concrete5 - en to nb_NO translation catalogue (2888 entries)

en: 
    
    Dear %s,
    
    You have requested a new password for the site %s 
    
    Your username is: %s
    
    You may change your password at the following address:
    
    %s
    
    Thanks for browsing the site!
nb_NO: 
    
    Kære %s,
    
    Du har anmodet om et nyt kodeord til: %s 
    
    Dit brugernavn er: %s
    
    Du kan ændre din kode på følgende adresse:
    
    %s
    
    Tak!

en: 
    
    Someone has attempted to send you spam through your website. Details below:
    
    %s
nb_NO: 
    
    Nogen har forsøgt at sende dig spam via din hjemmeside. Detaljer nedenfor:
    
    %s

en: 
    
    You must click the following URL in order to activate your account for %s:
    
    %s 
    
    Thanks for your interest in %s
nb_NO: 
    
    Du skal klikke på den følgende URL for at aktiverer din konto %s:
    
    %s 
    
    Tak for din interesse i %s

en: 
    There has been a submission of the form %s through your concrete5 website.
    
    %s
    
    To view all of this form's submissions, visit %s
nb_NO: 
    Der har været en indsendelse af formularen %s via din concrete5 hjemmeside.
    
    %s
    
    For at se alle besvarelser for denne formular, besøg: %s

en: 
    There is a new reply on a guestbook in your concrete5 website.
    
    %s
    
    To view this guestbook, visit: 
    %s
nb_NO: 
    Der er et nyt svar i din gæstebog fra din Concrete5 hjemmeside
    
    %s
    
    For at se gæstebogen, besøg: 
    %s

en:  # Per Page
nb_NO: # Per Side

en:  No Meta Description
nb_NO: Ingen Meta Beskrivelse

en:  No Meta Keywords
nb_NO: Ingen Meta Nøgleord

en:  On - email validation
nb_NO:  On - e-mail validering

en:  is not a valid URL.
nb_NO: er ikke en gyldig URL.

en:  minutes.
nb_NO: minutter.

en:  on
nb_NO: den

en:  with the comments "%s"
nb_NO:  med bemærkningerne "%s"

en: "%s" has been marked for deletion. View the page here: %s.
nb_NO: "%s" er blevet markeret til sletning. Se siden her: %s.

en: "%s" has pending changes and needs to be approved. View the page here: %s.
nb_NO: "%s" har ventende ændringer og skal godkendes. Se siden her: %s.

en: "%s" has pending permission changes. View the page here: %s.
nb_NO: "%s" har ventende ændringer af tilladelser. Se siden her: %s.

en: "%s" has pending permission inheritance. View the page here: %s.
nb_NO: "%s" har ventende nedarvning af tilladelser. Se siden her: %s.

en: "%s" has pending sub-page permission inhiterance changes. View the page here: %s.
nb_NO: "%s" har ventende nedarvende tilladelsesændringer på under-side. Se siden her: %s.

en: "%s" is pending a move to beneath "%s". Source Page: %s. Target Page: %s.
nb_NO: "%s" afventer en flytning til under "%s". Kilde Side: %s. Mål Side: %s.

en: # Children
nb_NO: # Undersider

en: # Logins
nb_NO: # logins

en: # Per Page
nb_NO: # Per Side

en: # items to display
nb_NO: # elementer å vise

en: # of Months to display
nb_NO: # Måneder å vise

en: %1$s file saved (%2$d pages).
nb_NO: %1$s af filen gemt (%2$d sider).

en: %s File Properties
nb_NO: %s Fil egenskaber

en: %s Form Submission
nb_NO: %s modtagne formularer

en: %s Submitted by <strong>%s</strong> on %s.
nb_NO: %s Indsendt af <strong>%s</strong> den %s.

en: %s Timed Permissions Found
nb_NO: %s Tidsindstillede Tilladelser fundet

en: %s can fully clear you website of all existing content and install its own custom content in its place. If you're installing a theme for the first time you may want to do this. Clear all site content?
nb_NO: %s kan helt slette din hjemmesides eksisterende indhold og installere sit egen brugerdefineret indhold i stedet. Hvis du installerer et tema for første gang, ønsker du måske at gøre dette. Ryd hele hjemmesidens indhold?

[ctx: %s is a block type name]
en: Add %s
nb_NO: Tilføj %s

en: %s is currently editing this page.
nb_NO: %s redigerer i øjeblikket denne side.

en: %s minutes
nb_NO: %s minutter

en: %s more to display. <a href="%s">View All</a>
nb_NO: %s ikke vist. <a href="%s">Vis alle</a>

en: %s not found. Please check that the block controller file contains the correct class name.
nb_NO: %s ikke fundet. Check at blokkens kontroller fil indeholder det korrekte klasse navn.

en: %s's Personal Scrapbook
nb_NO: %s's Personlige Scrapbog

en: %s: Basic Details
nb_NO: %s: Basis Detaljer

en: &laquo; Return to Scrapbook List
nb_NO: &laquo; Returner til Scrapbog oversigt

en: &lt; Back to %s
nb_NO: &lt; Tilbage til %s

en: &lt; Back to Home
nb_NO: &lt; Tilbage til hjem

en: (<strong>Note</strong>: You must create the "is_featured" page attribute first.)
nb_NO: (<strong> Merk </ strong>: Du må opprette "er_omtalt" side Egenskap først.)

en: (All page instances will also be removed)
nb_NO: (Alle side eksemplerne vil også blive fjernet)

en: (Deleted Group)
nb_NO: (Slettet Gruppe)

en: (Deleted User)
nb_NO: (Slettet Bruger)

en: (Leave these fields blank to keep the same password)
nb_NO: (Efterlad disse felter blanke for at beholde det samme kodeord)

en: (No Description)
nb_NO: (Ingen Beskrivelse)

en: (No Name)
nb_NO: (Uden Navn)

en: (No Subject)
nb_NO: (Ingen emne)

en: (Not Applicable)
nb_NO: (Ikke anvendelig)

en: (Note: files within the set will not be removed.)
nb_NO: (Note: filerne i sættet bliver ikke fjernet.)

en: (Pulling icons from file set "%s". Icons will be displayed at %s x %s.)
nb_NO: (Henter ikoner fra filsættet "%s". Ikoner vises i %s x %s.)

en: (Seperate multiple emails with a comma)
nb_NO: (Skill flere e-poster med komma)

en: (To add your own page type icons, create a file set named "%s" and add files to that set)
nb_NO: (For at tilføje dine egne sidetype ikoner, opret filsættet "%s" og tilføj filer til det)

en: (Untitled Page)
nb_NO: (Side uden titel)

en: (User ID: %s)
nb_NO: (Bruger ID: %s)

en: * Scroll right to view full results
nb_NO: * Rul til højre for at se fuldstændige resultater

en: * required field
nb_NO: * påkrævet felt

en: ** All
nb_NO: ** Alle

en: ** Custom (No Preset)
nb_NO: ** Tilpasset (Ingen forudindstilling)

en: ** Default
nb_NO: **Standard

en: ** Multiple Settings
nb_NO: ** Flere Indstillinger

en: ** None
nb_NO: ** Ingen

en: ** None (Exit Saved Search)
nb_NO: ** Ingen (Afslut gemte søgninger)

en: ** None Activated
nb_NO: ** Ingen Aktiveret

en: ** Options
nb_NO: ** Indstillinger

en: ** Same as website (default)
nb_NO: ** Samme som hjemmeside (standard)

en: ** Select a saved search.
nb_NO: ** Vælg en gemt søgning.

en: *** DO NOT REPLY TO THE MESSAGE BELOW. ***
nb_NO: *** SVAR IKKE PÅ BESKEDEN HERUNDER. ***

en: --- Reply ABOVE. Do not alter this line --- [
nb_NO: --- Svar HEROVER. Ret ikke denne linje --- [

en: -------------------- Original Message --------------------
nb_NO: -------------------- Original besked --------------------

en: /\-\-\- Reply ABOVE\. Do not alter this line \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i
nb_NO: /\-\-\- Svar HEROVER\. Ret IKKE denne linje \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i

en: 1 Timed Permission Found
nb_NO: 1 Tidsindstillet Tilladelse Fundet

en: <a href="%s">%s</a> has been marked for deletion.
nb_NO: <a href="%s">%s</a> er blevet markeret til sletning.

en: <a href="%s">%s</a> has pending sub-page permission inhiterance changes.
nb_NO: <a href="%s">%s</a> har ventende nedarvende tilladelsesændringer på under-side.

en: <a href="%s">%s</a> is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
nb_NO: <a href="%s">%s</a> afventer en flytning til under <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: <a href="%s">%s</a> submitted for Permission Changes.
nb_NO: <a href="%s">%s</a> er indsendt til ændringer af tilladelser.

en: <a href="%s">%s</a> submitted to change permission inheritance to %s.
nb_NO: <a href="%s">%s</a> indsendes til skiftning af nedarvning af tilladelser til %s.

en: <a href="%s">Click here</a> if you would like to re-run this script.
nb_NO: <a href="%s">Klik her</a> hvis du vil køre scriptet igen.

en: <a href="%s">Install</a> or <a href="%s">update</a> packages.
nb_NO: <a href="%s">Installer</a> eller <a href="%s">opdater</a> add-on pakker.

en: <a href="%s">Install</a>, <a href="%s">update</a> or download more <a href="%s">themes</a> and <a href="%s">add-ons</a>.
nb_NO: <a href="%s">Installer</a>, <a href="%s">opdater</a> eller download flere <a href="%s">temaer</a> og <a href="%s">add-ons</a>.

en: <p>Retrieving information from the concrete5 Marketplace.</p>
nb_NO: <p>Henter information fra Concrete5 Markedspladsen.</p>

en: <p>You are now logged out of concrete5 Marketplace.</p>
nb_NO: <p>Du er afkoblet concrete5 markedspladsen.</p>

en: <p>You have successfully logged into the concrete5 Marketplace.</p>
nb_NO: <p>Du er forbundet til concrete5 markedspladsen.</p>

en: <p>You must be logged into the concrete5 Marketplace to install add-ons and themes.  Please log in.</p>
nb_NO: <p>Du skal være logget ind på concrete5 markedspladsen for at installere tilføjelser og temaer.</p>

en: <p>You package could not be installed.  An unknown error occured.</p>
nb_NO: <p>Add-on pakken kan ikke installeres.  En ukendt fejl opstod.</p>

en: <p>Your package will now be downloaded and installed.</p>
nb_NO: <p>Din add-on pakke vil nu blive hentet og installeret.</p>

en: <strong>%s Block</strong> in <strong>%s</strong> Area.
nb_NO: <strong>%s Block</strong> i <strong>%s</strong> Området.

en: <strong>%s</strong>, sent by %s on %s
nb_NO: <strong>%s</strong>, sendt af %s den %s

en: <strong>Note:</strong> Once enabled, advanced permissions cannot be turned off.
nb_NO: <strong>Note:</strong> Når aktiveret, kan avancerede tilladelser ikke deaktiveres.

en: <strong>Note</strong>: Scrapbooks are preserved for backward compatibility, but you really should be using <a href="%s">stacks</a> instead.
nb_NO: <strong>Bemærk</ strong>: Scrapbogen bevares for bagudkompatibilitet, men du burde virkelig bruge <a href="%s">stacks</ a> i stedet.

en: <strong>Request Saved.</strong> You must complete the workflow before this change is active.
nb_NO: <strong>Anmodning Gemt.</strong> Du skal fuldføre workflowet, før denne ændring er aktiv.

en: A collapsible date based navigation tree
nb_NO: Et sammenklappelig dato baseret navigations træ.

en: A database error occurred while processing this request.
nb_NO: Der opstod en database fejl under bearbejdning.

en: A great starting point for an attractive website with a blog.
nb_NO: Et godt udgangspunkt for en attraktiv hjemmeside med en blog.

en: A group named "%s" already exists
nb_NO: Gruppen "%s" findes allerede

en: A message has been sent to you by %s through your profile on %s
nb_NO: En besked er sendt til dig fra %s via din profil på %s

en: A new user has registered on your website.
nb_NO: En ny bruger har registreret på din hjemmeside.

en: A new user has registered on your website. This account must be approved before it is active and may login.
nb_NO: En ny bruger har registreret sig på din hjemmeside. Kontoen skal godkendes før den er aktiv, og brugeren kan logge ind.

en: A new version of concrete5 is now available.
nb_NO: En ny udgave af concrete5 er tilgængelig.

en: A password may not contain ", ', >, <, or any spaces.
nb_NO: Et kodeord må ikke indeholde  ", ', >, <, eller mellemrum.

en: A password must be between %s and %s characters
nb_NO: Et kodeord skal være mellem %s og %s karakterer

en: A username and password are required.
nb_NO: Et brugernavn og kodeord er påkrævet.

en: A username cannot be more than %s characters long.
nb_NO: Et brugernavn kan ikke være mere end %s karakterer langt.

en: A username may only contain letters or numbers.
nb_NO: Et brugernavn må kun indeholde bogstaver og numre.

en: A username may only contain letters, numbers and spaces.
nb_NO: Et brugernavn må kun indeholde bogstaver, tal og mellemrum.

en: A username must be at least %s characters long.
nb_NO: Et brugernavn skal minimum være %s tegn langt.

en: AJAX Error.
nb_NO: AJAX-feil.

en: About
nb_NO: Om

en: Access
nb_NO: Adgang

en: Access & Permissions
nb_NO: Adgang & rettigheder

en: Access Denied
nb_NO: Adgang nægtet

en: Access Denied.
nb_NO: Tilgang avvist.

en: Access Group Search
nb_NO: Adgang til Gruppe Søgning

en: Access Sitemap and Page Search
nb_NO: Adgang til sitemap og sidesøgning

en: Access User Search
nb_NO: Adgang til Bruger Søgning

en: Access to block denied
nb_NO: Adgang til block nægtet

en: Account created on %s. Last logged in from IP: %s.
nb_NO: Konto oprettet den %s. Sidst logget ind fra IP: %s.

en: Accounts expire after
nb_NO: Bruger konti udløber efter

en: Action to take
nb_NO: Handling at udføre

en: Actions
nb_NO: Handlinger

en: Activate
nb_NO: Aktiver

en: Activate User
nb_NO: Aktiver bruger

en: Activate Users
nb_NO: Aktiver Brugere

en: Activated Users
nb_NO: Aktiverede brugere

en: Active
nb_NO: Aktiv

en: Active Captcha
nb_NO: Aktive Captcha

en: Active Library
nb_NO: Aktiv Bibliotek

en: Active Users
nb_NO: Aktive brugere

en: Actual Height
nb_NO: Faktisk høyde

en: Actual Width
nb_NO: Faktisk bredde

en: Add
nb_NO: Legg til

en: Add %s
nb_NO: Tilføj %s

en: Add Access Entity
nb_NO: Tilføj Adgangs Entity

en: Add Another Option
nb_NO: Tilføj endnu en mulighed

en: Add Attribute
nb_NO: Tilføj attribut

en: Add Attributes to Set
nb_NO: Tilføj Attributter til Sæt

en: Add Block
nb_NO: Tilføj Block

en: Add Block to Scrapbook
nb_NO: Tilføj block til scrapbog

en: Add External Link
nb_NO: Tilføj ekternt link

en: Add File
nb_NO: Legg til fil

en: Add File Set
nb_NO: Legg til filsamling

en: Add Files
nb_NO: Tilføj filer

en: Add From Remote URL
nb_NO: Tilføj fra ekstern URL

en: Add Functionality
nb_NO: Legg til funksjonalitet

en: Add Group
nb_NO: Legg til gruppe

en: Add Group Combination
nb_NO: Tilføj Gruppe Kombination

en: Add Group Set
nb_NO: Tilføj gruppe Sæt

en: Add Groups
nb_NO: Tilføj grupper

en: Add Image
nb_NO: Legg til bilde

en: Add Incoming
nb_NO: Tilføj inkomne

en: Add Job Set
nb_NO: Tilføj Job Sæt

en: Add Layout
nb_NO: Tilføj layout

en: Add Page
nb_NO: Tilføj side

en: Add Page Type
nb_NO: Legg til sidetype

en: Add Path
nb_NO: Tilføj sti

en: Add Question
nb_NO: Legg til spørsmål

en: Add Remote Files
nb_NO: Tilføj eksterne filer

en: Add Set
nb_NO: Tilføj Sæt

en: Add Single Page
nb_NO: Tilføj enkel side

en: Add Stack
nb_NO: Tilføj Stack

en: Add Theme
nb_NO: Tilføj tema

en: Add To %s
nb_NO: Tilføj til %s

en: Add To Sitewide %s
nb_NO: Tilføj til Sitewide %s

en: Add User
nb_NO: Legg til bruker

en: Add Workflow
nb_NO: Tilføj Workflow

en: Add Your CSS
nb_NO: Tilføj din CSS

en: Add a Global Scrapbook
nb_NO: Tilføj en global scrapbog

en: Add a New Question
nb_NO: Legge til et nytt spørsmål

en: Add a Page Type
nb_NO: Tilføj en sidetype

en: Add a Sub-Page
nb_NO: Tilføj en Underside

en: Add a Template
nb_NO: Tilføj et tema

en: Add a search box to your site.
nb_NO: Tilføj et søge felt til dit site.

en: Add and manage people.
nb_NO: Tilføj og rediger bruger

en: Add and manage the user accounts and groups on your website.
nb_NO: Tilføj og administrere brugerkonti og grupper på din hjemmeside.

en: Add any HTML or Javascript code you need for analytics tracking to every page of your site, and pick whether it will go in pages' header or footer. This is where you would input code from Google Analytics, for example.
nb_NO: Tilføj enhver form for HTML eller Javascript-kode, til brug for analytics sporing til alle sider på din hjemmeside, og vælge, om den skal være i siders sidehovede eller sidefoden. Det er for eksempel her, du ville skrive kode fra Google Analytics.

en: Add custom block types, refresh the database tables of installed blocks, and uninstall blocks types from here.
nb_NO: Tilføj brugerdefinerede block typer, opdater database tabeller over installerede blocks, og afinstallere block typer her fra.

en: Add from Incoming Directory
nb_NO: Tilføj fra intern mappe

en: Add from Remote URL
nb_NO: Tilføj fra fjern URL

en: Add individual images selected from the File Manager, or choose an existing file set. Playback options allow you to display images in order or randomly. concrete5 will render the images as an animated slideshow.
nb_NO: Tilføj individuelle billeder udvalgt fra File Manager, eller vælg et eksisterende fil sæt. Afspilningsindstillinger giver dig mulighed for at vise billeder i rækkefølge eller tilfældigt. Concrete5 vil vise billederne som et animeret diasshow.

en: Add option
nb_NO: Legg til valg

en: Add page types to your site.
nb_NO: Tilføj sidetyper til din hjemmeside.

en: Add questions and specify whether or not unregistered users will be allowed to submit responses. Enter each response as its own option under Add Option. Results can be viewed by visiting Dashboard > Reports > Surveys.
nb_NO: Tilføj spørgsmål og angive, om uregistrerede brugere vil få tilladelse til at indsende kommentarer. Indtast hvert svar som sin egen option under Tilføj Valgmulighed. Resultaterne kan ses ved at besøge Dashboard> Rapporter> Surveys.

en: Add text content and stylize it using the WYSIWYG editor toolbar. Create links to pages, files and other site assets by using the upper concrete5 toolbar.
nb_NO: Tilføj tekst indhold og style det ved hjælp af WYSIWYG editor værktøjslinjen. Opret links til sider, filer og andet side indhold ved hjælp af den øverste Concrete5 værktøjslinjen.

en: Add the entire stack to this page.
nb_NO: Tilføj hele stakken til denne side.

en: Add the users below to Group(s)
nb_NO: Tilføj brugerne nedenfor til gruppe(r)

en: Add to Favorites
nb_NO: Tilføj til Favoritter

en: Add to Group
nb_NO: Tilføj til Gruppe

en: Add to My Friends
nb_NO: Tilføj til mine venner

en: Add to New Set
nb_NO: Tilføj nyt sæt

en: Add uploaded files to a set?
nb_NO: Legge til opplastede filer til et sett?

en: Add, search, replace and modify the files for your website.
nb_NO: Tilføj, søgning, udskifte og ændre filerne til din hjemmeside.

en: Add-On Updates
nb_NO: Tilleggsprogram oppdateringer

en: Add-On updates are available!
nb_NO: Add-On opdateringer er tilgængelige!

en: Added
nb_NO: Tilføjet

en: Added Between
nb_NO: Tilføjet mellem

en: Added On
nb_NO: Tilføjer den

en: Added by <strong>%s</strong> on %s
nb_NO: Tilføjet af <strong>%s</strong> den %s

en: Added to Page
nb_NO: Tilføjet til side

en: Adding admin user.
nb_NO: Tilføjer admin bruger.

en: Adding block types.
nb_NO: Tilføjer block typer.

en: Adding pages and content.
nb_NO: Tilføjer sider og indhold.

en: Adding themes.
nb_NO: Tilføj temaer.

en: Additional Attributes
nb_NO: Ekstra attributter

en: Additional CSS
nb_NO: Ekstra CSS

en: Additional Filters
nb_NO: Yderligere Filtre

en: Address
nb_NO: Adresse

en: Address 1
nb_NO: Adresse 1

en: Address 2
nb_NO: Adresse 2

en: Address Options
nb_NO: Adresse Indstillinger

en: Adds blog-style comments (a guestbook) to your page.
nb_NO: Tilføj kommentarer (gæstebog) til din side.

en: Adds images and onstates from the library to pages.
nb_NO: Tilføjer billeder fra biblioteket.

en: Advanced
nb_NO: Avansert

en: Advanced Permissions
nb_NO: Avanserte rettigheter

en: Advanced Search
nb_NO: Avanceret søgning

en: Advanced permissions are turned off. Enable them below.
nb_NO: Avancerede tilladelser er slået fra. Aktiver dem nedenfor.

en: Advanced permissions are turned on.
nb_NO: Avancerede tilladelser er slået til.

en: Advanced permissions enabled.
nb_NO: Avancerede tilladelser aktiveret.

en: Advanced settings for web developers.
nb_NO: Avanserte innstillinger for webutviklere.

en: Alias original to Scrapbook
nb_NO: Alias af original til Scrapbog

en: Alignment
nb_NO: Stille opp

en: All
nb_NO: Alle

en: All Attributes
nb_NO: Alle Attributter

en: All Available Countries
nb_NO: Alle tilgængelig lande

en: All Block Types
nb_NO: Alle Block Typer

en: All Day
nb_NO: Hele Dagen

en: All File Types
nb_NO: Alle Fil Typer

en: All Files
nb_NO: Alle filer

en: All Groups
nb_NO: Alle Grupper

en: All Items
nb_NO: Alle punkter

en: All Levels
nb_NO: Alle Niveauer

en: All Page Types
nb_NO: Alle Side Typer

en: All Themes
nb_NO: Alle Temaer

en: All blocks currently installed on your site are listed here. Custom blocks that you've developed will appear under Awaiting Installation' until you install them. Click any block to find information about usage and refreshing a block's database tables.
nb_NO: Alle bloks der i øjeblikket er installeret på din hjemmeside, er vist her. Custom bloks, som du selv har udviklet vises under Afventer Installation ', indtil du installerer dem. Klik på en block for at finde information om brug og opdatering af en block's databasetabeller.

en: All documents and images.
nb_NO: Alle dokumenter og bilder.

en: All pages have been processed, starting from beginning on next run.
nb_NO: Alle sider er gennemgået, der startes fra begyndelsen ved næste gennemløb.

en: All rights reserved.
nb_NO: Alle rettigheder reserveret.

en: All running jobs have been reset.
nb_NO: Alle kørende job er blevet nulstillet.

en: All versions of a file will be moved to the selected location.
nb_NO: Alle versioner af filen flyttes til valgte lokation.

en: Allow External Links
nb_NO: Tillad Eksterne Links

en: Allow multiple options to be chosen.
nb_NO: Tillad valg af flere muligheder.

en: Allow users to add to this list.
nb_NO: Tillad brugere at tilføje til denne liste.

en: Allow visitors to signup as site members?
nb_NO: Tillad besøgende at tilmelding sig som website medlemmer?

en: Allow your users to specify their time zone. This setting is editable in the user profile and in the dashboard users section.
nb_NO: Tillad dine brugere til at angive deres tidszone. Denne indstilling kan redigeres i brugerprofilen og i kontrolpanelets brugere sektion.

en: Allowed File Types
nb_NO: Tillatte filtyper

en: Allowed file types saved.
nb_NO: Tilladte fil typer gemt.

en: Alphabetical
nb_NO: Alfabetisk

en: Already Installed
nb_NO: Allerede installert

en: Already Started.
nb_NO: Allerede begyndt.

en: Alt Text/Caption
nb_NO: Alt tekst/Bildetekst

en: Alternate Storage Directory
nb_NO: Alternativ lagrings mappe

en: Always publish below a certain page.
nb_NO: Publicer altid under en bestemt side.

en: An Error occured while saving the comment
nb_NO: Der skete en fejl ved lagring af kommentaren

en: An Unexpected Error occurred while upgrading: %s
nb_NO: Uventet fejl under opgradering: %s

en: An attribute with the handle %s already exists.
nb_NO: Der findes allerede en attribut med dette navn. %s.

en: An email address and password are required.
nb_NO: En email adresse og et kodeord er påkrævet.

en: An email containing instructions on resetting your password has been sent to your account address.
nb_NO: En email med instruktioner om nulstilling af kodeord er sendt til din email adresse.

en: An email has been sent to your email address. Click on the URL contained in the email to validate your email address.
nb_NO: En email er sendt til din emailadresse. Klik på linket i emailen for at godkende din emailadresse.

en: An error occured while attempting to determine file permissions.
nb_NO: Der opstod en fejl under forsøget på at bestemme filtilladelser.

en: An error occurred while attempting the copy operation.
nb_NO: Der skete en fejl under kopiering.

en: An error occurred while downloading the package.
nb_NO: Det skete en fejl under hentning af add-on pakken.

en: An error occurred while processing this request.
nb_NO: Der opstod en fejl under behandlingen af ​​denne anmodning.

en: An error occurred while trying to create the account.
nb_NO: Det skete en fejl under oprettelse af bruger.

en: An error occurred while trying to install the package.
nb_NO: Det skete en fejl under installation af add-on pakken.

en: An error occurred while trying to unzip the package.
nb_NO: Det skete en fejl under udpakning af add-on pakken.

en: An unexpected error occurred when connecting your site to the marketplace.
nb_NO: Uventet fejl ved forbindelse af site til markedspladsen.

en: An unexpected error occurred.
nb_NO: Der opstod en uforudset fejl.

en: An unknown error occurred while uploading the file. Please check that file uploads are enabled, and that your file does not exceed the size of the post_max_size or upload_max_filesize variables.
    
    File Uploads: %s
    Max Upload File Size: %s
    Post Max Size: %s
nb_NO: Ukendt fejl under upload. Tjek at fil upload er aktiveret, og at din fil ikke overskrider post_max_size eller upload_max_filesize.
    
    File Uploads: %s
    Max Upload File Size: %s
    Post Max Size: %s

en: An unspecified error has occurred.
nb_NO: Der er opstået en ukendt fejl.

en: An update is available. Click below to update to <strong>%s</strong>.
nb_NO: En opdatering er tilgængelig. Klik herunder for at opdatere til <strong>%s</strong>.

en: An updated version of %s is available.
nb_NO: En opdateret version af %s er tilgængelig

en: And much more!
nb_NO: Og meget mere!

en: Anonymous
nb_NO: Anonym

en: Another Page
nb_NO: En annen side

en: Answer Options
nb_NO: Svaralternativer

en: Answer Type
nb_NO: Svartype

en: Anti-spam settings saved.
nb_NO: Anti-spam indstillinger gemt.

en: Any HTML you paste here will be inserted at either the bottom or top of every page in your website automatically.
nb_NO: Hvilken som helst HTML kode du indsætter her, vil blive indsat ved enten bunden eller toppen af hver side i din hjemmeside automatisk.

en: Any attributes or block areas you have enabled to be editable in composer for this page type are available here. Add blocks to your page type's defaults. After adding the block, click it and choose the option to make it available in composer.
nb_NO: Enhver attribut eller block område du har aktiveret til at være redigerbar i composer for denne sidetype er tilgængelige her. Tilføj bloks til din sidetypes defaults. Når du har tilføjet blocken, klikker du på det og vælger at gøre den tilgængelig i composer.

en: Any email address in this box will be notified when spam is detected.
nb_NO: Alle e-mail adresser i dette felt vil blive underrettet, når spam er opdaget.

en: Anyone may view the website.
nb_NO: Alle må se dit website.

en: Appearance
nb_NO: Udseende

en: Application
nb_NO: Program

en: Apply this theme to every page on your site?
nb_NO: Anvend dette tema på alle sider på din hjemmeside?

en: Approve
nb_NO: Godkjenn

en: Approve Changes
nb_NO: Godkjenne endringer

en: Approve Delete
nb_NO: Bekræft slet

en: Approve Move
nb_NO: Godkend flytning

en: Approve Page
nb_NO: Godkend Side

en: Approve Version
nb_NO: Godkend version

en: Approved
nb_NO: Godkendt

en: Approved Version
nb_NO: Godkendt version

en: Approved by %s
nb_NO: Godkendt af %s

en: Approver
nb_NO: Godkender

en: Archives
nb_NO: Arkiv

en: Are you sure you want to clear this log?
nb_NO: Er du sikker på at du vil rense denne log?

en: Are you sure you want to copy the following files?
nb_NO: Er du sikker på du vil kopiere følgende filer?

en: Are you sure you want to delete the following file set?
nb_NO: Er du sikker på du vil slette dette filsæt?

en: Are you sure you want to delete the following files?
nb_NO: Er du sikker på at du vil slette følgende filer?

en: Are you sure you want to delete the following pages?
nb_NO: Er du sikker på at du vil slette følgende sider?

en: Are you sure you want to delete this block?
nb_NO: Er du sikker på at du vil slette denne block?

en: Are you sure you want to delete this custom style preset?
nb_NO: Er du sikker på at du vil slette denne style?

en: Are you sure you want to delete this file set?
nb_NO: Er du sikker på at du vil slette dette filsæt?

en: Are you sure you want to delete this form and its form submissions?
nb_NO: Er du sikker du vil slette denne formular og alle dens indsendelser?

en: Are you sure you want to delete this form submission?
nb_NO: Er du sikker på du vil slette denne indsendelse?

en: Are you sure you want to delete this form submissions?
nb_NO: Er du sikker på du vil slette denne formulars besvarelser?

en: Are you sure you want to delete this layout preset?
nb_NO: Er du sikker du vil slette indstillinger for dette layout?

en: Are you sure you want to delete this layout section?
nb_NO: Er du sikker på du vil slette denne layout sektion?

en: Are you sure you want to delete this question?
nb_NO: Er du sikker på, du vil slette dette spørgsmål?

en: Are you sure you want to permanently remove this file set?
nb_NO: Er du sikker på du permanent vil fjerne dette filsæt?

en: Are you sure you want to permanently remove this group?
nb_NO: Er du sikker på at du vil fjerne denne gruppe permanent?

en: Are you sure you want to permanently remove this user?
nb_NO: Er du sikker på at du vil fjerne denne bruger?

en: Are you sure you want to permantly delete this scrapbook?
nb_NO: Er du sikker på at du vil slette denne scrapbog permanent?

en: Are you sure you want to remove all of these custom styles?
nb_NO: Er du sikker på at du vil fjerne disse brugertilpasset styles?

en: Are you sure you want to remove this attribute?
nb_NO: Er du sikker du vil fjerne denne attribut?

en: Are you sure you want to remove this stack?
nb_NO: Er du sikker på du vil fjerne denne stack?

en: Are you sure you want to remove this value?
nb_NO: Vil du fjerne denne værdi?

en: Are you sure you want to remove this workflow?
nb_NO: Er du sikker på du vil fjerne dette workflow?

en: Are you sure you wish to delete this page?
nb_NO: Er du sikker på at du vil slette denne side?

en: Are you sure you wish to reset the display order of installed block types?
nb_NO: Er du sikker på du ønsker at nulstille visningsrækkefølgen af installerede blok typer?

en: Are you sure you would like to activate the following users?
nb_NO: Er du sikker på du vil aktivere følgende brugere?

en: Are you sure you would like to deactivate the following users?
nb_NO: Er du sikker på du vil deaktivere følgende brugere?

en: Are you sure you would like to delete the following users?
nb_NO: Er du sikker på du vil slette følgende brugere?

en: Are you sure you would like to remove this comment?
nb_NO: Er du sikker på at du vil fjerne denne kommentaren?

en: Are you sure?
nb_NO: Er du sikker?

en: Area layouts have been disabled.
nb_NO: Område layout er deaktiveret.

[ctx: AreaName]
en: Blog Post Footer
nb_NO: Blog Indhold Footer

[ctx: AreaName]
en: Blog Post Header
nb_NO: Blog Indlæg Header

[ctx: AreaName]
en: Blog Post More
nb_NO: Blog Indhold Mere

[ctx: AreaName]
en: Column 1
nb_NO: Kolonne 1

[ctx: AreaName]
en: Column 2
nb_NO: Kolonne 2

[ctx: AreaName]
en: Column 3
nb_NO: Kolonne 3

[ctx: AreaName]
en: Column 4
nb_NO: Kolonne 4

[ctx: AreaName]
en: FeaturedImage
nb_NO: Udvalgt Billede

[ctx: AreaName]
en: Header Image
nb_NO: Header Billede

[ctx: AreaName]
en: HeaderImage
nb_NO: Header Billede

[ctx: AreaName]
en: Main
nb_NO: Hovedområde

[ctx: AreaName]
en: Primary
nb_NO: Primær

[ctx: AreaName]
en: Secondary 1
nb_NO: Sekundær 1

[ctx: AreaName]
en: Secondary 2
nb_NO: Sekundær 2

[ctx: AreaName]
en: Secondary 3
nb_NO: Sekundær 3

[ctx: AreaName]
en: Secondary 4
nb_NO: Sekundær 4

[ctx: AreaName]
en: Secondary 5
nb_NO: Sekundær 5

[ctx: AreaName]
en: Thumbnail Image
nb_NO: Thumbnail Billede

[ctx: AreaName]
en: ThumbnailImage
nb_NO: Thumbnail Billede

en: Areas
nb_NO: Områder

en: Arrows
nb_NO: Pile

en: Ascending
nb_NO: Stigende

en: Ask User For
nb_NO: Spørg bruger om

en: Assign Permissions
nb_NO: Tildel Rettigheder

en: Assigned to <strong>%s</strong>.
nb_NO: Tildelt til <strong>%s</strong>.

en: At the level below.
nb_NO: På nivå nedenfor.

en: Attach a workflow to this permission?
nb_NO: Vedhæfte et workflow til denne tilladelse?

en: Attribute Categories
nb_NO: Attribut Kategorier

en: Attribute Categories are used to group different types of sets.
nb_NO: Attribut Kategorier bruges til at gruppere forskellige typer af attribut sæt.

en: Attribute Sets
nb_NO: Attribut Sæt

en: Attribute Type Associations
nb_NO: Sammenhæng mellem atributter

en: Attribute handles may only contain letters, numbers and underscore "_" characters
nb_NO: Kaldenavne må kun indeholde bogstaver, tal og understreg "_"

en: Attribute set added.
nb_NO: Attribut sæt tilføjet.

en: Attribute set deleted.
nb_NO: Attribut sæt slettet.

en: Attribute set updated.
nb_NO: Attribut sæt opdateret.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Dashboard Icon
nb_NO: Kontrollpanel-ikon

[ctx: AttributeKeyName]
en: Duration
nb_NO: Varighet

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Nav
nb_NO: Udeluk fra Navigation

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Page List
nb_NO: Ekskluder fra sideliste

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Search Index
nb_NO: Udeluk fra Søgeindeks

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From sitemap.xml
nb_NO: Udeluk fra sitemap.xml

[ctx: AttributeKeyName]
en: Featured
nb_NO: Udvalgt

[ctx: AttributeKeyName]
en: Header Extra Content
nb_NO: Header Ekstra Indhold

[ctx: AttributeKeyName]
en: Height
nb_NO: Høyde

[ctx: AttributeKeyName]
en: I would like to receive private messages.
nb_NO: Jeg vil motta private meldinger.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Description
nb_NO: Meta beskrivelse

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Keywords
nb_NO: Meta nøkkelord

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Title
nb_NO: Meta tittel

[ctx: AttributeKeyName]
en: Send me email notifications when I receive a private message.
nb_NO: Send meg epost når jeg mottar privat melding.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Tags
nb_NO: Stikkord

[ctx: AttributeKeyName]
en: Thumbnail
nb_NO: Miniatyrbilde

[ctx: AttributeKeyName]
en: Width
nb_NO: Bredde

[ctx: AttributeSetName]
en: Navigation and Indexing
nb_NO: Navigation og indeksering

[ctx: AttributeSetName]
en: Other
nb_NO: Andet

[ctx: AttributeSetName]
en: Page Header
nb_NO: Sidens Header

[ctx: AttributeTypeName]
en: Address
nb_NO: Adresse

[ctx: AttributeTypeName]
en: Checkbox
nb_NO: Avkrysningsboks

[ctx: AttributeTypeName]
en: Date/Time
nb_NO: Dato/Tid

[ctx: AttributeTypeName]
en: Image/File
nb_NO: Bilde/Fil

[ctx: AttributeTypeName]
en: Number
nb_NO: Nummer

[ctx: AttributeTypeName]
en: Rating
nb_NO: Bedømmelse

[ctx: AttributeTypeName]
en: Select
nb_NO: Velg

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text
nb_NO: Tekst

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text Area
nb_NO: Tekstområde

en: Attributes
nb_NO: Attributter

en: Attributes &amp; Content
nb_NO: Attributter &amp; Indhold

en: Attributes are available to pages (aka Collections), users and files. If you want to add a new attribute to any of these objects, start here.
nb_NO: Attributter er tilgængelige for sider (alias Collections), brugere og filer. Hvis du ønsker at tilføje en ny attribut til nogen af ​​disse objekter, skal du starte her.

en: Attributes to Display in Composer
nb_NO: Vis følgende attributter i composer

en: Audio
nb_NO: Lyd

en: Authentication required.
nb_NO: Autentisering påkrevd

en: Author
nb_NO: Forfatter

en: Automate this Job
nb_NO: Automatisér dette Job

en: Automated Jobs
nb_NO: Automatiserte oppgaver

en: Automatically
nb_NO: Automatisk

en: Automatically Banned IP Addresses
nb_NO: Automatisk bandlyste IP adresser

en: Automatically install add-ons and themes with a mouse click.
nb_NO: Installer tilføjelser og temaer med et enkelt museklik.

en: Automatically remove users from this group
nb_NO: Automatisk fjern bruger fra denne gruppe.

en: Automatically translates your path-based concrete5 URLs so that they don't include %s.
nb_NO: Oversæt automatisk din sti-baseret concrete5 URLs så de ikke inkluderer %s.

en: Automation Instructions
nb_NO: Automatiserings Instruktioner

en: Available Countries
nb_NO: Tilgængelig lande

en: Available Update
nb_NO: Tilgængelige Opdatering

en: Awaiting Installation
nb_NO: Afventer Installation

en: Back
nb_NO: Tilbage

en: Back to Add Functionality
nb_NO: Tilbage til Tilføj Funktionalitet

en: Back to Block Types
nb_NO: Tilbage til Block Typer

en: Back to Home
nb_NO: Tilbage til hjem

en: Back to List
nb_NO: Tilbage til Listen

en: Back to Mailbox
nb_NO: Tilbage til postkasse

en: Back to Mailbox List
nb_NO: Tilbage til postkasse

en: Back to Page Types
nb_NO: Tilbage til sidetyper

en: Back to Sitemap
nb_NO: Tilbage til Sitemap

en: Background
nb_NO: Bakgrunn

en: Background Color
nb_NO: Bakgrunnsfarge

en: Background Image
nb_NO: Bakgrunnsbilde

en: Backup & Restore
nb_NO: Sikkerhetskopiering & Gjenoppretting

en: Backup Database
nb_NO: Sikkerhetskopiere database

en: Backup or restore your website.
nb_NO: Sikkerhetskopiere eller tilbakeføre hjemmesiden din.

en: Backup, cleanup and update.
nb_NO: Backup, rens og opdater.

en: Ban IP For
nb_NO: Bandlys IP

en: Banned words list has improper permissions.
nb_NO: Listen over blokkerede ord har forkerte rettigheder.

en: Banned words list not found.
nb_NO: Liste over blokeret ord ikke fundet.

en: Basic Details
nb_NO: Basis Detaljer

en: Basic Editing
nb_NO: Grundlæggende Redigering

en: Basic Information
nb_NO: Basis Information

en: Basic Properties
nb_NO: Basis indstillinger

en: Basic Workflow
nb_NO: Grundlæggende Workflow

en: Basic information about your website.
nb_NO: Grunnleggende informasjon om siden din.

en: Basics
nb_NO: Grunnleggende

en: Before you can delete this page, you must delete all of its child pages.
nb_NO: Undersider skal slettes før du kan slette denne side.

en: Beginning Installation
nb_NO: begynder Installation

en: Beneath a particular page
nb_NO: Under en bestemt side

en: Blacklist: Every area but the selected areas are indexed.
nb_NO: Blacklist: Alle områder, på nær de valgte indekseres.

en: Block & Stack Permissions
nb_NO: Block & Stack Tilladelser

en: Block &amp; Stack Permissions
nb_NO: Block &amp; Stack Rettigheder

en: Block Name
nb_NO: Block Navn

en: Block Type Installed.
nb_NO: Block installeret

en: Block Type Refreshed. Any database schema changes have been applied.
nb_NO: Blok typer genopfrisket. Alle ændringer til databasen er udført.

en: Block Types
nb_NO: Blokktyper

en: Block added to scrapbook.
nb_NO: Block tilføjet til scrapbog.

en: Block not found. Unable to edit in composer.
nb_NO: Block er ikke fundet. Ikke i stand til at redigere i composer.

en: Block users at specific IP addresses from logging into your site. Blocked users can still view pages that are visible to guests.
nb_NO: Bloker brugere fra specifikke IP-adresser fra at logge ind på din hjemmeside. Blokerede brugere kan stadig se sider der er synlige for gæster.

en: Blocks arranged successfully.
nb_NO: Block flyttet.

en: Blog
nb_NO: Blogg

en: Blog Archives
nb_NO: Blog Arkiver

en: Blog Content
nb_NO: Blog Indhold

en: Blog Date Archive
nb_NO: Blog Dato Arkiv

en: Blog Entry
nb_NO: Blog Indlæg

en: Body
nb_NO: Besked

en: Bookmark Icons
nb_NO: Bokmerkeikoner

en: Bookmark icon and mobile home screen icon setup.
nb_NO: Oppsett for ikon på håndholdte enheter og bokmerker.

en: Border
nb_NO: Ramme

en: Both Date and Time
nb_NO: Både dato og tid

en: Bottom
nb_NO: Bunn

en: Browse Add-Ons
nb_NO: Gennemse Add-Ons

en: Browse Themes
nb_NO: Gennemse Temaer

en: Browse our marketplace of add-ons to extend your site!
nb_NO: Gennemse vores markedsplads for add-ons til at udvide dit website!

en: Build simple forms and surveys.
nb_NO: Byg formularer og spørgeskemaer.

en: Built with <a href="http://www.concrete5.org/" alt="Free Content Management System" target="_blank">concrete5 - an open source CMS</a>
nb_NO: Bygget med <a href="http://www.concrete5.org/" alt="Gratis Content Management System" target="_blank">concrete5 - et open source CMS</a>

en: Bulk SEO Updater
nb_NO: Bulk SEO Opdatering

en: By Area of Site (Hierarchy)
nb_NO: Efter område (hieraki)

en: CAPTCHA Required.
nb_NO: CAPTCHA påkrevd

en: CAPTCHA required
nb_NO: CAPTCHA påkrævet.

en: CSS Class Name(s)
nb_NO: CSS klasse navn(e)

en: Cache & Speed Settings
nb_NO: Cache & Hastigheds Indstillinger

en: Cache &amp; Speed Settings
nb_NO: Cache &amp; Hastigheds Indstillinger

en: Cache for how long?
nb_NO: Cache - hvor længe?

en: Cache settings saved.
nb_NO: Cache indstillinger gemt.

en: Cache this page.
nb_NO: Cache denne side.

en: Cached files removed.
nb_NO: Cached filer fjernet.

en: Cancel
nb_NO: Avbryt

en: Cannot open file %s
nb_NO: Kan ikke åbne filen %s

en: Cannot retrieve data from the concrete5 marketplace.
nb_NO: Kan ikke hente data fra concrete5 markedesplass.

en: Canonical URL
nb_NO: Kanonisk URL

en: Captcha Code
nb_NO: Captcha kode

en: Captcha Settings
nb_NO: Captcha Indstillinger

en: Captcha Setup
nb_NO: Capcha-oppsett

en: Captcha settings saved.
nb_NO: Captcha indstillinger gemt.

en: Categorize file attributes into sets to give greater organizational context to editors and enhance ease of use.
nb_NO: Kategoriser filattributter i sæt til at give større organisatorisk sammenhæng til redaktører og forbedre brugervenligheden.

en: Category
nb_NO: Kategori

en: Center
nb_NO: Senter

en: Change Content on Page Type Default Pages
nb_NO: Tilpas indhold på sidetypens standardside

en: Change Inheritance
nb_NO: Ændring af Nedarvning

en: Change Page Order
nb_NO: Skift side orden

en: Change Password
nb_NO: Ændre kodeord

en: Change Permissions
nb_NO: Ændre Tilladelser

en: Change Task Permissions
nb_NO: Tilpas rettigheder for opgaver

en: Change login behaviors and setup public profiles.
nb_NO: Bytte innloggingsoppførsel og sette opp offentlige profiler.

en: Change the picture attached to my posts.
nb_NO: Ændre fotoet vedhæftet til mine indlæg.

en: Changing this setting will affect this page immediately. Are you sure?
nb_NO: Ændring af denne indstilling vil påvirke denne side straks. Er du sikker?

en: Check For Updates
nb_NO: Søg Efter Opdateringer

en: Checkbox
nb_NO: Avkrysningsboks

en: Checkbox List
nb_NO: Avkrysningsboks liste

en: Checkbox Options
nb_NO: Checkboks Indstillinger

en: Checking for updates.
nb_NO: Tjekker for opdateringer.

en: Choose
nb_NO: Vælg

en: Choose Country
nb_NO: Vælg land

en: Choose File
nb_NO: Velge fil

en: Choose File Storage Location
nb_NO: Vælg filens lokation

en: Choose Headers
nb_NO: Vælg Overskrifter

en: Choose Image
nb_NO: Velg bilde

en: Choose Image On-State
nb_NO: Velg bilde på-modus

en: Choose Image/File
nb_NO: Vælg billede/fil

en: Choose Language
nb_NO: Vælg Sprog

en: Choose New File
nb_NO: Vælg ny fil

en: Choose Page
nb_NO: Vælg side

en: Choose Page:
nb_NO: Velg side

en: Choose State/Province
nb_NO: V&aelig;lg Landsdel

en: Choose User
nb_NO: Vælg bruger

en: Choose Video File
nb_NO: Velg videofil

en: Choose a Page
nb_NO: Vælg en Side

en: Choose a Page Type
nb_NO: Vælg en sidetype

en: Choose a Scrapbook
nb_NO: Vælg en Scrapbog

en: Choose a file from the File Manager and the File block will create a hyperlink to it using the link text you specify.
nb_NO: Vælg en fil fra filhåndteringen og File blocken vil oprette et hyperlink til den ved hjælp af en link tekst, du angiver.

en: Choose a new parent page from the sitemap.
nb_NO: Vælg en ny forældre fra sitemap.

en: Choose between having error messages appear on the page where they occur (as you might want to do while developing a site) and hiding them from site visitors by saving them in your log (as you might want to do if your site is active).
nb_NO: Vælg mellem at vises fejlmeddelelser på siden hvor de finder sted (som du måske ønsker at gøre, under udviklingen af din hjemmeside), og skjule dem fra besøgende ved at gemme dem i din log (som du måske ønsker at gøre, hvis din hjemmeside er aktiv).

en: Choose from all pages when publishing.
nb_NO: Vælg blandt alle sidetyper ved publicering.

en: Choose from pages of a certain type when publishing.
nb_NO: Vælg blandt udvalgte sidetyper ved publicering

en: Choose publish location.
nb_NO: Vælg udgivelses placering.

en: Choose which areas on your site are indexed.
nb_NO: Vælge, hvilke områder på din hjemmeside er indekseret.

en: Choose which attribute types are available for different items.
nb_NO: Vælg hvilke attribut typer der er tilgængelige for forskellige elementer.

en: Choose which pages below this particular block should appear on. Any previously selected blocks may also be removed using the checkbox. Click the checkbox in the header to select/deselect all pages.
nb_NO: Vælg hvilke sider hvor blokken skal være synlig. Tidligere valgte blokke vil blive fjernet ved at bruge dette felt. Klik i toppen for at vælge/fravælge alle sider.

en: Choose which users and groups may edit your site. Note: These settings can be overridden on specific pages.
nb_NO: Vælg hvilke bruger og grupper herunder, som må redigere dit site. Bemærk: Disse indstillinger kan blive overskrevet på specifikke sider.

en: Chronological
nb_NO: Kronologisk

en: City
nb_NO: By

en: Clear
nb_NO: Tøm

en: Clear Cache
nb_NO: Tøm cache

en: Clear Log
nb_NO: Rens log

en: Clear Search Index
nb_NO: Rens Søgeindeks

en: Clear this Site?
nb_NO: Ryd dette website?

en: Click and drag to change column order.
nb_NO: Klik og træk for at ændre rækkefølge af kolonne.

en: Click and drag to reorder the files in this set. New files added to this set will automatically be appended to the end.
nb_NO: Klik og træk for at tilpasse rækkefølge i sættet. Ny filer bliver tilføjet i slutningen.

en: Click below to view your database schema in a format that can imported into concrete5 later.
nb_NO: Klik herunder for at se dit database skema i et format som kan importeres til concrete5 på et senere tidspunkt.

en: Click field name to edit
nb_NO: Klik feltnavn for at redigere

en: Click for history.
nb_NO: Klik for historik.

en: Click the Install button next to the package name.
nb_NO: Klik på installer knappen ved siden af add-on pakkens navn.

en: Click the image to see another captcha.
nb_NO: Klik på billedet for at se en anden CAPTCHA.

en: Close
nb_NO: Lukk

en: Code for your .htaccess file
nb_NO: Kode til din .htaccess fil

en: Color
nb_NO: Farve

en: Column Order
nb_NO: Kolonne rækkefølge

en: Columns
nb_NO: Kolonner

en: Coming Back Soon
nb_NO: Kom snart tilbage

en: Coming soon.
nb_NO: Kommer snart.

en: Comment
nb_NO: Kommentér

en: Comments
nb_NO: Kommentarer

en: Comments enabled.
nb_NO: Kommentarer aktivert.

en: Comments require approval.
nb_NO: Kommentarer trenger godkjennelse.

en: Comments:
nb_NO: Kommentarer:

en: Compare
nb_NO: Sammenlign

en: Compare Versions
nb_NO: Sammenlign versioner

en: Compatibility
nb_NO: Kompatibilitet

en: Complete required fields *
nb_NO: Fullfør påkrevde felt *

en: Completely Random
nb_NO: Fullstendig tilfeldig

en: Composer
nb_NO: Forfatter

en: Composer Beta
nb_NO: Forfatter

en: Composer Content Order
nb_NO: Composer indholds orden

en: Composer Drafts
nb_NO: Composer Kladder

en: Composer Publishing Settings
nb_NO: Composer indstillinger for udgivelse

en: Composer Settings
nb_NO: Composer indstillinger

en: Composer lets you create and publish pages (such as blog posts) directly from your Dashboard. At least one Page Type must be enabled for use Composer, and at least one block needs to be included in Composer via Page Type Defaults.
nb_NO: Composer lader dig oprette og udgive sider (såsom blogindlæg) direkte fra dit Kontrolpanel. Mindst én sidetype skal være aktiveret til anvendelse af Composer, og mindst en blok skal indgå i Composer via Side Type Defaults.

en: Composer settings updated.
nb_NO: Composer indstillinger opdateret.

en: Configures proxy server settings for your website
nb_NO: Konfigurerer proxyserverindstillinger til din hjemmeside

en: Configuring site.
nb_NO: Konfiguration af hjemmesiden.

en: Confirm Change
nb_NO: Bekræft Ændringer

en: Confirm Delete
nb_NO: Bekræft Sletning

en: Confirm New Password
nb_NO: Bekræft nyt kodeord

en: Confirm Password
nb_NO: Bekræft kodeord

en: Congratulations. concrete5 has been installed. You have been logged in as <b>%s</b> with the password you chose. If you wish to change this password, you may do so from the users area of the dashboard.
nb_NO: Tillykke. concrete5 er blevet installeret. Du er blevet logget ind som <b>%s</ b> med den adgangskode, du valgte. Hvis du ønsker at ændre denne adgangskode, kan du gøre det i bruger området i kontrolpanelet.

en: Connect to Community
nb_NO: Forbind til community

en: Connect to the Community
nb_NO: Koble til samfunnet

en: Connect to the concrete5 community.
nb_NO: Koble til concrete5-samfunnet

en: Connect to the concrete5 marketplace, install custom add-ons, and download updates for marketplace add-ons and themes.
nb_NO: Koble til concrete5 markedsplassen, installer spesialtilpassede tilleggsprogrammer, og last ned oppdateringer for markedsplassens tilleggsprogrammer og temaer.

en: Connection Method
nb_NO: Tilslutnings Metode

en: Constrain Image Dimensions
nb_NO: Behold størrelseforhold

en: Contact Us
nb_NO: Kontakt Os

en: Content
nb_NO: Innhold

en: Content disabled in edit mode.
nb_NO: Innholdet deaktivert i redigeringsmodus.

en: Content included in "Keyword Search".
nb_NO: Indhold inkluderet i "Nøgleord søgning".

en: Content included in file search index.
nb_NO: Indhold inkluderet i  side søgeindeks.

en: Content included in sitewide page search index.
nb_NO: Indhold inkluderet i hele hjemmesidens side søgeindeks.

en: Content included in user keyword search.
nb_NO: Indhold inkluderet i bruger nøgleords søgning.

en: Content text editor settings saved.
nb_NO: Indstillinger gemt.

en: Contents
nb_NO: Indhold

en: Continue
nb_NO: Fortsæt

en: Continue to Installation
nb_NO: Fortsæt til Installation

en: Continue to Site
nb_NO: Fortsæt til Hjemmeside

en: Continue to your site
nb_NO: Fortsæt til din hjemmeside

en: Control basic, general parameters for viewing and editing your site. Viewing Permissions makes your site's pages accessible to all users, registered-users-only or administrators-only. Edit Access controls which groups can edit pages, when logged in. For more granular control, set permissions on pages individually from Page Properties, or enable Advanced Permissions for even more granular control.
nb_NO: Styrer grundlæggende, generelle parametre til visning og redigering af din hjemmeside. Visnings Tilladelser gør siderne på din hjemmeside tilgængelige for alle brugere, kun registrerede brugere eller kun administratorer. Redigering af Adgangsinstillinger kontrollerer hvilke grupper der kan redigere sider, når de er logget ind. For mere detaljeret kontrol, indstil tilladelser individuelt på siderne fra Sideegenskaber, eller aktivere Avancerede Tilladelser for endnu mere detaljeret kontrol.

en: Control how users interact with your site's File Manager, allowing or disallowing actions like search, upload, replace and more.
nb_NO: Kontroller hvordan brugerne arbejder med din hjemmesides File Manager, tillader eller at udelukke handlinger så som søgning, upload, erstatte og andet.

en: Control how your site is edited.
nb_NO: Styre hvordan din hjemmeside er redigeret.

en: Control how your site send and processes mail.
nb_NO: Kontrollere hvordan siden din sender og prosesserer epost.

en: Control the options available for Public Profiles.
nb_NO: Styring af muligheder for offentlige profiler.

en: Control the options available for Public Registration.
nb_NO: Styring af mulighederne for offentlig registrering.

en: Control the options available for TinyMCE.
nb_NO: Kontrol over de forskellige muligheder for TinyMCE.

en: Control the types of information that can be saved about each page in your site.
nb_NO: Kontrollere hvilke typer oplysninger, der kan gemmes om hver side på din hjemmeside.

en: Control users' ability to do perform specific tasks, such as install packages, alter permissions, etc.
nb_NO: Kontrollere brugernes evne til at udføre bestemte opgaver, såsom installation af pakker, ændre tilladelser mv

en: Control which set of tools the content-editor toolbar includes (e.g., Simple, Advanced, Office), and the toolbar's spatial dimensions.
nb_NO: Kontrollere hvilke værktøjssæt redigeringsværktøjslinien omfatter (f.eks Simple, Avanceret, Office), og værktøjslinjens dimensioner.

en: Control who can add blocks and stacks on your site.
nb_NO: Kontroller hvem der kan tilføje blocks og stacks på din hjemmeside.

en: Control who sees and edits your site.
nb_NO: Styre, hvem der ser og redigerer din hjemmeside.

en: Control your site name and bookmark icons.
nb_NO: Styre din hjemmesides navn og bogmærke ikoner.

en: Cookies Enabled
nb_NO: Cookies Aktiveret

en: Cookies must be enabled in your browser to install concrete5.
nb_NO: Cookies skal være aktiveret i din browser for at installere concrete5.

en: Copy
nb_NO: Kopier

en: Copy File
nb_NO: Kopier Fil

en: Copy Progress
nb_NO: Status for Kopiering

en: Copy Version
nb_NO: Kopi Version

en: Copy of Version: %s
nb_NO: Kopi af Version: %s

en: Copy page + children.
nb_NO: Kopier side + undersider.

en: Copy page.
nb_NO: Kopier side.

en: Copy to Clipboard
nb_NO: Kopier til Udklipsholder

en: Core database files and installed blocks refreshed.
nb_NO: Database filer og blokke genindlæst.

en: Could not determine the name of the file at
nb_NO: Kan ikke bestemme navn på filen fra

en: Could not open with ZipArchive::CREATE
nb_NO: Kunne ikke åbne med ZipArchive::CREATE

en: Could not transfer to temp directory - file not found.
nb_NO: Kunne ikke overføre til temp biblioteket - filen er ikke fundet.

en: Country
nb_NO: Land

en: Create a backup of your site's database. This feature works best on small sites. For larger sites, we recommend using a database utility like phpMyAdmin or exporting a database dump via command-line MySql.
nb_NO: Opret en sikkerhedskopi af din hjemmesides database. Denne funktion fungerer bedst på små steder. For større sites, anbefaler vi at bruge et database hjælpeprogram så som phpMyAdmin eller udføre et database dump via kommandolinje MySql.

en: Create a block to allow users to search the content of your concrete5 site. Choose title, button text, and where concrete5 should search. To submit the form to another page, choose another page from the Sitemap. Place a second Search block on this page and the results will appear here.
nb_NO: Opret en blok til at give brugerne mulighed for at søge på indholdet af din Concrete5 site. Vælg titel, knap tekster, og hvor Concrete5 bør søge. For at indsende formularen til en anden side, skal du vælge en anden side i Sitemap'et. Placer en anden søge block på denne side, og resultaterne vil blive vist her.

en: Create a navigational menu that reflects the structure of your Sitemap. First, choose the order in which pages appear. Viewing Permissions checks a user's permissions before rendering the link for each page. Display Pages selects the level of the Sitemap where you'd like the menu to begin. Options for displaying sub-pages for each item are also available.
nb_NO: Opret en navigations menu, der afspejler strukturen af dit sitemap. Først skal du vælge den rækkefølge, som siderne vises. Visnings Tilladelser kontrollerer brugerens tilladelser, inden der genereres link for hver side. Vis Sider vælger niveauet i Sitemap hvor du gerne vil at menuen begynder. Indstillinger for visning af underordnede sider for hvert element er også tilgængelige.

en: Create a new group to organize and classify users. Choose an expiration date to remove users automatically.
nb_NO: Opret en ny gruppe til at organisere og klassificere brugere. Vælg en udløbsdato for at fjerne brugere automatisk.

en: Create a tag cloud that displays all the "Tag" custom attributes set on the current page, or on all pages throughout your site. Enter values into the "Tags" field to automatically add tags to the current page. Link the tags to a specific page by clicking the Advanced tab and using the page picker to select a page.
nb_NO: Opret en tag cloud, der viser alle de "Tag" tilpassede attributter, der er fastsat på den aktuelle side eller på alle sider på hele din hjemmeside. Indtast værdierne ind i "tags" feltet for automatisk at tilføje tags til den aktuelle side. Link tags til en bestemt side ved at klikke på fanen Avanceret og brug side vælgeren til at vælge en side.

en: Create a user account for use on this website.
nb_NO: Opret en brugerkonto til brug på denne hjemmeside.

en: Create an alternate file-storage location (in addition to the standard file location) where you'll have the option of putting files after uploading them to the File Manager.
nb_NO: Opret en alternativ fil-placering (ud over standard filplaceringen), hvor du vil have mulighed for at gemme filer når du har uploadet dem til File Manager.

en: Create new Backup
nb_NO: Lav ny Backup

en: Create page type.
nb_NO: Opret sidetype.

en: Created
nb_NO: Oprettet

en: Created By
nb_NO: Oprettet af

en: Creates a concrete5-powered blog, complete with composer integration, integrated date navigation and tag-based searching, and a custom blog theme.
nb_NO: Opretter en concrete5-drevet blog, komplet med composer integration, integrerede dato navigation, tag-baseret søgning, og et brugerdefineret blog tema.

en: Creates a simple website with common examples of concrete5 functionality, including the YouTube block, the slideshow block, the guestbook block, several page types and more.
nb_NO: Opretter en simpel hjemmeside med almindelige eksempler på concrete5 funktionalitet. Herunder YouTube-block, lysbilledshow-block, gæstebog-block samt flere forskellige sidetyper og meget mere.

en: Creates navigation trees and sitemaps.
nb_NO: Genererer navigasjonstre og sidekart.

en: Creating database tables.
nb_NO: Opretter database tabeller.

en: Creating home page.
nb_NO: Opretter hjemmeside.

en: Creator
nb_NO: Ophavsmand

en: Crop + Upload Image
nb_NO: Beskjær + Last opp bilde

en: Crop Image
nb_NO: Beskær Billede

en: Current Month
nb_NO: Inneværende måned

en: Current Page
nb_NO: Gjeldende side

en: Current Status
nb_NO: Nuværende Status

en: Current Version
nb_NO: Aktuel Version

en: Current Version %s
nb_NO: Aktuel Version %s

en: Currently Installed
nb_NO: Installeret

en: Currently Running %s
nb_NO: Kører i Øjeblikket %s

en: Currently logged in as <b>%s</b>.
nb_NO: Logget ind som <b>%s</b>.

en: Custom
nb_NO: Egendefinert

en: Custom Attribute Types
nb_NO: Brugervalgte attributter

en: Custom Attributes
nb_NO: Tilpasset attributter

en: Custom Composer Template
nb_NO: Brugerdefineret Composer Skabelon

en: Custom Options saved.
nb_NO: Brugerdefinerede Indstillinger gemt.

en: Custom Permissions
nb_NO: Brugerdefinerede rettigheder

en: Custom Slideshow
nb_NO: Spesialtilpasset slideshow

en: Custom Template
nb_NO: Brugerdefineret tema

en: Custom design options have been disabled.
nb_NO: Muligheder for tilpasset design er deaktiveret.

en: Custom page
nb_NO: Valgte side

en: Customize
nb_NO: Tilpass

en: Customize Dashboard Home
nb_NO: Tilpas Kontrolpanels Hjemmeside

en: Customize Results
nb_NO: Skræddersy Resultat

en: Customize Search
nb_NO: Tilpas søgning

en: Customize Theme
nb_NO: Skæddersy tema

en: Customize Toolbar
nb_NO: Tilpas værktøjslinje

en: Dashboard
nb_NO: Kontrollpanel

en: Dashboard App Status
nb_NO: Kontrolpanel App Status

en: Dashboard Featured Add-On
nb_NO: Dashboard Udvalgte Add-On

en: Dashboard Featured Theme
nb_NO: Kontrolpanel Udvalgt Tema

en: Dashboard File Manager
nb_NO: Kontrolpanel filhåndtering

en: Dashboard Header + Four Column
nb_NO: Kontrolpanel Header + Fire Kolonner

en: Dashboard Home
nb_NO: Kontrolpanel Forside

en: Dashboard Icon
nb_NO: Kontrollpanel-ikon

en: Dashboard Newsflow Latest
nb_NO: Kontrolpanel Nyeste Newsflow

en: Dashboard Primary + Five
nb_NO: Kontrolpanel Primær + Fem

en: Dashboard Site Activity
nb_NO: Kontrolpanel Sidens Aktivitet

en: Database Information
nb_NO: Database information

en: Database Name
nb_NO: Database navn

en: Database Refresh
nb_NO: Database Opdatering

en: Date
nb_NO: Dato

en: Date Added
nb_NO: Dato tilføjet

en: Date Created
nb_NO: Dato oprettet

en: Date Field
nb_NO: Dato-felt

en: Date Format
nb_NO: Datoformat

en: Date Modified
nb_NO: Dato modificeret

en: Date Navigation
nb_NO: Dato navigation

en: Date Only
nb_NO: Kun dato

en: Date Posted
nb_NO: Dato Oprettet

en: Date/Time
nb_NO: Dato/Tid

en: Date/Time Options
nb_NO: Dato/Tids Indstillinger

en: DateTime Field
nb_NO: DatoTid-felt

en: Day of Month
nb_NO: Dag i Måneden

en: Day of Week
nb_NO: Dag i Ugen

en: Days
nb_NO: Dage

en: Deactivate
nb_NO: Deaktiver

en: Deactivate User
nb_NO: Deaktiver bruger

en: Deactivate Users
nb_NO: Deaktiver Brugere

en: Deactivate the user account
nb_NO: Deaktiver denne bruger konto

en: Dear %s,
    
    %s
    
    You can review, approve or deny all pending actions from here:
    
    %s
nb_NO: Kære %s,
    
    %s
    
    Du kan gennemse, godkende eller afvise alle afventende sager her fra:
    
    %s

en: Debug Level
nb_NO: Niveau for fejlfinding

en: Debug Settings
nb_NO: Debug Indstillinger

en: Debug configuration saved.
nb_NO: Fejlsøgnings konfiguration er gemt.

en: Default
nb_NO: Standard

en: Default - %s minutes
nb_NO: Standard - %s minutter

en: Default Attributes
nb_NO: Standard attributter

en: Default Attributes to Display
nb_NO: Standard attributter som skal vises

en: Default Country
nb_NO: Standard land

en: Default Language
nb_NO: Standard Sprog

en: Default Location
nb_NO: Standard lokation

en: Default PHP Mail Function
nb_NO: Standard PHP mail funktion

en: Default Value
nb_NO: Standard værdi

en: Default template.
nb_NO: Standard skabelon.

en: Default value. Click to edit.
nb_NO: Standard værdi. Klik for at redigere.

en: Defaults
nb_NO: Standardværdi

en: Delete
nb_NO: Slette

en: Delete Attribute
nb_NO: Slet attribut

en: Delete Backup
nb_NO: Slet Backup

en: Delete File Set
nb_NO: Slet Filsæt

en: Delete Forever
nb_NO: Slet permanent

en: Delete Group Set
nb_NO: Slet Gruppe Sæt

en: Delete Job Set
nb_NO: Slet Job Sæt

en: Delete Layout
nb_NO: Slet layout

en: Delete Page
nb_NO: Slet side

en: Delete Pages
nb_NO: Slet Sider

en: Delete Set
nb_NO: Slet sæt

en: Delete Stack
nb_NO: Slet Stack

en: Delete Submissions
nb_NO: Selt Besvarelser

en: Delete User Account
nb_NO: Slet bruger konto

en: Delete Users
nb_NO: Slet brugere

en: Delete Workflow
nb_NO: Slet Workflow

en: Delete request saved. You must complete the delete workflow before this stack can be deleted.
nb_NO: Slette anmodning gemt. Du skal fuldføre slette workflowet, før denne stack kan fjernes.

en: Delete request saved. You must complete the workflow before the page is fully removed.
nb_NO: Slette anmodning gemt. Du skal fuldføre workflowet, før siden er helt fjernet.

en: Delete them
nb_NO: Slet dem

en: Delete this message?
nb_NO: Slet denne besked?

en: Deleted User
nb_NO: Slet Bruger

en: Deleted pages are moved to the trash can in the sitemap.
nb_NO: Slettede sider er flyttet til papirkurven i sitemap.

en: Denied by %s
nb_NO: Afvist af %s

en: Descending
nb_NO: Faldende

en: Description
nb_NO: Beskrivelse

en: Details
nb_NO: Detaljer

en: Determine where users should be redirected to after they login.
nb_NO: Afgøre, hvor brugere skal blive omdirigeret til efter at de logger ind.

en: Developer
nb_NO: Udvikler

en: Developer options have been disabled in the config file.
nb_NO: Udvikler muligheder er blevet deaktiveret i config filen.

en: Direction
nb_NO: Retning

en: Disabled
nb_NO: Deaktiveret

en: Discard
nb_NO: Kassér

en: Discard My Edits
nb_NO: Annuller ændringer

en: Discard this draft?
nb_NO: Kassér denne kladde?

en: Display
nb_NO: Vise

en: Display Format
nb_NO: Visningsformat

en: Display Order
nb_NO: Visningsrekkefølge

en: Display Order Reset.
nb_NO: Reset af Visningsorden.

en: Display Pages
nb_NO: Vise sider

en: Display Tags for the current page
nb_NO: Vis tagger for gjeldende side

en: Display Title
nb_NO: Vise tittel

en: Display a custom amount.
nb_NO: Vise et egendefinert beløp.

en: Display a list of pages created during a certain month, or months. Pages will be sorted by month.
nb_NO: Vis en liste over sider oprettet i løbet af en bestemt måned, eller måneder. Siderne sorteres efter måned.

en: Display a list of pages that use a certain page type. Return pages that exist throughout your site, or under only one specific section.
nb_NO: Vis en liste over sider, der bruger en bestemt side type. Returnere sider der findes i hele din hjemmeside, eller kun under én specifik sektion.

en: Display a running loop of images.
nb_NO: Vis en loop af billeder.

en: Display all.
nb_NO: Vise alt.

en: Display available tags
nb_NO: Vis tilgjengelige tagger

en: Display breadcrumb trail.
nb_NO: Vise navigasjons stien.

en: Display files in no sets.
nb_NO: Vis filer uden sæt.

en: Display information about your concrete5 site's users, on a public page.
nb_NO: Vis oplysninger om din Concrete5 hjemmesides brugere, på en offentlig side.

en: Display order saved.
nb_NO: Orden for fremvisning gemt.

en: Display page aliases.
nb_NO: Vis sidealias

en: Display pages that are located
nb_NO: Vise sider som er plassert

en: Display pages to users even when those users cannot access those pages.
nb_NO: Vise sider til brukere selv når disse brukerne ikke kan få tilgang til disse sidene.

en: Display pagination interface if more items are available than are displayed.
nb_NO: Vis pagineringsgrensesnitt hvis flere enn de viste elementene er tilgjengelig.

en: Display sub pages to current +1.
nb_NO: Vis undersider til gjeldende +1.

en: Display sub pages to current.
nb_NO: Vis undersider til gjeldende.

en: Displayed in Public Profile.
nb_NO: Vises i offentlig profil.

en: Displayed on Member List.
nb_NO: Vises i medlemsliste.

en: Displays a summary of website activity.
nb_NO: Viser en oversigt over websideaktiviteter.

en: Displays month archive for pages
nb_NO: Viser måneds arkiv for sider

en: Displays update and welcome back information on your dashboard.
nb_NO: Viser opdateringer og velkommen tilbage oplysninger i kontrolpanelet.

en: Do not cache this page.
nb_NO: Denne side må ikke caches.

en: Do you want to delete this block?
nb_NO: Vil du slette denne block?

en: Do you want to delete this block? This item is an original. If you delete it, you will delete all blocks aliased to it
nb_NO: Vil du slette denne block? Dette er originalen. Hvis du sletter denne, vil du slette alle blokke som har et alias til denne.

en: Document
nb_NO: Dokument

en: Download & Install
nb_NO: Download & Installer

en: Download File
nb_NO: Lastned fil

en: Download Time
nb_NO: Download tid

en: Download Update
nb_NO: Download opdatering

en: Download add-ons from concrete5.org.
nb_NO: Last ned tilleggsprogrammer fra concrete5.org

en: Download and Install
nb_NO: Download og installer

en: Download the latest version of concrete5 and upgrade your site.
nb_NO: Download den nyeste version af Concrete5 og opgradere din hjemmeside. (vær opmærksom på at, hvis du henter en ny version af Concrete5 via opgradering, mister du måske nogle sprogoversættelser. Kontakt Concrete5 Danmark for danske sprogfiler).

en: Download the package from <a href="%s">here</a>.
nb_NO: Download add-on pakken <a href="%s">her</a>.

en: Download themes from concrete5.org.
nb_NO: Last ned temaer fra concrete5.org.

en: Downloaded On
nb_NO: Downloadet Den

en: Draft deleted.
nb_NO: Kladde slettet.

en: Draft saved successfully.
nb_NO: Kladde gemt.

en: Drafts
nb_NO: Kladder

en: Duration
nb_NO: Varighet

en: EMAILS ARE DISABLED. THIS EMAIL WAS LOGGED BUT NOT SENT
nb_NO: EMAIL ER SLÅET FRA. DENNE EMAIL ER LOGGET MEN IKKE SENDT

en: EMAILS ARE ENABLED. THIS EMAIL WAS SENT TO mail()
nb_NO: EMAIL ER SLÅET TIL. DENNE EMAIL VAR SENDT TIL mail()

en: Edit
nb_NO: Rediger

en: Edit Access
nb_NO: Rediger adgang

en: Edit Attribute
nb_NO: Rediger attribut

en: Edit Details
nb_NO: Rediger Detaljer

en: Edit External Link
nb_NO: Rediger eksternt link

en: Edit Group
nb_NO: Rediger gruppe

en: Edit Importer
nb_NO: Tilpas Importer

en: Edit Layout
nb_NO: Rediger layout

en: Edit Mode
nb_NO: Redigerings tilstand

en: Edit Page
nb_NO: Rediger side

en: Edit Page Type
nb_NO: Rediger sidetype

en: Edit Profile
nb_NO: Rediger profil

en: Edit Properties
nb_NO: Rediger innstillinger

en: Edit Question
nb_NO: Rediger spørsmål

en: Edit Set
nb_NO: Rediger Sæt

en: Edit User
nb_NO: Rediger bruger

en: Edit User account.
nb_NO: Rediger Bruger konto.

en: Edit Workflow
nb_NO: Rediger Workflow

en: Edit in Composer
nb_NO: Rediger i Composer

en: Edit this Page
nb_NO: Rediger denne Side

en: Editable and Required in Profile.
nb_NO: Redigerbar og påkrævet i profil.

en: Editable in Profile.
nb_NO: Redigerbar i profil.

en: Editing
nb_NO: Redigering

en: Editor Dimensions
nb_NO: Editor Dimensioner

en: Email
nb_NO: E-post

en: Email Address
nb_NO: Epost-adresse

en: Email Address Verified
nb_NO: Emailadresse godkendt

en: Email Address to Route Emails To
nb_NO: Videresend email til

en: Email Importers
nb_NO: E-mail Importers

en: Email Notification
nb_NO: E-mail Notifikation

en: Email Only
nb_NO: Bare epost

en: Email Validated
nb_NO: Email godkendt

en: Email address
nb_NO: E-mail adresse

en: Email marked as valid.
nb_NO: Emailen er markeret som gyldig.

en: Embeds SWF files, including flash detection.
nb_NO: Indlejre SWF filer og tjekker for flash.

en: Embeds a YouTube Video in your web page.
nb_NO: Indlejrer en YouTube video på din webside.

en: Embeds uploaded video into a web page. Supports AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 and FLV formats.
nb_NO: Indlejre video fra dit bibliotek. Understøtter AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 og FLV formater.

en: Empties the page search index and reindexes all pages.
nb_NO: Tømmer side søgeindeks og reindekser alle sider.

en: Empty Site
nb_NO: Tom side

en: Empty Trash
nb_NO: Tøm søppelbøtte

en: Enable Advanced Permissions
nb_NO: Aktiver Avancerede Rettigheder

en: Enable Cache
nb_NO: Aktiver Cache

en: Enable OpenID
nb_NO: Aktiver OpenID

en: Enable Pretty URLs
nb_NO: Aktiver pæne URLs

en: Enable Public Registration to let visitors create new user accounts.
nb_NO: Aktiver offentlig registrering for at lade besøgende oprette nye brugerkonti.

en: Enable custom permissions for this file set.
nb_NO: Aktiver brugerdefinerede rettigheder for dette filsæt.

en: Enable or disable maintenance mode, in which your site is only visible to the admin user. Maintenance Mode is useful for developing, testing or temporarily disabling a site.
nb_NO: Aktiver eller deaktiver vedligeholdelse mode, hvor din hjemmeside kun er synlig for admin brugere. Vedligeholdelse er nyttigt til udvikling, afprøvning eller midlertidigt at deaktivere et hjemmesiden.

en: Enable post via email and other settings.
nb_NO: Aktiver post via email og andre indstillinger.

en: Enable pretty URLs, statistics and tracking codes.
nb_NO: Aktiver pretty URL'er, statistik og tracking koder.

en: Enable public profiles.
nb_NO: Aktiver offentlige profiler.

en: Enable user defined time zones.
nb_NO: Aktiver brugerdefinerede tidszoner.

en: Enabled
nb_NO: Aktivert

en: Enables saving records of emails being sent out. This will save records even if actual email delivery is disabled on your site.
nb_NO: Logning af usendte emails vil finde sted, selv hvis email levering er deaktiveret på dit site.

en: Encryption
nb_NO: Kryptering

[ctx: End date]
en: To
nb_NO: Til

en: Ends
nb_NO: slutter

en: Ends %s.
nb_NO: Slutter %s.

en: Ensure your software is up to date and stable.
nb_NO: Tjek at din software er opdateret og stabil.

en: Enter IP addresses, one per line, in the form below to manually ban an IP address. To indicate a range, use a wildcard character (e.g. 192.168.15.* will block 192.168.15.1, 192.168.15.2, etc...)
nb_NO: Skriv IP adresser, en per linje, i nedenstående formular, for manuel bandlysning. For at markere en række, brug et jokerttegn (f.eks. 192.168.15.* vil blokere 192.168.15.1, 192.168.15.2, etc...)

en: Enter URL to valid file(s)
nb_NO: Indtast URL for at validere fil(er)

en: Enter a <a href="%s" target="_blank">PHP date string</a> here.
nb_NO: Tast inn en <a href="%s" target="_blank">PHP date string</a> her.

en: Enter a name for this saved search file set.
nb_NO: Indtast et navn for at gemme denne søgning.

en: Enter a number from 0 to 21, with 21 being the most zoomed in.
nb_NO: Skriv inn et tall fra 0 til 21, der 21 er høyeste zoom.

en: Enter a title for your guestbook, and adjust the date format to your liking. Choose whether or not to enable comments, moderation and CAPTCHA. Enter an email address if you'd like to be notified of each new guestbook submission.
nb_NO: Indtast en titel til din gæstebog, og justere dato format efter din smag. Vælg, om det er muligt at give kommentarer, moderation og CAPTCHA. Indtast en e-mail-adresse, hvis du gerne vil have besked om hvert nyt indlæg i gæstebogen

en: Enter a title for your map, then the address of the location you'd like to display on your map. Finally, specify the zoom level of the map to render. Google will try to locate the address automatically when you add the block.
nb_NO: Indtast en titel til dit kort, så adressen på det sted, du gerne vil have vist på kortet. Endelig, skal du angive zoomniveau som kortet skal vise. Google vil forsøge at finde adressen automatisk, når du tilføjer blocken.

en: Enter an address and a Google Map of that location will be placed in your page.
nb_NO: Indtast en adresse, og et Google kort over lokaliteten vil blive placeret på din side.

en: Enter your email address below. We will send you instructions to reset your password.
nb_NO: Indtast din e-mailadresse nedenfor. Vi vil så sende dig vejledning om nulstilling din adgangskode.

en: Enter your new password below.
nb_NO: Skriv inn ditt nye passord nedenfor.

en: Entire Page
nb_NO: Hele Siden

en: Environment
nb_NO: Miljø

en: Environment Information
nb_NO: Miljøinformasjon

en: Equal To
nb_NO: Lig med

en: Error
nb_NO: Feil

en: Error Processing Importer Mail
nb_NO: Fejl under behandling af Importering af Mail

en: Error deleting the file %s. Please check the permissions of the folder %s
nb_NO: Fejl ved sletning af filen %s. Kontroller venligst tilladelserne for mappen %s

en: Error establishing connection to the concrete5 community. Please check that curl and other required libraries are enabled.
nb_NO: Kan ikke forbinde til concrete5 community. Tjek at curl og andre nødvendige biblioteker er installeret.

en: Error while converting the attributes on cID: %s Error:<br/>%s
nb_NO: Fejl ved konvertering af af attributten cID: %s Fejl:<br/>%s

en: Error: Area not found.
nb_NO: Fejl: Område ikke fundet.

en: Error: Block Type cannot be installed because no db.xml file can be found. Either create a db.xml file for this block type, or remove the $btTable variable from its controller.
nb_NO: Fejl: Block Type kan ikke installeres, fordi ingen db.xml fil kan findes. Enten skal du oprette en db.xml fil til denne blok type, eller fjerne $ btTable variabel fra dens controller.

en: Error: Block Type cannot be installed due to an unknown database error. Please check that the db.xml file for this block type is formatted correctly.
nb_NO: Fejl: Block Type kan ikke installeres på grund af en ukendt database fejl. Kontroller venligst, at db.xml fil til denne blok type er formateret korrekt.

en: Error: Block Type table must contain a "bID" primary key field.
nb_NO: Fejl: Bloker Type tabellen skal indeholde en "bID" primært nøglefelt.

en: Error: Block Type table must contain at least two fields.
nb_NO: Fejl: Bloker Type tabellen skal indeholde mindst to felter.

en: Error: Block not found.
nb_NO: Fejl: Block ikke fundet.

en: Error: Invalid Job file. The class %s was not found in %s .
nb_NO: Fejl: Ugyldig job fil. Klassen %s var ikke fundet i %s .

en: Error: Invalid column count. Please refresh your page.
nb_NO: Fejl: Forkert kolonne antal. Hent siden påny.

en: Error: Layout not found
nb_NO: Fejl: Layout ikke fundet

en: Error: The Job class must be a child class of Job.
nb_NO: Fejl: Jobbets klasse skal være en child klasse af jobbet.

en: Error: The required page attribute with the handle of: "%s" doesn't exist
nb_NO: FEJL: Sidens attribut: "%s" findes ikke

en: Error: no area assigned to layout
nb_NO: Fejl: Intet område forbundet til layout

en: Even if you change your website's logo, the Site Name is used in some emails.
nb_NO: Selv hvis du ændrer din hjemmesides logo, vil hjemmesidens navn bruges i nogle e-mails.

en: Every
nb_NO: Hvert

en: Every %s (default setting).
nb_NO: Hver %s (standardindstilling).

en: Every Day
nb_NO: Hver Dag

en: Every Month
nb_NO: Hver Måned

en: Every Week
nb_NO: Hver Uge

en: Exception Occurred:
nb_NO: Særtilfælde opstået:

en: Exclude From Page List
nb_NO: Ekskluder fra sideliste

en: Exclude From Search Index
nb_NO: Udeluk fra Søgeindeks

en: Exclude From sitemap.xml
nb_NO: Udeluk fra sitemap.xml

en: Exclude system pages.
nb_NO: Ekskluder system sider.

en: Excluded
nb_NO: Undtaget

en: Excluded URL Word List
nb_NO: Ekskluderet URL Ord Liste

en: Excluded Users/Groups
nb_NO: Udelukkede Brugere/Grupper

en: Excluded Users/Groups with timed permissions
nb_NO: Udelukkede Brugere/Grupper med tidsindstillede tilladelser

en: Existing Backups
nb_NO: Eksisterende backups

en: Exit Edit Mode
nb_NO: Afslut redigering

en: Expiration Action
nb_NO: Udløbs handling

en: Expiration Date
nb_NO: Udløbsdato

en: Expire Pages from Cache
nb_NO: Udløb af Sider fra Cache

en: Expires In
nb_NO: Udløber om

en: Export
nb_NO: Eksporter

en: Export Database Schema
nb_NO: Eksporter database skema

en: Export Database Tables
nb_NO: Eksporter database tabeller

en: Export Database XML
nb_NO: Eksporter Database XML

en: Export to Excel
nb_NO: Eksporter til Excel

en: Export your site's structure and content to an XML document that you can use to develop custom sites with our Starting Points add-on.
nb_NO: Eksporter din hjemmesides struktur og indhold til et XML-dokument, som du kan bruge til at udvikler tilpassede hjemmesider med vores Starting Points add-on.

en: Extend concrete5
nb_NO: Utvid concrete5

en: Extension
nb_NO: Udvidelse

en: External Form
nb_NO: Ekstern formular

en: External SMTP Server
nb_NO: Ekstern SMTP server

en: External URL
nb_NO: Ekstern URL

en: External marketplace support has been disabled for this website.
nb_NO: Ekstern markedsplads support er blevet deaktiveret for denne hjemmeside.

en: F d, Y \a\t g:i A
nb_NO: F d, Å \a\t g:i A

en: F d, Y \a\t g:i:s A
nb_NO: F d, Å \a\t g:i A

en: F j, Y
nb_NO: j. F, Y

en: Fade Duration
nb_NO: Længde på falmning

en: Failed Registration
nb_NO: Fejl ved registrering

en: Failed to create zip file as "%s": %s
nb_NO: Kunne ikke oprette zip-fil, som "%s": %s

en: Fall Back To Gravatar
nb_NO: Falde Tilbage på Gravatar

en: Featured Add-On
nb_NO: Anbefalte tilleggsprogrammer

en: Featured Items
nb_NO: Fremhævet punkter

en: Featured Theme
nb_NO: Anbefalte tema

en: Featured pages only.
nb_NO: Bare utvalgte sider.

en: Features a theme from concrete5.org.
nb_NO: Features et tema fra concrete5.org.

en: Features an add-on from concrete5.org.
nb_NO: Features en add-on fra concrete5.org.

en: Feed Title
nb_NO: Feed Tittel

en: Fetch, parse and display the contents of an RSS or Atom feed.
nb_NO: Hent og vis indholdet af et eksternt RSS eller Atom feed.

en: Fewer Than
nb_NO: Færre end

en: Field available in "Advanced Search".
nb_NO: Felt tilgængeligt i "Avanceret søgning".

en: Field available in Dashboard Page Search.
nb_NO: Felt findes i Kontrolpanel Side Søgning.

en: Field available in Dashboard User Search.
nb_NO: Felt tilgængeligt i Kontrolpanelets Bruger Søgning.

en: Field available in File Manager Search.
nb_NO: Felt findes i Filhånterings Søgning.

en: Fields
nb_NO: Felter

en: File
nb_NO: Fil

en: File %s not found. All themes need default.php and view.php files in them. Consult concrete5 documentation on how to create these files.
nb_NO: Filen %s er ikke fundet. Alle temaer kræver default.php og view.php. Læs i concrete5 dokumentation om hvordan du laver eget tema.

en: File <strong>%s</strong> could not be found.
nb_NO: Fil <strong>%s</strong> kunne ikke findes.

en: File <strong>%s</strong> has been rescanned
nb_NO: Fil <strong>%s</strong> er genindlæst

en: File Attribute Created.
nb_NO: Fil attribut oprettet.

en: File Attribute Deleted.
nb_NO: Filens egenskab er slettet.

en: File Attribute Updated.
nb_NO: Fil attribut opdateret.

en: File Attributes
nb_NO: Fil Attributter

en: File Details
nb_NO: Fil detaljer

en: File Manager
nb_NO: Filhåndterer

en: File Manager Permissions
nb_NO: Filhåndterertilgang

en: File Permissions
nb_NO: Fil Rettigheder

en: File Preview
nb_NO: Vis fil

en: File Set
nb_NO: Filsæt

en: File Set Name cannot contain the characters: %s
nb_NO: Fil Sæt Navn kan ikke indeholde tegnene: %s

en: File Set:
nb_NO: Filsamling:

en: File Sets
nb_NO: Fil sett

en: File Storage Locations
nb_NO: Fil Lagrings Placeringer

en: File Upload
nb_NO: Filopplasting

en: File Uploader
nb_NO: Filopplaster

en: File Version ID
nb_NO: Fil version ID

en: File Versions
nb_NO: Fil versioner

en: File not found
nb_NO: Fil ikke fundet

en: File set deleted successfully.
nb_NO: Filsæt slettet.

en: File set updated successfully.
nb_NO: File sæt opdateret med succes.

en: File sets provide a flexible way to organize and group your site's assets.
nb_NO: Filsæt giver en fleksibel måde at organisere og gruppere din hjemmesides aktiver.

en: File storage locations saved.
nb_NO: Filens placering gemt.

en: File to include
nb_NO: Filen som skal inkluderes

en: Filename
nb_NO: Filnavn

en: Files
nb_NO: Filer

en: Files Uploaded
nb_NO: Uploadede filer

en: Files in Set
nb_NO: Filer i Sæt

en: Files in Theme
nb_NO: Filer i Tema

en: Files in no sets.
nb_NO: Filer uden sæt.

en: Files in the theme were activated successfully.
nb_NO: Filerne i temaet er aktiveret.

en: Find Users
nb_NO: Find bruger

en: Finishing.
nb_NO: Efterbehandling.

en: First Level
nb_NO: Første Niveau

en: First, schedule this URL for when you'd like this job to run:
nb_NO: Først, planlæg denne URL for hvornår du ønsker dette job skal køre:

en: Five Most Recent Downloads
nb_NO: Fem Seneste Downloads

en: Flash Content
nb_NO: Flash indhold

en: Flash Embed - Legacy method
nb_NO: Integrere Flash - Gammel metode

en: Flash File
nb_NO: Flash Fil

en: Flat
nb_NO: Flatt

en: Flat View
nb_NO: Flat visning

en: Fonts
nb_NO: Skrifttyper

en: Footer of the page
nb_NO: Footer på siden

en: For adding HTML by hand.
nb_NO: For manuel tilføjelse af HTML kode.

en: Force Exact Image Match
nb_NO: Tvinge eksakt bilde treff

en: Forever
nb_NO: forevigt

en: Forgot Password
nb_NO: Glemt kodeord

en: Forgot Your Password?
nb_NO: Glemt dit kodeord?

en: Form
nb_NO: Skjema

en: Form Name
nb_NO: Skjemanavn

en: Form Results
nb_NO: Skjemaresultater

en: Found on Page
nb_NO: Fundet på siden

en: Free
nb_NO: Gratis

en: Friends
nb_NO: Venner

en: From
nb_NO: Fra

en: From Page Type Defaults
nb_NO: Fra Side Type Standard

en: From: %s
    Date Sent: %s
    Subject: %s
nb_NO: Fra: %s
    Sendt: %s
    Emne: %s

en: Full
nb_NO: Hele

en: Full Page Caching
nb_NO: Cache fuld sider

en: Full Page Index
nb_NO: Fuld side indeks

en: Full Record
nb_NO: Fuld journal

en: Full Release Notes
nb_NO: Fuld beskrivelse

en: Full Sitemap
nb_NO: Fullstendig sidekart

en: Full Stack
nb_NO: Fuld Stack

en: Full Width
nb_NO: Fuldbredde

en: Full page caching settings saved.
nb_NO: Fuld Side Cache indstillinger gemt.

en: Function mysql_connect() not found. Your system does not appear to have MySQL available within PHP.
nb_NO: Funktionen mysql_connect() er ikke fundet. Din system ser ikke ud til at have MySQL tilstede via PHP.

en: GZip Archive
nb_NO: GZIP arkiv

en: Generate the sitemap.xml file
nb_NO: Generer sitemap.xml fil

en: Generate the sitemap.xml file that search engines use to crawl your site.
nb_NO: Opret sitemap.xml fil, som søgemaskinerne kan bruge til at indeksere dit site.

en: Get More Add-Ons
nb_NO: Finn flere tilleggsprogrammer

en: Get More Themes
nb_NO: Finn flere temaer

en: Get data from forms and logs.
nb_NO: Hent data fra skjemaer og logger

en: Get more add-ons from concrete5.org.
nb_NO: Få flere add-ons fra concrete5.org.

en: Get more help on your question by posting it to the concrete5 help center on concrete5.org
nb_NO: Få mere hjælp ved at skrive et indlæg på concrete5.org

en: Get more themes from concrete5.org.
nb_NO: Få flere temaer fra concrete5.org.

en: Get more themes.
nb_NO: Få flere temaer.

en: Get submission data.
nb_NO: Hent indsendte data.

en: Get support from developers.
nb_NO: Få support fra udviklere.

en: Global Areas
nb_NO: Globale Områder

en: Global mail settings saved.
nb_NO: Globale post indstillinger gemt.

en: Go
nb_NO: Ok

en: Go to the <a href="%s">Add Functionality</a> page in your concrete5 Dashboard.
nb_NO: Gå til <a href="%s">Tilføj funktionalitet</a> siden i dit concrete5 kontrolpanel.

en: Google Map
nb_NO: Google kart

en: Google Map disabled in edit mode.
nb_NO: Google Map deaktivert i redigeringsmodus

en: Grabs the latest newsflow data from concrete5.org.
nb_NO: Fanger de seneste newsflow data fra concrete5.org.

en: Gravatar Image Set
nb_NO: Gravatar Billede Sat

en: Group Expiration Options
nb_NO: Indstillinger for gruppens ophør

en: Group Set
nb_NO: Gruppe Sæt

en: Group Sets
nb_NO: Gruppesett

en: Group added successfully
nb_NO: Gruppen tilføjet med succes

en: Group attributes into sets for easier organization
nb_NO: Gruppér attributter i sæt for lettere organisering

en: Group deleted successfully.
nb_NO: Gruppen er slettet.

en: Group set added successfully.
nb_NO: Gruppe sættet blev tilføjet.

en: Group set deleted successfully.
nb_NO: Gruppe sættet blev slettet.

en: Group set updated successfully.
nb_NO: Gruppe sættet blev opdateret.

en: Group update successfully
nb_NO: Gruppen opdateret med succes

en: Group(s)
nb_NO: Gruppe(r)

[ctx: GroupDescription]
en: The guest group represents unregistered visitors to your site.
nb_NO: Denne gruppe repræsenterer uregistreret besøgende på din hjemmeside

[ctx: GroupDescription]
en: The registered users group represents all user accounts.
nb_NO: Denne registreret brugergruppe repræsenterer alle din brugerkonti.

[ctx: GroupName]
en: Administrators
nb_NO: Administratorer

[ctx: GroupName]
en: Guest
nb_NO: Gæst

[ctx: GroupName]
en: Registered Users
nb_NO: Registrerede brugere

en: Grouped by set
nb_NO: Grupperet efter sæt

en: Groups
nb_NO: Grupper

en: Guest
nb_NO: Gjest

en: Guestbook
nb_NO: Gæstebog

en: Guestbook / Comments
nb_NO: Gæstebog / Kommentarer

en: Guestbook Comment Notification
nb_NO: Gæstebog påmindelse om kommentar

en: HTML/WYSIWYG Editor Content.
nb_NO: HTML/WYSIWYG Editor innhold.

en: Handle
nb_NO: Kaldenavn

en: Handle already exists.
nb_NO: Handle findes allerede

en: Handle required.
nb_NO: Kaldenavn påkrævet.

en: Handles must contain only letters, numbers or the underscore symbol.
nb_NO: Handles må kun indeholde bogstaver, tal og understregningssymbol.

en: Have concrete5 perform various tasks to help your site running in top condition, process email posts, and update search engine indexing maps. Click the triangle icon next to the job to start it. A success message will be displayed once the job has been completed.
nb_NO: Lad Concrete5 udføre forskellige opgaver for at hjælpe din hjemmeside, med at kører i topform, udføre email forsendelsesopgaver og opdatere søgemaskine indekseringskort. Klik på trekanten ved siden af jobbet for at starte det. En besked vil blive vist, når jobbet er afsluttet.

en: Having trouble? Check the <a href="%s">installation help forums</a>, or <a href="%s">have us host a copy</a> for you.
nb_NO: Problemer? Tjek <a href="%s">forummet</a>, eller <a href="%s">host via Concrete</a>.

en: Header Extra Content
nb_NO: Header Ekstra Indhold

en: Header Image
nb_NO: Header Billede

en: Header Nav
nb_NO: Header Navigation

en: Header of the page
nb_NO: Header på siden

en: Height
nb_NO: Høyde

en: Height
nb_NO: Højde

en: Hello World
nb_NO: Hallo Verden

en: Help
nb_NO: Hjelp

en: Here are earlier versions of this page. The bold line is the live version.<br/><br/>Anyone who can't edit this page sees this active version if permissions allow. Your edits are always made to the latest version. If you'd like to start editing from an old version, copy that version.
nb_NO: Her er tidligere versioner af denne side. Den fede linje er live-versionen.<br/><br/>Enhver, der ikke kan redigere denne side ser denne aktive version, hvis tilladelser tillader. Din redigering bliver altid udført på den nyeste version. Hvis du gerne vil begynde at redigere fra en gammel version, skal du kopiere den version.

en: Hide errors from site visitors.
nb_NO: Skjul fejl fra besøgende på hjemmesiden.

en: Hierarchy
nb_NO: Hierarki

en: Highest Rated
nb_NO: højeste vurdering

en: Home
nb_NO: Hjem

en: Homepage
nb_NO: Hjemmeside

en: Horizontal
nb_NO: Vandret

en: Hours
nb_NO: Timer

en: How Many Levels Below Parent?
nb_NO: Hvor Mange Niveauer Nedenfor Forælder?

en: How long will this permission be valid for?
nb_NO: Hvor længe vil denne tilladelse være gyldig?

en: I would like to receive private messages.
nb_NO: Jeg vil motta private meldinger.

en: INVALID ACTION
nb_NO: UGYLDIG HANDLING

en: IP Address
nb_NO: IP adresse

en: IP Address Blacklist
nb_NO: Blacklistet IP adresser

en: IP Blacklist
nb_NO: IP Svarteliste

en: IP Blacklist settings saved.
nb_NO: IP Blacklist indstillinger gemt.

en: Icon
nb_NO: Ikon

en: Icon removed successfully.
nb_NO: Ikon fjernet med succes.

en: Icons updated successfully.
nb_NO: Ikoner opdateret med succes.

en: If a file set does not appear above, you either have no access to add files to it, or it does not accept the file types %s.
nb_NO: Mangler et filsæt, kan det skyldes manglende rettigheder, eller at systemet ikke accepterer filtypen %s.

en: If your site is behaving oddly or displaying out-of-date content, it's a good idea to clear the cache. If you're having to clear the cache a lot, you might want to just turn off caching in Cache & Speed Settings.
nb_NO: Hvis din hjemmeside opfører sig mærkeligt eller viser out-of-date indhold, er det en god ide at rydde cachen. Hvis du ønsker at rydde cachen meget, vil du måske bare slå caching fra i Cache & Speed ​​Settings.

en: If your site is displaying out-dated information, or behaving unexpectedly, it may help to clear your cache.
nb_NO: Hvis dit site viser gamle informationer eller opfører sig uforventet, kan det hjælpe at slette cachen.

en: Illegal variable name '%s' in element args.
nb_NO: Illegal variabelnavn '%s' i element args.

en: Image
nb_NO: Bilde

en: Image Links to:
nb_NO: Bilde linker til:

en: Image Manipulation Available
nb_NO: Billede manipulation tilstede

en: Image Not Found.
nb_NO: Billede ikke fundet.

en: Image On-State
nb_NO: Bilde på-modus

en: Image to Display
nb_NO: Bilde som skal vises

en: Image/File
nb_NO: Bilde/Fil

en: Import Files
nb_NO: Importer Filer

en: Important Information about Backup & Restore
nb_NO: Vigtig information omkring backup og genskab

en: Importer saved.
nb_NO: Importering gemt.

en: Importers
nb_NO: Importere

en: Importing files.
nb_NO: Import af filer.

en: In Set(s)
nb_NO: I Sæt

en: In one list
nb_NO: I en liste

en: Inactive Users
nb_NO: Inaktive brugere

en: Inbox
nb_NO: Indbakke

en: Include &laquo; and &raquo;.
nb_NO: Inkluder &laquo; og &raquo;.

en: Include all child pages
nb_NO: Inkluder alle undersider

en: Include block in Composer
nb_NO: Medtag block i Composer

en: Include external forms in the filesystem and place them on pages.
nb_NO: Indsæt en ekstern formular og placer dem på siderne.

en: Include only add-ons compatible with my version of concrete5.
nb_NO: Inkluder kun add-ons kompatibel med min version af concrete5.

en: Included
nb_NO: Inkluderet

en: Included Users/Groups
nb_NO: Inkluderede Brugere/Grupper

en: Included Users/Groups with timed permissions
nb_NO: Inkluderede Brugere/Grupper med tidsindstillede tilladelser

en: Included in Composer?
nb_NO: Inkluder i composer?

en: Incorrect captcha code
nb_NO: Feilaktig captcha-kode

en: Incorrect image validation code. Please check the image and re-enter the letters or numbers as necessary.
nb_NO: Forkert validerings kode. Tjek billede og indtast de nødvendige bogstaver og tal.

en: Index Search Engine - All
nb_NO: Indekser Søgemaskinen - Alt

en: Index Search Engine - Updates
nb_NO: Indekser Søgemaskinen - Opdateringer

en: Index cleared. You must now reindex your site from the Automated Jobs page.
nb_NO: Index ryddet. Du skal nu genindeksere din hjemmeside fra Automated Jobs siden.

en: Index partially updated. %s pages indexed (maximum number.) Re-run this job to continue this process.
nb_NO: Indeks delvis opdateret. %s indekserede sider (maksimalt antal.) Kør dette job igen, for at forsætte denne proces.

en: Index the site to allow searching to work quickly and accurately. Only reindexes pages that have changed since last indexing.
nb_NO: Indekser hjemmesiden for at tillade søgning at arbejde hurtigt og præcist. Der indkseres kun sider, der er ændret siden sidste indeksering.

en: Index updated.
nb_NO: Indeks opdateret.

en: Index updated. %s pages indexed.
nb_NO: Indeks opdateret. %s sider indekseret.

en: Indexing Method
nb_NO: Indekserings Metode

en: Indexing complete. Index is up to date
nb_NO: Indeksering fuldendt. Indeks er opdateret.

en: Individual Block
nb_NO: Individuel Block

en: Inherit
nb_NO: Nedarv

en: Inherit page type default permissions.
nb_NO: Hent sidetypens standard rettigheder.

en: Inherit the permissions of this page.
nb_NO: Hent rettigheder fra denne side.

en: Input Format
nb_NO: Input format

en: Insert Link to Page
nb_NO: Indsæt link til side

en: Inspect
nb_NO: Inspisere

en: Inspect Package
nb_NO: Inspicere Add-on pakke

en: Inspect Theme
nb_NO: Inspicer tema

en: Install
nb_NO: Installer

en: Install %s
nb_NO: Installerer %s

en: Install Local Update
nb_NO: Installer lokal opdatering

en: Install Packages and Connect to the Marketplace
nb_NO: Installere Add-on pakker og Opret Forbindelse til Markedspladsen

en: Install add-ons & themes.
nb_NO: Installer tilleggsprogrammer og temaer

en: Install concrete5
nb_NO: Installer Concrete5

en: Install custom add-ons or those downloaded from the concrete5.org marketplace.
nb_NO: Installer brugerdefinerede add-ons, eller installer dem, der downloades fra concrete5.org markedsplads.

en: Install only items required for concrete5 to run. This will create a blank site.
nb_NO: Bare installer ting som er påkrevd for at concrete5 skal kjøre. Dette vil lage en blank side.

en: Install theme
nb_NO: Installer tema

en: Installation Notes
nb_NO: Installations Notater

en: Installed Block Types
nb_NO: Installerede blokke

en: Installing attributes.
nb_NO: Installation af attributter.

en: Installing automated jobs.
nb_NO: Installering af automatiske jobs.

en: Installing dashboard.
nb_NO: Installation af kontrolpanel.

en: Installing login and registration pages.
nb_NO: Installation af login og registrerings sider.

en: Installing permissions & workflow.
nb_NO: Installere tilladelser og workflow.

en: Intelligent Search
nb_NO: Intelligent Søgning

en: Interface Preferences
nb_NO: Instillinger for Grensesnitt

en: Interface Settings
nb_NO: Brugerflade Indstillinger

en: Interface settings saved. Please log out and in again to update all backend messages.
nb_NO: Interface-indstillinger gemt. Du skal logge ud og ind igen for at opdatere alle backend-beskeder.

en: Internal
nb_NO: Intern

en: Internal Block Types
nb_NO: Interne Block Typer

en: Invalid Attribute Type.
nb_NO: Ugyldig Attribut Type.

en: Invalid Email Address
nb_NO: Ugyldig email adresse

en: Invalid File.
nb_NO: Ugyldig fil.

en: Invalid ID
nb_NO: Ugyldig ID

en: Invalid ID.  This id is currently being used by another element on this page.
nb_NO: Ugyldig ID.  Denne id er i brug af et andet element på denne side.

en: Invalid Job set.
nb_NO: Ugyldig Job sæt.

en: Invalid Key. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
nb_NO: Ugyldig nøgle. Besøg siden glemt kodeord igen for at få en ny nøgle.

en: Invalid OpenID.
nb_NO: Ugyldig OpenID.

en: Invalid Package.
nb_NO: Forkert Add-on pakke.

en: Invalid Permissions
nb_NO: Ugyldige rettigheter

en: Invalid Redirect URL
nb_NO: Ugyldig Webadresse (URL) til omdirigering

en: Invalid Task.
nb_NO: Ugyldig opgave.

en: Invalid Token.
nb_NO: Ugyldig token.

en: Invalid Username
nb_NO: Ugyldigt brugernavn

en: Invalid Workflow Type.
nb_NO: Ugyldig Workflow Type.

en: Invalid anti-spam library.
nb_NO: Ugyldig anti-spam bibliotek.

en: Invalid attribute ID.
nb_NO: Ugyldig attribut ID

en: Invalid attribute set.
nb_NO: Ugyldig attribut sæt.

en: Invalid backup file specified.
nb_NO: Ugyldig backup fil angivet.

en: Invalid block.
nb_NO: Ugyldig block.

en: Invalid captcha library.
nb_NO: Ugyldig captcha bibliotek.

en: Invalid characters in page type name.
nb_NO: Ugyldige tegn i sidetype navn.

en: Invalid composer draft.
nb_NO: Ugyldig composer kladde.

en: Invalid email address or password.
nb_NO: Forkert email adresse eller kodeord

en: Invalid email address provided.
nb_NO: Forkert email adresse.

en: Invalid email address.
nb_NO: Ugyldig email adresse.

en: Invalid file extension.
nb_NO: Ugyldig fil endelse.

en: Invalid file set.
nb_NO: Ugyldig filsæt.

en: Invalid file.
nb_NO: Ugyldig fil.

en: Invalid form token. Please reload this form and submit again.
nb_NO: Ugyldig formular. Genindlæs denne formular og send påny.

en: Invalid group ID.
nb_NO: Ugyldig gruppe ID.

en: Invalid group set.
nb_NO: Ugyldig gruppe sæt.

en: Invalid marketplace item ID.
nb_NO: Ugyldig markedsplads ID.

en: Invalid marketplace item.
nb_NO: Ugyldig markedsplads element.

en: Invalid package or no package specified.
nb_NO: Ugyldig add-on pakke eller ingen add-on pakke valgt.

en: Invalid package.
nb_NO: Ugyldig add-on pakke.

en: Invalid page.
nb_NO: Ugyldig side.

en: Invalid parent page.
nb_NO: Ugyldig overordnet side.

en: Invalid stack
nb_NO: Ugyldig stack.

en: Invalid stack.
nb_NO: Ugyldig stack.

en: Invalid theme.
nb_NO: Ugyldigt tema.

en: Invalid token.  Unable to activate user.
nb_NO: Ugyldigt token. Kan ikke aktivere brugeren.

en: Invalid token.  Unable to deactivate user.
nb_NO: Ugyldigt token. Kan ikke deaktivere brugeren.

en: Invalid user ID.
nb_NO: Forkert bruger ID.

en: Invalid username or password.
nb_NO: Ugyldig brugernavn eller kodeord.

en: Invalid version
nb_NO: Ugyldig version

en: Invalid workflow ID.
nb_NO: Ugyldigt workflow ID.

en: It only takes a moment and you don't even have to leave your site.
nb_NO: Det tager kun et øjeblik, og du behøver ikke engang at forlade dit site.

en: Items To Uninstall
nb_NO: Emner som afinstalleres

en: JavaScript Enabled
nb_NO: JavaScript aktiveret

en: Job Set schedule updated successfully.
nb_NO: Job sæt tidsplan opdateret med succes.

en: Job Set updated successfully.
nb_NO: Job sæt opdateret med succes.

en: Job Sets
nb_NO: Job Sæt

en: Job not found.
nb_NO: Job ikke fundet.

en: Job schedule updated successfully.
nb_NO: Job tidsplan opdateret med succes.

en: Job set added.
nb_NO: Job sæt tilføjet.

[ctx: JobSetName]
en: Default
nb_NO: Standard

en: Justify
nb_NO: Juster

en: Keep your site running well.
nb_NO: Sørg for at din hjemmeside kører godt.

en: Keep your web page addresses easy for humans and search engines to read by automatically removing references to index.php. You may need to create a file called .htaccess on your server for this to work, but we will try to do it for you first.
nb_NO: Gør din hjemmesides-adresser nemt at læse for mennesker og søgemaskiner ved automatisk at fjerne henvisninger til index.php. Du skal muligvis oprette en fil kaldet .htaccess på din server for at dette kan virke, men vi vil forsøge at gøre det for dig først.

en: Key Expired. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
nb_NO: Nøgle udløbet. Besøg siden glemt kodeord for at få en ny nøgle.

en: Keywords
nb_NO: Nøgleord

en: Language
nb_NO: Sprog

en: Languages
nb_NO: Språk

en: Last Action
nb_NO: Sidste Handling

en: Last Modified
nb_NO: Sidst rettet

en: Last Response
nb_NO: Sidste svar

en: Last Run
nb_NO: Sidst kørt

en: Last edit
nb_NO: Siste redigering

en: Last login
nb_NO: Siste logg inn

en: Latest Message
nb_NO: Nyeste beskeder

en: Latitude: %s
nb_NO: Breddegrad: %s

en: Layout preset not found
nb_NO: Ingen gemt layout

en: Learn More
nb_NO: Lær mer

en: Learn about how to use concrete5, how to develop for concrete5, and get general help.
nb_NO: Lær om, hvordan du bruger Concrete5, hvordan man kan udvikle til Concrete5, og få generel hjælp.

en: Learn about your site and concrete5.
nb_NO: Lær om din hjemmeside og concrete5.

en: Learn more about these block types.
nb_NO: Lær mere om dissee block typer.

en: Learn more and update.
nb_NO: Lær mer og oppdater.

en: Leave a Reply
nb_NO: Legg igjen en kommentar

en: Leave the following form field blank in order to allow everyone to download this file.
nb_NO: Med følgende felt blankt, kan alle downloade filen.

en: Leave this blank to keep your current password.
nb_NO: Lad dette være tomt for at beholde din nuværende adgangskode.

en: Left
nb_NO: Venstre

en: Left Sidebar
nb_NO: Venstre sideområde

en: Lets you set default permissions and blocks for a particular page type.
nb_NO: Lader dig sætte forvalgte rettigheder og blokke for en bestemt sidetype.

en: Line Height
nb_NO: Linje højde

en: Link Tags to Page
nb_NO: Link tagger til side

en: Link Text
nb_NO: Lenke tekst

en: Link URL (optional)
nb_NO: Link URL (valgfritt)

en: Link and Caption
nb_NO: Link og bildetekst

en: Link to files stored in the asset library.
nb_NO: Link til filer fra biblioteket

en: List pages based on type, area.
nb_NO: Vis sider efter type og område.

en: Live Version
nb_NO: Aktiv Version

en: Loading Video... If you're seeing this message you may not have Flash installed.
nb_NO: Laster video... Hvis du ser denne beskjeden kan det være at du ikke har Flash installert.

en: Local database file refreshed.
nb_NO: Lokal database fil genindlæst.

en: Location
nb_NO: Posisjon

en: Location Name
nb_NO: Lokations navn

en: Location in Website
nb_NO: Plassering i nettstedet

en: Location: %s
nb_NO: Posisjon: %s

en: Lock IP after
nb_NO: Lås IP efter

en: Lock Layout
nb_NO: Lås layout

en: Lock Widths
nb_NO: Lås bredde

en: Log Application Exceptions
nb_NO: Log programmers særtilfælde

en: Log Emails Sent
nb_NO: Log emails sendt

en: Log entries marked as spam.
nb_NO: Log poster markeret som spam.

en: Log settings
nb_NO: Log Indstillinger

en: Logged entries can be found in <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Dashboard > Reports > Logs</a>
nb_NO: Logget poster kan findes i <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Kontrolpanel > Rapporter > Logs </ a>

en: Logging Settings
nb_NO: Lognings Indstillinger

en: Logging configuration saved.
nb_NO: Konfiguration gemt.

en: Login
nb_NO: Logg inn

en: Login & Registration
nb_NO: Innlogging & Registrering

en: Login Destination
nb_NO: Innloggingsdestinasjon

en: Login Successful
nb_NO: Login gennemført

en: Login redirection saved.
nb_NO: Login omdirigering gemt.

en: Login with OpenID
nb_NO: Login med OpenID

en: Logs
nb_NO: Logger

en: Longitude: %s
nb_NO: Lengdegrad: %s

en: Loop
nb_NO: Løkke

en: Mail Exception Occurred. Unable to send mail:
nb_NO: Fejl ved udsendelse af mail:

en: Mail Importers
nb_NO: Mail Importere

en: Mail Server
nb_NO: Post server

en: Mailbox
nb_NO: Postkasse

en: Main
nb_NO: Hoved

en: Maintenance
nb_NO: Vedlikehold

en: Maintenance Mode
nb_NO: Vedlikeholdsmodus

en: Maintenance Mode turned off. Your site is public.
nb_NO: Vedligeholdelse deaktiveret. Dit site er nu offentligt.

en: Maintenance Mode turned on. Your site is now private.
nb_NO: Vedligeholdelses tilstand aktivt. Dit site er nu privat.

en: Make Ban Permanent
nb_NO: Gør Bandlysning permanent

en: Make set public
nb_NO: Gør sæt offentligt

en: Make sure you <a href="%s">backup your database</a> before updating.
nb_NO: Husk at lave <a href="%s">database backup</a> før opdatering.

en: Make sure your web root contains a jobs/ directory, or upgrading will not go smoothly.
nb_NO: Kontroller roden på dit website indeholder en jobs/ mappe, for at sikre en smertefri opgradering.

en: Manage Search Engine Optimization (SEO) Related Page Properties.
nb_NO: Administrer Søge Maskine Optimering (SEO) Relaterede Sideegenskaber.

en: Manage Sets
nb_NO: Håndtering af sæt

en: Manage Stack Contents
nb_NO: Administrer Stack Indhold

en: Manage sitewide content and administer block types.
nb_NO: Administrer sitewide indhold og administrere block typer.

en: Manage the installed block types in your site.
nb_NO: Administrer de installerte blokktypene på din side.

en: Manually
nb_NO: Manuelt

en: Manually create new user accounts for your concrete5 site.
nb_NO: Manuelt oprette nye brugerkonti for din Concrete5 hjemmeside.

en: Map Title
nb_NO: Kart-tittel

en: Margin
nb_NO: Margen

en: Mark Email as Valid
nb_NO: Marker email som gyldig

en: Marketplace integration disabled in configuration file.
nb_NO: Integration til markedspladsen er deaktiveret i konfigurationsfilen.

en: Marketplace item %s downloaded successfully.
nb_NO: Fra markedspladsen er %s hentet med succes.

en: Max Height
nb_NO: Maks høyde

en: Max Width
nb_NO: Maks bredde

en: Maximum Gravatar Rating
nb_NO: Maksimal Gravatar Rating

en: Member Since
nb_NO: Medlem siden

en: Member profile (if enabled)
nb_NO: Medlems profil (hvis aktiveret)

en: Members
nb_NO: Medlemmer

en: Message
nb_NO: Besked

en: Message Details
nb_NO: Besked detaljer

en: Message Sent.
nb_NO: Besked sendt

en: Message to display when completed
nb_NO: Beskjed som skal vises når fullført

en: Message:
    %s
nb_NO: Besked:
    %s

en: Message: %s
nb_NO: Besked: %s

en: Messages
nb_NO: Meldinger

en: Meta Description
nb_NO: Meta beskrivelse

en: Meta Keywords
nb_NO: Meta nøkkelord

en: Meta Title
nb_NO: Meta tittel

en: Minimum Version
nb_NO: Minimal Versjonen

en: Minutes
nb_NO: Minutter

en: Mobile Theme
nb_NO: Mobil Tema

en: Mobile theme saved.
nb_NO: Mobile tema gemt.

en: Modified
nb_NO: Modificeret

en: Months
nb_NO: Måneder

en: Months Link to Page
nb_NO: Måneder Lenke til siden

en: More Add-ons
nb_NO: Flere Add-ons

en: More Blocks
nb_NO: Flere Blocks

en: More Details
nb_NO: Flere Detaljer

en: More Information
nb_NO: Mere information

en: More Options
nb_NO: Flere Indstillinger

en: More Statistics
nb_NO: Flere Statistikk

en: More Than
nb_NO: Mere end

en: More URLs
nb_NO: Flere URLs

en: Most Popular First
nb_NO: Mest populære først

en: Most Recent Version
nb_NO: Seneste Version

en: Most recent 20 downloads:
nb_NO: 20 Seneste Downloads:

en: Move
nb_NO: Flyt

en: Move Down
nb_NO: Flyt ned

en: Move Up
nb_NO: Flyt up

en: Move or reorder pages by dragging their icons.
nb_NO: Træk på ikon for at flytte side.

en: Move package to trash directory on server?
nb_NO: Flyt add-on pakke til skraldespand på server?

en: Move them to the parent area below
nb_NO: Flyt dem til forældrene herover

en: Move/Copy
nb_NO: Flyt/Kopier

en: Move/Copy Page
nb_NO: Flyt/Kopier side

en: Multilingual Setup
nb_NO: Fleresproget Setup

en: Multiple Values
nb_NO: Flere værdier

en: Multiple values
nb_NO: Flere værdier

en: My Friends
nb_NO: Mine venner

en: My Sets
nb_NO: Mine sæt

en: My Video
nb_NO: Min video

en: MySQL Available
nb_NO: MySQL tilstede

en: MySQL Password
nb_NO: MySQL kodeord

en: MySQL Username
nb_NO: MySQL brugernavn

en: Name
nb_NO: Navn

en: Name Your Site
nb_NO: Navngiv dit site

en: Name cannot contain the characters: %s
nb_NO: Navnet kan ikke indeholde tegnene: %s

en: Name is required
nb_NO: Navn er påkrevd

en: Name required.
nb_NO: Navn påkrævet.

en: Navigate through sibling pages.
nb_NO: Skift mellem sider på samme niveau.

en: Navigation
nb_NO: Navigasjon

en: Never
nb_NO: Aldrig

en: New
nb_NO: Ny

en: New Page
nb_NO: Ny Side

en: New Password
nb_NO: Nyt kodeord

en: New User Registration
nb_NO: Registrering af Ny Bruger

en: New Version %s
nb_NO: Ny version %s

en: New Version: %s.
nb_NO: Ny version: %s.

en: New Version: %s. Upgrading from: %s.
nb_NO: Ny version: %s. Opgradering fra: %s.

en: New copy to Scrapbook
nb_NO: Ny kopi til Scrapbog

en: New file set added successfully.
nb_NO: Nyt filsæt tilføjet.

en: New template.
nb_NO: Nyt tema.

en: Newer Posts
nb_NO: Nyere Indlæg

en: News
nb_NO: Nyheder

en: Newsflow
nb_NO: Nyhedsflow

en: Next
nb_NO: Neste

en: Next & Previous Labels
nb_NO: Neste & forrige etiketter

en: Next & Previous Nav
nb_NO: Næste og Forrige Nav

en: Next Label
nb_NO: Neste etikett

en: No
nb_NO: Nei

en: No Attributes
nb_NO: Ingen Attributter

en: No Block Types
nb_NO: Ingen Block Typer

en: No End Date.
nb_NO: Ingen Slutdato.

en: No File Types
nb_NO: Ingen Fil Typer

en: No Groups
nb_NO: Ingen Grupper

en: No Jobs found.
nb_NO: Ingen Jobs fundet.

en: No Name
nb_NO: Intet Navn

en: No Page Attributes
nb_NO: Ingen Side Attributter

en: No Page Types
nb_NO: Ingen Side Typer

en: No Queueing
nb_NO: Ingen i Køsætning

en: No Suggestions
nb_NO: Ingen forslag

en: No Themes
nb_NO: Ingen Temaer

en: No attribute categories currently defined.
nb_NO: I øjeblikket ingen attribut kategorier defineret.

en: No attribute sets currently defined.
nb_NO: I øjeblikket ingen attribut sæt defineret.

en: No attributes assigned.
nb_NO: Ingen attributter tildelt.

en: No attributes assigned. Any attributes you set here will automatically be set on pages when they are created.
nb_NO: Ingen attributter tildelt. Eventuelle attributter, du angiver her, vil automatisk blive sat på siderne, når de er oprettet.

en: No attributes defined.
nb_NO: Ingen attributter defineret

en: No attributes found.
nb_NO: Ingen attributter fundet.

en: No block found with the handle %s.
nb_NO: Ingen blokke fundet med kaldenavn %s.

en: No block types can be added to this area.
nb_NO: Der kan ikke tilføjes blokke i dette område.

en: No custom block types are awaiting installation.
nb_NO: Ingen brugerdefinerede block typer afventer installation.

en: No data is available yet.
nb_NO: Der foreligger ingen data endnu.

en: No file sets found.
nb_NO: Ingen filsæt fundet.

en: No files found in %s
nb_NO: Ingen filer fundet i %s

en: No files found.
nb_NO: Ingen filer fundet.

en: No files have been downloaded.
nb_NO: Ingen filer er blevet downloadet.

en: No global areas created yet.
nb_NO: Ingen globale områder oprettet endnu.

en: No group sets found.
nb_NO: Ingen gruppe sæt fundet

en: No groups found.
nb_NO: Ingen grupper fundet

en: No job specified.
nb_NO: Ingen job angivet.

en: No messages found.
nb_NO: Ingen beskeder.

en: No one has yet submitted this form.
nb_NO: Der er endnu ikke nogen besvarelser på denne formular.

en: No packages have been installed.
nb_NO: Ingen add-on pakker er installeret.

en: No page could be found at this address.
nb_NO: Der kunne ikke findes nogen side på denne adresse.

en: No page types found.
nb_NO: Ingen sider typer fundet.

en: No pages found.
nb_NO: Ingen sider funnet.

en: No results found.
nb_NO: Ingen treff.

en: No screenshots
nb_NO: Ingen screenshots

en: No stacks can be added to this area.
nb_NO: Der kan ikke tilføjes stacks i dette område.

en: No stacks have been added.
nb_NO: Ingen stacks er blevet tilføjet.

en: No themes are installed.
nb_NO: Ingen temaer er installeret.

en: No timed permission assignments
nb_NO: Ingen tidsindstillede tilladelsestildelinger

en: No updates available.
nb_NO: Ingen opdateringer tilgængelige.

en: No updates for your add-ons are available.
nb_NO: Ingen opdateringer til dine add-ons er tilgængelige.

en: No users found.
nb_NO: Ingen bruger fundet.

en: No users or groups added.
nb_NO: Ingen brugere eller grupper fundet.

en: No users or groups selected.
nb_NO: Ingen brugere eller grupper valgt.

en: No users selected.
nb_NO: Ingen bruger valgt.

en: No. Do <strong>not</strong> remove any content or files from this website.
nb_NO: Nej. Slet <strong>ikke</ strong> alt indhold eller filer fra denne hjemmeside.

en: No. Registration is required to answer.
nb_NO: Nei. Registrering er påkrevd for å svare.

en: Nobody
nb_NO: Ingen

en: None
nb_NO: Ingen

en: None Selected
nb_NO: Ingen Valgt

en: None selected
nb_NO: Ingen valgt

en: None.
nb_NO: Ingen.

en: None. This file will automatically be used by the <strong>%s</strong> page type.
nb_NO: Ingen. Denne fil vil automatisk blive brugt af sidetypen <strong>%s</strong>.

en: None. This file will automatically be used by the <strong>%s</strong> page.
nb_NO: Ingen. Denne vil vil automatisk blive brugt af siden <strong>%s</strong>.

en: None. This file will automatically be used for pages without a template.
nb_NO: Ingen. Denne fil vil automatisk blive brugt for sider uden et tema.

en: None. This file will automatically be used.
nb_NO: Ingen. Denne fil vil automatisk blive brugt.

en: Not a Member
nb_NO: Ikke Medlem

en: Note: Additional page paths are not versioned. They will be available immediately.
nb_NO: Bemærk: Yderligere side stier er ikke versioneret. De vil være tilgængelige med det samme.

en: Note: Downloading an update will NOT automatically install it.
nb_NO: Note: Download af en opdatering vil IKKE automatisk installere den.

en: Note: Since you haven't checked this page out for editing, these changes will immediately be approved.
nb_NO: Bemærk: Da du ikke har tjekket denne side ud til redigering, vil disse ændringer straks blive godkendt.

en: Note: Styles set here are often overridden by those defined within the various block types.
nb_NO: Note: Stil-arter sat her er ofte overskrevet af dem som er defineret i forskellige blokke.

en: Nothing
nb_NO: Ingenting

en: Nothing currently available to install.
nb_NO: I øjeblikket intet at installere

en: Notification - Spam Detected
nb_NO: Meddelelse - Spam fundet

en: Notifications
nb_NO: Underretninger

en: Notify Email on Comment
nb_NO: Varsle e-post på kommentar

en: Notify me by email when people submit this form
nb_NO: Send meg e-post når besøkende sender inn dette skjemaet

en: Number
nb_NO: Nummer

en: Number and Type of Pages
nb_NO: Antall og type sider

en: Number of Responses
nb_NO: Antal svar

en: Number to Display
nb_NO: Antall å vise

en: OR Path
nb_NO: ELLER sti

en: Off - Good for development of custom blocks.
nb_NO: Off - God under udvikling og custom blocks.

en: Off - Good for development.
nb_NO: Off - God under udvikling.

en: Off - Turn it on by hand for specific pages.
nb_NO: Off - Slå den til manuelt for specifikke sider.

en: Offer choice of language on login.
nb_NO: Tilbyd valg af sprog ved login.

en: Office
nb_NO: Kontor

en: Old Versions
nb_NO: Gamle versioner

en: Older Posts
nb_NO: Ældre Indlæg

en: On
nb_NO: Den

en: On %s, user %s approved the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
nb_NO: Den %s, bruger %s godkendte følgende anmodning: 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s cancelled the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
nb_NO: Den %s, bruger %s annullerede følgende anmodning: 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s submitted the following request: %s
nb_NO: Den %s, bruger %s forelagde følgende anmodning: %s

en: On - Helps speed up a live site.
nb_NO: On - Hjælper til at få et hurtigere live site.

en: On - If blocks on the particular page allow it.
nb_NO: On - Hvis blocks på den specifikke side tillader det.

en: On - In all cases.
nb_NO: On - I alle tilfælde.

en: On - approve manually
nb_NO: On - godkende manuelt

en: On - signup and go
nb_NO: On - signup og go!

en: On Date
nb_NO: På Datoen

en: Once the index is clear, you must reindex your site from the Automated Jobs page.
nb_NO: Når indekset er renset, skal du genindeksere din hjemmeside fra Automated Jobs siden.

en: Only Titles
nb_NO: Bare titler

en: Only displaying %s files.
nb_NO: Viser kun %s filer.

en: Only displaying files with extension .%s.
nb_NO: Viser kun filer med endelsen .%s.

en: Only files with the following extensions will be allowed. Separate extensions with commas. Periods and spaces will be ignored.
nb_NO: Kun filer med følgende endelser vil blive tilladt. Adskil endelserne med kommaer. Punktummer og mellemrum vil blive ignoreret.

en: Only registered users may view the website.
nb_NO: Kun registreret brugerer må se hjemesiden

en: Only the %s user may reset the site's content.
nb_NO: Kun %s brugeren kan nulstille hjemmesidens indhold.

en: Only the administrative group may view the website.
nb_NO: Kun administrator gruppen må se hjemmesiden.

en: Only the super user may edit this account.
nb_NO: Kun superbruger kan rette denne konto.

en: Only the super user may remove block types.
nb_NO: Kun superbruger må fjerne block typer.

en: Only users who are members of ALL selected groups will be eligible for this permission.
nb_NO: Kun brugere, der er medlemmer af ALLE valgte grupper vil være berettiget til denne tilladelse.

en: Only when manually removed or the cache is cleared.
nb_NO: Kun når manuelt fjernet eller cachen er slettet.

en: Oops, it looks like you've entered an invalid feed address!
nb_NO: Ups, du har indtastet en ugyldig feed adresse!

en: Oops, something is wrong with the form you posted (it doesn't have a question set id).
nb_NO: Oops, noe gikk galt med skjemaet du la inn (Det har ikke en spørsmålssett-id)

en: Open Link in New Window
nb_NO: Åben link i nyt vindue

en: Open Page
nb_NO: Åben side

en: Open by default to the...
nb_NO: Åpent etter standard til ...

en: Open links in a new window
nb_NO: Åpne linker i nytt vindu

en: Open to all site visitors?
nb_NO: Åpen for alle besøkende?

en: OpenID Authentication Failed: %s
nb_NO: OpenID godkendelse mislykkedes: %s

en: OpenID Verification Cancelled
nb_NO: OpenID godkendelse afbrudt

en: Optimization
nb_NO: Optimering

en: Optimization & Maintenance
nb_NO: Optimering & Vedligeholdelse

en: Option
nb_NO: Valg

en: Option Order
nb_NO: Valgmuligheds orden

en: Optional
nb_NO: Valgfritt

en: Options
nb_NO: Alternativer

en: Options disabled, interface settings are specified in config/site.php.
nb_NO: Indstillinger deaktiveret, interface-indstillinger er specificeret i config/site.php.

en: Order pages by
nb_NO: Sorter sider efter

en: Ordering
nb_NO: Rækkefølge

en: Originally requested by %s.
nb_NO: Oprindeligt anmodet af %s.

en: Other
nb_NO: Andet

en: Other Information
nb_NO: Andre informationer

en: Other Properties
nb_NO: Andre egenskaber

en: Other Stacks
nb_NO: Andre Stacks

en: Override Permissions
nb_NO: Tilsidesæt Tilladelser

en: Overrides Cache
nb_NO: Overskriver Cache

en: Owner
nb_NO: Ejer

en: POP Mail Server Authentication Settings
nb_NO: POP indstillinger

en: Package
nb_NO: Add-on pakke

en: Padding
nb_NO: Mellemrum

en: Page
nb_NO: Side

en: Page "%s" at path "%s" Moved to trash
nb_NO: Side "%s" med stien "%s" Flyttet til papirkurven

en: Page "%s" at path "%s" deleted
nb_NO: Side "%s" med stien "%s" slettet

en: Page Action
nb_NO: Side Handling

en: Page Added To
nb_NO: Side tilføjet til

en: Page Attribute Created.
nb_NO: Side attribut oprettet.

en: Page Attribute Deleted.
nb_NO: Side attribut slettet.

en: Page Attribute Updated.
nb_NO: Sidens attributter er opdateret.

en: Page Attributes
nb_NO: Side attributter

en: Page Defaults for %s Page Type. All edits take effect immediately.
nb_NO: Side Standarder for %s Side Type. Alle ændringer træder i kraft straks.

en: Page Forbidden
nb_NO: Siden er forbudt

en: Page ID: %s
nb_NO: Side ID: %s

en: Page Info
nb_NO: Side Info

en: Page List
nb_NO: Side Liste

en: Page Name
nb_NO: Sidens navn

en: Page Not Found
nb_NO: Side ikke funnet

en: Page Owner
nb_NO: Eier av Siden

en: Page Paths and Location
nb_NO: Sti til side

en: Page Permissions
nb_NO: Side rettigheder

en: Page Properties
nb_NO: Side indstillinger

en: Page Properties saved.
nb_NO: Side indstillinger gemt.

en: Page Search
nb_NO: Sidesøk

en: Page Submitted for Permission Changes.
nb_NO: Side Indsendt for Ændringer af Tilladelser.

en: Page Submitted to Change Permission Inheritance to %s.
nb_NO: Side Indsendt til Ændring af Nedarvning til %s.

en: Page Successfully Added.
nb_NO: Siden blev tilføjet med succes.

en: Page Successfully Refreshed.
nb_NO: Siden blev opdateret med succes.

en: Page Titles
nb_NO: Sidetitler

en: Page Type
nb_NO: Sidetype

en: Page Types
nb_NO: Sidetyper

en: Page Unsuccessfully Refreshed.
nb_NO: Opdatering af siden lykkedes ikke.

en: Page Version %s Submitted for Approval.
nb_NO: Side Version %s Indleveret til Godkendelse.

en: Page Versions
nb_NO: Side versioner

en: Page Views
nb_NO: Sidevisninger

en: Page copy operations pending.
nb_NO: Side kopierings operationer afventer.

en: Page currently in edit mode on %s
nb_NO: Side i øjeblikket i redigeringstilstand på %s

en: Page last edited on %s
nb_NO: Siden er sidst redigeret den %s

en: Page permissions updated successfully.
nb_NO: Sidens rettigheder gemt.

en: Page saved at
nb_NO: Side gemt ved

en: Page type
nb_NO: Sidetype

en: Page type added successfully.
nb_NO: Side type blev tilføjet med succes.

en: Page type updated successfully.
nb_NO: Side typen blev opdateret med succes.

en: Page types display a page's blocks in different ways and can be thought of as 'templates' for your content: Left Sidebar, Full, etc. Page types correspond to specific themes. concrete5 will look for the specified page type in your active theme.
nb_NO: Sidetyper vise en sides blokke på forskellige måder og kan opfattes som "skabeloner" for dit indhold: Venstre Sidebar, Full osv. Sidetyper svarer til bestemte temaer. Concrete5 vil kigge efter den angivne side type i din aktive tema.

en: Pages
nb_NO: Sider

en: Pages & Themes
nb_NO: Sider & Temaer

en: Pages Created
nb_NO: Sider Oprettet

en: Pages Should Appear
nb_NO: sidene bør vises

en: Pages and Themes
nb_NO: Sider og temaer

en: Pages appear in both locations; all edits to originals will be reflected in their alias.
nb_NO: Sider vises begge steder, og alle rettelser af originaler vil blive afspejlet i deres alias.

en: Pages should appear
nb_NO: Sidene bør vises

en: Pagination
nb_NO: Paginering

en: Parent Page
nb_NO: Sidens forældre

en: Parent page not selected
nb_NO: Overordnet side ikke valgt

en: Password
nb_NO: Passord

en: Password (Confirm)
nb_NO: Kodeord (Bekræft)

en: Password changed.
nb_NO: Kodeord er ændret.

en: Password changed.  Please login to continue.
nb_NO: Kodeord ændret. Login for at fortsætte.

en: Password incorrect. Please try again.
nb_NO: Forkert kodeord. Prøv venligst igen.

en: Paste
nb_NO: Lim inn

en: Paste a link to an external RSS feed located on another site, and concrete5 will render it on your page. Select date formatting, feed title, number of items to display at once and choose whether to show or hide article summaries.
nb_NO: Indsæt et link til et eksternt RSS feed placeret på en andet hjemmeside, og Concrete5 vil vise det på din side. Vælg dato formatering, foder titel, antallet af emner at vise på en gang og vælge om du vil vise eller skjule artikel resuméer.

en: Paste a short or long-form Youtube link into the YouTube URL field and concrete5 will embed the video on your page. The iFrame option is recommended for best results, especially when displaying pages on mobile devices.
nb_NO: Indsæt en kort eller lang form Youtube link i YouTube URL-feltet og Concrete5 vil indlejre videoen på din side. iFrame indstilling anbefales for det bedste resultater, især når der skal vises sider på mobile enheder.

en: Paste from Clipboard
nb_NO: Indsæt fra Udklipsholder

en: Paste your HTML code into this field, and it will be rendered by your web browser.
nb_NO: Indsæt din HTML-kode ind i dette område, og det vil blive gengivet af din web browser.

en: Path
nb_NO: Bane

en: Paths
nb_NO: Stier

en: Pending
nb_NO: Afventer

en: Pending Approval
nb_NO: Afventende Godkendelse

en: Pending Delete
nb_NO: Afventer Sletning

en: Pending Move
nb_NO: Afventer Flytning

en: Pending Permissions
nb_NO: Afventende Tilladelser

en: Perform Full Database Backups
nb_NO: Udføre fuld database backup

en: Permanent IP Ban
nb_NO: Permanent IP bandlysning

en: Permission Changes
nb_NO: Tilladelsesændringer

en: Permission Denied
nb_NO: Tillatelse avvist

en: Permission Inheritance Changes
nb_NO: Ændringer Nedarvningstilladelser

en: Permission on
nb_NO: Tilladelse på

en: Permission setting saved. You must complete the workflow before this change is active.
nb_NO: Tilladelse indstillingen gemt. Du skal fuldføre workflowet, før denne ændring er aktiv.

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: File Uploader
nb_NO: Filopplaster

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group
nb_NO: Gruppe

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Combination
nb_NO: Gruppe Kombination

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Set
nb_NO: Gruppe Sæt

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Page Owner
nb_NO: Eier av Siden

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: User
nb_NO: Bruker

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change anything in the Page Properties menu.
nb_NO: Mulighed for at ændre alt i Side Egenskabes-menuen.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change caching settings.
nb_NO: Mulighed for at ændre caching indstillinger.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the page type for this page, also check out Theme permissions.
nb_NO: Mulighed for kun at ændre side type for denne side, tjek også Tema tilladelser.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the theme for this page.
nb_NO: Mulighed for kun at ændre temaet for denne side.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change permissions for this page. Warning: by granting this a user could give themselves more access.
nb_NO: Mulighed for at ændre tilladelser for denne side. Advarsel: Ved at gøre dette, kan give en bruger mulighed for at give sig selv mere adgang.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to make edits to at least some of the content in the page. You can lock down different block areas and specific blocks by clicking Permissions on them as well.
nb_NO: Mulighed for at redigere kun noget af indholdet på siden. Du kan låse forskellige block områder og specifikke blocks ved også at klikke på Tilladelser på dem.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to move this page to the site's Trash.
nb_NO: Mulighed for at flytte denne side til hjemmesidens papirkurv.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to remove old versions of this page.
nb_NO: Mulighed for at fjerne gamle versioner af denne side.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see what this page will look like at a specific time in the future as a specific user.
nb_NO: Mulighed for at se, hvordan denne side vil se ud på et bestemt tidspunkt i fremtiden, som en specifik bruger.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the File Manager.
nb_NO: Kan få adgang til Filhåndtering

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the file manager
nb_NO: Kan få adgang til filhåndtering

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a block to any area on the site. If someone is added here they can add blocks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
nb_NO: Kan tilføje en blok til alle områder på hjemmesiden. Hvis nogen er tilføjet her, kan de tilføje blocks til ethvert område (medmindre dette område har tilladelser, som tilsidesætter disse globale tilladelser.)

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a page beneath the current page.
nb_NO: Kan tilføje en side under den aktuelle side.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a stack or block from a stack to any area on the site. If someone is added here they can add stacks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
nb_NO: Kan tilføje en stack eller block fra en stack til ethvert område på hjemmesiden. Hvis nogen er tilføjet her, kan de tilføje stacks til et område (medmindre dette område har tilladelser, som tilsidesætter disse globale tilladelser.)

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add blocks to this area. This setting overrides the global Add Block permission for this area.
nb_NO: Kan tilføje blocks til dette område. Denne indstilling tilsidesætter den globale Tilføj Block tilladelse for dette område.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add files to set.
nb_NO: Kan tilføje filer til et sæt.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add stacks to this area. This setting overrides the global Add Stack permission for this area.
nb_NO: Kan tilføje stacks til dette område. Denne indstilling tilsidesætter den globale Tilføj Stack tilladelse for dette område.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can control scheduled guest access to this page.
nb_NO: Kan kontrollere planlagt gæste adgang til denne side.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy file.
nb_NO: Kan kopiere fil.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy files in file set.
nb_NO: Kan kopiere filer i et filsæt.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file.
nb_NO: Kan slette fil.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete files in set.
nb_NO: Kan slette filer i et sæt.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit a file's properties.
nb_NO: Kan redigere en fil's egenskaber.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file sets.
nb_NO: Kan redigere adgang til filsæt.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file.
nb_NO: Kan redigere adgang til fil.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit blocks within this area.
nb_NO: Kan redigere blocks inden for dette område.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files in set.
nb_NO: Kan redigere eller erstatte filer i et sæt.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files.
nb_NO: Kan redigere eller erstatte filer.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can move or copy this page to another location.
nb_NO: Kan flytte eller kopiere denne side til en anden placering.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can publish an unapproved version of the page.
nb_NO: Kan udgive en ikke-godkendt version af siden.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can see a page exists and read its content.
nb_NO: Kan se en side eksisterer og læse dens indhold.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files in the site.
nb_NO: Kan se og downloade filer på hjemmesiden.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files.
nb_NO: Kan se og downloade filer.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the area and its contents.
nb_NO: Kan se området og dens indhold.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the page versions dialog and read past versions of a page.
nb_NO: Kan se side version dialogen og læse tidligere versioner af en side.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see a page in the sitemap or intelligent search.
nb_NO: Styrer om en bruger kan se en side i sitemap eller intelligent søgning.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can access the permissions on an area. Custom area permissions could override those of the page.
nb_NO: Styrer om brugere kan få adgang til tilladelserne på et område. Custom Area tilladelser kunne tilsidesætte dem på siden.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change permissions on this block, potentially granting themselves or others greater access.
nb_NO: Styrer om brugere kan ændre tilladelser for denne block, potentielt give sig selv eller andre øget adgang.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the custom template on this block. This overrides any area or page permissions.
nb_NO: Styrerom brugere kan ændre den brugerdefinerede template på denne blok. Dette tilsidesætter alle område eller sidetilladelser.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete blocks from this area.
nb_NO: Styrer om brugere kan slette blocks fra dette område.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete this block. This overrides any area or page permissions.
nb_NO: Styrer om brugere kan slette denne block. Dette tilsidesætter alle område eller sidetilladelser.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can edit this block. This overrides any area or page permissions.
nb_NO: Styrer om brugere kan redigere denne block. Dette tilsidesætter alle område eller sidetilladelser.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on blocks in this area. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
nb_NO: Styrer om brugere kan planlægge gæste adgangstilladelser på blocks i dette område. Gæste Adgang er en genvej for tildeling af tilladelser kun til Gæste Gruppe.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on this block. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
nb_NO: Styrer om brugere kan planlægge gæste adgangstilladelser på blocks på dette område. Gæste Adgang er en genvej for tildeling tilladelser kun til Gæste Gruppe.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can set custom design properties or CSS on this block.
nb_NO: Styrer om brugere kan indstille brugerdefinerede design egenskaber eller CSS på denne block.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can view this block in the page.
nb_NO: Styrer om brugere kan se denne blok på siden.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users get the ability to add layouts to a particular area.
nb_NO: Styrer om brugerne får mulighed for at tilføje layouts til et bestemt område.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users see design controls and can modify an area's custom CSS.
nb_NO: Styrer om brugerne ser design værktøjskontrol, og kan ændre et områdes custom CSS.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Grant ability to approve workflow.
nb_NO: Tildel mulighed for at godkende workflow.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been approved.
nb_NO: Informer godkendere, at en ændring er blevet godkendt.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been denied.
nb_NO: Informer godkendere, at en ændring er blevet nægtet.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has entered the workflow.
nb_NO: Informer godkendere, at en ændring er indberettet til workflow.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Group Search
nb_NO: Adgang til Gruppe Søgning

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Defaults
nb_NO: Adgang til Side Type Standarder

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Sitemap
nb_NO: Adgang til Sitemap

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Task Permissions
nb_NO: Adgang til Opgave Tilladelser

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access User Search
nb_NO: Adgang til Bruger Søgning

[ctx: PermissionKeyName]
en: Activate/Deactivate User
nb_NO: Aktiver/Deaktiver Bruger

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block
nb_NO: Tilføj Block

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block to Area
nb_NO: Tilføj Block til Område

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add File
nb_NO: Legg til fil

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Layouts to Area
nb_NO: Tilføj Layouts til Område

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack
nb_NO: Tilføj Stack

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack to Area
nb_NO: Tilføj Stack til Område

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Sub-Page
nb_NO: Tilføj Under Side

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Changes
nb_NO: Godkjenne endringer

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve or Deny
nb_NO: Godkende eller Afvise

[ctx: PermissionKeyName]
en: Assign Groups to User
nb_NO: Tildel Grupper til Bruger

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Custom Template
nb_NO: Skift Brugerdefineret Template

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Page Type
nb_NO: Skift Side Type

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Theme
nb_NO: Skift Tema

[ctx: PermissionKeyName]
en: Copy File
nb_NO: Kopier Fil

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete
nb_NO: Slette

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Area Contents
nb_NO: Slet Område Indhold

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Block
nb_NO: Slet Block

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File
nb_NO: Slet Fil

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File Set
nb_NO: Slet Filsæt

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete User
nb_NO: Slet Bruger

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Versions
nb_NO: Slet Versioner

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Contents
nb_NO: Redigér Område Indhold

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Design
nb_NO: Redigér Område Design

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Permissions
nb_NO: Redigér Område Tilladelser

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Block
nb_NO: Redigér Block

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Contents
nb_NO: Redigér Indhold

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Design
nb_NO: Redigér Design

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Access
nb_NO: Redigér Filadgang

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Contents
nb_NO: Redigér Filens Indhold

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Properties
nb_NO: Redigér Filegenskaber

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Groups
nb_NO: Redigér Grupper

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Permissions
nb_NO: Redigér Tilladelser

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Properties
nb_NO: Rediger innstillinger

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Speed Settings
nb_NO: Redigér Hastigheds- Indstillinger

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit User Details
nb_NO: Redigér Bruger Detaljer

[ctx: PermissionKeyName]
en: Empty Trash
nb_NO: Tøm søppelbøtte

[ctx: PermissionKeyName]
en: Install Packages
nb_NO: Installér Pakker

[ctx: PermissionKeyName]
en: Move or Copy Page
nb_NO: Kopier eller Flyt Side

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Approve
nb_NO: Informer ved Godkend

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Deny
nb_NO: Informer ved Afvis

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Entry
nb_NO: Informer ved Adgang

[ctx: PermissionKeyName]
en: Perform Backups
nb_NO: Udfør Backup

[ctx: PermissionKeyName]
en: Preview Page As User
nb_NO: Preview Side Som Bruger

[ctx: PermissionKeyName]
en: Schedule Guest Access
nb_NO: Tidsplan for Gæste Adgang

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search Files in File Manager
nb_NO: Søg Filer i Filhåndtering

[ctx: PermissionKeyName]
en: Sign in as User
nb_NO: Logg inn som bruker.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Uninstall Packages
nb_NO: Avinstallere pakker

[ctx: PermissionKeyName]
en: View
nb_NO: Vis

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Area
nb_NO: Vis Område

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Block
nb_NO: Vis Block

[ctx: PermissionKeyName]
en: View File in File Manager
nb_NO: Vis fil i Filhåndtering

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Files
nb_NO: Vis Filer

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Newsflow
nb_NO: Vis nyhetsmating

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Page in Sitemap
nb_NO: Vis side i Sitemap

[ctx: PermissionKeyName]
en: View User Attributes
nb_NO: Vis Bruger Attributter

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Versions
nb_NO: Vis versjoner

en: Permissions
nb_NO: Rettigheder

en: Permissions & Access
nb_NO: Tilgang & Rettigheter

en: Permissions for this area currently override those of the page.
nb_NO: Tilladelser for dette område tilsidesætter i øjeblikket dem på siden.

en: Permissions for this block are currently dependent on the area containing this block.
nb_NO: Rettighederne for denne block er afhængig af området som indeholder denne block.

en: Permissions for this block currently override those of the area and page.
nb_NO: Rettighederne for denne block tilsidesætter i øjeblikket dem i området og siden.

en: Permissions for this file are currently dependent on file sets and global file permissions.
nb_NO: Rettighederne for denne fil er i øjeblikket afhængig af filsæt og globale filtilladelser.

en: Permissions for this file currently override its sets and the global file permissions.
nb_NO: Tilladelser for denne fil tilsidesætter i øjeblikket tilladelser fra sit sæt og de globale fil tilladelser.

en: Permissions saved
nb_NO: Rettigheder gemt

en: Permissions updated successfully.
nb_NO: Tilladelser opdateret.

en: Pictures from File Set
nb_NO: Bilder fra filsamling

en: Plain Text
nb_NO: Ren tekst

en: Playback
nb_NO: Avspilling

en: Please Enter a Name
nb_NO: Skriv et navn

en: Please Login to Vote
nb_NO: Vennligst logg inn for å stemme

en: Please add at least one question to your form.
nb_NO: Vennligst legg til minst ett spørsmål i skjemaet ditt.

en: Please choose a file set.
nb_NO: Vælg et filsæt.

en: Please choose a scrapbook.
nb_NO: Vælg en scrapbog.

en: Please choose at least two images.
nb_NO: Vælg mindst to billeder.

en: Please complete all required fields.
nb_NO: Udfyld venligst alle påkrævet felter.

en: Please correct the following errors:
nb_NO: Ret venligst følgende fejl:

en: Please enable JavaScript in your browser.
nb_NO: Aktiver JavaScript i din browser.

en: Please enter a valid feed address.
nb_NO: Skriv en gyldig feed adresse.

en: Please enter a valid search title.
nb_NO: Skriv en gyldig titel.

en: Please enter a zoom number from 0 to 21.
nb_NO: Vælg zoom faktor (0 til 21).

en: Please enter the number of items to display.
nb_NO: Skriv antallet af elementer som skal vises.

en: Please enter the number of months you want to show.
nb_NO: Indtast venligst det antal måneder, du ønsker at vise.

en: Please enter your Search Title.
nb_NO: Indtast venligst din Søge Titel.

en: Please enter your Submit Button Text.
nb_NO: Indtast venligst din Send Knap tekst.

en: Please give your RSS Feed a name.
nb_NO: Navngiv venligst din RSS kilde.

en: Please specify a valid email address
nb_NO: Skriv en gyldig email adresse

en: Please specify your site's name
nb_NO: Skriv hjemmesidens navn

en: Please type the letters and numbers shown in the image.
nb_NO: Skriv venligst bogstaverne og tallene præcist som vist på billedet.

en: Polls an email account and grabs private messages/postings that are sent there..
nb_NO: Adspørg email konto og hent private beskeder som er sendt der.

en: Popular
nb_NO: Populære

en: Port (Leave blank for default)
nb_NO: Port (Efterlad blank for standard)

en: Post Comment
nb_NO: Publiser kommentar

en: Post Max: %s
nb_NO: Post Maksimum: %s

en: Post to Another Page Elsewhere
nb_NO: Send til en anden side et andet sted

en: Post-Login Settings
nb_NO: Før-Login Indstillinger

en: Postal Code
nb_NO: Post nr.

en: Posted by
nb_NO: Lagt inn av

en: Posted by %1$s on %2$s
nb_NO: Indlæg af %1$s den %2$s

en: Posted by %s on %s
nb_NO: Postet av %s - %s

en: Posted by <span class="post-author">%1$s at <a href="%2$s">%3$s on %4$s</a></span>
nb_NO: Indlæg skrevet af <span class="post-author">%1$s kl. <a href="%2$s">%3$s den %4$s</a></span>

en: Powered by <a href="%s">concrete5</a>.
nb_NO: Powered by <a href="%s">concrete5</ a>.

en: Prefetching information.
nb_NO: Forhånds hentning af oplysninger.

en: Pretty URLs
nb_NO: Pæne URLs

en: Preview
nb_NO: Forhåndsvis

en: Preview As
nb_NO: Preview Som

en: Preview File
nb_NO: Vis fil

en: Preview My Edits
nb_NO: Se ændringer

en: Preview Pane
nb_NO: Smugkik felt

en: Preview as User
nb_NO: Preview som Bruger

en: Previous
nb_NO: Forrige

en: Previous Label
nb_NO: Forrige etikett

en: Price: High to Low
nb_NO: Pris: Høj til lav

en: Price: Low to High
nb_NO: Pris: Lav til høj

en: Private
nb_NO: Privat

en: Private message from %s
nb_NO: Privat besked fra %s

en: Private message limit exceeded for user: %s on %s
nb_NO: Privat besked grænse er overskredet for bruger: %s på %s

en: Process Email Posts
nb_NO: Behandle emails

en: Profile
nb_NO: Profil

en: Profile Information Saved.
nb_NO: Profil gemt.

en: Profile Options
nb_NO: Profil Indstillinger

en: Project Page
nb_NO: Projekt Side

en: Properties
nb_NO: Egenskaber

en: Protect with Password
nb_NO: Beskyt med kodeord

en: Provide RSS Feed
nb_NO: Tilby RSS Feed

en: Provide a simple survey, along with results in a pie chart format.
nb_NO: Opret simpelt spørgeskema, med resulter vist i lagkage-diagram.

en: Proxy Password
nb_NO: Proxy Kodeord

en: Proxy Server Settings
nb_NO: Proxy Server Indstillinger

en: Proxy User
nb_NO: Proxy Bruger

en: Proxy block for blocks pasted through the scrapbook.
nb_NO: Proxy block for blocks indsat gennem scrapbog.

en: Proxy block for stacks added through the UI.
nb_NO: Proxy block for stakke tilføjet gennem UI.

en: Proxy configuration saved.
nb_NO: Proxy konfiguration gemt.

en: Public
nb_NO: Offentlig

en: Public Date
nb_NO: Offentlig dato

en: Public Date/Time
nb_NO: Offentlig dato/tid

en: Public Display
nb_NO: Vis offentligt

en: Public Profiles
nb_NO: Offentlige profiler

en: Public Registration
nb_NO: Offentlig registrering

en: Public Sets
nb_NO: Offentligt sæt

en: Public profiles have been disabled.
nb_NO: Offentlige profiler deaktiveret.

en: Public profiles have been enabled
nb_NO: Offentlige profiler aktiveret

en: Publish Changes
nb_NO: Offentligør Ændringer

en: Publish Location
nb_NO: Placering for Udgivelse

en: Publish My Edits
nb_NO: Offentliggør ændringer

en: Publish Page
nb_NO: Offentligør Side

en: Pull a picture of the day from concrete5.org (Default)
nb_NO: Hent dagens billede fra concrete5.org (Standard)

en: Purchase - %s
nb_NO: Køb - %s

en: Purge attempt complete.
nb_NO: Purge forsøg gennemført.

en: Put each answer options on a new line
nb_NO: Sett svaralternativene på hver sin linje

en: Quality
nb_NO: Kvalitet

en: Question
nb_NO: Spørsmål

en: Queueing
nb_NO: I Køsætning

en: RSS Displayer
nb_NO: RSS viser

en: RSS Feed Description
nb_NO: RSS Feed Beskrivelse

en: RSS Feed Title
nb_NO: RSS Feed Tittel

en: RSS Icon
nb_NO: RSS ikon

en: Radio Buttons
nb_NO: Radioknapper

en: Random (But keep sets together)
nb_NO: Tilfeldig (Men holder samlingene samlet)

en: Rating
nb_NO: Bedømmelse

en: Re: %s
nb_NO: Sv: %s

en: Read
nb_NO: Læs

en: Read Full Post
nb_NO: Læs hele posten

en: Read More
nb_NO: Les mer

en: Read Reviews
nb_NO: Læs Anmeldelser

en: Read full post
nb_NO: Les hele innlegget

en: Reason For Ban
nb_NO: Begrundelse for bandlysning

en: Recent
nb_NO: Seneste

en: Recent Activity
nb_NO: Seneste Aktivitet

en: Recent Page Views
nb_NO: Seneste Sidevisninger

en: Recent Registrations
nb_NO: Seneste Registrerede Brugere

en: Recently Added
nb_NO: Tilføjet for nylig

en: Recommended
nb_NO: Anbefalet

en: Redirect administrators to dashboard
nb_NO: Videresend administratorer til kontrolpanel

en: Redirect to another page after form submission?
nb_NO: Omdirigere til en annen side etter innsendelse av skjema?

en: Redirect users to:
nb_NO: Omdirigere brugere til:

en: Refresh
nb_NO: Last inn på nytt

en: Refresh Databases
nb_NO: Genindlæs database

en: Refresh core database tables and blocks.
nb_NO: Genindlæs databasens kerne tabeller og blokke.

en: Refreshes %s files contained in %s and all block directories.
nb_NO: Genindlæs %s filer i %s og alle blokkenes mapper.

en: Refreshes the page, rebuilding its permissions and its name.
nb_NO: Genopfrisker siden, genopbygger sidens rettigheder og navn.

en: Register
nb_NO: Registrer

en: Register here!
nb_NO: Registrer her!

en: Registered
nb_NO: Registreret

en: Registered Between
nb_NO: Registreret mellem

en: Registered User
nb_NO: Registrere Bruger

en: Registration
nb_NO: Registrering

en: Registration - A New User Has Registered
nb_NO: Registrering - En Ny Bruger Har Registreret Sig

en: Registration - Approval Required
nb_NO: Registrering - Der kræves godkendelse

en: Registration - Validate Email Address
nb_NO: Registrering - Godkend email adresse

en: Registration Approval Required
nb_NO: Registrering Godkendelse Påkrævet

en: Registration Approved
nb_NO: Registrering Godkendt

en: Registration Data
nb_NO: Registreringsdata

en: Registration settings have been saved.
nb_NO: Registrerings oplysninger gemt.

en: Release Date: %s
nb_NO: Udgivelses dato: %s

en: Relevance
nb_NO: Relevans

en: Relevant sub pages.
nb_NO: Relevante undersider

en: Reload custom tables.
nb_NO: Genindlæs brugerdefinerede tabeller.

en: Reloads database tables contained in %s.
nb_NO: Genindlæs database tabeller som indeholder %s.

en: Remain logged in to website.
nb_NO: Forbliv logget ind på hjemmesiden.

en: Remote File Importing Available
nb_NO: Import af Eksterne Filer Tilgængelig

en: Remote URL import requires the iconv extension enabled on your server.
nb_NO: Remote URL import kræver iconv udvidelsen aktiveret på din server.

en: Remote file importing through the file manager requires the iconv PHP extension.
nb_NO: Importering af filer via filhåndteringen kræver iconv PHP extension.

en: Remove
nb_NO: Fjern

en: Remove Alias
nb_NO: Fjern alias

en: Remove Avatar
nb_NO: Fjern avatar

en: Remove Ban
nb_NO: Fjern bandlysning

en: Remove From Group
nb_NO: Fjern fra Gruppe

en: Remove Layout
nb_NO: Fjern layout.

en: Remove Old Page Versions
nb_NO: Fjern Gamle Side Versioner

en: Remove Option
nb_NO: Fjern Option

en: Remove Path
nb_NO: Fjern sti

en: Remove files from incoming/ directory.
nb_NO: Fjern filer fra mappen incoming/.

en: Remove from Clipboard
nb_NO: Fjern fra Udklipsholder.

en: Remove from Group
nb_NO: Fjern fra Gruppe

en: Remove from My Friends
nb_NO: Fjern fra mine venner

en: Remove the user from the group and deactivate the account
nb_NO: Fjern bruger fra gruppen og deaktiver konto.

en: Remove the user from this group
nb_NO: Fjern bruger fra denne gruppe

en: Remove the users below from Group(s)
nb_NO: Fjerne brugere nedenfor fra Gruppe(r)

en: Remove this Job
nb_NO: Fjerne dette Job

en: Remove this alias or external link?
nb_NO: Fjern dette alias eller eksternt link?

en: Remove your user avatar &gt;
nb_NO: Fjern din bruger avatar &gt;

en: Removes all except the 10 most recent page versions for each page.
nb_NO: Fjerner alle undtagen de 10 nyeste side versioner for hver side.

en: Rename
nb_NO: Omdøb

en: Repeat
nb_NO: Gentag

en: Repeat By
nb_NO: Gentaget Af

en: Repeat every
nb_NO: Gentag hver

en: Repeat...
nb_NO: Gentag...

en: Repeats
nb_NO: Gentagelser

en: Repeats %s.
nb_NO: Gentager %s.

en: Replace
nb_NO: Skift

en: Replied
nb_NO: Svaret

en: Reply
nb_NO: Svar

en: Reply Sent.
nb_NO: Svar sendt.

en: Reply to this email address
nb_NO: Svar til denne epost-adressen

en: Reply-To
nb_NO: Svar til

en: Reports
nb_NO: Rapporter

en: Requested Version: %s
nb_NO: Anmodet Version: %s

en: Require on Registration Form.
nb_NO: Kræves på registrerings formularen.

en: Required
nb_NO: Påkrevd

en: Requires Password to Access
nb_NO: Kræver kodeord for adgang

en: Rescan
nb_NO: Søg påny

en: Reserved words reset.
nb_NO: Reserverede ord reset.

en: Reserved words updated.
nb_NO: Reserverede ord opdateret.

en: Reset
nb_NO: Nulstil

en: Reset All Jobs
nb_NO: Nulstil Alle Jobs

en: Reset Order
nb_NO: Nulstil Rækkefølge

en: Reset Styles
nb_NO: Genindlæs oprindelig stil

en: Reset To Default
nb_NO: Nulstil til Standard

en: Reset and Email Password
nb_NO: Nulstil og email kodeord

en: Reset styles in this theme?
nb_NO: Nulstil stilarter i dette tema?

en: Reskin your site.
nb_NO: Tilpas dit site.

en: Responses to %s
nb_NO: Besvarelser til %s

en: Restore
nb_NO: Gjenopprett

en: Restore Page
nb_NO: Genopret Side

en: Result(s)
nb_NO: Resultat(er)

en: Results Page
nb_NO: Resultatside

en: Results for &#34;%s&#34;
nb_NO: Resultater for &#34;%s&#34;

en: Results of Last Run
nb_NO: Resultat fra sidste kørsel

en: Resume Copy
nb_NO: Genoptag Kopiering

en: Resume Editing
nb_NO: Genoptag redigering

en: Retrieving add-on data from concrete5.org marketplace.
nb_NO: Downloader add-on data fra concrete5.org markedsplads.

en: Retrieving theme data from concrete5.org marketplace.
nb_NO: Downloader tema data fra concrete5.org markedsplads.

en: Return
nb_NO: Returner

en: Return to Export Database XML
nb_NO: Vend tilbage for at eksportere Database XML

en: Return to Home
nb_NO: Returner til hjem

en: Return to Message.
nb_NO: Returner til besked.

en: Return to Profile.
nb_NO: Returner til profil.

en: Return to Template List
nb_NO: Returner til tema oversigten

en: Return to Themes
nb_NO: Returner til temaer

en: Return to Website
nb_NO: Tilbage til Hjemmeside

en: Return to start/end of page sequence.
nb_NO: Returner til start/slut af side sekvensen.

en: Revert to Area Permissions
nb_NO: Vend tilbage til område rettigheder

en: Revert to File Set and Global Permissions
nb_NO: Vend tilbage til Fil Set og Globale Rettigheder

en: Revert to Page Permissions
nb_NO: Vend tilbage til sidens rettigheder

en: Rich Text
nb_NO: Rik tekst

en: Rich Text - Advanced
nb_NO: Rich Text - Avanceret

en: Rich Text - Basic Controls
nb_NO: Rich Text - Basis kontrol

en: Rich Text - Custom
nb_NO: Rich Text - Tilpasset

en: Rich Text - Office
nb_NO: Rich Text - Kontor

en: Rich Text - Simple (Default Setting)
nb_NO: Rich Text - Simpel (Standard)

en: Rich Text Editor
nb_NO: Editor for rik tekst

en: Right
nb_NO: Høyre

en: Right Sidebar
nb_NO: Højre sideområde

en: Rotate
nb_NO: Roter

en: Rows
nb_NO: Filer

en: Run
nb_NO: Kør

en: Run Backup
nb_NO: Kør backup

en: Run Job
nb_NO: Kør Job

en: Run Tests
nb_NO: Kør Test

en: Run common cleanup tasks.
nb_NO: Kør planlagte jobs.

en: Run this Job Every
nb_NO: Kør dette Job Hver

en: Running a backup will create a database export file and store it on your server. Encryption is only advised if you plan on storing the backup on the server indefinitely. This is <strong>not recommended</strong>. After running backup, download the file and make sure that the entire database was saved correctly. If any error messages appear during the backup process, do <b>not</b> attempt to restore from that backup.
nb_NO: En backup kørsel vil oprette en database fil og gemme den på din server. Kryptering tilrådes, hvis du har planer om at gemme backup på server. Dette <strong>anbefales ikke</strong>. Efter backup, download filen og tjek at databasen er gemt korrekt. Hvis du fik fejl under backup processen, så skal du <b>ikke</b> forsøge at indlæse backup.

en: Running since %s
nb_NO: Har kørt siden %s

en: SEO & Statistics
nb_NO: SEO & statistikker

[ctx: SMTP Encryption]
en: none
nb_NO: ingen

en: SMTP Method
nb_NO: SMTP metode

en: SMTP Settings
nb_NO: SMTP indstillinger

en: Sample Content
nb_NO: Demo indhold

en: Sample Content with Blog
nb_NO: Prøve indhold for Blog

en: Save
nb_NO: Lagre

en: Save Additional Settings
nb_NO: Gem Yderligere Indstillinger

en: Save Changes
nb_NO: Lagre endringer

en: Save Location
nb_NO: Gem lokation

en: Save Password
nb_NO: Gem kodeord

en: Save Positioning
nb_NO: Gem position

en: Save Search
nb_NO: Gem søgning

en: Save old page path
nb_NO: Gem gamle side sti

en: Save this style as a new preset
nb_NO: Gem denne stil som en ny forudindstilling

en: Save this style as a new preset.
nb_NO: Gem denne stilart som en ny forudindstilling.

en: Save this style as a new preset?
nb_NO: Gem denne stilart som en ny forudindstilling?

en: Saved Presets
nb_NO: Gemte forudindstillinger

en: Saved Search
nb_NO: Gemte Søgninger

en: Scale Image
nb_NO: Skalér bilde

en: Schedule Guest Access
nb_NO: Tidsplan for Gæste Adgang

en: Scrapbook
nb_NO: Scrapbog

en: Scrapbook Display (Core)
nb_NO: Kladdebok-visning (Kjerne)

en: Scrapbook Name
nb_NO: Scrapbogens Navn

en: Search
nb_NO: Søk

en: Search All Children?
nb_NO: Søg Alle Undersider?

en: Search Blog
nb_NO: Søg Blog

en: Search Index
nb_NO: Søgeindeks

en: Search Index Preferences Updated
nb_NO: Søg Indeks Præferencer Opdateret

en: Search Members
nb_NO: Søg efter medlemmer

en: Search Pages
nb_NO: Søk i sider

en: Search Results
nb_NO: Søge resultater

en: Search This Site
nb_NO: Søg på Denne Hjemmeside

en: Search Title
nb_NO: Søk Tittel

en: Search Users
nb_NO: Søk brukere

en: Search Within Path
nb_NO: Søg indenfor sti

en: Search Your Site
nb_NO: Søg på hjemmeside

en: Search for pages by name and type. Perform actions on multiple pages simultaneously by checking the boxes next to the pages you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
nb_NO: Søg efter sider efter navn og type. Udfør handlinger på flere sider samtidigt ved at markere afkrydsningsfelterne ud for den siden, du vil udføre handlingen på, og derefter vælge den handling, du vil udføre fra drop-down menuen.

en: Search for users by name, email, and group. Perform actions on multiple users simultaneously by checking the boxes next to the users you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
nb_NO: Søg efter brugere efter navn, e-mail og gruppe. Udfør handlinger på flere brugere samtidig ved at markere afkrydsningsfelterne ud for den brugere, du vil udføre handlingen på, og derefter vælge den handling, du vil udføre fra drop-down menuen.

en: Search the pages of your site and perform bulk actions on them.
nb_NO: Søg sider på din hjemmeside og udføre bulk-handlinger på dem.

en: Search the users of your site and perform bulk actions on them.
nb_NO: Søg brugerne af din hjemmeside og udføre bulk-handlinger på dem.

en: Searchable
nb_NO: Søgbar

en: SecurImage (Default)
nb_NO: SecurImage (Standard)

en: Secure and setup your site.
nb_NO: Sikre og sette opp siden din.

en: Select
nb_NO: Velg

en: Select Box
nb_NO: Valgfelt

en: Select Group(s)
nb_NO: Vælg Gruppe(r)

en: Select Options
nb_NO: Valg Indstillinger

en: Select Page
nb_NO: Vælg en side

en: Select Search Field.
nb_NO: Vælg søgefelt.

en: Select User
nb_NO: Vælg bruger

en: Select a Flash movie that you've uploaded to the File Manager, then set options for quality desired and minimum version of Flash required for a browser to display the movie.
nb_NO: Vælg en Flash-film, som du har uploadet til File Manager, og derefter angive indstillinger for den ønskede kvalitet og minimum version af Flash er nødvendig for en browser der vises filmen.

en: Select a custom-coded form to display as a block on your page.
nb_NO: Vælg en custom-kodet formular der vises som en block på din side.

en: Select a form
nb_NO: Velg et skjema

en: Select a video file from the File Manager and specify a width and height at which to display it on your page. AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 and FLV formats are supported.
nb_NO: Vælg en videofil fra filhåndteringen og angive en bredde og højde, som den skal vises på din side. AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 og FLV formater understøttes.

en: Select an image from the File Manager, and optionally select a rollover image. Choose where to link the image, if desired, and enter alt text. Use Constrain Image Dimensions to force the image to be displayed at a different size than the actual image file.
nb_NO: Vælg et billede fra filhåndteringen, og eventuelt vælge en rollover billede. Vælg hvor billedet skal linke til, hvis det ønskes, og indtast alternativ tekst. Brug Ændre Billedets Dimensioner til at ændre billedet, der skal vises i en anden størrelse end den faktiske billedfil.

en: Select which types of attributes to make available to pages, users, and files.
nb_NO: Vælg hvilke typer atributter der stilles til rådighed for sider, brugere og filer.

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Hello World
nb_NO: Hallo Verden

[ctx: SelectAttributeValue]
en: composer
nb_NO: Composer

[ctx: SelectAttributeValue]
en: icon
nb_NO: Ikon

[ctx: SelectAttributeValue]
en: style
nb_NO: Stil

[ctx: SelectAttributeValue]
en: this
nb_NO: til

en: Selected Attributes
nb_NO: Valgte Attributter

en: Selected Countries
nb_NO: Valgte lande

en: Selected Icon
nb_NO: Valgte Ikon

en: Selected Options
nb_NO: Valgte Indstillinger

en: Send Mail Method
nb_NO: Post forsendelses metode

en: Send Message
nb_NO: Send besked

en: Send Private Message
nb_NO: Send privat besked

en: Send To Bottom
nb_NO: Send til bund

en: Send To Top
nb_NO: Send til top

en: Send a Private Message
nb_NO: Send en privat besked

en: Send email when a user registers
nb_NO: Send e-mail når en bruger registrerer sig

en: Send me email notifications when I receive a private message.
nb_NO: Send meg epost når jeg mottar privat melding.

en: Sent
nb_NO: Sendt

en: Sent At
nb_NO: Sendt

en: Sent Messages
nb_NO: Sendte beskeder

en: Separate reserved words with a comma. These words will be automatically removed from URL slugs. To remove no words from URLs, delete all the words above.
nb_NO: Adskil reserverede ord med et komma. Disse ord vil automatisk blive fjernet fra URL slugs. For ikke at fjerne ord fra URL'er, skal du slette alle ordene ovenfor.

en: Set
nb_NO: Sæt

en: Set Block Styles
nb_NO: Tilpas blokkens stil

en: Set Names must only include alphanumerics and spaces.
nb_NO: Set Navne må kun indeholde alfanumeriske tegn og mellemrum.

en: Set Number
nb_NO: Samling nummer

en: Set Permissions
nb_NO: Sæt rettigheder

en: Set concrete5 to use an external SMTP server, instead of the default PHP Mail function, for sending email.
nb_NO: Indstil Concrete5 til at bruge en ekstern SMTP-server, i stedet for standard PHP mail funktionen til at sende e-mail.

en: Sets
nb_NO: Sett

en: Setting up a project page for your site on concrete5.org is safe and private, and gives you lots of benefits including:
nb_NO: Opsæt en projektside for dit site på concrete5.org, det er sikkert og privat, og giver dig en masse fordele, såsom:

en: Setting up site permissions.
nb_NO: Opsætning af hjemmesidens tilladelser.

en: Settings
nb_NO: Innstillinger

en: Setup attributes for pages, users, files and more.
nb_NO: Setup attributter for sider, brugere, filer og meget mere.

en: Setup on Child Pages
nb_NO: Opsæt på undersider

en: Several updates are available. Please choose the desired update from the list below.
nb_NO: Opdateringer tilgængelig. Vælg opdatering i nedenstående liste.

en: Share content across your site.
nb_NO: Del indhold på tværs af dit site.

en: Share on Facebook
nb_NO: Del på Facebook

en: Share on Twitter
nb_NO: Del på Twitter

en: Share:
nb_NO: Del:

en: Shared Scrapbook 1
nb_NO: Delt Scrapbog 1

en: Short Description
nb_NO: Kort Beskrivelse

en: Show System Pages
nb_NO: Vis system sider

en: Show errors in page.
nb_NO: Vis fejl på siden.

en: Show on Registration Form.
nb_NO: Vis på registrerings formularen.

en: Side Nav
nb_NO: Side Navigation

en: Sign In
nb_NO: Log ind

en: Sign In as User
nb_NO: Log ind som bruger

en: Sign In to Edit this Site
nb_NO: Log ind for at redigere denne side

en: Sign Out
nb_NO: Log ud

en: Sign in as User
nb_NO: Logg inn som bruker.

en: Sign in to %s
nb_NO: Log ind på %s

en: Simple
nb_NO: Simpel

en: Single Page
nb_NO: Enkel Side

en: Single Pages
nb_NO: Enkeltstående sider

en: Single Pages are used when you want to run custom code in the concrete5 environment. Each Single Page is available in only one location in your sitemap, and this location must be registered from this Dashboard page. This location corresponds to a PHP file placed in your single_pages/ override directory. Below is a list of Single Pages currently installed.
nb_NO: Single Pages bruges når du ønsker at køre brugerdefineret kode i et Concrete5 miljø. Hver enkelt side er kun tilgængelig på ét sted på dit sitemap, og denne placering skal registreres fra denne Kontrolpanel side. Placeringen svarer til en PHP-fil placeret i dit single_pages / overskrivelses bibliotek. Nedenfor vises en liste over de Single Pages der er installeret i øjeblikket.

en: Site Access
nb_NO: Sidetilgang

en: Site Heading
nb_NO: Hjemmeside Heading

en: Site Information
nb_NO: Oplysninger om Hjemmesiden

en: Site Name
nb_NO: Sidenavn

en: Site Registration
nb_NO: Opret bruger

en: Sitemap
nb_NO: Sidekart

en: Sitemap flat view lets you page through particular long lists of pages.
nb_NO: Sitemap flad visning, kan du bladre gennem en lang liste af sider.

en: Size
nb_NO: Størrelse

en: Slot
nb_NO: Spor

en: Solving a <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> Required to Post?
nb_NO: Løse en <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> kreves for å poste?

en: Someone has already checked out this page for editing.
nb_NO: Nogen har allerede mærket denne side til redigering.

en: Someone has already checked this page out for editing.
nb_NO: Nogen har allerede tjekket denne side ud til redigering.

en: Something about your user account has changed. You have been logged out. Please refresh this page to continue.
nb_NO: Din bruger konto er ændret og du er blevet logget ud. Opdater siden for at forsætte.

en: Sort By
nb_NO: Sorter efter

en: Sort Pages
nb_NO: Sortér sider

en: Sort order saved
nb_NO: Sorterings orden gemt

en: Spacing
nb_NO: Mellemrum

en: Spam Control
nb_NO: Spam-kontroll

en: Specify Custom Image
nb_NO: Angive dit eget brugerdefineret billede

en: Specify a handle for your attribute set.
nb_NO: Angiv et handle for dit attribut sæt.

en: Specify a name for your Job set.
nb_NO: Angiv et navn for dit Job sæt.

en: Specify a name for your attribute set.
nb_NO: Angiv et navn for dit attribut sæt.

en: Specify a name for your group set.
nb_NO: Angiv et navn til dit gruppe sæt.

en: Speed Settings
nb_NO: Indstillinger for hastighed

en: Stack
nb_NO: Stakker

en: Stack List
nb_NO: Stack Liste

en: Stack Permissions
nb_NO: Stack Rettigheder

en: Stack added successfully
nb_NO: Stack tilføjet med succes

en: Stack deleted successfully
nb_NO: Stack slettet med succes

en: Stacks
nb_NO: Stakker

en: Stacks & Blocks
nb_NO: Stabler & blokker

en: Stacks are groups of blocks, and make it easier to recycle content places on many pages of your site. Stacks are edited and administered from the Dashboard, then placed on individual pages or deployed as Page Type Defaults. Block content and display order can be controlled, as well as the ability to roll-back to previous versions of the stack.
nb_NO: Stacks er samlinger af blocks, som gøre det nemmere at genbruge indhold på mange sider på din hjemmeside. Stacks bliver redigeret og administreret fra Kontrolpanelet, derefter anbragt på de enkelte sider eller indsat som Side Type Defaults. Block indhold og visnings rækkefølge kan styres, samt muligheden for at rulle tilbage til tidligere versioner af stacken.

en: Stacks give you a central place to stash blocks, where you can control their order, permissions, and even version them.<br><br>Add stacks to your site and you can update them in one place.
nb_NO: Stacks giver dig et centralt sted at gemme blocks, hvor du kan styre deres rækkefølge, tilladelser, og endda deres versioner.<br><br>Tilføj stacks til din hjemmeside, og du kan opdatere dem på ét sted.

en: Standard File Location
nb_NO: Standard fil lokation

en: Standard Properties
nb_NO: Standard indstillinger

en: Standard Website
nb_NO: Standard webside

en: Start Uploads
nb_NO: Start upload

[ctx: Start date]
en: From
nb_NO: Fra

en: Starting installation and creating directories.
nb_NO: Starter installationen og opretter mapper.

en: Starts %s.
nb_NO: Starter %s.

en: Starts On
nb_NO: Starter Den

en: State/Province
nb_NO: Landsdel

en: Statistics
nb_NO: Statistikk

en: Statistics tracking preference saved.
nb_NO: Statistik indstillinger gemt.

en: Storage Location
nb_NO: Lager placering

en: Store data about your users-- like site preferences, birthdays, bios and more. Control which elements are available for users to update themselves.
nb_NO: Gem data om dine brugere -- som hjemmesidesindstillinger, fødselsdage, biografi og meget mere. Kontroller, hvilke elementer der er tilgængelige som brugerne kan opdatere selv.

en: Style
nb_NO: Stil

en: Stylesheet
nb_NO: Stilark

en: Sub Pages to Display
nb_NO: undersider å vise

en: Sub-Page Inheritance Changes
nb_NO: Sub-Side Nedarvningsændringer

en: Sub-Page Levels
nb_NO: Underside-nivåer

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from page type.
nb_NO: Sub-sider afventer ændring af nedarvede tilladelser fra sidetype.

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from parent.
nb_NO: Sub-sider afventer ændring af nedarvede tilladelser fra forælder.

en: Subject
nb_NO: Emne

en: Subject: %s
nb_NO: Emne: %s

en: Submissions
nb_NO: Indsendelser

en: Submit
nb_NO: Send

en: Submit Button Text
nb_NO: Tekst til indsendelsesknap

en: Submit for Approval
nb_NO: Send til Godkendelse

en: Submit to Workflow
nb_NO: Indsend til Workflow

en: Subpage Permissions
nb_NO: Underside Rettigheder

en: Subscribe to RSS Feed
nb_NO: Abonner på RSS Feed

en: Success
nb_NO: Succes

en: Supports concrete5 request URLs
nb_NO: Concrete5 request URLs understøttet

en: Survey
nb_NO: Spørgeskema

en: Surveys
nb_NO: Spørreundersøkelser

en: Swap Site Contents
nb_NO: Skift Hjemmesidens Indhold

en: System & Maintenance
nb_NO: System & vedligeholdelse

en: System & Settings
nb_NO: System & Innstillinger

en: System &amp; Settings
nb_NO: System &amp; Indstillinger

en: System Pages
nb_NO: System Sider

en: TAR Archive
nb_NO: TAR arkiv

en: Tags
nb_NO: Stikkord

en: Target Height
nb_NO: Ønsket høyde

en: Target Width
nb_NO: Ønsket bredde

en: Task Permissions
nb_NO: Oppgavetilgang

en: Telephone
nb_NO: Telefon

en: Tell us what you think
nb_NO: Fortæl os, hvad du synes

en: Template Used
nb_NO: Tema i brug

en: Template for existing page type.
nb_NO: Skabelon for eksisterende sidetype.

en: Template for internal concrete5 page.
nb_NO: Skabelon for de interne concrete5 sider.

[ctx: TemplateFileName]
en: Read More
nb_NO: Læs mere

en: Testing Optional Items
nb_NO: Tester ekstra muligheder

en: Testing Required Items
nb_NO: Tester påkrævede punkter

en: Text
nb_NO: Tekst

en: Text Area
nb_NO: Tekstområde

en: Text Area Height
nb_NO: Tekstområde-høyde

en: Text Area Options
nb_NO: Tekstområde Indstillinger

en: Text Area Width
nb_NO: Tekstområde -bredde

en: Text Field
nb_NO: Tekstfelt

en: Text Input Field
nb_NO: Tekst felt

en: Thanks!
nb_NO: Takk!

en: Thanks! Your comment has been posted.
nb_NO: Takk! Kommentaren din er lagret.

en: Thanks! Your comment has been received. It will require approval before it appears.
nb_NO: Tak! Din kommentar er blevet modtaget. Den vil kræve godkendelse, inden den vises.

en: That handle is in use.
nb_NO: Dette kaldenavn er i brug.

en: That page has already been added.
nb_NO: Denne side er allerede tilføjet.

en: That specified path doesn't appear to be a valid static page.
nb_NO: Stien ser ikke ud til at være en gyldig statisk side.

en: That theme has already been installed.
nb_NO: Dette tema er allerede installeret.

en: The "%s" job supports queueing, meaning it can be run in a couple different ways:
nb_NO: "%s" jobbet understøtter i køsætning, hvilket betyder at det kan køres på flere forskellige måder:

en: The Dashboard allows you to perform administrative tasks for your site.
nb_NO: Kontrolpanelet giver dig mulighed for at udføre administrative opgaver for din hjemmeside.

en: The Job was run successfully.
nb_NO: Jobbet udført korrekt.

en: The OpenID account returned an email address already registered on this site. To join this OpenID to the existing user account, login below:
nb_NO: OpenID oplyste en email adresse som allerede er registreret på dette site. For at forbinde OpenID til eksisterende brugerkonto, login herunder:

en: The Page List creates a navigation menu that shows one particular level of the Sitemap. Select the Sitemap location that you'd like to display and set Sorting Options to define the order in which pages will be displayed. Truncate Summaries will shorted Page Description text to a specified number of characters.
nb_NO: Den Side Liste skaber en navigations menu, der viser et bestemt niveau af Sitemap'et. Vælg den sitemap placering, som du gerne vil vise og indstille Sorterings Valg for at definere den rækkefølge, som siderne vil blive vist. Afkort Resumé vil afkorte Side Beskrivelses tekster til et bestemt antal karakterer.

en: The base URL of your site does not match a registered instance of the site. Please click below to authenticate your site again.
nb_NO: Din basis URL passer ikke overens med den tilmeldte udgave af dit site. Klik herunder for at tilmelde dit site igen.

en: The basic cache stores some of concrete5's code in memory. Full page caching saves parts of your website's pages to files on the server. If you are building a new site, it's a good idea to turn the cache off while you are working with code, checking out add-ons and themes, and so on.  Once you feel content creation is your focus, turn caching back on.
nb_NO: Den grundlæggende cache gemmer noget af Concrete5 koden i hukommelsen. Fuld side caching gemmer dele af din hjemmesides sider til filer på serveren. Hvis du er ved at opbygge et nyt site, er det en god ide at slå cachen fra, mens du arbejder med kode, tjekker add-ons og temaer, og så videre. Når du føler at indholdet er i orden, skal du tænde caching igen.

en: The block has been added successfully.
nb_NO: Block tilføjet

en: The block has been added to your clipboard.
nb_NO: Blokken er blevet tilføjet til din udklipsholder.

en: The block has been removed successfully.
nb_NO: Block fjernet.

en: The block has been saved successfully.
nb_NO: Block gemt.

en: The block type has been removed.
nb_NO: Block fjernet.

en: The checkbox will be checked by default.
nb_NO: Dette felt vil være afkrydset som standard.

en: The comment has been approved.
nb_NO: Kommentar godkendt.

en: The comment has been removed.
nb_NO: Kommentar fjernet.

en: The comment has been saved
nb_NO: Kommentaren er lagret

en: The comment has been unapproved.
nb_NO: Kommentar afvist.

en: The config/, packages/ and files/ directories must be writable by your web server.
nb_NO: Mapperne config/, packages/ og files/ skal være skrivbare på webserver.

en: The default country must be in the list of custom countries.
nb_NO: Standard land skal være i listen af tilpasset lande.

en: The directory %s already exists. Perhaps this item has already been installed.
nb_NO: Mappen %s findes allerede. Dette emne er måske allerede installeret.

en: The directory %s does not exist.
nb_NO: Mappen %s findes ikke.

en: The directory %s must be writable by the web server.
nb_NO: Mappen %s skal være skrivbar af web server.

en: The editor must be at least 100 pixels tall.
nb_NO: Editoren skal være mindst 100 pixels i højden.

en: The editor must be at least 580 pixels wide.
nb_NO: Editoren skal være mindst 580 pixel i bredden.

en: The email address %s is already in use. Please choose another.
nb_NO: Email adressen %s er allerede i brug. Vælg venligst en anden.

en: The email address '%s' is already in use. Please choose another.
nb_NO: Emailadressen ·'%s' er allerede i brug. Vælg en anden.

en: The email address <b>%s</b> has been verified and you are now a fully validated member of this website.
nb_NO: Din emailadresse <b>%s</b> er godkendt og du er nu et gyldigt medlem af dette website.

en: The field "%s" is required
nb_NO: Feltet "%s" er påkrævet

en: The file %s is not writable
nb_NO: Der kan ikke skrives til filen %s

en: The file was only partially uploaded.
nb_NO: Filen er kun delvist uploadet.

en: The first URL starts the process - the second ensures that it completes in batches.
nb_NO: Den første URL starter processen - den anden sikrer, at den er færdig i batches.

en: The following area permissions are inherited from an area set in <strong>%s</strong> defaults.
nb_NO: Følgende område tilladelser er nedarvet fra et område, der er sat i <strong>%s</strong> standard.

en: The following area permissions are inherited from an area set on
nb_NO: De følgende rettigheder for området er nedarvet fra et område den

en: The following area permissions are inherited from the page's permissions.
nb_NO: Følgende rettigheder for områder er nedarvet fra sidens rettigheder.

en: The latest version of concrete5 is <strong>%s</strong>. You are currently running concrete5 version <strong>%s</strong>.
nb_NO: Den nyeste versjonen av concrete5 er <strong> %s </strong>. Du kjører concrete5 versjon <strong> %s </strong>.

en: The latest version of concrete5 is <strong>%s</strong>. You are running %s. <a href="%s">Update Now</a>!
nb_NO: Den nyeste version af concrete5 er <strong>%s</strong>. Du kører %s. <a href="%s">Opdater nu</a>!

en: The package could not be installed:
nb_NO: Add-on pakken kunne ikke installeres:

en: The package has been installed.
nb_NO: Add-on pakken er installeret

en: The package has been updated successfully.
nb_NO: Add-on pakken er opdateret.

en: The package type has been uninstalled.
nb_NO: Add-on pakken er afinstalleret.

en: The package was successfully downloaded and decompressed on your server.
nb_NO: Add-on pakke downloadet og udpakket på server.

en: The package was successfully installed.
nb_NO: Add-on pakken installeret med succes.

en: The page has been removed successfully.
nb_NO: Siden er fjernet.

en: The page you want to add is available at:
nb_NO: Siden du ønsker at tilføje er tilgængelig på:

en: The results of completed survey blocks are logged here. Find out what your users have submitted.
nb_NO: Resultaterne af de indsendte survey bloks er logget her. Find ud af hvad dine brugere har indsendt.

en: The search index does not appear to exist. This block will not function until the reindex job has been run at least once in the dashboard.
nb_NO: Søkeindeksen ser ikke ut til å eksistere. Blokken vil ikke fungere til reindekseringen er gjennomført minst en gang i kontrollpanelet.

en: The sitemap allows you to view your site as a tree and easily organize its hierarchy.
nb_NO: Sitemap giver dig mulighed for at se din hjemmeside som et træ og nemt organisere din hjemmesides hierarki.

en: The stack contains invalid block types.
nb_NO: Stack indeholder ugyldige block typer.

en: The two passwords provided do not match.
nb_NO: De to kodeord var ikke ens.

en: The username %s already exists. Please choose another
nb_NO: Brugernavnet %s findes allerede. Vælg venligst et andet

en: The username '%s' already exists. Please choose another
nb_NO: Brugernavnet '%s findes allerede. Vælg et andet

en: Theme
nb_NO: Tema

en: Theme activated
nb_NO: Tema aktiveret

en: Theme and page type updated successfully.
nb_NO: Tema og sidetyper gemt.

en: Theme installed. You may automatically create page types from template files contained in your theme using the form below.
nb_NO: Tema installeret. Du kan nu oprette sider ud fra skabelonerne som følger med dit tema.

en: Theme name:
nb_NO: Tema Navn:

en: Theme not found in %s
nb_NO: Tema ikke fundet i %s

en: Theme styles updated.
nb_NO: Tema opdateret.

en: Theme uninstalled.
nb_NO: Tema afinstalleret.

en: Themes
nb_NO: Temaer

en: Themes Available to Install
nb_NO: Temaer klar til installation

en: Themes change the overall design of your site's pages. Activating a theme will apply it to every page in your site. Preview allows you to see how your content will look when the new theme is applied. Inspect lists the Page Types a theme uses. Customize allows you to change certain properties of your theme's styles, if allowed.
nb_NO: Temaer ændre det overordnede design af siderne på din hjemmeside. Aktivering af et tema, vil anvende det på hver side på din hjemmeside. Smugkik lader dig se, hvordan dit indhold vil se ud, når det nye tema er anvendt. Inspicere viser de sidetyper et tema bruger. Tilpas tillader dig at ændre bestemte egenskaber for dit temaets stilarter, hvis det tillades.

en: Then, make sure this URL is scheduled to run frequently, like every 3-5 minutes:
nb_NO: Sørg derefter for ,at denne URL er planlagt til at køre hyppigt, så som hver 3-5 minut:

en: There are already %s tables in this database. concrete5 must be installed in an empty database.
nb_NO: Der er allerede %s tabeller i denne database. concrete5 skal installeres i en tom database.

en: There are currently <strong>%s</strong> updates available.
nb_NO: Det er for tiden <strong>%s </ strong> oppdateringer tilgjengelig.

en: There are no available attribute types awaiting installation.
nb_NO: Ingen attributter afventer installation.

en: There are no available forms in your site.
nb_NO: Der er ingen tilgængelige formularer på din hjemmeside.

en: There are no blocks in this stack.
nb_NO: Der er ingen blocks i denne stack.

en: There are no custom templates available.
nb_NO: Der er ingen brugerdefinerede tema tilgængeligt.

en: There are no files in this set.
nb_NO: Der er ingen filer i dette sæt.

en: There are no log entries to show at the moment.
nb_NO: Der er ingen logposter at vise i øjeblikket.

en: There are no mail importers. Mail importers poll email accounts for new messages and run actions on those messages.
nb_NO: Der er ingen mail importer. En mail importer henter post fra en mailkonti og udfører en handling på disse beskeder.

en: There are no pages of this type added to your website. If there were, you'd be able to choose which of those pages this block appears on.
nb_NO: Der er ingen sider af denne type på dit site. Hvis der var, ville du kunne vælge hvilke sider blokken skulle være synlig på.

en: There are no templates in this file.
nb_NO: Der er ingen temaer i denne fil.

en: There are problems with your installation environment. Please correct them and click the button below to re-run the pre-installation tests.
nb_NO: Der er problemer med dit installationsmiljø. Venligst ret dem, og klik på knappen nedenfor for at køre før-installation testen igen.

en: There is currently <strong>1</strong> update available.
nb_NO: Det er for tiden <strong> 1 </ strong> oppdatering tilgjengelig.

en: There is nothing currently waiting for you.
nb_NO: Der er intet i øjeblikket der venter på dig.

en: There was a problem processing your email.
nb_NO: Der opstod et problem under behandling af din e-mail.

en: There was an error downloading
nb_NO: Der var en fejl under download

en: There was an error unpacking your file. Perhaps you have not uploaded a valid zip file, or you do not have zip installed.
nb_NO: Fejl ved udpakning af fil. Måske du har uploaded en beskadiget zip fil, eller måske din webserver ikke har unzip installeret.

en: There were no results found. Please try another keyword or phrase.
nb_NO: Ingen resultater funnet. Vennligst prøv et annet søkeord eller -frase

en: These errors are most likely related to incompatible add-ons, please upgrade any add-ons and re-run to this script to complete the conversion of your data.
nb_NO: Disse fejl skyldes sandsynligt inkompatible udvidelser, opgrader venligst dine udvidelser og kør dette script igen.

en: These scripts look for incoming mail to your site. Add-ons like the concrete5 Discussion Forum will attach emails to posts if they match, creating a new page containing the message as reply text.
nb_NO: Disse scripts kigge efter indgående post til din hjemmeside. Add-ons som Concrete5 debatforummet vil knytte e-mails til indlæg, hvis de matcher, og oprette en ny side, der indeholder meddelelsen som svar tekst.

en: This %s has been marked for deletion.
nb_NO: Denne %s er blevet markeret til sletning.

en: This account does not match the email address provided.
nb_NO: Denne konto matcher ikke indtastede email adresse.

en: This account has not yet been validated. Please check the email associated with this account and follow the link it contains.
nb_NO: Denne konto er ikke godkendt. Tjek venligst den tilhørende email og følg linket.

en: This account may be managed directly at
nb_NO: Denne konto kan styres direkte på

en: This action <strong>cannot be undone</strong>. Are you sure?
nb_NO: Din handling <strong> kan ikke</strong> fortrydes. Er du sikker?

en: This add-on is marked as incompatible with this version of concrete5. Please contact the author of the add-on for assistance.
nb_NO: Denne add-on er markeret som uforenelig med denne version af concrete5. Kontakt venligst udvikleren af denne add-on for at få hjælp.

en: This attribute set is locked. It cannot be deleted, and its handle cannot be changed.
nb_NO: Dette attribut sæt er låst. Det kan ikke slettes, og attributtens kaldenavn kan ikke ændres.

en: This attribute set is locked. That means it was added by a package and cannot be manually removed.
nb_NO: Dette attribut sæt er låst. Det betyder, at det blev tilføjet af en add-on pakke og kan ikke fjernes manuelt.

en: This behavior is typically an indication of someone spamming your site, you may want to take a closer look at this users activity and possibly disable or delete this user account.
nb_NO: Denne adfærd er typisk en indikation af en person, der spammer din hjemmeside, du bør tage et nærmere kig på denne brugers aktivitet og muligvis deaktivere eller slette denne brugers konto.

en: This block creates links to adjacent pages on the same level of the Sitemap as the current page. Define custom label text for each link, and choose whether or not to display arrows. The Loop option will display the first page again when a user reaches the last page in the nav.
nb_NO: Denne blok skaber links til tilstødende sider på samme niveau i Sitemap som den aktuelle side. Definer brugerdefinerede etiket tekster for hvert link, og vælge, om der skal vises pile. Ved valg af Loop option, vises det første side igen, når en bruger når den sidste side i nav.

en: This block is aliased by other blocks. If you edit this block, your changes will effect those other blocks. Are you sure you want to edit this block?
nb_NO: Denne block har et alias et andet sted. Ændringer i denne vil påvirke de andre blokke. Er du sikker på at du vil redigere denne block?

en: This block is an alias of Page Defaults. Editing it here will "disconnect" it so changes to Page Defaults will no longer affect this block.
nb_NO: Denne block er en alias. Hvis du retter den vil den blive sin egen block, hvor rettelserne kun bliver gemt for denne block.

en: This block is contained within a global area. Changing its content will change it everywhere that global area is referenced.
nb_NO: Denne block er indeholdt i et globalt område. Ændring af dens indhold vil ændre det alle steder hvor der refereres til netop dette globale område.

en: This block is no longer available.
nb_NO: Denne blokken er ikke lenger tilgjengelig.

en: This block type is internal. It cannot be uninstalled.
nb_NO: Intern block, kan ikke afinstalleres.

en: This block was copied from another location. Editing it will create a new instance of it.
nb_NO: Denne blokken ble kopiert fra et annet sted. Redigering av denne vil skape en ny forekomst av den.

en: This cannot be undone.
nb_NO: Dette kan ikke fortrydes.

en: This file requires a password to download.
nb_NO: Den fil kræver et kodeord før den kan downloades.

en: This is a global area. Content added here will be visible on every page that contains this area.
nb_NO: Dette er en global område. Indhold tilføjet her vil være synlige på hver side, der indeholder dette område.

en: This is a global block.  Editing it here will change all instances of this block throughout the site.
nb_NO: Dette er en global block. Ændringer her vil påvirke alle instanser af blokken på sitet.

en: This is a list of all files found in your external forms directory: %s
nb_NO: Dette er en liste over alle filer som finnes i mappen eksterne skjemaer: %s

en: This is an internal block type.
nb_NO: Dette er en intern block type.

en: This is just an example of how a custom form works.
nb_NO: Dette er bare et eksempel på hvordan et egendefinert skjema fungerer.

en: This is my first blog post!
nb_NO: Dette er mit første blog indlæg!

en: This is the defaults page for the %s page type. You cannot change it.
nb_NO: Dette er standard siden for side-typen %s. Du kan ikke ændre den.

en: This job cannot be uninstalled.
nb_NO: Dette job kan ikke afinstalleres.

en: This layout section can not be moved further in this direction.
nb_NO: Layoutet kan ikke flyttes yderligere.

en: This package isn't currently available for this version of concrete5. Please contact the maintainer of this package for assistance.
nb_NO: Denne add-on pakke er i øjeblikket ikke tilgængelig for denne version af concrete5. Kontakt venligst udvikleren af denne add-on pakke for at få hjælp.

en: This package requires concrete5 version %s or greater.
nb_NO: Denne add-on pakke kræver Concrete5 version %s eller nyere.

en: This page <strong>may</strong> exist in the page cache.
nb_NO: Denne side findes <strong>måske</strong> i side cache.

en: This page currently exists in the full page cache. It expires %s.
nb_NO: Denne side eksisterer i øjeblikket i fuld side cache. den udløber %s.

en: This page inherits its permissions from:
nb_NO: Denne side arver rettigheder fra:

en: This page is a single page, which means it doesn't have a page type associated with it.
nb_NO: Dette er en enkeltstående side, hvilket betyder at den ikke har en sidetype tilkoblet.

en: This page is an alias of one that actually appears elsewhere.
nb_NO: Denne side er et alias for en side, der rent faktisk findes andetsteds.

en: This page is not currently in the full page cache.
nb_NO: Denne side er i øjeblikket ikke i fuld side cache.

en: This page is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
nb_NO: Denne side afventer en flytning til under <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: This page is pending approval.
nb_NO: Denne side afventer godkendelse.

en: This page list doesn't use the custom blog template, or you don't have permission to access this RSS feed
nb_NO: Denne side liste bruger ikke den brugerdefinerede blog-skabelon, eller du har ikke tilladelse til at få adgang til denne RSS-feed

en: This page must always be available from at least one URL. That URL is listed above.
nb_NO: Siden skal altid være tilgængelig fra mindst en URL. Den URL er vist herunder.

en: This page type is no longer included in composer.
nb_NO: Denne side type er ikke længere inkluderet i composer.

en: This page will be published beneath %s.
nb_NO: Denne side vil blive offentliggjort under %s.

en: This permission key cannot start a workflow.
nb_NO: Denne tilladelsesnøgle kan ikke starte et workflow.

en: This request took too long.
nb_NO: Denne anmodning tog for lang tid.

en: This site is currently down for maintenance.
nb_NO: Sitet er i øjeblikket lukket på grund af vedligeholdelse.

en: This theme contains no styles that can be customized.
nb_NO: Dette tema har ingen stilarter som kan justeres.

en: This theme has been reset.
nb_NO: Tema nulstillet.

en: This theme is currently active on your site.
nb_NO: Dette tema er i øjeblikket aktivt på dit site.

en: This user is inactive. Please contact us regarding this account.
nb_NO: Bruger er inaktiv. Kontakt os venligst angående denne bruger.

en: This will clear your home page, uploaded files and any content pages out of your site completely. It will completely reset your site and any content you have added will be lost.
nb_NO: Dette vil rydde din startside, uploadede filer og alle indholdssider fra din hjemmeside helt. Det vil helt nulstille din hjemmeside og alt indhold du har tilføjet vil gå tabt.

en: This will end your current session and sign you in as %s
nb_NO: Dette vil afslutte din aktuelle session og logge dig ind som %s

en: This will remove %s child page(s).
nb_NO: Dette vil fjerne %s underside(r).

en: This will remove all elements associated with the %s package. This cannot be undone. Are you sure?
nb_NO: Dette vil fjerne alle elemtenter forbundet til  %s add-on pakken. Dette kan ikke fortrydes. Er du sikker?

en: This will remove all instances of the %s block type. This cannot be undone. Are you sure?
nb_NO: Dette fjerner alle instanser af block typen %s. Du kan ikke fortryde. Er du sikker?

en: This will treat the job as though it were like any other concrete5 job. The entire job will be run at once.
nb_NO: Dette vil behandle jobbet, som om det var ligesom ethvert anden Concrete5 job. Hele jobbet vil blive kørt på en gang.

en: Through Cron
nb_NO: Via Cron

en: Thumbnail
nb_NO: Miniatyrbilde

en: Thumbnail Image
nb_NO: Thumbnail Billede

en: Time Settings
nb_NO: Tids Indstillinger

en: Time Zone
nb_NO: Tidssone

en: Timed Access for Guest Users Updated Successfully.
nb_NO: Tidsbaseret adgang for Gæste Brugere opdateret.

en: Timezone
nb_NO: Tidszone

en: TinyMCE Reference
nb_NO: TinyMCE reference

en: Title
nb_NO: Tittel

en: Titles
nb_NO: Titler

en: Titles & Summary
nb_NO: Titler % Oppsummering

en: Titles &amp; Descriptions
nb_NO: Titler og beskrivelser

en: To
nb_NO: Til

en: To begin creating a form, type your question text into the text field, choose the type of answer you need, and whether or not a question response is required when submitting the form. Click Add, then repeat for subsequent questions.
nb_NO: For at oprette en formular, skal du skrive dit spørgsmål tekst i tekstfeltet, vælge den type svar, du har brug for, og hvorvidt et spørgsmål svar er påkrævet ved indsendelse af formularen. Klik på Tilføj, og gentag dette for efterfølgende spørgsmål.

en: To complete the signup process, you must provide a valid email address.
nb_NO: For at fuldføre registrerings processen, skal du oplyse en gyldig email adresse.

en: To disable any future messages, change your profile preferences at: %s
nb_NO: Hvis du ikke ønsker disse beskeder i fremtiden, ret din profil indstillinger på: %s

en: To install concrete5, please fill out the form below.
nb_NO: For at installere concrete5, bedes du udfylde nedenstående formular.

en: To install the package manually:
nb_NO: Installer add-on pakken manuelt.

en: To proceed with the upgrade, click below.
nb_NO: For at forsætte opgraderingen, klik herunder.

en: To run all the jobs in the <a href="%s">%s</a> Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
nb_NO: For at køre alle job i <a href="%s">%s</a> Job Sæt, planlægge denne URL ved hjælp af cron eller et lignende system:

en: To run all the jobs in this Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
nb_NO: For at køre alle job i dette Job Sæt, planlægge denne URL ved hjælp af cron eller et lignende system:

en: To run the "%s" job, automate the following URL using cron or a similar system:
nb_NO: For at køre "%s" job, automatiser følgende URL ved hjælp af cron eller et lignende system:

en: To use a separate theme for mobile browsers, specify it below.
nb_NO: For at bruge et separat tema for mobile browsere, skal du angive det nedenfor.

en: To view this user's profile, visit: %s
nb_NO: For at besøge brugerens profil, besøg: %s

en: Today
nb_NO: I dag

en: Toolbar Set
nb_NO: Værktøjslinje Sæt

en: Top
nb_NO: Topp

en: Total form submissions: <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> today). <a href="%s">View Form Results</a>.
nb_NO: Sum skjemainnsendinger: <strong>%s</ strong> (<strong>%s</strong> i dag). <a href="%s"> Vis skjema resultater </a >.

en: Total page versions
nb_NO: Total side versioner

en: Total pages in edit mode
nb_NO: Total sider i redigerings tilstand

en: Track page view statistics.
nb_NO: Spor sidevisninger.

en: Tracking Codes
nb_NO: Sporingskode

en: Tracking code settings updated successfully.
nb_NO: Sporingskode indstillingerne blev opdateret korrekt.

en: Tracks page views in concrete5. Disabling this may increase site performance, but you will have to get statistics information from elsewhere.
nb_NO: Gem sidevisninger i concrete5. Ved at deaktivere dette kan du få forøget hastighed, men så skal du have din website statistik fra en anden kilde.

en: Trash
nb_NO: Søppel

en: Truncate Summaries
nb_NO: Avkorte sammendrag

en: Truncate Titles
nb_NO: Avkorte titler

en: Truncate descriptions after
nb_NO: Avkorte beskrivelser senere

en: Truncate titles after
nb_NO: Avkorte titler senere

en: Turns tracking of page views, file downloads and user registrations on or off. These are displayed on your site's Dashboard > Reports > Statistics page. If your high-traffic site experiences performance issues, you might consider disabling statistics tracking and investigate the use of an alternate, third-party solution for tracking site stats.
nb_NO: Slår sporing af sidevisninger, fildownloads og bruger registreringer til eller fra. Disse vises på din hjemmesides kontrolpanel> Rapporter> Statistik side. Hvis din hjemmeside oplever problemer med ydeevnen, kan du overveje at deaktivere statistik sporing og undersøge brugen af en alternativ, tredjeparts løsning til sporing site statistik.

en: Type required.
nb_NO: Type påkrævet.

en: Types
nb_NO: Typer

en: URL Slug
nb_NO: URL Side Navn

en: URL rewriting disabled.
nb_NO: URL omskrivning deaktiveret.

en: URL rewriting enabled. We were able to automatically update .htaccess file.
nb_NO: Omskrivning af URL aktiv. .htaccess fil automatisk opdateret.

en: URL rewriting enabled. You need to update .htaccess by hand.
nb_NO: Omskrivning af URL aktiv .htaccess fil skal opdateres manuelt.

en: URL to File
nb_NO: URL til fil

en: Un-Approve
nb_NO: Ikke godkjent

en: Unable load external form block controller file: %s
nb_NO: Kunne ikke indlæse ekstern form block controller fil: %s

en: Unable to access composer settings.
nb_NO: Kan ikke få adgang til indstillinger for composer.

en: Unable to access the file manager.
nb_NO: Kan ikke tilgå filhåndtering.

en: Unable to add files.
nb_NO: Kan ikke legge til filer.

en: Unable to backup old package directory to %s
nb_NO: Kan ikke lave backup af gamle add-on pakker til %s

en: Unable to complete action: your IP address has been banned. Please contact the administrator of this site for more information.
nb_NO: Kan ikke udfører din handling: din IP adresse er bandlyst. Du er velkommen til at kontakte administrator for mere information.

en: Unable to connect to database.
nb_NO: Kan ikke forbinde til databasen.

en: Unable to connect to marketplace to retrieve item
nb_NO: Kan ikke forbinde til markedspladsen

en: Unable to connect to the marketplace.
nb_NO: Kan ikke forbinde til markedspladsen.

en: Unable to connect to your project page. Your database contains a marketplace token which concrete5.org cannot verify.
nb_NO: Kan ikke oprette forbindelse til din projekt side. Din database indeholder en markedsplads polet, som concrete5.org  ikke kan bekræfte.

en: Unable to copy directory %s to %s. Perhaps permissions are set incorrectly or the target directory does not exist.
nb_NO: Kan ikke kopiere mappen %s til %s. Måske er tilladelserne forkert indstillet, eller mappen du kopierer til eksisterer ikke.

en: Unable to copy file to storage directory. Please check permissions on your upload directory and ensure they can be written to by your web server.
nb_NO: Kan ikke kopiere til mappen. Tjek rettigheder på upload mappen og tjek at der kan skrives dertil af din web server.

en: Unable to copy one or more files.
nb_NO: Kan ikke kopiere en eller flere filer.

en: Unable to create backup file: %s
nb_NO: Kan ikke oprette backup fil: %s

en: Unable to create temporary db xml file: %s
nb_NO: Kan ikke oprette midlertidig db xml-fil: %s

en: Unable to delete one or more files.
nb_NO: Kan ikke slette en eller flere filer.

en: Unable to delete one or more pages.
nb_NO: Kan ikke slette en eller flere sider.

en: Unable to determine your current version of concrete5. Upgrading cannot continue.
nb_NO: Kan ikke bestemme din nuværende version af concrete5. Opgradering kan ikke fortsætte.

en: Unable to generate a marketplace token. Please ensure that allow_url_fopen is turned on, or that cURL is enabled on your server. If these are both true, It's possible your site's IP address may be blacklisted for some reason on our server. Please ask your webhost what your site's outgoing cURL request IP address is, and email it to us at <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.
nb_NO: Kan ikke lave en nøgle til markedspladsen. Tjek at url_fopen er tændt, og at cURL er aktiv på din server. Hvis begge er sandt, er det muligt at din IP adresse er blacklistet på vores server. Spørg venligst din webhost hvad din udgående cURL request Ip adresse er, og email det til os på <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.

en: Unable to get category for permission %s
nb_NO: Kan ikke få kategori for tilladelse %s

en: Unable to get information about this product.
nb_NO: Kan ikke få oplysninger om dette produkt.

en: Unable to get permission key for %s
nb_NO: Kan ikke få tilladelsesnøgle for %s

en: Unable to install database: %s
nb_NO: Kan ikke installere database: %s

en: Unable to load environment info
nb_NO: Kan ikke hente information omkring miljø

en: Unable to load sitemap data.
nb_NO: Kan ikke hente sitemap data.

en: Unable to load sitemap data. Response received:
nb_NO: Kan ikke hente sitemap data. Besked:

en: Unable to load the controller for this block type. Perhaps it has been moved or removed.
nb_NO: Kan ikke starte kontroller for denne block type. Måske den er flyttet eller fjernet.

en: Unable to locate database import file.
nb_NO: Kan ikke finde databasens import fil

en: Unable to locate file %s
nb_NO: Kan ikke finde filen %s

en: Unable to locate this add-on on concrete5.org
nb_NO: Kan ikke finde denne add-on på concrete5.org

en: Unable to open config/site.php for writing.
nb_NO: Der kan ikke skrives til config/site.php.

en: Unable to open config/site_user.php for writing.
nb_NO: Der kan ikke skrives til config/site.php.

en: Unable to parse news response.
nb_NO: Kunne ikke videregive nyheds respons.

en: Unable to process email. Check that your email contains the validation hash present in the original message.
nb_NO: Ude af stand til at behandle e-mail. Kontroller, at din e-mail indeholder den validerings hash der er til stede i den oprindelige meddelelse.

en: Unable to process private message email. Check that your email contains the validation hash present in the original message. Your private message was NOT delivered.
nb_NO: Kunne ikke behandle privat besked e-mail. Kontroller, at din e-mail indeholder den validerings hash der er til stede i den oprindelige meddelelse. Din besked blev IKKE leveret.

en: Unable to rescan %s. Error encountered: %s. Rescan halted.
nb_NO: Kan ikke opfriske %s. Fejl: %s. Proces stoppede.

en: Unable to retrieve block object. If this block has been moved please reload the page.
nb_NO: Kunne ikke hente block objekt. Hvis denne block er blevet flyttet skal du genindlæse siden.

en: Unable to retrieve software from update server.
nb_NO: Kan ikke modtage software fra server.

en: Unable to search file sets.
nb_NO: Kan ikke søge i filsæt.

en: Unable to uninstall %s theme by moving it to the trash.
nb_NO: Kunne ikke fjerne %s temaet ved at flytte det til papirkurven.

en: Unable to view page.
nb_NO: Kan ikke se siden.

en: Unable to write to config/site.php. You must make config/site.php writable in order to upgrade in this manner.
nb_NO: Kan ikke skrive til config/site.php, som kræves under opgradering.

en: Unapproved
nb_NO: Ikke godkjent

en: Undo
nb_NO: Angre

en: Unexpected User Error
nb_NO: Uventet bruger fejl

en: Uninstall
nb_NO: Afinstaller

en: Uninstall Package
nb_NO: Afinstaller Add-on pakke

en: Uninstall Packages
nb_NO: Avinstallere pakker

en: Uninstalling %s will remove the following data from your system.
nb_NO: Afinstallering af %s vil fjerne følgende data fra systemet.

en: Unknown
nb_NO: Ukendt

en: Unknown Error
nb_NO: Ukendt fejl

en: Unknown User
nb_NO: Ukendt Bruger

en: Unknown mime-type:
nb_NO: Ukendt mime type:

en: Unknown publishing location.
nb_NO: Ukendt udgivelses placering.

en: Unlock Layout
nb_NO: Fjern lås fra layout

en: Unread
nb_NO: Ulæste

en: Until manually cleared
nb_NO: Indtil manuelt tømt

en: Up
nb_NO: Opp

en: Up Label
nb_NO: Opp etikett

en: Update
nb_NO: Oppdater

en: Update "%s" preset everywhere it is used
nb_NO: Opdater "%s" forudindstilling alle steder det bruges

en: Update "%s" preset everywhere it is used?
nb_NO: Opdater indstillinger for "%s" hvor det er benyttet?

en: Update Add-On
nb_NO: Opdater Add-On

en: Update Add-Ons
nb_NO: Oppdatere tilleggsprogrammer

en: Update Addon
nb_NO: Opdater add-on

en: Update All
nb_NO: Opdater Alle

en: Update Attributes
nb_NO: Opdater Attributter

en: Update Block
nb_NO: Opdater block

en: Update Groups
nb_NO: Opdater Grupper

en: Update Jobs
nb_NO: Opdater Jobs

en: Update Schedule
nb_NO: Opdater Tidsplan

en: Update Set
nb_NO: Opdater Sæt

en: Update Set Details
nb_NO: Rediger Detaljer for Sæt

en: Update User
nb_NO: Opdater bruger

en: Update add-ons.
nb_NO: Oppdatere tilleggsprogrammer.

en: Update concrete5
nb_NO: Oppdatere concrete5

en: Update concrete5.
nb_NO: Oppdater concrete5.

en: Update your installed packages.
nb_NO: Oppdater dine installerte pakker.

en: Updated
nb_NO: Opdateret

en: Upgrade
nb_NO: Opgrader

en: Upgrade concrete5
nb_NO: Opgrader concrete5

en: Upgrade to <b>%s</b> complete!
nb_NO: Opgradering til <b>%s</b> fuldført!

en: Upgrading from <b>%s</b>
nb_NO: Opgraderer fra <b>%s</b>

en: Upgrading to <b>%s</b>
nb_NO: Opgraderer til <b>%s</b>

en: Upload
nb_NO: Last opp

en: Upload Complete
nb_NO: Upload fuldført

en: Upload Complete.
nb_NO: Upload fuldført.

en: Upload Error
nb_NO: Fejl under upload

en: Upload File
nb_NO: Upload fil

en: Upload Max: %s.
nb_NO: Upload Maksimum: %s.

en: Upload Multiple
nb_NO: Upload mange

en: Upload Multiple Files
nb_NO: Upload flere filer

en: Upload Queue
nb_NO: Upload kø

en: Upload a template bundle by using the form below. Files must be zipped and contain only HTML files and sub directories. All items referenced in HTML must be done so with relative links.
nb_NO: Upload en tema via nedenstående formular. Filer skal være zippet og må kun indeholde HTML filer og underbiblioteker. Alle henvisninger i HTML koden skal skrives med relative links.

en: Upload an image that will appear in the address bar when visitors go to your site and in the bookmark list if they bookmark it.
nb_NO: Upload et billede, der vises i adresselinjen, når besøgende kommer til din hjemmeside og i bogmærkelisten, hvis de bogmærke det.

en: Upload and unpack the package on your web server. Place the unpacked files in the packages directory of the root of your concrete5 installation.
nb_NO: Upload og udpak add-on pakken på din webserver. Placer filerne i /packages mappen i roden af din concrete5 installation.

en: Upload, search, replace, and change files you're using on your site. Change properties and perform basic image editing tasks.
nb_NO: Upload, søge, udskifte og ændre filer, du bruger på din hjemmeside. Ændre egenskaber og udføre grundlæggende billedredigering opgaver.

en: Uploaded file is too large. The current value of upload_max_filesize is %s
nb_NO: Uploaded fil er for stor. Værdien af upload_max_filesize er %s

en: Uploading...
nb_NO: Uploader...

en: Usage Count
nb_NO: Forbrugstæller

en: Usage Count on Active Pages
nb_NO: Anvendelse Antal på Aktive Sider

en: Use Encryption
nb_NO: Brug kryptering

en: Use emails for login
nb_NO: Brug e-mail adresse for login

en: Use global setting - %s
nb_NO: Brug globale indstillinger - %s

en: Use image from <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> if the user has not uploaded one
nb_NO: Brug billede fra <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> hvis brugeren ikke har uploadet et

en: Use this layout here, and leave "%s" unchanged?
nb_NO: Brug dette layout her, og efterlad "%s" uændret?

en: Use this style here, and leave "%s" unchanged
nb_NO: Brug stilen her, og efterlad "%s" uændret

en: User
nb_NO: Bruker

en: User Account
nb_NO: Bruger Konto

en: User Attribute Created.
nb_NO: Bruger attributter oprettet.

en: User Attribute Deleted.
nb_NO: Bruger attributter slettet.

en: User Attribute Options
nb_NO: Bruger Attribut Indstillinger

en: User Attribute Updated.
nb_NO: Bruger attributter opdateret.

en: User Attributes
nb_NO: Bruger indstillinger

en: User Avatar
nb_NO: Avatar

en: User Groups
nb_NO: Brukergrupper

en: User Information
nb_NO: Bruger Information

en: User Name
nb_NO: Brugernavn

en: User Permissions
nb_NO: Brukertilgang

en: User Profile picture saved.
nb_NO: Profil billede gemt.

en: User Registrations
nb_NO: Bruger Registreringer

en: User Settings saved.
nb_NO: Bruger Indstillinger gemt.

en: User Submissions
nb_NO: Indsendte brugere

en: User activated.
nb_NO: Bruger aktiveret.

en: User created.
nb_NO: Bruger oprettet.

en: User deactivated.
nb_NO: Bruger deaktiveret.

en: User deleted successfully.
nb_NO: Bruger slettet.

en: User time zones have been disabled.
nb_NO: Brugers tidszone deaktiveret

en: User time zones have been enabled
nb_NO: Brugers tidszone aktiveret

en: User time zones have been saved.
nb_NO: Bruger tidszoner er blevet gemt.

en: User updated successfully.
nb_NO: Bruger er opdateret.

en: User/Group Added
nb_NO: Bruger/Gruppe Tilføjet

en: User/Group Removed
nb_NO: Bruger/Gruppe Fjernet

en: User: %s (ID %s)
nb_NO: Bruger: %s (ID %s)

en: User: %s has tried to send more than %s private messages within %s minutes
nb_NO: Bruger: %s har forsøgt at sende flere end %s private meddelelser inden for %s minutter

en: Username
nb_NO: Brukernavn

en: Username or Email
nb_NO: Brugernavn eller E-mail

en: Users
nb_NO: Brukere

en: Users and Groups
nb_NO: Bruger og grupper

en: Users must login
nb_NO: Brukere må logge inn

en: Users who access files through the file manager will not be prompted for a password.
nb_NO: Bruger med adgang til filen gennem filhåndtering vil ikke blive spurgt om kodeord.

en: Users you don't have permission to bulk-deactivate have been removed from this list.
nb_NO: Brugere du ikke har tilladelse til at bulk-deaktivere er blevet fjernet fra denne liste.

en: Users you don't have permission to bulk-delete have been removed from this list.
nb_NO: Brugere du ikke har tilladelse til at bulk-slette er blevet fjernet fra denne liste.

en: Validate Email Address
nb_NO: Godkend email adresse

en: Values
nb_NO: Værdier

en: Version
nb_NO: Versjon

en: Version %s of Page <a href="%s">%s</a> submitted for Approval.
nb_NO: Version %s af Side <a href="%s">%s</a> indleveret til Godkendelse.

en: Version Comments
nb_NO: Kommentarer til versionen

en: Version History
nb_NO: Versions Historie

en: Versions
nb_NO: Versioner

en: Vertical
nb_NO: Vertikal

en: Video File
nb_NO: Videofil

en: Video Player
nb_NO: Videoavspiller

en: View
nb_NO: Vis

en: View All
nb_NO: Vis Alt

en: View Full Dashboard
nb_NO: Vis Fuld Kontrolpanel

en: View Full Results
nb_NO: Vis alle resultater

en: View Newsflow
nb_NO: Vis nyhetsmating

en: View Newsflow Updates in an Overlay
nb_NO: Se Nyhedsflow Opdateringer i et Overlay

en: View Page as Someone Else
nb_NO: Se side som en Anden Bruger

en: View Pending Permissions
nb_NO: Vis Afventende Tilladelser

en: View Responses
nb_NO: Vis besvarelser

en: View Timed Permission Assignments
nb_NO: Vis Tidsindstillede Tilladelsestildelinger

en: View User
nb_NO: Vis bruger

en: View User accounts.
nb_NO: Vis Brugerkonti

en: View Versions
nb_NO: Vis versjoner

en: View a record of errors your site has encountered, and a log of outgoing email messages sent by your site.
nb_NO: Se en oversigt over fejl din hjemmeside er stødt på, og en log over udgående e-mails sendt af din hjemmeside.

en: View a single branch of your Sitemap. Useful for working with large sites and complex tree structures.
nb_NO: Se en enkelt gren af ​​dit sitemap. Nyttigt for at arbejde med store sites og komplekse træstrukturer.

en: View and change which file types you permit users to upload to your File Manager.
nb_NO: Se og ændre hvilke filtyper du tillader brugere at uploade til din File Manager.

en: View and change your site's structure. Click a page to see available actions; from this menu, you can control access to or delete a page. Click and drag a page to move it to a different place in your site.
nb_NO: Se og ændre din hjemmesides struktur. Klik på en side for at se tilgængelige handlinger, fra denne menu kan du kontrollere adgangen til eller slette en side. Klik og træk en side for at flytte det til et andet sted i din hjemmeside.

en: View available language packs installed for the concrete5 Dashboard and editing interface.
nb_NO: Vis tilgængelige sprogpakker installeret i Concrete5 Kontrolpanelet og redigerings interfacet.

en: View content created using Composer, but have not yet published.
nb_NO: Vis indhold oprettet ved hjælp Composer, men er endnu ikke offentliggjort.

en: View emails your site sends, as well as error messages PHP and MysSQL erros returned as your site runs.
nb_NO: Se emails dit hjemmeside sender, samt fejlmeddelelser som PHP og MysSQL fejl returneret efterhånden som din hjemmeside kører.

en: View graphs showing recent site traffic, registration, page creation and downloaded files.
nb_NO: Se grafer, der viser seneste hjemmeside trafik, registrering, side oprettelser og downloadede filer.

en: View in Marketplace
nb_NO: Vis på Markedspladsen

en: View information about your concrete5 site's configuration, as well as details about the hosting environment you're using.
nb_NO: Vis oplysninger om din Concrete5 hjemmesides opsætning, samt detaljer om det hosting miljø, du bruger.

en: View responses to your site's forms. Submitted form data is collected here.
nb_NO: Se svarene på din hjemmesides formulare. Fremsendte formular data indsamles her.

en: View your site activity.
nb_NO: Vis ditt nettsteds aktivitet.

en: View, search for, add, and edit groups. Click a group to edit it. Groups are useful for organizing users and setting permissions for multiple users simultaneously.
nb_NO: Vis, søg efter, tilføje og redigere grupper. Klik på en gruppe for at redigere den. Grupper er nyttige til at organisere brugere og indstille tilladelser for flere brugere på samme tid.

en: View/Edit Original
nb_NO: Vis/Rediger original

en: Viewing
nb_NO: Viser

en: Viewing <b>%s</b> to <b>%s</b> (<b>%s</b> Total)
nb_NO: Viser <b>%s</b> til <b>%s</b> (<b>%s</b> Total)

en: Viewing Permissions
nb_NO: Vise tillatelser

en: Visit
nb_NO: Besøg

en: Vote
nb_NO: Stem

en: Waiting for Me
nb_NO: Venter på meg

en: Want more themes?
nb_NO: Vil du have flere temaer?

en: Warning! This is a system page. Deleting it could potentially break your site. Please proceed with caution.
nb_NO: Advarsel! Dette er et system side. At slette den kan potentielt ødelægge din hjemmeside. Fortsæt med forsigtighed.

en: Warning, this cannot be undone. No attributes will be deleted but they will no longer be grouped together.
nb_NO: Advarsel, kan dette ikke fortrydes. Ingen attributter vil blive slettet, men de vil ikke længere være grupperet sammen.

en: Warning, this cannot be undone. No jobs will be deleted but they will no longer be grouped together.
nb_NO: Advarsel, kan dette ikke fortrydes. Ingen jobs vil blive slettet, men de vil ikke længere være grupperet sammen.

en: We have no record of that email address.
nb_NO: Email adresse findes ikke.

en: Web Address
nb_NO: Hjemmeside

en: Website Registration Notification
nb_NO: Besked ved registrering på site

en: Weeks
nb_NO: Uger

en: Welcome Back
nb_NO: Velkommen tilbake

en: Welcome to
nb_NO: Velkommen til

en: Welcome to concrete5
nb_NO: Velkommen til concrete5

en: What do you wish to do?
nb_NO: Hvad ønsker du at gøre?

en: What goes in your site.
nb_NO: Hva inneholder siden din.

en: What type of page would you like to write?
nb_NO: Hvilken type side ønsker du at skrive?

en: What would you like to do with this layout's blocks?
nb_NO: Hvad vil du gøre med blokkene i dette layout?

en: When people browse to the page.  (which runs after the main rendering request of the page.)
nb_NO: Når folk browser til siden. (der kører efter hoved rendering anmodning på siden.)

en: When should guests be able to view this block?
nb_NO: Hvornår skal gæster være i stand til at se denne block?

en: Where do you want to publish this page?
nb_NO: Hvor ønsker du at publicere denne side?

en: Whitelist: Selected areas are only areas indexed.
nb_NO: Whitelist: Valgte områder indekseres.

en: Who can add what?
nb_NO: Hvem kan tilføje hvad?

en: Who can assign what?
nb_NO: Hvem kan tildele hvad?

en: Who can edit this page?
nb_NO: Hvem kan redigere denne side?

en: Who can edit what?
nb_NO: Hvem kan redigere hvad?

en: Who can search what?
nb_NO: Hvem kan søge hvad?

en: Who can set what?
nb_NO: Hvem kan sætte hvad?

en: Who can view this page?
nb_NO: Hvem kan se denne side?

en: Who can view what?
nb_NO: Hvem kan se hvad?

en: Who can't add what?
nb_NO: Hvem kan ikke tilføje hvad?

en: Who can't assign what?
nb_NO: Hvem kan ikke tildele hvad?

en: Who can't edit what?
nb_NO: Hvem kan ikke redigere hvad?

en: Who can't search what?
nb_NO: Hvem kan ikke søge hvad?

en: Who can't set what?
nb_NO: Hvem kan ikke sætte hvad?

en: Who can't view what?
nb_NO: Hvem kan ikke se hvad?

en: Who gets access to this permission?
nb_NO: Hvem får adgang til denne tilladelse?

en: Whole world at a glance.
nb_NO: Det store overblik.

en: Width
nb_NO: Bredde

en: Width
nb_NO: Bredde

en: Windows 8 icon removed successfully.
nb_NO: Windows 8 ikon fjernet med succes.

en: Windows 8 icon updated successfully.
nb_NO: Windows 8 ikonet opdateret med succes.

en: Windows 8 start screen tiles should be 144x144 and be in the .png format.
nb_NO: Windows 8 start skærm ikoner skal være 144x144 og være i .png format.

en: Windows Video
nb_NO: Windows video

en: With Selected
nb_NO: Med Valgte

en: Woops!
nb_NO: Uups!

en: Words listed here will be automatically removed from url slugs.
nb_NO: Ord, der er anført her, vil automatisk blive fjernet fra url slugs.

en: Workflow
nb_NO: Arbeidsflyt

en: Workflow Access
nb_NO: Workflow Adgang

en: Workflow Basics
nb_NO: Grundlæggende Workflow

en: Workflow List
nb_NO: Arbeidsflytliste

en: Workflow Names must only include alphanumerics and spaces.
nb_NO: Workflow Navne må kun indeholde alfanumeriske tegn og mellemrum.

en: Workflow Notification
nb_NO: Workflow Notifikation

en: Workflow Options saved.
nb_NO: Workflow Indstillinger gemt.

en: Workflow created successfully. You may now modify its properties.
nb_NO: Workflow oprettet. Du kan nu ændre dets egenskaber.

en: Workflow deleted successfully.
nb_NO: Workflow slettet.

en: Workflow updated.
nb_NO: Workflow opdateret.

en: Workflow with that name already exists.
nb_NO: Workflow med det navn findes allerede.

en: Workflows
nb_NO: Arbeidsflyt

en: Wrapper for static pages.
nb_NO: Wrapper for statiske sider.

en: Writable Files and Configuration Directories
nb_NO: Skrivbare Filer og konfigurations Mapper

en: Write
nb_NO: Skriv

en: Write for your site.
nb_NO: Skriv for siden din.

en: XML Support
nb_NO: XML understøttet

en: Yes
nb_NO: Ja

en: Yes, include this page type in Composer.
nb_NO: Ja, inkluder denne sidetype i composer.

en: Yes, remove the package's directory from the installation directory.
nb_NO: Ja, fjern add-on pakkerns bibliotek fra installationsbiblioteket.

en: Yes. Reset site content with the content found in this package
nb_NO: Ja. Nulstil hjemmesidens indhold med det indhold, der findes i denne add-on pakke

en: Yesterday
nb_NO: I går

en: You are changing a preset
nb_NO: Du er ved at ændre en forudindstilling

en: You are logged in as <strong>%s</strong>. You logged in on <strong>%s</strong>.
nb_NO: Du er logget på som <strong> %s </strong>. Du logget inn på <strong> %s </strong>.

en: You are not authorized to access this page.
nb_NO: Du har ikke adgang til denne side.

en: You are registered but a site administrator must review your account, you will not be able to login until your account has been approved.
nb_NO: Du er registreret, og afventer at en administrator godkender din bruger. Herefter kan du logge ind.

en: You are registered but you need to validate your email address. Some or all functionality on this site will be limited until you do so.
nb_NO: Du er registreret, men du skal validere din emailadresse. Nogen eller alle funktioner vil være begrænset indtil da.

en: You can download themes and add-ons from the concrete5 marketplace.
nb_NO: Du kan downloade temaer og add-ons fra concrete5 markedsplads.

en: You cannot access task permissions.
nb_NO: Du kan ikke få adgang til opgave tilladelser.

en: You cannot access these permissions.
nb_NO: Du kan ikke få adgang til disse tilladelser.

en: You cannot delete the default Job set.
nb_NO: Du kan ikke slette default Jobsættet.

en: You cannot delete your own user account.
nb_NO: Du kan ikke slette din egen bruger konto.

en: You cannot move or copy the source page(s).
nb_NO: Du kan ikke flytte eller kopiere kilde side(r).

en: You cannot view the source page(s).
nb_NO: Du kan ikke få vist kilde side(r).

en: You do not have access to change this page's theme.
nb_NO: Du har ikke adgang til at ændre denne sides tema.

en: You do not have access to change this page's type.
nb_NO: Du har ikke adgang til at ændre denne sides type.

en: You do not have access to delete this stack.
nb_NO: Du har ikke adgang til at slette denne stack.

en: You do not have access to download themes or add-ons from the marketplace.
nb_NO: Du har ikke rettigheder til at downloade temaer eller udvidelser fra markedspladsen.

en: You do not have access to group search. This setting may be changed in the access section of the dashboard settings page.
nb_NO: Du har ikke adgang til at søge efter grupper. Disse rettigheder kan ændres af administrator i kontrolpanelet.

en: You do not have access to page type default content.
nb_NO: Du har ikke adgang til sidetypens standard indhold.

en: You do not have access to the dashboard sitemap.
nb_NO: Du har ikke adgang til sitemap i kontrolpanel.

en: You do not have access to the file manager.
nb_NO: Du har ikke adgang til filhåndtering.

en: You do not have access to the sitemap.
nb_NO: Du har ikke adgang til sitemap.

en: You do not have access to user search. This setting may be changed in the access section of the dashboard settings page.
nb_NO: Du har ikke adgang til at søge efter bruger. Disse rettigheder kan ændres af administrator i kontrolpanelet.

en: You do not have group search permissions.
nb_NO: Du har ikke gruppe søgnings tilladelser.

en: You do not have permission to change permissions on any of the selected pages.
nb_NO: Du har ikke rettigheder til at ændre rettigheder på nogen af ​​de valgte sider.

en: You do not have permission to connect this site to the marketplace.
nb_NO: Du har ikke tilladelse til at forbinde dette site til markedspladsen.

en: You do not have permission to connect to the marketplace.
nb_NO: Du har ikke rettigheder til at forbinde til markedspladsen.

en: You do not have permission to copy any of the selected files.
nb_NO: Du har ikke rettigheder til at kopiere valgte filer.

en: You do not have permission to create or administer backups.
nb_NO: Du har ikke rettigheder til at oprette eller administrere backups.

en: You do not have permission to delete any of the selected files.
nb_NO: Du har ikke rettigheder til at slette valgte filer.

en: You do not have permission to delete any of the selected pages.
nb_NO: Du har ikke rettigheder til at slette de valgte sider.

en: You do not have permission to delete this file set.
nb_NO: Du har ikke tilladelse til at slette dette fil sæt.

en: You do not have permission to download add-ons.
nb_NO: Du har ikke tilladelse til at downloade add-ons.

en: You do not have permission to download packages from the marketplace.
nb_NO: Du har ikke adgang til at hente add-on pakker fra markedspladsen.

en: You do not have permission to install add-ons.
nb_NO: Du har ikke tilladelse til at installere add-ons.

en: You do not have permission to install custom block types or add-ons.
nb_NO: Du har ikke tilladelse til at installere brugerdefinerede block typer eller add-ons.

en: You do not have permission to modify speed settings on any of the selected pages.
nb_NO: Du har ikke rettigheder til at ændre hastigheds indstillinger på nogen af de valgte sider.

en: You do not have permission to modify the page type or theme on any of the selected pages.
nb_NO: Du har ikke rettigheder til at ændre sidetypen eller tema på nogen af de valgte sider.

en: You do not have permission to modify this attribute.
nb_NO: Du har ikke tilladelse til at ændre denne attribut.

en: You do not have permission to perform this action.
nb_NO: Du har ikke rettigheder til denne handling.

en: You do not have permission to rescan any of the selected files.
nb_NO: Du har ikke rettigheder til at genindlæse valgte filer.

en: You do not have permission to uninstall packages.
nb_NO: Du har ikke rettigheder til at afinstallere add-on pakker.

en: You do not have permissions to add this page type in that location.
nb_NO: Du har ikke tilladelser til at føje denne side type på det pågældende sted.

en: You do not have permissions to refresh this page.
nb_NO: Du har ikke tilladelse til at opdatere denne side.

en: You do not have permissions to remove this file set.
nb_NO: Du har ikke rettigheder til at fjerne dette filsæt.

en: You do not have sufficient privileges to add this page or these pages to this destination.
nb_NO: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at tilføje denne side eller disse sider til denne destination.

en: You do not have the ability to copy this file.
nb_NO: Du har ikke mulighed for at kopiere denne fil.

en: You do not have user search or group search permissions.
nb_NO: Du har ikke bruger søgnings eller gruppe søgnings tilladelser.

en: You don't have any interface languages installed. You must run concrete5 in English.
nb_NO: Du har ikke noget brugerflade sprog installeret. Du skal køre concrete5 på engelsk.

en: You don't have permission to access this RSS feed
nb_NO: Du har ikke tilgang til denne RSS-feed´en

en: You dragged "%s" onto "%s." What do you wish to do?
nb_NO: Du har trukket "%s" ovenpå "%s." Hvad ønsker du at gøre?

en: You have downloaded a new version of concrete5 but have not upgraded to it yet.
nb_NO: Du har lastet ned en ny versjon av concrete5, men har ikke oppgradert til det ennå.

en: You have downloaded a new version of concrete5 but have not upgraded to it yet. <a href="%s">Upgrade your site to %s now</a>!
nb_NO: Du har hentet en ny version af concrete5, men har ikke opgraderet. <a href="%s">Opgrader dit site til %s nu</a>!

en: You have no access to assign groups.
nb_NO: Du har ikke adgang til at tildele grupper.

en: You have no access to groups.
nb_NO: Du har ikke adgang til grupper.

en: You have no access to users.
nb_NO: Du har ikke adgang til bruger.

en: You have no anti-spam libraries installed.
nb_NO: Du har ingen anti-spam biblioteker installeret.

en: You have no backups available.
nb_NO: Ingen backup tilstede.

en: You have no captcha libraries installed.
nb_NO: Du har ingen captcha-biblioteker installeret.

en: You have no items in this scrapbook.
nb_NO: Du har ingenting i scrapbogen.

en: You have no items in your Clipboard.
nb_NO: Du har ingen emner i din Udklipsholder.

en: You have no jobs installed.
nb_NO: Du har ikke installeret nogen jobs.

en: You have not added any Job sets.
nb_NO: Du har ikke tilføjet nogen Job sæt.

en: You have not added any group sets.
nb_NO: Du har ikke tilføjet nogen gruppe sæt.

en: You have not created any drafts. <a href="%s">Visit Composer &gt;</a>
nb_NO: Du har ikke oprettet nogen klader. <a href="%s">Besøg Composer &gt;</ a>

en: You have not created any file sets yet.
nb_NO: Du har ikke oprettet nogen filsæt.

en: You have not created any surveys.
nb_NO: Intet spørgeskema oprettet.

en: You have not setup any page types for Composer.
nb_NO: Du har ikke konfigureret nogen sidetyper for Composer.

en: You haven't written a message!
nb_NO: Du har ikke skrevet en besked!

en: You may approve or remove this user account here
nb_NO: Du kan godkende eller fjerne denne brugerkonto her

en: You may approve or remove this user account here:
nb_NO: Du kan godkende eller fjerne denne brugerkonto her:

en: You may not add %s to area %s.
nb_NO: Du må ikke tilføje %s til område %s.

en: You may not arrange the contents of area %s.
nb_NO: Du må ikke arrangere indholdet i område %s.

en: You may not delete the home page.
nb_NO: Du må ikke slette hjemmesiden.

en: You may not move/copy/alias the chosen page(s) to that location.
nb_NO: Du må ikke flytte/kopiere/oprette alias af den valgte side eller sider til denne lokation.

en: You may not remove the super user account.
nb_NO: Du kan ikke fjerne super bruger kontoen.

en: You may not send more than %s messages in %s minutes
nb_NO: Du må ikke sende flere end %s beskeder indenfor %s minutter

en: You may only apply updates with a greater version number than the version you are currently running.
nb_NO: Du kan kun opgradere med et højere versionsnummer end det du allerede kører.

en: You may only set specific permissions for pages if they are set to override defaults or their parent pages.
nb_NO: Du kan kun indstille særlige tilladelser for sider, hvis de er indstillet til at tilsidesætte standard eller deres overordnede sider.

en: You must be logged in as %s to remove groups.
nb_NO: Du skal være logget ind som %s for at fjerne grupper.

en: You must be logged in to leave a reply.
nb_NO: Du må være pålogget for å legge inn et svar

en: You must choose a file.
nb_NO: Du skal vælge en fil.

en: You must choose an option to refresh.
nb_NO: Du skal vælge en indstilling for at opdatere.

en: You must choose who this permission is for.
nb_NO: Du skal vælge, hvem der denne tilladelse er for.

en: You must delete all pages of this type, and remove all page versions that contain this page type before deleting this page type.
nb_NO: Du skal slette alle sider af denne type, og fjern alle sider versioner, der indeholder denne sidetype, før du sletter denne side type.

en: You must enable <a href="%s">advanced permissions</a> to use group sets.
nb_NO: Du skal aktivere <a href="%s">avancerede tilladelser</a> at anvende gruppe sæt.

en: You must enter a valid email address.
nb_NO: Du må skrive inn en gyldig epost-adresse

en: You must enter a valid name
nb_NO: Skriv et gyldigt navn

en: You must first upgrade your site to version 5.4.2.2
nb_NO: Du skal først opgradere din hjemmeside til version 5.4.2.2

en: You must give the workflow a name.
nb_NO: Du skal give workflowet et navn.

en: You must give your custom style preset a name.
nb_NO: Du skal navngive dit layout.

en: You must give your file a link.
nb_NO: Du skal give din fil et link.

en: You must give your stack a name.
nb_NO: Du skal give din stack et navn.

en: You must have access to the dashboard sitemap to search pages.
nb_NO: Du skal have adgang til sitemap i kontrolpanelet for at kunne søge efter sider.

en: You must install Adobe Flash to view this content.
nb_NO: Du må installere Adobe Flash for å se dette innholdet.

en: You must provide a name for your page before you can publish it.
nb_NO: Du skal angive et navn til din side, før du kan udgive den.

en: You must provide the following information before you may login.
nb_NO: Du skal oplyse følgende før du kan logge ind.

en: You must select a file.
nb_NO: Du må velge en fil.

en: You must select a form.
nb_NO: Du må velge et skjema.

en: You must select a valid FLV file.
nb_NO: Du skal vælge en gyldig FLV fil.

en: You must select a valid sample content starting point.
nb_NO: Du skal vælge et gyldigt start punkt for demo indhold.

en: You must select an image.
nb_NO: Du skal vælge et billede.

en: You must select at least one file.
nb_NO: Du skal vælge mindst én fil.

en: You must sign in order to access this page!
nb_NO: Du skal logge på for at tilgå denne side!

en: You must specify a valid database name
nb_NO: Du skal angive et gyldigt database navn

en: You must specify a valid database server
nb_NO: Du skal angive en gyldig database server

en: You must specify at least one country.
nb_NO: Du skal vælge mindst et land.

en: You must specify at least one template to make into a page type.
nb_NO: Du skal vælge mindst en skabelon, som laves til en sidetype.

en: You must specify at least one valid URL.
nb_NO: Du skal indtaste mindst en gyldig URL.

en: You need the Adobe Flash plugin installed on your computer to upload and crop your user profile picture.
nb_NO: Du har brug for Adobe Flash installeret i din brower, for at uploade og beskære dit brugerprofil foto.

en: You've already installed that package.
nb_NO: Du har allerede installeret denne add-on pakke.

en: You've sent more messages than we can handle just now, that last one didn't go out. 
    				We've notified an administrator to check into this. 
    				Please wait a few minutes before sending a new message.
nb_NO: Du har sendt flere meddelelser, end vi kan klare lige nu, den sidste kom ikke ud. 
    				Vi har meddelt dette til en administrator for at undersøge dette. 
    				Vær venlig at vente et par minutter, før du sender en ny meddelelse.

en: You've voted on this survey.
nb_NO: Du har stemt på denne spørreundersøkelsen.

en: YouTube Video
nb_NO: YouTube video

en: YouTube Video disabled in edit mode.
nb_NO: YouTube Video er deaktivert i redigeringsmodus.

en: Your Details
nb_NO: Dine Detaljer

en: Your Site
nb_NO: Dit Website

en: Your account has been created, and you are now logged in.
nb_NO: Din konto er oprettet og du er nu logget ind.

en: Your browser's cookie functionality is turned off. Please turn it on.
nb_NO: Din browsers cookie-funktionalitet er deaktiveret. Du skal aktivere den.

en: Your concrete5 site does not use the simple permissions model. You must change your permissions for each specific page and content area.
nb_NO: Dit concrete5 site benytter ikke den simple rettigheds model. Du skal selv ændre rettigheder for hver specifik underside og indholdsområde.

en: Your configuration directory config/ does not appear to be writable by the web server.
nb_NO: Der er ikke skriveadgang til mappen config/ på webserveren.

en: Your copy operation will only affect the current page - not any children.
nb_NO: Din kopi handling vil kun påvirke den aktuelle sider - ikke nogen undersider.

en: Your current website uses a version of concrete5 greater than this one. You cannot upgrade.
nb_NO: Din nuværende hjemmeside bruger en version af concrete5 større end denne ene. Du kan ikke opgradere.

en: Your email will not be publicly displayed.
nb_NO: Din epost-adresse vil ikke bli publisert.

en: Your files directory files/ does not appear to be writable by the web server.
nb_NO: Der er ikke skriveadgang til mappen files/ på webserveren

en: Your form must have a name.
nb_NO: Din formular skal have et navn.

en: Your image should be 16x16 pixels, and should be a gif or a png with a .ico file extension.
nb_NO: Dit ikon skal være 16x16 pixels, og skal være i formatet gif eller png med .ico fil extension.

en: Your login is the most recent.
nb_NO: Dit login er det seneste

en: Your packages directory packages/ does not appear to be writable by the web server.
nb_NO: Din add-on pakke mappe packages/ på webserveren er ikke skrivbar.

en: Your question has been added. To view it click the preview tab.
nb_NO: Spørsmålet ditt er lagt til. For å vise det klikk på visnings fanen.

en: Your question has been edited.
nb_NO: Ditt spørsmål har blitt redigert.

en: Your registration has been approved. You can log into your new account here
nb_NO: Din tilmelding er blevet godkendt. Du kan logge ind på din nye konto her

en: Your request to move "%s" beneath "%s" has been stored. Someone with approval rights will have to activate the change.
nb_NO: Din anmodning om at flytte "%s" under "%s" er blevet gemt. Nogen med rettighed til godkendelse bliver nødt til at aktivere ændringen.

en: Your session has expired.  Please log back in.
nb_NO: Din session er udløbet. Log venligst ind igen.

en: Your site is <strong>not</strong> connected to the concrete5 community.
nb_NO: Dit site er <strong>ikke</strong> forbundet til concrete5 community.

en: Your site is already up to date! The current version of concrete5 is <b>%s</b>. You should remove this file for security.
nb_NO: Din hjemmeside er allerede up to date! Den nuværende version af concrete5 er <b>%s</b>. Du bør fjerne denne fil pga. sikkerhed.

en: Your site is currently connected to the concrete5 community. Your project page URL is:
nb_NO: Din hjemmeside er i øjeblikket forbundet til concrete5 community. Din projekt side URL er:

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons.
nb_NO: Din hjemmeside er ikke forbundet til concrete5 community. Med tilslutning kan du nemt udvide din hjemmeside med temaer og add-ons.

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons. Connecting enables automatic updates.
nb_NO: Din hjemmeside er ikke forbundet til concrete5 community. Med tilslutning kan du nemt udvide din hjemmeside med temaer og add-ons. Tilslutning muliggør også automatiske opdateringer.

en: Your site is now connected to the concrete5 community.
nb_NO: Dit site er nu forbundet til concrete5 community.

en: Your site's name has been saved.
nb_NO: Sidens navn er gemt.

en: Zip Archive
nb_NO: ZIP arkiv

en: a comment is required
nb_NO: en kommentar er påkrevd

en: add file, delete file, copy, move, alias, resize, crop, rename, images, title, attribute
nb_NO: tilføj fil, slet fil, kopiere, flytte, alias, ændre størrelse, beskære, omdøbe, billeder, titel, attribut

en: add workflow, remove workflow
nb_NO: tilføje workflow, fjerne workflow

en: add-on, addon, add on, package, applications, ecommerce, discussions, forums, themes, templates, blocks
nb_NO: add-on, addon, add on, pakke, applikationer, ecommerce, diskussioner, fora, temaer, skabeloner, bloks

en: add-on, addon, ecommerce, install, discussions, forums, themes, templates, blocks
nb_NO: add-on, addon, ecommerce, installation, diskussioner, fora, temaer, skabeloner, blocks

en: and all its children were successfully copied beneath
nb_NO: og alle undersiderne er kopieret under

en: antispam, block spam, security
nb_NO: antispam, blok spam, sikkerhed

en: at a specific date and time
nb_NO: på en specifik dato og tid

en: at the current level
nb_NO: på gjeldende nivå

en: at the current level.
nb_NO: på gjeldende nivå.

en: at the level above.
nb_NO: på nivået ovenfor.

en: at the second level.
nb_NO: på andre nivå.

en: at the third level.
nb_NO: på tredje nivå.

en: at the top level.
nb_NO: på toppnivå.

en: attribute configuration
nb_NO: attribut konfiguration

en: attributes, sets
nb_NO: attributter, sæt

en: attributes, types
nb_NO: attributter, typer

en: autohigh
nb_NO: auto høy

en: autolow
nb_NO: auto lav

en: beneath
nb_NO: under

en: beneath another page
nb_NO: under en annen side

en: beneath this page
nb_NO: under denne siden

en: block, refresh, custom
nb_NO: block, opdatere, custom

en: blog drafts, composer
nb_NO: blog udkast, composer

en: bulk, seo, change keywords, engine, optimization, search
nb_NO: bulk, seo, ændre søgeord, motor, optimering, søg

en: buy addon, buy add on, buy add-on, purchase addon, purchase add on, purchase add-on, find addon, new addon, marketplace
nb_NO: købe addon, købe add on, købe add-on, køb af addon, køb af add on, køb af add-on, find addon, ny addon, markedsplads

en: buy theme, new theme, marketplace, template
nb_NO: købe tema, nye tema, markedsplads, skabelon

en: by
nb_NO: af

en: cache option, change cache, override, turn on cache, turn off cache, no cache, page cache, caching
nb_NO: cache option, ændre cache, overskrive, tænde cache, slukke cache, ingen cache, side cache, caching

en: cache option, turn off cache, no cache, page cache, caching
nb_NO: cache option, slukke cache, ingen cache, side cache, caching

en: cache page if all blocks support it.
nb_NO: cache siden hvis alle blokkene supportere det.

en: characters
nb_NO: Tegn

en: concrete5 - open source content management system for PHP and MySQL
nb_NO: concrete5 - open source content management system for PHP og MySQL

en: concrete5 Community - Purchase &amp; Checkout
nb_NO: concrete5 Community - Køb &amp; Checkout

en: concrete5 Update
nb_NO: concrete5-oppdatering

en: concrete5 cannot parse the PATH_INFO or ORIG_PATH_INFO information provided by your server.
nb_NO: concrete5 kan ikke parse PATH_INFO eller ORIG_PATH_INFO oplysninger fra din server.

en: concrete5 does not support Internet Explorer 6 in edit mode.
nb_NO: Under redigering understøtter Concrete5 ikke Internet Explorer 6.

en: concrete5 interface settings saved successfully.
nb_NO: concrete5 brugerflade-indstillinger gemt korrekt.

en: concrete5 is already installed.
nb_NO: concrete5 er allerede installeret.

en: concrete5 requires GD library 2.0.1 or greater
nb_NO: concrete5 kræver GD libary 2.0.1 eller nyere

en: concrete5 requires PHP XML Parser and SimpleXML extensions
nb_NO: concrete5 kræver PHP XML Parser og SimpleXML udvidelser

en: concrete5 requires at least PHP %s
nb_NO: Concrete5 kræver mindst PHP %s

en: concrete5 veterans can choose "Empty Site," but otherwise we recommend starting with some sample content.
nb_NO: concrete5 veteraner kan vælge "Tom Site," men ellers vil vi anbefaler at starte med noget demo indhold.

en: concrete5 was not able to save the package after download.
nb_NO: Concrete5 kunne ikke gemme din add-on pakke efter download.

en: concrete5.org, my account, marketplace
nb_NO: concrete5.org, min konto, markedsplads

en: configure search, site search, search option
nb_NO: konfigurere søgning, hjemmeside søgning, søgemulighed

en: curl must be enabled to preview external themes.
nb_NO: Curl skal aktiveres for at vise eksterne temaer.

en: custom theme, change theme, custom css, css
nb_NO: brugerdefineret tema, ændre tema, custom css, css

en: d-m-Y_H:i_
nb_NO: d-m-Å_T:i_

en: dashboard, configuration
nb_NO: kontrolpanel, konfiguration

en: dashed
nb_NO: streger

en: days
nb_NO: dage

en: debug
nb_NO: fejlfinding

en: disable full page cache.
nb_NO: deaktiver fuld side cache.

en: dotted
nb_NO: prikker

en: double
nb_NO: dobbel

en: edit
nb_NO: rediger

en: edit stacks, view stacks, all stacks
nb_NO: edit stacks, se stacks, alle stacks

en: editors, hide site, offline, private, public, access
nb_NO: redaktører, skjul site, offline, privat, offentlige adgang

en: email server, mail settings, mail configuration, external, internal
nb_NO: e-mailserver, mail-indstillinger, mail-konfiguration, ekstern, indtern

en: email server, mail settings, mail configuration, private message, message system, import, email, message
nb_NO: e-mailserver, mail-indstillinger, mail-konfiguration, privat besked, besked-system, import, e-mail, besked

en: email, logging, logs, smtp, pop, errors, mysql, log
nb_NO: e-mail, logføring, logs, smtp, pop, fejl, mysql, log

en: enable full page cache.
nb_NO: aktiver fuld side cache.

en: errors, exceptions, develop, support, help
nb_NO: fejl, undtagelser, udvikle, support, hjælpe

en: everywhere
nb_NO: overalt

en: export, backup, database, sql, mysql, encryption, restore
nb_NO: eksport, backup, database, SQL, MySQL, kryptering, gendanne

en: export, database, xml, starting, points, schema, refresh, custom, tables
nb_NO: eksport, database, xml, der starter, point, skema, genindlæs brugerdefinerede, tabeller

en: failed login attempts
nb_NO: forkerte loginforsøg

en: file options, file manager, upload, modify
nb_NO: filindstillinger, filhåndtering, uploade, ændre

en: file, file attributes, title, attribute, description, rename
nb_NO: fil, filattributter, titel, attribut, beskrivelse, omdøbe

en: files, category, categories
nb_NO: filer, kategori, kategorier

en: find page, search page, search, find, pages, sitemap
nb_NO: find side, søg side, søg, find, sider, sitemap

en: find, search, people, delete user, remove user, change password, password
nb_NO: find, søge, mennesker, slet bruger, fjerne bruger, ændre password, password

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey
nb_NO: formularer, log, fejl, e-mail, mysql, undtagelse, survey

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey, history
nb_NO: formularer, log, fejl, e-mail, mysql, undtagelse, survey, historie

en: forms, questions, response, data
nb_NO: formularer, spørgsmål, respons, data

en: groove
nb_NO: voks

en: group set
nb_NO: gruppe sæt

en: high
nb_NO: høy

en: hits, pageviews, visitors, activity
nb_NO: hits, sidevisninger, besøgende, aktivitet

en: iFrame - Works in more devices
nb_NO: IFrame - Virker på flere enheter

en: iPhone home screen icons should be 57x57 and be in the .png format.
nb_NO: iPhone forside skærm ikoner skal være 57x57 og være i .png format.

en: iPhone icon removed successfully.
nb_NO: iPhone ikon fjernet med succes.

en: iPhone icon updated successfully.
nb_NO: iPhone ikon opdateret med succes.

en: in
nb_NO: i

en: in alphabetical order
nb_NO: i alfabetisk rekkefølge

en: in alphabetical order.
nb_NO: i alfabetisk rekkefølge.

en: in reverse alphabetical order
nb_NO: i motsatt alfabetisk rekkefølge.

en: in reverse alphabetical order.
nb_NO: i motsatt alfabetisk rekkefølge.

en: in reverse sitemap order.
nb_NO: i motsatt sidekart rekkefølge.

en: in their sitemap order
nb_NO: i sidekartets rekkefølge

en: in their sitemap order.
nb_NO: i sine sidekart rekkefølge.

en: index search, reindex search, build sitemap, sitemap.xml, clear old versions, page versions, remove old
nb_NO: indekssøgning, reindex søgning, bygge sitemap, sitemap.xml, slet gamle versioner, side versioner, fjerne gammel

en: inset
nb_NO: indlagt

en: interface, quick nav, dashboard background, background image
nb_NO: interface, hurtig nav, kontrolpanel baggrund, baggrundsbillede

en: leave blank to hide
nb_NO: lad stå tomt for at skjule

en: levels
nb_NO: Nivåer

en: lock site, under construction, hide, hidden
nb_NO: lås site, under konstruktion, skjule, skjult

en: logo, favicon, iphone, icon, bookmark
nb_NO: logo, favicon, iphone, ikon, bogmærke

en: low
nb_NO: Lav

en: max
nb_NO: maks

en: member profile, member page, community, forums, social, avatar
nb_NO: medlemsprofil, medlemsside, fællesskab, fora, sociale, avatar

en: minutes
nb_NO: minutter

en: months
nb_NO: måneder

en: network, proxy server
nb_NO: netværk, proxy-server

en: new blog, write blog, blogging
nb_NO: ny blog, skrive blog, blogging

en: new file set
nb_NO: ny filsæt

en: new theme, theme, active theme, change theme, template, css
nb_NO: nye tema, tema, aktive tema, ændre tema, skabelon, css

en: new user group, new group, group, create
nb_NO: ny brugergruppe, nye gruppe, gruppe, oprette

en: new user, create
nb_NO: ny bruger, oprette

en: none
nb_NO: ingen

en: of
nb_NO: af

en: on
nb_NO: på

en: once a certain amount of time has passed
nb_NO: når en bestemt tid har passeret

en: outset
nb_NO: ydre

en: overrides, system info, debug, support, help
nb_NO: overstyring, system info, debug, support, hjælp

en: page
nb_NO: side

en: page attributes, custom
nb_NO: sideattributter, brugerdefinerede

en: page type defaults, global block, global area, starter, template
nb_NO: sidetype defaults, global block, global område, starter, skabelon

en: page types
nb_NO: sidetype

en: pages of type
nb_NO: Side typer

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias
nb_NO: sider, tilføje side, slette side, kopiere, flytte, alias

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias, bulk
nb_NO: sider, tilføje side, slet side, kopiere, flytte, alias, bulk

en: profile, login, redirect, specific, dashboard, administrators
nb_NO: profil, login, omdirigere, specifik, kontrolpanel, administratorer

en: questions, quiz, response
nb_NO: spørgsmål, quiz, respons

en: remove
nb_NO: fjern

en: ridge
nb_NO: ryg

en: seconds
nb_NO: sekunder

en: security, actions, administrator, admin, package, marketplace, search
nb_NO: sikkerhed, handlinger, administrator, admin, pakke, markedsplads, søg

en: security, alternate storage, hide files
nb_NO: sikkerhed, alternativ opbevaring, skjule filer

en: security, files, media, extension, manager, upload
nb_NO: sikkerhed, filer, medier, filtypenavn, Manager, uploader

en: security, lock ip, lock out, block ip, address, restrict, access
nb_NO: sikkerhed, lås ip, lockout, blokere ip, adresse, begrænse, adgang

en: security, registration
nb_NO: sikkerhed, registrering

en: signup, new user, community
nb_NO: tilmelding, ny bruger, fællesskab

en: single, page, custom, application
nb_NO: enkelt, side, custom, ansøgning

en: smtp, mail settings
nb_NO: smtp, mail-indstillinger

en: stacks, reusable content, scrapbook, copy, paste, paste block, copy block, site name, logo
nb_NO: stacks, genanvendelige indhold, scrapbog, kopiere, indsætte, indsætte block, kopi block, site navn, logo

en: survey results
nb_NO: Spørreundersøkelsesresultater

en: the %s block named <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> Area.
nb_NO: %s block navnet <strong>%s</strong> i <strong>%s</strong> Området.

en: theme
nb_NO: tema

en: timezone, profile, locale
nb_NO: tidszone, profil, lokalitet

en: tinymce, content block, fonts, editor, content, overlay
nb_NO: tinymce, indholds block, skrifttyper, editor, indhold, overlay

en: to
nb_NO: til

en: traffic, statistics, google analytics, quant, pageviews, hits
nb_NO: trafik, statistik, google analytics, quant, sidevisninger, hits

en: translate, translation, internationalization, multilingual
nb_NO: oversætte, oversættelse, internationalisering, flersproget

en: turn off statistics, tracking, statistics, pageviews, hits
nb_NO: slukke statistik, sporing, statistik, sidevisninger, hits

en: update, upgrade
nb_NO: opdatere, opgradere

en: upgrade, new version, update
nb_NO: opgradering, ny version, opdatering

en: user attributes, user data, gather data, registration data
nb_NO: brugerattributter, brugerdata, indsamle data, registreringsdata

en: user, group, people, permissions, access, expire
nb_NO: bruger, gruppe, mennesker, tilladelser, adgang, udløber

en: users, groups, people, find, delete user, remove user, change password, password
nb_NO: brugere, grupper, mennesker, find, slet bruger, fjerne bruger, ændre password, password

en: vanity, pretty url, seo, pageview, view
nb_NO: forfængelighed, pretty url, seo, sidevisning, visning

en: warning
nb_NO: advarsel

en: was moved beneath
nb_NO: er flyttet under

en: was successfully aliased beneath
nb_NO: er oprettet med alias under

en: was successfully copied beneath
nb_NO: er kopieret under

en: website name, title
nb_NO: hjemmeside navn, titel

en: weeks
nb_NO: uger

en: with the earliest first
nb_NO: med den første først

en: with the earliest first.
nb_NO: med den tidligste først.

en: with the most recent first
nb_NO: med den nyeste først

en: with the most recent first.
nb_NO: med den nyeste først.
