concrete5 - en to vi_VN translation catalogue (3093 entries)

en: 
    
    Dear %s,
    
    You have requested a new password for the site %s 
    
    Your username is: %s
    
    You may change your password at the following address:
    
    %s
    
    Thanks for browsing the site!
vi_VN: 
    Thưa %s,
    
    Bạn đã yêu cầu một mật khẩu mới cho trang web %s
    
    
    Tên truy cập cảu bạn là: %s
    
    
    Bạn có thể thay đổi mật khẩu của bạn tại địa chỉ sau: 
    
    
    %s
    
    
    Cám ơn đã duyệt trang web!

en: 
    
    Someone has attempted to send you spam through your website. Details below:
    
    %s
vi_VN: 
    
    Ai đó đã cố gắng để gửi cho bạn thư rác thông qua trang web của bạn. Chi tiết ở dưới đây:
    
    
    %s

en: 
    
    You must click the following URL in order to activate your account for %s:
    
    %s 
    
    Thanks for your interest in %s
vi_VN: 
    
    Bạn phải nhấp vào địa chỉ URL sau để kích hoạt tài khoản của bạn cho %s
    
    %s
    
    Cám ơn bạn đã quan tâm đến %s

en: 
    There has been a submission of the form %s through your concrete5 website.
    
    %s
    
    To view all of this form's submissions, visit %s
vi_VN: 
    
    Hiện đã có một gửi tin của mẫu %s thông qua trang web Concrete5 của bạn.
    
    
    
    %s
    
    
    
    Xem tất cả các mẫu gửi tin này, hãy truy cập %s

en: 
    There is a new reply on a guestbook in your concrete5 website.
    
    %s
    
    To view this guestbook, visit: 
    %s
vi_VN: 
    Có một trả lời mới trong lưu bút của trang web Concrete5 của bạn. 
    
    
    %s
    
    
    Để xem sổ lưu bút này, hãy truy cập: 
    
    %s

en:  # Per Page
vi_VN: # Mỗi trang

en:  No Meta Description
vi_VN: Không có siêu diễn giải

en:  No Meta Keywords
vi_VN: Không có siêu khóa

en:  On - email validation
vi_VN: Mở - Xác nhận thư điện tử

en:  is not a valid URL.
vi_VN: Không phải là một địa chỉ URL hợp lệ

en:  minutes.
vi_VN: phút

en:  on
vi_VN: trên

en:  with the comments "%s"
vi_VN: Với các bình luận ​​"%s"

en: "%s" has been marked for deletion. View the page here: %s.
vi_VN: "%s" đã được đánh dấu để xóa. Xem trang ở đây: %s.

en: "%s" has pending changes and needs to be approved. View the page here: %s.
vi_VN: "%s" đang chờ thay đổi và cần được chấp thuận. Xem trang ở đây: %s.

en: "%s" has pending permission changes. View the page here: %s.
vi_VN: "%s" các thay đổi quyền sự cho phép đang được chờ. Xem trang ở đây: %s.

en: "%s" has pending permission inheritance. View the page here: %s.
vi_VN: "%s" Cấp phát cho phép được thừa kế. Xem trang ở đây: %s.

en: "%s" has pending sub-page permission inhiterance changes. View the page here: %s.
vi_VN: "%s" Quyền trang con đang chờ thay đổi thừa kế. Xem trang ở đây: %s.

en: "%s" is pending a move to beneath "%s". Source Page: %s. Target Page: %s.
vi_VN: "%s" đang chờ một động thái để bên dưới "%s". Trang nguồn: %s. Trang mục tiêu: %s.

en: # Children
vi_VN: # Con

en: # Logins
vi_VN: # Đăng nhập

en: # Per Page
vi_VN: # Mỗi trang

en: # items to display
vi_VN: # mục tin hiển thị

en: # of Months to display
vi_VN: Số tháng hiển thị

en: %1$d versions deleted from %2$d page (%3$s) | %1$d versions deleted from %2$d pages (%3$s)
vi_VN[0]: %1$d phiên bản bị xóa khỏi %2$d trang (%3$s)

en: %1$s file saved (%2$d pages).
vi_VN: %1$s tệp tin được lưu (%2$d trang).

en: %d Vote | %d Votes
vi_VN[0]: %d số biểu quyết

en: %d day | %d days
vi_VN[0]: %d ngày

en: %d file uploaded successfully. | %d files uploaded successfully.
vi_VN[0]: %d tệp tin được tải lên thành công.

en: %d hour | %d hours
vi_VN[0]: %d giờ

en: %d item | %d items
vi_VN[0]: %d Khoản mục

en: %d minute | %d minutes
vi_VN[0]: %d phút

en: %d page | %d pages
vi_VN[0]: %d trang

en: %d page deleted. | %d pages deleted.
vi_VN[0]: %d các trang được xóa.

en: %d page required reindexing. | %d pages required reindexing.
vi_VN[0]: %d trang yêu cầu được chỉ mục lại.

en: %d review | %d reviews
vi_VN[0]:  %d xem lại

en: %d second | %d seconds
vi_VN[0]: %d giây

en: %s File Properties
vi_VN: %s thuộc tính tệp tin

en: %s Form Submission
vi_VN: %s Biểu Mẫu Gửi Lên

en: %s GB
vi_VN: %s giga byte

en: %s KB
vi_VN: %s kilo byte

en: %s MB
vi_VN: %s mega byte

en: %s Submitted by <strong>%s</strong> on %s.
vi_VN: %s Gửi bởi <strong>%s </ strong> trên %s.

en: %s TB
vi_VN: %s tetra byte

en: %s Timed Permissions Found
vi_VN: Tìm thấy %s thời gian gán quyền

en: %s can fully clear you website of all existing content and install its own custom content in its place. If you're installing a theme for the first time you may want to do this. Clear all site content?
vi_VN: %s có thể làm sạch toàn bộ trang web với tất cả nội dung hiện có và nội dung riêng được cài đặt trong vị trí của nó. Nếu bạn đang cài đặt một chủ đề cho lần đầu tiên bạn có thể muốn làm điều này. Làm sạch tất cả nội dung trang web?

[ctx: %s is a block type name]
en: Add %s
vi_VN: Thêm %s

[ctx: %s is a block type name]
en: Edit %s
vi_VN: Chỉnh sửa %s

en: %s is currently editing this page.
vi_VN: %s hiện đang chỉnh sửa trang này.

en: %s minutes
vi_VN: %s phút

en: %s more to display. <a href="%s">View All</a>
vi_VN: %s Hiển thị thêm. <a href="%s"> Xem tất cả </ a>

en: %s not found. Please check that the block controller file contains the correct class name.
vi_VN: %s không tìm thấy. Hãy kiểm tra xem các khối điều khiển tệp tin có tên lớp chính xác.

en: %s's Personal Scrapbook
vi_VN: %s sổ lưu niệm cá nhân

en: %s: Basic Details
vi_VN: %s: Các thông tin chi tiết cơ bản

en: &laquo; Return to Scrapbook List
vi_VN: &laquo; Quay trở lại danh sách sổ tay

en: &lt; Back to %s
vi_VN: &lt; Trở lại %s

en: &lt; Back to Home
vi_VN: &lt; Trở lại trang chủ

en: (<strong>Note</strong>: You must create the "is_featured" page attribute first.)
vi_VN: (<strong>Chú ý</strong>: Bạn phải tạo trang "is_features" đầu tiên.)

en: (All page instances will also be removed)
vi_VN: (Tất cả các phiên bản trang cũng sẽ bị xóa)

en: (Deleted Group)
vi_VN: (Xóa nhóm)

en: (Deleted User)
vi_VN: (Xóa người dùng)

en: (Leave these fields blank to keep the same password)
vi_VN: (Bỏ đi các trường trống để giữ cùng một mật khẩu)

en: (No Description)
vi_VN: (Không có mô tả)

en: (No Name)
vi_VN: (Không tên)

en: (No Subject)
vi_VN: (Không có tiêu đề)

en: (Not Applicable)
vi_VN: (Không áp dụng)

en: (Note: files within the set will not be removed.)
vi_VN: (Lưu ý: các tập tin trong các thiết lập sẽ không được gỡ bỏ.)

en: (Pulling icons from file set "%s". Icons will be displayed at %s x %s.)
vi_VN: (Kéo các biểu tượng từ các tập tin thiết lập "%s". Các biểu tượng sẽ được hiển thị tại %s x %s.)

en: (Seperate multiple emails with a comma)
vi_VN: (Phân cách nhiều thư với dấu phẩy)

en: (To add your own page type icons, create a file set named "%s" and add files to that set)
vi_VN: (Để thêm các biểu tượng kiểu trang của riêng bạn, tạo ra một tập tin có tên "%s" và thêm các tập tin vào thiết lập này)

en: (Untitled Page)
vi_VN: (Trang không có đề mục)

en: (User ID: %s)
vi_VN: (Chỉ mục người dùng: %s)

en: * Scroll right to view full results
vi_VN: * Di chuyển sang phải để xem kết quả đầy đủ

en: * required field
vi_VN: * Trường bắt buộc

en: ** All
vi_VN: ** Tất cả

en: ** Custom (No Preset)
vi_VN: ** Tùy chỉnh (không thiết lập trước)

en: ** Default
vi_VN: ** Mặc định

en: ** Multiple Settings
vi_VN: ** Nhiều thiết lập

en: ** None
vi_VN: ** Không

en: ** None (Exit Saved Search)
vi_VN: ** Không có (Thoát tìm kiếm được lưu)

en: ** None Activated
vi_VN: ** Không kích hoạt

en: ** Options
vi_VN: ** Tùy chọn

en: ** Same as website (default)
vi_VN: ** Tương tự như trang web (mặc định)

en: ** Select a saved search.
vi_VN: Lựa chọn một tìm kiếm được lưu.

en: *** DO NOT REPLY TO THE MESSAGE BELOW. ***
vi_VN: *** Không trả lời tin nhắn dưới đây. ***

en: --- Reply ABOVE. Do not alter this line --- [
vi_VN: --- Trả lời bên trên. Không làm thay đổi dòng này --- [

en: -------------------- Original Message --------------------
vi_VN: -------------------- Tin nhắn gốc --------------------

en: /\-\-\- Reply ABOVE\. Do not alter this line \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i
vi_VN: /\-\-\- Trả lời bên trên\. Không làm thay đổi dòng này \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i

en: 1 Timed Permission Found
vi_VN: Tìm thấy 1 thời gian gán quyền

en: <a href="%s">%s</a> has been marked for deletion.
vi_VN: <a href="%s">%s</a> đã được đánh dấu để xóa.

en: <a href="%s">%s</a> has pending sub-page permission inhiterance changes.
vi_VN: <a href="%s">%s</a> Trang con đang chờ thay đổi quyền thừa kế.

en: <a href="%s">%s</a> is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
vi_VN: <a href="%s">%s </ a> đang chờ một động thái dưới <strong> href="%s">%s </ a> </ strong>.

en: <a href="%s">%s</a> submitted for Permission Changes.
vi_VN: <a href="%s">%s</a> Gửi để thay đổi quyền.

en: <a href="%s">%s</a> submitted to change permission inheritance to %s.
vi_VN: <a href="%s">%s</a> Gửi để thay đổi thừa kế quyền cho %s.

en: <a href="%s">Click here</a> if you would like to re-run this script.
vi_VN: <a href="%s"> Bấm vào đây </ a> nếu bạn muốn chạy lại kịch bản này.

en: <a href="%s">Install</a> or <a href="%s">update</a> packages.
vi_VN: <a href="%s">Cài đặt</a> hay <a href="%s">Cập nhật</a> gói phần mềm.

en: <a href="%s">Install</a>, <a href="%s">update</a> or download more <a href="%s">themes</a> and <a href="%s">add-ons</a>.
vi_VN: <a href="%s">Cài đặt</a>, <a href="%s">cập nhật</a> hay tải về thêm <a href="%s">chủ đề</a> và <a href="%s">tiện ích</a>.

en: <p>Retrieving information from the concrete5 Marketplace.</p>
vi_VN: <p> truy tìm thông tin từ khu mua bán Concrete5. </ p>

en: <p>You are now logged out of concrete5 Marketplace.</p>
vi_VN: <p> Bạn đã đăng xuất khỏi khu mua bán Concrete5. </ p>

en: <p>You have successfully logged into the concrete5 Marketplace.</p>
vi_VN: <p> Bạn đã đăng nhập thành công vào khu mua bán Concrete5. </ p>

en: <p>You must be logged into the concrete5 Marketplace to install add-ons and themes.  Please log in.</p>
vi_VN: <p> Bạn phải đăng nhập vào khu chợ Concrete5 để cài đặt tiện ích và chủ đề. Xin hãy đăng nhập </ p>

en: <p>You package could not be installed.  An unknown error occured.</p>
vi_VN: <p>  Gói phần mềm của bạn không thể được cài đặt. Một lỗi không rõ đã xảy ra. </ P>

en: <p>Your package will now be downloaded and installed.</p>
vi_VN: <p> Gói phần mềm của bạn bây giờ sẽ được tải về và cài đặt. </p>

en: <strong>%s Block</strong> in <strong>%s</strong> Area.
vi_VN: <strong>%s Khối</strong> trong<strong>%s</strong> vùng.

en: <strong>%s</strong>, sent by %s on %s
vi_VN: <strong>%s</strong>, Gửi bởi %s trong %s

en: <strong>Note:</strong> Once enabled, advanced permissions cannot be turned off.
vi_VN: <strong> Lưu ý: </ strong> Khi được kích hoạt, Quyền nâng cáo mà không có thể bị tắt.

en: <strong>Note</strong>: Scrapbooks are preserved for backward compatibility, but you really should be using <a href="%s">stacks</a> instead.
vi_VN: <strong> Lưu ý </ strong>: Sổ tay được bảo tồn cho tương thích ngược, nhưng bạn thực sự nên sử dụng <a href="%s"> ngăn xếp chồng</ a> để thay thế.

en: <strong>Request Saved.</strong> You must complete the workflow before this change is active.
vi_VN: <strong> Yêu cầu lưu. </ strong> Bạn phải hoàn thành công việc trước khi sự thay đổi này được hoạt động.

en: A collapsible date based navigation tree
vi_VN: Co ngày tháng trên cơ sở cây điều hướng

en: A database error occurred while processing this request.
vi_VN: Một lỗi cơ sở dữ liệu xảy ra trong khi thực hiện yêu cầu này.

en: A great starting point for an attractive website with a blog.
vi_VN: Một điểm khởi đầu tuyệt vời cho một trang web hấp dẫn với một nhật ký cá nhân

en: A group named "%s" already exists
vi_VN: Một nhóm có tên là "%s" đã tồn tại

en: A message has been sent to you by %s through your profile on %s
vi_VN: Một tin nhắn đã được gửi đến cho bạn bởi %s thông qua hồ sơ của bạn trên %s

en: A new user has registered on your website.
vi_VN: Người dùng mới được đăng ký trên trang web của bạn.

en: A new user has registered on your website. This account must be approved before it is active and may login.
vi_VN: Một người sử dụng mới đã đăng ký trên trang web của bạn. Tài khoản này phải được chấp thuận trước khi nó hoạt động và có thể đăng nhập.

en: A new version of concrete5 is now available.
vi_VN: Một phiên bản mới của concrete5 đã được sẵn sàng.

en: A password may not contain ", ', >, <, or any spaces.
vi_VN: Một mật khẩu không thể chứa ", ',>, <, hoặc bất kỳ khoảng trống.

en: A password must be between %s and %s characters
vi_VN: Một mật khẩu phải nằm trong %s và các ký tự %s

en: A username and password are required.
vi_VN: Tên người dùng và mật khẩu là bắt buộc.

en: A username cannot be more than %s characters long.
vi_VN: Tên người dùng không thể nhiều hơn %s ký tự.

en: A username may only contain letters numbers, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
vi_VN: Một tên tài khoản chỉ có thể chứa chữ cái, số, dấu chấm (không phải ở đầu/cuối), gạch dưới (không phải ở đầu/cuối).

en: A username may only contain letters or numbers.
vi_VN: Tên người dùng có thể chỉ chứa chữ cái hoặc con số.

en: A username may only contain letters, numbers and spaces.
vi_VN: Tên người dùng có thể chỉ chứa chữ cái, con số và khoảng trắng.

en: A username may only contain letters, numbers, spaces, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
vi_VN: Một tên tài khoản chỉ có thể chứa chữ cái, số, dấu cách, dấu chấm (không phải ở đầu/cuối), gạch dưới (không phải ở đầu/cuối).

en: A username must be at least %s characters long.
vi_VN: Một tên tài khoản phải có ít nhất %s ký tự.

en: AJAX Error.
vi_VN: Lỗi AJAX.

en: About
vi_VN: Về

en: Access
vi_VN: Truy cập

en: Access & Permissions
vi_VN: Truy cập & Quyền

en: Access Denied
vi_VN: Truy cập bị từ chối

en: Access Denied.
vi_VN: Truy cập bị từ chối

en: Access Group Search
vi_VN: Truy cập Nhóm Tìm kiếm

en: Access Sitemap and Page Search
vi_VN: Truy cập sơ đồ cấu trúc trang web và trang tìm kiếm

en: Access User Search
vi_VN: Truy cập Người sử dụng tìm kiếm

en: Access to block denied
vi_VN: Truy cập vào khối bị từ chối

en: Account created on %s. Last logged in from IP: %s.
vi_VN: Tài khoản được tạo vào %s. Lần đăng nhập cuối cùng từ địa chỉ IP: %s.

en: Accounts expire after
vi_VN: Tài khoản hết hạn sau

en: Action to take
vi_VN: Hành động để có

en: Actions
vi_VN: Hành động

en: Activate
vi_VN: Kích hoạt

en: Activate User
vi_VN: Kích hoạt người dùng

en: Activate Users
vi_VN: Kích hoạt các Người dùng

en: Activated Users
vi_VN: Người dùng đang hoạt động

en: Active
vi_VN: Hoạt động

en: Active Captcha
vi_VN: Kích hoạt Captcha

en: Active Library
vi_VN: Thư viện hoạt động

en: Active Users
vi_VN: Người dùng đang hoạt động

en: Actual Height
vi_VN: Cao Thực Tế

en: Actual Width
vi_VN: Rộng Thực Tế

en: Add
vi_VN: Thêm

en: Add %s
vi_VN: Thêm %s

en: Add Access Entity
vi_VN: Thêm đối tượng truy cập

en: Add Another Option
vi_VN: Thêm tùy chọn khác

en: Add Attribute
vi_VN: Thêm thuộc tính

en: Add Attributes to Set
vi_VN: Thêm thuộc tính tới thiết lập

en: Add Block
vi_VN: Thêm khối

en: Add Block to Scrapbook
vi_VN: Thêm khối vào sổ tay

en: Add External Link
vi_VN: Thêm Liên kết Ngoài

en: Add File
vi_VN: Thêm Tệp tin

en: Add File Set
vi_VN: Thêm Nhóm Tệp

en: Add Files
vi_VN: Thêm các tệp tin

en: Add From Remote URL
vi_VN: Thêm từ địa chỉ URL từ xa

en: Add Functionality
vi_VN: Thêm chức năng

en: Add Group
vi_VN: Thêm nhóm

en: Add Group Combination
vi_VN: Thêm nhóm kết hợp

en: Add Group Set
vi_VN: Thêm thiết lập nhóm

en: Add Groups
vi_VN: Thêm nhóm

en: Add Image
vi_VN: Thêm Ảnh

en: Add Incoming
vi_VN: Thêm nguồn đến

en: Add Job Set
vi_VN: Thếm thiết lập công việc

en: Add Layout
vi_VN: Thêm Bố Cục

en: Add Page
vi_VN: Thêm trang

en: Add Page Type
vi_VN: Thêm Kiểu Trang

en: Add Path
vi_VN: Thêm đường dẫn

en: Add Question
vi_VN: Thêm Câu Hỏi

en: Add Remote Files
vi_VN: Thêm các tệp tin từ xa

en: Add Set
vi_VN: Thêm thiết lập

en: Add Single Page
vi_VN: Thêm trang đơn

en: Add Stack
vi_VN: Thêm ngăn xếp

en: Add Theme
vi_VN: Thêm chủ đề

en: Add To %s
vi_VN: Thêm vào %s

en: Add To Existing Permissions
vi_VN: Thêm vào các quyền hiện tại

en: Add To Sitewide %s
vi_VN: Thêm vào chiều rộng trang web %s

en: Add User
vi_VN: Thêm người dùng

en: Add Workflow
vi_VN: Thêm luồng làm việc

en: Add Your CSS
vi_VN: Thêm CSS của bạn

en: Add a Global Scrapbook
vi_VN: Thêm một sổ tay toàn cục

en: Add a New Question
vi_VN: Thêm Một Câu Hỏi Mới

en: Add a Page Type
vi_VN: Thêm một kiểu trang

en: Add a Sub-Page
vi_VN: Thêm một trang con

en: Add a Template
vi_VN: Thêm một mẫu

en: Add a search box to your site.
vi_VN: Thêm một hộp tìm kiếm vào trang web của bạn

en: Add and manage people.
vi_VN: Thêm và quản lý con người

en: Add and manage the user accounts and groups on your website.
vi_VN: Thêm và quản lý các tài khoản và nhóm người dùng trên trang mạng của bạn.

en: Add any HTML or Javascript code you need for analytics tracking to every page of your site, and pick whether it will go in pages' header or footer. This is where you would input code from Google Analytics, for example.
vi_VN: Thêm bất kỳ mã HTML hoặc javascript mà bạn cần cho việc phân tích theo dõi mọi trang của trang web của bạn, và chọn nó sẽ ở đầu trang hay cuối trang. Đây là nơi bạn sẽ nhập mã từ Google Analytics, vi dụ.

en: Add custom block types, refresh the database tables of installed blocks, and uninstall blocks types from here.
vi_VN: Thêm tùy chỉnh các kiểu khối, làm mới các bảng cơ sở dữ liệu của các khối được cài đặt, và tháo cài đặt các kiểu khối từ đây

en: Add from Incoming Directory
vi_VN: Thêm từ thư mục nguồn đến

en: Add from Remote URL
vi_VN: Thên từ địa chỉ URL từ xa

en: Add individual images selected from the File Manager, or choose an existing file set. Playback options allow you to display images in order or randomly. concrete5 will render the images as an animated slideshow.
vi_VN: Thêm hình ảnh cá nhân được lựa chọn từ trình quản lý tập tin, hoặc chọn một bộ tập tin hiện có. Tùy chọn phát lại cho phép bạn hiển thị hình ảnh theo thứ tự hoặc ngẫu nhiên. Concrete5 sẽ làm cho hình ảnh như một ảnh trượt hoạt hình.

en: Add option
vi_VN: Thêm lựa chọn

en: Add page types to your site.
vi_VN: Thêm các kiểu trang cho trang của bạn.

en: Add questions and specify whether or not unregistered users will be allowed to submit responses. Enter each response as its own option under Add Option. Results can be viewed by visiting Dashboard > Reports > Surveys.
vi_VN: Thêm câu hỏi và chỉ định có hay không người sử dụng không đăng ký sẽ được phép gửi phản hồi. Nhập mỗi câu trả lời là tùy chọn riêng của mình bên dưới Thêm Tùy chọn. Kết quả có thể được xem bằng cách truy cập Bảng điều khiển> Báo cáo> Khảo sát.

en: Add text content and stylize it using the WYSIWYG editor toolbar. Create links to pages, files and other site assets by using the upper concrete5 toolbar.
vi_VN: Thêm nội dung văn bản và kiểu cách hóa nó bằng cách sử dụng thanh công cụ soạn thảo WYSIWYG. Tạo các liên kết đến trang, các tập tin và tài sản khác của trang web bằng cách sử dụng thanh công cụ trên Concrete5.

en: Add the entire stack to this page.
vi_VN: Thêm ngăn xếp nguyên bản cho trang này.

en: Add the users below to Group(s)
vi_VN: Thêm những người dùng bên dưới vào (các) nhóm

en: Add to Favorites
vi_VN: Thêm vào yêu thích

en: Add to Group
vi_VN: Thêm vào nhóm

en: Add to My Friends
vi_VN: Thêm vào bạn bè của tôi

en: Add to New Set
vi_VN: Thêm vào thiết lập mới

en: Add uploaded files to a set?
vi_VN: Thêm các tệp đã được tải lên vào một nhóm?

en: Add, search, replace and modify the files for your website.
vi_VN: Thêm, tìm kiếm, thay thế, chỉnh sửa các tệp tin cho trang web của bạn.

en: Add-On Updates
vi_VN: Các bản cập nhật cho phần bổ sung

en: Add-On updates are available!
vi_VN: Các cập nhật tiện ích là có sẵn!

en: Add-Ons
vi_VN: Tiện ích

en: Added
vi_VN: Thêm

en: Added Between
vi_VN: Thêm vào giữa

en: Added On
vi_VN: Mở thêm

en: Added by <strong>%s</strong> on %s
vi_VN: Thêm bởi <strong>%s</strong> trên %s

en: Added to Page
vi_VN: Thêm vào trang

en: Adding admin user.
vi_VN: Thêm người sử dụng quản trị.

en: Adding block types.
vi_VN: Thêm các kiểu khối.

en: Adding pages and content.
vi_VN: Thêm các trang và nội dung.

en: Adding themes.
vi_VN: Thêm các chủ đề.

en: Additional Attributes
vi_VN: Thuộc tính phụ

en: Additional CSS
vi_VN: Thêm vào CSS

en: Additional Filters
vi_VN: Thêm bộ lọc

en: Address
vi_VN: Địa chỉ

en: Address 1
vi_VN: Địa chỉ 1

en: Address 2
vi_VN: Địa chỉ 2

en: Address Options
vi_VN: Các tùy chọn địa chỉ

en: Adds blog-style comments (a guestbook) to your page.
vi_VN: Thêm kiểu dáng bình luận nhật ký cá nhân (lưu bút) vào trang của bạn.

en: Adds images and onstates from the library to pages.
vi_VN: Thêm các ảnh và trạng thái hiển thị từ thư viện đến các trang.

en: Administrator Information
vi_VN: Thông tin quản trị

en: Advanced
vi_VN: Nâng cao

en: Advanced Permissions
vi_VN: Quyền Nâng cao

en: Advanced Search
vi_VN: Tìm kiếm nâng cáo

en: Advanced permissions are turned off. Enable them below.
vi_VN: Các quyền nâng cao bị tắt. Mở chúng bên dưới

en: Advanced permissions are turned on.
vi_VN: Các quyền nâng cap được bật

en: Advanced permissions enabled.
vi_VN: Quyền nâng cao được mở.

en: Advanced settings for web developers.
vi_VN: Thiết lập nâng cao cho các nhà phát triển web.

en: Alias
vi_VN: bí danh

en: Alias original to Scrapbook
vi_VN: Bí danh nguyên bản đến Sổ lưu niệm

en: Alignment
vi_VN: căn chỉnh

en: All
vi_VN: Tất Cả

en: All Attributes
vi_VN: Tất cả các thuộc tính

en: All Available Countries
vi_VN: Tất cả các quốc gia thích hợp

en: All Block Types
vi_VN: Tất cả các kiểu khối

en: All Day
vi_VN: Toàn bộ ngày

en: All File Types
vi_VN: Tất cả kiểu tệp tin

en: All Files
vi_VN: Tất cả các tệp tin

en: All Groups
vi_VN: Tất cả các nhóm

en: All Items
vi_VN: Tất cả các mục

en: All Levels
vi_VN: Tất cả cấp bậc

en: All Page Types
vi_VN: Tất cả các kiểu trang

en: All Themes
vi_VN: Tất cả chủ đề

en: All blocks currently installed on your site are listed here. Custom blocks that you've developed will appear under Awaiting Installation' until you install them. Click any block to find information about usage and refreshing a block's database tables.
vi_VN: Tất cả các khối hiện đang được cài đặt trên trang web của bạn được liệt kê ở đây. Tùy chỉnh khối mà bạn đã phát triển sẽ xuất hiện dưới dạng "Đang chờ cài đặt " cho đến khi bạn cài đặt chúng. Nhấp vào bất kỳ khối để tìm thông tin về cách sử dụng và làm mới bảng cơ sở dữ liệu khối.

en: All documents and images.
vi_VN: Tất cả các tài liệu và ảnh.

en: All pages have been processed, starting from beginning on next run.
vi_VN: Tất cả các trang đã được xử lý, khởi động từ ban đầu tới lần chạy kế tiếp.

en: All rights reserved.
vi_VN: Bản quyền.

en: All running jobs have been reset.
vi_VN: Tất cả các công việc đang chạy đã được thiết lập lại.

en: All versions of a file will be moved to the selected location.
vi_VN: Tất cả các phiên bản của một tập tin sẽ được chuyển đến vị trí đã chọn.

en: Allow External Links
vi_VN: Cho phép các liên kết bên ngoài

en: Allow multiple options to be chosen.
vi_VN: Cho phép nhiều tùy chọn được chọn.

en: Allow users to add to this list.
vi_VN: cho phép người dùng thêm vào danh sách này.

en: Allow visitors to signup as site members?
vi_VN: Cho phép khách truy cập đăng ký làm thành viên trang web?

en: Allow your users to specify their time zone. This setting is editable in the user profile and in the dashboard users section.
vi_VN: Cho phép người dùng của bạn xác định múi giờ của họ. Thiết lập này có thể chỉnh sửa trong hồ sơ người dùng và trong khu vực bảng điều khiển người dùng.

en: Allowed File Types
vi_VN: Cho phép kiểu Tệp tin

en: Allowed file types saved.
vi_VN: Các kiểu tệp tin được cho phép được lưu.

en: Alphabetical
vi_VN: Bảng chữ cái

en: Already Installed
vi_VN: Đã được cài đặt

en: Already Started.
vi_VN: Đã bắt đầu.

en: Alt Text/Caption
vi_VN: Thông thin thay thế / Chú thích

en: Alternate Storage Directory
vi_VN: Thư mục lưu trữ thay thế

en: Always publish below a certain page.
vi_VN: Luôn luôn xuất bản dưới đây một kiểu trang nào đó.

en: An Error occured while saving the comment
vi_VN: Một lỗi đã xảy ra trong khi lưu bình luận.

en: An Unexpected Error occurred while upgrading: %s
vi_VN: Lỗi bất ngờ xảy ra khi nâng cấp: %s

en: An attribute with the handle %s already exists.
vi_VN: Một thuộc tính với điều khiển %s đã tồn tại.

en: An email address and password are required.
vi_VN: Một địa chỉ hòm thư và mật khẩu là bắt buộc.

en: An email containing instructions on resetting your password has been sent to your account address.
vi_VN: Một bức thư có chứa hướng dẫn đặt lại mật khẩu của bạn đã được gửi đến địa chỉ tài khoản của bạn.

en: An email has been sent to your email address. Click on the URL contained in the email to validate your email address.
vi_VN: Một bức thư đã được gửi đến địa chỉ hòm thư của bạn. Bấm vào URL trong thư để xác nhận địa chỉ hòm thư của bạn.

en: An error occured while attempting to determine file permissions.
vi_VN: Xảy ra lỗi khi cố gắng để xác định các quyền tập tin.

en: An error occurred while attempting the copy operation.
vi_VN: Một lỗi xảy ra khi cố gắng hoạt động sao chép.

en: An error occurred while downloading the package.
vi_VN: Xảy ra một lỗi trong khi tải về gói phần mềm.

en: An error occurred while processing this request.
vi_VN: Một lỗi xảy ra trong khi thực hiện yêu cầu này.

en: An error occurred while trying to create the account.
vi_VN: Một lỗi xảy ra trong khi đang cố gắng để tạo tài khoản.

en: An error occurred while trying to install the package.
vi_VN: Một lỗi xảy ra trong khi cố gắng để cài đặt gói phần mềm.

en: An error occurred while trying to unzip the package.
vi_VN: Một lỗi xảy ra trong khi cố gắng để giải nén gói phần mềm.

en: An unexpected error occurred when connecting your site to the marketplace.
vi_VN: Xảy ra một lỗi không mong muốn khi kết nối trang web của bạn trên thị trường.

en: An unexpected error occurred while looking for the requested file
vi_VN: Xảy ra một lỗi không mong muốn trong khi tìm kiếm các tập tin yêu cầu

en: An unexpected error occurred.
vi_VN: Xảy ra một lỗi không mong muốn.

en: An unknown error occurred while uploading the file. Please check that file uploads are enabled, and that your file does not exceed the size of the post_max_size or upload_max_filesize variables.
    
    File Uploads: %s
    Max Upload File Size: %s
    Post Max Size: %s
vi_VN: Xảy ra một lỗi không rõ trong khi tải lên tệp tin. Hãy kiểm tra xem tệp tin tải lên đã được kích hoạt, và tệp tin của bạn không vượt quá kích thước của biến post_max_size hay upload_max_filesize
    
    Các tệp tin tải lên :%s
    Max Upload File Size: %s
    Bài Max Size: %s

en: An unspecified error has occurred.
vi_VN: Một lỗi không xác định đã xảy ra.

en: An update is available. Click below to update to <strong>%s</strong>.
vi_VN: Một bản cập nhật có thể sẵn sàng. Bấm vào dưới đây để cập nhật <strong>%s </ strong>.

en: An updated version of %s is available.
vi_VN: Một phiên bản cập nhật của %s đã sãn sàng.

en: And much more!
vi_VN: Và nhiều hơn nữa!

en: Anonymous
vi_VN: Vô danh

en: Another Page
vi_VN: Trang Khác

en: Answer Options
vi_VN: Các Lựa Chọn Trả Lời

en: Answer Type
vi_VN: Kiểu trả lời

en: Anti-spam settings saved.
vi_VN: Thiết lập chống thư rác được lưu.

en: Antispam libraries
vi_VN: Thư viện chống thư rác

en: Any HTML you paste here will be inserted at either the bottom or top of every page in your website automatically.
vi_VN: Bất kỳ mã HTML bạn dán ở đây sẽ được chèn vào hoặc phía dưới hoặc trên cùng của mỗi trang trong trang web của bạn một cách tự động.

en: Any attributes or block areas you have enabled to be editable in composer for this page type are available here. Add blocks to your page type's defaults. After adding the block, click it and choose the option to make it available in composer.
vi_VN: Bất kỳ thuộc tính hoặc các khu vực khối bạn đã kích hoạt để được chỉnh sửa trong trình soạn thảo cho kiểu trang này có sẵn ở đây. Thêm các khối cho kiểu trang mặc định của bạn. Sau khi thêm khối, nhấp vào nó và chọn tùy chọn để làm cho nó thích hợp trong trình soạn thảo.

en: Any email address in this box will be notified when spam is detected.
vi_VN: Bất kỳ địa chỉ thư điện tử trong hộp này sẽ được thông báo khi thư rác được phát hiện.

en: Any users or groups selected will be removed from the permissions on the selected pages.
vi_VN: Bất kỳ người dùng hoặc nhóm được lựa chọn sẽ được loại bỏ khỏi các quyền trên các trang được chọn.

en: Anyone may view the website.
vi_VN: Bất cứ ai cũng có thể xem các trang web.

en: Appearance
vi_VN: Xuất hiện

en: Application
vi_VN: Ứng dụng

en: Apply this theme to every page on your site?
vi_VN: Áp dụng chủ đề này cho mọi trang trên trang web của bạn?

en: Approve
vi_VN: Duyệt

en: Approve Changes
vi_VN: Phê duyệt thay đổi

en: Approve Delete
vi_VN: Phê duyệt Xóa

en: Approve Move
vi_VN: Phê duyệt di chuyển

en: Approve Page
vi_VN: Phê duyệt trang

en: Approve Version
vi_VN: Phê duyệt phiên bản

en: Approved
vi_VN: Phê duyệt

en: Approved Version
vi_VN: Phiên bản đã được phê duyệt

en: Approved by %s
vi_VN: Phê duyệt bởi %s

en: Approver
vi_VN: Phê duyệt

en: Archives
vi_VN: Lưu trữ

en: Are you sure you want to clear this log?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa nhật ký này?

en: Are you sure you want to copy the following files?
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn sao chép các tập tin sau đây?

en: Are you sure you want to delete the following file set?
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn xóa các thiết lập tập tin sau đây?

en: Are you sure you want to delete the following files?
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn xóa các tập tin sau đây?

en: Are you sure you want to delete the following pages?
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn xóa các trang sau đây?

en: Are you sure you want to delete this block?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa khối này ?

en: Are you sure you want to delete this custom style preset?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa kiểu tùy chỉnh định định sẵn này?

en: Are you sure you want to delete this file set?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa thiết lập tệp tin này?

en: Are you sure you want to delete this form and its form submissions?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa mẫu này và các mẫu gửi lên của nó?

en: Are you sure you want to delete this form submission?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa biểu mẫu gửi lên này?

en: Are you sure you want to delete this form submissions?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa biểu mẫu đệ trình này?

en: Are you sure you want to delete this layout preset?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa bố cục định sẵn này?

en: Are you sure you want to delete this layout section?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa phần bố cục này?

en: Are you sure you want to delete this question?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa câu hỏi này?

en: Are you sure you want to permanently remove this file set?
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn loại bỏ vĩnh viễn thiết lập tệp tin này?

en: Are you sure you want to permanently remove this group?
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn loại bỏ vĩnh viễn nhóm này?

en: Are you sure you want to permanently remove this user?
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn loại bỏ vĩnh viễn thành viên này?

en: Are you sure you want to permantly delete this scrapbook?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn vĩnh viễn sổ tay này?

en: Are you sure you want to remove all of these custom styles?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa tất cả các phong cách tùy chỉnh đó?

en: Are you sure you want to remove this attribute?
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn loại bỏ thuộc tính này?

en: Are you sure you want to remove this stack?
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn loại bỏ ngăn xếp chồng này?

en: Are you sure you want to remove this value?
vi_VN: Bạn có chắc muốn loại bỏ giá trị này ?

en: Are you sure you want to remove this workflow?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn gỡ bỏ luồng làm việc này?

en: Are you sure you wish to delete this page?
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn xóa trang này?

en: Are you sure you wish to reset the display order of installed block types?
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn thiết lập lại thứ tự hiển thị của các kiểu khối được cài đặt?

en: Are you sure you would like to activate the following users?
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn kích hoạt cho người sử dụng sau đây?

en: Are you sure you would like to deactivate the following users?
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn ngừng hoạt động những người sử dụng sau đây?

en: Are you sure you would like to delete the following users?
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn xóa những người sử dụng sau đây?

en: Are you sure you would like to remove this comment?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn loại bỏ bình luận này?

en: Are you sure?
vi_VN: Bạn có chắc?

en: Are you sure? (Note: this will not remove any files, it will simply remove the pointer to the directory, and reset any files that are set to this location.)
vi_VN: Bạn có chắc chắn? (Lưu ý: điều này sẽ không loại bỏ bất kỳ tập tin nào, nó chỉ đơn giản sẽ loại bỏ các con trỏ đến thư mục, và thiết lập lại bất kỳ tập tin được đặt vào vị trí này.)

en: Area layouts have been disabled.
vi_VN: Vùng hiển thị đã bị vô hiệu hóa.

[ctx: AreaName]
en: Blog Post Footer
vi_VN: Cuối trang bài viết nhật ký điện tử

[ctx: AreaName]
en: Blog Post Header
vi_VN: Tiêu đề bài viết nhật ký điện tử cá nhân

[ctx: AreaName]
en: Blog Post More
vi_VN: Thêm nhiều bài viết nhật ký điện tử cá nhân

[ctx: AreaName]
en: Column 1
vi_VN: Cột 1

[ctx: AreaName]
en: Column 2
vi_VN: Cột 2

[ctx: AreaName]
en: Column 3
vi_VN: Cột 3

[ctx: AreaName]
en: Column 4
vi_VN: Cột 4

[ctx: AreaName]
en: FeaturedImage
vi_VN: Hình ảnh nổi bật

[ctx: AreaName]
en: Header
vi_VN: Đầu Trang

[ctx: AreaName]
en: Header Image
vi_VN: Hình ảnh tiêu đề

[ctx: AreaName]
en: HeaderImage
vi_VN: Hình ảnh tiêu đề

[ctx: AreaName]
en: Main
vi_VN: Chính

[ctx: AreaName]
en: Primary
vi_VN: Chính

[ctx: AreaName]
en: Secondary 1
vi_VN: Thứ 1

[ctx: AreaName]
en: Secondary 2
vi_VN: Thứ 2

[ctx: AreaName]
en: Secondary 3
vi_VN: Thứ 3

[ctx: AreaName]
en: Secondary 4
vi_VN: Thứ 4

[ctx: AreaName]
en: Secondary 5
vi_VN: Thứ 5

[ctx: AreaName]
en: Sidebar
vi_VN: bên

[ctx: AreaName]
en: Thumbnail Image
vi_VN: Các ảnh thu nhỏ

[ctx: AreaName]
en: ThumbnailImage
vi_VN: ảnh thu nhỏ

en: Areas
vi_VN: Khu vực

en: Arrows
vi_VN: Mũi tên

en: Ascending
vi_VN: Tăng dần

en: Ask User For
vi_VN: Hỏi người dùng để

en: Assign Permissions
vi_VN: Gán quyền

en: Assigned to <strong>%s</strong>.
vi_VN: Gán cho <strong>%s</strong>.

en: At the level below.
vi_VN: tại mức bên dưới

en: Attach a workflow to this permission?
vi_VN: Đính kèm một luồng làm việc tới quyền này?

en: Attribute Categories
vi_VN: Các hạng mục thuộc tính

en: Attribute Categories are used to group different types of sets.
vi_VN: Các hạng mục thuộc tính được sử dụng để nhóm các kiểu khác nhau của thiết lập.

en: Attribute Sets
vi_VN: Thiết lập thuộc tính

en: Attribute Type Associations
vi_VN: Các kết hợp kiểu thuộc tính

en: Attribute categories
vi_VN: Các hạng mục thuộc tính

en: Attribute handles may only contain letters, numbers and underscore "_" characters
vi_VN: Thuộc tính xử lý chỉ có thể chứa các ký tự chữ cái, số và gạch "_"

en: Attribute keys
vi_VN: Các khóa thuộc tính

en: Attribute set added.
vi_VN: Thiết lập thuộc tính đượ thêm.

en: Attribute set deleted.
vi_VN: Thiết lập thuộc tính được xóa.

en: Attribute set updated.
vi_VN: Thiết lập thuộc tính được cập nhật.

en: Attribute sets
vi_VN: Các thiết lập thuộc tính

en: Attribute types
vi_VN: Các kiểu thuộc thính

[ctx: AttributeKeyName]
en: Dashboard Icon
vi_VN: Biểu tượng bảng điều khiển

[ctx: AttributeKeyName]
en: Duration
vi_VN: Khoảng thời gian

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Nav
vi_VN: Loại bờ từ thanh định hướng

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Page List
vi_VN: Loại Khỏi Danh Sách Trang

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Search Index
vi_VN: Loại Khỏi Chỉ Mục Tìm Kiếm

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From sitemap.xml
vi_VN: Loại Khỏi sitemap.xml

[ctx: AttributeKeyName]
en: Featured
vi_VN: Đặc sắc

[ctx: AttributeKeyName]
en: Header Extra Content
vi_VN: Nội Dung Mở Rộng của Đầu Trang

[ctx: AttributeKeyName]
en: Height
vi_VN: Cao

[ctx: AttributeKeyName]
en: I would like to receive private messages.
vi_VN: Tôi muốn nhận các tin nhắn cá nhân.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Description
vi_VN: Mô tả Meta

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Keywords
vi_VN: Các từ khóa Meta

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Title
vi_VN: Tiêu đề Meta

[ctx: AttributeKeyName]
en: Send me email notifications when I receive a private message.
vi_VN: Gửi thư thông báo cho tôi khi tôi nhận một tin nhắn cá nhân.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Tags
vi_VN: Thẻ đánh dấu

[ctx: AttributeKeyName]
en: Thumbnail
vi_VN: Hình thu nhỏ

[ctx: AttributeKeyName]
en: Width
vi_VN: Rộng

[ctx: AttributeSetName]
en: Navigation and Indexing
vi_VN: Chuyển hướng và chỉ mục

[ctx: AttributeSetName]
en: Other
vi_VN: Khác

[ctx: AttributeSetName]
en: Page Header
vi_VN: Tiêu đề trang

[ctx: AttributeTypeName]
en: Address
vi_VN: Địa chỉ

[ctx: AttributeTypeName]
en: Checkbox
vi_VN: Hộp đánh dấu

[ctx: AttributeTypeName]
en: Date/Time
vi_VN: Ngày Tháng/Thời gian

[ctx: AttributeTypeName]
en: Image/File
vi_VN: Ảnh/ Tệp tin

[ctx: AttributeTypeName]
en: Number
vi_VN: Số

[ctx: AttributeTypeName]
en: Rating
vi_VN: Đánh giá

[ctx: AttributeTypeName]
en: Select
vi_VN: Chọn

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text
vi_VN: Văn bản

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text Area
vi_VN: Khu Chữ Viết

en: Attributes
vi_VN: Các thuộc tính

en: Attributes &amp; Content
vi_VN: Thuộc tính &amp; Nội dung

en: Attributes are available to pages (aka Collections), users and files. If you want to add a new attribute to any of these objects, start here.
vi_VN: Các thuộc tính có thể sử dụng cho trang (hay còn gọi là Bộ sưu tập), người sử dụng và các tập tin. Nếu bạn muốn thêm một thuộc tính mới cho bất kỳ đối tượng nào, bắt đầu ở đây.

en: Attributes to Display in Composer
vi_VN: Các thuộc tính để hiển thị trong trình soạn thảo

en: Audio
vi_VN: am thanh

en: Authentication required.
vi_VN: Xác nhận bắt buộc.

en: Author
vi_VN: Tác giả

en: Auto-Nav
vi_VN: Tự Điều Hướng

en: Automate this Job
vi_VN: Tự động hóa công việc này

en: Automated Jobs
vi_VN: Việc tự động

en: Automatically
vi_VN: Tự động

en: Automatically Banned IP Addresses
vi_VN: Tự động cấm địa chỉ IP

en: Automatically install add-ons and themes with a mouse click.
vi_VN: Tự động cài đặt các tiện ích và chủ đề với một cái bấm chuột.

en: Automatically remove users from this group
vi_VN: Tự động loại bỏ người dùng từ nhóm này

en: Automatically translates your path-based concrete5 URLs so that they don't include %s.
vi_VN: Tự động dịch các đường dẫn cơ bản địa chỉ URL Concrete5 của bạn để chúng không bao gồm %s.

en: Automation Instructions
vi_VN: Các quy trình tự động hóa

en: Available Countries
vi_VN: Các quốc gia thích hợp

en: Available Update
vi_VN: Có thể cập nhật

en: Avatar
vi_VN: Ảnh đại diện

en: Awaiting Installation
vi_VN: Chờ cài đặt

en: Back
vi_VN: Quay lại

en: Back to Add Functionality
vi_VN: Trở lại chứ năng Thêm

en: Back to Block Types
vi_VN: Quay trở lại kiểu khối

en: Back to Home
vi_VN: Quay về trang chủ

en: Back to List
vi_VN: Trở lại danh sách

en: Back to Mailbox
vi_VN: Trở lại hộp thư

en: Back to Mailbox List
vi_VN: Trở lại danh sách hộp thư

en: Back to Page Types
vi_VN: Quay lại kiểu trang

en: Back to Sitemap
vi_VN: Quay trở lại sơ đồ cấu trúc trang web

en: Background
vi_VN: Nền

en: Background Color
vi_VN: Màu nền

en: Background Image
vi_VN: Ảnh nền

en: Backup
vi_VN: Sao lưu

en: Backup & Restore
vi_VN: Sao lưu & Phục hồi

en: Backup Database
vi_VN: Sao lưu Cơ sở dữ liệu

en: Backup or restore your website.
vi_VN: Sao lưu hoặc khôi phục lại trang web của bạn.

en: Backup, cleanup and update.
vi_VN: Sao lưu, dọn dẹp và cập nhật.

en: Ban IP For
vi_VN: Cấm địa chỉ IP của

en: Banned words list has improper permissions.
vi_VN: Danh sách các từ cấm (không phù hợp) đã được nhập vào các quyền.

en: Banned words list not found.
vi_VN: Danh sách từ cấm không được tìm thấy.

en: Basic Details
vi_VN: Thông tin chi tiết cơ bản

en: Basic Editing
vi_VN: Chỉnh sửa cơ bản

en: Basic Information
vi_VN: Thông tin cơ bản

en: Basic Properties
vi_VN: Thuộc tính cơ bản

en: Basic Workflow
vi_VN: Quy trình làm việc cơ bản

en: Basic information about your website.
vi_VN: Thông tin cơ bản về trang web của bạn

en: Basics
vi_VN: Cơ bản

en: Before you can delete this page, you must delete all of its child pages.
vi_VN: Trước khi bạn có thể xóa trang này, bạn phải xóa tất cả các trang con của nó.

en: Beginning Installation
vi_VN: Cài đặt được bắt đầu

en: Beneath a particular page
vi_VN: Bên dưới một phần của trang

en: Blacklist: Every area but the selected areas are indexed.
vi_VN: Danh sách đen: Tất cả khu vực nhưng các khu vực được chọn sẽ được lập chỉ mục.

en: Block
vi_VN: Khối

en: Block & Stack Permissions
vi_VN: Quyền của Khối & Ngăn xếp

en: Block &amp; Stack Permissions
vi_VN:  Các quyền của khối &amp; ngăn xếp

en: Block Cache
vi_VN: Ngăn bộ nhớ đệm

en: Block Name
vi_VN: Tên khối

en: Block Type Installed.
vi_VN: Kiểu khối được cài đặt

en: Block Type Refreshed. Any database schema changes have been applied.
vi_VN: Kiểu khối được làm mới. Bất kỳ thay đổi sơ đồ cơ sở dữ liệu nào cũng đã được áp dụng.

en: Block Types
vi_VN: Kiểu khối

en: Block added to scrapbook.
vi_VN: Khối được thêm vào sổ lưu niệm.

en: Block not found. Unable to edit in composer.
vi_VN: Khối không được tìm thấy. Không thể chỉnh sửa trong trình soạn thảo

en: Block types
vi_VN: Các kiểu khối

en: Block users at specific IP addresses from logging into your site. Blocked users can still view pages that are visible to guests.
vi_VN: Khóa người dùng tại các địa chỉ IP cụ thể đăng nhập vào trang web của bạn. Người dùng bị chặn vẫn có thể xem các trang được hiển thị cho khách.

en: Blocks arranged successfully.
vi_VN: Các khối được xắp xếp thành công.

en: Blog
vi_VN: Nhật ký cá nhân

en: Blog Archives
vi_VN: Lưu trữ nhật ký điện tử cá nhân

en: Blog Content
vi_VN: Nội dung nhật ký điện tử cấ nhân

en: Blog Date Archive
vi_VN: Ngày tháng lưu trữ Blog

en: Blog Entry
vi_VN: Viết nhật ký điện tử cá nhân

en: Body
vi_VN: Thân

en: Bookmark Icons
vi_VN: Biểu tượng đánh dấu

en: Bookmark icon and mobile home screen icon setup.
vi_VN: Biểu tượng đánh dấu và thiết lập biểu tượng màn hình chính điện thoại di động .

en: Border
vi_VN: Viền

en: Both Date and Time
vi_VN: Cả ngày và thời gian

en: Bottom
vi_VN: Tất Cả

en: Browse Add-Ons
vi_VN: xem các tiện ích

en: Browse Themes
vi_VN: Duyệt các chủ đề

en: Browse our marketplace of add-ons to extend your site!
vi_VN: Duyệt thị trường của chúng ta về tiện ích mở rộng trang web của bạn!

en: Build simple forms and surveys.
vi_VN: Xây dựng các biểu mẫu và khảo sát đơn giản.

en: Built with <a href="http://www.concrete5.org/" alt="Free Content Management System" target="_blank">concrete5 - an open source CMS</a>
vi_VN: Được xây dựng với <a href="http://www.concrete5.org/" alt="Free Content Management System" target="_blank"> Concrete5 - một hệ quản trị nội dung mã nguồn mở </ a>

en: Bulk SEO Updater
vi_VN: Cập nhật tối ưu hóa công nghệ tìm kiếm số lượng lớn

en: By Area of Site (Hierarchy)
vi_VN: Theo khu vực của trang web (Cấp bậc)

en: CAPTCHA Required.
vi_VN: Bắt buộc CAPTCHA.

en: CAPTCHA required
vi_VN: Yêu cầu CAPTCHA

en: CSS Class Name(s)
vi_VN: Tên của lớp CSS

en: CSS ID
vi_VN: Chỉ mục CSS

en: Cache & Speed Settings
vi_VN: Thiết lập Bộ nhớ đệm & Tốc độ

en: Cache &amp; Speed Settings
vi_VN: Bộ nhớ Cache &amp; Thiết lập tốc độ

en: Cache for how long?
vi_VN: Bộ nhớ đệm trong bao lâu?

en: Cache settings saved.
vi_VN: Thiết lập bộ nhớ được lưu.

en: Cache this page.
vi_VN: Bộ nhớ đệm trang này.

en: Cached files removed.
vi_VN: Tập tin bộ nhớ được loại bỏ.

en: Cancel
vi_VN: Hủy

en: Cannot open file %s
vi_VN: Không thể mở tệp tin %s

en: Cannot retrieve data from the concrete5 marketplace.
vi_VN: Không thể lấy dữ liệu từ khu chợ concrete5.

en: Canonical URL
vi_VN: Địa chỉ URL kinh điển

en: Captcha Code
vi_VN: Mã xác thực

en: Captcha Settings
vi_VN: Thiết lập mã Captcha

en: Captcha Setup
vi_VN: Cài đặt Captcha

en: Captcha libraries
vi_VN: Thư viện Captcha

en: Captcha settings saved.
vi_VN: Thiết lập Captcha được lưu.

en: Categorize file attributes into sets to give greater organizational context to editors and enhance ease of use.
vi_VN: Phân loại thuộc tính tập tin vào các thiết lập cho bối cảnh tổ chức lớn hơn để dễ dàng biên tập và nâng cao cho sử dụng.

en: Category
vi_VN: Hạng mục

en: Center
vi_VN: Trung tâm

en: Change Content on Page Type Default Pages
vi_VN: Thay đổi nội dung trên các kiểu trang mặc định

en: Change Inheritance
vi_VN: Thay đổi thừa kế

en: Change Page Order
vi_VN: Thay đổi thứ tự trang

en: Change Password
vi_VN: Thay đổi mật khẩu

en: Change Permissions
vi_VN: Thay đổi quyền

en: Change Permissions - Add Access
vi_VN: Thay đổi các quyền - Thêm truy cập

en: Change Permissions - Remove Access
vi_VN: Thay đổi các quyền - Loại bỏ truy cập

en: Change Settings
vi_VN: Thay đổi các thiết lập

en: Change Task Permissions
vi_VN: Thay đổi Nhiệm vụ các Quyền

en: Change login behaviors and setup public profiles.
vi_VN: Thay đổi hành vi đăng nhập và thiết lập hồ sơ công cộng.

en: Change the picture attached to my posts.
vi_VN: Thay đổi hình ảnh gắn lên bài viết của tôi.

en: Changing this setting will affect this page immediately. Are you sure?
vi_VN: Thay đổi thiết lập này sẽ ảnh hưởng đến trang này ngay lập tức. Bạn có chắc chắn?

en: Check For Updates
vi_VN: Kiểm tra thông tin cập nhật

en: Checkbox
vi_VN: Hộp đánh dấu

en: Checkbox List
vi_VN: Danh Sách Lựa Chọn

en: Checkbox Options
vi_VN: Hộp kiểm tùy chọn

en: Checking for updates.
vi_VN: Kiểm tra các bản cập nhật.

en: Choose
vi_VN: Chọn

en: Choose Country
vi_VN: Chọn quốc gia

en: Choose File
vi_VN: Chọn Tệp

en: Choose File Storage Location
vi_VN: Chọn vị trí lữ trũ tệp tin

en: Choose Headers
vi_VN: Chọn đầu trang

en: Choose Image
vi_VN: Chọn Ảnh

en: Choose Image On-State
vi_VN: Chọn trạng thái hiển thị của ảnh.

en: Choose Image/File
vi_VN: Chọn Hình ảnh / Tệp tin

en: Choose Language
vi_VN: Chọn ngôn ngữ

en: Choose New File
vi_VN: Chọn tệp tin mới

en: Choose Page
vi_VN: Lựa chọn trang

en: Choose Page:
vi_VN: Chọn Trang:

en: Choose State/Province
vi_VN: Chọn Bang / Tỉnh

en: Choose User
vi_VN: Lựa chọn người dùng

en: Choose Video File
vi_VN: Chọn Tệp Video

en: Choose a Page
vi_VN: Chọn một trang

en: Choose a Page Type
vi_VN: Chọn một kiểu trang

en: Choose a Scrapbook
vi_VN: Chọn một Sổ tay

en: Choose a file from the File Manager and the File block will create a hyperlink to it using the link text you specify.
vi_VN: Chọn một tập tin từ trình quản lý tập tin và các khối tập tin sẽ tạo ra một siêu liên kết đến nó bằng cách sử dụng liên kết văn bản mà bạn chỉ định.

en: Choose a new parent page from the sitemap.
vi_VN: Chọn một trang mẹ mới từ biểu đồ cấu trúc web.

en: Choose between having error messages appear on the page where they occur (as you might want to do while developing a site) and hiding them from site visitors by saving them in your log (as you might want to do if your site is active).
vi_VN: Lựa chọn giữa những thông báo lỗi xuất hiện trên trang nơi chúng xảy ra (như bạn có thể muốn làm trong khi phát triển một trang web) và ẩn chúng từ khách truy cập trang web bằng cách lưu chúng trong nhật ký (như bạn có thể muốn làm gì nếu trang web của bạn đang hoạt động).

en: Choose from all pages when publishing.
vi_VN: Lựa chọn tất cả các trang khi xuất bản.

en: Choose from pages of a certain type when publishing.
vi_VN: Chọn từ các trang của một kiểu nào đó khi xuất b���n.

en: Choose publish location.
vi_VN: Chọn nơi xuất bản

en: Choose which areas on your site are indexed.
vi_VN: Chọn khu vực trên trang web của bạn được lập chỉ mục.

en: Choose which attribute types are available for different items.
vi_VN: Chọn kiểu thuộc tính có sẵn cho các hạng mục khác nhau.

en: Choose which pages below this particular block should appear on. Any previously selected blocks may also be removed using the checkbox. Click the checkbox in the header to select/deselect all pages.
vi_VN: Chọn các trang mà khối đặc biệt dưới đây sẽ xuất hiện ở trên. Bất kỳ các khối đã chọn trước đó cũng có thể được loại bỏ bằng cách sử dụng hộp kiểm. Nhấp vào hộp kiểm trong tiêu đề để chọn / bỏ chọn tất cả các trang.

en: Choose which users and groups may edit your site. Note: These settings can be overridden on specific pages.
vi_VN: Chọn người dùng và nhóm có thể chỉnh sửa trang web của bạn. Lưu ý: Các thiết lập này có thể được ghi đè trên các trang cụ thể.

en: Chronological
vi_VN: Thời gian

en: City
vi_VN: Thành phố

en: Clear
vi_VN: Xóa

en: Clear Cache
vi_VN: Xóa bộ nhớ đệm

en: Clear Log
vi_VN: Xóa nhật ký

en: Clear Search Index
vi_VN: Xóa tìm kiếm chỉ mục

en: Clear this Site?
vi_VN: Làm sạch trang web này

en: Click and drag to change column order.
vi_VN: Nhấp chuột và kéo để thay đổi thứ tự cột.

en: Click and drag to reorder the files in this set. New files added to this set will automatically be appended to the end.
vi_VN: Nhấp chuột và kéo để sắp xếp lại các tập tin trong tập hợp này. Các tập tin mới được thêm vào thiết lập này sẽ tự động được gắn vào phía sau.

en: Click below to view your database schema in a format that can imported into concrete5 later.
vi_VN: Bấm vào dưới đây để xem lược đồ cơ sở dữ liệu của bạn trong một định dạng có thể nhập vào Concrete5 sau đó.

en: Click field name to edit
vi_VN: Bấm vào trường tên để chỉnh sửa

en: Click for history.
vi_VN: Bấm vào lịch sử

en: Click the Install button next to the package name.
vi_VN: Nhấn nút Cài đặt bên cạnh tên gói phầm mềm.

en: Click the image to see another captcha.
vi_VN: Bấm vào hình ảnh để xem mã xác thực khác.

en: Close
vi_VN: Đóng

en: Code for your .htaccess file
vi_VN: Lập trình cho tệp tin  .htaccess của bạn

en: Color
vi_VN: màu

en: Column Order
vi_VN: Thứ tự cột

en: Columns
vi_VN: Các cột

en: Coming Back Soon
vi_VN: Quay trở lại sau

en: Coming soon.
vi_VN: Sẽ sớm trở lại

en: Comment
vi_VN: Bình luận

en: Comments
vi_VN: Các bình luận

en: Comments enabled.
vi_VN: Cho phép các bình luận.

en: Comments require approval.
vi_VN: Các bình luận phải được duyệt.

en: Comments:
vi_VN: Bình luận:

en: Compare
vi_VN: So sánh

en: Compare Versions
vi_VN: So sánh các phiên bản

en: Compatibility
vi_VN: Tương thích

en: Complete required fields *
vi_VN: Hoàn thành các trường bắt buộc *

en: Completely Random
vi_VN: Hoàn toàn ngẫu nhiên

en: Composer
vi_VN: Người soạn thảo

en: Composer Beta
vi_VN: Bản soạn thảo thứ

en: Composer Content Order
vi_VN: Thứ tự Nội dung soạn thảo

en: Composer Drafts
vi_VN: Các bản nháp soạn thảo

en: Composer Publishing Settings
vi_VN: Các thiết lập xuất bản trình soạn thảo

en: Composer Settings
vi_VN: Thiếp lập trình soạn thảo

en: Composer lets you create and publish pages (such as blog posts) directly from your Dashboard. At least one Page Type must be enabled for use Composer, and at least one block needs to be included in Composer via Page Type Defaults.
vi_VN: Trình soạn thảo cho phép bạn tạo và xuất bản các trang (chẳng hạn như bài đăng trên blog) một cách trực tiếp từ Bảng điều khiển. Ít nhất một kiểu trang phải được kích hoạt để sử dụng Trình soạn thảo, và ít nhất một khối cần phải được bao gồm trong Trình soạn thảo thông qua kiểu trang mặc định.

en: Composer settings updated.
vi_VN: Thiết lập tác giả được cập nhật

en: Configuration values
vi_VN: Các giá trị cấu hình

en: Configuration:
vi_VN: Cấu hình:

en: Configures proxy server settings for your website
vi_VN: Cấu hình thieeys lập máy chủ Proxy cho trang web của bạn

en: Configuring site.
vi_VN: Cấu hình trang web.

en: Confirm Change
vi_VN: Xác nhận thay đổi

en: Confirm Delete
vi_VN: Xác nhận xóa

en: Confirm New Password
vi_VN: Xác nhận mật khẩu mới

en: Confirm Password
vi_VN: Xác nhận mật khẩu

en: Congratulations. concrete5 has been installed. You have been logged in as <b>%s</b> with the password you chose. If you wish to change this password, you may do so from the users area of the dashboard.
vi_VN: Chúc mừng. Concrete5 đã được cài đặt. Bạn được đăng nhập là: <b>%s</b> với mật khẩu bạn chọn. Nấu bạn muốn thay đổi mật khẩu này, bạn có thể thực hiện từ khu vực người dùng của bảng điều khiển.

en: Connect to Community
vi_VN: Kết nối với cộng đồng

en: Connect to the Community
vi_VN: Kết nối với cộng đồng

en: Connect to the concrete5 community.
vi_VN: Kết nối với cộng đồng Concrete5.

en: Connect to the concrete5 marketplace, install custom add-ons, and download updates for marketplace add-ons and themes.
vi_VN: Kết nối với thị trường Concrete5, cài đặt tùy chỉnh tiện ích, và tải về bản cập nhật cho thị trường tiện ích và chủ đề

en: Connection Method
vi_VN: Phương pháp kết nối

en: Constrain Image Dimensions
vi_VN: Ràng buộc các kích thước ảnh

en: Contact Us
vi_VN: Liên hệ

en: Content
vi_VN: Nội dung

en: Content disabled in edit mode.
vi_VN: Nội dung bị vô hiệu hóa trong chế độ chỉnh sửa.

en: Content included in "Keyword Search".
vi_VN: Nội dung bao gồm trong "Từ khóa tìm kiếm".

en: Content included in file search index.
vi_VN: Nội dung bao gồm trong chỉ muc tập tin tìm kiếm.

en: Content included in sitewide page search index.
vi_VN: Nội dung bao gồm trong chỉ mục tìm kiếm trang trên toàn website.

en: Content included in user keyword search.
vi_VN: Nội dung bao gồm trong tìm kiếm từ khóa người dùng.

en: Content text editor settings saved.
vi_VN: Nội dung thiết lập soạn thảo văn bản được lưu.

en: Contents
vi_VN: Nội dung

en: Continue
vi_VN: Tiếp tục

en: Continue to Installation
vi_VN: Tiếp tục cài đặt

en: Continue to Site
vi_VN: Tiếp tục vào trang web

en: Continue to your site
vi_VN: Tiếp tục trang web của bạn

en: Control basic, general parameters for viewing and editing your site. Viewing Permissions makes your site's pages accessible to all users, registered-users-only or administrators-only. Edit Access controls which groups can edit pages, when logged in. For more granular control, set permissions on pages individually from Page Properties, or enable Advanced Permissions for even more granular control.
vi_VN: Kiểm soát các thông số cơ bản, tổng quát để xem và chỉnh sửa trang web của bạn. Xem các quyền làm cho các trang của trang web có thể tới được tất cả người dùng, chỉ người dùng đăng ký hoặc chỉ quản trị viên. Chỉnh sửa kiểm soát truy cập mà các nhóm có thể chỉnh sửa các trang, khi đăng nhập. Để kiểm soát chặt chẽ hơn, thiết lập quyền truy cập vào các trang cá nhân từ thuộc tính trang, hoặc mở các quyền nâng cao ngay cả khi kiểm soát chi tiết.

en: Control how users interact with your site's File Manager, allowing or disallowing actions like search, upload, replace and more.
vi_VN: Kiểm soát cách người dùng tương tác với trình quản lý tập tin trang web của bạn, cho phép hoặc không cho phép hành động như tìm kiếm, tải lên, thay thế và nhiều hơn nữa.

en: Control how your site is edited.
vi_VN: Kiểm soát trang web được chỉnh sửa như thế nào.

en: Control how your site send and processes mail.
vi_VN: Kiểm soát trang web của bạn gửi và xử lý mail như thế nào.

en: Control the options available for Public Profiles.
vi_VN: Kiểm soát các tùy chọn có sẵn cho hồ sơ chung.

en: Control the options available for Public Registration.
vi_VN: Kiểm soát các tùy chọn có sẵn cho đăng ký chung.

en: Control the options available for TinyMCE.
vi_VN: Kiểm soát các tùy chọn có sẵn cho TinyMCE.

en: Control the types of information that can be saved about each page in your site.
vi_VN: Kiểm soát các kiểu thông tin có thể được lưu về mỗi trang trong trang web của bạn.

en: Control users' ability to do perform specific tasks, such as install packages, alter permissions, etc.
vi_VN: Kiểm soát người dùng có khả năng thực hiện những nhiệm vụ chỉ định, chẳng hạn như cài đặt các gói kiểm soát của người sử dụng, thay đổi quyền truy cập, v.v..

en: Control which set of tools the content-editor toolbar includes (e.g., Simple, Advanced, Office), and the toolbar's spatial dimensions.
vi_VN: Kiểm soát thiết lập các công cụ bao gồm trên thanh công cụ biên tập nội dung (ví dụ đơn giản, chi tiết, văn phòng), và kích thước không gian của thanh công cụ.

en: Control who can add blocks and stacks on your site.
vi_VN: Kiểm soát những người có thể thêm các khối và ngăn xếp trên trang web của bạn.

en: Control who sees and edits your site.
vi_VN: Kiểm soát những người nhìn thấy và chỉnh sửa trang web của bạn.

en: Control your site name and bookmark icons.
vi_VN: Kiểm soát tên trang web của bạn và các biểu tượng đánh dấu.

en: Cookies Enabled
vi_VN: Cookie được bật

en: Cookies must be enabled in your browser to install concrete5.
vi_VN: Cookie phải được bật trong trình duyệt của bạn để cài đặt concrete5.

en: Copy
vi_VN: Sao chép

en: Copy File
vi_VN: Sao chéo tệp tin

en: Copy Progress
vi_VN: Tiến trình sao chép

en: Copy Version
vi_VN: Bản sap phiên bản

en: Copy of Version: %s
vi_VN: Bản sao của phiên bản:%s

en: Copy page + children.
vi_VN: Sao chép trang + con

en: Copy page.
vi_VN: Sao chép trang

en: Copy to Clipboard
vi_VN: Chép từ bảng ghi tạm

en: Core database files and installed blocks refreshed.
vi_VN: Các lõi tập tin cơ sở dữ liệu và các khối cài đặt được làm mới.

en: Could not determine the name of the file at
vi_VN: Không thể xác định tên của tập tin tại

en: Could not open with ZipArchive::CREATE
vi_VN: Không thể mở với ZipArchive :: CREATE

en: Could not transfer to temp directory - file not found.
vi_VN: Không thể chuyển vào thư mục tạm thời - tệp tin không được tìm thấy.

en: Country
vi_VN: Quốc gia

en: Create a backup of your site's database. This feature works best on small sites. For larger sites, we recommend using a database utility like phpMyAdmin or exporting a database dump via command-line MySql.
vi_VN: Tạo ra một bản sao lưu cơ sở dữ liệu của trang web. Tính năng này hoạt động tốt nhất trên các trang web nhỏ. Đối với các trang web lớn hơn, chúng tôi khuyên bạn sử dụng một tiện ích cơ sở dữ liệu như phpMyAdmin hoặc trích xuất một kết xuất cơ sở dữ liệu thông qua dòng lệnh MySql.

en: Create a block to allow users to search the content of your concrete5 site. Choose title, button text, and where concrete5 should search. To submit the form to another page, choose another page from the Sitemap. Place a second Search block on this page and the results will appear here.
vi_VN: Tạo ra một khối cho phép người dùng tìm kiếm nội dung của trang web Concrete5 của bạn. Chọn tiêu đề, nút văn bản, và nơi Concrete5 nên tìm kiếm. Để gửi biểu mẫu đến một trang khác, chọn một trang khác từ sơ đồ cấu trúc trang web. Đặt một khối tìm kiếm thứ hai trên trang này và kết quả sẽ xuất hiện ở đây.

en: Create a navigational menu that reflects the structure of your Sitemap. First, choose the order in which pages appear. Viewing Permissions checks a user's permissions before rendering the link for each page. Display Pages selects the level of the Sitemap where you'd like the menu to begin. Options for displaying sub-pages for each item are also available.
vi_VN: Tạo một trình đơn điều hướng phản ánh cấu trúc của biểu đồ cấu trúc trang web của bạn. Đầu tiên, chọn các trang xuất hiện. Xem các quyền kiểm tra quyền truy cập của người dùng trước khi đưa ra các liên kết cho mỗi trang. Hiển thị các trang lựa chọn cấp độ  của sơ đồ cấu trúc web mà bạn muốn cho trình đơn để bắt đầu. Tùy chọn để hiển thị trang phụ cho từng hạng mục cũng có sẵn.

en: Create a new group to organize and classify users. Choose an expiration date to remove users automatically.
vi_VN: Tạo một nhóm mới để sắp xếp và phân loại người sử dụng. Chọn ngày hết hạn để loại bỏ người dùng một cách tự động.

en: Create a tag cloud that displays all the "Tag" custom attributes set on the current page, or on all pages throughout your site. Enter values into the "Tags" field to automatically add tags to the current page. Link the tags to a specific page by clicking the Advanced tab and using the page picker to select a page.
vi_VN: Tạo ra một vùng thẻ hiển thị tất cả các tùy chỉnh thiết lập thuộc tính "Thẻ"  trên trang hiện tại, hoặc trên tất cả các trang trong trang web của bạn. Nhập các giá trị vào trường "Thẻ" để tự động thêm thẻ vào trang hiện tại. Liên kết thẻ vào một trang cụ thể bằng cách nhấn vào mục Mở rộng và sử dụng bảng chọn trang chọn một trang.

en: Create a user account for use on this website.
vi_VN: Tạo một tài khoản người dùng để sử dụng trên trang web này.

en: Create an alternate file-storage location (in addition to the standard file location) where you'll have the option of putting files after uploading them to the File Manager.
vi_VN: Tạo ra một vị trí tập tin lưu trữ luân phiên (bổ xung vị trí tệp tin tiêu chuẩn), nơi bạn sẽ có tùy chọn đặt tập tin sau khi tải chúng lên trình quản lý tập tin.

en: Create new Backup
vi_VN: Tạo sao lưu mới

en: Create page type.
vi_VN: Tạo ra kiểu trang

en: Created
vi_VN: Tạo ra

en: Created By
vi_VN: Tạo bởi

en: Creates a concrete5-powered blog, complete with composer integration, integrated date navigation and tag-based searching, and a custom blog theme.
vi_VN: Tạo một trang nhật ký cá nhân được concrete5 cung cấp, hoàn thành với sự tích hợp trình soạn thảo, điều hướng ngày tháng và tìm kiếm trên cơ sở thẻ, và tùy chỉnh chủ đề của nhật ký cá nhân.

en: Creates a simple website with common examples of concrete5 functionality, including the YouTube block, the slideshow block, the guestbook block, several page types and more.
vi_VN: Tạo ra một trang web đơn giản với ví dụ phổ biến của chức năng Concrete5, bao gồm cả khối YouTube, khối slideshow, khối guestbook, một số loại trang và nhiều hơn nữa.

en: Creates navigation trees and sitemaps.
vi_VN: Tạo ra cây điều hướng và bản đồ website.

en: Creating database tables.
vi_VN: Tạo các bảng cơ sở dữ liệu.

en: Creating home page.
vi_VN: Tạo trang chủ.

en: Creator
vi_VN: Tác giả

en: Crop + Upload Image
vi_VN: Xén + Tải Ảnh Lên

en: Crop Image
vi_VN: Cắt ảnh

en: Current Month
vi_VN: Tháng hiện tại

en: Current Page
vi_VN: Trang hiện tại

en: Current Status
vi_VN: Trạng thái hiện tại

en: Current Version
vi_VN: Phiên bản hiện tại

en: Current Version %s
vi_VN: Phiên bản hiện tại: %s

en: Currently Installed
vi_VN: Cài đặt hiện nay

en: Currently Running %s
vi_VN: Hiện đang chạy %s

en: Currently logged in as <b>%s</b>.
vi_VN: Hiện đang đăng nhập như <b>%s </ b>.

en: Custom
vi_VN: Tùy chỉnh

en: Custom Attribute Types
vi_VN: Tùy chỉnh các kiểu thuộc tính

en: Custom Attributes
vi_VN: Tùy chỉnh các thuộc tính

en: Custom Composer Template
vi_VN: Tùy chỉnh mẫu soạn thảo

en: Custom Options saved.
vi_VN: Tùy chọn tùy chỉnh được lưu.

en: Custom Permissions
vi_VN: Tùy chỉnh các quyền

en: Custom Slideshow
vi_VN: Tùy chỉnh ảnh trượt

en: Custom Template
vi_VN: Tùy chỉnh mẫu

en: Custom design options have been disabled.
vi_VN: Tùy chọn tùy chỉnh thiết kế đã được vô hiệu hóa.

en: Custom page
vi_VN: Tùy chỉnh trang

en: Customize
vi_VN: Tuỳ biến

en: Customize Dashboard Home
vi_VN: Tùy chỉnh Trang chủ bảng điều khiển

en: Customize Results
vi_VN: Tùy chỉnh các kết quả

en: Customize Search
vi_VN: Tùy chỉnh tìm kiếm

en: Customize Theme
vi_VN: Tùy chỉnh chủ đề

en: Customize Toolbar
vi_VN: Thanh công cụ tùy chỉnh

en: Dashboard
vi_VN: Bảng điều khiển

en: Dashboard App Status
vi_VN: Bảng điều khiển trạng thái ứng dụng

en: Dashboard Featured Add-On
vi_VN: Bảng điều khiển tiện ích nổi bật

en: Dashboard Featured Theme
vi_VN: Bảng điều khiển chủ đề nổi bật

en: Dashboard File Manager
vi_VN: Bảng ddieuf khiển quản lý tệp tin

en: Dashboard Header + Four Column
vi_VN: Bảng điều khiển đầu trang + 4 cột

en: Dashboard Home
vi_VN: Trang chủ bảng điều khiển

en: Dashboard Icon
vi_VN: Biểu tượng bảng điều khiển

en: Dashboard Newsflow Latest
vi_VN: Bảng điều khiển luồng tin tức mới nhất

en: Dashboard Primary + Five
vi_VN: Bảng điều khiển chính +5

en: Dashboard Site Activity
vi_VN: Bảng điều khiển hoạt động của trang

en: Database Information
vi_VN: Thông tin cơ sở dữ liệu

en: Database Name
vi_VN: Tên cơ sở dữ liệu

en: Database Refresh
vi_VN: Cơ sở dữ liệu làm mới

en: Database XML
vi_VN: Cơ sở dữ liệu XML

en: Date
vi_VN: Ngày thành

en: Date Added
vi_VN: Ngày thêm (cập nhật)

en: Date Created
vi_VN: Ngày tạo

en: Date Field
vi_VN: Vùng Ngày Tháng

en: Date Format
vi_VN: Định dạng ngày tháng

en: Date Modified
vi_VN: Ngày sửa

en: Date Navigation
vi_VN: Điều hướng ngày tháng

en: Date Only
vi_VN: Chỉ ngày

en: Date Posted
vi_VN: Ngày viết

en: Date/Time
vi_VN: Ngày Tháng/Thời gian

en: Date/Time Options
vi_VN: Tùy chọn Ngày / Giờ

[ctx: DateNavView]
en: F
vi_VN: Năm  *ví dụ: 2014*

[ctx: DateNavView]
en: F Y
vi_VN: Tháng  *ví dụ: January*  Năm *ví dụ: 2014*

en: DateTime Field
vi_VN: Vùng Ngày Giờ

en: Day of Month
vi_VN: Ngày đầu tháng

en: Day of Week
vi_VN: Ngày đầu tuần

en: Days
vi_VN: Ngày

en: Deactivate
vi_VN: Ngừng kích hoạt

en: Deactivate User
vi_VN: Hủy kích hoạt người dùng

en: Deactivate Users
vi_VN: Hủy kích hoạt các người dùng

en: Deactivate the user account
vi_VN: Tắt tài khoản người dùng

en: Dear %s,
    
    %s
    
    You can review, approve or deny all pending actions from here:
    
    %s
vi_VN: Thưa %s,
    
    
    %s
    
    
    Bạn có thể xem xét, phê duyệt hay từ chối tất cả các hành động đang được chờ xử lý từ đây:
    
    
    %s

en: Debug Level
vi_VN: Cấp bậc gỡ rối

en: Debug Settings
vi_VN: Thiết lập gỡ lỗi

en: Debug configuration saved.
vi_VN: Cấu hình gỡ rối được lưu.

en: Default
vi_VN: Mặc định

en: Default - %s minutes
vi_VN: Mặc định -%s phút

en: Default Attributes
vi_VN: Các thuộc tính mặc định

en: Default Attributes to Display
vi_VN: Hiển thị các thuộc tính mặc định

en: Default Country
vi_VN: Quốc gia mặc định

en: Default Language
vi_VN: Ngôn ngữ mặc định

en: Default Location
vi_VN: Vị trí mặc định

en: Default PHP Mail Function
vi_VN: Chức năng thư điện tử mặc đinh của PHP

en: Default Value
vi_VN: Giá trị mặc định

en: Default template.
vi_VN: Mẫu mặc định

en: Default value. Click to edit.
vi_VN: Giá trị mặc định. Bấm vào để sửa.

en: Defaults
vi_VN: Mặc định

en: Delete
vi_VN: Xóa

en: Delete Alternate
vi_VN: Xóa thay thế

en: Delete Attribute
vi_VN: Xóa thuộc tính

en: Delete Backup
vi_VN: Xóa sao lưu

en: Delete File Set
vi_VN: Xóa thiết lập Tệp tin

en: Delete Forever
vi_VN: Xóa Vĩnh Viễn

en: Delete Group Set
vi_VN: Xóa nhóm tập hợp

en: Delete Job Set
vi_VN: Xóa nhóm công việc

en: Delete Layout
vi_VN: Xóa Bố cục

en: Delete Page
vi_VN: Xóa trang

en: Delete Pages
vi_VN: Xóa các trang

en: Delete Set
vi_VN: Xóa thiết lập

en: Delete Stack
vi_VN: Xóa ngăn xếp chồng

en: Delete Submissions
vi_VN: Xóa các đệ trình

en: Delete User Account
vi_VN: Xóa tài khoản người dùng

en: Delete Users
vi_VN: Xóa người dùng

en: Delete Workflow
vi_VN: Xóa luông làm việc

en: Delete request saved. You must complete the delete workflow before this stack can be deleted.
vi_VN: Yêu cầu xóa đã lưu. Bạn phải hoàn thành công việc xóa trước khi chồng này có thể bị xóa.

en: Delete request saved. You must complete the workflow before the page is fully removed.
vi_VN: Xóa yêu cầu được lưu. Bạn phải hoàn thành công việc trước khi trang được hoàn toàn loại bỏ.

en: Delete them
vi_VN: Xóa chúng

en: Delete this message?
vi_VN: Xóa tin nhắn này?

en: Deleted User
vi_VN: Xóa người dùng

en: Deleted pages are moved to the trash can in the sitemap.
vi_VN: Các trang bị xóa được chuyển đến thùng rác trong sơ đồ cấu trúc web.

en: Denied by %s
vi_VN: Bị từ chối bởi %s

en: Descending
vi_VN: Giảm dần

en: Description
vi_VN: Mô tả

en: Design
vi_VN: Thiết kế

en: Details
vi_VN: Chi tiết

en: Determine where users should be redirected to after they login.
vi_VN: Xác định nơi người sử dụng được chuyển đến sau khi họ đăng nhập.

en: Developer
vi_VN: Lập trình viên

en: Developer options have been disabled in the config file.
vi_VN: Lựa chọn nhà phát triển đã bị vô hiệu hóa trong tập tin cấu hình.

en: Direction
vi_VN: Trực tiếp

en: Disabled
vi_VN: Mất tác dụng

en: Discard
vi_VN: Loại bỏ

en: Discard My Edits
vi_VN: Loại bỏ chỉnh sửa của tôi

en: Discard this draft?
vi_VN: Loại bỏ bản nháp?

en: Display
vi_VN: Hiển thị

en: Display Format
vi_VN: Hiển thị định dạng

en: Display Order
vi_VN: Thứ tự Hiển thị

en: Display Order Reset.
vi_VN: Thiết lập lại màn hình hiển thị thứ tự.

en: Display Pages
vi_VN: Hiển thị các trang

en: Display Tags for the current page
vi_VN: Hiển thị các thẻ cho trang hiện tại

en: Display Title
vi_VN: Hiển Thị Tiêu Đề

en: Display a custom amount.
vi_VN: Hiển thị số lượng tùy chọn

en: Display a list of pages created during a certain month, or months. Pages will be sorted by month.
vi_VN: Hiển thị danh sách các trang được tạo ra trong một tháng nhất định, hoặc vài tháng. Trang sẽ được sắp xếp theo tháng.

en: Display a list of pages that use a certain page type. Return pages that exist throughout your site, or under only one specific section.
vi_VN: Hiển thị danh sách các trang có sử dụng một kiểu trang nhất định. Trở lại trang tồn tại trong trang web của bạn, hoặc chỉ có một phần cụ thể.

en: Display a running loop of images.
vi_VN: Hiển thị một vòng chạy của hình ảnh.

en: Display all.
vi_VN: Hiển thị tất cả.

en: Display available tags
vi_VN: Hiển thị các thẻ có sẵn

en: Display breadcrumb trail.
vi_VN: Hiển thị thanh breadcrumb.

en: Display files in no sets.
vi_VN: Hiển thị các tệp tin trong không thiết lập.

en: Display information about your concrete5 site's users, on a public page.
vi_VN: Hiển thị thông tin về người dùng trang web Concrete5 của bạn, trên một trang chung.

en: Display order saved.
vi_VN: Thứ tự hiển thị được lưu

en: Display page aliases.
vi_VN: Hiển thị các bí danh của trang.

en: Display pages that are located
vi_VN: Hiển thị các trang như đã đặt

en: Display pages to users even when those users cannot access those pages.
vi_VN: Hiển thị các trang với người dùng ngay cả khi người dùng không thể truy cập các trang đó

en: Display pagination interface if more items are available than are displayed.
vi_VN: Hiển thị giao diện phân trang nếu có nhiều mục tin hơn mục tin được hiển thị.

en: Display sub pages to current +1.
vi_VN: Hiển thị các trang con đến trang hiện tại +1

en: Display sub pages to current.
vi_VN: Hiển thị các trang con đến trang hiện tại

en: Displayed in Public Profile.
vi_VN: Hiển thị trong hồ sơ chung.

en: Displayed on Member List.
vi_VN: Hiển thị trên Danh sách thành viên.

en: Displays a summary of website activity.
vi_VN: Hiển thị một bản tóm tắt hoạt động của trang web.

en: Displays month archive for pages
vi_VN: Hiển thị tháng lưu trữ cho các trang

en: Displays update and welcome back information on your dashboard.
vi_VN: Hiển thị cập nhật và thông tin chào mừng trở lại trên bảng điều khiển của bạn.

en: Do not cache this page.
vi_VN: Không bộ nhớ đệm trang này.

en: Do you want to delete this block?
vi_VN: Bạn có muốn xóa khối này?

en: Do you want to delete this block? This item is an original. If you delete it, you will delete all blocks aliased to it
vi_VN: Bạn có muốn xóa khối này? Mục này là một bản gốc. Nếu bạn xóa nó, bạn sẽ xóa tất cả các khối lấy bí danh là nó

en: Document
vi_VN: Tài liệu

en: Download
vi_VN: Tải về

en: Download & Install
vi_VN: Tải về & Cài đặt

en: Download File
vi_VN: Tải về Tệp tin

en: Download Time
vi_VN: Thời gian tải về

en: Download URL
vi_VN: Địa chỉ URL tải về

en: Download Update
vi_VN: Tải về bản cập nhật

en: Download add-ons from concrete5.org.
vi_VN: Tải về tiện ích từ concrete5.org.

en: Download and Install
vi_VN: Tải về và Cài đặt

en: Download the latest version of concrete5 and upgrade your site.
vi_VN: Tải về phiên bản Concrete5 mới nhất và nâng cấp trang web của bạn.

en: Download the package from <a href="%s">here</a>.
vi_VN: Tải về gói phần mềm từ <a href="%s">đây</a>.

en: Download themes from concrete5.org.
vi_VN: Tải về các chủ đề từ concrete5.org.

en: Downloaded On
vi_VN: Tải về trong

en: Draft deleted.
vi_VN: Bản nháp được xóa.

en: Draft saved successfully.
vi_VN: Lưu thành công bản nháp.

en: Drafts
vi_VN: Bản Nháp

en: Duplicate %s
vi_VN: Nhân bản %s

en: Duplicate Stack
vi_VN: Nhân bản ngăn xếp

en: Duration
vi_VN: Khoảng thời gian

en: EMAILS ARE DISABLED. THIS EMAIL WAS LOGGED BUT NOT SENT
vi_VN: Thư điện tử không được kích hoạt. Thư điện tử này được ghi lại nhưng không được gửi đi

en: EMAILS ARE ENABLED. THIS EMAIL WAS SENT TO mail()
vi_VN: Thư điện tử được kích hoạt. Thư điện tử này được gửi đến mail ()

en: Edit
vi_VN: Sửa

en: Edit Access
vi_VN: Chỉnh sửa truy cập

en: Edit Attribute
vi_VN: Chỉnh sửa thuộc tính

en: Edit Details
vi_VN: Chỉnh sửa chi tiết

en: Edit External Link
vi_VN: Chỉnh sửa Liên kết Ngoài

en: Edit Group
vi_VN: Chỉnh sửa nhóm

en: Edit Importer
vi_VN: Chỉnh sửa trình nhập

en: Edit Layout
vi_VN: Chỉnh sửa bố cục

en: Edit Mode
vi_VN: Chế độ chỉnh sửa

en: Edit Page
vi_VN: Chỉnh sửa trang

en: Edit Page Type
vi_VN: Sửa kiểu trang

en: Edit Profile
vi_VN: Chỉnh sửa hồ sơ

en: Edit Properties
vi_VN: Sửa thuộc tính

en: Edit Question
vi_VN: Sửa Câu Hỏi

en: Edit Set
vi_VN: Chỉnh sửa thiết lập

en: Edit User
vi_VN: Chỉnh sửa người dùng

en: Edit User account.
vi_VN: Chỉnh sửa tài khoản người dùng.

en: Edit Workflow
vi_VN: Chỉnh sửa luồng làm việc

en: Edit in Composer
vi_VN: Chỉnh sửa trong trình sáng tác.

en: Edit this Page
vi_VN: Chỉnh sửa trang này

en: Editable and Required in Profile.
vi_VN: Có thể chỉnh sửa và bắt buộc trong hồ sơ.

en: Editable in Profile.
vi_VN: Có thể chỉnh sửa trong hồ sơ.

en: Editing
vi_VN: Chỉnh sửa

en: Editor Dimensions
vi_VN: Kích thước soạn thảo

en: Email
vi_VN: Thư điện tử

en: Email Address
vi_VN: Địa Chỉ Thư Điện Tử

en: Email Address Verified
vi_VN: Địa chỉ thư điện tử được xác nhận

en: Email Address to Route Emails To
vi_VN: Địa chỉ thư địa tử định tuyến các thư điện tử tới

en: Email Importers
vi_VN: Trình nhập thư điện tử

en: Email Notification
vi_VN: Thông báo thư điện tử

en: Email Only
vi_VN: Chỉ thư điện tử

en: Email Validated
vi_VN: Thư điện tử được xác nhận

en: Email address
vi_VN: Địa chỉ thư điện tử

en: Email marked as valid.
vi_VN: Thư điện tử được đánh dấu là hợp lệ.

en: Embeds SWF files, including flash detection.
vi_VN: Nhúng các tệp tin SWF, bao gồm nhận dạng flash.

en: Embeds a YouTube Video in your web page.
vi_VN: Nhúng một video YouTube trong trang web của bạn.

en: Embeds uploaded video into a web page. Supports AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 and FLV formats.
vi_VN: Các tệp tin Video được nhúng lên trang web. Hỗ trợ các định dạng AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 and FLV.

en: Empties the page search index and reindexes all pages.
vi_VN: Làm rỗng chỉ mục tìm kiếm trang và lập chỉ mục lại tất cả các trang.

en: Empty Site
vi_VN: Trang web trống

en: Empty Trash
vi_VN: Đổ Rác

en: Enable Advanced Permissions
vi_VN: Kích hoạt quyền nâng cao

en: Enable Cache
vi_VN: Mở bộ nhớ đệm

en: Enable OpenID
vi_VN: Cho phép OpenID

en: Enable Pretty URLs
vi_VN: Kích hoạt Địa chỉ URL đẹp

en: Enable Public Registration to let visitors create new user accounts.
vi_VN: Mở Đăng ký công cộng để cho khách viếng thăm tạo tài khoản người dùng mới.

en: Enable custom permissions for this file set.
vi_VN: Bật tùy chỉnh các quyền cho thiết lập tệp tin này.

en: Enable or disable maintenance mode, in which your site is only visible to the admin user. Maintenance Mode is useful for developing, testing or temporarily disabling a site.
vi_VN: Kích hoạt hoặc vô hiệu hóa chế độ bảo trì, trong đó trang web của bạn chỉ hiển thị cho người dùng quản trị. Chế độ bảo dưỡng rất hữu ích cho việc phát triển, thử nghiệm hoặc tạm thời vô hiệu hóa trang web.

en: Enable post via email and other settings.
vi_VN: Mở cho phép viết bài qua thư điện tử và các thiết lập khác.

en: Enable pretty URLs, statistics and tracking codes.
vi_VN: Cho phép các URL đẹp, thống kê và theo dõi các mã hóa chương trình.

en: Enable public profiles.
vi_VN: Cho phép hồ sơ chung

en: Enable user defined time zones.
vi_VN: Cho phép người dùng xác định múi giờ.

en: Enabled
vi_VN: kích hoạt

en: Enables saving records of emails being sent out. This will save records even if actual email delivery is disabled on your site.
vi_VN: Cho phép lưu các bản ghi của các thư điện tử được gửi đi. Điều này lưu các bản ghi ngay cả khi thư điện tử thực tế bị vô hiệu hóa trên trang web của bạn.

en: Encryption
vi_VN: Mã hóa

[ctx: End date]
en: To
vi_VN: Tới

en: Ends
vi_VN: Kết thúc

en: Ends %s.
vi_VN: Kết thúc %s.

en: Ensure your software is up to date and stable.
vi_VN: Đảm bảo phần mềm của bạn được cập nhật và ổn định.

en: Enter IP addresses, one per line, in the form below to manually ban an IP address. To indicate a range, use a wildcard character (e.g. 192.168.15.* will block 192.168.15.1, 192.168.15.2, etc...)
vi_VN: Nhập địa chỉ IP, trên mỗi dòng, trong mẫu dưới đây để tự cấm một địa chỉ IP. Để chỉ một phạm vi, sử dụng một ký tự đại diện (ví dụ: 192.168.15. * Sẽ chặn 192.168.15.1, 192.168.15.2, vân vân ..)

en: Enter URL to valid file(s)
vi_VN: Nhập địa chỉ URL của (các) tệp tin hợp lệ

en: Enter a <a href="%s" target="_blank">PHP date string</a> here.
vi_VN: Nhập một <a href="%s" target="_blank">dòng ngày tháng của PHP</a> ở đây.

en: Enter a name for this saved search file set.
vi_VN: Nhập tên lưu lại cho thiết lập tập tin được tìm kiếm này.

en: Enter a number from 0 to 21, with 21 being the most zoomed in.
vi_VN: Nhập một số từ 0 đến 21, với 21 là phóng to nhất.

en: Enter a title for your guestbook, and adjust the date format to your liking. Choose whether or not to enable comments, moderation and CAPTCHA. Enter an email address if you'd like to be notified of each new guestbook submission.
vi_VN: Nhập tiêu đề cho sổ lưu bút của bạn, và điều chỉnh định dạng ngày theo ý thích của bạn. Lựa chọn hay không để cho phép các ý kiến, điều độ và CAPTCHA. Nhập địa chỉ email nếu bạn muốn nhận được thông báo của mỗi lưu bút mới gửi lên.

en: Enter a title for your map, then the address of the location you'd like to display on your map. Finally, specify the zoom level of the map to render. Google will try to locate the address automatically when you add the block.
vi_VN: Nhập tiêu đề cho bản đồ của bạn, sau đó nhập địa chỉ của vị trí bạn muốn hiển thị trên bản đồ của bạn. Cuối cùng, xác định mức độ phóng to của bản đồ để tạo. Google sẽ cố gắng tự động xác định vị trí địa chỉ khi bạn thêm khối.

en: Enter an address and a Google Map of that location will be placed in your page.
vi_VN: Nhập địa chỉ và một vị trí trên bản đồ Google sẽ được đặt trong trang của bạn.

en: Enter your email address below. We will send you instructions to reset your password.
vi_VN: Nhập địa chỉ thư điện tử của bạn dưới đây. Chúng tôi sẽ gửi hướng dẫn thiết lập lại mật khẩu cho bạn.

en: Enter your new password below.
vi_VN: Nhập mật khẩu mới của bạn bên dưới

en: Entire Page
vi_VN: Trang nguyên bản

en: Environment
vi_VN: Môi trường

en: Environment Information
vi_VN: Thông tin môi trường

en: Equal To
vi_VN: Bằng với

en: Error
vi_VN: Lỗi

en: Error Processing Importer Mail
vi_VN: Xử lý lỗi trình nhập thư điện tử

en: Error deleting the file %s. Please check the permissions of the folder %s
vi_VN: Lỗi xóa tập tin %s. Vui lòng kiểm tra quyền truy cập của thư mục %s

en: Error establishing connection to the concrete5 community. Please check that curl and other required libraries are enabled.
vi_VN: Lỗi thiết lập kết nối với cộng đồng Concrete5. Vui lòng kiểm tra rằng curl và các thư viện cần thiết khác đã được kích hoạt.

en: Error while converting the attributes on cID: %s Error:<br/>%s
vi_VN: Lỗi trong khi chuyển đổi các thuộc tính trên CID: %s Lỗi: <br/>%s

en: Error writing to file %s
vi_VN: Lỗi bằng ghi cho tập tin %s

en: Error: %s
vi_VN: Lỗi: %s

en: Error: Area not found.
vi_VN: Lỗi: Khu vực không tìm thấy.

en: Error: Block Type cannot be installed because no db.xml file can be found. Either create a db.xml file for this block type, or remove the $btTable variable from its controller.
vi_VN: Lỗi: Kiểu khối không thể được cài đặt bởi vì không có tập tin db.xml được tìm thấy. Hoặc là tạo ra một tập tin db.xml cho kiểu khối này, hoặc loại bỏ các biến $btTable từ bộ điều khiển của nó.

en: Error: Block Type cannot be installed due to an unknown database error. Please check that the db.xml file for this block type is formatted correctly.
vi_VN: Lỗi: Kiểu khối không thể được cài đặt do một lỗi cơ sở dữ liệu không rõ. Hãy kiểm tra xem các tập tin db.xml cho kiểu khối này có được định dạng chính xác.

en: Error: Block Type table must contain a "bID" primary key field.
vi_VN: Lỗi: Bảng kiểu khối phải có một "bID"  làm trường khóa chính.

en: Error: Block Type table must contain at least two fields.
vi_VN: Lỗi: Bảng kiểu khối phải chứa ít nhất hai lĩnh vực trường.

en: Error: Block not found.
vi_VN: Lỗi: Khối không tìm thấy.

en: Error: Invalid Job file. The class %s was not found in %s .
vi_VN: Lỗi: tập tin công việc không hợp lệ. Lớp %s không tìm thấy trong %s.

en: Error: Invalid column count. Please refresh your page.
vi_VN: Lỗi: số cột không hợp lệ. Hãy làm mới trang của bạn.

en: Error: Layout not found
vi_VN: Lỗi: Bố cục không tìm thấy

en: Error: The Job class must be a child class of Job.
vi_VN: Lỗi: Lớp công việc phải là một lớp con của công việc.

en: Error: The required page attribute with the handle of: "%s" doesn't exist
vi_VN: Lỗi: Thuộc tính bắt buộc của trang với điều khiển của: "%s" không tồn tại

en: Error: no area assigned to layout
vi_VN: Lỗi: không có vùng được gán cho bản mẫu

en: Even if you change your website's logo, the Site Name is used in some emails.
vi_VN: Ngay cả khi bạn thay đổi biểu tượng trang web của bạn, tên trang web được sử dụng trong một số thư điện tử.

en: Every
vi_VN: mỗi

en: Every %s (default setting).
vi_VN: Mỗi %s (mặc định).

en: Every Day
vi_VN: Hàng ngày

en: Every Month
vi_VN: Hàng tháng

en: Every Week
vi_VN: Hàng tuần

en: Exception Occurred:
vi_VN: Ngoại lệ xảy ra:

en: Exclude From Page List
vi_VN: Loại Khỏi Danh Sách Trang

en: Exclude From Search Index
vi_VN: Loại Khỏi Chỉ Mục Tìm Kiếm

en: Exclude From sitemap.xml
vi_VN: Loại Khỏi sitemap.xml

en: Exclude system pages.
vi_VN: Loại trừ trang hệ thống.

en: Excluded
vi_VN: Loại trừ

en: Excluded URL Word List
vi_VN: ngăn chặn các địa chỉ url liệt kê các từ

en: Excluded Users/Groups
vi_VN: Loại trừ người dùng / nhóm

en: Excluded Users/Groups with timed permissions
vi_VN: Loại trừ người dùng / nhóm có quyền truy cập theo thời gian

en: Existing Backups
vi_VN: Sao lưu hiện tại

en: Exit Edit Mode
vi_VN: Thoát khỏi chế độ chỉnh sửa

en: Expiration Action
vi_VN: Hành động hết hạn

en: Expiration Date
vi_VN: Ngày hết hạn

en: Expire Pages from Cache
vi_VN: Trang hết hạn từ bộ nhớ đệm

en: Expires In
vi_VN: Hết hạn trong

en: Export
vi_VN: Xuất

en: Export Database Schema
vi_VN: Xuất ra lược đồ cơ sở dữ liệu

en: Export Database Tables
vi_VN: Xuất các bảng cơ sở dữ liệu

en: Export Database XML
vi_VN: Xuất dữ liệu XML

en: Export to Excel
vi_VN: Xuất ra Excel

en: Export your site's structure and content to an XML document that you can use to develop custom sites with our Starting Points add-on.
vi_VN: Xuất cấu trúc và nội dung trang web của bạn thành một tài liệu XML mà bạn có thể sử dụng để phát triển tùy chỉnh các trang web với tiện ích Điểm Khởi Đầu của chúng tôi.

en: Extend concrete5
vi_VN: Mở rộng Concrete5

en: Extension
vi_VN: mở rộng

en: External Form
vi_VN: Biểu mẫu ngoài

en: External SMTP Server
vi_VN: Máy chủ SMTP bên ngoài

en: External URL
vi_VN: URL Ngoài

en: External marketplace support has been disabled for this website.
vi_VN: Hỗ trợ Thị trường bên ngoài đã bị vô hiệu cho trang web này.

en: F d, Y
vi_VN: Tháng Ngày , năm

en: Face
vi_VN: Diện mạo

en: Fade Duration
vi_VN: Khoảng thời gian mờ đi

en: Failed Registration
vi_VN: Đăng ký thất bại

en: Failed to create zip file as "%s": %s
vi_VN: Không thể tạo tập tin nén như "%s": %s

en: Fall Back To Gravatar
vi_VN: Lỗi quay lại từ  ảnh đại diện liên kết

en: Favicon
vi_VN: Biểu tượng yêu thích

en: Featured Add-On
vi_VN: Tiện Ích Nổi Bật

en: Featured Items
vi_VN: Tính năng các mục

en: Featured Theme
vi_VN: Chủ Đề Nổi Bật

en: Featured pages only.
vi_VN: Chỉ Các Trang Nổi Bật.

en: Features a theme from concrete5.org.
vi_VN: Làm nổi bật một chủ đề từ concrete5.org.

en: Features an add-on from concrete5.org.
vi_VN: Làm nổi bật một tiện ích từ concrete5.org.

en: Feed Title
vi_VN: Tiêu đề Nguồn

en: Feed URL
vi_VN: URL Nguồn

en: Fetch, parse and display the contents of an RSS or Atom feed.
vi_VN: Lấy, phân tích và hiển thị nội dung của nguồn RSS hoặc Atom.

en: Fewer Than
vi_VN: Thấp hơn

en: Field available in "Advanced Search".
vi_VN: Trường có sẵn trong "Tìm kiếm nâng cao".

en: Field available in Dashboard Page Search.
vi_VN: Trường có sẵn trong Bảng điều khiển tìm kiếm trang.

en: Field available in Dashboard User Search.
vi_VN: Trường có sẵn trong Bảng điều khiển tìm kiếm người dùng.

en: Field available in File Manager Search.
vi_VN: Trường có sẵn trong quản lý tệp tin tìm kiếm.

en: Fields
vi_VN: Các trường

en: File
vi_VN: Tệp

en: File %s not found. All themes need default.php and view.php files in them. Consult concrete5 documentation on how to create these files.
vi_VN: Tệp tin %s không tìm thấy. Tất cả các chủ đề cần các tệp tin default.php và view.php trong đó. Tham khảo tài liệu Concrete5 làm thế nào để tạo ra những tệp tin này.

en: File <strong>%s</strong> could not be found.
vi_VN: Tệp tin <strong>%s</strong> không thể tìm được

en: File <strong>%s</strong> has been rescanned
vi_VN: Tệp tin File <strong>%s</strong> đã được quét lại

en: File Attribute Created.
vi_VN: Thuốc tính tệp tin được tạo.

en: File Attribute Deleted.
vi_VN: Thuộc tính tập tin bị xóa.

en: File Attribute Updated.
vi_VN: Thuộc tính tệp tin đã được tải lên.

en: File Attributes
vi_VN: Các thuộc tính tệp tin

en: File Details
vi_VN: Chi tiết tệp tin

en: File Manager
vi_VN: Quản lý tệp

en: File Manager Permissions
vi_VN: Quyền quản lý Tệp tin

en: File Permissions
vi_VN: Các quyền tệp tin

en: File Preview
vi_VN: Xem trước tệp tin

en: File Set
vi_VN: Thiết lập tệp tin

en: File Set Name cannot contain the characters: %s
vi_VN: Thiết lập tên tập tin không được chứa ký tự: %s

en: File Set:
vi_VN: Nhóm Tệp:

en: File Sets
vi_VN: Các Nhóm Tệp

en: File Storage Locations
vi_VN: Định vị lưu trữ tập tin

en: File Upload
vi_VN: Tệp Tải Lên

en: File Uploader
vi_VN: Công cụ tải lên tệp tin

en: File Version ID
vi_VN: Chỉ mục phiên bản tệp tin

en: File Versions
vi_VN: Các phiên bản tệp ti

en: File not found
vi_VN: Tệp tin không tìm thấy

en: File set deleted successfully.
vi_VN: Thiết lập tệp tin được xóa thành công.

en: File set updated successfully.
vi_VN: Thiết lập tệp tin được cập nhật thành công.

en: File sets provide a flexible way to organize and group your site's assets.
vi_VN: Các thiết lập tập tin cung cấp một cách linh hoạt để tổ chức và nhóm tài nguyên trang web của bạn.

en: File storage location removed. Files using this location have been reset.
vi_VN: Vị trí lưu trữ tập tin bị loại bỏ. Các tập tin sử dụng vị trí này đã được thiết lập lại.

en: File storage locations saved.
vi_VN: Vị trí lưu giữu tệp tin đã được lưu.

en: File to include
vi_VN: Tệp để gộp

en: Filename
vi_VN: Tên tệp tin

en: Files
vi_VN: Tệp

en: Files Uploaded
vi_VN: Các tệp tin được tải lên

en: Files in Set
vi_VN: Tệp tin trông tập hợp

en: Files in Theme
vi_VN: Các tệp tin trong chủ đề

en: Files in no sets.
vi_VN: Tệp tin trong không thiết lập

en: Files in the theme were activated successfully.
vi_VN: Tệp tin trong chủ đề được kích hoạt thành công.

en: Filter
vi_VN: Lọc

en: Find Users
vi_VN: Tìm kiếm người dùng

en: Finishing.
vi_VN: Kết thúc.

en: First Level
vi_VN: Cấp bậc đầu tiên

en: First, schedule this URL for when you'd like this job to run:
vi_VN: Đầu tiên, lên lịch trình cho địa chỉ URL này khi bạn muốn công việc này chạy:

en: Five Most Recent Downloads
vi_VN: Năm tải về gần đây nhất

en: Flash Content
vi_VN: Nội Dung Flash

en: Flash Embed - Legacy method
vi_VN: Nhúng Flash - Phương thức kế thừa

en: Flash File
vi_VN: Tệp Flash

en: Flat
vi_VN: Phẳng

en: Flat View
vi_VN: Xem phẳng

en: Fonts
vi_VN: Các phông chữ

en: Footer of the page
vi_VN: Chân của trang

en: For adding HTML by hand.
vi_VN: Cho việc thêm HTML bằng tay.

en: Force Exact Image Match
vi_VN: Ảnh Bắt Buộc Chính Xác

en: Forever
vi_VN: mãi mãi

en: Forgot Password
vi_VN: Quên mật khẩu.

en: Forgot Your Password?
vi_VN: Quên mật khẩu của bạn?

en: Form
vi_VN: Biểu mẫu

en: Form Name
vi_VN: Tên Biểu Mẫu

en: Form Results
vi_VN: Các kết qủa của biểu mẫu

en: Found on Page
vi_VN: Tìn thấy trong trang

en: Free
vi_VN: Miễn phí

en: Friends
vi_VN: Bạn bè

en: From
vi_VN: Từ

en: From Page Type Defaults
vi_VN: Từ kiểu trang mặc định

en: From: %s
    Date Sent: %s
    Subject: %s
vi_VN: Từ: %s Ngày gửi: %s Tiêu đề: %s

en: Full
vi_VN: Đầy

en: Full Page Caching
vi_VN: Bộ nhớ đệm trang đầy đủ

en: Full Page Index
vi_VN: Chỉ mục trang đầy đủ

en: Full Record
vi_VN: Bàn ghi đầy đủ

en: Full Release Notes
vi_VN: Ghi chú phát hành đầy đủ

en: Full Sitemap
vi_VN: Toàn bộ sơ đồ

en: Full Stack
vi_VN: Ngăn xếp đầy

en: Full Width
vi_VN: Chiều rộng tối đa

en: Full page caching settings saved.
vi_VN: Thiết lập bộ nhớ trang đầy đủ được lưu.

en: Function mysql_connect() not found. Your system does not appear to have MySQL available within PHP.
vi_VN: Không tìm thấy hàm mysql_connect(). Hệ thống của bạn không có MySQL trong PHP.

en: GZip Archive
vi_VN: Nén GZip

en: Generate the sitemap.xml file
vi_VN: Tạo ra các tệp tin sitemap.xml

en: Generate the sitemap.xml file that search engines use to crawl your site.
vi_VN: Tạo ra các tệp tin sitemap.xml để máy chủ tìm kiếm sử dụng để thu thập thông tin trang web của bạn.

en: Get More Add-Ons
vi_VN: Nhận thêm các Tiện ích

en: Get More Themes
vi_VN: Nhận thêm các chủ đề

en: Get data from forms and logs.
vi_VN: Nhận dữ liệu từ biểu mẫu và nhật ký.

en: Get more add-ons from concrete5.org.
vi_VN: Nhận thêm các tiên ích từ concrete.org

en: Get more help on your question by posting it to the concrete5 help center on concrete5.org
vi_VN: Nhận thêm giúp đỡ về câu hỏi của bạn bằng cách gửi nó đến trung tâm giúp đỡ Concrete5 trên concrete5.org

en: Get more themes from concrete5.org.
vi_VN: Nhận thêm các chủ đề từ concrete5.org.

en: Get more themes.
vi_VN: Nhận th��m các chủ đề.

en: Get submission data.
vi_VN: Nhận dữ liệu gửi lên.

en: Get support from developers.
vi_VN: Nhận được hỗ trợ từ các nhà phát triển.

en: Global Areas
vi_VN: Khu vực toàn cục

en: Global mail settings saved.
vi_VN: Thiết lập thư điện tử toàn cục được lưu.

en: Go
vi_VN: Tới

en: Go to the <a href="%s">Add Functionality</a> page in your concrete5 Dashboard.
vi_VN: Tới <a href="%s"> Thêm chức năng </ a> trong trang Bảng điều khiển Concrete5 của bạn.

en: Google Map
vi_VN: Bản đồ Google

en: Google Map disabled in edit mode.
vi_VN: Google Map bị vô hiệu trong chế độ chỉnh sửa.

en: Grabs the latest newsflow data from concrete5.org.
vi_VN: Lấy dữ liệu luồng tin tức mới nhất từ concrete5.org.

en: Gravatar Image Set
vi_VN: Thiết lập hình ảnh Gravatar

en: Group Expiration Options
vi_VN: Tùy chọn Nhóm hết hạn

en: Group Set
vi_VN: Thiết lập nhóm

en: Group Sets
vi_VN: Các tập hợp nhóm

en: Group added successfully
vi_VN: Nhóm được thêm thành công

en: Group attributes into sets for easier organization
vi_VN: Nhóm thuộc tính vào nhóm để tổ chức dễ dàng hơn

en: Group deleted successfully.
vi_VN: Nhóm được xóa thành công,

en: Group set added successfully.
vi_VN: Thiết lập nhóm được thêm thành công.

en: Group set deleted successfully.
vi_VN: Thiết lập nhóm được xóa thành công.

en: Group set updated successfully.
vi_VN: Thiết lập nhóm được cập nhật thành công,

en: Group sets
vi_VN: Các thiết lập nhóm

en: Group update successfully
vi_VN: Nhóm được cập nhật thành công

en: Group(s)
vi_VN: (Các) Nhóm

[ctx: GroupDescription]
en: The guest group represents unregistered visitors to your site.
vi_VN: Nhóm khách đại diện cho ghé thăm không đăng ký trên trang web của bạn.

[ctx: GroupDescription]
en: The registered users group represents all user accounts.
vi_VN: Đăng ký nhóm người sử dụng đại diện cho tất cả các tài khoản người dùng.

[ctx: GroupName]
en: Administrators
vi_VN: Quản trị

[ctx: GroupName]
en: Guest
vi_VN: Khách

[ctx: GroupName]
en: Registered Users
vi_VN: Người dùng đã đăng ký

en: Grouped by set
vi_VN: Đã nhóm bởi tập hợp

en: Groups
vi_VN: Các nhóm

en: Guest
vi_VN: Khách

en: Guestbook
vi_VN: Lưu bút

en: Guestbook / Comments
vi_VN: Lưu bút / Bình luận

en: Guestbook Comment Notification
vi_VN: Thông  báo bình luận của lưu bút

en: HTML/WYSIWYG Editor Content.
vi_VN: Công cụ chỉnh sửa nội dung HTML/WYSIWYG.

en: Handle
vi_VN: Điều khiển

en: Handle already exists.
vi_VN: Xử lý đã tồn tại.

en: Handle required.
vi_VN: Điều khiển cần tìm.

en: Handles must contain only letters, numbers or the underscore symbol.
vi_VN: Xử lý phải chỉ chứa chữ cái, số hoặc biểu tượng gạch dưới.

en: Have concrete5 perform various tasks to help your site running in top condition, process email posts, and update search engine indexing maps. Click the triangle icon next to the job to start it. A success message will be displayed once the job has been completed.
vi_VN: Concrete5 đã thực hiện nhiệm vụ khác nhau để giúp trang web của bạn đang chạy trong điều kiện hàng đầu, quá trình gởi thư điện tử, và cập nhật bản đồ chỉ mục tìm kiếm. Nhấp vào biểu tượng tam giác bên cạnh công việc để bắt đầu nó. Một tin nhắn thành công sẽ được hiển thị khi công việc đã được hoàn thành.

en: Having trouble? Check the <a href="%s">installation help forums</a>, or <a href="%s">have us host a copy</a> for you.
vi_VN: Gặp vấn đề? Kiểm tra <a href="%s"> trợ giúp cài đặt trên diễn đàn</ a>, hoặc <a href="%s"> Để cho chúng tôi gửi một bản sao </ a> cho bạn.

en: Header Extra Content
vi_VN: Nội Dung Mở Rộng của Đầu Trang

en: Header Image
vi_VN: Hình ảnh tiêu đề

en: Header Nav
vi_VN: Tiêu đề định hướng

en: Header of the page
vi_VN: Tiêu đề của trang

en: Height
vi_VN: Cao

en: Height
vi_VN: Chiều cao

en: Hello World
vi_VN: Xin chào thế giới

en: Help
vi_VN: Trợ giúp

en: Here are earlier versions of this page. The bold line is the live version.<br/><br/>Anyone who can't edit this page sees this active version if permissions allow. Your edits are always made to the latest version. If you'd like to start editing from an old version, copy that version.
vi_VN: Dưới đây là phiên bản ban đầu của trang này. Dòng in đậm là phiên bản sống. <br/><br/>Bất cứ ai không thể chỉnh sửa trang thấy phiên bản hoạt động này nếu quyền cho phép. Sửa đổi của bạn luôn được thực hiện cho các phiên bản mới nhất. Nếu bạn muốn bắt đầu chỉnh sửa từ một phiên bản cũ, sao chép phiên bản đó.

en: Hide errors from site visitors.
vi_VN: Ẩn các lỗi từ khách truy cập trang web.

en: Hierarchy
vi_VN: Phân cấp

en: Highest Rated
vi_VN: Đánh giá cao nhất

en: Home
vi_VN: Trang chủ

en: Homepage
vi_VN: Trang chủ

en: Horizontal
vi_VN: Ngang

en: Hours
vi_VN: Giờ

en: How Many Levels Below Parent?
vi_VN: Bao nhiêu cấp bậc dưới cấp bậc ban đầu

en: How long will this permission be valid for?
vi_VN: Quyền này sẽ hợp lệ bao lâu?

en: I would like to receive private messages.
vi_VN: Tôi muốn nhận các tin nhắn cá nhân.

en: ID
vi_VN: Chỉ mục

en: INVALID ACTION
vi_VN: Hành động không hợp lệ

en: IP
vi_VN: Địa chỉ IP

en: IP Address
vi_VN: ĐỊa chỉ IP

en: IP Address Blacklist
vi_VN: Danh sách địa chỉ IP đen

en: IP Blacklist
vi_VN: Danh sách IP đen

en: IP Blacklist settings saved.
vi_VN: Thiết lập danh sách đên địa chỉ IP được lưu.

en: Icon
vi_VN: Biểu tượng

en: Icon removed successfully.
vi_VN: Biểu tượng được gỡ bỏ thành công.

en: Icons updated successfully.
vi_VN: Biểu tượng được cập nhật thành công.

en: If a file set does not appear above, you either have no access to add files to it, or it does not accept the file types %s.
vi_VN: Nếu một thiết lập tệp tin không xuất hiện ở trên, bạn có thể sở không có quyền truy cập để thêm tệp tin vào nó, hoặc nó không chấp nhận các kiểu tệp tin %s.

en: If your site is behaving oddly or displaying out-of-date content, it's a good idea to clear the cache. If you're having to clear the cache a lot, you might want to just turn off caching in Cache & Speed Settings.
vi_VN: Nếu trang web của bạn hoạt động một cách kỳ quặc hoặc hiển thị nội dung đã cũ, thì bạn nên xóa bộ nhớ đệm. Nếu bạn phải xóa bộ nhớ cache nhiều lần, bạn chỉ cần tắt bộ nhớ đệm trong Thiết lập bộ nhớ & Tốc độ.

en: If your site is displaying out-dated information, or behaving unexpectedly, it may help to clear your cache.
vi_VN: Nếu trang web của bạn được hiển thị thông tin lạc hậu, hoặc có hành vi đột xuất, nó có thể giúp xóa bộ nhớ cache của bạn.

en: Illegal variable name '%s' in element args.
vi_VN: Tên biến không hợp lệ '%s' trong phần tử args.

en: Image
vi_VN: Ảnh

en: Image Links to:
vi_VN: Các liên kết ảnh đến:

en: Image Manipulation Available
vi_VN: Thao tác ảnh có thể sử dụng

en: Image Not Found.
vi_VN: Không tìm thấy hình ảnh

en: Image On-State
vi_VN: Trạng thái hiển thị của ảnh

en: Image to Display
vi_VN: Ảnh để Hiển thị

en: Image/File
vi_VN: Ảnh/ Tệp tin

en: Import Files
vi_VN: Nhập vào các tệp tin

en: Important Information about Backup & Restore
vi_VN: Thông tin quan trọng về Sao lưu & Phục hồi

en: Importer saved.
vi_VN: Trình nhập được lưu.

en: Importers
vi_VN: Trình nhập

en: Importing files.
vi_VN: Nhập các tệp tin.

en: In Set(s)
vi_VN: Trong (các) thiết lập

en: In one list
vi_VN: trong một danh sách

en: Inactive Users
vi_VN: Người dùng không hoạt động

en: Inbox
vi_VN: Hộp thư đến

en: Include &laquo; and &raquo;.
vi_VN: Bao gồm &laquo; và &raquo;.

en: Include all child pages
vi_VN: Bao gồm tất cả các trang con.

en: Include block in Composer
vi_VN: Bao gồm các khối trong soạn thảo

en: Include external forms in the filesystem and place them on pages.
vi_VN: Bao gồm các biểu mẫu ngoài trong hệ thống tập tin và đặt chúng trên các trang.

en: Include only add-ons compatible with my version of concrete5.
vi_VN: Chỉ bao gồm các tiên ích tương thích với phiên bản concrete5 của tôi.

en: Included
vi_VN: Bao gồm

en: Included Users/Groups
vi_VN: Bao gồm những người dùng / Nhóm

en: Included Users/Groups with timed permissions
vi_VN: Bao gồm người dùng / nhóm có quyền truy cập theo thời gian

en: Included in Composer?
vi_VN: Bao gồm trong trình soạn thảo?

en: Incorrect captcha code
vi_VN: Sai mã CAPTCHA

en: Incorrect image validation code. Please check the image and re-enter the letters or numbers as necessary.
vi_VN: Mã xác nhận hình ảnh không chính xác. Hãy kiểm tra các hình ảnh và nhập lại các chữ cái hoặc con số cần thiết.

en: Index Search Engine - All
vi_VN: Lập chỉ mục công cụ tìm kiếm - Tất cả

en: Index Search Engine - Updates
vi_VN: Lập chỉ mục công cụ tìm kiếm - Cập nhật

en: Index cleared. You must now reindex your site from the Automated Jobs page.
vi_VN: Chỉ mục đã xóa. Bây giờ bạn phải tạo lại chỉ mục trang web của bạn từ trang công việc tự động.

en: Index partially updated. %s pages indexed (maximum number.) Re-run this job to continue this process.
vi_VN: Chỉ mục được cập nhật một phần. %s các trang được lập chỉ mục (số lượng tối đa.) chạy lại công việc này để tiếp tục quá trình.

en: Index the site to allow searching to work quickly and accurately. Only reindexes pages that have changed since last indexing.
vi_VN: lập chỉ mục trang web để cho phép tìm kiếm làm việc một cách nhanh chóng và chính xác. Chỉ lập lại chỉ mục các trang đã thay đổi kể từ lần lập chỉ mục cuối cùng.

en: Index updated.
vi_VN: chỉ mục được cập nhật.

en: Index updated. %s pages indexed.
vi_VN: Chỉ mục được cập nhật. %s trang được lập chỉ mục.

en: Indexing Method
vi_VN: Phương pháp lập chỉ mục

en: Indexing complete. Index is up to date
vi_VN: Lập chỉ mục hoàn thành. Chỉ mục được cập nhật tới ngày hôm nay

en: Individual Block
vi_VN: Khối riêng biệt

en: Inherit
vi_VN: Kế thừa

en: Inherit page type default permissions.
vi_VN: Kế thừa các quyền kiểu trang mặc định.

en: Inherit the permissions of this page.
vi_VN: Kế thừa các quyền của trang này.

en: Input Format
vi_VN: Định dạng đầu vào

en: Insert Link to Page
vi_VN: Chèn liên kết trang

en: Inspect
vi_VN: Quan sát

en: Inspect Package
vi_VN: Kiểm tra gói phần mềm

en: Inspect Theme
vi_VN: Kiểm tra chủ đề

en: Install
vi_VN: Cài đặt

en: Install %s
vi_VN: Cài đặt %s

en: Install Local Update
vi_VN: Cài đặt cập nhật cục bộ

en: Install Packages and Connect to the Marketplace
vi_VN: Cài đặt các gói phần mềm và kết nối tới thị trường

en: Install add-ons & themes.
vi_VN: Cài đặt tiện ích và chủ đề.

en: Install concrete5
vi_VN: Cài đặt concrete5

en: Install custom add-ons or those downloaded from the concrete5.org marketplace.
vi_VN: Cài đặt tùy chỉnh các tiện ích hoặc những tải về từ thị trường concrete5.org.

en: Install only items required for concrete5 to run. This will create a blank site.
vi_VN: Chỉ cài đặt các mục cần thiết để cho concrete5 chạy . Điều này sẽ tạo ra một trang trống.

en: Install theme
vi_VN: Cài đặt chủ đề

en: Installation Notes
vi_VN: Ghi chú cài đặt

en: Installed Block Types
vi_VN: Các kiểu khối được cài đặt

en: Installing attributes.
vi_VN: Cài đặt các thuộc tính.

en: Installing automated jobs.
vi_VN: Cài đặt các công việc tự động

en: Installing dashboard.
vi_VN: Cài đặt bảng điều khiển.

en: Installing login and registration pages.
vi_VN: Cài đặt các trang đăng nhập và đăng ký

en: Installing permissions & workflow.
vi_VN: Cài đặt các quyền truy cập và quy trình làm việc.

en: Intelligent Search
vi_VN: Tìm kiếm thông minh

en: Interface Preferences
vi_VN: Tuỳ chọn giao diện

en: Interface Settings
vi_VN: Thiết lập giao diện

en: Interface settings saved. Please log out and in again to update all backend messages.
vi_VN: Thiết lập giao diện được lưu. Vui lòng đăng xuất và đăng nhập trở lại để cập nhật tất cả các thông điệp phụ trợ.

en: Internal
vi_VN: Nội bộ

en: Internal Block Types
vi_VN: Các kiểu khối nội bộ

en: Invalid Attribute Type.
vi_VN: Kiểu thuộc tính không hợp lệ.

en: Invalid Email Address
vi_VN: Địa chỉ hòm thư không hợp lệ

en: Invalid File.
vi_VN: Tệp tin không hợp lệ

en: Invalid ID
vi_VN: Chỉ mục không hơp lệ.

en: Invalid ID.  This id is currently being used by another element on this page.
vi_VN: ID không hợp lệ. ID này đang được sử dụng bởi phần tử khác trong trang này.

en: Invalid Job set.
vi_VN: Thiết lập công việc không hợp lệ

en: Invalid Key. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
vi_VN: Khóa không hợp lệ. Vui lòng đến trang quên mật khẩu lần nữa để có khóa mới tạo.

en: Invalid OpenID.
vi_VN: OpenID không hợp lệ.

en: Invalid Package.
vi_VN: Gói phần mềm không hợp lệ.

en: Invalid Permissions
vi_VN: Các quyền không hợp lệ

en: Invalid Redirect URL
vi_VN: Chuyển hương URL không hợp lệ

en: Invalid Task.
vi_VN: Tác vụ không hợp lệ.

en: Invalid Token.
vi_VN: Mã không hợp lệ

en: Invalid Username
vi_VN: Tên người dùng không hợp lệ

en: Invalid Workflow Type.
vi_VN: Kiểu luồng làm việc không hợp lệ.

en: Invalid anti-spam library.
vi_VN: Thư viện chống thư rác không hợp lệ.

en: Invalid attribute ID.
vi_VN: ID thuộc tính không hợp lệ.

en: Invalid attribute set.
vi_VN: Thiết lập thuộc tính không hợp lệ.

en: Invalid backup file specified.
vi_VN: Tập tin sao lưu được chỉ định không hợp lệ.

en: Invalid block type handle: %s
vi_VN: Kiểu điều khiển khối không hợp lệ: %s

en: Invalid block.
vi_VN: Khối không hợp lệ.

en: Invalid captcha library.
vi_VN: Thư viện captcha không hợp lệ.

en: Invalid characters in page type name.
vi_VN: Tên kiểu trang chứa ký tự không hợp lệ

en: Invalid composer draft.
vi_VN: Bản nhạp soạn thảo không hợp lệ.

en: Invalid email address or password.
vi_VN: Địa chỉ hòm thư và mật khẩu không hợp lệ.

en: Invalid email address provided.
vi_VN: Cung cấp địa chỉ hòm thư không hợp lệ.

en: Invalid email address.
vi_VN: Địa chỉ hòm thư không hợp lệ

en: Invalid file extension.
vi_VN: Phần mở rộng của tệp tin không hợp lệ.

en: Invalid file set.
vi_VN: Thiết lập tệp tin không hợp lệ

en: Invalid file.
vi_VN: Tệp tin không hợp lệ.

en: Invalid form token. Please reload this form and submit again.
vi_VN: Mã thông báo hình thức không hợp lệ. Xin vui lòng tải lại mẫu đơn này và gửi lại.

en: Invalid group ID.
vi_VN: Chỉ mục nhóm không hợp lệ.

en: Invalid group set.
vi_VN: Thiết lập nhón không hợp lệ.

en: Invalid marketplace item ID.
vi_VN: Chỉ mục thị trường không hợp lệ.

en: Invalid marketplace item.
vi_VN: Mục thị trường không hợp lệ

en: Invalid package or no package specified.
vi_VN: Gói phần mềm không hợp lệ hoặc không có gói phần mềm cần thiết

en: Invalid package.
vi_VN: Gói cài đặt không hợp lệ

en: Invalid page.
vi_VN: trang không hợp lệ

en: Invalid parent page.
vi_VN: Trang mẹ không hợp lệ.

en: Invalid stack
vi_VN: ngăn xếp không hợp lệ

en: Invalid stack.
vi_VN: Ngăn xếp không hợp lệ.

en: Invalid theme.
vi_VN: Chủ đề không hợp lệ.

en: Invalid token.  Unable to activate user.
vi_VN: Mã thông báo không hợp lệ. Không thể kích hoạt người dùng.

en: Invalid token.  Unable to deactivate user.
vi_VN: Mã thông báo không hợp lệ. Không thể tắt người dùng.

en: Invalid user ID.
vi_VN: Chỉ mục người dùng không hợp lệ.

en: Invalid username or password.
vi_VN: Tên người dùng và mật khẩu không hợp lệ.

en: Invalid version
vi_VN: Phiên bản không hợp lệ

en: Invalid workflow ID.
vi_VN: Chỉ mục luồng làm việc không hợp lệ.

en: It only takes a moment and you don't even have to leave your site.
vi_VN: Nó chỉ mất một chút thời gian và bạn thậm chí không cần phải rời khỏi trang web của bạn.

en: It's not possible to test the settings since the mail system is disabled (the setting %1$s is set to %2$s in the configuration).
vi_VN: Nó không thể kiểm tra các thiết lập từ hệ thống thư điện tử bị vô hiệu hóa (thiết lập %1$s được thiết lập cho %2$s trong cấu hình).

en: Items To Uninstall
vi_VN: Các mục để gỡ bỏ cài đặt

en: Itself (Override)
vi_VN: Chính nó (ghi đè)

en: JavaScript Enabled
vi_VN: Mở JavaScript

en: Job Set schedule updated successfully.
vi_VN: Thiết lập lịch trình công việc được cập nhật thành công.

en: Job Set updated successfully.
vi_VN: Thiết lập công việc được cập nhật thành công

en: Job Sets
vi_VN: Các thiết lập công việc

en: Job not found.
vi_VN: Công việc không được tìm thấy.

en: Job schedule updated successfully.
vi_VN: Lịch trình công việc được cập nhật thành công

en: Job set added.
vi_VN: Thiết lập công việc được thêm.

en: Job successfully installed.
vi_VN: Công việc được cài đặt thành công.

en: Job successfully uninstalled.
vi_VN: Công việc được gỡ bỏ thành công.

[ctx: JobSetName]
en: Default
vi_VN: Mặc định

en: Jobs
vi_VN: Các công việc

en: Justify
vi_VN: Chỉnh khuôn

en: Keep your site running well.
vi_VN: Giữ cho trang web của bạn chạy tốt.

en: Keep your web page addresses easy for humans and search engines to read by automatically removing references to index.php. You may need to create a file called .htaccess on your server for this to work, but we will try to do it for you first.
vi_VN: Giữ địa chỉ trang web của bạn dễ đọc với mọi người và máy tìm kiếm bằng cách loại bỏ các tham chiếu đến index.php. Bạn có thể cần tạo một tệp tin với tên gọi .htaccess trên máy chủ của bạn để làm việc này, nhưng chúng tôi sẽ thử làm việc đó cho bạn trước tiên.

en: Key Expired. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
vi_VN: Khóa đã hết hạn. Vui lòng đến trang quên mật khẩu lần nữa để có một khóa mới tạo.

en: Keywords
vi_VN: Các từ khóa

en: Label
vi_VN: Nhãn

en: Labels
vi_VN: Nhãn

en: Language
vi_VN: Ngôn ngữ

en: Languages
vi_VN: Ngôn ngữ

en: Last Action
vi_VN: Hành động cuối

en: Last Modified
vi_VN: Sửa lần cuối

en: Last Response
vi_VN: Trả lời cuối cùng (gần đây nhất)

en: Last Run
vi_VN: Lần chạy cuối cùng

en: Last edit
vi_VN: Sửa lần cuối

en: Last login
vi_VN: Đăng nhập lần cuối

en: Latest Message
vi_VN: Tin nhắn mới nhất

en: Latitude: %s
vi_VN: Vĩ độ: %s

en: Layout preset not found
vi_VN: Không tìm thấy bố cục định sắn

en: Learn More
vi_VN: Tìm Hiểu Thêm

en: Learn about how to use concrete5, how to develop for concrete5, and get general help.
vi_VN: Tìm hiểu về cách sử dụng Concrete5, làm thế nào để phát triển cho Concrete5, và nhận được sự giúp đỡ chung.

en: Learn about your site and concrete5.
vi_VN: Tìm hiểu về trang web của bạn và Concrete5.

en: Learn more about these block types.
vi_VN: Tìm hiểu thêm về các kiểu khối.

en: Learn more and update.
vi_VN: Tìm hiểu thêm và cập nhật.

en: Leave a Reply
vi_VN: Để lại một trả lời

en: Leave the following form field blank in order to allow everyone to download this file.
vi_VN: Để trống trường mẫu dưới đây để cho phép mọi người tải về tập tin này.

en: Leave this blank to keep your current password.
vi_VN: Để trống chỗ này để giữ mật khẩu hiện tại của bạn.

en: Left
vi_VN: Bên trái

en: Left Sidebar
vi_VN: Dải bê trái

en: Lets you set default permissions and blocks for a particular page type.
vi_VN: Cho phép bạn thiết lập mặc định các quyền và ngăn chặn một kiểu trang cụ thể.

en: Line Height
vi_VN: Chiều cao dòng

en: Link Tags to Page
vi_VN: Thẻ Liên Kết  đến Trang

en: Link Text
vi_VN: Liên Kết Chữ

en: Link URL (optional)
vi_VN: URL liên kết (tùy chọn)

en: Link and Caption
vi_VN: Liên kết và Chú thích

en: Link to files stored in the asset library.
vi_VN: Liên kết đến các tệp tin trong thư viện tài nguyên.

en: List pages based on type, area.
vi_VN: Liệt kê trang dựa trên kiểu, khu vực.

en: Live Version
vi_VN: Phiên bản trực tiếp

en: Loading Video... If you're seeing this message you may not have Flash installed.
vi_VN: Đang tải Video... Nếu bạn thấy thông báo này có thể bạn chưa cài đặt Flash.

en: Local database file refreshed.
vi_VN: Tệp tin cơ sở dữ liệu cục bộ được làm mới.

en: Location
vi_VN: Vị trí

en: Location Name
vi_VN: Tên vị trí

en: Location in Website
vi_VN: Vị trí trong website

en: Location: %s
vi_VN: Vị trí: %s

en: Lock IP after
vi_VN: Khóa địa chỉ IP sau đó

en: Lock Layout
vi_VN: Khóa Bố Cục

en: Lock Widths
vi_VN: Khóa chiều rộng

en: Log Application Exceptions
vi_VN: Các ngoại lệ đăng nhập ứng dụng

en: Log Emails Sent
vi_VN: Nhậ ký thư điện tử đã được gửi

en: Log entries marked as spam.
vi_VN: Các bản ghi nhật ký được đánh dấu như thư rác.

en: Log settings
vi_VN: Thiết lập nhậy ký

en: Logged entries can be found in <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Dashboard > Reports > Logs</a>
vi_VN: Các bản ghi nhật ký có thể được tìm thấy trong <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline"> Bảng điều khiển> Báo cáo> Nhật ký </ a>

en: Logging
vi_VN: Đăng nhập

en: Logging Settings
vi_VN: Thiết lập đăng nhập

en: Logging configuration saved.
vi_VN: Cấu hình đăng nhập được lưu.

en: Login
vi_VN: Đăng nhập

en: Login & Registration
vi_VN: Đăng nhập &  Đăng ký

en: Login Destination
vi_VN: Đích đăng nhập

en: Login Successful
vi_VN: Đăng nhập thành công

en: Login redirection saved.
vi_VN: Chuyển hướng đằng nhập được lưu.

en: Login with OpenID
vi_VN: Đăng nhập bằng OpenID

en: Logs
vi_VN: Nhật ký

en: Longitude: %s
vi_VN: Kinh độ: %s

en: Loop
vi_VN: Lặp

en: Mail Exception Occurred. Unable to send mail:
vi_VN: Thư điện tử ngoại lệ xảy ra. Không thể gửi thư:

en: Mail Importers
vi_VN: Trình nhập thư điện tử

en: Mail Server
vi_VN: Máy chủ thư điện tử

en: Mail importers
vi_VN: Trình nhập thư điện tử

en: Mailbox
vi_VN: Hộp thư

en: Main
vi_VN: Chính

en: Maintenance
vi_VN: Bảo trì

en: Maintenance Mode
vi_VN: Chế độ bảo trì

en: Maintenance Mode turned off. Your site is public.
vi_VN: Chế độ bảo trì tắt. Trang web của bạn là công khai.

en: Maintenance Mode turned on. Your site is now private.
vi_VN: Chế độ bảo trì được bật. Trang web của bạn bây giờ được bảo vệ.

en: Make Ban Permanent
vi_VN: Tạo cấm cố định

en: Make set public
vi_VN: Tạo thiết lập chung

en: Make sure you <a href="%s">backup your database</a> before updating.
vi_VN: Hãy chắc chắn rằng bạn<a href="%s">sao lưu cơ sở dữ liệu của bạn </ a> trước khi cập nhật.

en: Make sure your web root contains a jobs/ directory, or upgrading will not go smoothly.
vi_VN: Hãy chắc chắn rằng thư mục gốc trang web của bạn có một công việc / thư mục, hoặc nâng cấp sẽ không diễn ra suôn sẻ.

en: Manage Search Engine Optimization (SEO) Related Page Properties.
vi_VN: Quản lý Tối ưu hóa máy tìm kiếm (SEO) liên quan thuộc tính trang.

en: Manage Sets
vi_VN: Quản lý các tập hợp

en: Manage Stack Contents
vi_VN: Quản lý nội dung ngăn xếp

en: Manage sitewide content and administer block types.
vi_VN: Quản lý nội dung toàn trang và quản trị các kiểu khối.

en: Manage the installed block types in your site.
vi_VN: Quản lý các loại Khối được cài đặt trong trang web của bạn.

en: Manually
vi_VN: Bằng tay

en: Manually create new user accounts for your concrete5 site.
vi_VN: Tạo bằng tay tài khoản người dùng mới cho trang web Concrete5 của bạn .

en: Map Title
vi_VN: Tiêu đề bản đồ

en: Margin
vi_VN: Khoảng lề

en: Mark Email as Valid
vi_VN: Đánh dấu thư điện tử là hợp lệ

en: Marketplace integration disabled in configuration file.
vi_VN: Hội nhập thị trường bị vô hiệu hóa trong tệp tin cấu hình cấu hình.

en: Marketplace item %s downloaded successfully.
vi_VN: Mục thị trường được tải về thành công %s

en: Max Height
vi_VN: Cao Tối đa

en: Max Width
vi_VN: Rộng Tối đa

en: Maximum Gravatar Rating
vi_VN: Xếp hạng Gravatar  tối đa

en: Member Since
vi_VN: Thành viên kể từ

en: Member profile (if enabled)
vi_VN: Hồ sơ thành viên (nếu được kích hoạt)

en: Members
vi_VN: Thành viên

en: Message
vi_VN: Tin nhắn

en: Message Details
vi_VN: Chi tiết tin nhắn

en: Message Sent.
vi_VN: Tin nhắn được gửi

en: Message to display when completed
vi_VN: Thông báo để hiển thị khi hoàn thành

en: Message:
    %s
vi_VN: Tin nhắn:
    %s

en: Message: %s
vi_VN: Tin nhắn: %s

en: Messages
vi_VN: Tin nhắn

en: Meta Description
vi_VN: Mô tả Meta

en: Meta Keywords
vi_VN: Các từ khóa Meta

en: Meta Title
vi_VN: Tiêu đề Meta

en: Minimum Version
vi_VN: Phiên Bản Thấp Nhất

en: Minutes
vi_VN: Phút

en: Mobile Theme
vi_VN: Chủ đề cho điện thoại di động

en: Mobile theme saved.
vi_VN: Chủ đề điện thoại đã được lưu.

en: Modified
vi_VN: Chỉnh sửa

en: Months
vi_VN: Tháng

en: Months Link to Page
vi_VN: Các Tháng Liên Kết Đến Trang

en: More Add-ons
vi_VN: Nhiều hơn các tiện ích

en: More Blocks
vi_VN: Nhiều hơn các khối

en: More Details
vi_VN: Xem chi tiết

en: More Information
vi_VN: Thêm thông tin về

en: More Options
vi_VN: Thêm các lựa chọn hơn nữa

en: More Statistics
vi_VN: Thống Kê Thêm

en: More Than
vi_VN: Lớn hơn

en: More URLs
vi_VN: Các địa chỉ URL hơn nữa

en: Most Popular First
vi_VN: Phổ biến nhất đầu tiên

en: Most Recent Version
vi_VN: Hầu hết các phiên gần đây

en: Most recent 20 downloads:
vi_VN: 20 tải về gần đây nhất:

en: Move
vi_VN: Di chuyển

en: Move Down
vi_VN: Di chuyển xuống

en: Move Up
vi_VN: Di chuyển lên

en: Move or reorder pages by dragging their icons.
vi_VN: Di chuyển hoặc sắp xếp lại các trang bằng cách kéo biểu tượng của chúng.

en: Move package to trash directory on server?
vi_VN: Di chuyển gói phần mềm vào thư mục thùng rác trên máy chủ?

en: Move them to the parent area below
vi_VN: Di chuyển chúng đến khu vực cha dưới đây

en: Move/Copy
vi_VN: Di chuyển / Sao chép

en: Move/Copy Page
vi_VN: Di chuyển / Sao chép trang

en: Multilingual Setup
vi_VN: Cài đặt ngôn ngữ

en: Multiple Values
vi_VN: Nhiều giá trị

en: Multiple values
vi_VN: Nhiều giá trị

en: My Friends
vi_VN: Những người bạn của tôi

en: My Sets
vi_VN: Các thiết lập của tôi

en: My Video
vi_VN: Video của tôi

en: MySQL Available
vi_VN: MySql sẵn sàng

en: MySQL Password
vi_VN: Mật khẩu MySql

en: MySQL Username
vi_VN: Tên truy nhập cơ sở dữ liệu MySql

en: Name
vi_VN: Tên

en: Name Your Site
vi_VN: Tên trang web của bạn

en: Name cannot contain the characters: %s
vi_VN: Tên không được chứa ký tự: %s

en: Name is required
vi_VN: Tên là bắt buộc

en: Name required.
vi_VN: Tên cần tìm

en: Navigate through sibling pages.
vi_VN: Điều hướng thông qua các trang anh chị em.

en: Navigation
vi_VN: Điều hướng

en: Never
vi_VN: Không bao giờ

en: New
vi_VN: Mới

en: New Page
vi_VN: Trang mới

en: New Password
vi_VN: Mật khẩu mới

en: New User Registration
vi_VN: Đăng ký người dùng mới

en: New Version %s
vi_VN: Phiên bản mới %s

en: New Version: %s.
vi_VN: Phiên bản mới: %s.

en: New Version: %s. Upgrading from: %s.
vi_VN: Phiên bản mới: %s. Cập nhật từ: %s.

en: New copy to Scrapbook
vi_VN: Bản sao mới đến Sổ lưu niệm

en: New file set added successfully.
vi_VN: Thiết lập tệp tin mới được thêm thành công.

en: New template.
vi_VN: Mẫu mới

en: Newer Posts
vi_VN: Bài viết mới hơn

en: News
vi_VN: Tin tức

en: Newsflow
vi_VN: Sản xuất thông cáo báo chí cùng với các thiết lập của tin tức được tạo ra bởi chúng

en: Next
vi_VN: Sau

en: Next & Previous Labels
vi_VN: Các Nhãn Sau & Trước

en: Next & Previous Nav
vi_VN: Định hướng Tiếp theo & Trước đó.

en: Next Label
vi_VN: Nhãn Tiếp

en: No
vi_VN: Không

en: No Attributes
vi_VN: Không có thuộc tính

en: No Block Types
vi_VN: Không có kiểu khối

en: No End Date.
vi_VN: Không có ngày kết thúc.

en: No File Types
vi_VN: Không có kiểu tệp tin

en: No Groups
vi_VN: Không có nhóm

en: No Jobs found.
vi_VN: Không tìm thấy công việc.

en: No Name
vi_VN: Không có tên

en: No Page Attributes
vi_VN: Không có các thuộc tính trang

en: No Page Types
vi_VN: Không có kiểu trang

en: No Queueing
vi_VN: Không xếp hàng

en: No Suggestions
vi_VN: Không có Đề xuất

en: No Themes
vi_VN: Không có chủ đề

en: No attribute categories currently defined.
vi_VN: Không có hạng mục thuộc tính nào hiện được xác định.

en: No attribute sets currently defined.
vi_VN: Không có thiết lập thuộc tính nào hiện được xác định.

en: No attributes assigned.
vi_VN: Không có thuộc tính nào được gán.

en: No attributes assigned. Any attributes you set here will automatically be set on pages when they are created.
vi_VN: Không có thuộc tính được gán. Bất kỳ thuộc tính mà bạn thiết lập ở đây sẽ tự động được thiết lập trên các trang khi chúng được tạo ra.

en: No attributes defined.
vi_VN: Các thuộc tính không được định nghĩa.

en: No attributes found.
vi_VN: Không có thuộc tính nào được tìm thấy

en: No block found with the handle %s.
vi_VN: Không tìm thấy khối với điều khiển %s.

en: No block types can be added to this area.
vi_VN: Không có các kiểu khối có thể được thêm vào khu vực này.

en: No custom block types are awaiting installation.
vi_VN: Không có tùy chỉnh các kiểu khối đang chờ cài đặt.

en: No data is available yet.
vi_VN: Không có dữ liệu nào được nêu ra.

en: No file sets found.
vi_VN: Không có thiết lập tệp tin được tìm thấy

en: No file specified
vi_VN: Không có tệp tin được chỉ định

en: No files found in %s
vi_VN: Không tìn thấy các tệp tin trong %s

en: No files found.
vi_VN: Không có tập tin được tìm thấy.

en: No files have been downloaded.
vi_VN: Không có tệp tin được tải về

en: No global areas created yet.
vi_VN: Không có khu vực toàn cục nêu ra được tạo.

en: No group sets found.
vi_VN: Không có các thiết lập nhóm được tìm thấy.

en: No groups found.
vi_VN: Không tìm thấy nhóm nào.

en: No job specified.
vi_VN: Không có công việc cụ thể.

en: No messages found.
vi_VN: Không tìm thấy tin nhắn

en: No one has yet submitted this form.
vi_VN: Chưa có ai chưa gửi biểu mẫu này.

en: No packages have been installed.
vi_VN: Không có gói phần mềm nào được cài đặt.

en: No page could be found at this address.
vi_VN: Không trang nào có thể được tìm thấy tại địa chỉ này.

en: No page types found.
vi_VN: Không có kiểu trang nào được tìm thấy.

en: No pages found.
vi_VN: Không có trang nào được tìm thấy.

en: No results found.
vi_VN: Không tìm thấy kết quả.

en: No results match
vi_VN: Không có kết quả trùng khớp

en: No screenshots
vi_VN: Không có chụp ảnh màn hình

en: No stacks can be added to this area.
vi_VN: Không ngăn xếp nào có thể được thêm vào khu vực này.

en: No stacks have been added.
vi_VN: Không có ngăn xếp chồng nào được thêm vào

en: No themes are installed.
vi_VN: Không có chủ đề nào được cài đặt.

en: No timed permission assignments
vi_VN: Gán quyền không tính thời gian

en: No updates available.
vi_VN: Không có bản cập nhật bào sẵn sàng.

en: No updates for your add-ons are available.
vi_VN: Không có bản cập nhật cho tiện ích của bạn là có sẵn

en: No users found.
vi_VN: Không có người dùng nào được tìm thấy

en: No users or groups added.
vi_VN: Không có người sử dụng hoặc các nhóm bổ sung.

en: No users or groups selected.
vi_VN: Không có người dùng hay nhóm được chọn

en: No users selected.
vi_VN: Không người dùng nào được chọn.

en: No. Do <strong>not</strong> remove any content or files from this website.
vi_VN: Không. Đừng gỡ bỏ bất kỳ nội dung hay các tệp tin từ trang web này.

en: No. Registration is required to answer.
vi_VN: Không. Bắt buộc đăng ký để trả lời.

en: Nobody
vi_VN: Không ai

en: None
vi_VN: Trống không

en: None Selected
vi_VN: Không chọn

en: None of the requested files could be found.
vi_VN: Trong số các tập tin yêu cầu không có tệp tin nào có thể được tìm thấy.

en: None selected
vi_VN: Không được chọn

en: None.
vi_VN: Không ai

en: None. This file will automatically be used by the <strong>%s</strong> page type.
vi_VN: Không. Tập tin này sẽ tự động được sử dụng bởi các <strong>%s </ strong> kiểu trang.

en: None. This file will automatically be used by the <strong>%s</strong> page.
vi_VN: Không. Tập tin này sẽ tự động được sử dụng bởi các <strong>%s </ strong> trang.

en: None. This file will automatically be used for pages without a template.
vi_VN: Không. Tập tin này sẽ tự động được sử dụng cho các trang mà không có một khuôn mẫu.

en: None. This file will automatically be used.
vi_VN: Không. Tập tin này sẽ tự động được sử dụng.

en: Not a Member
vi_VN: Không phải là thành viên

en: Note: Additional page paths are not versioned. They will be available immediately.
vi_VN: Lưu ý: Các đường dẫn trang thêm vào không là phiên bản. Chúng sẽ sẵn sàng ngay lập tức.

en: Note: Downloading an update will NOT automatically install it.
vi_VN: Lưu ý: Việc tải về một bản cập nhật sẽ không tự động cài đặt nó.

en: Note: Since you haven't checked this page out for editing, these changes will immediately be approved.
vi_VN: Lưu ý: Vì bạn đã không kiểm tra trang này mở ra để chỉnh sửa, những thay đổi này sẽ ngay lập tức được chấp thuận.

en: Note: Styles set here are often overridden by those defined within the various block types.
vi_VN: Lưu ý: Phong cách thiết lập ở đây thường được ghi đè bởi những định nghĩa trong các kiểu khối khác nhau.

en: Nothing
vi_VN: Không có gì

en: Nothing currently available to install.
vi_VN: Không có gì hiện đang có sẵn để cài đặt.

en: Notification - Spam Detected
vi_VN: Thông báo - Phát hiện thư rác

en: Notifications
vi_VN: thông báo

en: Notify Email on Comment
vi_VN: Thông báo thư khi có bình luận

en: Notify me by email when people submit this form
vi_VN: Thông báo cho tôi bằng thư điện tử khi có người gửi biểu mẫu này

en: Number
vi_VN: Số

en: Number and Type of Pages
vi_VN: Số và Kiểu của Trang

en: Number of Responses
vi_VN: Số lần trả lời

en: Number to Display
vi_VN: Số để Hiển thị

en: OGG Video
vi_VN: Video OGG

en: OR Path
vi_VN: Hoặc Đường dẫn

en: Off
vi_VN: Tắt

en: Off - Good for development of custom blocks.
vi_VN: Tắt - Tốt cho sự phát triển của các tùy chỉnh khối.

en: Off - Good for development.
vi_VN: Tắt - Tốt cho phát triển.

en: Off - Turn it on by hand for specific pages.
vi_VN: Tắt - Bật bằng tay cho các trang cụ thể.

en: Offer choice of language on login.
vi_VN: Cung cấp lựa chọn ngôn ngữ khi đăng nhập.

en: Office
vi_VN: Văn phòng

en: Ok
vi_VN: Đồng ý

en: Old Versions
vi_VN: Phiên bản cũ

en: Older Posts
vi_VN: Bài viết cũ hơn

en: On
vi_VN: Trên

en: On %s, user %s approved the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
vi_VN: Trên %s, người dùng %s được phê duyệt các yêu cầu sau đây: 
    
    --- 
    %s 
    ---

en: On %s, user %s cancelled the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
vi_VN: Trên %s, người dùng %s hủy bỏ các yêu cầu sau đây: 
    
    --- 
    %s 
    ---

en: On %s, user %s submitted the following request: %s
vi_VN: Trên %s, người dùng %s gửi yêu cầu sau đây: %s

en: On - Helps speed up a live site.
vi_VN: Mở- Giúp tăng tốc độ một trang web sống.

en: On - If blocks on the particular page allow it.
vi_VN: Mở- Nếu các khối trên trang riêng cho phép nó.

en: On - In all cases.
vi_VN: Mở - Trong mọi trường hợp.

en: On - approve manually
vi_VN: Mở - Phê duyệt bằng tay

en: On - signup and go
vi_VN: Mở - Đăng ký và đi

en: On Date
vi_VN: Trong ngày

en: Once the index is clear, you must reindex your site from the Automated Jobs page.
vi_VN: Một chỉ mục bị xóa, bạn phải lập lại chỉ mục cho trang web của bạn từ trang các việc tự động.

en: Only Titles
vi_VN: Chỉ Các Tiêu Đề

en: Only displaying %s files.
vi_VN: Chỉ hiển thị %s tập tin.

en: Only displaying files with extension .%s.
vi_VN: Chỉ hiển thị các tập tin với phần mở rộng %s.

en: Only files with the following extensions will be allowed. Separate extensions with commas. Periods and spaces will be ignored.
vi_VN: Chỉ tập tin có phần mở rộng sau đây sẽ được cho phép. Phân biệt Phần mở rộng bằng dấu phẩy. Thời gian và không gian sẽ bị bỏ qua.

en: Only registered users may view the website.
vi_VN: Chỉ có thành viên có thể xem trang web.

en: Only the %s user may reset the site's content.
vi_VN: Chỉ người dùng %s có thể thiết lập lại nội dung của trang web.

en: Only the administrative group may view the website.
vi_VN: Chỉ có nhóm quản trị có thể xem các trang web.

en: Only the super user may edit this account.
vi_VN: Chỉ có người dùng cấp cao có thể sửa tài khoản này.

en: Only the super user may remove block types.
vi_VN: Chỉ có siêu người dùng mới có thể loại bỏ các loại kiểu khối.

en: Only users who are members of ALL selected groups will be eligible for this permission.
vi_VN: Chỉ những người dùng là thành viên của tất cả các nhóm được lựa chọn sẽ được hưởng quyền này.

en: Only when manually removed or the cache is cleared.
vi_VN: Chỉ khi loại bỏ bàng tay hoặc bộ nhớ đệm được xóa.

en: Oops, it looks like you've entered an invalid feed address!
vi_VN: Rất tiếc, có vẻ như bạn đã nhập một nguồn địa chỉ không hợp lệ!

en: Oops, something is wrong with the form you posted (it doesn't have a question set id).
vi_VN: Oops, một vài thứ không đúng trong biểu mẫu bạn gửi lên (nó không có id cùa bộ câu hỏi).

en: Open Link in New Window
vi_VN: Mở liên kết trong cửa sổ mới

en: Open Page
vi_VN: Mở trang

en: Open by default to the...
vi_VN: Mở mặc định đến...

en: Open links in a new window
vi_VN: Mở các liên kết trong một cửa sổ mới

en: Open to all site visitors?
vi_VN: Mở tới tất cả khách của trang?

en: OpenID Authentication Failed: %s
vi_VN: Đã thất bại xác thực OpenID: %s

en: OpenID Verification Cancelled
vi_VN: Đã hủy xác minh OpenID

en: Optimization
vi_VN: Tối ưu hóa

en: Optimization & Maintenance
vi_VN: Tối ưu hóa và bảo dưỡng

en: Option
vi_VN: Tùy chọn

en: Option Order
vi_VN: Lựa chọn thứ tự

en: Optional
vi_VN: Lựa chọn

en: Options
vi_VN: Các lựa chọn

en: Options disabled, interface settings are specified in config/site.php.
vi_VN: Tùy chọn bị vô hiệu hóa, thiết lập giao diện được chỉ định trong config/site.php.

en: Order pages by
vi_VN: Sắp xếp trang bởi

en: Ordering
vi_VN: Sắp xếp

en: Originally requested by %s.
vi_VN: Yêu cầu ban đầu của %s.

en: Other
vi_VN: Khác

en: Other Information
vi_VN: Thông tin khác

en: Other Properties
vi_VN: Thuộc tính khác

en: Other Stacks
vi_VN: Các ngăn xếp chồng khác

en: Override Permissions
vi_VN: Ghi đè các quyền

en: Overrides Cache
vi_VN: Ghi đè bộ nhớ cache

en: Owner
vi_VN: Chủ sở hữu

en: PHP %s
vi_VN: phiên bản PHP %s

en: POP Mail Server Authentication Settings
vi_VN: Thiết lập xác thực máy chủ thư điện tử POP

en: Package
vi_VN: Gói phần mềm

en: Padding
vi_VN: Đệm

en: Page
vi_VN: Trang

en: Page "%s" at path "%s" Moved to trash
vi_VN: Trang "%s" tại đường dẫn "%s" bị di chuyển tới thùng rác

en: Page "%s" at path "%s" deleted
vi_VN: Trang "%s" tại đường dẫn "%s" bị xóa

en: Page Action
vi_VN: Hoạt động trang

en: Page Added To
vi_VN: Trang được thêm tới

en: Page Attribute Created.
vi_VN: Thuộc tính trang được tạo ra.

en: Page Attribute Deleted.
vi_VN: Thuộc tính trang đã được xóa.

en: Page Attribute Updated.
vi_VN: Thuộc tính trang được cập nhật.

en: Page Attributes
vi_VN: Các thuộc tính trang

en: Page Defaults for %s Page Type. All edits take effect immediately.
vi_VN: Mặc định trang cho %s kiểu trang. Tất cả các sửa đổi có hiệu lực ngay lập tức.

en: Page Forbidden
vi_VN: Trang cấm

en: Page ID: %s
vi_VN: Chỉ mục trang: %s

en: Page Info
vi_VN: Thông tin trang

en: Page List
vi_VN: Danh sách trang

en: Page Name
vi_VN: Tên trang

en: Page Not Found
vi_VN: Không tìm thấy trang

en: Page Owner
vi_VN: Chủ sở hữu trang

en: Page Paths and Location
vi_VN: Các đường dẫn trang và vị trí

en: Page Permissions
vi_VN: Trang Phân Quyền

en: Page Properties
vi_VN: Trang các Thuộc Tính

en: Page Properties saved.
vi_VN: Các thuộc tính trang đã được lưu.

en: Page Search
vi_VN: Trang Tìm Kiếm

en: Page Submitted for Permission Changes.
vi_VN: Gửi trang để thay đổi sự cho phép.

en: Page Submitted to Change Permission Inheritance to %s.
vi_VN: Gửi trang để thay đổi thừa kế quyền tới %s.

en: Page Successfully Added.
vi_VN: Trang đã được thêm thành công.

en: Page Successfully Refreshed.
vi_VN: Trang được làm mới thành công.

en: Page Titles
vi_VN: Tiêu đề Trang

en: Page Type
vi_VN: Kiểu trang

en: Page Types
vi_VN: Các kiểu trang

en: Page Unsuccessfully Refreshed.
vi_VN: Trang không được làm mới thành công.

en: Page Version %s Submitted for Approval.
vi_VN: Phiên bản trang %s được đệ trình để phê duyệt.

en: Page Versions
vi_VN: Phiên bản trang

en: Page Views
vi_VN: Xem trang

en: Page copy operations pending.
vi_VN: Quá trình sao chép trang đang chờ xử lý.

en: Page currently in edit mode on %s
vi_VN: Trang hiện đang trong chế độ chỉnh sửa trên %s

en: Page last edited on %s
vi_VN: Lần cuối thay đổi nội dung trang trên %s

en: Page permissions updated successfully.
vi_VN: Trang phân quyền đã được cập nhật thành công.

en: Page saved at
vi_VN: Trang được lưu lại vào

en: Page themes
vi_VN: Chủ đề trang

en: Page type
vi_VN: Kiểu trang

en: Page type added successfully.
vi_VN: Kiểu trang được thêm thành công.

en: Page type updated successfully.
vi_VN: Kiểu trang được cập nhật thành công.

en: Page types
vi_VN: Các kiểu trang

en: Page types display a page's blocks in different ways and can be thought of as 'templates' for your content: Left Sidebar, Full, etc. Page types correspond to specific themes. concrete5 will look for the specified page type in your active theme.
vi_VN: Các kiểu trang hiển thị các khối của một trang trong nhiều cách khác nhau và có thể được coi là "bản mẫu" cho nội dung của bạn: Left_Sidebar, Full, vân vân..  Các kiểu trang tương ứng với các chủ đề cụ thể. Concrete5 sẽ tìm kiếm các kiểu trang nào đó trong chủ đề đang hoạt động.

en: Pages
vi_VN: Các trang

en: Pages & Themes
vi_VN: Trang & Chủ đề

en: Pages Created
vi_VN: Các trang được tạo

en: Pages Should Appear
vi_VN: Các Trang Nên Xuất Hiện

en: Pages and Themes
vi_VN: Trang và Chủ đề

en: Pages appear in both locations; all edits to originals will be reflected in their alias.
vi_VN: Trang xuất hiện trong cả hai địa điểm, tất cả chỉnh sửa bản gốc sẽ được phản ánh trong bí danh của họ.

en: Pages should appear
vi_VN: Các trang nên xuất hiện

en: Pagination
vi_VN: Phân trang

en: Parent Page
vi_VN: Trang cha

en: Parent page not selected
vi_VN: Trang cha không được chọn

en: Password
vi_VN: Mật khẩu

en: Password (Confirm)
vi_VN: Mật khẩu (Xác nhận)

en: Password changed.
vi_VN: Mật khẩu được thay đổi.

en: Password changed.  Please login to continue.
vi_VN: Mật khẩu được htay đổi. Vui lòng tiếp tục đăng nhập.

en: Password incorrect. Please try again.
vi_VN: Mật khẩu không chính xác. Vui lòng thử lại.

en: Paste
vi_VN: Dán

en: Paste From Clipboard
vi_VN: Dán từ bảng ghi tạm.

en: Paste a link to an external RSS feed located on another site, and concrete5 will render it on your page. Select date formatting, feed title, number of items to display at once and choose whether to show or hide article summaries.
vi_VN: Dán một liên kết đến một nguồn cấp dữ liệu RSS bên ngoài nằm trên một trang web khác, và Concrete5 sẽ làm cho nó hiện trên trang của bạn. Chọn định dạng ngày, tiêu đề nguồn cấp dữ liệu, số lượng các mục để hiển thị cùng một lúc và chọn để hiển thị hoặc ẩn tóm tắt bài viết.

en: Paste a short or long-form Youtube link into the YouTube URL field and concrete5 will embed the video on your page. The iFrame option is recommended for best results, especially when displaying pages on mobile devices.
vi_VN: Dán một đoạn ngắn hoặc dài biểu mẫu liên kết Youtube vào trường YouTube URL và Concrete5 sẽ nhúng video trên trang của bạn. Các tùy chọn iFrame được khuyến khích cho kết quả tốt nhất, đặc biệt là khi hiển thị các trang trên các thiết bị di động.

en: Paste from Clipboard
vi_VN: Dán từ bảng ghi tạm.

en: Paste your HTML code into this field, and it will be rendered by your web browser.
vi_VN: Dán mã lệnh HTML của bạn vào trường này, và nó sẽ được hoàn trả bởi trình duyệt web của bạn.

en: Path
vi_VN: Đường dẫn

en: Paths
vi_VN: Đường dẫn

en: Pending
vi_VN: Chưa giải quyết xong

en: Pending Approval
vi_VN: Đang chờ phê duyệt

en: Pending Delete
vi_VN: Đang chờ xóa

en: Pending Move
vi_VN: Đang chờ di chuyển

en: Pending Permissions
vi_VN: Cấp phát cho phép

en: Perform Full Database Backups
vi_VN: Thực hiện sao lưu toàn bộ cơ sở dữ liệu

en: Permanent IP Ban
vi_VN: Địa chỉ IP bị cấm vĩnh viễn

en: Permission Changes
vi_VN: Thay đổi sự cho phép

en: Permission Denied
vi_VN: Không được cho phép

en: Permission Inheritance Changes
vi_VN: Thay đổi thừa kế quyền

en: Permission access entity types
vi_VN: Các kiểu thực thể truy cập được phép

en: Permission categories
vi_VN: Các hạng mục quyền

en: Permission on
vi_VN: Quyền bật

en: Permission setting saved. You must complete the workflow before this change is active.
vi_VN: Đã lưu thiết lập quyền. Bạn phải hoàn thành luồng làm việc trược khi thay đổi được kích hoạt.

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: File Uploader
vi_VN: Công cụ tải lên tệp tin

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group
vi_VN: Nhóm

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Combination
vi_VN: Kết hợp nhóm

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Set
vi_VN: Thiết lập nhóm

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Page Owner
vi_VN: Chủ sở hữu trang

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: User
vi_VN: Người dùng

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change anything in the Page Properties menu.
vi_VN: Khả năng thay đổi bất cứ điều gì trong trình đơn thuộc tính trang.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change caching settings.
vi_VN: Có khả năng thay đổi thiết lập bộ nhớ đệm.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the page type for this page, also check out Theme permissions.
vi_VN: Chỉ có khả năng thay đổi kiểu trang cho trang này, đồng thời mở ra các quyền của chủ đề.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the theme for this page.
vi_VN: Chỉ có khả năng thay đổi chủ đề cho trang này.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change permissions for this page. Warning: by granting this a user could give themselves more access.
vi_VN: Có khả năng thây dổi các quyền cho trang này. Cảnh báo: bằng cách cấp cho người dùng  này có thể nhận thêm quyền truy cập cho mình.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to make edits to at least some of the content in the page. You can lock down different block areas and specific blocks by clicking Permissions on them as well.
vi_VN: Có khả năng thực hiện chỉnh sửa ít nhất một số nội dung trong trang. Bạn có thể khóa các khu vực khối khác nhau và khối cụ thể bằng cách nhấn vào các quyền của chúng rất tốt.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to move this page to the site's Trash.
vi_VN: Có khả năng di chuyển trang này tới thùng rác của trang web.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to remove old versions of this page.
vi_VN: Có khả năng loại bỏ các phiên bản của của trang.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see what this page will look like at a specific time in the future as a specific user.
vi_VN: Khả năng thấy những gì trang này sẽ giống như tại một thời điểm cụ thể trong tương lai như một người dùng cụ thể.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the File Manager.
vi_VN: Có thể truy cập trình quản lý tệp tin.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the file manager
vi_VN: Có thể truy cập trình quản lý tệp tin

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a block to any area on the site. If someone is added here they can add blocks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
vi_VN: Có thể thêm một khối vào khu vực bất kỳ trên trang web. Nếu một người nào đó được thêm vào ở đây họ có thể thêm khối tại khu vực bất kỳ (trừ khu vực có quyền ghi đè lên các quyền toàn cục.)

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a page beneath the current page.
vi_VN: Có thể thêm một trang bên dưới trang hiện tại.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a stack or block from a stack to any area on the site. If someone is added here they can add stacks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
vi_VN: Có thể thêm một ngăn xếp hoặc khối từ một ngăn xếp tại khu vực bất kỳ trên trang web. Nếu một người nào đó được thêm vào ở đây họ có thể thêm ngăn xếp vào khu vực bất kỳ (trừ khi khu vực có quyền ghi đè lên các quyền toàn cục.)

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add blocks to this area. This setting overrides the global Add Block permission for this area.
vi_VN: Có thể thêm các khối vào khu vực này. Thiết lập này sẽ ghi đè các quyền thêm khối toàn cục cho khu vực này.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add files to set.
vi_VN: Có thể thêm các tệp tin vào nhóm

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add stacks to this area. This setting overrides the global Add Stack permission for this area.
vi_VN: Có thể thêm các ngăn xếp vào khu vực này. Thiết lập này sẽ ghi đè các quyền thêm ngăn xếp toàn cục cho khu vực này.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can control scheduled guest access to this page.
vi_VN: Có thể kiểm soát truy cập của khách được ghi trong lịch trình ​​đến trang này.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy file.
vi_VN: Có thể sao chép các tệp tin.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy files in file set.
vi_VN: Có thể sao chép các tệp tin trong nhóm tệp tin

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file set.
vi_VN: Có thế xóa thiết lập tệp tin

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file.
vi_VN: Có thể xóa tệp tin.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete files in set.
vi_VN: Có thể xóa các tệp tin trong nhóm.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit a file's properties.
vi_VN: Có thể chỉnh sử thuộc tính của các tệp tin.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file sets.
vi_VN: Có thể chỉnh sửa truy cập các nhóm tệp tin.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file.
vi_VN: Có thể chỉnh sửa truy cập các tệp tin.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit blocks within this area.
vi_VN: Có thể chỉnh sửa các khối trong khu vực này.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files in set.
vi_VN: có thể chỉnh sửa hay thay các thế tệp tin trong bộ.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files.
vi_VN: Có thể chỉnh sửa hay thay thế các tệp tin.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can move or copy this page to another location.
vi_VN: Có thể di chuyển hoặc sao chép trang này đến vị trí khác.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can publish an unapproved version of the page.
vi_VN: Có thể công bố một phiên bản không được chấp thuận của trang.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can see a page exists and read its content.
vi_VN: Có thể thấy một trang tồn tại và đọc nội dung của nó.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files in the site.
vi_VN: Có thể xem và tải về các tệp tin trên trang web.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files.
vi_VN: Có thể xem và tải về các tệp tin.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the area and its contents.
vi_VN: Có thể xem khu vực và các nội dung của nó.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the page versions dialog and read past versions of a page.
vi_VN: Có thể xem hộp thoại phiên bản trang và đọc phiên bản trước đây của một trang.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can export site users or not
vi_VN: Kiểm soát cho dù người dùng có thể trích xuất người dùng trang web hay không

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see a page in the sitemap or intelligent search.
vi_VN: Kiểm soát cho dù người dùng có thể xem một trang trong sơ đồ cấu trúc trang web hoặc tìm kiếm thông minh.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can access the permissions on an area. Custom area permissions could override those of the page.
vi_VN: Kiểm soát cho dù người dùng có thể truy cập các quyền trên một khu vực. Tùy chỉnh các quyền khu vực có thể ghi đè lên các trang.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change permissions on this block, potentially granting themselves or others greater access.
vi_VN: Kiểm soát cho dù người dùng có thể thay đổi các quyền truy cập vào khối này, có khả năng cấp cho mình hoặc người khác quyền truy cập lớn hơn.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the custom template on this block. This overrides any area or page permissions.
vi_VN: Kiểm soát cho dù người dùng có thể thay đổi tùy chỉnh kiểu mẫu trên khối này. Nó ghi đè khu vực bất kỳ  hoặc trang cho phép.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete blocks from this area.
vi_VN: Kiểm soát cho dù người dùng có thể xóa các khối từ khu vực này.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete this block. This overrides any area or page permissions.
vi_VN: Kiểm soát cho dù người dùng có thể xóa khối này. Nó ghi đè khu vực bất kỳ hoặc trang cho phép.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can edit this block. This overrides any area or page permissions.
vi_VN: Kiểm soát cho dù người dùng có thể chỉnh sửa khối này. Nó ghi đè khu vực bất kỳ hoặc trang cho phép.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on blocks in this area. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
vi_VN: Kiểm soát cho dù người dùng có thể lên lịch cho phép khách các quyền truy cập vào các khối trong khu vực này. Khách truy cập là một rút gọn của cấp các quyền truy cập chỉ cho nhóm khách.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on this block. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
vi_VN: Kiểm soát cho dù người dùng có thể lên lịch cho phép khách các quyền truy cập vào khối này. Khách truy cập là một rút gọn của cấp các quyền chỉ cho nhóm khách.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can set custom design properties or CSS on this block.
vi_VN: Kiểm soát cho dù người dùng có thể thiết lập tùy chỉnh thiết kế thuộc tính hoặc tệp tin CSS trên khối này.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can view this block in the page.
vi_VN: Kiểm soát cho dù người dùng có thể xem khối này trong trang.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users get the ability to add layouts to a particular area.
vi_VN: Kiểm soát cho dù người dùng có khả năng thêm các bố cục vào một khu vực cụ thể.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users see design controls and can modify an area's custom CSS.
vi_VN: Kiểm soát cho dù người dùng nhìn thấy các điều khiển thiết kế và có thể chỉnh sửa tùy chỉnh tệp tin CSS của một khu vực.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Grant ability to approve workflow.
vi_VN: Cấp khả năng phê duyệt tiến trình làm việc.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been approved.
vi_VN: Thông báo cho người phê duyệt có một thay đổi đã được chấp thuận.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been denied.
vi_VN: Thông báo cho người phê duyệt có một sự thay đổi đã bị từ chối.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has entered the workflow.
vi_VN: Thông báo cho người phê duyệt có một thay đổi đã trong tiến trình làm việc.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Group Search
vi_VN: Truy cập Nhóm Tìm kiếm

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Defaults
vi_VN: Truy cập kiểu trang mặc định

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Sitemap
vi_VN: Truy cập biểu đồ cấu trúc trang web

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Task Permissions
vi_VN: Truy cập các quyền của tác vụ

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access User Search
vi_VN: Truy cập Người sử dụng tìm kiếm

[ctx: PermissionKeyName]
en: Activate/Deactivate User
vi_VN: Kích hoạt / Ngừng hoạt động người dùng

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block
vi_VN: Thêm khối

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block to Area
vi_VN: Thêm khối vào khu vực

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add File
vi_VN: Thêm Tệp tin

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Layouts to Area
vi_VN: Thêm bố cục cho khu vực

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack
vi_VN: Thêm ngăn xếp

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack to Area
vi_VN: Thêm ngăn xếp vào khu vực

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Sub-Page
vi_VN: Thêm trang con

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Changes
vi_VN: Phê duyệt thay đổi

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve or Deny
vi_VN: Phê duyệt hoặc từ chối

[ctx: PermissionKeyName]
en: Assign Groups to User
vi_VN: Gán các nhóm cho người dùng

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Custom Template
vi_VN: Thay đổi tùy chỉnh kiểu mẫu

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Page Type
vi_VN: Thay đổi kiểu trang

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Theme
vi_VN: Thay đổi chủ đề

[ctx: PermissionKeyName]
en: Copy File
vi_VN: Sao chéo tệp tin

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete
vi_VN: Xóa

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Area Contents
vi_VN: Xóa nội dung khu vực

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Block
vi_VN: Xóa khối

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File
vi_VN: Xóa tệp tin

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File Set
vi_VN: Xóa thiết lập Tệp tin

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete User
vi_VN: Xóa người dùng

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Versions
vi_VN: Xóa các phiên bản

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Contents
vi_VN: Chỉnh sửa nội dung khu vực

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Design
vi_VN: Chỉnh sửa thiết kế khu vực

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Permissions
vi_VN: Chỉnh sửa các quyền cảu khu vực

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Block
vi_VN: Chỉnh sửa khối

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Contents
vi_VN: Chỉnh sửa nội dung

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Design
vi_VN: Chỉnh sửa thiết kế

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Access
vi_VN: Chỉnh sửa truy cập tệp tin

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Contents
vi_VN: Chỉnh sửa nội dung tệp tin

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Properties
vi_VN: Chỉnh sửa các thuộc tính tệp tin

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Groups
vi_VN: Chỉnh sửa các nhóm

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Permissions
vi_VN: Chỉnh sửa các quyền

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Properties
vi_VN: Thuộc tính chỉnh sửa

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Speed Settings
vi_VN: Chỉnh sửa thiết lập tốc độ

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit User Details
vi_VN: Chỉnh sửa các chi tiết người dùng

[ctx: PermissionKeyName]
en: Empty Trash
vi_VN: Đổ Rác

[ctx: PermissionKeyName]
en: Export Site Users
vi_VN: Xuất người sử dụng trang web

[ctx: PermissionKeyName]
en: Install Packages
vi_VN: Cài đặt gói phần mềm

[ctx: PermissionKeyName]
en: Move or Copy Page
vi_VN: Di chuyển hoặc sao chép trang

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Approve
vi_VN: Thông báo về Phê duyệt

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Deny
vi_VN: Thông báo từ chối

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Entry
vi_VN: Thông báo nhập

[ctx: PermissionKeyName]
en: Perform Backups
vi_VN: Thực hiện sao lưu

[ctx: PermissionKeyName]
en: Preview Page As User
vi_VN: Xem trước trang như người dùng

[ctx: PermissionKeyName]
en: Schedule Guest Access
vi_VN: Lên lịch Khách Truy cập

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search Files in File Manager
vi_VN: Tìm kiếm các tệp tin trong trình quản lý tệp tin

[ctx: PermissionKeyName]
en: Sign in as User
vi_VN: Đăng nhập như người dùng

[ctx: PermissionKeyName]
en: Uninstall Packages
vi_VN: Gỡ bỏ gói cài đặt

[ctx: PermissionKeyName]
en: View
vi_VN: Xem

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Area
vi_VN: Xem khu vực

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Block
vi_VN: Xem khối

[ctx: PermissionKeyName]
en: View File in File Manager
vi_VN: Xem tệp tin trong trình quản lý tệp tin

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Files
vi_VN: xem các tệp tin

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Newsflow
vi_VN: Xem luồng tin tức

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Page in Sitemap
vi_VN: Xem trang trong sơ đồ cúc trúc web

[ctx: PermissionKeyName]
en: View User Attributes
vi_VN: Xem các thuộc tính người dùng

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Versions
vi_VN: Xem phiên bản

en: Permissions
vi_VN: Các quyền

en: Permissions & Access
vi_VN: Quyền & Truy cập

en: Permissions Inheritance
vi_VN: Kế thừa các quyền

en: Permissions Should
vi_VN: Các quyền

en: Permissions for this area currently override those of the page.
vi_VN: Quyền đối của khu vực này hiện đang ghi đè lên các trang.

en: Permissions for this block are currently dependent on the area containing this block.
vi_VN: Quyền cho khối này hiện đang phụ thuộc vào khu vực chứa khối này.

en: Permissions for this block currently override those of the area and page.
vi_VN: Quyền cho khối này hiện ghi đè lên những khu vực và trang.

en: Permissions for this file are currently dependent on file sets and global file permissions.
vi_VN: Các quyền của tệp tin này hiện đang phụ thuộc vào các thiết lập tệp tin và quyền tệp tin toàn cục.

en: Permissions for this file currently override its sets and the global file permissions.
vi_VN: các quyền truy cập của tập tin này hiện đang ghi đè lên các thiết lập của nó và các quyền tập tin toàn cục.

en: Permissions saved
vi_VN: Các quyền được lưu

en: Permissions updated successfully.
vi_VN: Cập nhật quyền thành công.

en: Pictures from File Set
vi_VN: Các tranh từ nhóm tệp tin

en: Playback
vi_VN: Phát lại

en: Please Enter a Name
vi_VN: Vui lòng nhập vào một tên

en: Please Login to Vote
vi_VN: Xin hãy đăng nhập để biểu quyết

en: Please add at least one question to your form.
vi_VN: Vui lòng thêm ít nhất một câu hỏi cho biểu mẫu của bạn.

en: Please choose a file set.
vi_VN: Vui chọn một nhóm tệp tin

en: Please choose a scrapbook.
vi_VN: Hãy chọn một sổ lưu niệm.

en: Please choose at least two images.
vi_VN: Vui lòng chọn ít nhất hai hình ảnh.

en: Please complete all required fields.
vi_VN: Xin hãy hoàn thành tất cả các trường bắt buộc.

en: Please correct the following errors:
vi_VN: Vui lòng sửa các lỗi sau:

en: Please enable JavaScript in your browser.
vi_VN: Vui lòng kích hoạt JavaScript trong trình duyệt của bạn.

en: Please enter a valid feed address.
vi_VN: Vui lòng nhập một địa chỉ nguồn cấp dữ liệu hợp lệ.

en: Please enter a valid search title.
vi_VN: Hãy nhập tiêu đề tìm kiếm hợp lệ.

en: Please enter a zoom number from 0 to 21.
vi_VN: Xin vui lòng nhập hệ số thu phóng từ 0 đến 21.

en: Please enter the number of items to display.
vi_VN: Vui lòng nhập số lượng các mục để hiển thị.

en: Please enter the number of months you want to show.
vi_VN: Vui lòng nhập số tháng bạn muốn hiển thị.

en: Please enter your Search Title.
vi_VN: Vui lòng nhập Tiêu đề Tìm kiếm của bạn.

en: Please enter your Submit Button Text.
vi_VN: Vui lòng nhập chữ của nút gửi lên của bạn.

en: Please give your RSS Feed a name.
vi_VN: Xin vui lòng cho nguồn RSS của bạn một cái tên.

en: Please specify a valid email address
vi_VN: Xin ghi rõ một địa chỉ hòm thư hợp lệ.

en: Please specify your site's name
vi_VN: Xin ghi rõ tên trang của bạn.

en: Please type the letters and numbers shown in the image.
vi_VN: Vui lòng nhập các chữ và số hiển thị trong hình.

en: Polls an email account and grabs private messages/postings that are sent there..
vi_VN: Bình chọn một tài khoản email và lấy tin nhắn bảo mật/ thông báo đã viết cái mà được gửi ở đó ..

en: Popular
vi_VN: Phổ biến

en: Port (Leave blank for default)
vi_VN: Cổng (Để trống cho mặc định)

en: Position
vi_VN: Vị trí

en: Post Comment
vi_VN: Gửi Bình Luận

en: Post Max: %s
vi_VN: Viết bài lớn nhất: %s

en: Post to Another Page Elsewhere
vi_VN: Gửi đến một trang khác ở đâu đó

en: Post-Login Settings
vi_VN: Thiết lập sau đăng nhập

en: Postal Code
vi_VN: Mã bưu chính

en: Posted by
vi_VN: Gửi bởi

en: Posted by %1$s on %2$s
vi_VN: Đang bởi %1$s trên %2$s

en: Posted by %s on %s
vi_VN: Gửi bởi %s vào %s

en: Posted by <span class="post-author">%1$s at <a href="%2$s">%3$s on %4$s</a></span>
vi_VN: Đăng bởi <span class="post-author">%1$s tại <a href="%2$s">%3$s trên %4$s </ a> </ span>

en: Powered by <a href="%s">concrete5</a>.
vi_VN: Tạo bởi <a href="%s">concrete5</a>.

en: Prefetching information.
vi_VN: Thông tin nạp trước.

en: Pretty URLs
vi_VN: URLs đẹp

en: Preview
vi_VN: Xem trước

en: Preview As
vi_VN: Xem trước như

en: Preview File
vi_VN: Xem trước tệp tin

en: Preview My Edits
vi_VN: Xem trước chỉnh sửa của tôi

en: Preview Pane
vi_VN: Khung Xem Trước

en: Preview as User
vi_VN: Xem trước như người dùng

en: Previous
vi_VN: Trước

en: Previous Label
vi_VN: Nhãn Trước

en: Price: High to Low
vi_VN: Giá: Cao đến thấp

en: Price: Low to High
vi_VN: Giá: thấp đến cao

en: Private
vi_VN: Cá nhân

en: Private message from %s
vi_VN: Tin nhắn cá nhân từ %s

en: Private message limit exceeded for user: %s on %s
vi_VN: Giới hạn tin nhắn cá nhân vượt quá đối với người dùng : %s trên %s

en: Process Email Posts
vi_VN: Quá trình viết thư điện tử

en: Profile
vi_VN: Hồ sơ

en: Profile Information Saved.
vi_VN: Thồn tin hồ sơ được lưu.

en: Profile Options
vi_VN: Các tùy chọn hồ sơ

en: Project Page
vi_VN: Trang dự án

en: Properties
vi_VN: Các thuộc tính

en: Protect with Password
vi_VN: Bảo vệ bằng mật khẩu

en: Provide RSS Feed
vi_VN: Cung cấp nguồn RSS

en: Provide a simple survey, along with results in a pie chart format.
vi_VN: Cung cấp một cuộc khảo sát đơn giản, cùng với kết quả trong một định dạng biểu đồ hình tròn.

en: Proxy Host
vi_VN: Proxy chính

en: Proxy Password
vi_VN: Mật khẩu Proxy

en: Proxy Port
vi_VN: Cổng Proxy

en: Proxy Server
vi_VN: Máy chủ Proxy

en: Proxy Server Settings
vi_VN: Thiết lập máy chủ Proxy

en: Proxy User
vi_VN: Proxy người dùng

en: Proxy block for blocks pasted through the scrapbook.
vi_VN: Khối ủy nhiệm cho các khối qua sổ lưu niệm.

en: Proxy block for stacks added through the UI.
vi_VN: Khối ủy nhiệm cho các ngăn xếp qua giao diện

en: Proxy configuration saved.
vi_VN: Cấu hình Proxy được lưu.

en: Public
vi_VN: Công cộng

en: Public Date
vi_VN: Ngày công khai

en: Public Date/Time
vi_VN: Ngày / giờ công khai

en: Public Display
vi_VN: Hiển thị chung

en: Public Profiles
vi_VN: Hồ sơ công cộng

en: Public Registration
vi_VN: Đăng ký công cộng

en: Public Sets
vi_VN: Các thiết lập chung

en: Public profiles have been disabled.
vi_VN: Hồ sơ công khai đã bị vô hiệu hóa.

en: Public profiles have been enabled
vi_VN: Hồ sơ công khai đã được kích hoạt

en: Publish Changes
vi_VN: Thay đổi xuất bản

en: Publish Location
vi_VN: Nơi Xuất bản

en: Publish My Edits
vi_VN: Xuất bản chỉnh sửa của tôi

en: Publish Page
vi_VN: Xuất bản trang

en: Pull a picture of the day from concrete5.org (Default)
vi_VN: Kéo một hình ảnh của ngày từ concrete5.org (Mặc định)

en: Purchase - %s
vi_VN: Mua - %s

en: Purge
vi_VN: Lọc

en: Purge attempt complete.
vi_VN: Lọc thử nghiệm đã hoàn thành

en: Put each answer options on a new line
vi_VN: Đặt các câu trả lời trên một dòng mới

en: Quality
vi_VN: Số lượng

en: Question
vi_VN: Câu hỏi

en: Queueing
vi_VN: Xếp hàng

en: RSS Displayer
vi_VN: Hiển thị RSS

en: RSS Feed
vi_VN: Nguồn RSS

en: RSS Feed Description
vi_VN: Mô tả Nguồn RSS

en: RSS Feed Title
vi_VN: Tiêu đề Nguồn RSS

en: RSS Icon
vi_VN: Biểu tượng RSS

en: Radio Buttons
vi_VN: Các Nút Lựa Chọn

en: Random (But keep sets together)
vi_VN: Ngẫu nhiên ( Nhưng giữ các tập hợp cùng nhau)

en: Rating
vi_VN: Đánh giá

en: Re: %s
vi_VN: Trả lời: %s

en: Read
vi_VN: Đọc

en: Read Full Post
vi_VN: Đọc bài viết đầy đủ

en: Read More
vi_VN: Đọc Thêm

en: Read Reviews
vi_VN: Đọc các nhận xét

en: Read full post
vi_VN: Đọc đầy đủ bản gửi

en: Reason For Ban
vi_VN: Lý do cấm

en: Recent
vi_VN: Gần đây

en: Recent Activity
vi_VN: Hoạt động gần đây

en: Recent Page Views
vi_VN: Trang được xem gần đây

en: Recent Registrations
vi_VN: Đăng ký gần đây

en: Recently Added
vi_VN: Được thêm gần đây

en: Recipient email address
vi_VN: Địa chỉ thư điện tử người nhận

en: Recommended
vi_VN: Giới thiệu

en: Redirect administrators to dashboard
vi_VN: Chuyển hướng quản trị tới bảng điều khiển

en: Redirect to another page after form submission?
vi_VN: Chuyển hướng đến trang khác sau khi gửi biểu mẫu?

en: Redirect users to:
vi_VN: Chuyển hướng người dùng đến:

en: Refresh
vi_VN: Làm mới

en: Refresh Databases
vi_VN: Làm mới cơ sở dữ liệu

en: Refresh core database tables and blocks.
vi_VN: Làm mới các bảng cơ sở dữ liệu lõi và các khối.

en: Refreshes %s files contained in %s and all block directories.
vi_VN: Làm mới %s các tệp tin chứa trong %s và tất cả các thư mục khối.

en: Refreshes the page, rebuilding its permissions and its name.
vi_VN: Làm mới trang, xây dựng lại các quyền truy cập của nó và tên của nó.

en: Register
vi_VN: Đăng ký

en: Register here!
vi_VN: Đăng ký ở đây!

en: Registered
vi_VN: Đăng ký

en: Registered Between
vi_VN: Đăng ký trong khoảng

en: Registered User
vi_VN: Đăng ký người dùng

en: Registration
vi_VN: Đăng ký

en: Registration - A New User Has Registered
vi_VN: Đăng ký - Một người dùng mới đã được đăng ký

en: Registration - Approval Required
vi_VN: Đăng ký - Yêu cầu được phê duyệt

en: Registration - Validate Email Address
vi_VN: Đăng ký - Xác nhận địa chỉ thư điện tử

en: Registration Approval Required
vi_VN: Yêu cầu phê duyệt đăng ký

en: Registration Approved
vi_VN: đăng ký được chấp thuận

en: Registration Data
vi_VN: Dữ liệu đăng ký

en: Registration settings have been saved.
vi_VN: Thiết lập đăng ký đã được lưu.

en: Release Date: %s
vi_VN: Ngày phát hành: %s

en: Relevance
vi_VN: Liên quan

en: Relevant sub pages.
vi_VN: Liên quan đến các trang con

en: Reload custom tables.
vi_VN: Tải lại tùy chỉnh các bảng.

en: Reloads database tables contained in %s.
vi_VN: Tải lại các bảng cơ sơ dữ liệu chứa trong %s.

en: Remain logged in to website.
vi_VN: Duy trì đăng nhập vào trang này.

en: Remote File Importing Available
vi_VN: Trình nhập tệp tin từ xa có thể dùng

en: Remote URL import requires the iconv extension enabled on your server.
vi_VN: Trình nhập Địa chỉ URL từ xa đòi hỏi iconv mở rộng được kích hoạt trên máy chủ của bạn.

en: Remote file importing through the file manager requires the iconv PHP extension.
vi_VN: Trình nhập tệp tin từ xa thông qua trình quản lý tệp tin yêu cầu một mở rộng iconv PHP

en: Remove
vi_VN: Loại bỏ

en: Remove Alias
vi_VN: Xóa bỏ bí danh

en: Remove Avatar
vi_VN: Gỡ bỏ ảnh đại diện

en: Remove Ban
vi_VN: Gỡ bỏ cấm

en: Remove From Group
vi_VN: Loại bỏ Khỏi Nhóm

en: Remove Layout
vi_VN: Gỡ bỏ bố cục

en: Remove Old Page Versions
vi_VN: Gỡ bỏ các phiên bản trang cũ

en: Remove Option
vi_VN: Loại bỏ tùy chọn

en: Remove Path
vi_VN: Gỡ bỏ đường dẫn

en: Remove files from incoming/ directory.
vi_VN: Loại bỏ các tệp tin từ nguồn nhập / thư mục.

en: Remove from Clipboard
vi_VN: Loại bỏ từ bảng ghi tạm

en: Remove from Group
vi_VN: Loại bỏ từ nhóm

en: Remove from My Friends
vi_VN: Loại bỏ từ bạn bè của tôi

en: Remove the user from the group and deactivate the account
vi_VN: Loại bỏ người dùng khỏi nhóm và tắt tài khoản

en: Remove the user from this group
vi_VN: Loại bỏ người dùng từ nhóm này

en: Remove the users below from Group(s)
vi_VN: Loại bỏ những người sử dụng dưới đây từ (các) nhóm

en: Remove this Job
vi_VN: Loại bỏ công việc này

en: Remove this alias or external link?
vi_VN: Loại bỏ bí danh này hay liên kết bên ngoài?

en: Remove your user avatar &gt;
vi_VN: Gỡ bỏ hình ảnh đại diện người dùng của bạn &gt;

en: Removes all except the 10 most recent page versions for each page.
vi_VN: Loại bỏ tất cả ngoại trừ 10 phiên bản trang gần đây nhất cho mỗi trang.

en: Rename
vi_VN: Đổi tên

en: Rename %s
vi_VN: Đổi tên %s

en: Rename request saved. You must complete the approval workflow before the name of the stack will be updated.
vi_VN: Yêu cầu đổi tên đã lưu. Bạn phải hoàn thành việc quy trình cấp phép trước khi tên của ngăn xếp được cập nhật.

en: Repeat
vi_VN: lặp lại

en: Repeat By
vi_VN: Lặp lại bởi

en: Repeat every
vi_VN: Lặp lại mỗi

en: Repeat...
vi_VN: Lặp lại ...

en: Repeats
vi_VN: Lặp đi lặp lại

en: Repeats %s.
vi_VN: Lặp đi lặp lại %s.

en: Replace
vi_VN: Thay thế

en: Replace Permissions
vi_VN: Thay thế các quyền

en: Replied
vi_VN: Trả lời

en: Reply
vi_VN: Trả lời

en: Reply Sent.
vi_VN: Trả lời đã gửi.

en: Reply to this email address
vi_VN: Trả lời đến địa chỉ hòm thư này

en: Reply-To
vi_VN: Trả lời - Cho

en: Reports
vi_VN: Các báo cáo

en: Requested Version: %s
vi_VN: Phiên bản yêu cầu:%s

en: Require on Registration Form.
vi_VN: Yêu cầu trên mẫu đăng ký.

en: Required
vi_VN: Bắt buộc

en: Requires Password to Access
vi_VN: Yêu cầu mật khẩu để truy nhập

en: Rescan
vi_VN: Quét lại

en: Reserved words reset.
vi_VN: Thiết lập lại các từ bị hạn chế

en: Reserved words updated.
vi_VN: Cập nhật các từ bị hạn chế

en: Reset
vi_VN: Thiết lập lại

en: Reset All Jobs
vi_VN: Thiết lập lại tất cả các công việc

en: Reset Order
vi_VN: Thiết lập lại thứ tự

en: Reset Styles
vi_VN: Thiếp lập lại phong cách

en: Reset To Default
vi_VN: Thiết lập lại về mặc định

en: Reset and Email Password
vi_VN: Thiết lập lại và mật khẩu thư điện tử

en: Reset styles in this theme?
vi_VN: Thiết lập lại các phong cách trong chủ đề này

en: Reskin your site.
vi_VN: Làm lại mặt ngoài trang của bạn.

en: Responses to %s
vi_VN: Trả lời cho %s

en: Restoration Successful
vi_VN: Phục hồi thành công

en: Restore
vi_VN: Phục hồi

en: Restore Backup
vi_VN: Phục hồi sao lưu

en: Restore Page
vi_VN: Phục H���i Trang

en: Result(s)
vi_VN: Kết quả

en: Results Page
vi_VN: Trang các kết qủa

en: Results for &#34;%s&#34;
vi_VN: Các kết quả của &#34;%s&#34;

en: Results of Last Run
vi_VN: Kết quả của lần chạy cuối cùng

en: Resume Copy
vi_VN: Tiếp tục sao chép lại

en: Resume Editing
vi_VN: Tiếp tục chỉnh sửa

en: Retrieving add-on data from concrete5.org marketplace.
vi_VN: Truy lại dữ liệu tiện ích từ khu chợ concrete5.org.

en: Retrieving theme data from concrete5.org marketplace.
vi_VN: Truy lại dữ liệu chủ đề từ khu chợ concrete5.org.

en: Return
vi_VN: Quay lại

en: Return to Export Database XML
vi_VN: Quay trở lại trình xuất cơ sở dữ liệu XML

en: Return to Home
vi_VN: Trở về trang chủ

en: Return to Message.
vi_VN: Quay lại tin nhắn.

en: Return to Profile.
vi_VN: Trở lại hồ sơ cá nhân

en: Return to Template List
vi_VN: Trở lại danh sách mẫu

en: Return to Themes
vi_VN: Quay trở lại chủ đề

en: Return to Website
vi_VN: Quay lại trang web

en: Return to start/end of page sequence.
vi_VN: Quay trở lại để bắt đầu/kết thúc của chuỗi trang.

en: Revert to Area Permissions
vi_VN: Hoàn lại quyền khu vực

en: Revert to File Set and Global Permissions
vi_VN: Hoàn lại thiết lập tập tin và Các quyền toàn cục

en: Revert to Page Permissions
vi_VN: Hoàn lại quyền trang

en: Rich Text - Advanced
vi_VN: Định dạng văn bản - Nâng cao

en: Rich Text - Basic Controls
vi_VN: Định dạng văn bản - Điều khiển cơ bản

en: Rich Text - Custom
vi_VN: Định dạng văn bản - Tùy chỉnh

en: Rich Text - Office
vi_VN: Định dạng văn bản - Văn phòng

en: Rich Text - Simple (Default Setting)
vi_VN: Định dạng văn bản - Đơn giản (Thiết lập mặc định)

en: Rich Text Editor
vi_VN: Công Cụ Soạn Thảo Văn Bản

en: Right
vi_VN: Bên phải

en: Right Sidebar
vi_VN: Dải bên phải

en: Rotate
vi_VN: Quay

en: Rows
vi_VN: Các hàng

en: Run
vi_VN: Chạy

en: Run Backup
vi_VN: Chạy sao lưu

en: Run Job
vi_VN: Chạy công việc

en: Run Tests
vi_VN: Chạy thửu nghiệm

en: Run common cleanup tasks.
vi_VN: Chạy các nhiệm vụ dọn dẹp chung.

en: Run this Job Every
vi_VN: Chạy mỗi công việc này

en: Running a backup will create a database export file and store it on your server. Encryption is only advised if you plan on storing the backup on the server indefinitely. This is <strong>not recommended</strong>. After running backup, download the file and make sure that the entire database was saved correctly. If any error messages appear during the backup process, do <b>not</b> attempt to restore from that backup.
vi_VN: Chạy một bản sao lưu sẽ tạo ra một trích suất tệp tin cơ sở dữ liệu và lưu trữ nó trên máy chủ của bạn. Mã hóa chỉ đề nghị nếu bạn có kế hoạch lưu trữ các bản sao lưu trên máy chủ vô thời hạn. Điều này <strong> không được đề nghị</ strong>. Sau khi chạy sao lưu, tải về các tập tin và chắc chắn rằng toàn bộ cơ sở dữ liệu đã được lưu một cách chính xác. Nếu có bất kỳ tin nhắn lỗi xuất hiện trong quá trình sao lưu, hãy <b> không </ b> thử khôi phục lại từ bản sao lưu đó.

en: Running since %s
vi_VN: Chạy từ %s

en: SEO & Statistics
vi_VN: Tối ưu hóa máy tìm kiếm & Thống kê

en: SMTP Authentication: none
vi_VN: Xác thực SMTP : không có

[ctx: SMTP Encryption]
en: none
vi_VN: không

en: SMTP Encryption: %s
vi_VN: Mã hóa SMTP: %s

en: SMTP Method
vi_VN: Phương pháp SMTP

en: SMTP Password: %s
vi_VN: Mật khẩu SMTP: %s

[ctx: SMTP Port]
en: default
vi_VN: mặc định

en: SMTP Port: %s
vi_VN: Cổng SMTP: %s

en: SMTP Server: %s
vi_VN: Máy chủ SMTP: %s

en: SMTP Settings
vi_VN: Thiết lập SMTP

en: SMTP Username: %s
vi_VN: Tên đăng nhập SMTP: %s

en: Sample Content
vi_VN: Nội dung mẫu

en: Sample Content with Blog
vi_VN: Nội dung mẫu của Nhật ký cá nhân

en: Save
vi_VN: Lưu

en: Save Additional Settings
vi_VN: Lưu thiết lập được thêm vào

en: Save Changes
vi_VN: Ghi toàn bộ thay đổi

en: Save Location
vi_VN: Lưu vị trí

en: Save Password
vi_VN: Lưu mật khẩu

en: Save Positioning
vi_VN: Lưu vị trí

en: Save Search
vi_VN: Lưu tìm kiếm

en: Save old page path
vi_VN: Lưu đường dẫn trang cũ

en: Save this style as a new preset
vi_VN: Lưu phong cách này như một thiết lập trước mới

en: Save this style as a new preset.
vi_VN: Lưu phong cách này như một tùy chỉnh mới.

en: Save this style as a new preset?
vi_VN: Lưu phong cách này như một tùy chỉnh mới?

en: Saved Presets
vi_VN: Lưu các thiết lập trước

en: Saved Search
vi_VN: Tìm kiếm được lưu

en: Scale Image
vi_VN: Giãn Ảnh

en: Schedule Guest Access
vi_VN: Lên lịch Khách Truy cập

en: Score
vi_VN: Điểm

en: Scrapbook
vi_VN: Sổ lưu niệm

en: Scrapbook Display (Core)
vi_VN: Hiển thị sổ lưu niệm (Lõi)

en: Scrapbook Name
vi_VN: Tên sổ tay

en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

en: Search All Children?
vi_VN: Tim kiếm tất cả các con?

en: Search Blog
vi_VN: Tìm kiếm nhật ký cá nhân trực tuyến

en: Search Index
vi_VN: Chỉ mục Tìm kiếm

en: Search Index Preferences Updated
vi_VN: Tùy chọn chỉ mục tìm kiếm được cập nhật

en: Search Members
vi_VN: Tìm kiếm thành viên

en: Search Pages
vi_VN: Tìm kiếm trang

en: Search Results
vi_VN: Các kết quả tìm kiếm

en: Search This Site
vi_VN: Tìm kiếm trang web này

en: Search Title
vi_VN: Tiêu đề tìm kiếm

en: Search Users
vi_VN: Tìm kiếm người dùng

en: Search Within Path
vi_VN: Tìm kiếm trong đường dẫn

en: Search Your Site
vi_VN: Tìm kiếm trang web của bạn

en: Search for pages by name and type. Perform actions on multiple pages simultaneously by checking the boxes next to the pages you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
vi_VN: Tìm kiếm các trang theo tên và kiểu. Thực hiện hành động trên nhiều trang cùng một lúc bằng cách kiểm tra các hộp bên cạnh các trang bạn muốn thực hiện các hành động trên, sau đó chọn hành động mà bạn muốn thực hiện từ trình đơn thả xuống.

en: Search for users by name, email, and group. Perform actions on multiple users simultaneously by checking the boxes next to the users you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
vi_VN: Tìm kiếm cho người dùng theo tên, thư điện tử, và nhóm. Thực hiện hành động trên nhiều người dùng cùng một lúc bằng cách kiểm tra các hộp bên cạnh những người sử dụng mà bạn muốn thực hiện các hành động trên, sau đó chọn hành động mà bạn muốn thực hiện từ trình đơn thả xuống.

en: Search the pages of your site and perform bulk actions on them.
vi_VN: Tìm kiếm các trang của trang web của bạn và thực hiện hành động số lượng lớn trên họ.

en: Search the users of your site and perform bulk actions on them.
vi_VN: Tìm kiếm những người dùng trang web của bạn và thực hiện những hành động số lượng lớn với họ.

en: Searchable
vi_VN: Tìm kiếm

en: SecurImage (Default)
vi_VN: SecurImage (Mặc định)

en: Secure and setup your site.
vi_VN: Bảo mật và thiết lập trang web của bạn.

en: Select
vi_VN: Chọn

en: Select Box
vi_VN: Hộp Lựa Chọn

en: Select Group(s)
vi_VN: Chọn (các) nhóm

en: Select Options
vi_VN: Lựa chọn các tùy chọn

en: Select Page
vi_VN: Chọn trang

en: Select Search Field.
vi_VN: Lựa chọn trường tìm kiếm.

en: Select Some Options
vi_VN: Chọn một số tùy chọn

en: Select User
vi_VN: Chọn người dùng

en: Select a Flash movie that you've uploaded to the File Manager, then set options for quality desired and minimum version of Flash required for a browser to display the movie.
vi_VN: Chọn một đoạn phim Flash mà bạn đã tải lên trình quản lý tệp tin , sau đó thiết lập các tùy chọn cho chất lượng mong muốn và phiên bản yêu cầu tối thiểu của Flash cho trình duyệt để hiển thị đoạn phim.

en: Select a custom-coded form to display as a block on your page.
vi_VN: Chọn một biểu mẫu tùy chỉnh - mã lệnh để hiển thị như là một khối trên trang của bạn.

en: Select a form
vi_VN: Chọn một mẫu

en: Select a video file from the File Manager and specify a width and height at which to display it on your page. AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 and FLV formats are supported.
vi_VN: Chọn một tập tin video từ trình quản lý tập tin và chỉ định một chiều rộng và chiều cao để hiển thị nó trên trang của bạn. Các định dạng AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 và FLV đề được hỗ trợ.

en: Select an Option
vi_VN: Chọn một tùy chọn

en: Select an image from the File Manager, and optionally select a rollover image. Choose where to link the image, if desired, and enter alt text. Use Constrain Image Dimensions to force the image to be displayed at a different size than the actual image file.
vi_VN: Chọn một hình ảnh từ trình quản lý tập tin, và tùy chọn chọn một hiệu ứng cho hình ảnh. Chọn nơi để liên kết các hình ảnh, nếu muốn, và nhập văn bản alt. Sử dụng ràng buộc kích thước ảnh để buộc hình ảnh được hiển thị ở kích thước khác nhau hơn so với các tập tin hình ảnh thực tế.

en: Select which types of attributes to make available to pages, users, and files.
vi_VN: Chọn kiểu của thuộc tính để làm cho có thể sử dụng cho các trang, người dùng, và các tập tin.

[ctx: SelectAttributeValue]
en:  pants
vi_VN: Quần đùi

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Hello World
vi_VN: Xin chào thế giới

[ctx: SelectAttributeValue]
en: afterlife
vi_VN: Lưu danh

[ctx: SelectAttributeValue]
en: army
vi_VN: Quân đội

[ctx: SelectAttributeValue]
en: book
vi_VN: sách

[ctx: SelectAttributeValue]
en: branding
vi_VN: Nhãn hiệu

[ctx: SelectAttributeValue]
en: china
vi_VN: Tàu Khựa :D

[ctx: SelectAttributeValue]
en: composer
vi_VN: Người soạn thảo

[ctx: SelectAttributeValue]
en: culture
vi_VN: văn minh

[ctx: SelectAttributeValue]
en: denim
vi_VN: Vải bông chéo

[ctx: SelectAttributeValue]
en: digital
vi_VN: kỹ thuật số

[ctx: SelectAttributeValue]
en: eco
vi_VN: một tên miền cấp cao đề xuất cho Internet

[ctx: SelectAttributeValue]
en: fashion
vi_VN: thời trang

[ctx: SelectAttributeValue]
en: first post
vi_VN: bài đầu tiên

[ctx: SelectAttributeValue]
en: hello
vi_VN: xin chào

[ctx: SelectAttributeValue]
en: icon
vi_VN: Biểu tượng

[ctx: SelectAttributeValue]
en: jeans
vi_VN: quần ngắn bó ống

[ctx: SelectAttributeValue]
en: later
vi_VN: sau

[ctx: SelectAttributeValue]
en: lookbook
vi_VN: Bộ sưu tập thời trang

[ctx: SelectAttributeValue]
en: lorem ipsum
vi_VN: Trong việc xuất bản và thiết kế đồ họa, lorem ipsum là một văn bản giữ chỗ thường được sử dụng để chứng minh các yếu tố đồ họa của một tài liệu hoặc trình bày trực quan, chẳng hạn như phông chữ, kiểu chữ, bố trí, bằng cách loại bỏ sự phân tâm của nội dung có ý nghĩa. ...

[ctx: SelectAttributeValue]
en: millitary
vi_VN: quân sự

[ctx: SelectAttributeValue]
en: mom
vi_VN: mẹ

[ctx: SelectAttributeValue]
en: new york times
vi_VN: Thời báo New York

[ctx: SelectAttributeValue]
en: quarterly
vi_VN: Hàng quý

[ctx: SelectAttributeValue]
en: recycled
vi_VN: Tái chế

[ctx: SelectAttributeValue]
en: rocknroll
vi_VN: một loại phổ biến có nguồn gốc ca múa nhạc trong những năm 1950, đặc trưng bởi một nhịp nặng và giai điệu đơn giản. Rock and roll là một hỗn hợp của màu đen và nhịp điệu blues và nhạc nước màu trắng, thường dựa trên một cấu trúc mười hai-bar và một thiết bị đo đạc của cây đàn guitar, bass, và trống.

[ctx: SelectAttributeValue]
en: sample
vi_VN: ví dụ

[ctx: SelectAttributeValue]
en: shoes
vi_VN: Giầy

[ctx: SelectAttributeValue]
en: skinny
vi_VN: gầy

[ctx: SelectAttributeValue]
en: social media
vi_VN: Phương tiện truyền thông xã hội

[ctx: SelectAttributeValue]
en: socks
vi_VN: Tất

[ctx: SelectAttributeValue]
en: stuff
vi_VN: vật liệu

[ctx: SelectAttributeValue]
en: style
vi_VN: phong cách

[ctx: SelectAttributeValue]
en: sunset
vi_VN: hoàng hôn

[ctx: SelectAttributeValue]
en: super test
vi_VN: siêu thử nghiệm

[ctx: SelectAttributeValue]
en: test
vi_VN: kiểm thử

[ctx: SelectAttributeValue]
en: that
vi_VN: cái kia

[ctx: SelectAttributeValue]
en: this
vi_VN: cái này

[ctx: SelectAttributeValue]
en: unique
vi_VN: Độc nhất

[ctx: SelectAttributeValue]
en: vans
vi_VN: xe tải

[ctx: SelectAttributeValue]
en: world
vi_VN: thế giới

en: Selected Attributes
vi_VN: Các thuộc tính được chọn

en: Selected Countries
vi_VN: Các nước được lựa chọn

en: Selected Icon
vi_VN: Biểu tượng được lựa chọn

en: Selected Options
vi_VN: Tùy chọn lựa chọn

en: Send
vi_VN: Gửi

en: Send Mail Method
vi_VN: Phương pháp gửi thư điện tử

en: Send Message
vi_VN: Gửi tin nhắn

en: Send Private Message
vi_VN: Gửi tin nhắn cá nhân

en: Send To Bottom
vi_VN: Gửi xuống cuối

en: Send To Top
vi_VN: Gửi lên đầu

en: Send a Private Message
vi_VN: Gửi một tin nhắn riêng

en: Send email when a user registers
vi_VN: Gửi thư điện tử khi người dùng đăng ký

en: Send mail method: %s
vi_VN: Phương thức gửi thư điện tử: %s

en: Send me email notifications when I receive a private message.
vi_VN: Gửi thư thông báo cho tôi khi tôi nhận một tin nhắn cá nhân.

en: Sent
vi_VN: Gửi

en: Sent At
vi_VN: Gửi lúc

en: Sent Messages
vi_VN: Gửi tin nhắn

en: Separate reserved words with a comma. These words will be automatically removed from URL slugs. To remove no words from URLs, delete all the words above.
vi_VN: Các từ bị hạn chế tách nhau bởi dấu phẩy. Những từ này sẽ được tự động xóa khỏi thanh địa chỉ URL. Để không loại bỏ các từ từ các địa chỉ URL, xóa tất cả các từ ở trên.

en: Server
vi_VN: Máy chủ

en: Set
vi_VN: Thiết lập

en: Set Block Styles
vi_VN: Thiết lập các kiểu dáng cho khối

en: Set Names must only include alphanumerics and spaces.
vi_VN: Thiết lập tên phải bao gồm các chữ cái và số và khoảng trống.

en: Set Number
vi_VN: Tập hợp số

en: Set Permissions
vi_VN: Các quyền của tập hợp

en: Set concrete5 to use an external SMTP server, instead of the default PHP Mail function, for sending email.
vi_VN: Thiết lập Concrete5 sử dụng một máy chủ SMTP bên ngoài, thay vì chức năng thư điện tử PHP mặc định, để gửi thư điện tử.

en: Sets
vi_VN: Các Tập Hợp

en: Setting up a project page for your site on concrete5.org is safe and private, and gives you lots of benefits including:
vi_VN: Thiết lập một trang dự án cho trang web của bạn trên concrete5.org là an toàn và bảo mật, và cung cấp cho bạn rất nhiều lợi ích bao gồm:

en: Setting up site permissions.
vi_VN: Thiết lập quyền truy cập trang web.

en: Settings
vi_VN: Các thiết lập

en: Setup attributes for pages, users, files and more.
vi_VN: Thiết lập các thuộc tính cho các trang, người sử dụng, các tệp tin và nhiều hơn nữa.

en: Setup on Child Pages
vi_VN: Cài đặt trên các trang con

en: Several updates are available. Please choose the desired update from the list below.
vi_VN: Một số cập nhật là sẵn sàng. Hãy chọn bản cập nhật mong muốn từ danh sách dưới đây.

en: Share content across your site.
vi_VN: Chia sẻ nội dung trên trang web của bạn

en: Share on Facebook
vi_VN: Chia sẻ trên trang Facebook

en: Share on Twitter
vi_VN: Chia sẻ trên trang Twitter

en: Share:
vi_VN: Chia sẻ:

en: Shared Scrapbook 1
vi_VN: Chia sẻ sooe lưu niệm 1

en: Short Description
vi_VN: Mô tả ngắn gọn

en: Show System Pages
vi_VN: Hiện hệ thống các trang

en: Show errors in page.
vi_VN: Hiển thị lỗi trong trang.

en: Show on Registration Form.
vi_VN: Hiển thị trên mẫu đăng ký.

en: Side Nav
vi_VN: Định hướng bên cạnh

en: Sign In
vi_VN: Đăng nhập

en: Sign In as User
vi_VN: Đăng nhập như người dùng

en: Sign In to Edit this Site
vi_VN: Đăng nhập để chỉnh sửa trang web này

en: Sign Out
vi_VN: Đăng xuất

en: Sign in as User
vi_VN: Đăng nhập như người dùng

en: Sign in to %s
vi_VN: Đăng nhập vào %s

en: Simple
vi_VN: Đơn giản

en: Single Page
vi_VN: Trang đơn

en: Single Pages
vi_VN: Các Trang Đơn

en: Single Pages are used when you want to run custom code in the concrete5 environment. Each Single Page is available in only one location in your sitemap, and this location must be registered from this Dashboard page. This location corresponds to a PHP file placed in your single_pages/ override directory. Below is a list of Single Pages currently installed.
vi_VN: Trang đơn được sử dụng khi bạn muốn chạy tùy chỉnh mã lệnh trong môi trường Concrete5. Mỗi một trang đơn chỉ thích hợp một vị trí trong sơ đồ cấu trúc trang web của bạn, và vị trí này phải được đăng ký từ trang Bảng điều khiển. Vị trí này tương ứng với một tập tin PHP được đặt trong thư mục single_pages / override. Dưới đây là danh sách các đơn Trang đơn đang được cài đặt.

en: Single pages
vi_VN: Các trang đơn

en: Site Access
vi_VN: Truy cập trang web

en: Site Heading
vi_VN: Tựa đề trang web

en: Site Information
vi_VN: Thông tin trang web của bạn

en: Site Name
vi_VN: Tên trang web của bạn

en: Site Registration
vi_VN: Đăng ký trang web

en: Sitemap
vi_VN: Sơ đồ

en: Sitemap flat view lets you page through particular long lists of pages.
vi_VN: Biểu đồ cấu trúc web phẳng cho phép bạn xem trang thông qua Danh sách dài các trang riêng biệt.

en: Size
vi_VN: Kích cỡ

en: Slideshow
vi_VN: Trình chiếu

en: Slot
vi_VN: Khe

en: Slug
vi_VN: Phút - giây

en: Smart IP Banning
vi_VN: Địa chỉ IP linh hoạt bị cấm

en: Solving a <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> Required to Post?
vi_VN: Bắt buộc giải thích <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a>  để gửi?

en: Someone has already checked out this page for editing.
vi_VN: Ai đó đã mở trang này ra để chỉnh sửa.

en: Someone has already checked this page out for editing.
vi_VN: Ai đó đã kiểm tra trang này ra để chỉnh sửa.

en: Something about your user account has changed. You have been logged out. Please refresh this page to continue.
vi_VN: Một cái gì đó về tài khoản người dùng của bạn đã thay đổi. Bạn đã bị đăng xuất. Hãy làm mới trang này để tiếp tục.

en: Sort By
vi_VN: Sắp xếp theo

en: Sort Pages
vi_VN: Sắp xếp các trang

en: Sort order saved
vi_VN: Thứ tự sắp xếp được lưu

en: Spacing
vi_VN: Khoảng trống

en: Spam Control
vi_VN: Kiểm soát thư rác

en: Specify Custom Image
vi_VN: Xác định tùy chỉnh hình ảnh

en: Specify a handle for your attribute set.
vi_VN: Chỉ định một điều khiển cho thiết lập thuộc tính của bạn.

en: Specify a name for your Job set.
vi_VN: Chỉ định tên cho thiết lập công việc của bạn

en: Specify a name for your attribute set.
vi_VN: Chỉ định tên cho thiết lập thuộc tính của bạn.

en: Specify a name for your group set.
vi_VN: Chỉ định một tên cho thiết lập nhóm của bạn.

en: Speed Settings
vi_VN: Thiết lập tốc độ

en: Stack
vi_VN: Ngăn xếp

en: Stack Display (Core)
vi_VN: Hiển thị ngăn xếp (Lõi)

en: Stack List
vi_VN: Danh sách ngăn xếp

en: Stack Permissions
vi_VN: Các quyền ngăn xếp

en: Stack added successfully
vi_VN: Thêm ngăn xếp thành công.

en: Stack deleted successfully
vi_VN: Xóa ngăn xếp thành công

en: Stack duplicated successfully
vi_VN: Nhân bản ngăn xếp thành công

en: Stack order updated successfully.
vi_VN: Thứ tự ngăn xếp được cập nhật thành công.

en: Stack renamed successfully
vi_VN: Đã đổi tên ngăn xếp thành công

en: Stacks
vi_VN: Ngăn xếp

en: Stacks & Blocks
vi_VN: Ngăn xếp & Khối

en: Stacks are groups of blocks, and make it easier to recycle content places on many pages of your site. Stacks are edited and administered from the Dashboard, then placed on individual pages or deployed as Page Type Defaults. Block content and display order can be controlled, as well as the ability to roll-back to previous versions of the stack.
vi_VN: Ngăn xếp là nhóm các khối, và làm cho nó dễ dàng hơn để tái chế vị trí nội dung trên nhiều trang của trang web của bạn. Ngăn xếp được chỉnh sửa và quản lý từ Bảng điều khiển, sau đó được đặt trên các trang cá nhân hoặc triển khai như kiểu trang mặc định. Sắp xếp Nội dung khối và hiển thị để có thể được kiểm soát, cũng như khả năng quay trở lại với các phiên bản trước của ngăn xếp.

en: Stacks give you a central place to stash blocks, where you can control their order, permissions, and even version them.<br><br>Add stacks to your site and you can update them in one place.
vi_VN: Ngăn xếp cho bạn một vị trí trung tâm để cất các khối, nơi bạn có thể kiểm soát thứ tự của chúng, các quyền, và thậm chí cả phiên bản của chúng. <br> Thêm ngăn xếp để trang web của bạn và bạn có thể cập nhật chúng ở một nơi.

en: Standard File Location
vi_VN: Vị trí tệp tin tiêu chuẩn

en: Standard Properties
vi_VN: Thuộc tính tiêu chuẩn

en: Standard Website
vi_VN: Trang web chuẩn

en: Start Uploads
vi_VN: Bất đầu tải lên

[ctx: Start date]
en: From
vi_VN: Từ

en: Starting installation and creating directories.
vi_VN: Bắt đầu cài đặt và tạo ra các thư mục.

en: Starts %s.
vi_VN: Bắt đầu %s

en: Starts On
vi_VN: Ngày bắt đầu

en: State/Province
vi_VN: Bang / Tỉnh

en: Statistics
vi_VN: Thống kê

en: Statistics tracking preference saved.
vi_VN: Tùy chọn theo dõi thống kê được lưu.

en: Status
vi_VN: Trạng thái

en: Storage Location
vi_VN: Vị trí lưu trữ

en: Store data about your users-- like site preferences, birthdays, bios and more. Control which elements are available for users to update themselves.
vi_VN: Lưu trữ dữ liệu về người dùng của bạn -- như sở thích, sinh nhật, máy tính, và nhiều hơn nữa. Kiểm soát các yếu tố thích hợp cho người dùng để cập nhật họ.

en: Style
vi_VN: Phong cách

en: Sub Pages to Display
vi_VN: Các trang con để hiển thị

en: Sub-Page Inheritance Changes
vi_VN: Thay đồi quyền thừa kế trang con

en: Sub-Page Levels
vi_VN: Các mức của trang con

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from page type.
vi_VN: Trang con đang chờ thay đổi quyền thừa kế từ kiểu trang.

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from parent.
vi_VN: Tran con chờ thay đổi quyền thừa kế từ trang cha.

en: Subject
vi_VN: Tiều đề

en: Subject: %s
vi_VN: Tiêu đề: %s

en: Submissions
vi_VN: Gửi tin

en: Submit
vi_VN: Đệ Trình

en: Submit Button Text
vi_VN: Chữ của nút gửi lên

en: Submit for Approval
vi_VN: Gửi đi để phê duyệt

en: Submit to Workflow
vi_VN: Gửi tới luồng làm việc

en: Subpage Permissions
vi_VN: Quyền trang con

en: Subscribe to RSS Feed
vi_VN: Đăng ký với nguồn RSS

en: Success
vi_VN: Thành công

en: Supports concrete5 request URLs
vi_VN: Hỗ trợ Concrete5 yêu cầu các địa chỉ URL

en: Survey
vi_VN: Khảo sát

en: Surveys
vi_VN: Các khảo sát

en: Swap Site Contents
vi_VN: Hoán đổi nội dung trang web

en: System & Maintenance
vi_VN: Hệ thống & Bảo trì

en: System & Settings
vi_VN: Hệ thống và Cài đặt

en: System &amp; Settings
vi_VN: Hệ thống &amp; cài đặt

en: System Pages
vi_VN: Trang hệ thống

en: TAR Archive
vi_VN: Nén TAR

en: Tags
vi_VN: Thẻ đánh dấu

en: Target Height
vi_VN: Cao Đích

en: Target Width
vi_VN: Rộng Đích

en: Task Permissions
vi_VN: Quyền của Tác vụ

en: Telephone
vi_VN: Máy Điện Thoại

en: Tell us what you think
vi_VN: Cho chúng tôi biết bạn nghĩ gì

en: Template Used
vi_VN: Mẫu sử dụng

en: Template for existing page type.
vi_VN: Mẫu cho kiểu trang hiện nay.

en: Template for internal concrete5 page.
vi_VN: Mẫu cho trang Concrete5 nội bộ.

[ctx: TemplateFileName]
en: Blog Index
vi_VN: Chỉ mục nhật ký điện tử

[ctx: TemplateFileName]
en: Blog Index Thumbnail
vi_VN: Chỉ mục hình ảnh thu nhỏ nhật ký điện tử cá nhân

[ctx: TemplateFileName]
en: Breadcrumb
vi_VN: Trợ giúp chuyển hướng được sử dụng trong giao diện người dùng

[ctx: TemplateFileName]
en: Header
vi_VN: Đầu Trang

[ctx: TemplateFileName]
en: Header Menu
vi_VN: Tiêu để trình đơn

[ctx: TemplateFileName]
en: Read More
vi_VN: Đọc Thêm

[ctx: TemplateFileName]
en: Tag Cloud
vi_VN: một mô tả hình ảnh của nội dung từ một trang web, hoặc các thẻ do người dùng tạo gắn liền với nội dung trực tuyến, thường sử dụng màu sắc và kích thước font để đại diện cho sự nổi bật và tần số của các từ hoặc thẻ mô tả.

[ctx: TemplateFileName]
en: Thumbnail
vi_VN: Hình thu nhỏ

en: Test Mail Settings
vi_VN: Thiết lập thử nghiệm thư điện tử

en: Test Settings
vi_VN: Các thiết lập thử nghiệm

en: Test message from %s
vi_VN: Tin nhắn thử nghiệm từ %s

en: Testing Optional Items
vi_VN: Kiểm tra mục Tùy chọn

en: Testing Required Items
vi_VN: Kiểm tra các mục được yêu cầu

en: Text
vi_VN: Văn bản

en: Text Area
vi_VN: Khu Chữ Viết

en: Text Area Height
vi_VN: Chiều Cao của Khu Chữ Viết

en: Text Area Options
vi_VN: Các tùy chọn vùng văn bản

en: Text Area Width
vi_VN: Chiều Rộng của Khu Chữ Viết

en: Text Field
vi_VN: Vùng chữ viết

en: Text Input Field
vi_VN: Trường nhập văn bản

en: Thanks!
vi_VN: Cám ơn

en: Thanks! Your comment has been posted.
vi_VN: Cám ơn! Bình luận của bạn đã được gửi.

en: Thanks! Your comment has been received. It will require approval before it appears.
vi_VN: Cám ơn! Bình luận của bạn đã được nhận. Nó cần được duyệt trước khi xuất hiện.

en: That handle is in use.
vi_VN: Điều khiển này được sử dụng.

en: That page has already been added.
vi_VN: Trang này đã được thêm.

en: That specified path doesn't appear to be a valid static page.
vi_VN: Đường đẫn được chỉ định không xuất hiện như một trang tĩnh hợp lệ.

en: That theme has already been installed.
vi_VN: Chủ đề này đã được cài đặt.

en: The "%s" job supports queueing, meaning it can be run in a couple different ways:
vi_VN: "%s" công việc hỗ trợ xếp hàng, có nghĩa là nó có thể chạy trong một vài cách khác nhau:

en: The Dashboard allows you to perform administrative tasks for your site.
vi_VN: Bảng điều khiển cho phép bạn thực hiện các công việc quản trị cho trang web của bạn.

en: The Job was run successfully.
vi_VN: Công việc không được chạy thành công.

en: The OpenID account returned an email address already registered on this site. To join this OpenID to the existing user account, login below:
vi_VN: Tài khoản OpenID trả lại một địa chỉ thư điện tử đã được đăng ký trên trang web này. Gia nhập OpenID này vào tài khoản người dùng hiện có, đăng nhập dưới đây:

en: The Page List creates a navigation menu that shows one particular level of the Sitemap. Select the Sitemap location that you'd like to display and set Sorting Options to define the order in which pages will be displayed. Truncate Summaries will shorted Page Description text to a specified number of characters.
vi_VN: Danh sách trang tạo ra một trình đơn định hướng cho thấy một cấp độ cụ thể của sơ đồ cấu trúc trang web. Chọn vị trí sơ đồ cấu trúc trang web bạn muốn hiển thị và thiết lập tùy chọn phân loại để xác định thứ tự các trang sẽ được hiển thị. Rút ngắn tổng kết sẽ ngắn hơn văn bản mô tả trang một số ký tự được quy định.

en: The base URL of your site does not match a registered instance of the site. Please click below to authenticate your site again.
vi_VN: Địa chỉ  URL cơ sở trang web của bạn không phù hợp với một phiên bản đã đăng ký của trang web. Xin vui lòng bấm vào dưới đây để xác thực trang web của bạn một lần nữa.

en: The basic cache stores some of concrete5's code in memory. Full page caching saves parts of your website's pages to files on the server. If you are building a new site, it's a good idea to turn the cache off while you are working with code, checking out add-ons and themes, and so on.  Once you feel content creation is your focus, turn caching back on.
vi_VN: Bộ nhớ đệm cơ bản chứa một vài mã lệnh của concrete5 trong bộ nhớ. Bộ nhớ đệm toàn trang lưu các phần của các trang web lên các tệp tin trên máy chủ. Nếu bạn đang xây dựng một trang web mới, thì nên tắt bộ nhớ đệm trong khi bạn làm việc với mã lệnh, kiểm tra các tiện ích và chủ đề, .... Một khi bạn cảm thấy nội dung mới là sự tập trung của bạn, bật bộ nhớ đệm trở lại.

en: The block has been added successfully.
vi_VN: Khối đã được thêm thành công.

en: The block has been added to your clipboard.
vi_VN: Khối đã được thêm vào bảng ghi tạm của bạn.

en: The block has been removed successfully.
vi_VN: Khối này đã được loại bỏ thành công.

en: The block has been saved successfully.
vi_VN: Khối đã được lưu thành công.

en: The block type has been removed.
vi_VN: Kiểu khối đã được gỡ bỏ.

en: The checkbox will be checked by default.
vi_VN: Hộp kiểm sẽ được đánh dấu bơi mặc định

en: The comment has been approved.
vi_VN: Bình luận đã được duyệt.

en: The comment has been removed.
vi_VN: Bình luận đã được loại bỏ.

en: The comment has been saved
vi_VN: bình luận đã được lưu.

en: The comment has been unapproved.
vi_VN: Bình luận đã được hủy duyệt.

en: The config/, packages/ and files/ directories must be writable by your web server.
vi_VN: Cấu hình / các gói / và các tệp tin/ các thư mục phải là có thể được ghi trên máy chủ trang web của bạn.

en: The default country must be in the list of custom countries.
vi_VN: Quốc gia mặc định phải có trong danh sách các quốc gia tùy chỉnh.

en: The directory %s already exists. Perhaps this item has already been installed.
vi_VN: Thư mục %s đã tồn tại. Có lẽ mục này đã được cài đặt.

en: The directory %s does not exist.
vi_VN: Thư mục %s không tồn tại.

en: The directory %s must be writable by the web server.
vi_VN: Thư mục %s phải có khả năng ghi bởi các máy chủ web.

en: The editor must be at least 100 pixels tall.
vi_VN: Trình biên tập phải cao ít nhất 100 pixel.

en: The editor must be at least 580 pixels wide.
vi_VN: Trình biên tập phải có ít nhất 580 điểm ảnh.

en: The email address %s is already in use. Please choose another.
vi_VN: Địa chỉ hòm thư %s đã được sử dụng. Xin chọn một cái khác.

en: The email address '%s' is already in use. Please choose another.
vi_VN: Địa chỉ email '%s' đã được sử dụng. Vui lòng chọn địa chỉ email khác.

en: The email address '%s' is not valid.
vi_VN: Địa chỉ thư điện tử '%s" không hợp lệ.

en: The email address <b>%s</b> has been verified and you are now a fully validated member of this website.
vi_VN: Địa chỉ thư điện tử <b>%s</b> đã được xác nhận và bây giờ bạn là một thành viên đầy đủ được xác nhận của trang web này.

en: The field "%s" is required
vi_VN: Trường "%s" là bắt buộc

en: The file %s is not writable
vi_VN: Tệp tin %s là không được ghi

en: The file was only partially uploaded.
vi_VN: Các tệp tin đã được tải lên một phần.

en: The first URL starts the process - the second ensures that it completes in batches.
vi_VN: Đầu tiên địa chỉ URL khởi động tiến trình này - thứ hai đảm bảo rằng nó hoàn thành trong đợt.

en: The following area permissions are inherited from an area set in <strong>%s</strong> defaults.
vi_VN: Các quyền của khu vực sau đây được kế thừa từ một khu vực được thiết lập trong <strong> %s </ strong> mặc định.

en: The following area permissions are inherited from an area set on
vi_VN: Các khu vực quyền sau đây được kế thừa từ một khu vực thiết lập ở trên

en: The following area permissions are inherited from the page's permissions.
vi_VN: Các khu vực quyền sau đây được kế thừa từ quyền của trang

en: The following error was found while trying to send the test email:
vi_VN: Các lỗi sau đây đã được tìm thấy trong khi cố gắng gửi thư điện tử thử nghiệm:

en: The latest version of concrete5 is <strong>%s</strong>. You are currently running concrete5 version <strong>%s</strong>.
vi_VN: Bản phát hành mới nhất của concrete5 là <strong>%s</strong>. Hiện bạn đang chạy bản phát hành của concrete5 <strong>%s</strong>.

en: The latest version of concrete5 is <strong>%s</strong>. You are running %s. <a href="%s">Update Now</a>!
vi_VN: Phiên bản mới nhất của Concrete5 là <strong>%s </ strong>. Bạn đang chạy %s. <a href="%s"> Cập nhật ngay bây giờ </ a>!

en: The mail system is disabled.
vi_VN: Hệ thống thư điện tử bị vô hiệu hóa.

en: The package could not be installed:
vi_VN: Gói phần mèm không thể được cài đặt:

en: The package has been installed.
vi_VN: Các gói phần mềm đã được cài đặt.

en: The package has been updated successfully.
vi_VN: Gói phần mềm được cập nhật thành công.

en: The package type has been uninstalled.
vi_VN: Gói cài đặt đã được gỡ bỏ.

en: The package was successfully downloaded and decompressed on your server.
vi_VN: Các gói phần mềm được tải về thành công và giải nén trên máy chủ của bạn.

en: The package was successfully installed.
vi_VN: Gói phần mềm được cài đăth thành công.

en: The page has been removed successfully.
vi_VN: Trang đã được gỡ bỏ thành công

en: The page you want to add is available at:
vi_VN: Các trang mà bạn muốn thêm có tại:

en: The recipient address of the test email has not been specified.
vi_VN: Địa chỉ người nhận thư điện tử thử nghiệm không được chỉ định.

en: The requested file couldn't be found.
vi_VN: Các tập tin yêu cầu không thể được tìm thấy.

en: The requested file is not valid.
vi_VN: Các tập tin yêu cầu không hợp lệ.

en: The results of completed survey blocks are logged here. Find out what your users have submitted.
vi_VN: Kết quả của các khối khảo sát đã hoàn thành được ghi ở đây. Tìm hiểu những gì người dùng của bạn đã gửi.

en: The search index does not appear to exist. This block will not function until the reindex job has been run at least once in the dashboard.
vi_VN: Chỉ mục tìm kiếm không tồn tại. Khối này sẽ không hoạt động cho đến khi công việc đánh lại chỉ mục chạy ít nhất một lần trong bảng điều khiển.

en: The sitemap allows you to view your site as a tree and easily organize its hierarchy.
vi_VN: Sơ đồ cấu trúc trang web cho phép bạn xem trang web của bạn như một cái cây và dễ dàng tổ chức hệ thống phân cấp của nó.

en: The stack contains invalid block types.
vi_VN: Ngăn xếp chứa đựng kiểu khối không hợp lệ

en: The stack name cannot be empty.
vi_VN: Tên ngăn xếp không thể trống.

en: The test email has been successfully sent to %s.
vi_VN: Thư điện tử thử nghiệm đã được gửi thành công đến %s.

en: The two passwords provided do not match.
vi_VN: Hai mật khẩu bạn cung cấp không khớp.

en: The username %s already exists. Please choose another
vi_VN: Tên người dùng %s đã tồn tại. Hãy chọ̣n tên khác

en: The username '%s' already exists. Please choose another
vi_VN: Tên người dùng '%s' đã tồn tại. Vui lòng chọn tên khác

en: Theme
vi_VN: Chủ đề

en: Theme activated
vi_VN: Chủ đề được kích hoạt

en: Theme and page type updated successfully.
vi_VN: Chủ đề và kiểu trang đã được cập nhật thành công.

en: Theme installed. You may automatically create page types from template files contained in your theme using the form below.
vi_VN: Chủ đề được cài đặt. Bạn có thể tự động tạo ra các loại trang từ các tập tin mẫu chứa trong chủ đề của bạn bằng cách sử dụng mẫu dưới đây.

en: Theme name:
vi_VN: Tên chủ đề:

en: Theme not found in %s
vi_VN: Chủ đề không tìm thấy trong %s

en: Theme styles updated.
vi_VN: Kiểu chủ đề được cập nhật.

en: Theme uninstalled.
vi_VN: Chủ đề đã được gỡ bỏ

en: Themes
vi_VN: Các chủ đề

en: Themes Available to Install
vi_VN: Chủ đề có thể được cài đặt

en: Themes change the overall design of your site's pages. Activating a theme will apply it to every page in your site. Preview allows you to see how your content will look when the new theme is applied. Inspect lists the Page Types a theme uses. Customize allows you to change certain properties of your theme's styles, if allowed.
vi_VN: Chủ đề thay đổi thiết kế tổng thể của trang web của bạn. Kích hoạt một chủ đề sẽ được áp dụng cho tất cả các trang trong trang web của bạn. Xem trước cho phép bạn thấy nội dung của bạn sẽ như thế nào khi chủ đề mới được áp dụng. Kiểm tra danh sách các kiểu trang một chủ đề sử dụng. Tùy chỉnh cho phép bạn thay đổi thuộc tính nhất định của kiểu dáng chủ đề của bạn, nếu được phép.

en: Then, make sure this URL is scheduled to run frequently, like every 3-5 minutes:
vi_VN: Sau đó, hãy chắc chắn địa chỉ URL này được lên lịch chạy thường xuyên, giống như mỗi 3-5 phút:

en: There are already %s tables in this database. concrete5 must be installed in an empty database.
vi_VN: Đã có %s bảng trong CSDL. concrete5 phải được cài đặt trên một CSDL trắng.

en: There are currently <strong>%s</strong> updates available.
vi_VN: Hiện có <strong>%s</strong> bản cập nhật có thể sử dụng.

en: There are no available attribute types awaiting installation.
vi_VN: Không có các kiểu thuộc tính nào thích hợp chờ cài đặt.

en: There are no available forms in your site.
vi_VN: Không có biểu mẫu thích hợp trong trang web của bạn.

en: There are no blocks in this stack.
vi_VN: Không có khối nào trong ngăn xếp.

en: There are no custom templates available.
vi_VN: Không có mẫu tùy chỉnh có sẵn.

en: There are no files in this set.
vi_VN: Không có tệp tin trong tập hợp này.

en: There are no log entries to show at the moment.
vi_VN: Không có bản ghi nhật ký để hiển thị tại thời điểm này.

en: There are no mail importers. Mail importers poll email accounts for new messages and run actions on those messages.
vi_VN: Không có trình thư điện tử nào được nhập. Trình nhập thư điện tử kiểm tra các tài khoản thư điện tử cho các tin nhắn mới và chạy hành động trên những tin nhắn đó

en: There are no pages of this type added to your website. If there were, you'd be able to choose which of those pages this block appears on.
vi_VN: Không có trang nào thuộc kiểu này được bổ sung vào trang web của bạn. Nếu có, bạn có thể chọn những trang mà khối này xuất hiện ở trên.

en: There are no templates in this file.
vi_VN: Không có mẫu nào trong tập tin này.

en: There are problems with your installation environment. Please correct them and click the button below to re-run the pre-installation tests.
vi_VN: Có vấn đề với môi trường cài đặt của bạn. Xin vui lòng sửa chúng và nhấn vào nút bên dưới để tái chạy thử nghiệm trước khi cài đặt.

en: There is currently <strong>1</strong> update available.
vi_VN: Hiện có <strong>1</strong> bản cập nhật có thể sử dụng.

en: There is nothing currently waiting for you.
vi_VN: Không có gì hiện đang chờ đợi bạn.

en: There was a problem processing your email.
vi_VN: Có một vấn đề xử lý thư điện tử của bạn.

en: There was an error downloading
vi_VN: Có một lỗi trong quá trình tải về

en: There was an error trying to restore the database. Affected query: %s
vi_VN: Có lỗi khi cố gắng để khôi phục lại cơ sở dữ liệu. Truy vấn bị ảnh hưởng:%s

en: There was an error trying to restore the database. This file was empty.
vi_VN: Có lỗi khi cố gắng để khôi phục lại cơ sở dữ liệu. Tập tin này là trống.

en: There was an error unpacking your file. Perhaps you have not uploaded a valid zip file, or you do not have zip installed.
vi_VN: Có một lỗi khi giải nén tệp tin của bạn. Có lẽ bạn đã không tải lên một tệp tin zip hợp lệ, hoặc bạn không có cài đặt zip.

en: There were no results found. Please try another keyword or phrase.
vi_VN: Không có kết qủa nào được tìm thấy. Xin hãy thử từ khóa hoặc cụm từ khác.

en: These errors are most likely related to incompatible add-ons, please upgrade any add-ons and re-run to this script to complete the conversion of your data.
vi_VN: Những lỗi này có nhiều khả năng liên quan đến các tiện ích không tương thích, hãy nâng cấp bất kỳ tiện ích nào và chạy lại kịch bản này để hoàn thành việc chuyển đổi dữ liệu của bạn.

en: These scripts look for incoming mail to your site. Add-ons like the concrete5 Discussion Forum will attach emails to posts if they match, creating a new page containing the message as reply text.
vi_VN: Các mã kịch bản tìm kiếm thư điện tử đến trang web của bạn. Tiện ích như diễn đàn thảo luận Concrete5 sẽ đính kèm thư điện tử cho bài viết nếu chúng phù hợp, tạo ra một trang mới có chứa các tin nhắn trả lời như văn bản.

en: This %s has been marked for deletion.
vi_VN: %s này đã được đánh dấu để xóa.

en: This account does not match the email address provided.
vi_VN: Tài khoản này không phù hợp với địa chỉ hòm thư được cung cấp.

en: This account has not yet been validated. Please check the email associated with this account and follow the link it contains.
vi_VN: Tài khoản này chưa được xác nhận hợp lệ. Xin kiểm tra hòm thư được kết hợp với tài khoản này và theo liên kết mà nó chứa trong đó.

en: This account may be managed directly at
vi_VN: Tài khoản này có thể được quản lý trực tiếp tại

en: This action <strong>cannot be undone</strong>. Are you sure?
vi_VN: Hành động này  <strong>không thể dỡ bỏ</strong>. Bạn có chắc?

en: This add-on is marked as incompatible with this version of concrete5. Please contact the author of the add-on for assistance.
vi_VN: Tiện ích này được đánh dấu là không tương thích với phiên bản Concrete5 này. Xin vui lòng liên hệ với tác giả của tiện ích để được hỗ trợ.

en: This attribute set is locked. It cannot be deleted, and its handle cannot be changed.
vi_VN: Thiết lập thuộc tính này bị khóa. Nó không thể bị xóa, và Điều khiển này không thể thay đổi.

en: This attribute set is locked. That means it was added by a package and cannot be manually removed.
vi_VN: Thiết lập thuộc tính này đã bị khóa. Có nghĩa là nó đã được bổ sung bằng một gói phần mềm và không thể được gỡ bỏ bằng tay.

en: This behavior is typically an indication of someone spamming your site, you may want to take a closer look at this users activity and possibly disable or delete this user account.
vi_VN: Hành vi này thường là một dấu hiệu của một người nào đó gửi thư rác trang web của bạn, bạn có thể muốn có một cái nhìn sâu hơn về các hoạt động của người dùng này và có thể vô hiệu hóa hoặc xóa tài khoản người dùng này.

en: This block creates links to adjacent pages on the same level of the Sitemap as the current page. Define custom label text for each link, and choose whether or not to display arrows. The Loop option will display the first page again when a user reaches the last page in the nav.
vi_VN: Khối này tạo ra các liên kết đến các trang liền kề trên cùng một cấp độ biểu đồ cấu trúc trang web như trang hiện tại. Xác định tùy chỉnh nhãn văn bản cho mỗi liên kết, và chọn hay không để hiển thị mũi tên. Các tùy chọn lặp sẽ hiển thị trang đầu tiên một lần nữa khi người dùng đến trang cuối cùng trong thẻ định hướng.

en: This block is aliased by other blocks. If you edit this block, your changes will effect those other blocks. Are you sure you want to edit this block?
vi_VN: Khối này là bí danh của các khối khác. Nếu bạn chỉnh sửa khối này, thay đổi của bạn sẽ ảnh hưởng đến các khối khác. Bạn có chắc muốn chỉnh sửa khối này?

en: This block is an alias of Page Defaults. Editing it here will "disconnect" it so changes to Page Defaults will no longer affect this block.
vi_VN: Khối này là một bí danh của Trang mặc định. Chỉnh sửa ở đây sẽ "ngắt kết nối" để thay đổi trang mặc định, Trang mặc định sẽ không còn ảnh hưởng đến khối này.

en: This block is contained within a global area. Changing its content will change it everywhere that global area is referenced.
vi_VN: Khối này được chứa trong một khu vực toàn cục. Thay đổi nội dung của nó sẽ thay đổi những nơi mà khu vực toàn cục được tham chiếu.

en: This block is no longer available.
vi_VN: Khôí này sẽ tồn tại không lâu nữa.

en: This block type is internal. It cannot be uninstalled.
vi_VN: Kiểu khối này là nội bộ. Nó không thể được gỡ bỏ.

en: This block was copied from another location. Editing it will create a new instance of it.
vi_VN: Khối này được sao chép từ nơi khác. Sửa nó sẽ tạo một phiên bản mới của nó.

en: This cannot be undone.
vi_VN: Điều này không thể được hoàn tất.

en: This file requires a password to download.
vi_VN: Tệp tin này yêu cầu một mật khẩu để tải về

en: This is a global area. Content added here will be visible on every page that contains this area.
vi_VN: Đây là một khu vực toàn cục. Nội dung được thêm ở đây sẽ được hiển thị trên mỗi trang có chứa khu vực này.

en: This is a global block.  Editing it here will change all instances of this block throughout the site.
vi_VN: Đây là một khối toàn cục. Chỉnh sửa ở đây sẽ thay đổi tất cả các phiên bản của khối này trong trang web.

en: This is a list of all files found in your external forms directory: %s
vi_VN: Đây là danh sách tất cả các tệp đã tìm được trong thư mục bên ngoài của bạn: %s

en: This is a test message.
vi_VN: Đây là một tin nhắn thử nghiệm.

en: This is an internal block type.
vi_VN: Đây là một kiểu khối nội bộ.

en: This is just an example of how a custom form works.
vi_VN: Đây chỉ là một ví dụ mẫu về làm thế nào để tùy chỉnh các biểu mẫu công việc.

en: This is my first blog post!
vi_VN: Đây là bài nhật ký điện tử các nhân đầu tiên của tôi!

en: This is the defaults page for the %s page type. You cannot change it.
vi_VN: Đây là trang mặc định cho %s kiểu trang. Bạn không thể thay đổi nó.

en: This job cannot be uninstalled.
vi_VN: Công việc này không thể được gỡ bỏ.

en: This layout section can not be moved further in this direction.
vi_VN: Sau này khu bố cục này sẽ không thể di chuyển theo hướng này.

en: This package isn't currently available for this version of concrete5. Please contact the maintainer of this package for assistance.
vi_VN: Gói phần mềm này hiện không có sẵn cho phiên bản Concrete5 này. Xin vui lòng liên hệ với người bảo trì gói phần mềm này để được hỗ trợ.

en: This package requires concrete5 version %s or greater.
vi_VN: Gói phần mềm này yêu cấu phiên bản concrete5 %s hay cao hơn.

en: This page <strong>may</strong> exist in the page cache.
vi_VN: Trang này <strong> có thể </strong> tồn tại bộ nhớ đệm trang.

en: This page currently exists in the full page cache. It expires %s.
vi_VN: Trang này hiện tồn tại bộ nhớ đệm trang đầy đủ. Nó hết hạn %s.

en: This page inherits its permissions from:
vi_VN: Trang này kế thừa các quyền của nó từ:

en: This page is a single page, which means it doesn't have a page type associated with it.
vi_VN: Trang này là một trang đơn, có nghĩa là không có một kiểu trang nào liên kết với nó.

en: This page is an alias of one that actually appears elsewhere.
vi_VN: Trang này là một bí danh của một trang thực sự đã xuất hiện ở nơi khác.

en: This page is not currently in the full page cache.
vi_VN: Trang này hiện không có bộ nhớ đệm trang đầy đủ.

en: This page is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
vi_VN: Trang này đang chờ một động thái dưới <strong> href="%s">%s </ a> </ strong>.

en: This page is pending approval.
vi_VN: Trang này đang chờ phê duyệt.

en: This page list doesn't use the custom blog template, or you don't have permission to access this RSS feed
vi_VN: Danh sách trang này không sử dụng mẫu blog tùy chỉnh ,hoặc bạn không được phép truy cập đến nguồn RSS này

en: This page must always be available from at least one URL. That URL is listed above.
vi_VN: Trang này luôn luôn phải sẵn sàng từ ít nhất một địa chỉ URL. Địa chỉ URL đó được liệt kê ở trên.

en: This page type is no longer included in composer.
vi_VN: Loại trang này không còn được sáng tác.

en: This page will be published beneath %s.
vi_VN: Trang này sẽ được công bố dưới %s.

en: This permission key cannot start a workflow.
vi_VN: Khóa quyền này không thể bắt đầu một quy trình làm việc.

en: This request took too long.
vi_VN: Yêu cầu này quá dài.

en: This site is currently down for maintenance.
vi_VN: Trang web này hiện đang đóng để bảo trì.

en: This theme contains no styles that can be customized.
vi_VN: Chủ đề này không chứa các kiểu có thể được tùy chỉnh.

en: This theme has been reset.
vi_VN: Chủ đề này đã được thiết lập lại.

en: This theme is currently active on your site.
vi_VN: Chủ đề này hiện đang được kích hoạt trên trang web của bạn.

en: This user is inactive. Please contact us regarding this account.
vi_VN: Người dùng này không hoạt động. Xin liên hệ với chúnh tôi về tài khoản này.

en: This will clear your home page, uploaded files and any content pages out of your site completely. It will completely reset your site and any content you have added will be lost.
vi_VN: Điều này sẽ làm sạch trang chủ của bạn, tải lên các tệp tin và bất kỳ các trang nội dung của trang web đầy đủ của bạn. Nó sẽ hoàn toàn thiết lập lại trang web của bạn và bất kỳ nội dung bạn đã thêm sẽ bị mất.

en: This will end your current session and sign you in as %s
vi_VN: Điều này sẽ kết thúc phiên làm việc hiện tại của bạn và đăng nhập bạn như là %s

en: This will remove %s child page(s).
vi_VN: Điều này sẽ loại bỏ %s trang con.

en: This will remove all elements associated with the %s package. This cannot be undone. Are you sure?
vi_VN: Điều này sẽ gỡ bỏ tất cả các yếu tố liên quan đến gói %s. Điều này không thể được bỏ dở. Bạn có chắc chắn?

en: This will remove all instances of the %s block type. This cannot be undone. Are you sure?
vi_VN: Điều này sẽ gỡ bỏ tất cả các phiên bản của kiểu khối %s. Điều này không thể được bỏ dở. Bạn có chắc chắn?

en: This will treat the job as though it were like any other concrete5 job. The entire job will be run at once.
vi_VN: Điều này sẽ xử lý với công việc như thể bất kỳ công việc Concrete5 khác. Toàn bộ công việc sẽ được chạy cùng một lúc.

en: Through Cron
vi_VN: Thông qua công việc định kỳ

en: Thumbnail
vi_VN: Hình thu nhỏ

en: Thumbnail Image
vi_VN: Các ảnh thu nhỏ

en: Time Settings
vi_VN: Các thiết lập thời gian

en: Time Zone
vi_VN: Múi giờ

en: Timed Access for Guest Users Updated Successfully.
vi_VN: Hẹn giờ truy cập cho người dùng khách đã cập nhật thành công.

en: Timezone
vi_VN: Múi giờ

en: TinyMCE Reference
vi_VN: TinyMCE  Tham khỏa

en: Title
vi_VN: Tiêu  đề

en: Titles
vi_VN: Các tiêu đề

en: Titles & Summary
vi_VN: Các Tiêu Đề & Bản tóm tắt

en: Titles &amp; Descriptions
vi_VN: Các Tiêu Đề &amp; Mô Tả

en: Titling
vi_VN: Đặt tên

en: To
vi_VN: Tới

en: To begin creating a form, type your question text into the text field, choose the type of answer you need, and whether or not a question response is required when submitting the form. Click Add, then repeat for subsequent questions.
vi_VN: Để bắt đầu tạo ra một biểu mẫu, gõ văn bản câu hỏi của bạn vào trường văn bản, chọn kiểu câu trả lời bạn cần, và có hay không yêu cầu một đáp ứng câu hỏi khi gửi biểu mẫu. Nhấp vào Thêm, sau đó lặp lại cho các câu hỏi tiếp theo.

en: To complete the signup process, you must provide a valid email address.
vi_VN: Để hoàn tất quá trình đăng ký, bạn phải cung cấp một địa chỉ thư điện tử hợp lệ.

en: To disable any future messages, change your profile preferences at: %s
vi_VN: Để vô hiệu hóa bất kỳ tin nhắn nào trong tương lai, thay đổi hồ sơ sở thích cá nhân của bạn tại: %s

en: To install concrete5, please fill out the form below.
vi_VN: Để cài đặt Concrete5, vui lòng điền vào mẫu dưới đây.

en: To install the package manually:
vi_VN: Cài đặt gói phần mềm bằng tay:

en: To proceed with the upgrade, click below.
vi_VN: Để tiến hành nâng cấp, bấm vào dưới đây.

en: To run all the jobs in the <a href="%s">%s</a> Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
vi_VN: Để chạy tất cả các công việc trong <a href="%s">%s </ a> nhóm công việc, lên lịch trình địa chỉ URL này bằng cách sử dụng công việc định kỳ hoặc một hệ thống tương tự:

en: To run all the jobs in this Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
vi_VN: Để chạy tất cả các công việc trong nhóm công việc này, lên lịch trình địa chỉ URL này bằng cách sử dụng công việc định kỳ hoặc một hệ thống tương tự:

en: To run the "%s" job, automate the following URL using cron or a similar system:
vi_VN: Chạy "%s" công việc, tự động hóa địa chỉ URL kế tiếp bằng cách sử dụng công việc định kỳ hoặc một hệ thống tương tự:

en: To use a separate theme for mobile browsers, specify it below.
vi_VN: Sử dụng một chủ đề riêng cho các trình duyệt điện thoại di động, ghi rõ ở dưới.

en: To view this user's profile, visit: %s
vi_VN: Để xem hồ sơ cá nhân của người dùng này, hãy truy cập: %s

en: Today
vi_VN: Hôm nay

en: Today at %s
vi_VN: Hôm nay lúc %s

en: Toolbar Set
vi_VN: Thiết lập thanh công cụ

en: Top
vi_VN: Trên cùng

en: Total Downloads: %s
vi_VN: Tải về tổng cộng: %s

en: Total form submissions: <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> today). <a href="%s">View Form Results</a>.
vi_VN: Tổng số mẫu: <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> trong hôm nay). <a href="%s">Xem Các Mẫu Kết Qủa</a>.

en: Total page versions
vi_VN: Tổng số các phiên bản trang

en: Total pages in edit mode
vi_VN: Tổng số trang trong chế độ chỉnh sửa

en: Track page view statistics.
vi_VN: Theo dõi thống kế xem trang.

en: Tracking Codes
vi_VN: Mã theo dõi

en: Tracking code settings updated successfully.
vi_VN: Thiết lập mã theo dõi được cập nhật thành công.

en: Tracks page views in concrete5. Disabling this may increase site performance, but you will have to get statistics information from elsewhere.
vi_VN: Theo dõi lượt xem trong Concrete5. Vô hiệu hóa cái này có thể làm tăng hiệu suất trang web, nhưng bạn sẽ có thể nhận được thông tin thống kê từ nơi khác.

en: Trash
vi_VN: Thùng rác

en: Truncate Summaries
vi_VN: Thu gọn phần tồng quan

en: Truncate Titles
vi_VN: Thu gọn các tiêu đề

en: Truncate descriptions after
vi_VN: Thu gọn phần mô tả sau

en: Truncate titles after
vi_VN: Thu gọn các tiêu đề sau

en: Turns tracking of page views, file downloads and user registrations on or off. These are displayed on your site's Dashboard > Reports > Statistics page. If your high-traffic site experiences performance issues, you might consider disabling statistics tracking and investigate the use of an alternate, third-party solution for tracking site stats.
vi_VN: Mở theo dõi sô lần xem trang, tải tập tin và đăng ký sử dụng hoặc tắt. Chúng được hiển thị trên Bảng điều khiển > trang Báo cáo> Thống kê. Nếu trang web của bạn có lưu lượng cao gặp vấn đề hiệu suất, bạn có thể xem xét việc vô hiệu hóa số liệu thống kê theo dõi và nghiên cứu việc sử dụng một giải pháp thay thế của bên thứ ba để theo dõi số liệu thống kê của trang web.

en: Type
vi_VN: Kiểu

en: Type required.
vi_VN: Kiểu yêu cầu.

en: Type: %s
vi_VN: Kiểu: %s

en: Types
vi_VN: Kiểu

en: URL
vi_VN: địa chỉ tài nguyên

en: URL rewriting disabled.
vi_VN: viết lại URL  bị vô hệu hóa.

en: URL rewriting enabled. We were able to automatically update .htaccess file.
vi_VN: Viết lại URL được kích hoạt. Chúng tôi có thể tự động cập nhật tệp tin .htaccess..

en: URL rewriting enabled. You need to update .htaccess by hand.
vi_VN: Viết lại URL được kích hoạt. Bạn cần phải cập nhật .htaccess bằng tay.

en: URL to File
vi_VN: URL tới tệp tin

en: URL: %s
vi_VN: Địa chỉ URL: %s

en: Un-Approve
vi_VN: Hủy Duyệt

en: Unable load external form block controller file: %s
vi_VN: Không thể tải tệp tin ̣điều khiển khối biểu mẫu ngoài: %s

en: Unable to access composer settings.
vi_VN: Không thể truy cập thiết lập trình soạn thảo.

en: Unable to access the file manager.
vi_VN: Không thể truy cập đến trình quản lý tệp tin.

en: Unable to add files.
vi_VN: Không thể thêm các tệp.

en: Unable to backup old package directory to %s
vi_VN: Không thể sao lưu thư mục gói phần mềm cũ để %s

en: Unable to complete action: your IP address has been banned. Please contact the administrator of this site for more information.
vi_VN: Không thể hoàn thành hành động: địa chỉ IP của bạn đã bị cấm. Xin vui lòng liên hệ với quản trị viên của trang web này để biết thêm thông tin.

en: Unable to connect to database.
vi_VN: Không thể kết nốt đến CSDL.

en: Unable to connect to marketplace to retrieve item
vi_VN: Không thể kết nối với thị trường để lấy mục tin

en: Unable to connect to the marketplace.
vi_VN: Không thể kết nối tới thị trường

en: Unable to connect to your project page. Your database contains a marketplace token which concrete5.org cannot verify.
vi_VN: Không thể kết nối đến trang dự án của bạn. Cơ sở dữ liệu của bạn có chứa một mã thông báo thị trường mà concrete5.org không thể xác minh.

en: Unable to copy directory %s to %s. Perhaps permissions are set incorrectly or the target directory does not exist.
vi_VN: Không thể sao chép thư mục %s đến %s. Có lẽ các quyền không được thiết lập chính xác hay thư mục đích không tồn tại.

en: Unable to copy file to storage directory. Please check permissions on your upload directory and ensure they can be written to by your web server.
vi_VN: Không thể sao chép tập tin vào thư mục lưu trữ. Vui lòng kiểm tra quyền truy cập vào thư mục tải lên của bạn và đảm bảo nó có thể được ghi lại bởi máy chủ web của bạn.

en: Unable to copy one or more files.
vi_VN: Không thể sao chép một hoặc nhiều tập tin.

en: Unable to create backup file: %s
vi_VN: Không thể tạo tệp tin sao lưu: %s

en: Unable to create temporary db xml file: %s
vi_VN: Không thể tạo tập tin tạm thời db xml: %s

en: Unable to delete one or more files.
vi_VN: Không thể xóa một hoặc nhiều tập tin.

en: Unable to delete one or more pages.
vi_VN: Không thể xóa một hay nhiều trang.

en: Unable to determine your current version of concrete5. Upgrading cannot continue.
vi_VN: Không thể xác định phiên bản Concrete5 hiện tại của bạn. Nâng cấp không thể tiếp tục.

en: Unable to generate a marketplace token. Please ensure that allow_url_fopen is turned on, or that cURL is enabled on your server. If these are both true, It's possible your site's IP address may be blacklisted for some reason on our server. Please ask your webhost what your site's outgoing cURL request IP address is, and email it to us at <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.
vi_VN: Không thể tạo ra một mã thông báo trên thị trường. Hãy đảm bảo rằng allow_url_fopen được bật, hoặc cURL được kích hoạt trên máy chủ của bạn. Nếu cả hai đều đúng, Có thể địa chỉ IP trang web của bạn thuộc danh sách đen trên máy chủ của chúng tôi vì một lý do nào đó. Xin hỏi quản lý cổng trang web của bạn những địa chỉ IP mà trang web gửi đi các yêu cầu cURL là gì, và gửi email cho chúng tôi tại <a href="mailto:help@concrete5.org"> help@concrete5.org </ a>.

en: Unable to get category for permission %s
vi_VN: Không thể nhận hạn mục của các quyền %s

en: Unable to get information about this product.
vi_VN: Không thể nhận thông tin về sản phẩm này.

en: Unable to get permission key for %s
vi_VN: Không thể có được khóa quyền cho %s

en: Unable to install database: %s
vi_VN: Không thể cài đặt cơ sở dữ liệu: %s

en: Unable to load environment info
vi_VN: Không thể tải thông tin môi trường

en: Unable to load sitemap data.
vi_VN: Không thể tải dữ liệu sơ đồ cấu trúc trang web.

en: Unable to load sitemap data. Response received:
vi_VN: Không thể tải dữ liệu sơ đồ cấu trúc trang web. Nhận được đáp lại:

en: Unable to load the controller for this block type. Perhaps it has been moved or removed.
vi_VN: Không thể tải bộ điều khiển cho kiểu khối này. Có lẽ nó đã được di chuyển hoặc xóa bỏ.

en: Unable to locate database import file.
vi_VN: Không thể xác định vị trí cơ sở dữ liệu tập tin nhập.

en: Unable to locate file %s
vi_VN: Không thể xác định vị trí tập tin %s

en: Unable to locate this add-on on concrete5.org
vi_VN: Không thể xác định vị trí tiện ích này trên concrete5.org

en: Unable to open config/site.php for writing.
vi_VN: Không thể mở config/site.php để ghi.

en: Unable to open config/site_user.php for writing.
vi_VN: Không thể mở config/site_user.php để ghi.

en: Unable to parse news response.
vi_VN: Không thể phân tích các tin tức phản hồi.

en: Unable to process email. Check that your email contains the validation hash present in the original message.
vi_VN: Không thể xử lý thư điện tử. Kiểm tra thư điện tử của bạn hiện tại có chứa đựng mã dữ liệu hỏng hợp lệ hiện trong thông báo ban đầu.

en: Unable to process private message email. Check that your email contains the validation hash present in the original message. Your private message was NOT delivered.
vi_VN: Không thể xử lý thư điện tử tin nhắn bảo mật. Kiểm tra thư điện tử của bạn hiện tại chứa đựng xác nhận băm trong tin nhắn gốc. Tin nhắn bảo mật của bạn đã không chuyển đi.

en: Unable to rescan %s. Error encountered: %s. Rescan halted.
vi_VN: Không thể quét lại %s. Lỗi gặp phải: %s. Quét lại tạm dừng.

en: Unable to retrieve block object. If this block has been moved please reload the page.
vi_VN: Không thể tìm đối tượng khối. Nếu khối này đã được di chuyển xin vui lòng tải lại trang.

en: Unable to retrieve software from update server.
vi_VN: Không thể lấy phần mềm từ máy chủ cập nhật.

en: Unable to search file sets.
vi_VN: Không thể tìm kiếm nhóm tập tin.

en: Unable to uninstall %s theme by moving it to the trash.
vi_VN: Không thể gỡ bỏ cài đặt chủ đề %s bằng cách di chuyển nó vào thùng rác.

en: Unable to view page.
vi_VN: Không thể xem trang.

en: Unable to write to config/site.php. You must make config/site.php writable in order to upgrade in this manner.
vi_VN: Không thể ghi vào cấu hình / site.php. Bạn phải thực hiện cấu hình / site.php có thể ghi để nâng cấp theo cách này.

en: Unapproved
vi_VN: Không được phê duyệt

en: Undo
vi_VN: Lùi lại

en: Unexpected User Error
vi_VN: Lỗi người dùng đột xuất

en: Uninstall
vi_VN: gỡ bỏ cài đặt

en: Uninstall Package
vi_VN: Gỡ bỏ cài đặt gói phần mềm

en: Uninstall Packages
vi_VN: Gỡ bỏ gói cài đặt

en: Uninstalling %s will remove the following data from your system.
vi_VN: Gỡ bỏ cài đặt %s sẽ loại bỏ các dữ liệu sau đây từ hệ thống của bạn.

en: Unknown
vi_VN: Chưa biết

en: Unknown Error
vi_VN: Không biết lỗi

en: Unknown User
vi_VN: Người dùng chưa biết

en: Unknown mime-type:
vi_VN: Chưa biết kiểu mime

en: Unknown publishing location.
vi_VN: Không rõ vị trí xuất bản.

en: Unlock Layout
vi_VN: Mở khóa Bố cục

en: Unread
vi_VN: Chưa đọc

en: Until manually cleared
vi_VN: Cho đến khi xóa bằng tay

en: Up
vi_VN: Trên

en: Up Label
vi_VN: Nhãn Trên

en: Update
vi_VN: Cập nhật

en: Update "%s" preset everywhere it is used
vi_VN: Cập nhật "%s" thiết lập trước ở mọi nơi được sử dụng

en: Update "%s" preset everywhere it is used?
vi_VN: Cập nhật "%s" tùy chỉnh trước ở mọi nơi nó được sử dụng?

en: Update Add-On
vi_VN: Cập nhật tiện ích

en: Update Add-Ons
vi_VN: Cập nhật tiện ích

en: Update Addon
vi_VN: Cập nhật tiện ích

en: Update All
vi_VN: Cập nhật tất cả

en: Update Attributes
vi_VN: Cập nhật các thuộc tính

en: Update Block
vi_VN: Cập nhật Khối

en: Update Groups
vi_VN: Cập nhật nhóm

en: Update Jobs
vi_VN: Cập nhật công việc

en: Update Schedule
vi_VN: Cập trình lịch trình

en: Update Set
vi_VN: Cập nhật thiết lập

en: Update Set Details
vi_VN: Cập nhật thiết lập chi tiết

en: Update User
vi_VN: Cập nhật người dùng

en: Update add-ons.
vi_VN: Cập nhật tiện ích

en: Update concrete5
vi_VN: Cập nhật concrete5

en: Update concrete5.
vi_VN: Cập nhật concrete5

en: Update your installed packages.
vi_VN: Cập nhật các gói cài đặt của bạn.

en: Updated
vi_VN: Được cập nhật

en: Upgrade
vi_VN: Nâng cấp

en: Upgrade concrete5
vi_VN: Cập nhật concrete5

en: Upgrade to <b>%s</b> complete!
vi_VN: Nâng cấp đến  <b>%s</b> đã hoàn thành!

en: Upgrading from <b>%s</b>
vi_VN: Nâng cấp từ <b>%s</b>

en: Upgrading to <b>%s</b>
vi_VN: Nâng cấp đến <b>%s</b>

en: Upload
vi_VN: Tải lên

en: Upload Complete
vi_VN: Tải lên hoàn thành

en: Upload Complete.
vi_VN: Hoàn thành tải lên

en: Upload Error
vi_VN: Lỗi tải lên

en: Upload File
vi_VN: Tải lên tệp tin

en: Upload Max: %s.
vi_VN: Tải lên lớn nhất: %s.

en: Upload Multiple
vi_VN: Tải lên nhiều tệp tin

en: Upload Multiple Files
vi_VN: Tải lên nhiều tệp tin

en: Upload Queue
vi_VN: Hàng chờ tải lên

en: Upload a template bundle by using the form below. Files must be zipped and contain only HTML files and sub directories. All items referenced in HTML must be done so with relative links.
vi_VN: Tải lên một chùm mẫu bằng cách sử dụng biểu mẫu dưới đây. Các tập tin phải được nén và chỉ chứa các tập tin HTML và thư mục con. Tất cả các mục tham chiếu trong HTML phải được thực hiện như vậy với các liên kết tương đối.

en: Upload an image that will appear in the address bar when visitors go to your site and in the bookmark list if they bookmark it.
vi_VN: Tải lên một hình ảnh sẽ xuất hiện trong thanh địa chỉ khi khách truy cập vào trang web của bạn và trong danh sách đánh dấu nếu họ đánh dấu nó.

en: Upload and unpack the package on your web server. Place the unpacked files in the packages directory of the root of your concrete5 installation.
vi_VN: Tải lên và giải nén gói phần mềm trên máy chủ web của bạn. Đặt các tập tin được giải nén trong thư mục cài đặt gốc của gói gói Concrete5 của bạn.

en: Upload, search, replace, and change files you're using on your site. Change properties and perform basic image editing tasks.
vi_VN: Tải lên, tìm kiếm, thay thế, và thay đổi các tập tin bạn đang sử dụng trên trang web của bạn. Thay đổi thuộc tính và thực hiện các thao tác chỉnh sửa ảnh cơ bản.

en: Uploaded file is too large. The current value of upload_max_filesize is %s
vi_VN: Tệp tin tải lên quá lớn. Giá trị hiện tại của upload_max_filesize là %s

en: Uploading...
vi_VN: Tải lên ...

en: Usage Count
vi_VN: Lượt sử dụng

en: Usage Count on Active Pages
vi_VN: Đếm lượt sử dụng trên trang đăng nhập

en: Use Encryption
vi_VN: Sử dụng mã hóa

en: Use emails for login
vi_VN: Sử dụng địa chỉ email để đăng nhập

en: Use global setting - %s
vi_VN: Dùng thiết lập toàn cục - %s

en: Use image from <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> if the user has not uploaded one
vi_VN: Sử dụng hình ảnh từ <a href="http://gravatar.com" target="_blank"> gravatar.com </ a> nếu người dùng đã không tải lên hình ảnh nào.

en: Use this layout here, and leave "%s" unchanged?
vi_VN: Sử dụng bố cục này ở đây, và để lại "%s" không thay đổi?

en: Use this style here, and leave "%s" unchanged
vi_VN: Sử dụng phong cách này ở đây, và để lại "%s" không thay đổi

en: User
vi_VN: Người dùng

en: User Account
vi_VN: Tài khoản người dùng

en: User Attribute Created.
vi_VN: Thuộc tính người dùng được tạo ta.

en: User Attribute Deleted.
vi_VN: Thuộc tính người dùng bị xóa.

en: User Attribute Options
vi_VN: Tùy chọn thuộc tính người dùng

en: User Attribute Updated.
vi_VN: Thuộc tính người dùng được cập nhật.

en: User Attributes
vi_VN: Các thuộc tính người dùng

en: User Avatar
vi_VN: Ảnh đại diện người dùng

en: User Groups
vi_VN: Các nhóm người dùng

en: User Information
vi_VN: Thông tin người dùng

en: User Name
vi_VN: Tên người dùng

en: User Permissions
vi_VN: Quyền của Người dùng

en: User Profile picture saved.
vi_VN: Hình ảnh hồ sơ người dùng đã được lưu.

en: User Registrations
vi_VN: Đăng ký người dùng

en: User Settings saved.
vi_VN: Thiết lập người dùng đã được lưu.

en: User Submissions
vi_VN: Người dùng gửi tin

en: User activated.
vi_VN: Người dùng đã được kích hoạt.

en: User created.
vi_VN: Người dùng được tạo ra.

en: User deactivated.
vi_VN: Người dùng bị ngừng hoạt động.

en: User deleted successfully.
vi_VN: Người dùng được xóa thành công.

en: User time zones have been disabled.
vi_VN: Múi giờ người dùng đã được tắt.

en: User time zones have been enabled
vi_VN: Múi giờ người dùng đã được bật.

en: User time zones have been saved.
vi_VN: Múi giờ người dùng đã được lưu.

en: User updated successfully.
vi_VN: Người dùng được cập nhật thành công.

en: User/Group Added
vi_VN: Người dùng / nhóm được thêm

en: User/Group Removed
vi_VN: Người dùng / Nhóm được loại bỏ

en: User: %s (ID %s)
vi_VN: Người dùng: %s (chỉ mục %s)

en: User: %s has tried to send more than %s private messages within %s minutes
vi_VN: Người dùng : %s đã cố gắng để gửi nhiều hơn %s tin nhắn riêng trong %s phút

en: Username
vi_VN: Tên người dùng

en: Username or Email
vi_VN: Tên đăng nhập hay địa chỉ thư điện tử

en: Users
vi_VN: Người dùng

en: Users and Groups
vi_VN: Người dùng và Nhóm

en: Users must login
vi_VN: Người dùng phải đăng nhập

en: Users who access files through the file manager will not be prompted for a password.
vi_VN: Người dùng truy cập các tập tin thông qua trình quản lý tập tin sẽ không được nhắc nhở nhập một mật khẩu.

en: Users you don't have permission to bulk-deactivate have been removed from this list.
vi_VN: Nhiều dùng không có quyền để không kích hoạt số lượng lớn đã được loại bỏ khỏi danh sách này.

en: Users you don't have permission to bulk-delete have been removed from this list.
vi_VN: Người sử dụng không có quyền xóa số lượng lớn đã bị được gỡ bỏ khỏi danh sách này.

en: Validate Email Address
vi_VN: Xác nhận Địa chỉ Hòm thư

en: Values
vi_VN: Giá trị

en: Version
vi_VN: Bhiên bản

en: Version %d
vi_VN: Phiên bản %d

en: Version %s
vi_VN: Phiên bản %s

en: Version %s of Page <a href="%s">%s</a> submitted for Approval.
vi_VN: Phiên bản %s của trang <a href="%s">%s  </ a> được đệ trình để phê duyệt.

en: Version Comments
vi_VN: Các phiên bản bình luận

en: Version History
vi_VN: Lịch sử phiên bản

en: Version: %s
vi_VN: Phiên bản : %s

en: Versions
vi_VN: Các phiên bản

en: Vertical
vi_VN: Dọc

en: Video File
vi_VN: Tệp Video

en: Video Player
vi_VN: Trình chạy Video

en: View
vi_VN: Xem

en: View All
vi_VN: Xem tất cả

en: View Full Dashboard
vi_VN: Xem Bảng điều khiển đầy đủ

en: View Full Results
vi_VN: Xem Kết Qủa Đầy Đủ

en: View Newsflow
vi_VN: Xem luồng tin tức

en: View Newsflow Updates in an Overlay
vi_VN: Xem các cập nhật thông cáo báo chỉ trong một xếp chồng

en: View Page as Someone Else
vi_VN: Xem trang như của người khác

en: View Pending Permissions
vi_VN: Xem các quyền đang chờ

en: View Responses
vi_VN: Xem câu trả lời

en: View Timed Permission Assignments
vi_VN: Xem thời gian gán quyền

en: View User
vi_VN: Xem người dùng

en: View User accounts.
vi_VN: Xem tài khoản người dùng

en: View Versions
vi_VN: Xem phiên bản

en: View a record of errors your site has encountered, and a log of outgoing email messages sent by your site.
vi_VN: Xem một bản ghi các lỗi đã gặp phải của trang web, và một lưu trữ các thông điệp thư điện tử đi ra ngoài được gửi bởi trang web của bạn.

en: View a single branch of your Sitemap. Useful for working with large sites and complex tree structures.
vi_VN: Xem nhánh duy nhất của sơ đồ cấu trúc trang web của bạn. Nó hữu ích để làm việc với các trang web lớn và cấu trúc cây phức tạp.

en: View and change which file types you permit users to upload to your File Manager.
vi_VN: Xem và thay đổi các kiểu tập tin mà bạn cho phép người dùng tải lên để trình quản lý tập tin của bạn.

en: View and change your site's structure. Click a page to see available actions; from this menu, you can control access to or delete a page. Click and drag a page to move it to a different place in your site.
vi_VN: Xem và thay đổi cấu trúc của trang web. Bấm vào một trang để xem hành động có sẵn, từ trình đơn này, bạn có thể kiểm soát quyền truy cập hoặc xóa một trang. Nhấp và kéo một trang để di chuyển nó đến một vị trí khác trong trang web của bạn.

en: View available language packs installed for the concrete5 Dashboard and editing interface.
vi_VN: Xem các gói ngôn ngữ cài đặt có sẵn của bảng điều khiển Concrete5 và chỉnh sửa giao diện.

en: View content created using Composer, but have not yet published.
vi_VN: Xem nội dung được tạo ra bằng cách sử dụng Trình soạn thảo, nhưng chưa được công bố.

en: View emails your site sends, as well as error messages PHP and MysSQL erros returned as your site runs.
vi_VN: Xem thư điện tử trang web của bạn gửi, cũng như các thông báo lỗi PHP và lỗi MysSQL trở lại như trang web của bạn đang chạy.

en: View graphs showing recent site traffic, registration, page creation and downloaded files.
vi_VN: Xem biểu đồ cho thấy lưu lượng truy cập trang web gần đây, đăng ký, tạo trang và các tập tin tải về.

en: View in Marketplace
vi_VN: Xem trong thị trường

en: View information about your concrete5 site's configuration, as well as details about the hosting environment you're using.
vi_VN: Xem thông tin về cấu hình trang web Concrete5 của bạn, cũng như chi tiết về môi trường máy chủ lưu trữ bạn đang sử dụng.

en: View responses to your site's forms. Submitted form data is collected here.
vi_VN: Xem phản hồi với các biểu mẫu trang web của bạn. Gửi biểu mẫu dữ liệu được thu thập ở đây.

en: View your site activity.
vi_VN: Xem hoạt động trang của bạn.

en: View, search for, add, and edit groups. Click a group to edit it. Groups are useful for organizing users and setting permissions for multiple users simultaneously.
vi_VN: Xem, tìm kiếm, thêm, và chỉnh sửa các nhóm. Nhấp chuột vào một nhóm để chỉnh sửa nó. Nhóm rất hữu ích cho sắp xếp người sử dụng và thiết lập các quyền cho nhiều người dùng cùng một lúc.

en: View/Edit Original
vi_VN: Xem / Sửa nguên bản

en: Viewing
vi_VN: Đang xem

en: Viewing <b>%s</b> to <b>%s</b> (<b>%s</b> Total)
vi_VN: Đang xem  <b>%s</b> to <b>%s</b> (<b>%s</b> Tổng cộng)

en: Viewing Permissions
vi_VN: Các quyền xem

en: Visit
vi_VN: Thăm

en: Vote
vi_VN: Biểu quyết

en: Waiting for Me
vi_VN: Đợi tôi

en: Want more themes?
vi_VN: Muốn nhiều chủ đề hơn nữa?

en: Warning! This is a system page. Deleting it could potentially break your site. Please proceed with caution.
vi_VN: Cảnh báo! Đây là một trang hệ thống. Xóa nó có khả năng phá vỡ trang web của bạn. Xin vui lòng tiến hành thận trọng.

en: Warning, this cannot be undone. No attributes will be deleted but they will no longer be grouped together.
vi_VN: Cảnh báo, điều này không thể được dỡ bỏ. Không có thuộc tính nòa sẽ bị xóa nhưng chúng sẽ không còn được nhóm lại với nhau.

en: Warning, this cannot be undone. No jobs will be deleted but they will no longer be grouped together.
vi_VN: Cảnh báo, điều này không thể được khôi phục. Không có công việc sẽ bị xóa nhưng chúng sẽ không còn được nhóm lại cùng với nhau.

en: Warning:
vi_VN: Cảnh báo:

en: We have no record of that email address.
vi_VN: Chúng ta không có bản ghi nào với địa chỉ hòm thư đó.

en: Web Address
vi_VN: Địa Chỉ Web

en: Website Registration Notification
vi_VN: Thông báo đăng ký của trang web

en: Weeks
vi_VN: Tuần

en: Welcome Back
vi_VN: Chào mừng trở lại

en: Welcome to
vi_VN: Chào mừng bạn đến

en: Welcome to concrete5
vi_VN: Chào mừng bạn đến Concrete5

en: What do you wish to do?
vi_VN: Bạn muốn làm gì

en: What goes in your site.
vi_VN: Những gì diễn ra trong trang của bạn.

en: What type of page would you like to write?
vi_VN: Kiểu trang bạn muốn viết là gì?

en: What would you like to do with this layout's blocks?
vi_VN: Bạn muốn làm gì với các bố cụ khối này?

en: When people browse to the page.  (which runs after the main rendering request of the page.)
vi_VN: Khi mọi người duyệt trang. (chạy sau yêu cầu hoàn trả chính của trang.)

en: When should guests be able to view this block?
vi_VN: Khi nào khách sẽ có thể xem các khối này?

en: Where do you want to publish this page?
vi_VN: Nơi nào bạn muốn xuất bản trang này?

en: Whitelist: Selected areas are only areas indexed.
vi_VN: Danh sách trắng: khu vực được lựa chọn là khu vực được lập chỉ mục.

en: Who can add what?
vi_VN: Những ai có thể thêm những gì?

en: Who can assign what?
vi_VN: Ai có thể chỉ định những gì?

en: Who can edit this page?
vi_VN: AI có thể sửa trang này?

en: Who can edit what?
vi_VN: Ai có thể chình sửa những gì?

en: Who can search what?
vi_VN: Ai có thể tìm kiếm những gì?

en: Who can set what?
vi_VN: Ai có thể thiết lập những gì?

en: Who can view this page?
vi_VN: Ai có thể nhìn thấy trang này?

en: Who can view what?
vi_VN: Ai có thể nhìn thấy những gì?

en: Who can't add what?
vi_VN: Những ai không thể thêm những gì?

en: Who can't assign what?
vi_VN: Ai không thể chỉ định những gì?

en: Who can't edit what?
vi_VN: AI không thể chỉnh sửa những gì?

en: Who can't search what?
vi_VN: Những ai không thể tìm kiếm những gì?

en: Who can't set what?
vi_VN: Ai không thể thiết lập những gì?

en: Who can't view what?
vi_VN: Ai không thể nhìn thấy những gì?

en: Who gets access to this permission?
vi_VN: Những người được tiếp cận với quyền này?

en: Whole world at a glance.
vi_VN: Cả thế giới trong nháy mắt.

en: Width
vi_VN: Rộng

en: Width
vi_VN: Chiều rộng

en: Windows 8 Thumbnail
vi_VN: Hình thu nhỏ của Windows 8

en: Windows 8 icon removed successfully.
vi_VN: Biểu tượng Windowns 8 được gỡ bỏ thành công

en: Windows 8 icon updated successfully.
vi_VN: Biểu tượng Windows 8  cập nhật thành công.

en: Windows 8 start screen tiles should be 144x144 and be in the .png format.
vi_VN: Các khối màn hình khởi động Windows 8 phải là 144x144 và được định dạng .png

en: With Selected
vi_VN: Với lựa chọn

en: Woops!
vi_VN: Húp!

en: Words listed here will be automatically removed from url slugs.
vi_VN: Các từ được liệt kê ở đây sẽ được tự động xóa khỏi thanh địa chỉ url.

en: Workflow
vi_VN: Luồng làm việc

en: Workflow Access
vi_VN: Truy cập luồng làm việc

en: Workflow Basics
vi_VN: Luồng làm việc cơ bản

en: Workflow List
vi_VN: Danh sách luồng làm việc

en: Workflow Names must only include alphanumerics and spaces.
vi_VN: Tên của luồng công việc phải bao gồm ký tự chữ cái và số và khoảng trống.

en: Workflow Notification
vi_VN: Thông báo luồng làm việc

en: Workflow Options saved.
vi_VN: Tùy chọn luồng làm việc được lưu

en: Workflow created successfully. You may now modify its properties.
vi_VN: Luồng làm việc được tạo thành công. Bây giờ bạn có thể thay đổi thuộc tính của nó.

en: Workflow deleted successfully.
vi_VN: Luồng làm việc được xóa thành công,

en: Workflow types
vi_VN: Các kiểu luồng làm việc

en: Workflow updated.
vi_VN: Luồng làm việc được cập nhật.

en: Workflow with that name already exists.
vi_VN: Tên của luồng làm việc này đã tồn tại.

en: Workflows
vi_VN: Luồng làm việc

en: Wrapper for static pages.
vi_VN: Bao bọc cho các trang tĩnh.

en: Writable Files and Configuration Directories
vi_VN: Có thể ghi các tập tin và cấu hình các thư mục

en: Write
vi_VN: Viết

en: Write for your site.
vi_VN: Viết cho trang của bạn.

en: XML Support
vi_VN: Hỗ trợ tệp tin XML

en: Yes
vi_VN: Có

en: Yes, include this page type in Composer.
vi_VN: Vâng, bao gồm kiểu trang này trong trình soạn thảo.

en: Yes, remove the package's directory from the installation directory.
vi_VN: Đồng ý, loại bỏ thư mục của gói phần mềm từ thư mục cài đặt.

en: Yes. Reset site content with the content found in this package
vi_VN: Vâng. Thiết lập lại nội dung trang web với nội dung tìm thấy trong gói này

en: Yesterday
vi_VN: Ngày hôm qua

en: You are changing a preset
vi_VN: Bạn đang thay đổi một thiết lập trước

en: You are logged in as <strong>%s</strong>. You logged in on <strong>%s</strong>.
vi_VN: Bạn đã đăng nhập là <strong>%s</strong>. Bạn đã đăng nhập vào <strong>%s<strong>.

en: You are not authorized to access this page.
vi_VN: Bạn không có quyền truy cập trang này.

en: You are registered but a site administrator must review your account, you will not be able to login until your account has been approved.
vi_VN: Bạn đã được đăng ký nhưng quản trị trang web phải xem xét lại tài khoản của bạn, bạn sẽ không thể đăng nhập cho đến khi tài khoản của bạn được chấp thuận.

en: You are registered but you need to validate your email address. Some or all functionality on this site will be limited until you do so.
vi_VN: Bạn được đăng ký, nhưng bạn cần phải xác nhận địa chỉ hòm thư của bạn. Một số hoặc tất cả các chức năng trên trang web này sẽ bị giới hạn cho đến khi bạn làm như vậy.

en: You can download themes and add-ons from the concrete5 marketplace.
vi_VN: Bạn có thể tải về các chủ đề và tiện ích từ trang thị trường concrete5.

en: You cannot access task permissions.
vi_VN: Bạn không có quyền truy cập vào phân quyền của tác vụ.

en: You cannot access these permissions.
vi_VN: Bạn không thể truy cập các quyền đó.

en: You cannot delete the default Job set.
vi_VN: Bạn không thể xóa thiết lập công việc mặc định.

en: You cannot delete your own user account.
vi_VN: Bạn không thể xóa tài khoản người dùng của riêng bạn.

en: You cannot move or copy the source page(s).
vi_VN: Bạn không thể di chuyển hoặc sao chép mã nguồn trang web.

en: You cannot view the source page(s).
vi_VN: Bạn không thể xem mã nguồn trang web.

en: You do not have access to change this page's theme.
vi_VN: Bạn không có quyền truy cập để thay đổi chủ đề của trang này.

en: You do not have access to change this page's type.
vi_VN: Bạn không có quyền truy cập để thay đổi kiểu của trang này.

en: You do not have access to delete this stack.
vi_VN: Bạn không có quyền truy cập để xóa ngăn xếp này.

en: You do not have access to download themes or add-ons from the marketplace.
vi_VN: Bạn không có quyền truy cập để tải về các chủ đề hoặc tiện ích từ thị trường.

en: You do not have access to group search. This setting may be changed in the access section of the dashboard settings page.
vi_VN: Bạn không có quyền truy cập để tìm kiếm nhóm. Thiết lập này có thể được thay đổi trong khu truy cập của bảng điều khiển thiết lập trang.

en: You do not have access to page type default content.
vi_VN: Bạn không có quyền truy cập tới kiểu trang có nội dung mặc định.

en: You do not have access to the dashboard sitemap.
vi_VN: Bạn không có quyền truy cập tới bảng điều khiển sơ đồ cấu trúc trang web.

en: You do not have access to the file manager.
vi_VN: Bạn không có quyền truy cập vào trình quản lý tệp tin.

en: You do not have access to the sitemap.
vi_VN: Bạn không có quyền truy cập tới sơ đồ cấu trúc trang web.

en: You do not have access to user search. This setting may be changed in the access section of the dashboard settings page.
vi_VN: Bạn không có quyền truy cập vào tìm kiếm người dùng. Thiết lập này có thể được thay đổi trong khu truy cập của bảng điều khiển thiết lập trang.

en: You do not have group search permissions.
vi_VN: Bạn không có quyền tìm kiếm nhóm.

en: You do not have permission to change permissions on any of the selected pages.
vi_VN: Bạn không có quyền thay đổi các quyền trên bất kỳ trang nào được lựa chọn.

en: You do not have permission to connect this site to the marketplace.
vi_VN: Bạn không có quyền để kết nối trang web này cho thị trường.

en: You do not have permission to connect to the marketplace.
vi_VN: Bạn không có quyền kết nối tới thị trường

en: You do not have permission to copy any of the selected files.
vi_VN: Bạn không có quyền sao chép bất kỳ các tập tin đã được chọn.

en: You do not have permission to create or administer backups.
vi_VN: Bạn không có quyền để tạo ra hay quản trị sao lưu.

en: You do not have permission to delete any of the selected files.
vi_VN: Bạn không có quyền xóa bất kỳ tập tin được chọn.

en: You do not have permission to delete any of the selected pages.
vi_VN: Bạn không có quyền xóa bất kỳ các trang được lựa chọn.

en: You do not have permission to delete this file set.
vi_VN: Bạn không có đủ quyền để xóa thiết lập tệp tin này.

en: You do not have permission to download add-ons.
vi_VN: Bạn không có quyền để tải về tiện ích.

en: You do not have permission to download packages from the marketplace.
vi_VN: Bạn không có quyền tải xuống các gói phần mềm từ thị trường.

en: You do not have permission to install add-ons.
vi_VN: Bạn không có quyền cài đặt tiện ích.

en: You do not have permission to install custom block types or add-ons.
vi_VN: Bạn không có quyền cài đặt tùy chỉnh các loại khối hoặc tiện ích.

en: You do not have permission to modify speed settings on any of the selected pages.
vi_VN: Bạn không có quyền sửa đổi các thiết lập tốc độ trên bất kỳ trang nào được lựa chọn.

en: You do not have permission to modify the page type or theme on any of the selected pages.
vi_VN: Bạn không có quyền sửa đổi các loại trang hoặc chủ đề trên bất kỳ trang nào được lựa chọn.

en: You do not have permission to modify this attribute.
vi_VN: Bạn không có quyền để sửa thuộc tính này.

en: You do not have permission to perform this action.
vi_VN: Ban không có quyền để thực hiện hành động này.

en: You do not have permission to rescan any of the selected files.
vi_VN: Bạn không có quyền để quét lại bất kỳ tập tin được chọn.

en: You do not have permission to uninstall packages.
vi_VN: Bạn không có quyền để gỡ bỏ gói cài đặt.

en: You do not have permissions to add this page type in that location.
vi_VN: Bạn không có quyền để thêm kiểu trang tại địa điểm đó.

en: You do not have permissions to refresh this page.
vi_VN: Bạn không có quyêng làm mới trang này.

en: You do not have permissions to remove this file set.
vi_VN: Bạn không có quyền để loại bỏ thiết lập tệp tin này.

en: You do not have sufficient privileges to add this page or these pages to this destination.
vi_VN: Bạn không có đủ quyền để thêm trang này hoặc các trang này đến điểm đích này.

en: You do not have the ability to copy this file.
vi_VN: Bạn không có khả năng sao chép tập tin này.

en: You do not have user search or group search permissions.
vi_VN: Bạn không có tìm kiếm người dùng hay các quyền tìm kiếm nhóm.

en: You don't have any interface languages installed. You must run concrete5 in English.
vi_VN: Bạn không có bất kỳ giao diện ngôn ngữ nào được cài đặt. Bạn phải chạy Concrete5 bằng tiếng Anh.

en: You don't have permission to access this RSS feed
vi_VN: Bạn không được phép truy cập đến nguồn cấ́p RSS này

en: You dragged "%s" onto "%s." What do you wish to do?
vi_VN: Bạn đã kéo "%s" vào "%s." Bạn muốn làm gì?

en: You have downloaded a new version of concrete5 but have not upgraded to it yet.
vi_VN: Bạn đã tải về xong một bản phát hành của concrete5 nhưng chưa  nâng cấp lên.

en: You have downloaded a new version of concrete5 but have not upgraded to it yet. <a href="%s">Upgrade your site to %s now</a>!
vi_VN: Bạn đã tải về một phiên bản mới của Concrete5 nhưng chưa nâng cấp nó. <a href="%s"> nâng cấp trang web của bạn ngay %s bây giờ </ a>!

en: You have no access to assign groups.
vi_VN: Bạn không có quyền truy cập vào phân công nhóm.

en: You have no access to groups.
vi_VN: Bạn không có quyền truy cập vào các nhóm.

en: You have no access to user export.
vi_VN: Bạn không có quyền truy cập của người sử dụng trích xuất.

en: You have no access to users.
vi_VN: Bạn không có quyền truy cập tới người dùng.

en: You have no anti-spam libraries installed.
vi_VN: Bạn không có thư viện chống thư rác được cài đặt.

en: You have no backups available.
vi_VN: Bạn không có các sao lưu thích hợp

en: You have no captcha libraries installed.
vi_VN: Bạn không có thư viện captcha nào được cài đặt.

en: You have no items in this scrapbook.
vi_VN: Bạn không có mục nào trong sổ tay này.

en: You have no items in your Clipboard.
vi_VN: Không có mục nào trong bảng ghi tạm.

en: You have no jobs installed.
vi_VN: Bạn không có công việc nào được cài đặt.

en: You have not added any Job sets.
vi_VN: Bạn chưa thêm bất kỳ thiết lập công việc.

en: You have not added any group sets.
vi_VN: Bạn không thêm vào bất kỳ thiết lập nhóm nào.

en: You have not created any drafts. <a href="%s">Visit Composer &gt;</a>
vi_VN: Bạn không tạo ra bất kỳ bản nháp nào. <a href="%s">Truy cập trình soạn thảo</ a>

en: You have not created any file sets yet.
vi_VN: Bạn không tạo ra bất kỳ thiết tập tin được nêu ra.

en: You have not created any surveys.
vi_VN: Bạn không tạo bất kỳ cuộc điều tra nào.

en: You have not setup any page types for Composer.
vi_VN: Bạn không có cài đặt bất kỳ kiểu trang nào cho trình soạn thảo.

en: You haven't written a message!
vi_VN: Bạn đã không viết một tin nhắn!

en: You may approve or remove this user account here
vi_VN: Bạn có thể chấp nhận hoặc loại bỏ tài khoản người dùng này ở đây

en: You may approve or remove this user account here:
vi_VN: Bạn có thể chấp nhận hoặc loại bỏ tài khoản người dùng này ở đây:

en: You may not add %s to area %s.
vi_VN: Bạn không thể thêm %s đến khu vực %s.

en: You may not arrange the contents of area %s.
vi_VN: Bạn không thể sắp xếp các nội dung của khu vực %s.

en: You may not delete the home page.
vi_VN: Bạn không thể xóa trang chủ.

en: You may not move/copy/alias the chosen page(s) to that location.
vi_VN: Bạn không thể di chuyển / sao chép / tạo bí danh chọn trang vào vị trí đó.

en: You may not remove the super user account.
vi_VN: Bạn không thể loại bỏ các tài khoản  siêu người dùng.

en: You may not send more than %s messages in %s minutes
vi_VN: Bạn không thể gửi nhiều hơn %s tin nhắn trong %s  phút

en: You may only add access to these selected pages if they have all been set to override parent or page defaults permissions.
vi_VN: Bạn chỉ có thể thêm quyền truy cập vào các trang được lựa chọn này nếu chúng được thiết lập để ghi đè lên trang cha hoặc trang mặc định cho phép.

en: You may only apply updates with a greater version number than the version you are currently running.
vi_VN: Bạn chỉ có thể áp dụng cập nhật với một số phiên bản lớn hơn so với phiên bản bạn đang chạy.

en: You may only set specific permissions for pages if they are set to override defaults or their parent pages.
vi_VN: Bạn chỉ có thể thiết lập quyền cụ thể cho các trang nếu chúng được thiết lập mặc đinh để ghi đè hoặc các trang cha mẹ của chúng.

en: You must be logged in as %s to remove groups.
vi_VN: Bạn phải đăng nhập như %s để loại bỏ nhóm.

en: You must be logged in to leave a reply.
vi_VN: Bạn phải đăng nhập mới được để lại trả lời.

en: You must choose a file.
vi_VN: Bạn phải chọn một tệp tin

en: You must choose an option to refresh.
vi_VN: Bạn phải chọn một tùy chọn để làm mới.

en: You must choose who this permission is for.
vi_VN: Bạn phải chọn người có quyền này là dành cho.

en: You must delete all pages of this type, and remove all page versions that contain this page type before deleting this page type.
vi_VN: Bạn phải xóa tất cả các trang của kiểu này, và loại bỏ bỏ tất cả các phiên bản trang có chứa kiểu trang trước khi xóa kiểu trang này.

en: You must enable <a href="%s">advanced permissions</a> to use group sets.
vi_VN: Bạn phải kích hoạt <a href="%s"> quyền nâng cao </ a>  để sử dụng các thiết lập nhóm.

en: You must enter a valid email address.
vi_VN: Bạn phải nhập một địa chỉ thư điện tử hợp lệ.

en: You must enter a valid name
vi_VN: Bạn phải nhập một tên hợp lệ

en: You must first upgrade your site to version 5.4.2.2
vi_VN: Đầu tiên bạn phải nâng cấp trang web của bạn lên phiên bản 5.4.2.2

en: You must give the workflow a name.
vi_VN: Bạn phải cung cấp môt tên cho luồng làm việc.

en: You must give your custom style preset a name.
vi_VN: Bạn phải cung cấp cho tùy chỉnh kiểu định sẵn một cái tên.

en: You must give your file a link.
vi_VN: Bạn phải cho tệp tin của bạn một liên kết.

en: You must give your stack a name.
vi_VN: Bạn phải cho ngăn xếp của bạn một cái tên.

en: You must have access to the dashboard sitemap to search pages.
vi_VN: bạn phải có quyền truy cập vào bảng điều khiển sơ đồ cấu trúc trang web để tìm kiếm các trang.

en: You must install Adobe Flash to view this content.
vi_VN: Bạn phải cài Adobe Flash để xem nội dung này.

en: You must provide a name for your page before you can publish it.
vi_VN: Bạn phải cung cấp tên cho trang web của bạn trước khi có thể xuất bản nó.

en: You must provide the following information before you may login.
vi_VN: Bạn phải cung cấp các thông tin sau trước khi bạn có thể đăng nhập.

en: You must select a file.
vi_VN: Bạn phải chọn một tệp tin.

en: You must select a form.
vi_VN: Bạn phải chọn một biểu mẫu.

en: You must select a valid FLV file.
vi_VN: Bạn phải chọn một tập tin FLV hợp lệ.

en: You must select a valid sample content starting point.
vi_VN: Bạn phải chọn một điểm bắt đầu nội dung mẫu hợp lệ.

en: You must select an image.
vi_VN: Bạn phải chọn một hình ảnh.

en: You must select at least one file.
vi_VN: Bạn phải chọn ít nhất một tập tin.

en: You must sign in order to access this page!
vi_VN: Bạn phải đăng nhập để truy cập trang này!

en: You must specify a valid database name
vi_VN: Bạn phải ghi rõ tên một CSDL hợp lệ.

en: You must specify a valid database server
vi_VN: Bạn phải ghi rõ một máy chủ CSDL hợp lệ.

en: You must specify at least one country.
vi_VN: Bạn phải chỉ định ít nhất một quốc gia.

en: You must specify at least one template to make into a page type.
vi_VN: Bạn phải chỉ định ít nhất một mẫu để làm thành một loại trang.

en: You must specify at least one valid URL.
vi_VN: Bạn phải chỉ định ít nhất một địa chỉ URL hợp lệ.

en: You need the Adobe Flash plugin installed on your computer to upload and crop your user profile picture.
vi_VN: Bạn cần phải cài đặt  trình cắm Adobe Flash trên máy tính của bạn để tải lên và cắt hình ảnh hồ sơ cá nhân người dùng của bạn.

en: You will receive a test message from %s
vi_VN: Bạn sẽ nhận được một thông báo từ %s

en: You've already installed that package.
vi_VN: Bạn đã cài đặt gói phần mềm.

en: You've sent more messages than we can handle just now, that last one didn't go out. 
    				We've notified an administrator to check into this. 
    				Please wait a few minutes before sending a new message.
vi_VN: Ngay lúc này bạn đã gửi nhiều tin nhắn hơn những gì chúng tôi có thể xử lý , Tin nhắn mới nhất đã không được gửi đi.
    
    ⇥ ⇥ ⇥ ⇥ Chúng tôi đã thông báo một quản trị viên để kiểm tra việc này.
    
    ⇥ ⇥ ⇥ ⇥ Xin chờ một vài phút trước khi gửi một tin nhắn mới.

en: You've voted on this survey.
vi_VN: Bạn đã biểu quyết ở khảo sát này.

en: YouTube Video disabled in edit mode.
vi_VN: YouTube Video bị vô hiệu trong chế độ chỉnh sửa.

en: Your Details
vi_VN: Chi tiết của bạn

en: Your Site
vi_VN: Trang web của bạn

en: Your account has been created, and you are now logged in.
vi_VN: Tài khoản của bạn đã được tạo, và bây giờ bạn đang đăng nhập.

en: Your browser's cookie functionality is turned off. Please turn it on.
vi_VN: Chức năng lưu trữ dữ liệu (cookie) của trình duyệt bị tắt. Hãy bật nó lên.

en: Your concrete5 site does not use the simple permissions model. You must change your permissions for each specific page and content area.
vi_VN: Trang web Concrete5 của bạn không sử dụng mô hình quyền đơn giản. Bạn phải thay đổi quyền truy cập của bạn cho mỗi trang cụ thể và khu vực nội dung.

en: Your configuration directory config/ does not appear to be writable by the web server.
vi_VN: Thư mục cấu hình của bạn config/ không thể ghi được bởi máy chủ web.

en: Your copy operation will only affect the current page - not any children.
vi_VN: Hoạt động sao chép của bạn sẽ chỉ ảnh ​​hưởng đến trang hiện tại - không phải bất kỳ trang con nào.

en: Your current website uses a version of concrete5 greater than this one. You cannot upgrade.
vi_VN: Trang web hiện tại của bạn sử dụng một phiên bản của Concrete5 lớn hơn phiên bản này. Bạn không thể nâng cấp.

en: Your email will not be publicly displayed.
vi_VN: Thư của bạn sẽ không bị hiển thị công khai.

en: Your files directory files/ does not appear to be writable by the web server.
vi_VN: Thư mục các tệp tin files/ không thể ghi được bởi máy chủ web.

en: Your form must have a name.
vi_VN: Biểu mẫu của bạn phải có tên.

en: Your image should be 16x16 pixels, and should be a gif or a png with a .ico file extension.
vi_VN: Hình ảnh của bạn phải có kích thước 16x16 pixel, và phải là một định dạng gif hoặc png một với một phần mở rộng tệp tin .ico

en: Your login is the most recent.
vi_VN: Lần đăng nhập của bạn là lần gần nhất.

en: Your packages directory packages/ does not appear to be writable by the web server.
vi_VN: Thư mục các gói pakages/ không thể ghi được bởi máy chủ web.

en: Your question has been added. To view it click the preview tab.
vi_VN: Câu hỏi của bạn đã được thêm. Để xem nó hãy bấm vào tab xem trước.

en: Your question has been edited.
vi_VN: Câu hỏi của bạn đã được chỉnh sửa.

en: Your registration has been approved. You can log into your new account here
vi_VN: Đăng ký của bạn đã được chấp thuận. Bạn có thể đăng nhập vào tài khoản mới của bạn ở đây

en: Your request to move "%s" beneath "%s" has been stored. Someone with approval rights will have to activate the change.
vi_VN: Yêu cầu của bạn để di chuyển "%s" bên dưới "%s" đã được lưu trữ. Người có quyền phê duyệt sẽ phải kích hoạt sự thay đổi.

en: Your session has expired.  Please log back in.
vi_VN: Phiên làm việc của bạn đã hết hạn. Xin đăng nhập lại.

en: Your site is <strong>not</strong> connected to the concrete5 community.
vi_VN: Trang web của bạn <strong>không</strong> được kết nối với cộng đồng Concrete5.

en: Your site is already up to date! The current version of concrete5 is <b>%s</b>. You should remove this file for security.
vi_VN: Trang web của bạn đã được cập nhật! Phiên bản hiện tại của Concrete5 là <b>%s </b>. Bạn nên loại bỏ tập tin này để bảo mật.

en: Your site is currently connected to the concrete5 community. Your project page URL is:
vi_VN: Trang web của bạn hiện đang kết nối với cộng đồng Concrete5. Địa chỉ URL của trang dự án của bạn là:

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons.
vi_VN: Trang web của bạn không được kết nối với cộng đồng Concrete5. Kết nối cho phép bạn dễ dàng mở rộng một trang web với các chủ đề và tiện ích.

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons. Connecting enables automatic updates.
vi_VN: Trang web của bạn không được kết nối với cộng đồng Concrete5. Kết nối cho phép bạn dễ dàng mở rộng một trang web với các chủ đề và tiện ích. Kết nối cho phép tự động cập nhật .

en: Your site is now connected to the concrete5 community.
vi_VN: Trang web của bạn bây giờ được kết nối với cộng đồng Concrete5.

en: Your site's name has been saved.
vi_VN: Tên trang web của bạn đã được lưu.

en: Zip Archive
vi_VN: Nén Zip

en: Zoom
vi_VN: Thu/ Phóng

en: a comment is required
vi_VN: bình luận là bắt buộc

en: add file, delete file, copy, move, alias, resize, crop, rename, images, title, attribute
vi_VN: Thêm tệp tin, xóa tệp tin, soa chép, di chuyển, bí danh, thay đổi kích thước, cắt ngắn, đổi tên, các hình ảnh, tiêu đề, thuộc tính

en: add workflow, remove workflow
vi_VN: thêm luồng công việc, loại bỏ luồng công việc

en: add-on, addon, add on, package, applications, ecommerce, discussions, forums, themes, templates, blocks
vi_VN: Tiện ích, thêm vào, gói phần mềm, ứng dụng, thương mại điện tử, thảo luận, diễn đàn, chủ để, kiểu mẫu, các khối

en: add-on, addon, ecommerce, install, discussions, forums, themes, templates, blocks
vi_VN: Tiện ích, các tiện ích, thương mại điện tử, cài đặt, các cuộc thảo luận, diễn đàn, các chủ đề, các mẫu, các khối

en: and all its children were successfully copied beneath
vi_VN: và tất cả các con của nó đã được sao chép thành công ở dưới

en: antispam, block spam, security
vi_VN: chống thư rác, ngăn chặn thư rác, bảo mật

en: at a specific date and time
vi_VN: vào một ngày và thời gian cụ thể

en: at the current level
vi_VN: ở mức hiện tại

en: at the current level.
vi_VN: tại mức hiện tại

en: at the level above.
vi_VN: tại mức bên trên

en: at the second level.
vi_VN: tại mức thứ hai

en: at the third level.
vi_VN: tại mức thứ ba

en: at the top level.
vi_VN: tại mức đầu tiên

en: attribute configuration
vi_VN: cấu hình thuộc tính

en: attributes, sets
vi_VN: Các thuộc tính, các thiết lập

en: attributes, types
vi_VN: các thuộc tính, các kiểu

en: autohigh
vi_VN: tự làm cao hơn

en: autolow
vi_VN: tự làm thấp

en: beneath
vi_VN: bên dưới

en: beneath another page
vi_VN: ở dưới trang khác

en: beneath this page
vi_VN: ở dưới trang này

en: best
vi_VN: tốt nhất

en: block, refresh, custom
vi_VN: khối, làm mới, tùy chỉnh

en: blog drafts, composer
vi_VN: bản nháp nhật ký cá nhân trực tuyến, trình soạn thảo

en: blog, blogging
vi_VN: Nhật ký cá nhân trực tuyến, đang viết nhật ký cá nhân trực tuyến

en: bulk, seo, change keywords, engine, optimization, search
vi_VN: số lượng lớn, tối ưu hóa máy tìm kiếm, thay đổi từ khóa, bộ máy, tối ưu hóa, tìm kiếm

en: buy addon, buy add on, buy add-on, purchase addon, purchase add on, purchase add-on, find addon, new addon, marketplace
vi_VN: mua tiện ích, đặt hàng tiện ích, tìm tiện ích, tiện ích mới, khu mua sắm

en: buy theme, new theme, marketplace, template
vi_VN: mua chủ đề, chủ đề mới, khu mua sắm, mẫu

en: by
vi_VN: bằng

en: cache option, change cache, override, turn on cache, turn off cache, no cache, page cache, caching
vi_VN: tùy chọn bộ nhớ đệm, thay đổi bộ nhớ đệm, ghi đè, bật bộ nhớ đệm, tắt bộ nhớ đệm, không có bộ nhớ đệm,bộ nhớ đệm trang, bộ nhớ đệm

en: cache option, turn off cache, no cache, page cache, caching
vi_VN: tùy chọn bộ nhớ đệm, tắt bộ nhớ đệm, không có bộ nhớ đệm, bộ nhớ đệm trang, bộ nhớ đệm

en: cache page if all blocks support it.
vi_VN: Bộ nhớ đệm trang nếu tất cả các khối hỗ trợ nó.

en: characters
vi_VN: Các ký tự

en: concrete5 - open source CMS
vi_VN: Concrete5 - Mã nguồn mở CMS

en: concrete5 - open source content management system for PHP and MySQL
vi_VN: Concrete5 - Hệ thống quản lý nội dung mã nguồn mở cho PHP và MySQL

en: concrete5 Community
vi_VN: Cộng đồng concrete5

en: concrete5 Community - Purchase &amp; Checkout
vi_VN: Cộng đồng concrete5 - Mua sắm &amp; Thanh toán

en: concrete5 Update
vi_VN: concrete5 Cập nhật

en: concrete5 cannot parse the PATH_INFO or ORIG_PATH_INFO information provided by your server.
vi_VN: Concrete5 không thể phân tích các PATH_INFO hoặc thông tin ORIG_PATH_INFO được cung cấp bởi máy chủ của bạn.

en: concrete5 does not support Internet Explorer 6 in edit mode.
vi_VN: Concrete5 không hỗ trợ trình duyệt Internet Explorer 6 trong chế độ chỉnh sửa.

en: concrete5 interface settings saved successfully.
vi_VN: Thiết lập giao diện Concrete5 được lưu thành công.

en: concrete5 is already installed.
vi_VN: concrete5 đã được cài đặt.

en: concrete5 requires GD library 2.0.1 or greater
vi_VN: Concrete5 yêu cầu thư viện GD 2.0.1 hay cao hơn

en: concrete5 requires PHP XML Parser and SimpleXML extensions
vi_VN: Concrete5 yêu cầu các mở rộng PHP XML Parser và SimpleXML

en: concrete5 requires at least PHP %s
vi_VN: concrete5 yêu cầu tối thiểu phiên bản PHP %s

en: concrete5 veterans can choose "Empty Site," but otherwise we recommend starting with some sample content.
vi_VN: Người có kinh nghiệm concrete5 có thể chọn "Trang web rỗng", Nhưng cách khác chúng tôi khuyên bạn nên bắt đầu với một số nội dung mẫu.

en: concrete5 was not able to save the package after download.
vi_VN: Concrete5 không thể lưu lại các gói phần mềm sau khi tải về.

en: concrete5.org, my account, marketplace
vi_VN: concrete5.org, tài khoản của tôi, khu mua sắm

en: configure search, site search, search option
vi_VN: cấu hình tìm kiếm, trang web tìm kiếm, tùy chọn tìm kiếm

en: curl must be enabled to preview external themes.
vi_VN: curl phải được bật để xem trước các chủ đề bên ngoài.

en: custom theme, change theme, custom css, css
vi_VN: tùy chỉnh chủ đề, thay đổi chủ để, tùy chỉnh tệp tin css, tệp tin css

en: dashboard, configuration
vi_VN: bảng điều khiển, cấu hình

en: dashed
vi_VN: Nét gạch

en: days
vi_VN: Ngày

en: debug
vi_VN: Gỡ rối

en: disable full page cache.
vi_VN: Đóng bộ nhớ trang đầy đủ

en: dotted
vi_VN: nét chấm

en: double
vi_VN: Đôi

en: e.g. 17 SE 3rd #410, Portland, OR, 97214
vi_VN: v.d. 17 SE 3rd #410, Portland, Hoặc, 97214

en: edit
vi_VN: sửa

en: edit stacks, view stacks, all stacks
vi_VN: chỉnh sửa các ngăn xếp, xem các ngăn xếp, tất cả các ngăn xếp

en: editors, hide site, offline, private, public, access
vi_VN: biên tập viên, ẩn trang web, hoạt động ngoại tuyến, riêng tư, công cộng, truy cập

en: email server, mail settings, mail configuration, external, internal
vi_VN: máy chủ thư điện tử, các thiết lập thư điện tử, cấu hình thư điện tử, bên ngoài, nội bộ

en: email server, mail settings, mail configuration, private message, message system, import, email, message
vi_VN: máy chủ thư điện tử, các thiết lập thư điện tử, cấu hình thư điện tử, nhắn tin riêng, tin nhắn hệ thống, nhập, thư điện tử, tin nhắn

en: email, logging, logs, smtp, pop, errors, mysql, log
vi_VN: thư điện tử, ghi nhật ký, các bản ghi nhật ký, smtp, pop, lỗi, cơ sở dữ liệu mysql, đăng nhập

en: enable full page cache.
vi_VN: Mở bộ nhớ đệm trang đầy đủ.

en: errors, exceptions, develop, support, help
vi_VN: các lỗi, các ngoại lệ, phát triển, hỗ trợ, giúp đỡ

en: everywhere
vi_VN: mọi nơi

en: export, backup, database, sql, mysql, encryption, restore
vi_VN: xuất, sao lưu, cơ sở dữ liệu, sql, cơ sở dữ liệu mysql, mã hóa, khôi phục

en: export, database, xml, starting, points, schema, refresh, custom, tables
vi_VN: xuất, cơ sở dữ liệu, xml, bắt đầu, điểm, lược đồ, làm mới, tùy chỉnh, các bảng

en: failed login attempts
vi_VN: Cố gắng đăng nhập thất bại

en: file options, file manager, upload, modify
vi_VN: Các tùy chọng tệp tin, trình quản lý tệp tin, tải lên, chỉnh sửa

en: file, file attributes, title, attribute, description, rename
vi_VN: tệp tin, các thuộc tính tệp tin, tiêu đề, thuộc tính, mô tả, đổi tên

en: files, category, categories
vi_VN: Các tệp tin, hạng mục, các hạng mục

en: find page, search page, search, find, pages, sitemap
vi_VN: Tìm trang, trang tìm kiếm, tìm kiếm, tìm, các trang, sơ đồ cấu trúc trang web

en: find, search, people, delete user, remove user, change password, password
vi_VN: Tìm, tìm kiếm, người, xóa người dùng, loại bỏ người dùng, thay dổi mật khẩu, mật khẩu

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey
vi_VN: Các biểu mẫu, nhật ký, thư điện tử, cơ sở dữ liệu mysql, ngoại lệ, khảo sát

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey, history
vi_VN: các biểu mẫu, lỗi, thư điện tử, cơ sở dữ liệu mysql, ngoại lệ, khảo sát, lịch sử

en: forms, questions, response, data
vi_VN: Các biểu mẫu, các câu hỏi, phản hồi, dữ liệu

en: groove
vi_VN: Đường rạch khía

en: group set
vi_VN: thiết lập nhóm

en: high
vi_VN: cao

en: hits, pageviews, visitors, activity
vi_VN: lượt truy cập, lượt xem trang, lượng khách, hoạt động

en: iFrame - Works in more devices
vi_VN: iFrame - Làm việc trong nhiều thiết bị

en: iPhone Thumbnail
vi_VN: Ảnh nhỏ Iphone

en: iPhone home screen icons should be 57x57 and be in the .png format.
vi_VN: Biểu tượng màn hình chủ  iPhone nên là 57x57 và được định dạng là .png..

en: iPhone icon removed successfully.
vi_VN: Biểu tượng Iphone được gỡ bỏ thành công.

en: iPhone icon updated successfully.
vi_VN: Biểu tượng Iphone được cập nhật thành công.

en: in
vi_VN: trong

en: in alphabetical order
vi_VN: theo thứ tự trong từ điển

en: in alphabetical order.
vi_VN: theo thứ tự trong từ điển

en: in reverse alphabetical order
vi_VN: ngược với thứ tự trong từ điển

en: in reverse alphabetical order.
vi_VN: ngược với thứ tự trong từ điển

en: in reverse sitemap order.
vi_VN: ngược với thứ tự trong sơ đồ

en: in their sitemap order
vi_VN: theo thứ tự của chúng trong sơ đồ

en: in their sitemap order.
vi_VN: theo thứ tự của chúng trong sơ đồ trang

en: index search, reindex search, build sitemap, sitemap.xml, clear old versions, page versions, remove old
vi_VN: chỉ mục tìm kiếm, tạo lại chỉ mục tìm kiếm, xây dựng sơ đồ cấu trúc trang web, sitemap.xml, dọn dẹp phiên bản cũ, phiên bản trang, loại bỏ cũ

en: inset
vi_VN: Thêm vào

en: interface, quick nav, dashboard background, background image
vi_VN: giao diện, định hướng nhanh, nền bảng điều khiển, hình nền

en: leave blank to hide
vi_VN: để trống để ẩn

en: levels
vi_VN: Các mức

en: lock site, under construction, hide, hidden
vi_VN: khóa trang web, đang xây dựng, che dấu, ẩn

en: logo, favicon, iphone, icon, bookmark
vi_VN: biểu trưng, biểu tượng nhỏ, iphone, biểu tượng, đánh dấu

en: low
vi_VN: thấp

en: m/d/yy
vi_VN: tháng/ngày/năm

en: max
vi_VN: lớn nhất

en: medium
vi_VN: trung bình

en: member profile, member page, community, forums, social, avatar
vi_VN: Hồ sơ thành viên, trang thành viên, cộng đồng, diễn đàn, xã hội, ảnh đại diện

en: minutes
vi_VN: phút

en: months
vi_VN: Tháng

en: network, proxy server
vi_VN: mạng, máy chủ proxy

en: new blog, write blog, blogging
vi_VN: Nhật ký cá nhân trực tuyến mới, viết nhật ký cá nhân trực tuyến, đang viết nhật ký cá nhân trực tuyến

en: new file set
vi_VN: thiết lập tệp tin mới

en: new theme, theme, active theme, change theme, template, css
vi_VN: chủ đề mới, chủ đề, chủ đề hoạt động, thay đổi chủ đề, mẫu, tệp tin css

en: new user group, new group, group, create
vi_VN: nhóm người dùng mới, nhóm mới, nhóm, khởi tạo

en: new user, create
vi_VN: người dùng mới, khởi tạo

en: none
vi_VN: không

en: of
vi_VN: Của

en: on
vi_VN: trên

en: once a certain amount of time has passed
vi_VN: một lần một giá trị nhất định của thời gian đã trôi qua

en: outset
vi_VN: Khởi đầu

en: overrides, system info, debug, support, help
vi_VN: ghi đè, thông tin hệ thống, gỡ lỗi, hỗ trợ, giúp đỡ

en: page
vi_VN: Trang

en: page attributes, custom
vi_VN: Các thuộc tính trang, tùy chỉnh

en: page type defaults, global block, global area, starter, template
vi_VN: kiểu trang mặc định, khối toàn cục, khu vực toàn cục, khởi động, mẫu

en: page types
vi_VN: các kiểu trang

en: pages of type
vi_VN: Các trang thuộc kiểu

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias
vi_VN: Các trang, thêm trang, xóa trang, sao chép, di chuyển, bí danh

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias, bulk
vi_VN: Các trang, thêm trang, xóa trang, sao chép, di chuyển, bí danh, khối

en: pretty, slug
vi_VN: đẹp, thanh

en: profile, login, redirect, specific, dashboard, administrators
vi_VN: hồ sơ, đăng nhập, chuyển hướng, cụ thể, bảng điều khiển, quản trị viên

en: px
vi_VN: pixel

en: questions, quiz, response
vi_VN: Các câu hỏi, câu hỏi kiểm tra, phản hồi

en: remove
vi_VN: loại bỏ

en: ridge
vi_VN: ngọn sóng

en: seconds
vi_VN: giây

en: security, actions, administrator, admin, package, marketplace, search
vi_VN: bảo mật, các hành động, quản trị viên, quản trị, gói phần mềm, khu mua bán, tìm kiếm

en: security, alternate storage, hide files
vi_VN: bảo mật, lưu trữ thay thế, ẩn các tập tin

en: security, files, media, extension, manager, upload
vi_VN: bảo mật, các tệp tin, âm thanh, mở rộng, quản lý, tải lên

en: security, lock ip, lock out, block ip, address, restrict, access
vi_VN: Bảo mật, khóa địa chỉ ip, khóa, ngăn địa chỉ ip, địa chỉ, hạn chế, truy cập

en: security, registration
vi_VN: bảo mật, đăng ký

en: signup, new user, community
vi_VN: đăng ký, người dùng mới, cộng đồng

en: single, page, custom, application
vi_VN: đơn, trang, tùy chỉn, ứng dụng

en: smtp, mail settings
vi_VN: smtp, các thiết lập thư điện tử

en: solid
vi_VN: liền

en: spam
vi_VN: Thư rác

en: stack
vi_VN: ngăn xếp

en: stacks, reusable content, scrapbook, copy, paste, paste block, copy block, site name, logo
vi_VN: các ngăn xếp, tái sử dụng nội dung , sổ lưu niệm, sao chép, dán, dán khối, sao chép khối, tên trang web, biểu trưng

en: survey results
vi_VN: các kết qủa khảo sát

en: test smtp, test mail
vi_VN: Thử nghiệm smtp, thử nghiệm thư điện tử

en: the %s block named <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> Area.
vi_VN: %s Tên khối <strong>%s</strong> trong <strong>%s</strong> Vùng.

en: theme
vi_VN: chủ đề

en: timezone, profile, locale
vi_VN: múi giờ, hồ sơ, vị trí

en: tinymce, content block, fonts, editor, content, overlay
vi_VN: điều khiển trình biên tập, khối nội dung, kiểu chữ, biên tập, xếp chồng

en: to
vi_VN: tới

en: traffic, statistics, google analytics, quant, pageviews, hits
vi_VN: lưu lượng, thống kê, phân tích google, chất lượng, lượt xem trang, lượt truy cập

en: translate, translation, internationalization, multilingual
vi_VN: dịch, dịch thuật, quốc tế hóa, đa ngôn ngữ

en: turn off statistics, tracking, statistics, pageviews, hits
vi_VN: tắt thống kê, theo dõi, thống kê, lượt xem trang, lượt truy cập

en: update, upgrade
vi_VN: Cập nhật, nâng cấp

en: upgrade, new version, update
vi_VN: nâng cấp, phiên bản mới, cập nhật

en: user attributes, user data, gather data, registration data
vi_VN: Các thuộc tính người dùng, dữ liệu người dùng, thụ thập dữ liệu, dữ liệu đăng ký

en: user, group, people, permissions, access, expire
vi_VN: người dùng, nhóm, người, các quyền, truy cập, hết hạn

en: users, groups, people, find, delete user, remove user, change password, password
vi_VN: Người dùng, các nhóm, người, tìm, xóa người dùng, lọa bỏ người dùng, thay đổi mật khẩu, mật khẩu

en: vanity, pretty url, seo, pageview, view
vi_VN: vô nghĩa, địa chỉ url đẹp, tối ưu hóa máy tìm kiếm, xem trang, xem

en: warning
vi_VN: Cảnh báo

en: was moved beneath
vi_VN: đã được chuyển bên dưới

en: was successfully aliased beneath
vi_VN: được bí danh thành công ở dưới

en: was successfully copied beneath
vi_VN: đã được sao chép thành công ở dưới

en: website name, title
vi_VN: tên trang web, tiêu đề

en: weeks
vi_VN: Tuần

en: with the earliest first
vi_VN: với sớm nhất đầu tiên

en: with the earliest first.
vi_VN: với sớm nhất đầu tiên

en: with the most recent first
vi_VN: với lần gần nhất đầu tiên

en: with the most recent first.
vi_VN: với lần gần nhất đầu tiên
