر عنوان URL

en: URL rewriting disabled.
ar: عُطّلت إعادة كتابة عناوين URL.

en: URL rewriting enabled. We were able to automatically update .htaccess file.
ar: فُعّلت إعادة كتابة الروابط. استطعنا تحديث ملف htaccess آلياً.

en: URL rewriting enabled. You need to update .htaccess by hand.
ar: فعّل إعادة كتابة الرابط. يجب أن تُحدّث ملف .htaccess يدوياً.

en: URL to File
ar: عنوان URL

en: URL:
ar: رابط URL:

en: URL: %s
ar: عنوان URL: %s

en: Un-Approve
ar: احذف الموافقة

en: Unable load external form block controller file: %s
ar: تعذرت قراءة ملف تحكم بلوك الاستمارة الخارجية: %s

en: Unable to access composer settings.
ar: تعذر الوصول إلى إعدادات المؤلف.

en: Unable to access the file manager.
ar: تعذر الوصول إلى مدير الملفات.

en: Unable to add files.
ar: تعذرت إضافة الملفات.

en: Unable to backup old package directory to %s
ar: تعذر نسخ دليل الحزمة القديم احتياطياً إلى %s

en: Unable to complete action: your IP address has been banned. Please contact the administrator of this site for more information.
ar: تعذر إتمام العمل، فقد حُظِر عنوان IP الخاص بك. رجاء اتصل بمسؤول هذا الموقع لمزيد من المعلومات.

en: Unable to connect to database.
ar: تعذر الاتصال بقاعدة البيانات.

en: Unable to connect to marketplace to retrieve item
ar: تعذر الاتصال بالمتجر وإحضار العنصر

en: Unable to connect to the marketplace.
ar: تعذر الاتصال بالمتجر.

en: Unable to connect to your project page. Your database contains a marketplace token which concrete5.org cannot verify.
ar: تعذر إظهار صفحة المشروع. تحتوي قاعدة البيانات رمز متجر لا يستطيع concrete5.org التحقق منها.

en: Unable to copy directory %s to %s. Perhaps permissions are set incorrectly or the target directory does not exist.
ar: تعذر نسخ الدليل %s إلى %s. قد تكون الصلاحيات غير مُعيّنة بشكل صحيح أو أن الدليل المُراد النقل إليه غير موجود.

en: Unable to copy file to storage directory. Please check permissions on your upload directory and ensure they can be written to by your web server.
ar: تعذر نسخ الملف إلى دليل التخزين. يرجى التحقق من الصلاحيات على دليل الرفع الخاصة بك وتأكد من أنها يمكن أن يتم كتابتها من قبل خادم الوب الخاص بك.

en: Unable to copy one or more files.
ar: تعذر نسخ بعض الملفات.

en: Unable to create backup file: %s
ar: تعذر إنشاء ملف النسخ الاحتياطي: %s

en: Unable to create temporary db xml file: %s
ar: تعذر إنشاء ملف XML مؤقت لقاعدة بيانات: %s

en: Unable to delete one or more files.
ar: تعذر حذف بعض الملفات.

en: Unable to delete one or more pages.
ar: تعذر حذف بعض الصفحات.

en: Unable to determine your current version of concrete5. Upgrading cannot continue.
ar: تعذر تحديد النسخة الحالية من concrete5. لا يمكن الاستمرار بالترقية.

en: Unable to generate a marketplace token. Please ensure that allow_url_fopen is turned on, or that cURL is enabled on your server. If these are both true, It's possible your site's IP address may be blacklisted for some reason on our server. Please ask your webhost what your site's outgoing cURL request IP address is, and email it to us at <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.
ar: تعذر الحصول على رمز للمتجر. رجاءً تأكد من إمكانية استخدام allow_url_fopen وتفعيل cURL على خادمك. إن كان الاثنان متوفرين فقد يكون عنوان IP الخاص بك موضوع في القائمة السوداء لخادمنا لسبب ما. رجاء اطلب من مضيف موقعك عنوان IP الذي صدره منه طلب cURL وأرسله لنا على العنوان <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.

en: Unable to get category for permission %s
ar: تعذر العثور على تصنيف الصلاحية %s

en: Unable to get information about this product.
ar: تعذر الحصول على معلومات حول هذا المنتج.

en: Unable to get permission key for %s
ar: تعذر الحصول على رمز صلاحية %s

en: Unable to install database: %s
ar: تعذر تركيب قاعدة البيانات: %s

en: Unable to load environment info
ar: تعذّر تحميل معلومات بيئة العمل

en: Unable to load sitemap data.
ar: تعذر تحميل بيانات خريطة الموقع.

en: Unable to load sitemap data. Response received:
ar: تعذر تحميل بيانات خريطة الموقع. الردّ الوارد:

en: Unable to load the controller for this block type. Perhaps it has been moved or removed.
ar: تعذر تحميل ملف controller لنوْع البلوك. قد يكون نُقل أو أُزيل.

en: Unable to locate database import file.
ar: تعذر العثور على ملف استيراد قاعدة البيانات.

en: Unable to locate file %s
ar: تعذر العثور على الملف %s

en: Unable to locate this add-on on concrete5.org
ar: تعذر العثور على الإضافة في موقع concrete5.org

en: Unable to open config/site.php for writing.
ar: تعذر فتح الملف config/site.php للكتابة.

en: Unable to open config/site_user.php for writing.
ar: تعذر فتح config/site_user.php للكتابة.

en: Unable to parse news response.
ar: تعذر تحليل رد الأخبار.

en: Unable to process email. Check that your email contains the validation hash present in the original message.
ar: تعذر معالجة البريد الإلكتروني. تأكد من احتواء رسالتك على رمز التحقق الموجود في الرسالة الأصلية.

en: Unable to process private message email. Check that your email contains the validation hash present in the original message. Your private message was NOT delivered.
ar: تعذرت معالجة الرسالة الخاصة. تأكد من وجود رمز التحقق في الرسالة الأصلية. تعذر إيصال رسالتك الخاصة.

en: Unable to rescan %s. Error encountered: %s. Rescan halted.
ar: تعذّر تحديث بيانات %s. الخطأ الذي حدث: %s. أوقفت العملية.

en: Unable to retrieve block object. If this block has been moved please reload the page.
ar: تعذر عرض البلوك. إن كان البلوك نُقل فرجاءً أعد تحميل الصفحة.

en: Unable to retrieve software from update server.
ar: تعذر جلب البرامج من خادم التحديث.

en: Unable to search file sets.
ar: تعذر البحث في مجموعات الملفات.

en: Unable to uninstall %s theme by moving it to the trash.
ar: تعذر إزالة السمة %s بنقلها إلى سلة المهملات.

en: Unable to view page.
ar: تعذر عرض الصفحة.

en: Unable to write to config/site.php. You must make config/site.php writable in order to upgrade in this manner.
ar: تعذر كتابة الملف config/site.php. يجب أن يكون الملف قابلاً للكتابة كي يُمكن تحديث بهذه الطريقة.

en: Unapproved
ar: غير معتمدة

en: Undo
ar: تراجع

en: Unexpected User Error
ar: خطأ مستخدم غير متوقع

en: Uninstall
ar: أزل

en: Uninstall Package
ar: أزل الحزمة

en: Uninstall Packages
ar: إزالة الحزم

en: Uninstalling %s will remove the following data from your system.
ar: إزالة %s سيزيل كذلك البيانات التالية من نظامك.

en: Unknown
ar: مجهول

en: Unknown Error
ar: خطأ مجهول

en: Unknown User
ar: مستخدم مجهول.

en: Unknown mime-type:
ar: نوع ملف (mime) مجهول:

en: Unknown publishing location.
ar: موضع النشر غير معروف.

en: Unlock Layout
ar: أتح تعديل المُخطّط

en: Unread
ar: غير مقروءة

en: Until manually cleared
ar: حتى تُزال يدوياً

en: Up
ar: أعلى

en: Up Label
ar: المستوى الأعلى

en: Update
ar: حدّث

en: Update "%s" preset everywhere it is used
ar: حدّث الإعداد المسبق "%s" حيثما كان مستخدماً

en: Update "%s" preset everywhere it is used?
ar: تحدث الإعداد المسبق "%s" أينما استخدم؟

en: Update Add-On
ar: حدّث الإضافة

en: Update Add-Ons
ar: حدّث الإضافات

en: Update Addon
ar: حدّث الإضافة

en: Update All
ar: حدّث الكل

en: Update Attributes
ar: حدّث الصفات

en: Update Block
ar: حدّث البلوك

en: Update Groups
ar: حدّث المجموعات

en: Update Jobs
ar: حدّث الوظائف

en: Update Schedule
ar: حدّث الجدول

en: Update Set
ar: حدّث المجموعة

en: Update Set Details
ar: حدّث بيانات المجموعة

en: Update User
ar: حدّث المستخدم

en: Update add-ons.
ar: حدّث الإضافات.

en: Update concrete5
ar: حدّث Concrete5

en: Update concrete5.
ar: تحديث concrete5.

en: Update your installed packages.
ar: تحديث الحزم المركبة.

en: Updated
ar: آخر تحديث

en: Upgrade
ar: ترقية

en: Upgrade concrete5
ar: ترقية concrete5

en: Upgrade to <b>%s</b> complete!
ar: اكتملت الترقية إلى <b>%s</b>!

en: Upgrading from <b>%s</b>
ar: الترقية من <b>%s</b>

en: Upgrading to <b>%s</b>
ar: الترقية إلى <b>%s</b>

en: Upload
ar: ارفع

en: Upload Complete
ar: اكتملت عملية الرفع

en: Upload Complete.
ar: اكتمل رفع الملفات.

en: Upload Error
ar: خطأ في الرفع

en: Upload File
ar: ارفع ملفاً

en: Upload Max: %s.
ar: أكبر حجم للرفع: %s

en: Upload Multiple
ar: ارفع عدّة ملفات

en: Upload Multiple Files
ar: ارفع عدة ملفّات

en: Upload Queue
ar: طابور الرفع

en: Upload a template bundle by using the form below. Files must be zipped and contain only HTML files and sub directories. All items referenced in HTML must be done so with relative links.
ar: ارفع حزمة قوالب باستخدام الاستمارة أدناه. يجب أن يكون الملف مضغوطاً بصيغة zip ويحتوي فقط ملفات HTML ومجلدات فرعية. كما يجب كتابة مسارات الملفات في نص HTML بشكل نسبي.

en: Upload an image that will appear in the address bar when visitors go to your site and in the bookmark list if they bookmark it.
ar: ارفع صورة تظهر في شريط العنوان للمتصفح عند دخول الزوار لموقعك وفي قائمة الإشارات المرجعية عند إضافة موقعك للمفضلة.

en: Upload and unpack the package on your web server. Place the unpacked files in the packages directory of the root of your concrete5 installation.
ar: ارفع الحزمة واستخرج محتواها على خادمك. ضع الملفات الناتجة في دليل الحزم packages الخاص بنسخة concrete5 المثبتة.

en: Upload, search, replace, and change files you're using on your site. Change properties and perform basic image editing tasks.
ar: ارفع الملفات وابحث فيها واستبدلها وغيرها على موقعك. يمكنك أيضاً تغيير خواصها وإجراء بعض التعديلات البسيطة على الصُّوَر.

en: Uploaded file is too large. The current value of upload_max_filesize is %s
ar: الملف المرفوع كبير جداً. قيمة أقصى حجم لرفع الملفات upload_max_filesize هي %s

en: Uploading...
ar: جاري الرفع...

en: Usage Count
ar: تعداد الاستخدام

en: Usage Count on Active Pages
ar: تعداد الاستخدام في الصفحات المُعتمدة

en: Use Encryption
ar: استخدم التشفير

en: Use emails for login
ar: استخدم عناوين البريد الإلكتروني لتسجيل الدخول

en: Use global setting - %s
ar: استخدم الإعداد العامة - %s

en: Use image from <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> if the user has not uploaded one
ar: استخدم الصورة من <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> إن لم يُضف المستخدم صورة

en: Use this layout here, and leave "%s" unchanged?
ar: استخدم هذا المخطط هنا، واترك "%s" دون تغيير؟

en: Use this style here, and leave "%s" unchanged
ar: استخدم هذا النمط هنا، واترك "%s" دون تغيير

en: User
ar: المستخدم

en: User Account
ar: حساب المستخدم

en: User Attribute Created.
ar: أُنشئت صفة المستخدم.

en: User Attribute Deleted.
ar: حُذفت صفة المستخدم.

en: User Attribute Options
ar: خيارات صفة المستخدم

en: User Attribute Updated.
ar: حُدثت صفة المستخدم.

en: User Attributes
ar: صِفات المستخدمين

en: User Avatar
ar: أفاتار المستخدم

en: User Groups
ar: مجموعات المستخدمين

en: User Information
ar: بيانات المستخدم

en: User Name
ar: اسم المستخدم

en: User Permissions
ar: صلاحيات المستخدمين

en: User Profile picture saved.
ar: حُفظت صورة الملف الشخصي.

en: User Registrations
ar: تسجيلات المستخدمين

en: User Settings saved.
ar: حُفظت إعدادات المستخدمين.

en: User Submissions
ar: مشاركات المستخدمين

en: User activated.
ar: فُعّل المستخدم.

en: User created.
ar: أُضيف المستخدم.

en: User deactivated.
ar: عُطّل المستخدم.

en: User deleted successfully.
ar: حُذف المستخدم بنجاح.

en: User time zones have been disabled.
ar: عُطّلت المنطقة الزمنية للمستخدمين.

en: User time zones have been enabled
ar: فُعّلت المنطقة الزمنية للمستخدمين

en: User time zones have been saved.
ar: حُفظت إعدادات المناطق الزمنية للمستخدمين.

en: User updated successfully.
ar: حُدّثت بيانات المستخدم بنجاح.

en: User/Group Added
ar: أضيف المستخدم/المجموعة

en: User/Group Removed
ar: حُذف المستخدم/المجموعة

en: User: %s (ID %s)
ar: المستخدم: %s (ID %s)

en: User: %s has tried to send more than %s private messages within %s minutes
ar: المستخدم: %s حاول إرسال أكثر من %s رسالة خاصة خلال %s دقيقة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Username or Email
ar: اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني

en: Users
ar: المستخدمون

en: Users and Groups
ar: المستخدمون والمجموعات

en: Users must login
ar: يجب أن تسجّل دخولك

en: Users who access files through the file manager will not be prompted for a password.
ar: لن يُسأل المستخدمون الذي يصلون لهذا الملف من خلال مدير الملفات عن كلمة السرّ.

en: Users you don't have permission to bulk-deactivate have been removed from this list.
ar: أُزيلت أسماء المستخدمين الذين ليس لديك صلاحية تعطيلها من هذه القائمة.

en: Users you don't have permission to bulk-delete have been removed from this list.
ar: أُزيلت أسماء المستخدمين الذين ليس لديك صلاحية حذفها من هذه القائمة.

en: Validate Email Address
ar: التحقق من عنوان البريد الإلكتروني

en: Values
ar: القِيَم

en: Version
ar: النسخة

en: Version %d
ar: النسخة %d

en: Version %s
ar: النسخة %s

en: Version %s of Page <a href="%s">%s</a> submitted for Approval.
ar: النسخة %s من صفحة <a href="%s">%s</a> أرسلت للموافقة.

en: Version Comments
ar: ملاحظات النُّسخة

en: Version History
ar: سجل النُّسخ

en: Version: %s
ar: النسخة: %s

en: Versions
ar: النُّسخ

en: Vertical
ar: عمودي

en: Video
ar: فيديو

en: Video File
ar: ملف الفيديو

en: Video Player
ar: مشغّل الفيديو

en: View
ar: اعرض

en: View All
ar: اعرض الكل

en: View Full Dashboard
ar: اعرض لوحة التحكم كاملة

en: View Full Results
ar: عرض النتائج كاملة

en: View Newsflow
ar: اعرض نشرة الأخبار

en: View Newsflow Updates in an Overlay
ar: عرض نشرة الأخبار في نافذة منبثقة

en: View Page as Someone Else
ar: اعرض الصفحة كشخص آخر

en: View Pending Permissions
ar: اعرض طلبات تعديل الصلاحيات

en: View Responses
ar: شاهد المشاركات

en: View Timed Permission Assignments
ar: اعرض تعيينات الصلاحيات المؤقتة

en: View User
ar: اعرض المستخدم

en: View User accounts.
ar: اعرض حسابات المستخدمين

en: View Versions
ar: اعرض النُّسخ

en: View a record of errors your site has encountered, and a log of outgoing email messages sent by your site.
ar: شاهد سجلّ الأخطاء التي واجهت موقعك، وسجلّ رسائل البريد الإلكتروني الصادرة من موقعك.

en: View a single branch of your Sitemap. Useful for working with large sites and complex tree structures.
ar: عرض قسم واحد من أقسام خريطة الموقع. مفيدة في حالة المواقع الضخمة والمُعقّدة التركيب.

en: View and change which file types you permit users to upload to your File Manager.
ar: اعرض وغيّر أنواع الملفات التي يُسمح للمستخدمين برفعها إلى مدير الملفات.

en: View and change your site's structure. Click a page to see available actions; from this menu, you can control access to or delete a page. Click and drag a page to move it to a different place in your site.
ar: شاهد وغيّر تركيبة موقعك. اضغط على صفحة لمشاهدة الإجراءات المتوفرة؛ ومن هذه القائمة، يمكنك التحكم بالوصول إلى هذه الصفحة أو حذفها. يمكنك كذلك أن تضغط على صفحة وتسحبها لتنقلها إلى موضع آخر في موقعك.

en: View available language packs installed for the concrete5 Dashboard and editing interface.
ar: شاهد حزم اللغات المتوفرة للوحة تحكم concrete5 وواجهة التعديل.

en: View content created using Composer, but have not yet published.
ar: شاهد المُحتوى المُنشأ باستخدام المؤلف، قبل أي يُنشر على الموقع.

en: View emails your site sends, as well as error messages PHP and MysSQL erros returned as your site runs.
ar: اعرض الرسائل الإلكترونية التي يرسلها موقعك، إضافة إلى رسائل الخطأ الناتجة عن عمل PHP وMySQL في موقعك.

en: View graphs showing recent site traffic, registration, page creation and downloaded files.
ar: شاهد إحصائيات رسومية لزيارات موقعك، وتسجيل المستخدمين، وإنشاء الصفحات، والملفات المُنزّلة.

en: View in Marketplace
ar: اعرض في المتجر

en: View information about your concrete5 site's configuration, as well as details about the hosting environment you're using.
ar: اعرض معلومات تهيئة موقع concrete5 الخاص بك، إضافة إلى تفاصيل بيئة الاستضافة التي تستخدمها.

en: View responses to your site's forms. Submitted form data is collected here.
ar: شاهد المشاركات في الاستمارات التي أنشأتها في موقعك. تُجمع بيانات المُشاركات هنا.

en: View your site activity.
ar: شاهد نشاط موقعك.

en: View, search for, add, and edit groups. Click a group to edit it. Groups are useful for organizing users and setting permissions for multiple users simultaneously.
ar: اعرض وابحث عن، وأضيف وعدل المجموعات. اضغط على مجموعة لتعديلها. تُساعد المجموعات بترتيب المستخدمين وإعطاء الصلاحيات بخطوة واحدة.

en: View/Edit Original
ar: شاهد/عدّل الأصلية

en: Viewing
ar: تشاهد

en: Viewing <b>%s</b> to <b>%s</b> (<b>%s</b> Total)
ar: تشاهد <b>%s</b> إلى <b>%s</b> (من أصل <b>%s</b>)

en: Viewing Permissions
ar: صلاحيات العرض

en: Visit
ar: اعرض

en: Vote
ar: صوّت

en: Waiting for Me
ar: بانتظاري

en: Want more themes?
ar: تريد سمات إضافية؟

en: Warning! This is a system page. Deleting it could potentially break your site. Please proceed with caution.
ar: تحذير! هذه صفحة خاصة بالنظام، وقد يتسبب حذفها بتعطيل الموقع. رجاءً تأكد قبل التقدم في هذا العمل.

en: Warning, this cannot be undone. No attributes will be deleted but they will no longer be grouped together.
ar: احذر، لا يمكن التراجع عن هذه العملية. لن تُحذف أي صفات ولكن لن تكون مُجمّعة مع بعضها البعض.

en: Warning, this cannot be undone. No jobs will be deleted but they will no longer be grouped together.
ar: تحذير: لا يمكن التراجع. لم تُحذف أي وظيفة لكنها لن تكون مجموعة مع بعضها البعض.

en: Warning:
ar: تحذير:

en: We have no record of that email address.
ar: ليس لدينا أي سجل لعنوان البريد الإلكتروني هذا.

en: Web Address
ar: عنوان وب

en: Website Registration Notification
ar: تنويهات التسجيل بالموقع

en: Weeks
ar: أسابيع

en: Welcome Back
ar: مرحبا بك

en: Welcome to
ar: أهلا بكم في

en: Welcome to concrete5
ar: مرحبا بكم في concrete5

en: What do you wish to do?
ar: ماذا تود أن تفعل؟

en: What goes in your site.
ar: ما يظهر في موقعك.

en: What type of page would you like to write?
ar: ما نوع الصفحة التي تودّ إضافتها؟

en: What would you like to do with this layout's blocks?
ar: ما الذي تريد عمله ببلوكات هذا المخطط؟

en: When people browse to the page.  (which runs after the main rendering request of the page.)
ar: عند زيارة الصفحة. (والذي يتم بعد طلب عرض الصفحة.)

en: When should guests be able to view this block?
ar: متى يستطيع الزوار عرض هذا البلوك؟

en: Where do you want to publish this page?
ar: هل تريد نشر هذه الصفحة؟

en: Whitelist: Selected areas are only areas indexed.
ar: إضافة للفهرس: المساحات المحددة فقط هي التي سيتم فهرستها.

en: Who can add what?
ar: من يستطيع إضافة ماذا؟

en: Who can assign what?
ar: من يستطيع تعيين ماذا؟

en: Who can edit this page?
ar: من يمكنه تعديل هذه الصفحة؟

en: Who can edit what?
ar: من يستطيع تعديل ماذا؟

en: Who can search what?
ar: من يستطيع البحث عن ماذا؟

en: Who can set what?
ar: من يستطيع تعيين ماذا؟

en: Who can view this page?
ar: من يمكنه عرض هذه الصفحة؟

en: Who can view what?
ar: من يستطيع عرض ماذا؟

en: Who can't add what?
ar: من لا يستطيع إضافة ماذا؟

en: Who can't assign what?
ar: من لا يستطيع تعيين ماذا؟

en: Who can't edit what?
ar: من لا يستطيع تعديل ماذا؟

en: Who can't search what?
ar: من لا يستطيع البحث عن ماذا؟

en: Who can't set what?
ar: من لا يستطيع تعيين ماذا؟

en: Who can't view what?
ar: من لا يستطيع عرض ماذا؟

en: Who gets access to this permission?
ar: من يستطيع الوصل لهذه الصلاحية؟

en: Whole world at a glance.
ar: نظرة عامة على مُخطّط الموقع.

en: Width
ar: العرض

en: Width
ar: العرض

en: Windows 8 Thumbnail
ar: أيقونة ويندوز ٨

en: Windows 8 icon removed successfully.
ar: أزيلت أيقونة ويندوز 8 بنجاح.

en: Windows 8 icon updated successfully.
ar: عُدّلت أيقونة ويندوز 8 بنجاح.

en: Windows 8 start screen tiles should be 144x144 and be in the .png format.
ar: أيقونات شاشة ويندوز ٨ يجب أن تكون بقياس ١٤٤×١٤٤ بصيغة .png

en: Windows Audio
ar: ملف ويندوز صوتي

en: Windows Bitmap
ar: صورة ويندوز نقطية

en: Windows Video
ar: فيديو ويندوز

en: With Selected
ar: على المحدد

en: Woops!
ar: يا للهوْل!

en: Words listed here will be automatically removed from url slugs.
ar: ستُزال الكلمات المضافة هنا تلقائياً من اختصارات العناوين.

en: Workflow
ar: سير العمل

en: Workflow Access
ar: صلاحيات سير العمل

en: Workflow Basics
ar: أساسيات سير العمل

en: Workflow List
ar: قائمة سير العمل

en: Workflow Names must only include alphanumerics and spaces.
ar: اسم سير العمل يجب أن يحتوي فقط على الحروف الهجائية الإنجليزية والمسافات.

en: Workflow Notification
ar: تنويهات سير العمل

en: Workflow Options saved.
ar: حُفظت خيارات سير العمل.

en: Workflow created successfully. You may now modify its properties.
ar: أُنشئ سير العمل بنجاح. تستطيع الآن تعديل خواصّه.

en: Workflow deleted successfully.
ar: حُذف سير العمل بنجاح.

en: Workflow types
ar: أنواع سير العمل

en: Workflow updated.
ar: حُدّث سير العمل.

en: Workflow with that name already exists.
ar: هذا الاسم مستخدم من قبل.

en: Workflows
ar: قواعد سير العمل

en: Wrapper for static pages.
ar: قالب الصفحات المفردة.

en: Writable Files and Configuration Directories
ar: الملفات ومجلدات التهيئة متاحة للكتابة

en: Write
ar: اكتب

en: Write for your site.
ar: أضف المحتوى لموقعك.

en: XML Support
ar: دعم XML

en: Yes
ar: نعم

en: Yes, include this page type in Composer.
ar: نعم، اشمل نوع الصفحة هذه في المؤلف.

en: Yes, remove the package's directory from the installation directory.
ar: نعم، احذف مجلد الحزمة من مجلد التثبيت.

en: Yes. Reset site content with the content found in this package
ar: نعم، استبدل محتوى الموقع بالمحتوى الموجود في هذه الحزمة

en: Yesterday
ar: بالأمس

en: You are changing a preset
ar: تقوم حالياً بتغيير إعداد مُسبق

en: You are logged in as <strong>%s</strong>. You logged in on <strong>%s</strong>.
ar: أنت مسجّل الدخول باسم <strong>%s</strong> في <strong>%s</strong>.

en: You are not authorized to access this page.
ar: ليس لديك صلاحية عرض لهذه الصفحة.

en: You are registered but a site administrator must review your account, you will not be able to login until your account has been approved.
ar: تم تسجيلك لكن يجب أن يقوم مسؤول الموقع بمراجعة حسابك، ولن تكون قادرا على تسجيل الدخول حتى تتم الموافقة على حسابك.

en: You are registered but you need to validate your email address. Some or all functionality on this site will be limited until you do so.
ar: تم تسجيلك لكن عليك تأكيد صحة عنوان بريدك الإلكتروني. بعض أو كافة الوظائف على هذا الموقع ستكون محدودة حتى تقوم بذلك.

en: You can download themes and add-ons from the concrete5 marketplace.
ar: يمكنك تنزيل السمات والإضافات من متجر concrete5.

en: You cannot access task permissions.
ar: لا يمكنك الوصول إلى صلاحيات المهام.

en: You cannot access these permissions.
ar: لا يمكنك الوصول إلى هذه الصلاحيات.

en: You cannot delete the default Job set.
ar: لا يمكنك حذف مجموعة الوظائف الافتراضية.

en: You cannot delete your own user account.
ar: لا يمكنك حذف حساب المستخدم الخاص بك.

en: You cannot move or copy the source page(s).
ar: لا يمكنك نقل أو نسخ الصفحة المصدر.

en: You cannot view the source page(s).
ar: لا يمكنك عرض الصفحة المصدر.

en: You do not have access to change this page's theme.
ar: ليس لديك صلاحية تغيير سمة هذه الصفحة.

en: You do not have access to change this page's type.
ar: ليس لديك صلاحية تغيير نوع هذه الصفحة.

en: You do not have access to delete this stack.
ar: ليس لديك صلاحية حذف هذه الكوْمة.

en: You do not have access to download themes or add-ons from the marketplace.
ar: ليس لديك صلاحية تنزيل السمات أو الإضافات من المتجر.

en: You do not have access to group search. This setting may be changed in the access section of the dashboard settings page.
ar: ليس لديك صلاحيات البحث في المجموعات. يمكن تغيير هذا الإعداد في قسم الصلاحيات في صفحة الإعدادات في صفحة الإعدادات في لوحة التحكم.

en: You do not have access to page type default content.
ar: ليس لديك صلاحية الوصول للمحتوى الافتراضي لنوع الصفحة.

en: You do not have access to the dashboard sitemap.
ar: ليس لديك صلاحية استخدام خريطة الموقع في لوحة التحكم.

en: You do not have access to the file manager.
ar: ليس لديك صلاحيات استخدام مدير الملفات.

en: You do not have access to the sitemap.
ar: ليس لديك صلاحية استخدام خريطة الموقع.

en: You do not have access to user search. This setting may be changed in the access section of the dashboard settings page.
ar: ليس لديك صلاحيات البحث في المستخدمين. يمكن تغيير هذا الإعداد في قسم الصلاحيات في صفحة الإعدادات في لوحة التحكم.

en: You do not have group search permissions.
ar: ليس لديك صلاحية البحث في المجموعات.

en: You do not have permission to change permissions on any of the selected pages.
ar: ليس لديك صلاحية تعديل صلاحيات أي من الصفحات المُحددة.

en: You do not have permission to connect this site to the marketplace.
ar: ليس لديك صلاحية ربط هذا الموقع بالمتجر.

en: You do not have permission to connect to the marketplace.
ar: ليس لديك صلاحيات الاتصال بالمتجر.

en: You do not have permission to copy any of the selected files.
ar: ليس لديك صلاحية نسخ أي من الملفات المحددة.

en: You do not have permission to create or administer backups.
ar: ليس لديك صلاحية إنشاء أو إدارة النسخ الاحتياطية.

en: You do not have permission to delete any of the selected files.
ar: ليس لديك الصلاحية لحذف أي من الملفات المُحدّدة.

en: You do not have permission to delete any of the selected pages.
ar: ليس لديك صلاحية حذف أي من الصفحات المُحدّدة.

en: You do not have permission to delete this file set.
ar: ليس لديك صلاحية حذف مجموعة الملفات.

en: You do not have permission to download add-ons.
ar: ليس لديك صلاحية تنزيل الإضافات.

en: You do not have permission to download packages from the marketplace.
ar: ليس لديك صلاحية تنزيل الحزم من المتجر.

en: You do not have permission to install add-ons.
ar: ليس لديك صلاحية تركيب الإضافات.

en: You do not have permission to install custom block types or add-ons.
ar: ليس لديك صلاحية تركيب أنواع البلوكات المخصصة أو الإضافات.

en: You do not have permission to modify speed settings on any of the selected pages.
ar: ليس لديك صلاحية تعديل إعدادات السرعة لأي من الصفحات المحددة.

en: You do not have permission to modify the page type or theme on any of the selected pages.
ar: ليس لديك صلاحيات تعديل نوع الصفحة أو السمة لأي من الصفحات المحددة.

en: You do not have permission to modify this attribute.
ar: ليس لديك صلاحية تعديل هذه الصفة.

en: You do not have permission to perform this action.
ar: ليس لديك صلاحية تنفيذ هذا الإجراء.

en: You do not have permission to rescan any of the selected files.
ar: ليس لديك صلاحية فحص أي من الملفات المُحدّدة.

en: You do not have permission to uninstall packages.
ar: ليس لديك صلاحية إزالة الحزم.

en: You do not have permissions to add this page type in that location.
ar: ليس لديك صلاحية إضافة نوع الصفحة هذه في ذلك الموضع.

en: You do not have permissions to refresh this page.
ar: ليس لديك صلاحيات تحديث الصفحة.

en: You do not have permissions to remove this file set.
ar: ليس لديك صلاحية حذف مجموعة الملفات هذه.

en: You do not have sufficient privileges to add this page or these pages to this destination.
ar: ليس لديك صلاحيات كافية لإضافة هذه الصفحة أو الصفحات إلى الموضع المطلوب.

en: You do not have the ability to copy this file.
ar: ليس لديك صلاحية نسخ هذا الملف.

en: You do not have user search or group search permissions.
ar: ليس لديك صلاحية البحث في المستخدمين أو المجموعات.

en: You don't have any interface languages installed. You must run concrete5 in English.
ar: لا تتوفر أي لغات للواجهة. يجب أن تستخدم Concrete5 باللغة العربية.

en: You don't have permission to access this RSS feed
ar: ليس لديك صلاحية عرض خلاصة RSS

en: You dragged "%s" onto "%s." What do you wish to do?
ar: لقد سحبت "%s" إلى "%s." ما تود أن تفعل؟

en: You have downloaded a new version of concrete5 but have not upgraded to it yet.
ar: .

en: You have downloaded a new version of concrete5 but have not upgraded to it yet. <a href="%s">Upgrade your site to %s now</a>!
ar: قُمت بتنزيل نسخة جديدة من concrete5 لكن لم تقم بترقية نسختك بعد. <a href="%s">أتمّ ترقية موقعك إلى النسخة %s</a>!

en: You have no access to assign groups.
ar: ليس لديك صلاحية تعيين المجموعات.

en: You have no access to groups.
ar: لا يحق لك الوصول لإدارة المجموعات.

en: You have no access to user export.
ar: ليس لديك صلاحية تصدير بيانات المستخدمين.

en: You have no access to users.
ar: ليس لديك صلاحية الوصول لإدارة المستخدمين.

en: You have no anti-spam libraries installed.
ar: لا يوجد مكتبات محاربة سبام مُركّبة.

en: You have no backups available.
ar: لا تتوفر لديك نسخ احتياطية.

en: You have no captcha libraries installed.
ar: لا يوجد مكتبات كابتشا مُركّبة.

en: You have no items in this scrapbook.
ar: ليس لديك أية عناصر في هذه القصاصات.

en: You have no items in your Clipboard.
ar: ليس لديك أية محتويات في الحافظة.

en: You have no jobs installed.
ar: لا يوجد أي وظائف مُركّبة.

en: You have not added any Job sets.
ar: لم تُضف أي مجموعات وظائف.

en: You have not added any group sets.
ar: لم تُضف أي مجموعة مجموعات.

en: You have not created any drafts. <a href="%s">Visit Composer &gt;</a>
ar: لم تنشئ أي مسودّات. <a href="%s">استخدم المؤلف &gt;</a>

en: You have not created any file sets yet.
ar: لم تُنشئ أي مجموعة ملفات بعد.

en: You have not created any surveys.
ar: لم تُنشئ أي استبيانات.

en: You have not setup any page types for Composer.
ar: لم تقم بإعداد أنواع الصفحات للمؤلف.

en: You haven't written a message!
ar: لم تكتب رسالة!

en: You may approve or remove this user account here
ar: يمكنك قبول أو إزالة حساب المستخدم هنا

en: You may approve or remove this user account here:
ar: يمكنك قبول أو إزالة حساب المستخدم هنا:

en: You may not add %s to area %s.
ar: لا يمكنك إضافة %s إلى المساحة %s.

en: You may not arrange the contents of area %s.
ar: لا يمكنك ترتيب محتويات المساحة %s.

en: You may not delete the home page.
ar: لا يمكنك حذف الصفحة الرئيسية.

en: You may not move/copy/alias the chosen page(s) to that location.
ar: لا يمكنك نقل أو نسخ أو وصل الصفحات المحددة في الموضع المطلوب.

en: You may not remove the super user account.
ar: لا يمكنك إزالة حساب المستخدم الخارق.

en: You may not send more than %s messages in %s minutes
ar: لا تستطيع إرسال أكثر من %s رسالة كل %s دقيقة

en: You may only add access to these selected pages if they have all been set to override parent or page defaults permissions.
ar: يمكنك تعيين صلاحيات الوصول للصفحات المحددة فقط إن كانت صلاحياتها تسمح بتجاوز صلاحيات الصفحات الحاوية لها أو افتراضيات الصفحة.

en: You may only apply updates with a greater version number than the version you are currently running.
ar: يمكنك تطبيق التحديثات فقط على نسخة أحدث من التي تعمل حالياً.

en: You may only set specific permissions for pages if they are set to override defaults or their parent pages.
ar: بعض الصلاحيات يمكن تعيينها للصفحات فقط إن كانت إعدادات صلاحيات تلك الصفحات تتجاوز الصفحات التي تحويها.

en: You must be logged in as %s to remove groups.
ar: يجب أن تكون مسجّل الدخول بصلاحية %s كي تتمكن من حذف المجموعات.

en: You must be logged in to leave a reply.
ar: يجب أن تسجل دخولك لتضيف ردّ.

en: You must choose a file.
ar: يجب أن تختار ملفاً.

en: You must choose an option to refresh.
ar: يجب أن تختار أحد خيارات التحديث.

en: You must choose who this permission is for.
ar: يجب أن تحدد من تنطبق عليه هذه الصلاحيات.

en: You must delete all pages of this type, and remove all page versions that contain this page type before deleting this page type.
ar: يجب أن تحذف جميع الصفحات من هذا النوع، وتزيل جميع نسخ الصفحة التي تحتوي نوع الصفحات هذا قبل حذف نوع الصفحة.

en: You must enable <a href="%s">advanced permissions</a> to use group sets.
ar: يجب أن تُفعّل <a href="%s">الصلاحيات المتقدمة</a> لتستخدم ميزة جمع المجموعات.

en: You must enter a valid email address.
ar: رجاءً اكتب عنوان بريد إلكتروني صحيح.

en: You must enter a valid name
ar: يجب أن تكتب اسماً صحيحاً

en: You must first upgrade your site to version 5.4.2.2
ar: يجب عليك أولا ترقية موقعك إلى النسخة 5.4.2.2

en: You must give the workflow a name.
ar: يجب أن تحدد اسم سير العمل.

en: You must give your custom style preset a name.
ar: رجاءً حدد اسم الإعداد المسبق المخصص لهذا النمط.

en: You must give your file a link.
ar: يجب أن تحدد رابطاً لملفك.

en: You must give your stack a name.
ar: يجب أن تحدد اسم الكوْمة

en: You must have access to the dashboard sitemap to search pages.
ar: ليس لديك صلاحية الاطلاع على خريطة الموقع في لوحة التحكم للبحث عن الصفحات.

en: You must install Adobe Flash to view this content.
ar: تحتاج إلى مشغّل أدوبي فلاش لعرض هذا المحتوى.

en: You must provide a name for your page before you can publish it.
ar: يجب أن تكتب اسم الصفحة قبل أن تتمكن من نشرها.

en: You must provide the following information before you may login.
ar: يجب أن تزودنا بالمعلومات التالية قبل أن تستطيع تسجيل دخولك.

en: You must select a file.
ar: يجب أن تختار ملفاً.

en: You must select a form.
ar: يجب أن تختار استمارة.

en: You must select a valid FLV file.
ar: يجب أن تختار ملف FLV صالح.

en: You must select a valid sample content starting point.
ar: يجب تحديد محتوى تجريبي صالح لنقطة البداية.

en: You must select an image.
ar: يجب أن تختار صورة.

en: You must select at least one file.
ar: يجب أن تختار ملفاً واحداً على الأقل.

en: You must sign in order to access this page!
ar: يجب أن تسجل دخولك كي تتمكن من الوصول إلى هذه الصفحة!

en: You must specify a valid database name
ar: يجب أن تحدّد اسم قاعدة بيانات صحيح

en: You must specify a valid database server
ar: يجب أن تحدّد اسم خادم قاعدة بيانات صحيح

en: You must specify at least one country.
ar: يجب أن تحدد دولة واحدة على الأقل.

en: You must specify at least one template to make into a page type.
ar: يجب أن تحدّد قالباً واحداً على الأقل كي تُنشئ منه نوع صفحة.

en: You must specify at least one valid URL.
ar: يجب أن تحدد عنوان URL واحد صحيح على الأقل.

en: You need the Adobe Flash plugin installed on your computer to upload and crop your user profile picture.
ar: تحتاج لوجود إضافة أدوبي فلاش على جهازك لتحميل وقص صورة الملف الشخصي لحسابك.

en: You will receive a test message from %s
ar: ستصلك رسالة تجريبية من %s

en: You've already installed that package.
ar: هذه الحزمة مُركّبة مسبقاً.

en: You've sent more messages than we can handle just now, that last one didn't go out. 
    				We've notified an administrator to check into this. 
    				Please wait a few minutes before sending a new message.
ar: لقد أرسلت مجموعة رسائل أكثر مما هو مسموح في الوقت الحالي، ولم تُرسل رسالتك الأخيرة. 
    				لقد أعلمنا مدير الموقع للتحقق من الأمر. 
    				رجاءً انتظر لعدة دقائق قبل إرسال المزيد من الرسائل.

en: You've voted on this survey.
ar: لقد شاركت في هذا الاستبيان.

en: YouTube URL
ar: رابط يوتيوب

en: YouTube Video
ar: فيديو يوتيوب

en: YouTube Video disabled in edit mode.
ar: فيديو يوتيوب معطل في وضع التحرير.

en: Your Details
ar: بياناتك

en: Your Site
ar: موقعك

en: Your account has been created, and you are now logged in.
ar: أُنشئ حسابك، وأنت الآن مُسجّل الدخول.

en: Your browser's cookie functionality is turned off. Please turn it on.
ar: الكوكيز مُعطّلة في متصفحك. رجاءً أعد تشغيلها.

en: Your concrete5 site does not use the simple permissions model. You must change your permissions for each specific page and content area.
ar: لا يستخدم موقعك الصلاحيات البسيطة. يجب أن تغيّر صلاحيات الصفحات ومساحات المحتوى التي تريد التحكم بالوصول إليها.

en: Your configuration directory config/ does not appear to be writable by the web server.
ar: يبدو أن خادم الوب ليس لديه صلاحية التعديل على مجلد التهيئة /config

en: Your copy operation will only affect the current page - not any children.
ar: عملية النسخ ستنطبق على الصفحة الحالية فقط دون أي من فروعها.

en: Your current website uses a version of concrete5 greater than this one. You cannot upgrade.
ar: يستخدم موقعك نسخة concrete5 أحدث من هذه. لا يمكنك القيام بالترقية.

en: Your email will not be publicly displayed.
ar: لن يتم إشهار بريدك الإلكتروني.

en: Your files directory files/ does not appear to be writable by the web server.
ar: يبدو أن خادم الوب ليس لديه صلاحية التعديل على مجلد الملفات /files.

en: Your form must have a name.
ar: يجب أن تحدد اسماً لاستمارتك.

en: Your image should be 16x16 pixels, and should be a gif or a png with a .ico file extension.
ar: يجب أن يكون مقاس الصورة ١٦×١٦ بكسل، وأن تكون من نوع gif أو png بامتداد ملف .ico

en: Your login is the most recent.
ar: دخولك الحالي هو الأحدث.

en: Your packages directory packages/ does not appear to be writable by the web server.
ar: يبدو أن خادم الوب ليس لديه صلاحية التعديل على مجلد الحُزم /packages.

en: Your question has been added. To view it click the preview tab.
ar: أُضيف سؤالك. لمعاينته اضغط على تبويب المعاينة.

en: Your question has been edited.
ar: عُدّل سؤالك.

en: Your registration has been approved. You can log into your new account here
ar: لقد قُبل اشتراكك. يمكنك تسجيل الدخول إلى حسابك الجديد هنا

en: Your request to move "%s" beneath "%s" has been stored. Someone with approval rights will have to activate the change.
ar: حُفظ طلبك لنقل "%s" ضمن "%s". يتعيّن على من لديه صلاحيات الاعتماد الموافقة على هذا التغيير.

en: Your session has expired.  Please log back in.
ar: انتهت صلاحية فترة دخولك. رجاء سجّل دخولك مجدّداً.

en: Your site is <strong>not</strong> connected to the concrete5 community.
ar: موقعك <strong>ليس</strong> مُتّصلاً بمجتمع Concrete5.

en: Your site is already up to date! The current version of concrete5 is <b>%s</b>. You should remove this file for security.
ar: موقعك مُحدَّث! نسخة concrete5 الحالية هي <b>%s</b>. يجب أن تحذف هذا الملف لحماية موقعك.

en: Your site is currently connected to the concrete5 community. Your project page URL is:
ar: موقع مُتّصل حالياً بمُجتمع concrete5. عنوان صفحة المشروع هي:

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons.
ar: موقعك ليس مُتّصل بمجتمع concrete5. اتصال موقعك يمكنك من الحصول على إضافات وسمات إضافية بسهولة.

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons. Connecting enables automatic updates.
ar: موقعك ليس مُتّصل بمجتمع concrete5. اتصال موقعك يمكنك من الحصول على إضافات وسمات إضافية بسهولة، ويُفعّل التحديثات الآلية.

en: Your site is now connected to the concrete5 community.
ar: موقعك الآن مُتّصل بمجتمع concrete5.

en: Your site's name has been saved.
ar: حُفظ اسم موقعك.

en: Zip Archive
ar: أرشيف Zip

en: Zoom
ar: التحجيم

en: a comment is required
ar: يجب كتابة التعليق

en: add file, delete file, copy, move, alias, resize, crop, rename, images, title, attribute
ar: اضف ملف, احذف ملف, انسخ, انقل, نسخ, نقل, وصل, وصلة, تحجيم, قص, تغيير اسم, صور, عنوان, صفة, add file, delete file, copy, move, alias, resize, crop, rename, images, title, attribute

en: add workflow, remove workflow
ar: إضافة سير عمل, إزالة سير عمل, add workflow, remove workflow

en: add-on, addon, add on, package, applications, ecommerce, discussions, forums, themes, templates, blocks
ar: إضافة, حزمة, تطبيقات, متجر, نقاشات, مشاركات, منتديات, سمات, قوالب, بلوكات, add-on, addon, add on, package, applications, ecommerce, discussions, forums, themes, templates, blocks

en: add-on, addon, ecommerce, install, discussions, forums, themes, templates, blocks
ar: إضافة, متجر, تجارة, تركيب, تثبيت, مشاركات, نقاشات, منتديات, سمات, قوالب, بلوكات, add-on, addon, ecommerce, install, discussions, forums, themes, templates, blocks

en: and all its children were successfully copied beneath
ar: وجميع الصفحات التابعة لها تم نسخها بنجاح تحت

en: antispam, block spam, security
ar: سبام, ازعاج, محاربة سبام, أمن, حماية, antispam, block spam, security

en: at a specific date and time
ar: في تاريخ ووقت محدّد

en: at the current level
ar: في المستوى الحالي

en: at the current level.
ar: في المستوى الحالي.

en: at the level above.
ar: في المستوى السابق.

en: at the second level.
ar: في المستوى الثاني.

en: at the third level.
ar: في المستوى الثالث.

en: at the top level.
ar: في المستوى الأعلى.

en: attribute configuration
ar: تهيئة الصفات, attribute configuration

en: attributes, sets
ar: صفات, مجموعات, attributes, sets

en: attributes, types
ar: صفات, أنواع, attributes, types

en: autohigh
ar: عالية آليا

en: autolow
ar: منخفضة آليا

en: beneath
ar: تحت

en: beneath another page
ar: تحت صفحة أخرى

en: beneath this page
ar: أسفل هذه الصفحة

en: best
ar: الأفضل

en: block, refresh, custom
ar: بلوك, تحديث, انعاش, مخصص, block, refresh, custom

en: blog drafts, composer
ar: مسودة, مؤلف, مسودات, تدوين, مدونة, تدوينة, blog drafts, composer

en: blog, blogging
ar: مدونة, تدوين, blog, blogging

en: bulk, seo, change keywords, engine, optimization, search
ar: bulk, seo, change keywords, engine, optimization, search, سيو, كلمات البحث, محرك, تحسين, أداء, بحث

en: buy addon, buy add on, buy add-on, purchase addon, purchase add on, purchase add-on, find addon, new addon, marketplace
ar: اشتر اضافات, شراء اضافات, بحث عن اضافة, اضافة جديدة, المتجر, متجر, buy addon, buy add on, buy add-on, purchase addon, purchase add on, purchase add-on, find addon, new addon, marketplace

en: buy theme, new theme, marketplace, template
ar: اشتر سمة, سمة جديدة, المتجر, قالب, buy theme, new theme, marketplace, template

en: by
ar: المستخدم

en: cache option, change cache, override, turn on cache, turn off cache, no cache, page cache, caching
ar: كاش, تغيير الكاش, تجاوز, تشغيل الكاش, تعطيل الكاش, تفعيل الكاش, كاش الصفحة, الكاش, cache option, change cache, override, turn on cache, turn off cache, no cache, page cache, caching

en: cache option, turn off cache, no cache, page cache, caching
ar: خيار الكاش, تعطيل الكاش, تعطيل الكاش, بدون كاش, كاش الصفحة, cache option, turn off cache, no cache, page cache, caching

en: cache page if all blocks support it.
ar: ضع الصفحة في الكاش إن كانت جميع البلوكات تدعم هذا الإجراء.

en: characters
ar: (أ)حرف

en: concrete5 - open source CMS
ar: concrete5 - نظام إدارة المُحتوى مفتوح المصدر

en: concrete5 - open source content management system for PHP and MySQL
ar: concrete5 - نظام إدارة المحتوى مفتوح المصدر مبني على PHP و MySQL

en: concrete5 Community
ar: مجتمع Concrete5

en: concrete5 Community - Purchase &amp; Checkout
ar: مُجتمع concrete5 - الشراء والدفع

en: concrete5 Update
ar: تحديث Concrete5

en: concrete5 cannot parse the PATH_INFO or ORIG_PATH_INFO information provided by your server.
ar: تعذر على concrete5 قراءة بيانات PATH_INFO وORIG_PATH_INFO من خادمك.

en: concrete5 does not support Internet Explorer 6 in edit mode.
ar: نظام Concrete5 لا يدعم وضع التعديل في متصفح إنترنت إكسبلورر 6.

en: concrete5 interface settings saved successfully.
ar: حُفظت إعدادات واجهة Concrete5 بنجاح.

en: concrete5 is already installed.
ar: concrete5 مثبت مسبقاً.

en: concrete5 requires GD library 2.0.1 or greater
ar: يتطلب concrete5 مكتبة GD الرسومية النسخة 2.0.1 أو أحدث

en: concrete5 requires PHP XML Parser and SimpleXML extensions
ar: يتطلب concrete5 وجود مترجم PHP XML وSimpleXML

en: concrete5 requires at least PHP %s
ar: يتطلب concrete5 نسخة PHP %s على الأقل

en: concrete5 veterans can choose "Empty Site," but otherwise we recommend starting with some sample content.
ar: يمكن لخبراء concrete5 اختيار "موقع فارغ"، وإلا فننصح بالبدء بوجود بعض المحتوى التجريبي.

en: concrete5 was not able to save the package after download.
ar: تعذر على concrete5 حفظ الحزمة بعد تنزيلها.

en: concrete5.org, my account, marketplace
ar: concrete5.org، حسابي، المتجر

en: configure search, site search, search option
ar: إعداد البحث, تهيئة البحث, بحث الموقع, configure search, site search, search option

en: curl must be enabled to preview external themes.
ar: يجب تفعيل curl لمعاينة السمات الخارجية.

en: custom theme, change theme, custom css, css
ar: سمة مخصصة, تغيير السمة, نمط مخصص, custom theme, change theme, custom css, css

en: dashboard, configuration
ar: لوحة التحكم, تهيئة, dashboard, configuration

en: dashed
ar: مخطط

en: days
ar: أيام

en: debug
ar: إزالة العلل

en: disable full page cache.
ar: عطّل وضع الصفحة كاملة في الكاش.

en: dotted
ar: منقط

en: double
ar: مزدوج

en: e.g. 17 SE 3rd #410, Portland, OR, 97214
ar: مثال: 17 SE 3rd #410, Portland, OR, 97214

en: edit
ar: عدّل

en: edit stacks, view stacks, all stacks
ar: تعديل الكومات, عرض الكومات, جميع الكومات, edit stacks, view stacks, all stacks

en: editors, hide site, offline, private, public, access
ar: محرر, إخفاء الموقع, حجب الموقع, خاص, سري, عام, وصول, editors, hide site, offline, private, public, access

en: email server, mail settings, mail configuration, external, internal
ar: خادم البريد, إعدادات البريد, تهيئة البريد, خارجي, داخلي, email server, mail settings, mail configuration, external, internal

en: email server, mail settings, mail configuration, private message, message system, import, email, message
ar: خادم البريد, إعداد البريد, تهيئة البريد, رسالة خاصة, نظام الرسائل, استيراد, بريد إلكتروني, رسالة, email server, mail settings, mail configuration, private message, message system, import, email, message

en: email, logging, logs, smtp, pop, errors, mysql, log
ar: رسالة, بريد إلكتروني, سجل, سجلات, أخطاء, email, logging, logs, smtp, pop, errors, mysql, log

en: enable full page cache.
ar: فعّل وضع الصفحة كاملة في الكاش.

en: errors, exceptions, develop, support, help
ar: أخطاء, استثناءات, استثناء, تطوير, دعم, مساعدة, errors, exceptions, develop, support, help

en: everywhere
ar: كل مكان

en: export, backup, database, sql, mysql, encryption, restore
ar: تصدير, نسخ, احتياطي, قاعدة, بيانات, تشفير, استرجاع, export, backup, database, sql, mysql, encryption, restore

en: export, database, xml, starting, points, schema, refresh, custom, tables
ar: تصدير, قاعدة بيانات, بداية, نقاط, مخطط, تحديث, مخصص, جداول, export, database, xml, starting, points, schema, refresh, custom, tables

en: failed login attempts
ar: محاولات تسجيل الدخول الفاشلة

en: file options, file manager, upload, modify
ar: خيارات الملف, مدير الملفات, رفع, تحميل, تعديل, file options, file manager, upload, modify

en: file, file attributes, title, attribute, description, rename
ar: ملف, صفة, صفات, خواص, عنوان, وصف, تغيير اسم, file, file attributes, title, attribute, description, rename

en: files, category, categories
ar: ملفات, تصنيف, تصنيفات, files, category, categories

en: find page, search page, search, find, pages, sitemap
ar: بحث, بحث صفحة, ابحث, صفحات, خريطة الموقع, find page, search page, search, find, pages, sitemap

en: find, search, people, delete user, remove user, change password, password
ar: بحث, حذف مستخدم, تغيير كلمة السر, كلمة السر, find, search, people, delete user, remove user, change password, password

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey
ar: استمارة, استمارات سجل, خطأ, بريد إلكتروني, استثناء, استفتاء, استطلاع, تصويت, forms, log, error, email, mysql, exception, survey

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey, history
ar: استمارات, سجل, خطأ, بريد إلكتروني, رسالة, استطلاع, استفتاء, تصويت, forms, log, error, email, mysql, exception, survey, history

en: forms, questions, response, data
ar: استمارات, أسئلة, مشاركات, مشاركة, إجابة, جواب, بيانات, forms, questions, response, data

en: groove
ar: أخدود

en: group set
ar: مجموعة مجموعات, group set

en: high
ar: عالية

en: hits, pageviews, visitors, activity
ar: زيارات, مشاهدات, زوار, نشاطات, نشاط, hits, pageviews, visitors, activity

en: iFrame - Works in more devices
ar: iFrame - يعمل في عدد أكبر من الأجهزة

en: iPhone Thumbnail
ar: أيقونة الآيفون

en: iPhone home screen icons should be 57x57 and be in the .png format.
ar: أيقونات شاشة الآيفون يجب أن تكون بقياس ٥٧×٥٧ بصيغة .png

en: iPhone icon removed successfully.
ar: أزيلت أيقونة الآيفون بنجاح.

en: iPhone icon updated successfully.
ar: عدّلت أيقونة الآيفون بنجاح.

en: in
ar: في

en: in alphabetical order
ar: بالترتيب الأبجدي

en: in alphabetical order.
ar: بالترتيب الأبجدي.

en: in reverse alphabetical order
ar: بعكس الترتيب الأبجدي

en: in reverse alphabetical order.
ar: بعكس الترتيب الأبجدي.

en: in reverse sitemap order.
ar: بعكس ترتيب خريطة الموقع

en: in their sitemap order
ar: بحسب ترتيب خريطة الموقع

en: in their sitemap order.
ar: بحسب ترتيب خريطة الموقع.

en: index search, reindex search, build sitemap, sitemap.xml, clear old versions, page versions, remove old
ar: فهرسة البحث, إعادة فهرسة البحث, بناء خريطة الموقع, إزالة الكاش, إزالة النسخ, نسخ الصفحة, تعديلات الصفحة, index search, reindex search, build sitemap, sitemap.xml, clear old versions, page versions, remove old

en: inset
ar: محفور

en: interface, quick nav, dashboard background, background image
ar: واجهة, تنقل سريع, خلفية لوحة التحكم, صورة الخلفية, خلفية, الخلفية, interface, quick nav, dashboard background, background image

en: leave blank to hide
ar: اتركه فارغاً لإخفائه

en: levels
ar: المستويات

en: lock site, under construction, hide, hidden
ar: حجب الموقع, قيد الإنشاء, إخفاء, مخفي, محجوب, lock site, under construction, hide, hidden

en: logo, favicon, iphone, icon, bookmark
ar: شعار, ايقونة المفضلة, آيفون, أيقونة, إشارة مرجعية logo, favicon, iphone, icon, bookmark

en: low
ar: منخفضة

en: max
ar: القصوى

en: medium
ar: متوسطة

en: member profile, member page, community, forums, social, avatar
ar: صفحة شخصية, صفحة العضو, ملف العضو, مجتمع, منتديات, اجتماعي, أفاتار, member profile, member page, community, forums, social, avatar

en: minutes
ar: دقائق

en: months
ar: أشهر

en: network, proxy server
ar: شبكة, خادم بروكسي, network, proxy server

en: new blog, write blog, blogging
ar: تدوين, مدونة, تدوينة, new blog, write blog, blogging

en: new file set
ar: مجموعة ملفات جديدة, new file set

en: new theme, theme, active theme, change theme, template, css
ar: سمة جديدة, سمة, سمة مفعلة, تغيير السمة, قالب, قوالب, نمط, new theme, theme, active theme, change theme, template, css

en: new user group, new group, group, create
ar: مجموعة مستخدمين جديدة, مجموعة جديدة, مجموعة, جديد, جديدة, إنشاء, new user group, new group, group, create

en: new user, create
ar: مستخدم جديد, إنشاء, إضافة, new user, create

en: none
ar: لاشيء

en: of
ar: من

en: on
ar: في

en: once a certain amount of time has passed
ar: بعد مرور فترة زمنيّة محدّدة

en: outset
ar: نافر

en: overrides, system info, debug, support, help
ar: تجاوز, تجاوزات, معلومات النظام, إزالة العلل, دعم, الدعم الفني, مساعدة, المساعدة, overrides, system info, debug, support, help

en: page
ar: صفحة

en: page attributes, custom
ar: خواص الصفحة, مخصص, page attributes, custom

en: page type defaults, global block, global area, starter, template
ar: افتراضيات نوع الصفحة, بلوك عام, مساحة عامة, بدء, قالب page type defaults, global block, global area, starter, template

en: page types
ar: page types, أنواع الصفحات

en: pages of type
ar: الصفحات من نوع

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias
ar: صفحة, صفحات, أضف, إضافة, اضف, اضافة, حذف, نسخ, نقل, وصل, وصلة, pages, add page, delete page, copy, move, alias

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias, bulk
ar: صفحات, اضافة, إضافة, صفحة, حذف, صفحة, نسخ, نقل, وصل, وصلة, وصله, pages, add page, delete page, copy, move, alias, bulk

en: pretty, slug
ar: سهل, سهلة, اختصار, رابط, pretty, slug

en: profile, login, redirect, specific, dashboard, administrators
ar: ملف شخصي, صفحة شخصية, توجيه, محدد, لوحة التحكم, المدراء, profile, login, redirect, specific, dashboard, administrators

en: questions, quiz, response
ar: أسئلة, اختبار, جواب, أجوبة, questions, quiz, response

en: remove
ar: أزل

en: ridge
ar: محيط

en: seconds
ar: ثواني

en: security, actions, administrator, admin, package, marketplace, search
ar: أمن, حماية, إجراءات, مدير, إدارة, حزمة, متجر, بحث, security, actions, administrator, admin, package, marketplace, search

en: security, alternate storage, hide files
ar: حماية, أمن, تخزين بديل, إخفاء الملفات, security, alternate storage, hide files

en: security, files, media, extension, manager, upload
ar: أمن, حماية, أمان, ملفات, وسائط, لاحقة, امتداد, نوع, مدير, رفع, security, files, media, extension, manager, upload

en: security, lock ip, lock out, block ip, address, restrict, access
ar: قفل, حماية, أمن, حجب, منع, عنوان, وصول, security, lock ip, lock out, block ip, address, restrict, access

en: security, registration
ar: أمن, حماية, تسجيل, اشتراك, security, registration

en: signup, new user, community
ar: تسجيل, اشتراك, مستخدم جديد, مجتمع, signup, new user, community

en: single, page, custom, application
ar: مفرد, مفردة, مخصص, تطبيق, صفحة, single, page, custom, application

en: smtp, mail settings
ar: بريد, رسالة, رسائل, ايميل, إعدادات البريد, smtp, mail settings

en: solid
ar: مستمر

en: spam
ar: السبام

en: stack
ar: كَوْمة

en: stacks, reusable content, scrapbook, copy, paste, paste block, copy block, site name, logo
ar: كومات, محتوى, قصاصات, نسخ, لصق, لصق بلوك, نسخ بلوك, اسم الموقع, شعار, stacks, reusable content, scrapbook, copy, paste, paste block, copy block, site name, logo

en: survey results
ar: نتائج الاستبيان

en: test smtp, test mail
ar: تجربة, test smtp, test mail

en: the %s block named <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> Area.
ar: البلوك %s المُسمّى <strong>%s</strong> في المساحة <strong>%s</strong>.

en: theme
ar: سمة, theme

en: timezone, profile, locale
ar: منطقة زمنية, ملف شخصي, ملف, شخصي, تعريب, لغة, timezone, profile, locale

en: tinymce, content block, fonts, editor, content, overlay
ar: بلوك محتوى, خطوط, محرر, محتوى, tinymce, content block, fonts, editor, content, overlay

en: to
ar: إلى

en: traffic, statistics, google analytics, quant, pageviews, hits
ar: زيارات, إحصائيات, إحصائيات جوجل, مشاهدات, traffic, statistics, google analytics, quant, pageviews, hits

en: translate, translation, internationalization, multilingual
ar: ترجم, ترجمة, توطين, تدويل, تعدد لغات, لغات, translate, translation, internationalization, multilingual

en: turn off statistics, tracking, statistics, pageviews, hits
ar: تعطيل الإحصائيات, تتبع, إحصائيات, مشاهدات, زيارات, turn off statistics, tracking, statistics, pageviews, hits

en: update, upgrade
ar: تحديث, ترقية, update, upgrade

en: upgrade, new version, update
ar: ترقية, تحديث, إصدار, نسخة, جديد, جديدة, upgrade, new version, update

en: user attributes, user data, gather data, registration data
ar: صفة, صفات المستخدمين, بيانات المستخدمين, جمع البيانات, بيانات التسجيل, user attributes, user data, gather data, registration data

en: user, group, people, permissions, access, expire
ar: مستخدم, مشترك, مجموعة, صلاحيات, وصول, انتهاء, user, group, people, permissions, access, expire

en: users, groups, people, find, delete user, remove user, change password, password
ar: مستخدمين, مجموعات, بحث, حذف مستخدم, تغيير كلمة السر, users, groups, people, find, delete user, remove user, change password, password

en: vanity, pretty url, seo, pageview, view
ar: vanity, pretty url, seo, pageview, view, سهل, رابط, روابط, سيو, عرض, معاينة, موالفة

en: warning
ar: تحذير

en: was moved beneath
ar: نُقلت تحت

en: was successfully aliased beneath
ar: أُنشئ لها وصلة بنجاح تحت

en: was successfully copied beneath
ar: تم نسخها بنجاح تحت

en: website name, title
ar: اسم الموقع، عنوان، تسمية، website name, title

en: weeks
ar: أسابيع

en: with the earliest first
ar: بحسب الأحدث أولاً

en: with the earliest first.
ar: الأقدم أولاً

en: with the most recent first
ar: بحسب آخر إضافة أولاً

en: with the most recent first.
ar: المضافة أخيراً أولاً.

en: x
ar: ×
