concrete5 - en to pt_PT translation catalogue (2910 entries)

en: 
    
    Dear %s,
    
    You have requested a new password for the site %s 
    
    Your username is: %s
    
    You may change your password at the following address:
    
    %s
    
    Thanks for browsing the site!
pt_PT: 
    
    Caro %s,
    
    Requereu uma nova senha para este site %s 
    
    O seu nome de utilizador é: %s
    
    Pode alterar a sua senha no seguinte endereço:
    
    %s
    
    Obrigado por visitar o site!

en: 
    
    Someone has attempted to send you spam through your website. Details below:
    
    %s
pt_PT: 
    
    Alguem tentou lhe enviar spam atraves do seu website. Mais detalhes abaixo:
    
    %s

en: 
    
    You must click the following URL in order to activate your account for %s:
    
    %s 
    
    Thanks for your interest in %s
pt_PT: 
    
    Tem de clicar no seguinte URL para ativar a sua conta para %s:
    
    %s 
    
    Obrigado pelo seu interesse em %s

en: 
    There has been a submission of the form %s through your concrete5 website.
    
    %s
    
    To view all of this form's submissions, visit %s
pt_PT: 
    O formulário %s foi submetido através do seu website concrete5.
    
    %s
    
    Para visualizar todas as submissoes deste formulario, visite %s

en: 
    There is a new reply on a guestbook in your concrete5 website.
    
    %s
    
    To view this guestbook, visit: 
    %s
pt_PT: 
    Há uma nova resposta no livro de visitas no seu website concrete5.
    
    %s
    
    Para visualizar este livro de visitas, visite: 
    %s

en:  # Per Page
pt_PT: # Por Página

en:  No Meta Description
pt_PT: Sem Meta Descricao

en:  No Meta Keywords
pt_PT: Sem Meta Palavras-Chave

en:  On - email validation
pt_PT: Ligado - Validacao via email

en:  is not a valid URL.
pt_PT: não é uma URL válida.

en:  minutes.
pt_PT: minutos.

en:  on
pt_PT: em

en:  with the comments "%s"
pt_PT: com os comentários "%s"

en: "%s" has been marked for deletion. View the page here: %s.
pt_PT: "%s" foi marcada para eliminação. Vizualize a página aqui: %s.

en: "%s" has pending changes and needs to be approved. View the page here: %s.
pt_PT: "%s" tem modificações pendentes e necessita de ser aprovado. Ver a página aqui: %s.

en: "%s" has pending permission changes. View the page here: %s.
pt_PT: "%s" tem modificações nas permissões pendentes. Ver a página aqui: %s.

en: "%s" has pending permission inheritance. View the page here: %s.
pt_PT: "%s" tem herança de permissões pendentes. Visualize a página aqui: %s.

en: "%s" has pending sub-page permission inhiterance changes. View the page here: %s.
pt_PT: "%s" tem mudanças pendentes na herança de permissões na sub-página. Vizualize a página aqui: %s.

en: "%s" is pending a move to beneath "%s". Source Page: %s. Target Page: %s.
pt_PT: "%s" item uma mudança pendente para depois de "%s". Página de Origem: %s. Página Alvo: %s.

en: # Per Page
pt_PT: # Por Página

en: # items to display
pt_PT: # de ítems a mostrar

en: # of Months to display
pt_PT: # de Meses a mostrar

en: %1$s file saved (%2$d pages).
pt_PT: %1$s ficheiro guardado (%2$d páginas).

en: %d Vote | %d Votes
pt_PT[0]: %d Voto
pt_PT[1]: %d Votos

en: %s File Properties
pt_PT: %s Propriedades do Ficheiro

en: %s Form Submission
pt_PT: %s Submissão de formulário

en: %s Submitted by <strong>%s</strong> on %s.
pt_PT: %s Submetido por <strong>%s</strong> em %s.

en: %s Timed Permissions Found
pt_PT: %s Permissões Agendadas Encontradas

en: %s can fully clear you website of all existing content and install its own custom content in its place. If you're installing a theme for the first time you may want to do this. Clear all site content?
pt_PT: %s pode limpar completamente o seu website de todo o conteúdo existente, e instalar o seu próprio conteúdo personalizado em substituição. Se estiver a instalar um tema pela primeira vez, este é o procedimento recomendado. Limpar todo o conteúdo do site?

[ctx: %s is a block type name]
en: Add %s
pt_PT: Adicionar %s

en: %s is currently editing this page.
pt_PT: %s está neste momento a editar esta página.

en: %s minutes
pt_PT: %s minutos

en: %s more to display. <a href="%s">View All</a>
pt_PT: %s mais para mostrar. <a href="%s">Visualizar Todos</a>

en: %s not found. Please check that the block controller file contains the correct class name.
pt_PT: %s não encontrado. Verifique que o ficheiro do bloco de controlo contém o nome da classe correcto.

en: %s's Personal Scrapbook
pt_PT: %s's Álbum de Recortes Pessoal

en: %s: Basic Details
pt_PT: %s: Detalhes Básicos.

en: &laquo; Return to Scrapbook List
pt_PT: &laquo; Voltar à lista do álbum de recortes

en: &lt; Back to %s
pt_PT: &lt; Voltar para %s

en: &lt; Back to Home
pt_PT: &lt; Voltar à Página Inicial

en: (<strong>Note</strong>: You must create the "is_featured" page attribute first.)
pt_PT: (<strong>Nota</strong>: Tem que criar o atributo de página"is_featured" em primeiro lugar.)

en: (All page instances will also be removed)
pt_PT: (Todas as instâncias de página também serão removidas)

en: (Deleted Group)
pt_PT: (Grupo Apagado)

en: (Deleted User)
pt_PT: (Utilizador Apagado)

en: (Leave these fields blank to keep the same password)
pt_PT: (Deixe estes campos em branco para manter a mesma senha)

en: (No Description)
pt_PT: (Sem Descrição)

en: (No Name)
pt_PT: (Sem nome)

en: (No Subject)
pt_PT: (Sem Assunto)

en: (Not Applicable)
pt_PT: (Não Aplicável)

en: (Note: files within the set will not be removed.)
pt_PT: (Nota: os ficheiros dentro do conjunto não serão removidos.)

en: (Pulling icons from file set "%s". Icons will be displayed at %s x %s.)
pt_PT: (A puxar ícones do conjunto de ficheiros "%s". Os icones serao exibidos a %s x %s.)

en: (Seperate multiple emails with a comma)
pt_PT: (Separe os vários e-mails com uma ví­rgula)

en: (To add your own page type icons, create a file set named "%s" and add files to that set)
pt_PT: (Para adicionar os seus próprios icones de tipos de páginas, crie um conjunto de ficheiros chamado "%s" e adicione ficheiros a esse conjunto)

en: (Untitled Page)
pt_PT: (Página Sem Título)

en: (User ID: %s)
pt_PT: (ID do Utilizador: %s)

en: * Scroll right to view full results
pt_PT: * Role para a direita para visualizar todos os resultados

en: * required field
pt_PT: * campo obrigatório

en: ** All
pt_PT: ** Todos(as)

en: ** Custom (No Preset)
pt_PT: ** Personalizado (Sem predefinição)

en: ** Default
pt_PT: ** Defeito

en: ** Multiple Settings
pt_PT: ** Definicoes Múltiplas

en: ** None
pt_PT: ** Nenhum

en: ** None (Exit Saved Search)
pt_PT: ** Nenhum (Saia da Pesquisa Guardada)

en: ** None Activated
pt_PT: ** Nenhum Activado

en: ** Options
pt_PT: ** Opções

en: ** Same as website (default)
pt_PT: ** O mesmo que o website (predefinido)

en: ** Select a saved search.
pt_PT: ** Seleccione uma pesquisa guardada.

en: *** DO NOT REPLY TO THE MESSAGE BELOW. ***
pt_PT: *** NÃO RESPONDER À MENSAGEM ABAIXO. ***

en: --- Reply ABOVE. Do not alter this line --- [
pt_PT: --- Responda EM CIMA. Não altere esta linha --- [

en: -------------------- Original Message --------------------
pt_PT: -------------------- Mensagem Original --------------------

en: /\-\-\- Reply ABOVE\. Do not alter this line \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i
pt_PT: /\-\-\- Responda ACIMA\. Não altere esta linha \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i

en: 1 Timed Permission Found
pt_PT: 1 Permissão Agendada encontrada

en: <a href="%s">%s</a> has been marked for deletion.
pt_PT: <a href="%s">%s</a> foi marcado para eliminação.

en: <a href="%s">%s</a> has pending sub-page permission inhiterance changes.
pt_PT: <a href="%s">%s</a> tem mudanças pendentes na herança de permissões da sub-página.

en: <a href="%s">%s</a> is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
pt_PT: <a href="%s">%s</a> com mudança pendente para depois de <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: <a href="%s">%s</a> submitted for Permission Changes.
pt_PT: <a href="%s">%s</a> submetido para Mudanças nas Permissões.

en: <a href="%s">%s</a> submitted to change permission inheritance to %s.
pt_PT: <a href="%s">%s</a> submetida para mudar herança de permissões para %s.

en: <a href="%s">Click here</a> if you would like to re-run this script.
pt_PT: <a href="%s">Clique aqui</a> se gostaria de executar novamente este script.

en: <a href="%s">Install</a> or <a href="%s">update</a> packages.
pt_PT: <a href="%s">Instale</a> ou <a href="%s">atualize</a> pacotes.

en: <a href="%s">Install</a>, <a href="%s">update</a> or download more <a href="%s">themes</a> and <a href="%s">add-ons</a>.
pt_PT: <a href="%s">Instale</a>, <a href="%s">atualize</a> ou faça o download de mais <a href="%s">temas</a> e <a href="%s">add-ons</a>.

en: <p>Retrieving information from the concrete5 Marketplace.</p>
pt_PT: <p>A obter informação do Marketplace de concrete5.</p>

en: <p>You are now logged out of concrete5 Marketplace.</p>
pt_PT: <p>Está agora desligado do marketplace do Concrete5.</p>

en: <p>You have successfully logged into the concrete5 Marketplace.</p>
pt_PT: <p>Ligou-se com sucesso ao marketplace do Concrete5.</p>

en: <p>You must be logged into the concrete5 Marketplace to install add-ons and themes.  Please log in.</p>
pt_PT: <p>Deve estar ligado ao marketplace do Concrete5 para instalar add-ons e temas. Efetue o login.</p>

en: <p>You package could not be installed.  An unknown error occured.</p>
pt_PT: <p>O pacote não pode ser instalado. Ocorreu um erro inesperado.</p>

en: <p>Your package will now be downloaded and installed.</p>
pt_PT: <p>O pacote irá ser agora descarregado e instalado.</ p>

en: <strong>%s Block</strong> in <strong>%s</strong> Area.
pt_PT: <strong>%s Bloco</strong> na <strong>%s</strong> Area.

en: <strong>%s</strong>, sent by %s on %s
pt_PT: <strong>%s</strong>, enviada por %s em %s

en: <strong>Note:</strong> Once enabled, advanced permissions cannot be turned off.
pt_PT: <strong>Nota:</strong> Uma vez ativadas, as permissoes avancadas nao podem ser desligadas.

en: <strong>Note</strong>: Scrapbooks are preserved for backward compatibility, but you really should be using <a href="%s">stacks</a> instead.
pt_PT: <strong>Nota</strong>: Os álbuns de recortes são preservados para compatibilidade retroactiva, mas em vez disso devia mesmo estar a usar <a href="%s">pilhas</a>.

en: <strong>Request Saved.</strong> You must complete the workflow before this change is active.
pt_PT: <strong>Pedido Guardado.</strong> Tem de completar o workflow antes de esta alteracao se tornar ativa.

en: A collapsible date based navigation tree
pt_PT: Um sistema de navegação expansível por data

en: A database error occurred while processing this request.
pt_PT: Ocorreu um erro na base de dados quando foi solicitado o seu pedido.

en: A great starting point for an attractive website with a blog.
pt_PT: Um ótimo ponto de partida para um website com blogue atrativo.

en: A group named "%s" already exists
pt_PT: Um grupo chamado "%s" já existe.

en: A message has been sent to you by %s through your profile on %s
pt_PT: Foi enviada uma mensagem para si por %s através do seu perfil em %s

en: A new user has registered on your website.
pt_PT: Um novo utilizador registou-se no seu website.

en: A new user has registered on your website. This account must be approved before it is active and may login.
pt_PT: Um novo utilizador registou-se no seu website. Esta conta tem de ser aprovada antes de se tornar ativa e poder iniciar sessao.

en: A new version of concrete5 is now available.
pt_PT: Uma nova versão do concrete5 já está disponível.

en: A password may not contain ", ', >, <, or any spaces.
pt_PT: A password não pode conter ", ', >, < ou espaços.

en: A password must be between %s and %s characters
pt_PT: A senha deve ter entre %s e %s caracteres

en: A username and password are required.
pt_PT: É necessário um nome de utilizador e uma senha.

en: A username cannot be more than %s characters long.
pt_PT: O nome de utilizador não pode ter mais que %s caracteres.

en: A username may only contain letters or numbers.
pt_PT: O nome de utilizador só pode conter letras ou números.

en: A username may only contain letters, numbers and spaces.
pt_PT: O nome de utilizador só pode conter letras, números e espaços.

en: A username must be at least %s characters long.
pt_PT: O nome de utilizador deve ter pelo menos %s caracteres.

en: AJAX Error.
pt_PT: Erro no AJAX.

en: About
pt_PT: Acerca de

en: Access
pt_PT: Acesso

en: Access & Permissions
pt_PT: Acesso e Permissões

en: Access Denied
pt_PT: Acesso Negado

en: Access Denied.
pt_PT: Acesso Negado

en: Access Group Search
pt_PT: Acessar pesquisa de grupo.

en: Access Sitemap and Page Search
pt_PT: Aceder à estrutura do site e à página de pesquisa.

en: Access User Search
pt_PT: Acessar pesquisa de utilizador.

en: Access to block denied
pt_PT: Acesso ao Bloco Negado

en: Account created on %s. Last logged in from IP: %s.
pt_PT: Conta criada em %s. Última sessao inciada desde o IP: %s

en: Accounts expire after
pt_PT: As contas expiram após

en: Action to take
pt_PT: Acao a tomar

en: Actions
pt_PT: Acoes

en: Activate
pt_PT: Ativar

en: Activate User
pt_PT: Activar Utilizador

en: Activate Users
pt_PT: Ativar Utilizadores

en: Activated Users
pt_PT: Utilizadores Activados

en: Active
pt_PT: Ativo(a)

en: Active Captcha
pt_PT: Captcha Ativo

en: Active Library
pt_PT: Definição Ativa

en: Active Users
pt_PT: Utilizadores Activos

en: Actual Height
pt_PT: Altura atual

en: Actual Width
pt_PT: Largura atual

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Add %s
pt_PT: Adicionar %s

en: Add Access Entity
pt_PT: Adicionar Entidade de Acesso

en: Add Another Option
pt_PT: Adicione outra Opção

en: Add Attribute
pt_PT: Adicionar Atributo

en: Add Attributes to Set
pt_PT: Adicionar Atributos ao Conjunto

en: Add Block
pt_PT: Adicionar um Bloco

en: Add Block to Scrapbook
pt_PT: Adicione um bloco ao álbum de recortes

en: Add External Link
pt_PT: Adicionar um link externo

en: Add File
pt_PT: Adicionar Ficheiro

en: Add File Set
pt_PT: Adicionar File Set

en: Add Files
pt_PT: Adicionar ficheiros

en: Add From Remote URL
pt_PT: Adicione de uma URL remota

en: Add Functionality
pt_PT: Adicionar Funcionalidade

en: Add Group
pt_PT: Adicionar Grupo

en: Add Group Combination
pt_PT: A adicionar Combinação de Grupo

en: Add Group Set
pt_PT: A adicionar Conjunto de Grupo

en: Add Groups
pt_PT: Adicionar Grupos

en: Add Image
pt_PT: Adicionar imagem

en: Add Incoming
pt_PT: Adicionar Entrada

en: Add Job Set
pt_PT: Adicionar Conjunto de Tarefas

en: Add Layout
pt_PT: Adicionar um Layout

en: Add Page
pt_PT: Adicionar Página

en: Add Page Type
pt_PT: Adicionar tipo de página

en: Add Path
pt_PT: Adicionar Caminho

en: Add Question
pt_PT: Adicionar questões

en: Add Remote Files
pt_PT: Adicionar Ficheiros Remotos

en: Add Set
pt_PT: Adicionar Conjunto

en: Add Single Page
pt_PT: Adicionar uma Página Única

en: Add Stack
pt_PT: Adicionar Pilha

en: Add Theme
pt_PT: Adicionar um Tema

en: Add To %s
pt_PT: Adicionar a %s

en: Add To Sitewide %s
pt_PT: Adicionar a todo o site %s

en: Add User
pt_PT: Adicionar Utilizador

en: Add Workflow
pt_PT: Adicionar Workflow

en: Add Your CSS
pt_PT: Adicionar a sua CSS

en: Add a Global Scrapbook
pt_PT: Adicionar um Álbum de Recortes Global

en: Add a New Question
pt_PT: Adicionar uma nova questão

en: Add a Page Type
pt_PT: Adicionar um tipo de página

en: Add a Sub-Page
pt_PT: Adicionar uma sub-página

en: Add a Template
pt_PT: Adiconar um Modelo

en: Add a search box to your site.
pt_PT: Adicionar um campo de pesquisa ao seu site.

en: Add and manage people.
pt_PT: Adicionar e gerenciar pessoas.

en: Add and manage the user accounts and groups on your website.
pt_PT: Adicione e faça a gestão das contas de utilizadores e grupos no seu website.

en: Add any HTML or Javascript code you need for analytics tracking to every page of your site, and pick whether it will go in pages' header or footer. This is where you would input code from Google Analytics, for example.
pt_PT: Adicione qualquer parte de código HTML ou javascript que necessitar para o rastreio analítico de cada pagina do seu site, e decida se o colocará no cabeçalho ou rodapé da página. É aqui que teria de inserir o código do Google Analytics, por exemplo.

en: Add custom block types, refresh the database tables of installed blocks, and uninstall blocks types from here.
pt_PT: Adicione tipos de blocos personalizados, refresque  as tabelas da base de dados dos blocos instalados e desinstale tipos de blocos a partir daqui.

en: Add from Incoming Directory
pt_PT: Adicionar a partir do diretório de entrada

en: Add from Remote URL
pt_PT: Adicionar do URL Remoto

en: Add individual images selected from the File Manager, or choose an existing file set. Playback options allow you to display images in order or randomly. concrete5 will render the images as an animated slideshow.
pt_PT: Adicione imagens individualmente selecionadas do Gestor de Ficheiros, ou escolha um conjunto de ficheiros existente. Opções de Reprodução, permite-lhe mostrar imagens ordenadamente ou ao acaso. Concrete5 irá implementar as imagens como uma apresentação de slides animada.

en: Add option
pt_PT: Adicionar opção

en: Add page types to your site.
pt_PT: Adicionar tipos de páginas para o seu site.

en: Add questions and specify whether or not unregistered users will be allowed to submit responses. Enter each response as its own option under Add Option. Results can be viewed by visiting Dashboard > Reports > Surveys.
pt_PT: Adicione questões e especifique se deseja ou não, que utilizadores não-registados sejam permitidos submeter respostas. Insira cada resposta como a sua própria opção através de Adicionar Opção. Os resultados podem ser visualizados ao visitar o Dashboard > Relatórios > Inqueritos.

en: Add text content and stylize it using the WYSIWYG editor toolbar. Create links to pages, files and other site assets by using the upper concrete5 toolbar.
pt_PT: Adicione conteúdo de texto e modifique-o utilizando um editor e barra de ferramentas OQVVEOQVO (WYSIWYG). Crie ligações a páginas, ficheiros e outros elementos, ao utilizar a barra superior no concrete5.

en: Add the entire stack to this page.
pt_PT: Adicionar toda a pilha a esta página.

en: Add the users below to Group(s)
pt_PT: Adicionar os utilizadores abaixo para o Grupo(s)

en: Add to Favorites
pt_PT: Adicionar aos Favoritos

en: Add to Group
pt_PT: Adicionaro ao Grupo

en: Add to My Friends
pt_PT: Adicionar aos Meus Amigos

en: Add to New Set
pt_PT: Adicionar a um novo conjunto

en: Add uploaded files to a set?
pt_PT: Adicionar os ficheiros enviados para um conjunto?

en: Add, search, replace and modify the files for your website.
pt_PT: Adicionar, pesquisar, substituir e modificar os ficheiros para o seu website.

en: Add-On Updates
pt_PT: Add-On Actualizações

en: Add-On updates are available!
pt_PT: Atualizacoes para add-on disponiveis!

en: Added
pt_PT: Adicionado

en: Added Between
pt_PT: Adicionado entre

en: Added On
pt_PT: Adicionada em

en: Added by <strong>%s</strong> on %s
pt_PT: Adicionada por <strong>%s</strong> em %s

en: Added to Page
pt_PT: Adicionado à página

en: Adding admin user.
pt_PT: A adicionar administrador.

en: Adding block types.
pt_PT: A adicionar tipos de blocos.

en: Adding pages and content.
pt_PT: A adicionar páginas e conteúdo.

en: Adding themes.
pt_PT: A adicionar temas.

en: Additional Attributes
pt_PT: Atributos Adicionais.

en: Additional CSS
pt_PT: CSS Adicional

en: Additional Filters
pt_PT: Filtros Adicionais

en: Address
pt_PT: Morada

en: Address 1
pt_PT: Morada 1

en: Address 2
pt_PT: Morada 2

en: Address Options
pt_PT: Opções de Endereço

en: Adds blog-style comments (a guestbook) to your page.
pt_PT: Adiciona comentários em estilo de blog (livro de visitas) na sua página.

en: Adds images and onstates from the library to pages.
pt_PT: Adiciona imagens e 'onstates' da biblioteca para as páginas.

en: Administrator Information
pt_PT: Informacao do Administrador

en: Advanced
pt_PT: Avançado

en: Advanced Permissions
pt_PT: Permissões avançadas

en: Advanced Search
pt_PT: Pesquisa Avançada

en: Advanced permissions are turned off. Enable them below.
pt_PT: Permissões avançadas desligadas. Ative-as abaixo.

en: Advanced permissions are turned on.
pt_PT: Permissões avançadas ligadas.

en: Advanced permissions enabled.
pt_PT: Permissões avançadas ativadas.

en: Advanced settings for web developers.
pt_PT: Definições avançadas para web developers.

en: Alias
pt_PT: Ligação

en: Alias original to Scrapbook
pt_PT: Pseudónimo original para o Álbum de Recortes

en: Alignment
pt_PT: Alinhamento

en: All
pt_PT: Todos

en: All Attributes
pt_PT: Todos os atributos

en: All Available Countries
pt_PT: Todos os Países Disponíveis

en: All Block Types
pt_PT: Todos os Tipos de Blocos

en: All Day
pt_PT: Todo o Dia

en: All File Types
pt_PT: Todos os Tipos de Ficheiros

en: All Files
pt_PT: Todos os Ficheiros

en: All Groups
pt_PT: Todos os Grupos

en: All Items
pt_PT: Todos os itens

en: All Levels
pt_PT: Todos os Níveis

en: All Page Types
pt_PT: Todos os Tipos de Páginas

en: All Themes
pt_PT: Todos os Temas

en: All blocks currently installed on your site are listed here. Custom blocks that you've developed will appear under Awaiting Installation' until you install them. Click any block to find information about usage and refreshing a block's database tables.
pt_PT: Todos os blocos atualmente instalados, estao listados aqui. Blocos personalizados que desenvolveu, irao aparecer debaixo de 'A Aguardar Instalacao' até os instalar. Clique em qualquer bloco para encontrar informacao acerca da utilizacao e refrescar as tabelas da base de dados de um bloco.

en: All documents and images.
pt_PT: Todos os documentos e imagens.

en: All pages have been processed, starting from beginning on next run.
pt_PT: Todas as páginas forma processadas, a começar do princípio na próxima execução.

en: All rights reserved.
pt_PT: Todos os direitos reservados.

en: All running jobs have been reset.
pt_PT: Todas as tarefas em curso foram repostas.

en: All versions of a file will be moved to the selected location.
pt_PT: Todas as versões de um ficheiro serão movidas para o local selecionado.

en: Allow External Links
pt_PT: Permitir Ligações Externas

en: Allow multiple options to be chosen.
pt_PT: Permitir que se escolham várias opções.

en: Allow users to add to this list.
pt_PT: Permitir que os utilizadores adicionem a esta lista.

en: Allow visitors to signup as site members?
pt_PT: Permitir que visitantes se inscrevam como membros do site?

en: Allow your users to specify their time zone. This setting is editable in the user profile and in the dashboard users section.
pt_PT: Permita que utilizadores especifiquem o seu fuso horário. Esta definicao pode ser alterada no perfil do utilizador e na secção do utilizador no dashboard.

en: Allowed File Types
pt_PT: Tipos de Ficheiro Permitidos

en: Allowed file types saved.
pt_PT: Tipos de ficheiros permitidos guardados.

en: Alphabetical
pt_PT: Alfabética

en: Already Installed
pt_PT: Já Instalado

en: Already Started.
pt_PT: Já começou.

en: Alt Text/Caption
pt_PT: Texto/Legenda para ALT

en: Alternate Storage Directory
pt_PT: Diretório de Armazenamento Alternativo

en: Always publish below a certain page.
pt_PT: Publicar sempre abaixo de uma determinada página.

en: An Error occured while saving the comment
pt_PT: Ocorreu um erro ao salvar o comentário.

en: An Unexpected Error occurred while upgrading: %s
pt_PT: Um erro inesperado ocorreu enquanto fazia a actualização: %s

en: An attribute with the handle %s already exists.
pt_PT: Um atributo com o controlador %s já existe.

en: An email address and password are required.
pt_PT: É necessário um endereço de e-mail e uma senha.

en: An email containing instructions on resetting your password has been sent to your account address.
pt_PT: Um email com instruções para gerar uma nova palavra-passe foi enviada para o seu correio electrónico.

en: An email has been sent to your email address. Click on the URL contained in the email to validate your email address.
pt_PT: Um email foi enviado para o seu endereço de e-mail. Clique no link contido no e-mail para validar o mesmo.

en: An error occured while attempting to determine file permissions.
pt_PT: Um erro ocorreu ao tentar determinar as permissões do ficheiro.

en: An error occurred while attempting the copy operation.
pt_PT: Ocorreu um erro ao tentar a operação de cópia.

en: An error occurred while downloading the package.
pt_PT: Ocorreu um erro durante o download do pacote.

en: An error occurred while processing this request.
pt_PT: Ocorreu um erro ao processar este pedido.

en: An error occurred while trying to create the account.
pt_PT: Ocorreu um erro durante a tentativa de criação da conta.

en: An error occurred while trying to install the package.
pt_PT: Ocorreu um erro ao tentar instalar o pacote.

en: An error occurred while trying to unzip the package.
pt_PT: Ocorreu um erro ao tentar descompactar o pacote.

en: An unexpected error occurred when connecting your site to the marketplace.
pt_PT: Ocorreu um erro inesperado quando ligou o seu site ao marketplace.

en: An unexpected error occurred.
pt_PT: Ocorreu um erro inesperado.

en: An unknown error occurred while uploading the file. Please check that file uploads are enabled, and that your file does not exceed the size of the post_max_size or upload_max_filesize variables.
    
    File Uploads: %s
    Max Upload File Size: %s
    Post Max Size: %s
pt_PT: Ocorreu um erro desconhecido ao fazer o upload do ficheiro . Verifique que a função upload de ficheiros está ativada e de que não excedeu o tamanho da variável post_max_size ou upload_max_filesize.
    
    Uploads de ficheiros: %s
    Tamanho máximo  do ficheiro para upload: %s
    Tamanho máximo do post: %s

en: An unspecified error has occurred.
pt_PT: Ocorreu um erro não especificado.

en: An update is available. Click below to update to <strong>%s</strong>.
pt_PT: Uma atualizacao disponivel. Clique abaixo para atualizar para <strong>%s</strong>.

en: An updated version of %s is available.
pt_PT: Uma versão atualizada do %s está disponível.

en: And much more!
pt_PT: E muito mais!

en: Anonymous
pt_PT: Anónimo

en: Another Page
pt_PT: Outra página

en: Answer Options
pt_PT: Opções de resposta

en: Answer Type
pt_PT: Tipo de resposta

en: Anti-spam settings saved.
pt_PT: Definições anti-spam guardadas.

en: Any HTML you paste here will be inserted at either the bottom or top of every page in your website automatically.
pt_PT: Qualquer HTML que cole aqui, será inserido automaticamente, ou no fundo ou no topo de cada página no seu website.

en: Any attributes or block areas you have enabled to be editable in composer for this page type are available here. Add blocks to your page type's defaults. After adding the block, click it and choose the option to make it available in composer.
pt_PT: Quaisquer atributos ou áreas de blocos que tiver habilitado para serem editados no compositor para este tipo de página, estao disponiveis aqui. Adicione blocos aos seus tipos de páginas predefinidos. Apos adicionar o bloco, clique no mesmo e escolha a opcao que o torna disponivel no compositor.

en: Any email address in this box will be notified when spam is detected.
pt_PT: Qualquer endereco de email nesta caixa, será notificado quando for detetado spam.

en: Anyone may view the website.
pt_PT: Qualquer pessoa pode visualizar o site.

en: Appearance
pt_PT: Aparencia

en: Application
pt_PT: Aplicação

en: Apply this theme to every page on your site?
pt_PT: Aplicar este tema em cada página no seu site?

en: Approve
pt_PT: Aprovar

en: Approve Changes
pt_PT: Aprovar alteraçoes

en: Approve Delete
pt_PT: Aprovar Eliminação

en: Approve Move
pt_PT: Aprovar Mudança

en: Approve Page
pt_PT: Aprovar Página

en: Approve Version
pt_PT: Aprovar Versão

en: Approved
pt_PT: Aprovado(a)

en: Approved Version
pt_PT: Versão Aprovada

en: Approved by %s
pt_PT: Aprovado por %s

en: Approver
pt_PT: Moderador

en: Archives
pt_PT: Arquivos

en: Are you sure you want to clear this log?
pt_PT: Tem a certeza de que deseja apagar este log?

en: Are you sure you want to copy the following files?
pt_PT: Tem a certeza que quer copiar os seguinte ficheiros?

en: Are you sure you want to delete the following file set?
pt_PT: Tem a certeza que deseja apagar o seguinte conjunto de ficheiros?

en: Are you sure you want to delete the following files?
pt_PT: Tem a certeza que deseja apagar os seguintes ficheiros?

en: Are you sure you want to delete the following pages?
pt_PT: Tem a certeza de que quer apagar as seguintes páginas?

en: Are you sure you want to delete this block?
pt_PT: Tem a certeza que deseja apagar este bloco?

en: Are you sure you want to delete this custom style preset?
pt_PT: Tem certeza de que deseja eliminar esta predefinição de estilo personalizado?

en: Are you sure you want to delete this file set?
pt_PT: Tem certeza que deseja apagar este conjunto de ficheiros?

en: Are you sure you want to delete this form and its form submissions?
pt_PT: Tem a certeza que deseja apagar este formulário e todos os seus envios?

en: Are you sure you want to delete this form submission?
pt_PT: Tem certeza de que deseja apagar este envio do formulário?

en: Are you sure you want to delete this form submissions?
pt_PT: Tem a certeza que quer apagar as submissoes deste formulario?

en: Are you sure you want to delete this layout preset?
pt_PT: Tem a certeza que quer eliminar esta predefinição de layout?

en: Are you sure you want to delete this layout section?
pt_PT: Tem a certeza que quer apagar esta secção do layout?

en: Are you sure you want to delete this question?
pt_PT: Tem a certeza que deseja apagar esta questão?

en: Are you sure you want to permanently remove this file set?
pt_PT: Tem a certeza que quer remover este conjunto de ficheiro permanentemente?

en: Are you sure you want to permanently remove this group?
pt_PT: Tem certeza que deseja eliminar permanentemente este grupo?

en: Are you sure you want to permanently remove this user?
pt_PT: Tem a certeza que deseja apagar permanentemente este utilizador?

en: Are you sure you want to permantly delete this scrapbook?
pt_PT: Tem a certeza que deseja apagar este álbum de recortes permanentemente?

en: Are you sure you want to remove all of these custom styles?
pt_PT: Tem a certeza que deseja remover todos estes estilos personalizados?

en: Are you sure you want to remove this attribute?
pt_PT: Tem a certeza que deseja apagar este atributo?

en: Are you sure you want to remove this stack?
pt_PT: Tem a certeza de que quer remover esta stack?

en: Are you sure you want to remove this value?
pt_PT: Tem certeza que quer remover este valor?

en: Are you sure you want to remove this workflow?
pt_PT: Tem a certeza que quer remover este workflow?

en: Are you sure you wish to delete this page?
pt_PT: Tem certeza de que deseja eliminar esta página?

en: Are you sure you wish to reset the display order of installed block types?
pt_PT: Tem a certeza que deseja repor a ordem de exibicao dos tipos de blocos instalados?

en: Are you sure you would like to activate the following users?
pt_PT: Tem a certeza que quer ativar os seguintes utilizadores?

en: Are you sure you would like to deactivate the following users?
pt_PT: Tem a certeza que quer desativar os seguintes utilizadores?

en: Are you sure you would like to delete the following users?
pt_PT: Tem a certeza que quer apagar os seguintes utilizadores?

en: Are you sure you would like to remove this comment?
pt_PT: Tem a certeza que deseja remover este comentário?

en: Are you sure?
pt_PT: Tem a certeza?

en: Area layouts have been disabled.
pt_PT: Os layouts desta área foram desativados.

[ctx: AreaName]
en: Blog Post Footer
pt_PT: Rodapé do Post de Blog

[ctx: AreaName]
en: Blog Post Header
pt_PT: Cabecalho do Post de Blog

[ctx: AreaName]
en: Blog Post More
pt_PT: Post de Blog Mais

[ctx: AreaName]
en: Column 1
pt_PT: Coluna 1

[ctx: AreaName]
en: Column 2
pt_PT: Coluna 2

[ctx: AreaName]
en: Column 3
pt_PT: Coluna 3

[ctx: AreaName]
en: Column 4
pt_PT: Coluna 4

[ctx: AreaName]
en: FeaturedImage
pt_PT: ImagemEmDestaque

[ctx: AreaName]
en: Header
pt_PT: Cabeçalho

[ctx: AreaName]
en: Header Image
pt_PT: Imagem do Cabecalho

[ctx: AreaName]
en: HeaderImage
pt_PT: ImagemdeCabeçalho

[ctx: AreaName]
en: Main
pt_PT: Principal

[ctx: AreaName]
en: Primary
pt_PT: Primário

[ctx: AreaName]
en: Secondary 1
pt_PT: Secundário 1

[ctx: AreaName]
en: Secondary 2
pt_PT: Secundário 2

[ctx: AreaName]
en: Secondary 3
pt_PT: Secundário 3

[ctx: AreaName]
en: Secondary 4
pt_PT: Secundário 4

[ctx: AreaName]
en: Secondary 5
pt_PT: Secundário 5

[ctx: AreaName]
en: Sidebar
pt_PT: Barra Lateral

[ctx: AreaName]
en: Thumbnail Image
pt_PT: Imagem Miniatura

[ctx: AreaName]
en: ThumbnailImage
pt_PT: ImagemMiniatura

en: Areas
pt_PT: Áreas

en: Arrows
pt_PT: Setas

en: Ascending
pt_PT: Ascendente

en: Ask User For
pt_PT: Pergunte ao utilizador para

en: Assign Permissions
pt_PT: Atribuir Permissões

en: Assigned to <strong>%s</strong>.
pt_PT: Atribuído a <strong>%s</strong>.

en: At the level below.
pt_PT: no ní­vel inferior.

en: Attach a workflow to this permission?
pt_PT: Adicionar um workflow a esta permissão?

en: Attribute Categories
pt_PT: Categorias de Atributo

en: Attribute Categories are used to group different types of sets.
pt_PT: Categorias de Atributo sao usadas para agrupar diferentes tipos de conjuntos.

en: Attribute Sets
pt_PT: Conjuntos de Atributos

en: Attribute Type Associations
pt_PT: Associações do Tipo de Atributos

en: Attribute handles may only contain letters, numbers and underscore "_" characters
pt_PT: O nome do atributo só pode conter letras, números e underscore "_".

en: Attribute set added.
pt_PT: Conjunto de atributos adicionado.

en: Attribute set deleted.
pt_PT: Conjunto de atributos apagado.

en: Attribute set updated.
pt_PT: Conjunto de atributos actualizado.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Dashboard Icon
pt_PT: Ícone do painel de controlo

[ctx: AttributeKeyName]
en: Duration
pt_PT: Duração

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Nav
pt_PT: Excluir da navegação

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Page List
pt_PT: Excluir da listagem de páginas

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Search Index
pt_PT: Exclua da Indexação de Pesquisa

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From sitemap.xml
pt_PT: Exclua do sitemap.xml

[ctx: AttributeKeyName]
en: Featured
pt_PT: Em destaque

[ctx: AttributeKeyName]
en: Header Extra Content
pt_PT: Conteúdo Extra no Header

[ctx: AttributeKeyName]
en: Height
pt_PT: Altura

[ctx: AttributeKeyName]
en: I would like to receive private messages.
pt_PT: Eu gostaria de receber mensagens privadas.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Description
pt_PT: Meta Tag - Descrição

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Keywords
pt_PT: Meta Tag - Keywords

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Title
pt_PT: Meta Tag - Título

[ctx: AttributeKeyName]
en: Send me email notifications when I receive a private message.
pt_PT: Envie-me notificações por email quando receber mensagens privadas.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Thumbnail
pt_PT: Miniatura

[ctx: AttributeKeyName]
en: Width
pt_PT: Largura

[ctx: AttributeSetName]
en: Navigation and Indexing
pt_PT: Navegação e indexação

[ctx: AttributeSetName]
en: Other
pt_PT: Outro

[ctx: AttributeSetName]
en: Page Header
pt_PT: Cabeçalho da página

[ctx: AttributeTypeName]
en: Address
pt_PT: Morada

[ctx: AttributeTypeName]
en: Checkbox
pt_PT: Caixa de seleção

[ctx: AttributeTypeName]
en: Date/Time
pt_PT: Data/Hora

[ctx: AttributeTypeName]
en: Image/File
pt_PT: Imagem/Ficheiro

[ctx: AttributeTypeName]
en: Number
pt_PT: Número

[ctx: AttributeTypeName]
en: Rating
pt_PT: Avaliação

[ctx: AttributeTypeName]
en: Select
pt_PT: Selecione

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text
pt_PT: Texto

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text Area
pt_PT: Área de texto

en: Attributes
pt_PT: Atributos

en: Attributes &amp; Content
pt_PT: Atributos &amp; Conteúdo

en: Attributes are available to pages (aka Collections), users and files. If you want to add a new attribute to any of these objects, start here.
pt_PT: Atributos estao disponiveis para páginas ( tambem conhecidas como Colecoes), utilizadores e ficheiros. Comece aqui, se quiser adicionar um novo atributo a qualquer um destes objetos.

en: Attributes to Display in Composer
pt_PT: Atributos a Exibir no Compositor

en: Audio
pt_PT: Áudio

en: Authentication required.
pt_PT: Autenticação necessária.

en: Author
pt_PT: Autor

en: Auto-Nav
pt_PT: Auto-navegação

en: Automate this Job
pt_PT: Automatizar esta Tarefa

en: Automated Jobs
pt_PT: Tarefas automatizadas

en: Automatically
pt_PT: Automaticamente

en: Automatically Banned IP Addresses
pt_PT: Endereços IP Banidos Automáticamente

en: Automatically install add-ons and themes with a mouse click.
pt_PT: Instale add-ons e temas automaticamente com um clique do rato.

en: Automatically remove users from this group
pt_PT: Remover automaticamente os utilizadores deste grupo

en: Automatically translates your path-based concrete5 URLs so that they don't include %s.
pt_PT: Traduz automaticamente os seus concrete5 URLs baseados em caminhos, para que nao tenha que  incluir %s.

en: Automation Instructions
pt_PT: Instrucoes de automatizacao

en: Available Countries
pt_PT: Países Disponíveis

en: Available Update
pt_PT: Atualização Disponivel

en: Awaiting Installation
pt_PT: A aguardar instalacao

en: Back
pt_PT: Voltar

en: Back to Add Functionality
pt_PT: Regressar a Adicionar Funcionalidade

en: Back to Block Types
pt_PT: Regressa a Tipos de Blocos

en: Back to Home
pt_PT: Voltar ao Início

en: Back to List
pt_PT: Voltar à Lista

en: Back to Mailbox
pt_PT: Voltar à Caixa de Correio

en: Back to Mailbox List
pt_PT: Voltar à Lista da Caixa de Correio

en: Back to Page Types
pt_PT: Regressar ao Tipo de Páginas

en: Back to Sitemap
pt_PT: Voltar ao mapa do site

en: Background
pt_PT: Fundo

en: Background Color
pt_PT: Cor de fundo

en: Background Image
pt_PT: Imagem de fundo

en: Backup & Restore
pt_PT: Cópia de Segurança e Restauração

en: Backup Database
pt_PT: Base de Dados de cópias de segurança.

en: Backup or restore your website.
pt_PT: Fazer uma cópia de segurança ou restaurar o website.

en: Backup, cleanup and update.
pt_PT: Backup, Limpeza e Actualização

en: Ban IP For
pt_PT: Banir IP por

en: Banned words list has improper permissions.
pt_PT: A lista de palavras banidas tem permissões impróprias.

en: Banned words list not found.
pt_PT: Lista de palavras banidas não encontrada.

en: Basic Details
pt_PT: Detalhes Básicos

en: Basic Editing
pt_PT: Edição básica

en: Basic Information
pt_PT: Informação Básica

en: Basic Properties
pt_PT: Propriedades Básicas

en: Basic Workflow
pt_PT: Workflow Básico

en: Basic information about your website.
pt_PT: Informação básica sobre o seu website.

en: Basics
pt_PT: Básicos

en: Before you can delete this page, you must delete all of its child pages.
pt_PT: Antes de poder apagar esta página, deve apagar todas as subpáginas.

en: Beginning Installation
pt_PT: A iniciar a instalacao

en: Beneath a particular page
pt_PT: Abaixo de uma página especí­fica

en: Blacklist: Every area but the selected areas are indexed.
pt_PT: Lista negra: Todas as áreas com excepção das áreas selecionadas são indexadas.

en: Block & Stack Permissions
pt_PT: Permissões de Blocos e Pilhas

en: Block &amp; Stack Permissions
pt_PT: Bloco &amp; Permissões Stack

en: Block Cache
pt_PT: Cache de Bloco

en: Block Name
pt_PT: Nome do bloco

en: Block Type Installed.
pt_PT: Tipo de bloco instalado.

en: Block Type Refreshed. Any database schema changes have been applied.
pt_PT: Tipo de bloco atualizado. Quaisquer alterações do esquema da base de dados foram aplicadas.

en: Block Types
pt_PT: Tipos de blocos

en: Block added to scrapbook.
pt_PT: Bloco adicionado ao álbum de recortes.

en: Block not found. Unable to edit in composer.
pt_PT: Bloco não encontrado. Não foi possível a edicao no compositor.

en: Block users at specific IP addresses from logging into your site. Blocked users can still view pages that are visible to guests.
pt_PT: Bloqueie utilizadores com endereços específicos de IP, de iniciarem sessão no seu site. Utilizadores bloqueados, podem ainda visualizar páginas que estão disponíveis a visitantes não-registados.

en: Blocks arranged successfully.
pt_PT: Blocos organizados com sucesso.

en: Blog
pt_PT: Blogue

en: Blog Archives
pt_PT: Arquivos de blog

en: Blog Content
pt_PT: Conteudo do Blog

en: Blog Date Archive
pt_PT: Arquivo Data do Blog

en: Blog Entry
pt_PT: Entrada de blog

en: Body
pt_PT: Mensagem

en: Bookmark Icons
pt_PT: Ícones de marcador

en: Bookmark icon and mobile home screen icon setup.
pt_PT: Instalação de ícone de marcador e ícone de página inicial mobile.

en: Border
pt_PT: Contorno

en: Both Date and Time
pt_PT: Data e Hora

en: Bottom
pt_PT: Fundo

en: Browse Add-Ons
pt_PT: Navegue pelos Add-Ons

en: Browse Themes
pt_PT: Navegar Temas

en: Browse our marketplace of add-ons to extend your site!
pt_PT: Explore o nosso marketplace de add-ons para ampliar o seu site!

en: Build simple forms and surveys.
pt_PT: Construa formulários e questionários simples.

en: Built with <a href="http://www.concrete5.org/" alt="Free Content Management System" target="_blank">concrete5 - an open source CMS</a>
pt_PT: Construido com <a href="http://www.concrete5.org/" alt="Free Content Management System" target="_blank">concrete5 - um SGC de fonte aberta</a>

en: By Area of Site (Hierarchy)
pt_PT: Pela Área do Site (Hierarquicamente)

en: CAPTCHA Required.
pt_PT: CAPTCHA Obrigatória.

en: CAPTCHA required
pt_PT: CAPTCHA necessário

en: CSS Class Name(s)
pt_PT: Nome da(s) classe(s) CSS:

en: Cache & Speed Settings
pt_PT: Definições de Cache e Velocidade

en: Cache &amp; Speed Settings
pt_PT: Cache &amp; Definicoes de Velocidade

en: Cache for how long?
pt_PT: Cache por quanto tempo?

en: Cache settings saved.
pt_PT: Configurações de cache gravadas.

en: Cache this page.
pt_PT: Fazer cache desta página.

en: Cached files removed.
pt_PT: Ficheiros de cache removidos.

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Cannot open file %s
pt_PT: Não pode abrir o Ficheiro %s

en: Cannot retrieve data from the concrete5 marketplace.
pt_PT: Não é possível obter dados do mercado concrete5

en: Canonical URL
pt_PT: URL Canónica

en: Captcha Code
pt_PT: Código Captcha

en: Captcha Settings
pt_PT: Definicoes de Captcha

en: Captcha Setup
pt_PT: Configuração Captcha

en: Captcha settings saved.
pt_PT: Definições Catcha guardadas.

en: Categorize file attributes into sets to give greater organizational context to editors and enhance ease of use.
pt_PT: Categorize os atributos de ficheiros em conjuntos para prestar um maior contexto organizacional aos editores e ampliar a facilidade de utilização.

en: Category
pt_PT: Categoria

en: Center
pt_PT: Centro

en: Change Content on Page Type Default Pages
pt_PT: Alterar conteúdo no tipo de página das páginas padrão.

en: Change Inheritance
pt_PT: Mudar herança

en: Change Page Order
pt_PT: Mudar a Ordem das Páginas

en: Change Password
pt_PT: Alterar Senha

en: Change Permissions
pt_PT: Mudar Permissões

en: Change Task Permissions
pt_PT: Alterar permissões de tarefas.

en: Change login behaviors and setup public profiles.
pt_PT: Mudar comportamentos de login e configurar perfis públicos.

en: Change the picture attached to my posts.
pt_PT: Mudar a imagem anexa aos meus posts.

en: Changing this setting will affect this page immediately. Are you sure?
pt_PT: Alterar esta definição afetará esta página de imediato. Tem a certeza?

en: Check For Updates
pt_PT: Verificar Atualizacoes

en: Checkbox
pt_PT: Caixa de seleção

en: Checkbox List
pt_PT: Lista de caixas de seleção

en: Checkbox Options
pt_PT: Opções Caixa de Seleção

en: Checking for updates.
pt_PT: A verificar atualizacoes.

en: Choose
pt_PT: Escolher

en: Choose Country
pt_PT: Escolha o País

en: Choose File
pt_PT: Escolha um ficheiro

en: Choose File Storage Location
pt_PT: Escolha o local de armazenamento dos ficheiros

en: Choose Headers
pt_PT: Escolher Cabeçalhos.

en: Choose Image
pt_PT: Escolha a imagem

en: Choose Image On-State
pt_PT:  Escolha a imagem On-State

en: Choose Image/File
pt_PT: Escolha uma imagem/ficheiro

en: Choose Language
pt_PT: Escolha o Idioma

en: Choose New File
pt_PT: Escolher um Novo Ficheiro

en: Choose Page
pt_PT: Escolher a Página

en: Choose Page:
pt_PT: Escolha a página:

en: Choose State/Province
pt_PT: Escolha o Estado/Província

en: Choose User
pt_PT: Escolher um Utilizador

en: Choose Video File
pt_PT: Escolha o ficheiro de ví­deo

en: Choose a Page
pt_PT: Escolher uma Página

en: Choose a Page Type
pt_PT: Escolher o Tipo de Página

en: Choose a Scrapbook
pt_PT: Escolha um Álbum de Recortes

en: Choose a file from the File Manager and the File block will create a hyperlink to it using the link text you specify.
pt_PT: Escolha um ficheiro do Gestor de Ficheiros e o bloco de Ficheiro criará uma hiperligação para o mesmo, ao utilizar a ligação de texto que específicar.

en: Choose a new parent page from the sitemap.
pt_PT: Escolha uma nova página mãe através do mapa do site.

en: Choose between having error messages appear on the page where they occur (as you might want to do while developing a site) and hiding them from site visitors by saving them in your log (as you might want to do if your site is active).
pt_PT: Escolha entre mensagens de erro serem mostradas na página onde ocorrem ( recomendado enquanto desenvolve um site) ou escondê-los dos visitantes do site, guardando-os no seu registo (recomendado no caso do seu site estar ativo).

en: Choose from all pages when publishing.
pt_PT: Escolha de entre todas as páginas, quando estiver a publicar.

en: Choose from pages of a certain type when publishing.
pt_PT: Escolha entre páginas de um certo tipo quando estiver a publicar.

en: Choose publish location.
pt_PT: Escolher publicar localizacao.

en: Choose which areas on your site are indexed.
pt_PT: Escolha que áreas no seu site, serao indexadas.

en: Choose which attribute types are available for different items.
pt_PT: Escolha quais os tipos de atributos estão disponíveis para diferentes items.

en: Choose which pages below this particular block should appear on. Any previously selected blocks may also be removed using the checkbox. Click the checkbox in the header to select/deselect all pages.
pt_PT: Escolha as páginas abaixo onde este bloco deve aparecer. Qualquer bloco anteriormente seleccionado pode ser removido usando a checkbox. Clique na checkbox no cabeçalho para seleccionar/desselecionar todas as páginas.

en: Choose which users and groups may edit your site. Note: These settings can be overridden on specific pages.
pt_PT: Escolha que utilizadores e grupos podem editar o seu site. Nota: Estas definicoes podem ser neutralizadas em páginas específicas.

en: Chronological
pt_PT: Cronológico

en: City
pt_PT: Cidade

en: Clear
pt_PT: Limpar

en: Clear Cache
pt_PT: Limpar Cache

en: Clear Log
pt_PT: Limpar log

en: Clear Search Index
pt_PT: Limpar Indice de Pesquisa

en: Clear this Site?
pt_PT: Limpar este Site?

en: Click and drag to change column order.
pt_PT: Clique e arraste para alterar a ordem das colunas.

en: Click and drag to reorder the files in this set. New files added to this set will automatically be appended to the end.
pt_PT: Clique e arraste para reordenar os ficheiros no conjunto. Os novos ficheiros adicionados ao conjunto serão automaticamente adicionados no final.

en: Click below to view your database schema in a format that can imported into concrete5 later.
pt_PT: Clique em baixo para ver o esquema da base de dados num formato que pode ser importado mais tarde para o contrete5.

en: Click field name to edit
pt_PT: Clique no nome do campo para editar

en: Click for history.
pt_PT: Clique para obter o historial.

en: Click the Install button next to the package name.
pt_PT: Clique no botão INSTALAR ao lado do nome do pacote.

en: Click the image to see another captcha.
pt_PT: Clique na imagem para ver outro captcha.

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Code for your .htaccess file
pt_PT: Código para o ficheiro htaccess.

en: Color
pt_PT: Cor

en: Column Order
pt_PT: Ordem das Colunas.

en: Columns
pt_PT: Colunas

en: Coming Back Soon
pt_PT: Brevemente de volta

en: Coming soon.
pt_PT: Brevemente.

en: Comment
pt_PT: Comentário

en: Comments
pt_PT: Comentários

en: Comments enabled.
pt_PT: Comentários permitidos.

en: Comments require approval.
pt_PT: Comentários requerem aprovação.

en: Comments:
pt_PT: Comentários:

en: Compare
pt_PT: Comparar

en: Compare Versions
pt_PT: Comparar Versões

en: Compatibility
pt_PT: Compatibilidade

en: Complete required fields *
pt_PT: Complete os campos obrigatórios *

en: Completely Random
pt_PT: Completamente Aleatório

en: Composer
pt_PT: Compositor

en: Composer Beta
pt_PT: Compositor Beta

en: Composer Content Order
pt_PT: Ordem do Conteudo do Compositor

en: Composer Drafts
pt_PT: Rascunhos do Compositor

en: Composer Publishing Settings
pt_PT: Definicoes de Publicacao do Compositor

en: Composer Settings
pt_PT: Definições do Compositor

en: Composer lets you create and publish pages (such as blog posts) directly from your Dashboard. At least one Page Type must be enabled for use Composer, and at least one block needs to be included in Composer via Page Type Defaults.
pt_PT: Compositor permite-lhe criar e publicar páginas (tais como posts em blogs) diretamente a partir do seu Dashboard. Pelo menos um Tipo de Página terá de estar ativado para ser usado pelo Compositor, e pelo menos um bloco precisa de ser incluído no Compositor através dos Tipos de Páginas Predefinidos.

en: Composer settings updated.
pt_PT: Definições do compositor atualizadas.

en: Configures proxy server settings for your website
pt_PT: Configura as definicoes do servidor proxy para o seu website

en: Configuring site.
pt_PT: A configurar o site.

en: Confirm Change
pt_PT: Confirmar alteração

en: Confirm Delete
pt_PT: Confirmar Eliminacao

en: Confirm New Password
pt_PT: Confirme a Nova Senha

en: Confirm Password
pt_PT: Confirme a senha

en: Congratulations. concrete5 has been installed. You have been logged in as <b>%s</b> with the password you chose. If you wish to change this password, you may do so from the users area of the dashboard.
pt_PT: Parabéns. Concrete5 foi instalado. Iniciou sessão como <b>%s</b> com a password que escolheu. Se quiser alterar esta password, poderá fazê-lo a partir da área reservada ao utilizador no dashboard.

en: Connect to Community
pt_PT: Ligue-se à Comunidade

en: Connect to the Community
pt_PT: Ligar-se à Comunidade

en: Connect to the concrete5 community.
pt_PT: Ligar à comunidade concrete5.

en: Connect to the concrete5 marketplace, install custom add-ons, and download updates for marketplace add-ons and themes.
pt_PT: Ligue-se ao marketplace concrete5, instale add-ons personalizados e descarregue atualizações para add-ons e temas do marketplace

en: Connection Method
pt_PT: Metodo de Ligacao

en: Constrain Image Dimensions
pt_PT: Restringir Dimensões da Imagem

en: Contact Us
pt_PT: Contacte-nos

en: Content
pt_PT: Conteúdo

en: Content disabled in edit mode.
pt_PT: Conteúdo desativado quando em modo de edição

en: Content included in "Keyword Search".
pt_PT: Conteúdo incluido na "Pesquisa por palavras-chave".

en: Content included in file search index.
pt_PT: Conteúdo incluído no índice de pesquisa de ficheiro.

en: Content included in sitewide page search index.
pt_PT: Conteúdo incluído no índice de pesquisa de páginas de todo o site.

en: Content included in user keyword search.
pt_PT: Conteúdo incluído na pesquisa por palavra-chave do utilizador.

en: Content text editor settings saved.
pt_PT: Configurações do editor de texto do conteúdo salvas.

en: Contents
pt_PT: Conteúdos

en: Continue
pt_PT: Continuar

en: Continue to Installation
pt_PT: Continue até a Instalação

en: Continue to Site
pt_PT: Continue até o Site

en: Continue to your site
pt_PT: Continue para o seu site

en: Control basic, general parameters for viewing and editing your site. Viewing Permissions makes your site's pages accessible to all users, registered-users-only or administrators-only. Edit Access controls which groups can edit pages, when logged in. For more granular control, set permissions on pages individually from Page Properties, or enable Advanced Permissions for even more granular control.
pt_PT: Controle parametros basicos e gerais para visualizar e editar o seu site. Visualizar Permissoes torna as paginas do seu site acessiveis a todos os utilizadores, somente utilizadores registados ou somente administradores. Edite o Acesso controla que grupos podem editar páginas quando tiverem uma sessao iniciada. Para controlos mais detalhados, defina permissoes em páginas individualmente a partir de Propriedades de Páginas, ou ative Permissoes Avancadas para ainda controlos mais detalhados.

en: Control how users interact with your site's File Manager, allowing or disallowing actions like search, upload, replace and more.
pt_PT: Controle como utilizadores interagem com o seu Gestor de Ficheiros, ao permitir ou proibir ações como pesquisa, upload, substituição, entre outros.

en: Control how your site is edited.
pt_PT: Controlar como o seu site é editado.

en: Control how your site send and processes mail.
pt_PT: Controle como o seu site envia e processa emails.

en: Control the options available for Public Profiles.
pt_PT: Controle que opções estarão disponíveis para Perfis Públicos.

en: Control the options available for Public Registration.
pt_PT: Controle as opcoes disponiveis para Registo Publico.

en: Control the options available for TinyMCE.
pt_PT: Controle as opcoes disponiveis para TinyMCE.

en: Control the types of information that can be saved about each page in your site.
pt_PT: Controle o tipo de informacoes que podem ser armazenadas sobre cada página no seu site.

en: Control users' ability to do perform specific tasks, such as install packages, alter permissions, etc.
pt_PT: Controle a capacidade de utilizadores de efetuarem certas funcoes, tais como, instalar pacotes, alterar permissoes, entre outras.

en: Control which set of tools the content-editor toolbar includes (e.g., Simple, Advanced, Office), and the toolbar's spatial dimensions.
pt_PT: Controle que conjunto de ferramentas a barra de ferramentas do editor de conteudo pode incluir (ex. Simples, Avancado, Office), e as dimensoes da barra de ferramentas.

en: Control who can add blocks and stacks on your site.
pt_PT: Controle quem pode adicionar blocos e pilhas no seu site.

en: Control who sees and edits your site.
pt_PT: Controle quem vê e edita o seu site.

en: Control your site name and bookmark icons.
pt_PT: Controlar o nome do seu site e ícones dos favoritos.

en: Cookies Enabled
pt_PT: Cookies ativados

en: Cookies must be enabled in your browser to install concrete5.
pt_PT: Os cookies devem ser ativados no seu browser para instalar o concrete5.

en: Copy
pt_PT: Copiar

en: Copy File
pt_PT: Copiar Ficheiro

en: Copy Progress
pt_PT: Copiar Progresso

en: Copy Version
pt_PT: Copiar Versao

en: Copy of Version: %s
pt_PT: Cópia da Versão: %s

en: Copy page + children.
pt_PT: Copiar página + parentes.

en: Copy page.
pt_PT: Copiar página

en: Copy to Clipboard
pt_PT: Copiar para Área de Transferencia

en: Core database files and installed blocks refreshed.
pt_PT: Ficheiro principais da base de dados e blocos instalados actualizados.

en: Could not determine the name of the file at
pt_PT: Não foi possí­vel determinar o nome do ficheiro em

en: Could not open with ZipArchive::CREATE
pt_PT: Não foi possível abrir com ZipArchive::CREATE

en: Could not transfer to temp directory - file not found.
pt_PT: Não foi possível transferir para o directório temporário - ficheiro não encontrado.

en: Country
pt_PT: País

en: Create a backup of your site's database. This feature works best on small sites. For larger sites, we recommend using a database utility like phpMyAdmin or exporting a database dump via command-line MySql.
pt_PT: Crie uma copia de segurança da base de dados do seu site. Esta função e mais eficaz em sites de menores dimensões. Para sites de maiores dimensões, recomendamos o uso de um utilitário como phpMyAdmin, ou exportar o dump da base de dados através de uma linha de comandos MySql.

en: Create a block to allow users to search the content of your concrete5 site. Choose title, button text, and where concrete5 should search. To submit the form to another page, choose another page from the Sitemap. Place a second Search block on this page and the results will appear here.
pt_PT: Crie um bloco para permitir aos utilizadores pesquisar o conteúdo do seu site concrete5. Escolha o título, texto do botão and onde concrete5 deve pesquisar. Para submeter o formulário para outra página, escolha outra página do Mapa do Site. Posicione um segundo bloco de Pesquisa nesta página e os resultados aparecerão aqui.

en: Create a navigational menu that reflects the structure of your Sitemap. First, choose the order in which pages appear. Viewing Permissions checks a user's permissions before rendering the link for each page. Display Pages selects the level of the Sitemap where you'd like the menu to begin. Options for displaying sub-pages for each item are also available.
pt_PT: Crie um menu navegável que reflita a estrutura do seu Mapa do Site. Em primeiro lugar, escolha a ordem em que as páginas devem aparecer. Visualizar Permissões, verifica as permissões de um utilizador antes de de produzir a ligação para cada página. Mostrar Páginas, seleciona o nível do Mapa do Site onde gostaria de inicializar o menu. Opções para mostrar sub-páginas para cada item, estão também disponíveis.

en: Create a new group to organize and classify users. Choose an expiration date to remove users automatically.
pt_PT: Crie um novo grupo para organizar e classificar utilizadores. Escolha uma data de expiracao para remover utilizadores automaticamente.

en: Create a tag cloud that displays all the "Tag" custom attributes set on the current page, or on all pages throughout your site. Enter values into the "Tags" field to automatically add tags to the current page. Link the tags to a specific page by clicking the Advanced tab and using the page picker to select a page.
pt_PT: Crie uma tag cloud que mostra todas os atributos personalizados "Tags", definidos na página atual, ou em todas as páginas por todo o seu site. Digite os valores no campo "Tags" para adicionar tags automaticamente na página atual. Ligue as tags  a uma página específica ao clicar no separador Avançado e escolha uma página usando o selecionador de páginas.

en: Create a user account for use on this website.
pt_PT: Crie uma conta de utilizador para use neste website.

en: Create an alternate file-storage location (in addition to the standard file location) where you'll have the option of putting files after uploading them to the File Manager.
pt_PT: Crie uma localização alternativa para armazenar ficheiros (em adição à localização predefinida) onde terá a opção de colocar ficheiros após fazer o upload para o Gestor de Ficheiros.

en: Create new Backup
pt_PT: Criar nova Cópia de Seguranca

en: Create page type.
pt_PT: Criar tipo de página.

en: Created
pt_PT: Criado

en: Created By
pt_PT: Criado por

en: Creates a concrete5-powered blog, complete with composer integration, integrated date navigation and tag-based searching, and a custom blog theme.
pt_PT: Cria um blogue

en: Creates a simple website with common examples of concrete5 functionality, including the YouTube block, the slideshow block, the guestbook block, several page types and more.
pt_PT: Cria um website simples com exemplos concretos de funcionalidades concrete5, incluíndo o bloco YouTube, o bloco de apresentação de slides, o bloco de guestbook, vários tipos de páginas entre outros.

en: Creates navigation trees and sitemaps.
pt_PT: Criar menu de navegação e mapa do site

en: Creating database tables.
pt_PT: A criar tabelas da base de dados.

en: Creating home page.
pt_PT: A criar página principal.

en: Creator
pt_PT: Criador

en: Crop + Upload Image
pt_PT: Cortar + Carregar imagem

en: Crop Image
pt_PT: Enquadrar Imagem

en: Current Month
pt_PT: Mês Actual

en: Current Page
pt_PT: Página Actual

en: Current Status
pt_PT: Estado Atual

en: Current Version
pt_PT: Versao Atual

en: Current Version %s
pt_PT: Versão Atual %s

en: Currently Installed
pt_PT: Atualmente Instalado

en: Currently Running %s
pt_PT: Neste momento,  a Executar %s

en: Currently logged in as <b>%s</b>.
pt_PT: Atualmente ligado como <b>%s</b>.

en: Custom
pt_PT: Personalizado

en: Custom Attribute Types
pt_PT: Tipos de Atributo Personalizados

en: Custom Attributes
pt_PT: Atributos Personalizados

en: Custom Composer Template
pt_PT: Modelo de Compositor Personalisado

en: Custom Options saved.
pt_PT: Opções Personalizadas guardadas.

en: Custom Permissions
pt_PT: Permissões Personalizadas

en: Custom Slideshow
pt_PT: Slideshow personalizado

en: Custom Template
pt_PT: Modelo Personalizado

en: Custom design options have been disabled.
pt_PT: As opções de design personalizadas foram desativadas.

en: Custom page
pt_PT: Página Personalizada

en: Customize
pt_PT: Personalizar

en: Customize Dashboard Home
pt_PT: Personalizar a Página Inicial do Dashboard

en: Customize Results
pt_PT: Personalizar Resultados

en: Customize Search
pt_PT: Personalizar a Pesquisa

en: Customize Theme
pt_PT: Personalizar o Tema

en: Customize Toolbar
pt_PT: Personalize a barra de ferramentas

en: Dashboard
pt_PT: Painel de Controle

en: Dashboard App Status
pt_PT: Estado da aplicação no dashboard

en: Dashboard Featured Add-On
pt_PT: Add-on em destaque no dashboard

en: Dashboard Featured Theme
pt_PT: Tema em destaque no dashboard

en: Dashboard File Manager
pt_PT: Gestor de Ficheiros do Painel de Controle

en: Dashboard Header + Four Column
pt_PT: Cabecalho do Dashboard + Coluna Quatro

en: Dashboard Home
pt_PT: Página Inicial do Dashboard

en: Dashboard Icon
pt_PT: Ícone do painel de controlo

en: Dashboard Newsflow Latest
pt_PT: Mais recente Newsflow Dashboard

en: Dashboard Primary + Five
pt_PT: Dashboard Primário + Cinco

en: Dashboard Site Activity
pt_PT: Dashboard da Atividdade do Site

en: Database Information
pt_PT: Informações da base de dados

en: Database Name
pt_PT: Nome da base de dados

en: Database Refresh
pt_PT: Refrescar Base de Dados

en: Database XML
pt_PT: Base de Dados XML

en: Date
pt_PT: Data

en: Date Added
pt_PT: Data de Introdução

en: Date Created
pt_PT: Data de criação

en: Date Field
pt_PT: Campo de Data

en: Date Format
pt_PT: Formato da Data

en: Date Modified
pt_PT: Data de modificação

en: Date Navigation
pt_PT: Navegação por data

en: Date Only
pt_PT: Data

en: Date Posted
pt_PT: Data do Post

en: Date/Time
pt_PT: Data/Hora

en: Date/Time Options
pt_PT: Opções Data/Hora

en: DateTime Field
pt_PT: Campo de Data e Hora

en: Day of Month
pt_PT: Dia do Mês

en: Day of Week
pt_PT: Dia da Semana

en: Days
pt_PT: Dias

en: Deactivate
pt_PT: Desativar

en: Deactivate User
pt_PT: Desactivar Utilizador

en: Deactivate Users
pt_PT: Desativar Utilizadores

en: Deactivate the user account
pt_PT: Desactivar a conta do utilizador

en: Dear %s,
    
    %s
    
    You can review, approve or deny all pending actions from here:
    
    %s
pt_PT: Caro %s,
    
    %s
    
    Pode rever, aprovar ou rejeitar todas as ações pendentes a partir daqui:
    
    %s

en: Debug Level
pt_PT: Ní­vel de Debug

en: Debug Settings
pt_PT: Configurações de Depuração

en: Debug configuration saved.
pt_PT: Configuração do 'Debug' salva.

en: Default
pt_PT: Padrão

en: Default - %s minutes
pt_PT: Padrão - %s minutos

en: Default Attributes
pt_PT: Atributos Por Defeito

en: Default Attributes to Display
pt_PT: Atributos Predefinidos a Exibir

en: Default Country
pt_PT: País Por Defeito

en: Default Language
pt_PT: Língua  Predefinida

en: Default Location
pt_PT: Localização Padrão

en: Default PHP Mail Function
pt_PT: Função de E-mail PHP Padrão

en: Default Value
pt_PT: Valor Padrão

en: Default template.
pt_PT: Modelo predefinido.

en: Default value. Click to edit.
pt_PT: Valor predefinido. Clique para editar.

en: Defaults
pt_PT: Predefinido

en: Delete
pt_PT: Apagar

en: Delete Attribute
pt_PT: Apagar Atributo

en: Delete Backup
pt_PT: Apagar Cópia de Segurança

en: Delete File Set
pt_PT: Apagar Conjunto de Ficheiros

en: Delete Forever
pt_PT: Apagar Permanentemente

en: Delete Group Set
pt_PT: Apagar Conjunto de Grupos

en: Delete Job Set
pt_PT: Apagar Conjunto de Tarefas

en: Delete Layout
pt_PT: Apagar Layout

en: Delete Page
pt_PT: Eliminar Página

en: Delete Pages
pt_PT: Apagar Páginas

en: Delete Set
pt_PT: Apagar Conjunto

en: Delete Stack
pt_PT: Apagar Stack

en: Delete Submissions
pt_PT: Apagar Submissoes

en: Delete User Account
pt_PT: Apagar a Conta do Utilizador

en: Delete Users
pt_PT: Apagar Utilizadores

en: Delete Workflow
pt_PT: Apagar Workflow

en: Delete request saved. You must complete the delete workflow before this stack can be deleted.
pt_PT: Pedido de exclusão guardado. Tem de preencher a exclusão de workflow antes de esta stack poder ser apagada.

en: Delete request saved. You must complete the workflow before the page is fully removed.
pt_PT: Pedido de eliminacao guardado. Tem de completar o workflow antes da página ser completamente removida.

en: Delete them
pt_PT: Apagá-los

en: Delete this message?
pt_PT: Apagar esta mensagem?

en: Deleted User
pt_PT: Apagar Utilizador

en: Deleted pages are moved to the trash can in the sitemap.
pt_PT: Páginas eliminadas são movidas para o caixote do lixo no mapa do site.

en: Denied by %s
pt_PT: Recusado por %s

en: Descending
pt_PT: Descendente

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Details
pt_PT: Detalhes

en: Determine where users should be redirected to after they login.
pt_PT: Determine para onde os utilizadores deverão ser redirecionados, após fazerem iniciarem sessão.

en: Developer options have been disabled in the config file.
pt_PT: As opções de developers foram desabilitadas neste ficheiro de configuração.

en: Direction
pt_PT: Direcção

en: Disabled
pt_PT: Desativado

en: Discard
pt_PT: Descartar

en: Discard My Edits
pt_PT: Descartar as minhas edições

en: Discard this draft?
pt_PT: Descartar este rascunho?

en: Display
pt_PT: Exibir

en: Display Format
pt_PT: Formato de apresentação

en: Display Order
pt_PT: Ordem de exibição

en: Display Order Reset.
pt_PT: Mostra Reposição da Ordem.

en: Display Pages
pt_PT: Exibir páginas

en: Display Tags for the current page
pt_PT: Mostrar Tags para a página actual

en: Display Title
pt_PT: Mostrar Título

en: Display a custom amount.
pt_PT: Exibir um valor personalizado.

en: Display a list of pages created during a certain month, or months. Pages will be sorted by month.
pt_PT: Mostra uma lista de páginas criada durante um determinado mês ou meses. As páginas serão ordenadas por mês.

en: Display a list of pages that use a certain page type. Return pages that exist throughout your site, or under only one specific section.
pt_PT: Mostra uma lista de páginas que utilizar um certo tipo de página. Exibe páginas que existem por todo o seu site, ou somente de uma secção específica.

en: Display a running loop of images.
pt_PT: Exibir um loop das imagens.

en: Display all.
pt_PT: Exibir todos.

en: Display available tags
pt_PT: Mostrar tags disponíveis

en: Display breadcrumb trail.
pt_PT: Exibir estrutura de navegação.

en: Display files in no sets.
pt_PT: Mostre ficheiros fora de conjuntos.

en: Display information about your concrete5 site's users, on a public page.
pt_PT: Mostre informacao acerca dos utilizadores do seu site concrete5, numa página publica

en: Display order saved.
pt_PT: Ordem de exibição salva.

en: Display page aliases.
pt_PT: Mostrar ligações da página.

en: Display pages that are located
pt_PT: Exibir páginas localizadas

en: Display pages to users even when those users cannot access those pages.
pt_PT: Mostrar páginas aos utilizadores, mesmo quando esses utilizadores não conseguem aceder a essas páginas

en: Display pagination interface if more items are available than are displayed.
pt_PT: Exibir interface de paginação se existir mais itens disponíveis do que os exibidos.

en: Display sub pages to current +1.
pt_PT: Exibir subpáginas atuais +1.

en: Display sub pages to current.
pt_PT: Exibir subpáginas atuais.

en: Displayed in Public Profile.
pt_PT: Exibido no perfil público.

en: Displayed on Member List.
pt_PT: Exibido na lista de membros.

en: Displays a summary of website activity.
pt_PT: Mostra um resumo da atividade do website.

en: Displays month archive for pages
pt_PT: Mostra arquivo mensal para páginas

en: Displays update and welcome back information on your dashboard.
pt_PT: Mostra informação sobre atualização e nota de boas-vindas no seu dashboard.

en: Do not cache this page.
pt_PT: Não fazer cache desta página.

en: Do you want to delete this block?
pt_PT: Quer apagar este bloco?

en: Do you want to delete this block? This item is an original. If you delete it, you will delete all blocks aliased to it
pt_PT: Quer apagar este bloco?  Este item é original. Se o apagar, vai apagar todos os blocos ligados a ele.

en: Document
pt_PT: Documento

en: Download & Install
pt_PT: Fazer o Download e Instalar

en: Download File
pt_PT: Descarregar Ficheiro

en: Download Time
pt_PT: Tempo de Download

en: Download Update
pt_PT: Descarregar Atualização

en: Download add-ons from concrete5.org.
pt_PT: Baixar add-ons de concrete5.org.

en: Download and Install
pt_PT: Descarregar e Instalar

en: Download the latest version of concrete5 and upgrade your site.
pt_PT: Faca o download da versao mais recente do concrete5 e atualize o seu site.

en: Download the package from <a href="%s">here</a>.
pt_PT: Faça o download do pacote <a href="%s">daqui</a>.

en: Download themes from concrete5.org.
pt_PT: Baixar temas de concrete5.org.

en: Downloaded On
pt_PT: Descarregado em

en: Draft deleted.
pt_PT: Rascunho apagado.

en: Draft saved successfully.
pt_PT: Rascunho guardado com sucesso.

en: Drafts
pt_PT: Rascunhos

en: Duration
pt_PT: Duração

en: EMAILS ARE DISABLED. THIS EMAIL WAS LOGGED BUT NOT SENT
pt_PT: OS E-MAILS ESTÃO DESATIVADOS. ESTE E-MAIL FOI REGISTADO MAS NÃO ENVIADO

en: EMAILS ARE ENABLED. THIS EMAIL WAS SENT TO mail()
pt_PT: OS E-MAILS ESTÃO ATIVOS. ESTE E-MAIL FOI ENVIADO PARA mail()

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Edit Access
pt_PT: Editar Acesso

en: Edit Attribute
pt_PT: Editar Atributo

en: Edit Details
pt_PT: Editar Detalhes

en: Edit External Link
pt_PT: Editar Link Externo

en: Edit Group
pt_PT: Editar Grupo

en: Edit Importer
pt_PT: Editar Importador

en: Edit Layout
pt_PT: Editar o Layout

en: Edit Mode
pt_PT: Modo de Edição

en: Edit Page
pt_PT: Editar Página

en: Edit Page Type
pt_PT: Editar tipo de página.

en: Edit Profile
pt_PT: Editar Perfil

en: Edit Properties
pt_PT: Editar Propriedades

en: Edit Question
pt_PT: Editar questão

en: Edit Set
pt_PT: Editar Conjunto

en: Edit User
pt_PT: Editar Utilizador

en: Edit User account.
pt_PT: Editar conta de utilizador.

en: Edit Workflow
pt_PT: Editar Workflow

en: Edit in Composer
pt_PT: Editar no Compositor

en: Edit this Page
pt_PT: Editar esta página

en: Editable and Required in Profile.
pt_PT: Editável e Exigido no Perfil.

en: Editable in Profile.
pt_PT: Editável no Perfil.

en: Editing
pt_PT: Edição

en: Editor Dimensions
pt_PT: Dimensoes do Editor

en: Email
pt_PT: E-mail

en: Email Address
pt_PT: Endereço de E-mail

en: Email Address Verified
pt_PT: Endereço de e-mail verificado

en: Email Address to Route Emails To
pt_PT: Endereço de e-mail para direcionar os e-mails

en: Email Importers
pt_PT: Importadores de Email

en: Email Notification
pt_PT: Notificacao de Email

en: Email Only
pt_PT: Apenas o email

en: Email Validated
pt_PT: E-mail Validado

en: Email address
pt_PT: Endereco de email

en: Email marked as valid.
pt_PT: E-mail marcado como válido.

en: Embeds SWF files, including flash detection.
pt_PT: Inserir ficheiros SWF com deteção de flash

en: Embeds a YouTube Video in your web page.
pt_PT: Insere um video do YouTube na sua página da Internet

en: Embeds uploaded video into a web page. Supports AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 and FLV formats.
pt_PT: Incorpora o ví­deo carregado numa página web. Suporta os formatos  AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 e FLV.

en: Empties the page search index and reindexes all pages.
pt_PT: Esvazia o índice de procura de páginas e reindexa todas as páginas.

en: Empty Site
pt_PT: Esvaziar Site

en: Empty Trash
pt_PT: Esvaziar Lixo

en: Enable Advanced Permissions
pt_PT: Ativar Permissoes Avancadas

en: Enable Cache
pt_PT: Ativar Cache

en: Enable OpenID
pt_PT: Habilitar OpenID

en: Enable Pretty URLs
pt_PT: Habilitar URLs Limpas

en: Enable Public Registration to let visitors create new user accounts.
pt_PT: Ative o Registo Publico para permitir que os visitantes possam criar contas de novos utilizadores

en: Enable custom permissions for this file set.
pt_PT: Active as permissões personalizadas para este conjunto de ficheiros.

en: Enable or disable maintenance mode, in which your site is only visible to the admin user. Maintenance Mode is useful for developing, testing or temporarily disabling a site.
pt_PT: Ative ou desative o modo de manutenção, no qual, o seu site estará visível somente para o utilizador administrador. O Modo de Manutencao é util para desenvolver, testar ou disabilitar o site temporariamente.

en: Enable post via email and other settings.
pt_PT: Habilitar mensagem via email e outras configurações.

en: Enable pretty URLs, statistics and tracking codes.
pt_PT: Ativar URLs bonitos, estatísticas e códigos de monitorização

en: Enable public profiles.
pt_PT: Ativar Perfis Públicos.

en: Enable user defined time zones.
pt_PT: Permitir fusos horários definidos pelo utilizador.

en: Enabled
pt_PT: Ativado

en: Enables saving records of emails being sent out. This will save records even if actual email delivery is disabled on your site.
pt_PT: Permite gravar registos de e-mails enviados. Isto irá gravar os registos, mesmo que a entrega de e-mails esteja desativada no seu site.

en: Encryption
pt_PT: Encriptação

[ctx: End date]
en: To
pt_PT: Para

en: Ends
pt_PT: Termina

en: Ends %s.
pt_PT: Termina %s.

en: Ensure your software is up to date and stable.
pt_PT: Garanta que o seu software está atualizado e estável.

en: Enter IP addresses, one per line, in the form below to manually ban an IP address. To indicate a range, use a wildcard character (e.g. 192.168.15.* will block 192.168.15.1, 192.168.15.2, etc...)
pt_PT: Inserir os endereços IP, um por linha, no formulário abaixo para banir manualmente um endereço IP. Para indicar um intervalo, use o asterisco (ex. 192.168.15.* vai banir o 192.168.15.1, 192.168.15.2, etc...)

en: Enter URL to valid file(s)
pt_PT: Introduza a URL para ficheiro(s) válido(s)

en: Enter a <a href="%s" target="_blank">PHP date string</a> here.
pt_PT: Adicione um <a href="%s" target="_blank">PHP date string</a> aqui.

en: Enter a name for this saved search file set.
pt_PT: Introduza um nome para salvar este conjunto de ficheiros de pesquisa.

en: Enter a number from 0 to 21, with 21 being the most zoomed in.
pt_PT: Por favor indique um número de 0 a 21, sendo 21 a ampliação máxima

en: Enter a title for your guestbook, and adjust the date format to your liking. Choose whether or not to enable comments, moderation and CAPTCHA. Enter an email address if you'd like to be notified of each new guestbook submission.
pt_PT: Digite um título para o seu guestbook, e ajuste o formato da  da data que preferir. Escolha, se deseja ou não, ativar comentários, moderação e CAPTCHA. Digite um endereço de email se desejar ser notificado de cada  nova entrada no guestbook.

en: Enter a title for your map, then the address of the location you'd like to display on your map. Finally, specify the zoom level of the map to render. Google will try to locate the address automatically when you add the block.
pt_PT: Digite um título para o seu mapa, depois digite o endereço da localização que gostaria de mostras no seu mapa. Finalmente, especifique o nível de zoom que deseja que o mapa implemente. Google vai tentar localizar o endereço automaticamente quando adicionar o bloco.

en: Enter an address and a Google Map of that location will be placed in your page.
pt_PT: Introduza uma morada e a localização do Google Maps será colocada na sua página.

en: Enter your email address below. We will send you instructions to reset your password.
pt_PT: Digite o seu endereço de email abaixo. Enviar-lhe-emos as instrucoes para poder repor a sua senha.

en: Enter your new password below.
pt_PT: Escreva a sua nova senha abaixo.

en: Entire Page
pt_PT: Página Inteira

en: Environment
pt_PT: Ambiente

en: Environment Information
pt_PT: Informação de Ambiente

en: Equal To
pt_PT: Igual a

en: Error
pt_PT: Erro

en: Error Processing Importer Mail
pt_PT: Erro ao Processar o Importador de Correio

en: Error deleting the file %s. Please check the permissions of the folder %s
pt_PT: Erro ao apagar o ficheiro %s. Verifique as permissões da pasta %s

en: Error establishing connection to the concrete5 community. Please check that curl and other required libraries are enabled.
pt_PT: Erro ao estabelecer a conecção com a comunidade Concrete5. Por favor verifique se o Curl e outras livrarias necessárias estão activadas.

en: Error while converting the attributes on cID: %s Error:<br/>%s
pt_PT: Erro ao converter os atributos em cID: %s Erro:<br/>%s

en: Error: %s
pt_PT: Erro: %s

en: Error: Area not found.
pt_PT: Erro: Área não encontrada.

en: Error: Block Type cannot be installed because no db.xml file can be found. Either create a db.xml file for this block type, or remove the $btTable variable from its controller.
pt_PT: Erro: Tipo de Bloco não foi instalado porque não foi encontrado nenhum ficheiro db.xml. Ou cria um ficheiro db.xml para este tipo de bloco, ou remove a variável $btTable do seu controlador.

en: Error: Block Type cannot be installed due to an unknown database error. Please check that the db.xml file for this block type is formatted correctly.
pt_PT: Erro: O Tipo de Bloco não pode ser instalado devido a um erro desconhecido na base de dados. Verifique se o ficheiro db.xml para este tipo de bloco, está formatado corretamente.

en: Error: Block Type table must contain a "bID" primary key field.
pt_PT: Erro: A tabela Tipo de Bloco tem de conter um campo para a chave primária "bID".

en: Error: Block Type table must contain at least two fields.
pt_PT: Erro: A tabela Tipo de Bloco tem de conter pelo menos dois campos.

en: Error: Block not found.
pt_PT: Erro: Bloco não encontrado.

en: Error: Invalid Job file. The class %s was not found in %s .
pt_PT: Erro: Ficheiro Job inválido. A classe %s não foi encontrada em %s .

en: Error: Invalid column count. Please refresh your page.
pt_PT: Erro: contagem de colunas inválido. Atualize a página.

en: Error: Layout not found
pt_PT: Erro: layout não encontrado

en: Error: The Job class must be a child class of Job.
pt_PT: Erro: A classe Job deve ser uma classe 'child' de Job.

en: Error: The required page attribute with the handle of: "%s" doesn't exist
pt_PT: Erro: O atributo de página necessário com o nome de: "%s" não existe

en: Error: no area assigned to layout
pt_PT: Erro: nenhuma área designada para o layout

en: Even if you change your website's logo, the Site Name is used in some emails.
pt_PT: Mesmo se alterar o logotipo do seu site, o Nome do Site é usado em alguns emails.

en: Every
pt_PT: Cada

en: Every %s (default setting).
pt_PT: Cada %s (predefinido).

en: Every Day
pt_PT: Todos os Dias

en: Every Month
pt_PT: Todos os Mêses

en: Every Week
pt_PT: Todas as semanas

en: Exception Occurred:
pt_PT: Ocorreu uma Excepção:

en: Exclude From Page List
pt_PT: Excluir da listagem de páginas

en: Exclude From Search Index
pt_PT: Exclua da Indexação de Pesquisa

en: Exclude From sitemap.xml
pt_PT: Exclua do sitemap.xml

en: Exclude system pages.
pt_PT: Excluir páginas do sistema.

en: Excluded
pt_PT: Excluído

en: Excluded URL Word List
pt_PT: Lista de Palavras de URL excluidas

en: Excluded Users/Groups
pt_PT: Utilizadores/Grupos excluídos

en: Excluded Users/Groups with timed permissions
pt_PT: Utilizadores/Grupos excluídos com permissões agendadas

en: Existing Backups
pt_PT: Backups Existentes

en: Exit Edit Mode
pt_PT: Sair do modo de edição

en: Expiration Action
pt_PT: Ação de Expiração

en: Expiration Date
pt_PT: Data de Expiração

en: Expire Pages from Cache
pt_PT: Expire Páginas da Cache

en: Expires In
pt_PT: Expira em

en: Export
pt_PT: Exportar

en: Export Database Schema
pt_PT: Exportar esquema da base de dados

en: Export Database Tables
pt_PT: Exportar as tabelas da base de dados

en: Export Database XML
pt_PT: Exportar XML da Base de Dados

en: Export to Excel
pt_PT: Exportar para o Excel

en: Export your site's structure and content to an XML document that you can use to develop custom sites with our Starting Points add-on.
pt_PT: Exporte a estrutura e conteúdo do seu site para um documento XML que pode utilizar para desenvolver sites personalizados com o seu add-on, Pontos de Partida.

en: Extend concrete5
pt_PT: Extender concrete5

en: Extension
pt_PT: Extensão

en: External Form
pt_PT: Formulário externo.

en: External SMTP Server
pt_PT: Servidor SMTP Externo

en: External URL
pt_PT: URL externo

en: External marketplace support has been disabled for this website.
pt_PT: O suporte ao markeplace externo foi desabilitado para este website.

en: Face
pt_PT: Fonte

en: Fade Duration
pt_PT: Duração do desvanecimento (fade)

en: Failed Registration
pt_PT: Registo Falhou

en: Failed to create zip file as "%s": %s
pt_PT: Não foi possível criar o ficheiro zip como "%s": %s

en: Fall Back To Gravatar
pt_PT: Retornar para Gravatar

en: Featured Add-On
pt_PT: Complemento em destaque

en: Featured Items
pt_PT: Itens em Destaque

en: Featured Theme
pt_PT: Tema em destaque

en: Featured pages only.
pt_PT: Apenas páginas em destaque.

en: Features a theme from concrete5.org.
pt_PT: Possui um tema do concrete5.org.

en: Features an add-on from concrete5.org.
pt_PT: Possui um add-on do concrete5.org.

en: Feed Title
pt_PT: Título do Feed

en: Feed URL
pt_PT: Endereço do Feed

en: Fetch, parse and display the contents of an RSS or Atom feed.
pt_PT: Buscar, analisar e exibir o conteúdo de um feed RSS ou Atom.

en: Fewer Than
pt_PT: Menos que

en: Field available in "Advanced Search".
pt_PT: Campo disponível em "Pesquisa avançada".

en: Field available in Dashboard Page Search.
pt_PT: Campo disponível no Dashboard de Pesquisa de Página.

en: Field available in Dashboard User Search.
pt_PT: Campo disponível no Dashboard de Pesquisa por Utilizador.

en: Field available in File Manager Search.
pt_PT: Campo disponível na Pesquisa do Gestor de Ficheiros.

en: Fields
pt_PT: Campos

en: File
pt_PT: Ficheiro

en: File %s not found. All themes need default.php and view.php files in them. Consult concrete5 documentation on how to create these files.
pt_PT: Ficheiro %s não encontrado. Todos os temas precisam dos ficheiros default.php e view.php. Consulte a documentação do concrete5 em como criar estes ficheiros.

en: File <strong>%s</strong> could not be found.
pt_PT: O ficheiro <strong>%s</strong> não foi encontrado.

en: File <strong>%s</strong> has been rescanned
pt_PT: O ficheiro <strong>%s</strong> foi verificado novamente.

en: File Attribute Created.
pt_PT: Atributo criado.

en: File Attribute Deleted.
pt_PT: Atributo de Ficheiro Apagado.

en: File Attribute Updated.
pt_PT: Atributo de Ficheiro Actualizado.

en: File Attributes
pt_PT: Atributos de Ficheiros

en: File Details
pt_PT: Detalhes do ficheiro

en: File Manager
pt_PT: Gestor de ficheiros

en: File Manager Permissions
pt_PT: Permissões do Gestor de Ficheiros

en: File Permissions
pt_PT: Permissoes de Ficheiro

en: File Preview
pt_PT: Pré-visualização do Ficheiro

en: File Set
pt_PT: Conjunto de Ficheiros

en: File Set Name cannot contain the characters: %s
pt_PT: O Nome do Conjunto de Ficheiros não pode conter os caracteres: %s

en: File Sets
pt_PT: Conjuntos de Ficheiros

en: File Storage Locations
pt_PT: Localizações de armazenamento de ficheiros

en: File Upload
pt_PT: Carregar ficheiro

en: File Uploader
pt_PT: Carregador de ficheiros

en: File Version ID
pt_PT: ID da Versão do Ficheiro

en: File Versions
pt_PT: Versões do Ficheiro

en: File not found
pt_PT: Ficheiro não encontrado

en: File set deleted successfully.
pt_PT: Conjunto apagado com sucesso.

en: File set updated successfully.
pt_PT: Conjunto actualizado com sucesso.

en: File sets provide a flexible way to organize and group your site's assets.
pt_PT: Conjuntos de ficheiros providenciam uma forma flexivel de organizar e agrupar os ativos do seu site.

en: File storage locations saved.
pt_PT: Locais de armazenamento de ficheiro guardados.

en: File to include
pt_PT: Ficheiro a incluir

en: Filename
pt_PT: Nome do Ficheiro

en: Files
pt_PT: Ficheiros

en: Files Uploaded
pt_PT: Ficheiros Enviados

en: Files in Set
pt_PT: Ficheiros no Conjunto

en: Files in Theme
pt_PT: Ficheiros no Tema

en: Files in no sets.
pt_PT: Ficheiros sem conjuntos.

en: Files in the theme were activated successfully.
pt_PT: Os ficheiros no tema foram activados com sucesso.

en: Filter
pt_PT: Filtro

en: Find Users
pt_PT: Encontrar Utilizadores

en: Finishing.
pt_PT: A terminar.

en: First Level
pt_PT: Primeiro Nivel

en: First, schedule this URL for when you'd like this job to run:
pt_PT: Primeiramente, agende este URL para quando desejar que esta tarefa seja executada:

en: Five Most Recent Downloads
pt_PT: Cinco Downloads Mais Recentes

en: Flash Content
pt_PT: Conteúdo em flash

en: Flash Embed - Legacy method
pt_PT: Incorporação Flash - método Legado

en: Flash File
pt_PT: Ficheiro Flash

en: Flat
pt_PT: Plana

en: Flat View
pt_PT: Vista plana

en: Fonts
pt_PT: Fontes

en: Footer of the page
pt_PT: Rodapé da página

en: For adding HTML by hand.
pt_PT: Para adicionar HTML manualmente.

en: Force Exact Image Match
pt_PT: Forçar Imagem a corresponder exatamente

en: Forever
pt_PT: Para sempre

en: Forgot Password
pt_PT: Esqueci-me da senha

en: Forgot Your Password?
pt_PT: Esqueceu-se da senha?

en: Form
pt_PT: Formulário

en: Form Name
pt_PT: Nome do formulário

en: Form Results
pt_PT: Formulário de Resultados

en: Found on Page
pt_PT: Encontrado(a) na Página

en: Free
pt_PT: Gratuito

en: Friends
pt_PT: Amigos

en: From
pt_PT: De

en: From Page Type Defaults
pt_PT: Das Predefinições do Tipo de Página

en: From: %s
    Date Sent: %s
    Subject: %s
pt_PT: De: %s
    Data de Envio: %s
    Sujeito: %s

en: Full
pt_PT: Completo

en: Full Page Caching
pt_PT: Cache da Página Inteira

en: Full Page Index
pt_PT: Índice da Página Completa

en: Full Record
pt_PT: Registo Completo

en: Full Release Notes
pt_PT: Notas da Versão Completa

en: Full Sitemap
pt_PT: Estrutura do site completo.

en: Full Stack
pt_PT: Pilha completa

en: Full Width
pt_PT: Largura Completa

en: Full page caching settings saved.
pt_PT: Definicoes de cache de página inteira guardadas.

en: Function mysql_connect() not found. Your system does not appear to have MySQL available within PHP.
pt_PT: A função mysql_connect() não foi encontrada. Aparentemente o sistema não tem o MySQL disponível com PHP.

en: GZip Archive
pt_PT: Arquivo GZip

en: Generate the sitemap.xml file
pt_PT: Gerar o ficheiro sitemap.xml

en: Generate the sitemap.xml file that search engines use to crawl your site.
pt_PT: Gerar o ficheiro sitemap.xml que o motor de pesquisa usa para rastrear o seu site.

en: Get More Add-Ons
pt_PT: Obtenha Mais Add-Ons

en: Get More Themes
pt_PT: Baixe mais Temas

en: Get data from forms and logs.
pt_PT: Dados dos formulários e logs.

en: Get more add-ons from concrete5.org.
pt_PT: Obtenha mais add-ons em concrete5.org.

en: Get more help on your question by posting it to the concrete5 help center on concrete5.org
pt_PT: Obtenha mais ajuda à sua pergunta colocando-a no fórum do concrete5 em concrete5.org

en: Get more themes from concrete5.org.
pt_PT: Obtenha mais temas em concrete5.org.

en: Get more themes.
pt_PT: Obter mais temas.

en: Get submission data.
pt_PT: Obter dados de submissão.

en: Get support from developers.
pt_PT: Obtenha o suporte dos programadores.

en: Global Areas
pt_PT: Áreas Globais

en: Global mail settings saved.
pt_PT: Definições globais de correio gravadas.

en: Go
pt_PT: Proceder

en: Go to the <a href="%s">Add Functionality</a> page in your concrete5 Dashboard.
pt_PT: Vá até a página <a href="%s">Adicionar Funcionalidade</a> no seu Dashboard concrete5.

en: Google Map
pt_PT: Mapa do Google

en: Google Map disabled in edit mode.
pt_PT: O Google Map está inativo em modo edição

en: Grabs the latest newsflow data from concrete5.org.
pt_PT: Recolhe os últimos dados do newsflow do concrete5.org

en: Gravatar Image Set
pt_PT: Conjunto de Imagens Gravatar

en: Group Expiration Options
pt_PT: Opções para expiração dos grupos

en: Group Set
pt_PT: Conjunto de Grupos

en: Group Sets
pt_PT: Conjuntos de grupos

en: Group added successfully
pt_PT: Grupo adicionado com sucesso

en: Group attributes into sets for easier organization
pt_PT: Agrupar atributos em conjuntos para uma organização mais fácil.

en: Group deleted successfully.
pt_PT: Grupo apagado com sucesso.

en: Group set added successfully.
pt_PT: Grupo de conjuntos adicionado com sucesso.

en: Group set deleted successfully.
pt_PT: Grupo de conjuntos apagado com sucesso.

en: Group set updated successfully.
pt_PT: Grupo de conjuntos atualizado com sucesso.

en: Group update successfully
pt_PT: Grupo actualiado com sucesso.

en: Group(s)
pt_PT: Grupo(s)

[ctx: GroupDescription]
en: The guest group represents unregistered visitors to your site.
pt_PT: O grupo de convidados, representa os visitantes não registados no seu site.

[ctx: GroupDescription]
en: The registered users group represents all user accounts.
pt_PT: O grupo de utilizadores registados, representa todas as contas de utilizador.

[ctx: GroupName]
en: Administrators
pt_PT: Administradores

[ctx: GroupName]
en: Guest
pt_PT: Convidado

[ctx: GroupName]
en: Registered Users
pt_PT: Utilizadores registados

en: Grouped by set
pt_PT: Agrupado por conjuntos

en: Groups
pt_PT: Grupos

en: Guest
pt_PT: Convidado

en: Guestbook / Comments
pt_PT: Guestbook / Comentários

en: Guestbook Comment Notification
pt_PT: Aviso de comentário no livro de visitas.

en: HTML/WYSIWYG Editor Content.
pt_PT: Editor de conteúdo HTML/WYSIWYG

en: Handle
pt_PT: Controlar

en: Handle already exists.
pt_PT: Nome já existe.

en: Handle required.
pt_PT: É necessário um controlador.

en: Handles must contain only letters, numbers or the underscore symbol.
pt_PT: Nomes só podem conter letras, números ou o símbolo de underscore.

en: Have concrete5 perform various tasks to help your site running in top condition, process email posts, and update search engine indexing maps. Click the triangle icon next to the job to start it. A success message will be displayed once the job has been completed.
pt_PT: Permita que o concrete5 efetue várias funções que ajudarão o seu site a ser executado na melhor forma possível, como processar posts de email e atualizar os mapas de indexação dos motores de busca. Clique no ícone triangular, perto da tarefa a desempenhar para a inicializar. Uma mensagem de êxito será mostrada assim que a tarefa for completada.

en: Having trouble? Check the <a href="%s">installation help forums</a>, or <a href="%s">have us host a copy</a> for you.
pt_PT: Tem problemas? Visite o <a href="%s">forum de ajuda na instalacao</a>, ou <a href="%s">permita-nos alojar uma cópia</a> por si.

en: Header Extra Content
pt_PT: Conteúdo Extra no Header

en: Header Image
pt_PT: Imagem do Cabecalho

en: Header Nav
pt_PT: Navegacao do Cabecalho

en: Header of the page
pt_PT: Cabecalho da página

en: Height
pt_PT: Altura

en: Height
pt_PT: Altura

en: Hello World
pt_PT: Olá Mundo

en: Help
pt_PT: Ajuda

en: Here are earlier versions of this page. The bold line is the live version.<br/><br/>Anyone who can't edit this page sees this active version if permissions allow. Your edits are always made to the latest version. If you'd like to start editing from an old version, copy that version.
pt_PT: Encontra aqui algumas versoes antigas desta página. A linha em negrito corresponde à versao live. <br/><br/> Quem nao conseguir editar esta página, vê esta versao ativa, se as permissoes o permitirem. As suas alteracoes sao feitas sempre na versao mais recente. Se gostaria de comecar a editar uma versao mais antiga, copie essa versao.

en: Hide errors from site visitors.
pt_PT: Ocultar erros dos visitantes do site.

en: Hierarchy
pt_PT: Hierarquia

en: Highest Rated
pt_PT: Melhor votados

en: Home
pt_PT: Página Inicial

en: Homepage
pt_PT: Página Inicial

en: Hours
pt_PT: Horas

en: How Many Levels Below Parent?
pt_PT: Quando Níveis Abaixo de Mãe?

en: How long will this permission be valid for?
pt_PT: Por quanto tempo é válida esta permissao?

en: I would like to receive private messages.
pt_PT: Eu gostaria de receber mensagens privadas.

en: INVALID ACTION
pt_PT: AÇÃO INVÁLIDA

en: IP Address
pt_PT: Endereço IP

en: IP Address Blacklist
pt_PT: Lista negra dos endereços IP

en: IP Blacklist
pt_PT: Lista Negra de IP

en: IP Blacklist settings saved.
pt_PT: Definições da Lista Negra de IPs foi guardada.

en: Icon
pt_PT: Ícone

en: Icon removed successfully.
pt_PT: Ícones removidos com sucesso.

en: Icons updated successfully.
pt_PT: Ícones actualizados com sucesso.

en: If a file set does not appear above, you either have no access to add files to it, or it does not accept the file types %s.
pt_PT: Se um conjunto de ficheiros não aparecer em cima, ou se você não tem acesso para poder adicionar ficheiros ou não aceita este tipo de ficheiros %s.

en: If your site is behaving oddly or displaying out-of-date content, it's a good idea to clear the cache. If you're having to clear the cache a lot, you might want to just turn off caching in Cache & Speed Settings.
pt_PT: Se o seu site estiver a se comportar erraticamente ou mostrar conteúdo desatualizado, é recomendado que esvazie a cache. Se este comportamento se verificar muito frequentemente, é recomendado que desative caching nas definições Cache e Definições de Velocidade.

en: If your site is displaying out-dated information, or behaving unexpectedly, it may help to clear your cache.
pt_PT: Se o seu site exibe informações desatualizadas ou se comporta de forma inesperada, pode ajudar se fizer uma limpeza da cache.

en: Illegal variable name '%s' in element args.
pt_PT: Nome de variável '%s' ilegal nos argumentos dos elementos.

en: Image
pt_PT: Imagem

en: Image Links to:
pt_PT: As imagens ligam a:

en: Image Manipulation Available
pt_PT: Manipulação de Imagem Disponí­vel

en: Image Not Found.
pt_PT: Imagem não encontrada.

en: Image On-State
pt_PT: Imagem On-State

en: Image to Display
pt_PT: Imagem a mostrar

en: Image/File
pt_PT: Imagem/Ficheiro

en: Import Files
pt_PT: Importar Ficheiros

en: Important Information about Backup & Restore
pt_PT: Informação importante sobre cópia de segurança & restauro.

en: Importer saved.
pt_PT: Importador salvo.

en: Importers
pt_PT: Importadores

en: Importing files.
pt_PT: A importar ficheiros.

en: In Set(s)
pt_PT: No(s) Conjunto(s)

en: In one list
pt_PT: Numa lista

en: Inactive Users
pt_PT: Utilizadores Inactivos

en: Inbox
pt_PT: Caixa de Entrada

en: Include &laquo; and &raquo;.
pt_PT: Incluir &laquo; e &raquo;.

en: Include all child pages
pt_PT: Incluir todas as páginas dependentes

en: Include block in Composer
pt_PT: Incluír bloco no Compositor

en: Include external forms in the filesystem and place them on pages.
pt_PT: Incluir formulários externos no sistema e colocá-los nas páginas.

en: Include only add-ons compatible with my version of concrete5.
pt_PT: Incluír somente add-os compatíveis com a minha versão de concrete5.

en: Included
pt_PT: Incluído

en: Included Users/Groups
pt_PT: Utilizadores/Grupos incluídos

en: Included Users/Groups with timed permissions
pt_PT: Utilizadores/Grupos incluídos com permissões agendadas

en: Included in Composer?
pt_PT: Incluido no Compositor?

en: Incorrect captcha code
pt_PT: Código captcha incorreto

en: Incorrect image validation code. Please check the image and re-enter the letters or numbers as necessary.
pt_PT: Código de validação da imagem errado. Por favor, verifique a imagem e volte a introduzir as letras e números.

en: Index Search Engine - All
pt_PT: Índice do Motor de Busca - Todos

en: Index Search Engine - Updates
pt_PT: Motor de Busca do Índice - Atualizações

en: Index cleared. You must now reindex your site from the Automated Jobs page.
pt_PT: Índice limpo. Terá de reindexar o seu site da página de Tarefas Automatizadas.

en: Index partially updated. %s pages indexed (maximum number.) Re-run this job to continue this process.
pt_PT: Índice parcialmente atualizado. %s páginas indexadas (máximo.) Corra novamente esta tarefa para continuar este processo.

en: Index the site to allow searching to work quickly and accurately. Only reindexes pages that have changed since last indexing.
pt_PT: Indexe o site para permitir que a busca seja mais rápida e precisa. Reindexa somente as páginas que sofreram alterações deste a última indexação.

en: Index updated.
pt_PT: Índice atualizado.

en: Index updated. %s pages indexed.
pt_PT: Índice atualizado. %s páginas indexadas.

en: Indexing Method
pt_PT: Método de indexacao

en: Indexing complete. Index is up to date
pt_PT: Indexação completa. Índice atualizado

en: Individual Block
pt_PT: Bloco individual

en: Inherit
pt_PT: Herdar

en: Inherit page type default permissions.
pt_PT: Herdar permissões padrão do tipo de página.

en: Inherit the permissions of this page.
pt_PT: Herdar as permissões desta página.

en: Input Format
pt_PT: Formato de Introdução

en: Insert Link to Page
pt_PT: Inserir link para uma página

en: Inspect
pt_PT: Verificar

en: Inspect Package
pt_PT: Inspecionar Pacote

en: Inspect Theme
pt_PT: Inspecionar Tema

en: Install
pt_PT: Instalar

en: Install %s
pt_PT: Instalar %s

en: Install Local Update
pt_PT: Instalar uma Atualização Local

en: Install Packages and Connect to the Marketplace
pt_PT: Instalar Pacotes e Ligar ao Marketplace

en: Install add-ons & themes.
pt_PT: Instalar add-ons & temas.

en: Install concrete5
pt_PT: Instalar concrete5

en: Install custom add-ons or those downloaded from the concrete5.org marketplace.
pt_PT: Instalar add-ons personalizados ou  add-ons descarregados do marketplace em concrete5.org.

en: Install only items required for concrete5 to run. This will create a blank site.
pt_PT: Instalar apenas items necessários para correr o Concrete5. Isto vai criar um site em branco.

en: Install theme
pt_PT: Instalar Tema

en: Installation Notes
pt_PT: Notas de Instalacao

en: Installed Block Types
pt_PT: Tipos de Blocos Instalados

en: Installing attributes.
pt_PT: A instalar atributos.

en: Installing automated jobs.
pt_PT: A installar tarefas automatizadas.

en: Installing dashboard.
pt_PT: A instalar dashboard.

en: Installing login and registration pages.
pt_PT: A instalar páginas de login e registro.

en: Installing permissions & workflow.
pt_PT: A instalar permissões e workflow.

en: Intelligent Search
pt_PT: Pesquisa Inteligente

en: Interface Preferences
pt_PT: Definições de Interface

en: Interface Settings
pt_PT: Definicoes do Interface

en: Interface settings saved. Please log out and in again to update all backend messages.
pt_PT: Definições do interface guardadas. Faça log out e log in novamente, para atualizar todas as mensagens do backend.

en: Internal
pt_PT: Interno

en: Internal Block Types
pt_PT: Tipos de Blocos Internos

en: Invalid Attribute Type.
pt_PT: Tipo de Atributo inválido.

en: Invalid Email Address
pt_PT: Email inválido

en: Invalid File.
pt_PT: Ficheiro Inválido.

en: Invalid ID
pt_PT: ID inválido

en: Invalid ID.  This id is currently being used by another element on this page.
pt_PT: ID inválido. Este ID está a ser usado por outro elemento da página.

en: Invalid Job set.
pt_PT: Conjunto de tarefas inválido.

en: Invalid Key. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
pt_PT: Chave Inválida. Por favor, visite a página de password esquecida para gerar uma nova chave.

en: Invalid OpenID.
pt_PT: OpenID Inválido.

en: Invalid Package.
pt_PT: Pacote inválido.

en: Invalid Permissions
pt_PT: Permissões inválidas

en: Invalid Redirect URL
pt_PT: URL de redirecionamento inválido

en: Invalid Task.
pt_PT: Tarefa Inválida.

en: Invalid Token.
pt_PT: Token inválido.

en: Invalid Username
pt_PT: Nome de utilizador inválido

en: Invalid Workflow Type.
pt_PT: Tipo de Workflow inválido.

en: Invalid anti-spam library.
pt_PT: Biblioteca anti-spam inválida.

en: Invalid attribute ID.
pt_PT: ID de atributo inválido.

en: Invalid attribute set.
pt_PT: Conjunto de atributos inválido.

en: Invalid backup file specified.
pt_PT: Ficheiro de backup especificado inválido.

en: Invalid block.
pt_PT: Bloco inválido.

en: Invalid captcha library.
pt_PT: Biblioteca captcha inválida.

en: Invalid characters in page type name.
pt_PT: Caractere inválido no nome do tipo de página.

en: Invalid composer draft.
pt_PT: Rascunho inválido.

en: Invalid email address or password.
pt_PT: Endereço de e-mail ou senha inválido.

en: Invalid email address provided.
pt_PT: O e-mail fornecido não é válido.

en: Invalid email address.
pt_PT: Endereço de e-mail inválido.

en: Invalid file extension.
pt_PT: Extensão de ficheiro inválida.

en: Invalid file set.
pt_PT: Conjunto de ficheiros inválido.

en: Invalid file.
pt_PT: Ficheiro inválido.

en: Invalid form token. Please reload this form and submit again.
pt_PT: Formulário inválido. Por favor atualize o formulário e envie novamente.

en: Invalid group ID.
pt_PT: Id de Grupo ínválido.

en: Invalid group set.
pt_PT: Grupo de conjuntos inválido.

en: Invalid marketplace item ID.
pt_PT: ID do item inválido.

en: Invalid marketplace item.
pt_PT: Item de marketplace inválido.

en: Invalid package or no package specified.
pt_PT: Pacote inválido ou nenhum pacote especificado.

en: Invalid package.
pt_PT: Pacote inválido.

en: Invalid page.
pt_PT: Página Inválida.

en: Invalid parent page.
pt_PT: Página mãe inválida.

en: Invalid stack
pt_PT: Stack inválida

en: Invalid stack.
pt_PT: Stack inválida.

en: Invalid theme.
pt_PT: Tema inválido.

en: Invalid token.  Unable to activate user.
pt_PT: Token inválido.  Nao foi possivel ativar o utilizador.

en: Invalid token.  Unable to deactivate user.
pt_PT: Token inválido. Nao foi possivel desativar o utilizador.

en: Invalid user ID.
pt_PT: ID de utilizador inválida.

en: Invalid username or password.
pt_PT: Utilizador ou senha inválido.

en: Invalid version
pt_PT: Versão inválida

en: Invalid workflow ID.
pt_PT: ID de workflow inválido.

en: It only takes a moment and you don't even have to leave your site.
pt_PT: Leva apenas um minuto e nem precisa de sair do seu site.

en: Items To Uninstall
pt_PT: Itens a Desinstalar

en: JavaScript Enabled
pt_PT: JavaScript Habilitado

en: Job Set schedule updated successfully.
pt_PT: Agenda de Conjunto de Tarefas atualizada com sucesso.

en: Job Set updated successfully.
pt_PT: Conjunto de tarefas atualizado com sucesso.

en: Job Sets
pt_PT: Conjuntos de Tarefas

en: Job not found.
pt_PT: Job não encontrado.

en: Job schedule updated successfully.
pt_PT: Agenda de Tarefas atualizada com sucesso.

en: Job set added.
pt_PT: Conjunto de tarefas adicionado.

[ctx: JobSetName]
en: Default
pt_PT: Padrão

en: Jobs
pt_PT: Tarefas

en: Justify
pt_PT: Justificado

en: Keep your site running well.
pt_PT: Mantenha o seu site a correr bem.

en: Keep your web page addresses easy for humans and search engines to read by automatically removing references to index.php. You may need to create a file called .htaccess on your server for this to work, but we will try to do it for you first.
pt_PT: Mantenha os enderecos das suas páginas web, faceis de ler por pessoas e motores de busca, ao remover automaticamente referencias a index.php. Podera ter de criar um ficheiro chamado .htaccess no seu servidor para isto funcionar mas tentaremos fazê-lo por si.

en: Key Expired. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
pt_PT: Chave Expirada. Por favor, visite a página de password esquecida para gerar uma nova chave.

en: Keywords
pt_PT: Palavras-chave

en: Label
pt_PT: Etiqueta

en: Labels
pt_PT: Etiquetas

en: Language
pt_PT: Idioma

en: Languages
pt_PT: Linguagens

en: Last Action
pt_PT: Última Ação

en: Last Modified
pt_PT: Modificado pela última vez

en: Last Response
pt_PT: Última Resposta

en: Last Run
pt_PT: Última Execução

en: Last edit
pt_PT: Última edição

en: Last login
pt_PT: Último login

en: Latest Message
pt_PT: Última Mensagem

en: Layout preset not found
pt_PT: Predefinição de layout não encontrada

en: Learn More
pt_PT: Saber Mais

en: Learn about how to use concrete5, how to develop for concrete5, and get general help.
pt_PT: Aprenda como usar o Concrete5, como desenvolver para o Concrete5 e obtenha ajuda geral.

en: Learn about your site and concrete5.
pt_PT: Saiba mais sobre o seu site e concrete5.

en: Learn more about these block types.
pt_PT: Saber mais acerca deste tipo de blocos.

en: Learn more and update.
pt_PT: Saiba mais e actualize.

en: Leave a Reply
pt_PT: Deixe uma resposta

en: Leave the following form field blank in order to allow everyone to download this file.
pt_PT: Deixe em branco o seguinte campo do formulário para permitir que todos possam descarregar o ficheiro.

en: Leave this blank to keep your current password.
pt_PT: Deixe este espaco em branco para manter a sua senha atual.

en: Left
pt_PT: Esquerda

en: Left Sidebar
pt_PT: Barra Lateral da Esquerda

en: Lets you set default permissions and blocks for a particular page type.
pt_PT: Permite definir as permissões padrão e os blocos para um determinado tipo de página.

en: Line Height
pt_PT: Altura da linha

en: Link Tags to Page
pt_PT: Etiquetas de ligação para a página

en: Link Text
pt_PT: Texto do link

en: Link URL (optional)
pt_PT: Link URL (opcional)

en: Link and Caption
pt_PT: Ligação e Legenda

en: Link to files stored in the asset library.
pt_PT: Link para ficheiros armazenados na biblioteca.

en: List pages based on type, area.
pt_PT: Listar páginas baseadas no tipo, área.

en: Live Version
pt_PT: Versao Live

en: Loading Video... If you're seeing this message you may not have Flash installed.
pt_PT: A carregar o ví­deo... Se estiver a ver esta mensagem, poderá não ter o Flash instalado.

en: Local database file refreshed.
pt_PT: Ficheiros locais da base de dados actualizados.

en: Location
pt_PT: Localização

en: Location Name
pt_PT: Nome da Localização

en: Location in Website
pt_PT: Localização no site

en: Location: %s
pt_PT: Localização: %s

en: Lock IP after
pt_PT: Bloquear IP depois de

en: Lock Layout
pt_PT: Bloquear Layout

en: Lock Widths
pt_PT: Bloquear a largura

en: Log Application Exceptions
pt_PT: Log de excepções dos aplicativos.

en: Log Emails Sent
pt_PT: Log de e-mails enviados

en: Log entries marked as spam.
pt_PT: Entradas de registo marcadas como spam.

en: Log settings
pt_PT: Definições de registo

en: Logged entries can be found in <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Dashboard > Reports > Logs</a>
pt_PT: Entradas registadas podem ser encontradas em <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Dashboard > Relatórios > Registos</a>

en: Logging
pt_PT: Registos

en: Logging Settings
pt_PT: Definições de Log

en: Logging configuration saved.
pt_PT: Configurações de login salvas.

en: Login & Registration
pt_PT: Login & Registo

en: Login Destination
pt_PT: Destido de Login

en: Login Successful
pt_PT: Login feito com sucesso

en: Login redirection saved.
pt_PT: Redirecionamento de login salvo.

en: Login with OpenID
pt_PT: Iniciar sessao com OpenID

en: Logs
pt_PT: Registos

en: Loop
pt_PT: Repetir

en: Mail Exception Occurred. Unable to send mail:
pt_PT: Ocorreu uma exceção no correio. Não é possível enviar o e-mail:

en: Mail Importers
pt_PT: Importador de E-mails

en: Mail Server
pt_PT: Servidor de E-mail

en: Mailbox
pt_PT: Caixa de Correio

en: Main
pt_PT: Principal

en: Maintenance
pt_PT: Manutenção

en: Maintenance Mode
pt_PT: Modo de Manutenção

en: Maintenance Mode turned off. Your site is public.
pt_PT: Modo de manutenção desligado. O seu site está em modo público.

en: Maintenance Mode turned on. Your site is now private.
pt_PT: Mode de manutenção ligado. O seu site está em modo privado agora.

en: Make Ban Permanent
pt_PT: Banir Permanentemente

en: Make set public
pt_PT: Tornar o conjunto público

en: Make sure you <a href="%s">backup your database</a> before updating.
pt_PT: Certifique-se de que <a href="%s">faz uma cópia de seguranca da sua base de dados</a>antes de atualizar.

en: Make sure your web root contains a jobs/ directory, or upgrading will not go smoothly.
pt_PT: Confirme que a raí­z do seu website contém a directoria jobs/ ou a actualização não correrá bem.

en: Manage Search Engine Optimization (SEO) Related Page Properties.
pt_PT: Gerir as Propriedades de Páginas Relacionadas com Otimizacao para Motores de Busca (SEO).

en: Manage Sets
pt_PT: Gerir Conjuntos

en: Manage Stack Contents
pt_PT: Gerir Conteudo de Stacks

en: Manage sitewide content and administer block types.
pt_PT: Gerir conteúdo de todo o site e administrar tipos de blocos.

en: Manage the installed block types in your site.
pt_PT: Gerir os tipos de blocos instalados no seu site.

en: Manually
pt_PT: Manualmente

en: Manually create new user accounts for your concrete5 site.
pt_PT: Crie manualmente novas contas de utilizadores para o seu site concrete5.

en: Map Title
pt_PT: Título do mapa

en: Margin
pt_PT: Margem

en: Mark Email as Valid
pt_PT: Marcar e-mail como válido

en: Marketplace integration disabled in configuration file.
pt_PT: Integração com o marketplace desativada no ficheiro de configuração.

en: Marketplace item %s downloaded successfully.
pt_PT: Item %s transferido com êxito.

en: Max Height
pt_PT: Altura Máxima

en: Max Width
pt_PT: Largura Máxima

en: Maximum Gravatar Rating
pt_PT: Classificação Máxima Gravatar

en: Member Since
pt_PT: Membro Desde

en: Member profile (if enabled)
pt_PT: Perfil de Membro (se habilitado)

en: Members
pt_PT: Membros

en: Message
pt_PT: Mensagem

en: Message Details
pt_PT: Detalhes da Mensagem

en: Message Sent.
pt_PT: Mensagem Enviada.

en: Message to display when completed
pt_PT: Mensagem a ser exibida quando concluído

en: Message:
    %s
pt_PT: Mensagem:
    %s

en: Message: %s
pt_PT: Mensagem: %s

en: Messages
pt_PT: Mensagens

en: Meta Description
pt_PT: Meta Tag - Descrição

en: Meta Keywords
pt_PT: Meta Tag - Keywords

en: Meta Title
pt_PT: Meta Tag - Título

en: Minimum Version
pt_PT: Versão Minima

en: Minutes
pt_PT: Minutos

en: Mobile Theme
pt_PT: Tema para telemovel

en: Mobile theme saved.
pt_PT: Tema para telemóvel guardado.

en: Modified
pt_PT: Modificado

en: Months
pt_PT: Meses

en: Months Link to Page
pt_PT: Ligação para a página Meses

en: More Add-ons
pt_PT: Mais Add-Ons

en: More Blocks
pt_PT: Mais blocos

en: More Details
pt_PT: Mais Detalhes

en: More Information
pt_PT: Mais Informações

en: More Options
pt_PT: Mais Opções

en: More Statistics
pt_PT: Mais estatísticas

en: More Than
pt_PT: Mais que

en: More URLs
pt_PT: Mais URLs

en: Most Popular First
pt_PT: Mais Populares Primeiro

en: Most Recent Version
pt_PT: Versao Mais Recente

en: Most recent 20 downloads:
pt_PT: 20 downloads mais recentes:

en: Move
pt_PT: Mover

en: Move Down
pt_PT: Mover para baixo

en: Move Up
pt_PT: Mover para cima

en: Move or reorder pages by dragging their icons.
pt_PT: Mova ou reordene as páginas arrastando os seus icones.

en: Move package to trash directory on server?
pt_PT: Mover o pacote para o diretório do lixo no servidor?

en: Move them to the parent area below
pt_PT: Movê-los para a área de raíz abaixo.

en: Move/Copy
pt_PT: Mover/Copiar

en: Move/Copy Page
pt_PT: Mover/Copiar a Página

en: Multilingual Setup
pt_PT: Configuração Multilingue

en: Multiple Values
pt_PT: Múltiplos Valores

en: Multiple values
pt_PT: Valores múltiplos

en: My Friends
pt_PT: Os Meus Amigos

en: My Sets
pt_PT: Os Meus Conjuntos

en: My Video
pt_PT: O meu ví­deo

en: MySQL Available
pt_PT: MySQL Disponível

en: MySQL Password
pt_PT: Senha do MySQL

en: MySQL Username
pt_PT: Utilizador do MySQL

en: Name
pt_PT: Nome

en: Name Your Site
pt_PT: Nome do seu Site

en: Name cannot contain the characters: %s
pt_PT: Nome não pode conter os caracteres: %s

en: Name is required
pt_PT: O nome é obrigatório

en: Name required.
pt_PT: É necessário um nome.

en: Navigate through sibling pages.
pt_PT: Navegar por páginas irmãs

en: Navigation
pt_PT: Navegação

en: Never
pt_PT: Nunca

en: New
pt_PT: Novo

en: New Page
pt_PT: Nova Página

en: New Password
pt_PT: Nova Senha

en: New User Registration
pt_PT: Registo de Novo Utilizador

en: New Version %s
pt_PT: Nova Versão %s

en: New Version: %s.
pt_PT: Nova Versão: %s.

en: New Version: %s. Upgrading from: %s.
pt_PT: Nova Versao: %s. A atualizar de: %s.

en: New copy to Scrapbook
pt_PT: Nova cópia para o Álbum de Recortes

en: New file set added successfully.
pt_PT: Novo conjunto de ficheiros adicionado com sucesso.

en: New template.
pt_PT: Novo modelo.

en: Newer Posts
pt_PT: Posts recentes

en: News
pt_PT: Notícias

en: Next
pt_PT: Próximo

en: Next & Previous Labels
pt_PT: Próximas e anteriores etiquetas

en: Next & Previous Nav
pt_PT: Navegação Seguinte & Anterior

en: Next Label
pt_PT: Próxima etiqueta

en: No
pt_PT: Não

en: No Attributes
pt_PT: Sem Atributos

en: No Block Types
pt_PT: Sem Tipos de Blocos

en: No End Date.
pt_PT: Sem Data de Término.

en: No File Types
pt_PT: Sem Tipos de Ficheiros

en: No Groups
pt_PT: Sem Grupos

en: No Jobs found.
pt_PT: Nenhuma Tarefa encontrada.

en: No Name
pt_PT: Sem Nome

en: No Page Attributes
pt_PT: Sem Atributos de Página

en: No Page Types
pt_PT: Sem Tipos de Páginas

en: No Queueing
pt_PT: Sem Enfiamento

en: No Suggestions
pt_PT: Sem sugestões

en: No Themes
pt_PT: Sem Temas

en: No attribute categories currently defined.
pt_PT: Nenhuma categoria de atributo definida neste momento.

en: No attribute sets currently defined.
pt_PT: Nenhum conjunto de atributos definidos neste momento.

en: No attributes assigned.
pt_PT: Não há atributos designados.

en: No attributes assigned. Any attributes you set here will automatically be set on pages when they are created.
pt_PT: Não há atributos designados. Quaisquer atributos [set] aqui serão automaticamente [set] em páginas quando são criadas.

en: No attributes defined.
pt_PT: Nenhum atributo definido.

en: No attributes found.
pt_PT: Nenhum atributo encontrado.

en: No block found with the handle %s.
pt_PT: Nenhum bloco encontrado com o nome %s.

en: No block types can be added to this area.
pt_PT: Nenhum tipo de bloco pode ser adicionado a esta área.

en: No custom block types are awaiting installation.
pt_PT: Sem tipos de blocos a aguardar instalacao.

en: No data is available yet.
pt_PT: Ainda não há dados disponíveis.

en: No file sets found.
pt_PT: Não foram encontrados conjuntos de ficheiros.

en: No files found in %s
pt_PT: Nenhum ficheiro encontrado em %s

en: No files found.
pt_PT: Nenhum ficheiro encontrado.

en: No files have been downloaded.
pt_PT: Sem ficheiros descarregados.

en: No global areas created yet.
pt_PT: Neste momento, nao existem áreas globais.

en: No group sets found.
pt_PT: Conjuntos de grupos não encontrados.

en: No groups found.
pt_PT: Não foi encontrado nenhum grupo.

en: No job specified.
pt_PT: Sem job especificado.

en: No messages found.
pt_PT: Nenhuma mensagem encontrada.

en: No one has yet submitted this form.
pt_PT: Ninguém enviou este formulário ainda.

en: No packages have been installed.
pt_PT: Nenhum pacote instalado.

en: No page could be found at this address.
pt_PT: Nenhuma página pode ser encontrada neste endereço.

en: No page types found.
pt_PT: Nenhum tipo de página encontrado.

en: No pages found.
pt_PT: Nenhuma página encontrada.

en: No results found.
pt_PT: Não foram encontrados resultados.

en: No screenshots
pt_PT: Sem capturas de ecrã

en: No stacks can be added to this area.
pt_PT: Não podem ser adicionadas pilhas a esta área.

en: No stacks have been added.
pt_PT: Sem stacks adicionadas.

en: No themes are installed.
pt_PT: Sem temas instalados.

en: No timed permission assignments
pt_PT: Sem atribuições agendadas de permissões

en: No updates available.
pt_PT: Nenhuma atualização disponível.

en: No updates for your add-ons are available.
pt_PT: Nenhuma atualizacao disponivel para os seus add-ons.

en: No users found.
pt_PT: Nenhum utilizador encontrado.

en: No users or groups added.
pt_PT: Sem utilizadores ou grupos adicionados.

en: No users or groups selected.
pt_PT: Sem utilizadores ou grupos selecionados.

en: No users selected.
pt_PT: Nenhum utilizador seleccionado.

en: No. Do <strong>not</strong> remove any content or files from this website.
pt_PT: Nao. <strong>Nao</strong> remova nenhum conteudo ou ficheiros deste website.

en: No. Registration is required to answer.
pt_PT: Não. O registo é obrigatório para responder.

en: Nobody
pt_PT: Ninguém

en: None
pt_PT: Nenhum

en: None Selected
pt_PT: Nenhum selecionado

en: None selected
pt_PT: Nenhum selecionado

en: None.
pt_PT: Nenhum.

en: None. This file will automatically be used by the <strong>%s</strong> page type.
pt_PT: Nenhum. Este ficheiro será automaticamente utilizado pelo tipo de página <strong>%s</strong>.

en: None. This file will automatically be used by the <strong>%s</strong> page.
pt_PT: Nenhum. Este ficheiro será automaticamente utilizado pela página <strong>%s</strong>.

en: None. This file will automatically be used for pages without a template.
pt_PT: Nenhum. Este ficheiro será automaticamente utilizado nas páginas sem modelo.

en: None. This file will automatically be used.
pt_PT: Nenhum. Este ficheiro será automaticamente utilizado.

en: Not a Member
pt_PT: Nao-Membro

en: Note: Additional page paths are not versioned. They will be available immediately.
pt_PT: Nota: Caminho adicionais para páginas não são atribuídos uma versão. Estão disponíveis imediatamente.

en: Note: Downloading an update will NOT automatically install it.
pt_PT: Nota: Ao descarregar uma atualização não irá instalá-la automaticamente.

en: Note: Since you haven't checked this page out for editing, these changes will immediately be approved.
pt_PT: Nota: Uma vez que não verificou a edição desta página, estas mudanças serão imediatamente aprovadas.

en: Note: Styles set here are often overridden by those defined within the various block types.
pt_PT: Nota: Os estilos definidos aqui são muitas vezes substituí­dos por aqueles definidos dentro dos vários tipos de blocos.

en: Nothing
pt_PT: Nada

en: Nothing currently available to install.
pt_PT: Não há nada para instalar de momento.

en: Notification - Spam Detected
pt_PT: Notificacao - Spam Detetado

en: Notifications
pt_PT: Notificacoes

en: Notify Email on Comment
pt_PT: Notificar por email

en: Notify me by email when people submit this form
pt_PT: Notificar-me por e-mail quando este formulário for enviado.

en: Number
pt_PT: Número

en: Number and Type of Pages
pt_PT: Número e tipo de páginas

en: Number of Responses
pt_PT: Número de Respostas

en: Number to Display
pt_PT: Numero a mostrar

en: OR Path
pt_PT: OU caminho

en: Off
pt_PT: Desligado

en: Off - Good for development of custom blocks.
pt_PT: Desligado - Recomendado para desenvolvimento de blocos personalizados.

en: Off - Good for development.
pt_PT: Desligado - Recomendado para desenvolvimento.

en: Off - Turn it on by hand for specific pages.
pt_PT: Desligado - Ligue-o manualmente para páginas específicas.

en: Offer choice of language on login.
pt_PT: Oferecer escolha de lingua ao iniciar sessao.

en: Office
pt_PT: Escritório

en: Old Versions
pt_PT: Versões Antigas

en: Older Posts
pt_PT: Posts antigos

en: On
pt_PT: Ligado

en: On %s, user %s approved the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
pt_PT: Em %s, o utilizador %s aprovou o sequinte pedido: 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s cancelled the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
pt_PT: Em %s, o utilizador %s cancelou o seguinte pedido: 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s submitted the following request: %s
pt_PT: Em %s, o utilizador %s submeteu o seguinte pedido: %s

en: On - Helps speed up a live site.
pt_PT: Ligado - Ajuda a acelerar um site ativo.

en: On - If blocks on the particular page allow it.
pt_PT: Ligado - Se bloqueios numa determinada página o permitirem.

en: On - In all cases.
pt_PT: Ligado - Em todos os casos.

en: On - approve manually
pt_PT: Ligado - aprovar manualmente

en: On - signup and go
pt_PT: Ligado - Inscreva-se e pronto

en: On Date
pt_PT: Em Data

en: Once the index is clear, you must reindex your site from the Automated Jobs page.
pt_PT: Assim que o índice for limpo, terá de reindexar o seu site na página Tarefas Automatizadas.

en: Only Titles
pt_PT: Apenas os títulos

en: Only displaying %s files.
pt_PT: A mostrar apenas %s ficheiros

en: Only displaying files with extension .%s.
pt_PT: Mostando apenas ficheiros com a seguinte extenção .%s.

en: Only files with the following extensions will be allowed. Separate extensions with commas. Periods and spaces will be ignored.
pt_PT: Somente ficheiros com as seguintes extensoes, serao permitidos. Separe as extensoes com virgulas. Pontos e espacos serao ignorados.

en: Only registered users may view the website.
pt_PT: Apenas utilizador registados podem visualizar o site.

en: Only the %s user may reset the site's content.
pt_PT: Somente o utilizador %s, pode repor o conteúdo do site.

en: Only the administrative group may view the website.
pt_PT: Apenas o grupo administrativo pode visualizar o site.

en: Only the super user may edit this account.
pt_PT: Apenas o super utilizador pode editar esta conta.

en: Only the super user may remove block types.
pt_PT: Apenas o super utilizador pode remover os tipos de blocos.

en: Only users who are members of ALL selected groups will be eligible for this permission.
pt_PT: Somente utilizadores que são membros de TODOS os grupos selecionados, são eligíveis para esta permissao.

en: Only when manually removed or the cache is cleared.
pt_PT: Somente quando remover manualmente ou a cache for limpa.

en: Oops, it looks like you've entered an invalid feed address!
pt_PT: Oops, parece que introduziu um endereço de feed inválido!

en: Oops, something is wrong with the form you posted (it doesn't have a question set id).
pt_PT: Oops, algo está errado com o formulário colocado (não tem uma ID na questão ).

en: Open Link in New Window
pt_PT: Abrir link numa nova janela

en: Open Page
pt_PT: Abrir a página

en: Open by default to the...
pt_PT: Abrir por defeito no...

en: Open links in a new window
pt_PT: Abrir links numa nova janela

en: Open to all site visitors?
pt_PT: Aberto para todos os visitantes?

en: OpenID Authentication Failed: %s
pt_PT: Autenticação OpenID Falhou: %s

en: OpenID Verification Cancelled
pt_PT: Verificação OpenID Cancelada

en: Optimization
pt_PT: Optimização

en: Optimization & Maintenance
pt_PT: Otimizacao e Manutencao

en: Option
pt_PT: Opção

en: Option Order
pt_PT: Ordem de Opção

en: Optional
pt_PT: Opcional

en: Options
pt_PT: Opções

en: Options disabled, interface settings are specified in config/site.php.
pt_PT: Opcoes desativadas, definicoes do interface sao especificadas no config/site.php.

en: Order pages by
pt_PT: Ordenar páginas por

en: Ordering
pt_PT: A ordernar

en: Originally requested by %s.
pt_PT: Requisitado inicialmente por %s.

en: Other
pt_PT: Outro

en: Other Information
pt_PT: Outras Informações

en: Other Properties
pt_PT: Outras Propriedades

en: Other Stacks
pt_PT: Outras Stacks

en: Override Permissions
pt_PT: Neutralizar Permissões

en: Overrides Cache
pt_PT: Neutraliza a Cache

en: Owner
pt_PT: Proprietário

en: POP Mail Server Authentication Settings
pt_PT: Configurações de autenticação do servidor de e-mail POP

en: Package
pt_PT: Pacote

en: Padding
pt_PT: Espaçamento

en: Page
pt_PT: Página

en: Page "%s" at path "%s" Moved to trash
pt_PT: Página "%s" no caminho "%s" Movida para o lixo

en: Page "%s" at path "%s" deleted
pt_PT: A página "%s" no caminho "%s" foi apagada.

en: Page Action
pt_PT: Ação de Página

en: Page Added To
pt_PT: Página adicionada a

en: Page Attribute Created.
pt_PT: Atributos de Página Criados.

en: Page Attribute Deleted.
pt_PT: Atributos de Página Eliminados.

en: Page Attribute Updated.
pt_PT: Atributos da página foram atualizados.

en: Page Attributes
pt_PT: Atributos da Página

en: Page Defaults for %s Page Type. All edits take effect immediately.
pt_PT: Predefinicoes de Página para %s Tipos de Página. Todas as alteracoes terao efeito imediatamente.

en: Page Forbidden
pt_PT: Acesso Negado

en: Page ID: %s
pt_PT: ID página: %s

en: Page Info
pt_PT: Informações da página

en: Page List
pt_PT: Lista de Páginas

en: Page Name
pt_PT: Nome da Página

en: Page Not Found
pt_PT: Página Não Encontrada

en: Page Owner
pt_PT: Proprietário da Página

en: Page Paths and Location
pt_PT: Localização e Caminhos da Página

en: Page Permissions
pt_PT: Permissões da Página

en: Page Properties
pt_PT: Propriedades da Página

en: Page Properties saved.
pt_PT: Propriedades da página salvas.

en: Page Search
pt_PT: Página de pesquisa

en: Page Submitted for Permission Changes.
pt_PT: Página submetida para Mudanças nas Permissões.

en: Page Submitted to Change Permission Inheritance to %s.
pt_PT: Página Submetida para Mudança de Herança de Permissões para %s.

en: Page Successfully Added.
pt_PT: Página adicionada com sucesso!

en: Page Successfully Refreshed.
pt_PT: Página actualizada com sucesso.

en: Page Titles
pt_PT: Títulos da Página

en: Page Type
pt_PT: Tipo de Página

en: Page Types
pt_PT: Tipos de páginas

en: Page Unsuccessfully Refreshed.
pt_PT: Página actualizada sem sucesso.

en: Page Version %s Submitted for Approval.
pt_PT: Versão de Página %s Submetida para Aprovação.

en: Page Versions
pt_PT: Versões da Página

en: Page Views
pt_PT: Visitas

en: Page copy operations pending.
pt_PT: Operações de cópia de página pendentes.

en: Page currently in edit mode on %s
pt_PT: Página atualmente em modo de edicao em %s

en: Page last edited on %s
pt_PT: Última data de edição á página %s

en: Page permissions updated successfully.
pt_PT: Permissões da página atualizadas com sucesso.

en: Page saved at
pt_PT: Página guardada às

en: Page type
pt_PT: Tipo de Página

en: Page type added successfully.
pt_PT: Tipo de pagina adicionado com sucesso.

en: Page type updated successfully.
pt_PT: Tio de página actualizado com succeso.

en: Page types display a page's blocks in different ways and can be thought of as 'templates' for your content: Left Sidebar, Full, etc. Page types correspond to specific themes. concrete5 will look for the specified page type in your active theme.
pt_PT: Tipos de páginas mostra o bloco da página em formas diferentes e poder ser vistos como 'modelos' para o seu conteudo: Barra Lateral Esquerda, Completo, entre outros. Tipos de Páginas correspondem a temas especificos. Concrete5 irá procurar pela página especificada por si, no seu tema ativo.

en: Pages
pt_PT: Páginas

en: Pages & Themes
pt_PT: Páginas e Temas

en: Pages Created
pt_PT: Páginas Criadas

en: Pages Should Appear
pt_PT: Devem aparecer páginas

en: Pages and Themes
pt_PT: Páginas & Temas

en: Pages appear in both locations; all edits to originals will be reflected in their alias.
pt_PT: As páginas aparecem em ambas as localizacoes: todas as edicoes feitas nos originais, serao refletidas nos seu pseudonimos.

en: Pages should appear
pt_PT: As páginas deverão aparecer

en: Pagination
pt_PT: Paginação

en: Parent Page
pt_PT: Página Principal

en: Parent page not selected
pt_PT: Página mãe não selecionada

en: Password
pt_PT: Senha

en: Password (Confirm)
pt_PT: Confirmar Senha

en: Password changed.
pt_PT: Senha alterada.

en: Password changed.  Please login to continue.
pt_PT: Senha alterada. Por favor faça login para continuar.

en: Password incorrect. Please try again.
pt_PT: Senha incorreta. Por favor tente novamente.

en: Paste
pt_PT: Colar

en: Paste a link to an external RSS feed located on another site, and concrete5 will render it on your page. Select date formatting, feed title, number of items to display at once and choose whether to show or hide article summaries.
pt_PT: Cole uma ligação para um feed externo de RSS situado num outro site e concrete5 irá implementá-lo na sua página. Selecione a data, formato, título de feed e número de itens para mostrar numa só vez, e escolha se deseja mostrar ou ocultar sumários de artigos.

en: Paste a short or long-form Youtube link into the YouTube URL field and concrete5 will embed the video on your page. The iFrame option is recommended for best results, especially when displaying pages on mobile devices.
pt_PT: Cole uma ligacao Youtube em formato longo ou curto, no campo para URL e concrete5 irá embutir o video na sua página. A opcao iFrame é recomendada para obter os melhores resultados, especialmente quando mostrar páginas em dispositivos móveis.

en: Paste from Clipboard
pt_PT: Colar desde a Área de Transferencia

en: Paste your HTML code into this field, and it will be rendered by your web browser.
pt_PT: Cole o seu código HTML neste campo e será implementado pelo seu web browser.

en: Path
pt_PT: Caminho

en: Paths
pt_PT: Caminhos

en: Pending
pt_PT: Pendente

en: Pending Approval
pt_PT: Aprovação Pendente

en: Pending Delete
pt_PT: Eliminação Pendente

en: Pending Move
pt_PT: Movimento Pendente

en: Pending Permissions
pt_PT: Permissões Pendentes

en: Perform Full Database Backups
pt_PT: Efectuar Cópia de Segurança Completa.

en: Permanent IP Ban
pt_PT: Banimento de IP Permanente

en: Permission Changes
pt_PT: Mudanças nas Permissões

en: Permission Denied
pt_PT: Permissão Negada

en: Permission Inheritance Changes
pt_PT: Mudanças na Herança de Permissões

en: Permission on
pt_PT: Permissão ligada

en: Permission setting saved. You must complete the workflow before this change is active.
pt_PT: Definicao de permissao guardada. Tem de completar o workflow antes de esta alteracao se tornar ativa.

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: File Uploader
pt_PT: Carregador de ficheiros

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group
pt_PT: Grupo

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Combination
pt_PT: Combinação de Grupos

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Set
pt_PT: Conjunto de Grupos

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Page Owner
pt_PT: Proprietário da Página

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: User
pt_PT: Utilizador

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change anything in the Page Properties menu.
pt_PT: A capacidade de alterar o que quer que seja no menu Propriedades da Página.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change caching settings.
pt_PT: Capacidade para alterar definicoes de caching.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the page type for this page, also check out Theme permissions.
pt_PT: Capacidade para mudar somente o tipo de página para esta página. Verifique tambem as permissoes em Tema.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the theme for this page.
pt_PT: Capacidade para mudar o tema somente para esta página.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change permissions for this page. Warning: by granting this a user could give themselves more access.
pt_PT: Capacidade para mudar permissões para esta página. Aviso: um utilizador a quem seja atribuído esta capacidade, poderá conceder a si próprio acesso a outras funcionalidades.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to make edits to at least some of the content in the page. You can lock down different block areas and specific blocks by clicking Permissions on them as well.
pt_PT: Capacidade de efetuar alteracoes em pelo menos algum do conteudo na página. Poderá bloquear áreas de blocos diferentes e blocos específicos, ao clicar em Permissoes nos mesmos.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to move this page to the site's Trash.
pt_PT: Capacidade para mover esta página para o Lixo do site.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to remove old versions of this page.
pt_PT: Capacidade para remover versoes antigas desta página.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see what this page will look like at a specific time in the future as a specific user.
pt_PT: Capacidade de ver como esta página irá aparecera um utilizador específico numa determinada altura no futuro.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the File Manager.
pt_PT: Pode aceder ao Gestor de Ficheiros.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the file manager
pt_PT: Pode aceder ao gestor de ficheiros

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a block to any area on the site. If someone is added here they can add blocks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
pt_PT: Pode adicionar um bloco a qualquer área no site. Se alguém for adicionado aqui, poderá adicionar blocos a qualquer área ( a não ser que essa área tenha permissões para neutralizar estas permissões globais.)

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a page beneath the current page.
pt_PT: Pode adicionar uma página abaixo da página atual.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a stack or block from a stack to any area on the site. If someone is added here they can add stacks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
pt_PT: Pode adicionar uma stack ou bloco de uma stack a qualquer área no site. Se alguém for adicionado aqui, poderá adicionar stacks a qualquer área (a não ser que essa área tenha permissões para neutralizar estas permissões globais.)

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add blocks to this area. This setting overrides the global Add Block permission for this area.
pt_PT: Pode adicionar blocos a esta área. Esta definicao neutraliza a permissao global Adicionar Permissao para esta área.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add files to set.
pt_PT: Pode adicionar ficheiros ao conjunto.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add stacks to this area. This setting overrides the global Add Stack permission for this area.
pt_PT: Pode adicionar stacks a esta área. Esta definição neutraliza a permissão global Adicionar Permissão de Stack para esta área.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can control scheduled guest access to this page.
pt_PT: Pode controlar o agendamento do acesso a visitantes a esta página.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy file.
pt_PT: Pode copiar ficheiro.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy files in file set.
pt_PT: Pode copiar ficheiros no conjunto de ficheiros.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file.
pt_PT: Pode apagar o ficheiro.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete files in set.
pt_PT: Pode apagar ficheiros no conjunto.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit a file's properties.
pt_PT: Pode editar as propriedades de um ficheiro.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file sets.
pt_PT: Pode editar acesso a conjuntos de ficheiros.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file.
pt_PT: Pode editar o acesso ao ficheiro.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit blocks within this area.
pt_PT: Pode editar blocos dentro desta área.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files in set.
pt_PT: Pode editar ou substituir ficheiros no conjunto.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files.
pt_PT: Pode editar ou substituir ficheiros.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can move or copy this page to another location.
pt_PT: Pode mover ou copiar esta página para outra localizacao.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can publish an unapproved version of the page.
pt_PT: Pode publicar uma versao por aprovar desta página.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can see a page exists and read its content.
pt_PT: Pode ver se a página existe e ler o seu conteudo.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files in the site.
pt_PT: Pode visualizar e descarregar ficheiros no site.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files.
pt_PT: Pode visualizar e descarregar ficheiros.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the area and its contents.
pt_PT: Pode visualizar a área e o seu conteudo.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the page versions dialog and read past versions of a page.
pt_PT: Pode visualizar o dialogo das versões da página e ler versões antigas de uma página.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see a page in the sitemap or intelligent search.
pt_PT: Controla se um utilizador pode ver a página no mapa do site ou na pesquisa inteligente.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can access the permissions on an area. Custom area permissions could override those of the page.
pt_PT: Controla se os utilizadores podem ou nao, aceder às permissoes numa área. Permissoes personalizadas de uma área, podem neutralizar as permissoes da página.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change permissions on this block, potentially granting themselves or others greater access.
pt_PT: Controla se os utilizadores, podem ou nao, modificar permissoes neste bloco, podendo conceder aos proprios ou outros, mais ou maiores acessos.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the custom template on this block. This overrides any area or page permissions.
pt_PT: Controla se os utilizadores, podem ou nao, modificar o modelo personalizado neste bloco. Isto neutraliza quaisquer permissoes de área ou página.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete blocks from this area.
pt_PT: Controla se os utilizadores, podem ou nao, apagar blocos desta área.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete this block. This overrides any area or page permissions.
pt_PT: Controla se os utilizadores, podem ou nao, apagar este bloco. Isto neutraliza quaisquer permissoes de área ou página.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can edit this block. This overrides any area or page permissions.
pt_PT: Controla se os utilizadores, podem ou não, editar este bloco. Isto neutraliza quaisquer permissoes de área ou página.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on blocks in this area. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
pt_PT: Controla se os utilizadores, podem ou não, agendar permissões de acesso a visitantes a blocos nesta área. Acesso a Visitantes é um atalho para conceder permissões somente ao Grupo Visitantes.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on this block. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
pt_PT: Controla se os utilizadores, podem ou não, agendar permissões de acesso a visitantes neste bloco. Acesso a Visitantes é um atalho para conceder permissões somente ao Grupo Visitantes.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can set custom design properties or CSS on this block.
pt_PT: Controla se os utilizadores, podem ou não, definir propriedades de design ou CSS personalizados neste bloco.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can view this block in the page.
pt_PT: Controla se os utilizadores, podem ou não, visualizar este bloco na página.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users get the ability to add layouts to a particular area.
pt_PT: Controla se os utilizadores têm ou não, a capacidade para adicionar layouts a uma determinada área.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users see design controls and can modify an area's custom CSS.
pt_PT: Controla se os utilizadores podem ou não, ver os controlos de design e modificar os CSS personalizados de uma área.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Grant ability to approve workflow.
pt_PT: Conceder capacidade para aprovar workflow.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been approved.
pt_PT: Notificar aprovadores de que uma alteração foi aprovada.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been denied.
pt_PT: Notificar aprovadores de que uma alteração foi rejeitada.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has entered the workflow.
pt_PT: Notificar os aprovadores de que uma alteracao entrou no workflow.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Group Search
pt_PT: Acessar pesquisa de grupo.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Defaults
pt_PT: Aceder às Predefinicoes de Tipos de Página

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Sitemap
pt_PT: Aceder ao Mapa do Site

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Task Permissions
pt_PT: Aceder Permissoes de Tarefas

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access User Search
pt_PT: Acessar pesquisa de utilizador.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Activate/Deactivate User
pt_PT: Ativar/Desativar Utilizador

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block
pt_PT: Adicionar um Bloco

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block to Area
pt_PT: Adicionar Bloco à Área

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add File
pt_PT: Adicionar ficheiro

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Layouts to Area
pt_PT: Adicionar Layouts à Área

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack
pt_PT: Adicionar Pilha

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack to Area
pt_PT: Adicionar Stack à Área

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Sub-Page
pt_PT: Adicionar Sub-Página

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Changes
pt_PT: Aprovar alteraçoes

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve or Deny
pt_PT: Aprovar ou Rejeitar

[ctx: PermissionKeyName]
en: Assign Groups to User
pt_PT: Atribuir Grupos a Utilizador

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Custom Template
pt_PT: Modificar Modelo Personalizado

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Page Type
pt_PT: Mudar Tipo de Página

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Theme
pt_PT: Mudar Tema

[ctx: PermissionKeyName]
en: Copy File
pt_PT: Copiar Ficheiro

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete
pt_PT: Apagar

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Area Contents
pt_PT: Apagar Conteudo da Área

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Block
pt_PT: Apagar Bloco

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File
pt_PT: Apagar Ficheiro

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File Set
pt_PT: Apagar Conjunto de Ficheiros

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete User
pt_PT: Apagar Utilizador

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Versions
pt_PT: Apagar Versoes

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Contents
pt_PT: Editar o Conteudo da Área.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Design
pt_PT: Editar Design da Área

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Permissions
pt_PT: Editar Permissoes da Área

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Block
pt_PT: Editar Bloco

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Contents
pt_PT: Editar Conteudo

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Design
pt_PT: Editar Design

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Access
pt_PT: Editar Acesso a Ficheiros

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Contents
pt_PT: Editar Conteudos do Ficheiro

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Properties
pt_PT: Editar Propriedades do Ficheiro

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Groups
pt_PT: Editar Grupos

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Permissions
pt_PT: Editar Permissoes

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Properties
pt_PT: Editar Propriedades

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Speed Settings
pt_PT: Editar Definicoes de Velocidade

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit User Details
pt_PT: Editar Detalhes de Utilizador

[ctx: PermissionKeyName]
en: Empty Trash
pt_PT: Esvaziar Lixo

[ctx: PermissionKeyName]
en: Install Packages
pt_PT: Instalar Pacotes

[ctx: PermissionKeyName]
en: Move or Copy Page
pt_PT: Mover ou Copiar Página

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Approve
pt_PT: Notificar aquando Aprovação

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Deny
pt_PT: Notificar aquando Rejeicao

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Entry
pt_PT: Notificar aquando Entrada

[ctx: PermissionKeyName]
en: Perform Backups
pt_PT: Efetuar Cópias de Segurança

[ctx: PermissionKeyName]
en: Preview Page As User
pt_PT: Pre-visualizar a Página como Utilizador

[ctx: PermissionKeyName]
en: Schedule Guest Access
pt_PT: Agendar acesso de convidado

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search Files in File Manager
pt_PT: Pesquisar Ficheiros no Gestor de Ficheiros

[ctx: PermissionKeyName]
en: Sign in as User
pt_PT: Entrar como Utilizador.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Uninstall Packages
pt_PT: Desinstalar Pacotes.

[ctx: PermissionKeyName]
en: View
pt_PT: Visualizar

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Area
pt_PT: Visualizar Área

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Block
pt_PT: Visualizar Bloco

[ctx: PermissionKeyName]
en: View File in File Manager
pt_PT: Visualizar Ficheiro no Gestor de Ficheiros

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Files
pt_PT: Visualizar Ficheiros

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Newsflow
pt_PT: Visualizar Newsflow

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Page in Sitemap
pt_PT: Visualizar Página no Mapa do Site

[ctx: PermissionKeyName]
en: View User Attributes
pt_PT: Visualizar Atributos de Utilizador

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Versions
pt_PT: Ver versões

en: Permissions
pt_PT: Permissões

en: Permissions & Access
pt_PT: Permissões & Acesso

en: Permissions for this area currently override those of the page.
pt_PT: As permissões para esta área, neutralizam as permissões atuais da página.

en: Permissions for this block are currently dependent on the area containing this block.
pt_PT: As permissões para este bloco estão correntemente dependentes, da área que contem este bloco.

en: Permissions for this block currently override those of the area and page.
pt_PT: As permissões para este bloco, neutralizam as permissões atuais da área e da página.

en: Permissions for this file are currently dependent on file sets and global file permissions.
pt_PT: As permissões para este ficheiro, estão correntemente dependentes dos conjuntos de ficheiro e permissões globais de ficheiro.

en: Permissions for this file currently override its sets and the global file permissions.
pt_PT: As permissões para este ficheiro, neutralizam as permissões de conjuntos de ficheiro e permissões globais de ficheiro.

en: Permissions saved
pt_PT: Permissões guardadas.

en: Permissions updated successfully.
pt_PT: Permissões atualizadas com sucesso.

en: Pictures from File Set
pt_PT: Imagens de um conjunto de ficheiros

en: Plain Text
pt_PT: Texto simples

en: Playback
pt_PT: Reprodução

en: Please Enter a Name
pt_PT: Por favor insira um Nome

en: Please Login to Vote
pt_PT: Por favor faça login para votar

en: Please add at least one question to your form.
pt_PT: Por favor insira pelo menos uma pergunta no seu formulário.

en: Please choose a file set.
pt_PT: Por favor, escolha um conjunto de ficheiros.

en: Please choose a scrapbook.
pt_PT: Por favor escolha um álbum de recortes.

en: Please choose at least two images.
pt_PT: Escolha pelo menos duas imagens.

en: Please complete all required fields.
pt_PT: Por favor preencha todos os campos obrigatórios.

en: Please correct the following errors:
pt_PT: Por favor verifique os seguintes erros:

en: Please enable JavaScript in your browser.
pt_PT: Por favor habilite o Javascript no seu browser.

en: Please enter a valid feed address.
pt_PT: Por favor, insira um endereço de feed válido.

en: Please enter a valid search title.
pt_PT: Por favor digite um tí­tulo de pesquisa válido

en: Please enter a zoom number from 0 to 21.
pt_PT: Por favor indique um número de zoom 0 a 21

en: Please enter the number of items to display.
pt_PT: Por favor digite o número de itens a ser exibido.

en: Please enter the number of months you want to show.
pt_PT: Insira o número de mêses que deseja mostrar.

en: Please enter your Search Title.
pt_PT: Por favor introduza o seu Tí­tulo de Pesquisa

en: Please enter your Submit Button Text.
pt_PT: Por favor introduza o seu Texto do Botão Enviar

en: Please give your RSS Feed a name.
pt_PT: Por favor adicione um nome para o seu RSS.

en: Please specify a valid email address
pt_PT: Por favor indique um endereço de email válido

en: Please specify your site's name
pt_PT: Por favor indique o nome do seu site

en: Please type the letters and numbers shown in the image.
pt_PT: Por favor digite as letras e números mostrados na imagem.

en: Polls an email account and grabs private messages/postings that are sent there..
pt_PT: Pesquisa uma conta de email e agarra as mensagens privadas/comentários que são enviados lá..

en: Port (Leave blank for default)
pt_PT: Porta (Deixe em branco para usar o valor padrão)

en: Position
pt_PT: Posicao

en: Post Comment
pt_PT: Enviar comentário.

en: Post Max: %s
pt_PT: Post Máximo: %s

en: Post to Another Page Elsewhere
pt_PT: Enviar post para outra página

en: Post-Login Settings
pt_PT: Definicoes de Pós Sessao Iniciada

en: Postal Code
pt_PT: Código Postal

en: Posted by
pt_PT: Enviado por

en: Posted by %1$s on %2$s
pt_PT: Post feito por %1$s em %2$s

en: Posted by %s on %s
pt_PT: Postado por %s em %s

en: Posted by <span class="post-author">%1$s at <a href="%2$s">%3$s on %4$s</a></span>
pt_PT: Post feito por <span class="post-author">%1$s em <a href="%2$s">%3$s às %4$s</a></span>

en: Powered by <a href="%s">concrete5</a>.
pt_PT: Com o apoio de <a href="%s">concrete5</a>.

en: Prefetching information.
pt_PT: A pre-localizar informação.

en: Pretty URLs
pt_PT: URLs bonitos

en: Preview
pt_PT: Pré-visualizar

en: Preview As
pt_PT: Pré-visualizar como

en: Preview File
pt_PT: Pré-visualizar Ficheiro

en: Preview My Edits
pt_PT: Pré-visualizar as minhas edições

en: Preview Pane
pt_PT: Painel de visualização

en: Preview as User
pt_PT: Pre-visualizar como Utilizador

en: Previous
pt_PT: Anterior

en: Previous Label
pt_PT: Etiqueta anterior

en: Price: High to Low
pt_PT: Preço: Alto para Baixo

en: Price: Low to High
pt_PT: Preço: Baixo para Alto

en: Private
pt_PT: Privado

en: Private message from %s
pt_PT: Mensagem privada de %s

en: Private message limit exceeded for user: %s on %s
pt_PT: Limite de mensagens privadas excedido pelo utilizador: %s no %s

en: Process Email Posts
pt_PT: Processar Mensagens de E-mail

en: Profile
pt_PT: Perfil

en: Profile Information Saved.
pt_PT: Informação de Perfil Salva.

en: Profile Options
pt_PT: Opcoes de Perfil

en: Project Page
pt_PT: Página do Projecto

en: Properties
pt_PT: Propriedades

en: Protect with Password
pt_PT: Proteger com Senha

en: Provide RSS Feed
pt_PT: Fornecer o feed de RSS

en: Provide a simple survey, along with results in a pie chart format.
pt_PT: Fornece um simples questionário, juntamente com os resultados num gráfico em formato de fatias.

en: Proxy Host
pt_PT: Servidor Proxy

en: Proxy Password
pt_PT: Senha do Proxy

en: Proxy Port
pt_PT: Servidor Proxy

en: Proxy Server
pt_PT: Servidor Proxy

en: Proxy Server Settings
pt_PT: Definicoes do Servidor Proxy

en: Proxy User
pt_PT: Utilizador Proxy

en: Proxy block for blocks pasted through the scrapbook.
pt_PT: Bloqueio proxy por blocos colados através do album de recortes.

en: Proxy block for stacks added through the UI.
pt_PT: Bloqueio proxy para stacks adicionadas através do Interface do Utilizador.

en: Proxy configuration saved.
pt_PT: Configuração proxy guardada.

en: Public
pt_PT: Público

en: Public Date
pt_PT: Data de Publicação

en: Public Date/Time
pt_PT: Data/Hora de publicação

en: Public Display
pt_PT: Exibição pública

en: Public Profiles
pt_PT: Perfis Públicos

en: Public Registration
pt_PT: Registo Público.

en: Public Sets
pt_PT: Conjunto Público

en: Public profiles have been disabled.
pt_PT: Os perfis públicos foram desativados.

en: Public profiles have been enabled
pt_PT: Os perfis públicos foram ativados.

en: Publish Changes
pt_PT: Publicar Alteracoes

en: Publish Location
pt_PT: Publicar Localizacao

en: Publish My Edits
pt_PT: Publicar as minhas edições

en: Publish Page
pt_PT: Publicar Página

en: Pull a picture of the day from concrete5.org (Default)
pt_PT: Puxe a foto do dia do concrete5.org (Predefinido)

en: Purchase - %s
pt_PT: Adquirir - %s

en: Purge
pt_PT: Purgar

en: Purge attempt complete.
pt_PT: Tentativa de purga completa.

en: Put each answer options on a new line
pt_PT: Insira uma opção de resposta por cada linha

en: Quality
pt_PT: Qualidade

en: Question
pt_PT: Questão

en: Queueing
pt_PT: Enfiamento

en: RSS Displayer
pt_PT: Exibir RSS

en: RSS Feed
pt_PT: Feed RSS

en: RSS Feed Description
pt_PT: Descrição do feed de RSS

en: RSS Feed Title
pt_PT: Tí­tulo do feed de RSS

en: RSS Icon
pt_PT: Ícone RSS

en: Radio Buttons
pt_PT: Botões de seleção única

en: Random (But keep sets together)
pt_PT: Aleatório (Mas manter os conjuntos juntos)

en: Rating
pt_PT: Avaliação

en: Read
pt_PT: Ler

en: Read Full Post
pt_PT: Ler o Post Completo

en: Read More
pt_PT: Leia mais

en: Read Reviews
pt_PT: Ler Avaliacoes

en: Read full post
pt_PT: Ler texto completo

en: Realaudio
pt_PT: Real Audio

en: Reason For Ban
pt_PT: Razão para Banir

en: Recent
pt_PT: Recente

en: Recent Activity
pt_PT: Atividade Recente

en: Recent Page Views
pt_PT: Visitas Recentes

en: Recent Registrations
pt_PT: Registos Recentes

en: Recently Added
pt_PT: Adicionado Recentemente

en: Recommended
pt_PT: Recomendado

en: Redirect administrators to dashboard
pt_PT: Redirecionar os administradores para o painel de controle

en: Redirect to another page after form submission?
pt_PT: Redireccionar para outra página após submissão do formulário?

en: Redirect users to:
pt_PT: Redirecione utilizadores para:

en: Refresh
pt_PT: Recarregar

en: Refresh Databases
pt_PT: Recarregar as Bases de Dados

en: Refresh core database tables and blocks.
pt_PT: Recarregue as tabelas e blocos principais da base de dados.

en: Refreshes %s files contained in %s and all block directories.
pt_PT: Atualiza %s ficheiros contidos em %s e todos os diretórios dos blocos.

en: Refreshes the page, rebuilding its permissions and its name.
pt_PT: Recarregar a página, redefinindo as suas permissões e o seu nome.

en: Register
pt_PT: Registar

en: Register here!
pt_PT: Registe-se aqui!

en: Registered
pt_PT: Registado

en: Registered Between
pt_PT: Registados entre

en: Registered User
pt_PT: Utilizador registado

en: Registration
pt_PT: Registo

en: Registration - A New User Has Registered
pt_PT: Registo - Um Novo Utilizador Registou-se

en: Registration - Approval Required
pt_PT: Registo - Aprovacao Necessaria

en: Registration - Validate Email Address
pt_PT: Registo - Validar Endereço de E-mail

en: Registration Approval Required
pt_PT: A Aprovação de Registo é Necessária

en: Registration Approved
pt_PT: Registo Aprovado

en: Registration Data
pt_PT: Data de Registo

en: Registration settings have been saved.
pt_PT: As configurações de registo foram salvas.

en: Release Date: %s
pt_PT: Data de Lançamento: %s

en: Relevance
pt_PT: Relevânância

en: Relevant sub pages.
pt_PT: Subpáginas relevantes.

en: Reload custom tables.
pt_PT: Recarregue as tabelas personalizadas.

en: Reloads database tables contained in %s.
pt_PT: Recarregua as tabelas da base de dados contidas em %s.

en: Remain logged in to website.
pt_PT: Manter sessao iniciada no website.

en: Remote File Importing Available
pt_PT: Importacao Remota de Ficheiros Disponivel

en: Remote URL import requires the iconv extension enabled on your server.
pt_PT: Para importar um URL remotamente, a extensao iconv, tem de estar instalada no seu servidor.

en: Remote file importing through the file manager requires the iconv PHP extension.
pt_PT: A importacao remota de ficheiros através do Gestor de ficheiros requer a extensao iconv PHP

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Remove Alias
pt_PT: Remover Ligações

en: Remove Avatar
pt_PT: Remover Avatar

en: Remove Ban
pt_PT: Remover o Banimento

en: Remove From Group
pt_PT: Remover do Grupo

en: Remove Layout
pt_PT: Remover o Layout

en: Remove Old Page Versions
pt_PT: Remover Versões de Páginas Antigas

en: Remove Option
pt_PT: Opção Remover

en: Remove Path
pt_PT: Remover Caminho

en: Remove files from incoming/ directory.
pt_PT: Remover ficheiros do directório incoming/.

en: Remove from Clipboard
pt_PT: Remover da área de transferência.

en: Remove from Group
pt_PT: Remover do Grupo

en: Remove from My Friends
pt_PT: Remover dos Meus Amigos

en: Remove the user from the group and deactivate the account
pt_PT: Remover o utilizador do grupo e desactivar a conta

en: Remove the user from this group
pt_PT: Remover o utilizador deste grupo

en: Remove the users below from Group(s)
pt_PT: Remover os utilizadores abaixo do Grupo(s)

en: Remove this Job
pt_PT: Remover esta Tarefa

en: Remove this alias or external link?
pt_PT: Remover este pseudônimo ou ligação externa?

en: Remove your user avatar &gt;
pt_PT: Remover o seu avatar de utilizador &gt;

en: Removes all except the 10 most recent page versions for each page.
pt_PT: Remove todas exceto as 10 versões mais recentes de cada página.

en: Rename
pt_PT: Renomear

en: Repeat
pt_PT: Repetir

en: Repeat By
pt_PT: Repetir Por

en: Repeat every
pt_PT: Repetir cada

en: Repeat...
pt_PT: Repetir...

en: Repeats
pt_PT: Repetições

en: Repeats %s.
pt_PT: Repete %s.

en: Replace
pt_PT: Substituir

en: Replied
pt_PT: Respondida

en: Reply
pt_PT: Responder

en: Reply Sent.
pt_PT: Resposta enviada.

en: Reply to this email address
pt_PT: Responda ao seguinte email

en: Reply-To
pt_PT: Responder para

en: Reports
pt_PT: Relatórios

en: Requested Version: %s
pt_PT: Versao solicitada: %s

en: Require on Registration Form.
pt_PT: Obrigatório no Formulário de Inscrição.

en: Required
pt_PT: Obrigatório

en: Requires Password to Access
pt_PT: Exige Senha para Aceder

en: Rescan
pt_PT: Reindexar

en: Reserved words reset.
pt_PT: Palavras reservadas repostas.

en: Reserved words updated.
pt_PT: Palavras reservadas atualizadas.

en: Reset
pt_PT: Repor

en: Reset All Jobs
pt_PT: Repor Todas as Tarefas

en: Reset Order
pt_PT: Ordem de Reposicao

en: Reset Styles
pt_PT: Redefinir Estilos

en: Reset To Default
pt_PT: Repor para Predefinido

en: Reset and Email Password
pt_PT: Fazer Reset e Enviar Senha

en: Reset styles in this theme?
pt_PT: Repor estilos neste tema?

en: Reskin your site.
pt_PT: Trocar o layout do site.

en: Responses to %s
pt_PT: Respostas a %s

en: Restore
pt_PT: Restaurar

en: Restore Backup
pt_PT: Restaurar Cópia de Seguranca

en: Restore Page
pt_PT: Restaurar Página

en: Result(s)
pt_PT: Resultado(s)

en: Results Page
pt_PT: Página de resultados

en: Results for &#34;%s&#34;
pt_PT: Resultados para &#34;%s&#34;

en: Results of Last Run
pt_PT: Resultados da Última Execução

en: Resume Copy
pt_PT: Retomar a Cópia

en: Resume Editing
pt_PT: Retomar a Edição

en: Retrieving add-on data from concrete5.org marketplace.
pt_PT: A obter dados do add-on do marketplace de concrete5.org.

en: Retrieving theme data from concrete5.org marketplace.
pt_PT: A obter dados do tema do marketplace de concrete5.org.

en: Return
pt_PT: Voltar

en: Return to Export Database XML
pt_PT: Regressar a Exportar XML da Base de Dados

en: Return to Home
pt_PT: Retornar a página inicial

en: Return to Message.
pt_PT: Retorne à Mensagem.

en: Return to Profile.
pt_PT: Retorne ao Perfil.

en: Return to Template List
pt_PT: Regressar à lista de Modelos

en: Return to Themes
pt_PT: Voltar aos Temas

en: Return to Website
pt_PT: Retornar ao Site

en: Return to start/end of page sequence.
pt_PT: Voltar ao início/fim da sequência de páginas.

en: Revert to Area Permissions
pt_PT: Reverter para Permissões de Área

en: Revert to File Set and Global Permissions
pt_PT: Reverter para Conjunto de Ficheiro e Permissões Globais

en: Revert to Page Permissions
pt_PT: Reverter para as permissões da página

en: Rich Text
pt_PT: Texto (RTF)

en: Rich Text - Advanced
pt_PT: Texto Rico - Avancado

en: Rich Text - Basic Controls
pt_PT: Texto Rico - Controlos Básicos

en: Rich Text - Custom
pt_PT: Texto Rico - Personalizado

en: Rich Text - Office
pt_PT: Texto Rico - Office

en: Rich Text - Simple (Default Setting)
pt_PT: Texto Rico - Simples (Configuracao Predefinida)

en: Rich Text Editor
pt_PT: Editor de Texto (RTE)

en: Right
pt_PT: Direita

en: Right Sidebar
pt_PT: Barra Lateral da Direita

en: Rotate
pt_PT: Alternar

en: Rows
pt_PT: Linhas

en: Run
pt_PT: Executar

en: Run Backup
pt_PT: Correr um Backup

en: Run Job
pt_PT: Executar Tarefa

en: Run Tests
pt_PT: Executar Testes

en: Run common cleanup tasks.
pt_PT: Executar tarefas de organização.

en: Run this Job Every
pt_PT: Executar esta Tarefa Todas

en: Running a backup will create a database export file and store it on your server. Encryption is only advised if you plan on storing the backup on the server indefinitely. This is <strong>not recommended</strong>. After running backup, download the file and make sure that the entire database was saved correctly. If any error messages appear during the backup process, do <b>not</b> attempt to restore from that backup.
pt_PT: Executar um backup vai criar um ficheiro de exportação da base de dados e armazená-lo no seu servidor. A encriptação é apenas aconselhável se pretender armazenar o backup no servidor indefinidamente. Isto <strong>não é recomendado</strong>. Depois de executar o backup, descarregue o ficheiro e certifique-se que toda a base de dados foi guardada correctamente. Se surgir alguma mensagem de erro durante o processo de backup, <b>não</b> tente restaurar a partir desse backup.

en: Running since %s
pt_PT: Em execução desde %s

en: SEO & Statistics
pt_PT: SEO & Estatísticas

[ctx: SMTP Encryption]
en: none
pt_PT: nenhum

en: SMTP Method
pt_PT: Método SMTP

en: SMTP Settings
pt_PT: Configurações SMTP

en: Sample Content
pt_PT: Conteúdo de exemplo

en: Sample Content with Blog
pt_PT: Conteúdo de exemplo com o Blogue

en: Save
pt_PT: Gravar

en: Save Additional Settings
pt_PT: Guardar Definicoes Adicionais

en: Save Changes
pt_PT: Gravar Alterações

en: Save Location
pt_PT: Salvar a Localização

en: Save Password
pt_PT: Salvar a Senha

en: Save Positioning
pt_PT: Gravar Posicionamento

en: Save Search
pt_PT: Salvar a Pesquisa

en: Save old page path
pt_PT: Guardar o caminho da página antiga

en: Save this style as a new preset
pt_PT: Gravar este estilo como uma nova predefinição.

en: Save this style as a new preset.
pt_PT: Salvar este estilo como uma nova predefinição.

en: Save this style as a new preset?
pt_PT: Salvar este estilo como uma nova predefinição?

en: Saved Presets
pt_PT: Predefinições salvas

en: Saved Search
pt_PT: Pesquisa Guardada

en: Scale Image
pt_PT: Escala da Imagem

en: Schedule Guest Access
pt_PT: Agendar acesso de convidado

en: Score
pt_PT: Pontuação

en: Scrapbook
pt_PT: Álbum de Recortes

en: Scrapbook Display (Core)
pt_PT: Mostrar Álbum de Recortes (Núcleo)

en: Scrapbook Name
pt_PT: Nome do Álbum de Recortes

en: Search
pt_PT: Pesquisar

en: Search All Children?
pt_PT: Pesquisar Todos os Filhos?

en: Search Blog
pt_PT: Pesquisa no blog

en: Search Index
pt_PT: índice de procura

en: Search Index Preferences Updated
pt_PT: Definições do índice de procura atualizadas

en: Search Members
pt_PT: Procurar Membros

en: Search Pages
pt_PT: Pesquisar Páginas

en: Search Results
pt_PT: Resultado da Pesquisa

en: Search This Site
pt_PT: Pesquisa neste site

en: Search Title
pt_PT: Título de pesquisa

en: Search Users
pt_PT: Procurar Utilizadores

en: Search Within Path
pt_PT: Pesquisa dentro do caminho

en: Search Your Site
pt_PT: Pesquise no seu site

en: Search for pages by name and type. Perform actions on multiple pages simultaneously by checking the boxes next to the pages you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
pt_PT: Pesquise por páginas por nome e tipo. Execute ações em múltiplas páginas simultaneamente ao selecionar as caixas de seleção próximo das páginas em que deseja executar as ações, e ao selecionar a ação que deseja executar a partir do menu drop-down.

en: Search for users by name, email, and group. Perform actions on multiple users simultaneously by checking the boxes next to the users you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
pt_PT: Pesquise por utilizadores por nome, email e grupo. Efetue acoes em multiplos utilizadores simultaneamente ao selecionar as caixas de seleção proximas dos utilizadores em que deseja efetuar essas acoes, em seguida, selecione a acao que deseja efetuar a partir do menu drop-down.

en: Search the pages of your site and perform bulk actions on them.
pt_PT: Pesquisar as páginas do seu site e realizar acoes em massa nas mesmas.

en: Search the users of your site and perform bulk actions on them.
pt_PT: Pesquisar os utilizadores do seu site e realizar acoes em massa nos mesmos.

en: Searchable
pt_PT: Pesquisável

en: SecurImage (Default)
pt_PT: SecurImage (Predefinido)

en: Secure and setup your site.
pt_PT: Preferências do seu site.

en: Select
pt_PT: Selecione

en: Select Box
pt_PT: Caixa de seleção

en: Select Group(s)
pt_PT: Selecionar Grupo(s)

en: Select Options
pt_PT: Opções Selecionar

en: Select Page
pt_PT: Selecionar a Página

en: Select Search Field.
pt_PT: Selecione o Campo de Pesquisa.

en: Select User
pt_PT: Seleccionar um Utilizador

en: Select a Flash movie that you've uploaded to the File Manager, then set options for quality desired and minimum version of Flash required for a browser to display the movie.
pt_PT: Selecione um vídeo em Flash que fez o upload para o Gestor de Ficheiros, em seguida, defina as opções para a qualidade desejada e a versão mínima  de Flash necessária para o browser reproduzir o vídeo.

en: Select a custom-coded form to display as a block on your page.
pt_PT: Selecione um formulário personalizado para ser mostrado como um bloco na sua página.

en: Select a form
pt_PT: Selecione um formulário

en: Select a video file from the File Manager and specify a width and height at which to display it on your page. AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 and FLV formats are supported.
pt_PT: Selecione um ficheiro de vídeo com o Gestor de Ficheiros e especifique a largura e altura a que o vídeo será mostrado na sua página . Os formatos AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 e FLV, são suportados.

en: Select an image from the File Manager, and optionally select a rollover image. Choose where to link the image, if desired, and enter alt text. Use Constrain Image Dimensions to force the image to be displayed at a different size than the actual image file.
pt_PT: Selecione uma imagem do Gestor de Ficheiros e, opcionalmente, selecione uma imagem para rollover. Escolha para onde deseja ligar (se o desejar), e digite texto alternativo. Utilize o Restritor de Dimensões de Imagens para forçar a imagem a ser mostrada em tamanhos diferentes do ficheiro original.

en: Select which types of attributes to make available to pages, users, and files.
pt_PT: Selecione que tipos de atributos deseja tornar disponiveis para páginas, utilizadores e ficheiros.

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Hello World
pt_PT: Olá Mundo

[ctx: SelectAttributeValue]
en: composer
pt_PT: Compositor

[ctx: SelectAttributeValue]
en: icon
pt_PT: Ícone

[ctx: SelectAttributeValue]
en: style
pt_PT: Estilo

[ctx: SelectAttributeValue]
en: this
pt_PT: para

en: Selected Attributes
pt_PT: Atributos Selecionados

en: Selected Countries
pt_PT: Países Selecionados

en: Selected Icon
pt_PT: Icone Selecionado

en: Selected Options
pt_PT: Opções Selecionadas

en: Send Mail Method
pt_PT: Método de Envio de E-mail

en: Send Message
pt_PT: Enviar Mensagem

en: Send Private Message
pt_PT: Enviar Mensagem Privada

en: Send To Bottom
pt_PT: Enviar para o Fundo

en: Send To Top
pt_PT: Enviar para o Topo

en: Send a Private Message
pt_PT: Envie uma Mensagem Privada

en: Send email when a user registers
pt_PT: Enviar email quando utilizador regista-se

en: Send me email notifications when I receive a private message.
pt_PT: Envie-me notificações por email quando receber mensagens privadas.

en: Sent
pt_PT: Enviada

en: Sent At
pt_PT: Enviado em

en: Sent Messages
pt_PT: Mensagens Enviadas

en: Separate reserved words with a comma. These words will be automatically removed from URL slugs. To remove no words from URLs, delete all the words above.
pt_PT: Separe palavras reservadas com uma vírgula. Estas palavras serao automaticamente removidas das URL slugs. Para nao remover palavras dos URLs, apague todas as palavras acima.

en: Server
pt_PT: Servidor

en: Set
pt_PT: Definir

en: Set Block Styles
pt_PT: Configurar os Estilos do Bloco

en: Set Names must only include alphanumerics and spaces.
pt_PT: Nomes de Conjunto só podem ser conter caracteres alfanúmericos e espaços.

en: Set Number
pt_PT: Definir número

en: Set Permissions
pt_PT: Definir Permissões

en: Set concrete5 to use an external SMTP server, instead of the default PHP Mail function, for sending email.
pt_PT: Defina concrete5 para usar um servidor externo SMTP, invés de usar a função PHP Mail para enviar email.

en: Sets
pt_PT: Conjuntos

en: Setting up a project page for your site on concrete5.org is safe and private, and gives you lots of benefits including:
pt_PT: Configurar uma página de projecto para o seu site em concrete5.org é seguro e privado e tem vários benefícios, incluí­ndo:

en: Setting up site permissions.
pt_PT: A configurar as permissões do site.

en: Settings
pt_PT: Configurações

en: Setup attributes for pages, users, files and more.
pt_PT: Configure atributos para páginas, utilizadores, ficheiros e mais.

en: Setup on Child Pages
pt_PT: Instalar em Subpáginas

en: Several updates are available. Please choose the desired update from the list below.
pt_PT: Várias atualizações estão disponí­veis. Por favor escolha o que deseja atualizar da lista abaixo.

en: Share content across your site.
pt_PT: Partilhe conteúdo no site.

en: Share on Facebook
pt_PT: Partilhar no Facebook

en: Share on Twitter
pt_PT: Partilhar no Twitter

en: Share:
pt_PT: Partilhar:

en: Shared Scrapbook 1
pt_PT: Álbum de Recortes Partilhado 1

en: Short Description
pt_PT: Descrição curta

en: Show System Pages
pt_PT: Mostrar Páginas do Sistema

en: Show errors in page.
pt_PT: Mostrar erros na página.

en: Show on Registration Form.
pt_PT: Mostrar no Formulário de Inscrição.

en: Side Nav
pt_PT: Navegacao Lateral

en: Sign In
pt_PT: Entrar

en: Sign In as User
pt_PT: Entrar como Utilizador

en: Sign In to Edit this Site
pt_PT: Administrar Site

en: Sign Out
pt_PT: Sair

en: Sign in as User
pt_PT: Entrar como Utilizador.

en: Sign in to %s
pt_PT: Entrar em %s

en: Simple
pt_PT: Simples

en: Single Page
pt_PT: Página Única

en: Single Pages
pt_PT: Página simples

en: Single Pages are used when you want to run custom code in the concrete5 environment. Each Single Page is available in only one location in your sitemap, and this location must be registered from this Dashboard page. This location corresponds to a PHP file placed in your single_pages/ override directory. Below is a list of Single Pages currently installed.
pt_PT: Páginas Singulares podem ser usadas quando quiser executar código personalizado no ambiente do concrete5. Cada Página Singular está disponivel em somente uma localizacao no mapa do seu site, e esta localizacao tera de ser registada a partir do Dashboard dessa página. Esta localizacao corresponde a um ficheiro PHP situado no seu diretorio single_pages/ override. Abaixo, encontra uma lista de Páginas Singulares atualmente instaladas.

en: Site Access
pt_PT: Acesso ao Site

en: Site Heading
pt_PT: Título do Site

en: Site Information
pt_PT: Informacao do Site

en: Site Name
pt_PT: Nome do Site

en: Site Registration
pt_PT: Registar no Site

en: Sitemap
pt_PT: Mapa do site

en: Sitemap flat view lets you page through particular long lists of pages.
pt_PT: A vista plana do mapa do site, permite-lhe navegar facilmente através de longas listas de páginas.

en: Size
pt_PT: Tamanho

en: Slot
pt_PT: Posição

en: Smart IP Banning
pt_PT: Banimento de IP Inteligente

en: Solving a <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> Required to Post?
pt_PT: A resolver um <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> Necessário para postar?

en: Someone has already checked out this page for editing.
pt_PT: Alguém já selecionou esta página para edição.

en: Someone has already checked this page out for editing.
pt_PT: Alguém já verificou esta página para edicao.

en: Something about your user account has changed. You have been logged out. Please refresh this page to continue.
pt_PT: Algo foi alterado na sua conta de utilizador. Foi feito um logout. Faça um refresh à página para continuar.

en: Sort By
pt_PT: Ordenar por

en: Sort Pages
pt_PT: Ordenar páginas

en: Sort order saved
pt_PT: Ordem de classificação salva.

en: Spacing
pt_PT: Espaçamento

en: Spam Control
pt_PT: Controle de Spam

en: Specify Custom Image
pt_PT: Especifique a Imagem Personalizada

en: Specify a handle for your attribute set.
pt_PT: Especifique um nome para o seu conjunto de atributos.

en: Specify a name for your Job set.
pt_PT: Especifique um nome para o seu conjunto de Tarefas.

en: Specify a name for your attribute set.
pt_PT: Especifique um nome para o seu conjunto de atributos.

en: Specify a name for your group set.
pt_PT: Especifique um nome para o seu grupo de conjuntos.

en: Speed Settings
pt_PT: Configurações Rápidas

en: Stack
pt_PT: Pilha

en: Stack Display (Core)
pt_PT: Mostra de Stack (Core)

en: Stack List
pt_PT: Lista de Pilhas

en: Stack Permissions
pt_PT: Permissoes Stack

en: Stack added successfully
pt_PT: Stack adicionada com sucesso

en: Stack deleted successfully
pt_PT: Stack apagada com sucesso

en: Stacks
pt_PT: Pilhas

en: Stacks & Blocks
pt_PT: Pilhas & blocos

en: Stacks are groups of blocks, and make it easier to recycle content places on many pages of your site. Stacks are edited and administered from the Dashboard, then placed on individual pages or deployed as Page Type Defaults. Block content and display order can be controlled, as well as the ability to roll-back to previous versions of the stack.
pt_PT: Stacks sao grupos de blocos e facilitam a reciclagem de locais de conteudo em muitas das paginas do seu site. Stacks sao editadas e administradas a partir do Dashboard e em seguida, colocadas em páginas individuais ou implementadas como Tipo de Páginas Predefinidas. O conteudo do bloco e ordem de visualizacao podem ser controladas, assim como a abilidade de retroceder para versoes anteriores da stack.

en: Stacks give you a central place to stash blocks, where you can control their order, permissions, and even version them.<br><br>Add stacks to your site and you can update them in one place.
pt_PT: Stacks oferecem-lhe um local centralizado para armazenar blocos, onde pode controlar a sua ordem, permissoes, e até mesmo a versao.<br><br>Adicione stacks ao seu site e poderá atualizá-los em um só local.

en: Standard File Location
pt_PT: Localização Padrão de Ficheiros

en: Standard Properties
pt_PT: Propriedades Padrão

en: Standard Website
pt_PT: Website Standard

en: Start Uploads
pt_PT: Iniciar o Envio

[ctx: Start date]
en: From
pt_PT: De

en: Starting installation and creating directories.
pt_PT: A iniciar instalação e criar diretórios.

en: Starts %s.
pt_PT: Começa %s

en: Starts On
pt_PT: Começa em

en: State/Province
pt_PT: Estado/Província

en: Statistics
pt_PT: Estatí­sticas

en: Statistics tracking preference saved.
pt_PT: Estatísticas de monitorização prédefinidas salvas.

en: Status
pt_PT: Estado

en: Storage Location
pt_PT: Local de Armazenamento

en: Store data about your users-- like site preferences, birthdays, bios and more. Control which elements are available for users to update themselves.
pt_PT: Armazene informacoes acerce dos seus utilizadores, tais como preferncias, aniversarios, biografias, etc. Controle que elementos estao disponiveis para o utilizadores atualizarem.

en: Style
pt_PT: Estilo

en: Stylesheet
pt_PT: Folha de estilo

en: Sub Pages to Display
pt_PT: Subpáginas a exibir

en: Sub-Page Inheritance Changes
pt_PT: Mudanças na Herança da Sub-Página

en: Sub-Page Levels
pt_PT: Ní­vel de subpáginas.

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from page type.
pt_PT: Sub-páginas com mudanças pendentes na herança de permissões do tipo de página.

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from parent.
pt_PT: Sub-páginas com mudança pendente na herança de permissões da página-mãe.

en: Subject
pt_PT: Assunto

en: Subject: %s
pt_PT: Assunto: %s

en: Submissions
pt_PT: Envios

en: Submit
pt_PT: Enviar

en: Submit Button Text
pt_PT: Texto do botão enviar

en: Submit for Approval
pt_PT: Submeter para Aprovacao

en: Submit to Workflow
pt_PT: Submeter para Workflow

en: Subpage Permissions
pt_PT: Permissões da Subpágina

en: Subscribe to RSS Feed
pt_PT: Subscrever ao feed RSS

en: Success
pt_PT: Sucesso

en: Supports concrete5 request URLs
pt_PT: Suporta concrete5 URLs de pedido

en: Survey
pt_PT: Questionário

en: Surveys
pt_PT: Questionários

en: Swap Site Contents
pt_PT: Trocar o Conteudo do Site

en: System & Maintenance
pt_PT: Sistema & Manutenção

en: System & Settings
pt_PT: Sistema e Definições

en: System &amp; Settings
pt_PT: Systema &amp; Definições

en: System Pages
pt_PT: Páginas do Sistema

en: TAR Archive
pt_PT: Arquivo TAR

en: Target Height
pt_PT: Altura do objeto de destino

en: Target Width
pt_PT: Largura do objeto de destino

en: Task Permissions
pt_PT: Permissões da Tarefa

en: Telephone
pt_PT: Telefone

en: Tell us what you think
pt_PT: Deixe-nos a sua opinião

en: Template Used
pt_PT: Modelo Utilizado

en: Template for existing page type.
pt_PT: Modelo para tipo de página existente.

en: Template for internal concrete5 page.
pt_PT: Modelo para página concrete5 interna.

[ctx: TemplateFileName]
en: Header
pt_PT: Cabeçalho

[ctx: TemplateFileName]
en: Read More
pt_PT: Leia mais

[ctx: TemplateFileName]
en: Thumbnail
pt_PT: Miniatura

en: Testing Optional Items
pt_PT: A testar itens opcionais

en: Testing Required Items
pt_PT: A Testar Itens Obrigatórios

en: Text
pt_PT: Texto

en: Text Area
pt_PT: Área de texto

en: Text Area Height
pt_PT: Altura da área de texto

en: Text Area Options
pt_PT: Opcoes Área de texto

en: Text Area Width
pt_PT: Largura da área de texto

en: Text Field
pt_PT: Campo de texto

en: Text Input Field
pt_PT: Campo de entrada de texto

en: Thanks!
pt_PT: Obrigado!

en: Thanks! Your comment has been posted.
pt_PT: Obrigado! O seu comentário foi enviado.

en: Thanks! Your comment has been received. It will require approval before it appears.
pt_PT: Obrigado! O seu comentário foi recebido. Precisa de ser aprovado para ser visível.

en: That handle is in use.
pt_PT: Esse nome está em uso.

en: That page has already been added.
pt_PT: Essa página já foi adicionada.

en: That specified path doesn't appear to be a valid static page.
pt_PT: O caminho especificado não parece ser de uma página estática válida.

en: That theme has already been installed.
pt_PT: Este thema já foi instalado.

en: The "%s" job supports queueing, meaning it can be run in a couple different ways:
pt_PT: A "%s" tarefa suporta enfiamento, o que quer dizer que pode ser executada num par de maneiras diferentes:

en: The Dashboard allows you to perform administrative tasks for your site.
pt_PT: O Dashboard permite-lhe desempenhar tarefas adminsitrativas no seu site.

en: The Job was run successfully.
pt_PT: O Job correu com sucesso.

en: The OpenID account returned an email address already registered on this site. To join this OpenID to the existing user account, login below:
pt_PT: O OpenID devolveu a informação que a conta de e-mail já se encontra registada neste site. Para aderir a este OpenID à conta de utilizador existente, faça o login abaixo:

en: The Page List creates a navigation menu that shows one particular level of the Sitemap. Select the Sitemap location that you'd like to display and set Sorting Options to define the order in which pages will be displayed. Truncate Summaries will shorted Page Description text to a specified number of characters.
pt_PT: A Lista de Páginas, cria um menu de navegação que mostra um nível particular do Mapa do Site. Selecione a localização do Mapa do Site que gostaria de mostra e defina a ordem em que as páginas serão mostradas nas Opções de Ordenação. Truncar Sumários irá encurtar o texto na Descrição de Página para um número especificado de caracteres.

en: The base URL of your site does not match a registered instance of the site. Please click below to authenticate your site again.
pt_PT: A URL base do seu site, não coincide com a instância registada do site. Clique em baixo para autenticar o site novamente.

en: The basic cache stores some of concrete5's code in memory. Full page caching saves parts of your website's pages to files on the server. If you are building a new site, it's a good idea to turn the cache off while you are working with code, checking out add-ons and themes, and so on.  Once you feel content creation is your focus, turn caching back on.
pt_PT: A cache básica armazena algum do código do concrete5 em memória. O caching da Página Inteira, guarda partes das páginas do seu website em ficheiros no seu servidor. Se estiver a construir um novo site, é recomendado desligar a cache enquanto estiver a manipular o código, verificar os seus add-ons e temas, entre outros. Assim que a sua atenção passar para a criacao de conteudo, ligue novamente a cache.

en: The block has been added successfully.
pt_PT: O bloco foi adicionada com sucesso.

en: The block has been added to your clipboard.
pt_PT: O bloco foi adicionado à sua área de transferencia.

en: The block has been removed successfully.
pt_PT: O bloco foi removido com sucesso.

en: The block has been saved successfully.
pt_PT: O bloco foi salvo com sucesso.

en: The block type has been removed.
pt_PT: O tipo de bloco foi removido.

en: The checkbox will be checked by default.
pt_PT: A caixa de seleção será marcada por defeito.

en: The comment has been approved.
pt_PT: O comentário foi aprovado.

en: The comment has been removed.
pt_PT: O comentário foi removido.

en: The comment has been saved
pt_PT: o seu comentário foi salvo.

en: The comment has been unapproved.
pt_PT: O comentário foi recusado.

en: The config/, packages/ and files/ directories must be writable by your web server.
pt_PT: Os directórios config/, packages/ e files/ devem ter permissão de escrita pelo seu servidor web.

en: The default country must be in the list of custom countries.
pt_PT: O país por defeito deve estar na lista de países personalizados.

en: The directory %s already exists. Perhaps this item has already been installed.
pt_PT: O directório %s já existe. Talvez este item já tenha sido instalado.

en: The directory %s does not exist.
pt_PT: O diretório %s não existe.

en: The directory %s must be writable by the web server.
pt_PT: O diretório %s deve ter permissão de escrita pelo servidor.

en: The editor must be at least 100 pixels tall.
pt_PT: O editor tem que ter pelo menos 100 pixeis de altura.

en: The editor must be at least 580 pixels wide.
pt_PT: O editor tem que ter pelo menos 580 pixeis de largura.

en: The email address %s is already in use. Please choose another.
pt_PT: Este email %s já está registado. Por favor escolha outro.

en: The email address '%s' is already in use. Please choose another.
pt_PT: Este endereço de e-mail '%s' já está em uso. Escolha outro.

en: The email address <b>%s</b> has been verified and you are now a fully validated member of this website.
pt_PT: O endereço de e-mail <b>%s</b> foi verificado e agora é um membro válido deste website.

en: The field "%s" is required
pt_PT: O campo "%s" é obrigatório

en: The file %s is not writable
pt_PT: O ficheiro %s não pode ser escrito

en: The file was only partially uploaded.
pt_PT: O ficheiro foi apenas parcialmente carregado.

en: The first URL starts the process - the second ensures that it completes in batches.
pt_PT: O primeiro URL inicia o processo - o segundo certifica-se de que é completado em lotes.

en: The following area permissions are inherited from an area set in <strong>%s</strong> defaults.
pt_PT: As seguintes permissões de área são herdadas de uma área definida em <strong>%s</strong> predefinições.

en: The following area permissions are inherited from an area set on
pt_PT: As seguintes permissões são herdadas de uma área definida em

en: The following area permissions are inherited from the page's permissions.
pt_PT: As seguintes permissões de área são herdadas das permissões da página.

en: The latest version of concrete5 is <strong>%s</strong>. You are currently running concrete5 version <strong>%s</strong>.
pt_PT: A versão mais recente do concrete5 é a  <strong>%s</strong>. A sua versão atual é a <strong>%s</strong>.

en: The latest version of concrete5 is <strong>%s</strong>. You are running %s. <a href="%s">Update Now</a>!
pt_PT: A última versão do Concrete5 é <strong>%s</strong>. Está a correr o %s. <a href="%s">Actualize Agora</a>!

en: The package could not be installed:
pt_PT: O pacote não pôde ser instalado:

en: The package has been installed.
pt_PT: O pacote foi instalado.

en: The package has been updated successfully.
pt_PT: O pacote foi atualizado com sucesso.

en: The package type has been uninstalled.
pt_PT: O tipo de pacote foi desinstalado.

en: The package was successfully downloaded and decompressed on your server.
pt_PT: O pacote foi descarregado e descompactado com sucesso no seu servidor.

en: The package was successfully installed.
pt_PT: O pacote foi instalado com sucesso.

en: The page has been removed successfully.
pt_PT: A página foi removida com sucesso.

en: The page you want to add is available at:
pt_PT: A página que quer adicionar está disponí­vel em:

en: The results of completed survey blocks are logged here. Find out what your users have submitted.
pt_PT: Os resultados de inqueritos de bloco completados sao armazenados aqui. Descubra os que os seu utilizadores submeteram.

en: The search index does not appear to exist. This block will not function until the reindex job has been run at least once in the dashboard.
pt_PT: O í­ndice de pesquisa aparenta não existir. Este bloco não vai funcionar até o trabalho de reindexar correr pelo menos uma vez no painel de instrumentos.

en: The sitemap allows you to view your site as a tree and easily organize its hierarchy.
pt_PT: O mapa do site permite-lhe ver como os ramos de uma arvore, e organizar facilmente a sua hierarquia.

en: The stack contains invalid block types.
pt_PT: A stack contém tipos de blocos inválidos.

en: The two passwords provided do not match.
pt_PT: As duas senhas fornecidas não coincidem.

en: The username %s already exists. Please choose another
pt_PT: O nome de utilizador %s já existe. Escolha outro por favor

en: The username '%s' already exists. Please choose another
pt_PT: O nome de utilizador '%s' já existe. Por favor escolha outro

en: Theme
pt_PT: Tema

en: Theme activated
pt_PT: Tema ativado

en: Theme and page type updated successfully.
pt_PT: Tema e tipo de página atualizados com sucesso.

en: Theme installed. You may automatically create page types from template files contained in your theme using the form below.
pt_PT: Tema instalado. Pode criar páginas automáticamente a partir de ficheiros modelo contidos nos seus temas usando o formulário abaixo.

en: Theme name:
pt_PT: Nome do Tema:

en: Theme not found in %s
pt_PT: Tema não encontrado em %s

en: Theme styles updated.
pt_PT: Estilos do tema atualizados.

en: Theme uninstalled.
pt_PT: Tema desinstalado.

en: Themes
pt_PT: Temas

en: Themes Available to Install
pt_PT: Temas disponí­veis para instalar

en: Themes change the overall design of your site's pages. Activating a theme will apply it to every page in your site. Preview allows you to see how your content will look when the new theme is applied. Inspect lists the Page Types a theme uses. Customize allows you to change certain properties of your theme's styles, if allowed.
pt_PT: Os Temas alteram o design global das páginas do seu site. Ao ativar um tema, implementa-o em todas as páginas no seu site. Pré-visualização, permite-lhe ver como o seu conteúdo irá ser mostrado quando um novo tem for implementado. Inspeção lista que Tipos de Páginas são utilizados por um tema. Personalização, permite-lhe alterar certos tipos de propriedades do estilo do seu tema, se permitido.

en: Then, make sure this URL is scheduled to run frequently, like every 3-5 minutes:
pt_PT: Em seguida, certifique-se de que este URL está agendado para ser executado frequentemente, como por exempo, cada 3-5 minutos:

en: There are already %s tables in this database. concrete5 must be installed in an empty database.
pt_PT: Já existem %s tabelas nesta base de dados. Concrete5 deve ser instalado numa base de dados vazia.

en: There are currently <strong>%s</strong> updates available.
pt_PT: Existem atualmente <strong>%s</ strong> atualizações disponíveis.

en: There are no available attribute types awaiting installation.
pt_PT: Não existem tipos de atributos disponíveis para instalação.

en: There are no available forms in your site.
pt_PT: Nao existem formularios disponiveis no seu site.

en: There are no blocks in this stack.
pt_PT: Não existem blocos nesta pilha.

en: There are no custom templates available.
pt_PT: Não existem modelos personalizados disponí­veis.

en: There are no files in this set.
pt_PT: Não existem ficheiros neste conjunto.

en: There are no log entries to show at the moment.
pt_PT: Nao existem entradas no registo para mostrar neste momento.

en: There are no mail importers. Mail importers poll email accounts for new messages and run actions on those messages.
pt_PT: Não existem importadores de e-mail. Os importadores de e-mail procuram por novas mensagens nas contas de e-mail e executam ações nessas mensagens.

en: There are no pages of this type added to your website. If there were, you'd be able to choose which of those pages this block appears on.
pt_PT: Não existem páginas desde tipo adicionadas ao seu website. Se existissem, poderia escolher quais as páginas onde o bloco aparecia.

en: There are no templates in this file.
pt_PT: Não existem modelos neste ficheiro.

en: There are problems with your installation environment. Please correct them and click the button below to re-run the pre-installation tests.
pt_PT: Existem problemas com o seu ambiente de instalação. Corrija-os e clique no botão abaixo para executar novamente os testes de pré-instalação.

en: There is currently <strong>1</strong> update available.
pt_PT: Existe atualmente <strong>1</ strong> atualização disponível.

en: There is nothing currently waiting for you.
pt_PT: Não há nada correntemente a aguardar por si.

en: There was a problem processing your email.
pt_PT: Ocorreu um problema ao processar o seu email.

en: There was an error downloading
pt_PT: Houve um erro ao fazer download

en: There was an error unpacking your file. Perhaps you have not uploaded a valid zip file, or you do not have zip installed.
pt_PT: Houve um erro ao descompactar o seu ficheiro. Talvez não tenha carregado um ficheiro ZIP válido, ou não tem o ZIP instalado.

en: There were no results found. Please try another keyword or phrase.
pt_PT: Não foram encontrados resultados. Tente outra palavra-chave ou frase.

en: These errors are most likely related to incompatible add-ons, please upgrade any add-ons and re-run to this script to complete the conversion of your data.
pt_PT: Estes erros estão relacionados com add-ons incompatíveis. Por favor, actualize os add-ons e volte a correr o script para completar a conversão dos dados.

en: These scripts look for incoming mail to your site. Add-ons like the concrete5 Discussion Forum will attach emails to posts if they match, creating a new page containing the message as reply text.
pt_PT: Este script procura por email que está por vir para o seu site. Add-ons como Forum de Discussao concrete5, anexarao emails a posts se os mesmos corresponderem, criando uma nova página contendo a mensagem como texto de resposta.

en: This %s has been marked for deletion.
pt_PT: Isto %s foi marcado para eliminação.

en: This account does not match the email address provided.
pt_PT: Esta conta não confere com o e-mail fornecido.

en: This account has not yet been validated. Please check the email associated with this account and follow the link it contains.
pt_PT: Esta conta ainda não foi validada. Por favor, verifique o e-mail associado a esta conta e entre no link disponi­bilizado.

en: This account may be managed directly at
pt_PT: Esta conta pode ser gerida diretamente em

en: This action <strong>cannot be undone</strong>. Are you sure?
pt_PT: Esta ação <strong>não pode ser desfeita</strong>. Tem a certeza?

en: This add-on is marked as incompatible with this version of concrete5. Please contact the author of the add-on for assistance.
pt_PT: Este add-on está marcado como incompativel com esta versao de concrete5. Por favor, contacte o autor do add-on para obter assitencia.

en: This attribute set is locked. It cannot be deleted, and its handle cannot be changed.
pt_PT: O atributo está bloqueado. Nao pode ser apagado e o nome nao pode ser mudado.

en: This attribute set is locked. That means it was added by a package and cannot be manually removed.
pt_PT: Este atributo está bloqueado. Isto significa que foi adicionado por um pacote e não pode ser removído manualmente.

en: This behavior is typically an indication of someone spamming your site, you may want to take a closer look at this users activity and possibly disable or delete this user account.
pt_PT: Este comportamento é normalmente uma indicacao de alguem a enviar spam para o seu site. É recomendado que inspecione a atividade deste utilizador e, possivelmente, apagar a conta desse mesmo utilizador.

en: This block creates links to adjacent pages on the same level of the Sitemap as the current page. Define custom label text for each link, and choose whether or not to display arrows. The Loop option will display the first page again when a user reaches the last page in the nav.
pt_PT: Este bloco cria ligações para páginas adjacentes, ao mesmo nível do Site do Mapa que a página atual. Defina etiquetas personalizadas para cada ligação e escolha se deseja ou não, mostrar setas. A Opção Loop mostra a primeira página novamente, quando o utilizador alcança a última página no navegador.

en: This block is aliased by other blocks. If you edit this block, your changes will effect those other blocks. Are you sure you want to edit this block?
pt_PT: Este bloco está ligado a outros blocos. Se editar este bloco, as alterações irão afectar os outros blocos. Tem a certeza que deseja editar este bloco?

en: This block is an alias of Page Defaults. Editing it here will "disconnect" it so changes to Page Defaults will no longer affect this block.
pt_PT: Este bloco é um pseudonimo de Predefinicoes de Páginas. A sua edicao implicará a "quebra da ligacao", de forma que alteracoes na Predefinicoes de Páginas nao afetarao este bloco.

en: This block is contained within a global area. Changing its content will change it everywhere that global area is referenced.
pt_PT: Este bloco está contido dentro de uma área global. Alterar o seu conteúdo, implicará a alteração do mesmo, em qualquer localização onde a área global é referenciada.

en: This block is no longer available.
pt_PT: Este bloco já não se encontra disponí­vel.

en: This block type is internal. It cannot be uninstalled.
pt_PT: Este tipo de bloco é interno e não pode ser desinstalado.

en: This block was copied from another location. Editing it will create a new instance of it.
pt_PT: Este bloco foi copiado de outra localização. Ao editar vai criar uma nova instância do mesmo.

en: This cannot be undone.
pt_PT: Isto não pode ser desfeito.

en: This file requires a password to download.
pt_PT: Este ficheiro necessita de uma palavra-passe para que se possa descarregar.

en: This is a global area. Content added here will be visible on every page that contains this area.
pt_PT: Esta é uma área global. Conteúdo adicionado aqui, será visível em cada página contida nesta área.

en: This is a global block.  Editing it here will change all instances of this block throughout the site.
pt_PT: Este é um bloco global. Editá-lo aqui vai alterar todas as instâncias deste bloco em toda a parte do site.

en: This is a list of all files found in your external forms directory: %s
pt_PT: Esta é uma lista de todos os ficheiros encontrados no seu diretório de formulários externo: %s

en: This is an internal block type.
pt_PT: Este é um tipo de bloco interno.

en: This is just an example of how a custom form works.
pt_PT: Este é apenas um exemplo de como funciona um formulário personalizado.

en: This is my first blog post!
pt_PT: Este é o meu primeiro post de blog

en: This is the defaults page for the %s page type. You cannot change it.
pt_PT: Esta é a página padrão para o tipo de página %s. Não pode mudá-lo.

en: This job cannot be uninstalled.
pt_PT: Este job não pode ser desinstalado.

en: This layout section can not be moved further in this direction.
pt_PT: Esta secção do layout não pode ser mais movida nessa direção.

en: This package isn't currently available for this version of concrete5. Please contact the maintainer of this package for assistance.
pt_PT: Este pacote não está disponível para esta versão de concrete5. Para obter assistência, contacte o responsável por este pacote.

en: This package requires concrete5 version %s or greater.
pt_PT: Este pacote requere a versão %s ou mais recente, do concrete5.

en: This page <strong>may</strong> exist in the page cache.
pt_PT: Esta página <strong>pode</strong> existir na cache de páginas.

en: This page currently exists in the full page cache. It expires %s.
pt_PT: Esta página existe atualmente na cache de páginas inteiras. Expira em %s.

en: This page inherits its permissions from:
pt_PT: Esta página herda as suas permissões de:

en: This page is a single page, which means it doesn't have a page type associated with it.
pt_PT: Esta página é uma página simples, o que significa que não tem uma página tipo associada a ela.

en: This page is an alias of one that actually appears elsewhere.
pt_PT: Esta página é um pseudonimo de outra que aparece em outro local.

en: This page is not currently in the full page cache.
pt_PT: Esta página não se encontra atualmente na cache de páginas completas.

en: This page is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
pt_PT: Esta página tem uma mudança pendente para depois de <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: This page is pending approval.
pt_PT: Esta página está a aguardar aprovação.

en: This page list doesn't use the custom blog template, or you don't have permission to access this RSS feed
pt_PT: Esta lista de páginas não usa o modelo de blogue personalizado, ou não tem permissão para aceder a este feed RSS

en: This page must always be available from at least one URL. That URL is listed above.
pt_PT: Esta página deve estar sempre disponí­vel pelo menos através de um URL. Esse URL está listado acima.

en: This page type is no longer included in composer.
pt_PT: Esta página já não se encontra incluida no

en: This page will be published beneath %s.
pt_PT: Esta página vai ser publicada por baixo de %s.

en: This permission key cannot start a workflow.
pt_PT: Esta chave der permissão não pode iniciar um workflow.

en: This request took too long.
pt_PT: Este pedido demorou muito tempo.

en: This site is currently down for maintenance.
pt_PT: Este site está actualmente em manutenção.

en: This theme contains no styles that can be customized.
pt_PT: Este tema não contém estilos que possam ser personalizados.

en: This theme has been reset.
pt_PT: Este tema foi restaurado.

en: This theme is currently active on your site.
pt_PT: Este tema está atualmente ativo no seu site.

en: This user is inactive. Please contact us regarding this account.
pt_PT: Este utilizador está inativo. Por favor entre em contacto connosco.

en: This will clear your home page, uploaded files and any content pages out of your site completely. It will completely reset your site and any content you have added will be lost.
pt_PT: Ao proceder, limpará  completamente a sua página inicial, ficheiros que fez upload e quaisquer páginas de conteúdo. Irá repor completamente o seu site e qualquer conteudo que adicionou, será perdido.

en: This will end your current session and sign you in as %s
pt_PT: Isto irá suspender a sua sessão atual e irá conectá-lo como %s

en: This will remove %s child page(s).
pt_PT: Isto irá remover %s subpágina(s).

en: This will remove all elements associated with the %s package. This cannot be undone. Are you sure?
pt_PT: Esta ação irá remover todos os elementos associados ao pacote %s. Não poderá voltar atrás. Tem a certeza que quer continuar?

en: This will remove all instances of the %s block type. This cannot be undone. Are you sure?
pt_PT: Esta ação irá remover todas as instâncias do tipo de bloco %s. Não poderá voltar atrás. Tem a certeza que quer continuar?

en: This will treat the job as though it were like any other concrete5 job. The entire job will be run at once.
pt_PT: Tratará a tarefa como se fosse como uma outra qualquer tarefa concrete5. A tarefa inteira será executada de uma só vez.

en: Through Cron
pt_PT: Através de Cron

en: Thumbnail
pt_PT: Miniatura

en: Thumbnail Image
pt_PT: Imagem Miniatura

en: Time Settings
pt_PT: Definições de Tempo

en: Time Zone
pt_PT: Fuso Horário

en: Timed Access for Guest Users Updated Successfully.
pt_PT: Acesso para Visitantes Temporizado Atualizado com Sucesso.

en: Timezone
pt_PT: Fuso Horário

en: TinyMCE Reference
pt_PT: Referência do TinyMCE

en: Title
pt_PT: Tí­tulo

en: Titles
pt_PT: Títulos

en: Titles & Summary
pt_PT: Tí­tulos & Resumos

en: Titles &amp; Descriptions
pt_PT: Títulos &amp; Descrições

en: Titling
pt_PT: Inclinar

en: To
pt_PT: Para

en: To begin creating a form, type your question text into the text field, choose the type of answer you need, and whether or not a question response is required when submitting the form. Click Add, then repeat for subsequent questions.
pt_PT: Para iniciar a criação de um formulário, digite a sua pergunta no campo de texto, escolha o tipo de resposta que necessita, e se necessita ou não uma resposta a questão quando submeter o formulário. Clique Adicionar e repita para perguntas subsequentes.

en: To complete the signup process, you must provide a valid email address.
pt_PT: Para completar o processo de inscrição, deve fornecer um endereço de e-mail válido.

en: To disable any future messages, change your profile preferences at: %s
pt_PT: Para desativar futuras mensagens, altere as preferências do seu perfil em: %s

en: To install concrete5, please fill out the form below.
pt_PT: Para instalar concrete5, por favor, preencha o formulário abaixo.

en: To install the package manually:
pt_PT: Para instalar o pacote manualmente:

en: To proceed with the upgrade, click below.
pt_PT: Para continuar com a atualização clique no link abaixo.

en: To run all the jobs in the <a href="%s">%s</a> Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
pt_PT: Para executar todas as tarefas no Conjunto de Tarefas <a href="%s">%s</a>, agende este URL utilizando o cron ou outro sistema semelhante:

en: To run all the jobs in this Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
pt_PT: Para executar todas as tarefas neste Conjunto de Tarefas, agende este URL utilizando o cron ou outro sistema semelante:

en: To run the "%s" job, automate the following URL using cron or a similar system:
pt_PT: Para executar a tarefa "%s", automatize o seguinte URL utilizando o cron ou outro sistema semelhante.

en: To use a separate theme for mobile browsers, specify it below.
pt_PT: Para usar um tema em separado para browsers em telemóveis, especifique-o abaixo.

en: To view this user's profile, visit: %s
pt_PT: Para ver o perfil deste utilizador, visite: %s

en: Today
pt_PT: Hoje

en: Toolbar Set
pt_PT: Conjunto de barras de ferramentas

en: Top
pt_PT: Topo

en: Total Downloads: %s
pt_PT: Total de Downloads: %s

en: Total form submissions: <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> today). <a href="%s">View Form Results</a>.
pt_PT: Total de formulários submetidos: <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> hoje). <a href="%s">Ver resultados do formulário</a>.

en: Total page versions
pt_PT: Total de versões de páginas

en: Total pages in edit mode
pt_PT: Total de páginas em modo de edição

en: Track page view statistics.
pt_PT: Acompanhar as estatísticas de visualização de páginas

en: Tracking Codes
pt_PT: Códigos de Monitorização

en: Tracking code settings updated successfully.
pt_PT: Definições do código de rastreio atualizadas com sucesso.

en: Tracks page views in concrete5. Disabling this may increase site performance, but you will have to get statistics information from elsewhere.
pt_PT: Acompanha as visualizações de páginas no Concrete5. Desactivando isto poderá aumentar a performance do site, mas terá de obter as informações estatísticas de outro lugar qualquer.

en: Trash
pt_PT: Lixo

en: Truncate Summaries
pt_PT: Dividir os resumos

en: Truncate Titles
pt_PT: Dividir Títulos

en: Truncate descriptions after
pt_PT: Dividir as descrições após

en: Truncate titles after
pt_PT: Dividir títulos depois

en: Turns tracking of page views, file downloads and user registrations on or off. These are displayed on your site's Dashboard > Reports > Statistics page. If your high-traffic site experiences performance issues, you might consider disabling statistics tracking and investigate the use of an alternate, third-party solution for tracking site stats.
pt_PT: Ativa ou desative o rastreio do número de visitas de páginas, downloads de ficheiros e registo de utilizadores. Esta informação é mostrada na página Dashboard > Relatórios > Estatísticas. Se o ponto alto de tráfego manifestar problemas de performance, considere desativar o rastreio de estatísticas e investigar o uso de uma solução alternativa, providenciada por terceiros.

en: Type
pt_PT: Tipo

en: Type required.
pt_PT: É necessário um tipo.

en: Type: %s
pt_PT: Tipo: %s

en: Types
pt_PT: Tipos

en: URL rewriting disabled.
pt_PT: Reescrita de URL desabilitada.

en: URL rewriting enabled. We were able to automatically update .htaccess file.
pt_PT: Reescrita de URL activada. Pudemos actualizar o ficheiro .htaccess automáticamente.

en: URL rewriting enabled. You need to update .htaccess by hand.
pt_PT: Reescrita de URL activada. Precisa de actualizar o.htaccess manualmente.

en: URL to File
pt_PT: URL para o ficheiro

en: Un-Approve
pt_PT: Reprovar

en: Unable load external form block controller file: %s
pt_PT: Não foi possível carregar o controlador externo do formulário de bloco: %s

en: Unable to access composer settings.
pt_PT: Nao foi possivel aceder às definicoes do compositor.

en: Unable to access the file manager.
pt_PT: Não foi possí­vel aceder ao gestor de ficheiros.

en: Unable to add files.
pt_PT: Não foi possí­vel adicionar os ficheiros.

en: Unable to backup old package directory to %s
pt_PT: Não foi possível fazer backup do diretório antigo do pacote para %s

en: Unable to complete action: your IP address has been banned. Please contact the administrator of this site for more information.
pt_PT: Incapaz de completar a ação: o seu IP foi banido. Por favor, contacte o administrador do seu site para mais informações.

en: Unable to connect to database.
pt_PT: Não é possí­vel conectar-se à base de dados.

en: Unable to connect to marketplace to retrieve item
pt_PT: Não foi possivel conectar ao marketplace para recuperar os itens

en: Unable to connect to the marketplace.
pt_PT: Não foi possí­vel conectar ao marketplace.

en: Unable to connect to your project page. Your database contains a marketplace token which concrete5.org cannot verify.
pt_PT: Não foi possível ligar à página do seu projeto. A sua base de dados contem um token de marketplace que concrete5.org não pode verificar.

en: Unable to copy directory %s to %s. Perhaps permissions are set incorrectly or the target directory does not exist.
pt_PT: Não foi possível copiar o diretório %s para %s. Talvez as permissões estão incorretas ou o diretório destino não existe.

en: Unable to copy file to storage directory. Please check permissions on your upload directory and ensure they can be written to by your web server.
pt_PT: Incapaz de copiar o ficheiro para o directório de armazenamento. Verifique as permissões do directório de carregamento e certifique-se que a pasta tem permissão de escrita pelo servidor.

en: Unable to copy one or more files.
pt_PT: Não é possível copiar um ou mais ficheiros.

en: Unable to create backup file: %s
pt_PT: Não foi possível criar o ficheiro de backup: %s

en: Unable to create temporary db xml file: %s
pt_PT: Não foi possível criar o ficheiro temporário db xml: %s

en: Unable to delete one or more files.
pt_PT: Não foi possível apagar um ou mais ficheiros.

en: Unable to delete one or more pages.
pt_PT: Não foi possível apagar uma ou mais páginas.

en: Unable to determine your current version of concrete5. Upgrading cannot continue.
pt_PT: Não foi possível determinar a sua versão atual de concrete5. O processo de upgrade não pode continuar.

en: Unable to generate a marketplace token. Please ensure that allow_url_fopen is turned on, or that cURL is enabled on your server. If these are both true, It's possible your site's IP address may be blacklisted for some reason on our server. Please ask your webhost what your site's outgoing cURL request IP address is, and email it to us at <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.
pt_PT: Não foi possível gerar um token do marketplace. Certifique-se de que allow_url_fopen está ligado e que cURL está ativado no seu servidor. Se este for o caso, é possível que, por alguma razão, o endereço IP do seu site esteja na lista negra no seu servidor. Obtenha do seu webhost, o endereço IP de saída cURL do seu site e envie-nos para <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.

en: Unable to get category for permission %s
pt_PT: Não foi possível obter a categoria para a permissão %s

en: Unable to get information about this product.
pt_PT: Não foi possível obter informação acerca deste produto.

en: Unable to get permission key for %s
pt_PT: Não foi possível obter permissão chave para %s

en: Unable to install database: %s
pt_PT: Não foi possível instalar a base de dados: %s

en: Unable to load environment info
pt_PT: Não foi possível carregar a informação do ambiente

en: Unable to load sitemap data.
pt_PT: Não é possível carregar os dados do mapa do site.

en: Unable to load sitemap data. Response received:
pt_PT: Não foi possí­vel carregar os dados do mapa do site. Resposta recebida:

en: Unable to load the controller for this block type. Perhaps it has been moved or removed.
pt_PT: Incapaz de correr o controlo para este tipo de bloco. Talvez tenha sido movido ou removido.

en: Unable to locate database import file.
pt_PT: Não foi possível localizar o ficheiro de importação de dados.

en: Unable to locate file %s
pt_PT: Não foi possível localizar o ficheiro %s

en: Unable to locate this add-on on concrete5.org
pt_PT: Não foi possível localizar este add-on no concrete5.org.

en: Unable to open config/site.php for writing.
pt_PT: Não foi possí­vel abrir o ficheiro config/site.php para escrita.

en: Unable to open config/site_user.php for writing.
pt_PT: Não foi possí­vel abrir o ficheiro config/site_user.php para escrita.

en: Unable to parse news response.
pt_PT: Não foi possível analisar a resposta news.

en: Unable to process email. Check that your email contains the validation hash present in the original message.
pt_PT: Não foi possível processar email. Verifique que o seu email contem o hash de validação, presente na mensagem original.

en: Unable to process private message email. Check that your email contains the validation hash present in the original message. Your private message was NOT delivered.
pt_PT: Não foi possível processar a mensagem de email privada. Verifique que o seu email contem o hash de validação, present na mensagem original. A sua mensagem privada NÃO foi entregue.

en: Unable to rescan %s. Error encountered: %s. Rescan halted.
pt_PT: Incapaz de examinar novamente %s. Erro encontrado: %s. Verificação interrompida.

en: Unable to retrieve block object. If this block has been moved please reload the page.
pt_PT: Nao foi possivel extrair o objeto do bloco. Se este bloco foi removido, refresque a página.

en: Unable to retrieve software from update server.
pt_PT: Não é possível recuperar o software do servidor de atualização.

en: Unable to search file sets.
pt_PT: Nao foi possivel pesquisar por conjuntos de ficheiros.

en: Unable to uninstall %s theme by moving it to the trash.
pt_PT: Não foi possí­vel desinstalar o tema %s movendo-o para o lixo.

en: Unable to view page.
pt_PT: Não foi possível visualizar a página.

en: Unable to write to config/site.php. You must make config/site.php writable in order to upgrade in this manner.
pt_PT: Incapaz de escrever no ficheiro config/site.php. O ficheiro config/site.php deve ter permissão de escrita para poder efectuar a actualização desta maneira.

en: Unapproved
pt_PT: Não Aprovado(a)

en: Undo
pt_PT: Anular

en: Unexpected User Error
pt_PT: Erro de Utilizador Inesperado

en: Uninstall
pt_PT: Desinstalar

en: Uninstall Package
pt_PT: Desinstalar Pacote

en: Uninstall Packages
pt_PT: Desinstalar Pacotes.

en: Uninstalling %s will remove the following data from your system.
pt_PT: Desinstalando o(a) %s irá remover os seguintes dados do seu sistema.

en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

en: Unknown Error
pt_PT: Erro Desconhecido

en: Unknown User
pt_PT: Utilizador desconhecido

en: Unknown mime-type:
pt_PT: Mime-type desconhecido:

en: Unknown publishing location.
pt_PT: Local de publicação desconhecido.

en: Unlock Layout
pt_PT: Desbloquear Layout

en: Unread
pt_PT: Não lida

en: Until manually cleared
pt_PT: Até ser esvaziada manualmente

en: Up
pt_PT: Cima

en: Up Label
pt_PT: Etiqueta Acima

en: Update
pt_PT: Atualizar

en: Update "%s" preset everywhere it is used
pt_PT: Atualizar a predefinição de "%s" onde quer que seja utilizado

en: Update "%s" preset everywhere it is used?
pt_PT: Actualizar a predifinição "%s" em todos os locais onde é utilizada?

en: Update Add-On
pt_PT: Atualizar Add-On

en: Update Add-Ons
pt_PT: Actualizar Add-Ons

en: Update Addon
pt_PT: Atualizar Add-on

en: Update All
pt_PT: Atualizar Todos

en: Update Attributes
pt_PT: Atualizar Atributos

en: Update Block
pt_PT: Atualizar Bloco

en: Update Groups
pt_PT: Atualizar Grupos

en: Update Jobs
pt_PT: Atualizar Tarefas

en: Update Schedule
pt_PT: Atualizar Agenda

en: Update Set
pt_PT: Atualizar Conjunto

en: Update Set Details
pt_PT: Atualizar Detalhes de Conjunto

en: Update User
pt_PT: Actualizar Utilizador

en: Update add-ons.
pt_PT: Actualizar os add-ons.

en: Update concrete5
pt_PT: Atualizar o Concrete5

en: Update concrete5.
pt_PT: Actualizar o Concrete5.

en: Update your installed packages.
pt_PT: Actualizar os pacotes instalados.

en: Updated
pt_PT: Atualizado

en: Upgrade
pt_PT: Atualizar

en: Upgrade concrete5
pt_PT: Upgrade o concrete5

en: Upgrade to <b>%s</b> complete!
pt_PT: Atualização para <b>%s</ b> concluí­da!

en: Upgrading from <b>%s</b>
pt_PT: Atualizar de <b>%s</b>

en: Upgrading to <b>%s</b>
pt_PT: A fazer o upgrade para <b>%s</b>

en: Upload Complete
pt_PT: Envio Completo

en: Upload Complete.
pt_PT: Envio Concluído.

en: Upload Error
pt_PT: Erro de Envio

en: Upload File
pt_PT: Carregar ficheiro

en: Upload Max: %s.
pt_PT: Upload Máximo: %s.

en: Upload Multiple
pt_PT: Envio Múltiplo

en: Upload Multiple Files
pt_PT: Carregar Vários Ficheiros

en: Upload Queue
pt_PT: Fila de Upload

en: Upload a template bundle by using the form below. Files must be zipped and contain only HTML files and sub directories. All items referenced in HTML must be done so with relative links.
pt_PT: Carregar um modelo usando o formulário abaixo. Os ficheiros têm de ser zipados e conter apenas ficheiros HTML e subdirectórios. Todos os itens referidos no HTML devem ser feitos com links relativos.

en: Upload an image that will appear in the address bar when visitors go to your site and in the bookmark list if they bookmark it.
pt_PT: Faca o upload de uma imagem que ira aparecer na barra de endereco quando utilizadores visitam o seu site e na lista de favoritos, se adicionado a esta.

en: Upload and unpack the package on your web server. Place the unpacked files in the packages directory of the root of your concrete5 installation.
pt_PT: Carregar e descompactar o pacote no seu servidor web. Coloce os ficheiros descompactados no directório packages/, na raí­z de instalação do seu Concrete5.

en: Upload, search, replace, and change files you're using on your site. Change properties and perform basic image editing tasks.
pt_PT: Faca o upload, pesquise, substitua e altere ficheiros que usa no seu site. Altere propriedades e efetue edicoes basicas de imagens.

en: Uploaded file is too large. The current value of upload_max_filesize is %s
pt_PT: O ficheiro carregado é demasiado grande. O valor actual de 'upload_max_filesize' é %s

en: Uploading...
pt_PT: A carregar...

en: Usage Count
pt_PT: Contagem de Uso

en: Usage Count on Active Pages
pt_PT: Utilizacao de Páginas Ativas

en: Use Encryption
pt_PT: Usar Encriptação

en: Use emails for login
pt_PT: Usar emails para iniciar sessao

en: Use global setting - %s
pt_PT: Usar configurações globais - %s

en: Use image from <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> if the user has not uploaded one
pt_PT: Use uma imagem de <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> se o utilizador não forneceu uma.

en: Use this layout here, and leave "%s" unchanged?
pt_PT: Utilizar este layout aqui e deixar "%s" inalterado?

en: Use this style here, and leave "%s" unchanged
pt_PT: Usar este estilo aqui e deixar "%s" inalterado

en: User
pt_PT: Utilizador

en: User Account
pt_PT: Conta de Utilizador

en: User Attribute Created.
pt_PT: Atributo de Utilizador Criado.

en: User Attribute Deleted.
pt_PT: Atributo de Utilizador Eliminado.

en: User Attribute Options
pt_PT: Opções de Atributo do Utilizador

en: User Attribute Updated.
pt_PT: Atributo de Utilizador Actualizado.

en: User Attributes
pt_PT: Atributos do Utilizador

en: User Avatar
pt_PT: Avatar do Utilizador

en: User Groups
pt_PT: Grupos de Utilizadores

en: User Information
pt_PT: Informações sobre o utilizador

en: User Name
pt_PT: Nome de Utilizador

en: User Permissions
pt_PT: Permissões de utilizador

en: User Profile picture saved.
pt_PT: Fotografia do Perfil de Utilizador guardada.

en: User Registrations
pt_PT: Registos de Utilizadores

en: User Settings saved.
pt_PT: Definicoes de Utilizador guardadas.

en: User Submissions
pt_PT: Envios do Utilizador

en: User activated.
pt_PT: Utilizador activado.

en: User created.
pt_PT: Utilizador Criado.

en: User deactivated.
pt_PT: Utilizador desactivado.

en: User deleted successfully.
pt_PT: Utilizador apagado com sucesso.

en: User time zones have been disabled.
pt_PT: Os fusos horários do utilizador foram desativados.

en: User time zones have been enabled
pt_PT: Os fusos horários do utilizador foram ativados

en: User time zones have been saved.
pt_PT: Fusos horários do utilizador guardados.

en: User updated successfully.
pt_PT: Utilizador actualizado com sucesso.

en: User/Group Added
pt_PT: Utilizador/Grupo Adicionado

en: User/Group Removed
pt_PT: Utilizador/Grupo Removido

en: User: %s (ID %s)
pt_PT: Utilizador: %s (ID %s)

en: User: %s has tried to send more than %s private messages within %s minutes
pt_PT: Utilizador: %s tentou enviar mais do que %s mensagens privadas em %s minutos

en: Username
pt_PT: Utilizador

en: Username or Email
pt_PT: Nome de Utilizador ou Email

en: Users
pt_PT: Utilizadores

en: Users and Groups
pt_PT: Utilizadores e Grupos

en: Users must login
pt_PT: Utilizadores têm que fazer login

en: Users who access files through the file manager will not be prompted for a password.
pt_PT: Aos utilizadores que acedam aos ficheiros a partir do gestor de ficheiros, não será pedida a senha.

en: Users you don't have permission to bulk-deactivate have been removed from this list.
pt_PT: Os utilizadores para os quais não tem permissão para desativar em massa, foram removidos desta lista.

en: Users you don't have permission to bulk-delete have been removed from this list.
pt_PT: Os utilizadores, para os quais não tem permissão para apagar em massa, foram removidas desta lista.

en: Validate Email Address
pt_PT: Validar Endereço de E-mail

en: Values
pt_PT: Valores

en: Version
pt_PT: Versão

en: Version %d
pt_PT: Versão %d

en: Version %s
pt_PT: Versão %s

en: Version %s of Page <a href="%s">%s</a> submitted for Approval.
pt_PT: Versão %s da Página <a href="%s">%s</a> submetida para Aprovação.

en: Version Comments
pt_PT: Comentários da Versão

en: Version History
pt_PT: Histórico de versoes

en: Version: %s
pt_PT: Versão: %s

en: Versions
pt_PT: Versões

en: Video
pt_PT: Ví­deo

en: Video File
pt_PT: Ficheiro de ví­deo

en: Video Player
pt_PT: Leitor de ví­deo

en: View
pt_PT: Visualizar

en: View All
pt_PT: Visualizar Todos

en: View Full Dashboard
pt_PT: Visualizar o Dashboard Completo

en: View Full Results
pt_PT: Ver resultados completos.

en: View Newsflow
pt_PT: Visualizar Newsflow

en: View Newsflow Updates in an Overlay
pt_PT: Visualizar atualizacoes do Newsflow em uma Sobreposicao

en: View Page as Someone Else
pt_PT: Visualizar esta página como Outra Pessoa

en: View Pending Permissions
pt_PT: Ver Permissões Pendentes

en: View Responses
pt_PT: Visualizar as respostas

en: View Timed Permission Assignments
pt_PT: Visualizar Atribuições de Permissões Agendadas

en: View User
pt_PT: Visualizar Utilizador

en: View User accounts.
pt_PT: Ver contas de utilizador.

en: View Versions
pt_PT: Ver versões

en: View a record of errors your site has encountered, and a log of outgoing email messages sent by your site.
pt_PT: Visualize um registo dos erros que o seu site encontrou, e um registo de mensagens de email enviadas pelo seu site.

en: View a single branch of your Sitemap. Useful for working with large sites and complex tree structures.
pt_PT: Visualize um ramo do seu Mapa do Site. Conveniente quando gere sites extensos e estruturas complexas.

en: View and change which file types you permit users to upload to your File Manager.
pt_PT: Visualize e modifique que tipo de ficheiros permite utilizadores de fazerem o upload para o seu Gestor de Ficheiros.

en: View and change your site's structure. Click a page to see available actions; from this menu, you can control access to or delete a page. Click and drag a page to move it to a different place in your site.
pt_PT: Visualize e altere a estrutura do seu site. Clique na página para ver as ações disponíveis: A partir desde menu, poderá controlar o acesso ou apagar a página. Clique e arraste a página para movê-la para um local diferente no seu site.

en: View available language packs installed for the concrete5 Dashboard and editing interface.
pt_PT: Visualize pacotes de línguas instalados para o Dashboard do concrete5 e interface de edição.

en: View content created using Composer, but have not yet published.
pt_PT: Visualizar conteúdo criado utilizando o Compositor, que não foram ainda publicados.

en: View emails your site sends, as well as error messages PHP and MysSQL erros returned as your site runs.
pt_PT: Visualize emails que o seu site envia, assim como mensagens de erro PHP e MysSQL ocorridos enquanto o seu site é executado.

en: View graphs showing recent site traffic, registration, page creation and downloaded files.
pt_PT: Visualize gráficos que mostram tráfego recente do site, registo, criação de páginas e ficheiros descarregados.

en: View in Marketplace
pt_PT: Visualizar no Marketplace

en: View information about your concrete5 site's configuration, as well as details about the hosting environment you're using.
pt_PT: Visualize informacao acerca da configuracao do seu site concrete5, assim como detalhes acerca do ambiente de alojamento que utiliza.

en: View responses to your site's forms. Submitted form data is collected here.
pt_PT: Visualize respostas aos formularios do seu site. Informacao proveniente dos formularios submetidos, é colhida aqui.

en: View your site activity.
pt_PT: Veja a sua actividade no site.

en: View, search for, add, and edit groups. Click a group to edit it. Groups are useful for organizing users and setting permissions for multiple users simultaneously.
pt_PT: Visualize, pesquise por, adicione e edite grupos. Clique num grupo para editá-lo. Grupos sao uteis para organizar utilizadores e definir permissoes para multiplos utilizadores simultaneamente.

en: View/Edit Original
pt_PT: Visualizar/Editar Original

en: Viewing
pt_PT: Exibindo

en: Viewing <b>%s</b> to <b>%s</b> (<b>%s</b> Total)
pt_PT: A visualizar <b>%s</b> de <b>%s</b> (Total: <b>%s</b>)

en: Viewing Permissions
pt_PT: Permissões de visualização

en: Visit
pt_PT: Visitar

en: Vote
pt_PT: Votar

en: Waiting for Me
pt_PT: A esperar por mim

en: Want more themes?
pt_PT: Quer mais temas?

en: Warning! This is a system page. Deleting it could potentially break your site. Please proceed with caution.
pt_PT: Aviso! Esta é uma página do sistema. Eliminá-la poderia danificar o seu site. Prossiga com cuidado.

en: Warning, this cannot be undone. No attributes will be deleted but they will no longer be grouped together.
pt_PT: Aviso. Esta acao nao pode ser cancelada. Os atributos nao serao apagados mas nao poderao ser agrupados.

en: Warning, this cannot be undone. No jobs will be deleted but they will no longer be grouped together.
pt_PT: Aviso. Esta ação não pode ser anulada. Nenhuma tarefa será apagada mas não poderão ser agrupadas entre si.

en: We have no record of that email address.
pt_PT: Não temos nenhum registo referente a este e-mail.

en: Web Address
pt_PT: Endereço Web

en: Website Registration Notification
pt_PT: Notificaçao de Registo do Website

en: Weeks
pt_PT: Semanas

en: Welcome Back
pt_PT: Bem vindo de volta

en: Welcome to
pt_PT: Bem-vindo a

en: Welcome to concrete5
pt_PT: Bem-vindo ao Concrete5

en: What do you wish to do?
pt_PT: O que deseja fazer?

en: What goes in your site.
pt_PT: O que se passa no seu site.

en: What type of page would you like to write?
pt_PT: Que tipo de página gostaria de escrever?

en: What would you like to do with this layout's blocks?
pt_PT: O que deseja fazer com os blocos deste layout?

en: When people browse to the page.  (which runs after the main rendering request of the page.)
pt_PT: Quando alguém navegar para a página. (que é executada depois de executar o pedido principal da página.)

en: When should guests be able to view this block?
pt_PT: Quando poderão os guests visualizar este bloco?

en: Where do you want to publish this page?
pt_PT: Onde deseja publicar esta página?

en: Whitelist: Selected areas are only areas indexed.
pt_PT: Lista branca: as áreas selecionadas são apenas áreas indexadas.

en: Who can add what?
pt_PT: Quem pode adicionar o quê?

en: Who can assign what?
pt_PT: Quem pode atribuir o quê?

en: Who can edit this page?
pt_PT: Quem pode editar esta página?

en: Who can edit what?
pt_PT: Quem pode editar o quê?

en: Who can search what?
pt_PT: Quem pode pesquisar o quê?

en: Who can set what?
pt_PT: Quem pode definir o quê?

en: Who can view this page?
pt_PT: Quem pode visualizar esta página?

en: Who can view what?
pt_PT: Quem pode visualizar o quê?

en: Who can't add what?
pt_PT: Quem não pode adicionar o quê?

en: Who can't assign what?
pt_PT: Quem não pode atribuir o quê?

en: Who can't edit what?
pt_PT: Quem não pode editar o quê?

en: Who can't search what?
pt_PT: Quem não pode pesquisar o quê?

en: Who can't set what?
pt_PT: Quem não pode definir o quê?

en: Who can't view what?
pt_PT: Quem não pode visualizar o quê?

en: Who gets access to this permission?
pt_PT: Quem tem acesso a esta permissao?

en: Whole world at a glance.
pt_PT: Toda a estrutura de páginas.

en: Width
pt_PT: Largura

en: Width
pt_PT: Largura

en: Windows 8 Thumbnail
pt_PT: Miniatura Windows 8

en: Windows 8 icon removed successfully.
pt_PT: Ícone do Windows 8 removido com sucesso.

en: Windows 8 icon updated successfully.
pt_PT: Ícone do Windows 8 atualizado com sucesso.

en: Windows 8 start screen tiles should be 144x144 and be in the .png format.
pt_PT: Os tiles no ecrã inicial do Windows 8 devem ser 144X144 e no formato .png.

en: Windows Bitmap
pt_PT: Windows Bitmap (BMP)

en: Windows Video
pt_PT: Windows Vídeo

en: With Selected
pt_PT: Com os selecionados

en: Words listed here will be automatically removed from url slugs.
pt_PT: As palavras listadas aqui, serão automaticamente removidas das url slugs.

en: Workflow
pt_PT: Fluxo de trabalho

en: Workflow Access
pt_PT: Acesso ao Workflow

en: Workflow Basics
pt_PT: Princípios Básicos do Workflow

en: Workflow List
pt_PT: Lista do fluxo de trabalho

en: Workflow Names must only include alphanumerics and spaces.
pt_PT: Names de Workflow só podem conter caracteres alfanúmericos e espaços.

en: Workflow Notification
pt_PT: Notificacao de workflow

en: Workflow Options saved.
pt_PT: Opções de Workflow guardadas.

en: Workflow created successfully. You may now modify its properties.
pt_PT: Workflow criado com sucesso. Pode agora modificar as propriedades do mesmo.

en: Workflow deleted successfully.
pt_PT: Workflow apagado com sucesso.

en: Workflow updated.
pt_PT: Workflow atualizado.

en: Workflow with that name already exists.
pt_PT: Um Workflow com esse nome, já existe.

en: Workflows
pt_PT: Fluxo de trabalho

en: Wrapper for static pages.
pt_PT: Invólucro para páginas estáticas.

en: Writable Files and Configuration Directories
pt_PT: Ficheiros Graváveis e Diretorios de Configuracao

en: Write
pt_PT: Escrever

en: Write for your site.
pt_PT: Escreva para o seu sítio.

en: XML Support
pt_PT: Suporte XML

en: Yes
pt_PT: Sim

en: Yes, include this page type in Composer.
pt_PT: Sim, inclua este tipo de página no Compositor.

en: Yes, remove the package's directory from the installation directory.
pt_PT: Sim, remova o diretorio do pacote do diretorio de instalacao.

en: Yes. Reset site content with the content found in this package
pt_PT: Sim. Reponha o conteúdo do site com o conteúdo encontrado neste pacote

en: Yesterday
pt_PT: Ontem

en: You are changing a preset
pt_PT: Está a alterar uma predefinição

en: You are logged in as <strong>%s</strong>. You logged in on <strong>%s</strong>.
pt_PT: Encontra-se ligado como <strong>%s</strong>. Ligou-se em <strong>%s</strong>.

en: You are not authorized to access this page.
pt_PT: Não está autorizado a aceder a esta página.

en: You are registered but a site administrator must review your account, you will not be able to login until your account has been approved.
pt_PT: Você está registado mas o administrador do site tem de analisar a sua conta. Não vai poder entrar até que a sua conta seja aprovada.

en: You are registered but you need to validate your email address. Some or all functionality on this site will be limited until you do so.
pt_PT: Você está registado mas necessita de validar o seu endereço de e-mail. Todas ou algumas das funcionalidades do nosso site encontram-se limitadas até efectuar a validação.

en: You can download themes and add-ons from the concrete5 marketplace.
pt_PT: Pode fazer o download de mais temas e add-ons desde o marketplace do concrete5.

en: You cannot access task permissions.
pt_PT: Não pode aceder a permissões de tarefas.

en: You cannot access these permissions.
pt_PT: Nao pode aceder a estas permissoes.

en: You cannot delete the default Job set.
pt_PT: Não pode apagar o conjunto de Tarefas padrão.

en: You cannot delete your own user account.
pt_PT: Não pode remover a sua própria conta de utilizador.

en: You cannot move or copy the source page(s).
pt_PT: Não lhe é permitido mover ou copiar a página(s) fonte.

en: You cannot view the source page(s).
pt_PT: Não lhe é permitido visualizar a página(s) fonte.

en: You do not have access to change this page's theme.
pt_PT: Não tem acesso para mudar o tema desta página.

en: You do not have access to change this page's type.
pt_PT: Não tem acesso para modificar o tipo desta página.

en: You do not have access to delete this stack.
pt_PT: Não tem acesso para apagar esta stack.

en: You do not have access to download themes or add-ons from the marketplace.
pt_PT: Neste momento, nao tem o acesso que lhe permite fazer o download de temas ou add-ons do marketplace.

en: You do not have access to group search. This setting may be changed in the access section of the dashboard settings page.
pt_PT: Não tem acesso à pesquisa de grupo. Esta configuração pode ser alterada na secção de acesso, na página de configurações do painel de controlo.

en: You do not have access to page type default content.
pt_PT: Não tem acesso ao conteúdo padrão do tipo de página.

en: You do not have access to the dashboard sitemap.
pt_PT: Não tem acesso ao mapa do site no painel de controle.

en: You do not have access to the file manager.
pt_PT: Não tem acesso ao gestor de ficheiros.

en: You do not have access to the sitemap.
pt_PT: Não tem acesso ao mapa do site.

en: You do not have access to user search. This setting may be changed in the access section of the dashboard settings page.
pt_PT: Não tem acesso à pesquisa de utilizadores. Esta configuração pode ser alterada na secção de configurações gerais do painel de controlo.

en: You do not have group search permissions.
pt_PT: Nao tem permissao para pesquisar por grupo.

en: You do not have permission to change permissions on any of the selected pages.
pt_PT: Não tem permissão para alterar permissões em nenhuma das páginas selecionadas.

en: You do not have permission to connect this site to the marketplace.
pt_PT: Não tem permissão para conectar este site ao marketplace.

en: You do not have permission to connect to the marketplace.
pt_PT: Nao tem permissao para se ligar ao marketplace.

en: You do not have permission to copy any of the selected files.
pt_PT: Não tem permissão para copiar nenhum dos ficheiros selecionados.

en: You do not have permission to create or administer backups.
pt_PT: Não tem permissão para criar ou administrar backups.

en: You do not have permission to delete any of the selected files.
pt_PT: Não tem permissão para eliminar nenhum dos ficheiros seleccionados.

en: You do not have permission to delete any of the selected pages.
pt_PT: Nao tem permissao para apagar nenhuma das páginas selecionadas.

en: You do not have permission to delete this file set.
pt_PT: Não tem permissão para apagar este conjunto de ficheiros.

en: You do not have permission to download add-ons.
pt_PT: Não tem permissão para descarregar add-ons.

en: You do not have permission to download packages from the marketplace.
pt_PT: Nao tem permissao para fazer o download de pacotes do marketplace.

en: You do not have permission to install add-ons.
pt_PT: Não tem permissão para instalar add-ons.

en: You do not have permission to install custom block types or add-ons.
pt_PT: Não tem permissão para instalar blocos de tipo ou add-ons personalizados.

en: You do not have permission to modify speed settings on any of the selected pages.
pt_PT: Não tem permissões para .... em nenhuma das paginas seleccionadadas.

en: You do not have permission to modify the page type or theme on any of the selected pages.
pt_PT: Nao tem permissao para modificar o tipo de página ou tema em nenhuma das páginas selecionadas.

en: You do not have permission to modify this attribute.
pt_PT: Não tem permissão para modificar este atributo.

en: You do not have permission to perform this action.
pt_PT: Não tem permissão para executar esta ação.

en: You do not have permission to rescan any of the selected files.
pt_PT: Não tem permissão para verificar nenhum dos ficheiros seleccionados.

en: You do not have permission to uninstall packages.
pt_PT: Não tem permissão para desinstalar os pacotes.

en: You do not have permissions to add this page type in that location.
pt_PT: Não tem permissões para adicionar este tipo de página nessa localização.

en: You do not have permissions to refresh this page.
pt_PT: Não tem permissões para actualizar esta página.

en: You do not have permissions to remove this file set.
pt_PT: Não tem permissão para remover este conjunto de ficheiros.

en: You do not have sufficient privileges to add this page or these pages to this destination.
pt_PT: Nao tem privilegios suficientes para adicionar esta página ou páginas para a esta destinacao.

en: You do not have the ability to copy this file.
pt_PT: Nao lhe é permitido copiar este ficheiro.

en: You do not have user search or group search permissions.
pt_PT: Nao permissoes  para efetuar pesquisa por utilizador ou grupo.

en: You don't have any interface languages installed. You must run concrete5 in English.
pt_PT: Nao tem nenhuma lingua de interface instalada. Terá de executar concrete5 em Ingles.

en: You don't have permission to access this RSS feed
pt_PT: Não tem permissão para aceder a este feed RSS

en: You dragged "%s" onto "%s." What do you wish to do?
pt_PT: Arrastou "%s" para "%s". O que gostaria de fazer?

en: You have downloaded a new version of concrete5 but have not upgraded to it yet.
pt_PT: Acabou de descarregar uma nova versão do concrete5 mas este ainda não se encontra atualizado.

en: You have downloaded a new version of concrete5 but have not upgraded to it yet. <a href="%s">Upgrade your site to %s now</a>!
pt_PT: Descarregou uma nova versão do Concrete5 mas ainda não actualizou. <a href="%s">Actualize o seu site para o %s agora</a>!

en: You have no access to assign groups.
pt_PT: Nao lhe é permitido atribuir grupos.

en: You have no access to groups.
pt_PT: Não tem acesso aos grupos.

en: You have no access to users.
pt_PT: Não tem acesso aos utilizadores.

en: You have no anti-spam libraries installed.
pt_PT: Não tem nenhuma definição anti-spam instalada.

en: You have no backups available.
pt_PT: Não tem backups disponíveis.

en: You have no captcha libraries installed.
pt_PT: Nao tem nenhuma definicao de captcha instalada.

en: You have no items in this scrapbook.
pt_PT: Não tem itens neste álbum de recortes.

en: You have no items in your Clipboard.
pt_PT: Não tem items na sua área de transferência.

en: You have no jobs installed.
pt_PT: Nao tem nenhuma tarefa instalada.

en: You have not added any Job sets.
pt_PT: Não tem nenhum conjunto de Tarefas adicionado.

en: You have not added any group sets.
pt_PT: Nao adicionou nenhum conjunto de grupos.

en: You have not created any drafts. <a href="%s">Visit Composer &gt;</a>
pt_PT: Nao criou nenhum rascunho. <a href="%s">Visite o Compositor &gt;</a>

en: You have not created any file sets yet.
pt_PT: Ainda não criou qualquer conjunto de ficheiros.

en: You have not created any surveys.
pt_PT: Não criou nenhum questionário.

en: You have not setup any page types for Composer.
pt_PT: Nao configorou nenhum tipo de páginas para o Compositor.

en: You haven't written a message!
pt_PT: Não escreveu uma mensagem!

en: You may approve or remove this user account here
pt_PT: Pode aprovar ou remover a conta deste utilizador aqui

en: You may approve or remove this user account here:
pt_PT: Pode aprovar ou remover a conta deste utilizador aqui:

en: You may not add %s to area %s.
pt_PT: Nao pode adicionar %s à área %s.

en: You may not arrange the contents of area %s.
pt_PT: Nao pode reorganizar o conteudo da área %s.

en: You may not delete the home page.
pt_PT: Não pode eliminar a página inicial.

en: You may not move/copy/alias the chosen page(s) to that location.
pt_PT: Não pode mover/copiar/criar um pseudónimo da página(s) selecionada para essa localização.

en: You may not remove the super user account.
pt_PT: Não deve remover a conta do super utilizador.

en: You may not send more than %s messages in %s minutes
pt_PT: Não pode enviar mais do que %s mensagens em %s minutos.

en: You may only apply updates with a greater version number than the version you are currently running.
pt_PT: Só pode aplicar as actualizações com uma versão superior à que se encontra instalada.

en: You may only set specific permissions for pages if they are set to override defaults or their parent pages.
pt_PT: Só pode especificar permissões para páginas se estiverem definidas para neutralizar predefinições ou as páginas-mãe.

en: You must be logged in as %s to remove groups.
pt_PT: Precisa de fazer login como %s para poder remover grupos.

en: You must be logged in to leave a reply.
pt_PT: Deve fazer login para deixar uma resposta.

en: You must choose a file.
pt_PT: Deve escolher um ficheiro.

en: You must choose an option to refresh.
pt_PT: Tem de escolher uma opção para refrescar.

en: You must choose who this permission is for.
pt_PT: Tem de escolher para quem se destina esta permissao.

en: You must delete all pages of this type, and remove all page versions that contain this page type before deleting this page type.
pt_PT: Tem de apagar todas as páginas deste tipo e remover todas as versões que contêm este tipo de página, antes de apagar este tipo de página.

en: You must enable <a href="%s">advanced permissions</a> to use group sets.
pt_PT: Terá de ativar <a href="%s">permissões avançadas</a> para usar conjuntos de grupos.

en: You must enter a valid email address.
pt_PT: Tem de introduzir um endereço de email válido

en: You must enter a valid name
pt_PT: Tem de introduzir um nome válido

en: You must first upgrade your site to version 5.4.2.2
pt_PT: Primeiro deve actualizar o seu site para a versão 5.4.2.2

en: You must give the workflow a name.
pt_PT: Tem de dar um nome ao workflow.

en: You must give your custom style preset a name.
pt_PT: Deve dar um nome à sua predefinição de estilos personalizada.

en: You must give your file a link.
pt_PT: Deve fornecer um nome ao ficheiro.

en: You must give your stack a name.
pt_PT: Tem de dar um nome à sua stack.

en: You must have access to the dashboard sitemap to search pages.
pt_PT: Deve ter acesso ao mapa do site no painel de controlo para poder pesquisar páginas.

en: You must install Adobe Flash to view this content.
pt_PT: Deve instalar o Adobe Flash Player para visualizar este conteúdo.

en: You must provide a name for your page before you can publish it.
pt_PT: Tem que inserir um nome para a página antes de poder publicar.

en: You must provide the following information before you may login.
pt_PT: Deve fornecer a seguinte informação antes de poder entrar.

en: You must select a file.
pt_PT: Deve seleccionar um ficheiro.

en: You must select a form.
pt_PT: Deve seleccionar um formulário.

en: You must select a valid FLV file.
pt_PT: Deve seleccionar um ficheiro FLV válido.

en: You must select a valid sample content starting point.
pt_PT: Tem de selecionar um ponto de início válido numa amostra de conteúdo.

en: You must select an image.
pt_PT: Deve seleccionar uma imagem.

en: You must select at least one file.
pt_PT: Tem de selecionar pelo menos um ficheiro.

en: You must sign in order to access this page!
pt_PT: Deve fazer login para aceder a esta página!

en: You must specify a valid database name
pt_PT: Deve especificar um nome da base de dados válido.

en: You must specify a valid database server
pt_PT: Deve especificar um servidor de base de dados válido.

en: You must specify at least one country.
pt_PT: Deve especificar pelo menos um país.

en: You must specify at least one template to make into a page type.
pt_PT: Precisa de especificar pelo menos um modelo para introduzir no tipo de página.

en: You must specify at least one valid URL.
pt_PT: Deve especificar pelo menos uma URL válida.

en: You need the Adobe Flash plugin installed on your computer to upload and crop your user profile picture.
pt_PT: Precisa do plugin Adobe Flash instalado no seu computador para poder fazer o upload e recortar a sua fotografia do prefil.

en: You've already installed that package.
pt_PT: Já instalou este pacote.

en: You've sent more messages than we can handle just now, that last one didn't go out. 
    				We've notified an administrator to check into this. 
    				Please wait a few minutes before sending a new message.
pt_PT: Enviou mais mensagens do que nos é possível processar neste momento. Esta última mensagem não foi enviada. 
    				Notificamos um administrador para lidar com este problema. 
    				Por favor, aguarde alguns minutos antes de enviar uma nova mensagem.

en: You've voted on this survey.
pt_PT: Já votou neste questionário.

en: YouTube Video
pt_PT: Video YouTube

en: YouTube Video disabled in edit mode.
pt_PT: Video Youtube indisponível no modo de edição.

en: Your Details
pt_PT: Os Seus Detalhes

en: Your Site
pt_PT: O Seu Site

en: Your account has been created, and you are now logged in.
pt_PT: A sua conta foi criada, e está agora logado.

en: Your browser's cookie functionality is turned off. Please turn it on.
pt_PT: A funcionalidade de guardar cookies do seu browser, está desligada. Por favor, ligue-a.

en: Your concrete5 site does not use the simple permissions model. You must change your permissions for each specific page and content area.
pt_PT: O seu site concrete5 nao usa o modelo de permissoes simples. Terá de alterar as suas permissoes para cada página específica e área de conteudo.

en: Your configuration directory config/ does not appear to be writable by the web server.
pt_PT: O diretório de configuração config/ poderá não ter permissão de escrita por parte do servidor web.

en: Your copy operation will only affect the current page - not any children.
pt_PT: A operação de cópia apenas irá afectar a página actual - não as subpáginas.

en: Your current website uses a version of concrete5 greater than this one. You cannot upgrade.
pt_PT: O seu website atual, usa uma versão de concrete5 mais recente do que esta. Não é possivel atualizar.

en: Your email will not be publicly displayed.
pt_PT: O seu email não será exibido publicamente.

en: Your files directory files/ does not appear to be writable by the web server.
pt_PT: O diretório de ficheiros files/ poderá não ter permissão de escrita por parte do servidor web.

en: Your form must have a name.
pt_PT: Insira um nome para o seu formulário.

en: Your image should be 16x16 pixels, and should be a gif or a png with a .ico file extension.
pt_PT: A sua imagem deveria ser 16x16 pixels e  ser um gif ou png, com uma extensão de ficheiro .ico.

en: Your login is the most recent.
pt_PT: O seu login é o mais recente.

en: Your packages directory packages/ does not appear to be writable by the web server.
pt_PT: O diretório de pacotes packages/ poderá não ter permissão de escrita por parte do servidor web.

en: Your question has been added. To view it click the preview tab.
pt_PT: A sua questão foi adicionada. Para a visualizar clique no separador preview.

en: Your question has been edited.
pt_PT: A sus questão foi editada.

en: Your registration has been approved. You can log into your new account here
pt_PT: O seu registo foi aprovado. Pode iniciar sessão na sua nova conta aqui

en: Your request to move "%s" beneath "%s" has been stored. Someone with approval rights will have to activate the change.
pt_PT: O seu pedido para mover "%s" para abaixo de "%s" foi guardado. Um utilizador com direitos de aprovação terá de ativar a alteração.

en: Your session has expired.  Please log back in.
pt_PT: A sua sessão expirou. Por favor faça login novamente.

en: Your site is <strong>not</strong> connected to the concrete5 community.
pt_PT: O seu site <strong>não</strong> está conectado à comunidade do Concrete5.

en: Your site is already up to date! The current version of concrete5 is <b>%s</b>. You should remove this file for security.
pt_PT: O seu site já está atualizado! A versão mais recente de concrete5 é <b>%s</b>. Por razões de segurança, é melhor remover este ficheiro.

en: Your site is currently connected to the concrete5 community. Your project page URL is:
pt_PT: O seu site está, neste momento, ligado à comunidade do concrete5. O URL da página do seu projeto é:

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons.
pt_PT: O seu site não está ligado à comunidade do concrete5. Uma ligação à comunidade permite-lhe ampliar facilmente o seu site com temas e add-ons.

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons. Connecting enables automatic updates.
pt_PT: O seu site não está ligado à comunidade do concrete5. Uma ligação à comunidade permite-lhe ampliar facilmente o seu site com temas e add-ons. Ao estabelecer a ligacao, ativa atualizacoes automaticas.

en: Your site is now connected to the concrete5 community.
pt_PT: O seu site está ligado à comunidade Concrete5.

en: Your site's name has been saved.
pt_PT: O nome do seu site foi salvo.

en: Zip Archive
pt_PT: Arquivo ZIP

en: a comment is required
pt_PT: é necessário um comentário

en: add file, delete file, copy, move, alias, resize, crop, rename, images, title, attribute
pt_PT: adicionar ficheiro, apagar ficheiro, copiar, mover, pseudónimo, redimensionar, recortar, renomear, imagens, título, atributo

en: add workflow, remove workflow
pt_PT: adicionar workflow, remover workflow

en: add-on, addon, add on, package, applications, ecommerce, discussions, forums, themes, templates, blocks
pt_PT: add-on, addon, add on, pacote, aplicações, comercio eletrónico, discussões, foruns, temas, modelos, blocos

en: add-on, addon, ecommerce, install, discussions, forums, themes, templates, blocks
pt_PT: add-on, addon, comercio eletronico, instalar, discussoes, foruns, temas, modelos, blocos

en: and all its children were successfully copied beneath
pt_PT: e todos os seus 'child' foram copiados com sucesso para baixo

en: antispam, block spam, security
pt_PT: antispam, bloquear spam, seguranca

en: at a specific date and time
pt_PT: numa data e hora especí­ficos

en: at the current level
pt_PT: no nivel actual

en: at the current level.
pt_PT: no mesmo ní­vel.

en: at the level above.
pt_PT: um ní­vel acima.

en: at the second level.
pt_PT: no segundo ní­vel.

en: at the third level.
pt_PT: no terceiro ní­vel.

en: at the top level.
pt_PT: no ní­vel superior.

en: attribute configuration
pt_PT: configuracao de atributos

en: attributes, sets
pt_PT: atributos, conjuntos

en: attributes, types
pt_PT: atributos, tipos

en: autohigh
pt_PT: autoalta

en: autolow
pt_PT: autobaixa

en: beneath
pt_PT: abaixo

en: beneath another page
pt_PT: abaixo de outra página

en: beneath this page
pt_PT: abaixo desta página

en: best
pt_PT: melhor

en: block, refresh, custom
pt_PT: bloco, refrescar, personalizado

en: blog drafts, composer
pt_PT: rascunhos de blog, compositor

en: bulk, seo, change keywords, engine, optimization, search
pt_PT: em massa, otimização para motores de busca, mudar palavras-chave, motor, otimização, pesquisa

en: buy addon, buy add on, buy add-on, purchase addon, purchase add on, purchase add-on, find addon, new addon, marketplace
pt_PT: comprar addon, comprar add on, comprar add-on, adquirir addon, adquirir add on, adquirir add-on, encontrar addon, novo addon, marketplace

en: buy theme, new theme, marketplace, template
pt_PT: comprar tema, novo tema, marketplace, modelo

en: by
pt_PT: por

en: cache option, change cache, override, turn on cache, turn off cache, no cache, page cache, caching
pt_PT: opcao de cache, mudar cache, neutralizar, ligar cache, desligar cache, sem cache, cache de página, caching

en: cache option, turn off cache, no cache, page cache, caching
pt_PT: opcao de cache, desligar cache, sem cache, cache de página, caching

en: cache page if all blocks support it.
pt_PT: Fazer cache da página se todos os blocos suportarem.

en: characters
pt_PT: Caracteres

en: concrete5 - open source CMS
pt_PT: concrete5 - fonte aberta CMS

en: concrete5 - open source content management system for PHP and MySQL
pt_PT: concrete5 - sistema de gestao de conteudo de fonte aberta para PHP e MySQL

en: concrete5 Community
pt_PT: Comunidade concrete5

en: concrete5 Community - Purchase &amp; Checkout
pt_PT: Comunidade concrete5 - Adquira &amp; Checkout

en: concrete5 Update
pt_PT: Concrete5 Actualizações

en: concrete5 cannot parse the PATH_INFO or ORIG_PATH_INFO information provided by your server.
pt_PT: o concrete5 nao pode analisar a informacao PATH_INFO ou ORIG_PATH_INFO, providenciada pelo seu servidor.

en: concrete5 does not support Internet Explorer 6 in edit mode.
pt_PT: concrete5 nao suporta o Internet Explorer 6 em modo de edicao.

en: concrete5 interface settings saved successfully.
pt_PT: Definições de inteface do Concrete5 guardadas com sucesso.

en: concrete5 is already installed.
pt_PT: O Concrete5 já está instalado.

en: concrete5 requires GD library 2.0.1 or greater
pt_PT: o concrete5 requer a biblioteca GD 2.0.1 ou maior

en: concrete5 requires PHP XML Parser and SimpleXML extensions
pt_PT: o concrete5 requer PHP XML Parser e extensoes SimpleXML

en: concrete5 requires at least PHP %s
pt_PT: o concrete5 requer pelo menos o PHP %s

en: concrete5 veterans can choose "Empty Site," but otherwise we recommend starting with some sample content.
pt_PT: utilizadores experimentados do concrete5, podem escolher "Site Vazio", mas recomendamos começar com algum do conteúdo incluído.

en: concrete5 was not able to save the package after download.
pt_PT: Concrete5 não conseguiu guardar o pacote depois de feito o download.

en: concrete5.org, my account, marketplace
pt_PT: concrete5.org, a minha conta, marketplace

en: configure search, site search, search option
pt_PT: configurar pesquisa, pesquisa de sites, opcao de pesquisa

en: curl must be enabled to preview external themes.
pt_PT: O Curl deve estar habilitado para poder visualizar temas externos.

en: custom theme, change theme, custom css, css
pt_PT: tema personalizado, mudar tema, css personalizado, css

en: dashboard, configuration
pt_PT: dashboard, configuracao

en: dashed
pt_PT: tracejado

en: days
pt_PT: dias

en: disable full page cache.
pt_PT: Desativar cache da página completa.

en: dotted
pt_PT: pontilhado

en: double
pt_PT: dupla

en: e.g. 17 SE 3rd #410, Portland, OR, 97214
pt_PT: p. ex. Av. da Liberdade, N. 97214 1410-173 LISBOA Lisboa

en: edit
pt_PT: editar

en: edit stacks, view stacks, all stacks
pt_PT: editar stacks, visualizar stacks, todas as stacks

en: editors, hide site, offline, private, public, access
pt_PT: editores, esconder site, offline, privado, público, acesso

en: email server, mail settings, mail configuration, external, internal
pt_PT: servidor de email, definicoes de correio, configuracao de correiro, externo, interno

en: email server, mail settings, mail configuration, private message, message system, import, email, message
pt_PT: servidor de email, definicoes de correio, configuracao de correio, mensagem privada, sistema de mensagens, importar, mensagem de email

en: email, logging, logs, smtp, pop, errors, mysql, log
pt_PT: email, a guardar registos, registos, smtp, pop, erros, mysql, registo

en: enable full page cache.
pt_PT: Ativar cache da página completa.

en: errors, exceptions, develop, support, help
pt_PT: erros, excecoes, desenvolver, suporte, ajuda

en: everywhere
pt_PT: Em toda a parte

en: export, backup, database, sql, mysql, encryption, restore
pt_PT: exportar, copia de seguranca, base de dados, sql, mysql, encriptacao, restaurar

en: export, database, xml, starting, points, schema, refresh, custom, tables
pt_PT: exportar, base de dados, xml, a iniciar, pontos, schema, refrescar, personalizado, tabelas

en: failed login attempts
pt_PT: tentativas de login falhadas

en: file options, file manager, upload, modify
pt_PT: opcoes de ficheiro, gestor de ficheiros, upload, modificar

en: file, file attributes, title, attribute, description, rename
pt_PT: ficheiro, atributos de ficheiro, título, atributo, descricao, renomear

en: files, category, categories
pt_PT: ficheiros, categoria, categorias

en: find page, search page, search, find, pages, sitemap
pt_PT: encontrar página, pesquisar página, pesquisar, encontrar, páginas, mapa do site

en: find, search, people, delete user, remove user, change password, password
pt_PT: encontrar, pesquisar, pessoas, apagar utilizador, remover utilizador, mudar senha, senha

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey
pt_PT: formulários, registos, erro, email, mysql, exceção, inquérito

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey, history
pt_PT: formularios, registo, erro, email, mysql, excecao, inquerito, historico

en: forms, questions, response, data
pt_PT: formularios, questoes, respostas, dados

en: group set
pt_PT: conjunto de grupos

en: high
pt_PT: alta

en: hits, pageviews, visitors, activity
pt_PT: hits, visitas, visitantes, atividade

en: iFrame - Works in more devices
pt_PT: iFrame - Funciona em mais dispositivos

en: iPhone Thumbnail
pt_PT: Miniatura iPhone

en: iPhone home screen icons should be 57x57 and be in the .png format.
pt_PT: Os icones na página inicial do iPhone devem ser 57x57 e no formato .png.

en: iPhone icon removed successfully.
pt_PT: Ícon iPhone removido com sucesso.

en: iPhone icon updated successfully.
pt_PT: Ícon iPhone actualizado com sucesso.

en: in
pt_PT: em

en: in alphabetical order
pt_PT: em orderm alfabética crescente

en: in alphabetical order.
pt_PT: em ordem alfabética crescente.

en: in reverse alphabetical order
pt_PT: em ordem alfabética decrescente

en: in reverse alphabetical order.
pt_PT: em ordem alfabética decrescente

en: in reverse sitemap order.
pt_PT: na ordem reversa do mapa do site.

en: in their sitemap order
pt_PT: na ordem do mapa do site

en: in their sitemap order.
pt_PT: na ordem do mapa do site.

en: index search, reindex search, build sitemap, sitemap.xml, clear old versions, page versions, remove old
pt_PT: pesquisa por índice, pesquisa por reindexação, construir mapa do site, sitemap.xml, limpar todas as versoes antigas, versoes de paginas, remover antigos

en: interface, quick nav, dashboard background, background image
pt_PT: interface, navegação rápida, fundo do dashboard, imagem do dashboard

en: leave blank to hide
pt_PT: deixar em branco para esconder

en: levels
pt_PT: níveis

en: lock site, under construction, hide, hidden
pt_PT: bloquear site, em construção, esconder, escondido

en: logo, favicon, iphone, icon, bookmark
pt_PT: logotipo, favicon, iphone, icone, favorito

en: low
pt_PT: baixa

en: medium
pt_PT: média

en: member profile, member page, community, forums, social, avatar
pt_PT: perfil de membro, página de membro, comunidade, foruns, social, avatar

en: minutes
pt_PT: minutos

en: months
pt_PT: mêses

en: network, proxy server
pt_PT: rede, servidor proxy

en: new blog, write blog, blogging
pt_PT: novo blog, escrever blog, blogging

en: new file set
pt_PT: novo conjunto de ficheiros

en: new theme, theme, active theme, change theme, template, css
pt_PT: novo tema, tema, tema ativo, mudar tema, modelo, css

en: new user group, new group, group, create
pt_PT: novo grupo de utilizador, novo grupo, grupo, criar

en: new user, create
pt_PT: novo utilizador, criar

en: none
pt_PT: nenhum

en: of
pt_PT: de

en: on
pt_PT: em

en: once a certain amount of time has passed
pt_PT: assim que passar um determinado tempo

en: overrides, system info, debug, support, help
pt_PT: neutraliza, informacao do sistema, debug, suporte, ajuda

en: page
pt_PT: página

en: page attributes, custom
pt_PT: atributos de página, personalizado

en: page type defaults, global block, global area, starter, template
pt_PT: tipos de páginas predefinidos, bloco global, área global, iniciador, modelo

en: page types
pt_PT: tipos de páginas

en: pages of type
pt_PT: páginas do tipo

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias
pt_PT: páginas, adicionar página, apagar página, copiar, mover, pseudonimo

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias, bulk
pt_PT: páginas, adicionar página, apagar página, copiar, mover, pseudonimo, em massa

en: pretty, slug
pt_PT: bonita, slug

en: profile, login, redirect, specific, dashboard, administrators
pt_PT: perfil, iniciar sessao, redireccionar, especifico, dashboard, administradores

en: questions, quiz, response
pt_PT: questoes, questionario, resposta

en: remove
pt_PT: Remover

en: seconds
pt_PT: segundos

en: security, actions, administrator, admin, package, marketplace, search
pt_PT: seguranca, acoes, administrador, admin, pacote, marketplace, pesquisa

en: security, alternate storage, hide files
pt_PT: seguranca, alternar armazenamento, esconder ficheiros

en: security, files, media, extension, manager, upload
pt_PT: seguranca, ficheiros, media, extensao, gestor, upload

en: security, lock ip, lock out, block ip, address, restrict, access
pt_PT: segurança, bloquear ip, bloquear, bloquear ip, endereço, restringir, acesso

en: security, registration
pt_PT: seguranca, registo

en: signup, new user, community
pt_PT: inscrever-se, novo utilizador, comunidade

en: single, page, custom, application
pt_PT: única, página, personalizado, aplicacao

en: smtp, mail settings
pt_PT: smtp, definicoes de correio

en: solid
pt_PT: solido

en: stack
pt_PT: pilha

en: stacks, reusable content, scrapbook, copy, paste, paste block, copy block, site name, logo
pt_PT: pilhas, conteúdo reutilizável, álbum de recortes, copiar, colar, colar bloco, nome do site, logótipo

en: survey results
pt_PT: resultados dos questionários

en: the %s block named <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> Area.
pt_PT: o bloco %s com o nome <strong>%s</strong> na <strong>%s</strong> Area.

en: theme
pt_PT: tema

en: timezone, profile, locale
pt_PT: fuso horario, perfil, locale

en: tinymce, content block, fonts, editor, content, overlay
pt_PT: tinymce, conteúdo de bloco, fontes, editor, conteúdo, sobreposição

en: to
pt_PT: para

en: traffic, statistics, google analytics, quant, pageviews, hits
pt_PT: trafego, estatisticas, analíticas da google, quant, visitas, hits

en: translate, translation, internationalization, multilingual
pt_PT: traduzir, tradução, internacionalização, multilingue

en: turn off statistics, tracking, statistics, pageviews, hits
pt_PT: desligar estatisticas, rastrear, estatisticas, visitas, hits

en: update, upgrade
pt_PT: atualizar, upgrade

en: upgrade, new version, update
pt_PT: upgrade, nova versao, atualizar

en: user attributes, user data, gather data, registration data
pt_PT: atributos de utilizador, dados do utilizador, recolher dados, dados de registo

en: user, group, people, permissions, access, expire
pt_PT: utilizador, grupo, pessoas, permissoes, acesso, expirar

en: users, groups, people, find, delete user, remove user, change password, password
pt_PT: utilizadores, grupos, pessoas, encontrar, apagar utilizador, remover utilizador, mudar senha, senha

en: vanity, pretty url, seo, pageview, view
pt_PT: vaidade, url bonito, otimização para motores de busca, visita, visualizar

en: warning
pt_PT: aviso

en: was moved beneath
pt_PT: foi movida para baixo

en: was successfully aliased beneath
pt_PT: foi ligado com sucesso abaixo

en: was successfully copied beneath
pt_PT: foi copiado com sucesso para baixo

en: website name, title
pt_PT: nome do website, título

en: weeks
pt_PT: semanas

en: with the earliest first
pt_PT: com os mais antigos primeiro

en: with the earliest first.
pt_PT: com as mais recentes primeiro

en: with the most recent first
pt_PT: com os mais recentes primeiro

en: with the most recent first.
pt_PT: com as mais recentes primeiro.
