concrete5 - en to fa_IR translation catalogue (2992 entries)

en: 
    
    Dear %s,
    
    You have requested a new password for the site %s 
    
    Your username is: %s
    
    You may change your password at the following address:
    
    %s
    
    Thanks for browsing the site!
fa_IR: 
    %s
     گرامی، 
    
    شما درخواست یک رمز عبور جدید برای%s سایت 
    
     نام کاربری شما:%s 
    
     شما ممکن است رمز عبور خود را در آدرس زیر تغییر دهید: 
    
    %s
    
     تشکر برای مرور سایت!

en: 
    
    Someone has attempted to send you spam through your website. Details below:
    
    %s
fa_IR: 
    
     کسی 
     تلاش کرده است هرزنامه ها از طریق وب سایت خود را به شما ارسال شده است. اطلاعات زیر:
     
    %s

en: 
    
    You must click the following URL in order to activate your account for %s:
    
    %s 
    
    Thanks for your interest in %s
fa_IR: 
    
    برای فعال سازی حساب کاربری برای%s  لینک زیر را کلیک کنید: 
    
    %s 
    
    با سپاس 
     %s

en: 
    There has been a submission of the form %s through your concrete5 website.
    
    %s
    
    To view all of this form's submissions, visit %s
fa_IR: 
    تسلیم شده است وجود دارد از%s از طریق وب سایت کانکریت5 شما.
    
    
    %s را
    
    
    برای دیدن تمام ارسال این فرم، از%s

en: 
    There is a new reply on a guestbook in your concrete5 website.
    
    %s
    
    To view this guestbook, visit: 
    %s
fa_IR: 
     یک پاسخ جدید در دفتر وب سایت کانکریت5 شما وجود دارد 
    
    %s
    
     برای دیدن این دفتر، بازدید: 
    %s

en:  # Per Page
fa_IR: # در هر صفحه

en:  No Meta Description
fa_IR: توضیحات متا

en:  No Meta Keywords
fa_IR: بدون کلمات کلیدی متا

en:  On - email validation
fa_IR: - اعتبار سنجی به ایمیل

en:  is not a valid URL.
fa_IR: آدرس معتبر نیست

en:  minutes.
fa_IR: دقیقه.

en:  on
fa_IR: در

en:  with the comments "%s"
fa_IR: "نظرات" %s

en: "%s" has been marked for deletion. View the page here: %s.
fa_IR: "%s" برای حذف علامت گذاری شده است. نمایش صفحه:%s نیست.

en: "%s" has pending changes and needs to be approved. View the page here: %s.
fa_IR: "%s" در انتظار تغییرات و نیاز به تایید شود. نمایش صفحه:%s نیست.

en: "%s" has pending permission changes. View the page here: %s.
fa_IR: "%s" در انتظار تغییرات اجازه. نمایش صفحه:%s نیست.

en: "%s" has pending permission inheritance. View the page here: %s.
fa_IR: "%s" در انتظار توارث مجوز است. نمایش صفحه:%s نیست.

en: "%s" has pending sub-page permission inhiterance changes. View the page here: %s.
fa_IR: "%s" انتظار زیر مجوز تغییر صفحه ارث. نمایش صفحه:%s نیست.

en: "%s" is pending a move to beneath "%s". Source Page: %s. Target Page: %s.
fa_IR: "%s" در انتظار حرکت به زیر "%s را". منبع:%s را. هدف:%s را.

en: # Children
fa_IR: تعداد بچه ها

en: # Logins
fa_IR: تعداد ورود به تارنما

en: # Per Page
fa_IR: # در هر صفحه

en: # items to display
fa_IR: # برای نمایش

en: # of Months to display
fa_IR: # نمایش از ماه

en: %1$d versions deleted from %2$d page (%3$s) | %1$d versions deleted from %2$d pages (%3$s)
fa_IR[0]: %1$d نسخه های حذف شده %2$d صفحات (%3$s)

en: %1$s file saved (%2$d pages).
fa_IR: %1$s ذخیره فایل (%2$d صفحات).

en: %d Vote | %d Votes
fa_IR[0]: %d رای

en: %d day | %d days
fa_IR[0]: %d روز

en: %d file uploaded successfully. | %d files uploaded successfully.
fa_IR[0]: %d فایل با موفقیت آپلود شد.

en: %d hour | %d hours
fa_IR[0]: %d ساعت

en: %d item | %d items
fa_IR[0]: %d موارد

en: %d minute | %d minutes
fa_IR[0]: %d دقیقه

en: %d page | %d pages
fa_IR[0]: %d صفحات

en: %d page deleted. | %d pages deleted.
fa_IR[0]: %d حذف صفحات.

en: %d page required reindexing. | %d pages required reindexing.
fa_IR[0]: %d صفحات مورد نیاز ریندکس نشدند.

en: %d review | %d reviews
fa_IR[0]: %d بررسی

en: %d second | %d seconds
fa_IR[0]: %d ثانیه

en: %s File Properties
fa_IR: خواص فایل %s

en: %s Form Submission
fa_IR: %s فرم

en: %s Submitted by <strong>%s</strong> on %s.
fa_IR: <strong>%s</strong> on %s. را در%s را مشاهده کنید.

en: %s Timed Permissions Found
fa_IR: %s پایان رسیده و ویرایش یافت نشد

en: %s byte | %s bytes
fa_IR[0]: %s بایت

en: %s can fully clear you website of all existing content and install its own custom content in its place. If you're installing a theme for the first time you may want to do this. Clear all site content?
fa_IR: %s طور کامل می تواند شما را روشن وب سایت از تمامی مطالب موجود و نصب محتوای سفارشی خاص خود را در خود جای داده است. اگر شما در حال نصب یک موضوع برای اولین بار شما ممکن است بخواهید برای انجام این کار است. پاک کردن تمام محتویات سایت؟

[ctx: %s is a block type name]
en: Add %s
fa_IR: %s اضافه کردن

[ctx: %s is a block type name]
en: Edit %s
fa_IR: ویرایش %s

en: %s is currently editing this page.
fa_IR: %s حال حاضر در حال ویرایش این صفحه است.

en: %s minutes
fa_IR: %s دقیقه

en: %s more to display. <a href="%s">View All</a>
fa_IR: %s نمایش موارد دیگر. <a href="%s">مشاهده همه</a>

en: %s not found. Please check that the block controller file contains the correct class name.
fa_IR: %s پیدا نشد. مطمئن شوید فایل کنترلی بلوک نام کلاس درستی دارد.

en: %s's Personal Scrapbook
fa_IR: %s مجموعه های شخصی

en: %s: Basic Details
fa_IR: %s : اطلاعات پایه

en: &laquo; Return to Scrapbook List
fa_IR: «بازگشت به لیست مجموعه

en: &lt; Back to %s
fa_IR: &lt;بازگشت %s

en: &lt; Back to Home
fa_IR: <بازگشت به صفحه نخست

en: (<strong>Note</strong>: You must create the "is_featured" page attribute first.)
fa_IR: (<strong>توجه</strong>: شما باید ایجاد کنید "is_featured" ویژگی صفه نخست را.)

en: (All page instances will also be removed)
fa_IR: (همه موارد صفحه نیز حذف خواهد شد)

en: (Deleted Group)
fa_IR: (حذف گروه)

en: (Deleted User)
fa_IR: (حذف کاربر)

en: (Leave these fields blank to keep the same password)
fa_IR: اگر نمی خواهید رمز عبور خود را تغییر دهید، این دو فیلد را خالی بگذارید.

en: (No Description)
fa_IR: (بدون شرح)

en: (No Name)
fa_IR: (بدون نام)

en: (No Subject)
fa_IR: (موضوعی وجود ندارد)

en: (Not Applicable)
fa_IR: (قابل اجرا نیست)

en: (Note: files within the set will not be removed.)
fa_IR: (توجه: فایل ها در داخل مجموعه حذف نمی شوند.)

en: (Pulling icons from file set "%s". Icons will be displayed at %s x %s.)
fa_IR: (کشیدن آیکون از فایل "%s". آیکن خواهد شد در%s x %s نمایش داده می شود.)

en: (Seperate multiple emails with a comma)
fa_IR: (رایانامه ها را با کاما جدا کنید)

en: (To add your own page type icons, create a file set named "%s" and add files to that set)
fa_IR: (برای اضافه کردن آیکون های صفحه خود را از نوع، ایجاد یک فایل را به نام "%s" و اضافه کردن فایل ها را به آن مجموعه)

en: (Untitled Page)
fa_IR: (بدون صفحه)

en: (User ID: %s)
fa_IR: (ID کاربر: %s )

en: * Scroll right to view full results
fa_IR: * رفته برای دیدن نتایج کامل

en: * required field
fa_IR: * زمینه های مورد نیاز

en: ** All
fa_IR: بسیار خوب

en: ** Custom (No Preset)
fa_IR: * سفارشی ( از پیش تعیین شده )

en: ** Default
fa_IR: * پیش فرض

en: ** Multiple Settings
fa_IR: ** چندگانه تنظیمات

en: ** None
fa_IR: هیچ یک

en: ** None (Exit Saved Search)
fa_IR: ** هیچ کدام (خروج جستجوی ذخیره شده)

en: ** None Activated
fa_IR: بدون عضو فعال

en: ** Options
fa_IR: تنظیمات

en: ** Same as website (default)
fa_IR: * به عنوان وب سایت (پیش فرض)

en: ** Select a saved search.
fa_IR: ** یک جستجوی ذخیره شده را انتخاب کنید.

en: *** DO NOT REPLY TO THE MESSAGE BELOW. ***
fa_IR: *** به پیام پاسخ زیر وارد نمایید. ***

en: --- Reply ABOVE. Do not alter this line --- [
fa_IR: تغییر ندادن این خط --- [

en: -------------------- Original Message --------------------
fa_IR: -------------------- پیام اصلی --------------------

en: /\-\-\- Reply ABOVE\. Do not alter this line \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i
fa_IR: /\-\-\- پاسخ بالا\. این خط را تغییر ندهید \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i

en: 1 Timed Permission Found
fa_IR: 1 زمان اجازه یافت نشد

en: <a href="%s">%s</a> has been marked for deletion.
fa_IR: <a href="%s">%s</a> برای حذف علامت گذاری شده است.

en: <a href="%s">%s</a> has pending sub-page permission inhiterance changes.
fa_IR: <a href="%s">%s</a> در انتظار زیر مجوز تغییر صفحه ارث.

en: <a href="%s">%s</a> is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
fa_IR: <a href="%s">%s</a> در انتظار یک حرکت زیر <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: <a href="%s">%s</a> submitted for Permission Changes.
fa_IR: <a href="%s">%s</a> برای تغییرات مجوز ارائه شده است.

en: <a href="%s">%s</a> submitted to change permission inheritance to %s.
fa_IR: <a href="%s">%s</a> برای تغییر توارث مجوز به%s را ارائه.

en: <a href="%s">Click here</a> if you would like to re-run this script.
fa_IR: در <a href="%s">کلیلک کنید</a>> اگر شما می خواهم به این اسکریپت را دوباره اجرا کنید.

en: <a href="%s">Install</a> or <a href="%s">update</a> packages.
fa_IR: <a href="%s">نصب</a> یا <a href="%s">بروزرسانی</a> بسته.

en: <a href="%s">Install</a>, <a href="%s">update</a> or download more <a href="%s">themes</a> and <a href="%s">add-ons</a>.
fa_IR: <a href="%s">نصب</a> و <a href="%s">بروزرسانی</a>  <a href="%s">پوسته  ها</a> و <a href="%s">افزونه ها</a>

en: <p>Retrieving information from the concrete5 Marketplace.</p>
fa_IR: <p> بازیابی اطلاعات از فروشگاه concrete5.</p>

en: <p>You are now logged out of concrete5 Marketplace.</p>
fa_IR: <p> شما در حال حاضر به بازار کانکریت5 وارد شده است. </p>

en: <p>You have successfully logged into the concrete5 Marketplace.</p>
fa_IR: <p> شما با موفقیت به بازار کانکریت5 وارد شدید </ p>

en: <p>You must be logged into the concrete5 Marketplace to install add-ons and themes.  Please log in.</p>
fa_IR: <P> شما باید به سیستم وارد شده باشد را به بازار کانکریت5 به نصب افزونه ها و پوسته ها. لطفا وارد شوید </p>

en: <p>You package could not be installed.  An unknown error occured.</p>
fa_IR: <p> شما بسته می تواند نصب شود. یک خطای ناشناخته رخ داده است. </ p>

en: <p>Your package will now be downloaded and installed.</p>
fa_IR: <P> بسته خود را در حال حاضر دریافت می شود و نصب شده است. </ p>

en: <strong>%s Block</strong> in <strong>%s</strong> Area.
fa_IR: <STRONG> %s بلوک </ strong> را در <STRONG> %s </ strong> در منطقه است.

en: <strong>%s</strong>, sent by %s on %s
fa_IR: <STRONG> %s </ strong> در ارسال شده توسط %s %s

en: <strong>Note:</strong> Once enabled, advanced permissions cannot be turned off.
fa_IR: توجه داشته باشید <STRONG>: </ قوی> هنگامی که فعال باشد، مجوز های پیشرفته را می توان خاموش.

en: <strong>Note</strong>: Scrapbooks are preserved for backward compatibility, but you really should be using <a href="%s">stacks</a> instead.
fa_IR: <strong>Note</strong>: آلبوم برای سازگاری حفظ شده است، اما شما واقعا باید با استفاده از <a href="%s">قفسه ها</a> به جای.

en: <strong>Request Saved.</strong> You must complete the workflow before this change is active.
fa_IR: درخواست <STRONG> را نجات داد. </ strong> شما باید گردش کار کامل قبل از این تغییر فعال است.

en: A collapsible date based navigation tree
fa_IR: تاریخ کرکره ای

en: A database error occurred while processing this request.
fa_IR: هنگام پردازش این درخواست خطای پایگاه داده رخ داد.

en: A great starting point for an attractive website with a blog.
fa_IR: شروع راه اندازی یک تارنمای بزرگ و جذاب

en: A group named "%s" already exists
fa_IR: گروهی با نام  "%s"  وجود دارد.

en: A message has been sent to you by %s through your profile on %s
fa_IR: پیام به شما فرستاده می شود %s %s از طریق مشخصات خود را

en: A new user has registered on your website.
fa_IR: کاربر جدید در سایت ثبت نام کرده.

en: A new user has registered on your website. This account must be approved before it is active and may login.
fa_IR: ماربر جدید ثبت نام کرده است. این حساب باید تایید شود تا کاربر فعالیت خود را آغاز نمایید.

en: A new version of concrete5 is now available.
fa_IR: نسخه جدید کانکریت5 هنوز ارائه نشده است

en: A password may not contain ", ', >, <, or any spaces.
fa_IR: رمز عبور نمی تواند شامل "، '، >، <، یا فاصله باشد.

en: A password must be between %s and %s characters
fa_IR: رمز عبور باید بین %s تا %s کاراکتر باشد.

en: A username and password are required.
fa_IR: شناسه کاربری و رمز عبور لازم است.

en: A username cannot be more than %s characters long.
fa_IR: شناسه کاربری نباید بیش از %s کاراکتر باشد.

en: A username may only contain letters or numbers.
fa_IR: شناسه کاربری باید تنها شامل حروف و اعداد باشد.

en: A username may only contain letters, numbers and spaces.
fa_IR: نام کاربری تنها شامل حروف، اعداد و فاصله می باشد

en: A username must be at least %s characters long.
fa_IR: شناسه کاربری باید حداقل %s کاراکتر داشته باشد.

en: AJAX Error.
fa_IR: خطای AJAX

en: About
fa_IR: درباره

en: Access
fa_IR: دسترسی

en: Access & Permissions
fa_IR: دسترسی و ویرایش

en: Access Denied
fa_IR: شما دسترسی ندارید

en: Access Denied.
fa_IR: شما دسترسی ندارید.

en: Access Group Search
fa_IR: دسترسی به جستوجو در گروه ها

en: Access Sitemap and Page Search
fa_IR: دسترسی به نقشه و صفحه

en: Access User Search
fa_IR: دسترسی به جستوجوی کاربران

en: Access to block denied
fa_IR: دسترسی به مسدود را تکذیب کرد

en: Account created on %s. Last logged in from IP: %s.
fa_IR: ایجاد حساب در %s . آخرین به سیستم وارد شده باشد از IP: %s .

en: Accounts expire after
fa_IR: منقضی شدن حساب بعد از

en: Action to take
fa_IR: اقدام به گرفتن

en: Actions
fa_IR: عملیات

en: Activate
fa_IR: فعال

en: Activate User
fa_IR: فعال کردن حساب کاربری

en: Activate Users
fa_IR: کاربران فعال

en: Activated Users
fa_IR: کاربران فعال

en: Active
fa_IR: فعال

en: Active Captcha
fa_IR: فعالیت کد امنیتی

en: Active Library
fa_IR: فعالیت کتابخانه

en: Active Users
fa_IR: کاربران فعال

en: Actual Height
fa_IR: ارتفاع واقعی

en: Actual Width
fa_IR: عرض واقعی

en: Add
fa_IR: افزودن

en: Add %s
fa_IR: %s اضافه کردن

en: Add Access Entity
fa_IR: اضافه کردن نهاد بازدید

en: Add Another Option
fa_IR: افزودن گزینه

en: Add Attribute
fa_IR: افزودن ویژگی

en: Add Attributes to Set
fa_IR: افزودن ویژگی تنظیمات

en: Add Block
fa_IR: افزودن بلوک

en: Add Block to Scrapbook
fa_IR: افزودن بلوک به مجموعه

en: Add External Link
fa_IR: افزودن پیوند خارجی

en: Add File
fa_IR: افزودن فایل

en: Add File Set
fa_IR: اضفه کردن فایل به مجموعه

en: Add Files
fa_IR: افزودن فایل

en: Add From Remote URL
fa_IR: افزودن آدرس خارجی

en: Add Functionality
fa_IR: افزودن قابلیت جدید

en: Add Group
fa_IR: افزودن گروه کاربری

en: Add Group Combination
fa_IR: افزودن ترکیب گروه ها

en: Add Group Set
fa_IR: افزودن تنظیمات گروه

en: Add Groups
fa_IR: افرودن گروه کاربری

en: Add Image
fa_IR: افزودن تصویر

en: Add Incoming
fa_IR: افزودن ورودی

en: Add Job Set
fa_IR: افزودن مجموعه جابز

en: Add Layout
fa_IR: افزودن طرح

en: Add Page
fa_IR: افزودن صفحه

en: Add Page Type
fa_IR: افزودن طرح جدید

en: Add Path
fa_IR: اضافه کردن مسیر

en: Add Question
fa_IR: افزودن پرسش

en: Add Remote Files
fa_IR: اضافه کردن فایل های از آدرس خارجی

en: Add Set
fa_IR: اضافه کردن تنظیم

en: Add Single Page
fa_IR: افزودن صفحه جدا

en: Add Stack
fa_IR: اضافه کردن دسته

en: Add Theme
fa_IR: افزودن پوسته

en: Add To %s
fa_IR: افزودن به %s

en: Add To Existing Permissions
fa_IR: افزودن مجوز موجود

en: Add To Sitewide %s
fa_IR: افزودن به Sitewide %s

en: Add User
fa_IR: افزودن کاربر

en: Add Workflow
fa_IR: اضافه کردن گردش کار

en: Add Your CSS
fa_IR: کد CSS خود را اضافه کنید

en: Add a Global Scrapbook
fa_IR: اضافه کردن مجموعه جهانی

en: Add a New Question
fa_IR: افزودن پرسش جدید

en: Add a Page Type
fa_IR: افزودن نوع صفحه

en: Add a Sub-Page
fa_IR: افزودن صفحه فرعی

en: Add a Template
fa_IR: افزودن قالب

en: Add a search box to your site.
fa_IR: افزودن یک جعبه جست جو به تارنما

en: Add and manage people.
fa_IR: افزودن و مدیریت افراد

en: Add and manage the user accounts and groups on your website.
fa_IR: امدیریت کاربران و گروه های خود در تارنما

en: Add any HTML or Javascript code you need for analytics tracking to every page of your site, and pick whether it will go in pages' header or footer. This is where you would input code from Google Analytics, for example.
fa_IR: هر کد HTML یا جاوا اسکریپت نیاز شما را برای تجزیه و تحلیل ردیابی به هر صفحه شما را در سایت ، اضافه کردن و انتخاب کنید که آیا آن را در هدر صفحه ها و یا بالا و پایین بروید. این جایی است که شما می توانید کد ورودی از گوگل آنالیز، برای مثال.

en: Add custom block types, refresh the database tables of installed blocks, and uninstall blocks types from here.
fa_IR: اضافه کردن انواع بلوک های سفارشی، تازه کردن جداول پایگاه داده از بلوک های نصب شده و حذف انواع بلوک از اینجا.

en: Add from Incoming Directory
fa_IR: افزودن از دایرکتوری دریافتی

en: Add from Remote URL
fa_IR: افزودن به از URL از راه دور

en: Add individual images selected from the File Manager, or choose an existing file set. Playback options allow you to display images in order or randomly. concrete5 will render the images as an animated slideshow.
fa_IR: تصاویر منحصر به فرد انتخاب شده از مدیریت فایل ، اضافه کردن و یا مجموعه ای از فایل های موجود را انتخاب کنید . گزینه های پخش اجازه می دهد شما را به نمایش تصاویر به منظور یا به طور تصادفی. concrete5 تصاویر به عنوان یک نمایش اسلایدی، انیمیشن رندر.

en: Add option
fa_IR: افزودن گزینه

en: Add page types to your site.
fa_IR: اضافه کردن صفحه به تارنما

en: Add questions and specify whether or not unregistered users will be allowed to submit responses. Enter each response as its own option under Add Option. Results can be viewed by visiting Dashboard > Reports > Surveys.
fa_IR: اضافه کردن پرسش ها و یا نه بازدیدکنندگان معمولی و میهمانان اجازه خواهد داشت به ارائه پاسخ مشخص است. هر پاسخ را به عنوان گزینه خود را تحت گزینه افزودن را وارد کنید. نتایج را می توان با مراجعه به بازدید داشبورد > گزارش> نظرسنجی.

en: Add text content and stylize it using the WYSIWYG editor toolbar. Create links to pages, files and other site assets by using the upper concrete5 toolbar.
fa_IR: اضافه کردن به متن محتوا و یا سبک خاصی دراوردن آن را با استفاده از نوار ابزار ویرایشگر WYSIWYG. ایجاد لینک به صفحات، فایل ها و دیگر سایت دارایی با استفاده از نوار ابزار بالا concrete5 .

en: Add the entire stack to this page.
fa_IR: اضافه کردن پشته کل این صفحه تا به حال.

en: Add the users below to Group(s)
fa_IR: کاربران زیر از گروه (ها)

en: Add to Favorites
fa_IR: اضافه کردن به علاقه مندی ها

en: Add to Group
fa_IR: افزودن به گروه

en: Add to My Friends
fa_IR: اضافه کردن به دوستان

en: Add to New Set
fa_IR: اضافه کردن به مجموعه جدید

en: Add uploaded files to a set?
fa_IR: اضافه کردن فایلهای بارگزاری شده به یک مجموعه ؟

en: Add, search, replace and modify the files for your website.
fa_IR: اضافه کردن، جستجو، جایگزینی و اصلاح فایل های وب سایت شما.

en: Add-On Updates
fa_IR: بروزرسانی افزونه

en: Add-On updates are available!
fa_IR: اضافه کردن به روز رسانی در دسترس هستند!

en: Add-Ons
fa_IR: افزونه ها

en: Added
fa_IR: اضافه شده

en: Added Between
fa_IR: اضافه شده بین

en: Added On
fa_IR: تاریخ ساخت

en: Added by <strong>%s</strong> on %s
fa_IR: اضافه شده توسط <STRONG> %s </ strong> در %s

en: Added to Page
fa_IR: اضافه شده به صفحه

en: Adding admin user.
fa_IR: افزودن کاربر

en: Adding block types.
fa_IR: افزودن بلوک

en: Adding pages and content.
fa_IR: افزودن صفحات و محتوا

en: Adding themes.
fa_IR: افزودن پوسته

en: Additional Attributes
fa_IR: افزودن مشخصات

en: Additional CSS
fa_IR: افزودن CSS

en: Additional Filters
fa_IR: افزودن فیلتر

en: Address
fa_IR: آدرس

en: Address 1
fa_IR: آدرس 1

en: Address 2
fa_IR: آدرس 2

en: Address Options
fa_IR: گزینه های آدرس

en: Adds blog-style comments (a guestbook) to your page.
fa_IR: افزودن دفتر میهمان برای نظر دادن مانند آنچه در بلاگ ها دیده می شود به صفحه

en: Adds images and onstates from the library to pages.
fa_IR: تصاویر و رخداد هاشان را از کتابخانه بر روی صفحه قرار بده

en: Administrator Information
fa_IR: اطلاعات مدیر

en: Advanced
fa_IR: پیشرفته

en: Advanced Permissions
fa_IR: ویرایش پیشرفته

en: Advanced Search
fa_IR: جستجوی پیشرفته

en: Advanced permissions are turned off. Enable them below.
fa_IR: پیشرفته مجوز های خاموش هستند آنها را در زیر فعال کنید .

en: Advanced permissions are turned on.
fa_IR: پیشرفته و ویرایش بر روی تبدیل شده است.

en: Advanced permissions enabled.
fa_IR: ویرایش پیشرفته فعال

en: Advanced settings for web developers.
fa_IR: تنظیمات پیشرفته

en: Alias
fa_IR: معادل (نام انگلیسی برای ساخت مسیر صفحه)

en: Alias original to Scrapbook
fa_IR: نام مستعار اصلی به مجموعه

en: Alignment
fa_IR: هم ترازی

en: All
fa_IR: همه

en: All Attributes
fa_IR: تمام صفات

en: All Available Countries
fa_IR: در دسترس همه کشورها

en: All Block Types
fa_IR: همه انواع بلوک

en: All Day
fa_IR: تمام روز

en: All File Types
fa_IR: همه انواع فایل

en: All Files
fa_IR: همه فایل ها

en: All Groups
fa_IR: همه گروه ها

en: All Items
fa_IR: همه موارد

en: All Levels
fa_IR: تمام سطوح

en: All Page Types
fa_IR: انواع صفحه

en: All Themes
fa_IR: تمام پوسته ها

en: All blocks currently installed on your site are listed here. Custom blocks that you've developed will appear under Awaiting Installation' until you install them. Click any block to find information about usage and refreshing a block's database tables.
fa_IR: تمام بلوک در حال حاضر نصب شده خود را در سایت اینجا ذکر شده اند. بلوک های سفارشی که شما را تحت در انتظار نصب و راه اندازی "به نظر می رسد تا زمانی که شما آنها را نصب کنید. کلیک کنید هر بلوک برای پیدا کردن اطلاعات در مورد استفاده و طراوت بلوک 'جداول پایگاه داده است.

en: All documents and images.
fa_IR: همه اسناد و تصاویر

en: All pages have been processed, starting from beginning on next run.
fa_IR: تمام صفحات پردازش شده است، با شروع از ابتدا در اجرای بعدی.

en: All rights reserved.
fa_IR: تمامی حقوق محفوظ است.

en: All running jobs have been reset.
fa_IR: تمام وظیفه ها ی در حال اجرا تنظیم مجدد شده اند

en: All versions of a file will be moved to the selected location.
fa_IR: تمام نسخه های یک فایل را به محل انتخاب شده منتقل خواهد شد.

en: Allow External Links
fa_IR: اجازه کلیدهای خارجی

en: Allow multiple options to be chosen.
fa_IR: اجازه انتخاب گزینه های متعدد

en: Allow users to add to this list.
fa_IR: کاربران اجازه می دهد تا به این لیست اضافه کنید.

en: Allow visitors to signup as site members?
fa_IR: اجازه دهید بازدید کنندگان را به عنوان سایت ثبت نام کاربران؟

en: Allow your users to specify their time zone. This setting is editable in the user profile and in the dashboard users section.
fa_IR: اجازه می دهد تا کاربران خود را برای مشخص کردن موقعیت زمانی خود را. این تنظیم به گونه ای که در پروفایل کاربر و در داشبورد بخش کاربران قابل ویرایش است.

en: Allowed File Types
fa_IR: فایل های مجاز

en: Allowed file types saved.
fa_IR: نوع فایل های مجاز ذخیره شد

en: Alphabetical
fa_IR: الفبایی

en: Already Installed
fa_IR: قبلا نصب شده است.

en: Already Started.
fa_IR: از همین حالا

en: Alt Text/Caption
fa_IR: متن/عنوان جایگزین (در صورتی که تصویر بارگزاری نشود نمایش داده می شود)

en: Alternate Storage Directory
fa_IR: دایرکتوری ذخیره سازی جایگزین

en: Always publish below a certain page.
fa_IR: همیشه زیر یک صفحه خاص منتشر می شود.

en: An Error occured while saving the comment
fa_IR: هنگام ذخیره پیام خطایی رخ داد

en: An Unexpected Error occurred while upgrading: %s
fa_IR: در زمان بروزرسانی خطای غیر منتطره رخ داد: %s

en: An attribute with the handle %s already exists.
fa_IR: یک ویژگی با دستگیره %s وجود دارد.

en: An email address and password are required.
fa_IR: آدرس رایانامه و رمز عبور لازم است.

en: An email containing instructions on resetting your password has been sent to your account address.
fa_IR: پیام حاوی رمز عبور جدید شما به رایانامه تان ارسال گردید

en: An email has been sent to your email address. Click on the URL contained in the email to validate your email address.
fa_IR: اطلاعات لازم به آدرس رایانامه شما ارسال شد. داخل رایانامه پیوندی برای فعال کردن حساب کاربری وجود دارد.

en: An error occured while attempting to determine file permissions.
fa_IR: یک خطای غیر منتظره در زمان ویرایش فایل رخ داده است

en: An error occurred while attempting the copy operation.
fa_IR: هنگام انجام عملیات کپی خطایی رخ داد.

en: An error occurred while downloading the package.
fa_IR: در حال دریافت بسته خظا رخ داده

en: An error occurred while processing this request.
fa_IR: در زمان پردازش این درخواست یک خطای غیر منتظره رخ داده است

en: An error occurred while trying to create the account.
fa_IR: هنگام ساخت حساب کاربری خطایی رخ داد.

en: An error occurred while trying to install the package.
fa_IR: یک خطا رخ داده است در حالی که در تلاش به نصب بسته .

en: An error occurred while trying to unzip the package.
fa_IR: یک خطا رخ داده است در حالی که در تلاش برای جدا کردن بسته .

en: An unexpected error occurred when connecting your site to the marketplace.
fa_IR: در زمان اتصال تارنما به بازار یک خطای غیر منتظزه رخ داد

en: An unexpected error occurred.
fa_IR: خطای پیش بینی نشده ای رخ داد.

en: An unknown error occurred while uploading the file. Please check that file uploads are enabled, and that your file does not exceed the size of the post_max_size or upload_max_filesize variables.
    
    File Uploads: %s
    Max Upload File Size: %s
    Post Max Size: %s
fa_IR: یک خطای ناشناخته رخ داده است در حالی که بارگزاری فایل. لطفا بررسی کنید که ارسال فایل در حالت فعال، و این که فایل خود را بیش از اندازه post_max_size یا متغیر upload_max_size قرار 
    
     فایل ها:%s 
     حداکثر حجم بارگزاری فایل :%s 
     ارسال حداکثر حجم:%s

en: An unspecified error has occurred.
fa_IR: خطای ناشناخته رخ داد.

en: An update is available. Click below to update to <strong>%s</strong>.
fa_IR: به روز رسانی در دسترس است. زیر کلیک کنید برای به روز رسانی به <STRONG> %s </ strong> در.

en: An updated version of %s is available.
fa_IR: نسخه به روز شده %s دردسترس است.

en: And much more!
fa_IR: و خیلی بیشتر!

en: Anonymous
fa_IR: بی نام

en: Another Page
fa_IR: صفحه دیگر

en: Answer Options
fa_IR: گزینه های پاسخ

en: Answer Type
fa_IR: نوع پاسخ

en: Anti-spam settings saved.
fa_IR: تنظیمات کنترل هرزنامه ذخیره شد

en: Any HTML you paste here will be inserted at either the bottom or top of every page in your website automatically.
fa_IR: هر HTML شما رب در اینجا خواهد شد یا در پایین و یا بالای هر صفحه را در خود قرار داده وب سایت به صورت خودکار.

en: Any attributes or block areas you have enabled to be editable in composer for this page type are available here. Add blocks to your page type's defaults. After adding the block, click it and choose the option to make it available in composer.
fa_IR: هر ویژگی یا بلوک مناطق شما باید قابل ویرایش در فعال آهنگساز برای این نوع صفحه در دسترس هستند. اضافه کردن بلوک به شما نوع صفحه پیش فرض. پس از اضافه کردن بلوک ، آن را کلیک کنید و این گزینه را انتخاب کنید آن را در دسترس آهنگساز است.

en: Any email address in this box will be notified when spam is detected.
fa_IR: هر آدرس ایمیل را در این جعبه اطلاع داده خواهد شد هنگامی که هرزنامه تشخیص داده شده است.

en: Any users or groups selected will be removed from the permissions on the selected pages.
fa_IR: هر کاربر یا گروه انتخاب شده از مجوز در صفحات انتخاب شده حذف خواهد شد.

en: Anyone may view the website.
fa_IR: همه می توانند تانما را ببینند.

en: Appearance
fa_IR: ظاهر

en: Application
fa_IR: برنامه ها

en: Apply this theme to every page on your site?
fa_IR: فعال سازی این پوسته برای تمامی صفحات تارنما؟

en: Approve
fa_IR: تأیید

en: Approve Changes
fa_IR: تایید تغییرات

en: Approve Delete
fa_IR: تایید خذف

en: Approve Move
fa_IR: تایید جابجایی

en: Approve Page
fa_IR: تایید صفحه

en: Approve Version
fa_IR: تایید نسخه اخیر

en: Approved
fa_IR: تایید شد

en: Approved Version
fa_IR: تایید نسخه

en: Approved by %s
fa_IR: تایید شده توسط %s

en: Approver
fa_IR: تایید کننده

en: Archives
fa_IR: بایگانی

en: Are you sure you want to clear this log?
fa_IR: مطمئن هستید می خواهید لاگ را پاک کنید؟

en: Are you sure you want to copy the following files?
fa_IR: آیا شما مطمئن هستید که می خواهید کپی کنید فایل های زیر است؟

en: Are you sure you want to delete the following file set?
fa_IR: آیا شما مطمئن هستید که می خواهید پاک کنید فایل های زیر مجموعه ؟

en: Are you sure you want to delete the following files?
fa_IR: آیا شما مطمئن هستید که می خواهید پاک کنید از فایل های زیر است؟

en: Are you sure you want to delete the following pages?
fa_IR: آیا شما مطمئن شوید که شما می خواهید به حذف صفحات زیر است؟

en: Are you sure you want to delete this block?
fa_IR: آیا شما مطمئن هستید که شما می خواهید به حذف این بلوک ؟

en: Are you sure you want to delete this custom style preset?
fa_IR: آیا شما مطمئن هستید که می خواهید پاک کنید این سبک سفارشی از پیش تعیین شده ؟

en: Are you sure you want to delete this file set?
fa_IR: آیا شما مطمئن هستید که می خواهید پاک کنید این مجموعه فایل؟

en: Are you sure you want to delete this form and its form submissions?
fa_IR: آیا شما مطمئن شوید که شما می خواهید به حذف این فرم و ارسال فرم خود را؟

en: Are you sure you want to delete this form submission?
fa_IR: آیا شما مطمئن هستید که می خواهید پاک کنید این فرم ارسال مقاله

en: Are you sure you want to delete this form submissions?
fa_IR: آیا شما مطمئن هستید که میخواهید برای حذف این صورت ارسالی؟

en: Are you sure you want to delete this layout preset?
fa_IR: آیا شما مطمئن هستید که شما می خواهید به حذف این طرح از پیش تعیین شده ؟

en: Are you sure you want to delete this layout section?
fa_IR: آیا شما مطمئن هستید که شما می خواهید به حذف این بخش طرح؟

en: Are you sure you want to delete this question?
fa_IR: این پرسش حذف شود؟

en: Are you sure you want to permanently remove this file set?
fa_IR: آیا شما مطمئن هستید که می خواهید به طور دائم حذف این مجموعه فایل؟

en: Are you sure you want to permanently remove this group?
fa_IR: گروه مورد نظر برای همیشه حذف شود؟

en: Are you sure you want to permanently remove this user?
fa_IR: حساب کاربری حذف شود؟

en: Are you sure you want to permantly delete this scrapbook?
fa_IR: آیا شما مطمئن هستید که می خواهید به permantly حذف این دفترچه؟

en: Are you sure you want to remove all of these custom styles?
fa_IR: آیا شما مطمئن هستید که می خواهید به حذف همه از این سبک های سفارشی؟

en: Are you sure you want to remove this attribute?
fa_IR: آیا شما مطمئن هستید که شما می خواهید به حذف این ویژگی؟

en: Are you sure you want to remove this stack?
fa_IR: آیا شما مطمئن هستید که شما می خواهید به حذف این پشته؟

en: Are you sure you want to remove this value?
fa_IR: آیا شما مطمئن هستید که شما می خواهید به حذف این مقدار؟

en: Are you sure you want to remove this workflow?
fa_IR: آیا شما مطمئن هستید که شما می خواهید به حذف این گردش ؟

en: Are you sure you wish to delete this page?
fa_IR: صفحه مورد نظر حذف شود؟

en: Are you sure you wish to reset the display order of installed block types?
fa_IR: آیا شما مطمئن هستید که میخواهید به منظور تنظیم مجدد صفحه نمایش از انواع بلوک نصب شده؟

en: Are you sure you would like to activate the following users?
fa_IR: آیا شما مطمئن هستید که شما می خواهم برای فعال سازی کاربران زیر؟

en: Are you sure you would like to deactivate the following users?
fa_IR: آیا شما ازغیر فعال کردن کاربران زیر مطمئن هستید؟

en: Are you sure you would like to delete the following users?
fa_IR: آیا شما ازحذف کاربران زیر مطمئن هستید؟

en: Are you sure you would like to remove this comment?
fa_IR: آیا مطمئن هستید می خواهید این پیام حذف شود؟

en: Are you sure?
fa_IR: مطمئن هستید؟

en: Area layouts have been disabled.
fa_IR: منطقه طرح بندی غیرفعال شده است.

[ctx: AreaName]
en: Blog Post Footer
fa_IR: پست پابرگ وبلاگ

[ctx: AreaName]
en: Blog Post Header
fa_IR: پست سربرگ وبلاگ

[ctx: AreaName]
en: Blog Post More
fa_IR: دیگر پست های وبلاگ

[ctx: AreaName]
en: Column 1
fa_IR: ستون1

[ctx: AreaName]
en: Column 2
fa_IR: ستون2

[ctx: AreaName]
en: Column 3
fa_IR: ستون3

[ctx: AreaName]
en: Column 4
fa_IR: ستون4

[ctx: AreaName]
en: FeaturedImage
fa_IR: عکس های ویژه

[ctx: AreaName]
en: Header
fa_IR: سربرگ

[ctx: AreaName]
en: Header Image
fa_IR: تصویر سربرگ

[ctx: AreaName]
en: HeaderImage
fa_IR: تصویر سربرگ

[ctx: AreaName]
en: Main
fa_IR: اصلی

[ctx: AreaName]
en: Primary
fa_IR: اصلی

[ctx: AreaName]
en: Secondary 1
fa_IR: متوسط1

[ctx: AreaName]
en: Secondary 2
fa_IR: متوسط2

[ctx: AreaName]
en: Secondary 3
fa_IR: متوسط3

[ctx: AreaName]
en: Secondary 4
fa_IR: متوسط4

[ctx: AreaName]
en: Secondary 5
fa_IR: متوسط5

[ctx: AreaName]
en: Sidebar
fa_IR: نوار جانبی

[ctx: AreaName]
en: Thumbnail Image
fa_IR: تصویر کوچک

[ctx: AreaName]
en: ThumbnailImage
fa_IR: تصویر کوچک

en: Areas
fa_IR: لیست سیاه: هر منطقه، اما مناطق انتخاب نمایه شده است.

en: Arrows
fa_IR: جهت

en: Ascending
fa_IR: صعودی

en: Ask User For
fa_IR: از کاربر برای

en: Assign Permissions
fa_IR: اختصاص ویرایش

en: Assigned to <strong>%s</strong>.
fa_IR: اختصاص یافته به <STRONG> %s </ strong> در.

en: At the level below.
fa_IR: یک سطح پایین تر

en: Attach a workflow to this permission?
fa_IR: گردش کار به این اجازه؟

en: Attribute Categories
fa_IR: دسته بندی ویژگی

en: Attribute Categories are used to group different types of sets.
fa_IR: دسته بندی مشخصات استفاده می شود به گروه انواع مختلفی از مجموعه های.

en: Attribute Sets
fa_IR: مجموعه ویژگی

en: Attribute Type Associations
fa_IR: نوع موجودیت انجمن

en: Attribute handles may only contain letters, numbers and underscore "_" characters
fa_IR: مشخصات شامل حروف، اعداد و فاصله می باشند

en: Attribute set added.
fa_IR: ویژگی مجموعه اضافه شد

en: Attribute set deleted.
fa_IR: ویژگی مجموعه حذف شد

en: Attribute set updated.
fa_IR: ویژگی مجموعه بروزرسانی شد

[ctx: AttributeKeyName]
en: Dashboard Icon
fa_IR: تصویر پیشخوان

[ctx: AttributeKeyName]
en: Duration
fa_IR: زمان

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Nav
fa_IR: بدون علامت

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Page List
fa_IR: بدون فهرست صفحات

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Search Index
fa_IR: بدون جستوجوی صفحه اول

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From sitemap.xml
fa_IR: بدون sitemap.xml

[ctx: AttributeKeyName]
en: Featured
fa_IR: ویژه

[ctx: AttributeKeyName]
en: Header Extra Content
fa_IR: محتوای سربرگ اصلی

[ctx: AttributeKeyName]
en: Height
fa_IR: ارتفاع

[ctx: AttributeKeyName]
en: I would like to receive private messages.
fa_IR: من مایل به دریافت پیغام خصوصی هستم.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Description
fa_IR: توضیح متا

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Keywords
fa_IR: کلمه کلیدی متا

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Title
fa_IR: عنوان متا

[ctx: AttributeKeyName]
en: Send me email notifications when I receive a private message.
fa_IR: پس از دریافت پیام از ظریق رایانامه اطلاع بده

[ctx: AttributeKeyName]
en: Tags
fa_IR: برچسب ها

[ctx: AttributeKeyName]
en: Thumbnail
fa_IR: کوچک

[ctx: AttributeKeyName]
en: Width
fa_IR: پهنا

[ctx: AttributeSetName]
en: Navigation and Indexing
fa_IR: پیمایش و فهرست گذاری

[ctx: AttributeSetName]
en: Other
fa_IR: دیگر

[ctx: AttributeSetName]
en: Page Header
fa_IR: سربرگ صفحه

[ctx: AttributeTypeName]
en: Address
fa_IR: آدرس

[ctx: AttributeTypeName]
en: Checkbox
fa_IR: گزینه انتخابی

[ctx: AttributeTypeName]
en: Date/Time
fa_IR: تاریخ/زمان

[ctx: AttributeTypeName]
en: Image/File
fa_IR: تصویر/فایل

[ctx: AttributeTypeName]
en: Number
fa_IR: شماره

[ctx: AttributeTypeName]
en: Rating
fa_IR: رتبه

[ctx: AttributeTypeName]
en: Select
fa_IR: انتخاب

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text
fa_IR: متن

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text Area
fa_IR: محیط متنی (برای متن چند سطری)

en: Attributes
fa_IR: ویژگی

en: Attributes &amp; Content
fa_IR: شرح

en: Attributes are available to pages (aka Collections), users and files. If you want to add a new attribute to any of these objects, start here.
fa_IR: مشخصات در دسترس به صفحات (مجموعه مستعار)، کاربران، و فایل های. اگر شما می خواهید برای اضافه کردن یک مشخصه جدید به هر یک از این اشیاء، شروع کنید.

en: Attributes to Display in Composer
fa_IR: صفات برای نمایش در آهنگساز

en: Audio
fa_IR: صدا

en: Authentication required.
fa_IR: تایید حساب کاربری لازم است

en: Author
fa_IR: نویسنده

en: Auto-Nav
fa_IR: فهرست

en: Automate this Job
fa_IR: جابز خودکار

en: Automated Jobs
fa_IR: فعالیت خودکار

en: Automatically
fa_IR: بصورت خودکار

en: Automatically Banned IP Addresses
fa_IR: به صورت خودکار آدرس IP ممنوعه

en: Automatically install add-ons and themes with a mouse click.
fa_IR: به صورت خودکار نصب افزونه ها و پوسته ها با یک کلیک ماوس.

en: Automatically remove users from this group
fa_IR: به صورت خودکار کاربران از این گروه حذف شده

en: Automatically translates your path-based concrete5 URLs so that they don't include %s.
fa_IR: به صورت خودکار ترجمه خود را بر اساس مسیر کانکریت5 URL  به طوری که آنها را شامل نمی شود %s .

en: Automation Instructions
fa_IR: راهنای عملیات خودکار

en: Available Countries
fa_IR: کشور در دسترس

en: Available Update
fa_IR: موجود به روز رسانی

en: Avatar
fa_IR: آواتارها

en: Awaiting Installation
fa_IR: در انتظار نصب

en: Back
fa_IR: بازگشت

en: Back to Add Functionality
fa_IR: برگشت به اضافه کردن قابلیت های

en: Back to Block Types
fa_IR: بازگشت به بلوک انواع

en: Back to Home
fa_IR: بازگشت به صفحه اصلی

en: Back to List
fa_IR: بازگشت به لیست

en: Back to Mailbox
fa_IR: برگشت به صندوق پستی

en: Back to Mailbox List
fa_IR: برگشت به فهرست صندوق پستی

en: Back to Page Types
fa_IR: بازگشت به انواع صفحه

en: Back to Sitemap
fa_IR: بازگشت به نقشه تارنما

en: Background
fa_IR: پس زمینه

en: Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه

en: Background Image
fa_IR: تصویر پس زمینه

en: Backup
fa_IR: پشتیبان گیری

en: Backup & Restore
fa_IR: پشتیبان گیری و بازیابی

en: Backup Database
fa_IR: پشتیبان گیری پایگاه داده

en: Backup or restore your website.
fa_IR: پشتیبان گیری و یا بازگردانی محتویات تارنما

en: Backup, cleanup and update.
fa_IR: پشتیبان گیری، پاکسازی و بروزرسانی

en: Ban IP For
fa_IR: IP بان کی مون برای

en: Banned words list has improper permissions.
fa_IR: مجوز لازم برای فهرست کلمات سانسور شده وجود ندارد.

en: Banned words list not found.
fa_IR: فهرست کلمات سانسور شده پیدا نشد.

en: Basic Details
fa_IR: اطلاعات پایه

en: Basic Editing
fa_IR: ویرایش

en: Basic Information
fa_IR: اطلاعات عمومی

en: Basic Properties
fa_IR: خواص اولیه

en: Basic Workflow
fa_IR: مبانی گردش کار

en: Basic information about your website.
fa_IR: اطلاعات عمومی تارنمای شما

en: Basics
fa_IR: تنظیمات اصلی

en: Before you can delete this page, you must delete all of its child pages.
fa_IR: قبل از حذف این صفحه باید تمام زیر صفحه هایش را حذف کنید.

en: Beginning Installation
fa_IR: آغاز نصب و راه اندازی

en: Beneath a particular page
fa_IR: در زیر یک صفحه مشخص

en: Blacklist: Every area but the selected areas are indexed.
fa_IR: لیست سیاه: هر منطقه، اما مناطق انتخاب نمایه شده است.

en: Block & Stack Permissions
fa_IR: مجوزهای دسته ها و بلوکها

en: Block &amp; Stack Permissions
fa_IR: ویرایش بلوک و دسته

en: Block Cache
fa_IR: کش بلوک

en: Block Name
fa_IR: نام بلوک

en: Block Type Installed.
fa_IR: نوع بلوک نصب شد.

en: Block Type Refreshed. Any database schema changes have been applied.
fa_IR: نوع بلوک بازسازی شد. هرگونه تغییر شمای پایگاه داده اعمال شد.

en: Block Types
fa_IR: نوع بلوک ها

en: Block added to scrapbook.
fa_IR: بلوک به دفتر چرک نویس افزوده شد.

en: Block not found. Unable to edit in composer.
fa_IR: بلوک یافت نشد. قادر به آهنگساز را ویرایش کنید.

en: Block users at specific IP addresses from logging into your site. Blocked users can still view pages that are visible to guests.
fa_IR: مسدود کردن کاربران در آدرس IP خاص از ورود شما را به سایت . مسدود کاربران هنوز هم می توانید صفحاتی که قابل مشاهده هستند به مهمانان.

en: Blocks arranged successfully.
fa_IR: بلوک مرتب با موفقیت.

en: Blog
fa_IR: وبلاگ

en: Blog Archives
fa_IR: آرشیو وبلاگ

en: Blog Content
fa_IR: مطالب وبلاگ

en: Blog Date Archive
fa_IR: آرشیو زمانی

en: Blog Entry
fa_IR: وبلاگ

en: Body
fa_IR: پیام

en: Bookmark Icons
fa_IR: تصویر شاخص تارنما

en: Bookmark icon and mobile home screen icon setup.
fa_IR: تنظیم تصویر شاخص قابل مشاهده در تب مرورگر

en: Border
fa_IR: مرز

en: Both Date and Time
fa_IR: هر دو تاریخ و زمان

en: Bottom
fa_IR: پایین

en: Browse Add-Ons
fa_IR: مرور افزونه

en: Browse Themes
fa_IR: مرور پوسته ها

en: Browse our marketplace of add-ons to extend your site!
fa_IR: مرور بازار ما از افزونه به گسترش خود را در سایت !

en: Build simple forms and surveys.
fa_IR: ساخت فرم  و نظرسنجی ساده

en: Built with <a href="http://www.concrete5.org/" alt="Free Content Management System" target="_blank">concrete5 - an open source CMS</a>
fa_IR: ساخته شده با <a href="http://www.concrete5.org/" alt="Free سیستم مدیریت محتوا و System" target="_blank"> concrete5 - منبع باز CMS

en: Bulk SEO Updater
fa_IR: بروزرسانی بهینه ساز تارنما

en: By Area of Site (Hierarchy)
fa_IR: به ترتیب محل تارنما (نمودار درختی)

en: CAPTCHA Required.
fa_IR: کد امنیتی مورد نیاز است.

en: CAPTCHA required
fa_IR: CAPTCHA مورد نیاز

en: CSS
fa_IR: سی اس اس

en: CSS Class Name(s)
fa_IR: نام کلاس CSS (ها)

en: Cache & Speed Settings
fa_IR: تنظیمات کش و سرعت

en: Cache &amp; Speed Settings
fa_IR: تنظیمات کش و سرعت

en: Cache for how long?
fa_IR: کش برای چه مدت؟

en: Cache settings saved.
fa_IR: ذخیره تنظیمات کش

en: Cache this page.
fa_IR: کش این صفحه.

en: Cached files removed.
fa_IR: فایل های کش شده حذف شدند.

en: Cancel
fa_IR: لغو

en: Cannot open file %s
fa_IR: فایل %s باز نشد.

en: Cannot retrieve data from the concrete5 marketplace.
fa_IR: نمی تواند داده ها را از بازار کانکریت5 بازیابی کنید.

en: Canonical URL
fa_IR: آدرس استاندارد

en: Captcha Code
fa_IR: کد امنیتی

en: Captcha Settings
fa_IR: تنظیمات امنیتی

en: Captcha Setup
fa_IR: راه اندازی امنیتی

en: Captcha settings saved.
fa_IR: ذخیره تنظیمات امنیتی

en: Categorize file attributes into sets to give greater organizational context to editors and enhance ease of use.
fa_IR: طبقه بندی صفات فایل را به مجموعه زمینه بیشتر سازمانی را به سردبیران و افزایش سهولت استفاده.

en: Category
fa_IR: دسته

en: Center
fa_IR: مرکز

en: Change Content on Page Type Default Pages
fa_IR: تغییر محتوای صفحه پیش فرض

en: Change Inheritance
fa_IR: تغییر ارث

en: Change Page Order
fa_IR: تغییر ترتیب صفحه

en: Change Password
fa_IR: تغییر رمز عبور

en: Change Permissions
fa_IR: ویرایش

en: Change Permissions - Add Access
fa_IR: تغییر مجوز - افزودن دسترسی

en: Change Permissions - Remove Access
fa_IR: تغییر مجوز - حذف دسترسی

en: Change Task Permissions
fa_IR: تغییر و ویرایش وظیفه

en: Change login behaviors and setup public profiles.
fa_IR: تغییر مشخصات ورودی و تنظیم اطلاعات عمومی

en: Change the picture attached to my posts.
fa_IR: تغییر تصویر نمایه

en: Changing this setting will affect this page immediately. Are you sure?
fa_IR: با تغییر این تنظیم، این صفحه را فورا تاثیر می گذارد. آیا شما مطمئن هستید؟

en: Check For Updates
fa_IR: برای به روز رسانی را بررسی کنید

en: Checkbox
fa_IR: گزینه انتخابی

en: Checkbox List
fa_IR: لیست چند انتخابی

en: Checkbox Options
fa_IR: گزینه انتخابی

en: Checking for updates.
fa_IR: چک کردن برای به روز رسانی است.

en: Choose
fa_IR:  انتخاب کنید

en: Choose Country
fa_IR: کشور را انتخاب کنید

en: Choose File
fa_IR: انتخاب فایل

en: Choose File Storage Location
fa_IR: محل ذخیره سازی فایل را انتخاب کنید

en: Choose Headers
fa_IR: را انتخاب کنید عناوین

en: Choose Image
fa_IR: انتخاب تصویر

en: Choose Image On-State
fa_IR: انتخاب رخداد تصویر

en: Choose Image/File
fa_IR: انتخاب تصویر/فایل

en: Choose Language
fa_IR: انتخاب زبان

en: Choose New File
fa_IR: فایل جدید را انتخاب کنید

en: Choose Page
fa_IR: انتخاب صفحه

en: Choose Page:
fa_IR: انتخاب صفحه:

en: Choose State/Province
fa_IR: ایالت / استان را انتخاب کنید

en: Choose User
fa_IR: انتخاب کاربر

en: Choose Video File
fa_IR: انتخاب فایل ویدیو

en: Choose a Page
fa_IR: را انتخاب کنید یک صفحه

en: Choose a Page Type
fa_IR: نوع صفحه را انتخاب کنید

en: Choose a Scrapbook
fa_IR: مجموعه را انتخاب کنید

en: Choose a file from the File Manager and the File block will create a hyperlink to it using the link text you specify.
fa_IR: یک فایل مدیریت فایل را انتخاب کنید و فایل بلوک لینک به آن ایجاد کنید با استفاده از متن لینک شما مشخص است.

en: Choose a new parent page from the sitemap.
fa_IR: پدر و مادر یک صفحه جدید از نقشه را انتخاب کنید .

en: Choose between having error messages appear on the page where they occur (as you might want to do while developing a site) and hiding them from site visitors by saving them in your log (as you might want to do if your site is active).
fa_IR: را انتخاب کنید بین داشتن پیام های خطا در صفحه ای که در آن آنها رخ می دهد به نظر می رسد (به عنوان شما ممکن است بخواهید برای انجام این کار در حالی که در حال توسعه یک سایت ) و پنهان کردن آنها از بازدید کنندگان سایت با صرفه جویی در آنها را در ورود خود را (به عنوان احتمالا شما می خواهید به انجام اگر شما سایت فعال است).

en: Choose from all pages when publishing.
fa_IR: گزینش از میان تمام صفحات در هنگام چاپ و نشر.

en: Choose from pages of a certain type when publishing.
fa_IR: را انتخاب کنید از صفحه از یک نوع خاص انتشار.

en: Choose publish location.
fa_IR: انتخاب آدرس انتشار صفحه در تارنما

en: Choose which areas on your site are indexed.
fa_IR: را انتخاب کنید که مناطق خود را در سایت نمایه شده است.

en: Choose which attribute types are available for different items.
fa_IR: مشخصات لازم را انتخاب نمایید

en: Choose which pages below this particular block should appear on. Any previously selected blocks may also be removed using the checkbox. Click the checkbox in the header to select/deselect all pages.
fa_IR: صفحه هایی که بلوک باید بر آنها قرار گیرد انتخاب کنید. همچنین می توانید به کمک چک باکس ها بلوک هایی که قبلا انتخاب شده اند را حذف کنید. برای انتخاب همه چک باکس هدر را علامت بزنید.

en: Choose which users and groups may edit your site. Note: These settings can be overridden on specific pages.
fa_IR: را انتخاب کنید که کاربران و گروه ها ممکن است خود را ویرایش کنید سایت . توجه: این تنظیمات می تواند سراسری در صفحات خاص باشد.

en: Chronological
fa_IR: بترتیب زمان

en: City
fa_IR: شهرستان

en: Clear
fa_IR: پاک کردن

en: Clear Cache
fa_IR: پاک کردن کش

en: Clear Log
fa_IR: پاک کردن لاگ

en: Clear Search Index
fa_IR: صفحه اول جستجو پاک کردن

en: Clear this Site?
fa_IR: پاک کردن این سایت چیست؟

en: Click and drag to change column order.
fa_IR: کلیک کنید و کشیدن ستون را تغییر دهید.

en: Click and drag to reorder the files in this set. New files added to this set will automatically be appended to the end.
fa_IR: کلیک کنید و بکشید تا دوباره مرتب کردن فایل های موجود در این مجموعه. فایل های جدید اضافه شده به این مجموعه ها به صورت خودکار به پایان اضافه می شود.

en: Click below to view your database schema in a format that can imported into concrete5 later.
fa_IR: زیر شمای پایگاه داده خود را در یک قالب است که می تواند به وارد مشاهده کانکریت5 بعد کلیک کنید .

en: Click field name to edit
fa_IR: بر روی نام رشته خود را برای ویرایش کلیک کنید

en: Click for history.
fa_IR: برای تاریخ کلیک کنید.

en: Click the Install button next to the package name.
fa_IR: با کلیک بر روی دکمه «نصب» را در کنار نام بسته .

en: Click the image to see another captcha.
fa_IR: برای تعویض تصویر روی آن کلیک نمایید

en: Close
fa_IR: بستن

en: Code for your .htaccess file
fa_IR: کد برای شما فایل htaccess

en: Color
fa_IR: رنگ

en: Column Order
fa_IR: ستون

en: Columns
fa_IR: ستون

en: Coming Back Soon
fa_IR: تارنما موقتا بسته شده است.

en: Coming soon.
fa_IR: به زودی.

en: Comment
fa_IR: توضیح

en: Comments
fa_IR: نظرها

en: Comments enabled.
fa_IR: فعال کردن نظرات

en: Comments require approval.
fa_IR: تایید نظرات

en: Comments:
fa_IR: نظرات:

en: Compare
fa_IR: مقایسه

en: Compare Versions
fa_IR: مقایسه نسخه ها

en: Compatibility
fa_IR: سازگاری

en: Complete required fields *
fa_IR: رشته های ها و برنامه های مورد نیاز *

en: Completely Random
fa_IR: کاملا اتفاقی

en: Composer
fa_IR: ایجاد

en: Composer Beta
fa_IR: مولف آزمایشی

en: Composer Content Order
fa_IR: آهنگساز ترتیب محتوا

en: Composer Drafts
fa_IR: آهنگساز پیشنویسها

en: Composer Publishing Settings
fa_IR: آهنگساز تنظیمات انتشارات

en: Composer Settings
fa_IR: تنظیمات آهنگساز

en: Composer lets you create and publish pages (such as blog posts) directly from your Dashboard. At least one Page Type must be enabled for use Composer, and at least one block needs to be included in Composer via Page Type Defaults.
fa_IR: آهنگساز به شما اجازه می دهد که ایجاد و انتشار صفحات (مانند پست های وبلاگ) به طور مستقیم خود را از داشبورد . باید حداقل یک نوع صفحه برای استفاده فعال آهنگساز ، و حداقل یک بلوک نیاز به آهنگساز از طریق نوع صفحه پیش فرض گنجانده شود .

en: Composer settings updated.
fa_IR: تنظیمات مولف به روز شد

en: Configures proxy server settings for your website
fa_IR: پیکربندی تنظیمات پروکسی سرور برای وب سایت شما

en: Configuring site.
fa_IR: پیکربندی تارنما

en: Confirm Change
fa_IR: تایید تغییر

en: Confirm Delete
fa_IR: تکرار حذف

en: Confirm New Password
fa_IR: تکرار رمز عبور جدید

en: Confirm Password
fa_IR: تایید رمز عبور

en: Congratulations. concrete5 has been installed. You have been logged in as <b>%s</b> with the password you chose. If you wish to change this password, you may do so from the users area of the dashboard.
fa_IR: تبریک می گوییم. کانکریت5 نصب شده است. شما می توانید <b>%s</b> رمز عبور خود را وارد نمایید. در صورت تمایل می توانید  رمز خود را از طریق پیشخوان تغییر دهید.

en: Connect to Community
fa_IR: اتصال به جامعه

en: Connect to the Community
fa_IR: اتصال به جامعه

en: Connect to the concrete5 community.
fa_IR: اتصال به جامعه کانکریت5

en: Connect to the concrete5 marketplace, install custom add-ons, and download updates for marketplace add-ons and themes.
fa_IR: اتصال به بازار کانکریت5 و نصب افزونه ها و پوسته ها

en: Connection Method
fa_IR: روش اتصال

en: Constrain Image Dimensions
fa_IR: محدود ابعاد تصویر

en: Contact Us
fa_IR: تماس با ما

en: Content
fa_IR: محتوا

en: Content disabled in edit mode.
fa_IR: محتوا در حالت ویرایش غیرفعال است.

en: Content included in "Keyword Search".
fa_IR: محتویات گنجانده شده در "جستجو کلید واژه".

en: Content included in file search index.
fa_IR: محتویات گنجانده شده در صفحه اول جستجوی فایل.

en: Content included in sitewide page search index.
fa_IR: محتوا شامل در صفحه فهرست جستجو sitewide.

en: Content included in user keyword search.
fa_IR: محتوا شامل کاربر در جستجوی کلید واژه.

en: Content text editor settings saved.
fa_IR: ذخیره تنظیمات ویرایشگر محتوا

en: Contents
fa_IR: محتویات

en: Continue
fa_IR: ادامه دادن

en: Continue to Installation
fa_IR: ادامه نصب

en: Continue to Site
fa_IR: ادامه در سایت

en: Continue to your site
fa_IR: ادامه در سایت شما

en: Control basic, general parameters for viewing and editing your site. Viewing Permissions makes your site's pages accessible to all users, registered-users-only or administrators-only. Edit Access controls which groups can edit pages, when logged in. For more granular control, set permissions on pages individually from Page Properties, or enable Advanced Permissions for even more granular control.
fa_IR: کنترل اولیه، پارامترهای عمومی را برای مشاهده و ویرایش سایت . مشاهده و ویرایش باعث می شود خود را در صفحات سایت را در دسترس برای تمام کاربران، ثبت نام کاربران فقط و یا مدیران فقط. ویرایش دسترسی به کنترل که گروه ها می توانند صفحات، ویرایش زمانی که وارد سایت شوید. برای کنترل بیشتر گرانول، و ویرایش بر روی صفحات به صورت جداگانه از خواص صفحه، و یا فعال کردن و ویرایش پیشرفته برای کنترل و حتی بیشتر دانه.

en: Control how users interact with your site's File Manager, allowing or disallowing actions like search, upload, replace and more.
fa_IR: کنترل کاربران تعامل خود را با سایت را مدیریت فایل ، اجازه می دهد یا رد عملیات مانند جستجو، بارگزاری ، جایگزین و بیشتر.

en: Control how your site is edited.
fa_IR: کنترل چگونگی ویرایش سایت.

en: Control how your site send and processes mail.
fa_IR: اطلاع رسانی وضعیت تارنمای شما از طریق رایانامه

en: Control the options available for Public Profiles.
fa_IR: کنترل گزینه های در دسترس برای پروفیل های عمومی.

en: Control the options available for Public Registration.
fa_IR: کنترل از گزینه های موجود برای ثبت نام عمومی.

en: Control the options available for TinyMCE.
fa_IR: گزینه های در دسترس برای TinyMCE به کنترل.

en: Control the types of information that can be saved about each page in your site.
fa_IR: ذخیره اطلاعات انواع فرمت های صفحه.

en: Control users' ability to do perform specific tasks, such as install packages, alter permissions, etc.
fa_IR: توانایی کاربران کنترل برای انجام کارهای خاص مانند نصب بسته ، تغییر و ویرایش ، و غیره

en: Control which set of tools the content-editor toolbar includes (e.g., Simple, Advanced, Office), and the toolbar's spatial dimensions.
fa_IR: کنترل است که مجموعه ای از ابزارهای نوار ابزار ویرایشگر محتوا شامل (به عنوان مثال، ساده، پیشرفته، دفتر)، و ابعاد فضایی نوار ابزار.

en: Control who can add blocks and stacks on your site.
fa_IR: مدیریت و نصب بلوک ها و دسته ها

en: Control who sees and edits your site.
fa_IR: مدیریت نمایش و ویرایش

en: Control your site name and bookmark icons.
fa_IR: کنترل نام سایت و آیکون نشانه ها

en: Cookies Enabled
fa_IR: کوکی فعال هستند

en: Cookies must be enabled in your browser to install concrete5.
fa_IR: کوکیها باید در مرورگر شما فعال به نصب کانکریت5.

en: Copy
fa_IR: کپی

en: Copy File
fa_IR: کپی کردن فایل

en: Copy Progress
fa_IR: فرآیند کپی

en: Copy Version
fa_IR: نسخه کپی

en: Copy of Version: %s
fa_IR: کپی از نسخه: %s

en: Copy page + children.
fa_IR: کپی صفحه کودکان +.

en: Copy page.
fa_IR: کپی صفحه.

en: Copy to Clipboard
fa_IR: کپی به کلیپ بورد

en: Core database files and installed blocks refreshed.
fa_IR: بارگزاری دوباره فایل های اصلی پایگاه دادها و بلوک ها

en: Could not determine the name of the file at
fa_IR: آیا نام فایل مشخص نیست

en: Could not open with ZipArchive::CREATE
fa_IR: آرشیو فایل فشرده باز نمیشود::ایجاد نمایید

en: Could not transfer to temp directory - file not found.
fa_IR: ناتوانی در انتقال به پوشه temp - فایل پیدا نشد

en: Country
fa_IR: کشور

en: Create a backup of your site's database. This feature works best on small sites. For larger sites, we recommend using a database utility like phpMyAdmin or exporting a database dump via command-line MySql.
fa_IR: ایجاد یک نسخه ی پشتیبان از پایگاه داده سایت شما؛ این ویژگی در سایت های کوچک به بهترین شیوه کار می کند. برای سایت های بزرگ، توصیه می کنیم با استفاده از یک نرم افزار پایگاه داده مثل phpMyAdmin  و یا گرفتن خروجی از پایگاه داده از طریق خط فرمان خروجی.

en: Create a block to allow users to search the content of your concrete5 site. Choose title, button text, and where concrete5 should search. To submit the form to another page, choose another page from the Sitemap. Place a second Search block on this page and the results will appear here.
fa_IR: ایجاد یک بلوک به کاربران اجازه می دهد تا محتوای خود را به جستجو concrete5 سایت . عنوان، متن فشار دهید، و که در آن concrete5 باید جستجو را انتخاب کنید . برای ارسال فرم به صفحه دیگر، را انتخاب کنید صفحه دیگری از نقشه است. جستجو در بلوک در این صفحه و نتایج در اینجا ظاهر خواهد شد.

en: Create a navigational menu that reflects the structure of your Sitemap. First, choose the order in which pages appear. Viewing Permissions checks a user's permissions before rendering the link for each page. Display Pages selects the level of the Sitemap where you'd like the menu to begin. Options for displaying sub-pages for each item are also available.
fa_IR: ایجاد یک منوی ناوبری است که نشان دهنده ساختار خود را از نقشه سایت . اول، نظم است که در آن صفحه ظاهر می شود را انتخاب کنید. مشاهده و ویرایش چک مجوزهای کاربر را قبل از ارائه لینک برای هر صفحه است. صفحات نمایش را انتخاب سطح از نقشه که در آن شما می خواهم برای شروع از منو. گزینه ها برای نمایش صفحات فرعی برای هر آیتم نیز در دسترس هستند.

en: Create a new group to organize and classify users. Choose an expiration date to remove users automatically.
fa_IR: ایجاد یک گروه جدید به سازماندهی و طبقه بندی کاربران. تاریخ انقضا به حذف کاربران به صورت خودکار را انتخاب کنید.

en: Create a tag cloud that displays all the "Tag" custom attributes set on the current page, or on all pages throughout your site. Enter values into the "Tags" field to automatically add tags to the current page. Link the tags to a specific page by clicking the Advanced tab and using the page picker to select a page.
fa_IR: ایجاد ابر برچسب است که نمایش " برچسب "ویژگی های سفارشی در صفحه، و یا در تمام صفحات خود را در سراسر سایت . را وارد کنید ارزش را در قسمت " برچسب ها "زمینه به صورت خودکار اضافه کردن برچسب ها به صفحه فعلی. برچسب ها را با کلیک کردن بر روی زبانه پیشرفته و با استفاده از جمع کننده صفحه را انتخاب کنید یک صفحه به یک صفحه خاص است.

en: Create a user account for use on this website.
fa_IR: ایجاد یک حساب کاربری را برای استفاده در این وب سایت.

en: Create an alternate file-storage location (in addition to the standard file location) where you'll have the option of putting files after uploading them to the File Manager.
fa_IR: ایجاد یک محل ذخیره سازی فایل های جایگزین (در علاوه بر این به محل فایل استاندارد) که در آن به شما امکان قرار دادن فایل ها پس از بارگزاری آنها را به مدیریت فایل .

en: Create new Backup
fa_IR: ایجاد پشتیبان گیری

en: Create page type.
fa_IR: ساختن نوع صفحه

en: Created
fa_IR: ساخته

en: Created By
fa_IR: سازنده:

en: Creates a concrete5-powered blog, complete with composer integration, integrated date navigation and tag-based searching, and a custom blog theme.
fa_IR: وبلاگ مجهز کانکریت5 ، کامل یکپارچه جهت ایجاد، تاریخ و جستجوی مبتنی بر برچسب وپوسته سفارشی

en: Creates a simple website with common examples of concrete5 functionality, including the YouTube block, the slideshow block, the guestbook block, several page types and more.
fa_IR: ایجاد یک وب تارنمای ساده با کانکریت5 با قابلیت از جمله بلوک نمایش فیلم های یوتیوب، بلوک نمایش اسلایدی تصاویر، بلوک دفتر، چند نوع صفحه و بیشتر.

en: Creates navigation trees and sitemaps.
fa_IR: ساخت فهرست صفحه ها و نقشه تارنما

en: Creating database tables.
fa_IR: ایجاد جداول پایگاه داده.

en: Creating home page.
fa_IR: ایجاد صفحه اصلی.

en: Creator
fa_IR: سازنده

en: Crop + Upload Image
fa_IR: بارگزاری تصویر+انتخاب برشی از آن

en: Crop Image
fa_IR: برش تصویر

en: Current Month
fa_IR: ماه کنونی

en: Current Page
fa_IR: صفحه فعلی

en: Current Status
fa_IR: وضعیت فعلی حضور کاربر

en: Current Version
fa_IR: نسخه فعلی

en: Current Version %s
fa_IR: نسخه فعلی %s

en: Currently Installed
fa_IR: در حال حاضر نصب

en: Currently Running %s
fa_IR: در حال حاضر در حال اجرا %s

en: Currently logged in as <b>%s</b>.
fa_IR: در حال حاضر به سیستم وارد شده باشد به عنوان <B> %s </ B>.

en: Custom
fa_IR: دست ساز

en: Custom Attribute Types
fa_IR: انواع مشخصه سفارشی

en: Custom Attributes
fa_IR: مشخصات سفارشی

en: Custom Composer Template
fa_IR: الگو آهنگساز سفارشی

en: Custom Options saved.
fa_IR: گزینه های سفارشی را نجات داد.

en: Custom Permissions
fa_IR: مجوز های سفارشی

en: Custom Slideshow
fa_IR: نمایش به صورت اسلاید سفارشی

en: Custom Template
fa_IR: قالب دست ساز

en: Custom design options have been disabled.
fa_IR: گزینه های سفارشی طراحی شده اند غیر فعال شده است.

en: Custom page
fa_IR: صفحه سفارشی

en: Customize
fa_IR: شخصی سازی

en: Customize Dashboard Home
fa_IR: سفارشی کردن صفحه اول پیشخوان

en: Customize Results
fa_IR: سفارشی نمایش نتایج: از شماره

en: Customize Search
fa_IR: سفارشی جستجو

en: Customize Theme
fa_IR: شخصی سازی پوسته

en: Customize Toolbar
fa_IR: سفارشی کردن نوار ابزار

en: Dashboard
fa_IR: پیشخوان

en: Dashboard App Status
fa_IR: برنامه های کاربردی پیشخوان

en: Dashboard Featured Add-On
fa_IR: بهترین افزودنی های پیشخوان

en: Dashboard Featured Theme
fa_IR: پوسته های ویژه پیشخوان

en: Dashboard File Manager
fa_IR: پیشخوان مدیریت فایل

en: Dashboard Header + Four Column
fa_IR: سر برگ پیشخوان + چهار ستون

en: Dashboard Home
fa_IR: صفحه اصلی پیشخوان

en: Dashboard Icon
fa_IR: تصویر پیشخوان

en: Dashboard Newsflow Latest
fa_IR: جدیدترین جریان اخبار پیشخوان

en: Dashboard Primary + Five
fa_IR: پیشخوان اصلی + پنج

en: Dashboard Site Activity
fa_IR: فعالیت پیشخوان تارنما

en: Database Information
fa_IR: اطلاعات پایگاه داده

en: Database Name
fa_IR: نام پایگاه داده

en: Database Refresh
fa_IR: پایگاه داده بازآوری

en: Database XML
fa_IR: پایگاه داده XML

en: Date
fa_IR: تاریخ

en: Date Added
fa_IR: تاریخ اضافه شدن

en: Date Created
fa_IR: تاریخ ساخت

en: Date Field
fa_IR: تاریخ

en: Date Format
fa_IR: قالب تاریخ

en: Date Modified
fa_IR: تاریخ آخرین تغییر

en: Date Navigation
fa_IR: تاریخ پیمایش

en: Date Only
fa_IR: امروز تنها

en: Date Posted
fa_IR: تاریخ ایجاد

en: Date/Time
fa_IR: تاریخ/زمان

en: Date/Time Options
fa_IR: گزینه های تاریخ / زمان

en: DateTime Field
fa_IR: زمان

en: Day of Month
fa_IR: روز ماه

en: Day of Week
fa_IR: روز هفته

en: Days
fa_IR: روز

en: Deactivate
fa_IR: بی اثر کردن

en: Deactivate User
fa_IR: غیرفعال کردن حساب کاربری

en: Deactivate Users
fa_IR: غیرفعال کاربران

en: Deactivate the user account
fa_IR: غیرفعال کردن حساب کاربری

en: Dear %s,
    
    %s
    
    You can review, approve or deny all pending actions from here:
    
    %s
fa_IR: محترم %s,
    
     %s
    
     شما می توانید بررسی، تأیید یا انکار همه اقدامات در انتظار از اینجا:
    
     %s

en: Debug Level
fa_IR: سطح خطاگیری (دیباگ)

en: Debug Settings
fa_IR: تنطیمات خطاها

en: Debug configuration saved.
fa_IR: تنظیمات خطاگیری ذخیره شد.

en: Default
fa_IR: پیش فرض

en: Default - %s minutes
fa_IR: پیش فرض - %s دقیقه

en: Default Attributes
fa_IR: مشخصات پیش فرض

en: Default Attributes to Display
fa_IR: طور پیش فرض این ویژگی به نمایش

en: Default Country
fa_IR: کشور پیش فرض

en: Default Language
fa_IR: زبان پیش فرض

en: Default Location
fa_IR: پیش فرض نوشته ها

en: Default PHP Mail Function
fa_IR: پیش فرض PHP تابع mail

en: Default Value
fa_IR: مقدار پیش فرض

en: Default template.
fa_IR: قالب پیش فرض.

en: Default value. Click to edit.
fa_IR: پیش فرض مقدار است. برای ویرایش کلیک کنید.

en: Defaults
fa_IR: پیش فرض ها

en: Delete
fa_IR: حذف

en: Delete Attribute
fa_IR: حذف ویژگی

en: Delete Backup
fa_IR: حذف پشتیبان گیری

en: Delete File Set
fa_IR: حذف مجموعه فایل

en: Delete Forever
fa_IR: حذف برای همیشه لطفا برای

en: Delete Group Set
fa_IR: حذف گروه تنظیم

en: Delete Job Set
fa_IR: حذف مجموعه جابز

en: Delete Layout
fa_IR: حذف چیدمان

en: Delete Page
fa_IR: حذف صفحه

en: Delete Pages
fa_IR: حذف صفحات

en: Delete Set
fa_IR: حذف تنظیم

en: Delete Stack
fa_IR: حذف پشته

en: Delete Submissions
fa_IR: حذف مطالب ارسالی

en: Delete User Account
fa_IR: حذف حساب کاربری

en: Delete Users
fa_IR: حذف کاربران

en: Delete Workflow
fa_IR: حذف گردش کار

en: Delete request saved. You must complete the delete workflow before this stack can be deleted.
fa_IR: درخواست حذف را ذخیره نمایید.شما باید قبل از حذف پشته گردش کار را حذف نمایید.

en: Delete request saved. You must complete the workflow before the page is fully removed.
fa_IR: حذف درخواست را نجات داد. شما باید گردش کار کامل قبل از اینکه صفحه به طور کامل حذف شده است.

en: Delete them
fa_IR: آنها را پاک کنید

en: Delete this message?
fa_IR: این پیام را حذف کنید؟

en: Deleted User
fa_IR: کاربر حذف شده

en: Deleted pages are moved to the trash can in the sitemap.
fa_IR: حذف صفحات در نقشه سایت به سطل زباله منتقل می شود.

en: Denied by %s
fa_IR: رد شده توسط %s

en: Descending
fa_IR: نزولی

en: Description
fa_IR: توضیحات

en: Design
fa_IR: طراحی

en: Details
fa_IR: جزئیات

en: Determine where users should be redirected to after they login.
fa_IR: تعیین کنید که در آن کاربران باید به بعد از آنها هدایت می شوید برای ورود اینجا .

en: Developer
fa_IR: توسعه دهنده

en: Developer options have been disabled in the config file.
fa_IR: های مربوط به توسعه دهندگان در فایل پیکربندی غیر فعال شده است

en: Direction
fa_IR: جهت

en: Disabled
fa_IR: غیرفعال

en: Discard
fa_IR: دور انداختن

en: Discard My Edits
fa_IR: نادیده گرفتن تغییرات

en: Discard this draft?
fa_IR: این پیش نویس را نادیده؟

en: Display
fa_IR: نمایش

en: Display Format
fa_IR: نمایش فرمت

en: Display Order
fa_IR: ترتیب نمایش

en: Display Order Reset.
fa_IR: نمایش ترتیب تنظیم مجدد .

en: Display Pages
fa_IR: نمایش صفحه های

en: Display Tags for the current page
fa_IR: نمایش برچسب ها برای صفحه جاری

en: Display Title
fa_IR: نمایش عنوان

en: Display a custom amount.
fa_IR: نمایش تعداد دلخواه

en: Display a list of pages created during a certain month, or months. Pages will be sorted by month.
fa_IR: نمایش یک لیست از صفحات ایجاد شده در طول یک ماه خاص، و یا ماه است. صفحات خواهد شد در ماه طبقه بندی شده اند.

en: Display a list of pages that use a certain page type. Return pages that exist throughout your site, or under only one specific section.
fa_IR: نمایش یک لیست از صفحه هایی است که استفاده از یک نوع خاص صفحه . بازگشت صفحههایی که خود را در سراسر وجود دارد سایت ، و یا در زیر تنها یک بخش خاص.

en: Display a running loop of images.
fa_IR: نمایش حلقه متحرکی از تصاویر

en: Display all.
fa_IR: نمایش همه

en: Display available tags
fa_IR: نمایش برچسب در دسترس

en: Display breadcrumb trail.
fa_IR: نمایش دنباله صفحه ها

en: Display files in no sets.
fa_IR: نمایش فایل ها در هیچ مجموعه.

en: Display information about your concrete5 site's users, on a public page.
fa_IR: نمایش اطلاعات مربوط به خود را concrete5 کاربران سایت ، بر روی یک صفحه عمومی است.

en: Display order saved.
fa_IR: ترتیب نمایش ذخیره شد.

en: Display page aliases.
fa_IR: نمایش نام مستعار صفحه.

en: Display pages that are located
fa_IR: نمایش صفحه ها که جای آنها

en: Display pages to users even when those users cannot access those pages.
fa_IR: صفحه را به کاربران حتی وقتی وارد نشده اند، نمایش بده

en: Display pagination interface if more items are available than are displayed.
fa_IR: رابط کاربری صفحه بندی در صورت وجود چند صفحه نشان داده شود.

en: Display sub pages to current +1.
fa_IR: نمایش زیر صفحه کنونی +1

en: Display sub pages to current.
fa_IR: نمایش زیرصفحه های

en: Displayed in Public Profile.
fa_IR: نمایش داده شده در مشخصات عمومی.

en: Displayed on Member List.
fa_IR: نمایش داده شده در لیست کاربران.

en: Displays a summary of website activity.
fa_IR: نمایش خلاصه فعالیت های تارنما

en: Displays month archive for pages
fa_IR: نمایش آرشیو ماهانه صفحات

en: Displays update and welcome back information on your dashboard.
fa_IR: نمایش بروزرسانی ها و اطلاعات در روی پیشخوان

en: Do not cache this page.
fa_IR: این صفحه را کش نکنیم.

en: Do you want to delete this block?
fa_IR: بلوک خذف شود؟

en: Do you want to delete this block? This item is an original. If you delete it, you will delete all blocks aliased to it
fa_IR: بلوک حذف شود؟ این بلوک اولیه است همسان هایی دارد. حذف آن موجب حذف همسان هایش خواهد شد.

en: Document
fa_IR: اسناد

en: Download
fa_IR: بارگیری

en: Download & Install
fa_IR: دریافت و نصب

en: Download File
fa_IR: بارگیری فایل

en: Download Time
fa_IR: زمان دریافت

en: Download Update
fa_IR: دریافت بروز

en: Download add-ons from concrete5.org.
fa_IR: دریافت افزونه از تارنمای کانکریت5

en: Download and Install
fa_IR: دریافت و نصب

en: Download the latest version of concrete5 and upgrade your site.
fa_IR: دریافت آخرین نسخه از کانکریت5 و خود را در سایت ارتقا دهید .

en: Download the package from <a href="%s">here</a>.
fa_IR: دریافت مجموعه ای از <a href="%s"> اینجا </ a>.

en: Download themes from concrete5.org.
fa_IR: دریافت پوسته از تارنمای کانکریت5

en: Downloaded On
fa_IR: دریافت شده بر روی

en: Draft deleted.
fa_IR: صفحه آماده حذف شد.

en: Draft saved successfully.
fa_IR: صفحه آماده با موفقیت ذخیره شد.

en: Drafts
fa_IR: صفحه آماده

en: Duration
fa_IR: زمان

en: EMAILS ARE DISABLED. THIS EMAIL WAS LOGGED BUT NOT SENT
fa_IR: رایانامه غیر فعال شد. این پیام ذخیره شد ولی فرستاده نشد.

en: EMAILS ARE ENABLED. THIS EMAIL WAS SENT TO mail()
fa_IR: رایانامه فعال شد.  این رایانامه به mail() فرستاده شد.

en: Edit
fa_IR: ویرایش

en: Edit Access
fa_IR: ویرایش دسترسی ها

en: Edit Attribute
fa_IR: ویرایش ویژگی

en: Edit Details
fa_IR: ویرایش اطلاعات

en: Edit External Link
fa_IR: ویرایش پیوند خارجی

en: Edit Group
fa_IR: ویرایش گروه کاربری

en: Edit Importer
fa_IR: ویرایش وارد کننده

en: Edit Layout
fa_IR: ویرایش طرح بندی

en: Edit Mode
fa_IR: حالت ویرایش

en: Edit Page
fa_IR: ویرایش صفحه

en: Edit Page Type
fa_IR: ویرایش نوع صفحه

en: Edit Profile
fa_IR: ویرایش مشخصات

en: Edit Properties
fa_IR: ویرایش مشخصات

en: Edit Question
fa_IR: ویرایش پرسش

en: Edit Set
fa_IR: ویرایش تنظیم

en: Edit User
fa_IR: ویرایش کاربر

en: Edit User account.
fa_IR: حساب کاربری را ویرایش کنید.

en: Edit Workflow
fa_IR: ویرایش گردش کار

en: Edit in Composer
fa_IR: ویرایش در آهنگساز

en: Edit this Page
fa_IR: این صفحه را ویرایش کنید

en: Editable and Required in Profile.
fa_IR: ویرایش و مشخصات مورد نیاز.

en: Editable in Profile.
fa_IR: قابل ویرایش در نمایش است.

en: Editing
fa_IR: ویرایش

en: Editor Dimensions
fa_IR: ابعاد ویرایشگر

en: Email
fa_IR: رایانامه

en: Email Address
fa_IR: آدرس رایانامه

en: Email Address Verified
fa_IR: تایید آدرس رایانامه

en: Email Address to Route Emails To
fa_IR: آدرس ایمیل به ایمیل های مسیر به

en: Email Importers
fa_IR: وارد کردن رایانامه

en: Email Notification
fa_IR: هشدار از طریق ایمیل

en: Email Only
fa_IR: فقط رایانامه

en: Email Validated
fa_IR: رایانامه معتبر سنجی شد

en: Email address
fa_IR: آدرس پست الکترونیکی

en: Email marked as valid.
fa_IR: رایانامه معتبر شناخته شده است.

en: Embeds SWF files, including flash detection.
fa_IR: فایل های SWF اضافه می کند و شامل بازبینی فلش هم می شود

en: Embeds a YouTube Video in your web page.
fa_IR: قرار دادن یک فایل ویدئویی از تارنمای یوتیوب

en: Embeds uploaded video into a web page. Supports AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 and FLV formats.
fa_IR: پخش ویدیو بارگزاری شده در تارنما در صفحه. فرمت های AVI، WMV، Quicktime/MPEG4 و FLV پشتیبانی می شود.

en: Empties the page search index and reindexes all pages.
fa_IR: جستجو در این صفحه نتیجه ای نداشت، صفحات دیگر را جستجو نمایدد.

en: Empty Site
fa_IR: تارنمای خالی

en: Empty Trash
fa_IR: سطل زباله

en: Enable Advanced Permissions
fa_IR: فعال کردن پیشرفته ویرایش

en: Enable Cache
fa_IR: فعال سازی کش

en: Enable OpenID
fa_IR: فعال کردن ورود از طریق OpenID

en: Enable Pretty URLs
fa_IR: فعال کردن آدرس های قشنگ

en: Enable Public Registration to let visitors create new user accounts.
fa_IR: فعال کردن ثبت نام عمومی برای بازدید کنندگان ایجاد حساب کاربری جدید.

en: Enable custom permissions for this file set.
fa_IR: فعال کردن مجوز های سفارشی برای این مجموعه فایل.

en: Enable or disable maintenance mode, in which your site is only visible to the admin user. Maintenance Mode is useful for developing, testing or temporarily disabling a site.
fa_IR: فعال کردن و یا غیر فعال کردن حالت تعمیر و نگهداری، که در آن سایت است فقط به کاربر admin قابل مشاهده است. حالت تعمیر و نگهداری می باشد در حال توسعه، آزمایش و یا به طور موقت غیر فعال سایت مفید می باشد.

en: Enable post via email and other settings.
fa_IR: فعال کردن ارسال از طریق ایمیل و تنظیمات دیگر.

en: Enable pretty URLs, statistics and tracking codes.
fa_IR: فعال سازی زیبا ساز آدرس ها و ردیابی آمار و کدها

en: Enable public profiles.
fa_IR: فعال کردن نمایه های عمومی.

en: Enable user defined time zones.
fa_IR: فعال کردن مناطق تعریف شده توسط کاربر.

en: Enabled
fa_IR: فعال

en: Enables saving records of emails being sent out. This will save records even if actual email delivery is disabled on your site.
fa_IR: از هر پیامی که ارسال می شود یک کپی در لاگ ذخیره می کند. این موجب می شود حتی اگر رایانامه فعال نیست رکوردها ثبت شوند.

en: Encryption
fa_IR: رمزگذاری

[ctx: End date]
en: To
fa_IR: گیرنده

en: Ends
fa_IR: پایان

en: Ends %s.
fa_IR: پایان از %s

en: Ensure your software is up to date and stable.
fa_IR: مطمئن شوید که نرم افزار خود را تا تاریخ و پایدار است.

en: Enter IP addresses, one per line, in the form below to manually ban an IP address. To indicate a range, use a wildcard character (e.g. 192.168.15.* will block 192.168.15.1, 192.168.15.2, etc...)
fa_IR: را وارد کنید آدرس های IP، یکی در هر خط، در فرم زیر را به صورت دستی ممنوع یک آدرس IP است. برای نشان دادن یک محدوده، استفاده از یک کاراکتر کلمات (مثلا 192.168.15. * خواهد 192.168.15.1، بلوک 192.168.15.2، و غیره ..)

en: Enter URL to valid file(s)
fa_IR: را وارد کنید URL به فایل معتبر ()

en: Enter a <a href="%s" target="_blank">PHP date string</a> here.
fa_IR: وارد کنید <a href="%s" target="_blank">PHP تاریخ عضویت</a> here.

en: Enter a name for this saved search file set.
fa_IR: را وارد کنید یک نام برای این جستجوی فایل ذخیره شده مجموعه است.

en: Enter a number from 0 to 21, with 21 being the most zoomed in.
fa_IR: یک عدد از 0 تا 21 وارد نمایید.

en: Enter a title for your guestbook, and adjust the date format to your liking. Choose whether or not to enable comments, moderation and CAPTCHA. Enter an email address if you'd like to be notified of each new guestbook submission.
fa_IR: را وارد کنید یک عنوان برای دفتر خود را، و تنظیم فرمت تاریخ به شهوت و میل خود است. را انتخاب کنید یا عدم فعال کردن نظرات، اعتدال و CAPTCHA. آدرس ایمیل را وارد کنید اگر شما می خواهم به هر یک از تسلیم دفتر جدید مطلع می شود.

en: Enter a title for your map, then the address of the location you'd like to display on your map. Finally, specify the zoom level of the map to render. Google will try to locate the address automatically when you add the block.
fa_IR: را وارد کنید یک عنوان برای نقشه خود را، پس از آن آدرس محل سکونت شما می خواهم بر روی نقشه خود را نمایش داده است. در نهایت، مشخص سطح زوم از نقشه برای ارائه. گوگل سعی خواهد کرد برای قرار دادن آدرس به طور خودکار زمانی که شما اضافه کردن بلوک .

en: Enter an address and a Google Map of that location will be placed in your page.
fa_IR: آدرس را وارد کنید و نقشه گوگل آن بر صفحه قرار خواهد گرفت

en: Enter your email address below. We will send you instructions to reset your password.
fa_IR: آدرس ایمیل خود را در زیر وارد نمایید. ما شما را به دستورالعمل ارسال رمز عبور خود را تنظیم مجدد کنید.

en: Enter your new password below.
fa_IR: رمز عبور جدید خود را در کادر زیر وارد نمایید.

en: Entire Page
fa_IR: کل صفحه

en: Environment
fa_IR: بستر مورد استفاه کانکریت5

en: Environment Information
fa_IR: اطلاعات محیط

en: Equal To
fa_IR: برابر

en: Error
fa_IR: خطا

en: Error Processing Importer Mail
fa_IR: خطا در پردازش ایمیل وارد کننده

en: Error deleting the file %s. Please check the permissions of the folder %s
fa_IR: خطا در حذف فایل %s. لطفا دسترسی پوشه %s را تیک بزنید.

en: Error establishing connection to the concrete5 community. Please check that curl and other required libraries are enabled.
fa_IR: خطا در برقراری ارتباط به جامعه کانکریت5. لطفا بررسی کنید موارد مورد نیاز فعال کنید.

en: Error while converting the attributes on cID: %s Error:<br/>%s
fa_IR: خطا در حالی که تبدیل مشخصات CID: خطا: %s <br/> از %s

en: Error: %s
fa_IR: خطا: %s

en: Error: Area not found.
fa_IR: خطا: منطقه یافت نشد.

en: Error: Block Type cannot be installed because no db.xml file can be found. Either create a db.xml file for this block type, or remove the $btTable variable from its controller.
fa_IR: خطا:

en: Error: Block Type cannot be installed due to an unknown database error. Please check that the db.xml file for this block type is formatted correctly.
fa_IR: خطا: نوع بلوک را نمی توان به دلیل خطا در بانک اطلاعاتی ناشناخته نصب شده است. لطفا بررسی کنید که فایل db.xml برای این بلوک نوع فرمت به درستی.

en: Error: Block Type table must contain a "bID" primary key field.
fa_IR: خطا: نوع بلوک باید یک "پیشنهاد" زمینه کلید اولیه داشته باشد

en: Error: Block Type table must contain at least two fields.
fa_IR: خطا: نوع بلوک باید حداقل دو فیلد باشد

en: Error: Block not found.
fa_IR: خطا: مسدود کردن یافت نشد.

en: Error: Invalid Job file. The class %s was not found in %s .
fa_IR: خطا: فایل Job نامعتبر است. کلاس %s در %s  یافت نشد.

en: Error: Invalid column count. Please refresh your page.
fa_IR: خطا: تعداد ستون نامعتبر است. لطفا تازه کردن صفحه شما است.

en: Error: Layout not found
fa_IR: خطا: چیدمان یافت نشد

en: Error: The Job class must be a child class of Job.
fa_IR: خطا: The Job class must be a child class of Job.

en: Error: The required page attribute with the handle of: "%s" doesn't exist
fa_IR: خطا: صفحه ویژگی مورد نیاز با دسته: "%s" وجود ندارد

en: Error: no area assigned to layout
fa_IR: خطا: هیچ محیطی برای طرح بندی انتخاب نشده

en: Even if you change your website's logo, the Site Name is used in some emails.
fa_IR: حتی اگر شما را تغییر لوگوی وب سایت "، سایت نام و نام خانوادگی در برخی از ایمیل استفاده می شود.

en: Every
fa_IR: هر

en: Every %s (default setting).
fa_IR: در هر %s (تنظیمات پیش فرض).

en: Every Day
fa_IR: هر روز

en: Every Month
fa_IR: هر ماه

en: Every Week
fa_IR: هر هفته

en: Exception Occurred:
fa_IR: خطای پیش بینی شده رخ داد:

en: Exclude From Page List
fa_IR: بدون فهرست صفحات

en: Exclude From Search Index
fa_IR: بدون جستوجوی صفحه اول

en: Exclude From sitemap.xml
fa_IR: بدون sitemap.xml

en: Exclude system pages.
fa_IR: حذف صفحه های سیستم.

en: Excluded
fa_IR: بدون

en: Excluded URL Word List
fa_IR: محروم لیست URL ورد

en: Excluded Users/Groups
fa_IR: محروم کاربران / گروه

en: Excluded Users/Groups with timed permissions
fa_IR: محروم کاربر / گروه مجوزهای بهنگام

en: Existing Backups
fa_IR: پشتیبان گیری موجود

en: Exit Edit Mode
fa_IR: خروج از حالت ویرایش

en: Expiration Action
fa_IR: اقدام انقضا

en: Expiration Date
fa_IR: تاریخ انقضا

en: Expire Pages from Cache
fa_IR: انقضاء صفحات از کش

en: Expires In
fa_IR: منقضی می شود

en: Export
fa_IR: صادرات

en: Export Database Schema
fa_IR: صادرات شمای پایگاه داده

en: Export Database Tables
fa_IR: صادرات جداول پایگاه داده

en: Export Database XML
fa_IR: خروجی xml پایگاه داده ها

en: Export to Excel
fa_IR: خروجی اکسل

en: Export your site's structure and content to an XML document that you can use to develop custom sites with our Starting Points add-on.
fa_IR: صادرات خود را "ساختار و محتوای وب سایت را به یک سند XML است که شما می توانید استفاده کنید به سایت های سفارشی با ما نقطه شروع افزودنی .

en: Extend concrete5
fa_IR: افزایش قابلیت های کانکریت5

en: Extension
fa_IR: توسعه

en: External Form
fa_IR: فرم خارجی

en: External SMTP Server
fa_IR: بیرون از SMTP سرور

en: External URL
fa_IR: آدرس خارجی

en: External marketplace support has been disabled for this website.
fa_IR: حمایت از بازار خارجی برای این وب سایت غیر فعال شده است.

en: F d, Y
fa_IR: F D، Y

en: F jS
fa_IR: F JS

en: Face
fa_IR: چهره

en: Fade Duration
fa_IR: زمان محو شدن

en: Failed Registration
fa_IR: ثبت نام ناموفق

en: Failed to create zip file as "%s": %s
fa_IR: ایجاد فایل فشرده ناموفق بود "%s": %s

en: Fall Back To Gravatar
fa_IR: قرار می گیرند برگشت به Gravatar

en: Favicon
fa_IR: فاویکون

en: Featured Add-On
fa_IR: بهترین افزونه ها

en: Featured Items
fa_IR: موارد ویژه

en: Featured Theme
fa_IR: بهترین پوسته ها

en: Featured pages only.
fa_IR: فقط صفحه های ویژه

en: Features a theme from concrete5.org.
fa_IR: قابلیت های پوسته ها از تارنمای کانکریت5

en: Features an add-on from concrete5.org.
fa_IR: افزایش امکانات از تارنمای کانکریت5

en: Feed Title
fa_IR: عنوان فید

en: Feed URL
fa_IR: آدرس فید

en: Fetch, parse and display the contents of an RSS or Atom feed.
fa_IR: دریافت، بررسی و نمایش محتوای یک فید RSS یا Atom

en: Fewer Than
fa_IR: کمتر از

en: Field available in "Advanced Search".
fa_IR: رشته های موجود در "جستجوی پیشرفته".

en: Field available in Dashboard Page Search.
fa_IR: فیلد جستجو در صفحه داشبورد در دسترس است.

en: Field available in Dashboard User Search.
fa_IR: رشته های موجود در داشبورد کاربری جستجو.

en: Field available in File Manager Search.
fa_IR: میدان در جستجو مدیریت فایل در دسترس است.

en: Fields
fa_IR: زمینه

en: File
fa_IR: فایل

en: File %s not found. All themes need default.php and view.php files in them. Consult concrete5 documentation on how to create these files.
fa_IR: فایل %s وجود ندارد. همه پوسته ها به فایل های default.php و view.php نیاز دارند. برای ساخت این فایل ها از تارنمای کانکریت5 راهنمایی بگیرید

en: File <strong>%s</strong> could not be found.
fa_IR: فایل <STRONG> %s </ strong> در می تواند یافت نمی شود.

en: File <strong>%s</strong> has been rescanned
fa_IR: فایل <STRONG> %s </ strong> در rescanned شده است

en: File Attribute Created.
fa_IR: ویژگی فایل ایجاد  شد

en: File Attribute Deleted.
fa_IR: ویژگی فایل حذف شد

en: File Attribute Updated.
fa_IR: ویژگی فایل بروز شد

en: File Attributes
fa_IR: صفات فایل

en: File Details
fa_IR: جزئیات فایل

en: File Manager
fa_IR: مدیریت فایل

en: File Manager Permissions
fa_IR: مدیریت و ویرایش فایل ها

en: File Permissions
fa_IR: فایل و ویرایش

en: File Preview
fa_IR: پیش نمایش فایل

en: File Set
fa_IR: مجموعه فایل

en: File Set Name cannot contain the characters: %s
fa_IR: مجموعه نام فایل می تواند شامل این کاراکتر ها باشد: %s

en: File Set:
fa_IR: تنظیم فایل:

en: File Sets
fa_IR: مجموعه فابل

en: File Storage Locations
fa_IR: محل ذخیره سازی فایل

en: File Upload
fa_IR: بارگزاری فایل

en: File Uploader
fa_IR: ارسال کننده فایل

en: File Version ID
fa_IR: ID نسخه فایل

en: File Versions
fa_IR: نسخه فایل

en: File not found
fa_IR: فایل یافت نشد

en: File set deleted successfully.
fa_IR: مجموعه فایل با موفقیت حذف شد

en: File set updated successfully.
fa_IR: مجموعه فایل بروزرسانی شد

en: File sets provide a flexible way to organize and group your site's assets.
fa_IR: مجموعه فایل ارائه یک روش انعطاف پذیر برای سازماندهی و گروه خود را به دارایی های سایت .

en: File storage locations saved.
fa_IR: ذخیره مکان ذخیره سازی فایل

en: File to include
fa_IR: فایلی که شامل

en: Filename
fa_IR: نام فایل

en: Files
fa_IR: فایل

en: Files Uploaded
fa_IR: فایلها ارسال شدند

en: Files in Set
fa_IR: فایل ها در مجموعه

en: Files in Theme
fa_IR: فایل ها در موضوع

en: Files in no sets.
fa_IR: فایل ها در هیچ مجموعه.

en: Files in the theme were activated successfully.
fa_IR: فایل های موجود در پوسته با موفقیت فعال شدند.

en: Filter
fa_IR: فیلتر

en: Find Users
fa_IR: جستجوی کاربر

en: Finishing.
fa_IR: به پایان رساندن.

en: First Level
fa_IR: سطح اول

en: First, schedule this URL for when you'd like this job to run:
fa_IR: اول، این URL برای زمانی است که شما می خواهید این جابز را برای اجرای برنامه:

en: Five Most Recent Downloads
fa_IR: پنج دریافت آخر

en: Flash
fa_IR: فلاش

en: Flash Content
fa_IR: محتوای فلش

en: Flash Embed - Legacy method
fa_IR: قراردادن فلش - استفاده از روش میراث

en: Flash File
fa_IR: فایل فلش

en: Flat
fa_IR: صاف

en: Flat View
fa_IR: نمایش مسطح

en: Fonts
fa_IR: فونت

en: Footer of the page
fa_IR: پایین صفحه از صفحه

en: For adding HTML by hand.
fa_IR: اضافه کردن دستی HTML

en: Force Exact Image Match
fa_IR: تطبیق ابعاد تصویر

en: Forever
fa_IR: برای همیشه

en: Forgot Password
fa_IR: رمز خود را فراموش کرده اید؟

en: Forgot Your Password?
fa_IR: رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

en: Form
fa_IR: فرم

en: Form Name
fa_IR: نام فرم

en: Form Results
fa_IR: نتایج فرم

en: Found on Page
fa_IR: بر روی صفحه

en: Free
fa_IR: رایگان

en: Friends
fa_IR: دوستان

en: From
fa_IR: فرستنده

en: From Page Type Defaults
fa_IR: از نوع صفحه پیش فرض

en: From: %s
    Date Sent: %s
    Subject: %s
fa_IR: از: %s
     تاریخ ارسال: %s
     موضوع: %s

en: Full
fa_IR: کامل

en: Full Page Caching
fa_IR: ذخیره صفحه کامل

en: Full Page Index
fa_IR: صفحه فهرست کامل

en: Full Record
fa_IR: رکورد کامل

en: Full Release Notes
fa_IR: یادداشتهای انتشار کامل

en: Full Sitemap
fa_IR: نقشه کامل تارنما

en: Full Stack
fa_IR: کامل پشته

en: Full Width
fa_IR: تمام صفحه

en: Full page caching settings saved.
fa_IR: تنظیمات صفحه را ذخیره کنید.

en: Function mysql_connect() not found. Your system does not appear to have MySQL available within PHP.
fa_IR: ناتوانی در اتصال به پایگاه داده. ممکن است نسخه پی اچ پی شما از مای اسکیوال (mysql) پشتیبانی نمیکند.

en: Generate the sitemap.xml file
fa_IR: ایجاد sitemap.xml file

en: Generate the sitemap.xml file that search engines use to crawl your site.
fa_IR: فایل sitemap.xml ساخته می شود. موتورهای جستجو برای جستجو در تارنما از این فایل استفاده می کنند.

en: Get More Add-Ons
fa_IR: دیگر افزونه ها

en: Get More Themes
fa_IR: دریافت پوسته های بیشتر

en: Get data from forms and logs.
fa_IR: گرفتن اطلاعات از فرم ها و لاگ ها

en: Get more add-ons from concrete5.org.
fa_IR: افزونه ها از concrete5.org.

en: Get more help on your question by posting it to the concrete5 help center on concrete5.org
fa_IR: دریافت کمک بیشتر در مورد سوال خود را با ارسال آن به کمک مرکز کانکریت5

en: Get more themes from concrete5.org.
fa_IR: دریافت پوسته های بیشتر از کانکریت5.

en: Get more themes.
fa_IR: دریافت پوسته های بیشتر

en: Get submission data.
fa_IR: گرفتن تاریخ ارسال فرم

en: Get support from developers.
fa_IR: حمایت از توسعه دهندگان را دریافت کنید.

en: Global Areas
fa_IR: نقشه جهانی

en: Global mail settings saved.
fa_IR: ذخیره تنظیمات رایانامه

en: Go
fa_IR: برو

en: Go to the <a href="%s">Add Functionality</a> page in your concrete5 Dashboard.
fa_IR: برو به <a href="%s"> اضافه کردن قابلیت های </a> صفحه در داشبورد concrete5 شما.

en: Google Map
fa_IR: نقشه گوگل

en: Google Map disabled in edit mode.
fa_IR: نقشه گوگل در حالت ویرایش غیر فعال است

en: Grabs the latest newsflow data from concrete5.org.
fa_IR: جریان اخبارها از تارنمای کانکریت5

en: Gravatar Image Set
fa_IR: Gravatar تنظیم تصویر

en: Group Expiration Options
fa_IR: گروه گزینه انقضا

en: Group Set
fa_IR: تنظیم گروه

en: Group Sets
fa_IR: مجموعه گروه

en: Group added successfully
fa_IR: گروه با موفقیت اضافه شد

en: Group attributes into sets for easier organization
fa_IR: مشخصات گروه برای سازماندهی آسان

en: Group deleted successfully.
fa_IR: گروه کاربری با موفقیت حذف شد.

en: Group set added successfully.
fa_IR: مجموعه گروه با موفقیت اضافه شد

en: Group set deleted successfully.
fa_IR: مجموعه گروه با موفقیت حذف شد

en: Group set updated successfully.
fa_IR: مجموعه گروه با موفقیت بروزرسانی شد

en: Group update successfully
fa_IR: گروه با موفقیت بروزرسانی شد

en: Group(s)
fa_IR: گروه (ها)

[ctx: GroupDescription]
en: The guest group represents unregistered visitors to your site.
fa_IR: گروه مهمان بیانگر تمام بازدیدکنندگانی هستند که عضو تارنما نشده اند.

[ctx: GroupDescription]
en: The registered users group represents all user accounts.
fa_IR: منظور از گروه کاربران عضو تمام حساب های کاربری فعال تارنما است.

[ctx: GroupName]
en: Administrators
fa_IR: مدیر تارنما

[ctx: GroupName]
en: Guest
fa_IR: مهمان

[ctx: GroupName]
en: Registered Users
fa_IR: کاربران عضو

en: Grouped by set
fa_IR: گروه بندی شده توسط مجموعه

en: Groups
fa_IR: گروه ها

en: Guest
fa_IR: مهمان

en: Guestbook
fa_IR: دفتر میهمان

en: Guestbook / Comments
fa_IR: پیشنهادات و انتقادات / نظرات

en: Guestbook Comment Notification
fa_IR: آگهی پیام های دفتر میهمان

en: HTML/WYSIWYG Editor Content.
fa_IR: ویرایشگر محتوای  HTML/WYSIWYG

en: Handle
fa_IR: دستگیره

en: Handle already exists.
fa_IR: دسته در حال حاضر وجود دارد.

en: Handle required.
fa_IR: دستگیره لازم است

en: Handles must contain only letters, numbers or the underscore symbol.
fa_IR: دستگیره ها باید فقط از حروف، اعداد و یا سمبل زیرین به باشد.

en: Have concrete5 perform various tasks to help your site running in top condition, process email posts, and update search engine indexing maps. Click the triangle icon next to the job to start it. A success message will be displayed once the job has been completed.
fa_IR: آیا concrete5 انجام کارهای مختلف برای کمک به شما سایت در حال اجرا در شرایط بالا، روند نوشته ها ایمیل، و به روز رسانی نقشه های نمایه سازی موتور جستجو. با کلیک بر روی مثلث نماد بعدی به کار آن را شروع. پیغام موفقیت نمایش داده خواهد شد پس از آن که کار تکمیل شده است.

en: Having trouble? Check the <a href="%s">installation help forums</a>, or <a href="%s">have us host a copy</a> for you.
fa_IR: آیا در نصب مشکل بوجود آمده؟ <a href="%s"> راهنمای نصب را مطالعه نمایید </a>، و یا  <a href="%s"> از طریق فرم تماس </a> با ما در میان بگذارید.

en: Header Extra Content
fa_IR: محتوای سربرگ اصلی

en: Header Image
fa_IR: تصویر سربرگ

en: Header Nav
fa_IR: منو سربرگ

en: Header of the page
fa_IR: هدر صفحه

en: Height
fa_IR: ارتفاع

en: Height
fa_IR: ارتفاع

en: Hello World
fa_IR: سلام جهان

en: Help
fa_IR: راهنمایی

en: Here are earlier versions of this page. The bold line is the live version.<br/><br/>Anyone who can't edit this page sees this active version if permissions allow. Your edits are always made to the latest version. If you'd like to start editing from an old version, copy that version.
fa_IR: در اینجا تمامی ویرایش های صفحه موجود می باشد، صفحات با خط درشت دارای رونوشت است. <br/> از <br/>  هر کسی که دارای مجوز ویرایش صفحه باشد رونوشت های موجود صفحات را می بیند. همیشه آخرین رونوشت ساخته شده قابل مشاهده برای عموم می باشد. اگر شما شروع به ویرایش صفحه نمایید ویرایش قبل به صورت یک رونوشت ذخیره میگردد.

en: Hide errors from site visitors.
fa_IR: مخفی کردن اشتباهات از بازدید کنندگان سایت .

en: Hierarchy
fa_IR: سلسله مراتب

en: Highest Rated
fa_IR: دارای بالاترین رتبه

en: Home
fa_IR: خانه

en: Homepage
fa_IR: صفحه خانگی

en: Horizontal
fa_IR: افقی

en: Hours
fa_IR: ساعت

en: How Many Levels Below Parent?
fa_IR: که چگونه بسیاری از سطوح زیر پدر و مادر؟

en: How long will this permission be valid for?
fa_IR: چه مدت طول خواهد این مجوز معتبر خواهد بود؟

en: I would like to receive private messages.
fa_IR: من مایل به دریافت پیغام خصوصی هستم.

en: ID
fa_IR: شناسایی

en: INVALID ACTION
fa_IR: عمل نامعتبر است

en: IP Address
fa_IR: آدرس IP

en: IP Address Blacklist
fa_IR: لیست سیاه آدرس IP

en: IP Blacklist
fa_IR: لیست سیاه IP

en: IP Blacklist settings saved.
fa_IR: تنظیمات لیست سیاه آی پی

en: Icon
fa_IR: آیکون

en: Icon removed successfully.
fa_IR: آیکون حذف شد

en: Icons updated successfully.
fa_IR: آیکون با موفقیت بروزرسانی شد

en: If a file set does not appear above, you either have no access to add files to it, or it does not accept the file types %s.
fa_IR: اگر یک مجموعه فایل بالا به نظر نمی رسد، شما یا هیچ دسترسی به اضافه کردن فایل ها را به آن، و یا چرا که انواع فایل را قبول نمی کند %s .

en: If your site is behaving oddly or displaying out-of-date content, it's a good idea to clear the cache. If you're having to clear the cache a lot, you might want to just turn off caching in Cache & Speed Settings.
fa_IR: اگر شما سایت رفتار عجیب یا نمایش محتوای خارج از تاریخ، این ایده خوبی است برای پاک کردن کش . اگر شما نیاز به پاک کردن حافظه پنهان مقدار زیادی، شما ممکن است بخواهید فقط خاموش ذخیره در کش و تنظیمات سرعت.

en: If your site is displaying out-dated information, or behaving unexpectedly, it may help to clear your cache.
fa_IR: اگر تارنما تغییرات جدید را نمایش نمی دهد یا خطاهای غیرمنتظره می دهد، شاید پاک کردن کش راه حل آن باشد.

en: Illegal variable name '%s' in element args.
fa_IR: نام متغییر '%s' غیر قانونی محسوب میگردد.

en: Image
fa_IR: تصویر

en: Image Links to:
fa_IR: پیوند دادن تصویر به:

en: Image Manipulation Available
fa_IR: دسترسی عکس مانیپولاسیون

en: Image Not Found.
fa_IR: تصویر یافت نشد.

en: Image On-State
fa_IR: رخداد تصویر

en: Image to Display
fa_IR: تماشای تصویر

en: Image/File
fa_IR: تصویر/فایل

en: Import Files
fa_IR: واردات فایل

en: Important Information about Backup & Restore
fa_IR: اطلاعات مهم در مورد پشتیبان گیری و بازیابی

en: Importer saved.
fa_IR: دخیره وارد شده

en: Importers
fa_IR: واردات

en: Importing files.
fa_IR: وارد کردن فایل.

en: In Set(s)
fa_IR: در مجموعه (ها)

en: In one list
fa_IR: در یک لیست

en: Inactive Users
fa_IR: کاربران غیر فعال

en: Inbox
fa_IR: صندوق

en: Include all child pages
fa_IR: شامل تمام صفحات زیر مجموعه

en: Include block in Composer
fa_IR: شامل بلوک در آهنگساز

en: Include external forms in the filesystem and place them on pages.
fa_IR: افزودن فرم خارجی به filesystem و قرار دادن آن بر صفحه ها

en: Include only add-ons compatible with my version of concrete5.
fa_IR: تنها شامل افزودنی سازگار با نسخه کانکریت5 شما.

en: Included
fa_IR: مشمول

en: Included Users/Groups
fa_IR: شامل کاربران / گروه

en: Included Users/Groups with timed permissions
fa_IR: شامل کاربران / گروه ها با مجوز های بهنگام

en: Included in Composer?
fa_IR: از جمله در آهنگساز؟

en: Incorrect captcha code
fa_IR: کد امنیتی نادرست است.

en: Incorrect image validation code. Please check the image and re-enter the letters or numbers as necessary.
fa_IR: کد اعتبار سنجی اشتباه وارد شده، لطفا حروف و اعداد را با دقت وارد کنید

en: Index Search Engine - All
fa_IR: موتور جستجو صفحه اول

en: Index Search Engine - Updates
fa_IR: موتور جستجو صفحه اول بروزرسانی شد

en: Index cleared. You must now reindex your site from the Automated Jobs page.
fa_IR: صفحه اول خالی است. شما باید وظفه تانمای خود را خودکار تنظیم نمایید

en: Index partially updated. %s pages indexed (maximum number.) Re-run this job to continue this process.
fa_IR: فهرست بخشی از به روز رسانی شده است. صفحات%s را نمایه (حداکثر تعداد) را دوباره اجرا کنید این کار را به ادامه این روند است.

en: Index the site to allow searching to work quickly and accurately. Only reindexes pages that have changed since last indexing.
fa_IR: صفحه اول سایت اجازه می دهد تا به جستجو برای کار به سرعت و با دقت. تنها صفحات که پس از آخرین نمایه سازی تغییر reindexes.

en: Index updated.
fa_IR: صفحه اول به روز شد.

en: Index updated. %s pages indexed.
fa_IR: صفحه اول بروزرسانی شد. %s صفحات ایندکس شدند

en: Indexing Method
fa_IR: روش نمایه سازی

en: Indexing complete. Index is up to date
fa_IR: نمایه سازی کامل است. فهرست به روز

en: Individual Block
fa_IR: بلوک تکی

en: Inherit
fa_IR: ارث بری

en: Inherit page type default permissions.
fa_IR: مجوز های پیش فرض نوع صفحه را به ارث ببرد.

en: Inherit the permissions of this page.
fa_IR: مجوز های این صفحه را به ارث ببرد.

en: Input Format
fa_IR: فرمت های ورودی

en: Insert Link to Page
fa_IR: افزودن پیوند به صفحه

en: Inspect
fa_IR: بازرسی

en: Inspect Package
fa_IR: بازرسی بسته بندی

en: Inspect Theme
fa_IR: بازرسی پوسته

en: Install
fa_IR: نصب

en: Install %s
fa_IR: نصب %s

en: Install Local Update
fa_IR: نصب محلی به روز رسانی

en: Install Packages and Connect to the Marketplace
fa_IR: نصب بسته ها و اتصال به بازار

en: Install add-ons & themes.
fa_IR: نصب افزونه ها و پوسته ها

en: Install concrete5
fa_IR: نصب کانکریت5

en: Install custom add-ons or those downloaded from the concrete5.org marketplace.
fa_IR: نصب سفارشی افزونه های دریافت شده از بازار concrete5.org.

en: Install only items required for concrete5 to run. This will create a blank site.
fa_IR: حداقل موارد برای راه اندازی تارنما با کانکریت5

en: Install theme
fa_IR: نصب پوسته

en: Installation Notes
fa_IR: یادداشت های نصب و راه اندازی

en: Installed Block Types
fa_IR: نوع بلوک های نصب شده

en: Installing attributes.
fa_IR: نصب و راه اندازی مشخصات است.

en: Installing automated jobs.
fa_IR: نصب و راه اندازی شغل خودکار.

en: Installing dashboard.
fa_IR: نصب پیشخوان

en: Installing login and registration pages.
fa_IR: نصب صفحات ثبت نام و ورود به سیستم .

en: Installing permissions & workflow.
fa_IR: نصب و ویرایش و گردش .

en: Intelligent Search
fa_IR: جستجوی هوشمند

en: Interface Preferences
fa_IR: تنظیمات عکس پس زمینه رابط کاربری

en: Interface Settings
fa_IR: رابط تنظیمات

en: Interface settings saved. Please log out and in again to update all backend messages.
fa_IR: رابط تنظیمات ذخیره شده است. لطفا از سیستم خارج شوید و دوباره به روز رسانی تمام پیام باطن.

en: Internal
fa_IR: مربوط به هسته

en: Internal Block Types
fa_IR: انواع بلوک داخلی

en: Invalid Attribute Type.
fa_IR: نوع مشخصات نامعتبر است

en: Invalid Email Address
fa_IR: آدرس رایانامه نامعتبر است

en: Invalid File.
fa_IR: فایل نامعتبر است.

en: Invalid ID
fa_IR: نامعتبر است ID

en: Invalid ID.  This id is currently being used by another element on this page.
fa_IR: نامعتبر است ID. این شناسه در حال حاضر توسط عنصر دیگری در این صفحه استفاده می شود.

en: Invalid Job set.
fa_IR: تنظیمات کار نامعتبر

en: Invalid Key. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
fa_IR: کلید نامعتبر است. در صورتی که رمز عبور خود را فراموش نموده اید یک کلید جدید ایجاد کنید

en: Invalid OpenID.
fa_IR: ورود از طریق OpenID نامعتبر

en: Invalid Package.
fa_IR: بسته نامعتبر

en: Invalid Permissions
fa_IR: مجوز نامعتبر

en: Invalid Redirect URL
fa_IR: آدرس معتبر نیست. تغییر مسیر

en: Invalid Task.
fa_IR: نامعتبر وظیفه.

en: Invalid Token.
fa_IR: نامعتبر وظیفه.

en: Invalid Username
fa_IR: شناسه کاربری نامعتبر

en: Invalid Workflow Type.
fa_IR: نوع گردش کار نامعتبر است.

en: Invalid anti-spam library.
fa_IR: کتابخانه هرزنامه نامعتبر است

en: Invalid attribute ID.
fa_IR: ID مشخصات نامعتبر است.

en: Invalid attribute set.
fa_IR: ویژگی مجموعه نامعتبر است

en: Invalid backup file specified.
fa_IR: فایل نسخه پشتیبانی نامعنبر است

en: Invalid block.
fa_IR: نامعتبر بلوک .

en: Invalid captcha library.
fa_IR: کتابخانه دیدگاه های خوانندگان نامعتبر است.

en: Invalid characters in page type name.
fa_IR: کاراکترهای نا معتبر در نام صفحه وجود دارد.

en: Invalid composer draft.
fa_IR: صفحه آماده شده نامعتبر است.

en: Invalid email address or password.
fa_IR: آدرس رایانامه یا رمز عبور نادرست است.

en: Invalid email address provided.
fa_IR: آدرس رایانامه وارد شده نامعتبر است.

en: Invalid email address.
fa_IR: آدرس رایانامه نامعتبر است.

en: Invalid file extension.
fa_IR: پسوند فایل نادرست است.

en: Invalid file set.
fa_IR: فایل نامعتبر است تنظیم شده است .

en: Invalid file.
fa_IR: فایل نامعتبر است.

en: Invalid form token. Please reload this form and submit again.
fa_IR: کلمه فرم نامعتبر است. لطفا صفحه را بازیابی کنید و فرم را از اول پر کنید.

en: Invalid group ID.
fa_IR: شناسه گروه نامعتبر است.

en: Invalid group set.
fa_IR: تنظیمات گروه نامعتبر است

en: Invalid marketplace item ID.
fa_IR: ID بازار نامعتبر است.

en: Invalid marketplace item.
fa_IR: قلم دوم از اقلام بازار نامعتبر است.

en: Invalid package or no package specified.
fa_IR: بسته های نامعتبر یا هیچ بسته مشخص شده است.

en: Invalid package.
fa_IR: بسته نامعتبر است

en: Invalid page.
fa_IR: صفحه نا معتبر است.

en: Invalid parent page.
fa_IR: صفحه اصلی

en: Invalid stack
fa_IR: دسته نامعتبر

en: Invalid stack.
fa_IR: نامعتبر پشته .

en: Invalid theme.
fa_IR: پوسته نامعتبر است

en: Invalid token.  Unable to activate user.
fa_IR: نامعتبر رمز قادر به فعال کاربر است.

en: Invalid token.  Unable to deactivate user.
fa_IR: نشانه نامعتبر است. قادر به غیر فعال کردن کاربر.

en: Invalid user ID.
fa_IR: شناسه کاربر نامعتبر است

en: Invalid username or password.
fa_IR: شناسه کاربری و رمز عبور نادرست است.

en: Invalid version
fa_IR: نسخه نامعتبر است

en: Invalid workflow ID.
fa_IR: ID گردش کار نامعتبر است.

en: It only takes a moment and you don't even have to leave your site.
fa_IR: این یک لحظه طول می کشد و شما حتی نمی باید سایت خود را به ترک.

en: Items To Uninstall
fa_IR: آیتم ها برای حذف

en: Itself (Override)
fa_IR: خود (نادیده گرفتن)

en: JavaScript
fa_IR: جاوا اسکریپت

en: JavaScript Enabled
fa_IR: Javascript فعال شده است.

en: Job Set schedule updated successfully.
fa_IR: تنظیم برنامه کار با موفقیت روز رسانی شد.

en: Job Set updated successfully.
fa_IR: کار با موفقیت به روز رسانی شد.

en: Job Sets
fa_IR: تنظیمات کارها

en: Job not found.
fa_IR: وظیفه ای یافت نشد

en: Job schedule updated successfully.
fa_IR: برنامه کار با موفقیت به روز شد.

en: Job set added.
fa_IR: مجموعه ای کار اضافه شده است.

en: Job successfully installed.
fa_IR: جابز با موفقیت نصب شد.

en: Job successfully uninstalled.
fa_IR: جابز با موفقیت حذف شد.

[ctx: JobSetName]
en: Default
fa_IR: پیش فرض

en: Jobs
fa_IR: کارها

en: Justify
fa_IR: توجیه کردن

en: Keep your site running well.
fa_IR: تارنمای شما به خوبی در حال فعالیت است

en: Keep your web page addresses easy for humans and search engines to read by automatically removing references to index.php. You may need to create a file called .htaccess on your server for this to work, but we will try to do it for you first.
fa_IR: حفظ صفحه وب خود آدرس آسان برای انسان ها و موتورهای جستجو را به طور خودکار حذف ارجاع به فایل index.php را بخوانید. شما ممکن است نیاز به ایجاد یک فایل به نام. htaccess تغییر نام دهید بر روی سرور خود را برای این کار، اما ما سعی خواهد کرد تا آن را برای شما انجام دهد.

en: Key Expired. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
fa_IR: ککلید منقضی شده است. در صورتی که رمز عبور خود را فراموش نموده اید یک کلید جدید بسازید

en: Keywords
fa_IR: کلید واژه ها

en: Label
fa_IR: برچ

en: Labels
fa_IR: برچسب

en: Language
fa_IR: زبان

en: Languages
fa_IR: انتخاب زبان

en: Last Action
fa_IR: آخرین فعالیت

en: Last Modified
fa_IR: تاریخ و زمان آخرین اصلاح

en: Last Response
fa_IR: آخرین پاسخ

en: Last Run
fa_IR: آخرین باری که اجرا شده است

en: Last edit
fa_IR: آخرین ویرایش

en: Last login
fa_IR: آخرین ورود

en: Latest Message
fa_IR: جدیدترین پیام

en: Latitude: %s
fa_IR: طول و عرض جغرافیایی %s

en: Layout preset not found
fa_IR: طرح از پیش تعیین شده یافت نشد

en: Learn More
fa_IR: اطلاعات بیشتر

en: Learn about how to use concrete5, how to develop for concrete5, and get general help.
fa_IR: راهنمای استفاده از کانکریت5

en: Learn about your site and concrete5.
fa_IR: و اطلاعات در مورد سایت کانکریت5 .

en: Learn more about these block types.
fa_IR: اطلاعات بیشتر در مورد بلوک

en: Learn more and update.
fa_IR: کسب اطلاعات بیشتر درباره بروزرسانی

en: Leave a Reply
fa_IR: پرسش و پاسخ

en: Leave the following form field blank in order to allow everyone to download this file.
fa_IR: به منظور اجازه می دهد تا همگان را به دریافت این فایل مرخصی فرم زیر را خالی بگذارید .

en: Leave this blank to keep your current password.
fa_IR: تغییر رمز ورود فعلی

en: Left
fa_IR: چپ

en: Left Sidebar
fa_IR: نوار  جانبی سمت چپ

en: Lets you set default permissions and blocks for a particular page type.
fa_IR: ایجاد مجوز ها و بلوک های پیش فرض برای نوع صفحه خاصی را میسر می سازد.

en: Line Height
fa_IR: ارتفاع خط

en: Link Tags to Page
fa_IR: برچسب ها لینک به صفحه

en: Link Text
fa_IR: متن پیوند

en: Link URL (optional)
fa_IR: آدرس پیوند (اختیاری)

en: Link and Caption
fa_IR: پیوند و عنوان

en: Link to files stored in the asset library.
fa_IR: پیوند به فایل های موجود در کتابخانه

en: List pages based on type, area.
fa_IR: صفحه ها را بر اساس نوع و جایگاه مرتب کن.

en: Live Version
fa_IR: پخش زنده نسخه

en: Loading Video... If you're seeing this message you may not have Flash installed.
fa_IR: بارگزاری ویدیو... اگر این پیام را می بینید، یعنی ممکن است مرورگر شما فلش نداشته باشد.

en: Local database file refreshed.
fa_IR: بارگزاری مجدد فایل های پایگاه دادها

en: Location
fa_IR: مکان

en: Location Name
fa_IR: نام و نام خانوادگی محل سکونت

en: Location in Website
fa_IR: جایگاه در وب

en: Location: %s
fa_IR: محل سکونت %s

en: Lock IP after
fa_IR: قفل کردن IP پس از

en: Lock Layout
fa_IR: قفل چیدمان

en: Lock Widths
fa_IR: قفل عرض

en: Log Application Exceptions
fa_IR: ثبت خطاهای بسته های کاربری

en: Log Emails Sent
fa_IR: ثبت پیام های ارسال شده

en: Log entries marked as spam.
fa_IR: ورود به ورودی های مشخص شده به عنوان اسپم.

en: Log settings
fa_IR: ورود به تنظیمات

en: Logged entries can be found in <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Dashboard > Reports > Logs</a>
fa_IR: خارج شده آثار را می توان در<a href="%s" style="color: #bfbfbf; text decoration: underline"> پیشخوان> گزارش> سیاهها </ A>

en: Logging
fa_IR: لاگ کردن

en: Logging Settings
fa_IR: تتنظیمات ورود

en: Logging configuration saved.
fa_IR: تنظیمات لاگ ذخیره شد.

en: Login
fa_IR: ورود به تارنما

en: Login & Registration
fa_IR: ورود و ثبت نام

en: Login Destination
fa_IR: ورود

en: Login Successful
fa_IR: ورود موفقیت آمیز

en: Login redirection saved.
fa_IR: ذخیره تغییر مسیر هنگام ورود

en: Login with OpenID
fa_IR: ورود ورود از طریق OpenID

en: Logs
fa_IR: لاگ ها

en: Longitude: %s
fa_IR: ظول و عرض جغرافیایی %s

en: Loop
fa_IR: حلقه

en: M jS, Y
fa_IR: JS M، Y

en: Mail Exception Occurred. Unable to send mail:
fa_IR: اتفاق عجیب. قادر به ارسال رایانامه نیست

en: Mail Importers
fa_IR: وارد ایمیل

en: Mail Server
fa_IR: میل سرور

en: Mailbox
fa_IR: صندوق پستی

en: Main
fa_IR: اصلی

en: Maintenance
fa_IR: تعمیر و بازسازی

en: Maintenance Mode
fa_IR: حالت تعمیر و نگهداری تارنما

en: Maintenance Mode turned off. Your site is public.
fa_IR: حالت تعمیر و بازسازی غیرفعال شد. تارنما برای عموم باز است.

en: Maintenance Mode turned on. Your site is now private.
fa_IR: حالت تعمیر و بازسازی فعال شد. تارنما بسته شده و فقط برای مدیران تارنما باز است.

en: Make Ban Permanent
fa_IR: را دائمی بان کی مون

en: Make set public
fa_IR: را تنظیم عمومی

en: Make sure you <a href="%s">backup your database</a> before updating.
fa_IR: اطمینان حاصل کنید که شما در <a href="%s"> پشتیبان از پایگاه داده خود را </a> قبل از به روز رسانی.

en: Make sure your web root contains a jobs/ directory, or upgrading will not go smoothly.
fa_IR: مطمئن شوید در ریشه تارنما پوشه  jobs وجود دارد وگرنه ارتقای نسخه به درستی انجام نخواهد شد.

en: Manage Search Engine Optimization (SEO) Related Page Properties.
fa_IR: مدیریت بهینه سازی موتور جستجو (SEO) خواص صفحه مربوط.

en: Manage Sets
fa_IR: مدیریت مجموعه

en: Manage Stack Contents
fa_IR: مدیریت پشته مطالب

en: Manage sitewide content and administer block types.
fa_IR: مدیریت بلوکها و محتوای تارنما

en: Manage the installed block types in your site.
fa_IR: مدیریت و نصب بلوکها

en: Manually
fa_IR: دستی

en: Manually create new user accounts for your concrete5 site.
fa_IR: ایجاد حساب کاربری جدید در تارنمای کانکریت5

en: Map Title
fa_IR: عنوان نقشه

en: Margin
fa_IR: حاشیه

en: Mark Email as Valid
fa_IR: رایانامه را علامت خوانده شده بزن

en: Marketplace integration disabled in configuration file.
fa_IR: ادغام بازار در فایل پیکربندی غیر فعال شده است.

en: Marketplace item %s downloaded successfully.
fa_IR: افزونه با موفقیت دریافت گردید %s

en: Max Height
fa_IR: حداکثر ارتفاع

en: Max Width
fa_IR: حداکثر عرض

en: Maximum Gravatar Rating
fa_IR: حداکثر امتیاز Gravatar

en: Member Since
fa_IR: تاریخ عضویت

en: Member profile (if enabled)
fa_IR: مشخصات کاربر (اگر فعال باشد)

en: Members
fa_IR: کاربران

en: Message
fa_IR: پیام

en: Message Details
fa_IR: جزئیات پیام

en: Message Sent.
fa_IR: پیام فرستاده شده است.

en: Message to display when completed
fa_IR: پیام که هنگام ارسال فرم نمایش داده شود

en: Message:
    %s
fa_IR: پیام:
     %s

en: Message: %s
fa_IR: پیام: %s

en: Messages
fa_IR: پیام

en: Meta Description
fa_IR: توضیح متا

en: Meta Keywords
fa_IR: کلمه کلیدی متا

en: Meta Title
fa_IR: عنوان متا

en: Minimum Version
fa_IR: نسخه کم حجم

en: Minutes
fa_IR: دقیقه

en: Mobile Theme
fa_IR: تم موبایل

en: Mobile theme saved.
fa_IR: ذخیره پوسته تلفن همراه

en: Modified
fa_IR: اصلاح شده

en: Months
fa_IR: ماه

en: Months Link to Page
fa_IR: لینک به صفحه ماه

en: More Add-ons
fa_IR: افزودن افزونه های بیشتر

en: More Blocks
fa_IR: چند بلوک

en: More Details
fa_IR: جزئیات بیشتر

en: More Information
fa_IR: اطلاعات بیشتر

en: More Options
fa_IR: گزینه های بیشتر

en: More Statistics
fa_IR: آمار کامل

en: More Than
fa_IR: بیشتر از

en: More URLs
fa_IR: افزودن پیوند

en: Most Popular First
fa_IR: محبوب ترین نخست

en: Most Recent Version
fa_IR: جدید ترین نسخه

en: Most recent 20 downloads:
fa_IR: 20 دریافت جدید:

en: Move
fa_IR: جابجایی

en: Move Down
fa_IR: حرکت به پایین

en: Move Up
fa_IR: حرکت به بالا

en: Move or reorder pages by dragging their icons.
fa_IR: حرکت و یا دوباره مرتب کردن صفحات با کشیدن آیکون های خود را.

en: Move package to trash directory on server?
fa_IR: انتقال بسته به سطل زباله دایرکتوری بر روی سرور؟

en: Move them to the parent area below
fa_IR: انتقال آنها را به پدر و مادر زیر

en: Move/Copy
fa_IR: انتقال / کپی

en: Move/Copy Page
fa_IR: جابجایی/کپی صفحه

en: Multilingual Setup
fa_IR: انتخاب زبان تارنما

en: Multiple Values
fa_IR: چندین مقدار را

en: Multiple values
fa_IR: چندین مقدار را

en: My Friends
fa_IR: دوستان من

en: My Sets
fa_IR: دستگاه من

en: My Video
fa_IR: ویدیو

en: MySQL Available
fa_IR: MYSQL وجود دارد

en: MySQL Password
fa_IR: رمز عبور MYSQL

en: MySQL Username
fa_IR: نام کاربری MYSQL

en: Name
fa_IR: نام

en: Name Your Site
fa_IR: نام تارنما

en: Name cannot contain the characters: %s
fa_IR: نام نمیتواند شام این کاراکترها باشد: %s

en: Name is required
fa_IR: وارد کردن نام لازم است

en: Name required.
fa_IR: نام را وارد کنید.

en: Navigate through sibling pages.
fa_IR: حرکت از طریق صفحات مرتبط

en: Navigation
fa_IR: پیمایش

en: Never
fa_IR: هرگز

en: New
fa_IR: جدید

en: New Page
fa_IR: صفحه جدید

en: New Password
fa_IR: رمز جدید:

en: New User Registration
fa_IR: ثبت نام کاربر جدید

en: New Version %s
fa_IR: نسخه جدید %s

en: New Version: %s.
fa_IR: نسخه جدید: %s .

en: New Version: %s. Upgrading from: %s.
fa_IR: نسخه جدید: %s . به روز رسانی از: %s .

en: New copy to Scrapbook
fa_IR: نسخه جدید به مجموعه

en: New file set added successfully.
fa_IR: مجموعه فایل جدید با موفقیت اضافه شد

en: New template.
fa_IR: قالب جدید

en: Newer Posts
fa_IR: ارسال های جدید

en: News
fa_IR: اخبار

en: Newsflow
fa_IR: جریان اخبار

en: Next
fa_IR: بعدی

en: Next & Previous Labels
fa_IR: برچسب های بعدی و قبلی

en: Next & Previous Nav
fa_IR: علامت قبلی و بعدی

en: Next Label
fa_IR: برچسب بعدی

en: No
fa_IR: نه

en: No Attributes
fa_IR: هیچ خاصیت

en: No Block Types
fa_IR: بدون انواع بلوک

en: No End Date.
fa_IR: بدون زمان اتمام

en: No File Types
fa_IR: هیچ نوع فایل

en: No Groups
fa_IR: هیچ گروه ها

en: No Jobs found.
fa_IR: جاب�� موجود نیست.

en: No Name
fa_IR: بدون نام

en: No Page Attributes
fa_IR: هیچ ویژگی صفحه

en: No Page Types
fa_IR: هیچ نوع صفحه

en: No Queueing
fa_IR: بدون صف

en: No Suggestions
fa_IR: پیشنهادی وجود ندارد

en: No Themes
fa_IR: بدون پوسته

en: No attribute categories currently defined.
fa_IR: در حال حاضر هیچ دسته صفت تعریف شده است.

en: No attribute sets currently defined.
fa_IR: هیچ صفت مجموعه در حال حاضر تعریف شده است.

en: No attributes assigned.
fa_IR: هیچ ویژگی اختصاص داده نشده

en: No attributes assigned. Any attributes you set here will automatically be set on pages when they are created.
fa_IR: هیچ مشخصات اختصاص داده است. مشخصات اینجا به شما در تنظیم به صورت خودکار در صفحات زمانی که آنها در حال ایجاد است.

en: No attributes defined.
fa_IR: هیچ ویژگی تعریف شده است.

en: No attributes found.
fa_IR: هیچ ویژگی در بر داشت.

en: No block found with the handle %s.
fa_IR: بلوک با دسته %s .

en: No block types can be added to this area.
fa_IR: هیچ نوع بلوک نمی تواند به این محل اضافه شود.

en: No custom block types are awaiting installation.
fa_IR: انواع بلوک سفارشی نمی منتظر نصب.

en: No data is available yet.
fa_IR: داده ای در دسترس نیست.

en: No file sets found.
fa_IR: هیچ فایل مجموعه یافت می شود.

en: No file specified
fa_IR: هیچ فایلی مشخص نشده

en: No files found in %s
fa_IR: بدون فایل %s

en: No files found.
fa_IR: هیچ فایلی پیدا نشد.

en: No files have been downloaded.
fa_IR: بدون فایل دریافت شده است.

en: No global areas created yet.
fa_IR: منطقه جهانی ایجاد نشده است.

en: No group sets found.
fa_IR: هیچ گروهی مجموعه یافت می شود.

en: No groups found.
fa_IR: گروه پیدا نشد.

en: No job specified.
fa_IR: بدون وظیفه تعریف شده

en: No messages found.
fa_IR: بدون پیام در بر داشت.

en: No one has yet submitted this form.
fa_IR: هنوز کسی به این فرم پاسخ نداده است.

en: No packages have been installed.
fa_IR: هیچ بسته ای نصب نشده است.

en: No page could be found at this address.
fa_IR: صفحه ای در این آدرس پیدا نشد.

en: No page types found.
fa_IR: هیچ نوع صفحه ای پیدا نشد.

en: No pages found.
fa_IR: هیچ صفحه ای پیدا نشد.

en: No results found.
fa_IR: نتیجه ای یافت نشد.

en: No screenshots
fa_IR: بدون تصاویر

en: No stacks can be added to this area.
fa_IR: هیچ پشته می توان به این منطقه اضافه شده است .

en: No stacks have been added.
fa_IR: پشته اضافه شده اند.

en: No themes are installed.
fa_IR: هیچ پوسته ای نصب نشده است.

en: No timed permission assignments
fa_IR: بدون تکالیف مجوز به پایان رسیده است

en: No updates available.
fa_IR: به روز رسانی در دسترس نیست.

en: No updates for your add-ons are available.
fa_IR: هیچ به روز رسانی برای افزونه در دسترس هستند.

en: No users found.
fa_IR: کاربری پیدا نشد.

en: No users or groups added.
fa_IR: بدون کاربران و یا گروه ها اضافه شده است.

en: No users or groups selected.
fa_IR: بدون کاربران و یا گروه انتخاب شده است.

en: No users selected.
fa_IR: کاربران انتخاب شده

en: No. Do <strong>not</strong> remove any content or files from this website.
fa_IR: خیر آیا <STRONG> نیست </ strong> در حذف هر گونه مطالب و یا فایل های از این وب سایت.

en: No. Registration is required to answer.
fa_IR: نه. برای پاسخ دادن باید عضو تارنما باشند.

en: Nobody
fa_IR: هیچ کس

en: None
fa_IR: بدون

en: None Selected
fa_IR: هیچکدام انتخاب

en: None selected
fa_IR: هیچکدام انتخاب نشده است.

en: None.
fa_IR: ندارد.

en: None. This file will automatically be used by the <strong>%s</strong> page type.
fa_IR: هیچ کدام. این فایل بطور خودکار برای نوع صفحه <strong>%s</strong> بکار می رود.

en: None. This file will automatically be used by the <strong>%s</strong> page.
fa_IR: هیچ کدام. این فایل بطور خودکار برای صفحه <strong>%s</strong> بکار می رود.

en: None. This file will automatically be used for pages without a template.
fa_IR: هیچ کدام. این فایل بطور خودکار برای تمام صفحه هایی که پوسته ندارند بکار خواهد رفت.

en: None. This file will automatically be used.
fa_IR: هیچ کدام. این فابل بطور خودکار بکار می رود.

en: Not a Member
fa_IR: عضو نشده‌اید؟

en: Note: Additional page paths are not versioned. They will be available immediately.
fa_IR: توجه: آدرس ها نسخه اضافی صفحات نیستند. آنها بلافاصله در دسترس خواهند بود.

en: Note: Downloading an update will NOT automatically install it.
fa_IR: توجه: دریافت بروز رسانی به صورت خودکارو نصب .

en: Note: Since you haven't checked this page out for editing, these changes will immediately be approved.
fa_IR: توجه: از آنجا که شما به این صفحه بررسی می شود نه از برای ویرایش، این تغییرات بلافاصله خواهد شد.

en: Note: Styles set here are often overridden by those defined within the various block types.
fa_IR: توجه: سبک مجموعه اینجا اغلب بازنویسی توسط کسانی که در انواع بلوک های مختلف تعریف شده است.

en: Nothing
fa_IR: هیچ

en: Nothing currently available to install.
fa_IR: هیچ چیز در حال حاضر در دسترس برای نصب.

en: Notification - Spam Detected
fa_IR: هشدار از طریق - اسپم شناسایی

en: Notifications
fa_IR: اطلاعیه ها

en: Notify Email on Comment
fa_IR: نظرات را از طریق رایانامه اطلاع بده

en: Notify me by email when people submit this form
fa_IR: هنگامی که کسی فرم را تکمیل کرد، از طریق رایانامه به من اطلاع بده

en: Number
fa_IR: شماره

en: Number and Type of Pages
fa_IR: شماره و طرح صفحه ها

en: Number of Responses
fa_IR: تعداد پاسخ

en: Number to Display
fa_IR: تعداد نمایش

en: OR Path
fa_IR: و یا مسیر

en: Off
fa_IR: خاموش

en: Off - Good for development of custom blocks.
fa_IR: خاموش - خوب برای توسعه بلوک های سفارشی.

en: Off - Good for development.
fa_IR: خاموش - خوبی برای توسعه است.

en: Off - Turn it on by hand for specific pages.
fa_IR: خاموش - روشن کنید و آن را با دست برای صفحات خاص

en: Offer choice of language on login.
fa_IR: ارائه انتخاب زبان ورود به است.

en: Office
fa_IR: آفیس

en: Ok
fa_IR: ادامه

en: Old Versions
fa_IR: نسخه های قبلی

en: Older Posts
fa_IR: ارسال های گذشته

en: On
fa_IR: بر

en: On %s, user %s approved the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
fa_IR: در %s, کاربر %s را تایید درخواست زیر: 
    
     ---
     %s
     ---

en: On %s, user %s cancelled the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
fa_IR: در%s کاربر%s را لغو درخواست به شرح زیر است: 
    
     ---%s 
    
     ---

en: On %s, user %s submitted the following request: %s
fa_IR: %s ، کاربر %s مشاهده کنید درخواست زیر: %s

en: On - Helps speed up a live site.
fa_IR: - کمک می کند تا سرعت تا زنده سایت .

en: On - If blocks on the particular page allow it.
fa_IR: روشن- اگر بلوک در صفحه خاص آن را اجازه می دهد.

en: On - In all cases.
fa_IR: - در همه موارد.

en: On - approve manually
fa_IR: در - تصویب دستی

en: On - signup and go
fa_IR: - ثبت نام و رفتن

en: On Date
fa_IR: در تاریخ

en: Once the index is clear, you must reindex your site from the Automated Jobs page.
fa_IR: هنگامی که شاخص روشن است، شما باید خود را reindex سایت از شغل خودکار.

en: Only Titles
fa_IR: فقط عنوان ها

en: Only displaying %s files.
fa_IR: فقط نمایش فایل های %s .

en: Only displaying files with extension .%s.
fa_IR: فقط نمایش فایل های با فرمت. %s .

en: Only files with the following extensions will be allowed. Separate extensions with commas. Periods and spaces will be ignored.
fa_IR: فقط فایل های با پسوند های زیر امکان پذیر است. پسوند جداگانه با کاما. دوره و فضاهای نادیده گرفته خواهد شد.

en: Only registered users may view the website.
fa_IR: تنها کاربران عضو می توانند تارنما را ببینند.

en: Only the %s user may reset the site's content.
fa_IR: فقط %s کاربر می تواند محتوای سایت را تغییر دهید.

en: Only the administrative group may view the website.
fa_IR: تنها گروه مدیر تارنما می توانند تارنما را ببینند.

en: Only the super user may edit this account.
fa_IR: فقط مدیریت میتواند این حساب را ویرایش نماید

en: Only the super user may remove block types.
fa_IR: تنها مدیریت اجازه حذف بلوک ها را دارد

en: Only users who are members of ALL selected groups will be eligible for this permission.
fa_IR: فقط کاربرانی که عضو همه گروه انتخاب خواهد شد واجد شرایط برای دریافت این مجوز است.

en: Only when manually removed or the cache is cleared.
fa_IR: تنها زمانی که به صورت دستی حذف و یا کش پاک شده است.

en: Oops, it looks like you've entered an invalid feed address!
fa_IR: آدرس فید وارد شده نامعتبر است.

en: Oops, something is wrong with the form you posted (it doesn't have a question set id).
fa_IR: هنگام ارسال فرم خطایی رخ داد. شناسه ست پرسش معتبر نیست.

en: Open Link in New Window
fa_IR: باز کردن پیوند در پنجره جدید

en: Open Page
fa_IR: باز کردن صفحه

en: Open by default to the...
fa_IR: به طور پیش فرض باز...

en: Open links in a new window
fa_IR: باز کردن پیوند ها در یک پنجره جدید

en: Open to all site visitors?
fa_IR: همه بازدیدکنندگان تارنما بتوانند شرکت کنند؟

en: OpenID
fa_IR: ورود از طریق OpenID

en: OpenID Authentication Failed: %s
fa_IR: فیلد احراز هویت openID: %s

en: OpenID Verification Cancelled
fa_IR: تائید لغو ورود از طریق OpenID لغو

en: Optimization
fa_IR: بهینه سازی

en: Optimization & Maintenance
fa_IR: بهینه سازی و تعمیر و نگهداری

en: Option
fa_IR: انتخاب

en: Option Order
fa_IR: ترتیب گزینه

en: Optional
fa_IR: انتخابی

en: Options
fa_IR: گزینه ها

en: Options disabled, interface settings are specified in config/site.php.
fa_IR: گزینه های غیر فعال، تنظیمات رابط در config/site.php مشخص شده است.

en: Order pages by
fa_IR: مرتب سازی صفحات بر اساس

en: Ordering
fa_IR: مرتب سازی

en: Originally requested by %s.
fa_IR: نوشته اصلی توسط درخواست %s .

en: Other
fa_IR: دیگر

en: Other Information
fa_IR: اطلاعات دیگر

en: Other Properties
fa_IR: خواص دیگر

en: Other Stacks
fa_IR: پشته دیگر

en: Override Permissions
fa_IR: نادیده گرفتن مجوز

en: Overrides Cache
fa_IR: را باطل کش

en: Owner
fa_IR: مسئول

en: PHP
fa_IR: پی اچ پی

en: POP Mail Server Authentication Settings
fa_IR: تنظیمات سرور POP ایمیل تایید

en: Package
fa_IR: بسته

en: Padding
fa_IR: بالشتک

en: Page
fa_IR: صفحه

en: Page "%s" at path "%s" Moved to trash
fa_IR: صفحه "%s" در مسیر "%s" به سطل زباله منتقل شد.

en: Page "%s" at path "%s" deleted
fa_IR: صفحه "%s" در مسیر "%s" حذف شد.

en: Page Action
fa_IR: عمل صفحه

en: Page Added To
fa_IR: صفحه اضافه شده به

en: Page Attribute Created.
fa_IR: ویژگی صفحه ساخته شد.

en: Page Attribute Deleted.
fa_IR: ویژگی صفحه حذف شد.

en: Page Attribute Updated.
fa_IR: ویژگی صفحه بروز شد.

en: Page Attributes
fa_IR: مشخصات صفحه

en: Page Defaults for %s Page Type. All edits take effect immediately.
fa_IR: صفحه پیش فرض برای %s نوع صفحه. همه ویرایش ها به سرعت به.

en: Page Forbidden
fa_IR: صفحه ممنوع

en: Page ID: %s
fa_IR: شماره صفحه: %s

en: Page Info
fa_IR: اطلاعات صفحه

en: Page List
fa_IR: فهرست صفحه ها

en: Page Name
fa_IR: نام صفحه

en: Page Not Found
fa_IR: صفحه یافت نشد.

en: Page Owner
fa_IR: مالک صفحه

en: Page Paths and Location
fa_IR: آدرس و پیوند

en: Page Permissions
fa_IR: مجوزهای صفحه

en: Page Properties
fa_IR: مشخصات صفحه

en: Page Properties saved.
fa_IR: خواص صفحه را نجات داد.

en: Page Search
fa_IR: صفحه

en: Page Submitted for Permission Changes.
fa_IR: صفحه را مشاهده کنید برای تغییرات مجوز.

en: Page Submitted to Change Permission Inheritance to %s.
fa_IR: صفحه را مشاهده کنید برای تغییر توارث مجوز به %s .

en: Page Successfully Added.
fa_IR: صفحه با موفقیت اضافه شده است.

en: Page Successfully Refreshed.
fa_IR: صفحه با موفقیت بارگزاری مجدد شد

en: Page Titles
fa_IR: عنوان صفحه

en: Page Type
fa_IR: نوع صفحه

en: Page Types
fa_IR: ایجاد صفحه جدید

en: Page Unsuccessfully Refreshed.
fa_IR: بارگزاری مجدد صفحه ناموفق بود

en: Page Version %s Submitted for Approval.
fa_IR: نسخه صفحه %s مشاهده برای تایید.

en: Page Versions
fa_IR: رونوشت های صفحه

en: Page Views
fa_IR: نمایش صفحه

en: Page copy operations pending.
fa_IR: در حال بررسی عمل کپی صفحه

en: Page currently in edit mode on %s
fa_IR: صفحه در حال حاضر در حالت ویرایش در %s

en: Page last edited on %s
fa_IR: ویرایش صفحه آخرین بار در %s

en: Page permissions updated successfully.
fa_IR: صفحه مجوز های موفقیت به روز رسانی شده است.

en: Page saved at
fa_IR: صفحه ذخیره شده در

en: Page type
fa_IR: نوع صفحه

en: Page type added successfully.
fa_IR: طرح صفحه با موفقیت اضافه شد

en: Page type updated successfully.
fa_IR: طرح صفحه با موفقیت ذخیره شد

en: Page types display a page's blocks in different ways and can be thought of as 'templates' for your content: Left Sidebar, Full, etc. Page types correspond to specific themes. concrete5 will look for the specified page type in your active theme.
fa_IR: چیدمان صفحه نمایش به شما کمک میکند برای ایجاد صفحه دلخواه تان و ذخیره آن به عنوان الگویی آماده از: نوار های کناری سمت راست و چپ، متن و غیره . برای مشاهده الگوی فعلی کانکریت5 خود از پوسته فعال خود پیگیری نمایید

en: Pages
fa_IR: صفحات

en: Pages & Themes
fa_IR: صفحه ها و پوسته ها

en: Pages Created
fa_IR: صفحات ایجاد شده

en: Pages Should Appear
fa_IR: نحوه نمایش صفحه ها

en: Pages and Themes
fa_IR: صفحات و پوسته ها

en: Pages appear in both locations; all edits to originals will be reflected in their alias.
fa_IR: صفحه در هر دو منطقه به نظر می رسد، همه مخفی شود به اصل را در خود منعکس نام مستعار است.

en: Pages should appear
fa_IR: صفحه ها باید به این ترتیب بیایند:

en: Pagination
fa_IR: صفحه بندی

en: Parent Page
fa_IR: صفحه پدر و مادر

en: Parent page not selected
fa_IR: صفحه والد، انتخاب نشد

en: Password
fa_IR: رمز عبور

en: Password (Confirm)
fa_IR: تکرار رمز عبور

en: Password changed.
fa_IR: رمز عبور تغییر یافت.

en: Password changed.  Please login to continue.
fa_IR: رمز عبور تغییر کرده است. لطفا برای ورود اینجا و برای ادامه.

en: Password incorrect. Please try again.
fa_IR: رمز عبور نادرست است. دوباره تلاش کنید.

en: Paste
fa_IR: چسباندن

en: Paste a link to an external RSS feed located on another site, and concrete5 will render it on your page. Select date formatting, feed title, number of items to display at once and choose whether to show or hide article summaries.
fa_IR: لینک به RSS خوراک های خارجی واقع در یکی دیگر از سایت ، چسباندن و concrete5 آن را بر روی صفحه شما ارائه. قالب بندی تاریخ، عنوان خوراک، تعداد آیتم های به نمایش در یک بار و انتخاب کنید که آیا برای نشان دادن یا مخفی کردن خلاصه مقاله را انتخاب کنید.

en: Paste a short or long-form Youtube link into the YouTube URL field and concrete5 will embed the video on your page. The iFrame option is recommended for best results, especially when displaying pages on mobile devices.
fa_IR: چسباندن کوتاه یا بلند فرم لینک دریافت را در زمینه URL یوتیوب و کانکریت5 این ویدئو را در صفحه خود قرار دهید جاسازی. گزینه IFRAME برای بهترین نتایج توصیه می شود، به ویژه هنگامی که نمایش صفحات بر روی دستگاه های تلفن همراه است.

en: Paste from Clipboard
fa_IR: چسباندن از تخته

en: Paste your HTML code into this field, and it will be rendered by your web browser.
fa_IR: چسباندن کد HTML غیر فعال خود را در این زمینه، و از آن خواهد شد توسط مرورگر وب خود را ارائه.

en: Path
fa_IR: مسیر

en: Paths
fa_IR: مسیرهای

en: Pending
fa_IR: در انتظار

en: Pending Approval
fa_IR: در انتظار تایید

en: Pending Delete
fa_IR: در انتظار حذف

en: Pending Move
fa_IR: در انتظار حرکت

en: Pending Permissions
fa_IR: در انتظار مجوز

en: Perform Full Database Backups
fa_IR: پشتیبان گیری از پایگاه داده ها

en: Permanent IP Ban
fa_IR: بان کی مون IP دائم

en: Permission Changes
fa_IR: تغییر مجوز

en: Permission Denied
fa_IR: مجوز رد شد

en: Permission Inheritance Changes
fa_IR: اجازه تغییرات ارث

en: Permission on
fa_IR: مجوز

en: Permission setting saved. You must complete the workflow before this change is active.
fa_IR: تنظیمات اجازه ذخیره شده است. شما باید گردش کار کامل قبل از این تغییر فعال است.

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: File Uploader
fa_IR: ارسال کننده فایل

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group
fa_IR: گروه کاربری

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Combination
fa_IR: ترکیب گروه

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Set
fa_IR: تنظیم گروه

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Page Owner
fa_IR: مالک صفحه

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: User
fa_IR: کاربر

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change anything in the Page Properties menu.
fa_IR: امکان تغییر هر چیزی در صفحه منو خواص.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change caching settings.
fa_IR: قابلیت به تغییر تنظیمات ذخیره شده است.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the page type for this page, also check out Theme permissions.
fa_IR: توانایی برای تغییر نوع صفحه به این صفحه، همچنین بررسی تم مجوز

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the theme for this page.
fa_IR: امکان تغییر فقط تم برای این صفحه

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change permissions for this page. Warning: by granting this a user could give themselves more access.
fa_IR: امکان تغییر مجوز برای این صفحه. اخطار: با اعطای این کاربر می تواند خود را بیشتر دسترسی را بدهد .

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to make edits to at least some of the content in the page. You can lock down different block areas and specific blocks by clicking Permissions on them as well.
fa_IR: امکان را به مخفی شود تا حداقل برخی از مطالب در صفحه است. شما می توانید قفل کردن مناطق مختلف بلوک و بلوک های خاص و ویرایش را با کلیک کردن بر روی آنها نیز هست.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to move this page to the site's Trash.
fa_IR: قابلیت حرکت این صفحه را به سایت "سطل زباله.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to remove old versions of this page.
fa_IR: قادر به حذف رونوشت های قدیمی این صفحه.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see what this page will look like at a specific time in the future as a specific user.
fa_IR: توانایی برای دیدن این صفحه در یک زمان خاص در آینده به عنوان یک کاربر خاص است.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the File Manager.
fa_IR: می توانید به فایل ها دسترسی داشته باشید و آنها را مدیریت کنید

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the file manager
fa_IR: دسترسی به مدیریت فایل ها

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a block to any area on the site. If someone is added here they can add blocks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
fa_IR: اضافه کردن بلوک به هر قسمت بر روی سایت است. اگر کسی در اینجا اضافه شده است که آنها می توانند بلوک به هر منطقه (مگر اینکه آن منطقه دارای مجوز است که نادیده گرفتن این مجوز جهانی .)

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a page beneath the current page.
fa_IR: می توانید یک صفحه زیر صفحه فعلی اضافه کنید.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a stack or block from a stack to any area on the site. If someone is added here they can add stacks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
fa_IR: آیا می توانم یک پشته یا ​​بلوک از پشته به هر قسمت بر روی سایت است. اگر کسی در اینجا اضافه شده است که آنها می توانند پشته به هر منطقه (مگر اینکه آن منطقه دارای مجوز است که نادیده گرفتن این مجوز جهانی .)

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add blocks to this area. This setting overrides the global Add Block permission for this area.
fa_IR: می توانید بلوک ها را به این منطقه اضافه کنید . این گزینه لغو مجوز افزودن بلوک  برای این منطقه است.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add files to set.
fa_IR: می توانید مجموعه فایل را اضافه نمایید

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add stacks to this area. This setting overrides the global Add Stack permission for this area.
fa_IR: می توانید پشته به این منطقه را اضافه کنید . این گزینه لغو مجوز افزودن پشته برای این منطقه است.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can control scheduled guest access to this page.
fa_IR: مهمان عزیز دسترسی به این صفحه کنترل شده است .

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy file.
fa_IR: کپی فایل

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy files in file set.
fa_IR: می توانید فایلهای موجود در فایل کپی کنید مجموعه .

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file set.
fa_IR: نمیتوانید مجموعه فایل را حذف نمایید.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file.
fa_IR: می توانید فایل را حذف کنید

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete files in set.
fa_IR: می توانید مجموعه فایل را حذف نمایید

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit a file's properties.
fa_IR: می تواند خواص یک فایل را ویرایش کنید.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file sets.
fa_IR: ویرایش دسترسی مجموعه فایل

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file.
fa_IR: می توانید به فایل ها دسترسی داشته باشید و آنها را ویرایش نمایید

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit blocks within this area.
fa_IR: می توانید بلوک ها این منطقه را ویرایش کنید .

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files in set.
fa_IR: می توانید ویرایش یا جایگزین فایل ها در مجموعه است.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files.
fa_IR: می توانید فایل ها را ویرایش و یا جایگزین کنید

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can move or copy this page to another location.
fa_IR: می تواند حرکت کند و یا کپی کنید این صفحه را به محل دیگری است.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can publish an unapproved version of the page.
fa_IR: می توانید یک نسخه تایید نشده صفحه منتشر می شود.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can see a page exists and read its content.
fa_IR: می توانید یک صفحه را ببینید و مطالب آن را مطالعه نمایید

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files in the site.
fa_IR: مشاهده و دریافت فایل از تارنما

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files.
fa_IR: می توانید فایل ها را ببینید و دریافت کنید

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the area and its contents.
fa_IR: آیا می توانم مشاهده منطقه و محتویات آن است.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the page versions dialog and read past versions of a page.
fa_IR: می توانید در یک کادر رونوشت های قبلی یک صفحه را مشاهده نمایید

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can export site users or not
fa_IR: کنترل دسترسی کاربر برای خروجی گرفتن از کاربران

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see a page in the sitemap or intelligent search.
fa_IR: کنترل مشاهده یک صفحه در نقشه سایت و یا جستجوی هوشمند توسط کاربر.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can access the permissions on an area. Custom area permissions could override those of the page.
fa_IR: کنترل اینکه آیا کاربران می توانند مجوز دسترسی به یک منطقه را تغییر دهند. سفارشی مجوز های منطقه می تواند به کسانی که از صفحه زیر پا بگذارند.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change permissions on this block, potentially granting themselves or others greater access.
fa_IR: کنترل اینکه آیا کاربران می توانند تغییر و ویرایش در این بلوک ، به طور بالقوه اعطای خود و یا دیگران بیشتر دسترسی است.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the custom template on this block. This overrides any area or page permissions.
fa_IR: کنترل اینکه آیا کاربران می توانند تغییر قالب سفارشی در این بلوک است. این لغو مجوز هر منطقه و یا صفحه است.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete blocks from this area.
fa_IR: کنترل اینکه آیا کاربران می توانند بلوک حذف نمایند.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete this block. This overrides any area or page permissions.
fa_IR: کنترل اینکه آیا کاربران می توانند از این حذف بلوک . این لغو مجوز هر منطقه و یا صفحه است.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can edit this block. This overrides any area or page permissions.
fa_IR: کنترل که کاربران می توانند این بلوک را ویرایش کنید . این لغو مجوز هر منطقه و یا صفحه است.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on blocks in this area. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
fa_IR: کنترل اینکه آیا کاربران می توانند مهمان عزیز برنامه مجوز دسترسی در بلوک در این منطقه است. مهمان دسترسی یک میانبر برای اعطای مجوز فقط به گروه خوش آمدید.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on this block. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
fa_IR: کنترل اینکه آیا کاربران می توانند مهمان عزیز برنامه مجوز دسترسی در این بلوک است. مهمان دسترسی یک میانبر برای اعطای مجوز فقط به گروه .

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can set custom design properties or CSS on this block.
fa_IR: کنترل اینکه آیا کاربران می توانند مجموعه ای از خواص CSS طراحی سفارشی و یا در این بلوک است.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can view this block in the page.
fa_IR: کنترل اینکه آیا کاربران می توانند این دیدگاه بلوک در صفحه.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users get the ability to add layouts to a particular area.
fa_IR: کنترل اینکه آیا کاربران توانایی اضافه کردن طرح بندی خاص به منطقه را دارد.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users see design controls and can modify an area's custom CSS.
fa_IR: کنترل اینکه آیا کاربران می تواند  CSS  منطقه را سفارشی نمایند.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Grant ability to approve workflow.
fa_IR: می توانید گردش کار را تایید نمایید

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been approved.
fa_IR: اعلام approvers تغییر مورد تایید قرار گرفته است.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been denied.
fa_IR: اعلام approversتغییر شده است را تکذیب کرد.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has entered the workflow.
fa_IR: اعلام approvers تغییر کرده است وارد گردش .

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Group Search
fa_IR: دسترسی به جستوجو در گروه ها

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Defaults
fa_IR: دسترسی به صفحه پیش فرض

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Sitemap
fa_IR: مشاهده نقشه تارنما

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Task Permissions
fa_IR: دسترسی به وظایف

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access User Search
fa_IR: دسترسی به جستوجوی کاربران

[ctx: PermissionKeyName]
en: Activate/Deactivate User
fa_IR: فعال/غیر فعال کردن حساب کاربر

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block
fa_IR: افزودن بلوک

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block to Area
fa_IR: افزودن بلوک به محیط

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add File
fa_IR: افزودن فایل

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Layouts to Area
fa_IR: افزودن پوسته به محیط

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack
fa_IR: اضافه کردن دسته

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack to Area
fa_IR: اضافه کردن پشته به منطقه

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Sub-Page
fa_IR: اضافه کردن زیر صفحه

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Changes
fa_IR: تایید تغییرات

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve or Deny
fa_IR: تایید و یا رد

[ctx: PermissionKeyName]
en: Assign Groups to User
fa_IR: اختصاص گروه کاربری

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Custom Template
fa_IR: سفارشی سازی قالب

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Page Type
fa_IR: تغییر طرح صفحه

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Theme
fa_IR: تغییر پوسته

[ctx: PermissionKeyName]
en: Copy File
fa_IR: کپی کردن فایل

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete
fa_IR: حذف

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Area Contents
fa_IR: حذف محیط مطلب

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Block
fa_IR: حذف بلوک

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File
fa_IR: حذف فایل

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File Set
fa_IR: حذف مجموعه فایل

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete User
fa_IR: حذف کاربر

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Versions
fa_IR: حذف نسخه

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Contents
fa_IR: ویرایش ابعاد مطالب

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Design
fa_IR: منطقه طراحی را ویرایش نمایید

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Permissions
fa_IR: ویرایش ابعاد

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Block
fa_IR: ویرایش بلوک

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Contents
fa_IR: ویرایش مطالب

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Design
fa_IR: ویرایش طراحی

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Access
fa_IR: ویرایش فایل بازدید

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Contents
fa_IR: ویرایش محتویات فایل

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Properties
fa_IR: ویرایش مشخصات فایل

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Groups
fa_IR: ویرایش گروه ها

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Permissions
fa_IR: ویرایش مجوز

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Properties
fa_IR: ویرایش مشخصات

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Speed Settings
fa_IR: ویرایش تنظیمات سرعت

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit User Details
fa_IR: ویرایش اطلاعات کاربری

[ctx: PermissionKeyName]
en: Empty Trash
fa_IR: سطل زباله

[ctx: PermissionKeyName]
en: Export Site Users
fa_IR: خروجی گرفتن اطلاعات کاربران

[ctx: PermissionKeyName]
en: Install Packages
fa_IR: نصب بسته

[ctx: PermissionKeyName]
en: Move or Copy Page
fa_IR: حرکت و یا کپی صفحه

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Approve
fa_IR: اطلاع رسانی در تایید

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Deny
fa_IR: اطلاع رسانی در موقع رد

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Entry
fa_IR: اطلاع رسانی در ورود

[ctx: PermissionKeyName]
en: Perform Backups
fa_IR: پشتیبان گیری

[ctx: PermissionKeyName]
en: Preview Page As User
fa_IR: نمایش صفحه اطلاعات کاربر

[ctx: PermissionKeyName]
en: Schedule Guest Access
fa_IR: تنظیمات بازدید مهمان

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search Files in File Manager
fa_IR: جستوجوی فایل در مدیریت فایل ها

[ctx: PermissionKeyName]
en: Sign in as User
fa_IR: ثبت نام به عنوان کاربر

[ctx: PermissionKeyName]
en: Uninstall Packages
fa_IR: حذف بسته

[ctx: PermissionKeyName]
en: View
fa_IR: مشاهده

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Area
fa_IR: مشاهده محیط

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Block
fa_IR: نمایش بلوک

[ctx: PermissionKeyName]
en: View File in File Manager
fa_IR: مشاهده فایل های مدیریت فایل

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Files
fa_IR: مشاهده فایل ها

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Newsflow
fa_IR: نمایش جریان اخبار

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Page in Sitemap
fa_IR: نمایش صفحه در نقشه سایت

[ctx: PermissionKeyName]
en: View User Attributes
fa_IR: مشخصات کاربر

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Versions
fa_IR: مشاهده نسخه

en: Permissions
fa_IR: مجوزها

en: Permissions & Access
fa_IR: ویرایش و دسترسی

en: Permissions Inheritance
fa_IR: وراثت مجوز

en: Permissions Should
fa_IR: دسترسی با مجوز

en: Permissions for this area currently override those of the page.
fa_IR: مجوز برای این منطقه در حال حاضر کسانی که از صفحه زیر پا بگذارند.

en: Permissions for this block are currently dependent on the area containing this block.
fa_IR: مجوز برای این بلوک در حال حاضر وابسته به منطقه حاوی این بلوک است.

en: Permissions for this block currently override those of the area and page.
fa_IR: مجوز برای این بلوک در حال حاضر کسانی که از نادیده گرفتن منطقه و صفحه.

en: Permissions for this file are currently dependent on file sets and global file permissions.
fa_IR: دسترسی برای این فایل در حال حاضر وابسته به مجموعه فایل ها و فایل های جهانی مجوز است.

en: Permissions for this file currently override its sets and the global file permissions.
fa_IR: دسترسی برای این فایل در حال حاضر آن را تنظیم و فایل جهانی نادیده گرفتن مجوز .

en: Permissions saved
fa_IR: ذخیره مجوز ها

en: Permissions updated successfully.
fa_IR: مجوز های با موفقیت به روز رسانی شده است.

en: Photoshop
fa_IR: فتوشاپ

en: Pictures from File Set
fa_IR: تصاویر از مجموعه فایل

en: Plain Text
fa_IR: متن ساده

en: Playback
fa_IR: اجرای مجدد

en: Please Enter a Name
fa_IR: لطفا نام خود را وارد نمایید

en: Please Login to Vote
fa_IR: برای رای دادن وارد تارنما شوید

en: Please add at least one question to your form.
fa_IR: حداقل یک سئوال به فرم خود اضافه کنید.

en: Please choose a file set.
fa_IR: لطفا یک فایل مجموعه را انتخاب کنید .

en: Please choose a scrapbook.
fa_IR: لطفا دفترچه را انتخاب کنید.

en: Please choose at least two images.
fa_IR: حداقل دو تصویر انتخاب کنید.

en: Please complete all required fields.
fa_IR: تمام فیلد های لازم را پر کنید.

en: Please correct the following errors:
fa_IR: خطاهای زیر را تصحیح کنید:

en: Please enable JavaScript in your browser.
fa_IR: امکان جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.

en: Please enter a valid feed address.
fa_IR: آدرس فید وارد شده نامعتبر است.

en: Please enter a valid search title.
fa_IR: عنوان جستجوی معتبر وارد کنید.

en: Please enter a zoom number from 0 to 21.
fa_IR: لطفا عدد زوم از 0 تا 21 را وارد کنید.

en: Please enter the number of items to display.
fa_IR: تعداد مطلب که نمایش داده شود را وارد کنید.

en: Please enter the number of months you want to show.
fa_IR: لطفا تعداد ماه هایی که میخواهید قابل مشاهده باشد را وارد نمایید.

en: Please enter your Search Title.
fa_IR: لطفا عنوان جستجوی خود را وارد کنید.

en: Please enter your Submit Button Text.
fa_IR: لطفا برای ارسال متن خود کلیک کنید

en: Please give your RSS Feed a name.
fa_IR: برای فید RSS نام وارد کنید.

en: Please specify a valid email address
fa_IR: آدرس رایانامه معتبری وارد کنید

en: Please specify your site's name
fa_IR: اسم تارنما را مشخص کنید

en: Please type the letters and numbers shown in the image.
fa_IR: حروف و اعداد آمده در تصویر را عینا وارد کنید.

en: Polls an email account and grabs private messages/postings that are sent there..
fa_IR: نظرسنجی یک حساب کاربری ایمیل و کاغذ برداشته پیام های خصوصی / ارسال که آنجا فرستاده می شوند ..

en: Popular
fa_IR: محبوب

en: Port (Leave blank for default)
fa_IR: پورت (خالی بگذارید پیش فرض )

en: Position
fa_IR: موقعیت

en: Post Comment
fa_IR: ارسال پیام

en: Post Max: %s
fa_IR: حداکثر ارسال : %s.

en: Post to Another Page Elsewhere
fa_IR: ارسال به صفحه دیگری در جای دیگری

en: Post-Login Settings
fa_IR: تنظیمات پست-ورود

en: Postal Code
fa_IR: کد پستی

en: Posted by
fa_IR: ارسال شده توسط

en: Posted by %1$s on %2$s
fa_IR: ارسال شده توسط %1$s on %2$s

en: Posted by %s on %s
fa_IR: ارسال شده توسط %s در %s

en: Posted by <span class="post-author">%1$s at <a href="%2$s">%3$s on %4$s</a></span>
fa_IR: ارسال شده توسط <span class="post-author">%1$s at <a href="%2$s">%3$s on %4$s</a></span>

en: Powered by <a href="%s">concrete5</a>.
fa_IR: طراحی شده توسط <a href="%s"> سیستم مدیرات محتوای کانکریت5 </a>.

en: Prefetching information.
fa_IR: واکشی اولیه اطلاعات است.

en: Pretty URLs
fa_IR: آدرس های زیبا

en: Preview
fa_IR: پیش نمایش

en: Preview As
fa_IR: پیش به عنوان

en: Preview File
fa_IR: پیش نمایش فایل

en: Preview My Edits
fa_IR: پیش نمایش تغییرات

en: Preview Pane
fa_IR: تابلوی پیش نمایش

en: Preview as User
fa_IR: پیش نمایش عنوان کاربر

en: Previous
fa_IR: قبلی

en: Previous Label
fa_IR: برچسب قبلی

en: Price: High to Low
fa_IR: قیمت: زیاد به کم

en: Price: Low to High
fa_IR: قیمت: کم به زیاد

en: Private
fa_IR: بسته

en: Private message from %s
fa_IR: پیام خصوصی از %s

en: Private message limit exceeded for user: %s on %s
fa_IR: محدودیت پیام خصوصی برای کاربر بیش از حد: %s %s

en: Process Email Posts
fa_IR: در حال ارسال پیام

en: Profile
fa_IR: نیمرخ

en: Profile Information Saved.
fa_IR: مشخصات عمومی را ذخیره کنید

en: Profile Options
fa_IR: گزینه های نمایش

en: Project Page
fa_IR: صفحه پروژه

en: Properties
fa_IR: مشخصات

en: Protect with Password
fa_IR: با رمز عبور محافظت

en: Provide RSS Feed
fa_IR: وارد کردن فید RSS

en: Provide a simple survey, along with results in a pie chart format.
fa_IR: تهیه یک رای گیری ساده به همراه نمودار پای از آمار نتایج

en: Proxy Host
fa_IR: میزبان پروکسی

en: Proxy Password
fa_IR: رمز عبور پروکسی

en: Proxy Port
fa_IR: پورت پروکسی

en: Proxy Server
fa_IR: پروکسی سرور

en: Proxy Server Settings
fa_IR: تنظیمات سرور پروکسی

en: Proxy User
fa_IR: کاربر پروکسی

en: Proxy block for blocks pasted through the scrapbook.
fa_IR: بلوک پروکسی از بلوک سبانده شده به بلوک دفترچه

en: Proxy block for stacks added through the UI.
fa_IR: بلو ک پروکسی برای دسته ها اضافه شده

en: Proxy configuration saved.
fa_IR: ذخیره تنظیمات پروکسی

en: Public
fa_IR: باز برای عموم

en: Public Date
fa_IR: تاریخ عمومی

en: Public Date/Time
fa_IR: تاریخ/زمان عمومی

en: Public Display
fa_IR: نمایش عمومی

en: Public Profiles
fa_IR: نمایه های عمومی

en: Public Registration
fa_IR: ثبت نام عمومی

en: Public Sets
fa_IR: مجموعه های عمومی

en: Public profiles have been disabled.
fa_IR: مشخصات عمومی غیر فعال شد

en: Public profiles have been enabled
fa_IR: مشخصات عمومی فعال شد

en: Publish Changes
fa_IR: انتشار تغییرات

en: Publish Location
fa_IR: آدرس انتشار صفحه در تارنما

en: Publish My Edits
fa_IR: انتشارات تغییرات

en: Publish Page
fa_IR: انتشار صفحه

en: Pull a picture of the day from concrete5.org (Default)
fa_IR: عکس ها از تارنمای کانکریت5(پیش فرض)

en: Purchase - %s
fa_IR: خرید - %s

en: Purge
fa_IR: پالایش

en: Purge attempt complete.
fa_IR: پاکسازی کامل تلاش.

en: Put each answer options on a new line
fa_IR: هر پاسخ را در سطر جداگانه بنویسید

en: Quality
fa_IR: کیفیت

en: Question
fa_IR: پرسش

en: Queueing
fa_IR: صف

en: RSS Displayer
fa_IR: نمایشگر RSS

en: RSS Feed
fa_IR: RSS خوراک

en: RSS Feed Description
fa_IR: توضیحات فید RSS

en: RSS Feed Title
fa_IR: عنوان فید RSS

en: RSS Icon
fa_IR: RSS آیکون

en: Radio Buttons
fa_IR: چند گزینه های

en: Random (But keep sets together)
fa_IR: اتفاقی (اما تصویر های هر مجموعه را کنار هم نگه دار)

en: Rating
fa_IR: رتبه

en: Re: %s
fa_IR: پاسخ: %s

en: Read
fa_IR: خواندن

en: Read Full Post
fa_IR: دفعات بازدید پست

en: Read More
fa_IR: بیشتر ببینید

en: Read Reviews
fa_IR: خواندن بررسی

en: Read full post
fa_IR: دفعات بازدید کامل پست:

en: Reason For Ban
fa_IR: دلیلی برای بان کی مون

en: Recent
fa_IR: اخیر

en: Recent Activity
fa_IR: فعالیت های اخیر

en: Recent Page Views
fa_IR: دفعات بازدید کنندگان

en: Recent Registrations
fa_IR: ثبت نام کنندگان

en: Recently Added
fa_IR: جدید

en: Recommended
fa_IR: پیشنهادی

en: Redirect administrators to dashboard
fa_IR: تغییر مسیر مدیران به پیشخوان

en: Redirect to another page after form submission?
fa_IR: تغییر مسیر پس از ارسال فرم به صفحه دیگر

en: Redirect users to:
fa_IR: تغییر مسیر کاربران به:

en: Refresh
fa_IR: بازنشانی

en: Refresh Databases
fa_IR: بارگزاری مجدد پایگاه داده ها

en: Refresh core database tables and blocks.
fa_IR: بارگزاری مجدد هسته جداول پایگاه داده و بلوک.

en: Refreshes %s files contained in %s and all block directories.
fa_IR: فایل های تازه %s در %s و تمامی پوشه بلوک موجود است.

en: Refreshes the page, rebuilding its permissions and its name.
fa_IR: صفحه را بازنشانی می کند تا مجوز ها و نامش از نو ایجاد شود.

en: Register
fa_IR: ثبت نام

en: Register here!
fa_IR: از اینجا ثبت نام کنید!

en: Registered
fa_IR: عضو

en: Registered Between
fa_IR: ثبت نام بین

en: Registered User
fa_IR: کاربر تازه وارد

en: Registration
fa_IR: ثبت

en: Registration - A New User Has Registered
fa_IR: ثبت نام - یک کاربر جدید ثبت نام

en: Registration - Approval Required
fa_IR: ثبت نام - تصویب مورد نیاز

en: Registration - Validate Email Address
fa_IR: ثبت نام - آدرس رایانامه را تایید کنید.

en: Registration Approval Required
fa_IR: تایید ثبت نام لازم است

en: Registration Approved
fa_IR: تایید ثبت نام

en: Registration Data
fa_IR: داده های ثبت نام

en: Registration settings have been saved.
fa_IR: تنظیمات ثبت نام ذخیره شد

en: Release Date: %s
fa_IR: تاریخ انتشار: %s

en: Relevance
fa_IR: ارتباط

en: Relevant sub pages.
fa_IR: زیرصفحه های مرتبط

en: Reload custom tables.
fa_IR: بازنگری جداول سفارشی.

en: Reloads database tables contained in %s.
fa_IR: بارگذاری مجدد جداول پایگاه داده را در موجود %s .

en: Remain logged in to website.
fa_IR: باقی می ماند به وب سایت وارد سیستم شوید.

en: Remote File Importing Available
fa_IR: کنترل فایل های اضفه شده

en: Remote URL import requires the iconv extension enabled on your server.
fa_IR: واردات URL از راه دور نیاز به فرمت iconv را بر روی سرور خود فعال کنید.

en: Remote file importing through the file manager requires the iconv PHP extension.
fa_IR: وارد کردن فایل از راه دور را از طریق مدیر فایل نیاز به iconv PHP فرمت.

en: Remove
fa_IR: حذف

en: Remove Alias
fa_IR: حذف همسان ها

en: Remove Avatar
fa_IR: حذف شکلک

en: Remove Ban
fa_IR: گزارش بان کی مون

en: Remove From Group
fa_IR: حذف از گروه

en: Remove Layout
fa_IR: حذف چیدمان

en: Remove Old Page Versions
fa_IR: حذف رونوشت پیشن صفحه

en: Remove Option
fa_IR: حذف گزینه

en: Remove Path
fa_IR: حذف مسیر

en: Remove files from incoming/ directory.
fa_IR: حذف فایل از ورودی / دایرکتوری.

en: Remove from Clipboard
fa_IR: حذف از کلیپ بورد

en: Remove from Group
fa_IR: حذف از گروه

en: Remove from My Friends
fa_IR: حذف از دوستان من

en: Remove the user from the group and deactivate the account
fa_IR: حذف کاربر از گروه و غیرفعال کردن حساب کاربری

en: Remove the user from this group
fa_IR: حذف کاربر از این گروه

en: Remove the users below from Group(s)
fa_IR: حذف کاربران زیر از گروه (ها)

en: Remove this Job
fa_IR: حذف جابز

en: Remove this alias or external link?
fa_IR: حذف این نام مستعار و یا لینک های خارجی؟

en: Remove your user avatar &gt;
fa_IR: حذف نماد کاربر شما>

en: Removes all except the 10 most recent page versions for each page.
fa_IR: حذف همه به جز 10 نسخه اخیر صفحه برای هر صفحه است

en: Rename
fa_IR: تغییر نام

en: Repeat
fa_IR: تکرار

en: Repeat By
fa_IR: دوباره

en: Repeat every
fa_IR: تکرار هر

en: Repeat...
fa_IR: تکرار

en: Repeats
fa_IR: تکرار

en: Repeats %s.
fa_IR: تکرار %s

en: Replace
fa_IR: جایگزین کردن

en: Replace Permissions
fa_IR: جایگزینی مجوز

en: Replied
fa_IR: پاسخ داده شده

en: Reply
fa_IR: پاسخ

en: Reply Sent.
fa_IR: پاسخ فرستاده شده است.

en: Reply to this email address
fa_IR: پاسخ به آدرس رایانامه

en: Reply-To
fa_IR: پاسخ به

en: Reports
fa_IR: گزارش ها

en: Requested Version: %s
fa_IR: درخواست نسخه : %s

en: Require on Registration Form.
fa_IR: نیاز به در فرم ثبت نام.

en: Required
fa_IR: ضروری

en: Requires Password to Access
fa_IR: نیاز به رمز عبور برای دسترسی به

en: Rescan
fa_IR: پویشمجدد

en: Reserved words reset.
fa_IR: تنظیم مجدد کلمات کلیدی

en: Reserved words updated.
fa_IR: کلمات کلیدی به روز شد.

en: Reset
fa_IR: بازنشانی

en: Reset All Jobs
fa_IR: بازگردانی تنظیمات تمام جابزها

en: Reset Order
fa_IR: تنظیم مجدد سفارش

en: Reset Styles
fa_IR: تنظیم مجدد سبکها

en: Reset To Default
fa_IR: به حالت پیش فرض

en: Reset and Email Password
fa_IR: بازنشانی رمز عبور و ارسال آن به رایانامه

en: Reset styles in this theme?
fa_IR: بازنشانی سبک در این موضوع؟

en: Reskin your site.
fa_IR: تارنمای خود را نوپوش کنید.

en: Responses to %s
fa_IR: پاسخ به %s

en: Restoration Successful
fa_IR: عملیات ترمیم موفقیت آمیز

en: Restore
fa_IR: بازیابی

en: Restore Backup
fa_IR: بازگرداندن پشتیبان گیری

en: Restore Page
fa_IR: بازگرداندن صفحه

en: Result(s)
fa_IR: نتایج

en: Results Page
fa_IR: صفحه نتایج

en: Results for &#34;%s&#34;
fa_IR: نتایج &#34;%s&#34;

en: Results of Last Run
fa_IR: نتایج آخرین اجرا

en: Resume Copy
fa_IR: شروع دوباره کپی

en: Resume Editing
fa_IR: بازگشت به ویرایش

en: Retrieving add-on data from concrete5.org marketplace.
fa_IR: بازیابی داده های افزودنی ازبازار کانکریت5 . بازار سازمان.

en: Retrieving theme data from concrete5.org marketplace.
fa_IR: بازیابی تم داده از  بازار کانکریت5

en: Return
fa_IR: برگشت

en: Return to Export Database XML
fa_IR: بازگشت به صادرات پایگاه داده XML

en: Return to Home
fa_IR: بازگشت به صفحه اصلی

en: Return to Message.
fa_IR: بازگشت به پیام.

en: Return to Profile.
fa_IR: بازگشت به مشخصات.

en: Return to Template List
fa_IR: بازگشت به لیست قالب ها

en: Return to Themes
fa_IR: بازگشت به پوسته ها

en: Return to Website
fa_IR: بازگشت به تارنما

en: Return to start/end of page sequence.
fa_IR: بازگشت به اول / پایان دنباله صفحه

en: Revert to Area Permissions
fa_IR: بازگشت به منطقه و ویرایش

en: Revert to File Set and Global Permissions
fa_IR: بازگشت به پرونده تنظیم و جهانی و ویرایش

en: Revert to Page Permissions
fa_IR: بازگشت به مجوز های صفحه

en: Rich Text - Advanced
fa_IR: متن غنی - جستجوی پیشرفته

en: Rich Text - Basic Controls
fa_IR: غنی متن - کنترل ساده

en: Rich Text - Custom
fa_IR: متن غنی - سفارشی

en: Rich Text - Office
fa_IR: متن غنی - دفتر

en: Rich Text - Simple (Default Setting)
fa_IR: متن غنی - ساده (تنظیمات پیش فرض)

en: Rich Text Editor
fa_IR: انتخاب ویرایشگر متن

en: Right
fa_IR: راست

en: Right Sidebar
fa_IR: نوار جانبی راست

en: Rotate
fa_IR: چرخاندن

en: Rows
fa_IR: سطرها

en: Run
fa_IR: دویدن

en: Run Backup
fa_IR: اجرای پشتیبان گیری

en: Run Job
fa_IR: اجرای جابز

en: Run Tests
fa_IR: اجرای آزمون

en: Run common cleanup tasks.
fa_IR: اجرای کارهای مربوط به مرتب کردن پوشه ها و پایگاه داده.

en: Run this Job Every
fa_IR: اجرای این جابزها

en: Running a backup will create a database export file and store it on your server. Encryption is only advised if you plan on storing the backup on the server indefinitely. This is <strong>not recommended</strong>. After running backup, download the file and make sure that the entire database was saved correctly. If any error messages appear during the backup process, do <b>not</b> attempt to restore from that backup.
fa_IR: در حال اجرا یک نسخه پشتیبان تهیه خواهد یک فایل پایگاه داده به صادرات و ایجاد آن را بر روی سرور خود ذخیره. رمزگذاری تنها توصیه اگر شما در ذخیره سازی نسخه پشتیبان بر روی سرور به طور نامحدود برنامه ریزی شده است. این است که <STRONG> توصیه نمی شود </ strong> را. بعد از پشتیبان گیری در حال اجرا، دریافت فایل اطمینان حاصل کنید که تمام پایگاه داده به درستی ذخیره شده است. اگر هر یک از پیام های خطا در فرآیند تهیه پشتیبان به نظر می رسد، آیا <B> نیست </ B> تلاش برای بازگرداندن از آن نسخه پشتیبان تهیه.

en: Running since %s
fa_IR: در حال اجرا از %s

en: SEO & Statistics
fa_IR: آمار وبهینه سازی تارنما برای موتورهای جستوجو

[ctx: SMTP Encryption]
en: none
fa_IR: هیچ کدام

en: SMTP Method
fa_IR: روش SMTP

en: SMTP Settings
fa_IR: تنظیمات SMTP

en: Sample Content
fa_IR: محتوای نمونه

en: Sample Content with Blog
fa_IR: محتوای نمونه وبلاگ

en: Save
fa_IR: ذخیره

en: Save Additional Settings
fa_IR: ذخیره تنظیمات اضافی

en: Save Changes
fa_IR: دخیره تغییرات

en: Save Location
fa_IR: محل ذخیره

en: Save Password
fa_IR: ذخیره رمز عبور

en: Save Positioning
fa_IR: ذخیره چیدمان جدید

en: Save Search
fa_IR: ذخیره جستجو

en: Save old page path
fa_IR: ذخیره صفحه راه

en: Save this style as a new preset
fa_IR: ذخیره سازی این سبک به عنوان پیش تعیین شده جدید

en: Save this style as a new preset.
fa_IR: ذخیره سازی این سبک به عنوان پیش تعیین شده جدید.

en: Save this style as a new preset?
fa_IR: ذخیره سازی این سبک به عنوان پیش تعیین شده جدید؟

en: Saved Presets
fa_IR: ذخیره شده از پیش تعیین شده

en: Saved Search
fa_IR: جستجوی ذخیره شده

en: Scale Image
fa_IR: مقیاس تصویر

en: Schedule Guest Access
fa_IR: تنظیمات بازدید مهمان

en: Score
fa_IR: score++;

en: Scrapbook
fa_IR: مجموعه عکسها وقطعاتی که از کتب مختلف بریده شده

en: Scrapbook Display (Core)
fa_IR: نمایش دفترچه (با هسته)

en: Scrapbook Name
fa_IR: نام مجموعه

en: Search
fa_IR: جستجو

en: Search All Children?
fa_IR: جستجو در همه کودکان؟

en: Search Blog
fa_IR: جستجو

en: Search Index
fa_IR: جستوجوی صفحه اول

en: Search Index Preferences Updated
fa_IR: جستجو در ترجیحات فهرست روز

en: Search Members
fa_IR: جستجو کاربران

en: Search Pages
fa_IR: جستجوی صفحه ها

en: Search Results
fa_IR: نتایج جستجو

en: Search This Site
fa_IR: جستجو در این تارنما

en: Search Title
fa_IR: عنوان جستجو

en: Search Users
fa_IR: جستجوی کاربران

en: Search Within Path
fa_IR: جست جو در مسیر

en: Search Your Site
fa_IR: جستجو در تارنما

en: Search for pages by name and type. Perform actions on multiple pages simultaneously by checking the boxes next to the pages you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
fa_IR: جستجو برای صفحات با نام و نوع است. انجام عملیات در چند صفحه به طور همزمان با چک کردن جعبه بعدی به صفحات شما می خواهید به انجام عمل، پس از انتخاب عملی که می خواهید از منوی کشویی انجام است.

en: Search for users by name, email, and group. Perform actions on multiple users simultaneously by checking the boxes next to the users you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
fa_IR: جستجو برای کاربران با نام و نام خانوادگی، ایمیل، و گروه. انجام عملیات در چند کاربر به طور همزمان با چک کردن جعبه بعدی را به کاربران شما می خواهید به انجام عمل، پس از آن انتخاب عملی که می خواهید از منوی کشویی انجام است.

en: Search the pages of your site and perform bulk actions on them.
fa_IR: جستجو در صفحات خود را از سایت و انجام عملیات فله در آنها است.

en: Search the users of your site and perform bulk actions on them.
fa_IR: جستجو در کاربران خود را از سایت و انجام عملیات فله در آنها است.

en: Searchable
fa_IR: قابل جستجو

en: SecurImage (Default)
fa_IR: تصویر امنیتی (پیش فرض)

en: Secure and setup your site.
fa_IR: تنظیمات کامل تارنماخود را از اینجا انجام دهید

en: Select
fa_IR: انتخاب

en: Select Box
fa_IR: جعبه انتخاب

en: Select Group(s)
fa_IR: انتخاب گروه (ها)

en: Select Options
fa_IR: انتخاب گزینه

en: Select Page
fa_IR: انتخاب صفحه

en: Select Search Field.
fa_IR: فیلد جستجو را انتخاب کنید.

en: Select User
fa_IR: انتخاب کاربر

en: Select a Flash movie that you've uploaded to the File Manager, then set options for quality desired and minimum version of Flash required for a browser to display the movie.
fa_IR: یک فیلم فلش است که شما به بارگزاری مدیریت فایل ، سپس گزینه های تنظیم برای کیفیت مطلوب و حداقل نسخه از فلش مورد نیاز برای یک مرورگر برای نمایش این فیلم را انتخاب کنید .

en: Select a custom-coded form to display as a block on your page.
fa_IR: یک فرم سفارشی رمزی را انتخاب کنید به عنوان یک نمایش بلوک در صفحه خود پست کنید.

en: Select a form
fa_IR: انتخاب فرم

en: Select a video file from the File Manager and specify a width and height at which to display it on your page. AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 and FLV formats are supported.
fa_IR: یک فایل تصویری را انتخاب کنید از مدیریت فایل و عرض و ارتفاع که در آن به نمایش آن بر روی صفحه شما مشخص است. AVI، WMV، Quicktime/MPEG4 و فرمت FLV پشتیبانی می شوند.

en: Select an image from the File Manager, and optionally select a rollover image. Choose where to link the image, if desired, and enter alt text. Use Constrain Image Dimensions to force the image to be displayed at a different size than the actual image file.
fa_IR: یک تصویر از مدیریت فایل را انتخاب کنید و به صورت اختیاری انتخاب کنید هزینه. را انتخاب کنید که در آن به لینک تصویر، اگر مورد نظر، و وارد کردن متن ALT است. استفاده از ابعاد تصویر محدود به زور تصویر را در اندازه های مختلف از فایل تصویر واقعی نمایش داده می شود.

en: Select which types of attributes to make available to pages, users, and files.
fa_IR: کدام نوع از صفات را به صفحات، کاربران، و فایل های موجود را انتخاب کنید.

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Hello World
fa_IR: سلام جهان

[ctx: SelectAttributeValue]
en: composer
fa_IR: ایجاد

[ctx: SelectAttributeValue]
en: icon
fa_IR: آیکون

[ctx: SelectAttributeValue]
en: style
fa_IR: استایل:

[ctx: SelectAttributeValue]
en: this
fa_IR: به

en: Selected Attributes
fa_IR: صفات برگزیده

en: Selected Countries
fa_IR: کشورهای منتخب

en: Selected Icon
fa_IR: انتخاب آیکون

en: Selected Options
fa_IR: انتخاب گزینه

en: Send Mail Method
fa_IR: ارسال روش ایمیل

en: Send Message
fa_IR: ارسال پیام

en: Send Private Message
fa_IR: ارسال پیام خصوصی

en: Send To Bottom
fa_IR: ارسال به پایین

en: Send To Top
fa_IR: ارسال به بالا

en: Send a Private Message
fa_IR: ارسال یک پیام خصوصی

en: Send email when a user registers
fa_IR: ارسال ایمیل هنگامی که یک کاربر ثبت نام

en: Send me email notifications when I receive a private message.
fa_IR: پس از دریافت پیام از طریق رایانامه اطلاع بده

en: Sent
fa_IR: فرستاده

en: Sent At
fa_IR: ارسال شده در

en: Sent Messages
fa_IR: ارسال پیام

en: Separate reserved words with a comma. These words will be automatically removed from URL slugs. To remove no words from URLs, delete all the words above.
fa_IR: کلمات این سایت متعلق به جداگانه ای با یک کاما از هم. این کلمات به صورت خودکار از URL راب حذف خواهند شد. برای حذف هیچ کلمه از URL ها، بالا حذف همه واژه ها.

en: Server
fa_IR: آدرس سرور

en: Set
fa_IR: مجموعه

en: Set Block Styles
fa_IR: تنظیم بلوک سبک

en: Set Names must only include alphanumerics and spaces.
fa_IR: نام تنها با ید شامل حروف و فاصله باشذ.

en: Set Number
fa_IR: شماره مجموعه

en: Set Permissions
fa_IR: تنظیمات

en: Set concrete5 to use an external SMTP server, instead of the default PHP Mail function, for sending email.
fa_IR: تنظیم concrete5 سرور SMTP خارجی، به جای استفاده از پیش فرض تابع mail در PHP برای ارسال ایمیل است.

en: Sets
fa_IR: مجموعه

en: Setting up a project page for your site on concrete5.org is safe and private, and gives you lots of benefits including:
fa_IR: راه اندازی یک پروژه برای سایت شما در concrete5.org امن و خصوصی است، و به شما مقدار زیادی از مزایای از جمله:

en: Setting up site permissions.
fa_IR: راه اندازی سایت مجوز .

en: Settings
fa_IR: تنظیمات

en: Setup attributes for pages, users, files and more.
fa_IR: راه اندازی مشخصات برای صفحات، کاربران، فایل ها و ...

en: Setup on Child Pages
fa_IR: تنظیم بر روی زیر صفحه ها

en: Several updates are available. Please choose the desired update from the list below.
fa_IR: چندین به روز رسانی در دسترس هستند. لطفا مورد نظر به روز رسانی را از لیست زیر انتخاب کنید .

en: Share content across your site.
fa_IR: اشتراک گذاری محتوا در تارنما

en: Share on Facebook
fa_IR: اشتراک گذاری در فیس بوک

en: Share on Twitter
fa_IR: اشتراک گذاری در توییتر

en: Share:
fa_IR: اشتراک گذاری:

en: Shared Scrapbook 1
fa_IR: به اشتراک گذاشته شده مجموعه 1

en: Short Description
fa_IR: توضیحات کوتاه

en: Show System Pages
fa_IR: نمایش صفحه های سیستم

en: Show errors in page.
fa_IR: نمایش خطاهای موجود در صفحه.

en: Show on Registration Form.
fa_IR: نمایش بر روی فرم ثبت نام.

en: Side Nav
fa_IR: منو راهبری جانبی

en: Sign In
fa_IR: ورود

en: Sign In as User
fa_IR: ورود به عنوان کاربر

en: Sign In to Edit this Site
fa_IR: برای ویرایش وارد تارنما شوید.

en: Sign Out
fa_IR: خروج از تارنما

en: Sign in as User
fa_IR: ثبت نام به عنوان کاربر

en: Sign in to %s
fa_IR: وارد شوید در %s

en: Simple
fa_IR: ساده

en: Single Page
fa_IR: تک صفحه ای

en: Single Pages
fa_IR: صفحات جدا

en: Single Pages are used when you want to run custom code in the concrete5 environment. Each Single Page is available in only one location in your sitemap, and this location must be registered from this Dashboard page. This location corresponds to a PHP file placed in your single_pages/ override directory. Below is a list of Single Pages currently installed.
fa_IR: صفحات تنها زمانی استفاده می شود که شما می خواهید برای اجرای کد های سفارشی در concrete5 محیط زیست است. هر صفحه در دسترس است فقط در یک مکان خود را در نقشه و این مکان باید از این ثبت نام داشبورد صفحه. این نوشته ها مربوط به یک فایل PHP قرار داده شده در single_pages شما / باطل دایرکتوری است. در زیر یک لیست از صفحات تنها در حال حاضر نصب شده است.

en: Site Access
fa_IR: بازدید تارنما

en: Site Heading
fa_IR: عنوان سایت

en: Site Information
fa_IR: اطلاعات تارنما

en: Site Name
fa_IR: نام تارنما

en: Site Registration
fa_IR: ثبت نام

en: Sitemap
fa_IR: نقشه تارنما

en: Sitemap flat view lets you page through particular long lists of pages.
fa_IR: نقشه مسطح نمایش به شما اجازه می دهد تا صفحه خاص از طریق لیست های طولانی از صفحات است.

en: Size
fa_IR: اندازه

en: Slideshow
fa_IR: نمایش اسلاید تصاویر

en: Slot
fa_IR: اسلات

en: Slug
fa_IR: شاخص

en: Smart IP Banning
fa_IR: IP هوشمند ممنوع

en: Solving a <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> Required to Post?
fa_IR: برای ارسال فرم وارد کردن <a href="%s" target="_blank"> کد امنیتی</a> لازم است؟

en: Someone has already checked out this page for editing.
fa_IR: صفحه قفل شده است چون کسی قبل از شما در حال ویرایش صفحه است.

en: Someone has already checked this page out for editing.
fa_IR: کسی که تا به حال حاضر به بررسی این صفحه را برای ویرایش.

en: Something about your user account has changed. You have been logged out. Please refresh this page to continue.
fa_IR: یکی از پارامترهای حساب کاربری شما تغییر کرده است. شما از تارنما خارج شدید. برای ادامه صفحه را بازیابی کنید.

en: Sort By
fa_IR: ترتیب بر اساس

en: Sort Pages
fa_IR: چیدن صفحه ها

en: Sort order saved
fa_IR: ترتیب ذخیره شد

en: Spacing
fa_IR: فاصله

en: Spam Control
fa_IR: کنترل هرزنامه ها

en: Specify Custom Image
fa_IR: تصویر دلخواه

en: Specify a handle for your attribute set.
fa_IR: تنظیم دستگیره مشخصات مجموعه

en: Specify a name for your Job set.
fa_IR: یک نام برای مجموعه کار خود مشخص کنید.

en: Specify a name for your attribute set.
fa_IR: تعیین نام برای ویژگی مجموعه

en: Specify a name for your group set.
fa_IR: تعیین یک نام برای مجموعه گروه

en: Speed Settings
fa_IR: تنظیمات سرعت

en: Stack
fa_IR: دسته

en: Stack Display (Core)
fa_IR: نمایش دسته (هسته)

en: Stack List
fa_IR: فهرست دسته ها

en: Stack Permissions
fa_IR: پشته و ویرایش

en: Stack added successfully
fa_IR: دسته با موفقیت اضافه شد

en: Stack deleted successfully
fa_IR: دسته با موفقیت حذف شد

en: Stacks
fa_IR: دسته

en: Stacks & Blocks
fa_IR: دسته و بلوک

en: Stacks are groups of blocks, and make it easier to recycle content places on many pages of your site. Stacks are edited and administered from the Dashboard, then placed on individual pages or deployed as Page Type Defaults. Block content and display order can be controlled, as well as the ability to roll-back to previous versions of the stack.
fa_IR: پشته گروه از بلوک های، و آن را آسان تر برای بازیافت مکان محتوا در صفحات بسیاری از سایت شما . پشته هستند و از ویرایش اداره داشبورد ، پس از آن قرار داده شده در صفحات شخصی و یا مستقر به عنوان صفحه پیش فرض نوع بلوک محتوا و ترتیب نمایش را می توان کنترل، و همچنین توانایی به رول بازگشت به رونوشت های های قبلی از پشته .

en: Stacks give you a central place to stash blocks, where you can control their order, permissions, and even version them.<br><br>Add stacks to your site and you can update them in one place.
fa_IR: پشته به شما یک محل مرکزی برای ذخیره کردن بلوک، که در آن شما می توانید سفارش خود را، مجوز، و حتی نسخه آنها را کنترل کنید. دریافت و اضافه کردن پشته به سایت شما و شما می توانید آنها را در یک مکان به روز رسانی است.

en: Standard File Location
fa_IR: محل سکونت فایل استاندارد

en: Standard Properties
fa_IR: خواص استاندارد

en: Standard Website
fa_IR: استاندارد تارنما

en: Start Uploads
fa_IR: شروع بارگذاری

[ctx: Start date]
en: From
fa_IR: فرستنده

en: Starting installation and creating directories.
fa_IR: شروع نصب و راه اندازی و ایجاد دایرکتوری.

en: Starts %s.
fa_IR: شروع %s .

en: Starts On
fa_IR: شروع

en: State/Province
fa_IR: ایالت / استان

en: Statistics
fa_IR: آمار

en: Statistics tracking preference saved.
fa_IR: آمار پیگیری ترجیحات را ذخیره نمایید

en: Status
fa_IR: وضعیت

en: Storage Location
fa_IR: محل ذخیره سازی

en: Store data about your users-- like site preferences, birthdays, bios and more. Control which elements are available for users to update themselves.
fa_IR: ذخیره داده ها در مورد کاربران خود را - مانند تنظیمات سایت ، تولد، BIOS و بیشتر. کنترل آن عناصر در دسترس هستند برای کاربران برای به روز رسانی خود.

en: Style
fa_IR: استایل:

en: Stylesheet
fa_IR: سبک صفحه

en: Sub Pages to Display
fa_IR: زیرصفحه نمایش داده شود

en: Sub-Page Inheritance Changes
fa_IR: تغییرات زیر صفحه ارث

en: Sub-Page Levels
fa_IR: تعداد سطح زیر صفحه ها

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from page type.
fa_IR: زیر صفحه در انتظار تغییر به ارث مجوز از نوع صفحه .

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from parent.
fa_IR: صفحات انتظار تغییر مجوز از پدر و مادر به ارث می برند .

en: Subject
fa_IR: موضوع

en: Subject: %s
fa_IR: موضوع: %s

en: Submissions
fa_IR: مطالب ارسالی

en: Submit
fa_IR: ارسال

en: Submit Button Text
fa_IR: متن دکمه ارسال

en: Submit for Approval
fa_IR: ارسال برای تصویب

en: Submit to Workflow
fa_IR: ثبت کردن موضوع تا گردش کار

en: Subpage Permissions
fa_IR: صفحه فرعی مجوز

en: Subscribe to RSS Feed
fa_IR: اشتراک خوراک RSS

en: Success
fa_IR: موفقیت

en: Supports concrete5 request URLs
fa_IR: پشتیبانی از کانکریت5 درخواست آدرس ها

en: Survey
fa_IR: رای گیری

en: Surveys
fa_IR: نظر سنجی ها

en: Swap Site Contents
fa_IR: تعویض مطالب

en: System & Maintenance
fa_IR: سیستم تعمیر و نگهداری

en: System & Settings
fa_IR: تنظیمات

en: System &amp; Settings
fa_IR: سیستم و تنظیمات

en: System Pages
fa_IR: صفحه سیستم

en: Tags
fa_IR: برچسب ها

en: Target Height
fa_IR: ارتفاع هدف

en: Target Width
fa_IR: عرض هدف

en: Task Permissions
fa_IR: ویرایش سریع

en: Telephone
fa_IR: تلفن

en: Tell us what you think
fa_IR: به ما بگویید که به چه چیز فکر می کنید

en: Template Used
fa_IR: قالب های بکار رفته

en: Template for existing page type.
fa_IR: قالب برای نوع صفحه موجود

en: Template for internal concrete5 page.
fa_IR: الگو برای داخلی کانکریت5 صفحه.

[ctx: TemplateFileName]
en: Header
fa_IR: سربرگ

[ctx: TemplateFileName]
en: Read More
fa_IR: بیشتر ببینید

[ctx: TemplateFileName]
en: Thumbnail
fa_IR: کوچک

en: Testing Optional Items
fa_IR: آزمودن موارد اضافه

en: Testing Required Items
fa_IR: آزمودن موارد لازم

en: Text
fa_IR: متن

en: Text Area
fa_IR: محیط متنی (برای متن چند سطری)

en: Text Area Height
fa_IR: ارتفاع محیط متنی

en: Text Area Options
fa_IR: متن گزینه های منطقه

en: Text Area Width
fa_IR: پهنای محیط متنی

en: Text Field
fa_IR: فیلد متنی

en: Text Input Field
fa_IR: فیلد ورودی متن

en: Thanks!
fa_IR: سپاس!

en: Thanks! Your comment has been posted.
fa_IR: سپاس! پیام شما ارسال شد.

en: Thanks! Your comment has been received. It will require approval before it appears.
fa_IR: با تشکر! نظر شما دریافت شده است.قبل از مشاهده از طرف مدیریت تارنما باید تایید گردد.

en: That handle is in use.
fa_IR: دستگیره در حال استفاده است

en: That page has already been added.
fa_IR: این صفحه قبلا ساخته شده است

en: That specified path doesn't appear to be a valid static page.
fa_IR: مسیر مشخص شده صفحه استاتیک معتبری نیست.

en: That theme has already been installed.
fa_IR: این پوسته قبلا نصب شده است.

en: The "%s" job supports queueing, meaning it can be run in a couple different ways:
fa_IR: مقدار "%s" جابز پشتیبانی از مجموعه، به این معنیاست که می توان آن را در راه های مختلف زوج اجرا:

en: The Dashboard allows you to perform administrative tasks for your site.
fa_IR: پیشخوان به شما اجازه تنظیم تارنما و  ویرایش و انتشار مطالب در تارنما را می دهد

en: The Job was run successfully.
fa_IR: Job با موفقیت اجرا شد.

en: The OpenID account returned an email address already registered on this site. To join this OpenID to the existing user account, login below:
fa_IR: حساب ورود از طریق OpenID بازگشت یک آدرس ایمیل در حال حاضر در این سایت ثبت نام کرده است. برای پیوستن به این ورود از طریق OpenID به حساب کاربری موجود، وارد شوید:

en: The Page List creates a navigation menu that shows one particular level of the Sitemap. Select the Sitemap location that you'd like to display and set Sorting Options to define the order in which pages will be displayed. Truncate Summaries will shorted Page Description text to a specified number of characters.
fa_IR: فهرست صفحه ایجاد یک منو ناوبری است که نشان می دهد یک سطح خاص از نقشه سایت . نقشه سایت مکانی است که شما می خواهم برای نشان دادن و تنظیم مرتب سازی گزینه برای تعریف نظم است که در آن صفحه نمایش داده خواهد شد را انتخاب کنید . خلاصه کوتاه اتصال کوتاه صفحه متن توضیحات به تعداد مشخصی از کاراکتر ها است.

en: The base URL of your site does not match a registered instance of the site. Please click below to authenticate your site again.
fa_IR: URL پایه سایت خود استفاده کنید به عنوان مثال ثبت نام شده از سایت مطابقت ندارد. لطفا سایت خود را به تصدیق دوباره زیر کلیک کنید.

en: The basic cache stores some of concrete5's code in memory. Full page caching saves parts of your website's pages to files on the server. If you are building a new site, it's a good idea to turn the cache off while you are working with code, checking out add-ons and themes, and so on.  Once you feel content creation is your focus, turn caching back on.
fa_IR: اصلی کش ذخیره برخی از کد کانکریت5 در حافظه است. ذخیره صفحه کامل موجب صرفه جویی در بخش هایی از خود را در صفحات وب سایت را به فایل ها بر روی سرور است. اگر شما در حال ساخت جدید سایت ، ایده خوبی به نوبه خود کش کردن در حالی که شما در حال کار با کد، بررسی افزونه ها و پوسته ها، و غیره. هنگامی که شما احساس می کنید ایجاد محتوا است تمرکز خود را، به نوبه خود ذخیره برگشت در.

en: The block has been added successfully.
fa_IR: بلوک با موفقیت اضافه شده است.

en: The block has been added to your clipboard.
fa_IR: بلوک شده است به Clipboard شما اضافه شده است.

en: The block has been removed successfully.
fa_IR: بلوک با موفقیت حذف شده است.

en: The block has been saved successfully.
fa_IR: بلوک شده است با موفقیت ذخیره شد.

en: The block type has been removed.
fa_IR: نوع بلوک حذف شد.

en: The checkbox will be checked by default.
fa_IR: گزینه خواهد شد به طور پیش فرض بررسی می شود.

en: The comment has been approved.
fa_IR: پیام تأیید شد.

en: The comment has been removed.
fa_IR: پیام حذف شد.

en: The comment has been saved
fa_IR: پیام شما ذخیره شد

en: The comment has been unapproved.
fa_IR: پیام از تأیید به حالت معلق رفت.

en: The config/, packages/ and files/ directories must be writable by your web server.
fa_IR: / پیکربندی، بسته و / فایل / دایرکتوری باید قابل نوشتن توسط وب سرور شما.

en: The default country must be in the list of custom countries.
fa_IR: کشور انتخابی باید در لیست موجود باشد.

en: The directory %s already exists. Perhaps this item has already been installed.
fa_IR: پوشه %s قبلا ساخته شده است. شاید پوسته قبلا نصب شده است.

en: The directory %s does not exist.
fa_IR: دایرکتوری %s وجود ندارد

en: The directory %s must be writable by the web server.
fa_IR: دایرکتوری %s باید توسط وب سرور قابل نوشن شود .

en: The editor must be at least 100 pixels tall.
fa_IR: ویرایشگر باید حداقل 100 پیکسل ارتفاع داشته باشد.

en: The editor must be at least 580 pixels wide.
fa_IR: ویرایشگر باید دست کم 580 پیکسل عرض داشته باشد.

en: The email address %s is already in use. Please choose another.
fa_IR: آدرس رایانامه %s قبلا ثبت شده است. آدرس رایانامه دیگری وارد کنید.

en: The email address '%s' is already in use. Please choose another.
fa_IR: آدرس رایانامه %s وجود دارد. یکی دیگر انتخاب کنید.

en: The email address <b>%s</b> has been verified and you are now a fully validated member of this website.
fa_IR: آدرس رایانامه <b> %s </b> تایید شده است. حساب کاربری شما هم اکنون فعال شده است.

en: The field "%s" is required
fa_IR: فیلد "%s" مورد نیاز است

en: The file %s is not writable
fa_IR: فایل %s قابل نوشتن نیست.

en: The file was only partially uploaded.
fa_IR: تنها بخشی از فایل بارگزاری شد

en: The first URL starts the process - the second ensures that it completes in batches.
fa_IR: URL اول فرایند شروع می شود - دوم تضمین می کند آن را در دسته ای کامل.

en: The following area permissions are inherited from an area set in <strong>%s</strong> defaults.
fa_IR: مجوز های منطقه زیر از مجموعه منطقه در <strong>%s</strong> پیش فرض ارث برده است.

en: The following area permissions are inherited from an area set on
fa_IR: این مجوز های محل از مجموعه محل به ارث رسیده است در

en: The following area permissions are inherited from the page's permissions.
fa_IR: زیر منطقه مجوز از صفحه را به ارث برده و ویرایش شده است .

en: The latest version of concrete5 is <strong>%s</strong>. You are currently running concrete5 version <strong>%s</strong>.
fa_IR: آخرین نسخه کانکریت5 نسخه <strong>%s</strong> می باشد. شما در حال استفاده از کانکریت نسخه <strong>%s</strong> می باشید.

en: The latest version of concrete5 is <strong>%s</strong>. You are running %s. <a href="%s">Update Now</a>!
fa_IR: آخرین نسخه از concrete5 <strong>%s</strong>. است. ou are running %s. <a href="%s">بروزرسانی جدید</a>!

en: The package could not be installed:
fa_IR: بسته می تواند نصب شود:

en: The package has been installed.
fa_IR: بسته نصب شد.

en: The package has been updated successfully.
fa_IR: بسته با موفقیت بروزرسانی شد

en: The package type has been uninstalled.
fa_IR: نوع بسته بندی حذف شد

en: The package was successfully downloaded and decompressed on your server.
fa_IR: بسته بندی با موفقیت دریافت شد و فشرده بر روی سرور خود است.

en: The package was successfully installed.
fa_IR: بسته با موفقیت نصب شد.

en: The page has been removed successfully.
fa_IR: حذف شده است این صفحه تا به موفقیت انجام شد.

en: The page you want to add is available at:
fa_IR: صفحه ای که می خواهید اصافه کنید وجود دارد در:

en: The results of completed survey blocks are logged here. Find out what your users have submitted.
fa_IR: نتایج: از بلوک های نظر سنجی به پایان رسید وارد شده است. پیدا کردن آنچه که کاربران خود را ارائه کرده اند.

en: The search index does not appear to exist. This block will not function until the reindex job has been run at least once in the dashboard.
fa_IR: فهرست تارنما ساخته نشده است. برای اینکه جستجو کار کند باید کار فهرست ساختن را از پیشخوان دوباره اجرا کنید.

en: The sitemap allows you to view your site as a tree and easily organize its hierarchy.
fa_IR: نقشه سایت اجازه می دهد تا شما را به مشاهده سایت به عنوان یک درخت و به راحتی سازماندهی سلسله مراتب آن است.

en: The stack contains invalid block types.
fa_IR: پشته نامعتبر شامل بلوک انواع.

en: The two passwords provided do not match.
fa_IR: دو رمز عبور وارد شده با هم برابر نیستند.

en: The username %s already exists. Please choose another
fa_IR: شناسه کاربری %s قبلا ساخته شده است. یکی دیگر انتخاب کنید.

en: The username '%s' already exists. Please choose another
fa_IR: شناسه %s وجود دارد. یکی دیگر انتخاب کنید.

en: Theme
fa_IR: موضوع

en: Theme activated
fa_IR: پوسته فعال شد.

en: Theme and page type updated successfully.
fa_IR: تم و نوع صفحه با موفقیت به روز رسانی شد.

en: Theme installed. You may automatically create page types from template files contained in your theme using the form below.
fa_IR: پوسته نصب شد. می توانید طرح صفحه های جدید که در فایل های قالب پوسته آمده است را از طریق فرم پایین بسازید.

en: Theme name:
fa_IR: نام تم:

en: Theme not found in %s
fa_IR: پوسته در %s یافت نشد.

en: Theme styles updated.
fa_IR: سبک پوسته بروز شد.

en: Theme uninstalled.
fa_IR: پوسته حذف شد

en: Themes
fa_IR: پوسته ها

en: Themes Available to Install
fa_IR: پوسته های موجود برای نصب

en: Themes change the overall design of your site's pages. Activating a theme will apply it to every page in your site. Preview allows you to see how your content will look when the new theme is applied. Inspect lists the Page Types a theme uses. Customize allows you to change certain properties of your theme's styles, if allowed.
fa_IR: طرج کلی پوسته تانما را تغییر دهید. ایجاد یک موضوع برای هر صفحه را فعال کنید. پیش نمایش به شما اجازه می دهد تا ببینید که مطالبتان در پوسته جدید چگونه نمایش داده میشود.بازرسی را در فهرست پوسته انجام دهید.سفارشی سازی به شما اجازه تغییر برخی از ویژپی های پوسته را می دهد.

en: Then, make sure this URL is scheduled to run frequently, like every 3-5 minutes:
fa_IR: سپس، مطمئن شوید که این URL برنامه ریزی شده است برای اجرای اغلب، مثل هر 3-5 دقیقه:

en: There are already %s tables in this database. concrete5 must be installed in an empty database.
fa_IR: در حال حاضر  %s جدول در این بانک اطلاعاتی وجود دارد. کانکریت5 باید در یک پایگاه داده خالی نصب شود.

en: There are currently <strong>%s</strong> updates available.
fa_IR: در حال حاضر <strong>%s</strong> بروزرسانی در دسترس است.

en: There are no available attribute types awaiting installation.
fa_IR: هیچ نوع ویژگی در انتظار نصب وجود دارد.

en: There are no available forms in your site.
fa_IR: فرم های قابل دسترس در سایت شما وجود دارد.

en: There are no blocks in this stack.
fa_IR: هیچ بلوک در این پشته وجود دارد .

en: There are no custom templates available.
fa_IR: قالب دست نویس وجود ندارد.

en: There are no files in this set.
fa_IR: هیچ فایلی در این مجموعه وجود دارد.

en: There are no log entries to show at the moment.
fa_IR: نوشته های ورود به سیستم نشان می دهد در حال حاضر وجود ندارد.

en: There are no mail importers. Mail importers poll email accounts for new messages and run actions on those messages.
fa_IR: هیچ وارد به ایمیل وجود دارد. وارد ایمیل های نظرسنجی ها حساب ایمیل برای پیام های جدید و اجرای عملیات بر روی آن پیامها.

en: There are no pages of this type added to your website. If there were, you'd be able to choose which of those pages this block appears on.
fa_IR: هنوز صفحه ای از این نوع به تارنما اضافه نشده است. وگرنه می توانستید صفحه ای را که بلوک بر آن نمایش داده شود را انتخاب کنید.

en: There are no templates in this file.
fa_IR: در این فایل قالبی وجود ندارد

en: There are problems with your installation environment. Please correct them and click the button below to re-run the pre-installation tests.
fa_IR: مشکلات خود را با محیط زیست نصب وجود دارد. لطفا تصحیح آنها و کلیک بر روی دکمه زیر را به دوباره اجرای آزمایش قبل از نصب و راه اندازی.

en: There is currently <strong>1</strong> update available.
fa_IR: در حال حاضر <strong>1</strong> بروزرسانی وجود دارد.

en: There is nothing currently waiting for you.
fa_IR: در حال حاضر وجود دارد هیچ چیز را برای شما در انتظار.

en: There was a problem processing your email.
fa_IR: یک مشکل در پردازش ایمیل شما وجود دارد.

en: There was an error downloading
fa_IR: خطا در دریافت

en: There was an error trying to restore the database. Affected query: %s
fa_IR: خطایی در تلاش برای بازگرداندن پایگاه داده وجود دارد.query تحت تاثیر: %s

en: There was an error trying to restore the database. This file was empty.
fa_IR: خطایی در تلاش برای بازگرداندن پایگاه داده وجود دارد. این پرونده خالی بود.

en: There was an error unpacking your file. Perhaps you have not uploaded a valid zip file, or you do not have zip installed.
fa_IR: خطا در باز کردن فایل شما وجود دارد. شاید شما یک فایل ZIP معتبر ارسال نمی کند، و یا شما لازم نیست که فایل های فشرده نصب شده است.

en: There were no results found. Please try another keyword or phrase.
fa_IR: نتایجی یافت نشد. کلمه کلیدی یا عبارت جستجو را تغییر دهید و دوباره تلاش کنید.

en: These errors are most likely related to incompatible add-ons, please upgrade any add-ons and re-run to this script to complete the conversion of your data.
fa_IR: این خطا هستند به احتمال زیاد مربوط به ناسازگار افزودنیها، لطفا ارتقاء هر افزونه و دوباره به این اسکریپت اجرا تبدیل داده های خود را برای تکمیل.

en: These scripts look for incoming mail to your site. Add-ons like the concrete5 Discussion Forum will attach emails to posts if they match, creating a new page containing the message as reply text.
fa_IR: این اسکریپت برای ایمیل های دریافتی خود را به نگاه سایت . افزونه مانند انجمن کانکریت5 خواهد ایمیل به پیام خود پیوست اگر آنها مطابقت، ایجاد یک صفحه جدید حاوی این پیام به صورت متن پاسخ.

en: This %s has been marked for deletion.
fa_IR: این  %s مورد حزف شده است.

en: This account does not match the email address provided.
fa_IR: این حساب با آدرس رایانامه ارائه شده مطابقت ندارد.

en: This account has not yet been validated. Please check the email associated with this account and follow the link it contains.
fa_IR: این حساب تایید نشده است. لطفا در رایانامه خود بر روی لینک تایید موجود در نامه ارسالی کلیک کنید.

en: This account may be managed directly at
fa_IR: مدیریت مستقیم حساب کاربری

en: This action <strong>cannot be undone</strong>. Are you sure?
fa_IR: این <STRONG> عمل را می توان به بازگشت نیست </ strong> را. آیا شما مطمئن هستید؟

en: This add-on is marked as incompatible with this version of concrete5. Please contact the author of the add-on for assistance.
fa_IR: این افزونه با این نسخه از کانکریت5 شما سازگاری ندارد . لطفا با نویسنده افزونه تماس بگیرید.

en: This attribute set is locked. It cannot be deleted, and its handle cannot be changed.
fa_IR: این ویژگی مجموعه ای قفل شده است. این را نمی توان حذف شده، و آن دسته نمی تواند تغییر کند.

en: This attribute set is locked. That means it was added by a package and cannot be manually removed.
fa_IR: این ویژگی قفل شده است، این بدان معنا است که بسته حذف نمی شود.

en: This behavior is typically an indication of someone spamming your site, you may want to take a closer look at this users activity and possibly disable or delete this user account.
fa_IR: این رفتار معمولا نشانه ای از هرزه نگاره، وارد کسی سایت شما، شما ممکن است بخواهید یک نگاه دقیق تر در این فعالیت های کاربران را به و احتمالا غیر فعال کردن و یا حذف این حساب کاربری.

en: This block creates links to adjacent pages on the same level of the Sitemap as the current page. Define custom label text for each link, and choose whether or not to display arrows. The Loop option will display the first page again when a user reaches the last page in the nav.
fa_IR: این بلوک ایجاد لینک به صفحات مجاور در همان سطح از مراکز به عنوان صفحه کنونی است. تعریف متن برچسب های سفارشی برای هر لینک و یا عدم نمایش فلش را انتخاب کنید. گزینه حلقه دوباره صفحه اول صفحه نمایش زمانی که یک کاربر می رسد صفحه آخرین بار در NAV.

en: This block is aliased by other blocks. If you edit this block, your changes will effect those other blocks. Are you sure you want to edit this block?
fa_IR: همسان های این بلوک در جای دیگری وجود دارد. ویرایش این بلوک موجب تغییر آنها هم خواهد شد. آیا بلوک ویرایش شود؟

en: This block is an alias of Page Defaults. Editing it here will "disconnect" it so changes to Page Defaults will no longer affect this block.
fa_IR: در حال ویرایش آن را در اینجا خواهد شد "قطع" آن را که به طور پیش فرض صفحه تغییر خواهد دیگر تحت تاثیر این بلوک است.

en: This block is contained within a global area. Changing its content will change it everywhere that global area is referenced.
fa_IR: این بلوک است که در داخل منطقه جهانی موجود است . تغییر محتوای آن را همه جا آن را تغییر دهید که جهانی در منطقه اشاره شده است.

en: This block is no longer available.
fa_IR: این بلوک دیگر در دسترس نیست.

en: This block type is internal. It cannot be uninstalled.
fa_IR: این بلوک از نوع داخلی است. این را نمی توان حذف کرد.

en: This block was copied from another location. Editing it will create a new instance of it.
fa_IR: این بلوک از جای دیگری کپی شده است. میتوانید آن را ویرایش نمایید.

en: This cannot be undone.
fa_IR: این را نمی توان باز گرداند.

en: This file requires a password to download.
fa_IR: این فایل برای بارگیری نیاز به رمز عبور دارد.

en: This is a global area. Content added here will be visible on every page that contains this area.
fa_IR: این جهانی است منطقه است. مطلب افزود: در اینجا بر روی هر صفحه ای که حاوی این منطقه قابل مشاهده خواهد بود .

en: This is a global block.  Editing it here will change all instances of this block throughout the site.
fa_IR: این جهانی است بلوک در حال ویرایش آن را در اینجا همه موارد از این تغییر بلوک در سراسر سایت .

en: This is a list of all files found in your external forms directory: %s
fa_IR: %s این یک لیست از تمام فایل های دایرکتوری شما است

en: This is an internal block type.
fa_IR: این نوع بلوک مربوط به هسته است.

en: This is just an example of how a custom form works.
fa_IR: این نمونه ای از یک فرم در عمل است.

en: This is my first blog post!
fa_IR: این اولین پست وبلاگ من است!

en: This is the defaults page for the %s page type. You cannot change it.
fa_IR: این صفحه پیش فرض برای نوع صفحه %s است. نمی توان آن را تغییر داد.

en: This job cannot be uninstalled.
fa_IR: این وظیفه را نمی توان حطف کرد

en: This layout section can not be moved further in this direction.
fa_IR: این طرح بخش را نمی توان بیشتر در این جهت نقل مکان کرد.

en: This package isn't currently available for this version of concrete5. Please contact the maintainer of this package for assistance.
fa_IR: این بسته برای این نسخه از کانکریت5 در حال حاضر موجود نمی باشد. در صورت نیاز با تهیه کننده این بسته تماس بگیرید.

en: This package requires concrete5 version %s or greater.
fa_IR: این بسته نیاز به concrete5 نسخه%s و یا بیشتر است.

en: This page <strong>may</strong> exist in the page cache.
fa_IR: این صفحه </strong> ممکن است </strong> در صفحه کش وجود دارد.

en: This page currently exists in the full page cache. It expires %s.
fa_IR: این صفحه در حال حاضر در انبار تمام صفحه وجود دارد. منقضی می شود%s نیست.

en: This page inherits its permissions from:
fa_IR: این صفحه مجوز های خود را ارث می برد از:

en: This page is a single page, which means it doesn't have a page type associated with it.
fa_IR: این صفحه جداگانه است. یعنی نوع صفحه ندارد.

en: This page is an alias of one that actually appears elsewhere.
fa_IR: این صفحه نام مستعار است که در واقع به نظر می رسد در جای دیگر است.

en: This page is not currently in the full page cache.
fa_IR: این صفحه در حال حاضر در کش صفحه کامل نیست.

en: This page is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
fa_IR: این صفحه در حال تعلیق است حرکت در زیر<strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: This page is pending approval.
fa_IR: این صفحه متنظر تایید است.

en: This page list doesn't use the custom blog template, or you don't have permission to access this RSS feed
fa_IR: ایجاد قالب سفارشی صفحه و اجازه دسترسی به خوراک RSS

en: This page must always be available from at least one URL. That URL is listed above.
fa_IR: این صفحه همیشه باید از حداقل یک آدرس در دسترس باشد. این آدرس در بالا ذکر شده است.

en: This page type is no longer included in composer.
fa_IR: این طرح به مولف اضافه شد

en: This page will be published beneath %s.
fa_IR: این صفحه منتشر شد %s.

en: This permission key cannot start a workflow.
fa_IR: این کلید اجازه می تواند شروع به گردش .

en: This request took too long.
fa_IR: این درخواست طولانی می باشد.

en: This site is currently down for maintenance.
fa_IR: این تارنما در حال حاضر برای تعمیر و بازسازی بسته شده است. لطفا بعدا مراجعه کنید.

en: This theme contains no styles that can be customized.
fa_IR: این پوسته هیچ سبکی برای شخصی سازی کردن ندارد.

en: This theme has been reset.
fa_IR: این پوسته بازنشانی شد.

en: This theme is currently active on your site.
fa_IR: این پوسته هم اکنون فعال است

en: This user is inactive. Please contact us regarding this account.
fa_IR: حساب کاربری مورد نظر غیرفعال است. برای اطلاعات بیشتر با مدیر تارنما تماس بگیرید.

en: This will clear your home page, uploaded files and any content pages out of your site completely. It will completely reset your site and any content you have added will be lost.
fa_IR: با این کار صفحه اصلی شما، بارگزاری فایل ها و هر صفحه محتوای سایت خود را به طور کامل روشن است. آن را به طور کامل به سایت خود و تنظیم مجدد هر محتوایی را که اضافه شده اند از دست خواهند رفت.

en: This will end your current session and sign you in as %s
fa_IR: بدین ترتیب شما از تارنما خارج شده و به عنوان %s وارد تارنما می شوید.

en: This will remove %s child page(s).
fa_IR: تعداد %s زیر صفحه حذف خواهد شد.

en: This will remove all elements associated with the %s package. This cannot be undone. Are you sure?
fa_IR: با این همه عناصر در ارتباط با حذف %s بسته است. این را نمی توان باز گرداند. آیا شما مطمئن هستید؟

en: This will remove all instances of the %s block type. This cannot be undone. Are you sure?
fa_IR: این همه نمونه هایی از حذف %s نوع بلوک است. این را نمی توان باز گرداند. آیا شما مطمئن هستید؟

en: This will treat the job as though it were like any other concrete5 job. The entire job will be run at once.
fa_IR: این جابز ماندد دیگر جابزهای کانکریت5 در یکبار اجرا انجام میشود.

en: Through Cron
fa_IR: با استفاده از Cron

en: Thumbnail
fa_IR: کوچک

en: Thumbnail Image
fa_IR: تصویر کوچک

en: Time Settings
fa_IR: تنظیمات زمان

en: Time Zone
fa_IR: ساعت منطقه جغرافیایی

en: Timed Access for Guest Users Updated Successfully.
fa_IR: بهنگام دسترسی برای کاربران مهمان با موفقیت به روز رسانی شد.

en: Timezone
fa_IR: منطقه زمانی

en: TinyMCE Reference
fa_IR: مرجع TinyMCE

en: Title
fa_IR: عنوان

en: Titles
fa_IR: عنوان

en: Titles & Summary
fa_IR: عنوان ها و خلاصه ها

en: Titles &amp; Descriptions
fa_IR: عنوان و شرح

en: Titling
fa_IR: عنوان

en: To
fa_IR: گیرنده

en: To begin creating a form, type your question text into the text field, choose the type of answer you need, and whether or not a question response is required when submitting the form. Click Add, then repeat for subsequent questions.
fa_IR: برای شروع به ایجاد یک فرم، نوع متن سوال خود را در قسمت متن، نوع پاسخ شما نیاز دارید را انتخاب کنید، و یا نه، پاسخ سوال لازم است در هنگام ارسال فرم. روی افزودن کلیک کنید، سپس برای پرسش های بعدی تکرار.

en: To complete the signup process, you must provide a valid email address.
fa_IR: برای تکمیل فرآیند ثبت نام، شما باید یک آدرس ایمیل معتبر را فراهم خواهد کرد.

en: To disable any future messages, change your profile preferences at: %s
fa_IR: برای غیر فعال کردن هر پیام در آینده، تغییر تنظیمات مشخصات خود را در %s

en: To install concrete5, please fill out the form below.
fa_IR: برای نصب کانکریت5، لطفا فرم زیر را پر کنید.

en: To install the package manually:
fa_IR: برای نصب بسته به صورت دستی:

en: To proceed with the upgrade, click below.
fa_IR: برای ادامه ارتقا، کلید زیر را کلیک کنید.

en: To run all the jobs in the <a href="%s">%s</a> Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
fa_IR: برای اجرای تمام جابز را <a href="%s">%s</a>> مجموعه جابز، برنامه ریزی این URL را با استفاده از cron یا یک سیستم مشابه:

en: To run all the jobs in this Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
fa_IR: برای اجرای تمام جابز ها در این مجموعه جابز، برنامه ریزی این URL را با استفاده از cron یا یک سیستم مشابه:

en: To run the "%s" job, automate the following URL using cron or a similar system:
fa_IR: برای اجرای مقدار "%s" جابز، به طور خودکار به آدرس زیر با استفاده از cron یا یک سیستم مشابه:

en: To use a separate theme for mobile browsers, specify it below.
fa_IR: برای استفاده از یک موضوع جداگانه ای برای مرورگرهای تلفن همراه، آن را در زیر مشخص کنید.

en: To view this user's profile, visit: %s
fa_IR: برای مشاهده پروفایل کاربر، بازدید: %s

en: Today
fa_IR: امروز

en: Toolbar Set
fa_IR: نوار ابزار تنظیم

en: Top
fa_IR: بالا

en: Total Downloads: %s
fa_IR: مجموع دریافت ها: %s

en: Total form submissions: <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> today). <a href="%s">View Form Results</a>.
fa_IR: نظررات ارسالی: <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> today). <a href="%s">نمایش نتایج فرم</a>.

en: Total page versions
fa_IR: تعداد کل رونوشت های موجود برای این صفحه

en: Total pages in edit mode
fa_IR: کل صفحه های در حال ویرایش

en: Track page view statistics.
fa_IR: پیگیری آمار نمایش صفحه.

en: Tracking Codes
fa_IR: کد پیگیری

en: Tracking code settings updated successfully.
fa_IR: تنظیمات کد رهگیری بروزرسانی شد

en: Tracks page views in concrete5. Disabling this may increase site performance, but you will have to get statistics information from elsewhere.
fa_IR: مشاهده صفحه آهنگ درکانکریت5 . غیر فعال کردن این عملکرد سایت ، ممکن است افزایش یابد، اما شما باید آمار را از جای دیگری است.

en: Trash
fa_IR: سطل زباله

en: Truncate Summaries
fa_IR: کوتاه کردن خلاصه

en: Truncate Titles
fa_IR: عنوان کوتاه

en: Truncate descriptions after
fa_IR: توضیحات را پس از

en: Truncate titles after
fa_IR: عنوان کوتاه

en: Turns tracking of page views, file downloads and user registrations on or off. These are displayed on your site's Dashboard > Reports > Statistics page. If your high-traffic site experiences performance issues, you might consider disabling statistics tracking and investigate the use of an alternate, third-party solution for tracking site stats.
fa_IR: تبدیل ردیابی بازدید از این، دریافت فایل ها و ثبت نام کاربر یا خاموش. این خود را در سایت " داشبورد گزارشات> آمار. اگر سایت پر ترافیک خود را تجربه مسائل مربوط به عملکرد، شما ممکن است در نظر ناتوان ردیابی آمار و بررسی استفاده از جایگزین، راه حل شخص ثالث برای ردیابی سایت آمار.

en: Type
fa_IR: نوع

en: Type required.
fa_IR: وارد کردن نوع لازم است.

en: Type: %s
fa_IR: فرمت: %s

en: Types
fa_IR: انواع

en: URL
fa_IR: آدرس

en: URL Slug
fa_IR: شاخص آدرس

en: URL rewriting disabled.
fa_IR: بازنویسی آدرس غیر فعال شد.

en: URL rewriting enabled. We were able to automatically update .htaccess file.
fa_IR: ما قادریم به طور خودکار فایل htaccess را بروز رسانی نماییم .

en: URL rewriting enabled. You need to update .htaccess by hand.
fa_IR: آدرس بازنویسی را فعال کنید. شما باید برای به روز رسانی .htaccess را به صورت دستی تغییر نام دهید

en: URL to File
fa_IR: آدرس فایل

en: URL:
fa_IR: آدرس:

en: URL: %s
fa_IR: آدرس: %s

en: Un-Approve
fa_IR: معلق کردن

en: Unable load external form block controller file: %s
fa_IR: بلوک قادر نیست فایل خارجی را بارگزاری نماید : %s

en: Unable to access composer settings.
fa_IR: قادر به دسترسی به تنظیمات آهنگساز.

en: Unable to access the file manager.
fa_IR: ناتوانی در ارتباط با مدیریت فایل ها

en: Unable to add files.
fa_IR: افزودن تصویر غیر فعال است

en: Unable to backup old package directory to %s
fa_IR: قادر به تهیه نسخه پشتیبان از دایرکتوری بسته بندی های قدیمی به %s

en: Unable to complete action: your IP address has been banned. Please contact the administrator of this site for more information.
fa_IR: شما اجازه با این آی پی اجازه دیدن تارنامه را ندارید برای رفع این مشکل با مدیریت تارنما تماس بگیرید

en: Unable to connect to database.
fa_IR: ناتوانی در برقراری ارتباط با پایگاه داده

en: Unable to connect to marketplace to retrieve item
fa_IR: قادر به اتصال به بازار برای بازیابی این مورد نیست

en: Unable to connect to the marketplace.
fa_IR: ناتوانی در ارتباط با بازار کانکریت5

en: Unable to connect to your project page. Your database contains a marketplace token which concrete5.org cannot verify.
fa_IR: قادر به اتصال به صفحه پروژه شما نمی باشد. پایگاه داده خود را شامل نشانه بازار که concrete5.org نمی تواند تأیید کند.

en: Unable to copy directory %s to %s. Perhaps permissions are set incorrectly or the target directory does not exist.
fa_IR: قادر به کپی کردن پوشه %s به %s . شاید مجوز تنظیم نادرست و یا دایرکتوری مورد نظر وجود ندارد.

en: Unable to copy file to storage directory. Please check permissions on your upload directory and ensure they can be written to by your web server.
fa_IR: قادر به کپی کردن فایل را به دایرکتوری ذخیره سازی است. لطفا مجوز خود را در بارگزاری پوشه و اطمینان حاصل شود که می توان آنها را به وب سرور شما نوشته شده است.

en: Unable to copy one or more files.
fa_IR: قادر به کپی کردن یک یا چند فایل.

en: Unable to create backup file: %s
fa_IR: قادر نیست برای پشتیبان گیری از فایل: %s

en: Unable to create temporary db xml file: %s
fa_IR: قادر به ایجاد پایگاه داده xml نیست: %s

en: Unable to delete one or more files.
fa_IR: قادر به حذف یک یا چند فایل.

en: Unable to delete one or more pages.
fa_IR: قادر به حذف یک یا چند صفحه.

en: Unable to determine your current version of concrete5. Upgrading cannot continue.
fa_IR: کانکریت5 شما قادر به شناسایی نسخه کنونی برای بروزرسانی نیست

en: Unable to generate a marketplace token. Please ensure that allow_url_fopen is turned on, or that cURL is enabled on your server. If these are both true, It's possible your site's IP address may be blacklisted for some reason on our server. Please ask your webhost what your site's outgoing cURL request IP address is, and email it to us at <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.
fa_IR: قادر به تولید یک نشانه بازار. لطفا اطمینان حاصل شود که خاموش allow_url_fopen روشن است، یا که حلقه خود را بر روی سرور خود فعال کنید. اگر این هر دو درست باشد، این امکان وجود دارد خود را به سایت آدرس IP ممکن است برای برخی از این دلیل بر روی سرور ما در ل��ست سیاه. لطفا از شرکت سرویس دهنده خود آنچه شما سایت خروجی حلقه درخواست آدرس IP و ایمیل آن را به ما در <عکاس هنگام عکسبرداری = "رایانامه: کمک @ concrete5 ORG. "> کمک concrete5 ORG </ A>.

en: Unable to get category for permission %s
fa_IR: قادر به دریافت مجوز دسته نیست %s

en: Unable to get information about this product.
fa_IR: قادر به دریافت اطلاعات در رابطه با این محصول.

en: Unable to get permission key for %s
fa_IR: قادر به دریافت کلید مجوز برای %s

en: Unable to install database: %s
fa_IR: قادر به نصب پایگاه داده ها نیست: %s

en: Unable to load environment info
fa_IR: قادر به بارگذاری اطلاعات محیط

en: Unable to load sitemap data.
fa_IR: قادر به بارگذاری نقشه سایت داده.

en: Unable to load sitemap data. Response received:
fa_IR: اطلاعات تارنما دریافت نشد. پاسخ رسیده:

en: Unable to load the controller for this block type. Perhaps it has been moved or removed.
fa_IR: قادر به لود کنترل برای این نوع بلوک است. شاید آن جابه جا شده و یا حذف شده است.

en: Unable to locate database import file.
fa_IR: ناتوانی در یافتن جای فایل ورودی.

en: Unable to locate file %s
fa_IR: قادر به گذاشتن فایل نیست %s

en: Unable to locate this add-on on concrete5.org
fa_IR: قادر به قرار دادن این افزودنی را مشاهده کنید در concrete5.org

en: Unable to open config/site.php for writing.
fa_IR: ناتوانی در باز کردن فایل config/site.php برای نوشتن بروی آن

en: Unable to open config/site_user.php for writing.
fa_IR: قادر به باز کردن config/site_user.php برای نوشتن اطلاعات نیست.

en: Unable to parse news response.
fa_IR: قادر به تجزیه و تحلیل پاسخ اخبار.

en: Unable to process email. Check that your email contains the validation hash present in the original message.
fa_IR: غیر فعال کردن پردازش رایانامه، کنترل کنید که در پیام های داخل رایانامه تان پیوند تایید اعتبار وجود دارد

en: Unable to process private message email. Check that your email contains the validation hash present in the original message. Your private message was NOT delivered.
fa_IR: قادر به پردازش ایمیل پیام خصوصی. بررسی کنید که ایمیل شما حاوی مخلوط اعتبار حال حاضر در این پیام اصلی است. پیام خصوصی شما تحویل داده نشد.

en: Unable to rescan %s. Error encountered: %s. Rescan halted.
fa_IR: قادر به پویش مجدد %s . خطا مواجه می شوند: %s . پویش مجدد متوقف شد.

en: Unable to retrieve block object. If this block has been moved please reload the page.
fa_IR: قادر به بازیابی شی بلوک. اگر این بلوک منتقل شده است لطفا بارگذاری مجدد صفحه.

en: Unable to retrieve software from update server.
fa_IR: قادر به راه اندازی برنامه بروزرسانی نیست

en: Unable to search file sets.
fa_IR: قادر به جستجو در مجموعه فایل نیست

en: Unable to uninstall %s theme by moving it to the trash.
fa_IR: پوسته %s از نصب خارج نشد چون به پوشه سطل زباله منتقل نشد.

en: Unable to view page.
fa_IR: قادر به نمایش صفحه.

en: Unable to write to config/site.php. You must make config/site.php writable in order to upgrade in this manner.
fa_IR: قادر به نوشتن config/site.php نیست. شما باید به منظور ارتقاء config/site.php قابل نوشتن کنید.

en: Unapproved
fa_IR: تأیید نشد

en: Undo
fa_IR: لغو

en: Unexpected User Error
fa_IR: خطای پیش بینی نشده کاربر

en: Uninstall
fa_IR: عزل

en: Uninstall Package
fa_IR: عزل بسته بندی

en: Uninstall Packages
fa_IR: حذف بسته

en: Uninstalling %s will remove the following data from your system.
fa_IR: حذف %s نیز از داده های زیر را از سیستم شما حذف شده است.

en: Unknown
fa_IR: ناشناخته

en: Unknown Error
fa_IR: خطای ناشناخته

en: Unknown User
fa_IR: کاربر ناشناس

en: Unknown mime-type:
fa_IR: MIME ناشناخته از نوع:

en: Unknown publishing location.
fa_IR: آدرس انتشار ناشناخته است.

en: Unlock Layout
fa_IR: را باز چیدمان

en: Unread
fa_IR: خوانده نشده

en: Until manually cleared
fa_IR: تا دستی پاک

en: Up
fa_IR: بالا

en: Up Label
fa_IR: بازگشت به برچسب

en: Update
fa_IR: بروز رسانی

en: Update "%s" preset everywhere it is used
fa_IR: بروز "%s" از پیش تعیین شده در همه جا از آن استفاده شده است

en: Update "%s" preset everywhere it is used?
fa_IR: بروز "%s" از پیش تعیین شده در همه جا از آن استفاده شده است؟

en: Update Add-On
fa_IR: بروز اضافه کردن در

en: Update Add-Ons
fa_IR: بروزرسانی افزونه ها

en: Update Addon
fa_IR: بروزرسانی افزونه

en: Update All
fa_IR: بروز همه

en: Update Attributes
fa_IR: بروز صفات

en: Update Block
fa_IR: بروز بلوک

en: Update Groups
fa_IR: بروز گروه ها

en: Update Jobs
fa_IR: بروزرسانی جابز

en: Update Schedule
fa_IR: زمانبندی بروزرسانی

en: Update Set
fa_IR: بروز تنظیم

en: Update Set Details
fa_IR: بروز تنظیم جزئیات

en: Update User
fa_IR: بروز کردن حساب کاربر

en: Update add-ons.
fa_IR: بروزرسانی افزونه ها

en: Update concrete5
fa_IR: بروزرسانی کانکریت5

en: Update concrete5.
fa_IR: کانکریت5 شما به روز است

en: Update your installed packages.
fa_IR: بروز رسانی بسته های نصب شده

en: Updated
fa_IR: به هنگام شده

en: Upgrade
fa_IR: ارتقا

en: Upgrade concrete5
fa_IR: ارتقا کانکریت5

en: Upgrade to <b>%s</b> complete!
fa_IR: تارنما به نسخه <b>%s</b> ارتقا داده شد.

en: Upgrading from <b>%s</b>
fa_IR: ارتقا از نسخه <b>%s</b>

en: Upgrading to <b>%s</b>
fa_IR: ارتقا به نسخه <b>%s</b>

en: Upload
fa_IR: بارگذاری

en: Upload Complete
fa_IR: بارگذاری کامل

en: Upload Complete.
fa_IR: بارگذاری

en: Upload Error
fa_IR: خطای بارگذاری

en: Upload File
fa_IR: بارگذاری فایل

en: Upload Max: %s.
fa_IR: حداکثر بارگذاری : %s.

en: Upload Multiple
fa_IR: بارگذاری چندگانه

en: Upload Multiple Files
fa_IR: بارگذاری فایل های چندگانه

en: Upload Queue
fa_IR: لیست بارگذاری

en: Upload a template bundle by using the form below. Files must be zipped and contain only HTML files and sub directories. All items referenced in HTML must be done so with relative links.
fa_IR: با استفاده از فرم زیر، بسته پوسته خود را بارگزاری کنید. فایل ها باید زیپ شده باشند و فقط فایل های HTML در آن و زیرپوشه هایش باشد. تمام فایل های HTML باید به پیوند های مربوطه ارجاع داده شده باشند.

en: Upload an image that will appear in the address bar when visitors go to your site and in the bookmark list if they bookmark it.
fa_IR: بارگزاری یک تصویر است که در نوار آدرس ظاهر می شود وقتی که بازدید کننده به سایت شما و در لیست چوب الف اگر که آنها آن را نشانه.

en: Upload and unpack the package on your web server. Place the unpacked files in the packages directory of the root of your concrete5 installation.
fa_IR: بارگزاری و باز کردن بسته بندی را در وب سرور خود را. محل فایل های فله در بسته های دایرکتوری ریشه خود را از کانکریت5 نصب.

en: Upload, search, replace, and change files you're using on your site. Change properties and perform basic image editing tasks.
fa_IR: بارگزاری ، جستجو، جایگزینی، و تغییر فایل های خود را در سایت شما با استفاده از . تغییر خواص و انجام وظایف پایه ویرایش تصویر.

en: Uploaded file is too large. The current value of upload_max_filesize is %s
fa_IR: فایل برای بارگزاری بیش از حد بزرگ است. حداکثر حجم فایل برای بارگزاری:  %s

en: Uploading...
fa_IR: بارگذاری .....

en: Usage Count
fa_IR: شمار دفعات استفاده در تارنما

en: Usage Count on Active Pages
fa_IR: میزان استفاده از صفحات فعال

en: Use Encryption
fa_IR: استفاده از رمزگذاری

en: Use emails for login
fa_IR: استفاده از ایمیل برای ورود به

en: Use global setting - %s
fa_IR: استفاده از تنظیمات جهانی - %s

en: Use image from <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> if the user has not uploaded one
fa_IR: استفاده از تصویر از <a href="http://gravatar.com" target="_blank"> gravatar.com </ A> در صورتی که کاربر یک بارگزاری نشده

en: Use this layout here, and leave "%s" unchanged?
fa_IR: با استفاده از این طرح در اینجا، و ترک "%s" بدون تغییر است؟

en: Use this style here, and leave "%s" unchanged
fa_IR: با استفاده از این سبک در اینجا، و ترک "%s" بدون تغییر

en: User
fa_IR: کاربر

en: User Account
fa_IR: حساب کاربری

en: User Attribute Created.
fa_IR: ویژگی کاربر ایجاد شد

en: User Attribute Deleted.
fa_IR: ویژگی کاربر حذف شد

en: User Attribute Options
fa_IR: گزینه های صفت کاربری

en: User Attribute Updated.
fa_IR: ویژگی بروزرسانی شد

en: User Attributes
fa_IR: مشخصات کاربر

en: User Avatar
fa_IR: شکلک کاربر

en: User Groups
fa_IR: گروهای کاربری

en: User Information
fa_IR: اطلاعات کاربری

en: User Name
fa_IR: نام کاربری

en: User Permissions
fa_IR: ویرایش کاربر

en: User Profile picture saved.
fa_IR: تصویر پروفایل کاربری ذخیره شده است.

en: User Registrations
fa_IR: ثبت نام کاربر

en: User Settings saved.
fa_IR: تنظیمات کاربر نجات داد.

en: User Submissions
fa_IR: مطالب ارسالی کاربران

en: User activated.
fa_IR: حساب کاربری فعال شد.

en: User created.
fa_IR: کاربر ایجاد شد

en: User deactivated.
fa_IR: حساب کاربری غیرفعال شد.

en: User deleted successfully.
fa_IR: کاربر با موفقیت حذف شد.

en: User time zones have been disabled.
fa_IR: منطقه زمانی کاربر غیر فعال شد

en: User time zones have been enabled
fa_IR: منطقه زمانی کاربر فعال شد

en: User time zones have been saved.
fa_IR: ذخیره منطقه زمانی کاربر

en: User updated successfully.
fa_IR: حساب کاربری با موفقیت بروز شد.

en: User/Group Added
fa_IR: کاربر / گروه اضافه شد

en: User/Group Removed
fa_IR: کاربر / گروه حذف

en: User: %s (ID %s)
fa_IR: کاربر: %s (آی دی %s)

en: User: %s has tried to send more than %s private messages within %s minutes
fa_IR: کاربر: %s سعی در ارسال %s پیام خصوصی در مدت %s دقیقه داشته.

en: Username
fa_IR: نام کاربر

en: Username or Email
fa_IR: نام کاربری یا ایمیل

en: Users
fa_IR: کاربران

en: Users and Groups
fa_IR: کاربران و گروه ها

en: Users must login
fa_IR: باید اول وارد حساب خو شوید

en: Users who access files through the file manager will not be prompted for a password.
fa_IR: کاربرانی که دسترسی به فایل از طریق مدیریت فایل برای رمز عبور را برانگیخت.

en: Users you don't have permission to bulk-deactivate have been removed from this list.
fa_IR: کاربران شما اجازه انجام این کار را به صورت فله و غیر فعال کردن از این لیست حذف شده اند را ندارد.

en: Users you don't have permission to bulk-delete have been removed from this list.
fa_IR: کاربران شما اجازه انجام این کار را به صورت فله و حذف از این لیست حذف شده اند را ندارد.

en: Validate Email Address
fa_IR: اعتبار سنجی آدرس رایانامه

en: Values
fa_IR: مقادیر

en: Version
fa_IR: نسخه

en: Version %d
fa_IR: نسخه %d

en: Version %s
fa_IR: نسخه %s

en: Version %s of Page <a href="%s">%s</a> submitted for Approval.
fa_IR: نسخه %s صفحه <a href="%s">%s</a> مشاهده برای تایید.

en: Version Comments
fa_IR: یادداشت های نسخه

en: Version History
fa_IR: تاریخچه نسخههای

en: Version: %s
fa_IR: نسخه: %s

en: Versions
fa_IR: نسخه ها

en: Vertical
fa_IR: عمودی

en: Video
fa_IR: ویدئو

en: Video File
fa_IR: فایل ویدیو

en: Video Player
fa_IR: پخش ویدیو

en: View
fa_IR: مشاهده

en: View All
fa_IR: مشاهده همه

en: View Full Dashboard
fa_IR: مشاهده کامل پیشخوان

en: View Full Results
fa_IR: مشاهده همه نتایج

en: View Newsflow
fa_IR: نمایش جریان اخبار

en: View Newsflow Updates in an Overlay
fa_IR: نمایش جریان اخبار جدید در یک جایگذاشت

en: View Page as Someone Else
fa_IR: نمایش صفحه به عنوان کسی که دیگری

en: View Pending Permissions
fa_IR: مشاهده در انتظار مجوز

en: View Responses
fa_IR: مشاهده پاسخ ها

en: View Timed Permission Assignments
fa_IR: تکالیف زمان اجازه

en: View User
fa_IR: مشاهده حساب کاربر

en: View User accounts.
fa_IR: نمایش حساب های کاربری.

en: View Versions
fa_IR: مشاهده نسخه

en: View a record of errors your site has encountered, and a log of outgoing email messages sent by your site.
fa_IR: نمایش یک رکورد از اشتباهات خود را در سایت مواجه کرده است، و ورود خروجی از پیام های ایمیل ارسال شده توسط شما سایت .

en: View a single branch of your Sitemap. Useful for working with large sites and complex tree structures.
fa_IR: مشاهده واحد خود را از نقشه سایت . برای کار کردن با سایت های بزرگ و پیچیده ساختارهای درختی مفید است.

en: View and change which file types you permit users to upload to your File Manager.
fa_IR: مشاهده و تغییر است که انواع فایل های شما اجازه می دهد تا به کاربران برای بارگزاری خود را به مدیریت فایل .

en: View and change your site's structure. Click a page to see available actions; from this menu, you can control access to or delete a page. Click and drag a page to move it to a different place in your site.
fa_IR: مشاهده و تغییر ساختار خود را در سایت '. روی صفحه کلیک کنید برای دیدن اعمال قابل دسترس، از این منو، شما می توانید کنترل دسترسی به و یا پاک کردن یا ویرایش یک صفحه. کلیک کنید و کشیدن یک صفحه به آن حرکت را به یک جای خود را در سایت های مختلف است.

en: View available language packs installed for the concrete5 Dashboard and editing interface.
fa_IR: بستههای زبان نصب شده concrete5 پیشخوان و ویرایش رابط در دسترس است.

en: View content created using Composer, but have not yet published.
fa_IR: نمایش محتوای ایجاد شده با استفاده از آهنگساز ، اما هنوز رتبهدهی نشده است منتشر شده است.

en: View emails your site sends, as well as error messages PHP and MysSQL erros returned as your site runs.
fa_IR: مشاهده ایمیل های خود را به سایت می فرستد و همچنین پیام های خطا PHP و MysSQL erros بازگشت خود را به عنوان سایت اجرا می شود.

en: View graphs showing recent site traffic, registration, page creation and downloaded files.
fa_IR: نمایش ها نمودار ها نشان اخیر ترافیک سایت ، ثبت نام، ایجاد صفحه و دریافت فایل.

en: View in Marketplace
fa_IR: در بازار

en: View information about your concrete5 site's configuration, as well as details about the hosting environment you're using.
fa_IR: مشاهده اطلاعات در مورد پیکربندی خود را concrete5 سایت ، و همچنین جزئیات در مورد محیط زیست میزبانی شما با استفاده از.

en: View responses to your site's forms. Submitted form data is collected here.
fa_IR: نمایش پاسخهای داده شده به خود را در سایت را تشکیل می. ارسال داده های فرم در اینجا جمع آوری شده است.

en: View your site activity.
fa_IR: مشاهده فعالیت های تارنما

en: View, search for, add, and edit groups. Click a group to edit it. Groups are useful for organizing users and setting permissions for multiple users simultaneously.
fa_IR: مشاهده، جستجو برای، اضافه کنید، و ویرایش گروه ها. با کلیک روی گروه آن را ویرایش کنید. گروه ها برای سازماندهی کاربران و تنظیم مجوز برای کاربران مختلف به طور همزمان.

en: View/Edit Original
fa_IR: مشاهده/ویرایش صفحه اولیه

en: Viewing
fa_IR: در حال مشاهده

en: Viewing <b>%s</b> to <b>%s</b> (<b>%s</b> Total)
fa_IR: مشاهده  <b>%s</b> تا  <b>%s</b> (تعداد کل <b>%s</b> )

en: Viewing Permissions
fa_IR: مشاهده و ویرایش

en: Visit
fa_IR: دیدن

en: Vote
fa_IR: رای دادن

en: Waiting for Me
fa_IR: در انتظار

en: Want more themes?
fa_IR: می خواهم تم؟

en: Warning! This is a system page. Deleting it could potentially break your site. Please proceed with caution.
fa_IR: هشدار!این صفحه سیستمی است. حذف آن به طور بالقوه می تواند سایت شما را دچار مشکل نمایید. لطفا با احتیاط ادامه دهید.

en: Warning, this cannot be undone. No attributes will be deleted but they will no longer be grouped together.
fa_IR: اخطار، این را نمی توان باز گرداند. هیچ خاصیت حذف خواهد شد، اما آنها دیگر کنار هم دسته بندی خواهد شد.

en: Warning, this cannot be undone. No jobs will be deleted but they will no longer be grouped together.
fa_IR: هشدار، این عمل قابل بازگردانی نیست. هیچ  جابز حذف خواهد شد، اما آنها دیگر با هم گروه بندی نمی شوند.

en: Warning:
fa_IR: هشدار:

en: We have no record of that email address.
fa_IR: آدرس رایانامه شما ثبت نشده است.

en: Web Address
fa_IR: آدرس تارنما

en: Website Registration Notification
fa_IR: اطلاع رسانی ثبت نام تارنما

en: Weeks
fa_IR: هفته

en: Welcome Back
fa_IR: دوباره خوش آمدید

en: Welcome to
fa_IR: خوش آمدید

en: Welcome to concrete5
fa_IR: به انجمن کانکریت5 خوش آمدید

en: What do you wish to do?
fa_IR: چه چیزی را می خواهید انجام دهید؟

en: What goes in your site.
fa_IR: در تارنما شما چه خبر است؟

en: What type of page would you like to write?
fa_IR: چه نوع از صفحه به نظر شما نوشتن را دوست دارم؟

en: What would you like to do with this layout's blocks?
fa_IR: چه می خواهید با بلوک های این طرح را انجام دهد؟

en: When people browse to the page.  (which runs after the main rendering request of the page.)
fa_IR: زمان مرور صفحه توسط بازدیدکننده. (زمان درخواست رندر صفحه اصلی اجرا میشود.)

en: When should guests be able to view this block?
fa_IR: چه زمانی باید مهمان قادر به مشاهده این بلوک؟

en: Where do you want to publish this page?
fa_IR: از کجا می توانم به شما می خواهم برای انتشار این صفحه؟

en: Whitelist: Selected areas are only areas indexed.
fa_IR: لیست سفید: مناطق انتخاب مناطق تنها نمایه شده است.

en: Who can add what?
fa_IR: چه کسی می تواند چه؟

en: Who can assign what?
fa_IR: چه کسی می تواند آنچه که اختصاص؟

en: Who can edit this page?
fa_IR: چه کسی می تواند این صفحه را ویرایش کند؟

en: Who can edit what?
fa_IR: چه کسی می تواند آنچه را ویرایش کنید؟

en: Who can search what?
fa_IR: چه کسی می تواند آنچه را جستجو کنم؟

en: Who can set what?
fa_IR: چه کسی می تواند مجموعه ای از چه؟

en: Who can view this page?
fa_IR: چه کسی می تواند این صفحه را ببیند؟

en: Who can view what?
fa_IR: چه کسی می تواند چه؟

en: Who can't add what?
fa_IR: چه کسی می تواند چه را اضافه نمی کند؟

en: Who can't assign what?
fa_IR: چه کسی می تواند آنچه که مشخص نیست؟

en: Who can't edit what?
fa_IR: چه کسی می تواند آنچه را ویرایش کنید؟

en: Who can't search what?
fa_IR: چه کسی می تواند آنچه که جستجو نیست؟

en: Who can't set what?
fa_IR: چه کسی می تواند مجموعه ای از آنچه که؟

en: Who can't view what?
fa_IR: چه کسی می تواند چیزی است که دیدن آن را ندارید؟

en: Who gets access to this permission?
fa_IR: چه کسی دسترسی به این اجازه؟

en: Whole world at a glance.
fa_IR: تمام تارنما در یک نگاه

en: Width
fa_IR: پهنا

en: Width
fa_IR: عرض

en: Windows 8 Thumbnail
fa_IR: تصویر بندانگشتی ویندوز8

en: Windows 8 icon removed successfully.
fa_IR: آیکون ویندوز8 با موفقیت حذف گردید.

en: Windows 8 icon updated successfully.
fa_IR: آیکون ویندوز8 با موفقیت بروزرسانی شد.

en: Windows 8 start screen tiles should be 144x144 and be in the .png format.
fa_IR: شروع کاشی های روی صفحه نمایش ویندوز 8 باید 144x144 و در فرمت PNG.

en: Windows Bitmap
fa_IR: Bitmap

en: Windows Video
fa_IR: ویدئویی ویندوز

en: With Selected
fa_IR: با انتخاب

en: Words listed here will be automatically removed from url slugs.
fa_IR: کلمات ذکر شده در اینجا را به طور خودکار از راب آدرس حذف خواهند شد.

en: Workflow
fa_IR: گردش کار

en: Workflow Access
fa_IR: گردش کار بازدید

en: Workflow Basics
fa_IR: گردش کار مبانی

en: Workflow List
fa_IR: گردش کار فهرست

en: Workflow Names must only include alphanumerics and spaces.
fa_IR: نام گردش کار فقط باید شامل عدد و الفبایی و فاصله باشد.

en: Workflow Notification
fa_IR: اطلاع رسانی گردش کار

en: Workflow Options saved.
fa_IR: گزینه های گردش کار را نجات داد.

en: Workflow created successfully. You may now modify its properties.
fa_IR: گردش کار با موفقیت ایجاد شد. شما در حال حاضر میتوانید مشخصات آن را تغییر دهید

en: Workflow deleted successfully.
fa_IR: گردش کار با موفقیت حذف شد.

en: Workflow updated.
fa_IR: گردش کار به روز رسانی شد

en: Workflow with that name already exists.
fa_IR: گردش کار با این نام در حال حاضر وجود دارد.

en: Workflows
fa_IR: گردش کار

en: Wrapper for static pages.
fa_IR: پوشش برای صفحات استاتیک.

en: Writable Files and Configuration Directories
fa_IR: فایل پیکربندی قابل نوشتن

en: Write
fa_IR: ایجاد صفحه

en: Write for your site.
fa_IR: نوشتن در تارنما

en: XML Support
fa_IR: پشتیبانی XML

en: Yes
fa_IR: بله

en: Yes, include this page type in Composer.
fa_IR: بله، شامل این نوع صفحه در آهنگساز.

en: Yes, remove the package's directory from the installation directory.
fa_IR: بله، حذف دایرکتوری بسته را از دایرکتوری نصب و راه اندازی.

en: Yes. Reset site content with the content found in this package
fa_IR: بله. تنظیم مجدد محتوای سایت با م��توای موجود در این بسته

en: Yesterday
fa_IR: دیروز

en: You are changing a preset
fa_IR: شما در حال تغییر از پیش تعیین شده

en: You are logged in as <strong>%s</strong>. You logged in on <strong>%s</strong>.
fa_IR: شما وارد شده اید <strong>%s</strong>. شما در تاریخ <strong>%s</strong>.

en: You are not authorized to access this page.
fa_IR: شما مجاز به دسترسی به این صفحه است.

en: You are registered but a site administrator must review your account, you will not be able to login until your account has been approved.
fa_IR: شما ثبت نام شده اید. اما تا زمان تایید مدیریت تارنما اجازه ورود به تارنما را ندارید

en: You are registered but you need to validate your email address. Some or all functionality on this site will be limited until you do so.
fa_IR: حساب کاربری ساخته شد. اطلاعات شما به رایانامه تان ارسال شده است. برای فعال کردن حساب کاربری آدرس رایانامه را تایید کنید.

en: You can download themes and add-ons from the concrete5 marketplace.
fa_IR: شما می توانید پوسته ها و افزونه ها را از بازار کانکریت5 دریافت نمایید.

en: You cannot access task permissions.
fa_IR: شما نمی توانید دسترسی به وظیفه مجوز .

en: You cannot access these permissions.
fa_IR: شما می توانید این مجوز دسترسی پیدا کنید.

en: You cannot delete the default Job set.
fa_IR: شما می توانید به طور پیش فرض مجموعه کار را حذف کنید.

en: You cannot delete your own user account.
fa_IR: نمی توانید حساب کاربری خودتان را حذف کنید

en: You cannot move or copy the source page(s).
fa_IR: شما نمی تواند حرکت کند و یا صفحه منبع (ها) کپی کنید.

en: You cannot view the source page(s).
fa_IR: شما می توانید با منبع (ها) مشاهده نمی شود.

en: You do not have access to change this page's theme.
fa_IR: شما دسترسی برای تغییر موضوع این صفحه را ندارید.

en: You do not have access to change this page's type.
fa_IR: شما دسترسی به این نوع صفحه را ندارد.

en: You do not have access to delete this stack.
fa_IR: شما اجازه حذف این دسته را ندارید

en: You do not have access to download themes or add-ons from the marketplace.
fa_IR: شما دسترسی لازم برای دریافت پوسته ها ها و افزونه ها  از بازار کانکریت5 را ندارید.

en: You do not have access to group search. This setting may be changed in the access section of the dashboard settings page.
fa_IR: شما لازم نیست که دسترسی به جستجو در گروه است. این تنظیمات ممکن است در دسترسی به بخش داشبورد صفحه تنظیمات تغییر است .

en: You do not have access to page type default content.
fa_IR: شما دسترسی به صفحه نوع محتوا به طور پیش فرض وجود ندارد.

en: You do not have access to the dashboard sitemap.
fa_IR: شما لازم نیست که دسترسی به داشبورد نقشه .

en: You do not have access to the file manager.
fa_IR: شما دسترسی به مدیریت فایل ندارد.

en: You do not have access to the sitemap.
fa_IR: شما لازم نیست که دسترسی به نقشه .

en: You do not have access to user search. This setting may be changed in the access section of the dashboard settings page.
fa_IR: شما لازم نیست که دسترسی به جستجوی کاربران. این تنظیمات ممکن است در دسترسی به بخش داشبورد صفحه تنظیمات تغییر است .

en: You do not have group search permissions.
fa_IR: شما مجوز جستجو در این گروه را ندارید.

en: You do not have permission to change permissions on any of the selected pages.
fa_IR: شما مجاز به تغییر و ویرایش در هر یک از این صفحات انتخاب شده است.

en: You do not have permission to connect this site to the marketplace.
fa_IR: شما اجازه اتصال به بازار را ندارید

en: You do not have permission to connect to the marketplace.
fa_IR: شما اجازه اتصال به بازار را ندارید

en: You do not have permission to copy any of the selected files.
fa_IR: شما اجازه انجام این کار را برای کپی کردن هر یک از فایل های انتخاب شده را ندارید.

en: You do not have permission to create or administer backups.
fa_IR: جام این کار را برای ایجاد و یا مدیریت پشتیبان گیری ندارد

en: You do not have permission to delete any of the selected files.
fa_IR: شما اجازه انجام این کار را به حذف هر یک از فایل های انتخاب شده را ندارید.

en: You do not have permission to delete any of the selected pages.
fa_IR: شما اجازه انجام این کار را به حذف هر یک از این صفحات انتخاب شده وجود ندارد.

en: You do not have permission to delete this file set.
fa_IR: شما اجازه حذف مجموعه فایل را ندارید

en: You do not have permission to download add-ons.
fa_IR: شما اجازه دریافت افزونه ها را ندارید

en: You do not have permission to download packages from the marketplace.
fa_IR: شما اجازه دریافت بسته از بازار را ندارید

en: You do not have permission to install add-ons.
fa_IR: شما اجازه نصب افزونه ها را ندارید

en: You do not have permission to install custom block types or add-ons.
fa_IR: شما اجازه نصب بلوکها و افزونها را ندارید

en: You do not have permission to modify speed settings on any of the selected pages.
fa_IR: شما اجازه انجام این کار را برای تغییر تنظیمات سرعت بر روی هر یک از این صفحات انتخاب شده وجود ندارد.

en: You do not have permission to modify the page type or theme on any of the selected pages.
fa_IR: شما مجاز به تغییر نوع صفحه یا موضوع در هر یک از این صفحات انتخاب شده است.

en: You do not have permission to modify this attribute.
fa_IR: شما اجازه تغییر ویژگی را ندارید

en: You do not have permission to perform this action.
fa_IR: شما برای انجام این کار مجوز لازم را ندارید.

en: You do not have permission to rescan any of the selected files.
fa_IR: شما اجازه انجام این کار را برای پویشمجدد به هر یک از فایل های انتخاب شده را ندارید.

en: You do not have permission to uninstall packages.
fa_IR: شما اجازه حذف این بسته را ندارید

en: You do not have permissions to add this page type in that location.
fa_IR: شما اجازه اضافه نمودن این نوع صفحه را ندارید

en: You do not have permissions to refresh this page.
fa_IR: شما اجازه بارگزاری مجدد این صفحه را ندارید

en: You do not have permissions to remove this file set.
fa_IR: شما لازم نیست که مجوز برای حذف این فایل مجموعه .

en: You do not have sufficient privileges to add this page or these pages to this destination.
fa_IR: شما دسترسی کافی برای اضافه کردن این صفحه یا این صفحات به این قسمت است.

en: You do not have the ability to copy this file.
fa_IR: شما توانایی کپی این فایل را ندارید.

en: You do not have user search or group search permissions.
fa_IR: شما مجوز جستجو کاربر یا جستجوی گروه ندارید.

en: You don't have any interface languages installed. You must run concrete5 in English.
fa_IR: شما لازم نیست که هر گونه رابط زبان نصب شده است. شما باید فرار کنی کانکریت5 به زبان انگلیسی.

en: You don't have permission to access this RSS feed
fa_IR: شما اجازه دسترسی به فید rss را ندارید

en: You dragged "%s" onto "%s." What do you wish to do?
fa_IR: "%s"  را به "%s" برده اید. می خواهید با آن چه کنید؟

en: You have downloaded a new version of concrete5 but have not upgraded to it yet.
fa_IR: شما نسخه جدید کانکریت5 را دریافت کرده اید.اما هنوز نصب ننموده اید.

en: You have downloaded a new version of concrete5 but have not upgraded to it yet. <a href="%s">Upgrade your site to %s now</a>!
fa_IR: نسخه جدید از کانکریت5 را دریافت نموده اید اما هنوز آن را ارتقا نداده اید. <a href="%s">ارتقا سایت %s در حال حاضر</a>!

en: You have no access to assign groups.
fa_IR: شما هیچ دسترسی به او واگذار گروه.

en: You have no access to groups.
fa_IR: شما به بخش مدیریت گروه های کاربری دسترسی ندارید.

en: You have no access to user export.
fa_IR: شما مجوز خروجی گرفتن از کاربر را ندارید.

en: You have no access to users.
fa_IR: شما به بخش مدیریت کاربران دسترسی ندارید.

en: You have no anti-spam libraries installed.
fa_IR: شما هیچ کتابخانه ضد هرزنامه نصب شده است.

en: You have no backups available.
fa_IR: شما هیچ پشتیبان گیری در دسترس است.

en: You have no captcha libraries installed.
fa_IR: شما باید کتابخانه کپچا نصب شده است.

en: You have no items in this scrapbook.
fa_IR: شما هیچ کالایی در این دفترچه.

en: You have no items in your Clipboard.
fa_IR: شما هیچ کالایی در Clipboard شما.

en: You have no jobs installed.
fa_IR: جابز نصب شده ندارید.

en: You have not added any Job sets.
fa_IR: شما هیچ مجموعه جابزی ندارید.

en: You have not added any group sets.
fa_IR: شما هیچ مجموعه گروه اضافه نشده است.

en: You have not created any drafts. <a href="%s">Visit Composer &gt;</a>
fa_IR: شما هیچ پیش نویس ایجاد شده است. <a href="%s">Visit Composer &gt;</a>

en: You have not created any file sets yet.
fa_IR: شما هر فایل مجموعه هنوز.

en: You have not created any surveys.
fa_IR: هیچ نظر سنجی ایجاد نگردیده

en: You have not setup any page types for Composer.
fa_IR: شما هر نوع صفحه برای آهنگساز نصب نیست.

en: You haven't written a message!
fa_IR: شما یک پیام دارید

en: You may approve or remove this user account here
fa_IR:  شما ممکن است تایید یا حذف این حساب کاربری در اینجا

en: You may approve or remove this user account here:
fa_IR: شما میتوانید این حساب کاربری را تایید و یا حذف نمایید:

en: You may not add %s to area %s.
fa_IR: شما ممکن است %s به %s در منطقه اضافه نمی کند.

en: You may not arrange the contents of area %s.
fa_IR: شما نمیتوانید مطالب %s مرتب نمایید.

en: You may not delete the home page.
fa_IR: شما نباید صفحه اصلی را حذف کنید.

en: You may not move/copy/alias the chosen page(s) to that location.
fa_IR: شما نمی توانید در انتقال / کپی / نام مستعار در صفحه (های) انتخاب شده به آن مکان.

en: You may not remove the super user account.
fa_IR: نمی توانید کاربر اصلی تارنما را حذف کنید

en: You may not send more than %s messages in %s minutes
fa_IR: شما امکان ارسال %s در %s دقیقه را ندارید.

en: You may only add access to these selected pages if they have all been set to override parent or page defaults permissions.
fa_IR: شما فقط میتوانید دسترسی را به صفحات انتخاب شده اضافه کنید، اگر همه آنها را نادیده بگیرید مجوز صفحات به صورت پیش فرض تنظیم شده است.

en: You may only apply updates with a greater version number than the version you are currently running.
fa_IR: شما فقط میتوانید برای بروزرسانی با یک نسخه جدیدتر از نسخه کنونی

en: You may only set specific permissions for pages if they are set to override defaults or their parent pages.
fa_IR: شما فقط ممکن است تنظیم مجوز های خاص برای صفحات اگر آنها را به نادیده گرفتن پیش فرض ها یا صفحات پدر و مادر خود را.

en: You must be logged in as %s to remove groups.
fa_IR: برای حذف گروه های کاربری باید به عنوان %s وارد تارنما شوید.

en: You must be logged in to leave a reply.
fa_IR: برای پاسخ دادن باید وارد تارنما شوید.

en: You must choose a file.
fa_IR: شما باید یک فایل انتخاب کنید.

en: You must choose an option to refresh.
fa_IR: شما باید گزینه ای را برای تازه کردن انتخاب کنید.

en: You must choose who this permission is for.
fa_IR: شما باید انتخاب کنید که این مجوز است.

en: You must delete all pages of this type, and remove all page versions that contain this page type before deleting this page type.
fa_IR: شما قبل از حذف صفحه باید تمامی رونوشت های موجود از صفحه را حذف نمایید.

en: You must enable <a href="%s">advanced permissions</a> to use group sets.
fa_IR: در  <a href="%s"> پیشرفته شما باید فعال و ویرایش </a> برای استفاده از مجموعه های گروه.

en: You must enter a valid email address.
fa_IR: شما باید یک آدرس رایانامه معتبر وارد نمایید

en: You must enter a valid name
fa_IR: شما باید یک نام معتبر وارد کنید

en: You must first upgrade your site to version 5.4.2.2
fa_IR: شما ابتدا باید کانکریت خود را به نسخه 5.4.2.2 ارتقا دهید

en: You must give the workflow a name.
fa_IR: شما باید برای گردش کار نام تعیین نمایید

en: You must give your custom style preset a name.
fa_IR: شما باید به سبک خود سفارشی از پیش تعیین شده یک نام است.

en: You must give your file a link.
fa_IR: به فایل خود پیوند دهید

en: You must give your stack a name.
fa_IR: شما باید برای دسته خود یک نام برگزینید

en: You must have access to the dashboard sitemap to search pages.
fa_IR: شما باید دسترسی به داشبورد نقشه سایت صفحات جستجو.

en: You must install Adobe Flash to view this content.
fa_IR: برای مشاهده محتوا باید Adobe Flash نصب کنید.

en: You must provide a name for your page before you can publish it.
fa_IR: شما باید یک نام برای صفحه برگزینید

en: You must provide the following information before you may login.
fa_IR: شما باید اطلاعات زیر را قبل از شما ممکن است برای ورود اینجا را ارائه می کنند.

en: You must select a file.
fa_IR: انتخاب فایل لازم است.

en: You must select a form.
fa_IR: فرم را انتخاب کنید

en: You must select a valid FLV file.
fa_IR: فایل FLV انتخاب شده معتبر نیست.

en: You must select a valid sample content starting point.
fa_IR: شما باید اطلاعات نمونه معتبر نقطه شروع را انتخاب کنید.

en: You must select an image.
fa_IR: ابتدا تصویر را انتخاب کنید.

en: You must select at least one file.
fa_IR: شما باید حداقل یک فایل انتخاب کنید.

en: You must sign in order to access this page!
fa_IR: برای دسترسی به این صفحه باید وارد تارنما شوید.

en: You must specify a valid database name
fa_IR: نام پایگاه داده معتبر وارد کنید.

en: You must specify a valid database server
fa_IR: سرور پایگاه داده معتبر وارد کنید.

en: You must specify at least one country.
fa_IR: شما باید حداقل یک کشور را مشخص کنید.

en: You must specify at least one template to make into a page type.
fa_IR: باید حداقل یک قالب را برای قرار دادن در نوع صفحه مشخص کنید.

en: You must specify at least one valid URL.
fa_IR: شما باید حداقل یک URL معتبر را مشخص کنید.

en: You need the Adobe Flash plugin installed on your computer to upload and crop your user profile picture.
fa_IR: شما نیاز به پلاگین ادوبی فلش نصب شده بر روی کامپیوتر خود را به تصویر مشخصات کاربر شما را بارگزاری و محصول است.

en: You've already installed that package.
fa_IR: قبلا این بسته نصب شده است.

en: You've sent more messages than we can handle just now, that last one didn't go out. 
    				We've notified an administrator to check into this. 
    				Please wait a few minutes before sending a new message.
fa_IR: شما قبلا پیام ارسال نموده اید، فعلا به پیام های قبلی شما رسیدگی نشده است 
    »»»» ما مدیریت تارنما را در جریان قرار می دهیم 
    »»»» لطفا قبل از ارسال پیام جدید چند دقیقه صبر کنید.

en: You've voted on this survey.
fa_IR: شما قبلا رای داده اید.

en: YouTube URL
fa_IR: آدرس یوتیوب

en: YouTube Video
fa_IR: ویدیو یوتیوب

en: YouTube Video disabled in edit mode.
fa_IR: ویدیوی یوتیوب در حالت ویرایش غیر فعال است.

en: Your Details
fa_IR: اطلاعات شما

en: Your Site
fa_IR: تارنمای شما

en: Your account has been created, and you are now logged in.
fa_IR: حساب کاربری ساخته شد. شما وارد تارنما شدید.

en: Your browser's cookie functionality is turned off. Please turn it on.
fa_IR: عملکرد کوکی مرورگر شما خاموش است. لطفا آن را روشن کنید.

en: Your concrete5 site does not use the simple permissions model. You must change your permissions for each specific page and content area.
fa_IR: شما کانکریت5 سایت ساده استفاده و ویرایش مدل. شما باید خود را تغییر دهید مجوز برای هر صفحه و محتوای خاص منطقه است .

en: Your configuration directory config/ does not appear to be writable by the web server.
fa_IR: پوشه تنظیمات config/ بر روی سرور قابل نوشتن نیست.

en: Your copy operation will only affect the current page - not any children.
fa_IR: عمل کپی فقط بر این صفحه اثر خواهد کرد - بر زیرصفحه ها اثری ندارد.

en: Your current website uses a version of concrete5 greater than this one. You cannot upgrade.
fa_IR: تارنمای شما دارای نسخه کانکریت5 بزرگتر است و قابلیت بروزرسانی را ندارد

en: Your email will not be publicly displayed.
fa_IR: رایانامه شما نمایش داده نمی شود.

en: Your files directory files/ does not appear to be writable by the web server.
fa_IR: پوشه فایل ها files/ بر روی سرور قابل نوشتن نیست.

en: Your form must have a name.
fa_IR: برای فرم باید نام وارد کنید.

en: Your image should be 16x16 pixels, and should be a gif or a png with a .ico file extension.
fa_IR: تصویر شما باید 16x16 پیکسل، و باید GIF یا PNG را با پسوند ICO.

en: Your login is the most recent.
fa_IR: ورود شما جدیدترین است.

en: Your packages directory packages/ does not appear to be writable by the web server.
fa_IR: بسته بندی بسته های دایرکتوری/توسط وب سرور انجام نمی شود.

en: Your question has been added. To view it click the preview tab.
fa_IR: پرسش افزوده شد. برای مشاهده آن به بخش پیش نمایش بروید.

en: Your question has been edited.
fa_IR: پرسش مورد نظر ویرایش شد

en: Your registration has been approved. You can log into your new account here
fa_IR: حسابب کاربری شما تایید شده.شما میتوانید به حساب کاربری خود وارد شوید.

en: Your request to move "%s" beneath "%s" has been stored. Someone with approval rights will have to activate the change.
fa_IR: درخواست خود را به حرکت "%s" را در زیر "%s" شده است ذخیره می شود. فردی با حقوق تصویب خواهد شد که این تغییر را فعال کنید.

en: Your session has expired.  Please log back in.
fa_IR: زمان ورود شما به تارنما منقضی شده است. مجددا وارد شوید.

en: Your site is <strong>not</strong> connected to the concrete5 community.
fa_IR: تارنمای شما <strong>not</strong> به جامعه کانکریت5 متصل نیست.

en: Your site is already up to date! The current version of concrete5 is <b>%s</b>. You should remove this file for security.
fa_IR: تارنمای شما تا امروز! ازکانکریت5 نسخه <b>%s</b>. شما این فایل را برای امنیت بیشتر باید حذف کنید

en: Your site is currently connected to the concrete5 community. Your project page URL is:
fa_IR: سایت شما در حال حاضر به جامعه کانکریت5 متصل شده است. پروژه URL صفحه:

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons.
fa_IR: سایت شما به جامعه کانکریت5 متصل نمی شوند. این اتصال به شما اجازه می دهد تا شما به راحتی گسترش یک تارنما با پوسته ها و افزونه ها.

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons. Connecting enables automatic updates.
fa_IR: سایت شما به جامعه کانکریت5 متصل نمی شود. اتصال به شما اجازه می دهد تا شما به راحتی گسترش یک سایت با پوسته ها و افزونه ها. این اتصال شما را قادر  به بروز رسانی خودکار می نماید.

en: Your site is now connected to the concrete5 community.
fa_IR: تارنمای شما در حال حاضر به جامعه کانکریت5 متصل است.

en: Your site's name has been saved.
fa_IR: نام تارنما ذخیره شد.

en: Zip Archive
fa_IR: آرشیو زیپ

en: Zoom
fa_IR: بزرگ نمایی

en: a comment is required
fa_IR: وارد کردن پیام لازم است

en: add file, delete file, copy, move, alias, resize, crop, rename, images, title, attribute
fa_IR: اضافه کردن فایل، حذف فایل، کپی، انتقال، نام مستعار ، تغییر اندازه، برش، تغییر نام، تصاویر، عنوان، ویژگی

en: add workflow, remove workflow
fa_IR: اضافه کردن گردش کار ، حذف گردش کار

en: add-on, addon, add on, package, applications, ecommerce, discussions, forums, themes, templates, blocks
fa_IR: افزونه, پلاگین, افزونه, بسته, برنامه, تجارت الکترونیک, بحث و گفتگو, انجمن, پوسته, قالب, بلوک

en: add-on, addon, ecommerce, install, discussions, forums, themes, templates, blocks
fa_IR: افزودنی ، افزونه، تجارت الکترونیک، نصب، بحث و گفتگو، انجمن ها، پوسته ها، قالب، بلوک

en: and all its children were successfully copied beneath
fa_IR: و تمام زیرصفحه ها کپی شدند و رفتند زیر

en: antispam, block spam, security
fa_IR: ضد هرزنامه، بلوک هرزنامه، امنیت

en: at a specific date and time
fa_IR: در یک تاریخ و زمان خاص

en: at the current level
fa_IR: در سطح

en: at the current level.
fa_IR:  همین سطح

en: at the level above.
fa_IR:  یک سطح بالاتر

en: at the second level.
fa_IR:  سطح دوم

en: at the third level.
fa_IR:  سطح سوم

en: at the top level.
fa_IR:  بالاترین سطح

en: attribute configuration
fa_IR: پیکربندی ویژگی

en: attributes, sets
fa_IR: مشخصات، مجموعه

en: attributes, types
fa_IR: مشخصات، انواع

en: autohigh
fa_IR: به طور خودکار بالا

en: autolow
fa_IR: به طور خودکار کم

en: beneath
fa_IR: زیر

en: beneath another page
fa_IR: زیر صفحه دیگری است

en: beneath this page
fa_IR: زیر این صفحه

en: best
fa_IR: بهترین

en: block, refresh, custom
fa_IR: بلوک ، بارگزاری مجدد ، سفارشی

en: blog drafts, composer
fa_IR: پیش نویس وبلاگ, composer

en: blog, blogging
fa_IR: وبلاگ, وبلاگ نویسی

en: bulk, seo, change keywords, engine, optimization, search
fa_IR: همه، جستجوگرها، تغییر کلمات کلیدی ، موتور جستوجو، بهینه سازی، جستجو

en: buy addon, buy add on, buy add-on, purchase addon, purchase add on, purchase add-on, find addon, new addon, marketplace
fa_IR: خرید افزونه، خرید در، خرید در ، خرید افزونه، خرید در، خرید در ، پیدا کردن افزونه، افزونه جدید، بازار

en: buy theme, new theme, marketplace, template
fa_IR: خرید پوسته ، پوسته جدید ، بازار، الگو

en: by
fa_IR: توسط

en: cache option, change cache, override, turn on cache, turn off cache, no cache, page cache, caching
fa_IR: کش گزینه، تغییر کش ، لغو،  کش روشن ، کش خاموش ، بدون کش ، کش صفحه ، ذخیره

en: cache option, turn off cache, no cache, page cache, caching
fa_IR: گزینه کش ، کش خاموش ، هیچ کش ، صفحه کش ، ذخیره

en: cache page if all blocks support it.
fa_IR: صفحه کش اگر تمام بلوک از آن حمایت می.

en: characters
fa_IR: حرف کوتاه کن

en: concrete5
fa_IR: کانکریت5

en: concrete5 - open source CMS
fa_IR: کانکریت5 - سیستم مدیریت محتوای منبع باز

en: concrete5 - open source content management system for PHP and MySQL
fa_IR: کانکریت5 - سیستم مدیریت محتوای منبع باز برای PHP و MySQL

en: concrete5 Community
fa_IR: انجمن کانکریت5

en: concrete5 Community - Purchase &amp; Checkout
fa_IR: انجمن کانکریت5 - خرید و پرداخت

en: concrete5 Update
fa_IR: بروز رسانی کانکریت5

en: concrete5 cannot parse the PATH_INFO or ORIG_PATH_INFO information provided by your server.
fa_IR: کانکریت5 می توانید اطلاعات PATH_INFO یا ORIG_PATH_INFO ارائه شده توسط سرور خود را تجزیه و تحلیل کند.

en: concrete5 does not support Internet Explorer 6 in edit mode.
fa_IR: concrete5 اینترنت اکسپلور 6 را در حالت ویرایش پشتیبانی نمی کند.

en: concrete5 interface settings saved successfully.
fa_IR: ذخیره تنظیمات رابط کاربری کانکریت5

en: concrete5 is already installed.
fa_IR: کانکریت5 در حال حاضر نصب شده است

en: concrete5 requires GD library 2.0.1 or greater
fa_IR: کانکریت5 نیاز به کتابخانه GD 2.0.1 یا بالاتر

en: concrete5 requires PHP XML Parser and SimpleXML extensions
fa_IR: کانکریت5 نیاز به تجزیه کننده XML PHP و الحاقات SimpleXML به

en: concrete5 requires at least PHP %s
fa_IR: concrete5 نیاز به حداقل پی اچ پی %s

en: concrete5 veterans can choose "Empty Site," but otherwise we recommend starting with some sample content.
fa_IR: شما در این قسمت برای شروع کار میتوانید یکی از دو نمونه محتوای پیش فرض خالی و یا محتوای نمونه را انتخاب نمایید

en: concrete5 was not able to save the package after download.
fa_IR: concrete5 بود قادر به صرفه جویی در بسته بندی پس از دانلود نیست.

en: concrete5.org, my account, marketplace
fa_IR: تارنمای کانکریت5، حساب من، بازار

en: configure search, site search, search option
fa_IR: پیکربندی های جستجو، جستجو در تارنما ، گزینه جستجو

en: curl must be enabled to preview external themes.
fa_IR: حلقه باید فعال باشد برای پیش نمایش پوسته های خارجی است.

en: custom theme, change theme, custom css, css
fa_IR: پوسته های سفارشی ، تغییرپوسته  ،  CSS سفارشی، CSS

en: dashboard, configuration
fa_IR: پیشخوان ، پیکربندی

en: dashed
fa_IR: نقش برآب

en: days
fa_IR: روزها

en: debug
fa_IR: اشکال زدایی

en: disable full page cache.
fa_IR: غیر فعال کردن ذخیره سازی کامل است.

en: dotted
fa_IR: خال خال

en: double
fa_IR: دو برابر

en: e.g. 17 SE 3rd #410, Portland, OR, 97214
fa_IR: به عنوان مثال: 17 SE 3rd #410, Portland, OR, 97214

en: edit
fa_IR: ویرایش

en: edit stacks, view stacks, all stacks
fa_IR: ویرایش دسته، دسته، همه دسته ها

en: editors, hide site, offline, private, public, access
fa_IR: ویرایشگر, سایت مخفی, آفلاین, خصوصی, عمومی, دسترسی

en: email server, mail settings, mail configuration, external, internal
fa_IR: سرور رایانامه، تنظیمات رایانامه، پیکربندی رایانامه، خارجی، داخلی

en: email server, mail settings, mail configuration, private message, message system, import, email, message
fa_IR: سرور رایانامه، تنظیمات رایانامه، پیکربندی ایمیل، پیام خصوصی، سیستم پیام، واردات فایل، ایمیل، پیام

en: email, logging, logs, smtp, pop, errors, mysql, log
fa_IR: ایمیل، ورود به سیستم، ورود به سیستم، SMTP، پاپ، اشتباهات، خروجی زیر، ورود به سیستم

en: enable full page cache.
fa_IR: فعال کردن ذخیره سازی کامل است.

en: errors, exceptions, develop, support, help
fa_IR: خطاها، استثناها، توسعه، پشتیبانی، کمک

en: everywhere
fa_IR: همه جا

en: export, backup, database, sql, mysql, encryption, restore
fa_IR: صادرات، پشتیبان ، پایگاه داده، SQL، خروجی، رمزگذاری، بازیابی

en: export, database, xml, starting, points, schema, refresh, custom, tables
fa_IR: صادرات، بانک اطلاعاتی، XML، شروع، نقاط، طرحواره، تازه کردن ، سفارشی، جداول

en: failed login attempts
fa_IR: شکست خورده ورود تلاش

en: file options, file manager, upload, modify
fa_IR: گزینه های فایل، مدیریت فایل ، بارگزاری ، ویرایش

en: file, file attributes, title, attribute, description, rename
fa_IR: فایل، مشخصات فایل، عنوان، مشخصات، توضیحات، تغییر نام

en: files, category, categories
fa_IR: فایل ها، دسته بندی، دسته

en: find page, search page, search, find, pages, sitemap
fa_IR: پیدا کردن صفحه، صفحه جستجو، جستجو، پیدا کردن، صفحات، نقشه تارنما

en: find, search, people, delete user, remove user, change password, password
fa_IR: پیدا کردن، جستجو، مردم، حذف کاربر، حذف کاربر، تغییر رمز عبور، رمز عبور

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey
fa_IR: فرم ها، ورود به سیستم، خطا، ایمیل، خروجی، استثنا، بررسی

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey, history
fa_IR: فرم ها، ورود به سیستم، خطا، رایانامه، خروجی، استثنا، بررسی، تاریخ

en: forms, questions, response, data
fa_IR: اشکال، پرسش، پاسخ، داده

en: groove
fa_IR: شیار

en: group set
fa_IR: مجموعه گروه

en: high
fa_IR: زیاد

en: hits, pageviews, visitors, activity
fa_IR: بازدید، بازدید از صفحه، بازدید کنندگان، فعالیت های

en: iFrame - Works in more devices
fa_IR: IFRAME - این ابزار در دستگاه به کار می آیند

en: iPhone Thumbnail
fa_IR: تصویر بند انگشتی آیفون

en: iPhone home screen icons should be 57x57 and be in the .png format.
fa_IR: آیکون صفحه صفحه اصلی آیفون باید 57x57 می شود و در فرمت PNG.

en: iPhone icon removed successfully.
fa_IR: آیکن آیفون با موفقیت حذف شد

en: iPhone icon updated successfully.
fa_IR: آیکن آیپون با موفقیت بروزرسانی شد

en: in
fa_IR: به

en: in alphabetical order
fa_IR: به ترتیب حروف الفبا

en: in alphabetical order.
fa_IR: به ترتیب حروف الفبا

en: in reverse alphabetical order
fa_IR: برعکس حروف الفبا

en: in reverse alphabetical order.
fa_IR: برعکس حروف الفبا

en: in reverse sitemap order.
fa_IR: بر عکس ترتیب نقشه تارنما

en: in their sitemap order
fa_IR: به ترتیب نقشه تارنما

en: in their sitemap order.
fa_IR: سفارش نقشه.

en: index search, reindex search, build sitemap, sitemap.xml, clear old versions, page versions, remove old
fa_IR: صفحه اول جستجو، reindex جستجو، ساخت نقشه سایت ، نقشه سایت XML، پاک کردن رونوشت های قدیمی، رونوشت های صفحه، حذف قدیمی

en: inset
fa_IR: ریزش

en: interface, quick nav, dashboard background, background image
fa_IR: رابط کاربری، منو سریع، پس زمینه پیشخوان، تصویر پس زمینه

en: leave blank to hide
fa_IR: خالی بگذارید تا پنهان شوند

en: levels
fa_IR: سطح

en: lock site, under construction, hide, hidden
fa_IR: قفل کردن تانما ، در دست ساخت، پنهان کردن، پنهان

en: logo, favicon, iphone, icon, bookmark
fa_IR: تصویر شاخص، تصوی کوچک، تصویر شاخص کوچک، تصویر شاخص  ، شاخص

en: low
fa_IR: کم

en: max
fa_IR: بیشترین

en: medium
fa_IR: متوسط

en: member profile, member page, community, forums, social, avatar
fa_IR: مشخصات عضو، صفحه عضو، جامعه، انجمن ها، اجتماعی، آواتار

en: minutes
fa_IR: دقیقه

en: months
fa_IR: ماه ها

en: n/j/Y
fa_IR: N / J / Y

en: network, proxy server
fa_IR: شبکه، سرور های پروکسی

en: new blog, write blog, blogging
fa_IR: ئبلاگ جدید, نوشتن وبلاگ, وبلاگ نویسی

en: new file set
fa_IR: مجموعه جدید فایل

en: new theme, theme, active theme, change theme, template, css
fa_IR: پوسته جدید ، پوسته ، پوسته فعال ، تغییرپوسته ، قالب ، CSS

en: new user group, new group, group, create
fa_IR: کاربر جدید گروه ، گروه جدید ، گروه، ایجاد

en: new user, create
fa_IR: ایجاد کاربر جدید

en: none
fa_IR: هیچ کدام

en: of
fa_IR: غیرفعال

en: on
fa_IR: در تاریخ

en: once a certain amount of time has passed
fa_IR: یک بار مقدار مشخصی از زمان را گذرانده است

en: outset
fa_IR: ابتدا

en: overrides, system info, debug, support, help
fa_IR: باطل، اطلاعات سیستم، اشکال زدایی، پشتیبانی، کمک

en: page
fa_IR: صفحه

en: page attributes, custom
fa_IR: مشخصات صفحه، سفارشی

en: page type defaults, global block, global area, starter, template
fa_IR: نوع صفحه پیش فرض، بلوک ، جهانی و منطقه ای ، استارتر، الگو

en: page types
fa_IR: طرح صفحه

en: pages of type
fa_IR: صفحه با طرح

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias
fa_IR: صفحات، اضافه کردن، حذف صفحه، کپی، انتقال، نام مستعار

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias, bulk
fa_IR: صفحات، اضافه کردن، حذف صفحه، کپی، انتقال، نام مستعار ، همه

en: pretty, slug
fa_IR: زیبا, مارپیچ

en: profile, login, redirect, specific, dashboard, administrators
fa_IR: مشخصات، ورود، تغییر مسیر، خاص، پیشخوان، مدیران

en: px
fa_IR: PX

en: questions, quiz, response
fa_IR: سوالات، مسابقه، پاسخ

en: remove
fa_IR: حذف

en: ridge
fa_IR: خط الراس

en: seconds
fa_IR: ثانیه

en: security, actions, administrator, admin, package, marketplace, search
fa_IR: امنیت، عملیات، مدیر، مدیر، بسته بندی ، بازار، جستجو

en: security, alternate storage, hide files
fa_IR: امنیت، ذخیره سازی دیگر، مخفی کردن فایل ها

en: security, files, media, extension, manager, upload
fa_IR: امنیتی، فایل ها، رسانه ها، فرمت، مدیریت، بارگزاری

en: security, lock ip, lock out, block ip, address, restrict, access
fa_IR: امنیت، IP قفل، قفل کردن، مسدود کردن آی پی، آدرس، محدود، دسترسی به

en: security, registration
fa_IR: امنیت، ثبت نام

en: signup, new user, community
fa_IR: ثبت نام، کاربر جدید، جامعه

en: single, page, custom, application
fa_IR: تنها، صفحه، سفارشی، نرم افزار

en: smtp, mail settings
fa_IR: تنظیمات رایانامه SMTP

en: solid
fa_IR: جامد

en: spam
fa_IR: هرزنامه

en: stack
fa_IR: پشته

en: stacks, reusable content, scrapbook, copy, paste, paste block, copy block, site name, logo
fa_IR: دسته، محتوای قابل استفاده مجدد، دفترچه یادداشت، کپی، چسباندن، چسباندن بلوک ، کپی بلوک ، نام تارنما ، لوگو

en: survey results
fa_IR: نتایج نظر سنجی

en: the %s block named <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> Area.
fa_IR: %s بلوک به نام <STRONG> %s </ strong> را در <STRONG> %s </ strong> در منطقه شده است.

en: theme
fa_IR: موضوع

en: timezone, profile, locale
fa_IR: منطقه زمانی، مشخصات، محلی

en: tinymce, content block, fonts, editor, content, overlay
fa_IR: tinymce, بلوک محتوا, فونت, ویرایش, محتوا, پوشش

en: to
fa_IR: به

en: traffic, statistics, google analytics, quant, pageviews, hits
fa_IR: ترافیک، آمار، تجزیه و تحلیل گوگل، quant، بازدید، بازدید

en: translate, translation, internationalization, multilingual
fa_IR: مترجم, ترجمه, بین المللی, چند زبانه

en: turn off statistics, tracking, statistics, pageviews, hits
fa_IR: خاموش کردن آمار، ردیابی، آمار، بازدید، بازدید

en: update, upgrade
fa_IR: به روز رسانی ، ارتقاء

en: upgrade, new version, update
fa_IR: ارتقاء ، نسخه جدید، به روز رسانی

en: user attributes, user data, gather data, registration data
fa_IR: مشخصات کاربر، داده های کاربر، جمع آوری اطلاعات، داده های ثبت نام

en: user, group, people, permissions, access, expire
fa_IR: کاربر، گروه، مردم، مجوز ، دسترسی ، منقضی

en: users, groups, people, find, delete user, remove user, change password, password
fa_IR: کاربران، گروه ها، افراد، پیدا کردن، حذف کاربر، حذف کاربر، تغییر رمز عبور، رمز عبور

en: vanity, pretty url, seo, pageview, view
fa_IR: باطل آدرس زیبا، جستجوگرها، نمایش صفحه

en: warning
fa_IR: اخطار

en: was moved beneath
fa_IR: جابجا شد به زیر

en: was successfully aliased beneath
fa_IR: همسان با موفقیت ساخته شد و رفت زیر

en: was successfully copied beneath
fa_IR: با موفقیت کپی شد زیر

en: website name, title
fa_IR: نام تارنما، عنوان

en: weeks
fa_IR: هفته

en: with the earliest first
fa_IR: با اولین 1

en: with the earliest first.
fa_IR: قدیمی ها اول قرار بگیرند.

en: with the most recent first
fa_IR: جدیدترین ها اول قرار بگیرد

en: with the most recent first.
fa_IR: جدیدها اول قرار گیرند.

en: x
fa_IR: X
