concrete5 - en to ro_RO translation catalogue (2847 entries)

en: 
    
    Dear %s,
    
    You have requested a new password for the site %s 
    
    Your username is: %s
    
    You may change your password at the following address:
    
    %s
    
    Thanks for browsing the site!
ro_RO: 
    
    %s,
    
    Ati cerut o parola noua pentru situl %s 
    
    Numele de utilizator este: %s
    
    Puteti schimba parola mergand la urmatoarea adresa:
    
    %s
    
    Va multumim ca ne vizitati situl!

en: 
    
    Someone has attempted to send you spam through your website. Details below:
    
    %s
ro_RO: 
    
    Cineva a incercat sa va trimita spam prin intermediul sitului. Aveti detaliile mai jos:
    
    %s

en: 
    
    You must click the following URL in order to activate your account for %s:
    
    %s 
    
    Thanks for your interest in %s
ro_RO: 
    
    Trebuie sa dati clic pe URL-ul urmator pentru a activa contul pentru %s:
    
    %s 
    
    Va multumim pentru interesul pentru %s

en: 
    There has been a submission of the form %s through your concrete5 website.
    
    %s
    
    To view all of this form's submissions, visit %s
ro_RO: 
    A fost completat si trimis un formular %s din situl dumneavoastra.
    
    %s
    
    Pentru a vedea toate intrarile acestui formular, vizitati %s

en: 
    There is a new reply on a guestbook in your concrete5 website.
    
    %s
    
    To view this guestbook, visit: 
    %s
ro_RO: 
    Aveti un raspuns nou intr-o carte de oaspeti din vebsite.
    
    %s
    
    Pentru a vedea aceasta carte de oaspeti, vizitati: 
    %s

en:  # Per Page
ro_RO: # per pagina

en:  No Meta Description
ro_RO: Fara Meta descriere

en:  No Meta Keywords
ro_RO: Fara Meta keywords

en:  On - email validation
ro_RO: Activat - validare e-mail

en:  is not a valid URL.
ro_RO: nu este un URL valid.

en:  minutes.
ro_RO:  minute.

en:  on
ro_RO: la

en:  with the comments "%s"
ro_RO: cu comentariul "%s"

en: "%s" has been marked for deletion. View the page here: %s.
ro_RO: "%s" a fost marcata pentru stergere. Vedeti pagina aici: %s.

en: "%s" has pending changes and needs to be approved. View the page here: %s.
ro_RO: "%s" are schimbari in asteptare si necesita aprobare. Vedeti pagina aici: %s.

en: "%s" has pending permission changes. View the page here: %s.
ro_RO: "%s" are schimbari in asteptare. Vedeti pagina aici: %s.

en: "%s" has pending permission inheritance. View the page here: %s.
ro_RO: "%s" are mostenite permisiuni in asteptare. Vedeti pagina aici: %s.

en: "%s" has pending sub-page permission inhiterance changes. View the page here: %s.
ro_RO: "%s" are schimbari de mostenire permisiuni in asteptare pentru sub-pagina. Vedeti pagina aici: %s.

en: "%s" is pending a move to beneath "%s". Source Page: %s. Target Page: %s.
ro_RO: "%s" asteapta mutarea sub "%s". Pagina sursa: %s. Pagina destinatie: %s.

en: # Children
ro_RO: # descendenti

en: # Logins
ro_RO: # autentificari

en: # Per Page
ro_RO: # per pagina

en: # items to display
ro_RO: # obiecte de afisat

en: # of Months to display
ro_RO: # de luni de afisat

en: %1$s file saved (%2$d pages).
ro_RO: %1$s fisiere salvate (%2$d pagini).

en: %d Vote | %d Votes
ro_RO[0]: %d Vot
ro_RO[1]: %d Voturi
ro_RO[2]: %d Voturi

en: %d day | %d days
ro_RO[0]: %d zi
ro_RO[1]: %d zile
ro_RO[2]: %d zile

en: %d file uploaded successfully. | %d files uploaded successfully.
ro_RO[0]: %d fisier a fost uploadat cu succes.
ro_RO[1]: %d fisiere au fost uploadate cu succes.
ro_RO[2]: %d fisiere au fost uploadate cu succes.

en: %d hour | %d hours
ro_RO[0]: %d ora
ro_RO[1]: %d ore
ro_RO[2]: %d ore

en: %d minute | %d minutes
ro_RO[0]: %d minut
ro_RO[1]: %d minute
ro_RO[2]: %d minute

en: %d page deleted. | %d pages deleted.
ro_RO[0]: %d pagina a fost stearsa
ro_RO[1]: %d pagini au fost sterse.
ro_RO[2]: %d pagini au fost sterse.

en: %d page required reindexing. | %d pages required reindexing.
ro_RO[0]: %d pagina a necesitat reindexare.
ro_RO[1]: %d pagini au necesitat reindexare.
ro_RO[2]: %d pagini au necesitat reindexare.

en: %d review | %d reviews
ro_RO[0]: %d review
ro_RO[1]: %d review-uri
ro_RO[2]: %d review-uri

en: %d second | %d seconds
ro_RO[0]: %d secunda
ro_RO[1]: %d secunde
ro_RO[2]: %d secunde

en: %s File Properties
ro_RO: Proprietatile fisierului %s

en: %s Form Submission
ro_RO: Completare formulat %s

en: %s Submitted by <strong>%s</strong> on %s.
ro_RO: %s trimisa de <strong>%s</strong> la %s.

en: %s Timed Permissions Found
ro_RO: Au fost gasite %s permisiuni de timp

en: %s can fully clear you website of all existing content and install its own custom content in its place. If you're installing a theme for the first time you may want to do this. Clear all site content?
ro_RO: %s poate goli in intregime situl de orice forma de continut si sa instaleze propriul continut personalizat in locul lui. Daca instalati o tema pentru prima data e posibil sa doriti sa faceti acest lucru. Goliti situl de continut?

[ctx: %s is a block type name]
en: Add %s
ro_RO: Adaugare %s

[ctx: %s is a block type name]
en: Edit %s
ro_RO: Editare %s

en: %s is currently editing this page.
ro_RO: %s editeaza acum aceasta pagina.

en: %s minutes
ro_RO: %s minute

en: %s more to display. <a href="%s">View All</a>
ro_RO: inca %s de afisat. <a href="%s">Afisare toate</a>

en: %s not found. Please check that the block controller file contains the correct class name.
ro_RO: %s nu a fost gasit. Verificati ca fisierul controller pentru bloc contine numele corect al clasei.

en: %s's Personal Scrapbook
ro_RO: Scrapbook-ul personal al lui %s

en: %s: Basic Details
ro_RO: %s: detalii de baza

en: &laquo; Return to Scrapbook List
ro_RO: &laquo; Inapoi la lista de scrapbook-uri

en: &lt; Back to %s
ro_RO: &lt; Inapoi la %s

en: &lt; Back to Home
ro_RO: &lt; Inapoi la prima pagina

en: (<strong>Note</strong>: You must create the "is_featured" page attribute first.)
ro_RO: (<strong>Nota</strong>: Trebuie sa creati mai intai atributul de pagina "is_featured".)

en: (All page instances will also be removed)
ro_RO: (Toate instantele de pagini vor fi de asemenea inlaturate)

en: (Deleted Group)
ro_RO: Grup sters

en: (Deleted User)
ro_RO: Utilizator sters

en: (Leave these fields blank to keep the same password)
ro_RO: (Se lasa aceste campuri goale pentru a pastra parola)

en: (No Description)
ro_RO: (Fara descriere)

en: (No Name)
ro_RO: (Fara nume)

en: (No Subject)
ro_RO: (Fara subiect)

en: (Not Applicable)
ro_RO: (Nu se aplica)

en: (Note: files within the set will not be removed.)
ro_RO: (Nota: fisierele din set nu vor fi sterse.)

en: (Pulling icons from file set "%s". Icons will be displayed at %s x %s.)
ro_RO: (Se trag iconite din setul de fisiere "%s". Iconitele vor fi afisate la %s x %s.)

en: (Seperate multiple emails with a comma)
ro_RO: (E-mailurile multiple se separa cu virgula)

en: (To add your own page type icons, create a file set named "%s" and add files to that set)
ro_RO: (Pentru a adauga propriile iconite pentru tipuri de pagina, creati un set cu numele "%s" si adaugati fisiere in el)

en: (Untitled Page)
ro_RO: (Pagina fara titlu)

en: (User ID: %s)
ro_RO: (ID utilizator: %s)

en: * Scroll right to view full results
ro_RO: * Navigheaza la dreapta pentru a vedea rezultatele complete

en: * required field
ro_RO: * campuri necesare

en: ** All
ro_RO: ** toate

en: ** Custom (No Preset)
ro_RO: ** Personalizat (Fara preset)

en: ** Default
ro_RO: ** implicit

en: ** Multiple Settings
ro_RO: ** Setari multiple

en: ** None
ro_RO: ** Nimic

en: ** None (Exit Saved Search)
ro_RO: ** Nimic (Iesire din cautari salvate)

en: ** None Activated
ro_RO: ** Niciunul activat

en: ** Options
ro_RO: ** optiuni

en: ** Same as website (default)
ro_RO: ** La fel ca situl (implicit)

en: ** Select a saved search.
ro_RO: ** Selectati o cautare salvata.

en: *** DO NOT REPLY TO THE MESSAGE BELOW. ***
ro_RO: *** NU RASPUNDETI LA MESAJUL DE MAI JOS. ***

en: --- Reply ABOVE. Do not alter this line --- [
ro_RO: --- Raspundeti DEASUPRA. Nu modificati aceasta linie --- [

en: -------------------- Original Message --------------------
ro_RO: -------------------- Mesaj original --------------------

en: /\-\-\- Reply ABOVE\. Do not alter this line \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i
ro_RO: /\-\-\- Raspundeti DEASUPRA\. Nu modificati aceasta linie \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i

en: 1 Timed Permission Found
ro_RO: A fost gasita 1 permisiune de timp

en: <a href="%s">%s</a> has been marked for deletion.
ro_RO: <a href="%s">%s</a> a fost marcata pentru stergere.

en: <a href="%s">%s</a> has pending sub-page permission inhiterance changes.
ro_RO: <a href="%s">%s</a> are schimbari de mostenire permisiuni de sub-pagina in asteptare.

en: <a href="%s">%s</a> is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
ro_RO: <a href="%s">%s</a> asteapta mutarea sub <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: <a href="%s">%s</a> submitted for Permission Changes.
ro_RO: <a href="%s">%s</a> a fost trimisa pentru schimbare permisiuni.

en: <a href="%s">%s</a> submitted to change permission inheritance to %s.
ro_RO: <a href="%s">%s</a> a trimis o schimbare pentru mostenire permisiuni la %s.

en: <a href="%s">Click here</a> if you would like to re-run this script.
ro_RO: <a href="%s">Clic aici</a> daca doriti sa rulati din nou acest script.

en: <a href="%s">Install</a> or <a href="%s">update</a> packages.
ro_RO: <a href="%s">Instalati</a> sau <a href="%s">actualizati</a> pachete.

en: <a href="%s">Install</a>, <a href="%s">update</a> or download more <a href="%s">themes</a> and <a href="%s">add-ons</a>.
ro_RO: <a href="%s">Instalati</a>, <a href="%s">actualizati</a> sau descarcati mai multe <a href="%s">teme</a> si <a href="%s">addon-uri</a>.

en: <p>Retrieving information from the concrete5 Marketplace.</p>
ro_RO: <p>Se obtin informatii de la Concrete5 Marketplace.</p>

en: <p>You are now logged out of concrete5 Marketplace.</p>
ro_RO: <p>V-ati deconectat de la marketplace-ul concrete5.</p>

en: <p>You have successfully logged into the concrete5 Marketplace.</p>
ro_RO: <p>V-ati autentificat cu succes in marketplace-ul concrete5.</p>

en: <p>You must be logged into the concrete5 Marketplace to install add-ons and themes.  Please log in.</p>
ro_RO: <p>Trebuie sa fiti autentificat in marketplace-ul concrete5 pentru a instala addon-uri si teme. Va rugam sa va autentificati.</p>

en: <p>You package could not be installed.  An unknown error occured.</p>
ro_RO: <p>Pachetul nu a putut fi instalat.  A aparut o eroare necunoscuta.</p>

en: <p>Your package will now be downloaded and installed.</p>
ro_RO: <p>Pachetul va fi acum descarcat si instalat.</p>

en: <strong>%s Block</strong> in <strong>%s</strong> Area.
ro_RO: <strong>Blocul %s</strong> in zona <strong>%s</strong>.

en: <strong>%s</strong>, sent by %s on %s
ro_RO: <strong>%s</strong>, trimis de %s la %s

en: <strong>Note:</strong> Once enabled, advanced permissions cannot be turned off.
ro_RO: <strong>Nota:</strong> Odata activate, permisiunile avansate nu pot fi dezactivate.

en: <strong>Note</strong>: Scrapbooks are preserved for backward compatibility, but you really should be using <a href="%s">stacks</a> instead.
ro_RO: <strong>Nota</strong>: Scrapbook-urile sunt pastrate din motive de compatibilitate cu versiunile vechi, dar ar trebui sa folositi <a href="%s">stack-uri</a> in locul lor.

en: <strong>Request Saved.</strong> You must complete the workflow before this change is active.
ro_RO: <strong>Cerere salvata.</strong> Trebuie sa finalizati fluxul de lucru pentru ca aceasta modificare sa devina activa.

en: A collapsible date based navigation tree
ro_RO: Un arbore de navigare colapsabil bazat pe data

en: A database error occurred while processing this request.
ro_RO: A aparut o eroare de baza de date in timpul procesarii cererii.

en: A great starting point for an attractive website with a blog.
ro_RO: Un punct grozav de start pentru un site cu un blog.

en: A group named "%s" already exists
ro_RO: Exista deja nu grup cu numele "%s"

en: A message has been sent to you by %s through your profile on %s
ro_RO: A fost trimis un mesaj catre dumneavoastra de la %s prin pagina de profil din %s

en: A new user has registered on your website.
ro_RO: S-a inregistrat un utilizator nou in site-ul dumneavoastra.

en: A new user has registered on your website. This account must be approved before it is active and may login.
ro_RO: S-a inregistrat un utilizator nou in site. Acest cont trebuie sa fie aprobat pentru a deveni activ si pentru a se putea autentifica.

en: A new version of concrete5 is now available.
ro_RO: Este disponibila o versiune noua de concrete5.

en: A password may not contain ", ', >, <, or any spaces.
ro_RO: Parola nu poate sa contina ", ', >, <, sau spatii.

en: A password must be between %s and %s characters
ro_RO: Parola trebuie sa aiba intre %s si %s caractere.

en: A username and password are required.
ro_RO: Numele de utilizator si parola sunt obligatorii.

en: A username cannot be more than %s characters long.
ro_RO: Numele de utilizator nu poate contine mai mult de %s caractere.

en: A username may only contain letters or numbers.
ro_RO: Numele de utilizator poate sa contina doar litere si cifre.

en: A username may only contain letters, numbers and spaces.
ro_RO: Numele de utilizator poate sa contina doar litere, numere si caracterul spatiu.

en: A username must be at least %s characters long.
ro_RO: Numele de utilizator trebuie sa aiba minim %s caractere.

en: AJAX Error.
ro_RO: Eroare AJAX.

en: About
ro_RO: Despre

en: Access
ro_RO: Acces

en: Access & Permissions
ro_RO: Acces & Permisiuni

en: Access Denied
ro_RO: Acces Interzis

en: Access Denied.
ro_RO: Acces interzis.

en: Access Group Search
ro_RO: Accesare cautare grup

en: Access Sitemap and Page Search
ro_RO: Accesare harta site si cautare pagina

en: Access User Search
ro_RO: Accesare cautare utilizatori

en: Access to block denied
ro_RO: Accesul la bloc este interzis

en: Account created on %s. Last logged in from IP: %s.
ro_RO: Cont creat la %s. Ultima autentificare de la IP-ul: %s.

en: Accounts expire after
ro_RO: Contul expira dupa

en: Action to take
ro_RO: Actiune de urmat

en: Actions
ro_RO: Actiuni

en: Activate
ro_RO: Activare

en: Activate User
ro_RO: Activare utilizator

en: Activate Users
ro_RO: Activeaza utilizatori

en: Activated Users
ro_RO: Utilizatori activati

en: Active
ro_RO: Activa

en: Active Captcha
ro_RO: Captcha activa

en: Active Library
ro_RO: Librarie activa

en: Active Users
ro_RO: Utilizatori activi

en: Actual Height
ro_RO: Inaltimea actuala

en: Actual Width
ro_RO: Latimea actuala

en: Add
ro_RO: Adaugare

en: Add %s
ro_RO: Adaugare %s

en: Add Access Entity
ro_RO: Adaugare entitate acces

en: Add Another Option
ro_RO: Adaugati alta optiune

en: Add Attribute
ro_RO: Adaugare atribut

en: Add Attributes to Set
ro_RO: Adaugare atribut in set

en: Add Block
ro_RO: Adaugare bloc

en: Add Block to Scrapbook
ro_RO: Adaugare bloc la scrapbook

en: Add External Link
ro_RO: Adauga link extern

en: Add File
ro_RO: Adaugare fisier

en: Add File Set
ro_RO: Adaugare set fisiere

en: Add Files
ro_RO: Adaugare fisiere

en: Add From Remote URL
ro_RO: Adaugare din URL

en: Add Functionality
ro_RO: Adaugare functionalitate

en: Add Group
ro_RO: Adaugare grup

en: Add Group Combination
ro_RO: Adaugare combinatie de grup

en: Add Group Set
ro_RO: Adaugare set de grupuri

en: Add Groups
ro_RO: Adaugare grupuri

en: Add Image
ro_RO: Adaugare imagine

en: Add Incoming
ro_RO: Adaugare Intrare

en: Add Layout
ro_RO: Adaugare layout

en: Add Page
ro_RO: Adaugare pagina

en: Add Page Type
ro_RO: Adaugare tip de pagina

en: Add Path
ro_RO: Adaugare cale

en: Add Question
ro_RO: Adaugare intrebare

en: Add Remote Files
ro_RO: Adaugare fisiere la distanta

en: Add Set
ro_RO: Adaugare set

en: Add Single Page
ro_RO: Adaugare pagina singura

en: Add Stack
ro_RO: Adaugare stack

en: Add Theme
ro_RO: Adaugare tema

en: Add To %s
ro_RO: Adaugare la %s

en: Add To Sitewide %s
ro_RO: Adaugare la %s pentru intregul site

en: Add User
ro_RO: Adaugare utilizator

en: Add Workflow
ro_RO: Adaugare flux de lucru

en: Add Your CSS
ro_RO: Adaugati propriul CSS

en: Add a Global Scrapbook
ro_RO: Adaugare scrapbook global

en: Add a New Question
ro_RO: Adaugare intrebare noua

en: Add a Page Type
ro_RO: Adaugare tip de pagina

en: Add a Sub-Page
ro_RO: Adaugare sub-pagina

en: Add a Template
ro_RO: Adaugare sablon

en: Add a search box to your site.
ro_RO: Adauga o casuta de cautare in site.

en: Add and manage people.
ro_RO: Adaugati si administrati persoane.

en: Add and manage the user accounts and groups on your website.
ro_RO: Adaugare si administrare conturi de utilizator si grupuri in site.

en: Add any HTML or Javascript code you need for analytics tracking to every page of your site, and pick whether it will go in pages' header or footer. This is where you would input code from Google Analytics, for example.
ro_RO: Adaugati orice cod HTML sau Javascript necesar pentru urmarire analitycs in fiecare pagina din site si alegeti daca va aparea in headerul sau footerul paginilor. Aici se pune, de exemplu, codul pentru Google Analitycs.

en: Add custom block types, refresh the database tables of installed blocks, and uninstall blocks types from here.
ro_RO: Adaugati tipuri personalizate de blocuri, improspatati tabelele din baza de date pentru blocurile instalate si dezinstalati tipuri de blocuri de aici.

en: Add from Incoming Directory
ro_RO: Adaugare din folder intrare

en: Add from Remote URL
ro_RO: Adaugare din URL

en: Add individual images selected from the File Manager, or choose an existing file set. Playback options allow you to display images in order or randomly. concrete5 will render the images as an animated slideshow.
ro_RO: Adaugati imagini individuale selectate din managerul de fisiere, sau selectati un set de fisiere existent. Optiunile de playback va permit sa afisati imaginile in ordine sau la intamplare. concrete5 va randa imaginile ca un slideshow animat.

en: Add option
ro_RO: Adaugare optiune

en: Add page types to your site.
ro_RO: Adaugare tipuri de pagini in site.

en: Add questions and specify whether or not unregistered users will be allowed to submit responses. Enter each response as its own option under Add Option. Results can be viewed by visiting Dashboard > Reports > Surveys.
ro_RO: Adaugati intrebari si specificati daca utilizatorii neinregistrati pot sa trimita raspunsuri. Introduceti fiecare raspuns ca si optiune sub Adaugare optiune. Rezultatele pot fi vazute in Dashboard > Rapoarte > Chestionare.

en: Add text content and stylize it using the WYSIWYG editor toolbar. Create links to pages, files and other site assets by using the upper concrete5 toolbar.
ro_RO: Adauga continut text si il stilizeaza folosind un editor WYSIWYG. Creaza linkuri catre pagini, fisiere si alte obiecte ale sitului folosind bara de unelte din partea de sus.

en: Add the entire stack to this page.
ro_RO: Se adauga intregul stack in aceasta pagina.

en: Add the users below to Group(s)
ro_RO: Adaugare utilizatorii de mai jos in grupuri

en: Add to Favorites
ro_RO: Adaugati la favorite

en: Add to Group
ro_RO: Adaugare in grup

en: Add to My Friends
ro_RO: Adaugare la prieteni

en: Add to New Set
ro_RO: Adaugare la set nou

en: Add uploaded files to a set?
ro_RO: Se adauga fisierele uploadate la un set?

en: Add, search, replace and modify the files for your website.
ro_RO: Adaugati, cautati, inlocuiti si modificati fisierele sitului dumneaovastra.

en: Add-On Updates
ro_RO: Actualizari addonuri

en: Add-On updates are available!
ro_RO: Sunt disponibile actualizari pentru addon-uri!

en: Add-Ons
ro_RO: Addon-uri

en: Added
ro_RO: Adaugata

en: Added Between
ro_RO: Adaugat intre

en: Added On
ro_RO: Adaugat la

en: Added by <strong>%s</strong> on %s
ro_RO: Adaugata de <strong>%s</strong> la %s

en: Added to Page
ro_RO: Adaugat la pagina

en: Adding admin user.
ro_RO: Se adauga utilizatorul administrator.

en: Adding block types.
ro_RO: Se adauga tipurile de blocuri.

en: Adding pages and content.
ro_RO: Se adauga paginile si continutul.

en: Adding themes.
ro_RO: Se adauga temele.

en: Additional Attributes
ro_RO: Atribute aditionale

en: Additional CSS
ro_RO: CSS aditional

en: Additional Filters
ro_RO: Filtre aditionale

en: Address
ro_RO: Adresa

en: Address 1
ro_RO: Adresa 1

en: Address 2
ro_RO: Adresa 2

en: Address Options
ro_RO: Optiuni adresa

en: Adds blog-style comments (a guestbook) to your page.
ro_RO: Adauga comentarii ca pe un blog in pagina.

en: Adds images and onstates from the library to pages.
ro_RO: Adauga imagini si stari on din librarie in pagini.

en: Administrator Information
ro_RO: Informatii administrator

en: Advanced
ro_RO: Avansat

en: Advanced Permissions
ro_RO: Permisiuni avansate

en: Advanced Search
ro_RO: Cautare avansata

en: Advanced permissions are turned off. Enable them below.
ro_RO: Permisiunile avansate dunt dezactivate. Activati-le de mai jos.

en: Advanced permissions are turned on.
ro_RO: Permisiunile avansate sunt activate.

en: Advanced permissions enabled.
ro_RO: Permisiunile avansate au fost activate.

en: Advanced settings for web developers.
ro_RO: Setari avansate pentru dezvoltatorii web.

en: Alias original to Scrapbook
ro_RO: Alias original pentru scrapbook

en: Alignment
ro_RO: Aliniere

en: All
ro_RO: Toate

en: All Attributes
ro_RO: Toate atributele

en: All Available Countries
ro_RO: Toate tarile disponibile

en: All Block Types
ro_RO: Toate tipurile de blocuri

en: All Day
ro_RO: Toata ziua

en: All File Types
ro_RO: Toate tipurile de fisiere

en: All Files
ro_RO: Toate fisierele

en: All Groups
ro_RO: Toate grupurile

en: All Items
ro_RO: Toate obiectele

en: All Levels
ro_RO: Toate nivelele

en: All Page Types
ro_RO: Toate tipurile de pagini

en: All Themes
ro_RO: Toate temele

en: All blocks currently installed on your site are listed here. Custom blocks that you've developed will appear under Awaiting Installation' until you install them. Click any block to find information about usage and refreshing a block's database tables.
ro_RO: Toate blocurile instalate in acest moment in site sunt listate aici. Blocurile personalizate pe care le-ati construit vor aparea in sectiunea Asteapta instalarea pana cand le instalati. Dati clic pe oricare bloc pentru a afla informatii despre modul de folosire si reimprospatarea tabelelor de baza de date ale blocului.

en: All documents and images.
ro_RO: Toate documentele si imaginile.

en: All pages have been processed, starting from beginning on next run.
ro_RO: Toate paginile au fost procesate, se iau de la inceput la urmatoarea rulare.

en: All rights reserved.
ro_RO: Toate drepturile rezervate.

en: All running jobs have been reset.
ro_RO: Toate joburile care rulau au fost resetate.

en: All versions of a file will be moved to the selected location.
ro_RO: Toate versiunile unui fisier vor fi mutate in locatia selectata.

en: Allow External Links
ro_RO: Se permit linkurile externe

en: Allow multiple options to be chosen.
ro_RO: Se permite selectia de valori multiple

en: Allow users to add to this list.
ro_RO: Se permite utilizatorilor sa adauge in aceasta lista.

en: Allow visitors to signup as site members?
ro_RO: Se permite vizitatorilor sa se inregistreze ca membri?

en: Allow your users to specify their time zone. This setting is editable in the user profile and in the dashboard users section.
ro_RO: Permite utilizatorilor sa-si aleaga fusul lor orar. Aceasta setare este editabila in profilul de utilizator si in sectiunea utilizatorilor din dashboard

en: Allowed File Types
ro_RO: Tipuri de fisier permise

en: Allowed file types saved.
ro_RO: Tipurile de fisiere permise au fost salvate.

en: Alphabetical
ro_RO: In ordine alfabetica

en: Already Installed
ro_RO: Deja instalata

en: Already Started.
ro_RO: Deja inceput

en: Alt Text/Caption
ro_RO: Text alt/subtitlu

en: Alternate Storage Directory
ro_RO: Folder alternativ stocare

en: Always publish below a certain page.
ro_RO: Tot timpul se publica sub o anume pagina.

en: An Error occured while saving the comment
ro_RO: A aparut o eroare la salvarea comentariului

en: An Unexpected Error occurred while upgrading: %s
ro_RO: A aparut o eroare neasteptata in timpul actualizarii: %s

en: An attribute with the handle %s already exists.
ro_RO: Exista deja un atribut cu handle-ul %s.

en: An email address and password are required.
ro_RO: Adresa de e-mail si parola sunt obligatorii.

en: An email containing instructions on resetting your password has been sent to your account address.
ro_RO: Am trimis spre adresa din contul dumneavoastra un e-mail continand instructiuni pentru resetarea parolei.

en: An email has been sent to your email address. Click on the URL contained in the email to validate your email address.
ro_RO: A fost trimis un mesaj la adresa de e-mail. Dati clic pe URL-ul din mesaj pentru a valida adresa de e-mail.

en: An error occured while attempting to determine file permissions.
ro_RO: A aparut o eroare cand se incerca determinarea permisiunilor fisierului.

en: An error occurred while attempting the copy operation.
ro_RO: A aparut o eroare cand incercam operatiunea de copiere.

en: An error occurred while downloading the package.
ro_RO: A aparut o eroare la descarcarea pachetului.

en: An error occurred while processing this request.
ro_RO: A aparut o eroare la procesarea acestei cereri.

en: An error occurred while trying to create the account.
ro_RO: A aparut o eroare la crearea contului.

en: An error occurred while trying to install the package.
ro_RO: A aparut o eroare cand incercam instalarea pachetului.

en: An error occurred while trying to unzip the package.
ro_RO: A aparut o eroare cand incercam dezarhivarea pachetului.

en: An unexpected error occurred when connecting your site to the marketplace.
ro_RO: A aparut o eroare neasteptata la conectarea sitului la marketplace.

en: An unexpected error occurred.
ro_RO: A aparut o eroare neasteptata.

en: An unknown error occurred while uploading the file. Please check that file uploads are enabled, and that your file does not exceed the size of the post_max_size or upload_max_filesize variables.
    
    File Uploads: %s
    Max Upload File Size: %s
    Post Max Size: %s
ro_RO: A aparut o eroare necunoscuta la uploadarea fisierului. Verificati ca uploadurile de fisiere sunt activate si ca fisierul nu depaseste dimensiunea variabilelor post_max_size sau upload_max_filesize.
    
    Uploaduri fisiere: %s
    Dimensiune maxima upload fisier: %s
    Dimensiune maxima post: %s

en: An unspecified error has occurred.
ro_RO: A aparut o eroare nespecificata.

en: An update is available. Click below to update to <strong>%s</strong>.
ro_RO: Este disponibila o actualizare. Dati clic mai jos pentru a actualiza la <strong>%s</strong>.

en: An updated version of %s is available.
ro_RO: Este disponibila o versiune actualizata a %s.

en: And much more!
ro_RO: Si multe altele!

en: Anonymous
ro_RO: Anonim

en: Another Page
ro_RO: Alta pagina

en: Answer Options
ro_RO: Optiuni raspuns

en: Answer Type
ro_RO: Tip de raspuns

en: Anti-spam settings saved.
ro_RO: Setarile anti-spam au fost salvate.

en: Any HTML you paste here will be inserted at either the bottom or top of every page in your website automatically.
ro_RO: Orice cod HTML pe care il puneti aici va fi inserat fie in josul fie un partea de sus a fiecarei pagini din site in mod automat.

en: Any attributes or block areas you have enabled to be editable in composer for this page type are available here. Add blocks to your page type's defaults. After adding the block, click it and choose the option to make it available in composer.
ro_RO: Orice atribute sau zone de blocuri activate pentru editare in composer pentru acest tip de pagina sunt disponibile aici. Adaugati blocuri in continutul implicit pentru tipul de pagina. Dupa adaugarea blocului, dati clic pe el si alegeti optiunea de a-l face disponibil pentru composer.

en: Any email address in this box will be notified when spam is detected.
ro_RO: Orice adresa de e-mail din aceasta casuta va fi notificata cand este detectat spam.

en: Anyone may view the website.
ro_RO: Oricine poate sa vada situl.

en: Application
ro_RO: Aplicatie

en: Apply this theme to every page on your site?
ro_RO: Se aplica aceasta tema pentru toate paginile din site?

en: Approve
ro_RO: Aprobare

en: Approve Changes
ro_RO: Aprobare schimbari

en: Approve Delete
ro_RO: Aprobare stergere

en: Approve Move
ro_RO: Aprobare mutare

en: Approve Page
ro_RO: Aprobare pagina

en: Approve Version
ro_RO: Aprobare versiune

en: Approved
ro_RO: Aprobat

en: Approved Version
ro_RO: Versiune aprobata

en: Approved by %s
ro_RO: Aprobata de %s

en: Approver
ro_RO: Aprobator

en: Archives
ro_RO: Arhive

en: Are you sure you want to clear this log?
ro_RO: Sigur doriti sa goliti acest log?

en: Are you sure you want to copy the following files?
ro_RO: Sigur doriti sa copiati urmatoarele fisiere?

en: Are you sure you want to delete the following file set?
ro_RO: Sigur doriti sa inlaturati urmatorul set de fisiere?

en: Are you sure you want to delete the following files?
ro_RO: Sunteti sigur ca doriti sa stergeti urmatoarele fisiere?

en: Are you sure you want to delete the following pages?
ro_RO: Sigur doriti stergerea urmatoarelor pagini?

en: Are you sure you want to delete this block?
ro_RO: Sigur doriti sa stergeti acest bloc?

en: Are you sure you want to delete this custom style preset?
ro_RO: Sigur doriti sa stergeti acest preset personalizat de stiluri?

en: Are you sure you want to delete this file set?
ro_RO: Sigur doriti sa stergeti acest set de fisiere?

en: Are you sure you want to delete this form and its form submissions?
ro_RO: Sigur doriti sa stergeti acest formular si completarile sale?

en: Are you sure you want to delete this form submission?
ro_RO: Sigur doriti sa stergeti aceasta completare de formular?

en: Are you sure you want to delete this form submissions?
ro_RO: Sigur doriti sa stergeti aceasta completare de formular?

en: Are you sure you want to delete this layout preset?
ro_RO: Sunteti sigur ca doriti sa stergeti acest preset de layout?

en: Are you sure you want to delete this layout section?
ro_RO: Sunteti sigur ca doriti sa stergeti aceasta sectiune de layout?

en: Are you sure you want to delete this question?
ro_RO: Sigur doriti sa stergeti aceasta intrebare?

en: Are you sure you want to permanently remove this file set?
ro_RO: Sigur doriti sa inlaturati permanent acest set de fisiere?

en: Are you sure you want to permanently remove this group?
ro_RO: Sigur doriti inlaturarea permanenta a acestui grup?

en: Are you sure you want to permanently remove this user?
ro_RO: Sigur doriti stergerea permanenta a acestui utilizator?

en: Are you sure you want to permantly delete this scrapbook?
ro_RO: Sigur doriti stergerea permanenta a acestui scrapbook?

en: Are you sure you want to remove all of these custom styles?
ro_RO: Sigur doriti sa inlaturati toate aceste stiluri personalizate?

en: Are you sure you want to remove this attribute?
ro_RO: Sigur doriti sa inlaturati acest atribut?

en: Are you sure you want to remove this stack?
ro_RO: Sigur doriti sa inlaturati acest stack?

en: Are you sure you want to remove this value?
ro_RO: Sunteti sigur ca doriti sa inlaturati aceasta valoare?

en: Are you sure you want to remove this workflow?
ro_RO: Sunteti sigur ca doriti sa inlaturati acest flux de lucru?

en: Are you sure you wish to delete this page?
ro_RO: Sigur doriti sa stergeti aceasta pagina?

en: Are you sure you wish to reset the display order of installed block types?
ro_RO: Sigur doriti sa resetati ordinea de afisare pentru tipurile de blocuri instalate?

en: Are you sure you would like to activate the following users?
ro_RO: Sigur doriti sa activati urmatorii utilizatori?

en: Are you sure you would like to deactivate the following users?
ro_RO: Sigur doriti sa dezactivati urmatorii utilizatori?

en: Are you sure you would like to delete the following users?
ro_RO: Sigur doriti sa stergeti urmatorii utilizatori?

en: Are you sure you would like to remove this comment?
ro_RO: Sigur doriti inlaturarea acestui comentariu?

en: Are you sure?
ro_RO: Esti sigur?

en: Area layouts have been disabled.
ro_RO: Toate layout-urile au fost dezactivate.

[ctx: AreaName]
en: Column 1
ro_RO: Coloana 1

[ctx: AreaName]
en: Column 2
ro_RO: Coloana 2

[ctx: AreaName]
en: Column 3
ro_RO: Coloana 3

[ctx: AreaName]
en: Column 4
ro_RO: Coloana 4

[ctx: AreaName]
en: Header Image
ro_RO: Imagine header

[ctx: AreaName]
en: HeaderImage
ro_RO: Imagine header

[ctx: AreaName]
en: Main
ro_RO: Principala

[ctx: AreaName]
en: Primary
ro_RO: Primar

[ctx: AreaName]
en: Secondary 1
ro_RO: Secundar 1

[ctx: AreaName]
en: Secondary 2
ro_RO: Secundar 2

[ctx: AreaName]
en: Secondary 3
ro_RO: Secundar 3

[ctx: AreaName]
en: Secondary 4
ro_RO: Secundar 4

[ctx: AreaName]
en: Secondary 5
ro_RO: Secundar 5

[ctx: AreaName]
en: Thumbnail Image
ro_RO: Miniatura imagine

en: Areas
ro_RO: Zone

en: Arrows
ro_RO: Sageti

en: Ascending
ro_RO: Ascendenta

en: Ask User For
ro_RO: Se intreaba utilizatorul despre

en: Assign Permissions
ro_RO: Alocare permisiuni

en: Assigned to <strong>%s</strong>.
ro_RO: Alocata lui <strong>%s</strong>.

en: At the level below.
ro_RO: la nivelul de mai jos.

en: Attach a workflow to this permission?
ro_RO: Se ataseaza un flux de lucru acestei permisiuni?

en: Attribute Categories
ro_RO: Categorii de atribute

en: Attribute Categories are used to group different types of sets.
ro_RO: Categoriile de atribute sunt folosite pentru a grupa diferitele tipuri de seturi.

en: Attribute Sets
ro_RO: Seturi de atribute

en: Attribute Type Associations
ro_RO: Asocieri tipuri de atribute

en: Attribute handles may only contain letters, numbers and underscore "_" characters
ro_RO: Un handle de atribut poate contine doar litere, cifre si caracterul underscore "_".

en: Attribute set added.
ro_RO: Setul de atribute a fost adaugat.

en: Attribute set deleted.
ro_RO: Setul de atribute a fost sters.

en: Attribute set updated.
ro_RO: Setul de atribute a fost actualizat.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Dashboard Icon
ro_RO: Iconita dashboard

[ctx: AttributeKeyName]
en: Duration
ro_RO: Duratie

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Nav
ro_RO: Excludere din navigare

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Page List
ro_RO: Excludere din lista de pagini

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Search Index
ro_RO: Excludere din indexul de cautare

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From sitemap.xml
ro_RO: Excludere din sitemap.xml

[ctx: AttributeKeyName]
en: Header Extra Content
ro_RO: Extra continut pagina

[ctx: AttributeKeyName]
en: Height
ro_RO: Inaltime

[ctx: AttributeKeyName]
en: I would like to receive private messages.
ro_RO: Doresc sa primesc mesaje private.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Description
ro_RO: Meta descriere

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Title
ro_RO: Meta titlu

[ctx: AttributeKeyName]
en: Send me email notifications when I receive a private message.
ro_RO: Doresc sa primesc notificari prin e-mail cand primesc un mesaj privat.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Tags
ro_RO: Etichete

[ctx: AttributeKeyName]
en: Thumbnail
ro_RO: Miniatura

[ctx: AttributeKeyName]
en: Width
ro_RO: Latime

[ctx: AttributeSetName]
en: Navigation and Indexing
ro_RO: Navigare si indexare

[ctx: AttributeSetName]
en: Other
ro_RO: Altele

[ctx: AttributeSetName]
en: Page Header
ro_RO: Header pagina

[ctx: AttributeTypeName]
en: Address
ro_RO: Adresa

[ctx: AttributeTypeName]
en: Checkbox
ro_RO: Casuta de selectie

[ctx: AttributeTypeName]
en: Date/Time
ro_RO: Data/Timp

[ctx: AttributeTypeName]
en: Image/File
ro_RO: Imagine/Fisier

[ctx: AttributeTypeName]
en: Number
ro_RO: Numar

[ctx: AttributeTypeName]
en: Select
ro_RO: Selectare

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text Area
ro_RO: Zona text

en: Attributes
ro_RO: Atribute

en: Attributes &amp; Content
ro_RO: Atribute &amp; Continut

en: Attributes are available to pages (aka Collections), users and files. If you want to add a new attribute to any of these objects, start here.
ro_RO: Atributele sunt disponibile pentru pagini (aka Colectii), utilizatori si fisiere. Daca doriti sa adaugati un nou atribut pentru oricare din aceste obiecte, de aici o puteti face.

en: Attributes to Display in Composer
ro_RO: Atributele care se afiseaza in Composer

en: Authentication required.
ro_RO: Necesita autentificare.

en: Author
ro_RO: Autor

en: Automated Jobs
ro_RO: Joburi automate

en: Automatically
ro_RO: Automat

en: Automatically Banned IP Addresses
ro_RO: Adrese IP banate automat

en: Automatically install add-ons and themes with a mouse click.
ro_RO: Instalarea automata de addon-uri si teme cu un clic de mouse.

en: Automatically remove users from this group
ro_RO: Se inlatura automat utilizatorii din acest grup

en: Automatically translates your path-based concrete5 URLs so that they don't include %s.
ro_RO: Translatare automata URL-uri bazate pe cale astfel incat ele sa nu includa %s.

en: Available Countries
ro_RO: Tari disponibile

en: Available Update
ro_RO: Actualizare disponibila

en: Awaiting Installation
ro_RO: Asteapta instalarea

en: Back
ro_RO: Inapoi

en: Back to Add Functionality
ro_RO: Inapoi la adaugare functionalitate

en: Back to Block Types
ro_RO: Inapoi la tipurile de blocuri

en: Back to Home
ro_RO: Inapoi la prima pagina

en: Back to List
ro_RO: Inapoi la lista

en: Back to Mailbox
ro_RO: Inapoi la casuta de e-mail

en: Back to Mailbox List
ro_RO: Inapoi la lista de casute de e-mail

en: Back to Page Types
ro_RO: Inapoi la tipurile de pagini

en: Back to Sitemap
ro_RO: Inapoi la Sitemap

en: Background
ro_RO: Fundal

en: Background Color
ro_RO: Culoare fundal

en: Background Image
ro_RO: Imagine fundal

en: Backup & Restore
ro_RO: Backup & restaurare

en: Backup Database
ro_RO: Backup baza de date

en: Backup or restore your website.
ro_RO: Faceti backup sau restaurati situl

en: Backup, cleanup and update.
ro_RO: Backup, curatenie si actualizare

en: Ban IP For
ro_RO: Banare IP pentru

en: Banned words list has improper permissions.
ro_RO: Lista de cuvinte interzise are permisiuni incorecte.

en: Banned words list not found.
ro_RO: Lista de cuvinte interzise nu a fost gasita.

en: Basic Details
ro_RO: Detalii de baza

en: Basic Editing
ro_RO: Editare de baza

en: Basic Information
ro_RO: Informatii de baza

en: Basic Properties
ro_RO: Proprietati de baza

en: Basic Workflow
ro_RO: Flux de lucru simplu

en: Basic information about your website.
ro_RO: Informatii de baza despre site.

en: Basics
ro_RO: Baza

en: Before you can delete this page, you must delete all of its child pages.
ro_RO: Pentru a putea sterge aceasta pagina, trebuie sterse mai intai toate paginile descendente.

en: Beginning Installation
ro_RO: Se incepe instalarea

en: Beneath a particular page
ro_RO: sub o anumita pagina.

en: Blacklist: Every area but the selected areas are indexed.
ro_RO: Blacklist: Orice zona in afara de cele selectate este indexata.

en: Block & Stack Permissions
ro_RO: Permisiuni bloc si stack

en: Block &amp; Stack Permissions
ro_RO: Permisiuni bloc &amp; stack

en: Block Cache
ro_RO: Bloc cache

en: Block Name
ro_RO: Nume bloc

en: Block Type Installed.
ro_RO: Tipul de bloc a fost instalat.

en: Block Type Refreshed. Any database schema changes have been applied.
ro_RO: Tipul de bloc a fost reimprospatat. Orice modificari de schema a bazei de date au fost aplicate.

en: Block Types
ro_RO: Tipuri de blocuri

en: Block added to scrapbook.
ro_RO: Blocul a fost adaugat in scrapbook.

en: Block not found. Unable to edit in composer.
ro_RO: Blocul nu a fost gasit. Nu poate fi editat in composer.

en: Block users at specific IP addresses from logging into your site. Blocked users can still view pages that are visible to guests.
ro_RO: Blocati utilizatorii de la anumite adrese IP sa se autentifice in site. Utilizatorii blocati pot vedea in continuare paginile vizibile pentru oaspeti.

en: Blocks arranged successfully.
ro_RO: Blocurile au fost aranjate cu succes.

en: Blog Archives
ro_RO: Arhive blog

en: Blog Date Archive
ro_RO: Arhiva data blog

en: Blog Entry
ro_RO: Intrare blog

en: Body
ro_RO: Continut

en: Bookmark Icons
ro_RO: Iconite bookmark

en: Bookmark icon and mobile home screen icon setup.
ro_RO: Setari iconite bookmark si ecran prima pagina mobila.

en: Border
ro_RO: Bordura

en: Both Date and Time
ro_RO: Si data si timp

en: Bottom
ro_RO: Jos

en: Browse Add-Ons
ro_RO: Navigare addon-uri

en: Browse Themes
ro_RO: Navigare teme

en: Browse our marketplace of add-ons to extend your site!
ro_RO: Navigati in marketplace pentru addon-uri pentru a va extinde situl!

en: Build simple forms and surveys.
ro_RO: Construiti formulare simple si chestionare.

en: Built with <a href="http://www.concrete5.org/" alt="Free Content Management System" target="_blank">concrete5 - an open source CMS</a>
ro_RO: Construit cu <a href="http://www.concrete5.org/" alt="Sistem de administrare continut gratuit" target="_blank">concrete5 - un CMS open source</a>

en: Bulk SEO Updater
ro_RO: Actualizare SEO in grup

en: By Area of Site (Hierarchy)
ro_RO: Dupa zona din site (Ierarhie)

en: CAPTCHA Required.
ro_RO: CAPTCHA este necesara.

en: CAPTCHA required
ro_RO: Necesita CAPTCHA

en: CSS Class Name(s)
ro_RO: Clase CSS

en: CSS ID
ro_RO: ID CSS

en: Cache & Speed Settings
ro_RO: Setari cache & viteza

en: Cache &amp; Speed Settings
ro_RO: Cache &amp; Setari viteza

en: Cache for how long?
ro_RO: Salvare in cache pentru cat timp?

en: Cache settings saved.
ro_RO: Setarile pentru cache au fost salvate.

en: Cache this page.
ro_RO: Aceasta pagina se salveaza in cache.

en: Cached files removed.
ro_RO: Fisierele din cache au fost inlaturate.

en: Cancel
ro_RO: Anulare

en: Cannot open file %s
ro_RO: Nu se poate deschide fisierul %s

en: Cannot retrieve data from the concrete5 marketplace.
ro_RO: Nu am putut obtine date de la concrete5 marketplace.

en: Canonical URL
ro_RO: URL canonic

en: Captcha Code
ro_RO: Cod Captcha

en: Captcha Settings
ro_RO: Setari Captcha

en: Captcha Setup
ro_RO: Setari captcha

en: Captcha settings saved.
ro_RO: Setarile captcha au fost salvate.

en: Categorize file attributes into sets to give greater organizational context to editors and enhance ease of use.
ro_RO: Categorisiti atributele de fisiere in seturi pentru context organizational mai bun pentru editori si pentru a spori usurinta in folosire.

en: Category
ro_RO: Categorie

en: Center
ro_RO: Centru

en: Change Content on Page Type Default Pages
ro_RO: Schimbare continut in paginiile tip pagini implicite

en: Change Inheritance
ro_RO: Schimbare mostenire

en: Change Page Order
ro_RO: Schimbare ordine pagina

en: Change Password
ro_RO: Schimbare parola

en: Change Permissions
ro_RO: Schimbare permisiuni

en: Change Task Permissions
ro_RO: Schimbare permisiuni task

en: Change login behaviors and setup public profiles.
ro_RO: Schimbare comportamente autentificare si setari profile publice.

en: Change the picture attached to my posts.
ro_RO: Schimbare poza atasata postarilor mele.

en: Changing this setting will affect this page immediately. Are you sure?
ro_RO: Schimbarea acestei setari vor afecta aceasta pagina imediat. Sunteti sigur?

en: Check For Updates
ro_RO: Verificare dupa actualizari

en: Checkbox
ro_RO: Casuta de selectie

en: Checkbox List
ro_RO: Lista de bife

en: Checkbox Options
ro_RO: Optiuni casuta de selectie

en: Checking for updates.
ro_RO: Cauta actualizari.

en: Choose
ro_RO: Selectare

en: Choose Country
ro_RO: Alegeti tara

en: Choose File
ro_RO: Alegeti fisierul

en: Choose File Storage Location
ro_RO: Alegeti locatia de stocare a fisierului

en: Choose Headers
ro_RO: Alegeti headerele

en: Choose Image
ro_RO: Alegeti imaginea

en: Choose Image On-State
ro_RO: Alegeti imaginea pentru starea on

en: Choose Image/File
ro_RO: Alegeti imagine/fisierul

en: Choose Language
ro_RO: Alegeti limba

en: Choose New File
ro_RO: Alegeti un fisier nou

en: Choose Page
ro_RO: Alegere pagina

en: Choose Page:
ro_RO: Alegere pagina:

en: Choose State/Province
ro_RO: Alegeti judetul

en: Choose User
ro_RO: Alegere utilizator

en: Choose Video File
ro_RO: Alegeti fisierul video

en: Choose a Page
ro_RO: Alege o pagina

en: Choose a Page Type
ro_RO: Alegeti un tip de pagina

en: Choose a Scrapbook
ro_RO: Alegeti un scrapbook

en: Choose a file from the File Manager and the File block will create a hyperlink to it using the link text you specify.
ro_RO: Alegeti un fisier din managerul de fisiere si blocul de fisiere va crea un link catre el folosind textul specificat de dumneavoastra.

en: Choose a new parent page from the sitemap.
ro_RO: Alegeti o noua pagina parinte din harta sitului.

en: Choose between having error messages appear on the page where they occur (as you might want to do while developing a site) and hiding them from site visitors by saving them in your log (as you might want to do if your site is active).
ro_RO: Alegeti daca doriti ca mesajele de eroare sa fie afisate in pagina in care apar (lucru de dorit atunci cand le sucreaza inca la site) si ascunderea lor de vizitatorii sitului prin salvarea lor in log (pentru siturile live).

en: Choose from all pages when publishing.
ro_RO: Se alege din toate paginile cand se publica.

en: Choose from pages of a certain type when publishing.
ro_RO: Se alege din paginile de un anume tip cand se publica.

en: Choose publish location.
ro_RO: Alegeti locatia de publicare.

en: Choose which areas on your site are indexed.
ro_RO: Alegeti ce zone din site sunt indexate.

en: Choose which attribute types are available for different items.
ro_RO: Alegeti ce tipuri de atribute sunt disponibile pentru diferite obiecte.

en: Choose which pages below this particular block should appear on. Any previously selected blocks may also be removed using the checkbox. Click the checkbox in the header to select/deselect all pages.
ro_RO: Alegeti in care din paginile de mai jos sa apara acest bloc. Orice bloc selectat anterior poate fi inlaturat folosind casuta de selectie. Dati clic pe casuta din header pentru a selecta/deselecta toate paginile.

en: Choose which users and groups may edit your site. Note: These settings can be overridden on specific pages.
ro_RO: Alegeti care utilizatori si grupuri pot edita situl. Nota: aceste setari pot fi suprascrise in pagini specifice.

en: Chronological
ro_RO: Cronologica

en: City
ro_RO: Oras

en: Clear
ro_RO: Golire

en: Clear Cache
ro_RO: Golire cache

en: Clear Log
ro_RO: Golire log

en: Clear Search Index
ro_RO: Golire index cautare

en: Clear this Site?
ro_RO: Goliti acest site?

en: Click and drag to change column order.
ro_RO: Dati clic si trageti pentru a schimba ordinea coloanei.

en: Click and drag to reorder the files in this set. New files added to this set will automatically be appended to the end.
ro_RO: Dati clic si trageti pentru a reordona fisierele din acest set. Fisierele noi adaugate in set for fi puse in mod automat la sfarsit.

en: Click below to view your database schema in a format that can imported into concrete5 later.
ro_RO: Dati clic mai jos pentru a vedea schema bazei de date intr-un format care poate fi importat in concrete5 mai tarziu.

en: Click field name to edit
ro_RO: Dati clic pe numele campului pentru editare

en: Click for history.
ro_RO: Dati clic pentru istoric.

en: Click the Install button next to the package name.
ro_RO: Dati clic pe butonul de instalare din dreptul numelui pachetului.

en: Click the image to see another captcha.
ro_RO: Dati clic pe imagine pentru a vedea alt captcha

en: Close
ro_RO: Inchidere

en: Code for your .htaccess file
ro_RO: Codul de copiat in fisierul .htacces

en: Color
ro_RO: Culoare

en: Column Order
ro_RO: Ordine coloana

en: Columns
ro_RO: Coloane

en: Coming Back Soon
ro_RO: Vom reveni in curand

en: Coming soon.
ro_RO: Urmeaza in curand.

en: Comment
ro_RO: Comentariu

en: Comments
ro_RO: Comentarii

en: Comments enabled.
ro_RO: Comentariile sunt activate

en: Comments require approval.
ro_RO: Comentariile necesita aprobare.

en: Comments:
ro_RO: Comentarii:

en: Compare
ro_RO: Comparare

en: Compare Versions
ro_RO: Comparare versiuni

en: Compatibility
ro_RO: Compatibilitate

en: Complete required fields *
ro_RO: Completati campurile obligatorii *

en: Completely Random
ro_RO: Complet la intamplare

en: Composer Content Order
ro_RO: Ordine continut Composer

en: Composer Drafts
ro_RO: Ciorne composer

en: Composer Publishing Settings
ro_RO: Setari publicare Composer

en: Composer Settings
ro_RO: Setari Composer

en: Composer lets you create and publish pages (such as blog posts) directly from your Dashboard. At least one Page Type must be enabled for use Composer, and at least one block needs to be included in Composer via Page Type Defaults.
ro_RO: Composer va permite sa creati si sa publicati pagini (cum ar fi postarile de blog) direct din dashboard. Cel putin un tip de pagina trebuie sa fie activat pentru folosire in Composer, si cel putin un bloc trebuie sa fie inclus in Composer prin intermediul Continutului implicit pentru tipul de pagina.

en: Composer settings updated.
ro_RO: Setarile pentru composer au fost actualizate.

en: Configuration:
ro_RO: Configuratie:

en: Configures proxy server settings for your website
ro_RO: Configurati setarile pentru serverul de proxy pentru situl dumneavoastra.

en: Configuring site.
ro_RO: Se configureaza situl.

en: Confirm Change
ro_RO: Confirmare schimbari

en: Confirm Delete
ro_RO: Confirmare stergere

en: Confirm New Password
ro_RO: Confirmare parola noua

en: Confirm Password
ro_RO: Confirmare parola

en: Congratulations. concrete5 has been installed. You have been logged in as <b>%s</b> with the password you chose. If you wish to change this password, you may do so from the users area of the dashboard.
ro_RO: Felicitari. concrete5 a fost instalat. Sunteti autentificat ca <b>%s</b> cu parola aleasa. Daca doriti sa schimbati aceasta parola, o puteti face din aria de utilizatori din dashboard.

en: Connect to Community
ro_RO: Conectare la comunitate

en: Connect to the Community
ro_RO: Conectare la comunitate

en: Connect to the concrete5 community.
ro_RO: Conectati-va la comunitatea concrete5.

en: Connect to the concrete5 marketplace, install custom add-ons, and download updates for marketplace add-ons and themes.
ro_RO: Conectare la marketplace-ul concrete5, instalare de addonuri si descarcare de actualizari pentru addonuri si teme.

en: Connection Method
ro_RO: Metoda de conectare

en: Constrain Image Dimensions
ro_RO: Constrangere dimensiuni imagini

en: Contact Us
ro_RO: Contacteaza-ne!

en: Content
ro_RO: Continut

en: Content disabled in edit mode.
ro_RO: Continutul este dezactivat in modul de editare

en: Content included in "Keyword Search".
ro_RO: Continut inclus in "Cautare cuvinte cheie"

en: Content included in file search index.
ro_RO: Continut inclus in indexul de cautare fisiere.

en: Content included in sitewide page search index.
ro_RO: Continut inclus in indexul sitului de cautare in pagini.

en: Content included in user keyword search.
ro_RO: Continut inclus in cautarea de utilizatori.

en: Content text editor settings saved.
ro_RO: Setarile pentru editorul de text au fost salvate.

en: Contents
ro_RO: Continut

en: Continue
ro_RO: Continuare

en: Continue to Installation
ro_RO: Continuati spre instalare

en: Continue to Site
ro_RO: Continuati spre site

en: Continue to your site
ro_RO: Continuati spre site

en: Control basic, general parameters for viewing and editing your site. Viewing Permissions makes your site's pages accessible to all users, registered-users-only or administrators-only. Edit Access controls which groups can edit pages, when logged in. For more granular control, set permissions on pages individually from Page Properties, or enable Advanced Permissions for even more granular control.
ro_RO: Controlati parametrii generali, de baza pentru afisarea si editarea sitului. Permisiunile de afisare fac paginile accesibile pentru toti utilizatorii, doar ce inregistrati sau doar administratorii. Editarea Accesului controleaza ce grupuri pot edita pagini, cand sunt autentificati utilizatorii. Pentru control mai granular, setati permisiunile individual in pagini din proprietatile paginilor, sau activati Permisiunile Avansate pentru control si mai granular.

en: Control how users interact with your site's File Manager, allowing or disallowing actions like search, upload, replace and more.
ro_RO: Controlati cum interactioneaza utilizatorii cu managerul de fisiere, permitand sau nu actiuni cum ar fi cautare, upload, inlocuire si altele.

en: Control how your site send and processes mail.
ro_RO: Controlati modul in care situl trimite si procesare e-mail.

en: Control the options available for Public Profiles.
ro_RO: Controlati optiunile disponibile pentru profilurile publice.

en: Control the options available for Public Registration.
ro_RO: Controlati optiunile disponibile pentru inregistrarea publica.

en: Control the options available for TinyMCE.
ro_RO: Controlati optiunile disponibile pentru TinyMCE.

en: Control the types of information that can be saved about each page in your site.
ro_RO: Controlati tipurile de informatii care pot fi salvate despre fiecare pagina din site.

en: Control users' ability to do perform specific tasks, such as install packages, alter permissions, etc.
ro_RO: Controlati abilitatea utilizatorilor de a efectua taskuri specifice, cum ar fi instalarea de pachete, modificarea permisiunilor, etc.

en: Control which set of tools the content-editor toolbar includes (e.g., Simple, Advanced, Office), and the toolbar's spatial dimensions.
ro_RO: Controlati ce set de unelte include bara de unelte a editorului de continut (de ex. Simpla, Avansata, Office) si dimensiunile spatiale ale acesteia.

en: Control who can add blocks and stacks on your site.
ro_RO: Controleaza cine poate adauga blocuri si stackuri in site.

en: Control who sees and edits your site.
ro_RO: Controlati cine vede si editeaza situl.

en: Cookies Enabled
ro_RO: Cookies activate

en: Cookies must be enabled in your browser to install concrete5.
ro_RO: Cookie-urile trebuie sa fie activate in browser pentru a instala concrete5.

en: Copy
ro_RO: Copiere

en: Copy File
ro_RO: Copiere fisier

en: Copy Progress
ro_RO: Progres copiere

en: Copy Version
ro_RO: Copiere versiune

en: Copy of Version: %s
ro_RO: Copie a versiunii: %s

en: Copy page + children.
ro_RO: Copiere pagina + descendenti

en: Copy page.
ro_RO: Copiere pagina.

en: Copy to Clipboard
ro_RO: Copiere in Clipboard

en: Core database files and installed blocks refreshed.
ro_RO: Fisierele baza de date ale nucleului si blocurile instalate au fost reimprospatate.

en: Could not determine the name of the file at
ro_RO: Nu am putut determina numele fisierului la

en: Could not transfer to temp directory - file not found.
ro_RO: Nu s-a putut transfera in folderul temporar - fisierul nu a fost gasit.

en: Country
ro_RO: Tara

en: Create a backup of your site's database. This feature works best on small sites. For larger sites, we recommend using a database utility like phpMyAdmin or exporting a database dump via command-line MySql.
ro_RO: Creati un backup al bazei de date a sitului. Aceasta functioneaza cel mai bine pentru situri mici. Pentru situri mai mari va recomandam un utilizar gen phpMyAdmin sau exportul bazei de date direct din interfata linie de comanda a serverului MySQL.

en: Create a block to allow users to search the content of your concrete5 site. Choose title, button text, and where concrete5 should search. To submit the form to another page, choose another page from the Sitemap. Place a second Search block on this page and the results will appear here.
ro_RO: Creati un bloc pentru a permite utilizatorilor sa caute continutul sitului dumneavoastra. Alegeti titlul, textul butonului si unde anume va cauta concrete5. Pentru a trimite formularul catre alta pagina, alegeti alta pagina din harta sitului. Plasati un alt bloc de cautare in aceasta pagina si rezultatele vor aparea aici.

en: Create a navigational menu that reflects the structure of your Sitemap. First, choose the order in which pages appear. Viewing Permissions checks a user's permissions before rendering the link for each page. Display Pages selects the level of the Sitemap where you'd like the menu to begin. Options for displaying sub-pages for each item are also available.
ro_RO: Creaza un meniu de navigare care reflecta structura hartii sitului. Mai intai, alegeti ordinea in care apar paginile. Permisiunile de afisare verifica permisiunile utilizatorilor inainte de a afisa linkurile catre fiecare pagina. Afisare pagini selecteaza nivelul din harta sitului de unde doriti sa inceapa meniul. Sunt disponibile setari pentru afisarea sub-paginilor pentru fiecare obiect.

en: Create a new group to organize and classify users. Choose an expiration date to remove users automatically.
ro_RO: Creati un grup pentru a organiza si clasifica utilizatorii. Alegeti o data de expirare pentru a inlatura utilizatorii in mod automat.

en: Create a tag cloud that displays all the "Tag" custom attributes set on the current page, or on all pages throughout your site. Enter values into the "Tags" field to automatically add tags to the current page. Link the tags to a specific page by clicking the Advanced tab and using the page picker to select a page.
ro_RO: Creaza un nor de etichete care afiseaza toate atributele personalizate "Eticheta" pentru pagina curenta, sau pentru toate paginile din site. Introduceti valori in campul "Etichete" pentru a adauga in mod automat etichete catre pagina curenta. Legati etichetele de o anumita pagina dand clic pe tabul avansat si alegeti de acolo pagina dorita.

en: Create a user account for use on this website.
ro_RO: Creati un cont de utilizator pentru acest site.

en: Create an alternate file-storage location (in addition to the standard file location) where you'll have the option of putting files after uploading them to the File Manager.
ro_RO: Creati o locatie alternativa de stocare fisiere (in plus fata de cea standard) in care sa puteti pune fisiere dupa uploadarea lor in managerul de fisiere.

en: Create new Backup
ro_RO: Creare backup

en: Create page type.
ro_RO: Creare tip de pagina.

en: Created
ro_RO: Creata

en: Created By
ro_RO: Creat de

en: Creates a concrete5-powered blog, complete with composer integration, integrated date navigation and tag-based searching, and a custom blog theme.
ro_RO: Creaza un blog bazat pe concrete5, avand si integrare cu composer, navigare dupa data si cautare prin etichete, si o tema personalizata pentru blog.

en: Creates a simple website with common examples of concrete5 functionality, including the YouTube block, the slideshow block, the guestbook block, several page types and more.
ro_RO: Creaza un site simplu cu exemple comune de functionalitate a concrete5, incluzand blocul YouTube, blocul sideshow, cartea de oaspeti, mai multe tipuri de pagini si altele.

en: Creates navigation trees and sitemaps.
ro_RO: Creaza arbori de navigare si harti de site

en: Creating database tables.
ro_RO: Se creaza tabelele din baza de date.

en: Creating home page.
ro_RO: Se creaza prima pagina.

en: Crop + Upload Image
ro_RO: Taiere + Incarcare imagine

en: Crop Image
ro_RO: Taiere imagine

en: Current Month
ro_RO: Luna curenta

en: Current Page
ro_RO: Pagina curenta

en: Current Status
ro_RO: Status curent

en: Current Version
ro_RO: Versiunea curenta

en: Current Version %s
ro_RO: Versiunea curenta %s

en: Currently Installed
ro_RO: Instalate in acest moment

en: Currently Running %s
ro_RO: In acest moment folositi %s

en: Currently logged in as <b>%s</b>.
ro_RO: Sunteti autentificat ca <b>%s</b>.

en: Custom
ro_RO: Personalizat

en: Custom Attribute Types
ro_RO: Tipuri de atribute personalizate

en: Custom Attributes
ro_RO: Atribute personalizate

en: Custom Composer Template
ro_RO: Sablon personalizat Composer

en: Custom Options saved.
ro_RO: Optiunile personalizate au fost salvate.

en: Custom Permissions
ro_RO: Permisiuni personalizate

en: Custom Slideshow
ro_RO: Slideshow personalizat

en: Custom Template
ro_RO: Sablon personalizat

en: Custom design options have been disabled.
ro_RO: Optiunile pentru design personalizat au fost dezactivate.

en: Custom page
ro_RO: Pagina personalizata

en: Customize
ro_RO: Personalizare

en: Customize Dashboard Home
ro_RO: Personalizare prima pagina dashboard

en: Customize Results
ro_RO: Personalizare rezultate

en: Customize Search
ro_RO: Personalizare cautare

en: Customize Theme
ro_RO: Personalizare tema

en: Customize Toolbar
ro_RO: Personalizare bara de unelte

en: Dashboard App Status
ro_RO: Status aplicatie dashboard

en: Dashboard Featured Add-On
ro_RO: Addon evidentiat dashboard

en: Dashboard Featured Theme
ro_RO: Tema evidentiata dashboard

en: Dashboard File Manager
ro_RO: Manager fisiere dashboard

en: Dashboard Header + Four Column
ro_RO: Header dashboard + patru coloane

en: Dashboard Home
ro_RO: Prima pagina dashboard

en: Dashboard Icon
ro_RO: Iconita dashboard

en: Dashboard Newsflow Latest
ro_RO: Ultimele stiri dashboard

en: Dashboard Primary + Five
ro_RO: Dashboard primar + cinci

en: Dashboard Site Activity
ro_RO: Activitate site dashboard

en: Database Information
ro_RO: Informatii baza de date

en: Database Name
ro_RO: Nume baza de date

en: Database Refresh
ro_RO: Reimprospatare baza de date

en: Database XML
ro_RO: XML baza de date

en: Date
ro_RO: Data

en: Date Added
ro_RO: Data adaugarii

en: Date Created
ro_RO: Data crearii

en: Date Field
ro_RO: Camp data

en: Date Format
ro_RO: Format data

en: Date Modified
ro_RO: Data modificarii

en: Date Navigation
ro_RO: Navigare data

en: Date Only
ro_RO: Doar data

en: Date Posted
ro_RO: Data postarii

en: Date/Time
ro_RO: Data/Timp

en: Date/Time Options
ro_RO: Optiuni data/timp

en: DateTime Field
ro_RO: Camp data si timp

en: Day of Month
ro_RO: Ziua lunii

en: Day of Week
ro_RO: Ziua saptamanii

en: Days
ro_RO: Zile

en: Deactivate
ro_RO: Dezactivare

en: Deactivate User
ro_RO: Dezactivare utilizator

en: Deactivate Users
ro_RO: Dezactiveaza utilizatori

en: Deactivate the user account
ro_RO: Dezactivati contul de utilizator

en: Dear %s,
    
    %s
    
    You can review, approve or deny all pending actions from here:
    
    %s
ro_RO: %s,
    
    %s
    
    Se pot vedea, aproba sau respinge toate actiunile in asteptare de aici:
    
    %s

en: Debug Level
ro_RO: Nivel debug

en: Debug Settings
ro_RO: Setari debug

en: Debug configuration saved.
ro_RO: Cofiguratia de debug a fost salvata.

en: Default
ro_RO: Implicit

en: Default - %s minutes
ro_RO: Implicit - %s minute

en: Default Attributes
ro_RO: Atribute implicite

en: Default Attributes to Display
ro_RO: Atribute implicite de afisat

en: Default Country
ro_RO: Tara implicita

en: Default Language
ro_RO: Limba implicita

en: Default Location
ro_RO: Locatia implicita

en: Default PHP Mail Function
ro_RO: Functia implicita a PHP mail

en: Default Value
ro_RO: Valoare implicita

en: Default template.
ro_RO: Sablon implicit.

en: Default value. Click to edit.
ro_RO: Valoare implicita. Dati clic pentru editare.

en: Defaults
ro_RO: Implicite

en: Delete
ro_RO: Stergere

en: Delete Attribute
ro_RO: Stergere atribut

en: Delete Backup
ro_RO: Stergere backup

en: Delete File Set
ro_RO: Stergere set de fisiere

en: Delete Forever
ro_RO: Stergere permanenta

en: Delete Group Set
ro_RO: Stergere set grup

en: Delete Layout
ro_RO: Stergere layout

en: Delete Page
ro_RO: Stergere pagina

en: Delete Pages
ro_RO: Sterge pagini

en: Delete Set
ro_RO: Stergere set

en: Delete Stack
ro_RO: Stergere stack

en: Delete Submissions
ro_RO: Sterge completari

en: Delete User Account
ro_RO: Stergere cont utilizator

en: Delete Users
ro_RO: Stergere utilizatori

en: Delete Workflow
ro_RO: Stergere flux de lucru

en: Delete request saved. You must complete the delete workflow before this stack can be deleted.
ro_RO: Cererea de stergere a fost slavata. Trebuie sa completezi toti pasii inainte ca acest stack sa fie  eliminat.

en: Delete request saved. You must complete the workflow before the page is fully removed.
ro_RO: Cererea de stergere a fost slavata. Trebuie sa completezi toti pasii inainte ca pagina sa fie complet eliminata.

en: Delete them
ro_RO: Se sterg

en: Delete this message?
ro_RO: Stergeti acest mesaj?

en: Deleted User
ro_RO: Utilizator sters

en: Deleted pages are moved to the trash can in the sitemap.
ro_RO: Paginile sterse sunt mutate in cosul de gunoi in sitemap.

en: Denied by %s
ro_RO: Respinsa de %s

en: Descending
ro_RO: Descendenta

en: Description
ro_RO: Descriere

en: Details
ro_RO: Detalii

en: Determine where users should be redirected to after they login.
ro_RO: Determina unde ar trebui redirectionati utilizatorii dupa ce se autentifica.

en: Developer
ro_RO: Dezvoltator

en: Developer options have been disabled in the config file.
ro_RO: Optiunile pentru dezvoltatori au fost dezactivate in fisierul de configurare.

en: Direction
ro_RO: Directie

en: Disabled
ro_RO: Dezactivat

en: Discard
ro_RO: Aruncare

en: Discard My Edits
ro_RO: Aruncare editarile mele

en: Discard this draft?
ro_RO: Se arunca aceasta ciorna?

en: Display
ro_RO: Afisare

en: Display Format
ro_RO: Format afisare

en: Display Order
ro_RO: Ordine de afisare

en: Display Order Reset.
ro_RO: Resetare ordine de afisare

en: Display Pages
ro_RO: Afisare pagini

en: Display Tags for the current page
ro_RO: Se afiseaza etichetele pentru pagina curenta

en: Display Title
ro_RO: Afisare titlu

en: Display a custom amount.
ro_RO: Afisarea valoare personalizata.

en: Display a list of pages created during a certain month, or months. Pages will be sorted by month.
ro_RO: Afiseaza o lista de pagini create intr-o anumita luna, sau luni. Paginile vor fi sortate pe luni.

en: Display a list of pages that use a certain page type. Return pages that exist throughout your site, or under only one specific section.
ro_RO: Afiseaza o lista de pagini care folosesc un anume tip de pagina. Retruneaza paginile care exista in intregul site, sau doar intr-o sectiune anume.

en: Display a running loop of images.
ro_RO: Afiseaza o bucla derulanta de imagini.

en: Display all.
ro_RO: Afisare toate.

en: Display available tags
ro_RO: Se afiseaza etichetele disponibile

en: Display breadcrumb trail.
ro_RO: Afisare cale breadcrumb.

en: Display files in no sets.
ro_RO: Se afiseaza fisierele care nu sunt in seturi.

en: Display information about your concrete5 site's users, on a public page.
ro_RO: Afiseaza informatii despre utilizatorii sitului, intr-o pagina publica.

en: Display order saved.
ro_RO: Ordinea de afisare a fost salvata.

en: Display page aliases.
ro_RO: Afisare aliasuri pagini.

en: Display pages that are located
ro_RO: Afisare pagini din locatia

en: Display pages to users even when those users cannot access those pages.
ro_RO: Se afiseaza paginile utilizatorilor chiar daca acestia nu pot accesa acele pagini.

en: Display pagination interface if more items are available than are displayed.
ro_RO: Afisare interfata de paginare daca sunt disponibile mai multe obiecte decat sunt afisate.

en: Display sub pages to current +1.
ro_RO: Afisare sub pagini pentru cea curenta +1

en: Display sub pages to current.
ro_RO: Afisare sub paginile celei curente.

en: Displayed in Public Profile.
ro_RO: Afisat in profilul public

en: Displayed on Member List.
ro_RO: Afisat in lista de membri

en: Displays a summary of website activity.
ro_RO: Afiseaza un sumar al activitatilor din site.

en: Displays month archive for pages
ro_RO: Afisare arhiva lunara pentru pagini

en: Displays update and welcome back information on your dashboard.
ro_RO: Afiseaza actualizarile si informatiile de bun venit in dashboard.

en: Do not cache this page.
ro_RO: Nu se salveaza in cache aceasta pagina.

en: Do you want to delete this block?
ro_RO: Sigur doriti sa stergeti acest bloc?

en: Do you want to delete this block? This item is an original. If you delete it, you will delete all blocks aliased to it
ro_RO: Doriti stergerea acestui bloc? Acest obiect este unul original. Daca il stergeti, veti sterge toate blocurile care il folosesc ca alias.

en: Download
ro_RO: Descarcare

en: Download & Install
ro_RO: Descarcare & instalare

en: Download File
ro_RO: Descarcare fisier

en: Download Time
ro_RO: Timp descarcare

en: Download Update
ro_RO: Descarcare actualizare

en: Download add-ons from concrete5.org.
ro_RO: Descarcati addonuri de la concrete5.org.

en: Download and Install
ro_RO: Descarcare si instalare

en: Download the latest version of concrete5 and upgrade your site.
ro_RO: Descarcati cea mai noua versiune de concrete5 si actualizati situl.

en: Download the package from <a href="%s">here</a>.
ro_RO: Descarcati pachetul de <a href="%s">aici</a>.

en: Download themes from concrete5.org.
ro_RO: Descarcati teme de la concrete5.org.

en: Downloaded On
ro_RO: Descarcat la

en: Draft deleted.
ro_RO: Ciorna a fost stearsa.

en: Draft saved successfully.
ro_RO: Ciorna a fost salvata cu succes.

en: Drafts
ro_RO: Ciorne

en: Duration
ro_RO: Duratie

en: EMAILS ARE DISABLED. THIS EMAIL WAS LOGGED BUT NOT SENT
ro_RO: E-MAILURILE SUNT DEZACTIVATE. ACEST E-MAIL A FOST INREGISTRAT DAR NU A FOST TRIMIS

en: EMAILS ARE ENABLED. THIS EMAIL WAS SENT TO mail()
ro_RO: E-MAILURILE SUNT ACTIVATE. ACEST E-MAIL A FOST TRIMIS CATRE mail()

en: Edit
ro_RO: Editare

en: Edit Access
ro_RO: Editare acces

en: Edit Attribute
ro_RO: Editare atribut

en: Edit Details
ro_RO: Editare detalii

en: Edit External Link
ro_RO: Editeaza link extern

en: Edit Group
ro_RO: Editare grup

en: Edit Importer
ro_RO: Editare importator

en: Edit Layout
ro_RO: Editare layout

en: Edit Mode
ro_RO: Mod editare

en: Edit Page
ro_RO: Editare pagina

en: Edit Page Type
ro_RO: Editare tip de pagina

en: Edit Profile
ro_RO: Editare Profil

en: Edit Properties
ro_RO: Editare proprietati

en: Edit Question
ro_RO: Editare intrebare

en: Edit Set
ro_RO: Editare set

en: Edit User
ro_RO: Editare utilizator

en: Edit User account.
ro_RO: Editare cont utilizator.

en: Edit Workflow
ro_RO: Editare flux de lucru

en: Edit this Page
ro_RO: Editare pagina

en: Editable and Required in Profile.
ro_RO: Editabil si obligatoriu in profil.

en: Editable in Profile.
ro_RO: Editabil in profil

en: Editing
ro_RO: Se editeaza

en: Editor Dimensions
ro_RO: Editor dimensiuni

en: Email
ro_RO: E-mail

en: Email Address
ro_RO: Adresa de e-mail

en: Email Address Verified
ro_RO: Adresa de e-mail a fost verificata

en: Email Address to Route Emails To
ro_RO: Adresa de e-mail catre care se ruteaza e-mailurile

en: Email Importers
ro_RO: Importare e-mail

en: Email Notification
ro_RO: Notificare e-mail

en: Email Only
ro_RO: Doar e-mail

en: Email Validated
ro_RO: E-mail validat

en: Email address
ro_RO: Adresa de e-mail

en: Email marked as valid.
ro_RO: Adresa de e-mail a fost marcata ca valida.

en: Embeds SWF files, including flash detection.
ro_RO: Embeduieste fisiere SWF, incluzand detectie flash.

en: Embeds a YouTube Video in your web page.
ro_RO: Embeduieste un video YouTube in pagina.

en: Embeds uploaded video into a web page. Supports AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 and FLV formats.
ro_RO: Embeduieste filmul incarcat intr-o pagina web. Suporta formatele AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 si FLV.

en: Empty Site
ro_RO: Site gol

en: Empty Trash
ro_RO: Golire gunoi

en: Enable Advanced Permissions
ro_RO: Activare permisiuni avansate.

en: Enable Cache
ro_RO: Activare cache

en: Enable OpenID
ro_RO: Activare OpenID

en: Enable Pretty URLs
ro_RO: Activare URL-uri prietenoase

en: Enable Public Registration to let visitors create new user accounts.
ro_RO: Activati inregistrarea publica pentru a permite vizitatorilor sa-si creeze singuri cont.

en: Enable custom permissions for this file set.
ro_RO: Activare permisiuni personalizate pentru acest set de fisiere.

en: Enable or disable maintenance mode, in which your site is only visible to the admin user. Maintenance Mode is useful for developing, testing or temporarily disabling a site.
ro_RO: Activati sau dezactivati modul de mentenanta, in care situl este vizibil doar pentru utilizatorii admini. Modul de mentenanta este util pentru dezvoltare, testare sau pentru dezactivarea temporara a unui site.

en: Enable post via email and other settings.
ro_RO: Activare postare via e-mail si alte setari.

en: Enable pretty URLs, statistics and tracking codes.
ro_RO: Activare URL-uri prietenoase, statistici si coduri de urmarire.

en: Enable public profiles.
ro_RO: Activare profiluri publice.

en: Enable user defined time zones.
ro_RO: Activare fusuri orare definite de utilizatori.

en: Enabled
ro_RO: Activat

en: Enables saving records of emails being sent out. This will save records even if actual email delivery is disabled on your site.
ro_RO: Permite salvarea de inregistrari despre e-mailurile care sunt trimise. Aceasta va salva inregostrarile chiar daca expedierea de e-mailuri este dezactivata in site.

en: Encryption
ro_RO: Criptare

[ctx: End date]
en: To
ro_RO: Destinatar

en: Ends
ro_RO: Finalizare

en: Ends %s.
ro_RO: Se termina la %s

en: Ensure your software is up to date and stable.
ro_RO: Va asigura ca softul este la zi si stabil.

en: Enter IP addresses, one per line, in the form below to manually ban an IP address. To indicate a range, use a wildcard character (e.g. 192.168.15.* will block 192.168.15.1, 192.168.15.2, etc...)
ro_RO: Introduceti adresele IP, cate una pe linie, in formularul de mai jos pentru a le bana manual. Pentru a indica un interval, folositi caractere wildcard (de ex. 192.168.15.* va bloca 192.168.15.1, 192.168.15.2, etc...)

en: Enter URL to valid file(s)
ro_RO: Introduceti un URL catre fisiere valide

en: Enter a <a href="%s" target="_blank">PHP date string</a> here.
ro_RO: Introduceti aici un <a href="%s" target="_blank">sir de data PHP</a>.

en: Enter a name for this saved search file set.
ro_RO: Introduceti un nume pentru setul de fisiere cautate salvat.

en: Enter a number from 0 to 21, with 21 being the most zoomed in.
ro_RO: Introduceti un numar de la 0 la 21, unde 21 este nivelul maxim de zoom.

en: Enter a title for your guestbook, and adjust the date format to your liking. Choose whether or not to enable comments, moderation and CAPTCHA. Enter an email address if you'd like to be notified of each new guestbook submission.
ro_RO: Introduceti un titlu pentru cartea de oaspeti, si ajustati formatul de data conform preferintelor dumneavoastra. Alegeti daca activati sau nu comentariile, moderarea si CAPTCHA. Introduceti o adresa de e-mail daca doriti sa fiti notificat pentru fiecare intrare in cartea de oaspeti.

en: Enter a title for your map, then the address of the location you'd like to display on your map. Finally, specify the zoom level of the map to render. Google will try to locate the address automatically when you add the block.
ro_RO: Introduceti un nume pentru harta, apoi adresa locatiei pe care doriti sa o afisati in harta. In final, specificati nivelul de zoom al hartii pentru afisare. Google va incerca sa localizeze adresa in mod automat cand adaugati blocul.

en: Enter an address and a Google Map of that location will be placed in your page.
ro_RO: Introduceti o adresa si o harta Google a locatiei va fi plasata in pagina.

en: Enter your email address below. We will send you instructions to reset your password.
ro_RO: Introduceti adresa de e-mail mai jos. Va vom trimite instructiuni pentru resetarea parolei.

en: Enter your new password below.
ro_RO: Introduceti parola noua mai jos.

en: Entire Page
ro_RO: Intreaga pagina

en: Environment
ro_RO: Mediu

en: Environment Information
ro_RO: Informatii mediu

en: Equal To
ro_RO: Egal cu

en: Error
ro_RO: Eroare

en: Error Processing Importer Mail
ro_RO: Eroare la procesarea de e-mailuri importate

en: Error establishing connection to the concrete5 community. Please check that curl and other required libraries are enabled.
ro_RO: Eroare la stabilirea conexiuniii la comunitatea concrete5. Verificati ca curl si alte librarii necesare sunt activate.

en: Error while converting the attributes on cID: %s Error:<br/>%s
ro_RO: Eroare la convertirea atributelor pentru cID: %s Eroare:<br/>%s

en: Error: %s
ro_RO: Eroare: %s

en: Error: Area not found.
ro_RO: Eroare: Zona nu a fost gasita.

en: Error: Block Type cannot be installed because no db.xml file can be found. Either create a db.xml file for this block type, or remove the $btTable variable from its controller.
ro_RO: Eroare: Tipul de bloc nu poate fi instalat pentru ca nu a putut fi gasit fisierul db.xml. Fie creati un fisier db.xml pentru acest tip de bloc, fie inlaturati variabila $btTable din controllerul sau.

en: Error: Block Type cannot be installed due to an unknown database error. Please check that the db.xml file for this block type is formatted correctly.
ro_RO: Eroare: Tipul de bloc nu poate fi instalat din cauza unei erori necunoscute de baza de date. Verificati ca fisierul db.xml pentru acest tip de bloc este formatat corect.

en: Error: Block Type table must contain a "bID" primary key field.
ro_RO: Eroare: Tabela pentru tipul de bloc trebuie sa contina un camp tip cheie primara "bID".

en: Error: Block Type table must contain at least two fields.
ro_RO: Eroare: Tabela pentru tipul de bloc trebuie sa contina minim 2 campuri.

en: Error: Block not found.
ro_RO: Eroare: Blocul nu a fost gasit.

en: Error: Invalid Job file. The class %s was not found in %s .
ro_RO: Eroare: Fisier Job invalid. Clasa %s nu a fost gasita in %s.

en: Error: Invalid column count. Please refresh your page.
ro_RO: Eroare: Numar de coloane invalid. Reimprospatati pagina.

en: Error: Layout not found
ro_RO: Eroare: layout-ul nu a fost gasit.

en: Error: The Job class must be a child class of Job.
ro_RO: Eroare: Clasa de job trebuie sa fie descendent al clasei Job.

en: Error: The required page attribute with the handle of: "%s" doesn't exist
ro_RO: Eroare: Atributul cerut de pagina "%s" nu exista.

en: Error: no area assigned to layout
ro_RO: Eroare: nu este nicio zona alocata la layout

en: Even if you change your website's logo, the Site Name is used in some emails.
ro_RO: Chiar daca schimbati logo-ul sitului, numele sitului este folosit un unele e-mailuri.

en: Every
ro_RO: Fiecare

en: Every %s (default setting).
ro_RO: Fiecare %s (setari implicite).

en: Every Day
ro_RO: Fiecare zi

en: Every Month
ro_RO: Fiecare luna

en: Every Week
ro_RO: Fiecare saptamana

en: Exception Occurred:
ro_RO: A aparut o exceptie:

en: Exclude From Page List
ro_RO: Excludere din lista de pagini

en: Exclude From Search Index
ro_RO: Excludere din indexul de cautare

en: Exclude From sitemap.xml
ro_RO: Excludere din sitemap.xml

en: Exclude system pages.
ro_RO: Excludere pagini sistem.

en: Excluded
ro_RO: Exclus

en: Excluded URL Word List
ro_RO: Excludere URL Word List

en: Excluded Users/Groups
ro_RO: Utilizatori/grupuri excluse

en: Excluded Users/Groups with timed permissions
ro_RO: Utilizatori/grupuri excluse cu permisiuni de timp

en: Existing Backups
ro_RO: Backup-uri existente

en: Exit Edit Mode
ro_RO: Iesire din modul de editare

en: Expiration Action
ro_RO: Actiune la expirare

en: Expiration Date
ro_RO: Data expirare

en: Expire Pages from Cache
ro_RO: Expirare pagini de la cache

en: Expires In
ro_RO: Expira in

en: Export Database Schema
ro_RO: Export schema baza de date

en: Export Database Tables
ro_RO: Export tabele baze de date

en: Export Database XML
ro_RO: Export baza de date XML

en: Export to Excel
ro_RO: Export in Excel

en: Export your site's structure and content to an XML document that you can use to develop custom sites with our Starting Points add-on.
ro_RO: Exportati structura sitului si continutul intr-un document XML pe care il puteti folosi pentru a dezvolta situri personalizate folosind modulul Startign Points.

en: Extend concrete5
ro_RO: Extindere concrete5

en: Extension
ro_RO: Extensie

en: External Form
ro_RO: Formular extern

en: External SMTP Server
ro_RO: Server extern SMTP

en: External URL
ro_RO: URL extern

en: External marketplace support has been disabled for this website.
ro_RO: Suportul pentru marketplace-ul extern a fost dezactivat pentru acest site.

en: F d, Y
ro_RO: d F Y

en: F d, Y \a\t g:i A
ro_RO: d F Y \a\t g:i A

en: Face
ro_RO: Fata

en: Fade Duration
ro_RO: Duratie tranzitie

en: Failed Registration
ro_RO: Inregistrare esuata

en: Failed to create zip file as "%s": %s
ro_RO: Nu se poate crea fisierul zip ca "%s": %s

en: Fall Back To Gravatar
ro_RO: Se trimite inapoi la Gravatar

en: Featured Add-On
ro_RO: Addon evidentiat

en: Featured Items
ro_RO: Obiecte recomandate

en: Featured Theme
ro_RO: Tema evidentiata

en: Featured pages only.
ro_RO: Doar pagini evidentiate.

en: Features a theme from concrete5.org.
ro_RO: Evidentiaza o tema de la concrete5.org.

en: Features an add-on from concrete5.org.
ro_RO: Evidentiaza un addon de la concrete5.org

en: Feed Title
ro_RO: Titlu flux

en: Feed URL
ro_RO: URL flux

en: Fetch, parse and display the contents of an RSS or Atom feed.
ro_RO: Obtinerea, parsarea si afisarea continutul unui flux RSS sau Atom.

en: Fewer Than
ro_RO: Mai putin de

en: Field available in "Advanced Search".
ro_RO: Camp disponibil in "Cautare avansata".

en: Field available in Dashboard Page Search.
ro_RO: Camp disponibil in Cautare pagina dashboard.

en: Field available in Dashboard User Search.
ro_RO: Camp disponibil in cautarea din dashboard de utilizatori.

en: Field available in File Manager Search.
ro_RO: Camp disponibil in cautarea managerului de fisiere.

en: Fields
ro_RO: Campuri

en: File
ro_RO: Fisier

en: File %s not found. All themes need default.php and view.php files in them. Consult concrete5 documentation on how to create these files.
ro_RO: Fisierul %s nu a fost gasit. Toate temele au necesita existenta fisierelor default.php si view.php in ele. Consultati documentatia concrete5 despre cum sa creati aceste fisiere.

en: File <strong>%s</strong> could not be found.
ro_RO: Fisierul <strong>%s</strong> nu a putut fi gasit.

en: File <strong>%s</strong> has been rescanned
ro_RO: Fisierul <strong>%s</strong> a fost rescanat.

en: File Attribute Created.
ro_RO: Atributul fisierului a fost creat.

en: File Attribute Deleted.
ro_RO: Atributul fisierului a fost sters.

en: File Attribute Updated.
ro_RO: Atributul fisierului a fost actualizat.

en: File Attributes
ro_RO: Atribute fisier

en: File Details
ro_RO: Detalii fisier

en: File Manager
ro_RO: Manager fisiere

en: File Manager Permissions
ro_RO: Permisiuni manager fisiere

en: File Permissions
ro_RO: Permisiuni fisiere

en: File Preview
ro_RO: Previzualizare fisier

en: File Set
ro_RO: Set de fisiere

en: File Set:
ro_RO: Set de fisiere:

en: File Sets
ro_RO: Seturi fisiere

en: File Storage Locations
ro_RO: Locatii stocare fisiere

en: File Upload
ro_RO: Incarcare fisier

en: File Uploader
ro_RO: Uploader fisiere

en: File Version ID
ro_RO: ID versiune fisier

en: File Versions
ro_RO: Versiuni fisier

en: File not found
ro_RO: Fisierul nu a fost gasit

en: File set deleted successfully.
ro_RO: Setul de fisiere a fost sters cu succes.

en: File set updated successfully.
ro_RO: Setul de fisiere a fost actualizat cu succes.

en: File sets provide a flexible way to organize and group your site's assets.
ro_RO: Seturile de fisiere ofera o cale flexibila de organizare si grupare a obiectelor sitului.

en: File storage locations saved.
ro_RO: Locatiile pentru stocarea de fisiere au fost salvate.

en: File to include
ro_RO: Fisier de inclus

en: Filename
ro_RO: Nume fisier

en: Files
ro_RO: Fisiere

en: Files Uploaded
ro_RO: Fisiere uploadate

en: Files in Set
ro_RO: Fisiere in set

en: Files in Theme
ro_RO: Fisiere in tema

en: Files in no sets.
ro_RO: Fisiere care nu sunt in seturi.

en: Files in the theme were activated successfully.
ro_RO: Fisierele din tema au fost activate cu succes.

en: Filter
ro_RO: Filtru

en: Find Users
ro_RO: Gasire utilizatori

en: Finishing.
ro_RO: Finalizare.

en: First Level
ro_RO: Primul nivel

en: Five Most Recent Downloads
ro_RO: Cinci cele mai recente descarcari

en: Flash Content
ro_RO: Continut Flash

en: Flash Embed - Legacy method
ro_RO: Embed Flash - metoda veche

en: Flash File
ro_RO: Fisier Flash

en: Flat
ro_RO: Plata

en: Flat View
ro_RO: Afisare plata

en: Fonts
ro_RO: Fonturi

en: Footer of the page
ro_RO: Footerul paginii

en: For adding HTML by hand.
ro_RO: Pentru adaugare manuala de HTML.

en: Force Exact Image Match
ro_RO: Fortare potrivire exacta imagine

en: Forever
ro_RO: Totdeauna

en: Forgot Password
ro_RO: Recuperare parola

en: Forgot Your Password?
ro_RO: Ati uitat parola?

en: Form
ro_RO: Formular

en: Form Name
ro_RO: Nume formular

en: Form Results
ro_RO: Rezultate formulare

en: Found on Page
ro_RO: Gasit in pagina

en: Free
ro_RO: Gratis

en: Friends
ro_RO: Prieteni

en: From
ro_RO: Expeditor

en: From Page Type Defaults
ro_RO: De la cele implicite ale tipului de pagina

en: From: %s
    Date Sent: %s
    Subject: %s
ro_RO: Expeditor: %s
    Data trimiterii: %s
    Subiect: %s

en: Full
ro_RO: Complet

en: Full Page Caching
ro_RO: Cache pagina completa

en: Full Page Index
ro_RO: Index pagini intregi

en: Full Record
ro_RO: Inregistrare completa

en: Full Release Notes
ro_RO: Note de lansare complete

en: Full Sitemap
ro_RO: Harta site completa

en: Full Stack
ro_RO: Stack complet

en: Full page caching settings saved.
ro_RO: Cache pagina completa

en: Function mysql_connect() not found. Your system does not appear to have MySQL available within PHP.
ro_RO: Functia mysql_connect() nu a fost gasita. Sistemul pare ca nu are disponibil MySQL din PHP.

en: GZip Archive
ro_RO: Arhiva GZip

en: Generate the sitemap.xml file
ro_RO: Generare fisierul sitemap.xml

en: Generate the sitemap.xml file that search engines use to crawl your site.
ro_RO: Genereaza fisierul sitemap.xml pe care il folosesc motoarele de cautare pentru scanarea sitului.

en: Get More Add-Ons
ro_RO: Obtinere addonuri

en: Get More Themes
ro_RO: Obtinere teme

en: Get data from forms and logs.
ro_RO: Obtinere date din formulare si loguri.

en: Get more add-ons from concrete5.org.
ro_RO: Obtineti mai multe addon-uri de la concrete5.org.

en: Get more help on your question by posting it to the concrete5 help center on concrete5.org
ro_RO: Obtineti ajutor pentru intrebarea dumneavoastra punand-o in centrul de ajutor concrete5 din concrete5.org

en: Get more themes from concrete5.org.
ro_RO: Obtineti mai multe teme de la concrete5.org.

en: Get more themes.
ro_RO: Obtineti mai multe teme.

en: Get submission data.
ro_RO: Obtinere date trimise.

en: Get support from developers.
ro_RO: Obtineti suport de la dezvoltatori.

en: Global Areas
ro_RO: Zone globale

en: Global mail settings saved.
ro_RO: Setarile globale de e-mail au fost salvate.

en: Go
ro_RO: Lansare

en: Go to the <a href="%s">Add Functionality</a> page in your concrete5 Dashboard.
ro_RO: Mergeti la pagina <a href="%s">Adaugare functionalitate</a> din dashboard.

en: Google Map
ro_RO: Harta Google

en: Google Map disabled in edit mode.
ro_RO: Harta Google este dezactivata in modul de editare.

en: Grabs the latest newsflow data from concrete5.org.
ro_RO: Aduce ultimele noutati de la concrete5.org.

en: Gravatar Image Set
ro_RO: Set de imagini Gravatar

en: Group Expiration Options
ro_RO: Optiuni expirare grup

en: Group Set
ro_RO: Set de grupuri

en: Group Sets
ro_RO: Grup seturi

en: Group added successfully
ro_RO: Grupul a fost adaugat cu succes

en: Group attributes into sets for easier organization
ro_RO: Grupare atribute in seturi pentru organizare mai facila

en: Group deleted successfully.
ro_RO: Grupul a fost sters cu succes.

en: Group set added successfully.
ro_RO: Setul de grupuri a fost adaugat cu succes.

en: Group set deleted successfully.
ro_RO: Setul de grupuri a fost sters.

en: Group set updated successfully.
ro_RO: Setul de grupuri a fost actualizat cu succes.

en: Group sets
ro_RO: Grup seturi

en: Group update successfully
ro_RO: Grupul a fost actualizat cu succes

en: Group(s)
ro_RO: Grupuri

[ctx: GroupDescription]
en: The guest group represents unregistered visitors to your site.
ro_RO: Grupul de oaspeti reprezinta vizitatorii neinregistrati in site.

[ctx: GroupDescription]
en: The registered users group represents all user accounts.
ro_RO: Grupul de utilizatori inregistrati reprezinta toti utilizatorii care au conturi.

[ctx: GroupName]
en: Administrators
ro_RO: Administratori

[ctx: GroupName]
en: Guest
ro_RO: Oaspete

[ctx: GroupName]
en: Registered Users
ro_RO: Utilizatori inregistrati

en: Grouped by set
ro_RO: Grupat dupa set

en: Groups
ro_RO: Grupuri

en: Guest
ro_RO: Oaspete

en: Guestbook / Comments
ro_RO: Comentarii

en: Guestbook Comment Notification
ro_RO: Notificare comentariu

en: HTML/WYSIWYG Editor Content.
ro_RO: Continut editor HTML/WYSIWYG

en: Handle required.
ro_RO: Handle-ul este obligatoriu.

en: Handles must contain only letters, numbers or the underscore symbol.
ro_RO: Handles poate contine doar litere, cifre si caracterul underscore.

en: Have concrete5 perform various tasks to help your site running in top condition, process email posts, and update search engine indexing maps. Click the triangle icon next to the job to start it. A success message will be displayed once the job has been completed.
ro_RO: Puteti concrete5 sa efectueze diferite taskuri pentru a ajuta situl sa ruleze in cele mai bune conditii, sa proceseze postarile prin e-mail si sa actualizeze hartile de indexare pentru motoarele de cautare. Dati clic pe iconita triunghi din dreptul jobului pentru a-l porni. De indata ce jobul a fost finalizat se va afisa un mesaj de succes.

en: Having trouble? Check the <a href="%s">installation help forums</a>, or <a href="%s">have us host a copy</a> for you.
ro_RO: Aveti probleme? Verificati <a href="%s">forumurile de ajutor instalare</a>, sau <a href="%s">hostam situl la noi</a> pentru dumneavoastra.

en: Header Extra Content
ro_RO: Extra continut pagina

en: Header Image
ro_RO: Imagine header

en: Header of the page
ro_RO: Headerul paginii

en: Height
ro_RO: Inaltime

en: Height
ro_RO: Inaltime

en: Help
ro_RO: Ajutor

en: Here are earlier versions of this page. The bold line is the live version.<br/><br/>Anyone who can't edit this page sees this active version if permissions allow. Your edits are always made to the latest version. If you'd like to start editing from an old version, copy that version.
ro_RO: Aveti aici versiunile mai vechi ale acestei pagini. Linia evidentiata este versiunea live.<br/><br/>Oricine nu poate edita aceasta pagina vede aceasta versiune activa daca permisiunile ii permit. Editarile dumneavoastra sunt intotdeauna facute la cea mai noua versiune. Daca doriti sa editati de la o versiune mai veche, copiati acea versiune.

en: Hide errors from site visitors.
ro_RO: Se ascund erorile fata de vizitatorii sitului.

en: Hierarchy
ro_RO: Ierarhie

en: Highest Rated
ro_RO: Cel mai mare rating

en: Home
ro_RO: Acasa

en: Homepage
ro_RO: Prima pagina

en: Horizontal
ro_RO: Orizontal

en: Hours
ro_RO: Ore

en: How Many Levels Below Parent?
ro_RO: Cate nivele sub parinte?

en: How long will this permission be valid for?
ro_RO: Pentru cat timp va fi valida aceasta permisiune?

en: I would like to receive private messages.
ro_RO: Doresc sa primesc mesaje private.

en: INVALID ACTION
ro_RO: ACTIUNE INVALIDA

en: IP Address
ro_RO: Adresa IP

en: IP Address Blacklist
ro_RO: Lista de adrese IP interzise

en: IP Blacklist
ro_RO: Lista IP-uri interzise

en: IP Blacklist settings saved.
ro_RO: Setarile pentru placklist de IP au fost salvate.

en: Icon
ro_RO: Iconita

en: Icon removed successfully.
ro_RO: Iconita a fost inlaturata cu succes.

en: Icons updated successfully.
ro_RO: Iconitele au fost actualizate cu succes.

en: If a file set does not appear above, you either have no access to add files to it, or it does not accept the file types %s.
ro_RO: Daca nu apare mai sus un set de fisiere, ori nu aveti acces sa adaugati fisiere in el, ori nu accepta fisiere de tipul %s.

en: If your site is behaving oddly or displaying out-of-date content, it's a good idea to clear the cache. If you're having to clear the cache a lot, you might want to just turn off caching in Cache & Speed Settings.
ro_RO: Daca situl se comporta ciudat sau afiseaza continut vechi, este o idee buna sa goliti cache-ul. Daca trebuie sa goliti foarte des cache-ul, poate ar fi bine sa dezactivati cache-ul din Setari Cache si viteza.

en: If your site is displaying out-dated information, or behaving unexpectedly, it may help to clear your cache.
ro_RO: Daca situl afiseaza informatii neactualizate, sau se comporta neasteptat, ar putea ajuta daca goliti memoria cache.

en: Image
ro_RO: Imagine

en: Image Links to:
ro_RO: Imaginea este link catre:

en: Image Manipulation Available
ro_RO: Manipulare imagini disponibila

en: Image Not Found.
ro_RO: Imaginea nu a fost gasita.

en: Image On-State
ro_RO: Stare on imagine

en: Image to Display
ro_RO: Imaginea care se afiseaza

en: Image/File
ro_RO: Imagine/Fisier

en: Import Files
ro_RO: Import fisiere

en: Important Information about Backup & Restore
ro_RO: Informatii importante despre Backup & Restaurare

en: Importer saved.
ro_RO: Importerul a fost salvat.

en: Importing files.
ro_RO: Se importa fisierele.

en: In Set(s)
ro_RO: In seturi

en: In one list
ro_RO: Intr-o singura lista

en: Inactive Users
ro_RO: Utilizatori inactivi

en: Include &laquo; and &raquo;.
ro_RO: Include &laquo; si &raquo;.

en: Include all child pages
ro_RO: Se includ toate paginile descendente

en: Include block in Composer
ro_RO: Se include blocul in Composer

en: Include external forms in the filesystem and place them on pages.
ro_RO: Se includ formularele externe in sistemul de fisiere si se plaseaza in pagini.

en: Include only add-ons compatible with my version of concrete5.
ro_RO: Se includ doar addon-urile compatibile cu versiunea mea de concrete5.

en: Included
ro_RO: Inclus

en: Included Users/Groups
ro_RO: Utilizatori/grupuri incluse

en: Included Users/Groups with timed permissions
ro_RO: Utilizatori/grupuri incluse cu permisiuni de timp

en: Included in Composer?
ro_RO: Se include in Composer?

en: Incorrect captcha code
ro_RO: Cod captcha incorect

en: Incorrect image validation code. Please check the image and re-enter the letters or numbers as necessary.
ro_RO: Cod validare imagine incorect. Verificati imaginea si reintroduceti literele sau numerele dupa caz.

en: Index Search Engine - All
ro_RO: Motor indexare cautare - Tot

en: Index Search Engine - Updates
ro_RO: Motor indexare cautare - Updates

en: Index cleared. You must now reindex your site from the Automated Jobs page.
ro_RO: Indexul a fost golit. Acum va trebui reindexat situl din pagina de joburi automate.

en: Index partially updated. %s pages indexed (maximum number.) Re-run this job to continue this process.
ro_RO: Indexul este actualizat partial. %s pagini indexate (numar maxim). Rulati din nou acest job pentru a continua procesul.

en: Index the site to allow searching to work quickly and accurately. Only reindexes pages that have changed since last indexing.
ro_RO: Indexeaza situl pentru a permite cautari rapide si mai exacte. Reindexeaza numai paginile care au fost schimbate de la ultima indexare.

en: Index updated.
ro_RO: Index actualizat.

en: Index updated. %s pages indexed.
ro_RO: Index actualizat. %s pagini indexate.

en: Indexing Method
ro_RO: Metoda de indexare

en: Indexing complete. Index is up to date
ro_RO: Indexare finalizata. Indexul este actualizat

en: Individual Block
ro_RO: Bloc individual

en: Inherit
ro_RO: Mostenit

en: Inherit page type default permissions.
ro_RO: Se preiau permisiunile implicite ale tipului de pagina.

en: Inherit the permissions of this page.
ro_RO: Se preiau permisiunile acestei pagini.

en: Input Format
ro_RO: Format introducere

en: Insert Link to Page
ro_RO: Inserare link catre pagina

en: Inspect
ro_RO: Inspectare

en: Inspect Package
ro_RO: Inspectare pachet

en: Inspect Theme
ro_RO: Inspectare tema

en: Install
ro_RO: Instalare

en: Install %s
ro_RO: Instalare %s

en: Install Local Update
ro_RO: Instalare actualizare locala

en: Install Packages and Connect to the Marketplace
ro_RO: Instalare pachete si conectare la marketplace

en: Install add-ons & themes.
ro_RO: Instalare addonuri & teme

en: Install concrete5
ro_RO: Instalare concrete5

en: Install custom add-ons or those downloaded from the concrete5.org marketplace.
ro_RO: Instalati addon-uri personalizate sau pe cele descarcate din marketplace-ul concrete5.

en: Install only items required for concrete5 to run. This will create a blank site.
ro_RO: Se instaleaza doar obiectele necesare pentru rularea concrete5. Aceasta optiune va crea un site gol.

en: Install theme
ro_RO: Instalaeaza tema

en: Installation Notes
ro_RO: Note de instalare

en: Installed Block Types
ro_RO: Tipuri de blocuri instalate

en: Installing attributes.
ro_RO: Se instaleaza atributele.

en: Installing automated jobs.
ro_RO: Se instaleaza joburile automate.

en: Installing dashboard.
ro_RO: Se instaleaza dashboardul.

en: Installing login and registration pages.
ro_RO: Se instaleaza paginile de autentificare si inregistrare.

en: Installing permissions & workflow.
ro_RO: Se instaleaza permisiunile & fluxul de lucru.

en: Intelligent Search
ro_RO: Cautare inteligenta

en: Interface Preferences
ro_RO: Preferinte interfata

en: Interface Settings
ro_RO: Setari interfata

en: Interface settings saved. Please log out and in again to update all backend messages.
ro_RO: Setarile interfetei au fost salvate. Va rugam sa iesiti din cont si sa va autentificati din nou pentru actualizarea mesajelor.

en: Internal
ro_RO: Intern

en: Internal Block Types
ro_RO: Tipuri de blocuri interne

en: Invalid Attribute Type.
ro_RO: Tip de atribut invalid.

en: Invalid Email Address
ro_RO: Adresa de e-mail invalida

en: Invalid File.
ro_RO: Fisier invalid.

en: Invalid ID
ro_RO: ID invalid

en: Invalid ID.  This id is currently being used by another element on this page.
ro_RO: ID invalid. Acest ID este deja folosit de alt element din pagina.

en: Invalid Key. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
ro_RO: Cheie invalida. Vizitati pagina de recuperare parola si genrati o noua cheie.

en: Invalid OpenID.
ro_RO: OpenID invalid.

en: Invalid Package.
ro_RO: Pachet invalid

en: Invalid Permissions
ro_RO: Permisiuni invalide

en: Invalid Redirect URL
ro_RO: URL de redirectionare invalid

en: Invalid Task.
ro_RO: Task invalid

en: Invalid Token.
ro_RO: Token invalid

en: Invalid Username
ro_RO: Nume de utilizator invalid

en: Invalid Workflow Type.
ro_RO: Model flux de lucru invalid.

en: Invalid anti-spam library.
ro_RO: Librarie anti-spam invalida.

en: Invalid attribute ID.
ro_RO: ID de atribut invalid.

en: Invalid attribute set.
ro_RO: Set de atribute invalid.

en: Invalid backup file specified.
ro_RO: A fost specificat un fisier de backup invalid.

en: Invalid block.
ro_RO: Bloc invalid.

en: Invalid captcha library.
ro_RO: Librarie captcha invalida.

en: Invalid characters in page type name.
ro_RO: Caractere invalide in numele tipului de pagina.

en: Invalid composer draft.
ro_RO: Ciorna de composer invalida.

en: Invalid email address or password.
ro_RO: Adresa de e-mail sau parola invalida.

en: Invalid email address provided.
ro_RO: A fost introdusa o adresa de e-mail invalida.

en: Invalid email address.
ro_RO: Adresa de e-mail invalida.

en: Invalid file extension.
ro_RO: Extensie de fisier invalida.

en: Invalid file set.
ro_RO: Set de fisiere invalid.

en: Invalid file.
ro_RO: Fisier invalid.

en: Invalid form token. Please reload this form and submit again.
ro_RO: Token formular invalid. Reincarcati acest formular si trimiteti-l din nou.

en: Invalid group ID.
ro_RO: ID de grup invalid.

en: Invalid group set.
ro_RO: Set de grupuri invalid.

en: Invalid marketplace item ID.
ro_RO: ID obiect marketplace invalid.

en: Invalid marketplace item.
ro_RO: Obiect de marketplace invalid.

en: Invalid package or no package specified.
ro_RO: Pachet invalid sau nu a fost specificat un pachet.

en: Invalid package.
ro_RO: Pachet invalid.

en: Invalid page.
ro_RO: Pagina invalida.

en: Invalid parent page.
ro_RO: Pagina parinte invalida.

en: Invalid stack
ro_RO: Stack invalid

en: Invalid stack.
ro_RO: Stack invalid.

en: Invalid theme.
ro_RO: Tema invalida.

en: Invalid token.  Unable to activate user.
ro_RO: Token invalid. Nu se poate activa utilizatorul.

en: Invalid token.  Unable to deactivate user.
ro_RO: Token invalid. Nu se poate dezactiva utilizatorul.

en: Invalid user ID.
ro_RO: ID utilizator invalid.

en: Invalid username or password.
ro_RO: Nume de utilizator sau parola invalida.

en: Invalid version
ro_RO: Versiune invalida

en: Invalid workflow ID.
ro_RO: ID de flux de lucru invalid.

en: It only takes a moment and you don't even have to leave your site.
ro_RO: Dureaza doar un moment si nu trebuie sa parasiti situl.

en: Items To Uninstall
ro_RO: Obiecte de dezinstalat

en: JavaScript Enabled
ro_RO: JavaScript activat

en: Job not found.
ro_RO: Jobul nu a fost gasit.

[ctx: JobSetName]
en: Default
ro_RO: Implicit

en: Jobs
ro_RO: Joburi

en: Justify
ro_RO: Justificare

en: Keep your site running well.
ro_RO: Tineti situl in buna functionare.

en: Keep your web page addresses easy for humans and search engines to read by automatically removing references to index.php. You may need to create a file called .htaccess on your server for this to work, but we will try to do it for you first.
ro_RO: Pastrati adresele paginilor frumoase pentru oameni si motoarele de cautare prin inlaturarea automata a referintelor la index.php. Este posibil sa trebuiasca sa creati un fisier .htaccess pe server pentru ca acest lucru sa functioneze, dar sistemul va incerca sa faca acest lucru pentru dumneavoastra.

en: Key Expired. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
ro_RO: Cheie expirata. Vizitati pagina de recuperare parola si genrati o noua cheie.

en: Keywords
ro_RO: Cuvinte cheie

en: Label
ro_RO: Eticheta

en: Labels
ro_RO: Eticheta

en: Language
ro_RO: Limba

en: Languages
ro_RO: Limbi

en: Last Action
ro_RO: Ultima actiune

en: Last Modified
ro_RO: Ultima modificare

en: Last Response
ro_RO: Ultimul raspuns

en: Last Run
ro_RO: Ultima rulare

en: Last edit
ro_RO: Ultima editare

en: Last login
ro_RO: Ultima autentificare

en: Latest Message
ro_RO: Ultimul mesaj

en: Latitude: %s
ro_RO: Latitudine: %s

en: Layout preset not found
ro_RO: Nu a fost gasit presetul de layout

en: Learn More
ro_RO: Mai multe

en: Learn about how to use concrete5, how to develop for concrete5, and get general help.
ro_RO: Invatati cum sa folositi concrete5, cum sa il dezvoltati sau sa obtineti ajutor.

en: Learn about your site and concrete5.
ro_RO: Invatati despre situl dumneavoastra si concrete5.

en: Learn more about these block types.
ro_RO: Aflati mai multe despre aceste tipuri de blocuri.

en: Learn more and update.
ro_RO: Aflati detalii si actualizati

en: Leave a Reply
ro_RO: Lasati un raspuns

en: Leave the following form field blank in order to allow everyone to download this file.
ro_RO: Lasati urmatorul camp gol pentru a permite tuturor sa descarce acest fisier.

en: Leave this blank to keep your current password.
ro_RO: Lasati acest camp gol pentru a pastra parola curenta.

en: Left
ro_RO: Stanga

en: Lets you set default permissions and blocks for a particular page type.
ro_RO: Va permite sa setati permisiunile implicite si blocurile pentru un anume tip de pagina.

en: Line Height
ro_RO: Inaltime linie

en: Link Tags to Page
ro_RO: Legare etichete la pagina

en: Link Text
ro_RO: Text legatura

en: Link URL (optional)
ro_RO: URL link (optional)

en: Link and Caption
ro_RO: Legatura si subtitlu

en: Link to files stored in the asset library.
ro_RO: Legatura catre fisiere stocate in libraria de asseturi.

en: List pages based on type, area.
ro_RO: Listare pagini in functie de tip, arie.

en: Live Version
ro_RO: Versiunea live

en: Loading Video... If you're seeing this message you may not have Flash installed.
ro_RO: Se incarca filmul...Daca vedeti acest mesaj e posibil sa nu aveti Flash instalat.

en: Local database file refreshed.
ro_RO: Fisierele baza de date locala au fost reimprospatate.

en: Location
ro_RO: Locatie

en: Location Name
ro_RO: Nume locatie

en: Location in Website
ro_RO: Locatie in site

en: Location: %s
ro_RO: Locatie: %s

en: Lock IP after
ro_RO: Blocare IP dupa

en: Lock Layout
ro_RO: Blocare layout

en: Lock Widths
ro_RO: Blocare latimi

en: Log Application Exceptions
ro_RO: Salvare in log exceptii aplicatie

en: Log Emails Sent
ro_RO: Salvare in log e-mailuri trimise

en: Log entries marked as spam.
ro_RO: Se salveaza in log intrarile marcate ca spam.

en: Log settings
ro_RO: Setari log

en: Logged entries can be found in <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Dashboard > Reports > Logs</a>
ro_RO: Intrarile salvate in log pot fi gasite in <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Dashboard > Rapoarte > Loguri</a>

en: Logging
ro_RO: Loguri

en: Logging Settings
ro_RO: Setari loguri

en: Logging configuration saved.
ro_RO: Setarile pentru loguri au fost salvate.

en: Login
ro_RO: Autentificare

en: Login & Registration
ro_RO: Autentificare & inregistrare

en: Login Destination
ro_RO: Destinatie autentificare

en: Login Successful
ro_RO: Autentificare reusita

en: Login redirection saved.
ro_RO: Redirectionarea dupa autentificare a fost salvata.

en: Login with OpenID
ro_RO: Autentificare cu OpenID

en: Logs
ro_RO: Loguri

en: Longitude: %s
ro_RO: Longitudine: %s

en: Loop
ro_RO: Bucla

en: M jS, Y
ro_RO: d M Y

en: Mail Exception Occurred. Unable to send mail:
ro_RO: A aparut o exceptie de e-mail. Nu se poate trimite e-mail:

en: Mail Importers
ro_RO: Importatori e-mail

en: Mail Server
ro_RO: Server e-mail

en: Main
ro_RO: Principala

en: Maintenance
ro_RO: Mentenanta

en: Maintenance Mode
ro_RO: Mod mentenanta

en: Maintenance Mode turned off. Your site is public.
ro_RO: Modul de mentenanta este dezactivat. Situl este acum public.

en: Maintenance Mode turned on. Your site is now private.
ro_RO: Modul de mentananta este activat. Situl este acum privat.

en: Make Ban Permanent
ro_RO: Transformare ban in unul permanent

en: Make set public
ro_RO: Setul este public

en: Make sure you <a href="%s">backup your database</a> before updating.
ro_RO: Verificati ca ati facut <a href="%s">backup la baza de date</a> inainte de a actualiza.

en: Make sure your web root contains a jobs/ directory, or upgrading will not go smoothly.
ro_RO: Verificati ca radacina sitului contine un folder jobs/, sau actualizarea nu va functiona corespunzator.

en: Manage Search Engine Optimization (SEO) Related Page Properties.
ro_RO: Administreaza proprietatile legate de SEO (Search Engine Optimization) ale paginilor

en: Manage Sets
ro_RO: Administrare seturi

en: Manage Stack Contents
ro_RO: Administrare continut stack

en: Manage sitewide content and administer block types.
ro_RO: Administrare continut la nivelul intregului site si administrare tipuri de blocuri.

en: Manage the installed block types in your site.
ro_RO: Administrare tipurile de blocuri instalate in site.

en: Manually
ro_RO: Manual

en: Manually create new user accounts for your concrete5 site.
ro_RO: Creati manual utilizatori pentru situl dumneavoastra.

en: Map Title
ro_RO: Titlu harta

en: Margin
ro_RO: Margine

en: Mark Email as Valid
ro_RO: Marcare e-mail ca valid

en: Marketplace integration disabled in configuration file.
ro_RO: Integrarea cu marketplace este deazctivata din fisierul de configurare.

en: Marketplace item %s downloaded successfully.
ro_RO: Obiectul %s din marketplace a fost descarcat cu succes.

en: Max Height
ro_RO: Inaltime maxima

en: Max Width
ro_RO: Latime maxima

en: Maximum Gravatar Rating
ro_RO: Rating maxim Gravatar

en: Member Since
ro_RO: Membru din

en: Member profile (if enabled)
ro_RO: Profilul de membru (daca este activat)

en: Members
ro_RO: Membri

en: Message
ro_RO: Mesaj

en: Message Details
ro_RO: Detalii mesaj

en: Message Sent.
ro_RO: Mesajul a fost trimis.

en: Message to display when completed
ro_RO: Mesajul care se afiseaza dupa completare

en: Message:
    %s
ro_RO: Mesaj:
    %s

en: Message: %s
ro_RO: Mesaj: %s

en: Messages
ro_RO: Mesaje

en: Meta Description
ro_RO: Meta descriere

en: Meta Title
ro_RO: Meta titlu

en: Minimum Version
ro_RO: Versiunea minima

en: Minutes
ro_RO: Minute

en: Mobile Theme
ro_RO: Tema mobila

en: Mobile theme saved.
ro_RO: Tema mobila a fost salvata.

en: Modified
ro_RO: Modificata

en: Months
ro_RO: Luni

en: Months Link to Page
ro_RO: Link pagina luni

en: More Add-ons
ro_RO: Mai multe addon-uri

en: More Blocks
ro_RO: Mai multe blocuri

en: More Details
ro_RO: Mai multe detalii

en: More Information
ro_RO: Mai multe informatii

en: More Options
ro_RO: Mai multe optiuni

en: More Statistics
ro_RO: Mai multe statistici

en: More Than
ro_RO: Mai mult de

en: More URLs
ro_RO: Mai multe URL-uri

en: Most Popular First
ro_RO: Cele mai populare primele

en: Most Recent Version
ro_RO: Cea mai recenta versiune

en: Most recent 20 downloads:
ro_RO: Cele mai recente 20 de descarcari:

en: Move
ro_RO: Mutare

en: Move Down
ro_RO: Mutare in jos

en: Move Up
ro_RO: Mutare in sus

en: Move or reorder pages by dragging their icons.
ro_RO: Mutati sau reordonati paginile tragandu-le iconitele.

en: Move package to trash directory on server?
ro_RO: Se muta pachetul in folderul trash de pe server?

en: Move them to the parent area below
ro_RO: Se muta in zona parinte de mai jos

en: Move/Copy
ro_RO: Mutare/Copiere

en: Move/Copy Page
ro_RO: Mutare/copiere pagina

en: Multilingual Setup
ro_RO: Setari limbi multiple

en: Multiple Values
ro_RO: Valori multiple

en: Multiple values
ro_RO: Valori multiple

en: My Friends
ro_RO: Prietenii mei

en: My Sets
ro_RO: Seturile mele

en: My Video
ro_RO: My video

en: MySQL Available
ro_RO: MySQL disponibil

en: MySQL Password
ro_RO: Parola MySQL

en: MySQL Username
ro_RO: Nume de utilizator MySQL

en: Name
ro_RO: Nume

en: Name Your Site
ro_RO: Dati un nume sitului

en: Name cannot contain the characters: %s
ro_RO: Numele nu poate contine carcterele: %s

en: Name is required
ro_RO: Numele este obligatoriu

en: Name required.
ro_RO: Numele este obligatoriu.

en: Navigate through sibling pages.
ro_RO: Navigare prin paginile infratite.

en: Navigation
ro_RO: Navigare

en: Never
ro_RO: Niciodata

en: New
ro_RO: Nou

en: New Page
ro_RO: Pagina noua

en: New Password
ro_RO: Parola noua

en: New User Registration
ro_RO: Inregistreaza un utilizator nou

en: New Version %s
ro_RO: Versiune noua %s

en: New Version: %s.
ro_RO: Versiune noua: %s.

en: New Version: %s. Upgrading from: %s.
ro_RO: Versiune noua: %s. Actualizare de la: %s.

en: New copy to Scrapbook
ro_RO: Copie noua pentru scrapbook

en: New file set added successfully.
ro_RO: A fost adaugat setul nou de fisiere.

en: New template.
ro_RO: Sablon nou.

en: Newer Posts
ro_RO: Mesaje recente

en: News
ro_RO: Noutati

en: Newsflow
ro_RO: Flux stiri

en: Next
ro_RO: Inainte

en: Next & Previous Labels
ro_RO: Etichete inainte & inapoi

en: Next & Previous Nav
ro_RO: Navigare inainte & inapoi

en: Next Label
ro_RO: Eticheta inainte

en: No
ro_RO: Nu

en: No Attributes
ro_RO: Niciun atribut

en: No Block Types
ro_RO: Niciun tip de bloc

en: No End Date.
ro_RO: Fara data de finalizare

en: No File Types
ro_RO: Niciun tip de fisier

en: No Groups
ro_RO: Niciun grup

en: No Name
ro_RO: Fara nume

en: No Page Attributes
ro_RO: Niciun atribut de pagina

en: No Page Types
ro_RO: Niciun tip de pagina

en: No Suggestions
ro_RO: Nu sunt sugestii

en: No Themes
ro_RO: Nicio tema

en: No attribute categories currently defined.
ro_RO: Nu sunt definite categorii de atribute.

en: No attribute sets currently defined.
ro_RO: Nu sunt definite seturi de atribute.

en: No attributes assigned.
ro_RO: Nu sunt atribute alocate.

en: No attributes assigned. Any attributes you set here will automatically be set on pages when they are created.
ro_RO: Nu sunt atribute alocate. Orice atribut setat aici va fi in mod automat setat in pagini cand sunt create.

en: No attributes defined.
ro_RO: Nu sunt definite atribute.

en: No attributes found.
ro_RO: Nu au fost gasite atribute.

en: No block found with the handle %s.
ro_RO: Nu a fost gasit niciun bloc cu handle-ul %s.

en: No block types can be added to this area.
ro_RO: Nu pot fi adaugate tipuri de blocuri in aceasta zona.

en: No custom block types are awaiting installation.
ro_RO: Nu sunt tipuri personalizate de blocuri care asteapta sa fie instalate.

en: No data is available yet.
ro_RO: Nu sunt disponibile date inca.

en: No file sets found.
ro_RO: Nu au fost gasite seturi de fisiere.

en: No files found in %s
ro_RO: Nu au fost gasite fisiere in %s

en: No files found.
ro_RO: Nu au fost gasite fisiere.

en: No files have been downloaded.
ro_RO: Nu a fost descarcat niciun fisier.

en: No global areas created yet.
ro_RO: Nu au fost inca create zone globale.

en: No group sets found.
ro_RO: Nu au fost gasite seturi de grupuri.

en: No groups found.
ro_RO: Nu au fost gasite grupuri.

en: No job specified.
ro_RO: Nu a fost specificat niciun job.

en: No messages found.
ro_RO: Nu au fost gasite mesaje.

en: No one has yet submitted this form.
ro_RO: Nimeni nu a completat acest formular inca.

en: No packages have been installed.
ro_RO: Nu a fost instalat niciun pachet.

en: No page could be found at this address.
ro_RO: Nu am gasit nicio pagina la aceasta adresa.

en: No page types found.
ro_RO: Nu au fost gasite tipuri de pagini.

en: No pages found.
ro_RO: Nu au fost gasite pagini.

en: No results found.
ro_RO: Nu au fost gasite rezultate.

en: No results match
ro_RO: Nu au fost gasite rezultate.

en: No screenshots
ro_RO: Nicio captura de ecran

en: No stacks can be added to this area.
ro_RO: Nu pot fi adaugate stack-uri in aceasta arie.

en: No stacks have been added.
ro_RO: Inca nu au fost adaugate stack-uri.

en: No themes are installed.
ro_RO: Nu sunt instalate teme.

en: No timed permission assignments
ro_RO: Nu sunt alocari de permisiuni de timp

en: No updates available.
ro_RO: Nu sunt disponibile actualizari.

en: No updates for your add-ons are available.
ro_RO: Nu sunt disponibile actualizari pentru addon-urile dumneavoastra.

en: No users found.
ro_RO: Nu au fost gasiti utilizatori.

en: No users or groups added.
ro_RO: Nu au fost adaugati utilizatori sau grupuri.

en: No users or groups selected.
ro_RO: Nu au fost selectati utilizatori sau grupuri.

en: No users selected.
ro_RO: Nu este niciun utilizator selectat.

en: No. Do <strong>not</strong> remove any content or files from this website.
ro_RO: Nu. <strong>NU</strong> se va inlatura nici continut nici fisiere din acest site.

en: No. Registration is required to answer.
ro_RO: Nu. Este necesara inregistrarea pentru a raspunde.

en: Nobody
ro_RO: Nimeni

en: None
ro_RO: Niciuna

en: None Selected
ro_RO: Nimic selectat

en: None of the requested files could be found.
ro_RO: Nici unul din fisiere nu exista.

en: None selected
ro_RO: Nimic selectat

en: None.
ro_RO: Nimic.

en: None. This file will automatically be used by the <strong>%s</strong> page type.
ro_RO: Nimic. Acest fisier va fi folosit in mod automat pentru tipul de pagina <strong>%s</strong>.

en: None. This file will automatically be used by the <strong>%s</strong> page.
ro_RO: Nimic. Acest fisier va fi folosit in mod automat pentru pagina <strong>%s</strong>.

en: None. This file will automatically be used for pages without a template.
ro_RO: Nimic. Acest fisier va fi folosit in mod automat pentru paginile care nu au sablon.

en: None. This file will automatically be used.
ro_RO: Nimic. Se va folosi in mod automat acest fisier.

en: Not a Member
ro_RO: Nu sunt membru

en: Note: Additional page paths are not versioned. They will be available immediately.
ro_RO: Nota: Caile aditionale de pagina nu sunt versionate. Ele devin disponibile imediat.

en: Note: Downloading an update will NOT automatically install it.
ro_RO: Nota: Descarcarea unei actualizari NU o va instala in mod automat.

en: Note: Since you haven't checked this page out for editing, these changes will immediately be approved.
ro_RO: Nota: pentru ca nu ati bifat aceasta pagina pentru editare, aceste modificari vor fi aprobate imediat.

en: Note: Styles set here are often overridden by those defined within the various block types.
ro_RO: Nota: Stilurile setate aici sunt adeseori suprascrise de cele definite in diferitele topuri de blocuri.

en: Nothing
ro_RO: Nimic

en: Nothing currently available to install.
ro_RO: Nu este nimic disponibil pentru instalare in acest moment.

en: Notification - Spam Detected
ro_RO: Notificare - Spam detectat

en: Notifications
ro_RO: Notificari

en: Notify Email on Comment
ro_RO: Notificare e-mail la comentare

en: Notify me by email when people submit this form
ro_RO: Vreau sa fiu notificat pe e-mail cand se trimite acest formular.

en: Number
ro_RO: Numar

en: Number and Type of Pages
ro_RO: Numar si tip de pagini

en: Number of Responses
ro_RO: Numarul de raspunsuri

en: Number to Display
ro_RO: Numar de afisat

en: OR Path
ro_RO: SAU cale

en: Off
ro_RO: Dezactivat

en: Off - Good for development of custom blocks.
ro_RO: Off - Recomandat pentru creerea de blocuri

en: Off - Good for development.
ro_RO: Off - Recomandat pentru siturile in lucru.

en: Off - Turn it on by hand for specific pages.
ro_RO: Dezactivata - Se activeaza manual pentru pagini specifice.

en: Offer choice of language on login.
ro_RO: Oferire alegere limba la autentificare.

en: Old Versions
ro_RO: Versiuni vechi

en: Older Posts
ro_RO: Mesaje mai vechi

en: On
ro_RO: La

en: On %s, user %s approved the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
ro_RO: La %s, utilizatorul %s a aprobat urmatoarea cerere: 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s cancelled the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
ro_RO: La %s, utilizatorul %s a anulat urmatoarea cerere: 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s submitted the following request: %s
ro_RO: La %s, utilizatorul %s a trimis urmatoarea cerere: %s

en: On - Helps speed up a live site.
ro_RO: On - Imbuntateste viteza sitului.

en: On - If blocks on the particular page allow it.
ro_RO: Activata - Daca blocurile o permit.

en: On - In all cases.
ro_RO: Activata - In toate cazurile.

en: On - approve manually
ro_RO: Activat - aprobare manuala

en: On - signup and go
ro_RO: Activat - inregistrare si gata

en: On Date
ro_RO: La data

en: Once the index is clear, you must reindex your site from the Automated Jobs page.
ro_RO: De indata ce indexul este gol, trebuie sa reindexati situl din pagina de joburi automate.

en: Only Titles
ro_RO: Doar titluri

en: Only displaying %s files.
ro_RO: Se afiseaza doar fisierele %s.

en: Only displaying files with extension .%s.
ro_RO: Se fiseaza doar fisierele cu extensia .%s.

en: Only files with the following extensions will be allowed. Separate extensions with commas. Periods and spaces will be ignored.
ro_RO: Doar fisierele cu urmatoarele extenii vor fi permise. Separati extensiile cu virgula. Punctele si spatiile vor fi ignorate.

en: Only registered users may view the website.
ro_RO: Doar utilizatorii inregistrati pot sa vada situl.

en: Only the %s user may reset the site's content.
ro_RO: Doar utilizatorul %s poate reseta continutul sitului.

en: Only the administrative group may view the website.
ro_RO: Doar grupul de administratori pot sa vada situl.

en: Only the super user may edit this account.
ro_RO: Doar super admin poate sa editeze acest cont.

en: Only the super user may remove block types.
ro_RO: Doar superadmin-ul poate inlatura tipuri de blocuri.

en: Only users who are members of ALL selected groups will be eligible for this permission.
ro_RO: Doar utilizatorii care sunt membrii TUTUROR grupurilor selectate sunt eligibili pentru aceasta permisiune.

en: Only when manually removed or the cache is cleared.
ro_RO: Numai cand sunt sterse manual ori cache-ul este golit.

en: Oops, it looks like you've entered an invalid feed address!
ro_RO: Ups, se pare ca ati introdus o adresa de flux invalida!

en: Oops, something is wrong with the form you posted (it doesn't have a question set id).
ro_RO: Ups, ceva este gresit in formularul postat (nu are un id de set de intrebari).

en: Open Link in New Window
ro_RO: Deschidere link in fereastra noua

en: Open Page
ro_RO: Deschidere pagina

en: Open by default to the...
ro_RO: Se deschide in mod implicit in ...

en: Open links in a new window
ro_RO: Deschidere linkuri in fereastra noua

en: Open to all site visitors?
ro_RO: Deschis pentru toti vizitatorii sitului?

en: OpenID Authentication Failed: %s
ro_RO: Verificarea OpenID a esuat: %s

en: OpenID Verification Cancelled
ro_RO: Verificarea OpenID a fost anulata

en: Optimization
ro_RO: Optimizare

en: Optimization & Maintenance
ro_RO: Optimizare & Intretinere

en: Option
ro_RO: Optiune

en: Option Order
ro_RO: Optiune comanda

en: Options
ro_RO: Optiuni

en: Order pages by
ro_RO: Ordonare pagini dupa

en: Ordering
ro_RO: Ordonare

en: Originally requested by %s.
ro_RO: Cerere initiala de %s

en: Other
ro_RO: Altele

en: Other Information
ro_RO: Alte informatii

en: Other Properties
ro_RO: Alte proprietati

en: Other Stacks
ro_RO: Alte stack-uri

en: Override Permissions
ro_RO: Suprascriere permisiuni

en: Overrides Cache
ro_RO: Suprascriere cache

en: Owner
ro_RO: Proprietar

en: POP Mail Server Authentication Settings
ro_RO: Setari autentificare server e-mail POP

en: Package
ro_RO: Pachet

en: Page
ro_RO: Pagina

en: Page "%s" at path "%s" deleted
ro_RO: Pagina "%s" din calea "%s" a fost stearsa.

en: Page Action
ro_RO: Actiuni Pagina

en: Page Added To
ro_RO: Pagina adaugata la

en: Page Attribute Created.
ro_RO: Atributul paginii a fost creat.

en: Page Attribute Deleted.
ro_RO: Atributul paginii a fost sters.

en: Page Attribute Updated.
ro_RO: Atributul paginii a fost actualizat.

en: Page Attributes
ro_RO: Atribute pagina

en: Page Defaults for %s Page Type. All edits take effect immediately.
ro_RO: Continut implicit pagina pentru tipul de pagina %s. Toate editarile intra in efect imediat.

en: Page Forbidden
ro_RO: Pagina interzisa

en: Page ID: %s
ro_RO: ID pagina: %s

en: Page Info
ro_RO: Informatii pagina

en: Page List
ro_RO: Lista pagini

en: Page Name
ro_RO: Nume pagina

en: Page Not Found
ro_RO: Pagina nu a fost gasita

en: Page Owner
ro_RO: Proprietarul paginii

en: Page Paths and Location
ro_RO: Cale pagina si locatie

en: Page Permissions
ro_RO: Permisiuni pagina

en: Page Properties
ro_RO: Proprietati pagina

en: Page Properties saved.
ro_RO: Proprietatile paginii au fost salvate.

en: Page Search
ro_RO: Cautare pagina

en: Page Submitted for Permission Changes.
ro_RO: Pagina a fost trimisa pentru schimbare permisiuni.

en: Page Submitted to Change Permission Inheritance to %s.
ro_RO: Pagina a fost trimisa pentru schimbare mostenire permisiuni la %s.

en: Page Successfully Added.
ro_RO: Pagina a fost adaugata cu succes.

en: Page Successfully Refreshed.
ro_RO: Pagina a fost reimprospatata cu succes.

en: Page Titles
ro_RO: Titluri pagina

en: Page Type
ro_RO: Tip de pagina

en: Page Types
ro_RO: Tipuri de pagina

en: Page Unsuccessfully Refreshed.
ro_RO: Pagina nu a fost reimprospatata cu succes.

en: Page Versions
ro_RO: Versiuni pagina

en: Page Views
ro_RO: Afisari de pagini

en: Page currently in edit mode on %s
ro_RO: Pagina in mod de editare la %s

en: Page last edited on %s
ro_RO: Pagina editata ultima data la %s

en: Page permissions updated successfully.
ro_RO: Permisiunile paginii au fost actualizate cu succes.

en: Page saved at
ro_RO: Pagina salvata la

en: Page type
ro_RO: Tip de pagina

en: Page type added successfully.
ro_RO: Tipul de pagina a fost adaugat cu succes.

en: Page type updated successfully.
ro_RO: Tipul de pagina a fost actualizat cu succes.

en: Page types
ro_RO: Tipuri de pagina

en: Page types display a page's blocks in different ways and can be thought of as 'templates' for your content: Left Sidebar, Full, etc. Page types correspond to specific themes. concrete5 will look for the specified page type in your active theme.
ro_RO: Tipurile de pagina afiseaza blocurile unei pagini in feluri diferite si ar putea fi numite si 'sabloane' pentru continut: Sidebar stanga, Latime completa, etc. Tipurile de pagini apartin de temele lor. concrete5 verifica dupa tipurile de pagini specificate in tema activa.

en: Pages
ro_RO: Pagini

en: Pages & Themes
ro_RO: Pagini & teme

en: Pages Created
ro_RO: Pagini create

en: Pages Should Appear
ro_RO: Paginile ar trebui sa apara

en: Pages and Themes
ro_RO: Pagini si teme

en: Pages appear in both locations; all edits to originals will be reflected in their alias.
ro_RO: Paginile apar in ambele locatii; toate editarile facute paginii originale se vor reflecta in alias.

en: Pages should appear
ro_RO: Paginile ar trebui sa apara

en: Pagination
ro_RO: Paginatie

en: Parent Page
ro_RO: Pagina parinte

en: Parent page not selected
ro_RO: Pagina parinte nu este selectata

en: Password
ro_RO: Parola

en: Password (Confirm)
ro_RO: Parola (confirmare)

en: Password changed.
ro_RO: Parola a fost schimbata.

en: Password changed.  Please login to continue.
ro_RO: Parola a fost schimbata.  Autentificati-va pentru a continua.

en: Password incorrect. Please try again.
ro_RO: Parola incorecta. Incercati din nou.

en: Paste
ro_RO: Lipire

en: Paste From Clipboard
ro_RO: Lipire din Clipboard

en: Paste a link to an external RSS feed located on another site, and concrete5 will render it on your page. Select date formatting, feed title, number of items to display at once and choose whether to show or hide article summaries.
ro_RO: Introduceti un link catre un flux RSS extern din alt site, si concrete5 il va randa in pagina. Selectati formatarea de data, titlul fluxului, numarul de articole care se afiseaza simultan si alegeti daca se afiseaza sau nu sumarul pentru articole.

en: Paste a short or long-form Youtube link into the YouTube URL field and concrete5 will embed the video on your page. The iFrame option is recommended for best results, especially when displaying pages on mobile devices.
ro_RO: Introduceti un link YouTube in format lung sau scurt in campul URL YouTube si concrete5 il va embedui in pagina. Optiunea iFrame este recomandata pentru cele mai bune rezultate, in special pentru afisarea paginilor pe device-uri mobile.

en: Paste from Clipboard
ro_RO: Lipire din Clipboard

en: Paste your HTML code into this field, and it will be rendered by your web browser.
ro_RO: Puneti codul HTML in acest camp si el va fi procesat de browserul web.

en: Path
ro_RO: Cale

en: Paths
ro_RO: Cai

en: Pending
ro_RO: In asteptare

en: Pending Approval
ro_RO: Asteapta aprobarea.

en: Pending Delete
ro_RO: Asteapta stergerea

en: Pending Move
ro_RO: Asteapta mutarea

en: Pending Permissions
ro_RO: Permisiuni in asteptare

en: Perform Full Database Backups
ro_RO: Efectuare backupuri complete baza de date

en: Permanent IP Ban
ro_RO: Banare permanenta IP

en: Permission Changes
ro_RO: Schimbari de permisiuni

en: Permission Denied
ro_RO: Acces interzis

en: Permission Inheritance Changes
ro_RO: Schimbari mostenire permisiuni

en: Permission on
ro_RO: Permisiune la

en: Permission setting saved. You must complete the workflow before this change is active.
ro_RO: Setarile permisiunilor au fost salvate. Trebuie sa finalizati fluxul de lucru pentru ca modificarea sa devina activa.

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: File Uploader
ro_RO: Uploader fisiere

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group
ro_RO: Grup

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Combination
ro_RO: Combinatie de grupuri

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Set
ro_RO: Set de grupuri

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Page Owner
ro_RO: Proprietarul paginii

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: User
ro_RO: Utilizator

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change anything in the Page Properties menu.
ro_RO: Abilitatea de a modifica orice in meniul Proprietati pagina.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change caching settings.
ro_RO: Abilitatea de a schimba setarile pentru cache.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the page type for this page, also check out Theme permissions.
ro_RO: Abilitatea de a schimba doar tipul de pagina pentru aceasta pagina, de asemenea verificati permisiunile pentru teme.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the theme for this page.
ro_RO: Abilitatea de a schimba doar tema pentru aceasta pagina.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change permissions for this page. Warning: by granting this a user could give themselves more access.
ro_RO: Abilitatea de a schimba permisiunile pentru aceasta pagina. Atentie: dand aceasta permisiune unui utilizator acesta si-ar putea da mai mult acces.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to make edits to at least some of the content in the page. You can lock down different block areas and specific blocks by clicking Permissions on them as well.
ro_RO: Abilitatea de a face editari pentru cel putin o parte din continutul din pagina. Se pot bloca anumite zone de blocuri si anumite blocuri dand clic pe permisiuni pentru ele de asemenea.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to move this page to the site's Trash.
ro_RO: Abilitatea de a muta aceasta pagina in cosul de gunoi al sitului.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to remove old versions of this page.
ro_RO: Abilitatea de a sterge versiunile vechi ale acestei pagini.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see what this page will look like at a specific time in the future as a specific user.
ro_RO: Abilitatea de a vedea cum arata aceasta pagina la un anume timp in viitor pentru un anume utilizator.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the File Manager.
ro_RO: Poate accesa Managerul de fisiere.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the file manager
ro_RO: Poate accesa managerul de fisiere

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a block to any area on the site. If someone is added here they can add blocks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
ro_RO: Poate adauga un bloc in orice zona din site. Daca cineva este adaugat aici pot adauga blocuri in orice zona (exceptie facand cazul in care zona are permisiuni care le suprascriu pe cele globale).

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a page beneath the current page.
ro_RO: Poate adauga o pagina sub pagina curenta.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a stack or block from a stack to any area on the site. If someone is added here they can add stacks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
ro_RO: Poate adauga un stack sau un bloc dintr-un stack in orice zona din site. Daca cineva este adaugat aici pot adauga stack-uri in orice zona (exceptie facand cazul in care zona are permisiuni care suprascriu pe cele globale).

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add blocks to this area. This setting overrides the global Add Block permission for this area.
ro_RO: Poate adauga blocuri in aceasta zona. Aceasta setare suprascrie permisiunea globala de adaugare bloc pentru aceasta zona.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add files to set.
ro_RO: Poate adauga fisiere in set.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add stacks to this area. This setting overrides the global Add Stack permission for this area.
ro_RO: Poate adauga stack-uri in aceasta zona. Aceasta setare suprascrie permisiunea globala de adaugare stack-uri pentru aceasta zona.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can control scheduled guest access to this page.
ro_RO: Poate controla accesul programat al vizitatorilor in aceasta pagina.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy file.
ro_RO: Poate copia fisiere.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy files in file set.
ro_RO: Poate copia fisiere in set.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file.
ro_RO: Poate sterge fisierul.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete files in set.
ro_RO: Poate sterge fisiere in set.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit a file's properties.
ro_RO: Poate edita proprietatile unui fisier.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file sets.
ro_RO: Poate edita accesul la seturi de fisiere.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file.
ro_RO: Poate edita accesul la fisier.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit blocks within this area.
ro_RO: Poate edita blocuri din aceasta zona.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files in set.
ro_RO: Poate edita sau inlocui fisiere in set.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files.
ro_RO: Poate edita sau inlocui fisiere.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can move or copy this page to another location.
ro_RO: Poate muta sau copia aceasta pagina in alta locatie.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can publish an unapproved version of the page.
ro_RO: Poate publica o versiune neaprobata a acestei pagini.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can see a page exists and read its content.
ro_RO: Poate vedea ca o pagina exista si ii poate citi continutul.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files in the site.
ro_RO: Poate sa vada si sa descarce fisiere in site.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files.
ro_RO: Poate vedea si descarca fisiere.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the area and its contents.
ro_RO: Poate vedea zona si continutul sau.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the page versions dialog and read past versions of a page.
ro_RO: Poate vedea fereastra de dialog pentru versiunile paginilor si poate citi versiunile vechi ale paginilor.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can access the permissions on an area. Custom area permissions could override those of the page.
ro_RO: Controleaza daca utilizatorii pot accesa permisiunile pentru o zona. Permisiunile personalizate pentru o zona le pot suprascrie pe cele ale paginii.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change permissions on this block, potentially granting themselves or others greater access.
ro_RO: Controleaza daca utilizatorii pot schimba permisiunile pentru acest bloc, potential dandu-si singuri sau altora acces mai mult.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the custom template on this block. This overrides any area or page permissions.
ro_RO: Controleaza daca utilizatorii pot schimba sablonul personalizat pentru acest bloc. Aceasta suprascrie orice permisiuni ale paginii sau ale zonei.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete blocks from this area.
ro_RO: Controleaza daca utilizatorii pot sterge blocuri din aceasta zona.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete this block. This overrides any area or page permissions.
ro_RO: Controleaza daca utilizatorii pot sterge acest bloc. Aceasta suprascrie orice permisiuni ale paginii sau ale zonei.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can edit this block. This overrides any area or page permissions.
ro_RO: Controleaza daca utilizatorii pot edita acest bloc. Aceasta suprascrie orice permisiuni ale paginii sau ale zonei.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on blocks in this area. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
ro_RO: Controleaza daca utilizatorii pot programa permisiunile de acces pentru blocurile din aceasta zona. Accesul pentru oaspeti este o scurtatura pentru a adauga permisiuni doar pentru membrii grupului de oaspeti.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on this block. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
ro_RO: Controleaza daca utilizatorii pot programa permisiunile de acces oaspeti pentru acest bloc. Accesul pentru oaspeti este o scurtatura pentru acordarea de permisiuni doar pentru grupul de oaspeti.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can set custom design properties or CSS on this block.
ro_RO: Controleaza daca utilizatorii pot seta proprietati de design personalizat sau CSS pentru acest bloc.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can view this block in the page.
ro_RO: Controleaza daca utilizatorii pot vedea acest bloc in pagina.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users get the ability to add layouts to a particular area.
ro_RO: Controleaza daca utilizatorul are abilitatea sa adauge layout-uri intr-o anumita zona.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users see design controls and can modify an area's custom CSS.
ro_RO: Controleaza daca utilizatorii vad controalele de design si pot modifica CSS-ul personalizat al zonei.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Grant ability to approve workflow.
ro_RO: Poate acorda abilitatea de a aproba un flux de lucru.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been approved.
ro_RO: Notificare aprobatori ca o schimbare a fost aprobata.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been denied.
ro_RO: Notificare aprobatori ca o schimbare a fost respinsa.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has entered the workflow.
ro_RO: Notificare aprobatori ca o modificare a intrat in fluxul de lucru.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Group Search
ro_RO: Accesare cautare grup

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Defaults
ro_RO: Accesare valori implicite tip de pagina

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Sitemap
ro_RO: Accesare sitemap

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Task Permissions
ro_RO: Accesare permisiuni taskuri

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access User Search
ro_RO: Accesare cautare utilizatori

[ctx: PermissionKeyName]
en: Activate/Deactivate User
ro_RO: Activare/dezactivare utilizator

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block
ro_RO: Adaugare bloc

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block to Area
ro_RO: Adaugare bloc in zona

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add File
ro_RO: Adaugare fisier

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Layouts to Area
ro_RO: Adaugare layouturi la zona

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack
ro_RO: Adaugare stack

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack to Area
ro_RO: Adaugare stack in zona

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Sub-Page
ro_RO: Adaugare sub-pagina

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Changes
ro_RO: Aprobare schimbari

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve or Deny
ro_RO: Aprobare sau interzicere

[ctx: PermissionKeyName]
en: Assign Groups to User
ro_RO: Alocare grupuri la utilizator

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Custom Template
ro_RO: Schimbare sablon personalizat

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Page Type
ro_RO: Schimbare tipul paginii

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Theme
ro_RO: Shimbare tema

[ctx: PermissionKeyName]
en: Copy File
ro_RO: Copiere fisier

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete
ro_RO: Stergere

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Area Contents
ro_RO: Stergere continut zona

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Block
ro_RO: Stergere bloc

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File
ro_RO: Stergere fisier

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File Set
ro_RO: Stergere set de fisiere

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete User
ro_RO: Stergere utilizator

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Versions
ro_RO: Stergere versiuni

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Contents
ro_RO: Editare continut zona

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Design
ro_RO: Editare design zona

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Permissions
ro_RO: Editare permisiuni zona

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Block
ro_RO: Editare bloc

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Contents
ro_RO: Editare continut

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Design
ro_RO: Editare design

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Access
ro_RO: Editare acces fisier

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Contents
ro_RO: Editare continut fisier

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Properties
ro_RO: Editare proprietati fisier

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Groups
ro_RO: Editare grupuri

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Permissions
ro_RO: Editare permisiuni

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Properties
ro_RO: Editare proprietati

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Speed Settings
ro_RO: Editare setari de viteza

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit User Details
ro_RO: Editare detalii utilizator

[ctx: PermissionKeyName]
en: Empty Trash
ro_RO: Golire gunoi

[ctx: PermissionKeyName]
en: Install Packages
ro_RO: Instalare pachete

[ctx: PermissionKeyName]
en: Move or Copy Page
ro_RO: Mutare sau copiere pagina

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Approve
ro_RO: Notificare la aprobare

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Deny
ro_RO: Notificare la interzicere

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Entry
ro_RO: Notificare la introducere

[ctx: PermissionKeyName]
en: Perform Backups
ro_RO: Efectuare backup-uri

[ctx: PermissionKeyName]
en: Preview Page As User
ro_RO: Previzualizare pagina ca utilizator

[ctx: PermissionKeyName]
en: Schedule Guest Access
ro_RO: Programare acces oaspete

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search Files in File Manager
ro_RO: Cautare fisiere in managerul de fisiere

[ctx: PermissionKeyName]
en: Sign in as User
ro_RO: Autentificare ca utilizator

[ctx: PermissionKeyName]
en: Uninstall Packages
ro_RO: Dezinstalare pachete

[ctx: PermissionKeyName]
en: View
ro_RO: Afisare

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Area
ro_RO: Afisare zona

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Block
ro_RO: Afisare bloc

[ctx: PermissionKeyName]
en: View File in File Manager
ro_RO: Poate vedea fisiere in managerul de fisiere

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Files
ro_RO: Afisare fisiere

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Newsflow
ro_RO: Afisare flux de lucru

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Page in Sitemap
ro_RO: Vizualizare pagina in harta site-ului.

[ctx: PermissionKeyName]
en: View User Attributes
ro_RO: Afisare atribute utilizator

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Versions
ro_RO: Afisare versiuni

en: Permissions
ro_RO: Permisiuni

en: Permissions & Access
ro_RO: Permisiuni & acces

en: Permissions for this area currently override those of the page.
ro_RO: Permisiunile pentru aceasta zona le suprascriu pe cele ale paginii.

en: Permissions for this block are currently dependent on the area containing this block.
ro_RO: Permisiunile pentru acest bloc sunt in acest moment dependente de zona care contine acest bloc.

en: Permissions for this block currently override those of the area and page.
ro_RO: Permisiunile pentru acest bloc le suprascriu in acest moment pe cele ale zonei si pe cele ale paginii.

en: Permissions for this file are currently dependent on file sets and global file permissions.
ro_RO: Permisiunile pentru acest fisier sunt in acest moment dependente de seturile de fisiere si de permisiunile globale ale fisierelor.

en: Permissions for this file currently override its sets and the global file permissions.
ro_RO: Permisiunile pentru acest fisier suprascrie propriile setari si permisiunile globale.

en: Permissions saved
ro_RO: Perimisiunile au fost salvate

en: Permissions updated successfully.
ro_RO: Permisiunile au fost actualizate cu succes.

en: Pictures from File Set
ro_RO: Imagini din setul de fisiere

en: Plain Text
ro_RO: Text simplu

en: Please Enter a Name
ro_RO: Introduceti un nume

en: Please Login to Vote
ro_RO: Autentificati-va pentru a vota

en: Please add at least one question to your form.
ro_RO: Adaugati cel putin o intrebare formularului.

en: Please choose a file set.
ro_RO: Alegeti un set de fisiere.

en: Please choose a scrapbook.
ro_RO: Alegeti un scrapbook.

en: Please choose at least two images.
ro_RO: Alegeti cel putin 2 imagini.

en: Please complete all required fields.
ro_RO: Completati toate campurile obligatorii.

en: Please correct the following errors:
ro_RO: Corectati urmatoarele erori:

en: Please enable JavaScript in your browser.
ro_RO: Activati JavaScript in browserul dumneavoastra.

en: Please enter a valid feed address.
ro_RO: Introduceti o adresa de flux valida.

en: Please enter a valid search title.
ro_RO: Introduceti un titlu valid pentru cautare.

en: Please enter a zoom number from 0 to 21.
ro_RO: Introduceti un numar de zoom de la 0 la 21.

en: Please enter the number of items to display.
ro_RO: Introduceti numarul de obiecte de afisat.

en: Please enter the number of months you want to show.
ro_RO: Va rugam sa introduceti numarul de luni in care doriti sa se afiseze.

en: Please enter your Search Title.
ro_RO: Introduceti titlul cautarii

en: Please enter your Submit Button Text.
ro_RO: Introduceti textul pentru butonul de trimitere

en: Please give your RSS Feed a name.
ro_RO: Dati un nume fluxului RSS.

en: Please specify a valid email address
ro_RO: Introduceti o adresa de e-mail valida

en: Please specify your site's name
ro_RO: Introduceti numele sitului

en: Please type the letters and numbers shown in the image.
ro_RO: Introduceti literele si cifrele afisate in imagine.

en: Polls an email account and grabs private messages/postings that are sent there..
ro_RO: Interogheaza un cont de e-mail si trage de acolo mesaje/postari private care sunt trimise acolo...

en: Popular
ro_RO: Populare

en: Port (Leave blank for default)
ro_RO: Port (lasati gol pentru cel implicit)

en: Position
ro_RO: Pozitie

en: Post Comment
ro_RO: Postare comentariu

en: Post Max: %s
ro_RO: Maxim post: %s

en: Post to Another Page Elsewhere
ro_RO: Se posteaza in alta pagina in alta parte

en: Postal Code
ro_RO: Cod postal

en: Posted by
ro_RO: Postat de

en: Posted by %1$s on %2$s
ro_RO: Postat de %1$s la %2$s

en: Posted by %s on %s
ro_RO: Postat de %s la %s

en: Powered by <a href="%s">concrete5</a>.
ro_RO: Construit cu <a href="%s">concrete5</a>.

en: Prefetching information.
ro_RO: Se aduc informatii.

en: Pretty URLs
ro_RO: URL-uri prietenoase

en: Preview
ro_RO: Previzualizare

en: Preview As
ro_RO: Previzualizare ca

en: Preview File
ro_RO: Previzualizare fisier

en: Preview My Edits
ro_RO: Previzualizare editarile mele

en: Preview Pane
ro_RO: Panou previzualizare

en: Preview as User
ro_RO: Previzualizare ca utilizator

en: Previous
ro_RO: Inapoi

en: Previous Label
ro_RO: Eticheta inapoi

en: Price: High to Low
ro_RO: Pret: mare la mic

en: Price: Low to High
ro_RO: Pret: mic la mare

en: Private
ro_RO: Privat

en: Private message from %s
ro_RO: Mesaj privat de la %s

en: Private message limit exceeded for user: %s on %s
ro_RO: Limita de mesaje private a fost depasita pentru utilizatorul: %s la %s

en: Process Email Posts
ro_RO: Procesare postari e-mail

en: Profile
ro_RO: Profil

en: Profile Information Saved.
ro_RO: Informatiile de profil au fost salvate.

en: Profile Options
ro_RO: Optiuni profil

en: Project Page
ro_RO: Pagina proiectului

en: Properties
ro_RO: Proprietati

en: Protect with Password
ro_RO: Protejare cu parola

en: Provide RSS Feed
ro_RO: Ofera flux RSS

en: Provide a simple survey, along with results in a pie chart format.
ro_RO: Ofera un sondaj simplu, impreuna cu rezultatele in format pie chart.

en: Proxy Host
ro_RO: Host proxy

en: Proxy Password
ro_RO: Parola proxy

en: Proxy Port
ro_RO: Port proxy

en: Proxy Server
ro_RO: Server proxy

en: Proxy Server Settings
ro_RO: Setari server proxy

en: Proxy User
ro_RO: Utilizator proxy

en: Proxy block for blocks pasted through the scrapbook.
ro_RO: Bloc proxy pentru blocurile lipite prin scrapbook.

en: Proxy block for stacks added through the UI.
ro_RO: Bloc proxy pentru stackurile adaugate via interfata.

en: Proxy configuration saved.
ro_RO: Configuratia de proxy a fost salvata.

en: Public Date
ro_RO: Data publicarii

en: Public Date/Time
ro_RO: Data/timp publice

en: Public Display
ro_RO: Afisare publica

en: Public Profiles
ro_RO: Profile publice

en: Public Registration
ro_RO: Inregistrare publica

en: Public Sets
ro_RO: Seturi publice

en: Public profiles have been disabled.
ro_RO: Profilele publice au fost dezactivate.

en: Public profiles have been enabled
ro_RO: Profilele publice au fost activate.

en: Publish Changes
ro_RO: Publicare schimbari

en: Publish Location
ro_RO: Locatie publicare

en: Publish My Edits
ro_RO: Publicare editarile mele

en: Publish Page
ro_RO: Publicare pagina

en: Pull a picture of the day from concrete5.org (Default)
ro_RO: Se aduce imaginea zilei de la concrete5.org (Implicit)

en: Purchase - %s
ro_RO: Cumparare - %s

en: Purge
ro_RO: Curata

en: Put each answer options on a new line
ro_RO: Se pune fiecare optiune de raspuns pe o linie noua

en: Quality
ro_RO: Calitate

en: Question
ro_RO: Intrebare

en: RSS Displayer
ro_RO: Afisator RSS

en: RSS Feed
ro_RO: Flux RSS

en: RSS Feed Description
ro_RO: Descriere flux RSS

en: RSS Feed Title
ro_RO: Titlu flux RSS

en: RSS Icon
ro_RO: Iconita RSS

en: Radio Buttons
ro_RO: Butoane text

en: Random (But keep sets together)
ro_RO: La intamplare (dar se pastreaza seturile impreuna)

en: Read
ro_RO: Citire

en: Read Full Post
ro_RO: Cititi postarea completa

en: Read More
ro_RO: Mai multe

en: Read Reviews
ro_RO: Citire review-uri

en: Read full post
ro_RO: Cititi articolul

en: Reason For Ban
ro_RO: Motiv pentru banare

en: Recent
ro_RO: Recente

en: Recent Activity
ro_RO: Activitate recenta

en: Recent Page Views
ro_RO: Afisari recente de pagini

en: Recent Registrations
ro_RO: Inregistrari recente

en: Recently Added
ro_RO: Adaugate recent

en: Recommended
ro_RO: Recomandate

en: Redirect administrators to dashboard
ro_RO: Redirectionare administratori catre dashboard

en: Redirect to another page after form submission?
ro_RO: Se redirectioneaza spre o alta pagina dupa trimiterea formularului?

en: Redirect users to:
ro_RO: Redirectionare utilizatori catre:

en: Refresh
ro_RO: Reimprospatare

en: Refresh Databases
ro_RO: Reimprospatare baze de date

en: Refresh core database tables and blocks.
ro_RO: Reimprospatare tabelele bazei de date ale nucleului si blocurile.

en: Refreshes %s files contained in %s and all block directories.
ro_RO: Reimprospateaza %s fisiere continute in %s si toate folderele de blocuri.

en: Refreshes the page, rebuilding its permissions and its name.
ro_RO: Reimprospatati pagina, reconstruindu-i permisiunile si numele sau.

en: Register
ro_RO: Inregistrare

en: Register here!
ro_RO: Inregistrati-va aici!

en: Registered
ro_RO: Inregistrat

en: Registered Between
ro_RO: Inregistrati intre

en: Registered User
ro_RO: Utilizator inregistrat

en: Registration
ro_RO: Inregistrare

en: Registration - A New User Has Registered
ro_RO: Inregistrare - S-a inregistrat un nou utilizator

en: Registration - Approval Required
ro_RO: Inregistrare - Necesita aprobare

en: Registration - Validate Email Address
ro_RO: Inregistrare - Validare adresa de e-mail

en: Registration Approval Required
ro_RO: Inregistrare - Necesita aprobare

en: Registration Approved
ro_RO: Inregistrare aprobata

en: Registration Data
ro_RO: Date inregistrare

en: Registration settings have been saved.
ro_RO: Setarile de inregistrare au fost salvate.

en: Release Date: %s
ro_RO: Data lansarii: %s

en: Relevance
ro_RO: Relevanta

en: Relevant sub pages.
ro_RO: Sub paginile relevante.

en: Reload custom tables.
ro_RO: Reincarcare tabele personalizate.

en: Reloads database tables contained in %s.
ro_RO: Reincarca tabelele bazei de date continute in %s.

en: Remain logged in to website.
ro_RO: Ramaneti autentificat in site.

en: Remote File Importing Available
ro_RO: Importul de fisiere la distanta este disponibil

en: Remote URL import requires the iconv extension enabled on your server.
ro_RO: Importul din URL necesita extensia iconv sa fie activata pe server.

en: Remote file importing through the file manager requires the iconv PHP extension.
ro_RO: Importul de fisiere la distanta prin intermediul managerului de fisiere necesita extensia PHP iconv.

en: Remove
ro_RO: Inlaturare

en: Remove Alias
ro_RO: Inlaturare alias

en: Remove Avatar
ro_RO: Inlaturare avatar

en: Remove Ban
ro_RO: Inlaturare ban

en: Remove From Group
ro_RO: Elimina din grup

en: Remove Layout
ro_RO: Inlaturare layout

en: Remove Old Page Versions
ro_RO: Inlaturare versiuni vechi pagina

en: Remove Option
ro_RO: Inlaturare optiune

en: Remove Path
ro_RO: Inlaturare cale

en: Remove files from incoming/ directory.
ro_RO: Inlaturare fisiere din folderul incoming/

en: Remove from Clipboard
ro_RO: Inlaturare din clipboard

en: Remove from Group
ro_RO: Scoatere din grup

en: Remove from My Friends
ro_RO: Inlaturare din prieteni

en: Remove the user from the group and deactivate the account
ro_RO: Se inlatura utilizatorul din grup si se dezactiveaza contul

en: Remove the user from this group
ro_RO: Elimina utilizatorul din acest grup

en: Remove the users below from Group(s)
ro_RO: Scoatere utilizator din grupuri

en: Remove this alias or external link?
ro_RO: Se inlatura acest alias sau link extern?

en: Remove your user avatar &gt;
ro_RO: Inlaturare gravatar utilizator &gt;

en: Removes all except the 10 most recent page versions for each page.
ro_RO: Inlatura toate cu exceptia a 10 celor mai recente versiuni pentru fiecare paginna.

en: Rename
ro_RO: Redenumire

en: Rename %s
ro_RO: Redenumeste %s

en: Repeat
ro_RO: Repetare

en: Repeat By
ro_RO: Repetare dupa

en: Repeat every
ro_RO: Se repeta la

en: Repeat...
ro_RO: Repetare...

en: Repeats
ro_RO: Repetari

en: Repeats %s.
ro_RO: Se repeta la %s

en: Replace
ro_RO: Inlocuire

en: Replied
ro_RO: Raspuns

en: Reply
ro_RO: Raspuns

en: Reply Sent.
ro_RO: Raspunsul a fost trimis.

en: Reply to this email address
ro_RO: Se raspunde la aceasta adresa de email

en: Reply-To
ro_RO: Reply-to

en: Reports
ro_RO: Rapoarte

en: Requested Version: %s
ro_RO: Versiunea ceruta: %s

en: Require on Registration Form.
ro_RO: Obligatoriu in formularul de inregistrare.

en: Required
ro_RO: Obligatoriu

en: Requires Password to Access
ro_RO: Necesita parola pentru accesare

en: Rescan
ro_RO: Rescanare

en: Reserved words reset.
ro_RO: Cuvintele rezervate au fost resetate.

en: Reserved words updated.
ro_RO: Cuvintele rezervate au fost actualizate.

en: Reset
ro_RO: Resetare

en: Reset All Jobs
ro_RO: Resetare toate joburile

en: Reset Order
ro_RO: Resetare ordine

en: Reset Styles
ro_RO: Resetare stiluri

en: Reset To Default
ro_RO: Resetare la valorile implicite

en: Reset and Email Password
ro_RO: Resetare si trimitere prin e-mail a parolei

en: Reset styles in this theme?
ro_RO: Resetati stilurile din aceasta tema?

en: Reskin your site.
ro_RO: Schimbati aspectul sitului.

en: Responses to %s
ro_RO: Raspunsuri la %s

en: Restore
ro_RO: Restaurare

en: Restore Backup
ro_RO: Restaurare backup

en: Restore Page
ro_RO: Restabilire pagina

en: Result(s)
ro_RO: Rezultate

en: Results Page
ro_RO: Pagina de rezultate

en: Results for &#34;%s&#34;
ro_RO: Rezultatele pentru &#34;%s&#34;

en: Results of Last Run
ro_RO: Rezultatele ultimei rulari

en: Resume Editing
ro_RO: Revenire la editare

en: Retrieving add-on data from concrete5.org marketplace.
ro_RO: Obtinere date modul din marketplace concrete5.org.

en: Retrieving theme data from concrete5.org marketplace.
ro_RO: Obtinere date tema din marketplace concrete5.org.

en: Return
ro_RO: Inapoi

en: Return to Export Database XML
ro_RO: Inapoi la Export XML baza de date

en: Return to Home
ro_RO: Inapoi la prima pagina

en: Return to Message.
ro_RO: Inapoi la mesaj.

en: Return to Profile.
ro_RO: Inapoi la profil.

en: Return to Template List
ro_RO: Inapoi la lista de sabloane

en: Return to Themes
ro_RO: Inapoi la teme

en: Return to Website
ro_RO: Inapoi la site

en: Return to start/end of page sequence.
ro_RO: Returnare la startul/sfarsitul secventei de pagina

en: Revert to Area Permissions
ro_RO: Revenire la permisiunile zonei

en: Revert to File Set and Global Permissions
ro_RO: Revenire la permisiunile setului de fisiere si la cele globale

en: Revert to Page Permissions
ro_RO: Revenire la permisiunile paginii

en: Rich Text
ro_RO: Text formatat

en: Rich Text - Advanced
ro_RO: Text formatat - Avansat

en: Rich Text - Basic Controls
ro_RO: Text formatat - Controale de baza

en: Rich Text - Custom
ro_RO: Text formatat - Personalizat

en: Rich Text - Office
ro_RO: Text formatat - Office

en: Rich Text - Simple (Default Setting)
ro_RO: Text formatat - Simplu (Setari implicite)

en: Rich Text Editor
ro_RO: Editor text formatat

en: Right
ro_RO: Dreapta

en: Rotate
ro_RO: Rotire

en: Rows
ro_RO: Randuri

en: Run
ro_RO: Rulare

en: Run Backup
ro_RO: Rulare backup

en: Run Job
ro_RO: Rulare

en: Run Tests
ro_RO: Rulare teste

en: Run common cleanup tasks.
ro_RO: Rulati taskuri comune de curatenie.

en: Running a backup will create a database export file and store it on your server. Encryption is only advised if you plan on storing the backup on the server indefinitely. This is <strong>not recommended</strong>. After running backup, download the file and make sure that the entire database was saved correctly. If any error messages appear during the backup process, do <b>not</b> attempt to restore from that backup.
ro_RO: Prin rularea unui backup se va crea un export al bazei de date intr-un fisier care va fi stocat pe server. Criptarea este recomandata doar in cazul in care planuiti stocare backup-ului pe server pe termen indefinit. Acest lucru <strong>nu este recomandat</strong>.Dupa rularea unui backup, descarcati fisierul si verificati ca baza de date a fost salvata corect. Daca apar mesaje de eroare in timpul procesului de backup, <b>nu</b> incercati sa restaurati din acel backup.

en: Running since %s
ro_RO: Ruleaza din %s

en: SEO & Statistics
ro_RO: SEO & statistici

en: SMTP Authentication: none
ro_RO: Autentificare SMTP : nu

en: SMTP Encryption: %s
ro_RO: Criptare SMTP: %s

en: SMTP Method
ro_RO: Metoda SMTP

en: SMTP Password: %s
ro_RO: Parola SMTP: %s

[ctx: SMTP Port]
en: default
ro_RO: implicit

en: SMTP Port: %s
ro_RO: Port SMTP: %s

en: SMTP Server: %s
ro_RO: Server SMTP: %s

en: SMTP Settings
ro_RO: Setari SMTP

en: SMTP Username: %s
ro_RO: Nume de utilizator SMTP: %s

en: Sample Content
ro_RO: Continut demonstrativ

en: Sample Content with Blog
ro_RO: Continut de exemplu cu blog

en: Save
ro_RO: Salvare

en: Save Additional Settings
ro_RO: Salvare setari aditionale

en: Save Changes
ro_RO: Salvare modificari

en: Save Location
ro_RO: Salvare locatie

en: Save Password
ro_RO: Salvare parola

en: Save Positioning
ro_RO: Salvare pozitionare

en: Save Search
ro_RO: Salvare cautare

en: Save old page path
ro_RO: Salvare vechea cale a paginii

en: Save this style as a new preset
ro_RO: Se salveaza acest stil ca un preset nou

en: Save this style as a new preset.
ro_RO: Salvare acest stil ca preset nou.

en: Save this style as a new preset?
ro_RO: Se salveaza acest stil ca un preset nou?

en: Saved Presets
ro_RO: Preseturi salvate

en: Saved Search
ro_RO: Cautari salvate

en: Scale Image
ro_RO: Scalare imagine

en: Schedule Guest Access
ro_RO: Programare acces oaspete

en: Score
ro_RO: Scor

en: Scrapbook Display (Core)
ro_RO: Afisare scrapbook (Nucleu)

en: Scrapbook Name
ro_RO: Nume scrapbook

en: Search
ro_RO: Cautare

en: Search All Children?
ro_RO: Se cauta in toti descendentii?

en: Search Blog
ro_RO: Cautare blog

en: Search Index
ro_RO: Index cautare

en: Search Index Preferences Updated
ro_RO: Preferintele pentru indexul de cautare au fost actualizate

en: Search Members
ro_RO: Cautare membri

en: Search Pages
ro_RO: Cautare pagini

en: Search Results
ro_RO: Rezultatele cautarii

en: Search This Site
ro_RO: Cautare in site

en: Search Title
ro_RO: Titlu cautare

en: Search Users
ro_RO: Cautare utilizatori

en: Search Within Path
ro_RO: Se cauta in calea

en: Search Your Site
ro_RO: Cautare in site

en: Search for pages by name and type. Perform actions on multiple pages simultaneously by checking the boxes next to the pages you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
ro_RO: Cautati pagini dupa nume si tip. Efectuati actiuni pe mai multe pagini simultan bifand casutele din dreptul paginilor pe care doriti sa efectuati actiunea si apoi selectati-o din meniul dropdown.

en: Search for users by name, email, and group. Perform actions on multiple users simultaneously by checking the boxes next to the users you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
ro_RO: Cautati utilizatorii dupa nume, e-mail si grup. Efectuati operatiuni pe mai multi utilizatori simultan bifand casutele din dreptul celor pe care doriti efectuarea lor si apoi selectati actiunea pe care doriti sa o efectuati din meniul dropdown.

en: Search the pages of your site and perform bulk actions on them.
ro_RO: Cautati paginile sitului si efectuati operatiuni in grup asupra lor.

en: Search the users of your site and perform bulk actions on them.
ro_RO: Cautati utilizatorii sitului si efectuati actiuni in grup asupra lor.

en: Searchable
ro_RO: Se poate cauta

en: SecurImage (Default)
ro_RO: SecurImage (implicit)

en: Secure and setup your site.
ro_RO: Securizati si setati situl.

en: Select
ro_RO: Selectare

en: Select Box
ro_RO: Casuta de selectie

en: Select Group(s)
ro_RO: Selectare grupuri

en: Select Options
ro_RO: Optiuni camp selectie

en: Select Page
ro_RO: Selectare pagina

en: Select Search Field.
ro_RO: Selectati campul de cautare.

en: Select Some Options
ro_RO: Selecteaza cateva optiuni

en: Select User
ro_RO: Selectare utilizator

en: Select a Flash movie that you've uploaded to the File Manager, then set options for quality desired and minimum version of Flash required for a browser to display the movie.
ro_RO: Selectati un film Flash uploadat in managerul de fisiere, apoi setati optiunile de calitate si versiunea minima de Flash necesara pentru ca browserele sa poata afisa filmul.

en: Select a custom-coded form to display as a block on your page.
ro_RO: Selecteaza un formular personalizat pentru afisare ca bloc in pagina.

en: Select a form
ro_RO: Selectati un formular

en: Select a video file from the File Manager and specify a width and height at which to display it on your page. AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 and FLV formats are supported.
ro_RO: Selectati un fisier video din managerul de fisiere si specificati latimea si inaltimea de afisare in pagina. Sunt suportate formatele AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 si FLV.

en: Select an Option
ro_RO: Selecteaza o optiune

en: Select an image from the File Manager, and optionally select a rollover image. Choose where to link the image, if desired, and enter alt text. Use Constrain Image Dimensions to force the image to be displayed at a different size than the actual image file.
ro_RO: Selectati o imagine din managerul de fisiere si optional o imagine rollover. Alegeti un link pentru imagine, daca doriti, si textul alt (alternativ). Folositi Constrangere dimnesiuni imagine pentru a forta imaginea sa fie afisata la o anumita dimensiune, poate alta decat cea originala a imaginii.

en: Select which types of attributes to make available to pages, users, and files.
ro_RO: Selectati ce tipuri de atribute sunt disponibile pentru pagini, utilizatori si fisiere.

[ctx: SelectAttributeValue]
en: icon
ro_RO: Iconita

[ctx: SelectAttributeValue]
en: sample
ro_RO: exemplu

[ctx: SelectAttributeValue]
en: style
ro_RO: Stil

[ctx: SelectAttributeValue]
en: this
ro_RO: la

en: Selected Attributes
ro_RO: Atributele selectate

en: Selected Countries
ro_RO: Tarile selectate

en: Selected Icon
ro_RO: Iconita selectata

en: Selected Options
ro_RO: Optiuni selectate

en: Send Mail Method
ro_RO: Metoda trimitere e-mail

en: Send Message
ro_RO: Trimitere mesaj

en: Send Private Message
ro_RO: Trimitere mesaj privat

en: Send To Bottom
ro_RO: Muta jos

en: Send To Top
ro_RO: Muta sus

en: Send a Private Message
ro_RO: Trimitere mesaj privat

en: Send email when a user registers
ro_RO: Se trimite e-mail cand se inregistreaza un utilizator

en: Send mail method: %s
ro_RO: Metoda trimitere e-mail: %s

en: Send me email notifications when I receive a private message.
ro_RO: Doresc sa primesc notificari prin e-mail cand primesc un mesaj privat.

en: Sent
ro_RO: Trimis

en: Sent At
ro_RO: Trimis la

en: Sent Messages
ro_RO: Mesaje trimise

en: Set
ro_RO: Setare

en: Set Block Styles
ro_RO: Setare stiluri bloc

en: Set Names must only include alphanumerics and spaces.
ro_RO: Numele setate pot include doar caractere alfanumerice si spatii.

en: Set Number
ro_RO: Numar set

en: Set Permissions
ro_RO: Setare permisiuni

en: Set concrete5 to use an external SMTP server, instead of the default PHP Mail function, for sending email.
ro_RO: Setati concrete5 sa foloseasca un server SMTP extern, pentru trimitere de e-mailuri, in locul extensiei implicite din PHP mail.

en: Sets
ro_RO: Seturi

en: Setting up a project page for your site on concrete5.org is safe and private, and gives you lots of benefits including:
ro_RO: Setarea unei pagini de proiect a sitului in concrete5.org este sigura si privata, si va ofera o multime de beneficii incluzand:

en: Setting up site permissions.
ro_RO: Se seteaza permisiunile sitului.

en: Settings
ro_RO: Setari

en: Setup attributes for pages, users, files and more.
ro_RO: Setare atribute pentru pagini, utilizatori, fisiere si altele

en: Setup on Child Pages
ro_RO: Setare in paginile descendente

en: Several updates are available. Please choose the desired update from the list below.
ro_RO: Sunt disponibile mai multe actualizari. Alegeti actualizarea dorita din lista de mai jos.

en: Share content across your site.
ro_RO: Impartire continut in site.

en: Share on Facebook
ro_RO: Distribuie pe Facebook

en: Share on Twitter
ro_RO: Distribuie pe Twitter

en: Share:
ro_RO: Distribuie:

en: Shared Scrapbook 1
ro_RO: Scrapbook impartit 1

en: Short Description
ro_RO: Descriere scurta

en: Show System Pages
ro_RO: Afisare pagini sistem

en: Show errors in page.
ro_RO: Afisare erori in pagina.

en: Show on Registration Form.
ro_RO: Afisare in formularul de inregistrare.

en: Sign In
ro_RO: Autentificare

en: Sign In as User
ro_RO: Autentificare ca utilizator

en: Sign In to Edit this Site
ro_RO: Autentificati-va pentru a edita acest site

en: Sign Out
ro_RO: Iesire

en: Sign in as User
ro_RO: Autentificare ca utilizator

en: Sign in to %s
ro_RO: Autentificati-va la %s

en: Simple
ro_RO: Simplu

en: Single Page
ro_RO: Pagina singura

en: Single Pages
ro_RO: Pagini singure

en: Single Pages are used when you want to run custom code in the concrete5 environment. Each Single Page is available in only one location in your sitemap, and this location must be registered from this Dashboard page. This location corresponds to a PHP file placed in your single_pages/ override directory. Below is a list of Single Pages currently installed.
ro_RO: Paginile simple sunt folosite cand doriti sa rulati cod personalizat in mediul concrete5. Fiecare pagina simpla este disponibila intr-o singura locatie in harta sitului, si aceasta locatie trebuie sa fie inregistrata din aceasta pagina de dashboard. Aceasta locatie copersounde unui fisier PHP plasat in folderul single_pages/override. Mai jos este o lista de pagini singure instalate in acest moment.

en: Site Access
ro_RO: Acces site

en: Site Information
ro_RO: Informatii site

en: Site Name
ro_RO: Nume de site

en: Site Registration
ro_RO: Inregistrare in site

en: Sitemap
ro_RO: Harta site

en: Sitemap flat view lets you page through particular long lists of pages.
ro_RO: Harta plata a sitului va permite sa vedeti pagina intr-o lista lunga de pagini.

en: Size
ro_RO: Dimensiune

en: Slug
ro_RO: Segment URL

en: Smart IP Banning
ro_RO: Banare inteligenta de IP

en: Solving a <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> Required to Post?
ro_RO: Este necesara completarea unui <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> pentru a posta?

en: Someone has already checked out this page for editing.
ro_RO: Cineva a luat deja aceasta pagina pentru editare.

en: Someone has already checked this page out for editing.
ro_RO: Cineva a luat deja aceasta pagina pentru editare.

en: Something about your user account has changed. You have been logged out. Please refresh this page to continue.
ro_RO: Ceva in legatura cu contul dumneavoastra s-a schimbat. Ati fost deautentificat. Reimprospatati aceasta pagina pentru a continua.

en: Sort By
ro_RO: Sortare dupa

en: Sort Pages
ro_RO: Sortare pagini

en: Sort order saved
ro_RO: Ordinea de sortare a fost salvata

en: Spacing
ro_RO: Spatiere

en: Spam Control
ro_RO: Control spam

en: Specify Custom Image
ro_RO: Specificare imagine personalizata

en: Specify a handle for your attribute set.
ro_RO: Specificati un handle pentru setul de atribute.

en: Specify a name for your attribute set.
ro_RO: Specificati un nume pentru setul de atribute.

en: Specify a name for your group set.
ro_RO: Specificati un nume pentru setul de grupuri.

en: Speed Settings
ro_RO: Setari viteza

en: Stack Display (Core)
ro_RO: Afisare stack (Nucleu)

en: Stack List
ro_RO: Lista stackuri

en: Stack Permissions
ro_RO: Permisiuni stack

en: Stack added successfully
ro_RO: Stack-ul a fost adaugat cu succes

en: Stack deleted successfully
ro_RO: Stack-ul a fost sters cu succes

en: Stacks
ro_RO: Stackuri

en: Stacks & Blocks
ro_RO: Stackuri & blocuri

en: Stacks are groups of blocks, and make it easier to recycle content places on many pages of your site. Stacks are edited and administered from the Dashboard, then placed on individual pages or deployed as Page Type Defaults. Block content and display order can be controlled, as well as the ability to roll-back to previous versions of the stack.
ro_RO: Stack-urile sunt grupuri de blocuri, si faciliteaza reciclarea continutului plasat in multe pagini din site. Stack-urile sunt editate si administrate din dashboard, apoi sunt plasate in pagini sau in continut implicit pentru tipul de pagina. Continutul blocurilor si ordinea de afisare pot fi controlate de asemenea, la fel ca si abilitatea de intoarcere la versiuni mai vechi ale stack-ului.

en: Stacks give you a central place to stash blocks, where you can control their order, permissions, and even version them.<br><br>Add stacks to your site and you can update them in one place.
ro_RO: Stack-urile va ofera o locatie centralizata pentru a grupa blocuri, unde puteti sa le controlati ordinea, si chiar sa le versionati.<br/><br/>Adaugati stack-uri in site si le puteti actualiza intr-o singura locatie.

en: Standard File Location
ro_RO: Locatie standard fisiere

en: Standard Properties
ro_RO: Proprietati standard

en: Standard Website
ro_RO: Site standard

en: Start Uploads
ro_RO: Pornire upload

[ctx: Start date]
en: From
ro_RO: Expeditor

en: Starting installation and creating directories.
ro_RO: Se incepe instalarea si se creaza folderele.

en: Starts %s.
ro_RO: Incepe la %s

en: Starts On
ro_RO: Incepe la

en: State/Province
ro_RO: Judet

en: Statistics
ro_RO: Statistici

en: Statistics tracking preference saved.
ro_RO: Setarile pentru salvarile de statistici au fost salvate.

en: Storage Location
ro_RO: Locatie stocare

en: Store data about your users-- like site preferences, birthdays, bios and more. Control which elements are available for users to update themselves.
ro_RO: Stocati date despre utilizatori - cum ar fi preferintele pentru site, zile de nastere, informatii personale si altele. Controlati ce elemente sunt disponibile pentru ca utilizatorii sa si le actualizeze singuri.

en: Style
ro_RO: Stil

en: Sub Pages to Display
ro_RO: Sub pagini de afisat

en: Sub-Page Inheritance Changes
ro_RO: Schimbari mostenire sub-pagina

en: Sub-Page Levels
ro_RO: Nivele sub pagina

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from page type.
ro_RO: Sub-pagini care asteapta modificarea mostenirii permisiunilor de la tipul de pagina.

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from parent.
ro_RO: Sub-pagini care asteapta modificarea permisiunilor de la parinte.

en: Subject
ro_RO: Subiect

en: Subject: %s
ro_RO: Subiect: %s

en: Submissions
ro_RO: Completari

en: Submit
ro_RO: Trimitere

en: Submit Button Text
ro_RO: Text buton trimitere

en: Submit for Approval
ro_RO: Trimitere spre aprobare

en: Submit to Workflow
ro_RO: Trimitere la fluxul de lucru

en: Subpage Permissions
ro_RO: Permisiuni subpagina

en: Subscribe to RSS Feed
ro_RO: Abonati-va la fluxul RSS

en: Success
ro_RO: Succes

en: Supports concrete5 request URLs
ro_RO: Suporta cererile de URL ale concrete5

en: Survey
ro_RO: Sondaj

en: Surveys
ro_RO: Sondaje

en: Swap Site Contents
ro_RO: Inlocuire continut site

en: System & Maintenance
ro_RO: Sistem &amp; Mentenanta

en: System & Settings
ro_RO: Sistem & setari

en: System &amp; Settings
ro_RO: Sistem &amp; Setari

en: System Pages
ro_RO: Pagini sistem

en: Tags
ro_RO: Etichete

en: Target Height
ro_RO: Inaltimea tinta

en: Target Width
ro_RO: Latimea tinta

en: Task Permissions
ro_RO: Permisiuni taskuri

en: Telephone
ro_RO: Telefon

en: Tell us what you think
ro_RO: Spuneti-ne ce credeti

en: Template Used
ro_RO: Sablon folosit

en: Template for existing page type.
ro_RO: Sablon pentru tip de pagina existent.

en: Template for internal concrete5 page.
ro_RO: Sablon pentru pagini interne concrete5.

[ctx: TemplateFileName]
en: Blog Index
ro_RO: Index blog

[ctx: TemplateFileName]
en: Blog Index Thumbnail
ro_RO: Miniaturi index blog

[ctx: TemplateFileName]
en: Breadcrumb
ro_RO: Cale pagina

[ctx: TemplateFileName]
en: Read More
ro_RO: Mai multe

[ctx: TemplateFileName]
en: Thumbnail
ro_RO: Miniatura

en: Test message from %s
ro_RO: Mesaj de test de la %s

en: Testing Optional Items
ro_RO: Se testeaza obiectele optionale

en: Testing Required Items
ro_RO: Se testeaza obiectele necesare

en: Text Area
ro_RO: Zona text

en: Text Area Height
ro_RO: Inaltime zona text

en: Text Area Options
ro_RO: Camp text optiuni

en: Text Area Width
ro_RO: Latime zona text

en: Text Field
ro_RO: Camp text

en: Text Input Field
ro_RO: Camp introducere text

en: Thanks!
ro_RO: Multumim!

en: Thanks! Your comment has been posted.
ro_RO: Va multumim! Comentariul a fost publicat.

en: Thanks! Your comment has been received. It will require approval before it appears.
ro_RO: Va mulmumim! Comentariul a fost receptionat. Va necesita aprobare inainte de a aparea.

en: That handle is in use.
ro_RO: Acest handle este folosit.

en: That page has already been added.
ro_RO: Aceasta pagina a fost deja adaugata.

en: That specified path doesn't appear to be a valid static page.
ro_RO: Calea specificata nu pare sa fie o pagina statica valida.

en: That theme has already been installed.
ro_RO: Aceasta tema este deja instalata.

en: The Dashboard allows you to perform administrative tasks for your site.
ro_RO: Dashboard-ul va permite sa efectuati taskuri administrative pentru site.

en: The Job was run successfully.
ro_RO: Jobul a fost executat cu succes.

en: The OpenID account returned an email address already registered on this site. To join this OpenID to the existing user account, login below:
ro_RO: Contul OpenID a returnat o adresa de e-mail deja inregistrata in acest site. Pentru a alatura acest OpenID la contul de utilizator existent, autentificati-va mai jos:

en: The Page List creates a navigation menu that shows one particular level of the Sitemap. Select the Sitemap location that you'd like to display and set Sorting Options to define the order in which pages will be displayed. Truncate Summaries will shorted Page Description text to a specified number of characters.
ro_RO: Lista de pagini creaza un meniu de navigare care afiseaza un anume nivel din harta sitului. Selectati locatia din harta sitului pe care doriti sa o afisati si setati optiunile de sortare pentru a defini ordinea in care vor fi afisate paginile. Scurtare sumar va scurta textul de descriere a paginii la un numar specificat de caractere.

en: The base URL of your site does not match a registered instance of the site. Please click below to authenticate your site again.
ro_RO: URL-ul de baza al sitului nu corespunde cu o instanta inregistrata s sitului. Dati clic mai jos pentru a va autentifica situl din nou.

en: The basic cache stores some of concrete5's code in memory. Full page caching saves parts of your website's pages to files on the server. If you are building a new site, it's a good idea to turn the cache off while you are working with code, checking out add-ons and themes, and so on.  Once you feel content creation is your focus, turn caching back on.
ro_RO: Cache-ul de baza stocheaza o parte din codul concrete5 in memorie. Cache-ul de pagini intregi salveaza parti din paginile sitului in fisiere de pe server. Daca construiti un site nou, dezactivati cache-ul pe perioada cat lucrati cu cod, verificati addon-uri, teme etc. Dupa ce ati terminat aceasta etapa, activati inapoi cache-ul.

en: The block has been added successfully.
ro_RO: Blocul a fost adaugat cu succes.

en: The block has been added to your clipboard.
ro_RO: Blocul a fost adaugat in clipboard.

en: The block has been removed successfully.
ro_RO: Blocul a fost inlaturat cu succes.

en: The block has been saved successfully.
ro_RO: Blocul a fost salvat cu succes.

en: The block type has been removed.
ro_RO: Tipul de bloc a fost inlaturat.

en: The checkbox will be checked by default.
ro_RO: Casuta va fi selectata in mod implicit

en: The comment has been approved.
ro_RO: Comentariul a fost aprobat.

en: The comment has been removed.
ro_RO: Comentariul a fost inlaturat

en: The comment has been saved
ro_RO: Comentariul a fost salvat

en: The comment has been unapproved.
ro_RO: Comentariul a fost dezaprobat.

en: The config/, packages/ and files/ directories must be writable by your web server.
ro_RO: Folderele config/, packages/ si files/ trebuie sa poata fi scrise de serverul web.

en: The default country must be in the list of custom countries.
ro_RO: Tara implicita trebuie sa fie in lista tarilor personalizate.

en: The directory %s already exists. Perhaps this item has already been installed.
ro_RO: Folderul %s exista deja. Poate ca obiectul a fost deja instalat.

en: The directory %s does not exist.
ro_RO: Folderul %s nu exista.

en: The directory %s must be writable by the web server.
ro_RO: Folderul %s trebuie sa poata fi scris de serverul web.

en: The editor must be at least 100 pixels tall.
ro_RO: Editorul trebuie sa aiba minim 100 pixeli inaltime.

en: The editor must be at least 580 pixels wide.
ro_RO: Editorul trebuie sa aiba minim 580 pixeli latime.

en: The email address %s is already in use. Please choose another.
ro_RO: Adresa de e-mail %s este deja folosita. Alegeti alta.

en: The email address '%s' is already in use. Please choose another.
ro_RO: Adresa de e-mail '%s' este deja folosita. Alegeti alta.

en: The email address '%s' is not valid.
ro_RO: Adresa de email '%s’ nu este valida.

en: The email address <b>%s</b> has been verified and you are now a fully validated member of this website.
ro_RO: Adresa de e-mail <b>%s</b> a fost verificata si in acest moment sunteti membru deplin al acestui site.

en: The field "%s" is required
ro_RO: Campul "%s" este obligatoriu

en: The file %s is not writable
ro_RO: Fisierul %s nu poate fi scris

en: The file was only partially uploaded.
ro_RO: Fisierul a fost uploadat partial.

en: The following area permissions are inherited from an area set in <strong>%s</strong> defaults.
ro_RO: Urmatoarele permisiuni pentru zona sunt mostenite de la o zona in <strong>%s</strong> implicite.

en: The following area permissions are inherited from an area set on
ro_RO: Urmatoarele permisiuni pentru zona sunt mostenite de la una setata in

en: The following area permissions are inherited from the page's permissions.
ro_RO: Urmatoarele permisiuni de zona sunt mostenite de la permisiunile paginii.

en: The latest version of concrete5 is <strong>%s</strong>. You are currently running concrete5 version <strong>%s</strong>.
ro_RO: Cea mai noua versiune a concrete5 este <strong>%s</strong>. In acest moment folositi concrete5 versiunea <strong>%s</strong>.

en: The latest version of concrete5 is <strong>%s</strong>. You are running %s. <a href="%s">Update Now</a>!
ro_RO: Cea mai noua versiune de concrete5 este <strong>%s</strong>. Acum folositi %s. <a href="%s">Actualizati acum</a>!

en: The package could not be installed:
ro_RO: Pachetul nu a putut fi instalat:

en: The package has been installed.
ro_RO: Pachetul a fost instalat.

en: The package has been updated successfully.
ro_RO: Pachetul a fost actualizat cu succes.

en: The package type has been uninstalled.
ro_RO: Tipul de pachet a fost dezinstalat.

en: The package was successfully downloaded and decompressed on your server.
ro_RO: Pachetul a fost descarcat cu succes si dezarhivat pe server.

en: The package was successfully installed.
ro_RO: Pachetul a fost instalat cu succes.

en: The page has been removed successfully.
ro_RO: Pagina a fost eliminata cu succes.

en: The page you want to add is available at:
ro_RO: Pagina pe care doriti sa o adaugati este disponibila la:

en: The requested file couldn't be found.
ro_RO: Fisierul cerut nu poate fi gasit.

en: The requested file is not valid.
ro_RO: Fisierul cerut nu este valid.

en: The results of completed survey blocks are logged here. Find out what your users have submitted.
ro_RO: Rezultatele blocurilor de chestionare completate sunt pastrate aici. Aflati ce au raspuns utilizatorii dumneavoastra.

en: The search index does not appear to exist. This block will not function until the reindex job has been run at least once in the dashboard.
ro_RO: Indexul de cautare nu pare sa existe. Acest bloc nu va functiona pana cand jobul de reindexare nu a rulat cel putin odata in dashboard.

en: The sitemap allows you to view your site as a tree and easily organize its hierarchy.
ro_RO: Harta sitului va permite sa vedeti situl in forma arborescenta si sa organizati mai usor ierarhia sa.

en: The stack contains invalid block types.
ro_RO: Stack-ul contine tipuri de blocuri invalide.

en: The test email has been successfully sent to %s.
ro_RO: Emailul de test a fost trimis cu succes la %s.

en: The two passwords provided do not match.
ro_RO: Cele doua parola introduse nu corespund.

en: The username %s already exists. Please choose another
ro_RO: Numele de utilizator %s exista deja. Alegeti un altul.

en: The username '%s' already exists. Please choose another
ro_RO: Numele de utilizator '%s' exista deja. Alegeti altul.

en: Theme
ro_RO: Tema

en: Theme activated
ro_RO: Tema a fost activata

en: Theme and page type updated successfully.
ro_RO: Tema si tipul de pagina au fost actualizate cu succes.

en: Theme installed. You may automatically create page types from template files contained in your theme using the form below.
ro_RO: Tema a fost instalata. Puteti crea in mod automat tipuri de pagini din sabloane din fisierele sablon continute in tema folosind formularul de mai jos.

en: Theme name:
ro_RO: Nume tema:

en: Theme not found in %s
ro_RO: Tema nu a fost gasita in %s

en: Theme styles updated.
ro_RO: Stilurile temei au fost actualizate.

en: Theme uninstalled.
ro_RO: Tema a fost dezinstalata.

en: Themes
ro_RO: Teme

en: Themes Available to Install
ro_RO: Teme disponibile pentru instalare

en: Themes change the overall design of your site's pages. Activating a theme will apply it to every page in your site. Preview allows you to see how your content will look when the new theme is applied. Inspect lists the Page Types a theme uses. Customize allows you to change certain properties of your theme's styles, if allowed.
ro_RO: Temele modifica designul general al paginilor sitului. Activarea unei teme o va aplica la fiecare pagina din site. Previzualizarea va permite sa vedeti cum va arata continutul dumneavoastra cu tema aplicata. Inspectarea listeaza tipurile de pagini pe care le foloseste o tema. Personalizarea va permite sa schimbati anumite proprietati ale stilurilor temei, daca este permis.

en: There are already %s tables in this database. concrete5 must be installed in an empty database.
ro_RO: Sunt deja %s tabele in aceasta baza de date. concrete5 trebuie sa fie instalat intr-o baza de date goala.

en: There are currently <strong>%s</strong> updates available.
ro_RO: In acest moment sunt <strong>%s</strong> actualizari disponibile.

en: There are no available attribute types awaiting installation.
ro_RO: Nu sunt tipuri de atribute disponibile pentru instalare.

en: There are no available forms in your site.
ro_RO: Nu este disponibil niciun formular in site.

en: There are no blocks in this stack.
ro_RO: Nu este niciun bloc in acest stack.

en: There are no custom templates available.
ro_RO: Nu este disponibil niciun sablon personalizat.

en: There are no files in this set.
ro_RO: Nu sunt fisiere in acest set.

en: There are no log entries to show at the moment.
ro_RO: Nu este nicio intrare in log de afisat in acest moment.

en: There are no mail importers. Mail importers poll email accounts for new messages and run actions on those messages.
ro_RO: Nu este niciun importator de e-mail. Importatorii de e-mail verifica conturile de e-mail pentru mesaje noi si executa actiuni pe aceste mesaje.

en: There are no pages of this type added to your website. If there were, you'd be able to choose which of those pages this block appears on.
ro_RO: Nu sunt pagini de acest tip adaugate in site. Daca ar fi fost, ati fi putut alege in care din aceste pagini sa apara acest bloc.

en: There are no templates in this file.
ro_RO: Nu sunt sabloane in acest fisier.

en: There are problems with your installation environment. Please correct them and click the button below to re-run the pre-installation tests.
ro_RO: Sunt unele probleme cu mediul in care doriti sa instalati. Corectati-le si dati clic pe butonul de mai jos pentru a relua testele de pre-instalare.

en: There is currently <strong>1</strong> update available.
ro_RO: In acest moment este <strong>1</strong> actualizare disponibila.

en: There is nothing currently waiting for you.
ro_RO: Nu este nimic in asteptare pentru dumneavoastra.

en: There was a problem processing your email.
ro_RO: A aparut o problema cand procesam e-mailul dumneavoastra.

en: There was an error downloading
ro_RO: A aparut o eroare la descarcare

en: There was an error unpacking your file. Perhaps you have not uploaded a valid zip file, or you do not have zip installed.
ro_RO: A aparut o eroare la dezarhivarea fisierului. Poate nu ati uploadat un fisier zip valid, sau nu aveti zip instalat.

en: There were no results found. Please try another keyword or phrase.
ro_RO: Nu au fost gasite rezultate. Incercati un alt termen de cautare.

en: These errors are most likely related to incompatible add-ons, please upgrade any add-ons and re-run to this script to complete the conversion of your data.
ro_RO: Aceste erori sunt probabil cauzate de addon-uri incompatibile, actualizati toate addon-urile si rulati din nou acest script pentru a completa conversia datelor.

en: These scripts look for incoming mail to your site. Add-ons like the concrete5 Discussion Forum will attach emails to posts if they match, creating a new page containing the message as reply text.
ro_RO: Aceste scripturi verifica dupa e-mailuri sosite in site. Addon-uri ca Forumul de discutii concrete5 ataseaza e-mailuri la postari daca ele corespund, creand o noua pagina continand mesajul ca text de raspuns.

en: This %s has been marked for deletion.
ro_RO: Aceasta %s a fost marcata pentru stergere.

en: This account does not match the email address provided.
ro_RO: Acest cont nu corespunda cu adresa de e-mail introdusa.

en: This account has not yet been validated. Please check the email associated with this account and follow the link it contains.
ro_RO: Acest cont nu a fost inca validat. Verificati adresa de e-mail asociata cu acest cont si urmati linkul pe care il contine.

en: This account may be managed directly at
ro_RO: Acest cont poate fi gestionat direct la

en: This action <strong>cannot be undone</strong>. Are you sure?
ro_RO: Aceasta actiune <strong>este ireversibila</strong>. Sunteti sigur?

en: This add-on is marked as incompatible with this version of concrete5. Please contact the author of the add-on for assistance.
ro_RO: Acest modul este marcat ca incompatibil cu aceasta versiune de concrete5. Contactati autorul modulului pentru asistenta.

en: This attribute set is locked. It cannot be deleted, and its handle cannot be changed.
ro_RO: Acest set de atribute este blocat. Nu poate fi sters, si handle-ul sau nu poate fi modificat.

en: This attribute set is locked. That means it was added by a package and cannot be manually removed.
ro_RO: Acest set de atribute este blocat. Acest lucru inseamna ca a fost adaugat de un pachet si nu poate fi inlaturat manual.

en: This behavior is typically an indication of someone spamming your site, you may want to take a closer look at this users activity and possibly disable or delete this user account.
ro_RO: Acest comportament este in mod uzual o indicatie ca cineva spameaza situl, ar trebui sa aruncati o privire la activitatea acestui utilizator si eventual sa dezactivati sau sa stergeti contul de utilizator.

en: This block creates links to adjacent pages on the same level of the Sitemap as the current page. Define custom label text for each link, and choose whether or not to display arrows. The Loop option will display the first page again when a user reaches the last page in the nav.
ro_RO: Acest bloc creaza linkuri catre pagini adiacente la acelasi nivel din harta sitului ca si pagina curenta. Definiti textul eticheta personalizat pentru fiecare link, si alegeti daca se afiseaza sau nu sageti. Optiunea Loop va afisa prima pagina din nou cand utilizatorul ajunge la ultima pagina.

en: This block is aliased by other blocks. If you edit this block, your changes will effect those other blocks. Are you sure you want to edit this block?
ro_RO: Acest bloc este folosit ca alias de alte blocuri. Daca editati acest bloc, modificarile vor afecta toate aceste blocuri, Sigur doriti sa il editati?

en: This block is an alias of Page Defaults. Editing it here will "disconnect" it so changes to Page Defaults will no longer affect this block.
ro_RO: Acest bloc este un alias al continutului implicit al paginii. Editarea sa aici il va "deconecta" deci modificarile facute in continutul implicit al paginii nu il vor mai afecta.

en: This block is contained within a global area. Changing its content will change it everywhere that global area is referenced.
ro_RO: Acest bloc este intr-o zona globala. Modificarea continutului sau il va schimba peste tot unde este folosita zona globala.

en: This block is no longer available.
ro_RO: Acest bloc nu mai este disponibil

en: This block type is internal. It cannot be uninstalled.
ro_RO: Acest tip de bloc este unul intern. Nu poate fi dezinstalat.

en: This block was copied from another location. Editing it will create a new instance of it.
ro_RO: Acest bloc a fost copiat din alta locatie. Editarea sa va crea o noua instanta a sa.

en: This cannot be undone.
ro_RO: Aceasta este o actiune ireversibila.

en: This file requires a password to download.
ro_RO: Acest fisier necesita parola pentru a fi descarcat.

en: This is a global area. Content added here will be visible on every page that contains this area.
ro_RO: Aceasta este o zona globala. Continutul adaugat aici va fi vizibil in fiecare pagina care contine aceasta zona.

en: This is a global block.  Editing it here will change all instances of this block throughout the site.
ro_RO: Acesta este un bloc global. Editarea sa aici va modifica toate instantele sale in intregul site.

en: This is a list of all files found in your external forms directory: %s
ro_RO: Aceasta este o lista a tuturor fisierelor gasite in folderul de formulare externe: %s

en: This is a test message.
ro_RO: Acesta este un mesaj de test.

en: This is an internal block type.
ro_RO: Acesta este un tip intern de bloc.

en: This is just an example of how a custom form works.
ro_RO: Acesta este doar un exemplu pentru modul de functionare a unui formular personalizat.

en: This is my first blog post!
ro_RO: Acesta este primul meu articol pe blog!

en: This is the defaults page for the %s page type. You cannot change it.
ro_RO: Aceasta este pagina implicita pentru tipul de pagina %s. Nu poate fi schimbata.

en: This job cannot be uninstalled.
ro_RO: Acest job nu poate fi dezinstalat.

en: This layout section can not be moved further in this direction.
ro_RO: Aceasta sectiune de layout nu mai poate fi mutata in aceasta directie.

en: This package isn't currently available for this version of concrete5. Please contact the maintainer of this package for assistance.
ro_RO: Acest pachet nu este in acest moment disponibil pentru aceasta versiune de concrete5. Contactati proprietarul pachetului pentru asistenta.

en: This package requires concrete5 version %s or greater.
ro_RO: Acest pachet necesita concrete5 versiunea %s sau mai noua.

en: This page <strong>may</strong> exist in the page cache.
ro_RO: Aceasta pagina <strong>poate</strong> exista in pagina cache.

en: This page currently exists in the full page cache. It expires %s.
ro_RO: Aceasta pagina este in mod normal in toata pagina cache. Expira %s.

en: This page inherits its permissions from:
ro_RO: Aceasta pagina mosteneste permisiunile de la:

en: This page is a single page, which means it doesn't have a page type associated with it.
ro_RO: Aceasta este o pagina sungura, ceea ce inseamna ca nu are un tip de pagina asociat cu ea.

en: This page is an alias of one that actually appears elsewhere.
ro_RO: Aceasta pagina este un alias al uneia care apare in alta parte.

en: This page is not currently in the full page cache.
ro_RO: Aceasta pagina nu este in mod normal in toata pagina cache.

en: This page is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
ro_RO: Aceasta pagina asteapta mutarea sub <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: This page is pending approval.
ro_RO: Aceasta pagina asteapta aprobarea.

en: This page list doesn't use the custom blog template, or you don't have permission to access this RSS feed
ro_RO: Aceasta lista de pagini nu foloseste sablonul personalizat de blog, sau nu aveti permisiunea sa accesati acest flux RSS.

en: This page must always be available from at least one URL. That URL is listed above.
ro_RO: Aceasta pagina trebuie sa fie tot timpul disponibila de la cel putin un URL. Acest URL este listat mai sus.

en: This page type is no longer included in composer.
ro_RO: Acest tip de pagina nu mai este inclus in composer.

en: This page will be published beneath %s.
ro_RO: Aceasta pagina va fi publicata sub %s.

en: This permission key cannot start a workflow.
ro_RO: Aceasta cheie de permisiune nu poate porni un flux de lucru.

en: This site is currently down for maintenance.
ro_RO: Acest site este momentan oprit pentru mentenanta.

en: This theme contains no styles that can be customized.
ro_RO: Aceasta tema nu contine stiluri care pot fi personalizate.

en: This theme has been reset.
ro_RO: Aceasta tema a fost resetata.

en: This theme is currently active on your site.
ro_RO: Aceasta tema este activa in site in acest moment.

en: This user is inactive. Please contact us regarding this account.
ro_RO: Acest utilizator este inactiv. Contactati-ne in legatura cu acest cont.

en: This will clear your home page, uploaded files and any content pages out of your site completely. It will completely reset your site and any content you have added will be lost.
ro_RO: Aceasta va goli prima pagina, fisierele uploadate si orice pagini de continut din situl dumneavoastra complet. Va reseta complet situl si orice forma de continut pe care l-ati adaugat va fi pierdut.

en: This will end your current session and sign you in as %s
ro_RO: Aceasta va incheia sesiunea curenta si va va autentifica ca %s

en: This will remove %s child page(s).
ro_RO: Acest lucru va inlatura %s pagini descendente.

en: This will remove all elements associated with the %s package. This cannot be undone. Are you sure?
ro_RO: Aceasta va inlatura toate elementele asociate cu pachetul %s. Aceasta actiune este ireversibila. Sunteti sigur?

en: This will remove all instances of the %s block type. This cannot be undone. Are you sure?
ro_RO: Aceasta va inlatura toate instantele tipului de bloc %s. Este o actiune ireversibila. Sunteti sigur?

en: Thumbnail
ro_RO: Miniatura

en: Thumbnail Image
ro_RO: Miniatura imagine

en: Time Settings
ro_RO: Setari timp

en: Time Zone
ro_RO: Fus orar

en: Timed Access for Guest Users Updated Successfully.
ro_RO: Accesul pe timp pentru vizitatorii oaspeti a fost actualizat cu succes.

en: Timezone
ro_RO: Fus orar

en: TinyMCE Reference
ro_RO: Referinta TinyMCE

en: Title
ro_RO: Titlu

en: Titles
ro_RO: Titluri

en: Titles & Summary
ro_RO: Titluri & sumar

en: Titles &amp; Descriptions
ro_RO: Titluri &amp; Descrieri

en: Titling
ro_RO: Titlu

en: To
ro_RO: Destinatar

en: To begin creating a form, type your question text into the text field, choose the type of answer you need, and whether or not a question response is required when submitting the form. Click Add, then repeat for subsequent questions.
ro_RO: Pentru a crea un formular, scrieti textul dorit in campul text, alegeti tipul de raspuns dorit, si daca sau nu este obligatoriu raspunsul la intrebare pentru trimiterea formularului. Dati clic pe adaugare, apoi repetati pentru mai multe campuri.

en: To complete the signup process, you must provide a valid email address.
ro_RO: Pentru a finaliza procesul de inscriere, trebuie sa oferiti o adresa de e-mail valida.

en: To disable any future messages, change your profile preferences at: %s
ro_RO: Pentru a dezactiva orce mesaje in viitor, schimbati preferintele profilului dumneavoastra la: %s

en: To install concrete5, please fill out the form below.
ro_RO: Pentru a instala concrete5, completati formularul de mai jos.

en: To install the package manually:
ro_RO: Pentru a instala pachetul manual:

en: To proceed with the upgrade, click below.
ro_RO: Pentru a continua actualizarea, dati clic mai jos.

en: To use a separate theme for mobile browsers, specify it below.
ro_RO: Pentru a folosi o tema separata pentru browserele mobile, specificati-o mai jos.

en: To view this user's profile, visit: %s
ro_RO: Pentru a vedea profilul acestui utilizator, vizitati: %s

en: Today
ro_RO: Azi

en: Toolbar Set
ro_RO: Set bare de unelte

en: Top
ro_RO: Sus

en: Total Downloads: %s
ro_RO: Total descarcari: %s

en: Total form submissions: <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> today). <a href="%s">View Form Results</a>.
ro_RO: Total trimiteri formular: <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> azi). <a href="%s">Afisare rezultate formular</a>.

en: Total page versions
ro_RO: Total versiuni pagini

en: Total pages in edit mode
ro_RO: Total pagini in mod editare

en: Track page view statistics.
ro_RO: Statistici urmarire afisari pagini.

en: Tracking Codes
ro_RO: Coduri urmarire

en: Tracking code settings updated successfully.
ro_RO: Setarile pentru codul de urmarire au fost actualizate cu succes.

en: Tracks page views in concrete5. Disabling this may increase site performance, but you will have to get statistics information from elsewhere.
ro_RO: Urmarire afisari de pagini in concrete5. Dezactivarea acestei functii poate mari performanta sitului, dar va trebui sa obtineti informatii statistice din alta parte.

en: Trash
ro_RO: Gunoi

en: Truncate Summaries
ro_RO: Scurtare Sumare

en: Truncate Titles
ro_RO: Scurtare titluri

en: Truncate descriptions after
ro_RO: Taiere descrieri dupa

en: Truncate titles after
ro_RO: Taiere titluri dupa

en: Turns tracking of page views, file downloads and user registrations on or off. These are displayed on your site's Dashboard > Reports > Statistics page. If your high-traffic site experiences performance issues, you might consider disabling statistics tracking and investigate the use of an alternate, third-party solution for tracking site stats.
ro_RO: Activeaza sau dezactiveaza urmarirea de afisari de pagini, descarcari de fisiere si inregistrarile de utilizatori. Acestea sunt afisate in Dashboard > Rapoarte > Statistici. Daca situl are trafic mult, puteti lua in considerare sa dezactivati urmarirea de statistici si sa investigati folosirea unei solutii alternative pentru statistici.

en: Type
ro_RO: Tip

en: Type required.
ro_RO: Tipul este obligatoriu.

en: Type: %s
ro_RO: Tip: %s

en: Types
ro_RO: Tipuri

en: URL Slug
ro_RO: Segment URL

en: URL rewriting disabled.
ro_RO: Rescrierea de URL-uri este dezactivata.

en: URL rewriting enabled. We were able to automatically update .htaccess file.
ro_RO: Recrierea de URL-uri este activata. Am reusit sa actualizam automat fisierul .htaccess.

en: URL rewriting enabled. You need to update .htaccess by hand.
ro_RO: Rescrierea de URL-uri este activata. Trebuie sa actualizati .htaccess manual.

en: URL to File
ro_RO: URL catre fisier

en: Un-Approve
ro_RO: Dezaprobare

en: Unable load external form block controller file: %s
ro_RO: Nu se poate incarca fisierul controller pentru blocul formularului extern: %s

en: Unable to access composer settings.
ro_RO: Nu se pot accesa setarile pentru Composer.

en: Unable to access the file manager.
ro_RO: Nu se poate accesa managerul de fisiere.

en: Unable to add files.
ro_RO: Nu se pot adauga fisiere.

en: Unable to backup old package directory to %s
ro_RO: Nu se poate face backup pentru vechiul folder al pachetului la %s

en: Unable to complete action: your IP address has been banned. Please contact the administrator of this site for more information.
ro_RO: Nu se poate finaliza actiunea: Adresa dumneavoastra de IP a fost banata. Luati legatura cu administratorul acestui site pentru mai multe informatii.

en: Unable to connect to database.
ro_RO: Conexiune esuata la baza de date.

en: Unable to connect to marketplace to retrieve item
ro_RO: Nu a reusit conectarea la marketplace pentru a obtine obiectul

en: Unable to connect to the marketplace.
ro_RO: Conectare esuata la marketplace.

en: Unable to connect to your project page. Your database contains a marketplace token which concrete5.org cannot verify.
ro_RO: Conectare imposibila la pagina proiectului dumneavoastra. Baza de date contine un token de marktplace pe care concrete5.org nu il poate verifica.

en: Unable to copy directory %s to %s. Perhaps permissions are set incorrectly or the target directory does not exist.
ro_RO: Nu se poate copia folderul %s la %s. Poate permisiunile sunt setate gresit sau folderul tinta nu exista.

en: Unable to copy file to storage directory. Please check permissions on your upload directory and ensure they can be written to by your web server.
ro_RO: Nu se poate copia fisierul in folderul de stocare. Verificati permisiunile pentru folderul de upload si asigurati-va ca poate fi scris de catre serverul web.

en: Unable to copy one or more files.
ro_RO: Nu se pot copia unul sau mai multe fisiere.

en: Unable to create backup file: %s
ro_RO: Nu se poate crea fisierul de backup: %s

en: Unable to create temporary db xml file: %s
ro_RO: Nu se poate crea fisierul baza de date xml temporar: %s

en: Unable to delete one or more files.
ro_RO: Nu se pot sterge unul sau mai multe fisiere.

en: Unable to delete one or more pages.
ro_RO: Nu se pot sterge una sau mai multe pagini.

en: Unable to determine your current version of concrete5. Upgrading cannot continue.
ro_RO: Nu se poate determina versiunea dumneavoastra curenta de concrete5. Actualizarea nu poate continua.

en: Unable to generate a marketplace token. Please ensure that allow_url_fopen is turned on, or that cURL is enabled on your server. If these are both true, It's possible your site's IP address may be blacklisted for some reason on our server. Please ask your webhost what your site's outgoing cURL request IP address is, and email it to us at <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.
ro_RO: Nu se poate genera un token pentru marketplace. Asigurati-va ca allow_url_fopen este activat, sau ca cURL este activat pe server. Daca ambele sunt activate, este posibil ca IP-ul sitului sa fie blocat din diferite motive de serverul nostru. Intrebati hostul care este IP-ul cererilor cURL si trimiteti-l la <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.

en: Unable to get information about this product.
ro_RO: Nu se pot obtine informatii despre acest produs.

en: Unable to get permission key for %s
ro_RO: Nu se poate obtine cheia de permisiune pentru %s

en: Unable to install database: %s
ro_RO: Nu se poate instala baza de date: %s

en: Unable to load environment info
ro_RO: Nu se pot incarca informatiile de mediu

en: Unable to load sitemap data.
ro_RO: Nu se pot incarca datele hartii sitului.

en: Unable to load sitemap data. Response received:
ro_RO: Nu se pot incarca datele hartii sitului. Raspunsul primit:

en: Unable to load the controller for this block type. Perhaps it has been moved or removed.
ro_RO: Nu se poate incarca controllerul pentru acest tip de bloc. Poate a fost mutat sau inlaturat.

en: Unable to locate database import file.
ro_RO: Nu se poate localiza fisierul de import baza de date.

en: Unable to locate file %s
ro_RO: Nu se poate gasi fisierul %s

en: Unable to locate this add-on on concrete5.org
ro_RO: Nu s-a putut gasi acest modul la concrete5.org

en: Unable to open config/site.php for writing.
ro_RO: Nu se poate deschide config/site.php pentru scriere.

en: Unable to open config/site_user.php for writing.
ro_RO: Nu se poate deschide config/site_user.php pentru scriere.

en: Unable to parse news response.
ro_RO: Nu se poate procesa raspunsul de noutati.

en: Unable to process email. Check that your email contains the validation hash present in the original message.
ro_RO: Nu se poate procesa e-mailul. Verificati ca mesajul contine hash-ul de validare prezent in mesajul original.

en: Unable to process private message email. Check that your email contains the validation hash present in the original message. Your private message was NOT delivered.
ro_RO: Nu se poate procesa mesajul e-mail privat. Verificati ca e-mailul contine hash-ul de validare prezent in mesajul original. Mesajul privat NU a fost livrat.

en: Unable to rescan %s. Error encountered: %s. Rescan halted.
ro_RO: Nu se poate rescana %s. Erori intalnite: %s. Rescanarea a fost oprita.

en: Unable to retrieve software from update server.
ro_RO: Nu se poate obtine software de la serverul de actualizari.

en: Unable to uninstall %s theme by moving it to the trash.
ro_RO: Nu se poate dezinstala tema %s prin mutarea ei la gunoi.

en: Unable to view page.
ro_RO: Nu se poate vedea pagina.

en: Unable to write to config/site.php. You must make config/site.php writable in order to upgrade in this manner.
ro_RO: Nu se poate scrie config/site.php. Trebuie sa dati permisiuni de scriere pentru config.site.php pentru a putea face actualizari in acest mod.

en: Unapproved
ro_RO: Neaprobat

en: Undo
ro_RO: Pas inapoi

en: Unexpected User Error
ro_RO: Eroare de utilizator neasteptata

en: Uninstall
ro_RO: Dezinstalare

en: Uninstall Package
ro_RO: Dezinstalare pachet

en: Uninstall Packages
ro_RO: Dezinstalare pachete

en: Uninstalling %s will remove the following data from your system.
ro_RO: Prin dezinstalarea %s se vor inlatura urmatoarele date din sistem.

en: Unknown
ro_RO: Necunoscut

en: Unknown Error
ro_RO: Eroare necunoscuta

en: Unknown User
ro_RO: Utilizator necunoscut

en: Unknown mime-type:
ro_RO: Mime-type necunoscut:

en: Unknown publishing location.
ro_RO: Locatie de publicare necunoscuta.

en: Unlock Layout
ro_RO: Deblocare layout

en: Unread
ro_RO: Necitit

en: Until manually cleared
ro_RO: Pana cand este golit manula

en: Up
ro_RO: Sus

en: Up Label
ro_RO: Eticheta sus

en: Update
ro_RO: Actualizare

en: Update "%s" preset everywhere it is used
ro_RO: Se actualizeaza presetul "%s" peste tot pe unde este folosit

en: Update "%s" preset everywhere it is used?
ro_RO: Se actualizeaza presetul "%s" peste tot unde este folosit?

en: Update Add-On
ro_RO: Actualizare modul

en: Update Add-Ons
ro_RO: Actualizare addonuri

en: Update Addon
ro_RO: Actualizare addon

en: Update All
ro_RO: Actualizare toate

en: Update Attributes
ro_RO: Actualizare atribute

en: Update Block
ro_RO: Actualizare bloc

en: Update Groups
ro_RO: Actualizare grupuri

en: Update Set
ro_RO: Actualizare set

en: Update Set Details
ro_RO: Actualizare detalii set

en: Update User
ro_RO: Actualizare utilizator

en: Update add-ons.
ro_RO: Actualizare addonuri.

en: Update concrete5
ro_RO: Actualizare concrete5

en: Update concrete5.
ro_RO: Actualizare concrete5.

en: Update your installed packages.
ro_RO: Actualizati pachetele instalate.

en: Updated
ro_RO: Actualizat

en: Upgrade
ro_RO: Actualizare

en: Upgrade concrete5
ro_RO: Actualizare concrete5

en: Upgrade to <b>%s</b> complete!
ro_RO: Actualizarea la <b>%s</b> este gata!

en: Upgrading from <b>%s</b>
ro_RO: Actualizare de la <b>%s</b

en: Upgrading to <b>%s</b>
ro_RO: Actualizare la <b>%s</b>

en: Upload Complete
ro_RO: Upload finalizat

en: Upload Complete.
ro_RO: Upload finalizat.

en: Upload Error
ro_RO: Eroare la upload

en: Upload File
ro_RO: Upload fisier

en: Upload Max: %s.
ro_RO: Maxim upload: %s.

en: Upload Multiple
ro_RO: Upload multiplu

en: Upload Multiple Files
ro_RO: Upload fisiere multiple

en: Upload Queue
ro_RO: Cale upload

en: Upload a template bundle by using the form below. Files must be zipped and contain only HTML files and sub directories. All items referenced in HTML must be done so with relative links.
ro_RO: Uploadati un grup de sabloane folosind formularul de mai jos. Fisierele trebuie sa fie intr-o arhiva zip si trebuie sa contina doar fisiere HTML si sub foldere. Toate referirile la obiecte din HTML trebuie sa fie facute cu cai relative.

en: Upload an image that will appear in the address bar when visitors go to your site and in the bookmark list if they bookmark it.
ro_RO: Uploadati o imagine care va aparea in bara de adresa cand vizitatorii viziteaza situl si in lista de favorite daca este cazul.

en: Upload and unpack the package on your web server. Place the unpacked files in the packages directory of the root of your concrete5 installation.
ro_RO: Uploadati si dezarhivati pachetul pe server. Plasati fisierele dezarhivate in folderul packages din radacina instalarii sitului dumneavoastra.

en: Upload, search, replace, and change files you're using on your site. Change properties and perform basic image editing tasks.
ro_RO: Upload, cautati, inlocuit si modificati fisierele folosite in site. Modificati proprietati si efectuati actiuni de editare de baza a imaginilor.

en: Uploaded file is too large. The current value of upload_max_filesize is %s
ro_RO: Fisierul uploadat este prea mare. Valoarea curenta a upload_max_filesize este %s

en: Uploading...
ro_RO: Se uploadeaza...

en: Usage Count
ro_RO: Numar utilizari

en: Use Encryption
ro_RO: Folosire criptare

en: Use emails for login
ro_RO: Folosire e-mail pentru autentificare

en: Use global setting - %s
ro_RO: Folosire setare globala - %s

en: Use image from <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> if the user has not uploaded one
ro_RO: Se foloseste o imagine de la <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> daca utilizatorul nu a uploadat una

en: Use this layout here, and leave "%s" unchanged?
ro_RO: Folositi acest layout aici, si se lasa "%s" neschimbat?

en: Use this style here, and leave "%s" unchanged
ro_RO: Se foloseste acest stil aici si ramane "%s" neschimbat

en: User
ro_RO: Utilizator

en: User Account
ro_RO: Cont de utilizator

en: User Attribute Created.
ro_RO: Atributul utilizatorului a fost creat.

en: User Attribute Deleted.
ro_RO: Atributul utilizatorului a fost sters

en: User Attribute Options
ro_RO: Optiuni atribut utilizator

en: User Attribute Updated.
ro_RO: Atributul utilizatorului a fost actualizat.

en: User Attributes
ro_RO: Atribute utilizator

en: User Avatar
ro_RO: Avatar utilizator

en: User Groups
ro_RO: Grupuri utilizatori

en: User Information
ro_RO: Informatii utilizator

en: User Name
ro_RO: Nume utilizator

en: User Permissions
ro_RO: Permisiuni utilizator

en: User Profile picture saved.
ro_RO: Imaginea de profil a fost salvata.

en: User Registrations
ro_RO: Inregistrari utilizatori

en: User Settings saved.
ro_RO: Setarile utilizatorului au fost salvate.

en: User Submissions
ro_RO: Completari utilizatori

en: User activated.
ro_RO: Utilizatorul a fost activat.

en: User created.
ro_RO: Utilizatorul a fost creat.

en: User deactivated.
ro_RO: Utilizatorul a fost dezactivat.

en: User deleted successfully.
ro_RO: Utilizatorul a fost sters cu succes.

en: User time zones have been disabled.
ro_RO: Fusurile orare ale utilizatorilor au fost dezactivate.

en: User time zones have been enabled
ro_RO: Fusurile orare ale utilizatorilor au fost activate.

en: User time zones have been saved.
ro_RO: Fusurile orare ale utilizatorilor au fost salvate.

en: User updated successfully.
ro_RO: Utilizatorul a fost actualizat cu succes.

en: User/Group Added
ro_RO: Utilizatorul/grupul a fost adaugat

en: User/Group Removed
ro_RO: Utilizatorul/grupul a fost inlaturat

en: User: %s (ID %s)
ro_RO: Utilizator: %s (ID %s)

en: User: %s has tried to send more than %s private messages within %s minutes
ro_RO: Utilizator: %s a incercat sa trimita mai mult de %s mesaje private in timp de %s minute

en: Username
ro_RO: Nume de utilizator

en: Username or Email
ro_RO: Nume de utilizator sau e-mail

en: Users
ro_RO: Utilizatori

en: Users and Groups
ro_RO: Utilizatori si grupuri

en: Users must login
ro_RO: Utilizatorii trebuie sa se autentifice

en: Users who access files through the file manager will not be prompted for a password.
ro_RO: Utilizatorii care acceseaza fisierele prin managerul de fisiere nu vor trebui sa introduca parola.

en: Users you don't have permission to bulk-deactivate have been removed from this list.
ro_RO: Utilizatorii pentru care nu aveti permisiuni sa ii dezactivati in grup au fost scosi din aceasta lista.

en: Users you don't have permission to bulk-delete have been removed from this list.
ro_RO: Utilizatorii pentru care nu aveti permisiuni de stergere in grup au fost scosi din aceasta lista.

en: Validate Email Address
ro_RO: Validare adresa de e-mail

en: Values
ro_RO: Valori

en: Version
ro_RO: Versiune

en: Version %d
ro_RO: Versiunea %d

en: Version %s
ro_RO: Versiunea %s

en: Version %s of Page <a href="%s">%s</a> submitted for Approval.
ro_RO: Versiunea %s a Paginii <a href="%s">%s</a> a fost trimisa spre aprobare.

en: Version Comments
ro_RO: Comentarii versiune

en: Version History
ro_RO: Istoric versiuni

en: Version: %s
ro_RO: Versiune: %s

en: Versions
ro_RO: Versiuni

en: Video File
ro_RO: Fisier video

en: Video Player
ro_RO: Player video

en: View
ro_RO: Afisare

en: View All
ro_RO: Afisate toate

en: View Full Dashboard
ro_RO: Afisare intregul dashboard

en: View Full Results
ro_RO: Afisare rezultate complete

en: View Newsflow
ro_RO: Afisare flux de lucru

en: View Page as Someone Else
ro_RO: Vedeti pagina ca altcineva

en: View Pending Permissions
ro_RO: Afisare permisiuni in asteptare

en: View Responses
ro_RO: Vedeti raspunsurile

en: View Timed Permission Assignments
ro_RO: Afisare alocarile de permisiuni de timp

en: View User
ro_RO: Afisare utilizator

en: View User accounts.
ro_RO: Vedeti conturile de utilizatori.

en: View Versions
ro_RO: Afisare versiuni

en: View a record of errors your site has encountered, and a log of outgoing email messages sent by your site.
ro_RO: Vedeti o lista a erorilor aparute in site, si un log al plecarilor de mesaje e-mail din site.

en: View a single branch of your Sitemap. Useful for working with large sites and complex tree structures.
ro_RO: Vedeti o singura ramura din harta sitului. Este util pentru lucrul cu situri mari si structuri arborescente complexe.

en: View and change which file types you permit users to upload to your File Manager.
ro_RO: Vedeti si modificati ce tipuri de fisiere permiteti utilizatorilor sa uploadeze in managerul de fisiere.

en: View and change your site's structure. Click a page to see available actions; from this menu, you can control access to or delete a page. Click and drag a page to move it to a different place in your site.
ro_RO: Vedeti si modificati structura sitului. Dati clic pe o pagina pentru a vedea actiunile disponibile; din acest meniu puteti controla accesul sau sa stergeti apgina. Dati clic si trageti pagina pentru a o muta in alta locatie din site.

en: View available language packs installed for the concrete5 Dashboard and editing interface.
ro_RO: Vedeti pachetele de limba disponibile instalate pentru dashboardul concrete5 si interfata de editare.

en: View content created using Composer, but have not yet published.
ro_RO: Vedeti continutul creat cu Composer, care nu a fost inca publicat.

en: View emails your site sends, as well as error messages PHP and MysSQL erros returned as your site runs.
ro_RO: Vedeti e-mailurile trimise de situl dumneavoastra, la fel ca si mesajele de eroare PHP si erorile MySQL returnate de site.

en: View graphs showing recent site traffic, registration, page creation and downloaded files.
ro_RO: Vedeti grafice afisand traficul recent al sitului, inregistrarile, crearile de pagini si fisierele descarcate.

en: View in Marketplace
ro_RO: Afisare in marketplace

en: View information about your concrete5 site's configuration, as well as details about the hosting environment you're using.
ro_RO: Vedeti informatii despre configuratia sitului, ca si detalii despre hostingul folosit.

en: View responses to your site's forms. Submitted form data is collected here.
ro_RO: Vedeti completarile formularelor din site. Datele colectate din formulare sunt aici.

en: View your site activity.
ro_RO: Vedeti activitatea sitului.

en: View, search for, add, and edit groups. Click a group to edit it. Groups are useful for organizing users and setting permissions for multiple users simultaneously.
ro_RO: Vedeti, cautati dupa, adaugati si editati grupuri. Dati clic pe un grup pentru a-l edita. Grupurile sunt utile pentru organizarea utilizatorilor si setarea permisiunilor pentru mai multi utilizatori simultan.

en: View/Edit Original
ro_RO: Vedeti/editati originalul

en: Viewing
ro_RO: Afisare

en: Viewing <b>%s</b> to <b>%s</b> (<b>%s</b> Total)
ro_RO: Afisare <b>%s</b> - <b>%s</b> (<b>%s</b> Total)

en: Viewing Permissions
ro_RO: Afisare permisiuni

en: Visit
ro_RO: Vizitare

en: Vote
ro_RO: Vot

en: Waiting for Me
ro_RO: In asteptarea mea

en: Want more themes?
ro_RO: Vreti mai multe teme?

en: Warning! This is a system page. Deleting it could potentially break your site. Please proceed with caution.
ro_RO: Atentie! Aceasta este o pagina a sistemului. Stergerea ei va poate afecta site-ul. Continuati cu atentie.

en: Warning, this cannot be undone. No attributes will be deleted but they will no longer be grouped together.
ro_RO: Atentie, aceasta actiune este una ireversibila. Nu va fi sters niciun atribut dar ele nu vor mai fi grupate.

en: Warning:
ro_RO: Avertizare

en: We have no record of that email address.
ro_RO: Nu stim nimic despre aceasta adresa de e-mail.

en: Web Address
ro_RO: Adresa web

en: Website Registration Notification
ro_RO: Notificare inregistrare site

en: Weeks
ro_RO: Saptamani

en: Welcome Back
ro_RO: Bun venit inapoi

en: Welcome to
ro_RO: Bun venit la

en: Welcome to concrete5
ro_RO: Bine ati venit

en: What do you wish to do?
ro_RO: Ce doriti sa faceti?

en: What goes in your site.
ro_RO: Ce intra in site.

en: What type of page would you like to write?
ro_RO: Ce tip de pagina doriti sa scrieti?

en: What would you like to do with this layout's blocks?
ro_RO: Ce doriti sa faceti cu blocurile acestui layout?

en: When should guests be able to view this block?
ro_RO: Cand ar trebui oaspetii sa poata vedea acest bloc?

en: Where do you want to publish this page?
ro_RO: Unde doriti sa publicati aceasta pagina?

en: Whitelist: Selected areas are only areas indexed.
ro_RO: Whitelist: Zonele selectate sunt singurele zone indexate.

en: Who can add what?
ro_RO: Cine si ce poate adauga?

en: Who can assign what?
ro_RO: Cine si ce poate aloca?

en: Who can edit this page?
ro_RO: Cine poate edita acesta pagina?

en: Who can edit what?
ro_RO: Cine si ce poate edita?

en: Who can search what?
ro_RO: Cine si ce poate cauta?

en: Who can set what?
ro_RO: Cine si ce poate seta?

en: Who can view this page?
ro_RO: Cine poate vedea aceasta pagina?

en: Who can view what?
ro_RO: Cine si ce poate vedea?

en: Who can't add what?
ro_RO: Cine si ce nu poate adauga?

en: Who can't assign what?
ro_RO: Cine si ce nu poate aloca?

en: Who can't edit what?
ro_RO: Cine si ce nu poate edita?

en: Who can't search what?
ro_RO: Cine si ce nu poate cauta?

en: Who can't set what?
ro_RO: Cine si ce nu poate seta?

en: Who can't view what?
ro_RO: Cine si ce nu poate vedea?

en: Who gets access to this permission?
ro_RO: Cine are acces la aceasta permisiune?

en: Whole world at a glance.
ro_RO: Intreaga lume dintr-o privire.

en: Width
ro_RO: Latime

en: Width
ro_RO: Latime

en: Windows 8 Thumbnail
ro_RO: Miniatura Windows 8

en: Windows 8 icon removed successfully.
ro_RO: Iconita pentru Windows 8 a fost inlaturata cu succes.

en: Windows 8 icon updated successfully.
ro_RO: Icoana pentru Windows 8 a fost actualizata cu succes.

en: With Selected
ro_RO: Cu selectia

en: Woops!
ro_RO: Uups!

en: Workflow
ro_RO: Flux de lucru

en: Workflow Access
ro_RO: Acces flux de lucru

en: Workflow Basics
ro_RO: Bazele fluxului de lucru

en: Workflow List
ro_RO: Lista de fluxuri de lucru

en: Workflow Names must only include alphanumerics and spaces.
ro_RO: Numele Setate pot include doar caractere alpfanumerice si spatii.

en: Workflow Notification
ro_RO: Notificare flux de lucru

en: Workflow Options saved.
ro_RO: Optiunile fluxului de lucru au fost salvate.

en: Workflow created successfully. You may now modify its properties.
ro_RO: Fluxul de lucru a fost creat cu succes. Acum se pot face modificari asupra proprietatilor sale.

en: Workflow deleted successfully.
ro_RO: Fluxul de lucru a fost sters.

en: Workflow updated.
ro_RO: Fluxul de lucru a fost actualizat.

en: Workflow with that name already exists.
ro_RO: Exista deja un Workflow cu acelasi nume.

en: Workflows
ro_RO: Fluxuri de lucru

en: Wrapper for static pages.
ro_RO: Wrapper pentru paginile statice.

en: Writable Files and Configuration Directories
ro_RO: Scriere fisiere si foldere configurare

en: Write
ro_RO: Scrieti

en: Write for your site.
ro_RO: Scrieti pentru site

en: XML Support
ro_RO: Suport XML

en: Yes
ro_RO: Da

en: Yes, include this page type in Composer.
ro_RO: Da, se include acest tip de pagina in Composer.

en: Yes, remove the package's directory from the installation directory.
ro_RO: Da, inlatura folderul pachetului din folderul de instalare.

en: Yes. Reset site content with the content found in this package
ro_RO: Da. Se reseteaza continutul acestui site cu continul gasit in acest pachet.

en: Yesterday
ro_RO: Ieri

en: You are changing a preset
ro_RO: Modificati un preset

en: You are logged in as <strong>%s</strong>. You logged in on <strong>%s</strong>.
ro_RO: Sunteti autentificat ca <strong>%s</strong>. V-ati autentificat in <strong>%s</strong>.

en: You are not authorized to access this page.
ro_RO: Nu sunteti autorizat sa vedeti aceasta pagina.

en: You are registered but a site administrator must review your account, you will not be able to login until your account has been approved.
ro_RO: Sunteti inregistrat dar contul trebuie sa fie validat de un administrator. Nu veti putea sa va autentificati pana la aprobarea contului.

en: You are registered but you need to validate your email address. Some or all functionality on this site will be limited until you do so.
ro_RO: V-ati inregistrat dar este nevoie de validarea adresei de e-mail. Pana nu faceti acest lucru o parte sau chiar toate functionaltiatile sitului vor fi limitate.

en: You can download themes and add-ons from the concrete5 marketplace.
ro_RO: Puteti descarca teme si addon-uri din marketplace-ul concrete5.

en: You cannot access task permissions.
ro_RO: Nu puteti accesa permisiunile pentru taskuri.

en: You cannot access these permissions.
ro_RO: Nu puteti accesa aceste permisiuni.

en: You cannot delete the default Job set.
ro_RO: Nu puteti sterge Job setul implicit.

en: You cannot delete your own user account.
ro_RO: Nu puteti sterge propriul cont de utilizator.

en: You cannot move or copy the source page(s).
ro_RO: Nu puteti muta sau copia pagina sursa.

en: You cannot view the source page(s).
ro_RO: Nu puteti vedea pagina sursa.

en: You do not have access to change this page's theme.
ro_RO: Nu aveti acces sa schimbati tema acestei pagini.

en: You do not have access to change this page's type.
ro_RO: Nu aveti acces sa schimbati tipul acestei pagini.

en: You do not have access to delete this stack.
ro_RO: Nu aveti permisiuni suficiente pentru a sterge acest stack.

en: You do not have access to download themes or add-ons from the marketplace.
ro_RO: Nu aveti acces sa descarcati teme sau addon-uri din marketplace.

en: You do not have access to group search. This setting may be changed in the access section of the dashboard settings page.
ro_RO: Nu aveti acces la cautarea de grupuri. Aceasta setare poate fi schimbata din sectiunea de acces din pagina de setari dashboard.

en: You do not have access to page type default content.
ro_RO: Nu aveti acces la continutul implicit pentru tipul de pagina.

en: You do not have access to the dashboard sitemap.
ro_RO: Nu aveti acces la harta sitului din dashboard.

en: You do not have access to the file manager.
ro_RO: Nu aveti acces la managerul de fisiere.

en: You do not have access to the sitemap.
ro_RO: Nu aveti acces la harta sitului.

en: You do not have access to user search. This setting may be changed in the access section of the dashboard settings page.
ro_RO: Nu aveti acces la cautarea de utilizatori. Aceasta setare poate fi schimbata din sectiunea de acces din pagina de setari dashbard.

en: You do not have permission to change permissions on any of the selected pages.
ro_RO: Nu aveti permisiuni sa schimbati permisiunile pentru nici una din paginile selectate.

en: You do not have permission to connect this site to the marketplace.
ro_RO: Nu aveti permisiuni pentru a conecta acest site la marketplace.

en: You do not have permission to connect to the marketplace.
ro_RO: Nu aveti permisiuni sa va conectati la marketplace.

en: You do not have permission to copy any of the selected files.
ro_RO: Nu aveti permisiuni sa copiati nici unul din fisierele selectate.

en: You do not have permission to create or administer backups.
ro_RO: Nu aveti permisiuni sa creati sau sa administrati backup-uri.

en: You do not have permission to delete any of the selected files.
ro_RO: Nu aveti permisiuni pentru a sterge nici unul din fisierele selectate.

en: You do not have permission to delete any of the selected pages.
ro_RO: Nu aveti permisiuni sa stergeti nici una din paginile selectate.

en: You do not have permission to delete this file set.
ro_RO: Nu aveti permisiuni sa stergeti acest set de fisiere.

en: You do not have permission to download add-ons.
ro_RO: Nu aveti permisiuni pentru a descarca addon-uri.

en: You do not have permission to download packages from the marketplace.
ro_RO: Nu aveti permisiuni sa descarcati pachete din marketplace.

en: You do not have permission to install add-ons.
ro_RO: Nu aveti permisiuni pentru a instala addon-uri.

en: You do not have permission to install custom block types or add-ons.
ro_RO: Nu aveti permisiuni pentru a instala tipuri personalizate de blocuri sau addon-uri.

en: You do not have permission to modify speed settings on any of the selected pages.
ro_RO: Nu aveti permisiuni sa modificati setarile de viteza pentru nici una din paginile selectate.

en: You do not have permission to modify the page type or theme on any of the selected pages.
ro_RO: Nu aveti permisiuni sa modificati tipul de pagina sau tema pentru nici una din paginile selectate.

en: You do not have permission to modify this attribute.
ro_RO: Nu aveti permisiuni sa modificati acest atribut.

en: You do not have permission to perform this action.
ro_RO: Nu aveti permisiuni sa efectuati aceasta actiune.

en: You do not have permission to rescan any of the selected files.
ro_RO: Nu aveti permisiuni pentru a rescana nici unul din fisierele selectate.

en: You do not have permission to uninstall packages.
ro_RO: Nu aveti permisiuni pentru a dezistala pachete.

en: You do not have permissions to add this page type in that location.
ro_RO: Nu aveti permisiuni pentru a adauga acest tip de pagina in aceasta locatie.

en: You do not have permissions to refresh this page.
ro_RO: Nu aveti permisiuni pentru a reimprospata aceasta pagina.

en: You do not have permissions to remove this file set.
ro_RO: Nu aveti permisiuni sa inlaturati acest set de fisiere.

en: You do not have sufficient privileges to add this page or these pages to this destination.
ro_RO: Nu aveti suficiente privilegii pentru a adauga aceasta pagina sau aceste pagini la aceasta destinatie.

en: You do not have the ability to copy this file.
ro_RO: Nu aveti abilitatea sa copiati acest fisier.

en: You don't have any interface languages installed. You must run concrete5 in English.
ro_RO: Nu aveti nicio limba pentru interfata instalata. Trebuie sa rulati concrete5 in engleza.

en: You don't have permission to access this RSS feed
ro_RO: Nu aveti permisiunea sa accesati acest flux RSS

en: You dragged "%s" onto "%s." What do you wish to do?
ro_RO: Ati tras "%s" in "%s". Ce doriti sa faceti?

en: You have downloaded a new version of concrete5 but have not upgraded to it yet.
ro_RO: Ati descarcat o versiune noua concrete5 dar nu ati actualizat la ea inca.

en: You have downloaded a new version of concrete5 but have not upgraded to it yet. <a href="%s">Upgrade your site to %s now</a>!
ro_RO: Ati descarcat o versiune noua de concrete5 dar nu ati actualizat inca. <a href="%s">Actualizati situl acum la %s</a>!

en: You have no access to assign groups.
ro_RO: Nu aveti acces sa alocati grupuri.

en: You have no access to groups.
ro_RO: Nu aveti acces la grupuri.

en: You have no access to users.
ro_RO: Nu aveti acces la utilizatori.

en: You have no anti-spam libraries installed.
ro_RO: Nu aveti nicio librarie anti-spam instalata.

en: You have no backups available.
ro_RO: Nu este disponibil niciun backup.

en: You have no captcha libraries installed.
ro_RO: Nu aveti nicio librarie pentru captcha instalata.

en: You have no items in this scrapbook.
ro_RO: Acest scrapbook nu contine niciun obiect.

en: You have no items in your Clipboard.
ro_RO: Nu este niciun obiect in clipboard

en: You have not added any group sets.
ro_RO: Inca nu ati adaugat seturi de grupuri.

en: You have not created any drafts. <a href="%s">Visit Composer &gt;</a>
ro_RO: Inca nu ati creat ciorne. <a href="%s">Mergeti la Composer &gt;</a>

en: You have not created any file sets yet.
ro_RO: Nu ati creat inca niciun set de fisiere.

en: You have not created any surveys.
ro_RO: Inca nu ati creat niciun chestionar.

en: You have not setup any page types for Composer.
ro_RO: Inca nu ati setat niciun tip de pagina pentru Composer.

en: You haven't written a message!
ro_RO: Nu ati scris niciun mesaj!

en: You may approve or remove this user account here
ro_RO: Puteti aproba sau inlatura acest cont de utilizator de aici:

en: You may approve or remove this user account here:
ro_RO: Puteti aproba sau inlatura acest cont de utilizator de aici:

en: You may not add %s to area %s.
ro_RO: Nu poti adauga %s in zona %s.

en: You may not delete the home page.
ro_RO: Nu se poate sterge prima pagina.

en: You may not move/copy/alias the chosen page(s) to that location.
ro_RO: Nu puteti muta/copia/alias pagina aleasa in aceasta locatie.

en: You may not remove the super user account.
ro_RO: Nu se poate sterge contul de super admin.

en: You may not send more than %s messages in %s minutes
ro_RO: Nu puteti trimite mai mult de %s mesaje in %s minute

en: You may only apply updates with a greater version number than the version you are currently running.
ro_RO: Se pot aplica doar actualizari cu numar de versiune mai mare decat cea pe care o folositi in acest moment.

en: You may only set specific permissions for pages if they are set to override defaults or their parent pages.
ro_RO: Puteti set doar anumite permisiuni pentru pagini daca ele sunt setate sa suprascrie setarile implicite ale paginilor parinte.

en: You must be logged in as %s to remove groups.
ro_RO: Trebuie sa fiti autentificat ca %s pentru a inlatura grupuri.

en: You must be logged in to leave a reply.
ro_RO: Trebuie sa fiti autentificati pentru a lasa un raspuns.

en: You must choose a file.
ro_RO: Trebuie sa alegeti un fisier.

en: You must choose an option to refresh.
ro_RO: Trebuie sa alegeti o optiune pentru reimprospatare.

en: You must choose who this permission is for.
ro_RO: Trebuie sa alegeti pentru cine este aceasta permisiune.

en: You must delete all pages of this type, and remove all page versions that contain this page type before deleting this page type.
ro_RO: Trebuie sa stergeti toate paginile de acest tip si sa inlaturati toate versiunile de pagini care contin acest tip de pagina inainte de a sterge acest tip de pagina.

en: You must enable <a href="%s">advanced permissions</a> to use group sets.
ro_RO: Trebuie sa activati <a href="%s">permisiunile avansate</a> pentru a folosi seturile de grupuri.

en: You must enter a valid email address.
ro_RO: Trebuie sa introduceti o adresa de e-mail valida.

en: You must enter a valid name
ro_RO: Trebuie sa introduceti un nume valid.

en: You must first upgrade your site to version 5.4.2.2
ro_RO: Ar trebui mai intai actualizat situl la versiunea 5.4.2.2

en: You must give the workflow a name.
ro_RO: Trebuie sa dati un nume fluxului de lucru.

en: You must give your custom style preset a name.
ro_RO: Trebuie sa dati un nume pentru stilul personalizat de preset.

en: You must give your file a link.
ro_RO: Trebuie sa dati o legatura fisierului.

en: You must give your stack a name.
ro_RO: Trebuie sa dati un nume stack-ului.

en: You must have access to the dashboard sitemap to search pages.
ro_RO: Trebuie sa aveti acces la harta sitului din dashboard pentru a cauta pagini.

en: You must install Adobe Flash to view this content.
ro_RO: Trebuie sa instalati Adobe Flash pentru a vedea acest continut.

en: You must provide a name for your page before you can publish it.
ro_RO: Trebuie introdus un nume pentru pagina pentru a putea fi publicata.

en: You must provide the following information before you may login.
ro_RO: Trebuie sa introduceti urmatoarele informatii inainte de a va putea autentifica.

en: You must select a file.
ro_RO: Trebuie sa selectati un fisier.

en: You must select a form.
ro_RO: Trebuie sa selectati un formular

en: You must select a valid FLV file.
ro_RO: Trebuie sa selectati un fisier FLV valid.

en: You must select a valid sample content starting point.
ro_RO: Trebuie sa selectati un punct de pornire valid pentru continutul exemplu.

en: You must select an image.
ro_RO: Trebuie sa selectati o imagine.

en: You must select at least one file.
ro_RO: Trebuie sa selectati cel putin un fisier.

en: You must sign in order to access this page!
ro_RO: Trebuie sa va autentificati pentru a accesa aceasta pagina!

en: You must specify a valid database name
ro_RO: Trebuie sa specificati un nume valid de baza de date

en: You must specify a valid database server
ro_RO: Trebuie sa specificati un server valid de baza de date

en: You must specify at least one country.
ro_RO: Trebuie sa specificati cel putin o tara.

en: You must specify at least one template to make into a page type.
ro_RO: Trebuie sa specificati cel putin un sablon pentru a-l face tip de pagina.

en: You must specify at least one valid URL.
ro_RO: Trebuie sa specificati cel putin un URL valid.

en: You need the Adobe Flash plugin installed on your computer to upload and crop your user profile picture.
ro_RO: Trebuie sa aveti pluginul Adobe Flash instalat pe sistem pentru a uploada si taia imaginea profilului de utilizator.

en: You will receive a test message from %s
ro_RO: Ai primit un mesaj test de la %s

en: You've already installed that package.
ro_RO: Ati instalat deja acest pachet.

en: You've sent more messages than we can handle just now, that last one didn't go out. 
    				We've notified an administrator to check into this. 
    				Please wait a few minutes before sending a new message.
ro_RO: Ati trimis mai multe mesaje decat putem noi sa gestionam in acest mement, ultimul nu a mai plecat. 
    				Am notificat un administrator sa verifice acest lucru. 
    				Va rugam sa asteptati cateva minute pana sa trimiteti un alt mesaj.

en: You've voted on this survey.
ro_RO: Ati votat deja in acest sondaj.

en: YouTube URL
ro_RO: URL YouTube

en: YouTube Video
ro_RO: Video YouTube

en: YouTube Video disabled in edit mode.
ro_RO: Video-ul YouTube este dezactivat in modul de editare.

en: Your Details
ro_RO: Detaliile dumneavoastra

en: Your Site
ro_RO: Situl dumneavoastra

en: Your account has been created, and you are now logged in.
ro_RO: Contul dumneavoastra a fost creat si sunteti autentificat.

en: Your browser's cookie functionality is turned off. Please turn it on.
ro_RO: Functionalitatea "Cookies" a browser-ului dumneavoastra este oprita. Va rugam sa o porniti.

en: Your concrete5 site does not use the simple permissions model. You must change your permissions for each specific page and content area.
ro_RO: Situl dumneavoastra concrete5 nu foloseste modelul simplu de permisiuni. Trebuie sa modificati permisiunile pentru fiecare pagina si zona de continut.

en: Your configuration directory config/ does not appear to be writable by the web server.
ro_RO: Folderul de configurare config/ pare sa nu aiba permisiuni de scriere pentru serverul web.

en: Your copy operation will only affect the current page - not any children.
ro_RO: Operatiunea de copiere va afecta doar pagina curenta - nu si descendentii sai.

en: Your current website uses a version of concrete5 greater than this one. You cannot upgrade.
ro_RO: Situl foloseste o versiune de concrete5 mai noua decat aceasta. Nu puteti actualiza.

en: Your email will not be publicly displayed.
ro_RO: Adresa de e-mail nu va fi facuta publica.

en: Your files directory files/ does not appear to be writable by the web server.
ro_RO: Folderul de fisiere files/ pare sa nu aiba permisiuni de scriere pentru serverul web.

en: Your form must have a name.
ro_RO: Formularul trebuie as aiba un nume.

en: Your image should be 16x16 pixels, and should be a gif or a png with a .ico file extension.
ro_RO: Imaginea ar trebui sa fie de 16x16 pixeli, si ar trebui sa fie un .gif sau .png cu extensia de fisier .ico.

en: Your login is the most recent.
ro_RO: Autentificarea dumneavoastra este cea mai recenta.

en: Your packages directory packages/ does not appear to be writable by the web server.
ro_RO: Folderul de pachete packages/ pare sa nu aiba permisiuni de scriere pentru serverul web.

en: Your question has been added. To view it click the preview tab.
ro_RO: Intrebarea a fost adaugata. Pentru a o vedea dati clic pe tabul de previzualizare.

en: Your question has been edited.
ro_RO: Intrebarea a fost editata.

en: Your registration has been approved. You can log into your new account here
ro_RO: Contul dumneavoastra a fost aprobat. Va puteti conecta aici

en: Your request to move "%s" beneath "%s" has been stored. Someone with approval rights will have to activate the change.
ro_RO: Cererea de mutare "%s" sub "%s" a fost stocata. Cineva cu drepturi de aprobare va trebui sa activeze schimbarea.

en: Your session has expired.  Please log back in.
ro_RO: Sesiunea a expirat. Autentificati-va din nou

en: Your site is <strong>not</strong> connected to the concrete5 community.
ro_RO: Situl dumneavoatra <strong>nu</strong> este conectat cu comunitatea concrete5.

en: Your site is already up to date! The current version of concrete5 is <b>%s</b>. You should remove this file for security.
ro_RO: Situl este deja la zi! Versiunea curenta de concrete5 este <b>%s</b>. Ar trebui sa inlaturati acest fisier din motive de securitate.

en: Your site is currently connected to the concrete5 community. Your project page URL is:
ro_RO: Situl este conectat la comunitatea concrete5. URL-ul paginii proiectului este:

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons.
ro_RO: Situl nu este conectat la comunitatea concrete5. Daca va conectati veti putea extinde mai usor situl cu teme si addon-uri.

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons. Connecting enables automatic updates.
ro_RO: Situl dumneavoastra nu este conectat la comunitatea concrete5.org. Prin conectare puteti sa extindeti mai usor situl cu teme si addon-uri. Conectarea permite actualizari automate.

en: Your site is now connected to the concrete5 community.
ro_RO: Situl este acum conectat la comunitatea concrete5.

en: Your site's name has been saved.
ro_RO: Numele sitului a fost salvat.

en: Zip Archive
ro_RO: Arhiva Zip

en: a comment is required
ro_RO: este necesar un comentariu

en: add file, delete file, copy, move, alias, resize, crop, rename, images, title, attribute
ro_RO: adaugare fisier, stergere fisier, copiere, mutare, alias, redimensionare, taiere, redenumire, imagini, titlu, atribut

en: add workflow, remove workflow
ro_RO: adaugare flux de lucru, inlaturare flux de lucru

en: add-on, addon, add on, package, applications, ecommerce, discussions, forums, themes, templates, blocks
ro_RO: addon, add on, add-on, pachet, aplicatii, ecommerce, discutii, forumuri, teme, sabloane, blocuri

en: add-on, addon, ecommerce, install, discussions, forums, themes, templates, blocks
ro_RO: add-on, ecommerce, instalare, discutii, forumuri, teme, sabloane, blocuri

en: and all its children were successfully copied beneath
ro_RO: si toti descendentii sau ai fost copiati cu succes sub

en: antispam, block spam, security
ro_RO: antispam, blocare spam, securitate

en: at a specific date and time
ro_RO: la o anumita data si timp

en: at the current level
ro_RO: nivelul curent

en: at the current level.
ro_RO: la nivelul curent.

en: at the level above.
ro_RO: la nivelul de deasupra.

en: at the second level.
ro_RO: la al doilea nivel.

en: at the third level.
ro_RO: la al treilea nivel.

en: at the top level.
ro_RO: la cel mai de sus nivel.

en: attribute configuration
ro_RO: configuratie atribut

en: attributes, sets
ro_RO: atribute, seturi

en: attributes, types
ro_RO: atribute, tipuri

en: autohigh
ro_RO: mare auto

en: autolow
ro_RO: mica auto

en: beneath
ro_RO: sub

en: beneath another page
ro_RO: sub alta pagina

en: beneath this page
ro_RO: sub aceasta pagina

en: best
ro_RO: cea mai buna

en: block, refresh, custom
ro_RO: bloc, reimprospatare, personalizat

en: blog drafts, composer
ro_RO: ciorne blog, composer

en: bulk, seo, change keywords, engine, optimization, search
ro_RO: in grup, seo, schimbare keywords, motor, optimizare, cautare

en: buy addon, buy add on, buy add-on, purchase addon, purchase add on, purchase add-on, find addon, new addon, marketplace
ro_RO: cumparare addon, gasire addon, addon nou, marketplace

en: buy theme, new theme, marketplace, template
ro_RO: cumparare tema, tema noua, marketplace, sablon

en: by
ro_RO: de

en: cache option, change cache, override, turn on cache, turn off cache, no cache, page cache, caching
ro_RO: optiune cache, schimbare cache, suprascriere, activare cache, dezactivare cache, fara cache, cache pagina, caching

en: cache option, turn off cache, no cache, page cache, caching
ro_RO: optiune cache, dezactivare cache, fara cache, cache pagina, cache

en: cache page if all blocks support it.
ro_RO: se salveaza pagina in cache daca toate blocurile suporta acest lucru.

en: characters
ro_RO: caractere

en: concrete5 - open source CMS
ro_RO: concrete5 - CMS open source

en: concrete5 - open source content management system for PHP and MySQL
ro_RO: concrete5 - sistem de administrare continut open source pentru PHP si MySQL

en: concrete5 Community
ro_RO: Comunitatea concrete5

en: concrete5 Community - Purchase &amp; Checkout
ro_RO: Comunitatea concrete5 - Cumparati &amp; Platiti

en: concrete5 Update
ro_RO: Actualizare concrete5

en: concrete5 cannot parse the PATH_INFO or ORIG_PATH_INFO information provided by your server.
ro_RO: concrete5 nu poate interpreta informatiile din PATH_INFO sau ORIG_PATH_INFO oferite de server.

en: concrete5 does not support Internet Explorer 6 in edit mode.
ro_RO: Concrete5 nu suporta Internet Explorer 6 in modul de editare.

en: concrete5 interface settings saved successfully.
ro_RO: Setarile pentru interfata concrete5 au fost salvate cu succes.

en: concrete5 is already installed.
ro_RO: concrete5 este deja instalat.

en: concrete5 requires GD library 2.0.1 or greater
ro_RO: concrete5 necesita libraria GD 2.0.1 sau mai noua

en: concrete5 requires PHP XML Parser and SimpleXML extensions
ro_RO: concrete5 necesita extensiile PHP XML Parser si SimpleXML

en: concrete5 requires at least PHP %s
ro_RO: concrete5 necesita cel putin PHP %s

en: concrete5 veterans can choose "Empty Site," but otherwise we recommend starting with some sample content.
ro_RO: Veteranii concrete5 pot sa aleaga "Site gol", dar altfel va recomandam sa incepeti cu continut demonstrativ.

en: concrete5 was not able to save the package after download.
ro_RO: concrete5 nu a putut salva pachetul dupa descarcare.

en: concrete5.org, my account, marketplace
ro_RO: concrete5.org, contul meu, marketplace

en: configure search, site search, search option
ro_RO:  configurare cautare, cautare site, optiune cautare

en: curl must be enabled to preview external themes.
ro_RO: curl trebuie sa fie activata pentru a previzualiza teme externe.

en: custom theme, change theme, custom css, css
ro_RO: tema personalizata, schimbare tema, css personalizat, css

en: dashboard, configuration
ro_RO: hboard, configurare

en: days
ro_RO: zile

en: disable full page cache.
ro_RO: dezactivare cache pagina completa.

en: e.g. 17 SE 3rd #410, Portland, OR, 97214
ro_RO: de ex. Strada Exemplului, Bucuresti

en: edit
ro_RO: editare

en: edit stacks, view stacks, all stacks
ro_RO: editare stack-uri, afisare stack-uri, toate stack-urile

en: editors, hide site, offline, private, public, access
ro_RO: editori, ascunde site, offline, privat, public, acces

en: email server, mail settings, mail configuration, external, internal
ro_RO: server e-mail, setari e-mail, configuratie e-mail, extern, intern

en: email server, mail settings, mail configuration, private message, message system, import, email, message
ro_RO: server e-mail, setari e-mail, configuratie e-mail, mesaj privat, sistem mesaje, import, e-mail, mesaj

en: email, logging, logs, smtp, pop, errors, mysql, log
ro_RO: e-mail, logging, loguri, smtp, pop, erori, mysql, log

en: enable full page cache.
ro_RO: activare cache pagina completa.

en: errors, exceptions, develop, support, help
ro_RO: erori, exceptii, dezvoltare, suport, ajutor

en: everywhere
ro_RO: oricare

en: export, backup, database, sql, mysql, encryption, restore
ro_RO: export, backup, baza de date, sql, mysql, criptare, restaurare

en: export, database, xml, starting, points, schema, refresh, custom, tables
ro_RO: export, baza de date, xml, pornire, puncte, starting, points, schema, personalizate, tabele

en: failed login attempts
ro_RO: incercari de autentificare esuate

en: file options, file manager, upload, modify
ro_RO: optiuni fisier, manager fisiere, upload, modificare

en: file, file attributes, title, attribute, description, rename
ro_RO: fisier, atribute fisier, titlu, atribut, descriere, redenumire

en: files, category, categories
ro_RO: fisiere, categorie, categorii

en: find page, search page, search, find, pages, sitemap
ro_RO: gasire pagina, cautare pagina, cautare, gasire, pagini, harta site

en: find, search, people, delete user, remove user, change password, password
ro_RO: gaseste, cauta, oameni, stergeti utilizatorul, eliminati utilizatorul, schimba parola, parola

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey
ro_RO: formulare, log, eroare, e-mail, mysql, exceptie, chestionar

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey, history
ro_RO: formulare, log, eroare, e-mail, mysql, exceptie, chestionar, istoric

en: forms, questions, response, data
ro_RO: formulare, intrebari, raspuns, date

en: group set
ro_RO: set grupuri

en: high
ro_RO: mare

en: hits, pageviews, visitors, activity
ro_RO: hituri, afisari pagini, vizitatori, activitate

en: iFrame - Works in more devices
ro_RO: iFrame - functioneaza in mai multe dispozitive

en: iPhone Thumbnail
ro_RO: Miniatura iPhone

en: iPhone home screen icons should be 57x57 and be in the .png format.
ro_RO: Iconitele pentru homescreen-ul iPhone ar trebui sa aiba 57x57 pixeli si sa fie in format .png.

en: iPhone icon removed successfully.
ro_RO: Iconita pentru iPhone a fost inlaturata cu succes.

en: iPhone icon updated successfully.
ro_RO: Iconita pentru iPhone a fost actualizata cu succes.

en: in alphabetical order
ro_RO: in ordine alfabetica

en: in alphabetical order.
ro_RO: in ordine alfabetica.

en: in reverse alphabetical order
ro_RO: in ordine invers alfabetica

en: in reverse alphabetical order.
ro_RO: in ordine alfabetica inversa.

en: in reverse sitemap order.
ro_RO: in ordinea inversa din harta sitului.

en: in their sitemap order
ro_RO: in ordinea din harta sitului

en: in their sitemap order.
ro_RO: in ordinea din harta sitului.

en: index search, reindex search, build sitemap, sitemap.xml, clear old versions, page versions, remove old
ro_RO: indexare cautare, reindexare cautare, construire harta site, sitemap.xml, golire serviuni vechi, versiuni pagina, inlaturare vechi

en: interface, quick nav, dashboard background, background image
ro_RO: interfata, navigare rapida, fundal dashboard, imagine fundal

en: leave blank to hide
ro_RO: lasati necompletat pentru a ascunde

en: levels
ro_RO: nivele

en: lock site, under construction, hide, hidden
ro_RO: blocare site, in constructie, ascundere, ascuns

en: logo, favicon, iphone, icon, bookmark
ro_RO: logo, favicon, iphone, iconita, bookmark

en: low
ro_RO: mica

en: max
ro_RO: maxim

en: medium
ro_RO: medie

en: member profile, member page, community, forums, social, avatar
ro_RO: profil membru, pagina membru, comunitate, forumuri, social, avatar

en: minutes
ro_RO: minute

en: months
ro_RO: luni

en: n/j/Y
ro_RO: j/n/Y

en: n/j/Y \a\t g:i A
ro_RO: j/n/Y \a\t g:i A

en: network, proxy server
ro_RO: retea, server proxy

en: new blog, write blog, blogging
ro_RO: blog nou, scriere blog, blogging

en: new file set
ro_RO: set nou fisiere

en: new theme, theme, active theme, change theme, template, css
ro_RO: tema noua, tema, tema activa, schimbare tema, sablon, css

en: new user group, new group, group, create
ro_RO: grup nou utilizatori, grup nou, grup, creare

en: new user, create
ro_RO: utilizator nou, creare

en: on
ro_RO: la

en: once a certain amount of time has passed
ro_RO: de indata ce a trecut o anume perioada de timp

en: overrides, system info, debug, support, help
ro_RO: suprascrie, info sistem, debug, suport, ajutor

en: page
ro_RO: pagina

en: page attributes, custom
ro_RO: atribute pagina, personalizat

en: page type defaults, global block, global area, starter, template
ro_RO: continut implicit tip pagina, bloc global, zona globala, starter, sablon

en: page types
ro_RO: tipuri pagina

en: pages of type
ro_RO: pagini de tipul

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias
ro_RO: pagini, adaugare pagina, stergere pagina, copiere, mutare, alias

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias, bulk
ro_RO: pagini, adaugare pagina, stergere pagina, copiere, mutare, alias, grup

en: profile, login, redirect, specific, dashboard, administrators
ro_RO: profil, autentificare, redirectionare, specific, dashboard, administratori

en: questions, quiz, response
ro_RO: intrebari, quiz, raspuns

en: remove
ro_RO: inlaturare

en: seconds
ro_RO: secunde

en: security, actions, administrator, admin, package, marketplace, search
ro_RO: securitate, actiuni, administrator, admin, pachet, marketplace, cautare

en: security, alternate storage, hide files
ro_RO: securitate, stocare alternativa, ascundere fisiere

en: security, files, media, extension, manager, upload
ro_RO: securitate, fisiere, media, extensie, manager, upload

en: security, lock ip, lock out, block ip, address, restrict, access
ro_RO: securitate, blocare ip, blocare, adresa, restrictionare, acces

en: security, registration
ro_RO: securitate, inregistrare

en: signup, new user, community
ro_RO: inregistrare, utilizator nou, comunitate

en: single, page, custom, application
ro_RO: singura, pagina, pesonalizat, aplicatie

en: smtp, mail settings
ro_RO: smtp, setari e-mail

en: stacks, reusable content, scrapbook, copy, paste, paste block, copy block, site name, logo
ro_RO: stack-uri, continut reutilizabil, scrapbook, copiere, lipire, lipire bloc, copiere bloc, nume site, logo

en: survey results
ro_RO: rezultate sondaj

en: the %s block named <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> Area.
ro_RO: blocul %s cu numele <strong>%s</strong> in zona <strong>%s</strong>.

en: theme
ro_RO: tema

en: timezone, profile, locale
ro_RO: fus orar, profil, localizare

en: tinymce, content block, fonts, editor, content, overlay
ro_RO: tinymce, bloc continut, fonturi, editor, continut, overlay

en: to
ro_RO: la

en: traffic, statistics, google analytics, quant, pageviews, hits
ro_RO: trafic, statistici, google analitycs, quant, afisari pagini, hituri

en: translate, translation, internationalization, multilingual
ro_RO: traduce,traducere, internationalizare, multilimba

en: turn off statistics, tracking, statistics, pageviews, hits
ro_RO: dezactivare statistici, urmarire, statistici, afisari pagini, hituri

en: update, upgrade
ro_RO: actualizare

en: upgrade, new version, update
ro_RO: actualizare, versiune noua, update

en: user attributes, user data, gather data, registration data
ro_RO: atribute utilizator, date utilizator, adunare date, date inregistrare

en: user, group, people, permissions, access, expire
ro_RO: oameni, grup, oameni, permisiuni, acces, expira

en: users, groups, people, find, delete user, remove user, change password, password
ro_RO: utilizatori, grupuri, oameni, gaseste, stergeti utilizatorul, eliminati utilizatorul, schimba parola

en: vanity, pretty url, seo, pageview, view
ro_RO: vanitate, url prietenos, seo, afisare pagina, afisare

en: warning
ro_RO: avertizare

en: was moved beneath
ro_RO:  fost mutata sub

en: was successfully aliased beneath
ro_RO: a primit cu succes un alias sub

en: was successfully copied beneath
ro_RO: a fost copiata cu succes sub

en: website name, title
ro_RO: nume website, titlu

en: weeks
ro_RO: saptamani

en: with the earliest first
ro_RO: cu primele adaugate primele

en: with the earliest first.
ro_RO: cu cele mai vechi primele.

en: with the most recent first
ro_RO: cu cele mai recente primele

en: with the most recent first.
ro_RO: cu cele mai recente primele.
